Openbare werken DE LEEUWERIK in internationaal verband Kalme Landdagzitting te Berlijn Het nieuws van heden Hoe Albert Thomas zich de crisisoplossing dacht Veertig dooden bij treinramp Berlijn begroet de Do X De bemanning gast der regeering Tribunes propvol KRUISSTRAAT 30-32 De politiek te Parijs Tardieu brengt Herriot op de hoogte Schending van Defensie-geheimen Acht dooden bij mijnongeluk Malaria in Zuid- Afrika Inboorlingen storten neer langs den weg Japansch kabinet komt tot stand W. BRAKEL Jr. DE BAROMETER Y/OENSDAG 25 MEI 1932 /IJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18082 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Niet de wereld te kleinmaar de menschen te bekrompen In samenwerking alles mogelijk Samen vernietigen kon men wel Albert Thomas Engelsch invoerrecht op thee Op Chineeschen Oosterspoorweg Het Weer liiiiiiifiiiiiiiDiuiiiiiiiiiiniïiiiiiiiiïiiïïnniffiiinniiinnmirtmnniinniirniiiininniniiiiinnraiiKinfi/M aaaaaaaaaaaaüaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa* HOTEL-PENSION-RESTAURANT Over Texel gevlogen Militaire vliegers in Palestina gedood Oude Nazi-generaal voorloopig voorzitter. Communisten maken eenig lawaai Na een half uur weer gesloten Groote en kleine zalen voor uw diners, partijen en vergaderingen ZEER GEREDUCEERDE PRIJZEN Wie deed de Hampshire verdwijnen Dagboek van een gearresteerde ONLUSTEN TE ADEN Journalist voor het Hof Tusschen Arabieren en Joden Directeur bekoopt reddingswerk met zijn leven HET ONGELUK VAN DE Z.V. 4 NABIJ ZANDVOORT mmm. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Italië ziet naar den Balkan JAPANSCH SUCCES Stad boven Charbin bezet De boot op het strand NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij de uitvoering van groote openbare werken In internationaal verband zullen zich voorzeker vooral in bestuursaangelegenheden grootere moeilijkheden voordoen dan bij de zorg voor de Werkverschaffing in eigen land. Maar bij de Uitvoering van dergelijke groote werken in inter nationaal verband openen zich geheel nieuwe perspectieven. Zij beloven veel meer succes voor de bestrijding van de werkloosheid en voor de oplossing van de economische crisis dan het Werk van ieder volk afzonderlijk. Het is immers van zelfsprekend, dat men in Internationaal verband een veel grooter arbeids veld voor zich heeft en een veel geschikter ob ject van productieve werkverschaffing vindt dan ine-i enkel land. Hoe dikwijls heeft men bij- Voorbeeld al niet gesproken over een waterweg Voor groote schepen: Het Rhone-Rijnkanaal en de Rjjn-Donau-verbinding. En wat voor de binnenscheepvaart geldt kan nog met veel meer Vecht gezegd worden van het spoorwegwezen. Het is absoluut noodzakelijk dat er betere ver bindingen in het internationaal spoorwegverkeer tot stand gebracht worden, en dat er nieuwe groote internationale lijnen worden aangelegd. Ditzelfde is ook van toepassing op den wegen bouw; want sedert den triomftocht van het moderne auto-snelvervoer hebben de gewone Wegen weer hun eeuwenoude beteekenis in het Wereldverkeer teruggekregen. Zoo ook met het lucht-transportop het oogenblik is het een eisch des tijds geworden om door internationale samenwerking overal moderne vliegvelden aan te leggen die geheel beantwoorden aan de eischen die de ontwikkeling der moderne tech- hiek op luchtvaartgebied stelt. Wat zou er niet te bereiken zijn als men de elec- triciteitswerken eens zoo econo misch mogelijk King exploiteeren, door een interna tionale verbinding tot stand te brengen die alle Stroomversnel lingen uit het "ooggebergte eens sou uitbuiten. Als alle rijkdommen die kolenmijnen en turfvelden be vatten eens ont sloten werden. En dit geldt evenzeer voor de economi sche openstelling van het nabije Oosten, waar van Finland tot Kaap Matapon millioenen menschen wonen, terwijl er in den bodem ontzaglijke rijkdommen sluimeren die Voor de industrie van Midden- en West-Europa Van niet te onderschatten beteekenis konden ®n moesten zijn, terwijl die bevolking daar nog ih dergelijke primitieve verhoudingen leeft, dat de Europeesche industrie er een ruim afzetge bied zou vinden. En de millioenen werkloozen Uit de industriegebieden van Midden- en West- Europa zouden jaren werk kunnen vinden als men die groote plannen om de economische krachten te ontsluiten, ook zou uitbreiden tot buiten de grenzen van Europa, over Afrika, Azië, Zuid-Amerika. De wereld is niet te klein eh te eng voor de menschen die er in wonen, maar tot nog toe waren de menschen wellicht tc klein en te bekrompen om de natuurlijke mogelijkheden van deze groote wereld en de Ulogelijkheden der moderne techniek werkelijk ea verstandig uit te buiten. Tjjdens den oorlog heeft men gezamenlijk Betracht om zooveel mogelijk te vernietigen; V'ordt het thans geen tijd om eendrachtig Samenwerkend op te bouwen wat toen werd gebroken? Er bestaan natuurlijk financieele grenzen, maar en daarin ligt juist het sterkste motief Voor de uitvoering van publieke werken in inter- Uationaal verband die finantieele grenzen zijn Uiet zoo erg. Zij zijn gemakkelijker te overwin- Uen dan in de afzonderlijke landen die misschien maar heel zwak staan. Bovendien liggen er in Sommige landen groote kapitalen ongebruikt, terwijl uit andere landen het kapitaal is weg gevlucht. In sommige banken liggen geweldige kapi talen renteloos: en de banken die het moeten bewaren hebben er meer last dan voordeel van. De naaste toekomst zal vooral tot taak heb ben om voor deze geweldige kapitalen een pro ductieve belegging te vinden en dit geld weer te brengen in de economische wereld, die er Uaar hongert. Het wantrouwen der bezittende klasse, de droeve ervaringen van het verleden eu laten we het eerlijk zeggen, ook politieke tedenen zijn steeds een beletsel beweest om dit Londen, 24 Mei. (Reuter). Het Lagerhuis £eeft Maandag de clausule aangenomen in het "nancieele wetsontwerp om een invoerrecht Van vier pennies- per pond te heffen op buiten- mndsche thee en van twee pennies per pond °P thee uit het Britsche rijk. „.De aanneming gescniedde met 309 tegen 41 stemmen. Op de bepaling in de financieele wet. waarbij de commissie van advies inzake tariefkwesties wordt gemachtigd de schrapping van artikelen au de lijst van vrijstellingen en het heffen van echten daarop aan te bevelen, diende de ar- Ucidersoppositie in het Lagerhuis een amende- r?ent in om de commissie dit recht te ontne- ~uen ten aanzien van tarwe en vleeseh. Het amendement werd met 282 tegen 39 stemmen verworpen. Nevenstaand artikel is een bijdrage uit de nagelaten geschriften van den pas overleden president van het internationaal Bureau van Arbeid te Genève, Albert Thomas. Het is tevens z'n politiek testament de uitwer king van een plan, waarvoor de sociale werker jaren lang gestreden heeft, een behartiging swaar dig voorstel om de werkloosheid te doen verminderen en de internationale toestanden te verbeteren. unouui vraagstuk op te lossen. Het zal echter thans buitengewoon moeilijk vallen, zoo ja niet onmo gelijk zijn, om kapitaal of crediet naar die lan den toe te voeren, waar een doelmatig gebruik van dit geld dringend gewenscht is, waar het gebrek aan kapitaal hoog gestegen is en waar de credietwaardigheid voor de vreemde kapi taalbezitters op het oogenblik niet voldoende waarborgen biedt. Hierin kan alleen verandering gebracht wor den door internationale samenwerking. Wan neer een consortium van Staten of van particu liere personen gevormd wordt, dat voldoende vertrouwen bezit om publieke werken uit te voe ren, die rente zullen opleveren, dan wordt aan de kapitaalbezitters meerdere veiligheid geboden en hun bereidwilligheid om crediet te verleenen zal nog vermeerderd worden, wanneer zij zien, dat de voordeelen niet aan een enkel land of vreemde mogendheid ten goede komen, maar dat het maatregelen betreft, die het algemeen belang dienen, dus ook den landen, die het cre diet verleenen. De meest waardevolle uitwerking zal echter daarin bestaan, dat de internationale samen werking die aan deze uitvoering van publieke werken in internationaal verband noodzake lijkerwijze ten gronde ligt, weer het juiste licht zal doen schijnen op de belangengemeenschap der volkeren: de kloven zullen overbrugd wor den, het wantrouwen zal worden weggenomen. Daardoor zal dit werk op de eerste plaats er toe bijdragen om de crisis in haar meest hatelijken vorm te bestrijden, de vertrouwenscrisis, die thans in een politieke crisis is ontaard. De uitvoering van publieke werken in inter nationaal verband zal een middel en een werk tuig zijn om een verzoening tusschen de volke ren tot stand te brengen en bijdragen om vrede te schenken aan de wereld, die naar rust en eendracht smacht. CHARBIN, 24 Mei. (Reuter.) Bij een spoor wegongeluk in de buurt van Yaplonya op het oostelijk traject van den Chineeschen Ooster spoorweg, zijn veertig personen gedood en meer dan honderd gewond. Men meent, dat het ongeluk is veroorzaakt door een botsing tusschen een goederen- en een passagierstrein, die gevuld was met vluchte lingen. Verwachting: Zwakke tot matigen, g g meest Noordelijke wind, zwaar bewolkt §g jg tot betrokken met tijdelijke opklaring, g g nog kans op enkele regenbuien, weinig g verandering in temperatuur. §j Hoogste barometerstand 771.6 te Reyk- jj javik. g Laagste barometerstand 752.5 te Bre- jg jj taud. jj BERLIJN, 24 Mei. Om 6.10 uur heden avond bereikte de „DO X" de binnenstad van Berlijn. De vliegboot passeerde vanmiddag om streeks half vier de Oost-Friesche eilanden en werd om 3.50 uur te Cuxhafen door sirene- geloei van de in den Elbemond gelegen sche pen begroet. Bij haar aankomst te Berlijn vloog de boot op ongeveer 400 M. hoogte, geëscorteerd door talrijke vliegtuigen van de Lufthansa. De Ber- lijnsche bevolking was enthousiast en juichte het luchtschip toe, zoodat het verkeer in de wüken, waarboven de „DO X" kruiste, tijdelijk gestremd was. De vliegboot zette direct koers in de richting „Mueggelsee", het grootste meer in de naaste omgeving van Berlijn, waar dui zenden aanwezig waren om getuige te zijn van de daling op Duitsch grondgebied na de schit terende Oceaanvlucht. Om 6.20 uur verscheen de „DO X", door de belangstellenden hartelijk begroet, boven het meer en 4 minuten later ging zij voor anker. Direct hierna naderden vijf motorbooten van de Rijkswaterpolitie en maakten een afzetting, welke gedurende de 14 dagen van het verblijf der „DO X" waarschijnlijk gehandhaafd zal blijven. Dat het vandaag althans noodig was. behoeft niet te worden gezegd. Later kwam de regeeringsboot, waarop zich behalve den Rijksminister van Verkeerswezen, Treviranus, ook bevonden de eerste burgemees ter van Berlijn, dr. Sahm, en talrijke eere- gasten. Per motorboot begaven de comman dant van de „DO X", kapitein Christiansen, dr. Dornier en talrijke leden der bemanning zich naar de regeeringsboot, waar toespraken werden gehouden. Na de officieele ontvangst aan boord begaf de bemanning der „DO X" zich per auto naar Hotel Kaiserhof, waar zij haar intrek heeft ge nomen als gast der Regeering voor den tijd van het oponthoud van het vliegschip te Berlijn. De vliegboot „DO X" is Dinsdagmiddag om streeks half drie over Cocksdorp op Texel ge vlogen. Zij vloog laag boven het water en waj spoedig in Oostelijke richting uit het gezicht verdwenen. Om 3 uur werd de „DO X" boven Schiermonnikoog waargenomen. KAIRO, 23 Mei (Reuter). Een Britsch militair vliegtuig stortte omlaag nabij Gaza in Palestina. Twee personen werden gedood, de mechanicien bleef ongedeerd. BERLIJN, 24 Mei (W.B.). De eerste, consti- tueerende zitting van den precies een maand geleden gekozen vierden Pruisischen Landdag, stond vandaag in het middelpunt der alge- meene belangstelling. Ofschoon de zitting pas om 3.15 uur begon, had de politie reeds in de eerste middaguren een groote menschenmcnig- te uiteen te drijven, die rond het Landdagge bouw waren samengedrongen, om zoo mogelijk nog een kaart voor de tribunes te krijgen hetgeen natuurlijk uitgesloten was. Tot ern stige incidenten kwam het echter niet, terwijl het in het Landdaggebouw zelf gelukkig zon der politie-inmenging ging. Reeds na 1 uur waren er op de tribunes voor het publiek twee maal zoo veel menschen als er normaal plaats kunnen vinden. In de diplomatenloge zag men naast de ver tegenwoordigers der buitenlandsche gezant schappen, met name den staatssecretaris der rijkskanselarij, dr. Puender, terwijl in de loge voor afgevaardigden naast Rijksdagleden ook vele politici gezeten waren, die in den laatsten Landdag nog fungeerden als vertegenwoordigers der burgerlijke partijen. De Landdagafgevaardigden hadden voor den aanvang der zitting nog andere plichten te vervullen. Zoo woonden de katholieke afgevaar digden de door den Centrumsafgevaardigde Mgr. Lauscher in den Hedwigdom opgedragen H. Mis bij. Voor de evangelische leden predikte Ober- konsistorialrat Richter, die eiken afgevaar digde de verantwoordelijkheid voor de toekomst van het volk voor oogen hield. Na deze godsdienstoefeningen vonden de laatste fractievergaderingen plaats, zoodat de Landdagzaal zich eerst kort voor het begin met afgevaardigden vulde. Om 3.15 uur, toen de laatste bel voor de zitting had geklonken, trokken de nat.-socialisten in een lange rij binnen. Als oudste afgevaardigde nam de grijze ge neraal Litzmann (nat.-soc.) den voorzitters zetel in, zijn oorlogsonderscheidingen op den borst. Hij moest terstond krachtig met de groote handbei luiden, daar de communisten hem ontvingen met uitroepen als: „Weg met de generaals, weg met het fascisme,'" enz. De nat.-socialisten hielden zich volkomen rustig. Ter begroeting van Litzmann verhieven zij zich slechts van hun zetel, om hem den fascistengroet te brengen. Toen Litzmann volgens gebruik mededeelde, in zijn 83ste jaar te zijn, riepen de commu nisten: „U is den oorlog heel goed doorge komen!" Gelach en oho-geroep weerklonken, toen L. het voorloopig presidium, naast zijn fractiegenooten Hinkler en Haake en de Cen- trumsafgev. Mevr. Giese, ook den soc.-dem. Paetzel uitnoodigde, die aan zijn linkerzijde plaats nam. Litzmann memoreerde daarop nei ernstige mijnongeluk bij Dorstfeld, waarop alle afgevaardigden zich van hun plaats verhieven Vervolgens deelde L. mede, dat behalve de verklaring van het aftreden van het staats- ministerie, nog talrijke andere voorstellen waren binnengekomen. Hij voegde er aan toe, dat hij zijn voorzittersfunctie voorloopig. overeenkomstig de agende van den vorigen Landdag, zou waarnemen, doch dit beteeken- de niet, dat deze agenda door den huldigen Landdag werd overgenomen. Toen L. hierop zweeg, riepen de communisten „geen woord over de tribuutbetalingen en voor de werk loozen! Hitier heeft dat zeker niet toegestaan!" Hierop ontspon zich een debat over de agenda. De eerste spreker was de communist Pieck, die door zijn kameraden met Rood-front- geroep werd ontvangen. Hij stelde een resolutie voor, welke het sterkste wantrouwen uitspreekt in het aftredende ministerie-Braun. Het voorstel, om deze resolutie terstond te behandelen, werd verworpen. Alleen de com munisten stemden voor, die daarop uitbarstten in geschreeuw: „Waar blijft jullie strijd tegen het systeem?" Eenige communistische voorstellen nopens sociale politiek werden eveneens op de agenda voor Woensdag geplaatst. Boven aan deze agenda prijkt de keuze van den Landdag voorzitter en de bijzitters, de zetelverdeeling in de verschillende commissies, alsmede een nat.- soc. voorstel tot staking van een proces tegen afgevaardigden. Van Duitsch-nationale zijde werd geëischt. een voorstel te bespreken, volgens hetwelk elke ambtsuitoefening van het kabinet-Braun principieel het vertrouwen van den Landdag mist. De eisch werd verworpen. Reeds na een half uur kon de zitting ge sloten worden. Na afloop schreeuwden de com munisten nogmaals „Weg met het fascisme" en zongen verscheidene strophen der internationale De nat.-socialisten reageerden slechts matig zoodat botsingen niet voorvielen. Morgenmid dag komt de Landdag weer bijeen. Het seniorenconvent is tegen half twaalf bijeen geroepen. PARIJS, 24 Mei. (Reuter.) Op het Elysée heb ben Tardieu, Herriot en Flandin in tegenwoor digheid van president Lebrun twee uur lang geconfereerd. Om 6.05 uur verlieten zij hartelijk met elkaar pratend het Elysée. Den journalisten verklaarden zij, te hebben afgesproken niets van hun onderhout te open baren. Ze zouden echter een lang communiqué publiceeren. Blijkens dit communiqué hebben de heeren gesproken over de voornaamste internationale en financieele problemen, die op het oogenblik actueel zijn. Tardieu en Flandin zullen Herriot morgén de betreffende documenten overhandi gen en hebben zich voor alle verdere informa ties tot zijn beschikking gesteld. NEW-YORK. 24 Mei. (Reuter). De New- Yorksche politie heeft een man gearresteerd, die in het bezit bleek van een dagboek, waaruit men schijnt te kunnen opmaken, dat hij iets te maken heeft gehad met het geheimzinnige verdwijnen van het oorlogsschip „Hampshire" op 5 Juni 1916, waarbij Lord Kitchener is om gekomen. De identiteit van den man is nog niet offi cieel vastgesteld, maar naar verluidt zou hij een voormalig journalist zijn, die in den Boe renoorlog iegen Engeland heeft gestreden. Hij moet bekend staan als internationaal avonturier en in 1919 in de Ver. Staten zijn aangehouden maar ontsnapt. Hij zou er toen in geslaagd zijn per vliegtuig Mexico te berei ken. De man is ditmaal gearresteerd onder de be schuldiging van moord. De Britsche regeering acht hem nJ. medeplichtig aan het tot zinken brengen ten gevolge van een ontploffing van het stoomschip „Tennyson", dat in Februari 1916 voor de Braziliaansche kust is vergaan. De aangehoudene beweert, dat hij niet de gezochte persoon is en dat men zich in zijn identiteit moet hebben vergist. samenhangend feit. De verdediger wenscht als getuige décharge gehoord te zien de journa listen J. H. Ritman, J. Veersema, den archi varis van het Departement der Marine, Brou wer, den Directeur van de Java Bode N. Met selaar en een Officier van Justitie Mr. Werk man. Beklaagde ontkent het hem ten laste gelegde. Beklaagde gaf aan een handlanger, genaamd D. Meyer van Rozenburg, op om „een man netje" te zoeken. Er werden echter geen namen genoemd, noch de richting der berichtgeving aangegeven. Beklaagde wijst op de berichten inzake de Ophelia-ramp, waarop de Officier van Justitie, opmerkt, dat toen de richting dier berichtge ving blijkbaar reeds was bepaald. Op een vraag of beklaagde zelf moeite deed iets over de Ophelia te hooren, antwoordt De W., dat dit toevallig geschied was. Hij hoorde toen van een bevoegd iemand, wiens naam hij als zijnde redactiegeheim niet kan noemen, eenige bijzonderheden. Later blijkt uit het verhoor van beklaagde dat deze bedoeld redactiegeheim reeds tegen over den Officier van Justitie openbaarde Hierna had een uitvoerig verhoor plaats over de verschillende aanrakingen, die beklaagde met Noya, den adjunct-archivaris van het De partement der Marine, had en over de finan cieele verhouding met Noya. Morgen wordt de behandeling dezer zaak voortgezet. BATAVIA, 23 Mei (ANETA) De Raad van Justitie te Batavia heeft een aanvang gemaak' met de behandeling van de zaak tegen den journalist F. M. de W., die wordt beschuldigd van omkooping van een ambtenaar tot schen ding van Defensie-geheimen. De verdediger Yan beklaagde wraakt den commies Noya als getuige op grond van artikel 145 van het Reglement op de strafvordering volgens welk artikel Noya beschouwd moet worden als medebeklaagde. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie acht het aangevoerde praematuur. Bovendien is er noch sprake van hetzelfde, noch van een ADEN, 24 Mei. (Reuter). Hier hebben onlus ten plaats gehad tusschen, Joden en Arabieren, veroorzaakt door een poging tot bevuiling van een Arabische moskee. Er was n.l. vuil geworpen in den voorhof. Daar in de betrokken wijk voor het meeren- deel Joden wonen, gaf men dezen de schuld en viel men hen aan met steenen en stokken. Zes tien Joden werden gewond, alsmede drie Ara bieren. het onlangs gevormde politiecorps, dat in hoofdzaak uit Arabieren bestaat, wist de orde te herstellen. LONDEN, 24 Mei. (V. D.) Tengevolge van een hevige ontploffing in de Wamston-loodmijn te Youlgeave bij Bakewell in Derbyshire werden gisteren acht personen, waaronder de directeur van de mijn, gedood. De ontploffing geschiedde terwijl zes mijn werkers 75 meter onder den grond in een gang aan het werk waren. Een der mijnwerkers had zich toevallig van de plaats, waar gewerkt werd, verwijderd en dankt daaraan zijn leven. Kort na de ontploffing daalde een reddings brigade in de mijn af onder leiding van den directeur van het bedrijf, die echter zoodra hij beneden kwam door de in de mijngang han gende gassen werd bedwelmd, evenals eenige andere leden van de reddingsbrigade. Drie hun ner, waaronder de directeur, konden niet meer tot bewustzijn worden gebracht, zoodat, met de vijf in de mijn werkzame arbeiders, de ontplof fing in totaal acht slachtoffers eischte. Toen bovendien het water van een onder- grondsche ader, die door de ontploffing geraakt was, de mijn begon binnen te dringen, moest het verdere reddingswerk worden gestaakt. De eerste zitting van den nienwen Pruisischen Landdag rustig verloopen. De „DO X" te Berlijn ontvangen. De Eerste Kamer heeft haar goedkeuring ge hecht aan de stichting van het Gooiscbe Na tuurreservaat. Wetsontwerp tot steun melkveehouderij in de Tweede Kamer. Algemeene beschouwingen. Amendementen. Minister Verschuur ant woordt heden. Gevallen van molestatie bij de Twentsche werk verschaffingen. Politiek Advies der R. K. Staatsparty voor de a.s. Eerste Kamerverkiezing. R. K. Ambtensrencongres te Eindhoven. Het Eerste Kamerlid J. Arntz stelt zich niet herkiesbaar. Acht doodei bij mijnontploffing in Engeland Veertig dooden by treinramp in Mandsjoerije Familiedrama op de Eilanden te Amsterdam. O MBABANE (Swaziland), 24 Mei (Reuter). Men herinnert zich, hoe in de afgeloopen maand 1200 inboorlingen in Natal stierven door een malaria-epidemie. Deze heeft zich thans ver spreid in Swaziland, waar autobestuurders langs de wegen door de ziekte aangetaste inboorlingen opnemen, die onderweg naar de ziekenhuizen zijn neergevallen. In het ziekenhuis te Mbabane, dat over 20 bedden beschikt, zün 207 zieken ondergebracht. SOFIA 23 Mei. (V. D.) De Italiaansche mi nister van landbouw, prof. Acerbo, is op uit- noodiging van de Bulgaarsche regeering, voor een bezoek van vijf dagen naar Sofia gekomen. Acerbo zal den Buigaarschen landbouw bestu- deeren. In welingelicnte kringen verluidt, dat het bezoek in verband staat met de economi sche plannen van Italië op den Balkan aan gezien het in tegenstelling tot Frankrijk Bul- garye in de Donaueombinatie wil betrekken. TOKIO, 24 Mei (Reuter). Het nieuwe kabinet thans verzekerd van de medewerking der conservatieve en liberale partijen, daar Soe- zoeki, hoewel zelf weigerend deel van het kabi net uit te maken, den steun van de Seioekai- partij heeft toegezegd. Generaal Senjuro Nayashi, opperbevelhebber van de Japansche troepen in Korea, is naar Tokio teruggeropen, teneinde, naar men ver moedt, den minister van Oorlog, Araki, in het nieuwe kabinet op te volgen. CHARBIN, 24 Mei. (Reuter.) Een Japansche divisie heeft Hulan bezet, 25 mijl ten Noorden van Charbin. Een 500-tal Chineesche opstande lingen werd krijgsgevangen gemaakt, terwijl den veroveraars nog drie pantserauto's en een aan tal veldkanonnen in handen vielen. De „opstan delingen" vluchtten in Noord-Westciyke rich ting. BOTERMARKT 17 TELEFOON 12897 HUURT UW STOFZUIGER voor 60 ct. per week Stand op Woensdag 9 uur v.m.: 758 yooruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1