Steun aan de melkveehouderij Onder de loupe der Tweede Kamer Salarisactie der ambtenaren Zigeunerplaag aan de grens A.R.K.A.-congres te Eindhoven R.K. Middenstand BOER BRAAT PRAAT Dr. L. Kortenhorst in zijn sas WOENSDAG 25 MEI VERKIEZING VOOR DE EERSTE KAMER Politiek advies Tweesnijdend zwaard Oorlog in vollen vredestijd Zeer brutale dieven VAN HET BINNENHOF Sociaal-Democraten lazen de Memorie van Antwoord slecht Inhoud der regeling Het menggebod Lange rij sprekers Sociaal-democraten tegen De amendementen HET GOOISCHE NATUURRESERVAAT Door de Eerste Kamer goedgekeurd DE WAALBRUG BIJ NIJMEGEN Crisiswinst Ds. Kersten afgestraft Onderbouw landhoofd aanbesteed EERSTE KAMERVERKIEZING Twee tegenstemmers van de Pachtwet niet geadviseerd AMBTENAREN-RECHTSPRAAK Het Jaarverslag Honderden nomaden trachten over de grenzen ons land binnen te dringen. Hier houdt de Brabantsche gast vrijheid op Vanwaar komen ze? STUCADOORS STAKEN Bij Klomp te Den Oever Middelbare Technische School Dr. E. Beekman Rapport der Voorschotbank- Commissie Den Haag, 24 Mei '32. De Kamer heeft, teneinde het hare bij te dragen in een zoo spoedig mogelijke leniging van den nood der zuivelboeren, het ontwerp tot hulpverleening aan de melkveehouderij, die thans wel door het allerwege afsnijden van den export zoo grondig mogelijk in het moeras zit, op staanden voet in behandeling genomen, zoodra de Memorie van Antwoord in haar be zit was. Het ontwerp tegen de smalende godslastering, dat eigenlijk aan de orde was, moet daarvoor tijdelijk wijken. Zoo beknopt mogelijk samengevat want wil men haar in détails en in juridisch vol ledige en juiste termen weergeven, dan leidt dit tot een woordenomhaal als waarin het ont werp zelf wel onvermijdelijk vervalt komt de ontworpen noodregeling neer op het vol gende: Er wordt opgericht een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, de Crisis-Zuivel-Centrale, waarin vertegenwoordigers van alle groepen van belanghebbenden zitting hebben. Deze Crisis- Zuivel-Centrale is het orgaan, dat voor het functionneeren van den steunmaatregel zorg draagt en belast is met het innen en distri- bueeren van de bedragen, die in den nood van de melkveehouders moeten voorzien. Waar komen nu deze guldens vandaan? Allereerst wordt bij Algemeenen Maatregel van Bestuur het ontwerp geeft aan de Re geering de noodige machtigingen bepaald, dat het vervoer, de verkoop en het voorradig hebben van zuivelproducten alleen is toege staan, indien deze voorzien zijn van een merk in het genre van de banderolles der Tabaksbe lasting. Dit merk is bij de Crisis-Zuivel-Cen trale te verkrijgen tegen betaling van een be drag, dat door den Minister, uitgaande van den prijs der producten op de wereldmarkt, zoo danig wordt vastgesteld, dat daardoor voor de industriemelk een prijs kan worden verkre gen, die den veehouder in staat stelt, zonder verlies te produceeren. Want momenteel wordt per K.G. melk een verlies van tenminste 2 cent geleden. En waar het hier eene hoeveelheid be treft van niet minder dan 3.000.000.000 K.G., tracht dus het ontwerp een strop van tenmin ste 60.000.000.van het bedrijf af te wenden. Met enkel eene heffing op boter en kaas komt men er echter lang niet. Er dient een nieuwe afzetmogelijkheid geschapen voor de enorme massa boter, die niet naar het buiten land kan. En daarom wordt op de tweede ^plaats Zaterdag 21 Mei jJ. is te Utrecht bijeen ge weest de algemeene vergadering van afgevaar digden van de leden van R.K. Statenclubs in Nederland (Kiesvereeniging ten behoeve van de verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal). Aanwezig waren 30 afge vaardigden. De vergadering stond onder leiding van den heer W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de R.K. Statenclub Zuid-Holland. In de vervulling van een tweetal bestuursvaca- tures werd voorzien door de verkiezing van de heeren mr. P. H. Loeff en G. W. J. van Koever den, resp. voorzitter van de Statenclub Noord- Brabant en voorzitter van de Statenclub Gel derland. Na vaststelling van de notulen van de alge meene vergadering van 1 Juni 1929, ging de vergadering over tot uitvoerige bespreking en vaststelling van het navolgende Politiek Advies: „Op grond van de haar in artikel 8 van het reglement toegekende bevoegdheid, adviseert de algemeene vergadering van de Vereeniging van de leden der R.K. Statenclubs, dat de R.K. Statenclubs, welke dezen zomer zullen deel nemen aan de periodieke verkiezingen voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal, daarbij de hier gegeven volgorde van candidaten op de lijs ten dezer Statenclubs zullen in acht nemen: Voor groep n (Gelderland, Overijssel, Gro ningen en Drenthe): 1. J. C. van der Lande, te Nijmegen. 2. H. J. Schoenmaker Jr., te Deventer. 3. H. Ruyter, te Arnhem. 4. Dr. H. W. Takkenberg, te Groningen. 5. J. W Andriessen, te Utrecht. 6. Mr. J. R. H. van Schaik, te 's-Gravenhage. Voor groep IV (Zuid-Holland) 1. Prof. dr. A. M. A. A. Steger, te Heemstede. 2. P. L. D. Nivard, te Rotterdam. 3. Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne te Rijswijk (.N.H.). 4. H. J. Kuiper, te Haarlem. 5. W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, te Den Haag. 6. Mevr. F, SteenbergheEngeringh, te Soes- terberg. 7. Mr. H. W. J. M. de Jong, te Den Haag. 8. J. D. de Kok, te Loosduinen. 9. Ir. H. W. J. Thunnissen, te Den Haag. 10. F. N. V. Quant, te Den Haag. Besloten werd dit Politiek Advies aan de be trokken Statenclubs mede te deelen en te pu- bliceeren in de Katholieke Pers. Ter naleving van het bepaalde in art. 2 van het reglement, welk art. er van uitgaat, dat de candidaten voor het lidmaatschap der Eerste Kamer het program der R.K. Staatspartij hebben onder teekend, zullen vanwege het secretariaat der Vereeniging aan deze candidaten onderteeke- ningsformulieren tegelijk met een ex. van het Partijprogram worden toegezonden met het ver zoek deze stukken geteekend te willen inzen den bij den voorzitter der betrokken Staten club. Na gehouden rondvraag werd de vergadering gesloten. voor de margarine-industrie de verplichting in het leven geroepen, door haar product een ze ker kwantum voorloopig 25 pet. en in ieder geval niet meer dan 50 pet. natuurboter te mengen. Wèl zullen er uitzonderingen mogelijk zijn. Want religieuze bezwaren van Joodsche zijde, ethische bezwaren van de vegetariërs en ook medische bezwaren vorderen, dat niet alle margarine met boter gemengd zij. Ook de margarine wordt nu aan een heffing onderworpen,eveneens bewerkstelligd door de verplichting, haar onder een merk van de Crisis-Zuivel-Centrale te verhandelen. De prijs van dit margarinemerk wordt bepaald op een dusdanig niveau, dat de vaste verhouding tus- schen de productieprijzen van margarine en bo ter zooveel mogelijk gehandhaafd blijft. Maar niet alleen voor de zuivere natuur boter en de pure margarine, doch ook voor de verplichte margarine-boter-mélange wordt een merk verplichtend gesteld. De prijs van dit merk wordt, teneinde het boterpercentage zoo hoog mogelijk boven de verplichte 25 pet. naar de maximale 50 pet. op te drijven, dusdanig geregeld, dat hij kleiner wordt naar gelang het percentage boter stijgt. Mengt de margarine fabrikant het maximum natuurboter in zijn product, dan komt hij er het genadigst af. Want dan worden hem voor zijn mélangemerk alleen de kosten van aanmaak (van dat merk) in rekening gebracht, terwijl hij bovendien voor de boter, die hij mengt, slechts 80 pet van den prijs van het botermerk behoeft te be talen. Op de derde plaats worden ook de andere spijsvetten van plantaardigen oorsprong aan een merk, dat wederom tegen betaling kan ver kregen worden, gebonden, dit teneinde hun geen voorsprong op de met boter gemengde en daardoor duurder geworden margarine te ver schaffen. Op deze wijze vloeien in het Crisis-Zuivel- fonds de vele millioenen, waaruit door de Crisis- Zuivel-Centrale aan de melkveehouders de bij slag op hun melk wordt verstrekt. Naast dit alles wordt dan bovendien de mo gelijkheid van een gebod tot menging van melk in het brood in petto gehouden, waarvan ech ter slechts bij uiterste noodzaak gebruik ge maakt zal worden. En tenslotte is nog een belangrijke bepaling, dat onmiddellijk na afkondiging van de wet de Minister gedurende drie weken alvast 75 cent per melkgevende koe en per week aan de melk veehouders kan gaan uitkeeren. Want de nood eischt zoo spoedig mogelijk ingrijpen en de bo venomschreven organisatie is natuurlijk niet in één dag volledig uit den grond gestampt. Een zeer lange rü van sprekers heeft het ont werp onder de loupe genomen, voorzoover dat dan mogelijk is, want hoe de Algemeene Maatregelen, die de Minister krachtens deze wet zal kunnen uitvaardigen, er precies zullen uitzien, weet de bewindsman momenteel zelf nog niet. Dat hangt immers geheel af van het verloop van den melkprijs en de mate, waarin deze zal moeten worden gesteund, wil men den melkveehouders een prijs verschaffen, die hun tenminste geen verlies oplevert. Inleider van het debat wïts de meest agrari sche aller agragiërs, de plattelander Braat. Zijn „rede" was geen goed begin. Want wat hij te berde bracht, was in hoofdzaak een opdisschen va allerlei sensationeele staaltjes, die moesten bewijzen, hoe erg de toestand wel is de Re geering weet dit precies even goed als de heer Braat en een beschuldiging aan het adres van de Regeering, dat „zij het volk uitmergelt". Waar bij deze laatste uitdrukking de commu nist Wijnkoop „zeer juist" riep, kan dit betoog gevoeglijk worden voorbijgegaan. Dit typeert het demagogisch voor de tribunes praten en het totaal negeeren van de moeilijkheden voldoen de. Er zijn maar twee menschen in Nederland, die dit karwei naar behooren zouden kunnen opknappen, aldus de heer Braat. Dat zijn de heeren Zimmermann en Posthuma. Zij zouden het heel wat beter doen dan al die intellec- tueelen in de Kamer! De beide heeren kunnen met dit testimonium tevreden zijn. Stal de eer ste door zijn fascistische sympathieën „Bratlex"s hart en de tweede door den toon zijner corres pondentie met den Minister? Beter voelde de sociaal-democraat van der Sluis althans den omvang en de moeilijkheden van het vraagstuk aan. Hij had in heel zijn parlementaire loopbaan, verklaarde hij, nog nooit over zoo'n geweldig bedrag te beslissen gekregen. Zelfs Minister de Geer was bij Mi nister Verschuur, nu deze met dit ontwerp komt, dat toch gauw een honderd millioen gulden betreft, toch eigenlijk maar een kind. Intusschen, de sociaal-democraten zijn tegen. Zij hebben onoverkomelijk bezwaar tegen de prijsstijging, die de margarine zal ondergaan, te rwijl zij evenzeer afkeuren, dat de steun, dien de maatregel aan de boeren geven zal, voor het grootste deel in de zakken van het „grondka- pitaal" (hypotheekhouder en verpachter) te recht zal komen. Deze beide motieven deden ook den Katholiek van Poll aarzelen, of hij niet de socialisten volgen zal. De heeren hebben echter de Memorie van Antwoord slecht gelezen, want daar legt de Minister uit, dat de Regeering voor de bepaling van den te bereiken richtprijs een pachtsom als grondslag van de berekening der productiekosten nemen zal, die in het licht van dezen tijd als redelijk mag worden beschouwd. Volgt dan het crisispachtontwerp-Ebels, dan kan de Kamer voor Crisispachtzaken bij het kantongerecht met die pachtsom rekening hou den, als zij moet vaststellen, wat van den pach ter redelijkerwijze kan worden gevergd. Zelfs ten aanzien van de hypotheekrente, meent de bewindsman, zou de practische uitwerking van de Crisis-zuivelwet beteekenis kunnen hebben. Het gaat tenslotte om den afzet van de zui velproducten. Déar zit de knoop. Déérop dient alle kracht geconcentreerd. En de heer van der Sluis had veel liever dan het Nederlandsche publiek te gaan dwingen, meer boter te eten, Duitschland, dat door zijn ongerechtvaardigd optreden tegen onze boter de hoofdschuldige is, eens met moreele en materieele argumenten te lijf willen gaan. We zouden zoo zeggen: dit kan alsnog en dat zal vermoedelijk ook wel gebeuren. Want we staan tegenover Duitschland ongetwijfeld sterk, vooral als de voorgenomen wijziging in het ontwerp op het deviezenver- keer tot stand komt en op die wijze onze on derhandelaars krachtiger wapenen in handen zulle: hebben. De productie nu maar te gaan inkrimpen, zoo als de heer van der Sluis wil, is een middel, dat thans nog allerminst aan de orde is. Op de eer st- plaats de heer Ament merkte het op zal de productie van zuivelproducenten wel automatisch gaan terugloopen, want loonend wordt het bedrijf niet ondanks den steun. Op de tweede plaats daar wees de vrijzinnig-de mocraat Ebels op zit in het ontwerp al een nuttig zweempje van productie-beperking. Want voor de bepaling van den richtprijs die tus- schen haakjes door de meeste sprekers wel wat laag werd geacht, wat den heer Braat zelfs tot een motie inspireerde worden als basis de noodzakelijke productiekosten genomen. Ach terlijke bedrijven, die bij gebrek aan efficiency productiekosten te hunnen laste hebben, die niet noodzakelijk zijn, zullen dus vanzelf ver dwijnen. En op de derde plaats moet men ten aanzien ven onzen export in de toekomst ook weer niet in al te zwart pessimisme vervallen. Mochten wij aldus een zeer deskundig man als dr. Lo- vink, onverhoopt niet in slagen, onzen uitvoer naar Duitschland weer tot een redelijk peil op te voeren, dan moeten wij den blik eens West waarts slaan. Engeland verbruikt per jaar 400.000.000 K.G. boter en er zijn tijden, waarin het voor dit product op het buitenland aange wezen is. Daarom dient, voordat definitief tot het menggebod wordt overgegaan, naast het op treden tegen Duitschland een ernstige poging worden gedaan, om het in Engeland geleidelijk verspeeld afzetgebied weder terug te winnen. Al vond de Christelijk-Historische expert het menggebod dan niet gelijk Floris Vos „een on gehoorde propaganda voor de margarine", erg appetijtelijk kwam hem „die knoeiboel" toch niet voor. De Katholieke afgevaardigde Ament, die speciaal in zuivelkringen zeer goed georiën teerd is, achtte menging van 25 pCt. boter in de margarine ten hoogste eenige verzwakking van de reputatie onzer boter. Moordend voor haar goeden naam kon hij het menggebod niet vinden. Merkwaardig is het, zoo weinig eigenlijk over het ontwerp zelf is opgemerkt. Doch er zijn amendementen en daarbij wordt vanzelf op verschillende onderdeelen van de regeling in gegaan. Zoo wil b.v. de anti-revolutionnair v. d. Heuvel, die ten aanzien van onzen toekom- stigen buitenlandschen afzet niet zoo optimis tisch is en zekerheidshalve ons agrarisch bedrijf in den geest van dr. Colijn meer op binnen- landsch verbruik wil gaan instellen, aan de Re geering nog meer bevoegdheden, o.a. tot invoe ring van een heffing ook op de consumptiemelk, geven. Ds. Kersten, die weer dikke termen bezigde, die, radicaal als steeds, de grenzen dicht wil doen en den maatregel veel te slap vond, zal deze poging, om voor de boeren meer te doen, ongetwijfeld steunen. Dr. Kortenhorst hjj heeft een amendement, dat aan biscuitfabrikanten, die spijsvetten ver werken en tengevolge van het duurder worden dezer grondstoffen achterraken bij hun bui- tenlandsche concurrenten, tegemoet wil komen was weer hevig in zijn sas, dat thans einde lijk de vrijhandelskringen óók op de achterste beenen komen te staan en om maatregelen te gen het buitenland schreeuwen. Juist kringen, die thans om optreden tegen Duitschland vra gen, de F. D. Z. b.v., hebben vroeger den Ka tholieken „maniak" van de actieve handelspoli tiek bestreden en geridiculiseerd. Thans blijken de omstandigheden dr. Kortenhorst in het ge lijk te stellen. En thans voegt hij sarcastisch zijn opponenten van tal van jaren toe, dat hun liefde voor zijn lang verdedigd denkbeeld nu niet zuiver platonisch zijn moet en dat hun gebedel om meer export gepaard moet gaan met het geven van meerdere bevoegdheden aan de Regeering. kant wil een drietal maatregelen, die den Staat meer dan 200 millioen gulden kosten. En dat bedrag wenscht hij te doen opbrengen door een accijns op de margarine. Mr. Marchant veronderstelde maar, dat de leider der staatkundig gereformeerden zelf niet niet begreep, dat op die wijze de margarine 2.50 a 3.00 per K.G. zou gaan kosten en zijn accijns door het totaal verdwijnen van het margarineverbruik niets zou opbrengen. Want anders, als ds. Kersten dit wèl besefte, zou voor zijn optreden een term gebruikt moeten wor den, die in de Kamer niet klinken mag. Inderdaad, het is bij Braat af! De Minister antwoordt morgen. De Eerste Kamer heeft Dinsdagavond onder meer aangenomen de wijziging van de Erf- gooierswet, die het aan de vereeniging „Stad en Lande van Gooiland" mogelijk maakt, de velden, verkregen door den verkoop van gron den voor de Stichting van het Gooische Na tuurreservaat, onder hare leden te verdeelen. De sociaal-democraat Polak betreurde in een zeer uitvoerige rede, dat deze mogelijkheid van verdeeling van gelden, voortvloeiende uit ver koop van grond, tot speciale gevallen wordt beperkt. Minister Donner verklaarde zich echter tegen uitbreiding vanwege het feit, dat daardoor het belang van de scharende leden van Gooiland in het gedrang zou komen. Mr. Marchant reageerde hierop met de op merking, den indruk te hebben, dat dr. Kor tenhorst crisiswinst gemaakt heeft. Immers, zuiver de komst der crisis heeft hem in zekeren zin gelijk gegeven. Doch of deze opmerking Juist was, of zijne vergelijking van den Katho lieken afgevaardigde met iemand, die in Fe bruari reeds in het zomercostuum en met den stroohoed loopt, welke pas in Mei of Juni pas sen, opgaat, lijkt ons zeer te bezien. Overigens wil mr. Marchant, die zijdelings den klager Posthuma aan den tijd herinnerde, waarin hij zelf als Minister het verwijt te hoo- ren kreeg, steeds achter de feiten aan te komen, en in de Kamer verklaren moest, geen wonder dokter te zijn, de toezegging, dat de margarine niet wordt belast. Evenzoo de sociaal-democra ten Hiemstra en Van der Heide. Ds. Kersten werd door den leider der vrijzin nig-democraten duchtig onder handen geno men om zijn dwaze en demagogische denkbeel den omtrent den landbouwsteun. Deze predi- Ten aanzien van den bouw van de nieuwe Waalbrug bij Nijmegen kunnen wij thans mede- deelen, dat de onderbouw van het landhoofd bij Nijmegen na beraad ondershands is aanbesteed. Het werk is gegund aan de N.V. Bato voorheen Boetzer's Beton- en Waterbouw, te Den Haag. Dezer dagen is reeds een aanvang gemaakt met deze werkzaamheden. Voorts vernemen wij, dat binnenkort de aan besteding zal plaats hebben voor de levering van het voor den onderbouw benoodigde graniet, terwijl in het najaar nog een gedeelte van den onderbouw zal worden aanbesteed. Zooals uit het thans gepubliceerd Politiek Advies blijkt, is van de afgetreden Eerste Ka merleden voor groep II (Groningen, Drente, Overijsel en Gelderland) alleen de heer Van der Lande te Nijmegen opnieuw candidaat gesteld. In de plaats van de aftredende leden Dobbel- mann en Arntz werden de heeren H. J. Schoe- maker te Deventer en H. Ruijter te Arnhem geadviseerd. In een brief aan den voorzitter van de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken heeft minister Ruys de Bee- renbrouck, naar aan „Het Volk" uit Rotterdam wordt bericht, medegedeeld, dat de invoering van de ambtenarenrechtspraak, naar de regee ring zich voorstelt, tegen het eind van dit jaar haar beslag zal kunnen krijgen. Maandagmorgen te half elf werd in Hotel du Commerce op het Stationsplein te Eindhoven het Congres-1932 van de Alg. R.K. Ambtenaren- vereeniging geopend. Voorzitter is de heer G. Bulten, lid der Tweede Kamer en burge meester van Voorhout; secretaris de heer P. J. Heitveld. De heer Jansen, voorzitter der afd. Eindhoven, heet het hoofdbestuur, alle afgevaardigden en hunne dames hartelijk welkom op het congres, dat ter gelegenheid van het 12 -jarig jubileum dezer afdeeling te Eindhoven gehouden wordt. In zijn openingsrede memoreert de heer G. Bulten de belangrijkheid van een congres als zijnde een cumulatie van de herinneringen van alles wat in het afgeloopen jaar gepasseerd is. Het feit b.v., dat de A.R.K.A. plotseling voor de moeilijkheid van een salarisaetie gesteld is, zal in deze vergadering wel veel stemmen doen opgaan. Wat deze aangelegenheid betreft gaat de A.R.K.A. ten volle accoord met de redevoe ringen door de Bruin c.s. op het Werklieden congres te Utrecht uitgesproken. Maar men is er evenwel van overtuiging, dat het Georganiseerd Overleg nog heel wat verbeterd dient te worden. Het ledenaantal is sterk toegenomen, waar voor voor hare bijzondere actie de afdeeling Venlo hulde werd gebracht. Met instemming van de vergadering werden telegrammen verzonden aan de bisschoppen van den Bosch. Haarlem en Roermond. Bij de bespreking van de salarisactie-1931, gevoerd door de R.K. Centrale van overheids personeel betreffende rijks- en gemeente-ambte naren, deelde de afdeeling Arnhem mede, dat in deze net initiatief van haar is uitgegaan. De afdeeling den Haag kwam tot de ontdekking, dat in den loop der salarisverlaging sinds 1923 de regeering in haar taak is tekort geschoten, want het is overduidelijk gebleken, dat het tekort van 7 millioen, dat de regeering moest inhalen, er niet had behoeven te zijn of op andere wijze dan door salariskorting had kun nen worden opgeheven. Zij blijft meenen, dat de ambtenaren altijd het slachtoffer zijn van maatregelen ter bespreking van de rijksuitgaven. De afdeeling Rotterdam betreurt de houding der regeering inzake de kwestie der salariskorting; de houding der R.K. Centrale heeft ook het resultaat bedorven, en geeft overigens blijk van nog meer nalatigheden. Het gemeentepersoneel is er ook niet tevreden over. De afdeeling Eind hoven verwijt het Hoofdbestuur niet voldoende protest te hebben laten hooren tegen de ver trapping der ambtenaren, die gebukt gaan onder het tweesnijdend zwaard van salarisverlaging en belastingverhooging. „Waarom is de salaris actie van het H. B. op niets uitgeloopen?" De voorzitter, G. Bulten, gaat na een uur pauze tot de beantwoording over, waarbij hij duidelijk aan het licht laat komen, dat de Katholieke Kamerfractie uitdrukkelijk en eenparig tegen sa larisverlaging is. Men mag de fractie het ver trouwen niet ontnemen. De afgevaardigde van de groep gemeentepersconeel waagt zich, na zich eerst wat gemakkelijk getoond te hebben, ten aanzien van de houding der Kamerfractie, op nieuw in den feilen strijd en heeft den indruk, dat mr. Aalberse geprobeerd heeft de beteeke nis van de conferentie met de Kamerfractie te kleineeren. Hij zou daarover graag een uitspraak van het congres hooren. Het congres geeft geen uitspraak, doch de voorzitter herhaalt, dat de Kamerfractie zelf gesproken heeft en niet be- influenceerd is geworden. De afdeeling Den Haag meende, dat het H. B. wat voorzichtiger moet zijn met zijn dankbaarheidsbetuigingen je gens de fractie of mr. Aalberse. van den secretaris-penningmeester lokte 20 afge vaardigden tot spreken uit, waarbij vooral aan het licht kwam, dat men het met de begrooting 1933 in sommige, vele of alle punten niet eens was. Ook wordt in twijfel getrokken of het Ka merlidmaatschap vereenigbaar is met het voor zitterschap van de A.R.K.A. (in casu de heer G. Bulten). De kwestie die er bestaat tusschen de technici in overheidsdienst, die in twee bonden georganiseerd zijn, en de A.R.K.A. werd door den geestelijk adviseur, pastoor Jansen, uit Den Haag, rechtgezet, waarbij gewezen werd op het feit, dat de bisschoppen hunne goedkeuring aan deze twee vereenigingen gehecht hebben, zoodat het in twijfel getrokken moet worden, of deze technici zich als nog bij de A.R.K.A. zullen aan sluiten, zoolang deze goedkeuring van kracht blijft. Nadat de vergadering was geschorst tot Dins dagmorgen 10 uur werd door Eindhoven een rondrit gemaakt, waarbij men officieel door den burgemeester van Eindhoven, T. Verdijk, ten stadhuize ontvangen werd. In zijn ontvangstrede sprak de burgemeester hoopvolle woorden: Op het gebied der industrie biedt Eindhoven wel wat belangrijks, en ook zelfs in deze tijden aan economische inzinking, want de snelle g> ei van hPt verleden spreekt er doorheen. We staan hier in het teeken van den arbeid, al moet dit nu vaak beperkt blijven tot den arbeidswil. Dat echter de toekomst zeker is, daarvoor blijven borg de industrieele ondernemers en voormannen. Eindhoven is op 't oogenblik een stad van de pressie, doch, de succesvolle opgang van de twintiger jaren zal weder herleven! Beneden de spoorlijn, welke Brabant van Oost naar West doorsnijdt, ligt het wazige Kempen- land met zijn dichte bosschen en uitgestrekte heidevlakten. In het rulle zand tracht er de landman bonkig en stug als zijn land een scha- melen oogst te winnen. Hard is er het leven, moeizaam het bestaan. Slechts zelden laait er in zorgelooze rust de feestvreugde op, die dan echter ook heftig kan worden in toomelooze ongebondenheid. Daar is het land van de gemoedelijkheid en de gastvrijheid, waar ieder welkom is. De Nor bertijnen van Averbode en Tongerloo, die vele eeuwen geleden den ouden Toxandriers bescha ving en welvaart brachten, leerden hun ook het orde-devies der gastvrijheid. En zoo staan huis en haard te allen tijde gastvrij open voor den moeden reiziger en klinkt alom het vriendelijke woord: „Ga zitten en tast toe!" Slechts voor één soort vreemdelingen blijft de deur gesloten en weet men van geen gastvrij heid. We bedoelen de honderden nomaden, zwervende zigeuners, die in groote groepen jaar in jaar uit langs de steenen palen sluipen, die midden in dat land van bosch en hei de schei ding tusschen Noord en Zuid bepalen. Als Ahasverus dolen ze van dorp tot dorp, langs heirbanen en binnenwegen en pogen hun om zwervingen vrijelijk voort te zetten daar, waar de toegang hen zal henenvoeren. Doch dan duiken bij de landspalen zwaar gewapende handhavers van orde en wetten op en onverbiddelijk wijzen ze de ongenoode gasten terug den weg op, vanwaar ze kwamen. En rond alom grolt nijdig het landvolk en sluit deuren en vensters, want het bruine volkje heeft in het stelen een bijna duivelskunstige bedrevenheid verworven. Weg met dat volkje, zeggen de magistraten en zij jagen de zwervers met hun krakende wagens en kijvende vrouwen en vechtende kin deren van gemeente tot gemeente op tot ze weer tegen een landsgrens opstooten. Vooral België is schijnbaar hun gezochte schuilplaats geworde. want enorm is het aantal zigeuners, dat sinds den oorlog zich in België heeft vastgezet.' Vanwaar komen ze? Velen van hen noemt men zigeuners, doch zijn het niet. 3et zijn mannen en vrouwen die de grootstad heeft uit gespuwd, die nimmer verder kwamen op het maatschappelijk pad dan den zelfkant der samenleving en die hun arbeidsschuwheid en luiheid uitvieren op het dolce far niente van hun krakende wagens, in de hooischelven op het land of in de koesterende stralen der zomer zon. Groot is echter ook het getal der echte zigeuners, wier vaderen of voorzaten op de onmetelijke poesta's huisden. Het zijn de ge boren, door de natuur gevormde nomalen, wier vaderland heel de wereld is. Hun stamhoofd is een koning en al wat op Gods aardbodem groeit en bloeit is hun bezit. De praktijk wijst echter uit, dat het voor het landvolk vrijwel hetzelfde blijft of zigeuners of uit de stad weggeloopen zwervers rond hun hof steden dolen. Met even groot gemak wordt een paard uit den stal of een kalf uit de wei ge stolen als een zilveren munt uit de winkellade of een stuk goed dat op de bleek te drogen ligt. En wanneer dan ook de zigeuners naderen, dan loopt de angstige mare als een stormwind van mond tot mond en in de dorpen waarschuwen de veldwachters de winkeliers en kooplui. Dank echter de groote activiteit van de Nederlandsche grenswacht blijft men in de dorpen langs de grens vrijwel gespaard van de bezoeking der bruine broeders. In de Antwerp- sche >.n Limburgsche Kempen weet men er echter van mee te praten. Wat België door groote zorgeloosheid van Frankrijk heeft moeten overnemen, wordt op hoog bevel door de gen darmerie steeds en route gehouden. Onder bedreiging van karwats en karabijn jagen de uitvoerders van de vermaarde sureté de nomaden voortdurend op. Niet naar de Fran- sche grens, want de Fransche broeder is hun vriend en evenmaat. Evenmin naar de Duit- sche grenzen. De Grünen staan waakzaam op post. In de Noordzee kan men ze ook niet gooien.... dus dan maar naar de noordelijke grenzen, naar het gastvrije Nederland. En zoo beleeft men het nu reeds jaren achtereen, dat een met Nederland bevriende natie in strijd met plechtig gesloten internationale overeen- Dinsdagmiddag is onder de stucadoors, werk zaam bij de Woningbouwfirma Klomp te Den Oever, een staking uitgebroken. De staking om vat tien personen, leden van den Nederland- schen Christelijken Bouwvakarbeidersbond en den modernen Stucadoorsbond, afkomstig uit Hilversum, Nij kerk, Enschedé, Enkhuizen, Hoorn en Den Haag. Het conflict is ontstaan wegens niet-nakoming van het contract van de zijde der firma, welke zich bezighoudt met het bouwen van woningen in den Wieringer- meerpolder. Tot gecommitteerden bij de eindexamens van de Middelbare Technische School te Haarlem heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd: Voor de afdeeling Bouwkunde: den heer J. Boterenbrood, architect B. N. A. te Amsterdam. Voor de afdeeling Weg- en Waterbouwkun de: ir. W. J. Burgersdijk, directeur van de N.V. Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. Haarlem. Voor de afdeeling Werktuigbouwkunde: ir. J. P. Boezaardt, chef van de werkplaatsen der Ned. Spoorwegen te Zwolle. Voor de afdeeling Electrotechniek: ir. F. Stokhuyzen, hoofdingenieur van de Stedelijke Fabrieken voor Gas en Electriciteit, Leiden. Voor de afdeeling Scheepsbouwkunde: ir. G. H. Hoffmann, ingenieur van de N.V. Werf C onrad te Haarlem. De eerste gecommitteerde is aangewezen door het Bestuur van de Mij. tot bevordering der Bouwkunst B.N.A., de overige vier zijn opge geven door het Kon. Instituut van Ingenieurs. Maandag 13 Juni a.s. is het 25 jaar geleden, dat de bekende Dr. E. H. M. Beekman, eerelid van de R. K. Studentenvereeniging „Sanctus Virgilius", benoemd werd als leeraar in de wis kunde aan de Hoogere Burgerschool te Delft. komsten in vollen vredestijd op oorlogsmanier zijn ongewenschte gasten het nabuurland poogt in te jagen. De Belgische veiligheid doet alsof dat zoo hoort, vaardigt regelmatig speciale orders uit om de zigeunerbenden in den kortst mogelijken tijd over de Nederlandsche grenzen te wippen. En ziet, van Nederlandsche Hoogerhand wordt haar optreden beloont met een Commandeurs kruis van Oranje Nassau ter eere van den chef, die deze orders uitvaardigt. Doch een andere Hoogerhand in Nederland decreteert dit vreemd gespuis koste wat het kost er uit te houden. En zoo betrekt bij ieder dreigend gevaar de wacht weer de grens. Mare chaussee, Rijksveldwacht, Commiezen, allen moeten bijspringen om de tallooze wegen die over de grens leiden te bewaken. Dit grapje kost den Nederlandschen staat jaarlijks duizenden guldens. Weken achtereen pogen de gendarmes de Nederlandsche grenswacht te verschalken en sollen ze met de zwervers rusteloos rond. Ook thans weer staat de grens sinds weken onder scherpe bewaking. Aan de Limburgsche heuve len, onder Eindhoven, onder Zundert en bij Zeeuwsch Vlaanderen wordt met verwoeden ijver getracht Nederland met diverse soorten Noma den op te scheepen. Aan gene zijde van de grens gaat men blijkbaar te werk volgens het spreekwoord: „De aanhouder wint!" Met be ruchte zwerversgroepen als de familie Pedalo, oude bekenden van alle grensautoriteiten, wordt rondgetrokken van het eene punt naar het andere. Brussel denkt: „Lukt het vandaag niet dan maar morgen!" Slaagt men er in een troep de grens over te werken, dan zit men er mee opgescheept en kan men maar zien hoe ze weer kwijt te worden. Het zigeunersvraagstuk kan, dunkt ons, niet anders opgelost worden, dan dat men bij inter nationaal overleg herkomst en toevluchtsoord definitief weet vast te leggen. Zooals er thans met de Zigeuners wordt gesold is mensch- onwaardig. Laten het veelal dieven ven bedrie gers zijn, men moet niet vergeten, dat het ook menschen zijn. En wie zou bij zoo'n onzekere levenswijze het mijn en dijn nog kunnen respec- teeren? Den Haag en Brussel liggen echter mijlen ver van de landsgrenzen. De heeren die in zake de zigeuners de beschikkingen treffen volgens hun papieren rapporten, hebben er in hun welbe- waakte woonsteden hoegenaamd geen last van. Wanneer zij er echter regelmatig den overlast van zouden ondervinden, dan zouden ze wel anders te werk gaan. Is in deze een homeopathische geneeswijze niet aan te bevelen? Men geve den zigeuners vrijen doortocht en late ze met al hun hebben en houden op den Haag en Brussel los!.... (Nadruk verboden). Begin 1930 werd door den Ned. R.K. Midden standsbond een commissoriaal rapport gepubli ceerd, dat aanbeval de oprichting van plaatse lijke hulp- of voorschotbanken voor den middenstand, voorschotbanken van soberen op zet en bescheiden omvang, vooral ten bate van den kleinen middenstand. In het rapport werd de organisatie van een plaatselijke voorschotbank in den breede be handeld. Feitelijk resultaat van dit rapport, in den zin van oprichting van nieuwe plaatselijke voor schotbankjes, bleef voorshands uit. Daarom besloot het hoofdbestuur van den R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem in Augustus 1931 tot instelling van een commissie tot onderzoek van de vraag, op welke wijze b.v. door het bijeenbrengen van een diocesaan fonds in den Bond de oprichting en de goede werking zou kunnen worden bevorderd van plaatselijke voorschotbanken voor den midden stand, in den geest van het rapport der „Bank- commissie" van den Ned. R.K. Middenstands bond. Aan het voorloopig rapport der commissie, bestaande uit de heeren J. Th. Peters, voor zitter, W. Boon, H. E. v. d. Brule, A Steeman en J. F. X. Urbanus is het volgende ontleend: Wij kunnen ons ontslagen achten van de taak in den breede het nut van voorschotbanken voor den middenstand te betoogen. Vooropgezet biyve, dat het nooit op den weg dezer voorschotbanken in den geest van ons rapport kan liggen, te treden op het terrein van het gewone bankbedryf en van het midden standsbankwezen. Hoe zou nu in onzen Bond de oprichting en goede werking van voorschotbanken kunnen worden bevorderd? Wij stellen ons voor, dat er zal worden opge richt een Diocesaan instituut in den vorm van een stichting, waarvan het bestuur verantwoor ding verschuldigd is aan het Hoofdbestuur van den Bond. Het stamkapitaal van deze stichting ware byeen te brengen als feestgave aan den Bond, bij gelegenheid van zyn vyf en twintig-jarig bestaan. Verder ware dit kapitaal uit te breiden door vrijwillige bijdragen en door, zoolang daaraan behoefte is, een bedrag b.v. een vast percen- age, stel 21/., van het begrootingstotaal op de Bondsbegrooting te brengen tot toevoeging aan het kapitaal der stichting. Het Bestuur van het Diocesaan Instituut heeft tot taak de oprichting van plaatselijke of gewes- telyke voorschotbanken in ons diocees te be vorderen. De voorschotbanken worden opgericht als zelfstandige stichtingen. Maar het diocesaan instituut geeft leiding aan de werkzaamheid der banken, het bepaalt de voorwaarden waarop credieten zullen worden verleend en het houdt toezicht op de gestie der plaatselijke stichtin gen. De afdeeling of de gewesteiyke federatie, die een voorschotbank zou willen zien tot stand gebracht, moet beginnen met zelf een zeker stichtingskapitaal, stel 250.byeen te bren gen, dat in „fonds perdu" moet worden ge stort. Het diocesaan instituut verschaft aan de plaatseiyke stichting renteloos een zelfde be drag. Ten slotte zal dus kunnen worden bereikt, dat in ons bisdom een net van plaatseiyke en gewestelijke bankjes aanwezig is, werkend onder algemeene leiding en toezicht van het diocesaan instituut, waardoor kan worden voorzien in de behoefte van de Katholieke middenstanders aan de hier bedoelde credieten. O.i. aldus het rap port, zullen alleen leden van de organisatie voor het ontvangen van credieten in aanmer king mogen komen. De plaatseiyke voorschotbank en haar be stuur, zal zelfstandig moeten staan van het afdeelingsbestuur, in dien zin, dat de gestie van het bankbestuur niet kan worden gemaakt tot een onderwerp van debat op de leden vergadering. Voor de verleening van een voorschot zal in het algemeen zekerheid in eenigen vorm moeten worden gevraagd. Het beheer, zoowel door de plaatseiyke be-» stuursleden als door de bestuurders van het diocesaan instituut, zal kosteloos moeten ge schieden, terwül het diocesaan instituut zooveel mogelijk gebruik moet kunnen maken van he bestaande apparaat van het Bondsbureau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6