Kloppartij in Pruisens Landdag Jimmy Walker staat terecht DE LEEUWERIK HONJO NAAR HET FRONT Verdragen moeten geëerbiedigd Het nieuws van heden Na een ordelijke verkiezing „Honger"-optocht te Hamburg SCHULDENBETALINGEN WORDEN HERVAT KRUISSTRAAT 30-32 m BLOEDIGE OPSTOOTJES TE SAO PAULO Postvliegtuig in nood Op 600 mijl van Amerika 's kust LLOYD GEORGE PRIJST DE REGEERING Eerst resultaten DE BAROMETER Enkele zwaargewonden Restaurant met stoelen bekogeld Het Weer HOTEL-PENSION-RESTAURANT Groote en kleine zalen voor uw diners, partijen en vergaderingen ZEER GEREDUCEERDE PRIJZEN DOUMER EN DE MISSIONARISSEN Een bezoek, dat niet kon doorgaan „Niet om hun inhoud, maar om het beginsel" Vuurzee in Indische stad RENKIN VOOR HET PARLEMENT Regeeringsverklaring Dagbladbureaux verwoest Onpartijdig in deze crisis Een Amerikaansche wensch te Genève DONDERDAG 26 ME11932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18083 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Met stoelen slaan de Nazi's de communisten de zaal uit Geen bestraffing? In zes dagen te Parijs 13.000 dollar uitgegeven? Mitshetzelfde geschiedt met herstelbetalingen Scherpe critiek in Engeland UITBARSTING OP FLORES Geen ongevallen en schade OPENING PRUISISCHE LANDDAG De vermoorde president van Frank rijk was uiterlyk koelmaar had een warm hart Vóór de opening van den Pruisischen Landdag had in den Dom te Berlijn een kerkdienst plaats. De afgevaardigden verlaten na afloop het kerkgebouw Japansch hoofdkwartier naar Charbin DIT NUMMER BESTAAT UÏT TWAALF BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 25 Mei. Heden heeft in den Bruisischen Landdag een vechtpartij plaats gehad, zonder weerga in de geschiedenis van het Duitsche parlementarisme. Meer dan 200 afgevaardigden gingen elkaar met alle bereik bare middelen te lijf. Er is komen vast te staan, dat vijf afgevaardigden ernstig zijn gewond. BERLIJN, 25 Mei (W.B.). In den Pruisischen Landdag werd heden het presidium gekozen, in den vorm welken wij gisteren reeds voorspelden. Het Centrum stemde voor den nat-soc. Kerrl als voorzitter, daar deze de sterkste partij ver tegenwoordigt. De socialisten hadden in het seniorenconvent reeds verklaard, dit voorbeeld niet te zullen volgen, daar de nat.-socialisten vroeger noch in den Pruisischen Landdag, noch in den Rijksdag voor den soc.-dem. voorzitter hadden gestemd, alhoewel de soc.-democraten de sterkste fractie waren. Voorts achtten de socialisten het bezwaarlijk de positie van Landdagvoorzitter aan een Nazi toe te vertrouwen, omdat een deel der rechten van de in Pruisen niet bestaande functie van Staatspresident op hem zijn overgedragen. Kerrl werd nochtans met 262 stemmen geko zen; de soc.-dem. Wittmaack kreeg 92 en de communist Kasper 55 stemmen. Stormachtig werd Kerrl door de rechterzijde toegejuicht. Vervolgens werd de sociaal-democraat Witt maack met 176 stemmen van de 253 tot eersten vice-voorzitter gekozen. De meerderheid van de hationaal-socialistische fractie onthield zich van stemming. Verder werden tot tweeden en derden vice- voorzitter gekozen de Centrumsafgevaardigde Baumhoff met 354 stemmen en de Duitsch- hationaal Kries met 254 stemmen. Bij de debatten over het reglement van orde kwam het tot een geweldige vechtpartij tusschen nationaal-socialisten en communisten, zooals zich in het Duitsche Rijk nog niet heeft voor gedaan. En dat zegt wat! De communist Pieck had den Nazi's toegeroe pen, dat in hun kringen moordenaars zaten. Hierop stormden de Nazi's met dreigende ge baren en uitroepen van ontstemming op de sprekerstribune af; de communisten deden het zelfde, om hun spreker te beschermen, 't Kwam tot heftige woordenwisselingen, waarbij de nat.- socialist Hinkler door de communisten in het gezicht werd geslagen, terwijl ook met inkt potten op de Nazi's werd gegooid. Dit was voor de nat.-socialisten het signaal op de commu nisten los te stormen. Er ontspon zich een ge weldige vechtpartij; met vuisten werd erop los geslagen, maar ook met glazen en karaffen. Met stoelen sloeg de geheele nat.-soc.-fractie in enkele minuten de communistische fractie de zaal uit. Talrijke afgevaardigden bleven met bloed overstroomd liggen en werden uit de zaal ge dragen. Toen de zaal verlaten werd, weerklonk Wild geschreeuw van de tribunes. De Interna tionale werd gezongen, alsmede werd met hon derden stemmen, waaraan ook tribune-bezoekers deelnamen, het Hitlerlied gebruld. De zaal'bood een beeld van groote verwoesting. Zware leeren zetels met aan flarden gescheurde bekleeding lagen gebroken verspreid. Deelen van stenographenlampen lagen 20 Meter verder Verbrijzeld bij den uitgang der communisten. De sociaal-democraat Juergensen werd betrek kelijk zwaar gewond; bewusteloos werd hij de Zaal uitgedragen. Van nat.-soc. zijde wordt verlkaard, dat van de hunnen gewond zijn: Hinkler met een wonde aan het linker oor, Wehner die door een worp toet een zwaren stoel aan den ruggegraat is ge- Wond, Daluege die zelfs een messteek zou heb ben gekregen en Kunze die licht gewond is. Ook de communisten Kraemer, Kunst en HAMBURG, 25 Mei <VD). Woensdag is het °P het Jungfernstieg tot ernstige excessen geko Bien van werkloozen en communistische ele- Bienten. Eenige duizenden, o.w. opvallend veei vrouwen, trokken onder het voortdurend geroep van „honger" door deze straat. Voor het Al sterpaviljoen grepen de demonstranten tafels en stoelen en slingerden deze door de ruiten van bet goed bezette paviljoen. Met geladen revol vers posteerden vier politieagenten zich voor den ingang van het gebouw. Het gelukte hen, de menigte op een afstand *e houden tot versterking was gearriveerd. Twin- tig personen werden gearresteerd, terwijl talrijke Personen op het bezit van wapenen werden ge fouilleerd. In de Grosse Bleichen werd een politie-be ambte door de menigte omsingeld. Hij schooi Bit zelfverdediging, zonder evenwel iemand te taken. Het Alsterpaviljoen werd tijdelijk geslo ten, terwijl de blinden voor de winkelhuizen Verden aangebracht. Eenige particuliere auto's Verden omvergeworpen, nadat de inzittenden be wagens hadden verlaten. De brandweer zette be wagens weer overeind. Te Solingen werd gisteren na een betooging boor enkele communisten geschoten op de poli ce. Een hunner werd licht gewond. Gisteravond werd gevochten tusschen nat.- socialisten en communisten te Grevenbosch. Er Vielen 7 revolverschoten. Gohlke werden ernstig gewond. Kraemer kwam enkele minuten na de kloppartij, zijn heele hoofd in verband, in de zaal terug. Het bloed liep hem nog langs het gezicht. Hij riep den nat.-socialisten toe, die ten deèle nog in hun uitgang rechts van de zaal stonden: „Twintig tegen één! Daar zullen jullie voor boeten!" De nat.-soc. voorzitter had reeds terstond na het begin der vechtpartij zijn plaats ver laten, waarmee de zitting gesloten was. De fraeties kwamen terstond voor korte be raadslagingen bijeen. In het Senioren-convent van den Pruisischen Landdag is besloten, dat de volgende vergade ring van den Landdag Woensdag 1 Juni bijeen zal komen, teneinde den minister-president te kiezen, indien de onderhandelingen dienaan gaande dan beëindigd zullen zijn. Erg optimistisch is men in dit opzicht niet. Men acht het niet uitgesloten, dat deze kwestie voor den herfst nog niet is opgelost. BERLIJN, 25 Mei (VD). Het seniorenconvent van den Pruisischen Landdag is direct na de onderbreking van de zitting bijeengekomen ten einde te beraadslagen over de maatregelen welke genomen moeten worden tegen de afge vaardigden, die schuldig zijn aan ordeversto ring. Naar verluidt hebben de nationaal-socialis ten en communisten verklaard dat zij het niet noodig achten de schuldvraag vast te stellen en derhalve een inmenging van de politie niet wenschen. De sociaal-democraten daarentegen verklaar den, dat zij zich daarmede, met het oog op de mishandeling van Juergenssen, niet mee kun nen vereenigen. De Centrumfractie legde een soortgelijke verklaring af. Het seniorenconvent heeft geen besluiten ge nomen. Bij een vechtpartij is ook een landdagsteno graaf gewond. Over het ontstaan der vechtpartij wordt nog gemeld: Een nat.-soc. verzocht den Landdag terstond eeri voorstel te behandelen ten gunste van 3 nazi's uit Elberfeld, tegen wie 7 tot 10 jaar tuchthuis is geëischt. Negentig procent der Prui sische advocaten hooren thuis op de beklaag denbank, aldus de nat.-soc. Kube. Hierop verklaarde de communist Pieck: De N. S. D. A. P. heeft den arbeidersmoord inge voerd. Nadat Pieck nog tot de nazi's geroepen had: „in jullie rijen zit een geweldig aantal moordenaars", begon het lieve leven. Houtafzettingen werden van de afzetting rond de sprekers-tribune gerukt, pooten van stoelen werden als wapens gebruikt. Er werd ge gooid met latafels en een zware klok. NEW YORK, 25 Mei. (V. D.) Voor de door gouverneur Roosevelt ingestelde commissie van onderzoek naar de financiën van de stad New- York heeft heden na voorbereidende werkzaam heden, welke maanden in beslag hebben geno men, het verhoor plaats gehad van burgemees ter Walker over diens particuliere financieele aangelegenheden. Ongeveer 5000 personen belegerden als het ware het gerechtsgebouw, ten einde tot de pu blieke tribune te kunnen worden toegelaten. Er werden slechts 350 personen toegelaten. De po litie handhaaft een zeer strenge afzetting. Hoofdpunt van onderzoek is de reis, welke Walker in 1927 door Europa heeft gemaakt. Hij schijnt toen tijdens zijn zesdaagsch verblijf te Parijs 13.000 dollar te hebben uitgegeven. Voorts zou Walker groote sommen hebben aangeno men als „schadeloosstelling voor politieke be zigheden". Waarschijnlijk zal het verhoor drie dagen duren. Het doel van procureur Seabury, die het onderzoek leidt, is den burgemeester van zijn functie te ontheffen. |j Verwachting: Meest zwakke Noord- |j B Oostelijke tot Noord-Westelijken wind, j| 3 later mogelijk verder krimpende wina. |g 3 Half tot zwaar bewolkt, weinig of geen fi B regen. Lichte nachtvorst, overdag iets f? B zachter. 3 Hoogste barometerstand 770.6 te Abls. g Laagste barometerstand 752.0 te Miiii- jg 3 chen IlIIlllilllllllllllH WASHINGTON, 25 Mei. (V. D.) Het Ameri- kaansche Departement van de Schatkist deelt mede, dat alle zestien mogendheden, wier cre diteur de Vereenigde Staten is, zich bereid verklaard hebben binnen veertien dagen offi cieel een overeenkomst te teekenen, waarin zij zich verplichten de door het Hoover-morato rium opgeschorte betaling van oorlogsschulden te hervatten in tien jaarlijksche termijnen en met betaling van 4% interest. De verplichting is in zooverre illusoir, dat zij uitgaat van de veronderstelling, dat de herstel betalingen eveneens zullen worden hervat. De meeningen in Amerikaansche kringen over de komende conferentie van Lausanne zijn zeer pessimistisch. Men verwacht, dat de con ferentie evenmin als de vorige conferenties tot een definitieve regeling van het herstelvraag- stuk zal komen en dat de Europeesche mogend heden zullen afwachten hoe Amerika zijn hou ding ten aanzien van de oorlogsschulden zal vaststellen. Het is echter zeer onwaarschijnlijk, dat van Amerikaansche zijde stelling ten op zichte van dit vraagstuk zal worden genomen vóór de Amerikaansche presidentsverkiezingen De Britsche regeering heeft gisteren haar ambassadeur te Washington opdracht gegeven een overeenkomst met de Vereenigde Staten te teekenen voor de terugbetaling der oorlogs schulden, welke gedurende het z.g.n. Hoover- jaar zijn opgeschort. De opgeschorte betalin gen- zullen worden terugbetaald in tien jaar lijksche termijnen en worden verhoogd met 4% interest. Het besluit van de Engelsche regeering om de hervatting der schuldbetalingen aan de Ver eenigde Staten voor te bereiden, wordt in het algemeen door de groote Londensche bladen scherp gecritiseerd. „Financial News" ziet er een betreurenswaar dige zwakheid van de regeering in, wanneer dit besluit inderdaad beteekent dat zij geen stappen zal doen tot verlichting van de betalingslasten, doch eenvoudig de bestaande schulden zal af lossen. Wanneer geen ernstige pogingen worden gedaan om onderhandelingen over deze schul den met Amerika te openen, is in Engeland een krachtig verzet te wachten. Overigens blijft voor de houding der regeering slechts de betreurens waardige verklaring over, dat zij gelooft, dat ook na de beëindiging van het Hoovermoia- torium en na de conferentie van Lausanne de herstel- en oorlogsschulden in den een of an deren vorm in stand zullen blijven. Het blad verklaart, niet te bepleiten, dat Engeland zijn schulden aan Amerika zonder voorafgaande onderhandelingen geheel of gedeeltelijk zal weigeren, doch men behoeft niet zonder verzet het standpunt der regeering te deelen. De „Daily Herald" wijst in dit verband op de groote gevaren, die Duitschland bedreigen. Het zal niet lang meer duren, of Duitschland zal 't voorbeeld van Oostenrijk moeten volgen en een transfermoratorium moeten afkondigen. Helaas wordt door de staatslieden niets gedaan om deze ramp af te wenden. Blijkens mededeeling van het Departement van Koloniën ontving de Gouverneur-Generaal van N.-I. Woensdag van den Resident van Ti- mor en Onderhoorigheden nopens de vulkani sche uitbarsting op Flores, het volgend nader telegram: „Dusverre geen ongevallen of materieele scha de geconstateerd, ook niet in volgens controleur meest bedreigde kampongs Doeang en Noera- beleng. Krater eenigszins verwijd zijde Hokeng. Na eerste uitstooten aschkolom, hoogte vier a vijf K.M., geen asch meer. Controleur nog bezig nader onderzoek." De heer Doumer, de zoo plotseling vermoor de president van Frankrijk, had in Indo-Chi- na als gouverneur-generaal het werk der Ka tholieke missionarissen jarenlang van zeer na bij gezien en achtte hun arbeid hoog. Toen eenigen tijd geleden pater Wathé in Vichy 'n hospitaal stichtte voor de priesters en broe ders, die aan tropische ziekten leden, was naast den bekenden maarschalk Lyautey de heer Doumer, toen nog president van den Se naat, eerste onderteekenaar op de stichtings- lijst. In Februari U. kon pater Wathé aan Dou mer, toen president van Frankrijk, komen mededeelen, dat de stichting voltooid was. De heer Doumer interrumpeerde den pater: „U zeide aan het hoofd van een brief aan mij, dat hij die e enapostel helpt, ook het loon van een apostel deelachtig zal worden. Zal ik die belooning ook krijgen?" „Waarom niet?" antwoordde de missiona ris, „U bent de weldoener geworden van het hospitaal der missionarissen en daardoor van alle apostelen. Wij herbergen bij ons duizeu- (V.. zieken." .Mijn eerste beloning is reeds", zeide de president, „de voldoening, die ik ondervind, door U te hooren zeggen dat ik heb mogen bijdragen tot het succes van Uw werk". „Ik heb wel eens gehoord, meneer de pre sident," zeide pater Wathé, „dat U wel eens reizen incognito maakte buiten de voorschrif ten van het presidentieele protocol". „Inderdaad, ik ben incognito naar Auvergne geweest." „Nu waarom zoudt U niet eens incognito Uw missionarishuis komen bezoeken?" „Goed, ik zal in Juli komen. Tot aan de poort van Uw huis moet U mijn incognito eer biedigen. U moet mij dan opsluiten bij-Uw mis sionarissen. Ik zal het heerlijk vinden, hen te zien, met hen te praten en hen te zien le ven in het nieuwe huis." De president is voor Juli doodgeschoten. Onder koele vormen verborg hjj een gene reus hart. Iedere dag, zegt „La Croix", waar aan wij het bovenstaande ontleenen, brengt er nieuwe, nog niet bekende bewijzen van. LONDEN, 24 Mei. (Reuter.) Uit Lossiemouth heeft MacDonald voor de radio gesproken ter gelegenheid van den Empire-Day. Hij behandelde daarbij uitvoerig de betrek kingen tusschen de verschillende deelen van het Britsche Rijk. Wij moeten, indien dit noodig is, bereid zijn de constitutioneele structuur tusschen de ver schillende deelen van het Britsche Rijk te wij zigen, doch wij moeten geenerlei aanmoediging geven aan hen, die de rede willen vervangen door het geweld. Als wij spreken over het heilige karakter van verdragen, is het niet omdat wij meenen, dat wat zij bevatten op zich zelf heilig is, doch om dat wij overtuigd zijn, dat de methode van ver dragen, van bespreking en onderhandeling de eenige methode is om stabiliteit, rust en ver trouwen te handhaven. De methode, die verdragen als vodjes papier beschouwt, is een methode van gebrek aan een dracht, die het vertrouwen vernielt, die alle overeenkomsten meer op geweld, dan op eer PESJAWAR, 25 Mei. (Reuter). Te Oharsadda zijn een duizendtal huizen door brand vernield. De vlammen werden aangewakkerd door een hevigen storm. Eerst na vele uren gelukte het de brandweer, geholpen door militairen, het vuur te bedwingen. Men vermoedt dat de brand door een onge luk is ontstaan. doet rusten en de normale solidariteit onder mijnt. MacDonald voegde er aan toe, dat de groote ninderpaal thans voor de welvaart dei wereld na de schadevergoedingen, wellicht die is van het nationalisme, dat zijn eigenlijke sfeer van cultureele en politieke vrijheid heeft verlaten en gebezigd wordt als rechtvaardiging voor be perkingen van den internationalen handel, wel ke, wanneer zij worden opgevoerd tot een hoogte als door eenige staten is geschied, verarming van de geheele wereld zullen beteekenen. CHARBIN, 25 Mei. (Reuter.) Generaal Hon- jo is hier uit Koeden met zijn generaier staf aangekomen. De Japansche troepen marchee- ren op naar de Russische grens. De verplaatsing van het hoofdkwartier van Zuid-Mandsjoerije naar Charbin verwekt levendige commentaren en doet vreegen. dat een Russisch-Japansch conflict ophanden is. CHARBIN, 25 Mei. (V. D.) Een groote troe penmacht Chineesche vrijscharen is erin ge slaagd tot dicht in de nabijheid van Charbin voorwaarts te dringen. Japansche troepen, ver sterkt door artillerie, tanks en vliegtuigen, gin gen tot den aanval over op de Chineezen, die zich ten Westen van de Soengari-rivier ver schansten. Het spoorwegvrekeer in Westelijke richting moest gestaakt worden, aangezien de Chinee zen de rails tot op een afstand van 5 K.M. van hun stellingen hadden vernield. Rivierschepen waren gedwongen onder hevig artillerievuur naar Charbin terug te keeren. Ten Oosten van Charbin is de spoorwegtunnel van den Oost- Chineeschen Spoorweg nabij de Taipin-lijn door de Chineesche vrtjschaar geblokkeerd, zoodat ook de spoorwegverbinding met Wladi- wostok is verbroken. BRUSSEL, 25 Mei (Reuter). Heden is de regeerings-verklaring van het nieuwe kabinet in het parlement voorgelezen. Er wordt in verklaard, dat de nieuwe regee ring de politiek van het vorige kabinet zal voortzetten. De taalkwestie moet definitief worden opgelost. Daarom zullen het parlement nieuwe voorstellen worden voorgelegd, waar door de kwestie door een eenparig besluit kan worden opgelost. In de buitenlandsche politiek zal de vreedzame lijn gevolgd worden. Te Bel gië zal alles gedaan worden om de het land toekomende compensaties te verkrijgen. De regeering zal strijden tegen de hooge tarieven. Verder zal de regeering haar best doen de werkloosheid te bestrijden en groote waak zaamheid betrachten. In de koloniale politiek zullen de rechten van de inlanders geëerbiedigd worden. RIO DE JANEIRO, 25 Mei. (Reuter.) Een communiqué van het hoofd der politie alhier meldt: De politieke agitatie heeft te Sao Paulo ern stige afmetingen aangenomen bij de aankomst van den minister van Financiën Aranha, wiens reis ten doel heeft een onderzoek in te stellen naar den toestand. Daar de politie tegenover de rebellen machte loos stond, grepen troepen en machechaussees in De bureaux van twee dagbladen zijn verwoest. Opstootjes van geringer omvang hadden plaats voor het bureau van het „Revolutionnah Legioen". Te 2 uur hedennacht was de rust hersteld. Het federale leger doet thans politie-dienst. BOSTON, 25 Mei. (Reuter). Het radiostation op Castle-Island ving heden een S. O. S.-sein op van het postvliegtuig van de „Europa". Het vliegtuig startte van morgen vroeg op 700 mijl afstand van New-York van de zich'op den Oceaan bevindende „Europa" naar Boston en bevind zich op ongeveer 100 mijl van de „Europa" en 600 mijl van Boston verwijderd. Een kustwachtschip is uit New-York ter hulp gezonden, terwijl aan alle zich in de nabijheid bevindende schepen verzocht is, naar het vlieg tuig uit te zien. Vermoedelijk is het met een motordefect op zee gedaald. Vechtpartij in den Pruisischen Landdag. Lloyd George prijst de Engelsche regeering. Regeeringsverklaring te Brussel. Katapultvliegtuig van de „Europa" in nood. Werkloozendemonstraties te Hamburg. Japansch hoofdkwartier naar Noord-Mandsjoe- rije verplaatst. Bloedige onlusten te Sao Paulo in Brazilië. De kwestie van de hervatting der schuldbeta lingen. Hoe MacDonald eerbiediging der verdragen opvat. Magere resultaten van de deviezen-besprekin gen NederlandDuitschland. Wetsontwerp tot steun aan de melkveehouderij door de Tweede Kamer aangenomen. Bezoek van H. K. H. Prinses Juliana aan den Wieringermeerpolder. De katholieke boeren en tuinders te 's Herto genbosch bijeen ter bespreking van den nijpen den nood. Voorjaarsvergadering Centrale Raad van de Haarlemsche Hanze. Diefstal op grooten schaal uit gouv'uements- bosschen op Java. LLAUNNDUDNO, 25 Mei (Reuter) Lloyd George hield heden in zijn kiesdistrict ziju eerste rede sinds de verkiezingen. Hjj had zich den laatsten tijd niet met de gewone kracht op de politieke actie geworpen, omdat hij voorzag dat het ergste van de crisis nog geenszins voorbij was, ja zelfs naar alle waarschijnlijkheid nog moest komen. Hij wenschte door een periode van betrekke lijke rust weer geheel op krachten te komen, teineinde zoo veel mogelijk er toe te kunnen bijdragen, dat het land door zijn moeilijkheden heen worstelt. Niet gehinderd door partij-eischen zou hij den toestand met rustig oordeel overschouwen. „Zoolang de tegenwoordige regeering op vol komen eerlijke wijze onpartijdig blijft en, naar het schijnt, zich met den noodtoestand bezig houdt vanuit een vaderlandslievend en niet van een partij-standpunt, zal ik blij zijn, haar mijn grootst mogelijken steun te verleenen". GENÈVE, 25 Mei (V.D.). Van Amerikaansche zijde is aan den voorzitter der Ontwapenings conferentie de wensch te kennen gegeven, de werkzaamheden in den zomer niet te onder breken totdat practische resultaten zullen zijn bereikt. De Japansche delegatie heeft zich met dit voorstel vereenigd. Tot nu toe lag het in de bedoeling de werk zaamheden der conferentie midden Juli te on derbreken en in verband met de in September te houden Volkenbondsvergadering eerst half October de conferentie te hervatten. Van grooten invloed op den stap van de zijde der Vereenigde Staten moet de overweging zijn geweest, dat alvorens de presidentsverkiezingen in den herfst wordt gehouden, onvoorwaar delijk practische resultaten ter Ontwapenings conferentie bereikt moeten zijn. De buitenge woon critische houding van het Congres en van de Amerikaansche publieke opinie ten aanzien van het huidige verloop van de besprekingen te Genève maken een onderbreking van de con ferentie onmogelijk, terwijl het gevaar bestaat dat anders door het congres geen nieuwe cre- dieten voor de Amerikaansche delegatie zullen worden verstrekt. v v. \umii i ii im in/////t-yZ Stand op Donderdag 9 uur w: 760 Vooruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1