Als de nood het hoogst Is... De crisis-zuivelwet aangenomen ffl R.K. Middenstand Bisdom Haarlem REDE MINISTER VERSCHUUR Mengpercentage gehandhaafd Afsluiting der Zuiderzee maamm nederl nedérlawdscm I DONDERDAG 26 MEI Alleen de sociaal-democraten hebben tegengestemd; S3 vóór, 12 tegen Dr. Kortenhorst ad rem De snuggere boden Dr. Lovink's advies Dr. L. G. Kortenhorst Voor de allerarmsten Weinig kans De amendementenregen HARTELIJK WELKOM In nieuw departement „Planwirtschaft" Partijdiscipline Visschers vlaggen halfstok SALARISVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN Conferentie op 31 Mei a.s. DEKKING PONDENVERLIES Door de Eerste Kamer aanvaard BANKEN VOOR DEN MIDDENSTAND? Onder toezicht van een instituut NEDEDLANDEPSj ÉÉj Pf i 1 :|1 VERDBUFT DE HEPfeRLAHDSCH HESeaiANOS VERGADERING VAN DEN CENTRALEN RAAD Weinig invloed van de crisis Rede van den heer C. J. G. Struycken Jaarverslag PRINSES JULIANA Bezoek aan kerken en sociale instellingen te Slootdorp Naar den afsluitdijk Hoofdbesta Centraal Hanzebur NEDERLAND—CHELSt A Met 21 verloren A y.. v Den. Haag, 25 Mei '32. Het belangrijkste, dat Minister Verschuur bij de verdediging van zijn crisis-zuivel-ontwerp opmerkte, betrof de buitenlandsche gestie der regeering en voornamelijk wat haar plannen zijn ten opzichte van Duitschland, dat koppig blijft in zijn hoogst onbillijke houding tegen over onzen boterimport. De voorloopige berichten van de commissie, die momenteel weer te Berlijn onderhandelt het zijn de heeren Hirschfeldt van Economi sche, mr. Ries van Buitenlandsche Zaken en onze gezant en zij hebben opdracht te trach ten eene tegemoetkoming te bereiken in de Duitsche deviezenpolitiek ten onzen opzichte luiden alweer zeer matig, al zal de commissie ongetwijfeld reeds het dreigement gehanteerd hebben van een mogelijke devlezenbeperking onzerzijds. Dit wapen komt, naar men weet, eerstdaags uit de smedery van het departement, Minister Verschuur erkent, dat we bij een strijd op het terrein der deviezen tegenover Duitsch land zeer sterk staan het exporteert veel meer naar Nederland dan Nederland naar Duitschland uitvoert en hij wil het wapen dan ook, zoo noodig, gaan gebruiken. Zijn hoop is nu maar, dat hij dan te zijner tijd, als hij wenscht over te gaan tot het afknijpen van den deviezenstroom naar Duitschland, niet op ver zet van de Kamer stuiten zal en men hem daar niet zal toevoegen: geen invoerbelemmering s.v.p. Dat hem dit van den kant der vrijhande laars-tot-den-dood-toe te wachten staat, bleek reeds hedenmiddag, toen de sociaal-democraat van der Waerden onmiddellijk met felle inter rupties reageerde op 's Ministers uiting van ver trouwen, dat het met het meegaan van de Ka mer, waar immers ons volk om ingrijpen roept, wel mee zou vallen. Ook mr. Marchant, die overigens, sinds hij als Haagsche wethouder het verschil tusschen de moeilijke kunst en de ge makkelijke critiek dagelijks aan den lijve voelt, meegaander geworden is, tikte den bewindsman toch even op de vingers, wijl hij te algemeen over het volk en de Kamer zou gesproken hebben. Alsof niet deze spreektrant volkomen gerechtvaardigd was door het feit, dat, afgaande op de individueele uitingen in de Kamer, tot een meerderheid en een flinke meerderheid voor krachtiger ingrijpen kan worden geconcludeerd. Maar zoo gaat het den vrijhandelaars in deze rare tijden nu eenmaal. Uit pure vrees, op een goeden ochtend wakker te worden en zich voor stander van afgedwongen actieve handels politiek te bevinden, fluisteren zij zich zelf ieder uur opnieuw in en schreeuwen zij het anderen dagelijks toe, vrijhandelaar te zijn en vrijhan- delaar te blijven. Totdat het moment komt, dat ook zij voor de macht der feiten hebben te bukken. De felste is hierbij steeds ir. van der- Waer den. En buitengewoon ad rem hield dr. Korten horst dezen hardnekkigen vrijhandelaar dan ook een artikel in den bekenden scheldtoon van den economischen voorlichter Matthijssen in de Arbeiderspers voor, waarin buitengewoon fel tegen het kabinet geageerd wordt, omdat het te slap is, omdat het niet doortast en wacht opbevoegdheden. Zoo ziet men, aldus dr. Kortenhorst, dat eenerzij ds de lezers van de so cialistische pers worden opgehitst tegen de re geering, omdat deze zich verschuilen zou ach ter haar gemis aan bevoegdheden, terwijl an derzijds een sociaal-democraat onmiddellijk fel in verzet komt, zoodra maar wordt aangekon digd, dat de regeering eene bevoegdheid vragen zal en dan op zijn steun rekent. Zeer passend kon dr. Kortenhorst dan ook de vinnige slotre gels van het geïncrimineerde artikel uit de roode pers tegen de S. D- A. P. richten en uit roepen: „Wij hebben een crisis èn een.... S. D. A. P. Dat is meer dan het land verdragen kan!" In verband met de onderhandelingen met Duitschland heeft Minister Verschuur ook het bekende geval-Posthuma behandeld. Voortdu rend is volgens den bewindsman^de heer Pos- thuma op de hoogte gehouden van den gang van zaken. Hij heeft zelfs verschillende verga deringen ten departemente, gewijd aan deze kwestie, persoonlijk bijgewoond. Eenigszins ver makelijk was mr. Verschuur's verhaal over de lotgevallen van het telegram, waarin hij op grond van de grofheid van toon een onderhoud met den heer Posthuma afwees, telegram, dat de geadresseerde uit de bladen vernam en eerst daarna zelf ontving. Ookzaak hiervan is vol gens den Minister, dat de beroemdheid van den heer Posthuma is overschat door dengene, die het adres van het telegram opstelde. Hij adres seerde Posthuma, voorzitter Comité Economisch Verweer, Den Haag. De bode, blijkbaar een wei nig snuggere, bracht het telegram naar het postkantoor. Men weigerde het daar aan te ne men, omdat men dezen geadresseerde niet ken de en een volledig adres ontbrak. De bode, zich evenmin bewust van de gewichtigheid van den persoon, voor wien het telegram bestemd was, stak toen het corpus delicti in zijn zak met de gedachte: morgen is er nóg een dag. Maar mid delerwijl zond het Departement, niet op de hoogte van de niet-verzending van het tele gram, den tekst aan de bladen! Zoo is deze eigenaardige zaak te verklaren. Al had men van de betrokken beambten grooter accuratesse mo gen verwachten, de toedracht is toch vrij on schuldig. En wat de grofheid van toon van 's Heeren Posthuma's missive betreft, de heer Braat, die die grofheid maar niet aanvoelde en tot het laatste toe uitleg hierover van den Minister wilde hebben, had in het latere schrij ven van den heer Posthuma kunnen lezen, dat deze daarin zelf toegaf, zoo grof te hebben moe ten zijn! Om tot belangrijker zaken dan dit geharrewar terug te keeren: Minister Verschuur zal naast het reeds gememoreerde krachtiger ingrijpen tegen Duitschland ook dr. Lovink's advies vol gen en zoo krachtig mogelijk werkzaam zijn in de richting van het terugwinnen van de En- gelsche markt. Het ontwerp zelf ziet de Minister nog steeds als een van den consument terugvragen van crisiswinst. De sociaal-democraten stellen het veel te sterk als eene belasting voor. Zooals de toestand thans is, komt van de'/ 270.000.000, die het Nederlandsche volk in normale tijden aan boter en kaas besteedt, ongeveer 200.000.000 aan den consument ten goede. Brengt men nu den richtprijs van de industrie- melk op 5 cent precies staat dit bedrag nog niet vast. het wordt misschien iets hooger dan betaalt de consument 170.000.000 en werpt het feit, dat de boeren dan nog niet met winst werken, hem toch altijd nog 100.000.000 in den schoot. Het verwijt van den heer Van Poll, dat dit ontwerp strijdt met het voorne men der Regeering, om tot een lager levens peil te komen, was dus evenmin op zijn plaats. De prijs van de zuivelproducten kan nu een maal, wil hij in deze omstandigheden een recht vaardige prijs zijn, niet beneden ieder denk baar toekomstniveau worden gehandhaafd en is zeer zeker rechtvaardig, zoo hij, wat het voornemen is, voor de boter 1.60 per K.G. bedraagt. Aan den wensch van sommige afgevaardig den, om voor de allerarmsten goedkoope mar garine te blijven behouden, is de Minister in zooverre tegemoetgekomen, dat hij tot dit doel 2.000.000 K.G, wil beschikbaar stellen. Sommi gen mogen dit te weinig vinden, zij vergeten, dat bij vergrooting van dit kwantum onmid dellijk ook het kwantum boter, dat aan de menging ontkomt, grooter wordt. En alleen reeds, om aan de noodzakelijkheid van menging van melk in brood te ontkomen, dient met alle kracht ernaar gestreefd, dat het boterexcedent niet boven de markt blijft hangen. Dit was ook een van de voorname argumenten door mr. v. Hellenberg Hubar aangevoerd tegen een tenslotte verworpen amendement-Boon, om het maximumpercentage boter van 50 op 25 pCt. terug te brengen. Want al zal de Minister trachten, niet boven de 25 pCt. met zijn meng- gebod uit te gaan, het zou kunnen gebeuren, dat de omstandigheden ertoe dwingen zouden. En bij aanneming van het amendement-Boon ware hij dus genoodzaakt, op zijn laatste stel ling terug te trekken en de menging van de overtollige melk in het brood te gelasten, een bevoegdheid, waarvan het in 's Ministers ant woord heette, dat daarvan zeer waarschijnlijk geen gebruik gemaakt zou behoeven te worden. De Minister die gaarne zich in beelden uit drukt vergeleek deze bevoegdheid met den bumper, die voor gevallen van nood op een automobiel gemonteerd zit, terwijl dan de spe ling, welke aanwezig is tusschen de voorgeno men 25 pCt. botermenging en de 50 pCt., die maximaal zal mogelijk zijn, de zekerheidsre serve was, die in iedere goede machine moet aanwezig zijn. In zijn optimistische oogenblikken gelooft minister Verschuur nog wel eens aan een men ging van minder dan 25 pCt. Hiertoe zou kun nen worden besloten, indien de boter op groo ter schaal in koelhuizen zou worden opgeslagen maatregel, waartoe het bedrijf, niettegen staande de opslagkosten voor 's Rijks rekening genomen zijn, nog niet in voldoende mate overgaat en indien een nog betere organisa tie in het bedrijf een nog normaler, geregelder afzet gedurende heel het jaar zou kunnen be reiken. Want juist de geweldige melkvloed in het jaargetijde, waarin wij thans zitten, doet de prijzen formidabel zakken. Overigens vermelden wij uit 's Ministers ant- woordrede, dat ook aan den steun voor de zand boeren wordt gewerkt. De haver en de rogge en de varkensteelt allemaal moeilijke vraag stukken, al vinden de betrokkenen met hun noodzakelijk enger gezichtskring ze natuurlijk eenvoudig komen daarbij in aanmerking, terwijl tevens alweer in studie is de vraag, of de steun aan de aardappelverbouwers het vol gend jaar weder moet worden voortgezet. Geleidelijk was ook weer een aantal amende menten binnengekomen. Dat van Mr. Boon, ter vaststelling van het maximum van het mengingspercentage op 25 pCt. vermeldden wij reeds. Het werd met 53 tegen 27 stemmen ver worpen. Beter verging het de door Dr. Kortenhorst voorgestelde wijziging, die ten doel had voor biscuitfabrikanten en andere vetverwerkende industrieën de prijsverhouding tusschen het binnenlandsch en het buitenlandsch product te handhaven. Dit laatste wordt dan bij invoer belast met de kosten van het merk, dat de binnenlandsche fabrikant voor de vetten, die hij verwerkt, betalen moet. Eveneens werd aangenomen een amendement van der Heuvel, dat een ietwat andere om schrijving gaf van de methode, volgens welke De minister van Staat, minister van Binnen landsche Zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, heeft Woensdag, in tegenwoordigheid van den secretaris-generaal van zijn departement, mr. dr. K. J. Frederiks, en den chef van het kabinet, H. J. van Santen, de hoofd- en verdere ambte naren van de afdeeling Volksgezondheid, welke afdeeling een dezer dagen binnen het departe mentsgebouw is overgebracht, toegesproken en hartelijk welkom geheeten. Bij afwezigheid van mr. Lietaert Peerbolte, di recteur-generaal, chef van de afdeeling Volks gezondheid, betuigde de wnd. chef dier afdee ling, mr. dr. A. A. van Rhijn, den dank van de ambtenaren voor de hartelijke woorden van den minister de richtprijs van de melk bepaald wordt. Mi nister Verschuur stond er, omdat de wijziging practisch weinig verschil gaf, vrij onverschillig tegenover, evenals tegenover een amendement- Boon tot invoeging van een artikel Pa, dat de melk nader regelt, dit teneinde, zoo noodig, te voorkomen, dat producenten van consumptie beschikbaarstelling van ongemengde margarine ter distributie onder het behoeftige deel der bevolking bij Algemeenen Maatregel van Be stuur wil laten regelen. Ook dit werd aange nomen. De anti-revolutionnair van der Heuvel, die den Minister buiten de vele bevoegdheden, die hij al krijgt, bovendien nog wilde toerusten met de macht, om op de consumptiemelk eene heffing te leggen, moest zijn amendement be langrijk in zijn strekking verzwakken. In dien verzwakten vorm werd het aangenomen. Het maakt mogelijk, dat de Minister den verkoop, het vervoer en de aflevering van consumptie- melk zich tengevolge van het ontwerp zullen gaan werpen op de productie van industrie melk. Verder nog dan de heer van den Heuvel wenschte de sociaal-democraat Hiemstra te gaan. Hij wilde den Minister de bevoegdheid geven, voorschriften uit te vaardigen „ten aan zien van de productie en uitvoer van zuivel producten". Maar dit stuk „Planwirtschaft" dat eigenlijk heel het ontwerp overbodig zou maken, ging zelfs den Minister te ver. Hij vond het, ondanks alle dankbaarheid voor een dus danig blijk van vertrouwen, niet noodig. Met het gevolg, dat de sociaal-democraat ietwat wrevelig over de afwijzing van zijn aanbod, zijn amendement introk. Tenslotte is de wet met 53 tegen 12 stemmen aanvaard. Alleen de sociaal-democraten stem- den naar gewoonte tegen. De eenige van wien nog steun aan de wet kon worden verwacht, ds. va nder Heide, was vertrokken. Is zijn al meer gebleken zelfstandig oordeel door de partij discipline ondermijnd? In ieder geval: de boeren ervaren opnieuw, dat zij het van rood niet hebben moeten, dat men daar dergelijke steun-ontwerpen alleen benut, om reclamevliegers op te laten. Het duurt nog slechts enkele dagen voordat de Zuiderzee zal zijn afgesloten. De Zuiderzee zal hebben opgehouden te bestaan en daar voor is het IJsselmeer in de plaats gekomen. Geen visch zal meer met de stroomingen uit de Noordzee naar de Zuiderzee komen en binnen afzienbaren tijd zal er nog slechts zoet water zijn. Hiermede zal tevens een einde gekomèn zijn aan de eeuwen-oude Zuiderzee-visscherij. De Zuiderzeevisschers betreuren dit en om aan te toonen, wat er omgaat in het gemoed van de echte Zuiderzee-visschers hebben zij besloten naar wij uit Volendam vernemen Donderdag van alle visschersvaartuigen, zoo wel in de havens als op zee, de nationale vlag halfstok te laten waaien. Op het vierdaagsche congres der Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, Woensdag te Utrecht geopend, deelde de voorzitter, de heer P. Moltmaker mede, dat de besprekingen van de directie met den voorzitter en secre taris van den Personeelraad, Woensdagmorgen hadden plaats gevonden. Daarbij werd besloten een conferentie tusschen directie en personeel raad te houden op Dinsdag 31 Mei. De Eerste Kamer heeft Woensdag o.a. aan vaard het ontwerp tot dekking van het verlies, dat de Nederlandsche Bank op haar ponden portefeuille leed, en de wijziging van de wet op de Rijkspostspaarbank, die aan dit instituut eigen rechtspersoonlijkheid geeft, teneinde de beleening van Staatspapieren mogelijk te ma ken. De Nederlandsche Bank mocht deze tot nog toe niet in beleening aannemen krachtens haar octrooi, omdat de Rijkspostspaarbank de Staat zelf was. Door de wijziging wordt grooter liquiditeit van de beleggingen der Bank be vorderd, wat zeer gewenscht is voor het geval, dat de geweldige sommen, uit een oogpunt van veiligheid bij haar in dezen crisistijd belegd, weer worden opgevraagd en dienen losgemaakt. Over de gestie en den toestand van de Ne derlandsche Bank is door de senatoren Koster, Pollema, Van Embden, De Bruijn, De Zeeuw en Van den Bergh een vrij uitvoerig debat op gezet, dat vrijwel een copie was van het eeni- gen tijd terug in de Tweede Kamer geleverde. In verband met onzen plicht, dit laatste col lege in zijn behandeling van de Crisis-Zuivel- wet te volgen, mogen we ons ontslagen achten van de verplichting der senatoren betoog hier uiteen te zetten. Vooral prof. Van Embden was weer uitermate breedvoerig. Op de voorjaarsvergadering van den Cen- tralen Raad van den R. K. Middenstand in het bisdom Haarlem, welke Woensdag in het ge bouw „Amicitia" te 's-Gravenhage gehouden werd, leidde de voorzitter der Voorschotbank- Commissie, de heer J. Th. Peters uit Amster dam, het voorloopig rapport in, hetwelk het nut en de noodzakelijkheid van oprichting van plaatselijke hulp- of voorschotbanken voor den Middenstand aanbeval. Teneinde tot verwezenlijking van de oprich ting van een dergelijk instituut te kunnen ge raken, pleitte spr. er voor, dat in het bisdom allerwege een net van plaatselijke en gevestig de banken, werkend onder leiding en toezicht van het diocesaan instituut, gevestigd zouden worden, waardoor in de behoefte aan credie- ten voor R. K. middenstanders zou kunnen worden tegemoet gekomen. Alhoewel het tenslotte niet op sprekers weg lag de door hem naar voren gebrachte gedach ten vooralsnog in concreten vorm uit te wer ken en tot in bijzonderheden de organisatie en de regelingen te ontwerpen, welke zullen moeten gelden, heeft de inleider toch in het kort inrichting en de taak der plaatselijke voorschotbank met enkele lijnen weten uit te stippelen. s-././kj 'AA MtÊmmmmm m Vv/v ,'vvyvvv A:VV 'vA Het bestuur der vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat'' geeft een serie van twaalf verschillende sluitzegels uit. Deze ze gels, ontworpen door den Nederlandschen teekenaar Jung, zijn in kleurendruk uitgevoerd en beoogen alle op te wekken tot het koopen van Nederlandsch fa brikaat. Woensdag werd in het gebouw „Amicitia" te s-Gravenhage de voorjaarsvergadering gehou den van den Centralen Raad van den R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. Aan de rede van den heer Struycken is ont leend: Het is nu al de derde keer, dat wij hier in Den Haag voor een werkvergadering in den voorjaars-Centralen Raad bijeen komen. Ook al stond er vandaag niets anders op de agenda, dan nog zou deze vergadering noodza kelijk zijn geweest als voorbereiding voor ons zilveren bondsfeest. Dit jubeljaar is voor onzen bond onder de gunstigste teekenen begonnen. Nog steeds klimt ons Haarlemsche ledental krachtig; we zijn al de 8500 gepasseerd. De N. R. K. M. organiseerde dit voorjaar den radio-cursus voor den middenstand den eer sten in Nederland en misschien in heel de we reld die een klinkend succes werd voor onze organisatie. De beteekenis van onzen bond als vakcentrale is niet weinig verhoogd door de weder-toetre- ding van den sterken Katholieken Bond van Bouwpatroons. In ons bisdom heeft de gewestelijke federatie West-Friesland weer voor het eerst een demon stratieven Hanzedag georganiseerd; een voor beeld om na te volgen, ook in de grootere af- deelingen. De crisis heeft op onze organisatie nog geen invloed. Van een algemeenen noodtoestand als onder de boeren is gelukkig bij den middenstand nog geen sprake, maar toch zijn er teekenen, die er op wijzen, dat ook in onze kringen de crisis hevig doorvreet. Daarom is het allereerst noodig, dat wij in organisatorische machtsvorming onze kracht zoeken. De legende, dat de middenstand de prijzen hoog houdt, is de kop ingedrukt. Zoo kunnen wij in dezen tijd elk oogenblik onzen vollen invloed noodig hebben om te wa ken en op te komen voor onze rechtmatige be langen. Bij alle waardeering voor het beleid van minister Verschuur en voor de haast boven- menschelijke krachtsinspanning, die deze aan den dag legt, blijft het voor ons een even on begrijpelijk als betreurenswaardig iets, dat deze bewindsman weigert het onrechtmatige te er kennen van de behandeling, die de Nederland sche bakkers thans ondervinden. Ik zou ondankbaar zijn tegenover ons orga nisatorisch voorgeslacht, als ik niet gewaagde van de inwerkingtreding van de Rijkswinkel sluitingswet. Er wordt nu over die wet heel wat gemop perd. Men zou bijna gaan vergeten, dat deze wet eigenlijk het eerste desideratum was, dat verscheen op het program van den georgani- seerden middenstand hier in Nederland. Moge de wettelijke winkelsluiting voor den middenstand een zegen zijn en mogen Rijk en gemeenten samenwerken om de bezwaren, die er hier en daar kunnen bestaan, zoo goed mo gelijk te ondervangen! Overigens ben ik het volkomen eens met die critici, die zeggen, dat een dergelijke wet als systeem van bedrijfsregeling een onding is. Wij moeten terug naar de zelfregeling van het bedrijf door de georganiseerde bedrijfsge- nooten, op wettelijken grondslag, onder toe zicht van de overheid. Wij moeten daarheen terug op korten ter mijn, wt) moeten daarheen terug in regelmatig tempo, wij moeten stelselmatig werken om daartoe te komen. Dat is de eisch, die onze Ned. R.K. Midden standsbond verleden jaar opnieuw heeft uitge sproken. Dat zal tegelijk zijn de uitvoering van een der meest belangrijke, meest dringende, meest prac- tische hervormingen, die „Quadragesïmo Anno" vraagt. Ik zou willen eindigen met deze opwekking: laten wij nooit verliezen het geloof in eigen kracht. Wij moeten ons bezielen met een geest van positief willen, met een geest van aanval; geen aanval in het negatieve, geen aanval uitslui tend tegen iemand anders. Maar een aanval tot den opbouw, een aanval voor het succes in onze zaken, een aanval voor de welvaart en de maatschappelijke veiligheid van onzen stand. Aan de rede van den bondssecretaris, den heer W. Boon Jzn., is het volgende ontleend: 1931 is voor ons zelfstandige ondernemers en katholiek georganiseerde middenstanders door twee feiten geteekend: de crisis, die behoort tot de felste en alge meenste economische crisissen, welke in de we reldgeschiedenis bekend zijn, en de verschijning der nieuwe sociaal-economische encycliek „Quadragesima Anno", waarin de Kerk zoo ac tueel en zoo dringend als maar mogelijk is haar aanwijzingen geeft voor de ontwarring van dat kluwen van sociaal-economische vraag stukken, waarvoor onze tijd ons plaatst. Als er ooit een tijd was van organisatie, dan is het wel deze, nu de economische omstandig heden roepen om meer zakelijk en gezond over leg, nationaal en internationaal, in het bedrijfs leven. En als er ooit een tijd was voor maatschap pelijke organisatie op katholieken grondslag, dan de dag van vandaag, nu de Kerk, in nauw ste aansluiting aan de eischen van het mo ment, haar kinderen oproept om krachtdadig mede te werken tot ingrijpende veranderingen der sociale en economische verhoudingen, tot een wedergeboorte der maatschappij door waarachtige ordening van het economisch le ven. De katholieken van Nederland hebben' de ka tholieke organisatie-gedachte beter begrepen en beter toegepast dan in vele andere landen is gebeurd Maar in onzen kring van roomsche zelfstan dige middenstanders kunnen wfj de principieele organisatiegedachte nooit diep genoeg planten en nooit breed genoeg verspreiden. Ik meen te mogen zeggen, als ik kijk naar Woensdagmiddag heeft H. K. H. Prinses liana haar aangekondigd bezoek aan Slootd in de Wieringermeer gebracht. Was aanvankelijk gedacht, dat H. K. n tegenwoordig zou kunnen zijn bij het die van het laatste gat in den afsluitdijk, het ro der gunstige weer van de laatste dagen heeft gedaan en bereikt, dat het nog altijd goed en nog altijd crescendo gaat met onze be weging, dat onze kath. Middenstandsbond in derdaad prachtig en groot werk doet voor de belangen van onzen stand. Het Venlosche Congres heeft onzen N. R. K. M, thans beslist en correct zijn standpunt doen kiezen voor de schepping van een wettelijken grondslag voor bedrijfsorganen, die verordenend en bindend kunnen optreden t. a. v. een eco nomische politiek in bepaalde bedrijfstakken verordenend en bindend optreden, zonder 't welk wij nooit komen tot reëele en gezonde toe standen in zoovéél takken van middenstands- bedrijf. Venlo gaf ons belangrijk materiaal voor een oplossing van het vraagstuk der ouderdoms voorziening voor de kleine zelfstandigen. En het gaf ons ten slotte het kostelijke prae- advies van accountant Van Neerven over mo> dem bedrijfsbeheer, waaraan de middenstand geen aandacht genoeg kan besteden en waar van de middenstand niet genoeg profiteeren kan. Ik noem dat vruchten, belangrijke resultaten van onze organisatie. Onze Haarlemsche bond nam in 1931 het initiatief, na voorlichting door een studiecom missie, tot stichting van een aparte afdeeling aan ons bondsbureau voor reclame, vooral collectieve reclame, misschien beter: voor eco nomisch verweer van den middenstand in bree- den zin. De arbeid der commissie, door onzen bond ingesteld inzake den gecombineerden inkoop van secundaire bedrijfsbenoodigdheden, heeft geleid tot de vaststelling van regelen van den N. R. K. M. over dit onderwerp en over de ver houding tusschen inkoopvereeniging en vakver- eeniging in het algemeen. Uit den aard der zaak heeft de crisis ook op het organisatiewerk min of meer haar stempel gedrukt. Op verzoek van den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid hebben de drie midden standsbonden besprekingen gevoerd met de vak bonden en onderzoekingen ingesteld naar de kleinhandelsprijzen in de voornaamste bran ches van levensbehoeften, een en ander met volledig succes voor de b'etreffende midden- standsgroepen. De winkelsluitingswet heeft in 193L ruim schoots haar schaduwen vooruit geworpen'. De strijd Inzake de gedwongen middagsluiting is voor de middenstandsorganisaties een ge wonnen slag geworden. Ook overigens vroeg de komende winkelslui tingswet veel aandacht en activiteit van de or ganisatie, zoowel van de plaatselijke vereeni- gingen voor de voorbereiding van plaatselijke verordeningen als van den bond op het punt van voorlichting en steun aan afdeelingen en leden. Inzake de regeling van het automatensysteem werd eveneens voor de noodige voorlichting ge zorgd. Vele en velerlei afzonderlijke acties hebben verder in 1931 onze belangstelling en arbeid gehad. De actie tegen de ATO en voor het particu liere vervoerbedrijf, waartoe jvij de afdeelingen opriepen overeenkomstig het op den voorjaars- Centralen Raad aanvaarde voorstel-Rotterdam, heeft helaas niet den weerklank gevonden, are zij verdiende. Het interne bondsleven vroeg wederom twee vergaderingen van den Centralen Raad, waar van de laatste feestelijk door de jubileerende Delftsche afdeeling te Delft werd ontvangen. De uitvaardiging van Rerum Novarum werd op den voorjaars-Centralen Raad door rector Bots in een toespraak herdacht. Hierop sloot aan de prachtig geslaagde Re- rum Novarum-Romereis van den N. R. K. M. Onmiddellijk hierna was de N. R. K. M. weer present op den Alg. Ned. Katholiekendag in Amsterdam, waar rector Bots op onze neven vergadering sprak over het thema „Gezinscrisis en middenstandsgezin". Met de Kath. Jonge Middenstandsorganisatie, die zich in ons diocees snel ontwikkelt en die ook reeds een landelijk verband heeft bereikt, werd overeenstemming bereikt inzake de orga nisatie van de jonge middenstanders als adspi- rantlid van de patroonsvereenigingen naast hun lidmaatschap van de K. J. M. V. Onder onze afdeelingen werden enquêtes ge houden naar de wenschen in verband met de hangende statutenwijzigingen van bond en fe deratie en naar de opinies der afdeelingsbestu- UCl gtuiougc WCCJL van UIC IcÜtl/dl/C - -Jj oorzaak, dat zij gisteren nog geen getuige zijn van dit heuglijke feit. Wel werd echter na het bezoek aan Sloot" een niet-officieel bezoek gebracht bij de Vl'e Tegen 3 uur Woensdagmiddag heerschte Slootdorp (Sluis I) een ongekende drukte. allerlei vervoermiddelen waren velen van a kanten gekomen om van dit hooge bezoek 8 het nieuwe gebied getuige te zijn. Onder de talrijke officieele personen merk we op prof. Slotemaker de Bruine, voorSpr)j, van het Zuiderzeefonds der Ned. Herv. die H. K. H. bij haar komst begroette. Verder ir. Alph. Roebroek, lid der Wierinj meer-directie, burgemeester L. C. Kolf van ringen, burgemeester P. Peters van MedömD den Z.Eerw. heer pastoor J. Braak, den inS^er, teur van het L. O., den heer Dun, dr. adviseur der Wieringermeer-directie op ë^nee0 kundig gebied. Nog waren aanwezig de h'':.-e Bromberg en Lommen namens het Wit-" Kruis en dr. Beeker en dr. Stieler namens Witte Kruis. Tenslotte vele vertegenwoordig van de Ned. Herv. Kerk. Namens de dorpscommissie werd H. K B. haar komst hartelijk verwelkomd door ds. v kesiepel. he. Terwijl de koninklijke standaard werd g®? - schen, zongen de schoolkinderen onder lei.r'ei- van het onderwijzend personeel het »W*m mus", waarmee door alle aanwezigen werd gestemd. - Met belangstelling bezichtigde de pT^oe- de maquette van het dorp, waarbij ir. B broek haar van voorlichting diende. jg Nadat prof. Slotemaker de Bruine Wi g, nieuwe Ned. Herv. Kerk de Prinses had t0 jjt sproken, zijn erkentelijkheid betuigend voor hooge bezoek en tevens zijn dankbaar" uitend, dat zij zich" op de hoogte wilde steu van de velerlei kerkelijke en sociale instellin® in dit gebied, ging H. K. H. over tot de on® ling en inmetseling van den gedenksteen nieuwe kerkgebouw. Op aanwijzing van ir. van Oldenborgh, dif® teur van het P. W. B. ging prinses hierna over tot de openstelling van het *a leidingbedrijf. Weldra spoot het water uit aardige fontein en heeft nu de Wieringerm naast electriciteit ook de voordeelen van 8 leidingwater. m Nog werd bezichtigd de in aanbouw z''n.rf school, waar de schoolkinderen een drie* luid Hoera, Leve de Prinses aanhieven. Bij de Gereformeerde kerk werd H. K. 8- gesproken door ds. Schoemaker van KafflP en rondgeleid door architect Dirkmaat. het voornaamste wat onze organisatie in 1931^ Reeds luidde de klok der nieuwe kathol' kerk en was het pastoor J. Braak, die aan 0 ingang daarvan H. K. H. verwelkomde. De a chitect, de heer A. B. van Santé, gaf de dige inlichtingen. Ook werden verschillende nieuwe won®!? bezocht en tenslotte het gebouw voor schappelijk Werk, waarin ondergebracht het gazijn van het Witte Kruis. (3 De leiding voor het Maatschappelijk Werk toevertrouwd aan mej. Olsder, landbouw"'' houdkundige der Wieringermeer-directie, te wijl het magazijn wordt bediend door een zUjt) ter, afgestaan door de Verg. van Diaconiëbr ,e samenwerking mét het Witte Kruis en Wit-D Kruis. Nadat H. K. H. in dit gebouw de thee gebruikt, vertrok zij onder hoera-geroep vele aanwezigen naar den afsluitdijk. def ren over het vraagstuk „bond van vereend gen" of „bond van leden". Ten slotte hadden wij het afsterven te treuren van onzen ouden vriend, den heer Perquin, directeur van de Haarlemsche bank. Zijn nagedachtenis zij ook op deze plaats eens eerbiedig en dankbaar herdacht. Onze sympathieke en verdienstelijke TeC kundige adviseur mr, Aalberse herdacht on g, algemeene belangstelling zijn 60sten verjaar" Onze werkzame bondsvoorzitter, de rLg Struycken, vierde onder groote belangste" zijn 40-jarig huwelijksfeest. De samenwerking met de andere dioce® bonden en den Ned. R.K. Middenstandsbon"^ tevens de samenwerking met het bureau federatie, het Nationaal Hanzebureau, uitstek hartelijk en vruchtbaar. De combinatie met het Nationaal Han^^i reau bracht ook dit jaar voor ons bureau meer werk mede. jei- De geheele administratie en een deel dende werkzaamheden van het Nationaal e(i zebureau worden verricht door ons bureaui f zijn directeur, zoodat b.v. deze laatste meer dan de helft van zijn werkzaamhed" in beslag genomen door den N. R. K. Nt. Het resultaat der combinatie was van jj aard, dat de samenwerking ook voor 1" gecontinueerd. vgC' Hierna deed spr. mededeelingen over de schillende instellingen van den bond. Ziehier het leven en werken van onzen in zijn 25e jaar. Ik meen te mogen zeggen, dat het onS ei' beeld gaf van jonge kracht, van gestaaS^r vruchtbaar werken voor den middenstand de lijn van onze katholiek-sociale gedach^' (je Moge dit beeld blijven overheerschen komende 25 jaren. „je' Moge onze organisatie de kracht bezitten- alleen om den middenstand heen te leiden jf- den tijd van crisis-misère, maar om bet standig kleinbedrijf te brengen tot volle on pet keling en het de plaats te verschaffen, d L# toekomt in een welgeordend maatscbapP geheel. Daartoe heeft onze bond noodig onS steun, feitelijk en moreel. -(je Daartoe roep ik bij voortduring in u* u* werking, uw offervaardige daadkracht. liefde, uw trouw aan onze katholieke nu standsbeweging en aan het hooge doel, zich heeft gesteld! Het Nederlandsch B-elftal, dat W oeVs' te Rotterdam tegen Chelsea speelde den wedstrijd met 1—2. De #rust kwalDgI)jje1' eens met een 2I voorsprong voor de sche club. joor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6