UIT DEN GEMEENTERAAD «soepv-Skwautbt FLY-TOM W* Él -j, Wereldstad VRAAGT S POO RVg ESTAM PTJ DONDERDAG 26 MEI maggisoepen AU i STADSNIEUWS DEKENALE JEUGDRAAD HAARLEM Organiseert onze jongens en meisjes Postduiven Filmnieuws Rembrandt-T heater Cary Cooper als gangster-leider Kamer van Koophandel Besmettelijke ziekten Doodt vliegen, muggen met Gegarandeerd afdoende. DE LOONSVERLAGING BIJ DE N. Z. H.T. M. BEGRAFENIS J. VAN SNIPPENBERG öisssaE* MAGG1eN In het jaarverslag van den Dekenalen Jeugd raad Haarlem voor 1931 uitgebracht door den secretaris, H. W. M. van Os, lezen we allereerst een pittige en litteraire herdenking van pater J. Hentzen. vóór zijn vertrek naar Nijmegen voorzitter van den Raad. Waardeerend wordt over den gentleman-monnik geschreven. Op het eind van 1931 bestond het bestuur uit: Rector J. B. M. Timp, voorzitter; mevrouw T. BarTaphom, penningmeesteresse, H. W. M. v. Os, secretaris. Geconstateerd wordt, dat 19 parochies een pa- rochieelen jeugdraad bezitten, maar dat ze bijna alle „op papier" staan en wel op carbonpapier, dat bij een zwakken druk een flauwen door slag pleegt te geven van de parochiale jongens- vereeniging. Gememoreerd wordt het Pinksterspreekkoor der patronaatsjongens te Haarlem, welke jon gens-opvoering in bedoeling graal-achtig, doch in feite verre aan inte-graal genoemd wordt. Ontkennend moet echter geantwoord worden op de vraag: „Is een jongensspreekoor onmoge lijk?" Onder het hoofd „de dancing-questie" werd de motie Van Kessel, over het sluiten van Cabaret Modem om 12 uur middernacht, aan de verge telheid ontrukt. De uitvoering van de motie is, zoo men weet, uitgesteld tot het einde van het wi n tprspi 70PH De secretaris schrijft hierover: „Of hier een politiek compromis, door het spook van dreigen de werkloosheid aangevuurd, moraliter te recht vaardigen is, laten wij volgaarne anderen ter be oordeeling over". Het jaarverslag behandelt dan achtereenvol gens het speeltuinwerk in handen van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen, de kwestie der kin- der-uitzending, de blindenzorg etc. De meisjes-vereenigingen in onze stad telden samen 971 leden, onder 83 jeugdleidsters. Al zullen de meisjes-patronaterf'door de Graal geabsorbeerd worden, tóch zal de R. K. Meisjes- patronatenbond te Haarlem niet verdwijnen, en kel en alleen om de exploitatie mogelijk te ma ken van de R. K. Industrie- en Huishoudschool, die een instelling is, gebaseerd op de statuten van dezen bond. Wanneer het vereenigingsjaar 1931 sluit, heeft ons Dekenaat nog geen kennis gemaakt met de „Graal in werking", wel met de „Graal in voor bereiding". De secretaris schetst dan de beteekenis van dit nieuwe frissche instituut. Hulde wordt gebracht aan de patronaatsdames, die hebben gewerkt, belangloos en met liefde; nu de Graal haar werk overneemt, hebben zij recht op een eervollen aftocht! De jongensvereenigingen (patronaten en S. F. L.) telden 926 leden, met 101 jeugdleider. Het wel en wee van den Haarlemschen Bond van R.K. Jongenspatronaten werd dan bespro ken. 119 jongens dragen het patronaats-uni- form. In het Dekenaat tellen 7 afdeelingen van de St. Josephgezellen-vereeniging 341 gezellen. Met enthousiasme wordt van de gebeurtenis sen in het St. Francisca Romana en St. Fran- ciscus Liefdewerk gewaagd. W ijlezen verder: Het lijkt ons bijna onnoodig te zeggen, dat de Dekenale Jeugdraad diligent zal blijven, om, als de werkloosheid zich méér uitbreidt onder de Ka tholieke jeugdigen, maatregelen te treffen ter bevordering van de geestelijke ontwikkeling. Of schoon de behoefte hiertoe zich nog niet geopen baard heeft, stelt de Dekenale Jeugdraad zich op het standpunt, dat op dit gebied nog een zéér voorname taak weggelegd is voor jeugdleiders en jeugdleidsters. De K. J. M. V. telt in het Dekenaat 154 leden, er wordt zeer weinig parochieele medewerking ondervonden. De Kath. M. T. S.-Vereeniging telt 32 leden, zij wenschte van den Jeugdraad geen inmenging in haar zaken, hetgeen in het jaarverslag be halve pedant-koddig ook een daverend bewijs van nog jeugdige pseudo-studentikositeit genoemd wordt! Slechts 550 jonge mannen zijn ondergebracht in Josephgezellen, K. J. M. V.-ers, M. T. S.-ers en K. J. W. V.-ers, samen vormend de manne lijke jeugd van 17 jaar en daarboven. De Raad heeft het daarom ook noodig geoor deeld, plannen te beramen en maatregelen te treffen, om het jaar 1932 in het teeken te zetten van intensieve propaganda, ter opvoering van dit véél te kleine aantal georganiseerde jongelui. De twee commissies in den Raad, de R. K. Commissie voor Beroepskeuze en voor Lichame lijke Opvoeding werkten behoorlijk. Tenslotte wordt nog een lans gebroken voor de R. K. Sportbeweging, die meer belangstelling en steun behoeft. Het jaarverslag besluit met een hoopvol woord voor de toekomst. Onze tijden zijn ernstig! Goddank is over héél de linie van ons jeugdwerk thóns een begin van verandering ingetreden! Thans is men bezig, door voorbeeld en leiding, katholieke meisjes en ka tholieke jongens te vormen tot een wordend ge slacht, dat door zijn principieel en consequent beleefd Katholicisme ordening zal weten te brengen in den wereldchaos, die den strijd heeft aangebonden tegen natuurwet en haar Maker! Hun zedelijk gehalte, hun levenswijze zullen indruk gaan maken, zélfs op de anderdenkenden, wien het type van de hedendaagsche „vrome ziel" terecht tè weinig imponeert, en een dankbaar voorwerp is voor spotternij en sotter- nij Dr. B. Winzen O.F.M. heeft gezegd: „Geeft de jeugd dien leider, die haar begrijpt; die moed en zelfverloochening bezit, om haar liefde en standvastigheid omhoog te voeren, en gij zult zien, dat zij blijde opgaat naar het licht". Gecommitteerden eindexamens De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aangewezen bij de in 1932 af te nemen eindexamens der Rijks-, ge meentelijke en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen in de vierde hoofdinspectie (Groep 34): a. als gecommitteerden: G. C. Dun, inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Den Helder, te Alkmaar (voorzitter) J. G. Haremaker, oud-officier, te Alkmaar; P. T. Jansen, oud-hoofd eener openbare lagere school, te Haarlem; b. als plaatsvervangende gecommitteerde»: D. Been, oud-leeraar eener Rijkskweekschool, te Haarlem; mevr. M. M. Dun, geb. Quispel, te Alkmaar; mr. p. Langeveld, advocaat en procureur, te Alkmaar; H. K. de Wild, industrieel, te Alkmaar; voor de Rijkskweekschool te Alkmaar en de bijzondere kweekschool te Bergen (N.-H.), Loudelsweg 20. Groep 35. a. als gecommitteerden: E. Rahder, inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Alkmaar, te Alkmaar (voorzitter) A. Dubbink, gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs te Zaandam, te Zaandam; mr. A. Liesker, griffier bij het kantongerecht te Haarlem, te Haarlem; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: Bij het begin der zitting becritiseerde de Communist Peper het rapport, dat in op bracht van B. en W. is uitgebracht be treffende toestanden, die in het Haarlem sche Kindertehuis aan den Schotersingel souden heerschen. Hij vertelde overtuigd te sijn, dat de conclusie van dat rapport on juist was en was van dat idee niet af te brengen. Hij speelde de verdrukte onschuld, daar de waarheid was, dat hij indertijd de klachten over de besturende zuster in openbare raadszitting heeft geuit en dat oen bevoegde commissie hem nu in het ongelijk heeft gesteld. De heer Van Liemt deelde mede, dat het heele geval niets an ders was geweest dan een kibbelpartij tus schen de hoofdzuster en een der assisten ten. Intusschen zou men van den toch in Zijn hart zoo goedmoedigen heer Peper Verwachten, dat hij wat vóorzichtiger is öiet het in opspraak brengen van iemands öaam. Omdat wethouder Gerritsz in den loop Van den middag naar de vergadering zou öioeten in de Hoofdwacht, waar de herbouw Van „De Adriaan" zou worden besproken, Vrerd eerst het beroepschrift van den heer W. F. Kruijer aan de orde gesteld. Dit was ingesteld tegen een weigering van B. en W. om vergunning te geven voor den verbouw Van perceel Schotersingel 127 tot slagers- Winkel. De Haarlemsche Raad heeft inder tijd besloten, den Schotersingel voor den bouw van luxe woonhuizen te bestemmen on er geen winkels toe te laten. Terecht merkte de heer Reinalda op, dat het na tuurlijk mogelijk is een dergelijk in vroe gere jaren «genomen besluit te herzien en daar kwam de discussie dan ook feitelijk op neer. De heer Klein Schiphorst zag geen gevaar in inwilliging van het verzoek van den heer Kruijer, omdat het een hoekhuis betreft, maar andere raadsleden, w.o. de heeren Reinalda en Visser vreesden, dat deze eerste verbouwing van woonhuis tot Winkelhuis door andere zou worden ge volgd en wenschten op het verzoek niet in te gaan. Men moet echter ook rekening bouden met de belangen van de eigenaars der panden, zeide de heer De Rijke, waar tegenover wethouder Gerritsz de rechten en belangen stelde van de bewoners der tndere huizen aan de Schotersingel. Het beroepschrift werd afgewezen; de Schoter singel blijft dus voorloopig wat hij is: een 'uxe-woonstraat. De heer Klein Schiphorst sputterde bij dit geval ook over het feit, dat men den aanvrager zoo lang op een antwoord heeft laten wachten. De bezwaren, die de heer Westerveld maakte tegen de verordeningen op het be- tvan takken van dienst, hadden niet Ve. cces. Zijn zorgvuldig geformuleerde amendementen kregen zelfs den steun van Zijn partijgenooten niet. Hij beleefde daar door pijnlijke momenten, vooral omdat argumenten het aanhooren wel waard n. Het ging b.v. om deze vraag: moe- B. en W. of moet de Raad het percen tage van de aanschaffingswaarde bepalen, dat een bedrijf als waardevermindering moet afschrijven. In het voorstel stond, dat B. en W. dat aangeven; de heer Wes terveld wenschte dat te doen aangeven door den Raad. En nu kan het inderdaad Van grooten invloed zijn op de winst, die een bedrijf maakt of de toegepaste af schrijvingen hoog dan wel laag zijn. Maar de stem van den heer Westerveld bleef die eens roependen in de woestijn en zijn amendementen kregen niet meer dan zes Of zeven stemmen. Bij de vaststelling van het kohier Straat belasting bepleitte de heer Wolf de belan- Sen van het landbouwende deel onzer Haarlemsche bevolking. De bezitters van landerijen worden door den fiscus aange slagen naar de verkoopwaarde der gron den, terwijl er dikwijls door verschillende omstandigheden geen kijk op is, dat in lengte van dagen die gronden voor den Setaxeerden prijs zullen worden verkocht, al zou de eigenaar dat ook willen. Maar dan is het ook zuur voor de boeren als zij lh deze nare tijden naar dien maatstaf T100.en meer belasting aan straatbe- 'dsting moet opbrengen. De heer Wolf *voeg bij het bepalen der aanslagen hier mede rekening te willen houden en de heer Slingenberg vroeg hem de gevallen waarop bij doelde te willen mededeelen. Be heer Van Liemt haalde zonder veel "ioeite zijn credieten binnen voor de voort- setting van de cursussen voor jeugdige dmrkloozen, waar hij veel pleizier van be seft en het crediet voor uit te voeren wer- op het terrein, dat de Haarlemsche =emeentereiniging te Leimuiden bezit. Met ■bt laatste wordt den Haarlemschen werk lozen weer honderd weken werk bezorgd 3h het geldt een werk, waar de menschen *ven graag naar toe zullen gaan als naar "astricum meende de wethouder. De voor dellen zijn wel kenmerkend voor den moeilijken tijd, dien wij doormaken. Het patste voorstel had nog een staartje in en vorm van scherpe verwijten aan het idres van B. en W. over het ontslag, dat 'mieden week gegeven is aan vijftig arbei- efs in lossen gemeentedienst. De heer Rei- '"mida wilde de verantwoordelijkheid van 'eh maatregel leggen op de meerderheid 'ah den Raad, die in de vorige raadszitting e bezuinigingsvoorstellen had aanvaard. u hebben wij er reeds vroeger op gewezen, at de S.D.A.P.'ers in deze voor de gemeen- Haarlem moeilijke tijden evenals hun artUgenooten elders de gemakkelijke maar mt sympathieke rol van opposanten en ^arskijkers verkiezen boven die van bou- ers aan het herstel van een dragelijke menleving, maar de heer Reinalda scheen gisterenmiddag het gelijk aan zijn kant te ligen, toen hij de meerderheid verweet de laatste zitting bezuinigingsvoorstellen te hebben aanvaard, zonder te weten wat zij inhielden. De meerderheid heeft een voorstel om de voorstellen eerst door de commissie te laten bestudeeren, afgeketst. Dit is het gevolg. Zelfs zijn B. en W. hun belofte niet nagekomen, zeide hij, dat zij omtrent de te nemen maatregelen overleg zouden plegen met de commissies van bij stand, want het ontslag van de vijftig is niet in die commissie geweest. Even waren de rechtsche raadsleden uit het veld gesla gen en dat maakte den heer Joosten zoo driest, dat hij, politiek voordeel snuivend, de heeren uitdaagde nu eens schuld te be kennen. De heer Slingenberg kaatste ech ter den bal terug en merkte op, dat hij in de vorige zitting inderdaad beloofd had overleg te plegen met de commissies, maar op voorwaarde, dat de heer Reinalda zijn motie om B. en W. daartoe te dwingen, zou intrekken. Dat heeft de heer Reinalda ech ter toen geweigerd en zijn motie is daarop afgestemd. Er was toen voor B. en W., aldus de heer Slingenberg, geen reden meer, dat overleg toch te plegen. Hij verklaarde zich echter bereid, dat overleg in den vervolge te plegen. Wij gelooven, dat het goed zal zijn als de wethouder deze belofte inder daad houdt. De Raad wil het nu eenmaal en hij weet, dat de meerderheid hem in alle redelijke voorstellen zal steunen. Wat het ontslag zelf betreft, bleek, dat de ont slagenen, die reeds eenigen tijd in gemeen tedienst zijn geweest, in een reserve wor den geplaatst. Bovendien komen alle ont slagenen in aanmerking om te werk te wor den gesteld bij de ophooging van de nieuwe begraafplaats en andere werkzaamheden, die de gemeente heeft uit te voeren. Bij de rondvraag beantwoordde de heer Van Liemt de vragen van den heer Peper, betreffende de werkverschaffing te Castri- cum. De tarieven daar zijn verlaagd op last der regeering, zeide de wethouder. Op last der regeering zijn ook drie menschen, die beschouwd werden als de bewerkers van de ontevredenheid, die ontstaan is te Castricum, ontslagen, maar op aandringen van het gemeentebestuur zijn ook deze weer te werk gesteld. Het gemeentebestuur heeft ook gedaan wat het kon om de tarieven op peil te houden. Ondanks dit antwoord, stel de heer Peper een motie voor, om B. en W. uit te noodigen bij de Regeering stappen te doen om het loon te Castricum terug te brengen op het peil van vóór 14 April. De motie werd zelfs door de S.D.A.P. gesteund, maar de heer Van Liemt merkte zeei^,te recht op, dat aanneming van de motie zou beteekenen stopzetting van de werkver schaffing te Castricum, want de Regeering zal aan den drang van den Haarlemschen Raad zeker niet toegeven. De Raad was dan ook zoo verstandig de volkomen nut- telooze motie met 17 tegen 9 stemmen te verwerpen. Bij deze laatste debatten liet de voorzitter een woord van protest hooren tegen de be- leedigingen, die herhaaldelijk aan het adres van de Regeering waren geuit. Reeds vroeger had de heer Van Tetering den voor zitter er een verwijt van gemaakt, dat hij allerlei uitdrukkingen van den heer Peper als ongestraft liet passeeren. Dit is stellig van invloed geweest op de straffere hou ding, die de voorzitter later aannam. De Postduiven Vereeniging Columbia te Haarlem hield een wedvlucht van Mons, 217 KM. De prijzen werden behaald door: J. Philippo 1 6 7 12 14 16 21. L. Gimbrère 2 3 5 10 20 25. B. Boeree 4 3 15 17 18 24. Th. Donckerwolcke 8 11. C. Hogedoom 9. F. Neuman 19. M. C. Fehres 22 23. De film „Wereldstad" is een van die verras singen die van tijd tot tijd in de gebruikelijke reeks van meer of minder aangename en vrien delijke films voorkomen. De verrassing is hier tweeledig: Ten eerste maakt men kennis met het werk van een jongen regisseur, waarvan men betrekkelijk nog weinig afwist, en ten tweede met een actrice, die er evenmin op kon bogen eerder voor de film te hebben gespeeld. De regisseur is Rouben Mamoulian, een jong Amerikaan, die te Tiflis in den Kaukasus werd geboren uit Armeensche ouders. Aanvankelijk studeerde Rouben in de rechten, dbch toen hij zijn studies voltooid had, gevoelde hij meer voor het tooneel, dan voor zijn beroep en vertrok naar Moskou, alwaar zijn moeder de leiding van een Armeensch tooneelgezelschap op zich had genomen. Hij werd benoemd tot regisseur van het Vachtangoff Studio theater te Moskou en wijl hij als zoodanig niet veel succes oogstte, vertrok hij weer naar Tiflis, waar hij een eigen gezelschap oprichtte. Toen hij 23 jaar was (1921) yertrok hij naar Londen en daar werd hem ge vraagd de leiding op zich te willen nemen van een Russisch tooneelgezelschap, waaraan hij voldeed. Zijn succes groeide en niet lang daarna werd hij uitgenoodigd te Parijs te komen gas- teeren. Hier was het, dat hij van den onlangs overleden George Eastman, den eigenaar der Kodak-fabrieken, een verzoek kreeg een opera gezelschap te willen organiseeren voor diens privé-theater te Rochester en daar Amerika hem steeds een ideaal geleken had, nam hij met beide handen de aangeboden betrekking aan. Hoewel hij niet lang bij Eastman bleef, vestigde hij zich toch voor goed in Amerika en na heel veel wederwaardigheden, kwam hij ten slotte aan de film en wel bij de Paramount. Zijn eerste werk „Applause" hebben wij niet ge zien, daar deze naar wij meenen niet in Hol land werd uitgebracht, doch zijn tweede film „Wereldstad" is qua montage, opname en be werking een buitengewoon knap stuk werk ge worden, waarbij men van het begin tot het einde in geweldige spanning gehouden wordt. De geschiedenis die verfilmd werd, speelt zich af in de gangster-wereld van Amerika en nog zelden zijn de schurkerijen van deze dictatori- sche boevenbenden in een sterker licht gesteld dan hierin het geval is. Deze film, die in een woord druipt van mis- dadieheirt u woi een bewijs hoever het reeds in dat zoogenaamd vrije Amerika gekomen is. Na tuurlijk, een film alleen bewijst niets, doch wan neer deze film een synthese is van de berichten, die dagelijks uit Amerika tot ons komen, dan mogen we toch wel veronderstellen, dat zij dichter de werkelijkheid dan de fatasie bena dert, al is het dan ook niet de geschiedenis zelf, die deze film inhoudt, dan toch zeker de han delingen, de organisatie en de wijze van op treden. Toch had deze film, indien een minder be gaafd regisseur haar had geleid, een ordinair sensatie-romannetjes-product kunnen worden, volkomen pretentieloos en maar nauwelijks te genieten, voor iemand die iets meer voor zijn geld verwacht. Nu maakt zich uitsluitend door de monteering en de vaak sublieme fotographie een soort beklemming van den toeschouwer meester, die nog aanmerkelijk versterkt wordt door den angstaanjagenden climax van den strij tusschen een trein en een auto. Reeds bij de eerste filmproducten was dit een zeer dankbaar gedeelte, doch de wijze waarop dat werd ge daan, was meestal zoo, dat het publiek öf grin nikte van pret óf wat heftiger ging kauwen op het in den mond verscholen zuurtje. Thans is men gym toeschouwer, doch men neemt aan dezen rit deel en ondergaat geheel en al dezelfde gevoelens, die de inzittenden moeten ondervinden, die bij dezen tocht be trokken zijn. Zoo zijn er nog verschillende an dere gedeelten, die erop wijzen, dat Mamou lian als regisseur ver boven de middelmatigen uitsteekt. Zoo worden bijvoorbeeld ook alle momenten, waarin een speler zijn emotie of gedachten moet manifesteeren, niet in de gebruikelijke stompzinnige close-up van twee dikke tranen of zoo iets getoond, doch in en kele korte, op elkaar volgende handelingen, die direct het karakter of de gedachten van den persoon in kwestie duidelijk maken. En ook nu ziet men weer welk een knap acteur Cary Cooper eigenlijk is. Vóór diens film „Marokko" van von Sternberg viel deze „ster" zoo goed als niet op en was hij de doodgewo ne filmspeler zooals de anderen. Hij vervulde de rol, zonder dat men het besef had, dat hij de „right man in the right place" was. Hier is hij een figuur die in het drama is opgeno men en die door zijn persoonlijkheid het re liëf van het geheel nog accentueert. Sylvia Sidney, die practisch in deze film debuteert is natuurlijk en zuiver zonder aan stellerij en aanmerkelijk beter dan in de on langs door von Stemberg geregisseerde film „American Tragedy". Niet alleen zij, doch van alle personen, die in deze film op het witte doek verschijnen, kan men hetzelfde zeggen, zelfs van de fondant-achtige joffer, die toch o, zoo'n gemeene rol speelt. Dat het geluid in deze film toch wel heel bijzonder is, moge blijken uit het feit dat Rus land een copie van deze film heeft aange kocht, om de geluidstechniek te bestudeeren. Dat wil heel wat zeggen voor hen die de eischen kennen, welke de Sovjets aan een goe de film stellen. De muziek komt nergens, zoo maar klakeloos te voorschijn. Overal heeft zij een logisch verband met de film zelf en komt uit de film als noodzakelijk vereischt voort. Door al deze factoren is de indruk en de kracht van deze film zoo buitengewoon sterk, dat we onze restrictie tot strikt vol wassenen zouden willen bepalen. Want in zich vormen deze films voor onevenwichtige jonge menschen, juist door de knappe en sug gestieve manier waarop zij gemaakt zijn een gevaar, dat naar wij meenen heusch niet denk beeldig is. L. V. D. Been, oud-leeraar eener Rijkskweekschool, te Haarlem; W. R. Drost, burgemeester der gemeenten Kwadijk, Middelie en Warder, te Kwadijk; mevr. M. M. Dun, geboren Quispel, te Alkmaar; mr. H. C. Hooft Hasselaar, kantonrechter en oud-arrondissementsschoolopziener, te Zaan dam; voor de Rijkskweekschool te Zaandam en de bijzondere kweekschool te Beverwijk, Baan- straat 86. Groep 36: a. als gecommitteerden: dr. H. B. F. Westerouen van Meeteren, in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Hoorn, te Hoorn (voorzitter); A. G. Boes, oud-schoolopziener, te Haarlem; dr. J. Weener, predikant, te Haarlem; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: J. P. Saltzherr, oud-inspecteur van het lager onderwijs in Nederlandsch-ïndië, te Haarlem; mevr. mr. J. H. G. Schutte, geboren Struick, te Haarlem; mevr. J. C. M. Weustink, geboren van Vlijmen, te Haarlem, voor de bijzondere kweek school te Haarlem, Nassauplein 3. Groep 37: a. als gecommitteerden: G. H. Weusteink, oud-inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, te Haarlem (voorzitter); M. J. van Doom, oud-Indisch ambtenaar, te Oegstgeest; mevr. H. H. E. Sterringa, geboren van Raven, te Haarlem; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: D. Been, oud-leeraar eener Rijkskweekschool, te Haarlem; J. G. van Gelder, oud-onderwijzer, te Am sterdam; mr. F. J. Gerritsen, advocaat en procureur, te Hillegom; mevr. A. Kleyn, geboren Ratering, te Haarlem; voor de Rijkskweekschool te Haarlem en de bijzondere kweekschool te Haarlem, Haze- paterslaan 34. Groep 40: a. als gecommitteerden o.a.: J. D. van Calcar, predikant, te Wijk aan Zee en Duin en J. C. Vintges, inspecteur der Vin- centiusscholen te Amsterdam, te Haarlem; voor de bijzondere kweekscholen te Amster dam, Plantage Middenlaan 27, en Amsterdam, Korte Prinsengracht 19. Het jubileum van het Scheids gerecht der Algemeene Vereen. van Bloembollencultuur Wij lezen in het „Weekbl. voor BI. Ct.": Een in verband met de tijdsomstandigheden sqbere huldiging zal op aanstaanden Zaterdag worden aangeboden aan het Scheidsgerecht, dat den dag te voren juist 25 jaar in functie zal zijn. Op 27 Mei 1907 werd in een speciaal daarvoor belegde vergadering van het hoofdbestuur, tot bijwoning waarvan tevens waren uitgenoodigd de oud-voorzitter Wentholt, onder wiens presi dium het besluit tot instelling van het Scheids gerecht genomen was, en de voorzitters van den Bond van Bloembollenhandelaren, toen de heer G. Vlasveld, van de Bloemistenvereeniging, toen de heer C. Blokhuis en van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap, toen de heer W. Th. Rodbard, het Scheidsgerecht geïnstal leerd. Het was toen samengesteld als volgt: voor zitter: Mr. J. H. Thiel; pl.verv. voorzitter: Mr. H. Tuymelaar; secretaris: Mr. M. Slingenberg en leden de heeren A Frijlink en H. de Graaff (exporteurs) en J. F. Reydon en H. Burger Mz. (kweekers) en de plaatsvervangende leden, de exporteurs J. H. Kersten en C. Blokhuis, de kweekers J. Pijnacker en H. J. den Haan. De installaite-rede werd uitgesproken door den heer E. H. Krelage en beantwoord door Mr. Thiel, waarna het Scheidsgerecht tot zijn eerste ver gadering overging. Dit feit zal in de komende dagen in herinne ring komen van vele vakgenooten, die dankbaar zullen constateeren, dat zelden een besluit zoo zegenrijke gevolgen heeft gehad, als het besluit door de algem. vergadering van October 1906 genomen, om het bloembollenvak te bezorgen onderlinge arbitrage van handelsgeschillen, die verzekert goed, goedkoop en snel recht. Wij herinneren er aan, dat het Scheidsgerecht op heden als volgt is samengesteld: Voorzitter: Mr. A. H. J. Merens; plaatsverv. voorzitters: Mr. J. Deenink en Mr. Dr. W. P. Vis; secretaris: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink; leden-exporteurs: Jan van den Berg; N. Blokker Jz.; C. earlier; A. Frülink Jr.; Th. M. Hoog; L. van Leeuwen Jr.; J. B. Meskers; F. W. Roozen Azn.; G. C. Segers, G. van der Veld en R. Veldhuyzen van Zanten Gzn. (er is één vacature); leden-kweekers: J. W. Eggink; T. van Egmond; P. J. de Groot Jr.; C. Hoek; Jb. Kooi man Pzn.; J. W. Lefeber; J. P. Nijssen; J. Pijnacker, Nic. Roozen Jaczn.; S. Schoneveld en W. F. van Waveren (er is één vacature). Aan het Scheidsgerecht zijn verder verbonden 26 correspondenten over de geheele bloembollen streek verspreid. Het Scheidsgerecht heeft in de 25 jaar van zijn bestaan meer dan 2500 uit spraken gewezen in geschillen die ontstonden tusschen de leden onderling, tusschen leden der Algemeene Vereeniging en die van het Hol landsch Bloembollenkweekers Genootschap en tusschen leden dezer vereenigingen met niet- leden, die zich dan onderwierpen aan de uit spraak va*n onze vakrechtbank. Het zal het Scheidsgerecht, zijn leden en met name de leden van het bureau van het Scheids gerecht en daarvan in het bijzonder den voor zitter op den komenden herdenkingsdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. In ons volgend nummer hopen wij de betee kenis van het Scheidsgerecht te bespreken en tevens een opsomming te geven van de voor naamste feiten uit de geschiedenis van ons ar bitrage-instituut. De 91ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken wordt Dinsdag 31 Mei, des namid dags te 7.30 uur in het gebouw der Kamer, Nas sauplein 6, Haarlem, gehouden. De agenda is als volgt: 1. Notulen; 2. Inge komen stukken; 3. Mededeelingen; 4. Benoe mingen in tijdelijken dienst van den heer J. S. de Vries te Haarlem met ingang van 1 April 1932 en den heer W. Ruygrok te Haarlem met ingang van 18 Juni 1932; 5. Aanvraag subsidie Internationaal Congres van Handelsonderwijs te Londen 1932 6. Concept-schrijven Bureau aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, inzake uitvoering Havenwerken Beverwijk; 7. Concept- schrijven Bureau van Nederlandsche Kamer van Koophandel Brussel, inzake Tolunie; 8. Voor stel Bureau tot het verzenden van een gelijk luidend adres, als dat van de Kamer van Koop handel te Utrecht aan den Ministerraad, betref fende verlaging der algemeene productiekosten. 9. Rondvraag; 10. Besloten vergadering. In de afgeloopen week zijn in deze gemeente 1 geval van febris typhoïdea, 6 gevallen van roodvonk en 1 geval van poliomyelitis anterior acuta voorgevallen. Let op de blauwe verpakking. Een nieuw voorstel Zooals bekend, werd op de conferentie van de directie der N.Z.H.T.M. met het personeel geen overeenstemming omtrent de voorgestelde loonsverlaging bereikt. Wel was de directie genegen tot de volgende concessies: invoering der verlaging op 1 Juni instede van 11 Mei; de verlaging om te zetten in een „korting" (waardoor de pensioenen en de te betalen pensioenpremie gelijk bleven) en om de plaatsen Voorburg, Rijnsburg en Oegst geest niet de extra-verlaging te geven voor de 2de klasse standplaatsen voorgesteld. De Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tram wegpersoneel kon zich niet met deze voorstellen vereenigen. De Chr. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel stelt nu voor of het niet mogelijk zou zijn, om op de eerste f 1000 bezoldiging geen korting toe te passen en verder 5 procent, waar door een besparing van f 52.000 wordt verkre gen. De directeur kan met het eerste voorstel accoord gaan, doch de korting moet dan 8 pro cent bedragen. Gaan ook de andere organisa ties met deze voorstellen accoord dan zou de directie wel tot deze concessie bereid zijn. Onder zeer groote belangstelling werd het stof felijk overschot van wijlen den heer van Snip- penberg Dinsdagmiddag op de Algemeene Be graafplaats te Bennebroek ter aarde besteld. Aanwezig waren o.m. de burgemeesters der gemeenten Bennebroek en Bloemendaal, de ge meente-secretaris en de eerste wethouder der ge meente Bennebroek, de chef van de afd. Onder wijs, de heer Huynink, de doktoren P. van Aalst en Manschot, vele vertegenwoordigers van de verschillende vereenigingen, waarin de over ledene een leidende functie bekleedde, en ten slotte de leerlingen der school, waaraan de over ledene hoofdonderwijzer was, en de Chr. gem. zangvereeniging .Bennebroek". Aan de groeve voerde het eerst het woord ds. J. G. Lekkerkerker. Namens de afd. Witte Kruis sprak nog dr. P. van Aalst, namens het Zieken huisfonds de heer J. Lensen uit Vogelenzang. De schoonzoon van den overledene, de heer Stammes, dankte voor de vele belangstelling. Zij nog gemeld, dat de talrijke kransen en bloemstukken (o.a. der gemeenten Bennebroek en Bloemendaal, van leerlingen en oud-leerlin gen, v. d. afd. Witte Kruis en Ziekenhuisfonds) het graf geheel bedolven. Chaos op den weg bij ongevallen Men verzoekt ons van de zijde van de Vrij willige Verkeersinspectie in Holland opname van het volgende Een bekend verschijnsel is het, dat bij onge vallen de nieuwsgierigen zich rondom het ge val zoodanig ophoopen, dat de getroffenen of de hulpverleening hierdoor ernstig gehinderd worden en bovendien groot gevaar bestaat dat nieuwe ongevallen zullen ontstaan. Vooral wordt dit gevaar vergroot als de weg in de naaste omgeving van het ongeval geblokkeerd wordt door auto's en andere voertuigen, die uit beide richtingen aangekomen, dikwerf schots en scheef op den weg worden geplaatst, terwijl de bestuurders zich naar de plaats des onheils begeven, meestal uit nieuwsgierigheid. De politie, die in den regel nog op komst is, of zich druk met het geval bemoeit, heeft, en dit doet zich vooral gelden op de buitenwegen, geen gelegenheid zich verder met de orde op den weg bezig te houden. Vooral de sterkte der politie in de buitengemeenten is oorzaak, dat er meermalen slechts één politiedienaar aanwe zig kan zijn om de zaak te onderzoeken, te zorgen voor eventueele gewonden en dan nog verder -egelend op den weg op te treden. Wat dus buiten zijn directe omvatting valt, staat vrij en dit veroorzaakt dan meestal den chaos en geeft aanleiding tot rechtmatig gemopper van den goedwillenden weggebruiker. Wat is hiertegen te doen? Geroep om meer politie geeft niet, want met den besten wil, is dit in de meeste gevallen niet mogelijk. De oplossing is echter: Laat ieder weggebruiker en vooral de be stuurders van auto's en andere voertuigen me dewerken om de orde op den weg, juist in die gevallen als bovenaapgegeven, voorbeeldig handhaven. Zet dus geen auto's in de nabijheid van het ongeval op den weg, dringt niet met rijwielen tusschen het publiek in, doch werkt allen mede om den weg ter plaatse behoorlijk vrij te hou den en laten vooral de goedwillenden trachten de politie te steunen door op den weg rege lend op te treden en de nieuwsgierigen ver wijderd te houden van de plaats waar zij liefst gemist kunnen worden. Ook kan men in veel gevallen uitstekend werk verrichten door per auto een dokter of politie op te halen, om aldus spoedige hulpverleening te bevorderen. De weggebruiker zorge hier dus voor de weg- orde. Welwillendheid, hulpveardigheid en mede werking op de gewenschte wijze, zullen hier dus de orde kunnen brengen, die de politie bij die bijzondere omstandigheden dikwijls niet vol doende kan geven. Verlof Drankwet Bü B. en W. is ingekomen een verzoekschrift van L. J. M. Assendelft om een verlof B inge volge artikel 38 der Drankwet, voor den ver koop uitsluitend van alcoholvrijen drank in de voorlocaliteit van het perceel aan de Dubbele- buurt No. 13 c. „Wie 't kleine niet eert Is het groote niet weerd" Begint U daarom met het geregeld gebruik van Sneeuwwitgloor. Op ieder pak bevindtzich een bon ter waarde van 1 cent. Tegen inwisseling van 10 zulke bons ontvangt U gratis een groot pak Edelweiss-Zeeppoeder 1ste kwaliteit. ZEEPFABRfEKEN 0E HAAS YAH BRER0, APELDOORN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9