Week-end voor de Duitschers Goedkoop medelijden met Holland Het pondenverlies AAN WIE DE SCHULD? De slag in Praisens Landdag Het nieuws van heden Katapult-vliegtuig zond geen S.O.S. uit Einde Hoover-jaar TARDIEU VERMOEDELIJK KAMERVOORZITTER Zijn groep de sterkste DIE MUNT SLAAN UIT SOLDATENBLOED Communistenactie DE BAROMETER .VRIJDAG 27 MEI 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18084 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL.13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voorde DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 kleine annoncesOmroepers zie de rubriek OUDE LEVEN OVERWONNEN Fen tentoonstelling, die de aan dacht van alle Berlijners trekt .,Zon, lucht en huis voor iedereen" (Van onzen Berlijnschen correspondent) Tentoonstelling Kindertehuis VORSTELIJK BEZOEK /.'li 'l/v l.-V mm mwm WmÊÊÊSM$!L HI—._ Bij haar bezoek aan de Zuiderzee werken en den Wieringermeer be zichtigde H. K. H. tevens de eerste R.K. kerk op de Brink. H.K.H. verlaat in gezelschap van prof. Slotemaker de Bruine het kerkgebouw Het Weer Ook Frankrijk bereidt hervatting der betalingen voor DE PRINSELIJKE VRIJMETSELAARS i mm Nadeelig saldo voor Engeland van 200 millioen p.s. inzake oorlogs- en herstel schulden Geen pluïmveetarieven Schulden Fracties leggen verklaringen van onschuld af Pers weinig gesticht UITVOER NAAR FRANKRIJK Van planten, uien en wortelen weer toegestaan Pluimvee Separatisme in Sao Paolo Bevolking neemt geen genoegen met Vargas' dictatuur DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN In verschillende Duitsche steden NATIONAAL KABINET IN JAPAN Saito Minister-president Saito en de Sovjet-Unie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 23 Mei Jto Berlijn is eindelijk ook de zomer „uit gebroken". Een dag vóór Pinksteren wierp de zon zulk verblindend licht en weldoende warmte af, dat de nood van den winter voorgoed geleden scheen. Berlijn had zel den een Pinksterfeest als dit jaar. Het ge volg was, dat de Berlijners in scharen de stad uittrokken. De eene helft maakte van de goedkoope reisbiljetten gebruik, om de mooie plekjes van Duitschland op te zoe ken, de andere helft stelde zich met de mooie omgeving van de hoofdstad te vreden. De Duitschers zijn ongelooflijk veranderd in de periode na den oorlog. In hun uiter lijke gedragingen kent men ze nauwelijks terug. Zoowel door Amerikaansche nuch terheid, sportiviteit, hygiëne beïnvloed, als door Russische soberheid en organisatie prestaties, heeft de moderne Duitscher zijn leven heel anders ingericht dan zijn ouders en grootouders. En een van zijn nieuwe overwinningen op het oude leven is het week-end. Vroeger togen de Berlijners plichtgetrouw met een muf, stikvol en stoffig voorstad spoortje des Zondags naar de Havel-meren en keerden 's avonds terug. Er waren fami lies, die haar heele vacantie op die manier te Wannsee doorbrachten: overdag aan het „strand", 's avonds naar de huurkazerne. Intusschen zijn de voorstadsporen geëlectri- ficeerd, hetgeen al een noemenswaardige vooruitgang is; zij zijn ruim, helder, vlot en vlug bovendien. Doch de Berlijners be ginnen zich thans van de „Stadtbahn" al thans voor het weekeind, te emancipeeren; zij bouwen kleine optrekjes buiten de stad, om niet den tuin der natuur des avonds te moeten verlaten. Deze weekeind-verblijven varieeren tusschen luxe-villa en waterdicht prieel; men ziet ze in alle genres, doch de kleine en goedkoope zijn in de meerderheid. Aan de randen van het bosch, in de buurt van het water, scholen zij samen, meestal kris en kras tegenover en door elkaar, klein en zeer bont; maar de goede wil hunner bewoners maakt veel goed. Zoo ontstonden er al heele weekeind-dorpjes rondom Ber lijn, die vanuit het centrum der stad in een uur tijds te bereiken zijn, en die voor heel wat stedelingen het verblijf in een vacantie- oord vervangen. Niet ver daarvandaan lig gen de boothuizen; vele weekeind-dorpe lingen zijn ook zoo gelukkig, een eigen stei gertje te bezitten. En dan worden, als het maar even weer is, roei- en paddeltochten ondernomen, geturnd, gezwommen. Op Dinsdag na Pinksteren kon men de sporen der weekeindgenoegens duidelijk op de ge zichten en halzen der Berlijners geschreven zien staan; zij waren bruin gebrand als negers. Nu heeft het Ausstellungsamt der stad Berlijn het aan den tijd gevonden, door een weekend-tentoonstelling, genaamd „Zon, lucht en huis voor iedereen", de loffelijke weekendgewoonte verder te propageeren Aan den Kaiserdamm is de zonnigste en meest verkwikkende show gebouwd, waarop de radiotoren, die midden op het terrein staat ooit heeft neergezien. En het groot ste gedeelte van deze tentoonstelling be vindt zich in de open lucht, op heerlijke terrassen, in het midden waarvan een soort stadion is aangelegd, waar allerlei sport programma's worden afgewerkt, waarop volksdansen, kinderturnen, Jiu-Jitsu-vech- ten en dergelijke zich afspelen. Ook hier vindt men de beroemde Duit- sche grondigheid terug. Al hetgeen maar in de verte betrekking heeft op 't weekeind, wordt uitgebeend. In de hallen hangen ge weldige photografieën, die den volke on- NEW-YORK, 25 Mei (Reuter) Het Kata pult vliegtuig „Europa", dat de post van het gelijknamige stoomschip vooruitbrengt en dat, haar men meende, S.O.S.-seinen heeft uitge zonden,, is, naar wij reeds meldden, Woensdag avond om 17.40 in de vlieghaven van Boston geland. De beide inzittenden verklaarden in het ge heel geen S.O.S.-seinen te hebben uitgezon den. Wel was hun radio-zender op 150 mijl af stand van het moederschip defect geraakt, Waardoor het contact werd verbroken. Deze verklaring heeft de vrees doen ont staan, dat de door het kust-station gehoorde S.O.S.-seinen van een ander vliegtuig afkom stig moeten zijn, of door een schip moeten zijn uitgezonden. derrichten over den arbeid, de vermoeid heid en het herstel der krachten; alles populair-wetenschappelijk, met platen, foto's, cijfers, instrumenten, die de bezoe kers in beweging kunnen brengen, enzoo- voort. Maar men verlaat de hallen spoedig en graag om de tuinen en terrassen op te zoeken. Hier vindt men weekeind-huisjes tp keus en te keur, en elk ervan heeft zijn eigen tuintje. Zij zijn alle speciaal voor deze tentoonstelling neergezet en gemeu bileerd; en men verwondert zich er over, hoe in betrekkelijk korten tijd de tuintjes zoo keurig konden worden aangelegd, dat het een lust is, om op de tuinmeubels (die overal door reclamemakende firma's zijn neergezet) neer te strijken en de bloemen geuren te genieten. De huisjes zelf zijn meest klein en hoogst eenvoudig, maar er is gewoekerd met de ruimte, en zij zien er alle gezellig en vroolijk uit. De prijzen vari eeren tusschen de 200 en 1600 mark. Daar de meeste meubels geprijsd zijn, kan men zich in gedachten al heelemaal zijn wo ning inrichten, en daarbij een prompte berekening der kosten maken. Met genoe gen constateert men overigens, dat de klei ne en lichte weekeind-meubeltjes zeer mo dern en doorgaans smaakvol van lijnen en tinten zijn. Er is een zomerhuisje van den „planten- dokter", dat de belangstelling van alle lee- ken-tuiniers trekt. Ook een „van den die renvriend" met een groote volière vol bonte vogels, een ruim aquarium, schild padden, die in den tuin rondkrabbelen, marmotjes en een duiventil. Er is ook een „Kindertehuis", dat het opschrift draagt: Hier kunnen kinderen geparkt worden" zoodat de ouders op hun gemak de ten toonstelling kunnen bekijken. Dit kinder tehuis,» een onderdeel der show en voor ieder te bezichtigen, is heelemaal voor de kleintjes ingericht, en een waar paradijsje. Behalve autopeds, fiets-auto's, hoepels, ook nuttige speeltuigen, zooals weefgetouwen, kleurwerk, mecano-doozenspeelkamers met kleine stoeltjes rond de tafels; een waschkamer, waar de nurses haar al te zwarte beschermelingen weer schoon boe nen; er zijn hier namelijk behalve de „ge- parkte" kinderen, dertig vaste gastjes, die er heel den zomer wonen als levend ten toonstellingsmateriaal, en die, zooals men kan constateeren, zicli hier heel goed thuis voelen. Een ander hoogtepunt der tentoonstel ling is het hertenpark, waar verschillende zeer mooie en tamme exemplaren zijn on dergebracht en waar ook hazen schuilen doch die krijgt men niet zoo gemakkelijk te zien, daar zij tegenover enkele duizenden bezoekers eenigszins schuw worden, het geen geheel bij de hazen-psychologie past. Vlak bij dezen miniatuur-dierentuin is een andere stand gebouwd, waar gedemon streerd wordt, hoe men de minder aange name huisdieren, ratten, vlooien, luizen, muskieten enz. het best verdelgen kan. Er is beslist in geen jaren een tentoon stelling geweest, die zoozeer de belangstel ling van den Berlijner zelf trekt, als deze; want al wat hier verklaard en vertoond wordt, gaat hem aan. Het is zijn eigen zaak, waar hij de beste bootgramofoontjes vindt, voor hoeveel geld hij een onbreek baar servies kan krijgen, en waar de goed koopste klapstoeltjes te krijgen zijn. Deze tentoonstelling geeft practisch onderricht en hoe grondig! in al wat de stedeling in het weekeind weten moet en noodig heeft, vanaf dienstregelingen tot landhuizen voor groote portemonnaies en zeer kleine. De opening van de show door Gerhart Hauptmann was een groot succes; wan neer het weer goed blijft, zal de tentoon stelling, die tot in Augustus duurt, zeker een gezochte aantrekkelijkheid worden. I i fRSro - x V. -. i J Verwachting: Zwakke tot matigen, fj H Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijken H windi, zwaar bewolkt tot betrokken, g waarschijnlijk eenige regen, weinig m g verandering in temperatuur, g Hoogste barometerstand 759.6 te Her- B B nösaut. j§ B Laagste barometerstand 751.2 te g Stettin. 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii LONDEN, 26 Mei (Reuter) De Parijsche correspondent van de „Times" weet te melden, dat tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten onderhandelingen gaande zijn ten aanzien van de wederopname van de betalingen van de oor logsschulden na afloop van het Hooverjaar, op 1 Juli. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat een overeenkomst tot stand zal komen, gelijk aan die met Engeland door de Vereenigde Sta ten zal worden gesloten. De correspondent meent, dat Frankrijk bereid zou zijn de herstelbetalingen te schrappen, in dien het de zekerheid kreeg van Je algemeene annuleering van de oorlogsschulden. Hieruit blijkt, dat de onderhandelingen met de Vereenigde Staten vrijwel alleen van tech- nischen aard zijn. Omtrent de Engelsch-Amerikaansche over eenkomst inzake de terugbetaling der door het Hoover-moratorium opgeschorte betalingen der Engelsche oorlogsschulden, weet de diploma tieke medewerker van de „Daily Telegraph" mede te deelen, dat de voorstellen die bij het sluiten dezer overeenkomst ter sprake zijn ge komen, slechts betrekking hadden op de tech nische regeling en zich in het geheel niet bezig hielden met de andere grootere vraagstukken. Er is een zekere vertraging ingetreden door het feit, dat de berekening van de Engelsche en van de Amerikaansche deskundigen op eenige punten niet met elkaar klopten. Het Engel sche kabinet heeft nog geen definitieve beslis sing genomen over de hervatting van de beta lingen, aangezien er nog meeningsverschillen bestaan tusschen de regeering en sommige fi- nancieele kringen. Het is derhalve niet uitge sloten, dat het kabinet pas na Lausanne een beslissing neemt. PARIJS, 26 Mei (V. D.) Gisteren werden in de Kamer tal van fractie-vergaderingen ge houden. De belangrijkste fractievergadering was ongetwijfeld die van de links-republikeinen, de groep van Tardieu, die besloten heeft alle leden van de tot nog toe onder den naam van „De mocratische Actie" bekend staande groep van Reynaud op te nemen. Een groot aantal leden van deze tot zestien man geslonken fractie heeft reeds medegedeeld, naar de links-republikeinen te zullen overgaan, zoodat deze fractie in totaal ongeveer 90 afgevaardigden zal tellen en de sterkste rechtsche groep in de nieuwe Kamer zal vormen. Men acht het bijgevolg zeer waarschijnlijk, dat Tardieu tot president van de Kamer zal worden gekozen. Zooals men zich herinneren zal, hebben wij eenige dagen geleden in ons blad geschre ven over een merkwaardige foto, waarop de zonen van den Engélschen koning in vol vrijmetselaarsornaat stonden afgebeeld. Wij zijn thans in de gelegenheid bedoelde foto van de eerstesteenlegging voor het vrijmetselaarshospitaal in het Ravenscourt park te publiceeren. Men ziet aan weerszijden van den Prins van Wales den Hertog van York, Prins George en Prins Arthur van Connaught, dragend de symbolische ge schenken: olie, wijn, graan en zout LONDEN, 26 Mei. (Reuter.) In het Lager huis werd heden een vraag gesteld betreffen de de verliezen van de Nederlandsche Bank tengevolge van de opheffing van den go-aden standaard door Groot-Brittannië. De financieele secretaris van de Schatkist Elliot antwoordde, dat aan de Nederlandsche Regee ring was medegedeeld, dat de Britsche regee ring deze verliezen zeer betreurt. Na een zoo volledig en vriendelijk mogelijke overweging van alle omstandigheden van het geval, acht men het echter niet mogelijk, een voorkeurs behandeling te verleenen aan het pondenbezit der Nederlandsche Bank. Een ander Lagerhuislid stelde de vraag, of er regelingen waren getroffen om den Vereen. Staten te betalen na afloop van het Hoover- moratorium. Elliot herinnerde aan zijn verkla ring van gisteren, dat de onderteekening van BERLIJN, 26 Mei (W.B.) De Nationaal Socialistische fractie van den Pruisischen Land dag heeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat toen een communist den Nat Socialistischen afgevaardigden Hinkler in het gelaat sloeg, de fractie wel gedwongen was tegen de landvredebreuk van de Marxisten op te treden. Door haar optreden van de vorige zittingen op Dinsdag en Woensdag hebben de Nat. Socia listen bewezen dat zij gedisciplineerd kunnen optreden en mede willen werken aan het be stuur van het land. De N.S.D.A.P. is een voorstander van wette lijke middelen, doch waar men op dergelijke onwettige manier aanvalt, zal wettige zelf verdediging worden toegepast. Volgens mededeeling van de Nat. Soc. partij zijn ook vier Nationaal Socialisten gewond n.i. fractie-secretaris Hinkler, afgevaardigde Weh- ner, die aan de ruggegraat is gewond en afge vaardigde Daluege, die een messteek heeft op- geloopen, terwijl Kunze licht gekwetst is. De Nat. Soc. fractie deelt verder mede, dat twee harer leden een medisch en juridisch on derzoek zullen instellen naar het gebeurde. De communistische fractie van den Landdag heeft eveneens een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Centrum-afgevaar digde Steger in het Seniorenconvent heeft ver klaard, dat de Nat. Soc. eigenlijk de vecht partij hebben veroorzaakt, daar zij op den com- munistischen spreker op de tribune losstorm den met de woorden: „Slaat den hond dood." Hierop heeft de frac tie haar spreker willen beschermen. De Socialisten beweren echter, dat een com munist den eersten klap toediende. Uit verschillende getuigenverklaringen blijkt, dat de communistische afgevaardigde Pieck 'n zware ministerzetel in de zaal tusschen de So cialisten en het Centrum heeft geslingerd, hoe wel daar niet werd gevochten. Hierdoor zijn waarschijnlijk leden van deze fracties gewond. Na afloop van de vergadering van het Se nioren-convent vergaderde de Sociaal Demo cratische fractie van den landdag en publi ceerde na afloop de volgende verklaring'. De fractie protesteert tegen woeste toonee- len in den landdag, waaraan zoowel Nationaal Socialisten als communisten schuld zijn. De fractie eischt, dat in het vervolg de ver gaderingen van de volksvertegenwoordiging zonder gewelddaden worden gehouden. De Berlijnsche morgenbladen geven levendig commentaar op de bloedige botsingen in den Pruisischen Landdag. Naar aanleiding van de gebeurtenissen schrijft de Katholieke „Germania", dat bij velen het geloof, dat deze Landdag zich op het peil zou weten te hóuden van zakelijken objec tieven arbeid, door het gewelddadig einde van de zitting van gisteren een hevigen schok heeft gekregen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft., dat in zulke gevallen het geheele volk het ge lag moet betalen. Want het buitenland zal on getwijfeld de conclusie trekken, dat tegenwoor dig in Duitschland alles op deze manier ge schiedt en dat Duitschland naar buiten niet in staat is om actie te voeren. De „Poersenzeitung" constateert dat de hou ding der nationaal-socialisten tegenover de zwakke leiding van den Centrum-vice-president en tegenover de ongehoorde provocatie der com munisten te begrijpen is, al is ook het parle ment niet de plaats voor dergelijke meenings verschillen. De „Boersen Kurier" erkent, dat de Nazi's in den Landdag zich zeer gedisciplineerd gedragen hebben, totdat zij door de hevige communistische provocaties tot het uiterste geprikkeld werden. De liberale „Vossische Zeitung" is van mee ning dat de schuld bij beide partijen ligt. Het tooneel van den strijd geeft het gevecht directe politieke beteekenis. De Socialistische „Vorwarts" is van meening, dat het door Gregor Strasser geproclameerde vuistrecht door de nationaal-socialisten is uit verkoren om het parlementaire recht en de parlementaire gebruiken te vervangen. Naar Reuter uit Parijs bericht, wordt in de Staatscourant een decreet gepubliceerd, waar bij de invoer van levende planten, uien en wortelen in Frankrijk vanuit Nederland wordt toegestaan. de betreffende overeenkomst slechts een for- meele stap was. Het Lagerhuislid vroeg nu Moet men dit zóó verstaan, dat geen enkele nieuwe regeling voor de betalingen aan de V. S. is getroffen, behalve hetgeen gisteren ver klaard is? Elliot's antwoord luidde: „Tot dusver wel.' Op een andere vraag verklaarde Elliot dat Groot-Brittannië op het oogenblik 326 200.000 pond sterling aan oorlogsschulden aan de V. S. heeft afbetaald. Hiertegenover staat 200.782.000 pond sterling als het totale bedrag, dat Groot- Brittannië aan oorlogsschulden en herstelbe talingen ontvangen heeft, de opbrengst der Britsche aandeelen in de Duitsche 5 'A pet. leening inbegrepen. Het nadeelig saldo met in begrip van 5 pet. rente bedroeg dus ongeveer 200 millioen pond sterling. De liberaal Lambert vroeg hierop: Wanneer de regeering deze som heeft te betalen voor het winnen van den oorlog, hoeveel zouden wij dan, naar de meening der regeering, ge kregen hebben wanneer we den oorlog ver loren hadden? De vraag verwekte een luid gelach, doch werd onbeantwoord gelaten. De minister van Landbouw, Galmour, kreeg een vraag te beantwoorden betreffende den invoer van pluimvee uit Rusland en Neder land. De gegevens, waarover de minister be schikte, bevestigden niet de verklaring, dat deze invoer den laatsten tijd abnormaal was ge weest, ofschoon de omvang van den invoer van tijd tot tijd aanzienlijk schommelt. Daarom wa ren crisiswetten, om den binnenlandschen pluimveehandel te beschermen, niet aan de orde. De vragensteller merkte nu op, dat het in gevoerde pluimvee verkocht werd tegen 5 en 9 pence per pond, waarop Galmour verklaarde, dat de kwestie zijn zorgvuldige aandacht had. Verder werd aan den minister van Arbeid, Betterton, een vraag gesteld betreffende de toelating van buitenlandsche acteurs en musici De minister verklaarde zich er niet mee eens, dat de werkloosheid onder de Britsche acteurs en musici aan deze toelating te wijten was. De bestaande besprekingen voor de toela ting van buitenlandsche artisten gingen niet verder dan gewenscht was in het belang der Britsche artisten zelf, van wie velen in den vreemde een engagement zoeken. De minister van Binnenlandsche Zaken, Sa muel, deelde mede, dat een koninklijke com missie zal worden samengesteld, om de be staande wet betreffende loterijen, dobbelen enz. te onderzoeken en te rapporteeren, welke wij zigingen gewenscht of practisch zijn. LONDEN, 26 Mei. (V. D.) In antwoord op eenige in het Lagerhuis gestelde vragen werd officieel medegedeeld, dat de wapen- en muni tietransporten ui Engeland naar Japan en China in de maanden Februari, Maart en April, waar in de vijandelijkheden te Sjanghai voorvielen, als volgt waren verdeeld: Naar Japjn 240 stuk ken veldgeschut en machinegeweren en zes mil lioen machinegeweerpatronen; aan China 25 machinegeweren, 505.000 machinegeweerpatronen en 500.000 geweerpatronen. RIO DE JANEIRO, 25 Mei. (VX>- De span- ninin Sao Paolo is ten gevolge van de aan komst van den Braziliaanschen minister van Financiën, Aranha, nog grooter geworden. Aranha heeft met de politici van de zuide lijke staten onderhandelingen aangeknoopt over de punten van oneenigheid met de bondsre- geering. De bevolking eischt stormachtig het beëindigen van de dictatuur van Vargas en het herstellen van een grondwfettige regeering. De voor twee dagen gevormde voorloopige staatsregeering van Sao Paolo heeft alle troepen en politieafdeelingen bevolen, zich in gereed heid te houden. De troepen hebben reed ver scheidene malen moeten optreden bij botsingen tusschen regeeringstroepen en opstandelingen. Onder de bevolking is een krachtige separa tistische beweging ontstaan. Verklaring in het Lagerhuis over het ponden- verlies der Ned. Bank. Tegen ex-advocaat uit Alkmaar terzake ver duistering opnieuw VA jaar geëischt, met af trek 3 maanden preventief. Het wetsontwerp voor godsdienstige gevoelens krenkende uitdrukkingen in de Tweede Kamer. Fractieverklaringen over het gevecht in den Pruisischen Landdag. Katapult-vliegtuig „Europa" was niet in nood. Ook Frankrijk onderhandelt met Amerika over hervatting schuldenbetalingen. Nationaal Kabinet Saito in Japan. Tardieu's groep de sterkste in de Fransche Kamer. HAMBURG, 26 Mei. De communistische o. lusten te Hamburg van gisteravond hebben zich voortgezet. In de Michaelis-strasse trachtte een groote politie-macht een stoet uiteen te drijven, waarbij zij van de revolver gebruik maakte. Een schot trof een auto, waarvan de benzine voorraad in brand vloog, met het gevolg, dat de heele wagen verbrandde. Volgens de politie werd van de zijde der werkloozen het eerst ge schoten. Een vijftiental personen werd gewond. Men gelooft zelfs dat de meeste hunner ernstig gewond zijn. De onlusten duurden ook in den namiddag voort. Tengevolge van het korten der steungelden bezetten de werkloozen het raadhuis. De politie verjoeg hen uit het raadhuis, waarna het werd gesloten. In Düsseldorf werden door een 100-tal com munisten in de Königsallee verscheidene etala ges ingeslagen. In verschillende districten van Berlijn vinden vechtpartijen plaats tusschen nationaal-socia listen en communisten Hier en daar wordt van vuurwapens gebruik gemaakt. De politie heeft de handen vol om alle onre gelmatigheden te onderdrukken. Veelvuldig wordt gebruik gemaakt van gummistokken, om de vechtersbazen te scheiden. Niettegenstaande het verbod der politie, orga niseerden de communisten Dinsdagmiddag te Aken hongerdemonstraties. De politie joeg de demonstranten ten getale van 300, die zich bij de Synagoge hadden verzameld, uit elkander. Daarna concentreerden zij zich in verschillende straten. Bij Tietz werden twee groote spiegel ruiten ingeworpen. Een viertal communisten werden gearresteerd. TOKIO, 26 Mei. (Reuter). Baron Saito heeft een nationaal kabinet gevormd. Behalve het premierschap zal hij ook Buitenlandsche Zaken voor zijn rekening nemen. Met de portefeuille van Binnenlandsche Za ken is Yamamoto belast, met die van Marine admiraal Keisoeke Okada. Senjoero Hayasji heeft geweigerd deel uit te maken van het nieuwe kabinet. Araki, de minister van oorlog in het ministe rie Inoekai, heeft derhalve besloten deze func tie te blijven vervullen. Reuter meldt nader, dat het nationaal kabi- net-Saito formeel is geïnstalleerd. In officieele kringen verwacht men, dat graaf Oesjida, die verscheidene malen minister van buitenland sche zaken is geweest, er toe zal worden over gehaald dezen post te aanvaarden, hetgeen hij tot nog toe weigerde. MOSKOU, 26 Mei. (V.D.) De Russische bla den komen met het bericht, dat admiraal Saito geen tegenstander is van de Sovjet-Unie. Hij heeft in het jaar 1928 de „vereeniging tot be vordering van de Russisch-Japansche betrek kingen' geleid. Overigens heeft hij zich ook verder veel bezig gehouden met politieke kwes ties. Admiraal Saito zou, volgens de bladen, verklaard hebben, dat hij de economische sa menwerking tusschen Rusland en Japan zal in de hand werken. Stand op Vrijdag 9 uur v.m.: 76# Vooruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1