GROOTE DRANG DER BOEREN Van de Pers-tribune Prikkeldraad Te zijn of niet te zijn DE NOODEN VAN ONZEN TIJD Gebed en boete om Redding CRISIS OP GODSDIENSTIG GEBIED Kamer incompetent? VRIJDAG 27 MEI GOUDSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL De onbewaakte overweg NA DE AFSLUITING En de belanghebbenden? RAPPORT-WELTER GEREED Het tweede deel bi j de Regeering STEUN AAN VARKENS HOUDERIJ Oprichting exportcentrale? R.K. Staatspartij OP HET BINNENHOF Terug naar het gezin Waar filmcensuur ontbreekt! Het wetsontwerp voor godsdienstige gevoelens krenkende uitdrukkingen EEN VEEG TEEKEN G elegenheidswetgeving Waar 't geld nog rolt. Wat zijn godsdienstige gevoelens"? ,DE R.K. STAATSPARTIJ" „OUD-UTRECHT" n dezen: Zeit der schweren Not; Schweren Not der Zeit; Not der schweren Zeit; Schweren Zeit der Not, kan het van het grootste nut zijn, dat zij, die zwaarder dan eenige andere groep der bevolking de crisislasten hebben te dra gen, zich eens uitspreken, hun hart eens luchten over al de misère, die zij dagelijks ondervinden en waar zij in slapelooze nachten over piekeren. In een zóó geladen atmosfeer als die, waarin thans de boeren stand van Nederland leeft, kan dan ook een congres als dat van den R.K. Boeren- en Tuindersbond zéér voortreffelijk werken als een bliksemafleider, die de fel neer schietende critiek met rustigen greep dwingt den grond in te slaan, waar zij geen gevaar kan, terwijl het in de koppen Van de werkers weer helder wordt voor eer. poos, zoodat zij, naar wij hopen in de onmiddellijke nabijheid, de hulp kunnen kien opdagen, die zij zoo dringend noodig hebben. Bliksemstralen zijn er echter maar ver rassend weinig neergekomen op de ver gadering in Den Bosch. En waar een enkeling fulmineerde tegen de regeering, de Kamerfracties, de diverse commissies en tegen de ambtenaren, daar werden zijn explosies wel met instemming, doch altijd hog met een zekere glimlachende instem ming begroet. Er lag nog geeen grimmig heid op de gezichten. Men had zoo het gevoel, dat het hier en daar wat scherper gezegd dan gemeend werd. Argumenten kwamen er gelukkig veel en Veel meer naar voren dan dreigementen. Men erkende met dezelfde christelijke Rechtvaardigheid, die men eischte, dat de regeering haar taak in de meest moeilijke omstandigheden heeft te verrichten, dat met name de vorige minister van landbouw minister Ruys nog tot Kerstmis van het vorig jaar toe met handen en voeten gebonden was door een star-weigerende houding der linkerzijde en eenvoudig niets kon doen, dat verandering bracht in onze handelspolitiek; en dat al de leden van onze Tweede Kamerfractie eenparig steun hebben gegeven aan de wetten, die van de regeeringstafel kwamen en de steun van den boer beoogden. Er is vertrouwen ge bleken in de leiding, en vertrouwen in het gezag, met name in dat van Hare Majesteit, dat stimuleerend op de activiteit van hét Kabinet kan werken. Onder de vele ernstige critiek trouwens, die er geleverd werd op allerlei organen en op allerlei autoriteiten, ontbrak ook niet de zelfcritiek. In het algemeen denkt de boer over de dingen, die buiten zijn on middellijke omgeving liggen, nog té onver schillig, of te fatalistisch als men wil. Georganiseerd of niet, we gaan toch naar de haaien" denken er velen. Er zijn er, die zich nu willen afscheiden, omdat zij bewe en, dat onze vertegenwoordigers geen Vrienden van den boer zijn en dat zijn Vaak dezelfden, die zich nooit ter beschik king wilden stellen van een kiesvereeniging eh den meester van het dorp maar naar den partijraad stuurden. Gelegenheid om een evenredigen invloed uit te oefenen op het landsbestuur is er voor de boeren ook binnen het verband van de Katholieke Staatspartij genoeg. Zij hoeven haar slechts dan te grijpen. Hier en daar werd echter van de politiek Jvel eens wat al te veel verwacht. Eén der sprekers meende zelfs, dat het heele element „vraag" in de wet van vraag en aanbod over het raderwerk der politiek hep. iets wat volkomen onjuist is. De poli tiek, d.i. de regeering, kan hierin wel eenigszins regelend optreden, doch de heele Vraag bepalen kan zij onmogelijk. Zij kan hi 'n zóó uiterst abnormalen tijd als dezen V'el maatregelen nemen, die de vraag naar binnenlandsch fabrikaat tijdelijk verhoo- Sen. Maar zeggen: zóó en zóóveel precies Sdl er worden gebruikt, dat gaat absoluut hoven haar competentie, zelfs in den socia- hstischen of communistischen heilstaat, daarin alles van boven af wordt gediri- ^eerd. Hoofdzaak is en blijft de activiteit der hoeren zelf ook op economisch terrein. Nieuwe wegen, nieuwe afzetgebieden in het ongekende binnenland! moeten borden geopend. Nieuwe aantrekkelijkhe den moeten worden geschapen, om z o o d r a de tijden weer normaal zijn, de krukken te kunnen wegwerpen en weer op eigen beenen verder te komen. Gelukkig denkt onze Boerenbond even- dans in deze richting. Likdoornpleisters kunnen nu eenmaal geen redding brengen in levensgevaar, evenmin als lapmiddelen een aan flar- de« gescheurde welvaart nog wat kunnen Samenhouden. Maatregelen in grooten stijl alleen kun- hen (jen Nederlandschen Boerenstand door deze crisis helpen. h>e Tarwewet was goed. De Zuivelsteun- ^et mocht ook nog net genade vinden. Maar met de contingenteeringen was het diets gedaan. De aardappelmeelcultuur dischte een eigen menggebod en geen v°orschotten, die haar nog dieper in de Schuld hielpen. De eierwet was goed, waar om moet daarop nu weer zooveel critiek k°men? daarom krijgen onze soldaten nog altijd ^6en natuurboter op hun kuchie? Waarom het als boter op tafel te zetten; en waarom is nog altijd voor dezen handel het ver foeilijke cadeaustelsel niet verboden? Waarom het heele margarineverbruik niet stopgezet? Waarom talmt men zoo lang met de behandeling van het crisis- pachtontwerpje Ebels dat overigens toch maar weinig uit zal halen, omdat er geen continuatierecht in is vervat? Waar blijft een moratorium voor de pachters, die hun boerderij zien overgaan aan den houder van een eerste hypotheek, die vroeger 5060 pCt. van de waarde beliep, thans 100 pCt. en meer? Waarom wordt de bollencultuur eerder gesteund, dan die onzer eerste levensbehoeften? Is het niet een onrechtvaardigheid, om überhaupt nog grondbelasting op te eischen? Waarom is Nederland nog altijd de vuilnisbak van de heele wereld en voert het niet een veel en veel meer consequent actieve handelspolitiek? Deze en dergelijke vragen kruisten el kander over en weer in Den Bosch. Het sterkst kwam in opvallende overeen komst met het werkgeverscongres in Den Haag de eisch van een actieve handels politiek naar voren. Een aanwijzing te meer voor de Kamer leden om te begrijpen, wat zij hebben te doen als Volksvertegenwoordi gers. Tenslotte kwam alles neer op den rechtvaardigen prijs. De rechtvaardige prijs is het bij uit stek christelijk beginsel in deze materie en moet naar onze meening het groote hamerstuk der christelijke politiek zijn. Geen subsidies, geen voorschotten, geen fooien, geen armenzorg, maar een recht vaardig loon mogelijk gemaakt door een rechtvaardigen prijs. Dat schijnt in ons land, met zijn heer lijke liberale economische principes, nog niet te kunnen, zooals sommigen be weren. Waarom kan het dan in andere landen, die eerder en zwaarder onder de crisis te lijden hadden, wèl. Waarom kan de varkenshouder in ons land óók niet 44 ets. per K.G. levend krij gen, zooals zijn collega in Duitschland, of 32 ets. zooals die in Beligë, die met véél lagere productiekosten werkt, of zelfs 76 ets. zooals in Frankrijk, waar óók de produc tiekosten lager zijn? Waarom kan de Nederlandsche boer het nog steeds niet verder brengen dan 18 heele centen? Dat moet in ons land mogelijk zijn, even als elders. Het staat voor ons als een paal boven water. Hierin verwachten wij de lijn te zulien zien van onze politiek, wanneer zij christelijk wil zijn. goedgunstig beschikt op het verzoek der Kamer tot het maken van een overlaad- en losgelegen- heid aan de Noordzijde van het stations-empla cement Gouda. De Kamer heeft langen tijd gedebatteerd over de maatregelen der directie van de Post en Te legrafie betreffende inkrimping van het aantal postbestellingen en het aantal uren van open stelling der kantoren in gemeenten met minder dan 5000 zielen. Hoewel gevreesd wordt, dat ieder pogen om de directie te bewegen van haar voornemen af te zien, zal falen, besloot de Kamer toch zich met een adres, waarin verbetering wordt be pleit, tot Den Haag te wenden. In de gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Om streken werd besloten adhaesie te betuigen aan een door de inwoners van Moordrecht en Wad- dinxveen aan den Minister van Waterstaat ge zonden adres, waarin wordt verzocht den onbe- waakten overweg aan den Zuidelijken Dwars weg in den Zuidplaspolder over de spoorlijn Gouda—Den Haag wederom onder bewaking te stellen of er flikkerlichten te doen plaatsen. Mededeeling werd gedaan van de toezegging der directie van de Ned. Spoorwegen om met de a.s. Winterdienstregeling tusschen 18 en 20 uur een trein van Gouda naar Schoonhoven in te leggen. Eveneens heeft de directie der spoorwegen DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND aan de hun toevertrouwde geloovigen Zaligheid en vrede in den Heer! In zijn pas verschenen encycliek bespreekt Z.H. de Paus nogmaals de nooden van dezen tijd. De H. Vader wil dat wij de twee groote middelen, gebed en boete, zullen aanwenden om van God redding uit den nood af te smee- ken en te erlangen. Z.H. wijst er op, dat geen geschikter gele genheid is te vinden om ons in gebed en boete te vereenigen dan het feest van het H. Hart van Jezus. De Paus wil, dat geheel het octaaf op bijzon dere wijze zal gewijd zijn aan gebed en boete. GEBED. Dringend verzoeken wij, 1. dat onze geloovigen op het feest van het H. Hart of op den daarop volgenden Zondag zullen communi- ceeren; 2. dat op dat feest, zooals reeds is voor geschreven, voor het uitgestelde H. Sacrament de akte van eerherstel tot het Allerh. Hart van Jezus met de litanie van het H. Hart zal worden gebeden; 3. dat op het feest in de kerken en de kapellen, waaraan een rector is verbonden, het Allerheiligste gedurende minstens drie uren hetzij 's morgens of 's avonds ter aanbidding worde uitgesteld; 4. dat in de kerken en kapel len, waar het gevoeglijk kan, onder het Octaaf dagelijks het Lof wordt gedaan, waaronder de akte van eerherstel met de Litanie van het H. Hart zal worden gebeden. BOETE. De H. Vader wil. dat het octaai van het feest van het H. Hart van Jezus voor het geheele christenvolk zij een octaaf van boe te, een tijd van versterving en vasten. De ge loovigen dienen alle openbare feestelijkheden en alle andere geoorloofde uitspanningen te vermijden. Zij, die meer met aardsche goede ren gezegend zijn, dienen in den geest van christelijke versterving hun gewone ook be scheiden levenswijze een weinig te bekrimpen en aan de armen de vrucht van dit offer ten goede te doen komen. De armen en werkloo- zen mogen, ook in den geest van versterving, met nog grooter overgeving hun ontberingen aan God opdragen. Om te treden in den geest van onzen H. Va der durven wij vragen, dat onze geloovigen op het feest van het H. Hart of op den octaafdag d.i. Vrijdag den 3den Juni of Vrijdag den lOden Juni vastendag zullen houden. Verder zullen we door velerlei kleine ver stervingen van eigen vinding het Goddelijk Hart trachten te bewegen ons redding uit den nood te schenken. De werkloozen, die zooveel door de nooden van dezen tijd hebben te Hjden, zullen zich beijveren om alle dagen, zoolang die toestand duurt, de H. Mis bij te wonen en dikwerf te communiceeren. Op Zondag, den 29den Mei, zal dit ons schrij ven aan de geloovigen worden medegedeeld. Gegeven te Haarlem, den 24sten Mei 1932. f J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. tA. F. DIEPEN, Bisschop van 's Hertogen bosch. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haar lem. t Dr. J H. G.. LEMMENS, Bisschop van Roermond. Het Tweede-Kamerlid, de Visser, heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: 1. Is het de Regeering bekend, dat na de afsluiting van de Zuiderzee voor een aantal be langhebbenden bij de Zuiderzee-visscherij, de Zuiderzee-Steunwet geen voldoende uitkomst zal brengen en dat zij dientengevolge in groote moeilijkheden zullen komen te verkeeren? 2. Heeft de Regeering reeds maatregelen getroffen om deze personen door extra bijstand schadeloos te stellen? 3. Zoo ja, welke maatregelen zijn daartoe dan genomen? 4. Zoo neen, is de Regeering dan bereid daar toe ten spoedigste te besluiten? Naar wij vernemen zou het in de bedoeling liggen, dat het tweede deel van het rapport der Commissie-Weiter nog deze week aan de Regeering zal worden aangeboden. Naar „Het Volk" bericht is bij de regeering een steunregeling aan de varkenshouderij ern stig in overweging door middel van de oprich ting eener exportcentrale, die reguleerend zal optreden. In het officieele, vanwege het Partij secreta riaat verstrekte comuniqué betreffende het Politiek Advies van de algemeene vergadering van afgevaardigden van de eVreeniging van Leden van R. K. Statenclubs, opgenomen in ons blad, werd onder het advies voor Groep II op de tweede plaats per abuis vermeld de heer H. J. Schoemaker Jr. te Deventer. Dit moet zijn; de heer Ant. J. Schoemaker, Wethouder te Deventer. v 8 de margarine-industrie nog steeds gele 6urstof mengen door haar fabrikaat, zoo- üaf misplaatsten arbeid in beroepen, die door de menschen zich niet geneeren hehnnrAn to warden waaro-dnamAn? In het „Fascistisch Weekblad" wordt het dienstbodenvraagstuk aan de orde ge steld. Met de leuze zonder meer „alle bui- tenlandsche werkkrachten eruit", kunnen we ons niet vereenigen, evenmin als met uitsluiting van allen vrouwen-arbeid. Maar stof tot sociale overweging geeft toch het volgende: „Een mijner dames-kennissen, met wie ik het had over den onmogelijken toestand, dat zij en zoovele dames met haar, een Duitsche dienstbode hielden, gaf mij ten antwoord: „Maar wat wilt u dan? Een Hol- landsch meisje is toch niet te krijgen. Die gaan liever op fabrieken dan En zeer onbeleefd interrumpeerde ik: „Een oogenblik, mevrouw, dat is juist het kardinale punt. Doch neemt u eens aan, dat er een verbod kwam om allen arbeid, die door mannen gedaan kan worden, uit te sluiten voor vrouwen. Werk op chocQ- lade-, sigaretten- en margarinefabrieken, waar meisjes 20 tot 25 per week ver dienen, bediening in lunchrooms, waar vrouwen een weekloon maken, waarnaar gehuwde werklooze kellners hunkeren, kan toorwerk op Giro enz., waar meisjes 100 a 120 per maand verdienen, al dat werk opgeëischt voor den man. In het huishouden ligt een arbeidsveld voor al die Hollandsche meisjes, die nu van de fabriek komen met hooge hakjes en nuffige hoedjes. O, zeker, 'k zie graag 'n coquet meisje. Maar 'k zie oneindig veel liever een degelijk Hollandsch meisje, dat zich nuttig maakt in 't specifiek vrouwelijk beroep: huishouding. Beroep? Nog liever zet ik „roeping'. Want is 't niet de roeping der vrouw, zich een huishouding te schep pen! Is 't niet onnatuurlijk, dat 90 pCt. va: de hedendaagsche Hollandsche meisjes laag neerziet op 't beroep: „Dienstbode"? Liever zich onvrouwelijk afploeteren, af- vermoeien in het sleurleven op fabriek en kantoor, om na gedane dagtaak zich op 'e kalefateren met poeder en lippenstift? Terug in 't gezin. Voelt ge dat woord: „gezin"? Voelt ge de warmte die uit dat woord straalt? En gevoelt ge ook, dat geen gezin te scheppen is, zoolang gij vrouw en meisje 't onmogelijk maakt aan den man, om een gezin te scheppen door uw Hoevele jongemannen is 't onmogelijk aan gezinsvorming te denken, daar ze werkloos zijn, geen vooruitzichten hebben, zich het gras voor de voeten zien wegge maaid doorde vrouw. Dat moet ver anderen. De directeur van de Amsterdamsche Ar beidsbeurs constateerde een tijd geleden eer feit, dat op het bovenstaande klopt. Hij schreef namelijk: „Een opvallend ver schijnsel in dezen tijd van groote werkloos heid is, dat het aanbod van dienstboden niet noemenswaardig is verruimd gewor den. Er blijft nog altijd behoefte aan dag en nachtdienstboden en er komen nog al tijd Duitsche meisjes naar ons land. Niet alleen in Amsterdam, maar, op een enkele uitzondering na, ook in andere steden en ook in het buitenland." De directeur der Arbeidsbeurs verwees naar Engeland, waar men de zooveelste po ging ging aanwenden om het chronisch tekort aan dienstboden op te heffen door het „omvormen" van werklooze industrie arbeidsters. Men herinnert zich nog wel het misbaar in de liberale en roode pers over de ver plichte filmkeuring. Dat was een aantasten van de persoonlijke rechten van het indi vidu, waar de Overheid niets mee te maken had! De zegenrijke werking van de Bioscoop wet blijft echter voor een groot deel voor het publiek verborgen, omdat het erger lijke „Schmutz und Schund" onverbidde lijk uit de bioscooptheaters geweerd wordt en dus ook zijn bedervende werking niet kan verrichten. In Oostenrijk heeft men geen Bioscoop wet, met het gevolg, dat daar het publiek ongestraft geestelijk vergif voorgezet kan worden. De moreele depressie in dat onge lukkige land belet blijkbaar de overheid daar maatregelen tegen te nemen, omdat DEN HAAG, 26 MEI '32. Na de talrijke crisismaatregelen van mate- rieelen aard, die zij de laatste weken in snel tempo en lange vergaderingen verwerkte, heeft de Tweede Kamer thans het nog altijd op af doening wachtende ontwerp-Donner tot wijzi ging van het Wet boek van Strafrech in behandeling ge nomen, dat ten doe: heeft, tegen uitinger van een in naar uit werking nog veel verderfelijker crisis op geestelijk godsdienstig en mo reel gebied in te grijpen, en ons Strafwetboek voor zien wil van eene bepaling, waarin degene, „die zich in het open baar, mondeling of bij geschrift of afbeelding, door smalende godslasteringen op voor gods dienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat," met straf bedreigd wordt. Het is wel een uiterst veeg teeken de anti- revolutionnaire hoogleeraar Visscher consta teerde het terecht dat aan zulk een ontwerp behoefte gebleken is, dat de losbandigheid, die zich onder het mom van vrijheid ondanks de millioenen, jaar in jaar uit aan ons onderwijs besteed, op geestelijk gebied meer en meer baan breekt, tenslotte in een land als Nederland, waar totnogtoe de wetgever van deze materie de handen kon afhouden, tot ingrijpen genoopt heeft. Degenen, die voor het ontwerp niet veel voe len, om welke reden dan ook, spreken het woord met eenig dédain uit. Dit dédain is er niet, wanneer de wetgever b.v. tegen een dreigende besmettelijke ziekte wettelijke maatregelen treft. Waarom dan hier, waar het een ernstige psychische infectie betreft, wèl? Het is een vraag, die we van prof. Visscher overnemen. Maar de anti-revolutionnaire theo loog ging nog verder. Hij ontkende zelfs, dat hier „gelegenheidswetgeving" aan de orde was in den zin van wetgeving, die tengevolge van een plotseling opgedoken en misschien over schatte oorzaak overhaast ondernomen wordt, om dan later onbenut en onopgemerkt voort te bestaan, als de symptomen, die tot ingrijpen leidden, luwen. Hij acht, niet geheel en al ten onrechte, de blasphemie aan het Marxisme in- haerent, zoodat een Overheid, die vasthoudt aan de Christelijke grondslagen van het volksleven, een duurzame strafbedreiging niet missen kan. De wijze, waarop Minister Donner deze moei- lijke, kiesche, subtiele materie geregeld heeft, kan prof. Visscher echter niet geheel en al be wonderen. Uitgaande van de overtuiging, dat de Staat op christelijke grondslagen rust en het godsgeloof heeft in de groote meerderheid van ons volk, had hij volgens zijn zienswijze conse quent daarop door moeten gaan en de gods lastering als zoodanig moeten strafbaar stellen. De anti-revolutionnaire hoogleeraar hield in dit verband den Minister art. 166 van het Duitsche Strafgesetzbuch voor, waarin echter naar onze meening en ook Minister Donner gaf blijk, het niet met den spreker eens te zijn evenzeer de strafbaarheid van de beschimping van God afhankelijk wordt gesteld van de krenking van menschelijke godsdienstige gevoelens. Intusschen heeft prof. Visscher, ondanks zijn weinige bewondering voor den modus quo één sterk motief, om niettemin zijn stem aan het ontwerp te geven. Het zal althans vele ergernis gevende voorstellingen van den publieken weg vermogen te weren. De openbare orde de economische nood al het andere over- heerscht! Tot welke excessen het ontbreken van filmcensuur kan leiden, vinden we in de Weensche „Reichspost" vermeld. Dit lei dende Katholieke dagblad schrijft, dat de ze week in een bioscoop in de Weensche binnenstad een Russische geluidsfilm ge draaid wordt, welke een etappe van het vijf-jaar plan schetst. Regietechnisch is „Das Lied vom Aufbau" („Enthousiasme") zooals de titel van deze Sovjetfilm luidt, eerste klasse. Maar iets anders, schrijft het blad, is de inhoud van deze film. Hier heeft men te doen met een bolsje wistische propagandafilm van de slechtste soort! Het systeem van het communisme wordt er in verheerlijkt en aan het pu bliek wordt de reeds lang ontmaskgre leu gen verteld, dat er geen gelukkiger land dan de Sovjetrepubliek bestaat; dat de Russische arbeiders met enthousiasme in den dagelij kschen tredmolen gaan, om de bevelen van de communistische commissa rissen uit te voeren; Doch bleef het hier nog maar bij Deze film stelt zich evenwel niet tevre den met de industrialisatie van Rusland: er volgt een brutale aanval en een bijten de spot op den godsdienst! Waar het huidige roode Rusland verge leken wordt met het tzaristische systeem, wordt door overdreven voorstellingen de Christusvereering in het vooroorlogsche Rusland gehoond, kerkelijke feesten wor den onmiddellijk gevolgd door dronkemans partijen en onverbloemd komt de ware ten- denz van deze film naar voren, als een Russische kathedraal door opblazen in een puinhoop veranderd wordt! Deze Goddeloozen-propaganda bereikt dan haar hoogtepunt in een scène, waarin de steenen kruisen, welke den voorgevel van een kerk versieren, door een onzicht bare hand weggevaagd worden en de roode vlag op den koepel van het Godshuis wordt geheschen! Maar nóg is de haat tegen den gods dienst en de priesters niet voldoende tot uiting gebracht; 't ergste vergif zit in een demonstratie, waarbij een op een galg vast gebonden pop, die een Bisschop voorstelt, vertoond wordt! Het meest beschamende is wel, dat een dergelijk voorbeeld van gemeene vuilspui terij openlijk in Weenen te zien is. Er be staat geen wettelijke bevoegdheid om zul ke minderwaardige filmproducten te ver bieden, Mr. T e u 1 i n g s, die heden reeds zijne opinie gaf over het wetsont werp morgen zal Baron van Wijnber gen de zijne ontvou wen, ziet als den rechtsgrond van het ontwerp de handha ving van de openbare orde. Zijne visie op deze zaak is deze, dat tot de rechtsgoederen, die de Staat tot taak heeft te beschermen, ook het immaterieele rechtsgoed van den godsdienst behoort. Daaruit vloeit voort, dat de bescherming van de godsdienstige gevoelens van de burgers tegen onduldbare kwetsing door de Overheid niet mag worden achterwege gelaten. Mede in de werkloosheid van de overheid totnogtoe, niet dus alleen in de uitingen, waartegen het ontwerp zich thans richt, lag het kwaad. Zij leidde tot een gevoel van weerloosheid bij die groepen, die door de smaders van den godsdienst in hun heiligste gevoelens werden gekrenkt. Behalve de beide reeds genoemde afgevaar digden en den communist W ij n k o o p, die meer dan een uur lang een wartaal uitsloeg, waaraan geen aandacht behoeft te worden be steed hij ziet nu eenmaal in het ontwerp louter een zet tegen de communisten, alsof ook niet anderen, die zich op dit gebied te buiten mochten gaan, gestraft zouden worden spraken nog de liberale predikant Prof. E e r d- m a n s en de sociaal-democratische dominee van der Heide. Met 'n bezwaard hart klopten we bij 'n kennis aan: we moesten wat los zien te krijgen voor 'n paar arme sukkels, die vroe ger rijk waren en die nu iederen dag op nieuw wanhopige pogingen doen om hun schamele armoe te verbergen, om uit hun oogen niet het groote stille leed te doen spreken Voor we aan 't woord konden komen, had onze vriend echter allang 't woord voor zichzelf alléén gegrepen: „De krisis!? Vreeselijk! Maar weet je wat de hééle krisis uitmaakt? Niet? Dan zal ik het je zeggen: het geld, m'n waarde, rolt niet meer, het rouleert niet meer, m'n vriend; dat is de heele kwestie, düt Is de kern van de krisis!" Toen onze vrien 'n oogenblik adem moest halen, maakten wij van de gelegenheid ge bruik, een bescheiden poging te wagen: hij moest nu 's een goed werk doen, de arme luitjes hadden 't zoo broodnoodig, hij merkte toch nog niets van de krisis, hij maakte integendeel toch nog krisis winst, doordat alles zoo goedkoop was.... Het zelfvoldaan gezicht betrok met 'n pijnlijk trekje: Iets geven? Neen, dat kon ie niet. Dat wil zeggen: hij wilde wel wat doen, doch veel kon 't niet zijn en met weinig wilde hij me niet stooten, daarom gaf hij maar liever niets Als hij iets deed, dan deed hij t goed! En toen met 'n ongelooflijk-wreed „maar a-propos" vroeg hij of we niet 'n „gaatje" wisten om nog een kaart te bemachtigen voor den voetbalwedstrijd Zondag in Amsterdam; hij had er met z'n gezin wel 'n 25 pop aan entree voor over. Tot heden was hem nog niet één wed strijd ontgaan! En Zondag zou het bijzonder interessant worden! Volgde een enthousiaste beschrijving van de emotie en sensatie in zoo'n stampvol stadion. We maakten het kort en gingen heen met pijn in de ziel! Ja, daar in het stadion daar rolt nog het geld!.... Ongeveer 60.500 heeft de K.N. V.B. aan teleurgestelde aanvragers van kaarten moeten retourneeren! Ruim zestig duizend gulden teruggezon den aan menschen, die hun geld al hadden opgestuurd, maar niet zoo „gelukkig" kun nen zijn de „sportemotie" mee te beleven. Ja, daar rolt nog het geld! Daar is het dus volgens onzen geleer den vriend géén krisis! Zou hier, zuiver met pleizier, niet een stukje krisisnood te lenigen vallen? Krisisnood van stille en andere armen... eens in de Haagsche straten hun ergerlijke lie deren hooren zingen. En dat de strafwet geen Element van opvoeding is, moge in den strikten zin des woords waar zijn, ds. van de Heide als enthousiast reclasseer- der moest toch niet vergeten, dat de toepassing van de strafwet, de oplegging van de straf niet zuiver eene vergelding is. Wij achten het zoo ondenkbaar niet, dat een overtreder van deze bepaling, wie weet, onder welke invloeden en in wat voor toestand van depressie tot zijn daad gekomen, door de hem opgelegde straf en daar op gevolgde tactische behandeling tot andere gedachten komen zou. Morgen over deze materie, voor welker behan deling de Kamer ondanks haar acht theologen eigenlijk in het geheel niet geschikt is, verder. De eerste vond het beter, dat de Minister zijn ontwerp in het belang van den godsdienst zelf, alsnog maar terugnam. Hij ziet in de toekomst uit de ontworpen strafbepaling een reeks van onverkwikkelijke processen voortvloeien, waar in eigenlijk alleen recht zou kunnen worden gesproken door rechters, die ook theologisch zeer goed onderlegd zijn. Dit laatste moge mis schien waar zijn, waarom die processen naar buiten zulk een pijnlijken indruk zouden moe ten maken, zien wij niet in. De deuren kunnen toch nog altijd tijdens de zitting gesloten wor den. Wèl geven wij den liberalen predikant toe, dat het vaak heel moeilijk zijn zal, de termen van het artikel juist te interpreteeren. Wat zijn b.v. „godsdienstige gevoelens"? Kan men als zoo danig b.v. beschouwen de ideeën van ds. Sneth- lage, die in het Bolsjewisme een soort van reli gie ziet? Dat de bepaling zooals prof. Eerd- mans het met een zonderlinge beeldspraak uit drukte „een jachtterrein voor steunpilaren des geloofs" zal worden, nemen wij evenmin aan. Ongeveer in gelijken trant sprak ds. van der Heide. Ook hij vreesde allerlei stuitende de batten ter rechtzitting. Maar bovendien vond hij de bepaling overbodig, omdat de geïncri mineerde uitingen alleen onder de oogen komen van diegenen, die er allerminst door gekrenkt worden. Hier staarde de sociaal-democratische predikant zich te zeer dood op „De Tribune" alleen. Heeft hij de Roode frontstrijders nooit Verschenen is het tweede (Mei-) nummer van het correspondentie-orgaan „De R. K. Staatspartij", waarin wederom de noodige lezens- en wetenswaardige berichten en uiteenzettingen betreffende ons politiek partijleven zijn opgenomen. Het nummer opent met een artikel over den Partijraad, naar aanleiding van de a.s. elfde vergadering van dien Raad. In aansluiting daaraan volgt een inte ressant overzicht van het werk der eerste tien Partijraadsvergaderingen. Voorts is een artikel gewijd aan de Kiesvereeniging ten behoeve van de verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Een leerzame beschouwing werd gewijd aan den uitslag der Pruisische en Fransche verkiezingen. In eene- rubriek: Agenda van Partijwerkzaamheden, laat het Dagelijksch Bestuur de leden en organen medeleven met hetgeen er maandelijks zooal gebeurt. Op de laatste bladzijde is een correspon dentierubriek opgenomen, waarin de cor respondentie met de afdeelingen zal wor den behandeld. Deze afdeelingen en ook de individueele leden worden nogmaals uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk zich als abonné's aan het Partij secretariaat in den Haag (Laan van Meerdervoort 65 giro no. 692) op te geven. Dit geldt ook en vooral de collectieve abonnementen der Kringbesturen en van de besturen der plaatselijke afdeelingen. Terecht merkt de redactie op: Laten de secretarissen der afdeelingsbesturen die allen ook het tweede nummer ter kennis making ontvingen zoo spoedig mogelijk van die collectieve abonnementen werk maken. Het is toch van het grootste be lang dat alle leden der afdeelingsbesturen trouwe lezers worden van 't partij-orgaan. Contact met de centrale partijleiding is een buitengewoon groot goed. Daartoe wordt thans de gelegenheid geboden van de zijde van het Partijbestuur. Maar nu moeten onze afdeelingsbesturen die gelegenheid ook benutten. Men wachte niet te lang er mede, ook al in verband met de bepaling van de oplage en met de eventueele toe zending van reeds verschenen nummers. Wij ondersteunen dit verzoek van gan- scher harte. Inderdaad geldt het hier een gewichtig partijbelang. Door de welwillendheid van den heer M. Onnes van Nyenrode zullen de leden in de ge legenheid worden gesteld diens kasteel Nyen rode te Breukelen te bezoeken en de daar saamgebrachte kunstschatten onder deskundige leiding te bezichtigen. De tocht zal 4 Juni a.s. geschieden per auto en des namiddags 2 uur (vertrek uit het Hoog- landsche park) aanvangen; aankomst te Breu kelen omstreeks 3 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5