PROVINCIAAL NIEUWS RADIO - MOORS ZATERDAG 28 MEI AALSMEER ABCOUDE BAAMBRUGGE CASTRICUM Stofzuigerhuis MAERTENS DEN HELDER DE KWAKEL EDAM HEEMSKERK HOOGKARSPEL HOORN KROMMENIE PURMEREND TER AAR UITGEEST VOLENDAM HERINGA WUTHRICH, WEESP WERVERSHOOF ZAANDAM AUTORIT VOOR OUDEN VAN DAGEN TELEGR. WEERBERICHT ZEVENHOVEN KONINGSTRAAT 21 HAARLEM TEL. 14604 VEILING-OVERZICHT Politie Voor politiezaken kan men zich slxen werkdag op het politiebureau vervoegen des morgens te tien uur, 's middags te vier uur en 's avonds te acht uur. Burg.. Stand Geboren: Antonius Petrus, zoon van P. a. van Nes en E. Buts, Anna Alida, dochter van J. van Dieën en A. Groe- nendaal. Ondertrouwd: Johanes Bartholomeus Jansen, 30 jaar, en Cornelia Petronella Maria de Graaf, 25 jaar, Mijdrecht. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de Raad. Afwezig J. de Groot. Onder de ingekomen stukken was 'n verzoek van de Nat. Commissie tegen het Alcoholisme, om het aantal verloven terug te brengen op 2. B. en W. meenen dat, nu er maar 2 verloven zijn (6 mogen er zijn), er geen reden bestaat het verzoek in te willigen. De Raad meent nu het adres voor kennisgeving aan te nemen. In verband met den dalenden levens standaard stellen Ged. Btaten voor het salaris van Burgemeetter, Secretaris en Ontvanger met 2 V, en 5 pCt. te verlagen, ingaande 1 Juni 1932. De heer De Jong meent dat salarisver laging het laatste middel moet zijn om aan geld te komen, doch nu de gemeente, als ge volg van de crisis, zoover gekomen is, zal spr. vóór de voorsteden stemmen. Bij de behandeling der Beroepsverordening dringt de heer de Jong aan op soepele toe passing van de Bouwverordeningen, keurd. De verordeningen worden hierna goed- B. en W. stellen vervolgens voor een vaste steunregeling voor de werkloozen. Wordt deze regeling door den Raad goedge keurd, dan zal het Rijk hieraan 25 pCt. bij dragen. Aan de georganiseerde uitgetrokken werk loozen zal 9 per week worden uitgekeerd, plus 50 cent per kind, aan de ongeorganiseerden 8 per week en 50 cent per kind. Deze regeling betreft speciaal voor landarbeiders. Mej. Nlemer juicht het toe dat het Rijk nu ook zal bijdragen, de last zou anders voor de gemeente te zwaar worden. Wekelijks 100 steun uitkeeren kan onze gemeente niet vol houden. Spr. zal voor de voordracht stemmen De heer Koenders vindt de steunbedragen wel wat laag, doch gezien den noodtoestand der gemeente zal spr. er zich bij neerleggen. De regeling wordt nu zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Hierna wordt het Reglement voor de veld wachters gewijzigd en in overeenstemming ge bracht met het Ambtenarenreglement, waar na de vergadering wordt gesloten. Botsing. Vrijdagmorgen botste in de Sta tionstraat een motorfiets, komende van het Laantje van K. tegen een auto, die in de straat passeerde. De motorfiets beliep vrij groote schade. De chauffeur bekwam 'n paar lichte schaafwondjes. Harddraverij. In de eerste vergadering in dit jaar van de Abcouder Hardraverijvereeni- ging was slechts 'n gedeelte der leden tegen woordig. Na eenige bespreking werd besloten dit jaar wederom een Handicap-Draverij te houden en wel op den laatsten Donderdag van Augustus. In een volgende vergadering zullen definitie ve voorstellen behandeld worden. Kerkbericht. A.s. Zondag wordt om 7 uur de H. Communie uitgereikt, om 7.30 is de vroegmis en om 10 uur de Hoogmis. Den ge- heelen dag is het H. Sacrament ter aanbidding uitgesteld. Geen catechismus, geen jongens- bond en geen congregatie. Om half 4 bibliotheek en om 7 uur Lof met processie. De geheele week 's avonds om 7 uur Lof, Dins dag tevens met Te Deum tot sluiting van de Meimaand. Eiken avond gelegenheid tot afdra gen van de contributie der Ged. Aanbidding. Donderdagavond biechthooren van 6uur. Vrijdag feest van het H. Hart, om half 9 uur gez. H. Mis. Zondag collecte onder df H.H. Missen voor bestrijding der onkosten en onder het Lof voor de Broederschap der Gedurige Aanbidding. Zaterdag biechthooren naar gewoonte. Burgerlijke stand Overleden: Jan Tange man, 35 jaar, echtg. van Neeltje Verbruggen. Gevonden: Er zijn gevonden 2 rijwielbelas- tingplaatjes. Inlichtingen ter secretarie. Burgerlijke Stand Overleden: Jan Tange man, echtg. Neeltje Verbrugge, 35 jaar. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de Raad, alle leden tegenwoordig. De voorzitter feliciteert den heer Middelburg met zijn her stel en heet hem welkom na zoo lange af wezigheid. Onder de adressen is een schrijven van W. de Groot Dzn te Ouderkerk, waarin wordt gewezen op het beëindigen van de erf pacht van den uitbouw vóór de smederij in de Stationsstraat. Als eigenaar der naast gelegen woning verzoekt adressant de erfpacnt met langer te verlengen Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. Schrijven van Ged. Staten, waarin wordt voorgesteld de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger te verlagen met 2'/, en 5 pCt. B. en W. meenen dat dit voor aeze ge meente nog niet noodig is, het geeft slechts een besparing van ƒ163 per jaar. Bovendien genieten de ambtenaren hier geen premlevrij pensioen. De Raad beslist nu de veriagmg ai te wijzen. Bij de vaststelling van het Reglement voor den veldwachter worden de artikelen door Ir. Mlddelberg en Dr. J. H. van Gortel gewijzigd, waarna het z. h. st. wordt aangenomen. Eveneens wordt goedgekeurd de voorgestelde steunregeling voor werkloozen, met dien ver stande, dat aan georganiseerden ƒ9 per week, plus 50 cent per kind wordt uitbetaald, aan on georganiseerden 8 per week en 50 cent. Het Rijk zal hiervan 25 pCt. bijdragen. Voor het nazien der rekeningen worden ge kozen de heeren Middelberg, Schoenmaker en van Gortel. Tot buitenbrandmeester wordt benoemd de heer G. v. d. Lee te Postwijck. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de Raad. Alle leden tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering en felici teerde den heer Middelberg met zijn herstel. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van W. de Groot Dzn. te Ouderkerk, waarin wordt gewezen op het beëindigen van de erf pacht van den uitbouw voor de smederij van L. Aaftink in de Stationsstraat. Als eigenaar van het daarnaast gelegen perceel verzoekt adressant de erfpacht niet langer te verlengen. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. Een schrijven van Gedep. Staten, waarin voorgesteld wordt de salarissen van burgemees ter, secretaris en ontvanger te verlagen met 2 y. of 5 pet. B. en W. meenen, dat dit voorstel niet onmiddellijk noodig is voor deze gemeente, het geeft slechts een besparing van f 163.— per jaar. Bij de vaststelling van het Reglement voor den veldwachter worden eenige op- en aanmer kingen gemaakt door dr. van Gortel en ir. Mid delberg, waarna het met kleine wijzigingen wordt goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd de voorgestelde steunregeling voor werkloozen, met dien ver stande, dat aan georganiseerden f 9 p. w. wordt uitbetaald plus 50 cent per kind, en aan on georganiseerden f8 p .w. en 50 cent. Het Rijk zal hiervan 25 pet. dragen. Tot leden van de Commissie voor nazien der rekeningen worden gekozen de heeren ir. E. Middelberg, dr. J. H. van Gortel en A. Schoen maker. RAADSVERGADERING Wegens het overlijden van een der familie leden van den burgemeester, is de openbare vergadering van den Raad, uitgeschreven tegen 30 Mei, uitgesteld tot Vrijdag 3 Juni, des voor middags te 9>A uur. BARTELJOR IS STRAAT 16 -» TELEFOON 10758 PREMIER DUPLEX-STOFZU1GERS 165.— Benoemd De heer H. J. de Ruiter, vroeger alhier, id benoemd ais ass.-Vezificateur bij het Cent"aal Bureau voor Vezificatie en Financi ële Adviezen van de vereeniging van Ned. Ge meenten. Jnbilenm De heer A. Gouda, commies bij de Holl. Spoor, herdacht Vrijdag den dag, dat hij 25 Jaar geleden in dienst trad bij de spoor wegen. De jubilaris is thans hoofd van het goederenbureau. Aanbestedingen Door B. en W. is aanbe steed het onderhoud der gemeenten gebouwen, bruggen, riolen, enz. Minste inschrijver was de heer J. C. v. d. Plas voor ƒ11725. Voor de loodgieterswerkzaamheden was minste inschrijver de heer C. Buis, voor 680. Door het Bestuur der Heldersche schoolver- eeniging is aanbesteed het aanbrengen van een waterkeering in de buitenmuren van twee les lokalen van de Comeniusschool. Minste inschrij ver was Gebr. Steeman, voor 298. Tooneelultvoering. Zondag zal door de Tooneelvereeniging „Excelsior" in het gebouw van den R. K. Volksbond, des avonds 8 uur, worden opgevoerd het tooneelspel in drie be drijven van J. N. Wesseling „Het vierde Ge bod". Burgerlijke Stand. 26 en 27 Mei: Ge trouwd: 26 Mei: J. Ran en D. Zee; A. de Buij- zer en G. Kapitein; K. D. Grootveld en D. Schippers; E. Mooije en C. A. Peeterman. Ondertrouwd: F. A. Meijer en F. J. Vlas polder; C. M. Sturm en M. Pieterse: L. Droog en J. Heiligenberg. Geboren: H. MooiKruit z; J. J. Wilskerke Landman d; Ch. A. S. FasseronMolt z; C. HoekRensmaag d. Overleden: C. Kokde la Court, 75 J; H. W. Heuvingter Haar, 24 j; IJ. J. Sperling. 4 j; H. Smit, 71 j. Getrouwd: 27 Mei: C. Selderbeek en J. v. der Poll; W. Stooker en M. Th. C. H. v. der Poll. Kerkdieven. Naar men uit goede bron ver neemt, zijn de kerkdieven van hier in 's Gra- venhage gepakt. Bcrijdbaarheid. Met grooter asbelasting dan 1200 k.g. mag de Drechtdijk alhier niet bere den worden. Dezer dagen is daarvoor een bord alhier geplaatst. Kindsheid-optocht. Voorbereidende maat regelen worden getroffen tot het houden van een Kindsheid-optocht op 29 Juni a.s. Veiling. Donderdagmorgen had in het Hee renlogement ten overstaan van notaris P. de GrientDreux de verkooping plaats van de volgende perceelen weiland, bouwterrein, boer- deri en schuren. Perc. I weiland: „De Opgang" gr. 3.72.70 H.A. aangeboden voor 4 2/5 morgen. Kooper: Folmer voor f 1700.— p. m. Perc. II: weiland „De Opgang" gr. 2.57.30 H-A., aangeboden voor 3 morgen. Kooper Fol mer voor f 1600.— p. m. Perc. III: weiland gr. pl.m. 3.68.60 H. A. aangeb. voor 41/3 morgen. Kooper Jac. Boes voor f 1601per maand. Perc. IV: weiland gr. pl.m. 4.42.20 H.A. aangeb. voor 5 1/5 morgen, kooper J. de Moes voor f 1351.— per m. Perc. V: Boerderij en erf groot pl.m. 8.09 Aren. Hoogste bieder Groen voor f 3800, Gemijnd op f 1.— door C. Hooijberg. Perc. VI: Schuur en erf groot plm. 1.36 A. Kooper A. J. de Koning voor f 360.—. Perc. VII: Bouwterrein groot 1.22 Aren. Kooper P. Triene te Purmerend voor f405.—. Perc. VIII. Bouwterrein groot 1.23 Aren. Kooper J. Keizer voor f 407.—. De totaalopbrengst was f 31.240.—. Bakkersnachtarbeid. Aan den heer H. D. Schipper, brood- en banketbakker alhier, is tot begin October 1932 vergunning verleend tot het verrichten van bakkersnachtarbeid. Benoeming. De heer P. Stapel Cz., alhier, ls in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Meijer, benoemd tot voorzitter var het bestuur van Huize „Avondlicht", het gesticht voor Ouden van Dagen te Zwaag. Bfl het heengaan van den Stationschef. In velerlei toonaarden is gisterenmorgen den gepensionneerden en uit Hoorn vertrekkenden stationschef, den heer Sperna Weiland, hulde gebracht. Bij dit afscheid bleek wel, hoevele vrienden de bijkans gouden chef zich in de 12 Jaren van zijn verblijf te Hoorn verworven heeft. Alle sprekers roemden zijn ongedwongenheid, hulp vaardigheid en gemoedelijkheid, zoowel tegen over het personeel als tegenover het publiek. Namens het personeel werd de vertrekkende chef toegesproken door den heer van Veen, die memoreerde, dat de heer Sperna Weiland in de voor ons menschen lange periode van 50 jaar het be-'rijf had zien groeien, dat, nu hij het verlaat, van alle zijden wordt bedreigd. Spr. wenscht zijn sportleven chef toe, dat hij nog vele jaren den vierdaagschen afstandsmarsch zal mogen meemaken. Namens het personeel biedt spr. een schilderij aan en een album, waarin de heer Nijssen het stationgebouw teekende. Burgemeester G. J. Bisschop dankte den chef inzonderheid voor zijn goede zorgen voor de veiligheid op de zoo gevaarvolle perrons van dit station. Deken J. P. Huibers dankte den chef voor zijn jaarlijksche bereidwilligheid bij het St. Ni- colaasfeest, waarmede hij zeker de harten van duizenden heeft gewonnen. Namens de Hanze sprak wethouder E. Stum- pel en namens de Hoornsche Middenstandsver - eeniging de heer Spaander. Father J. Lefeber, sprekend namens de 2de klasse abonné's, herinnert aan de vergeefsche pogingen om voor den chef een verlenging van diensttijd met 1 maand te verkrijgen, waarmee dan de 50 jaren vol zouden zijn geweest. Hü was een gentleman-chef, die in Hoorn wel zal gemist worden. Als vertegenwoordiger van het Missiehuis wenscht spr. den heer Sperna Weiland toe, dat de Groote Chef van Dienst hierboven hem later het loon zou willen schenken, dat hem toe komt. Nog spraken de heeren J. Eilander namens de Kamer van Koophandel en de heer B. Schnei ders namens de Veemarkt-Buurtvereeniging. De heer Sperna Weiland dankte voor de hem gebrachte hulde, waarin hij gaarne zijn perso neel wilde betrekken. Vele geschenken werden den jubilaris door de diverse sprekers aangeboden. In de Donderdagavond gehouden raadsver gadering deelde de voorzitter mede, dat de oude bewaarschool aan de Prins Hendrikstraat is verkocht voor ƒ5653, dat de procedure over land van de gemeente contra Gebr. Booij al hier, is geëindigd en dat de prijs van het land ls vastgesteld op 90 cent per M2. Aan de orde komt dan het voorstel In ver band met de arbeidsbemiddelingswet. B. en W. schrijven dienaangaande aan den Raad het volgende Op 1 Januari j.l. is de Arbeidsbemiddelings wet in werking getreden en volgens art. 10 en 15 dier wet stelt de Raad voor het agentschap der arbeidsbemiddeling een verordening vast on der goedkeuring door Ged. Staten. B. en W. leggen den Raad een concept-ver ordening over. Volgens art. 16 dezer wet in moet deze ge meente een commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling worden in gesteld, welke volgens art. 13 dier wet moet be staan uit ten minste twee werkgevers, twee werknemers en een voorzitter. Naar aanleiding van de ingekomen aanbeve lingen van werkgever- en werknemers-organi saties bevelen B. en W. den Raad ter benoe ming aan tot lid-werkgevers de heer E. Kaars Sijpesteijn en R. Stuurman en tot lid-werkne mers de heeren F. Groot en Jb. Palmboom. Voorstel inzake beheer en onderhoud van den Militairenweg. Daarover schrijven B. en W. aan Raad het volgende: In verband met de beëindiging op 1 Juli a.s. van het contract tusschen de gemeente Krom menie en het Rijk intake het beheer en onder houd van den Militairenweg, waarvoor tot dus ver door het Rijk Jaarlijks een bijdrage werd verleend aan de gemeente, heeft het Ministerie van Defensie aan het gemeente-bestuur bericht, dat deze weg voor de landsverdediging van geenerlei beteekenis is zoodra de nieuwe pro vinciale weg Hembrug-Limmen voor het ver keer zal zijn opengesteld, en dat indien geen nieuwe overeenkomst wordt gesloten tevens de vergunning, verleend bij ministrieele beschikking van 13 October 1923 een einde zal nemen. De wegverbreeding door de gemeente aangebracht, zal dan in eigendom overgaan aan het Rijk, waarvoor de gemeente jaarlijks, voor de eerste maal in Juni 1932, een bedrag van 800 zal heb ben te betalen. Naar aanleiding van het schrijven, waarin het Rijk de gestelde voorwaarden omtrent be heer en onderhoud van dien weg door de ge meente handhaaft, n.l. mede het onderhoud van de Pelikaansbrug door de gemeente en in trekking van de Rijksbijdrage van 175 per Jaar, stellen B. en W. voor, waar zij er niet zeker van zijn, dat het Rijk voor de 800, die de ge meente zonder nieuw contract aan het Rijk verschuldigd zal zijn, behoorlijk dezen weg zal onderhouden, de bestaande overeenkomst, ge wijzigd als hierboven is aangegeven, voor den tijd van 10 jaar te continueeren, zoodat de ge meente dan ook de brug in onderhoud krijgt en geenerlei bijdrage van het Rijk meer ontvangt. Echter zal eerst worden getracht voor den tijd van 5 Jaar te continueeren. Ook met dit voorstel kon de Raad zich ver eenigen. Voorstel tot classificatie der gemeente ten opzichte van de gemeentefondsbelasting. B. en W. berichten aan den Raad dienaan gaande het volgende: Blijkens ingekomen schrijven hebben Ged Staten bezwaar, dat gewone uitgaven uit ka- pitaals-inkomsten worden bestreden, zoo lang de gemeente nog middelen ten dienste staan om de gemeente-begrooting op nonnale wijze sluitend te krijgen. Ged. Staten verzoeken daarom B. en W. te bevorderen, dat door den Raad als nog wordt besloten de gemeente voor de Ge meente-Fondsbelasting te plaatsen in de derde klasse, tenzij zoodanige maatregelen worden ge nomen, dat het bedrag van ƒ6000 uit de ge wone middelen wordt gevonden. Ten aanzien van dit punt schrijven B. en W. aan den Raad: Naar aanleiding van het feit, dat Ged. Staten weigeren de Begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1932 goed te keuren met een nadeelig saldo en aandringen op plaatsing van de ge meente in de derde klasse voor de Gemeente Fondsbelasting, hebben wij ons gewend tot het Departement van Binnenlandsche Zaken met het verzoek de 100 opcenten goed te keuren in de eerste klasse, zooals Uwe vergadering bij meerderheid van stemmen op 28 April j.l. wenschte. Ons is daar ten stelligste beweerd, dat in ge val 100 opcent worden toegelaten zoolang de gemeente in de derde klasse blijft en men zou niet kunnen verantwoorden, dat plaatsen als Haarlem, Nijmegen en Eindhoven in de tweede klasse stonden en Krommenie in de eerste; ook werd ons verzekerd, dat Zaandam in de tweede klasse zou komen met 100 opcenten. Men was bereid bij wijze van overgang den Minister te adviseeren genoegen te nemen met de plaatsing van Krommenie in de tweede klasse, maar in geen geval zou handhaving in de eerste klasse worden bevorderd. Wijl een sluitende begrooting, trots de uit- keering, groot pl.m, ƒ20.000 van de Electricl- teits Maatschappij „Zaanland", waartoe in het begin dezer maand werd besloten de 100 opcen ten plus de klassificatie niet gemist kan worden, stellen wij Uwe vergadering voor, de gemeente te plaatsen in de tweede klasse voor de heffing eener Gemeente Fondsbelasting. De tegenvallers, vermeld in het op 28 April j.l. verworpen voorstel d.d. 22 April j.l., benevens de na 28 April bekend geworden gegevens no pens de inkomsten der gemeente zijn alle in de thans aanhangige suppletoire begrooting ver werkt, waarvan de ramingen nu als juist aange merkt worden, althans zullen nu nog onbekende tegenvallers geen groote afmetingen meer aam nemen. Tenslotte voegen wij hier nog aan toe, dat de Inspecteur van de Rijksbelastingen van de Regeering instructies heeft ontvangen, zoolang de verordening op de heffing van opcenten niet ls goedgekeurd, geen raming van de opbrengst mag plaats hebben, terwijl ook geen uitkeering aan de gemeente mag worden verstrekt. Naar aanleiding hiervan is de reeds gedane raming ingetrokken. Onder deze omstandigheden leidt verzet in de eerste plaats tot schade aan de hulpbehoe vende Ingezetenen, terwijl geen enkel succes meer is te verwachten. Ook met dit prae-advles ging de Raad ac- coord. Alleen zij hier nog opgemerkt, dat de Raad besloot om 90 opcenten te heffen. Naar aanleiding van het vorengenoemd be sluit, wordt een suppletoire begrooting, dienst 1932, vastgesteld, dewelke sluit met een onvoor zien van 8062.18. De voorzitter deelt mede, dat in geen geval gedacht moet worden, dat dit be drag een batig saldo is. Verordening Vergunningsrecht moet voor den Minister aldus gewijzigd worden, dat voor z.g. sociëteits-vergunning 12.50 wordt geheven. Bad- en Zweminrichting. Door de N. V. de Rurmerender Bad- en Zweminrichting is een vergadering gehouden, waarin het door den di recteur, den heer J. Lakeman, uitgebrachte jaarverslag behandeld en goedgekeurd werd, en eveneens de ter tafel gebrachte verlies- en winstrekening. Uit dat verslag blijkt, dat de inrichting in het afgeloopen jaar geen gunstige resultaten heeft gehad, omdat het weer van 1931 niet erg gunstig was voor het zwemmen. Er was wederom een verlies dit jaar van 408.97. Blijkens de ingediende verlies- en winst-re- kening is er in 't afgeloopen jaar aan salarissen uitgekeerd een bedrag van ƒ1009, het onder, houd vorderde ƒ668.49. Met verschillende andere posten bedroeg het totaal van de verliesposten ƒ2951.40. De abonnementen brachten op ƒ748.50, de losse baden 186.15. Aan bijdragen werd ontvangen ƒ1600. Op de balans staat de inrichting voor een be drag van 5199.34. De inventaris is 161.02. In het debet van de balans stond nog een post ver lies 1930 groot ƒ459.30. Het aandeelenkapitaal is groot 1000 aan obligaties is nog verschuldigd een bedrag van 5175. Het dividend werd zooals gebruikelijk bepaald op nul. De koers van de aandeelen op 100. De aftredende commissaris N. Nooy werd als zoodanig herkozen. Agenda 30 Mei—4 Juni. Maandag: repeti tie „Crescendo"; Spaarkas „St. Antonius". Dinsdag 6.30 uur: Gymn. adspiranten; 7.30 uur Gymn. adspiranten; 8.30 uur leden „St. Michael" Woensdag: Repetitie Laus Deo Donderdag: Zangkoor „St. Nicolaas". Vrijdag: Repetitie „Crescendo". Zaterdag: 7.30 uur Centrale Spaarkas, ingang in de steeg; Contributie betalen der verschil lende vakvereenigingen en R.K. Voetbalvereeni- ging. Jongenspatronaat. Zpndag a.s. houdt het Jongenspatronaat zijn jaarlijkschen feestavond in het Patronaatsgebouw. Behalve de gewone jaarlijksche zaken, welke aan de orde kwamen, zal een tweetal tooneel- stukjes worden opgevoerd. De Wethoudersverkiezing. Naar wij verne men, zal volgende week de raadsvergadering plaats hebben, waarin de geloofsbrieven zullen worden onderzocht van het nieuw gekozen lid van den gemeenteraad, Mevr. Botermundt—Van Kooten. De raadsvergadering, waarin dan de wethou dersverkiezing zal plaats hebben, zal worden gehouden half Juni. Tot zoolang blijft Mevr. J. Schieken—De Wit als wethouder in functie. Voetbal. Zondag a.s. gaat Purmerend naar Wormer om een nedex-laagwedstrijd te spelen tegen W. S. V. aldaar. Denkt er aan Degenen die nog boeken in hun bezit hebben van de R. K. Leesbibliotheek worden beleefd verzocht deze a.s. Zondag in te leveren na de Hoogmis en na de middagoefe ning. Ter controleering en verdere regelingen zal de bibliotheek voorloopig gesloten zijn na Zondag, en weer geopend worden na nadere be kendmaking. Moet ge nog tulnboontjes? Door den tui nier Jac. Hoogervorst werden Vrijdag de eerste tuinboonen aangevoerd, zij brachten 69 cent per kilo op, kooper was G. Schreurs. Burgerlijke stand Geboren: Klazina Pe tronella Haria, d. van R. Wtifje-v. Leeuwen. Adrianus, zoon van J. Janmaat-Markman. Overleden: Jacob Hunneman 2 jaar, Theodo- rus Gerardus de Jong 2 maanden. Gehuwd: J. C. Wassenburg, 23 jaar en J. A. Mank, 23 jaar. Gevestigd: A. Oosterom van Zwammerdam. Vertrokken: D. Verzaal naar Alfen a. d. Rijn, C. Vis naar Alfen a.d. Rijn, J. A. Mank naar Aalsmeer. Geheel Kolping in tuig Zondag as. zijn al de 4 elftallen van Adolf Kolping in de gelegen heid om te voetballen, onze verwachting die wij deze week nog schreven aangaande den se cretaris is dan al gauw een feit geworden. Het zaakje rolt inderdaad lekker, tenminste als de leden Zondag allen hun best doen we ver wachten het stellig dan zal het gesmeerd gaan. Het le elftal gaat naar de Veen en moet kam pen tegen D.O.S. 2. Zullen de Veenders re vanche willen nemen, heeren? Laten we op passen Het 2e elftal zet de spurt in naar Hazers- woude en een wedstrijd spelen tegen Bemardus 2. We kennen de kracht van hen niet, maar waar wij wel eens vernomen hebben dat de Hazerwouders niet voor de poes zijn, geldt voor het 2e elftal evenzoo: „Uitkijken jongens." Het 3e elftal speelt op eigen terrein tegen de Alfensche Boys en het Junioren-elftal tegen een ploeg uit Kudels taart. Wij kunnen de voetballiefhebbers aanraden eens te gaan kij ken, naar de thuiswedstrijden, je zult verbaasd zijn over het spel en zwoegen van onze jon gens. Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha Adriana, dochter van Willem Laan en Catha- rina Theodora Dekker. Getrouwd: Christian Vermeulen en Adriana Jeanne Spuijbroek. Johannes Jacobus Eldering en Cornelia van der Eng. Willem Hendrik Hendriks en Maria Elisabeth Wilhelmina Ca- tharina Bontekoe. Pieter van Borssum Waal- kes en Agatha Maria Johanna Braakman. Jan Peggeman en Maria de Vries. Overleden: Marijtje Visbeen, weduwe van Cornelis Torenburg, oud 79 jaar. Kerkberlchten. ZONDAG de H.H. Missen te 7.30 en 10 uur; te 2.30 uur Vespers en te 7 uur Congregatie van de H. Familie. DONDERDAG 9.30 uur gezongen H. Mis voor Bruid en Bruidegom: des avonds van 68 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG 9 uur gezongen H. Mis en des avonds te 7 uur Lof. ZATEHDAG van 4—8 uur gelegenheid om te biechten en te 7 uur Lof. Catechismus deze week naar gewoonte. Voetbal. Zondag a.s. moet het derde elftal van Volendam een beslissingswedstrijd spelen tegen St. Martinus I op het terrein van R.K. Purmerend in den Ovenveenschen polder, aldaar. De wedstrijd vaijgt aan om half drie. Wegverbetering. De voorgenomen verbete ringen aan het Volendammerpad naderen haar voltooiing. Men is thans tot bijna het tweede klaphek genaderd met de bestrating. Een lang verwachte verbetering is daarmee verkregen. Verzet. Toen Vrijdagavond de politie zekere V. wilde arresteeren, pleegde deze hevig verzet en viel hij met zijn broer den politieagent K. aan, In zijn verweer heeft K. een zijner aanvallers met zijn sabel ernstig aan het onderlijf ver wond. Deze is in zeer zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis opgenomen en dadelijk van de H.H. Sacramenten voorzien. Men vreest voor zijn leven EXIDE BATTERIJEN, OOK REPARATIES. Raadsvergadering In de raadsvergadering an Donderdag was voorzitter burgemeester M. "üotinga, secretaris de heer Vis. Aanwezig alle leden. Er moest herstemd worden over een voorstel Raadsheer, om 3 pet. te korten op de salarissen der gemeenteambtenaren, waarvoor onlangs de stemmen staakten; de heer Van Asselt, van den voorzitter hoorend, dat Ged. Staten nog niets van zich hebben laten hooren, wil niet stemmen en verlaat de vergadering; de heer Knaap wil nu ook uitstellen, maar wordt bestreden door de heeren Van Soeren en Vader, met het resul taat dat de stemmen weer staken, zoodat we nu een herstemming krijgen over een herstem ming. De burgemeester had willen wachten met ver gaderen tot na het binnenkomen van het door den heer Van Asselt bedoelde stuk, maar de wet' houders wilden niet langer wachten, daar de herstellingen aan de Lange Vechtbrug zeer dringend zijn en hiervoor een verhoogd crediet noodig is, hetwelk wordt toegestaan. Verschil lende raadsleden klagen er over, dat zij niet weten wat er eigenlijk precies aan die brug moet gebeuren, en wenschen in het vervolg een vol doende inlichting vooraf. Het verzoek van den heer De Ronden om een hypothecair voorschot voor door hem te bouwen woningen aan de Achtergracht bij het Hoeden makershofje en het Kiekenbosch, te verhuren voor 6.per week, wordt goedgevonden, ech ter niet, dan nadat op eisch van den heer Veer man schriftelijk wordt vastgelegd en wel precies waaraan gemeente en bouwer toe zijn. B. en W. stellen voor het salaris van den tijdeltjken ambtenaar van Amstel te verhoogen van 1080 tot 1350 per jaar. De heer Hout man is ertegen, omdat we 't nu niet missen kunnen; de heer Knaap, omdat we toch een nieuw reglement krijgen, anderen omdat hij tij delijk is. De h.h. Veerman en Ruarus wenschen een behoorlijke belooning te geven, zoodat het voorstel-Houtman, om de verhooging niet toe te passen, verworpen wordt met 85 stemmen, die van de heeren Nordemann, Knaap, Houtman, Raadsheer en Lubbers. De heer Van Amstel krijgt dus nu meer. Z. h. s. wordt aan de R. K. Jongensschool een vergoeding ex. art. 100 toegestaan over 1930 van 3153. (Wordt vervolgd) Burg. Stand. 19 t.m. 26 Mei Geboren: Hen- drika Hijntje, d. van A. Bogaard en M. Mekkng; Hendricus Bartholomeus Maria, d. van P. L. Soede en W. M. Vos. Overleden: Reint Jonker, 46 j. Getrouwd: J. Loor en C. Th. M. van Velzen. Ondertrouwd: J. W. en J. Raat; P. J. van Neerden en T. Betlem; A. de Weille en C. M. A. Baart; A. van Zomeren en A. E. Rearus. L. T. B.-vergadering. Donderdagavond hield de afdeeling Wervershoof van den L. T. B. een algemeene vergadering in het vereeni- gingsgebouw. Het punt bespreking aanwinst bloembollen voor de belasting. Deze belasting, n.l. 9 per roede bij aanwinst, vond de vergadering hoog, waarna na discussie besloten werd te trachten met de afdeelingen van andere plaatsen geza menlijk een verzoek te richten tot den inspec teur om verlaging, en te verzoeken deze belas ting te doen stellen op ƒ3. Ook zal samenwer king worden gezocht met den neutralen Bond. De voorzitter deed nog een aansporing tot de leden zich te abonneeren op de R.K. Boeren- en Tuindersstand, tegen een contributieverhoo- ging van ƒ0.50 per jaar. De voorzitter spoorde de leden aan den Kath. West-Frieschen Landdag te bezoeken, welke ge houden wordt op 1 Juni in onze parochie en tevens den arbeiders gelegenheid te geven hier heen te gaan. R.K. Voetbal. Zondagmiddag te 1 uur o. t. speelt V.V.W. b voor de kampioenscompetitie op eigen terrein tegen de Forward-jun. b. Dit belooft een spannende strijd te worden, want de winnaar is kampioen van die ronde. In Hoorn werd met 31 gewonnen, zoodat een overwinning ook in de lijn der verwachtingen ligt. Voor de andere elftallen was nog niets be kend. LOONEN DOOR ZAANDAMMERS IN DE WERKVERSCHAFFINGEN VERDIEND Werkverschaffing te Giethoorn: Over de week van 7—13 Mei werden bij een 33-urigen arbeid aan de gezinnen uitbetaald: voor de le ploeg 22.07, voor de 2e ploeg 19.14, voor de derde ploeg 23.65. WERKVERSCHAFFING TE CASTRICUM Over de week van 1319 Mei werden bij een 41-urigen arbeid aan de gezinnen uitbetaald: van 21.16 tot 22.89. De autorit voor ouden van dagen, waarvoor de laatste jaren vooral in Zaandam door middel van het particulier Initiatief nogal veel werk ls gemaakt, belooft ook dit jaar uitnemend te zul len slagen. Vrijdagavond begon de inzet ter pro pageering van den vlaggetjesdag van heden, met een door een viertal muziekkorpsen op ver schillende plaatsen te geven concerten. Vanaf den R. K. Volksbond vertrokken Vrijdagavond half 8 een tweetal corpsen vanaf de Bullekerk in de Westzijde. De muziekkorpsen stellen zich gratis beschikbaar, ook heden, terwijl het auto materiaal eveneens door verschillende vracht autohouders en particulieren gratis beschikbaar wordt gesteld. Dit alles is slechts ter inleiding voor den vlaggetjesdag, waarvan de baten ge heel ten goede komen om den ouden van dagen van 65 jaar en ouder een onvergeteiyken dag te bezorgen. Wij twijfelen er niet aan, of deze vlaggetjesdag uitstekend zal slagen, en hopen we slechts dat het weer mag medewerken, 't Moet dan Zaterdag worden: „Schouder aan schouder, voor 65 jaar en ouder!" ZONDAGSDIENST DOKTOREN op Zondag 29 Mei van 's morgens 8 tot 's avonds 12 nur Dr. G. C. van Balen Blanken, Oostzijde 42. Dr. E. Brat, Westzijde 258. ZONDAGSDIENST APOTHEKERS op 29 Mei van 's morgens 8 tot 's avonds 12 uur Firma A. Bakker Johzn., Zuiderkerkstraat 16. ÏO-JARIG BESTAAN R. K. HARMONIE 1 Aug. a.s. zal het tien Jaar geleden zijn dat te Zaandam de R. K. Harmonie werd opge richt. Wat zij in dien tijd heeft gepresteerd, weet ieder Katholiek Zaandammer, die de ver schillende concerten gehoord heeft en met de resultaten welke dit corps op diverse concour sen behaald zijn, heeft medegeleefd. En we mogen er direct bijvoegen, dat deze resultaten niet onderschat behoeven te worden, als men bedenkt dat deze Harmonie thans reeds in de afdeeling Uitmuntendheid moet uitkomen op concoursen. Ook bi) groote feestelijke gelegen heden, als daar geweest zijn van 50-jarige hu welijksfeesten, kinderfeesten, enz. enz. waren de jongens van de Harmonie geheel belangloos ter opluistering present. Stroppen heeft de Harmonie ook gekend, o.a. door den eenige jaren geleden in het R. K. Hoogste barometerstand: 769.8 Audanes. Laagste Barometerstand: 756.6 Blaavandshufc. Verwachting: Zwakke tot matige, Zuid-Oostelijke tot Zuid- Westelijken wind, meest helf tot zwaar be wolkt, weinig of geen regen, waarschijnlijk iets zachter. Vereenigingsgebouw plaats gehad hebbenden brand, waarbij zeer vele eigendommen der Har monie verbrandden. De financieele positie is dus niet bij uitstek gunstig te noemen, en de Harmonie heeft zeer veel behoefte aan een groot instrument, doch de kosten daarvoor zijn te hoog en geld is er niet. Om nu dit 10-jarig jubileum op een luis terrijke wijze te herdenken, heeft zich een da mescomité gevormd, hetwelk zal trachten door het houden van een verloting en den verkoop van steunbonnen, een groot bedrag bij elkaar te krijgen om in Augustus aan de R. K. Harmonie het ontbrekende instrument te kunnen aanbie den. Gaarne wekken wij dus alle Katholieken van Zaandam op, om een lot of een steunbon te koopen, om den heer Kruit, den directeur, welke op zoo eminente wijze in korten tijd de Harmo nie toe de afdeeling Uitmuntendheid wist te brengen, in staat te stellen zijn corps tot de superieure afdeeling te kunnen laten komen. Onze Harmonie verdient het ten volle, en ook, niet in het minst, onze directeur. LEVERING De levering van de voor de Landmacht be- noodigde kaas is opgedragen aan de firma Simon de Wit alhier. Geen zitdagen meer. De Burgemeester be richt, dat de zitdagen van den Rijks-Ontvan ger aan het Raadhuis alhier, zijn opgeheven. Afslagvereen. Beemster, Purmerdend en Om streken Het warme weer, voor den groei zoo'n gunstige werking hebbend, had voor het hoofdartikel, de bloemkool, wat het prijsver- loop betreft een weinig bevredigende uitkomst. De aanvoeren liepen op tot zoo'n 8000 stuks per dag, waarvan het meerendeel van uitstekende kwaliteit. Wel werd de markt vrij gemakkelijk geruimd, maar prijzen van om de f 10 per 100 stuks voor goede eerste soort, zijn ten eenen male geen loonende prijzen. Enkele extra par tijtjes wisten het zoo nu en dan nog tot f 15 te brengen. Op Maandag 23 Mei kwam de notee ring weer 3 4 gulden hooger voor le soort. Ook bij den sla-aanvoer deed het warme weer zich aardig gelden. De koudegrondsla werd met den dag ruimer aangeboden en we zagen reeds partijen flink boven de 1000 stuks. Het getal aanvoerders zagen wij de 100 ook reeds flink overschrijden. Over het algemeen was het ver loop der markt voor de sla redelijk. De kwali teit speelde hier een groote rol. Beste kas- of bakkensla was bepaald gewild, en kon door- gaaris gemakkelijk koopers vinden voor 5 a 6 gulden of daar boven. Het vollegrondsproduct evenwel, had niet die aandacht en was dan ook vaak slechts tegen afbrokkelende prijzen te,, plaatsen. Hiervan was het aanbod grooter dan de vraag, vooral van de lichtere kwaliteit. Dit artikel ging voor prijzen van 50 ct. tot f 3.50 per 100 stuks. Het oog is hoofdzakelijk op zware kroppen gericht. Andijvie zagen wij nog in de gewone hoeveel heden aangeboden, maar vrijwel zonder uit zondering was alles met een „pijp." De belang stelling bleek met den dag voor dit artikel te verflauwen, en het kwam voor een paar sterk afwijkende partijen al eens voor dat de wijzer doordraaide. Voor de beste partijen werd thans 30 k 40 cent per kist van 4 kilo betaald. Kwaliteit, vraag en aanbod van spinazie lie pen geweldig uiteen, en ook was de prijs nogal varieerend, hoewel dooreengenomen men aan den lagen kant was. Uiteraard was er voor de beste partijen nog wel kooplust, vooral waar de meesten min of meer afwijkend waren. De beste kwaliteit prijsde van 30 tot 45 cent per kist van 6 kilo, terwijl afwijkend soms onver- tocht bleef, of nog juist den minimumprijs kon Rabarber werd ruim aangeboden en al was het dan voor een zeer matig prijsje, toch was die nog wel te plaatsen voor prijzen van 1 tot 8 gulden per 100 bos. De middenprijzen voor be hoorlijke bossen liep om de 4 5 gulden. Soort en wijze van opbossen spreken hier een woordje mee. Postelein onderging een gevoelige aderlating- Als uitersten werd 4 gulden en 10 gulden p«r 100 kilo besteed. Het aanbod was tamelijk ruim. Wortelen vonden voor prijzen van 13 tot 26 gulden per 100 bos gemakkelijk koopers. Wij zagen hiervan heele mooie kwaliteit. De eerste partijtjes Peulen werden met 33 tot 33 cent per pond betaald. Een paar klein® partijtjes tomaten prijsden van 26 tot 30 een® per pond. Aardbeien komen ook met den dag ruimer ter markt en hiervoor was nog wel aandacht voor prijzen van gemiddeld 24 tot 25 cent per doosje van 2 ons bruto voor eerste soort. Prei werd met 3—12.6*) per 100 bos betaald- Voor radijs en raapstelen was weinig animo» met lage prijzen. Langendijk- Was er voor Pinksteren nog een vrij grag® kooplust voor sommige koolsoorten, met het warme weer is ook de belangstelling hiervoor verdwenen. Het is daarom dat in de afgeloopen week nog niet eens alles, wat nog in voorraad was, is afgezet en het heeft allen schijn dat he» wel eens Juni kan worden, voordat deze is uit' geput. Van gele kool kwamen deze week de laatste (en kleine) partijtjes ter veiling. Deze brach ten nog een behoorlijken prijs op, al liep de no- teering dan ook terug van 9.— per 100 kg- °P 19 Mei tot 4.op 21 Mei, op welken laatste" dag de laatste partij werd geveild. Roode kool, die tot 8.a 9.per 100 kg. wa~ opgeloopen, ging in prijs met sprongen naa beneden. Op de laatste veilingsdagen was he^ geheel, en al mis en was de noteering 70 een tot 1.50 per 100 kg. Nog treuriger was het mét het artikel Deen sche witte kool, waarvan over de geheele we nog een 25 wagons werden geveild. AanvankeiU bracht het mooiste goed nog tot 2.40 op, op volgende dagen zakte de prijs op 60 eente per 100 kg., waarvoor het meeste van de,hacn ging en slechts een nog zeer mooie partij ee paar dubbeltjes meer maakte. Het einde van de trouwens door de omsta digheden veel te uitgerekte bewaarkoolcampa» is al even treurig als het geheele verloop. .g De aanvoer van tomaten begint geleide toe te nemen. In de afgeloopen week wer® ae. de 3 veilingsdagen tezamen 12.400 kg. boden. De prijzen kwamen beneden 50 c doch op den laatsten veilingsdag werd voor weer gemiddeld 51 cent en voor C 50 cent kilo betaald, terwijl de B voor 46 en d®lo0p voor 29 cent van de hand ging. Het ve met dit artikel mag niet zoo zijn als vorige ren, maar is toch volstrekt niet onbevreditf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2