WAT NU IN DUITSCHLAND? lersch verzet tegen Engeland Onlusten in Bombay Het nieuws van heden Brand op den Balkan? MOEILIJKS TAAK VOOR HINDENBURG AMERIKAANSCHEGRAP DE BAROMETER Ook Hitier ontvangen Staking der jaarlijksche betalingen Negers candidaat voor het Presidentschap VERKIEZINGEN OLDENBURG Nationaal socialisten absolute meerderheid Het Weer iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii Mac Donald over Lausanne Uitbreiding van vraagstukken gewenscht Mislukte staking in Spanje Toestand toch niet zeker CROMWELL IN SPE V riendschapsbetuiging aan Engeland Bulgarije kan niet betalen NA ZESTIEN JAAR Krijgsgevangene terug GRUWELIJKE VONDST Veertig soldatenlijken te Konstanza DE LEGERSTERKTEN Nieuw Amerikaansch Ontwapeningsvoorstel Dooden en gewonden DE „ZEPPELIN" KOM*T Contracten geteekend Naar een grondwet in Portugal Bomaanslagen te Belgrado DINSDAG 31 MEI 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18087 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde pri jzen.Voor de kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Een kabinet der middelpartijen onder leiding van graaf Westarp? Hitler in audiëntie Wordt Westarp Rijkskanselier? Ook sollicitant? Kabinet-W estarp Binnenlandsche politiek OPENLUCHT-THEATER IN ENGELAND Koningin Elisabeth bekijkt zich in den spiegel voor zij zal optreden in het openluchtspel dat op een der Engelsche eilanden wordt opgevoerd Hitier acht de Hohenzollern van geen beteekenis Minimum troepensterkte voor binnelandsche orde landsverdediging en Zaterdag 18 Juni landing op het vliegveld Twente, daarna naar Waalhaven DE LA CIERVA TE BREMEN Na zes jaar dictatuur DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN DE LAUSANNECONFERENTIE Uitnoodigingen verzonden DE MOORD OP MEVROUW WEINTRAUB Inlandsche buurman aangehouden UNIVERSITEITSRECTOR ONTSLAGEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 30 Mei (V.D.) Het Rijkskabinet heeft zijn zitting van hedenmorgen besloten in zün geheel af te treden, indien de Rijkspresident op het standpunt blijft staan, dat hij gisteren tegenover den Rijkskanselier heeft ingenomen. Als gevolg hiervan heeft dr. Brüning bij zijn bezoek aan den Rijkspresident von Hindenburg het ontslag van het geheele kabinet aangebo den. De Rijkspresident heeft de ontslag-aanvrage aanvaard. BERLIJN, 30 Mei. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, zal rijkspresident Von Hindenburg de leiders der verschillende frac ties uitsluitend ontvangen om op de hoogte te 'worden gesteld van de meeningen die bij de verschillende politieke partijen omtrent den huidigen politieken toestand bestaat. De rijks president zou niet voornemens zijn een der partijleiders met de kabinetsformatie te belas ten doch zou de opdracht willen geven aan een persoonlijkheid, die zijn vertrouwen heeft en die geen kabinet vormt, dat aan bepaalde politieke partijen verbonden is. Men verwacht, dat de Rijksdag tegenover zulk een kabinet een af wachtende houding zal aannemen. Indien een motie van wantrouwen tegen het kabinet wordt aangenomen, zal de Rijksdag ongetwijfeld wor den ontbonden. Wat Brüning betreft, heeft de Rijkskanselier den wensch geuit, geen aandeel aan de vor ming van een nieuwe regeering te hebben. Men wijst echter op het voorbeeld van Stresemann, die indertijd na zijn kanselierschap van hon derd dagen zich eveneens wilde terugtrekken, doch tenslotte de portefeuille van Buitenland- sche Zaken aanvaardde. Men gelooft dat het van de persoonlijkheid van den nieuwen rijks kanselier zal afhangen of Brüning niet mis schien toch een functie in het nieuwe kabinet zal aanvaarden. Brüning zal overeenkomstig den wensch van dc:i rijkspresident de loopende n Terder voeren, ofschoon hij aanvankelijk besloten was, reeds vanmiddag met verlof te gaan. De Rijksdag zal vermoedelijk op een lateren datum dan den aanvankelijk vastgestelden 6den Juni bijeenkomen. BERLIJN, 30 Mei (W.B.). Na het bezoek der soc. dem. leiders ontving rijkspresident Von Hindenburg als vertegenwoordigers der nat. soc. partij Adolf Hitler en het Rijksdaglid Goering. Hitler was op het vernemen der kabinets crisis onmiddel lijk uit Meck lenburg, waar hü in verband met de verkie zingen werk zaam was, naar Berlijn vertrok ken. Morgenochtend zet Von Hinden burg zijn be sprekingen met de partijleiders voort, te be ginnen met die der grootste partij, in dit ge val de Duitsch- Nationalen. BERLIJN, 30 Mei (W.B.). De te Berlijn aan wezige bestuurs leden der Cen trumsfractie van den Rijks dag, alsmede die van het waar nemend bestuur, kwamen heden avond om half 7 in den Rijksdag bijeen, om over den politieken toestand te beraadslagen. Ook de voorzitter der Centrumspartij, Mgr. Kaas, vertoeft te Berlijn. Loebe en Wels brachten vanavond in de be stuursvergadering der soc. dem. Rijksdagfractie verslag uit van hun onderhoud met Hinden burg. Morgenmiddag komt de voltallige soc. dem. Rijksdagfractie bijeen, om eventueele be sluiten te nemen. De Rijksdagcommissies zullen haar werk- l zaamheden waarschijnlijk voorloopig uitstellen. Wij vernemen nader over Hitler's bezoek: Terwijl het onderhoud met de socialisten maar kort duurde, vertoefde Hitier en Goering wel drie kwartier bij den Rijkspresident. BERLIJN, 30 Mei. (W. B.) Betreffende Hin- denburg's onderhoud met de soc.-dem. leiders wordt vernomen, dat Hindenburg krachtig be klemtoond heeft, natuurlijk de grondwet te zul len beschermen. Vermoedelijk zal hij dus een kabinet willen vormen, dat met een parlements- meerderheid tracht te regeeren en dat, evenals het vorige, er niet heelmaal zonder noodveror deningen zal kunnen komen. Hindenburg zou wederom aan het kabinet van het midden den ken en wel onder leiding van graaf Westarp, die tot de volksconservatieven behoort. Hinden burg hoopt den nieuwen rijkskanselier reeds Woensdag te benoemen, zoodat mogelijkerwijs reeds tegen het eind dezer week een nieuw ka binet gereed is. DUBLIN, 30 Mei. (V.D.). De Iersche minister voor Handel en Industrie, Lemass, heeft gisteren in een te Cork gehouden rede aangekondigd, dat Ierland de jaarlijksche betalingen aan Enge land als schadevergoeding aan de voormalige Engelsche grondbezitters in Ierland zal staken en dat Ierland van Engeland terugbetaling van een teveel betaald bedrag van dertig millioen pond sterling zal eischen. Lemass verklaarde in zijn rede, dat de jaar lijksche betalingen drie millioen pond sterling per jaar bedroegen, die thans in Ierland zouden blijven. Het geld moest opgebracht worden door de Iersche farmers om eigenaars van den grond te worden die vroeger behoorde aan de rijke Engelsche landheeren, die ruimschoots winsten uit hun grond hebben getrokken. Het bedrag van dertig mülioen pond sterling, dat thans van Engeland werd teruggeëischt, had Enge land onrechtmatig verworven en was door Ier land onder den dwang aer overeenkomsten te veel betaald. CHICAGO, 30 Mei (V.D.) Het Congres dei communistische partij heeft in het Coliseum te Chicago gisteren een zitting gehouden, waaraan twaalfhonderd afgevaardigden deel namen. Officieel werd uitvoering gegeven aan het voornemen om voor het presidentschap der Vereenigde Staten '.vee negercandidaten te stellen. Voor het presidentschap werd can didaat gesteld de neger William Foster en voor het vice-presidentschap de neger James W. Ford. Na afloop van de congrezitting werd een groote openbare meeting gehouden, die bezocht was door tienduizend personen, w.o. vele negers. OLDENBURG, 29 Mei. (V.D.) De samenstel ling van den nieuwen Oldenburgschen landdag zal er op grond van de officieele berekening als volgt uitzien: (Tusschen haakjes de vorige aantallen zetels). D. N. V. P. 2 (2) S. P. D. 9 (11) S. A. P. 0 (0) Comm. 2 (3) Nationale vereeniging 0 Staatspartij 1 (1) Landvolk 1 (1) Nat. Soc. Partij 24 (19) Centrum 7 (9) Totaal 46 (48) De vermindering van het aantal mandaten staat in verband met den veranderden kiesdee- ler, die berekend wordt uit het aantal uitge brachte stemmen. De Nat. Soc. partij heeft thans dus de abso lute meerderheid in den Oldenburgschen Land dag veroverd.. H Verwachting: M In het Westen: Zwakke tot matigen Ëj wind, meest uit Zuidelijke richtingen, ge il deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, jjg iets warmer. m In 't Oosten: Zwakke tot matigen, ver- jjj anderlijken wind, later waarschijnlijk uit g Zuidelijke richtingen, tijdelijk opklarend, g Verdere vooruitzichten, Iets warmer. met toenemende kans op onweer, g Nachtvorst verwachting: Waarschijn- g lijk geen nachtvorst. 1 Zon op 4.47, onder 9.09 N.M. Zater dag 4 Juni, v.m. 10.36 Licht op 9.39. IIIllllllliilllIIllilIlllllllllllllllllllliilllllilIB LONREN, 30 Mei (V.D.) In een interview met een politieken medewerker van de „Daily Mail" verklaarde de Britsche minister-president MacDonald o.a. het volgende: „Ik ben vast besloten naar Lausanne te gaar. aangezien de vraagstukken die daar aan de orde komen naar mijn meening van het groot ste belang zijn voor onze toekomstige economi sche positie. De Engelschen van alle partijen moeten zich thans duidelijk voor oogen stellen dat het bij de problemen, die thans opgelost moeten worden, niet meer gaat om het herstel van een natie, doch om een nieuw begin, waar om de geheele wereldhandel draait. Niet om dat Engeland naar beneden glijdt, moest het Engelsche volk zich in het afgeloopen jaar on derwerpen aan bezuinigingsmaatregelen en ver laging van het inkomen. Juist het tegendeel is het geval. Wij moesten ons deze beperkingen laten welgevallen omdat de internationale we reldhandel zich in neergaande lijn beweegt. Wij moesten tarieven invoeren omdat wij veel ern stiger zouden zijn getroffen wanneer wij ons niet tijdig temidden van de wereldcatastrophe hadden beschermd." „Het zou mü veel liever geweest zijn" aldus MacDonald „wanneer de Conferentie van Lausanne het veel grootere probleem van den internationalen handel aan de orde zou heb ben gesteld op dezelfde wijze als de behande ling der herstel- en oorlogsschulden. Het is een internationaal probleem, dat geen enkele staat voor zichzelf kan oplossen. De vertegen woordigers der Engelsche regeering zuilen met kracht pogen, de conferentie uit te breiden tot omvangrijker besprekingen. De ervaringen, die men in de laatste zes of zeven maanden heeft opgedaan, zullen alle landen bereid doen zijn om de zaak grooter te zien dan tot nog toe het geval was." MacDonald sprak voorts nog over de binnen landsche situatie van Engeland. „Ik hoop dat niemand een verkeerde meening óver de positie van Engeland heeft. De vorming van een nationale regeering heeft Engeland uit een zeer ernstige crisis gered. Het gevolg is, dat de nationale regeering een naam en een ver trouwen heeft verkregen, welke merkwaardig genoemd mogen worden. Ondanks onze moeilijk heden treft de storm ons in werkelijkheid min der dan eenig ander land, hoewel wij stevig ge troffen zijn en steeds nog hard getroffen wor den. De voérwaarden voor ons succes zijn ech ter aanwezig." MADRID, 30 Mei (Reuter). Officieel wordt medegedeeld: De algemeene staking die in ge heel Spanje op touw was gezet, kan als mis lukt worden beschouwd, ofschoon communis tische en syndicalistische elementen er toch in slaagden hier en daar onlusten te verwekken. Zoo wordt o.a. medegedeeld, dat verschillende personen getracht hebben een kerk in brand te steken. De opzet mislukte echter. Alle openbare vervoermiddelen en. bedrijven worden door de politie bewaakt. LONDEN, 30 Mei (Reuter). Onder het op schrift „Hitier wenscht vriendschap met ons te sluiten" publiceert de Daily Scetch een inter view van zijn Berljjnschen correspondent met den leider van de N. S. D. A. P. Hitier bespreekt uitvoerig de nooden van het Duitsche volk en verklaart, dat het onmogelijk de herstelschulden kan betalen. Ten aanzien van den vroegeren keizer en zijn familie is het Nationaal-Socialisme niet vijan dig gestemd, hetgeen wel wordt bewezen, dat prins August Wilhelm zelfs lid van de partij is, doch verder is de keizerlijke familie van geen beteekenis. Hitier verklaart verder, dat hij sedert 13 jaar arbeidt aan een goede verstandhouding tus schen Duitschland en Engeland, waarin hij door de geheele partij wordt ondersteund. Was het herstel van een vriendschappelijke betrekking met Frankrijk soms een hopelooze taak, ten aanzien van Engeland was dit anders. Duitschland heeft in het verleden fouten be gaan, vooral in 1911 en in 1898, doch dit is thans voorbij. Hitier stelt voor, dat, indien de ontwapening niet tot stand komt, Engeland een sterke vloot krijgt, groot genoeg voor de verdediging, terwijl Duitschland een sterk leger zal hebben voor hetzelfde doel. Eerst wanneer Frankrijk er toe kan worden gebracht, evenals Duitschland een leger van 100.000 man te onderhouden en alle wapenen, welke Duitschland zijn verboden, af zal schaf fen, dan zal Hitier vertrouwen hebben in den Volkenbond. Zoolang echter het groote onderscheid blijft bestaan, kan er niet van ontwapening worden gesproken. Verder verklaarde Hitier, dat het commu nisme geen groote vorderingen maakt. Duitsch land zou wel afzakken naar het bolsjewisme, indien de N. S. D. A. P. niet bestond. Ten slotte verklaarde hij. „Wat Duitschland noodig heeft is een Cromwell...." ATHENE, 30 Mei. (V. D.) De Bulgaarsche regeering he^ft de regeering van Griekenland gisteren medegedeeld, dat zij niet in staat is den komenden termijn der herstelbetalingen tijdig af te lossen. FREIBURG, 29 Mei (W.B.) Oskar Daub- mann, die na zestien jaar krijgsgevangen schap dezer dagen te Palermo was aangeko men, heeft de reis via Napels voortgezet en is vandaag te Freiburg aangekomen. Zijn ser geant uit den tijd van den wereldoorlog was hem tot Chiasso tegemoet gereisd. Aan het station Freiburg wachtten duizen. den menschen Daubmann op, onder wie ook vele inwoners van zijn geboortestadje Endin gen. Toen de burgemeester van Endingen hem bij het uitstappen wilde verwelkomen, vlei Daubmann flauw; hij bleek zeer verzwakt te zijn door de bovenmenschelijke inspanning op zijn vlucht en was bovendien psychisch diey geschokt. Men bracht hem naar het stations gebouw, waar hij langzaam weer tot bewustzijn kwam. Treffend was het weerzien van zijn ouders en overige familieleden. Daubmann gaf den wensch te kennen, dat men van elke officieele ontvangst zou afzien; per auto bracht men hem naar Endingen, waar hi) zich met een zware koorts te bed moest be geven. Het huis van Daubmann's ouders wordt door een geweldige menschenmenigte belegerd, die nog altijd hoopt, dat zij den zoo wonderbaar lijk teruggekeerde zal kunnen verwelkomen. Daubmann wist, na jarenlang als dwang arbeider in Fort Constantin (Algiers) te heb ben gewerkt, vorig jaar December te ontsnap pen. Op een paard, dat hij zich had weten te bemachtigen, was hij zoo ver aan één stuk doorgereden, tot het dier onder hem ineen stortte. Vier maanden leefde hij van niets an ders dan sinaasappels, citroenen en dadels. Tenslotte bereikte hij de Noord-Afrikaansche kust, waar hij 's nachts in een Italiaansch schip klauterde. Op het smeeken van den vluchteling zag de kapitein ervan af, de politie op de hoogte te stellen. Tot Napels heeft Daub mann zich bedelend er doorheen geslagen. Den maatstaf voor de berekening der leger- sterkten vormen de ontwapeningsbepalingen der vredesverdragen voor Centraa-Euro- pa, volgens dewelke de troepenmachten alleen mogen dienen voor de binnenlandsche orde en de grensverdediging. Op de basis van dit Amerikaansche voorstel is thans door de Amerikanen gepoogd een alge- meenen sleutel uit te werken voor de vaststelling der legersterkten in de afzonderlijke landen. De Amerikaansche berekeningsformule is bui tengewoon ingewikkeld. Zij berust hoofdzakelijk op de berekening der voor de binnenlandsche orde noodzakelijke legersterkten, houdt echter ook rekening met koloniale belangen, lange grenzen, nationale verdediging en een reeks an dere factoren. Naar medegedeeld wordt, stuiten deze bespre kingen echter op moeilijkheden, aangezien de Fransche delegatie vóór de vorming van de nieuwe Fransche regeering niet gemachtigd is tot ver-gaande onderhandelingen of beslissin gen. BOEKAREST, 30 Mei (Reuter). Bij de af braak van een bouwvallig huis in Konstanza, zijn veertig skeletten gevonden. Uit gevonden uniformoverblijfselen wordt afgeleid, dat men te doen heeft met de lijken van Roemeensche soldaten uit den tijd van den wereldoorlog. Indertijd was in het thans afgebroken huis een herberg, een publiek huis. gevestigd. Volgen" een Roemeensch blad zouden de Roemeensche soldaten door den herbergier, een Bulgaar, stelselmatig naar zijn huis zijn gelokt en daarna vermoord hebben. Ook het lijk van een vrouw is gevonden. Men vermoedt, dat de herbergier ook deze heeft gedood. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. GENèVE, 28 Mei. (V.D.) Van Amerikaansche zijde is in de laatste dagen herhaaldelijk con tact gezocht met de vertegenwoordigers der groote mogendheden, teneinde in gemeenschap pelijke, vertrouwelijke besprekingen nieuwe ba se.. te vinden voor de werkzaamheden der ont wapeningsconferentie. Deze besprekingen zijn hoofdzakelijk door den Amerikaanschen senator Swanson gevoerd. De Amerikaansche delegatie gaat van het stand punt uit, dat de tot dusverre gevolgde metho des van de ontwapeningsconferentie waarbij 't ontwapeningsprobleem werd aangevat van den kant van het afschaffen der aanvalswapenen, nog tot geen p.actische resultaten hebben ge leid. De Amerikaansche delegatie is derhalve bij deze besprekingen uitgegaan van het voor stel, dat de vertegenwoordiger van de Vereenig de Staten reeds op 9 Februari j.l. ter conferentie heeft ingediend en dat den volgenden inhoud heeft: Vaststelling der troepensterkten der af zonderlijke landen op den grondslag van het minimum, dat noodzakelijk is voor de handha ving van de binnenlandsche orde en de natio nale verdediging. BOMBAY, 30 Mei (V.D.). Zaterdag en Zon dag ontstonden te Bombay nieuwe onlusten, waarbij voor zoover tot nog toe bekend is, zeven personen werden gedood en meer dan honderd gewond. De onlusten zouden zijn ontstaan doordat eenige Mohammedanen Zaterdagmid dag een Hindoe zouden hebben overvallen, waardoor straatgevechten ontstonden, die den geheelen Zondag voortduurden. Engelsche troe pen herstelden de orde en patrouilleerden met pantserwagens door de straten. Herhaaldelijk moest de politie het vuur op de vechtenden openen. Vele gewonden werden, overdekt met mes- en dolksteken, op straat gevonden Pandit Malaviya heeft heden een lang mani fest gepubliceerd, waarin hij aandringt op een inspannen van alle krachten om het publiek er toe te brengen Indische waren te koopen, aan gezien dit het eenige middel is om de econo mische moeilijkheden te bestrijden en de ar moede van de massa te verminderen. Dit manifest heeft geen politieke strekking en is voornamelijk gericht tot de regeerende vorsten en de staten. Het congres maakt voorbereidingen, zonder hierin door de regeering te worden gehinderd, voor een „Swadsjia"-dag, ten doel hebbende een grootsche betooging ten gunste van het gebruik van Indische textielgoederen. Nu de contracten geteekend zijn, is onmiddel lijk daarop de datum waarop de landingen zul len plaats hebben, vastgesteld. Deze datum is Zaterdag 18 Juli a.s. Des ochtends zal de lan ding geschieden op het vliegveld Twente en des namiddags te Rotterdam-Waalhaven. Tusschen deze landingen zal de „Graf Zeppe lin" een wijde rondvlucht ook buiten onze grenzen maken, waaraan voor passagiers de gelegenheid bestaat deel te nemen. Ten behoeve van deze landingstochten heb ben de Rotterdamsche Aero Club, de Nationale Luchtvaartschool, de N. V. Luchtvaartterrein Twente en Jac. Kleiboer's Organisatie een cen traal bureau ingericht hetwelk gevestigd is in het gebouw Handel en Nijverheid, Coolsingel 75-79 te Rotterdam, tel. 24820. BREMEN, 30 Mei. (Reuter.) Zaterdagmiddag kwam het autogyro-vliegtuig van den Spanjaard De la Cierva, uit Amsterdam komend, hier aan. De Focke-Wulfvüegtuigfabrieken alhier heb ben n.l. naar het patent van De la Cierva even eens een autogyro-vliegtuig laten bouwen, waarmee in tegenwoordigheid van den Span jaard een geslaagde proef werd genomen. Den tweeden keer steeg De la Cierva zelf op met het Duitsche toestel. Door zijn behendige de monstraties verwierf hij grooten bijval. LISSABON, 30 Mei. (V. D.) Ter gelegenheid van den zesden verjaardag van het dictator schap van generaal Carmona is gisteren de nieuwe ontwerpconstitutie gepubliceerd als grondslag voor openbare discussie. De voor naamste bepalingen der nieuwe grondwet zijn. dat de president der republiek gekozen wordt voor een ambtsperiode van zeven jaar. De Staatsraad bestaat uit tien leden, die tezamen de regeering vormen. De nationale vergadering bestaat uit negentig leden, die voor een periode van vier Jaar worden gekozen. Zij zal worden bijgestaan door een Kamer, die is samengesteld uit deskundigen op verschillend gebied, die de nationale vergadering van advies zullen die nen. HET KABINET-BRUENING AFGETREDEN. Nieuw Amerikaansch voorstel betreffende de legersterkten. Nat.-socialisten behalen de absolute meerder heid bij de verkiezingen in Oldenburg. Gruwelijke vondst in Roemenië. Schoonzoon pleegt te Etten een moordaanslag op zijn schoonvader. Te Amersfoort heeft een man een aanslag ge pleegd op het leven van zijn vrouw. Mgr. J. H. Goumans benoemd tot Apostolisch Prefect van Bandoeng. 250 Revolvers en 30.000 patronen op het s.s. „Meerkerk" in beslag genomen. Treinonge'-aJ tusschen Den Haag en Voorscho ten; één gewonde. De malversaties te Breda voor den Krijgs raad. O O O O O BELGRADO, 30 Mei (V.D.) In den afgeloo pen nacht tegen half drie zijn te Belgrado twee bommen ontploft. Eén voor het nieuwe gebouw van de Skoeptsjina, de geheime politie, en één in de nabijheid van het station. Een derde bom werd gevonden in de nabijheid van het redactiegebouw van de „Politica", doch kon onschadelijk gemaakt worden vóór zij tot ontploffing kwam. Ongeveer tezelfder tijd werd op het kruispunt, waar zich het minis terpresidium, het ministerie van financiën, het ministerie van oorlog en de militaire academie bevinden, een man gearresteerd, die in een doos een vierde bom bij zich droeg. Door de ontploffingen werd slechts geringe materieele schade aangericht. In den loop van den morgen is nog een aan tal personen gearresteerd. In politieke kringen gelooft men dat de aanslagen een antwoord zijn op het artikel, dat gisteren in de „Wreme" is verschenen en waarin de vestiging van een krachtige nationaal-socialistische beweging in Joego-Slavië wordt geëischt. LONDEN, 30 Mei (Reuter). In het Lagerhuis werd heden officieel verklaard, dat de zes Young-mogendheden de uitnoodigingen voor de Lausanneconferentie aan de andere mogend heden, die geïnteresseerd zijn bij de Duitsche herstelbetalingen, n.l. Tsjecho-Slowakije, Grie kenland, Polen, Portugal, Roemenië en Joego slavië, alsmede aan de regeeringen van de Brit sche Dominions, in zooverre ze er bij betrokken zijn, en de Indische regeering hebben ver zonden. Wanneer de conferentie er toe zal komen ook andere vraagstukken te behandelen, zullen on getwijfeld ook uitnoodigingen aan alle geïnte resseerde regeeringen worden toegezonden. De minister voor Indië sprak de geruchten tegen, als zouden bij de onlusten in Benares vrouwen en meisjes door de politie zijn mis handeld. Naar wordt medegedeeld zal MacDonald on geveer 6 Juni te Londen uit Lossiemouth aan komen, teneinde zich voor te bereiden op de besprekingen te Lausanne. SOERABAJA, 28 Mei. (Aneta). Een Inland sche buurman van de vermoorde mevrouw Wein- traub, een bekend koppelaarster, is gearresteerd in verband met het feit, dat gebleken is, dat hij hoogloopende ruzie met de vermoorde heeft gehad. De verdachte heeft nog niet bekend. BRUNSWIJK, 30 Mei. (W.B.) de rector der technische hoogeschool, prof. dr. ir. Otto Schmitz is voorloopig uit zijn ambt ontslagen. Tegen hem zal vanwege de Brunswijksche re geering een dienstproces worden gevoerd we gens een vergrijp "tegen par. 13 der staatbeamb- tenwet, ten einde hem definitief te ontslaan. Hoogste stand op Dinsdag 9 uur v-m.: 761

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1