STADSNIEUWS PEEK&CLOPPENBURG DE TREKVAART JUBILEERT REGENJASSEN Haarlem, 1 Juni WOENSDAG 1 JUNI Bedevaart naar de H. Jeroen te Noordwijk op 14 Juni VEREENIGING VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS Ambachtsschool Middelbare Technische School HERINGA WUTHRICH EEN HONDERDJARIGE TE SANTPOORT Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur De beste kwaliteiten, zoowel eigen werk als buitenlandsch fabrikaat. Alléén prima MUZIEK Concert H.O.V. Piet Hein, de Spaansche zilver vloot en de trekschuit HaarlemAmsterdam EEN UURS SNELDIENST Mannenkoor „Caecilia" (B) Pleinconcert MOOI SANTPOORT K.J.M.V. Vanavond interessante leziing AGENDA Stofzuigerhuis MAERTENS ,,'T LIED VAN ALLE TIJDEN" Voordracht jkvr. Repelaer v. Driel Begrafenis L. H. Bijvoet Zilveren zakenjubileuiu Jubileum DE NUTS-SPAARBANK Vergelijkend overzicht over Mei 1932-1931 N.V. P. J. F. van Oeffel Haarlem zal zich ook dit jaar wederom aan sluiten bij de Amsterdamsche precessie naar de reliquieën van den H. Jeroen. Het is te ho pen, dat het oogenblik, dat de Haarlemmers een eigen bedevaart zullen ondernemen niet ver meer af is. De processie zal 14 Juni a.s. ge houden worden en draagt den naam van cri sisbedevaart, zoodat de intentie voor dit jaar hiermede wel overduidelijk wordt aangegeven en allen ongetwyfeld sympathiek zal zyn. In verband met de jongstleden verschenen encycliek van Z. H. den Paus, waarin het ge bed en de boete als de middelen worden aan gewezen om een einde aan de heerschende el lende en terugkeer naar normale verhoudin gen van den Hemel te verkrygen, verwachten wij dan ook dat een groot aantal Haarlem- sche Katholieken gehoor zullen geven aan de ze roepstem van den Paus en met een rouw moedig hart ter bedevaart zullen trekken naar St. Jeroen den grooten Apostel van Ken- nemerland en Martelaar van ons H. Geloof. Onder de reis zal dan ook geheel naar den geest van de vermaningen van Z. H. den Paus 5 maal het Onze Vader en Weesgegroet gebe den worden tot oplossing der crisis. Uit het programma van de bedevaart nemen wy het volgende over: De processie staat onder leiding van de Zeereerw. heeren F. W. de Rooy, Pastoor te Amsterdam, Directeur, J. M. Lucassen, Deken en Pastoor te Beverwyk, onder-Directeur, L. A. A. M. Westerwoudt, Plebaan der Kath. Kerk te Haarlem, H. A. Bots, Pastoor te Half weg, W. Polder, Kapelaan der Kath. Kerk te Haarlem. Op den ochtend der Processie is er voor de deelnemers uit Haarlem een H. Mis in de Kathedrale Kerk St. Bavo te 6 uur. Vertrek van den bedevaartstrein van Haar lem 8.25 uur; te Leiden (aankomst 8,46 uur) overstappen in de tram. Na aankomst te Noordwyk te 9.30 uur wordt de stoet processiegewös opgesteld en stil bid dende voortgetrokken naar de Bedevaartskerk. Hier zai nadat de lofzang „Veni Creator" zal zijn gezongen Pastoor de Rooy een welkomst woord spreken. Vervolgens wordt de plechtige Hoogmis door den Hoogeerw. Deken J. M. Lucassen opgedragen, waaronder predicatie door Kapelaan Linthorst uit Amsterdam. Na de Hoogmis in den tuin der pastorie Processie met de reliquieën van den H. Jeroen en na de terugkomst in de kerk vereering der reliquieën. Hierna wordt gepauzeer tot 2.30 uur Om 2.30 uur wordt, na een korte oefening in de kerk te Noordwyk weer in processie naar het Martelveld op de buitenplaats „Calorana" getrokken. Daar aangekomen, scharen de pelgrims zich in het breede pad rondom het Martelveld (men spare de grasperken s.v.p.), waar een ongetwyfeld gloedvolle predicatie zal werden gehouden door Pastoor Bots uit Halfweg en gebeden zal worden tot verschillende intenties, door de pelgrims op te geven. Na de terugkomst in de kerk wordt in den tuin der Pastorie de plechtige Processie met het H. Sacrament gehouden, waaronder ver schillende gezangen zullen worden gezongen en aan het einde de zegen met het Allerhei ligste zal worden gegeven. Tot slot zal de plechtigheid in de Kerk be sloten worden met den lofzang „Te Deum" en nogmaals den zegen met het Allerheiligste. De terugreis zal op dezelfde manier worden gehouden als de heenreis. Het vertrek uit Noordwijk is bepaald op 17.35 uur, aankomst te Haarlem om' 18.47 uur. De pryzen der kaartjes bedragen voor Haar lem f 2.— per persoon (kinderen beneden de 10 jaar half geld.) Voor inlichtingen en kaartjes wende men zich tot den heer Th. Bonsen, Leidschevaart 484, Haarlem. In de Maandagavond in de bestuurskamer van het gebouw der Middelbare Technische School gehouden jaarvergadering van de Ver- eeniging voor Nyverheidsonderwijs te Haarlem, werd het volgende door den voorzitter, den heer Ir. A. G. de Koningh, medegedeeld: De M. T. S. de A. B. S. en ook de cursussen hadden in 1931 weder een grooten toeloop van leerlingen en verkeerden in bloelenden toe stand, hetgeen voor een groot deel mede te danken is aan de toewijding en de medewer king van het personeel. In het afgeloopen jaar mochten 85 leerlingen der Ambachtsschool, 2 van den cursus voor be hangers en stoffeerders, 5 van den cursus voor schoenmakers en 61 (ter avondteekenschool het einddiploma verwerven. Bovendien deden 11 leerlingen van den voor bereidenden cursus met succes examen voor de M. T. S. Van den cursus voor scheepsmachinis- ten behaalden 5 leerlingen ht voorloopig en 9 het A-diploma. Aan 38 cursisten van den autocursus kon het einddiploma worden uitgereikt, terwyi een 13- tal hiervan tevens het Groot-diploma verkreeg. Evenals vorig jaar was ook dit jaar de cur sus voor typographen in het gebouw der Am bachtsschool ondergebracht. In de bestuursvergadering van 15 Juni werd besloten, dat de vereeniging, zoo mogeiyk, ook de opleiding ingevolge titel 2 der N. O. wet ter hand zou nemen. De voorbereidende werkzaam heden hiervoor zullen door den voorzitter en den directeur der Ambachtsschool worden ver richt. Alhoewel het gebouw reeds zeer bezet is, kon toch het aantal teerlingen nog iets worden op gevoerd, zoodat op 31 December in het gebouw der Ambachtsschool aan 957 leerlingen onder- wys werd gegeven. Het jaar 1931 begon met 432 leerlingen. Het einddiploma werd behaald door 85 candidaten. Een groot gedeelte der geslaagden moest eerst den militairen dienstplicht vervullen, verschel denen studeerden verder. Voor de overigen maakten de heerschende tydsomstandigheden en de snelle achteruitgang in den toestand van de industrie het moeilijk, spoedig een passenden werkkring te vinden. Voor den cursus 19311932 waren ingeschre ven 279 candidaten, waarvan 25 werden toege laten tot het tweede studiejaar, 124 tot het eerste studiejaar. Op 1 September 1931 had de M. T. S. 471 leer lingen, afkomstig uit 87 verschillende Neder - landsche gemeenten; uit Ned. O.-Indië waren er 6; uit Duitschland 1; uit Estland 1; en uit Zuid-Amerika 1. Het „Steunfonds ter bevordering van het Onderwijs aan de M. T. S. te Haarlem" schonk HAARLEM PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN aan de school een Amsler-machine voor ver- moeiingsgrensbepaling, voorzien van motoraan drijving en moderne uitrusting. Aangeschaft werden de volgenae machines: een R.K.B. benzine-motor, van Stork; een Ford-motor; een Sihi-pomp; een electrische poetsmachine voor •nateriaalonderzoekingen. Ook werd aangeschaft een epidiascoop van Lie- segang, waaraan groote behoefte bestond. Het leerplan van de M. T. S. kwam in ver schillende vergaderingen van directeur en leeraren ter sprake. Er werd overeenstemming verkregen over de wenschelijkheid van enkele veranderingen, doch over het algemeen was men eenstemmig van oordeel, dat het bestaan de leerplan nog ten volle voldoet aan de eischen van de practyk. In overeenstemming met het rapport van de commissie uit de leden, belast met het nazien van de rekeningen en verantwoordingen over 1931, werd de penningmeester, de heer C. van Willigenburg, gedéchargeerd voor het dienst jaar 1931, onder dankbetuiging. De directeur der M. T. S. bracht ook namens den directeur der A. B. S. ên de leeraren der beide scholen dank aan het bestuur voor de wyze, waarop het ook in 1931 de belangen van het onderwijs en van het personeel heeft be hartigd. Overmorgen, Vrydag 3 Juni, viert mej. E. M. Petersv. Went, in Santpoort algemeen bekend als mej. Maarschalk, omdat zy by haar schoon zoon, den heer M. C. Maarschalk Inwoont, haar honderdsten verjaardag. We hebben mej. Peters gefotografeerd (het portret hebben onze lezers een week geleden reeds In onze courant kunnen aantreffen) en daarbij natuurlijk meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om haar te „intervieuwen". zy geniet nog een goede gezondheid en met groote levendigheid wist deze vriendeiyke hon derdjarige ons nog veel te vertellen. zy is te Noordwijk geboren. Het gezin telde 12 kinderen waarvan er thans nog 4 in leven zyn, een zuster van 94 en een broer van 88, terwijl haar „jongste broer" 84 jaar telt. Zelf is zy 27 jaar getrouwd geweest. Thans is zy reeds 47 jaar weduwe. Van haar 4 kinderen zyn er nog twee in le ven en by een van dezen, haar dochter, woont zy nu reeds 16 jaar in. Vandaar dat zy te Sant poort meer bekend is onder den naam van mej. Maarschalk. Verder staan in het familie-register reeds 26 kleinkinderen en 60 achterkleinkinderen inge schreven. Nu we toch over getallen spraken vertelde zy ons, dat ze reeds 50 bruiloften van kinde ren en kleinkinderen had meegemaakt. Ook een jubileum dus! Toen zy trouwde, dus „juffouw Peters" werd, vestigde zy zich te Noordwykerhout, waar zy tot haar 84ste jaar heeft gewoond. Zij dreef daar later een winkeltje aan den Zwarten weg en als een bewijs hoe bekend, maar ook hoe gezien zy daar was, moge gelden, dat men er algemeen sprak van het „laantje van Peters". zy herinnerde zich nog hoe eiken morgen de schoolkinderen, die op grooten afstand woon den, zooals in de Zilk en den Ruigenhoek, altyd by haar kwamen drinken. Dat was een vaste gewoonte en de emmer stond steeds om vier uur klaar om de jeugdige, van dorst smachtende kelen, gelegenheid te geven, zich te verfrisschen. En ze weet nog heel goed, dat er by waren, die als dank den emmer om gooiden! Deze „kwajongens'" zyn intusschen ook reeds ëen jaartje ouder geworden. Maar ze kunnen gerust zyn; al is het niet vergeten, het is in elk geval vergeven?' Zij vertelde ook nog, dat zy dezer dagen een vroegeren „buurjongen" op visite heeft gehad. Het was een90-jarige, die zyn oude „buur meisje" nog eens de hand wilde drukken. Nog vele andere dingen vertelde de oude dame ons; zoo b.v. dat zij van haar 7e tot haar 85ste jaar steeds met Kerstmis de Nachtmis heeft bygewoond. Nadien werd het haar te moeilijk. Thans geniet zy van de kerkuitzendingen van den K. R. O. zy heeft groote bewondering voor Pastoor Perquin, naar wien zij altyd gaarne luistert. A.s. Vrydag is het natuuriyk feest in Sant poort en wy twyfelen er niet aan, of van alle zyden zullen de honderd-jarige vele blijken van belangstelling bereiken. Het 25-jarig bestaan van het Scheidsgerecht herdacht Zaterdag 28 Mei is door het hoofdbestuur, namens de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, aan het Scheidsgerecht voor den B'.oembollenhandel een eenvoudige, maar hartelijke huldiging bereid. De tydsomstan digheden zün er niet naar om uitbundig feest te vieren schrijft het „Wkbld. v. BI. C." en de vorm, voor de huldiging gekozen, was die van een by eenkomst in besloten kring, waarbij aan een noenmaal de gelegenheid bestond om na mens den zeer grooten kring van hen, die het bestaan en het werk van het Scheidsgerecht waardeeren, uiting te geven aan de dankbare gevoelens van de vereeniging, die een van hare belangrijke Instellingen den mijlpaal van een kwart eeuw bestaan zag bereiken. Daar verscheidene leden van het hoofdbe stuur verhinderd waren .konden met den voorzitter slechts de leden Jae. W. Byvoet en Chr. Eggink, met den algemeen secretaris- penningmeester als gastheeren optreden van de vyf en twintig scheidsrechters en oud- scheidsrechters, die aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven. In Restaurant Brinkmann vereenigde men zich te één uur aan een noen maal. Onder de aanzittenden bevonden zich de voorzitter en de secretaris van het Scheids gerecht, de oud-plaatsvervangend voorzitter Prof. Dr. H. Ribbius, de oud-secretaris Mr. M. Slingenberg en de plaatsvervangend secretaris Mr. L. V. Hoog alsmede de adj.-secretaris Mr. J. O. Y. Nieuwenhuys, Van de oud-leden wa ren tegenwoordig de heeren C. Eggink Sr. en W. Wamaar: van de nog-zittinghebbenden de heeren Cariier, Fryiink, Van Leeuwen, Mes kers, F. W. Roozen, Van der Veld, Veldhuyzen van Zanten, J. W. Eggink, Van Egmond, De Groot, Hoek, Lefeber, J. P. Nyssen, Pynacker, Nic. Roozen, Schoneveld en Van Waveren, zoodat slechts de leden Blokker, Van den Berg, Hoog, Segers en Kooiman ontbraken van de actief dienenden. Helaas waren ook de bei de plaatsvervangende voorzitters, de heeren Vis en Deenik wegens verbiyf buitenslands verhinderd, terwijl het ook jammer was dat de oud-voorzitter Mr, Thiel niet aanwezig kon zyn. De tafelpresident, de voorzitter der Alge meene Vereeniging, heeft in een uitvoerige toe spraak de beteekenis van dezen dag geschetst. Uitvoerig ging spreker de eerste levensjaren van het Scheidsgerecht na en had daarbij ge legenheid de waarde te schetsen van den eer sten voorzitter, Mr. Thiel en zyn plaatsvervan ger Mr. Tuymelaar en de acht vakmannen, die zich voor het arbiterschap beschikbaar stel den. Daaronder bevond zich ook de thans nog tot het Scheidsgerecht behoorende lid-kwee- ker J. Pynacker, die een waardeerende toe- spraak in ontvangst had te nemen. Daarop richtte de voorzitter zich tot Mr. Slingenberg, die 10 jaar het secretariaat voerde en wiens arbeid in de eerste jaren voor het Scheidsge recht van biyvenden invloed is geweest. Na een eerbiedige hulde gebracht te hebben aan de nagedachtenis van Mr P. Tjeenk Willink, die zich onuitwischbare verdiensten heeft ver worven jegens de vereeniging en het vak, voor de wyze waarop hy het Scheidsgerecht vormde en leidde, richtte de heer Krelage zich tot Prof. Ribbius, die in de jaren, voorafgaande aan zyn functie als administrateur van den Bond van Bloembollenhandelaren, het plaats vervangend presidium op zoo uitnemende wyze heeft vervuld. Hierna heeft de voorzitter aangestipt de meest markante voorvallen uit de geschiedenis van het jubileerende college. De enorme besparing aan proceskosten die het bestaan van het Scheidsgerecht waarborgt, de hooge eischen waaraan de uitspraken vol doen, ook wat juiste en degelyke redactie be treft, zyn punten, die de voorzitter vervolgens aanroerde en waarvoor hij den secretaris, Mr. Bakhuizen van den Brink, dank bracht na mens de geheele vereeniging. Dat de waardee ring voor het Scheidsgerecht ook groot is by hen, die wel eens klagen over de vertraging in de publicatie der uitspraken, blykt o.m. uit een door den voorzitter voorgelezen brief van den heer Nïc. Bos, correspondent van het Scheidsgerecht, waarin deze, die haast een jubileum viert als afgevaardigde der afd. Kat- wyk in het jaariyks aandringen op spoediger publicatie, onomwonden zyn waardering je gens het Scheidsgerecht tot uiting brengt. Als bewys trouwens dat namens de geheele vereeniging gaarne uiting wordt gegeven aan de oprechte dankbaarheid voor hetgeen het Scheidsgerecht was en is, overhandigt de heer Krelage aan den voorzitter een inktkoker en een voorzittershamer (met inscriptie, als on- ontbeerlyke ingrediënten in de zittingszaal van het college. Mr. Merens heeft in antwoord op de rede van den heer Krelage uitdrukking gegeven aan zyn waardeering vcor de wijze, waarop de Alg. Vereeniging het instituut van het Scheids gerecht heeft in het leven geroepen en zyn ontwikkeling heelt mogelijk gemaakt. Verder voerden nog het woord oud-secreta ris Mr. M. Slingenberg en oud pi. verv. voor zitter Ribbius. De scheidsrechter J. P. Nyssen maakte zich 'tot tolk van zyn medeleden, tqqn hy in zeer waardeerende woorden Mr. Merens hulde bracht voor de wyze, waarpp hy de taak van de scheidsrechters verlicht, hen leert voor zichtige mannen te zyn en zeker niets onbe proefd laat om voor alle scheidsrechters hun functie tot een altijd aangename te maken. De hr. Krelage heeft allen sprekers dank ge bracht voor het gesprokene, zyn instemming betuigend met de hulde aan de corresponden ten gebracht en er zyn blydschap over uitspre kend, dat uit al hetgeen gezegd is, gebleken is, dat de vorm die het hoofdbestuur aan deze huldiging heeft gegeven, waardeering heeft mogen oogsten. Telegrafische en schrifteUjke gelukwenschen werden tydens den maaltijd ontvangen, behal ve de reeds boven vermelde, van de afdeelin- gen Katwijk en Sassenheim, van den plaats vervangend voorzitter Mr. Vis, de advocaten Mrs. Trapman en Nore Thomson en anderen. SoBst: DICK WELMAN (bariton) Dit laatste Mei-concert was wederom vry goed bezocht. Maar, we hebben dit al eens meer opgemerkt, het optreden van een tenor als solist schynt een steviger trekpleister te zyn dan dat van een bariton en naar een sopraan gaat men veelal liever luisteren dan naar een altzangeres. En dit is heel verklaarbaar: hoog kunnen zingen, maar ook hoog te hooren zin gen heeft voor de menschen in 't algemeen een zeer byzondere bekoring van het schitteren van een diamant, een schittering, welke veelal meer indruk maakt dan het geheimzinnig, ro mantisch geflonker van een bloedkleurige robyn. In deze beeldspraak dooireueneeren(i, zou den we, een goede baritonstem daarmede kun nen vergeiyken. Niet, we moeten het tot onze spyt hier wel zeggen, dat de stem van den solist van gisterenavond op deze kwaliteit aanspraken zou kunnen doen gelden. Want het timbre van den heer Dick Weiman is noch donker en romantisch, noch flonkerend van kleur, terwyl ze in het hoogere register tevens draagkracht mist. Het kwam althans in de beide gezongen aria's al heel weinig tot z'n recht en w ebetwyfelen dan ook, of recitatief en aria uit Figaro's Hochzeit „Des Procesz schon gewonnen", zoowel als de aria uit Meyer beer's „L'Africaine" wel van een goede keuze getuigden ten opzichte van zyn stemkwalitei- ten. Vooral in het laatste schoot de solist Ook aan breedte en dramatiek, zy het misschien niet aan begeestering, te kort. Nochthans had de heer Weiman veel succes met beide nummers en gaf hy een korte reprise uit de laatste aria als toegift ten beste. Aansluitend by, of liever ter inleiding van de eerste aria liet Marinus Adam het orkest de altyd geestige en petlllante ouverture spelen van Rossini's „Babier de Séville". We hoorden voor de pauze ook een weinig uitgevoerd werk van Gustave Pierné, „Le col lier de Saphirs", klaarblijkelyk een Balletpan- tomime, met veel charme door het orkest ver tolkt. Men herkent In de entre-acte muziek den epigoon zoowel van Wagner als van César Franck, terwyl in de Sérénade en het He tableau meer persooniyke accenten .vallen te ontdekken. 'Veel indruk maakt het werk overi gens niet, maar zeker zal de muziek als bege leiding van een goed uitgevoerd ballet inslaan,, Op verzoek ging de Danse Maccabre van Saint Saëns. een altijd gaarne gehoorde symphonische „Dichting" van den Franschen geweldenaar, waarby het ensemble óók de xylophoon zich nochtans moge hoeden voor al te sterke klankgeving, wijl de macabere indruk hierdoor van zijn realisme inboet. De minder vaak gespeelde eerste Ungarische Rhapsodie van Liszt in F, met haar melan choliek thema, sloot het overigens uitstekend samengestelde programma met een vlotte ver tolking af. Er was voor dirigent Adam en zyn musici veel en geestdriftig applaus. Het volgende concert zal, behoudens onvoor ziene omstandigheden Donderdag 9 Juni a.s. plaats vinden. J. S. Piet Hein, een burgerjongen van Delfshaven, was een dapper soldaat en kloek zeeman, die ai heel wat gezien en ondervonden nad en een groot vriend was van Spanje. Hy had er ook wel reden toe, want een van de liefheden, die hij van de Spanjaarden had genoten, was, dat hij eenige jaartjes als slaaf op de galeien was geweest en eens een ferme geeseling had onder gaan; dingen die iemand goed in het geheugen blyven. Ook heeft hy al dien tyd op de galeien voor zich en zijn vader moeten zwoegen en leven van de magere verdiensten, die hem het kousenbreien opleverde. Onze held nu had zich in West-Indië door dappere daden al een grooten naam gemaakt en de verovering onder anderen van San Sal vador of Bahia in Brazilië staat als een van zyn merkwaardigste feiten opgeteekend. In de wateren van Amerika was hij tehuis en overal was hy te vmden, tot groot genoegen van de Spanjaarden natuurlijk, die geen neus buiten de deur zouden steken, of hy zat hen op het hjf. M enhad die Hollandsche jongens eens moe ten zien, toen ze vernamen, dat de Spanjaarden (zomer 1628) met kostbaarheden ln aantocht waren. Ze klommen als katten naar boven. De raas, de masten, de touwen, alles zat vol. Ein- deiyk daagden ze op. Het waren tien Spaan sche schepen, die den heelen nacht bij vergis sing op de vuren van de Hollandsche vloot wa ren aangezeild. Het waren echter de wezenlyke schepen van de zilvervloot niet. Ze waren ge laden met huiden, meel, brood, campêckehout, cochenille en indigo Niemand vroeg of ze klein of groot waren Trouwens in een oogwenk ga ven ze zich over In een oogwenx was ook de echte zilvervloot in de baai van Matanzas op gezocht, want daarneen was ze gevlucht. Een matroos zag een touw overboord hangen, klau terde brutaal naar boven en zoo beteuterd wa ren de Spanjolen, dat ze hem niet gevangen na men, maar lieten begaan met het over de ver schansing gooien van andere touwen en de Friesche matroos had succes. By de makkers was het wie het eerste boven was en zoo was in enkele oogenblikken de Spaansche zilvervloot in Nederlandsche handen. Piet Hein, ook niet dom en tevens speculant, schreef aan moeder de vrouw, dat ze flink wat actiën van de West-Indische Compagnie moest koopen, maar we weten het, „genoord de Vrou- wen-Burenraad" werd besloten de aanwijzing niet te volgen. De jachten de Ooievaar en de Vos waren vooruitgezonden om het goede nieuws der verovering in het vaderland te brengen. En zoo wist ook mevrouw Piet Hein 't, maar ja, het konden wel praatjes zijn. Spoedig stelde de Admiraal op alles goede orde en de schepen werden bij gedeelten naar het vaderland gezonden. Het was schipper Salomon Willem, die de tyding het eerst in het land bracht en daar voor van Stadhouder Frederik Hendrik een gouden keten ontving. Vereerende ontvangst. Er kwam toch veel geld in het land! Maar dan, toen Plet Hein zelf tn het land kwam. Hy kon nauwelyks door het gedrang der jubelende menigte heenkomen. Vol veront waardiging zei hy: „Kyk, hoe raast het volk nu ik zulke groote schatten thuis breng, waar weinig voor gedaan is en toen ik zwaar heb moeten vechten en veel grooter daad gedaan heb dan deze, toen taalde nauwelyks iemand naar my." Ontzettend veel belangstelling dus voor hem. Nog maanden lang trokken de vloot en de meegebrachte schatten veel kykers. Daar toe behoorden ook vorsteiyke personen o.a. Fre derik Palts, graaf van den Ryn, die met Louise Juliana, dochter van Frederik Hendrik was ge trouwd. Hy was Koning der Bohemen en omdat hy dat maar een winter was geweest, kreeg hy den bynaam van den „Winterkoning". Door overmacht moest hy het opgeven en week naar Holland. Zoo trok ook hy in Januari 1629 met zyn oudsten zoon Prins Hendrik per schuit van Haarlem over Spaarne en IJ naar Amsterdam om de schatten der zilvervloot te gaan zien. Er stond een hevige wind. In de Hollesloot, een deel van het voormalige XJ, nabij Westzaan is de veerschuit, waarop het vorsteiyk gezelschap zich bevond overzeild geraakt door een dryver. Dadeiyk liep de veerschuit vol. Dè Koning wist nog op dien dryver te vluchten, maar de Prins en drie edelen verdronken. Dit was de naaste aanleiding tot de nieuwe vaart, waarover al Jaren was gedelibereerd, HaarlemAmsterdam en wel Trekvaart en Wa genweg. 4 April 1631 gaven de Staten van Hol land en West-Friesland octrooi en weldra was er volledige overeenkomst tusschen de twee steden. De spade werd byna onmiddeliyk in den grond gezet en reeds Juni 1632 vertrok de eerste trekschuit naar Amsterdam en reeds 1639 was een volledige één-uursdienst vanaf beide steden georganiseerd, die een paar nonderd jaar den naam van „sneldienst' verdienae. Voortaan kon men op een voormiddag of namiddag nog heen en weer, terwijl de moeilijke reis over den Spaarndammerdijk veelal een dag eischte. De heer S. Boon, bestuurslid van „Caecilia" schrijft ons: Het Haarlemsch Mannenkoor „Caecilia", di rigent Nico Hoogerwerf, neemt op Zondag 19 Juni a.s. deel aan den internationalen zang- wedstryd te Amsterdam. By dit concours, uit geschreven door de liedertafel „Onderlinge Oefening" in genoemde stad, komt het uit in de hoogste eere-afdeeling en heeft daarby te kampen tegen een tiental andere vereenigin- gen, meerendeels uit Nederland, voor het ove rige uit Duitschland enRoemenië. Dat zal een zwaren stryd geven. Echter er wordt en er is, al was de start zeer teleur stellend (langdurige ziekte van den dirigent!) zeer hard gewerkt. Vrydag 17 Juni neemt dit studeeren een einde. Op dien dag toch valt de slotrepetitie en wel 'k hoop, geachte lezer, dat dit een verrassing voor u zal zijn in concertvorm. Medewerking aan dit concert verleenen „Haarlems Klein a capella Koor" (ook onder leiding van den heer Hoogerwerf) en Pevecke Sdruzeni Prazskiych Vcitelek". Wat?".... Welnu, 't is een zangvereeniging van Praag- sche onderwyzeressen, die, evenals het a ca pella koor, wanneer de concertavond gekomen is, reeds in het vuur zyn geweest en naar we hopen, mét deze zustervereeniging, dan al een mooie overwinning zullen hebben behaald. Of daar kans op is? Wel, het a capella koor is bekend om zyn artistiek zingen en Praag is de hoofdstad van een land, waar de beoefening van den zang een aanzienlyke hoogte heeft bereikt. Behalve koorwerken in haar moedertaal zul len de dames ook liederen met Duitschen en Latijnschen tekst ten gehoore brengen. Tot slot nog een en ander over „Caecilia". Deze vereeniging, ruim tweehonderd man sterk, is een prachtig koor en dank zy de eminente leiding van den heer Hoogerwerf, zijn de pres taties in één woord schitterend. Het verplichte nummer voor den wedstryd is „Memoria Judaeorum" van Sem Dresden (woorden van Tacitus), een kunstwerk van den eersten rang. „Dit is", zoo drukte de heer Hoogerwerf zich vóór eenige dagen tegen my uit, „dit is het mooiste en kunstzinnigste werk, dat ik ooit ter bestudeering voor een wedstryd heb gekre gen." Opmerkelyk is ook de veranderde houding der zangers tegenover deze compositie. Stonden zy er aanvankeiyk vreemd en afwijzend, ja haast veroordeelend tegenover, thans zingen zy dit lied met bewondering en liefde, omdat zij gevoelen, dat hier een nieuwe wereld voor hen is geopenbaard. Als koor naar keuze geeft „Caecilia" „Re quiem", etc. van Heinr. Zöllner, het beroemde werk, dat een aantal jaren geleden de koor zangwereld in rep en roer bracht door zyn omvang en moeilijkheid en waarmede de Ko ninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" den keizersprys behaalde. Het is niet geschreven als liturgischen zang voor de R. K. kerk. Daarvoor heeft het een te wereldsch karakter. Maar byzonder mooi is het tegeiyk. 'k Herinner aan het fyngevoelde „Benedictus" en aan het jubelende „Hosanna' van de fuga in het derde deel. Tot besluit de mededeeling, dat de thans 80- jarige componist den 19en Juni naar Holland komt, om zyn werk te hooren uitvoeren. Heden, Woensdag 1 Juni, zal door het fan. farekorps „Kunstgenot", directeur Jos. Zedel, op het Weltevredenplein het eerste pleincon cert van de Fedratie van Haarl. Muziekveree- nigingen gegeven worden. Het programma ie als volgt 1. Spearmint, masch, V. Turini. 2. L'Arrivée de la Poste, Morceau caractérie. tique, R. Eilenberg. 3. Goede Kameraden, marsch, C. de Roy v. Zuijdewyn. 4. Zaida, ouverture-facète, V. Mailly. 5. Bruxelles-Lille, marsch, Louis Vermaeten. 6. Souvenir de t»mur, marsch, A. L. Doyen. 7. Rose Marie, ouverture de l'Opera.Comique en 3 actes, S. Vlessing. 8. Lentezang, marsch, Kessels. 9. Euterpe, Fantaisie, Louis Bajus. 10. ParisBruxelles, marsch, L. Purnatte. Dat Santpoort met wyden omtrek een mooi onderdeel van de gemeente Velsen uitmaakt, zoowel wat natuurschoonheid als comfort voor den bewoner betreft, is in ruimen kring be kend, doch de Vereeniging „Santpoorts Bloei" heeft het ter uitbreiding van deze gunstige be kendheid nuttig geoordeeld, een „Gids vöor Santpoort" uit te geven. Met deze uitgave kan zy in haar doel zeker geslaagd geacht worden. De uitvoering van het boekje getuigt van goede typografische kennis en kunstzinnigen smaak en zyn inhoud vermag wel, den lezer van Santpoorts schoonheid als toeristenverbiyf- en woonplaats te overtuigen. De oud-burgemeester van Velsen, de heer R. G. Rykens, schryft een kort woord ter in leiding en noemt Santpoort daarin den „Salon van Velsen"; het mooiste vertrek der gemeente Velsen is Santpoort met omgeving. Nergens in den geheelen omtrek vindt men zooveel ge legenheid tot vrije wandeling en by ongunstige weersgesteldheid is in de onmiddellyke naby- heid de stad Haarlem en iets verder de hoofd stad des ryks. Met deze plaatsen bestaat een uitgebreide verbinding per electrische spoor en autobus, wat Santpoort by uitstek voor forensen geschikt maakt. De poging var „Santpoort's Bloei" om dit in den lande meer bekend te maken, schynt den heer Rykens een zeer gelukkig idee en hy wenscht, dat zy moge slagen. Het boekje bevat verder een aantal belang rijke mededeelingen vooral voor hen die zich in Santpoort willen vestigen, o.a. betreffende den gezondheidstoestand is Santpoort, be lastingen, industrie en winkelstand, onderwys en inlichtingen op kerkehjk gebied. Eenige mooie natuuropnamen van duinge zichten en fraaie villa's, als „Duin en Kruid- berg" verluchtigen den tekst, waarin ook mooie wandeltochten aangegeven en beschreven wor den, en tenslotte geeft een historisch overzicht een beeld van de niet onbelangryke plaats, welke Santpoort met zyn Ruïne van Brederode ook in vroeger tyden heeft ingenomen. Voor de leden van de Katholieke Jonge Mid denstandsvereeniging „De Kring" te Haarlem, zal de heer de Kat, ingenieur van de K.L.M.. een interessante lezing houden over „Vliegtuig- wezen en Vliegtuigbouw". Mooie lichtbeelden zullen het gesprokene verduideiyken. De by- eenkomst vindt plaats vanavond om half negen in het Eigen Huis aan de Jansstraat 49. Men verzuime deze belangryke voordracht niet. Zondag 5 Juni zal een excursie, aansluitend op de lezing, naar de Fokkerfabrieken gemaal- worden. Na bezichtiging van de fabrieken za: getracht worden tegen gereduceerden prys te vliegen vanaf Schiphol. Leerzame dagen voor de Haarlemsche K.J.M.V.'ers! Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsche Inkoc combinatie half 9 uur Bestuur r. k. Grafischen Bond 8 uur Vertrouwens mannen Metaalbewerkers 8 uur R. k. Bevolkingsbureau 8 uur. .Yeltevredenplein Concert vanwege de Fe deratie van Haarlemsche Muziekverenigin gen door „Crescendo" van Spaarndam 8 uur. Rembrand-theater Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30, 7 uur en kwart over 9. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30, 8.15 uur. Luxor-theatcr Bioscoopvoorstellingen en va riété 2.30, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum. Geopend v. 10-5 u R.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen by Mej. H. Simons, Bioemholfstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. zaterdag 10—12 uur. Adres; Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Barteljorisstraat 16 Tel. 10756 ALLE MERKEN STOFZUIGERS Hedenavond 8 uur houdt de afd. Haarlem van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereeniging een byeenkomst in hotel „Den Hout". in deze byeenkomst zal jkvr. Jacoba Repelaer van Driel een voordracht houden over „Het lied van alle tyden". De bijeenkomst is ook toegankeiyk voor ge- introduceerden In de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen te Overveen, hadden hedenmorgen qe H.H. Uitvaartdiensten plaats voor wylen den heer L. H. Byvoet, die Zondag in den oudeidom van 66 jaar overleden is. De plechtige H. Mis van Requiem werd opge dragen door den zeereerw. heer pastoor Niekerk met assistentie van den zeereerw. heer pastoor H. W. van Beek uit Amsterdam, neef van den overledene, als diaken, en den weleerw. beer kapelaan J. Verhaar, als sub-diaken. Onder de vele belangstellenden, ln kerk en op bet kerkhof aanwezig, waren o.a. eenige oud collega-kweekers en namens de IJsclub voor Haarlem en Omstreken, waarvan de overledene bestuurslid was, de heeren jhr. P. J. Boogaert, voorzitter, J. H. Sauveur, vice-voorzitter, Th. Beccari en H. Franken, bestuursleden. Ook het personeel der Ijsbaan was tegenwoordig en eenige leden van het vroegere personeel van den overledene. De plechtigheden op het kerkhof werden q0o pastoor Van Niekerk verricht, met dezelfde as sistentie. Door de IJsclub was ook een fraaie krans ge zonden. po' ïo UH Vandaag herdenkt de heer F. du Maine den dag, dat hy 25 jaar Jp zyn welbekendé banketbakkerszaak, „Het Huis met de Luifel" aan de Kruisstraat 37 gevestigd is. Tegen de bedoeling van den heer du Maine in (hij had het feest in verband met de tyds omstandigheden niet willen vieren), hadden zyn vrienden dit heuglijk feit toch niet zoo maar zonder meer voorby willen laten gaan en zoo waren er dan ook hedenmorgen reeds talrijke gelukwenschen en bloemstukken ge zonden. In de etalage was een prachtige na bootsing van „Het Huis met de Luifel" van chocolade tentoongesteld, welke vervaardigd was door de cacao en chocoladefabriek „Union" alhier. Blijkens aanteekeningen uit het archief dei- gemeente Haarlem, is de eerst bekende eigenaar van het „Huis met de Luifel" geweest de weduwe van Evert Lomans. In het Verpondings- cohier van 1734 staat het huis op naam van de weduwe van Evert Lomans. Evert Lomans ia getrouwd in Augustus 1693 en gestorven in Januari 1728. De weduwe verkocht het huis in December 1750 voor 1050 aan H. de Vos. In de betreffende verkoopacte heet het huis „Vanouds genaamt den Blaauwen Oven". In April 1752 werd het huis verkocht aan W. van Limburg voor 1360, wiens weduwe, later her trouwd, in December 1796 de zaak van de hand doet aan P. Giljouw voor 2400 (opstand en gereedschappen). In October 1810 werd het huis verkocht aan H. van der Toek, in 1822 aan P. de Nys, in 1882 aan S. Stam en op 1 Juni 1907 werd het overgedaan aan den tegen- woordigen eigenaar, den heer F. du Maine. De heer W. Roodenburg herdacht vandaag zyn 40-jarig dienstjubileum bij de Haarlem sche Brood- en Meelfabriek. Door directeur en bedryfsleider werd hy in zeer waardeerende woorden toegesproken. Beiden roemden zijn trouw en eeriykheid en uitten den wensch, dat hij nog jaren lang de kracht en den lust tot den arbeid zou vinden. De directie bood als stoffelyk blyk van be langstelling een enveloppe met inhoud aan, terwyl het personeel een ligstoel en bloemen schonk. Aantal behandelde posten 11581 (v. j. 15229), aantal inlagen 7136 (v. j- 10006Ó., aantal terug betalingen 4445 (V. j. 5223). Ingelegd f 479.451.- (v. j. f 847.693.65). Terugbetaald f583.971.27 (vórig jaar f 681.993.29a. Minder ingelegd f 104.520.27 (v. j. meer f 165.700.36). Aantal nieuwe boekjes 151 (v. j. 258), Aantal afbe taalde boekjes 177 (v. j. I70é,. Spaarbusjes op 31 Mei 1932 in omloop: 3395. Geledigd in Mei 1932: 239 busjes met totaal inhoud f 4810.78. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Mei 1932 340. In de dezer dagen gehouden Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders in de N.V. Tech nische Maatschappy P J. F. van Oeffel werden de balans en verlies en winstrekening over het boekjaar 1931 goedgekeurd. Het dividend werd, na ruime afschryving en dotatie aan het reser- sefonds, bepaald op 4 pet. (v. p. 8 pet.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2