PROVINCIAAL NIEUWS Laatste Nieuws Revolutie in Chili geslaagd J. LOTTGERING FINANCIEEL OVERZICHT MARKTEN STOOMEN VAN PERZISCHE KLEEDJES EN TAPIJTEH MAANDAG 6 JUNI Kring West-Friesland van den L. T. B. MUZIEKCONCOURS TE HAARLEM (N) R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord-Holland Zondag 5 Juni M arschwedstrijd Concertwedstrijd HERINGA fit WUTHRT^H Eerewedstrijd ANDIJK HOOGKARSPEL HOORN KROMMENIE MONNIKENDAM PASTOOR C. J. KARSKENS Te Wervershoof overleden PURMEREND STAATSLOTERIJ PATER S. BERNSEN f De beminde leer aar van de R.K. H. B. S. te Leiden vrij plot seling overleden Stofzuigerhuis MAERTENS Ververij en Chemische Wasschetfi Groote Houtstraat 5a, Telef. 10771 H. R. Te Lutjebroek hield Donderdagmiddag deze kring een huishoudelijke vergadering, waarin voornamelijk de te volgen gedragslijn voor het huren van arbeiders werd besproken. Zooveel mogelijk zal men in het komend sei zoen de eigen arbeiders uit de eigen plaats huren. Besloten werd, dat men de vreemde ar beiders alleen zal huren via de arbeiders-orga nisatie „St. Deus Dedit". Het weekloon werd bepaald op 28 of 18.als de arbeider bij den patroon in den kost is. De vergadering verklaarde er zich ook tegen, dat aan het waterschap „Drechterland" een zoo hooge jaarlijksche bijdrage zal worden op gelegd voor het kanaal Hoorn—Medemblik. 't Zullen tenslotte de West-Friesche tuinders zijn. die deze zware financieele lasten, waartegen over weinig nut staat, moeten dragen. De secretaris, de heer B. Machielse, deed me- dedeeling van de reden, waarom hij meende niet langer het secretariaat te kunnen waar nemen. Noodgedwongen gaat hij heen. De voorzitter betuigde zijn spijt over dit heen gaan. Zaterdagavond 4 Juni had het Groote Ope ningsconcert plaats op het Feesterrein, waar de beide concerteerende vereenigingen St. Coe- cilia van Nieuwendam en Haarlem-Noord van uit de Zaanenlaan in optocht waren heenge gaan. Het was omstreeks acht uur een drukte en jolijt van belang in dat overigens stille Noorderkwartier. Jammer dat het weer niet zoo meewerkte als gehoopt was, want er woei een koude wind uit het Noorden en het ver blijf in de openlucht was minder aangenaam. De heer S. A. Noom, dirigent van beide ver eenigingen, voerde eerst met de harmonie van Nieuwendam eenige aardige nummers uit. waaronder een Jubileum-marsch en de Ouver ture Marion van S. Vlessing, de Sinfonia Pic- ciola van Boyer, de Ouverture Orpheus van Offenbach en een marsch van Bidgood. Na de pauze vond een uitstekend geslaagde uitvoering plaats door beide bovengenoemde vereenigingen, zoodat de muziektent een tach tigtal muzikanten bevatte en het klankgehalte dus wel zeer massaal en rijk was, en het beste deed verhopen voor het succes van beide ver- eeniging enin de komende wedstrijddagen. Te twaalf uur had in het Gymnastieklokaal van de R. K. School aan de Eemstraat de of- ficieele ontvangst plaats van Hoofdbestuur, Juryleden, Eere-Comité, Voorzitters en Diri genten der deelnemende vereenigingen. Daar werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren F. H. v. d. Linden, voorzitter der ontvangende vereeniging, den heer Ch v. d. Bilt, lid van het Eere-Comité, den heer C. H S. Heilker, penningm. van het Uitvoerend Co mité, en door den heer Jb. Horio, secretaris van het Hoofdbestuur van den Bond van Fan farecorpsen in N.-H. Xn de Rijnstraat, welke door de goede zorgen der Haarlemsche politiemannen uitstekend was afgezet, vond daarna om ongeveer half één de marschwedstrijd plaats, waarvoqr 7 vereeni gingen hadden ingeschreven. De uitslag van dezen wedstrijd werd door de Jury vóór het begin van den Concertwed strijd meegedeeld en luidde als volgt: 1 Har monie Crescendo. Bovenkarspel, 77 punten, 3e prijs; 2. „Pius X", Venhuizen, 82 p., 3e pr.; 3 „St. Gregorius", Waarland, 82 p., 3e pr.: 4. St Caecilia", Haarlem <N.>, 94 p., 2e pr.; 5. St Caecilia", Grootebroek, 106 p., Ie pr.; 6. „St Caecilia", Zwaag, 91 p„ 2e pr.; 7. Patronaats fanfare", Castricum, 89 p., 2e pr. Zooals we reeds in ons blad van Zaterdag avond meedeelden, bestond de Jury voor dit Concours uit de heeren Th. v. d. Bijl (Amster dam), A. L. Hazebroek (Haarlem) en S. Vles sing (IJmuiden). Vierde afdeeling Harmonie. Twee afdeelin- gen schreven hiervoor in. Als verplicht num mer voor deze afdeeling was gekozen „Fantai- sie Musulmane" van F. Tilliard. „Crescendo", Bovenkarspel, dir. P. v. Westen te Zwaag, met 35 leden, was door het lot aan gewezen om het Concertconcours te openen. Het verplichte nummer werd voor 'n vierde afdeeling zeer verdienstelijk uitgevoerd. Zuiver klankgehalte, goede rhythmiek en samenspel. Het vrij-nummer Union et concorde van Beriot, mocht aanspraak maken op dezelfde kwaliteiten. Op 'n enkel minder zuiver nootje na werd uitstekend geblazen. Daarna trad „St. Gregorius" uit Nibbixwoud op, onder leiding van E. Koning uit Hoorn, met 36 leden. In het verplichte nummer gaf deze vereeniging eveneens zeer goed ensemble- spel te hooren. Vooral de enkele chromatische passages werden zuiver geblazen, terwijl de rhythmiek op 'n enkele plaats iets minder scherp was. L'Aurore d'un beau Jour, het vrije nummer, kreeg een zeer zuivere vertolking, met goed verzorgde nuanceering en in goede opvatting van tempo, phraseering en dynamiek. We hadden inmiddels een gunstiger plaats gekregen aan de pers werd blijkbaar slecht gedacht en konden dus scherper hooren. Derde afdeeling Fanfare Hiervoor was het perplichte nummer de fantaisie van Ch. Hemmerlé „Jeanne Hachette". „Hou en Trou" uit Heer Hugowaard, dir. P. Anderson uit Alkmaar (24 leden), was in de uitvoering van het verplichte nummer minder gelukkig. Vooral in het begin, het langzame gedeelte liet de stemming nog al eens van Zuiverheid te wenschen over. Ook het klank gehalte was minder fraai, We merkten nochtans een goede nuanceering op en de opvatting was in ieder geval gezond. Het vrije nummer „Astrid" van E. W. Strauwen, bleef, op 'n enkele figuratie van de pistons na, vrij zuiver en be heert qua ensemblespel. „Kunst naar Kracht" uit Berkhout, met 25 leden, onder leiding van Z. v. Mosoel uit Oosthuizen, gaf over het algemeen een fris- schere vertolking van het verplichte nummer. Het samenspel was massaler, terwifl toch ook de nuanceering niet werd verwaarloosd. De vertolking van het vrije nummer „Kalma", var een componist met 'n onuitsprekelijken naam N. HAARRLEM CFNTR»»P VERWARMING HERINGA-JOHNSON-OLIEBRANDERS was zoo mogelijk nog beter. Duidelijk viel hier op, dat er stevig op was gestudeerd. Derde afdeeling Harmonie Verplicht nummer was „Violetta" van F. Andrieu. In deze afdeeling was slechts één mededin gende vereeniging, de harmonie „Pius X" uit Venhuizen, met 24 leden en 15 aspiranten, onder leiding van Jb. Caffing uit Wester Zwaagdijk. Vooral het figuratiewerk had hier zoo goed als in alle instrumentengroepen, vooral echter bij de klarinetten, nogal wat te lijden. Tal van nootjes bleven weg. In het vrije nummer, een goede ouverture-muziek van La Montagne, Maria-Henriette, liet de zuiverheid te wenschen over. Ook voor de Tweede afdeeling Fanfare was slechts één vereeniging ingeschreven en wel: „St. Gregorius" uit Waarland, gem. Haren- carspel, met 18 leden en 7 aspiranten, onder leiding van Jac. Beemsterboer uit Waarland. Het verplichte nummer hiervoor was Cortège Enthousiaste van A. Floris. Over het algemeen was hier weinig sprake van nuanceering alles klonk vrij hard en eentonig sterk. Het vrije nummer, de fantasie „Fête Triomphale" van v. Dam, was heel wat beter van stemming en samenspel, alsook van nuanceering, ofschoon het geheel toch altijd nog vrij sterk bleef. Voor de tweede afdeeling Harmonie waren geen gegadigden. In de eerste afdeeling Harmonie ook slechts een tweetal, en wel, als eerste daarvan de jubilerende vereeniging en gast- vrouwe „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord. Verplicht nummer voor deze afdeeling was de Pastorale Suite van Ph. Vlessing. „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord, onder lei ding van S. A. Noom, (Amsterdam) trad op met 33 leden en 5 aspiranten. Het verplichte nummer, waarin het pastorale karakter zeer goed was bewaard, werd ook zeer verdienstelijk uitgevoerd. in zuivere stemming en fraaie dynamiek Als vrij nummer was de Ouverture Symphonique van S. Vlessing gekozen. Er werd verdienstelijk geblazen, ofschoon we de forti hier en daar wat gemarkeerder hadden gewild en enkele verbreedingen wel op haar plaats zouden zijn geweest. De stemming was in elk geval over 't algemeen zuiver en enkele ge- deeelten waren zelfs heel fraai van afwerking. „St. Caecilia" uit Wervershoof, met 31 leden, aangevoerd door dir. G. Groen uit Medemblik, blies het verplichte nummer in afwisselend juiste opvatting. Het ensemble spel was echter ook heel goed verzorgd, en de dynamiek was zeer verdiensteliik. De Ouverture Minerva was van opvatting vrij slap, maar de technische uitoering zoodanig, dat we in deze vereeni ging een ernstige concurrent zagen van haar naamerenoote uit Haarlem-Noord. In de eerste afdeeling Fanfare waarvoor als verplicht nummer de Marche des Eburons van Martin was gekozen, trad als eenige deelneemster op de vereeniging St. Hildegardls" uit Tuitjenhorn, met 29 leden en 3 aspiranten, onder leiding van dir. E. Peetoom (Alkmaar), gaf van het verplichte nummer een goede interpretatie, met zuiver afgedwongen dynamiek. Ook de techniek was heel goed, en we merkten hier de fijne af werking van de détails op. een afwerking zoo als we tot hiertoe nog niet hoorden. „Euterpe" het nummer naar keuze, van Andrien, werd eveneens zeer beschaafd ge speeld en In zeldzaam gave afwerking in alle instrumentengroepen. Het was een keurige prestatie. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie. Ver- phcht nummer hiervoor was de Ouverture uit de bekende operette van S. Vlessing „Marion" de Marketenster. St. Caecilia uit Grootebroek, met 47 leden, onder directie van E. Koning, uit Hoorn, voerde de muziek van Vlessing's Ouverture zeer ver dienstelijk uit, met goede rhythmiek en dyna miek: de techniek was niet steeds even fijn van afwerking en een enkele passage klonk wat rommelig. Als vrij nummer ging Sinfonia Pic- ciola. De stemming was hier niet steeds zuiver, zij schommelde nog al: de voordracht viel zeker te prijzen, en de opvatting was in ieder geval gezond. Afdeeling uitmuntendheid Fanfare. Hier mee werd de concertwedstrijd gesloten, terwijl verplicht nummer was Polonia, een Po^naise van F. Sali. Twee vereenigingen hadden hier te kampen om den eerepalm. „St. Caecilia" uit Zwaag met 19 leden en 5 aspiranten, onder leiding van P. v. Westen (Zwaag) leverde een goede prestatie, ofschoon de techniek hier en daar wel wat te kort schoot. In het vrije nummer La Reine Tragique van Popy liet de voordracht doch vooral de tempo opvatting te wenschen. Het was slee- pend in plaats van lente. Ook de stemming was niet altijd onberispelijk. De Patronaatsfanfare uit Castricum, onder- leiding van P. Cuys, aldaar, met slechts 23 wer kende leden, liet hier heel wat beter werk hooren. De opvatting was zeer muzikaal, zoo wel in het verplichte als in het vrije nummer „Bardes et Checaliers" van L. Reynaud. Alles klonk zuiver en men kon hooren dat dit con cours goed was voorbereid. De uitspraak der jury na dezen eersten Con certwedstrijd bekend gemaakt, luidde als volgt: 4de Afd. Harmonie: 1 „Crescendo", Boven karspel, 3e prijs met 269 punten; 2. „St. Gre gorius", Nibbixwoud, le prijs met 352 punten. 3de Afd. Fanfare. 1. „Hou en Trou", Heer- Hugowaard, 3e prijs met 277 punten: 2 „Kunst naar Kracht", Berkhout, le prijs met 343 ptn. 3e Afd. Harmonie: 1 „Pius X", Venhuizen, 3e prijs met 234 ptn. 2e Afd. Faniare. 1 „St. Gregorius", Waar land, 2e prijs met 301 ptn. le Afd. Harmonie: 1 „St. Caecilia", Haar- lem-N. met lof van de jury le prijs met 378 ptn.; 2 „St. Caecilia", Wervershoof, le prijs met 374 ptn.; le Afd. Fanfare: 1 „St. Hildegardus", Tuitje- horn, met lof van de jury, le prijs met 399 ptn. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: 1. „St. Cae cilia", Grootebroek, le prijs met 362 ptn. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: 1 „St. Cae cilia", Zwaag, 2e prijs met 334 ptn.; 2 „Patro naatsfanfare", Castricum, le prijs met 344 ptn Jammer was het voorzeker, dat tengevolge van het gering aantal mededingers in de ver schillende afdeelingen, er zoo weinig gelegen heid was tot vergelijking der betreffende corp sen onderling. Voor den v/elke 's avonds om even half negen plaats vond, waren dus 7 gegadigden. St. Caecilia uit Wervershoof was tengevolge van het ontbreken van een vrij nummer voor den eerewedstrijd naar huis getogen, hadden deze menschen niet op een eersten prijs durven hopen, ofwas de jury zoo mild geweest? Hoe het zij, de eerste prijswinners lieten zich alle nog eens in volgorde hooren, waarbij het ons slechts opviel, dat velen toch eigenlijk vooi dezen eerewedstrijd een minder fraai, en soms ook wel wat gemakkelijk nummer hadden ge kozen. La Princesse Palatine bij voorbeeld en Cortège Nuptial kunnen toch niet gerekend worden te belmoren tot waardige nummers voor een eerewedstrijd. Maar men speelde ze nu eenmaal. De uitslag, onmiddellijk na afloop meegedeeld, was als volgt: St. Caecilia, Grootebroek, met Popy Ballet 180 ptn.; Patronaatsfanfare, Castricum, met Excelsior Cortège 168 ptn.; St. Hildegardis, Tuitjenhorn, met Marsch Cortège Nuptical 147 ptn.; St. Caecilia, Haarlem-N., met Féerie Bal let, 138 ptn.; St. Gregorius, Nibbixwoud, met Princesse Palatine, 126 ptn.; Kunst naar Kracht, met L'Aurore d'un beaujour 105 ptn. Nu reeds aardappelziekte Door enkele bou wers werd de vorige week reed-: aardappelziekte geconstateerd. Dit is buitengewoon vroeg «n door de Coöp. Ver. „Akkerbouw" zijn reeds maatregelen getroffen en wordt kopervitriool en kalk nu reeds beschikbaar gesteld. lederen morgen kan men zich daarvan voorzien, 't Is te hopen, dat de weersgesteldheid spoedig van dien aard wordt, dat voor uitbreiding niet meer gevreesd behoeft te worden. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer D. Schuitemaker slaagde voor 't Mercurius-examen boekhouden. Opening vischtfjd Nauwelijks is 1 Juni de opening van den vischt^d daar, of eeds den zelfden morgen komen velen uit de hoofdstad per vrachtauto, per luxe of motorrijwiel aan gereden. De heer Minnes van het café „Cen trum" was hierop goed voorbereid en had in den stillen tijd een 25-tal nieuwe schuitjes be steld, welke thans netjes in volgorde aan deu wal gereed lagen. Deze maatregel zal r veel toe bijdragen het nu reeds zoo veelvuldig bezoek nog sterk doen toenemen. Raad Op Vrijdag 10 Juni, ten 1% ure NT zal de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeenkomen. Verlof Burgemeester De burgemeester zal van 4 tot 30 Juni in het buitenland vertoeven Als waarnemend burgemeester zal optreden de heer C. Rens. Kasgeldleeningen. in verband met een aanbieding van het kantoor Hoorn van de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V., welker Directie bereid is tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de ge meente, stellen B. en W. den Raad voor om het raadsbesluit van 16 Febr. j.l. in te trekken en hun college opnieuw te machtigen in het jaar 1932 tot tijdelijke versterking van de ge meentekas gelden op te nemen tot een bedrag van ten hoogste ƒ300.000.zulks hetzij door het aangaan van rekening-courant-overeen komsten, hetzij door afgifte van driemaande- lijksche promessen, hetzij op anderen voet. Statuten. De „Stcrt." bevat de statuten van den Provincialen Bond van Rundveefok- vereenigingen in Noord-Holland, vroeger ge vestigd alhier, thans te Alkmaar. Een nieuw gezichtspunt. De S.-D. Raads fractie heeft thans een voorstel tot loonsver laging van het gemeentepersoneel ingediend met sterk progressieven inslag. Voorgesteld wordt tot 1000 geen aftrek toe te passen. Daarna bij 1000 5 pCt. aftrek tot 10 pCt. voor de hoogere tractementen. B. en W. hadden een verlaging van 3 pCt. over de geheele linie voorgesteld. Zestigjarig bestaan „Lycurgus". Aan de nationale gymnastiekwedstrijden, uitgeschreven door de gymnastiekvereniging .Lycurgus" ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan zal worden deelgenomen door 24 Damesvereenigin- gen en 20 Heerenvereenigingen. Het programma voor Zaterdag 11 Juni is als volgt samengesteld: 4 uur receptie van ae feestvierende vereeniging in het lokaal Ons Ge noegen. 8 uur eereavond in het gymnastieklo kaal aan de Zonnelaan, waar tevens de per- soneele wedstrijd voor heeren in het toestel- turnen zal plaats hebben. 9 uur bal-champêtre op het Zuiderschoolplein. Zondag 12 Juni: 10.30 uur aanvang wed strijden toestelturnen dames en heeren op het Zuiderschoolplein. 12 uur officieele ontvangst door het gemeentebestuur in de concertzaal aan de Zonnelaan. 12.30 uur opstelling op tocht en marschwedstrijd. 1 uur afmarsch op tocht route: Vlietseind, Zuiderhoofdstraat, Noor derhoofdstraat, Blok, Park, Noorderhoofdstraat, Zuiderhoofdstraat, Zuiderschoolplein. 2 uur voortzetting van de wedstrijden op verschillende terreinen. 5 uur estafetteloop door de Noorder hoofdstraat. 6 uur prijsuitreiking vanaf de mu ziektent in het nieuwe park. 8 uur aanvang bal-champêtre op het Zuiderschoolplein. Onder de geschonken medailles bevinden zich o.m. van H. M. koningin Wilhelmina, H. M. Koningin Moeder, H. K H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Commissaris der Koningin in de Prov. Noord-Holland en van het gemeentebestuur van Krommenie. Volksconcert. Op Woensdag 8 Juni a.s. zal het eerste Volksconcert in het Park worden gegeven door het fanfare-corps „Onderling Ge noegen", directeur G. Schaar. Burg. Stand. Geboren: Theodora, d. van H. Schouten en W. F. Vloon. Klaas, z. van H. Rol en G. van der Meulen. Ondertrouwd: G. Breur van Velsen en D. H. J. Pompert. Getrouwd: S. M. van Houts van Zaandam en H. M. Oudejans. Overleden: Cornelis de Groot, 60 jaar, echt genoot van A. Buntschoten, overleden te Me demblik. R. K. Middenstanders. Woensdagavond zou in café „Bellevue" wederom een vergadering van R. K. middenstanders plaats vinden om te trachten een afdeeling van „De Hanze" op te richten. Tot teleurstelling van den heer De Jong, ambtenaar van De Hanze in het bisdom Haarlem en van de enkele aanwezigen, konden er geen besprekingen worden gevoerd, omdat de belangstelling en de opkomst veel te gering waren. Er wordt daarom besloten voorloopig van de plannen tot stichting van een afdeeling af te zien, doch deze niet heelemaal op te geven. De Tuinsloot. Doordat men beschikking heeft gekregen over grond van de werkzaamheden voor de nieuwe uitwateringssluis, heeft men deze week de Tuinsloot in het Baansgat voor het grootste gedeelte kunnen dempen. De aan voer geschiedde met verschillende vrachtauto's, terwijl werkloozen voor de demping zorgden. Hiermede is aarr een onhoudbaren toestand een einde gekomen. Burgerlijke Stand. Geboren: Harm, z. van Wiebe Stavast en L. Veling. Visscherij. De aanvoer bedroeg alhier van 30 Mei tot 2 Juni 173 tal haring van 55 tot 57 ct. per tal; 800 pand bot van 23 tot 27 ct. per pond; 5710 pond aal van 25 tot 72 ct. per pond; 540 Kg. ansjovis van 5 tot 6% ct. per Kg. Solisten-succes. De heer H. B. Simons, die deelnam aan het nationale concours ter gele genheid van het vijfjarig bestaan van net dub bel saxophoonkwartet der gemeente-waterlei ding te Amsterdam in feestgebouw „De Ruijter", Zondag omstreeks 12 uur is, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden de Zeereerwaarde Heer C. J. Kars- kens, Pastoor te Wervershoof. Z.E. werd 1865 geboren, in 1888 priester ge wijd en was achtereenvolgens kapelaan te Zoe- termeer, Rijnsaterwoude, Amsterdam (H. Willi- brordus), Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart) en daarna Pastoor te Zierikzee en sedert Augustus 1914 Pastoor te Wervershoof. behaalde een eersten prijs met 74 punten met het nummer „4e Fantasie" van H. Exudé. De begeleiding was in handen van mej. B. Bouwmeester, alhier. Feest in de R. K. Jongensschool. Het feest van 't H Hart werd Vrijdagmorgen eerst in de kerk door de geheele parochie gevierd doordat velen tot de H. Tafel naderden en ook door veel bezoek aan het H. Sacrament. Bovendien was er generale H. Communie voor de leerlingen der R. K. Jongensschool. Na de plechtige H. Mis trokken de jongens in rij naar de school, waar ue hernieuwing der Intronisatie aan het H. Hart plaats had. Deze plechtigheid werd verricht door den H.Eerw. heer Deken A. Hollenberg die daarbij de jongens aanspoorde steeds hun toe vlucht te nemen tot het H. Hart, dat overvloeit van liefde voor ons en vooral in dezen tijd aan het H. Hart te smeeken om vrede en leniging der nooden. Agenda. 611 Juni Maandag: repetitie „Crescendo". Spaarkas „St. Antonius". Dinsdag: 6.30 uur Gym. adspiranten. 7.30 uur Gym. adspiranten. 8.30 uur Gym. Leden „St. Michaël". Woensdag: 8 uur „Laus Deo". Donderdag: Zangkoor „St. Nicolaas". Zaterdag: Contributiebetaling der ver schillende vakvereenigingen en R. K. voetbal- vereenigingen. 7.30 uur Zitting Centrale Spaar kas. Ingang in de steeg. Btirgerl. Stand. Geboren: Louise Maria, d. van Jan Dirk Schuitemaker en Maria van der List; Petrus Maria, z. van Simon Jacobus van der Linde en Agatha Anna van Diepen. Ondertrouwd: Johannes Ligthert, 61 j_ te Zijpe, en Anthonia Sophia Rossenaar, 5l j.: Dirk Stam, 21 j. te Wormer, en Jannetje de Wit, 18 j. Overleden: Gerrit Veerman, 33 j., te Edam, echtgen. van Geertruida Sier. Niet-Officieel Trekking van Maandag 6 Juni 1932 5e Klasse, 13e Lijst Hooge Prijzen: No. 278 1500 No. T242 13352 13532 1000 No. 4062 16072 400 No. 2442 6594 8993 10279 14851 20055 200 No. 610 1009 2380 4070 6806 11675 12410 12419 1493915342 16746 17867 19735 100. bij onlusten voor het presidentspaleis. Tot militaire botsingen is het nergens gekomen. De revolutionnaire beweging had zich tot Zondag morgen nog niet uitgebreid, daar de opstan delingen zich eerst wilden vergewissen van de houding van het leger, van welk nog slechts een enkel infanterie-regiment naar de revolu- tionnairen was overgeloopen. Volgens latere berichten is de nieuwe regee ring echter meer nationalistisch dan socialis tisch. Zij is een tegenstander van het buiten- landsch kapitaal. Het succes van de opstandige beweging is hieraan te danken, dat president Montero op zijn troepen meende te kunnen rekenen. De troepen weigerden echter tegen de revolution- nairen op te rukken en sloten zich later zelfs bij hen aan. Oud-president Alessannias is tot pre mier benoemd Voor de vier voornaamste posten van het ministerie noemt men de volgende namen: Bin- nenlandsche Zaken, generaal Cuga; Buiten- landsche Zaken Luis Barriga Errazuriz, Finan ciën Alfredo Labarrigue, Defensie kolonel Grove. Cuga en Errazuriz zijn de ministers van Landbouw, Arbeid en Onderwijs, die socialisten of communisten zouden zijn, die zooveel moge lijk de denkbeelden van Mussolini, Kemal-Pasja of Hitler in practijk willen brengen. De berichten over de revolutie maken mel ding van slechts drie dooden, die gevallen zijn Na een zeer kortstondige ongesteldheid is in den ouderdom van slechts vier-en-veertig jaar te Leiden overleden de zeereerw. zeergeleerde pater frater dr. Sanctes Bernsen O.F.M., leeraar aan de R.K. H.B.S. voor jongens al daar en assistent van prof. dr. Eug. Dubois, oud-hoogleeraar aan de Universiteit te Am sterdam. Pater Bernsen was Vrijdagavond j.l.. toen hij zich aan het tramstation te Leiden be vond om naar Noordwijk te gaan, plotseling onwel geworden Hij ging de wachtkamer bin nen en geraakte bewusteloos. Door den Gem. Eerste Hulpdienst werd pater Bernsen naar het klooster aan den Haagweg vervoerd van waar later, op advies van de ontboden genees heer, overbrenging naar het St. Elisabeth- ziekenhuis aan de Hooigracht volgde. Geconstateerd werd, dat pater Bernsen ver moedelijk een bloeding in de darmen had ge had, die aanvankelijk zich niet hopeloos liet aanzien. Uit voorzorg werden zijneerw echter de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Zaterdag voelde pater Bernsen zich weer heel wat beter en algemeen bestond de hoop. dat de bloedingen zich niet zouden herhalen. In den namiddag geschiedde dit evenwel toch en later op den avond, maar vooral in het begin van den nacht zoo ernstig, dat het ergste werd gevreesd. De patient raakte veel bloed kwijt en hoewel door transfusie nog getracht werd erger te voorkomen, mocht dit niet ba ten. Des nachts te kwart over één kwam het ein de van dit nog zooveel belovende leven. Pater fr. dr. Sanctes Bernsen werd den 2den Mei 1888 te Nederhorst den Berg geboren, al waar hij de lagere school doorliep, om na be ëindiging daarvan de lessen aan de Kweek school der Broeders te Utrecht te gaan volgen, teneinde zich aan het onderwijzersambt te gaan wijden. Nadat hij de akte L.O had be haald, was de thans overledene gedurende zes maanden als onderwijzer werkzaam, eerst te Alphen aan den Rijn. daarna te Naaldwijk. Inmiddels had de begeerte om priester te worden zich van den jeugdigen onderwijzer meester gemaakt en in 1908 ging hij studeeren aan het gymnasium der paters Franciscanen te Venray. In 1911 trad hij in de Orde der Minderbroeders en werd op Zondag Laetare te Weert priester gewijd. De jonge priester ging studeeren in de zoölogie aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, alwaar hij in 1924 doctoraal exa men deed. Sedert den len September 1927 was pater Bernsen tevens verbonden dis learaar in de plant- en dierkunde aan de R.K.H.B.S. te Leiden, waar hij zich veel vrienden en vereer ders verwierf. In Amsterdam genoot dr. S. Bernsen be kendheid door zyn bemoeiingen met het Gilde van de Klare Waarheid. Het stoffelijk overschot van den thans ont slapen geleerden en eenvoudigen Franciscaan 30 Mei4 Juni 1932. De voor het buitenland onbegrijpelijke geste van den Duitschen Rijkspresident die, blijk baar duchtig door de Junker-partij bewerkt, zijn rijkskanselier Dr. Brüning het vertrouwen heeft opgezegd, stemde de Amsterdamsche Londensche en New-Yorksche beurzen der mate teleur, dat een flinke koersreactie er het gevolg van was. De Parijsche beurs echter bleek volmaakt onverschillig voor dit politieke nieuws, hoewel het voor Frankrijk toch van het grootste belang is in welke richting Duitsch'and verder zal worden geregeerd. De Duitsche beurzen vertoonden daarentegen echter aanvankelijk een geheel ander beeld. Er ontstond een onverwachte hausse in aan- deelen en een even onverwachte daling in obligaties, zulks op grond van angst voor een mogelijke inflatie van de Mark en zoo kreeg men in het klein een herhaling te zien van het uit den vroegeren inflatietijd welbekende ver schijnsel, dat het publiek belust is op zooge naamde „Sachwerte", waaronder dan ook aan- deelen worden gerekend, daar immers in den regel een maatschappij bezittingen in onroe rend goed, machines, werktuigen en dergelijke heeft. In den Duitschen inflatietijd van 910 jaar geleden zag men de aandeelen eerst met tientallen, honderdtallen en duizendtallen, later met millioenen en billioenen procenten tegelijk omhoog vliegen, hoewel niettemin naar later b'eek, de koersstijgingen nog be langrijk bij de werkelijke waardevermindering der vertegenwoordigde bezittingen ten achter zijn gebleven. Tot groote geruststelling van het Duitsche volk is echter uit de dezer dagen tus- schen den Rijksbankpresident Dr. Luther en den nieuwen Rijkskanselier von Papen gehou den besprekingen gebleken, dat er geen sprake zal zijn van valuta-experimenten en in net algemeen ook op credietgebied van maatrege len, waaruit voor de handhaving van de Duit sche valuta gevaar zou kunnen ontstaan. Voor al in deze toch reeds zoo angstige en onzekere tijden zou ieder valuta-experiment slechts met wantrouwen worden begroet en de positie van de landsmunt onnoodig worden verzwakt. De New-Yorksche beurs vertoonde deze week weer eens eenige laagte-records. Van de oude glorie is nu letterlijk niets meer overgebleven en alle aandeelen staan op koersen, die men zich eenige jaren geleden niet zou hebben durven voorstellen: hoogste koers 1929 nu American Car Foundry 105 3 American Smelting 367 5% Anaconda Copper 344 8 Baltimore Ohio 145 34, Bethlehem Steel 141/, 74, General Cigar 74 19 General Motor 880 84 81)4 28 Comp. 183 K 14K 182 13 156 K 64, 293 34!/, valt er geen enkele verbete- Mc. Keesport North American Sears Roebuck Southern Pecific Union Pacific Staten te constateeren; het tekort op de Staatsbegrooting is over de nu afgeloopen 11 maanden van het dienstjaar tot meer dan 2H milliard dollar opgeloopen. In verband hier mede heeft President Hoover dezer dagen in den Amerikaanschen Senaat snel handelen geëischt en de vorming van een boven de par tijen staande economische commissie om ver dere bezuinigingsmaatregelen te bestudeeren In het buitenland is ernstige vrees veroorzaakt over de vraag of de regeering der Vereenigde Staten haar verplichtingen nog zal kunnen nakomen en tengevolge daarvan zijn groote hoeveelheden goud opgevraagd, waardoor de dollar in het buitenland is gedeprecieerd. De tota'e goudvoorraad der Vereenigde Staten be draagt nog $4300 millioen. In de laatste negen maanden echter moest $700 millioen worden afgegeven en alleen in de laatste 2 weken meer dan 100 millioen, waaruit blijkt dat de buiten- landsche opvragingen in versneld tempo plaats vinden. De Amsterdamsche Bank heeft voor de tweede maal een overzicht gegeven van de for midabele beursverliezen, die in ons land ten- gevo'ge van de crisis zijn geleden en becijferd dat op 116 te Amsterdam genoteerde diverse aandeelen sinds 2 Januari 1930 bijna 3'A mil liard gulden is verloren. Het totale uitgegeven maatschappelijk kapitaal van deze 116 maat schappijen bedraagt nominaal 1.734.127.080. De beurswaarde hiervan bedroeg op BARTELJORISSTRAAT 16 - Tel 10756 PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN is Zondag opgebaard in de rouwkapel van het St. Elisabethziekenhuis, alwaar velen dien dag en heden reeds een bezoek aan den doode hebben gebracht. Dinsdagavond te omstreeks half zeven zal het stoffelijk overschot worden overgebracht naar de Hartebrugskerk, alwaar des avonds te 7 uur de Metten zullen worden gehouden, ter wijl Woensdagmorgen te tien uur de Lauden zuilen aanvangen, waarna de plechtig gezon gen H. Mis van Requiem. Daarna zal de begrafenis van het stoffelijk overschot plaatshebben op het nieuwe kerk hof der Paters Franciscanen in den tuin van het St. Wiliibrordus Missie-College te Katwijk aan den Rijn. Donderdagmorgen te 8 uur zal in de kloos terkerk aan den Haagweg, waar de thans ont slapene woonde, een tweeden Uitvaartdienst worden gehouden. 2 Januari 1930 15 Mei 1931 16 Nov. 1931 17 Mei 1932 4.839.410.940 2.837.901.236 1.935.085.296 1.434.411.121 zoodat de totale waardevermindering over dit tijdvak 3.404.999.819 bedraagt, dus een kleine 3!/,milliard gulden. Dit beteekent inderdaad een zwaar verlies voor de houders. Wanneer men echter de eerste en de laatste cijfers in onderling verband beschouwt, valt de uitkomst :etrekke'ijk nog mee. Het nominale kapitaal van deze 116 maatschappijen bedroeg immers 1.734.127.080, terwijl de beursnoteering n u een waarde van 1.434.411.121 aanwijst. Dit is ge middeld ongeveer 82 pCt. hetgeen op zichzelf gezien den crisistijd, nog een vrij behoorlijk percentage is. De vergelijking zonder meer met de waarde der aandeelen op 2 Januari 1930. toen de koersen weliswaar niet meer op het hoogste punt, maar toch nog zeer hoog waren, levert geen juisten kijk op den werke- iijken toestand. AMSTERDAM, 6 Juni Aarappelmarkt De prijzen waren heden onveranderd Aan voer 4 ladingen, wegende 51945 H. L. Mach. 5 R J AMSTERDAM, 3 Juni. Visch. Aangevoerd door 15 motorbotters, benevens consignatiezen dingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal, de Ruyterkade, Amsterdam. Besomming der botters 29.80—189.63. Handschol per kist 8— 11; kleine schol 1.603.60; schar 0.60—1.10; tarbot 2-3; groote tongen per 10 stuks 0 80— 100; middeltongen per 10 stuks 0.65—1.00; kleine tongen per 10 stuks 0.24—0.40; uit de hand verkocht op het buitenterrein: aal per pond 0.350-60; bot per pond 0.25; garnalen per mand 2.503.00. 's HERTOGENBOSCH, 3 Juni. Groenten en Fruit. Spinazie ƒ0.11—0.19 per K.G.; krop sla 0502.20 per 100 krop; bloemkool le B. 0.120.16; id. 2e s. 0060.10 per stuk; asperges le s. 0.40—0.53; 2e s. 028—0.49; dun 020—0.26; blauw 0.21—0.33; koppen 0.32—0.35; postelein 0.04—0.06 per K.G.; tomaten 015—0.21; peulen 0.420.55; sperciboonen dubb. 0.480.-53; wa genaars 0-50 per pond; spitskool 0 030.08 p. st-; peen 4.008.20 per 100 bos; knolselderie 0.03 0.09 per knol; rabarber 0 01003 per bos; kom kommers gr. le s. 7.20—8.20; id. 2e s. 5 00—5.80 per 100; wit le s. 0.11—0.13; id. 2e s. 0.08—0.11 per stuk; aardbeien le s. 0.16—023; id. 2e s. 0130.17 per doosje; perziken 0.090.15 per stuk; druiven 0.570.75 per pond. ALKMAAR, 4 Juni. Aanvoer 280.000 kipeieren 58-60 ƒ2.40—2.70; 60-62 2.50—2.90; 62-64 2.70 —3.40; Klein 52-57 2.20—2.50; 60.000 eend eieren 1.802. BROEK OP LANGENDIJK. Veiling van 6 Juni. 12700 K.G. Tomaten A. f 3420—36.40. Id. B f 32.30. Id. C f 31.90—32. Id. CC f 12.60. 1400 K.G. aardappelen: Schotsche Muizen f 12 15.10. Drielingen f 12 2013.30 HOORN, 4 Juni 1932. Aanvoer nuchtere kal veren 1; Zeugen 2; Schrammen 90; Biggen 34; Schapen 39; Lammeren 52; Geiten 8; Paarden 29. Prijzen: Nuchtere kalveren 10.— Zeugen 2540; Schrammen 814;. Biggen ƒ47; Schapen 1016; Lammeren 512; Geiten )2 15; Paarden 140—300. Handel goed. ZWAAG, 3 Juni. Aardappelen 2027 per baal. Groenten: tomaten A 3130; B 3150; C 2820; CC 1570; spinazie 990—1600; postelein 340— 900; aardbeien 76—108; dru»en 123—135; peu len 52—67; pruimen 244; bl.kool 1320—2280; sla 0.6p370; rabarber 140—330'Tcomkommers 800—1600; pèrzikken 800—1500; wortelen 730— 1600; slaboönen 96—122;' 'srijboonen ÏÖO. ALKMAAR. 6 Juni 1932 Veemarkt 60 Vette koeien per stuk van f 160—280, 12 Vette kalveren per stuk van f 30—80, Vette kalveren per ned. K.G. f 0.50—0.80, 45 Nuchtere kalv. slacht, per stuk f 4—14, 466 Vette Varkens zware per K.G. f 0.26—0.32, Zouters per kilo 0.20—0.25. Handel matig. UTRECHT, 4 Juni. Vee. Op de weekmarkt waren heden 4430 stuks vee aangebracht; De prijzen waren: stieren 0.180.26; kalfvaarzen 100170; pinken 5080; melkkoeien 130220; kalf koeien 140230; vaarskoeien 100190; slachtkoeien le s. 0 350.35; id. 2e s. 0.26—0.29; id. 3e s. 0.220.25, totaal 977 stuks. 535 nuch tere kalveren 2504.50; 550 magere varkens 814; schrammen 58; 763 biggen 1.50—4.50; 98 schapen 1116; 1507 lammeren 1014; weidelammeren 5—9; Texelaars 611. Aardappelen: 30 mud aardappelen 0.07—0.10- Boter: Natuurboter 050—0.55. Eieren: 2.253.10 per 100 stuks. Kaas: 025050 de 5 hectogram. Pluimvee: kalkoen 34-50; kippen 0.801.00; eenden 0.600.80; duiven per paar 0150-30; ganzen 24; konijnen 0-301.25; piepkuikens 0.12140.30; jonge hennen 1.251.75; jonge ha nen 0.401.40. AMSTERDAM, 6 Juni. Veemarkt. Aangevoerd werden: 340 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 1ste kwal. 0.74—0.90, 2e kwal. 0.62—0.66, 3e kwal. 0.400.56, mindere soorten 0.28—0.35 per Kg slachtgewicht; 23 stieren 0.45—0.55; 90 melk- en kalf koeien 130275 per stuk; 233 vette kalveren: le kwal. 0.40—0.50; 2e kwal. 0.30 tot 0.39; 3e kwal. 0.20—0.29 per Kg. levend gewicht; 84 nuchtere kalveren 3—6 per stuk; 63 schapen 1316 per stuk; 1030 varkens; vleeschvarkens wegende van 90—110 Kg. 0.28 0.30; zware varkens 0.26—0.27; vette varkens 0.23—0.25 per Kg. slachtgewicht; 40 paarden 60 tot 120 per stuk.. MARKTO VERZICHT Runderen met weinig aanvoer. Vlugge han del. Prijshoudend Vette kalveren voor den Maandag met groote aanvoer. Slechte handel. Prijzen lager. Varkens met groote aanvoer, willige handel en prijshoudend. LEIDEN, 4 Juni 1932. Prima Fabrieksboter (Controle) 1.20; Prima boerenboter 1.20 1.30; Goede boerenboter ƒ1.101.15. Aanvoer 1765 K.G. Handel Vlug. Turfmarkt van 30 Mei tot 4 Juni: Lange en korte turf geen aanvoer. LEIDEN, 4 Juni. Botermarkt. Prima fabrieks boter (controle) f 1.20 per K.G.; prima boeren boter f 1.20—1.30; goede boerenboter f 1.10— 1.15. Aangevoerd 1765 K.G., 78/8 en 20/16 vaten Handel vlug LEIDEN. 3 Juni. Coöp. Groenten- Fruit- en Bloemenveilingver. „Leiden en Omstreken" Andijvie f 1.80—3.00; Bloemkoo 1 I f 10.10— 20.00; idem II f 1.80—14.50; Pieterselie f 1.00 —1.80; Prei f 0.80—1.50; Radijs f 0.80—1.90; Kropsalade f 0.40—2.00; Selderie f 1.20—2.90; Uien f 1.00—1.80; Wortelen f 10.00—19.00; Per ziken f 20.00—30.00, per 10 stuks; Snijboonen f 100—110; Peulen f 10—90; Postelein f 6.00— 8.00; Spinazie f 5.00—8.00, per 100 K.G. de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2