Loonsverlaging N.S. Fabriek in vlammen Contingenteering Autobandieten .ï"e. Zaandam had Dinsdag een wielrijdster, de 21-jarige Juffrouw Aagje Stad, van Koog aan de Zaan, die op weg was naar haar wo ning, het ongeluk in de Westzijde, ter hoogte van het Ameland, te vallen, op het oogenblik dat van tegenovergestelden kant een autobus van de Maatschappij „Zaanland" naderde. WOENSDAG 8 JUNI Het nieuwe directie voorstel verworpen Het werk der centrale organisatie inzake bezwaren Openbaarmaking van feitenmateriaal Op tweeërlei wijze Korting op salarissen van Rijks- en Gemeente-ambtenaren PROVINCIALE STATEN ZUID-HOLLAND De vacature-Schaper DE ZUIDERZEEWERKEN De spuisluizen op Kornwerderzand INLANDER PLEEGT MOORDAANSLAG Europeesch groentenleverancier door steken in buik, arm en hoofd gewond Aan zijn lot overgelaten AUTO IN RAVIJN GESTORT Inzittenden verpletterd DESSAHOOFD GEARRESTEERD Leider van boevenbende DR. POSTHUMA NAAR PARIJS Uitvoer van zuivelproducten PRIJZEN DER KALIZOUTEN Belangrijke verlaging WIELRIJDSTER GEVALLEN Onder een vrachtauto geraakt en gedood OVERREDEN EN GEDOOD ZIEKENTRIDUUM IN DE HOOFDSTAD In de kerk van den H. Willibrordus buiten de Veste te Amsterdam wordt van 7 tot 9 Juni het zesde Eucharistisch Triduum voor zieken gehouden. Een overzicht tijdens de plechtigheden op den eersten dag van het triduum. Groote voorraad graan voor het vuur gretig voedsel Uitbreiding voorkomen Nadere bijzonderheden INTERNATIONALE CHEQUE-VERVALSCHER Te Venlo aangehouden DE GEARRESTEERDE DUITSCHE COMMUNISTEN Zij hielden zich onledig met agita torische propaganda Vuurgevecht in de Oisterwijksche bosschen Marechausée gewond Oplichter aangehouden DE FRAUDE TE BREDA AUTO OVER DEN KOP Twee inzittenden gewond SPELENDE OP DEN WEG Vijfjarig meisje overreden SARRAS ANI'S MOEILIJKHEDEN Wat de directie zegt BEGIN VAN BRAND Op de Indische Tentoonstelling DE MOORD TE HEMMEN Dader tot 20 jaar veroordeeld DE STAKING BIJ HET JULIANAKANAAL Het werk geheel stilgelegd IN EEN VAART GEREDEN Levenloos opgehaald In een baggersloot verdronken Een mislukt snoepreisje Automobilist vrijgesproken Verloren of ontvreemd? Dood door schuld A Een interessante smokkeIstatist«e St. Antonius-Oratorium voor K. R. O.-microfoon Algemeen bedoeld Dinsdag heeft te Utrecht de vergadering van de hoofdbesturen der .erkende organisaties van spoorwegpersoneel plaats gevonden, onder lei ding van den Personeelraad. Het nieuwe voorstel van de directie inzake de loonsverlaging is na langdurige besprekingen verworpen. De Raad kreeg opdracht zich opnieuw met de directie in verbinding te stellen. Gemeldt wordt: Het blijkt in de practijk, dat de C.O.B.C. (Cen trale Organisatie inzake Bezwaren ten aanzien der Contingenteering), nu zü eenige weken ge werkt heeft, in een bestaande behoefte voorziet. Verscheidene belanghebbenden hebben zich reeds tot haar gewend het is de C.O.B.C. mogelijk geweest, hen van advies te dienen en de ge vraagde inlichtingen te verschaffen. Voor de goede orde zij eraan herinnerd, dat de C.O.B.C. gevestigd is Noordeinde 142, 's-Gra- venhage, waar de heeren Ligthart en mr. Peken- broek, resp. voorzitter en secretaris, iederen Maandag- en Donderdagochtend van 1012 te spreken zijn. Het is van belang er nogmaals op te wijzen, dat belanghebbenden, die een contingenteerings- maatregel voor hun artikelen vreezen, of veel last ondervinden van een bepaalden reeds afge- kondigden contingenteeringsmaatregel, in hun eigen belang goed goen, de meeste zorgvuldigheid te betrachten bij het produceeren van gegevens. Een al te eenzijdige voorstelling van zaken schaadt hun belangen eer, dan dat zij daardoor gebaat worden. D-! C.O.B.C. heeft tot dusverre nog geen aan leiding gevonden om in het openbaar op te treden, zij meent, dat de belangen, die door de contingenteering geschaad worden, het beste in een rustige en objectieve sfeer behartigd kunnen worden. Zij wil, wat het optreden naar buiten betreft, er zich toe beperken, wenschen die in verband mét de contingenteering blijkens haar ervaring algemeen gevoeld worden, aan de betrokken Regeerings-autoriteiten kenbaar te maken. Zoo heeft zij één dezer dagen aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid verzocht, te willen overgaan tot een regelmatige openbaarmaking van het cijfermateriaal, dat de Regeering verza melt, teneinde de werking van een getroffen contingenteeringsmaatregel na te gaan. Het bezwaar tegen de publicatie van de gegevens op grond waarvan 'n contingenteeringsmaatregel wordt genomen, voordat de maatregel bij K.B. is afgekondigd, n.l. dat hierdoor de effectiviteit van zoo'n maatregel van te voren teniet zou wor den gedaan, bestaat voor dit feitenmateriaal niet. Door geregelde openbaarmaking van het bo venbedoelde feitenmateriaal, zal het voor een ieder mogelijk zijn, zich zelfstandig een objectief oordeel over de werking van een contingee- teeringsmaatregel te vormen, terwijl de Regee ring zich zoodoende tevens zal vrijwaren tegen onbillijke critiek, gegrond op onvoldoende kennis der feiten. De Pensioenraad verzoekt om plaatsing van het volgende: Het is gebleken dat vele gemeentebesturen een gelijksoortige regeling hebben getroffen als die, welke door het Rijk met het oog op de crisis-omstandigheden ten aanzien van de sa larissen der Rijksambtenaren is vastgesteld. Het is van groot belang dat in de terminolo gie van genomen Raadsbesluiten de bedoe ling der regeling duidelijk tot uitdrukking komt. Zij kan op tweeërlei wijze geschieden. In de eerste plaats op het voetspoor van de door de Regeering gevolgde methode door middel van een tijdelijke korting op de sala rissen, in welk geval de wedden en de pensioen grondslagen naar de meening van den Pen sioenraad geen verandering ondergaan, omdat het dan alleen gaat om een verminderde uitbe taling van de wedde; in de tweede plaats door eene verlaging van de salarissen, tengevolge waarvan dan ook een nadere vaststelling der pensioensgrondslagen moet plaats hebben. Het verdient aanbeveling reeds getroffen re gelingen, waarbij met bovenvermeld onder scheid tegen de bedoeling in geen rekening mocht zijn gehouden, alsnog te wijzigen met terugwerkende kracht tot de aanvankelijke regeling. of deze in dezen tijd door de organisaties en landbouwers voldoende mag worden geacht, is nog zeer de vraag. De verlaging bedraagt ongeveer 12 tot 15 pCt. Als de bedrijfstoestand niet verbetert, zal het met den aankoop van kali o.i. nog niet vlug gaan. De Dinsdag gehouden vergadering van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland heeft in de va cature, ontstaan in het college van Gedeputeer de Staten door het bedanken van den heer Scha per (S.D.A.P.) met 53 van de 78 uitgebrachte stemmen gekozen tot lid van Gedeputeerde Sta te-, den heer P. de Bruin, te Schiedam. Er waren 19 blanco stemmen uitgebracht. De heer de Bruin behoort tot de S.D.A.P. en is wethouder van Schiedam. Hij wenschte zijn be slissing in beraad te houden. Aan de „l|Iuw. Ct." wordt bericht: Door het loosen van het IJselmeerwater door de spuisluizen, is er voor de sluizen op Korn werderzand een groote hoeveelheid grond mee gezogen, tengevolge waarvan een groote diepte is ontstaan. Wij vernamen, dat de spuisluizen voorloopig gesloten zullen blijven, en dat voorts zinkstukken moeten worden gelegd. BATAVIA, 6 Juni (Aneta). Op den pasar te Meester-Comelis wferden den Europeeschen groentenleverancier H. Muller uit Bandoeng door een inlander in verband met een betaalkwestie, meerdere steken in bulk, arm en hoofd toege bracht. De heer Muller strompelde honderd meter verder naar de politiesectie, waar hij ineen zakte. Hij werd naar de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting overgebracht. De dader is ge arresteerd. De toestand van den heer Muller is redelijk. BATAVIA, 6 Juni (Aneta). In verband met dezen moordaanslag kan nog worden gemeld, dat deze met een inlander onderhandelde over den verkoop van een partij groenten. Er ont stond een woordenwisseling, waarop de Inland- sche koopman een mes trok en den heer Muller vijf steken toebracht. Geen enkele omstander op de drukke markt bood de helpende hand. De dader kon zich uit de voeten maken en men liet den heer Muller aan zijn lot over. De heer Mul ler kon nog net het politiebureau bereiken, waar hij voldoende aanwijzingen kon geven, welke tot de arrestatie van den moordenaar leidden. Hij bleef voortdurend bij bewustzijn. DJOCJAKARTA, 6 Juni. (Aneta). Zaterdag middag is nabij de suikerfabriek Beran in de residentie Semarang een auto op een brug aan een tegenligger gehaakt, waardoor de auto dwars door de leuning in een acht meter diep avijn stortte. De inzittenden, mej. D. G. Nieuwenhuys uit Bandoeng en de chauffeur, werden verpletterd. MALANG, 4 Juni (Aneta). De politie arres teerde het hoofd eener dessa in Noord-Malang, die de leider bleek te zijn van een bende van zeven beruchte boeven. Deze bende brand schatte de omgeving en pleegde o.m. een groo- ten diefstal bij een Japanschen maisopkooper. Behalve de leider werden nog vijf leedn der bende gearresteerd. In verband met da bij den uitvoer van zuivel producten naar Frankrijk gerezen moeilijkhe den, welke nogal van emstigen aard zijn, heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid aan dr. F. E. Posthuma, oud-Minister van Landbouw, Hijverheid en Handel, in zijn kwa liteit van voorzitter van de Commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van Zuivel- en Melk producten, verzocht om zich ook naar Parijs te begeven, teneinde zoo mogelijk door bespreking de moeilijkheden uit den weg te ruimen. De heer Posthuma zal Woensdag a.s. ver trekken. Naar aanleiding der gehouden besprekingen der landbouworganisaties en de kaliproducenten waar sterk is aangedrongen op verlaging der kallprijzen gezien den nood in landbouw en veeteelt, vernemen wij, dat thans de nieuwe prijzen voor het aanstaande seizoen zijn vast gesteld. Er is 'n belangrijke verlaging gekomen, maar De chauffeur, wien geen schuld treft, deed alle moeite om het ongeluk te voorkomen, doch kon niet verhinderen dat de zware wagen over haar lichaam ging, tengevolge waarvan het meisje enkele oogenblikken lateer overleed. Dinsdagmiddag is te Hoogeveen de zestien-ja rige J. O. Hazenberg door een vrachtauto over reden en op slag gedood. Dinsdagavond ongeveer 8 uur is brand uit gebroken in de fabriek van den graanhande laar Verploegh, staande aan de Haven te Maas sluis. Daar pas een nieuwe voorraad mais was gelost, vonden de vlammen daarin gretig voed sel. Spoedig stond de fabriek, welke een complex van drie gebouwen beslaat, in lichter laaie. De brandweer van Maassluis, weldra versterkt door de motorspuiten uit Delft, Maasland en Vlaardingen, trachtte de belendende perceelen te behouden. Op het oogenblik, dat dit bericht ons gewerd, woedt de brand nog hevig, doch de fabriek, waarin zich een groote voorraad graan en vele machines bevonden, zal wel ge heel afbranden. De burgemeester van Maassluis was op het terrein van den brand aanwezig. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Nader seint men ons uit Maassluis de vol gende bijzonderheden: Omstreeks acht uur Dinsdagavond bemerkte een voorbijganger, dat rookwolken uit de fa brieken van den Graanhandel A. V. Verploeg aan de Haringkade te Maassluis kwamen. Hij waarschuwde de brandweer en de poli tie, waarna de brandweer spoedig met - vol ledig materieel ter plaatse was. De brand, die in de benedenverdieping van de fabriek was uitgebroken, breidde zich Uit. zoodat in korten tijd het geheele pand. dat vier verdiepingen hoog en ruim twintig meter was, in volle vlam stond. Zware rookwolken en hoog-opschietende vlammen maakten dat de brand tot in verren omtrek waarneembaar was en al spoedig was het dan ook zwart van de menschen, die zich in hoofdzaak aan de overzijde van de Haringkade en op in dei haven liggende schepen opstelden. De politie zette het terrein af. De brand nam zulk een dreigend aanzien, ook voor de omliggende perceelen, dat de burgemeester, de heer Dommissie, toestond om de hulp in te roepen van de Delftsche politie-brandweer, de brandweer uit Vlaardingen, die uit Maasland, benevens van een drijvende spuit van den in ternationalen sleepdienst L. Smit Co. te Maassluis. Met twaalf stralen werd het vuur bestreden Het geheele pand brandde uit. De schade, die zeer groot is, kan nog niet worden geraamd doch zal vermoedelijk door verzekering worden gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Omstreeks half elf was men het vuur mees ter. De brandweer uit Delft en Maasland be hoefden geen hulp te verleenen. „Waarom trouw je niet met Betsy?" Moet ie aan Betsv vraaen." Dinsdagnacht is te Venlo op verzoek van de Rotterdamsche- recherche aangehouden de dertigjarige Deen K. G., een internationale chèque-vervalscher. Het vorig jaar had hij bij een bank te Rotterdam een chèque aangebo den groot 340 Amerikaansche dollars, ten name van het Amerikaansche Ministerie van Finan ciën. De bank gaf 200 voorschot en de rest zou hem worden uitbetaald, zoodra de chèque' in Amerika verzilverd was. Begin Mei j.l. kwam bericht binnen, dat de chèque vervalscht was. Daarop is men op zoek gegaan naar K. G., die zich bij de bank niet meer had laten zien en Dinsdagnacht kon hij te Venlo worden ge arresteerd. Hij wordt naar Rotterdam op trans port gesteld. Op de vragen van het Kamerlid Van der Waerden in verband met de arrestatie op 18 Mei j.l. te Utrecht van een gezelschap Duitsche communisten, luidt het antwoord van Minister Donner aldus: Op 18 Mei j.l. is te Utrecht een gezelschap Duitsche communisten, te weten de Agitatie- propagandatroep „die Blaue Blusen", welk ge zelschap in Duitschland o.m. om haar voor velen kwetsende voorstellingen een beluchten naam heeft, door de politie als een groep on- gewenschte vreemdelingen aangehouden. Na den nacht in de beide politiebureaux te Utrecht te hebben doorgebracht, zijn zij per autobussen over de grens gebracht. De uitleiding geschiedde naar aanleiding van een door den Minister gegeven aanwijzing, dat deze groep die echter desondanks kans ge zien had over de grens te komen hier te lande niet moest worden toegelaten. De Minister heeft gemeend, dat er alle aan leiding was om dezen vreemdelingen, die zich naar de hem verstrekte inlichtingen - on ledig houden niet alleen met agitatorische pro paganda, doch ook met het geven van voor stellingen, die de moreele en godsdienstige ge voelens op grove wijze kwetsen, de toelating tot Nederland te ontzeggen. Ofschoon uit het vorenstaande volgt, dat hier de politieke vrijheid niet in het geding was, wil de Minister nog wel uitspreken, dat hij niet van oordeel is, dat de politieke vrijheid, in Ne derland bestaande, zou insluiten, dat aan eiken vreemdeling toegang zou moeten worden ver leend, ten einde in openbare bijeenkomsten van zijn politieke gezindheid, hoe destructief deze moge zijn, te doen blijken. Dat dit standpunt in strijd zou zijn met een van de beste tradities van ons land, is het oordeel van den Minister niet; van onze van ouds bekende gastvrijheid schijnt hem een van zelfsprekende voorwaarde, dat in elk geval aan tegen de openbare orde gerichte actie door een vreemdeling niet wordt deelgenomen. De „Nwe. Tilb. Crt." bevat uitvoerige bij zonderheden over de arrestatie te 's-Herto. genbosch en Oisterwijk, in den nacht van Za terdag op Zondag, van drie autobandieten, die al reeds geruimen tijd door de politie ge zocht werden en waarvan er één vier maan den geleden uit de psychopathenafdeeling van het krankzinnigengesticht te Woensel ont vlucht is. De -erste arrestatie geschiedde Zaterdag morgen in een kapperswinkel te Den Bosch. Van den aangehoudene kwam men te weten, dat handlangers in de buurt opereerden en in het bezit waren van een auto. De wachtmees ter der marechaussée De Maat stelde zich toen op den Vughterweg te Den Bosch op, ter controleering van de passeerende auto's. De bestuurder van een dezer auto's had geen papieren bij zich, en toen de wachtmeester zijn naam wilde noteeren, gaf de overtreder plotseling vol gas en stoof met volle vaart weg. De wachtmeester sprong op de treeplank, doch werd er afgeslagen en bleef bewusteloos op den grond lig'gen. Met een zware hersen schudding werd hij in zijn nabijzijnö'e dienst woning binnengedragen, waar hij geruimen tijd in levensgevaar verkeerde. Het spoor van den dader leidde naar een landhhuisje in de bosschen van Oisterwijk. Onder persoonlijke leiding van Burgemeester Verweil werd daar een politie-overval beraamd, welke midden in den nacht plaatshad. Ter plaatse aangekomen zagen zij voor het landhuis een auto staan, die klein licht op had. De politiemannen waren van hun rijwiel ge stapt en stonden bij het zijpaadje, dat zacht glooiend naar de voordeur van het landhuis leidde, te beraadslagen hoe zij het huis zouden omsingelen, toen opeens iemand uit de open staande voordeur komt geloopen, in den auto springt, die direct daarop met volle lich ten op de po 1 itiemannen, die in een groepje bijeenstonden, komt afgestoven Met een vervaarlijke vaart kwam de wagen een bocht om geraasd, recht op de politieman nen af, die Ijlings op zij moesten springen om niet te pletter te worden gereden. Bij het ne men van een scherpe bocht in den zandweg slipte de wagen evenwel en kantelde in een droge ondiepe sloot. Revolvers en zaklantaarns werden op de auto gericht, doch in ongeloof lijk snel tempo speelde alles zich af. De auto bestuurder had zich reeds uit zijn half omge slagen wagen weten te werken en nam de vlucht. Zonder ophouden schietende op zijn achter volgers, vluchtte hij het bosch in op den voet gevolgd door de al even hard terugschietende politiemannen. Nog enkele tientallen meters ging deze sensationeele en hindernisvolle jacht voort, totdat een wachtmeester, die kort achter den vluchteling zat, kans zag op dezen neer te vallen, toen de man bij het nemen van een prikkeldraad-hindernis op den grond gevallen was. Met een sprong viel de „opper" op den vluchteling neer, sloeg zijn armen tegen den grond en ontrukte hem den revolver. Direct waren andere veldwachters en marechaussée er bij om den man voor goed onschadelijk te maken. Hij gaf zich noodg«^ongen over. Het bleek inderdaad de gezochte te zijn, die tevens een berucht psychopaat was, die uit het Rijks- krankzinnigengesticht te Woensel was ontvlucht In de auto bevond zich nog een tweede mede plichtige, die eveneens werd aangehouden. De auto werd in beslag genomen. Men vond daarin een arsenaal van auto-onderdeelen, zooals schijnwerpers, lampen, pompen, schroeven, ha mers, lange riemen, vijftig sleutels en verder autogereedschap. Het aantal auto's, door het tweetal gestolen, beloopt in de twintig. In het landhuis te Oisterwijk werd nog een heele opslagplaats van allerlei auto- en auto sportartikelen aangetroffen. Het is de Groningsche recherche gelukt den man op te sporen, die in Duitsche bladen en ook in een Nederlandsch blad advertenties plaatste betreffende het plaatsen van buiten echtelijke kinderen bij pleegouders. Zij, die op deze advertenties schreven, werden verzocht twaalf gulden te storten. De dader van deze oplichting is de twintig jarige student C. H., wonende te Haren. Daar niemand nog geld had gestort, is de student reeds weer in vrijheid gesteld. Het proces verbaal is opgemaakt terzake poging tot op lichting. Dinsdag veroordeelde de krijgsraad te Hertogenbosch den sergeant L, wegens fraude tot vijf maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst. Dinsdagmorgen half zeven is op den Zuider zeestraatweg te Hattemerbroek, een luxe auto, uit Sassenheim, onderweg naar Zwolle, m groote vaart tengevolge van het slippen, over den kop geslagen. Van de vier inzittenden brak de heer H. van Zonneveld zijn dijbeen, terwijl hij tevens ver schillende kleine verwondingen opliep. Zijn broer, de heer J. van Zonneveld, werd bloedend aan het oog gewond. De beide andere inzittenden, twee zoontjes van den heer J. van Zonneveld, bekwamen slechts onbeduidende verwondingen. Per 'ziekenauto werden allen naar het R: K. Ziekenhuis' te Zwolle overgebracht. Op den grooten weg tusschen Etten en Roo sendaal is Zondagmiddag het 5-jarig dochtertje van A. G., dat spelenderwijze den weg wilde oversteken, door den luxe-auto van den heer de G. uit Bergen op Zooni gegrepen en overreden, Met een zware hersenschudding werd de arme kleine in hopeloozen toestand overgebracht naar het St. Elisabeths-ziekenhuis te Etten. Naar aanleiding van de geruchten die om trent het Circus Sarrasani, dat thans te Leeu warden vertoeft, worden verspreid* ontvingen wü van de directie de volgende verklaring: Verschillende couranten brachten het be richt, dat het Circus Sarrasani zijn personeel en artisten met den datum van 15 Juni van dit jaar ontslag aangezegd heeft, en door de ondragelijk geworden economische moeilijkhe den gedwongen is zijn onderneming te sluiten. Wij hebben op dit bericht zooveel aanvragen gekregen, dat wij ons gedwongen voelen, be kend te maken in hoever dit bericht waar is en hoe de directie tot dit besluit is gekomen. De algemeene economische toestand heeft een in het circusbedrijf catastrophale situatie geschapen. Negentig procent van de Europee- sche circusbedrijven is te gronde gegaan, groo te troepen personeel zijn werkloos geworden en dieren zijn aan den hongersdood prijsgege ven. De schuld hiervan is slechts voor een klein deel aan het algemeen geldgebrek te wij ten. Het circusbedrijf werd uitsluitend door overdreven belastingen en onkosten van Staat en gemeente vernietigd. Deze belastingen en de niet lager geworden bedrijfsonkosten ver oorloofden niet, de toegangsprijzen zoo in te deelen, dat zij het verarmde volk het bezoek der circussen in dezelfde mate als vroeger mogelijk maken. De bedrijfsonkosten zijn dus op de oude hoogte gebleven, terwijl de ont vangsten daarentegen steeds minder zijn ge worden. Directeur Stosch Sarrasani voert se dert jaren een moedigen strijd, om zijn circus niet stil te leggen en men kan hem gelooven, als hij verzekert, dat hij uitsluitend daarom het worstelen met de belastingautoriteiten nog niet opgegeven heeft. Geen volk is in staat den strijd van Sarra sani meer te waardeeren dan de Nederlanders, die in den zoo moeilijken naoorlogstijd duizen den kinderen en zieken uit de vernietigende oorlogvoerende staten in hun land lieten ko men en hen jaren lang onderdak, voeding en een voortreffelijke verzorging gaven. Wij wil len geen critiek uitoefenen en debelasting wetten afkeuren, maar wij meenen het recht te hebben, dat men ook onzen moeilijken tijd in acht neemt. Diegenen, die het circus Sar rasani gezien hebben, kunnen begrijpen, dat het hier niet om eene gewone zaak gaat. Ongelooflijke energie behoort er toe in de zen noodtoestand de noodzakelijkste geldmid delen bijeen te krijgen. Ondanks de grootste moeilijkheden wist directeur Stosch Sarrasani door dure verzekeringen de belangen van de steden, waar hij speelde, te behartigen. Een belangrijk deel van de ontvangsten wordt aan dezelfde gemeenten teruggegeven. 800 menschen van dit circus wonen en eten in de stad, waar gespeeld wordt. Meerdere honderdtallen dieren worden gevoed en ver zorgd door het materiaal dat in die steden ge kocht wordt. Honderd tot honderdvijftig werk lieden verdienen tijdens de aanwezigheid van het circus in een stad geld. De voortdurend doorgaande bestellingen, de loopende repara ties geven ook de industrie der steden gele heid tot geldverdienen. De vreemdelingen der omgeving bezoeken de restaurants en koffie huizen en brengen geld en leven in de stad. De belastingkas brengt veel geld in en zou wel wat verlichtingen in dezen tijd kunnen toestaan. En wat verlangen wij nu? Niets anders dan een menschelijk rechtvaardig inzien van den moeilijken toestand en het afschaffen van on- noodige formaliteiten. Laat men ons helpen, zoodat een catastrophe verhinderd wordt. In een der kleine bijgebouwen van de Indi sche tentoonstelling in het Westbroekpark te 's-Gravenhage is Dinsdagmorgen brand Uitge broken. Met behulp van de bluschmlddelen ter nlaatse kon het vuur worden bedwongen. De Amhemsche Rechtbank veroordeeld Dinsdag J. H., den 32-jarigen vischvent®r uit Opheusden tot twintig jaren gevangen^' straf wegens moord op mej. van Br. te Hen1' men. De eisch van het O. M. was levenslang. verdediger trad op mr. Roobol. Dinsdagmorgen om 5 uur zijn weer drie aut®" bussen uit Weert te Bom gearriveerd, m® circa 100 arbeiders, die Maandag aan hst W' lianakanaal hebben gewerkt. Na enkele uren hebben zij echter op zeve® na, allen het werk neergelegd. Ook de machinisten, die Maandag aan b9_ werk waren gebleven, hebben hedenmorge9 den arbeid gestaakt, zoodat op het ooge°' blik het werk geheel stop ligt. Te Medemblik is Maandagnacht een kerm19' ganger uit Wervershoof, Hooyveld geheeten, m9' de fiets naast de brug tegenover het „Wapel1 van Medemblik" in de vaart gereden. Hij is daaruit levenloos opgehaald. Tijdens afwezigheid der ouders is Zond9! het 3-jarig zoontje van den arbeider R. Brajjj te Moordrecht in een achter de woning pende baggersloot gevallen en verdronk09' voordat hulp kon worden geboden. Een viertal inwoners uit Schaesberg bekro^ de lust, om des nachts om 2 uur nog een snoeP' reisje te gaan maken naar Aken per auto. E\'e,j over de Hollandsche grens op Duitsch geb'e. voer de auto, die een stevige vaart had, teg9, een boom. Alle vier de personen liepen hoof9 en schaafwonden op. Een hunner brak nog ®r arm. Geneeskundige hulp moet worden ineen pen. De auto werd in elkaar gedrukt. Wegens het veroorzaken van dood door sein1' is destijds een te Rotterdam woonachtige au'J mobilist door de Rechtbank aldaar veroorde0' tot zes weken hechtenis met de ontzeggi^j motorrijwielen te besturen voor den tijd één jaar. Op 11 September 1930 had verd. den Oostzeedijk te Rotterdam een wielrij0 t aangereden, die zoo ernstig gewond werd, 9 hij kort daarna overleed. Het Gerechtshof te 's Gravenhage bevestig in zijn arrest het vonnis van de Rechtbad doch in cassatie verwees de Hooge Raad zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam, g thans arrest heeft gewezen, genoemd vod vernietigd en den automobilist vrijgespr^j heeft. Ook de procureur-generaal had vrijspra9, gevorderd, daar hij niet bewezen achtte, d verd. hoogst roekeloos en onvoorzichtig had reden. Dinsdag ontdekte een bediende van de wtf J. Steinweg te Rotterdam, dat hij een c,\ cognossementen vermiste. Deze drie cognos9., menten, die een groote waarde vertegenwoof9! gen, loopen over „Extra U.S.O. Maro" 1-600 balen Egyptische katoen per s.d. „Delos", b0^ welk ongeveer 18 dezer te Rotterdam verwacht. Voor aankooping of beleening wo1^ gewaarschuwd. Van de vermissing is bij j politie aangifte gedaan. Een onderzoek W' Ingesteld. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft, overeenstemming met den eisch van den P zaken van uuua aoor scnuiu was veiuui"- ■- tot drie maanden hechtenis, benevens tatAp- king van het rijbewijs voor den tijd van V jaar. Op den straatweg tusschen Bergen en Ej dijk had verd. bij het passeeren van 4'y fietsende meisjes een van haar met zijn 9 gegrepen, waardoor zij zoo ernstig werd k wond, dat zij spoedig daarna overleed. r i)9' In de maand Mei werden o.a. in beslag men in het grensgebied van Aken nabij de A landschDuitsche grens: 4416kg. koffie, 92 J) cacao, 24 kg. chocolade, 1400 kg. tabak, 550- t< sigaretten, 26.000 sigaren, 13.000 pakjes sig9*v, ten-papier, 550 kg. margarine, 9555 kg. sU' J. 21.900 kg. tarwe, 2830 kg. meel, 1900, kg. bf® f een paard, zes revolvers, 10 auto's, drie rnot rijwielen en 43 rijwielen. 1800 Smokkelaars werden geverbaliseerd. <j Zondag 12 Juni a.s. te 2.30 ure zal de K. het St. Antonius-Oratorium, van pater E. Sjj' ning O.F.M. op tekst van pater G. Lohuis 0-r' voor soli, koor en orkest, uitzenden. Medewerkenden zijn; Truus Moes, sopfy Jo Immink, alt; Jules Moes, tenor; en W' y! Herckenrath, bariton. Voorts het versterkt raysch kpor en het K.R.O.-orkest. Het aY staat onder persoonlijke leiding van den con* J nist. i1 Onlangs namen wij in onze rubriek „V9*1 ó1 Perstribune" een beschouwinkje over ui' „Volkskrant", waarin in 't algemeen g®1,j(# schuwd werd tegen het koopen op afbet9w De N.V, De Centrale Warenmagazjnen te sterdam maakt er ons attent op7 dat in bedoeld pers-citaat voorkomende „betaal uit uw inkomen", héér slagzin ^c' sinds jaren is en dat aan haar dus gem9,^ lijk minder juiste praktijken zouden kb worden toegeschreven. jA Wij stellen er echter prijs op, te verK».^?1 dat wij bij 't opnemen van bedoeld pers-0 gt' in geen enkel opzicht gedoeld hebben noemde N.V., welke als zeer correct bekend en zich zeker niet met woeker zal inlate

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6