0 J.Kort Wat gezellig en knus! 3 Gemeenteraac! van Bloemendaal SpOOr'S geraspte Zwitsersche Kaas J) 40 KAMERS FRAAIE MEUBELEN HUIZE TOEWAN BLANDA - LEIDSCHE VAART 86-88-98 HAARL. OPER(A) (ETTE) VEREENIGING DONDERDAG 9 JUNI Installatie nieuw raadslid. De loonregeling voor te werk gestelden. OVERVEEN VELSEN GEMEENTERAAD WE GAAN NAAR ZANDVOORT... De bloembollenprijzen die men Amerika verwacht Nieuwe R. K. School te Aerdenhout N.Z.H. en 2de N.H.T. Forensentrein heeft pech Faillissementen Tweede N.-Holl. Tram SLAAPKAMER-AMEUBLEMENT B. J. VAN LIEMT VERWULFT 9. ►▼▼▼ttttvttttvttvtvvttttvvvtvtvvvvvvtvvvvv MAAKT U ZELF EEN KAMPEERTENT Ijzerwaren, gereedschappen enz. KI. Houtstr. 17 Cronjéstr. 29 Spaarnw.str. 85 U BREEKT WAT DE HERTEKOF" Dinsdagmorgen vergaderde de gemeenteraad van Bloemendaal onder voorzitterschap van den burgemeester jhr. nr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren De Waal Malefijt en De Lestrieux Hendrichs. Begonnen wordt met een geheime vergade ring. Na opening der openbare vergadering wordt besloten op voorstel van den VOORZITTER, een schrijven te zenden aan den heer De Clercq, waarin medegedeeld wordt, dat de raad met leedwezen kennis nemt van de reden van ont slag van hem als raadslid en hem een spoedig herstel wordt toegewenscht. Installatie nieuw raadslid De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid jhr. G. C. Quarles van Ufford, worden onder zocht en in orde bevonden, waarna hij door den VOORZITTER geïnstalleerd wordt, die hem te vens geluk wenscht met zijn benoeming. Loonregeling te werkgestelden. De heer LAAN verzoekt aanhouding der voorstellen, omdat de stukken e laa zijn rond gezonden. De heer HOGENBIRK geeft toe, dat de tijd kort geweest is, maar acht dit geen bezwaar, de zaak nu te behandelen. Het voorstel-Laan wordt met 85 stemmen verworpen. De Commissie voor Sociale Aangelegenheden schrijft het volgende aan den raad: Gevolg gevende aan de haar verstrekte op dracht, heeft onze Commissie in hare vergade ring van 4 Juni jJ. opnieuw de z.g. „Werkloo- zenregeling" onder de oogen gezien, teneinde Burgemeester en Wethouders in den wel zeer korten tijd die nog beschikbaar was alsnog dienaangaande van bericht en raad te kunnen dienen. Gelet op de in den Raad naar voren ge brachte wenschen, de door den heer Prinsen- berg ingediende amendementen en de resulta ten van het onderzoek, dcor onze Commissie ingesteld, is tenslotte in den boezem der Com missie overeenstemming bereikt omtrent het aan Uw College ui te brengen advies, met uit zondering van één punt, het cardinale punt he laas, nJ. het loon der gehuwden en kostwin ners, dat de voorzitter op ƒ21 per week, een der leden op 22 per week en het andere lid op een hooger bedrag gesteld zou willen zien. De Commissie geeft Uw College beleefd in overweging in het voorstel de volgende amen dementen aan te brengen: 1. De tewerkgestelden worden onderscheiden In a. gehuwden en kostwinneers van een ge zin; b. ongehuwden; c. jeugdige arbeiders. De arbeidsduur voor de tewerkgestelden zal ten hoogste 48 uur per week zijn, met dien verstande, dat Burgemeester en Wethouders voor speciale diensten een langeren werktijd kunnen voorschrijven, met behoud van het bij deze regeling vastgestelde maximum weekloon. 2. het loon der tewerkgestelden bedraagt: a. voor gehuwden en kostwinners per week; b. voor ongehuwden 13 per week. 3. Gehuwden en kostwinners genieten boven het sub 2 vermelde loon voor elk gezinslid be neden den leeftijd van 16 jaren een kindertoe lage van f 0.75 per week met een maximum van f 4.50 per week. 4. Tewerk gestelden, die als nachtwaker zijn aangesteld, genieten in afwijking van het sub 2 bepaalde loon, een loon van f 26 per week. 6. Ongehuwde tewerkgestelden, die tijdens hun werkloosheid of hun werkzaamheid bij de werkverschaffing huwen, behalve zij die op 1 Mei 1932 reeds gehuwd waren, zullen geen hoo ger loon genieten dan ongehuwden. 7. c. moet de gegadigde ten minste zes weken onmiddellijk aan de tewerkstelling voorafgaan de, bij de Arbeidsbeurs als werklooze ingeschre ven zijn; echter kunnen z.g. uitgetrokken werk- loozen onmiddellijk tewerkgesteld worden. 11. Jeugdige personen, die tengevolge van de crisi geen werk kunnen vinden of zonder werk zijn gekomen, zullen zoo mogelijk in de gele genheid worden gesteld hun beroepsbezigheden uit te oefenen en zich daarin verder te bekwa men. Deze Jeugdige personen zullen daarvoor een vergoeding van f 1.tot f 2.50 per week genieten. De heer NOORMAN zet zijn standpunt van minderheid der commissie uiteen. Hij vindt de regeling onbillijk, omdat het hier gaat om productieve werkverschaffing. Spr. had in Den Haag informaties willen inwinnen, doch daar is niets van kunnen komen. De wethouder wenschte niet mede te gaan, omdat hij in wél gaan een blijk van wantrouwen jegens den voorzitter zag. Doch die bedoeling was er bij spr. in het geheel niet. Dan gaat spr. de wenschelijkheid na, de werkloozen aan werk te helpen en geeft als zijn oordeel te kennen, dat de gemeente nog veel werkobjecten biedt. De uitvoering dier werken geschiedt dan misschien in een vlug tempo, maar men helpt er de werkloozen mee. Verder bepleit hij de instelling van een ar beidsbeurs en stelt voor, de loonen te hand haven op 26 voor gehuwden. De heer QUARLES VAN UFFORD is van oerdeel, dat eenerzijds rekening gehouden moet worden met de loonen in de bollencultuur en bij de industrie, anderzijds met de hoogere huren dan die bijv. in voormalig Schoten. Er is nu nog geen crisis, die zal eerst het volgende jaar komen, omdat dan de rijksbe lastingen minder op zullen brengen. Er moet daarom nagegaan worden, of dan genoeg werk zal zijn voor het vaste personeel. Spr. meent dat de werkloozen niet meer dan 40 uur per week te werk gesteld moeten wor den. Met een weekloon van ƒ21 a 22 kunnen de menschen er wel toekomen. Is er de eerstvol gende 2 13 jaren nog genoeg werk te vinden voor de werkloozen? Wethouder BORNWATER geeft aan, dat de hooge huishuren mede een factor zijn geweest tot samenstelling van de thans voorgestelde regeling. De nieuwe regeling voldoet aan bil lijke eischen. Een goede regeling is voorts, dat een kindertoeslag den groote gezinnen te ge- moet komt. De heer CASSéE bespreekt uitvoerig de kwes tie der loonverlaging, waarbij hij als zijn mee ning te kennen geeft, dat hij tegen elke loons verlaging is. De heer SCHULZ vindt, dat men te Bloe mendaal duur leeft, omdat het nu eenmaal een luxe gemeente is. Bij te lage loonen werkt men den arbeid voor gehuwde vrouwen in de hand. Daardoor ontstaat weer het gevaar, dat het toezicht op kinderen niet voldoende gehand haafd kan worden. Spr. gaat verder de loonen in het bollenbe- drijf, dat nu in nood verkeert, na en merkt op, dat de menschen in dat bedrijf toch nog wel iets meer dan 21 verdienen. De wegen zijn hier gemaakt tegen een prijs van ƒ1.80 per M2, terwijl Haarlem ƒ3.90 per M2 moest betalen. Dat is voor een groot deel te danken aan de lage loonen. Voor derge- lijken productieven arbeid zou men het volle loon kunnen eischen, dat in het particuliere bedrijf gegeven wordt. Tegen een loon, dat leidt tot beneden het bestaansminimum, moet spr. ernstig protes teeren. De financieele toestand der gemeente is dusdanig, dat de loonen niet verlaagd be hoeven te worden. (De heer De Lestrieux Hendrichs komt ter Vergadering), Spr. betreurt het, dat men Den Haag niet in kennis gesteld heeft met den aard der ver richte werkzaamheden. De kwestie van 40-urige werkweek kan slechts dan onder het oog gezien worden? als daardoor de verdiensten niet gaan beneden het bestaansminimum. De voorzitter maant allereerst de sprekers aan, zich meer te houden aan de punten, wel ke in bespreking zijn en beantwoordt vervol volgens de sprekers. Den heer Noorman wijst hij er op, dat er een Arbeidsbeurs te Bloemen daal bestaat, waar de werkloozen worden inge schreven. Aan hetgeen spr. de vorige maal gezegd heeft over druk van hooger hand, kan spr. niets meer toevoegen. Wil men de kwestie in Den Haag onderzoeken, dan heeft spr. daar geen enkel bezwaar tegen. Als men de menschen voortdurend aan het werk houdt, belemmert men hen in het zoeken naar een betrekking. Of er voldoende werk ge vonden zal worden in de toekomst, aal nader moeten blijken. Er zal in ieder geval een vast werkplan gemaakt moeten worden. Wat de kwestie der hooge huishuren betreft, deze moeten omlaag. En de gemeente kan daarop drang uitoefenen door haar eigen huren te verlagen en zelf te bouwen, waartoe het Rijk weer credieten verleent. Houdt men de loonen op het tegenwoordige peil, dan gaan de huren nooit omlaag. Bij de replieken merkt de heer HOGENBIRK op, dat hem een loon van 21.— billijk voor komt. De algemeene beschouwingen worden geslo ten. Artikelsgewijze wordt dan behandeld de rege ling, ontworpen door de Commissie van Sociale belangen. De werktijd wordt vastgesteld op ten hoogste 48 uren per week. Een voorstel-Schulz, het loon op 26.te bepalen, wordt verworpen met 94 stemmen. Het voorstel der commissie 22.te geven, wordt aangenomen met 76 stemmen. De voorstellen om ongehuwden te geven res pectievelijk 16, 15 of 14 per week worden verworpen, waarna zonder hoofdelijke stemming het voorstel der commissie om 13 te geven, wordt aangenomen. De heer LUDEN zeide als oudste aan wezige raadslid een verklaring te moeten af leggen. Bij het afscheid van den heer Laan als wethouder der gemeente wilde spr. hem namens den raad, dank brengen voor het vele goede, wat hij met ijver, plichtsbetrachting en liefde voor de gemeente gedaan heeft. De gemeente is zeer uitgebreid en verfraaid, hetgeen veel werk is geweest van den heer Laan. Hij heeft'zijn tijd en geestkracht daaraan ge geven en daarvoor verdient hj^ dank. Hij is een goed burger geweest en zijn naam zal in dankbare herinnering blijven. (Levendig appl.). De VOORZITTER merkte op, het even kwa lijk genomen te hebben, dat de heer Luden ge zegd heeft, wat spr. had willen zeggen. Maar de heer Luden heeft het goed gezegd en nu is het gevoel van wrevel verdwenen. De verschil len wijken niet, maar spr. heeft respect voor de toewijding, welke de heer Laan getoond heeft bij de vervulling van zijn wethouder schap. De LAAN dankte voor de gesproken woorden. De stemming Uitgebracht werden, zooals gemeld, 14 setm- men, waarvan 7 op den heer Kremer (V. B.), 4 op den heer Prinsenberg (R. K.), 2 op den heer Sehulz (S.D.A.P.) en 1 blanco, zoodat gekozen was de heer A. F. Kre mer, die zijn benoeming aannam en toezegde in de eerstvolgende verga dering een soort belijde nis af te leggen. De VOORZITTER wenschte den heer Kre mer geluk. Tijdelijk wethouder Tot tijdelijk wethouder tijdens de afwezig heid van den burgemeester en wethouder Born- water, werd benoemd na verschillende stem mingen en na loting de heer H. Hogenbirk (C.H.). B. en W. hebben het volgende overzicht ge geven van den post „Onderhoud van wegen en voetpaden", dienstjaar 1931; Oorspronkelijk geraamd bedrag 120.000. Later toegest. credieten (ƒ51.000. bij 3e suppletoire begrooting en 14.000.aankoop van grond voor wegverbreeding ingevolge diverse raadsbesluiten) 65.000. Totaal 185.000.— De totale uitgaven hebben ech ter bedragen rond 250.000. Toegestaan (zie boven) 185.000.— Overschreden met 65.000.— In dit bedrag ad ƒ65.000.waar voorzoover bekend geen officieele credieten voor zijn toe gestaan, is o. a. begrepen: 7950.aankoop van 'n Magirus-vrachtauto. 3000.verbreeding Waldeck Pyrmontlaan. 2600.verbetering Vijverweg en aangren zende wegen. De overschrijding ad 65.000.— kan tot een bedrag van 55.700.worden gedekt door hoogere bijdrage uit 't wegenfonds ƒ17.700.—) en het overschot op verrichte werkzaamheden voor derden 38.000.waarna nog ongeveer ƒ9.300.— ongedekt blijft en hetwelk uit de reserve zal moeten worden bestreden. Indien men zich op'het standpunt stelt en dat is toch het meest juist dat over de meerdere opbrengst uit het wegenfonds en het overschot op werken voor derden, hierboven bedoeld, niet zonder voorkennis van den Raad mag worden beschikt (volgens het overzicht van den Directeur van openbare werken heeft de Raad indertijd toegezegd, dat over het over schot op werken voor derden vrij mag worden beschikt ten behoeve van uitgaven voor we gen boven het bij de begrooting toegestane be drag), is de post officieel met ƒ65.000.over schreden. Bovendien kan, zooals uit het vo renstaande blijkt, dit bedrag niet geheel door de hierbedoelde ontvangsten worden gedekt. Immers na aanwending dezer ontvangsten blijft nog een tekort van ongeveer 9.300. Wat het door den Directeur van openbare werken gegeven overzicht betreft, wordt op gemerkt, dat in dit overzicht is vermeld, dat de totale uitgaven voor wegen ƒ241.684.heb ben bedragen. Dit is echter niet juist. Wel is waar wordt dit bedrag ook in het accountants rapport genoemd, maar na opmaking van dit rapport zijn nog nieuwe uitgaven ten laste van wegen gekomen. De totale uitgaven hebben dan ook bedragen rond ƒ250.000. Aan het slot van het overzicht van den Di recteur staat, dat in het najaar van 1931 tot een bedrag van ƒ20.900.werken zijn uitge voerd, die in de begrooting voor 1932 zijn ge raamd, zooals onderhoud van de Boekenroede- en Hooge Duin en Daalscheweg, waarmede hjj dus blijkbaar heeft willen aantoonen, dat dit bedrag van de overschrijding moet worden af getrokken. Om hierop een beroep te doen, dient men eerst zekerheid te hebben, dat van de voor 1931 toegestane credieten in 1931 geen bedrag van ƒ20.900.over is om in 1932 be steed te worden. In dat geval toch heffen de credieten 1931 en 1932 elkander op en kan daarop met betrekking tot de overschrijding in 1931 door den Directeur geen beroep wor den gedaan. ..Personalia De heer G. Ramkema is be noemd tot lid van het Nederlandsch Instituut van Accountants. (Vervolg) Naar aanleiding van een voorstel van de soc. dem. raadsfractie om het college van B. en W. uit te noodigen een begrooting te ontwerpen van kosten voor bouw en exploitatie van een slachthuis op bescheiden schaal, alsmede van twee badhuizen en hiervoor een geldleening aan te gaan, deelen B. en W. mede, dat de gemeente zich tegenover het Rijk verbonden heeft, dat indien zij een vaste leening aangaat, de op brengst dier leening in de eerste plaats moet worden aangewend voor aflossing van de van het Rijk geleende gelden. Zoolang dit niet is geschied, kan van het sluiten van leeningen voor andere doeleinden geen sprake zijn. Zij stellen voor, het voorstel niet aan te nemen. Een langdurige bespreking heeft dit voor stel tot gevolg. Verscheidene leden dringen er op aan, althans voor den bouw van een slacht huis een plan te ontwerpen. Een teekenbureau heeft de gemeente te harer beschikking. Wat de rendabiliteit aangaat, daarover waren velen van meening, dat deze zeer goed zal zijn. Wethouder Nijssen zegt, dat de gemeente ge bonden is, zooals in het prae-advies van B. en W. gezegd is. Naar zijn meening zal een abat toir niet rendabel geëxploiteerd kunnen wor den. Wethouder Dunnebier zegt, dat als er iemand is, die wil dat er een slachthuis komt, hü het dan is. Hü zwicht echter voor de noodzake lijkheid door de omstandigheden geschapen, om zuinigheid te betrachten. Het geld is er niet voor te krügen. De VOORZITTER vraagt, of de heer Van der Flier bereid is, zün voorstel te splitsen, zoo dat over het bouwen van een slachthuis en over dat van badhuizen afzonderlek geoordeeld zal kunnen worden. De heer VAN DER FLIER is hiertoe bereid. Hü wijzigt het tweede deel van het voorstel in dien zin, dat er slechts één badhuis gebouwd zal worden, omdat hü heeft vernomen, dat men van particuliere züde ook tot stichting van een badhuis wil overgaan. Besloten wordt dan dat B. en W. een vereen voudigd plan voor den bouw van een abattoir zullen ontwerpen. De mogelükheid van het stichten van een badhuis van gemeentewege zal door B. en W. worden onderzocht. Onderwijs-toelage. Na ellenlange bespreking wordt aangenomen een voorstel van B. en W. afwüzend te beschik ken op een adres van A. P. Stolk e. a. leer krachten aan de openbare school voor buiten gewoon lager onderwüs te IJmuiden, houdende verzoek, in te trekken het raadsbesluit tot in trekking met ingang van 1 Juli a.s. van het raadsbesluit van 25 November 1924 inzake toe kenning ten laste der gemeente van een toe lage ad 300 's jaars. Huurverlaging. Een schrüven van de R. K. Woningbouwver- eeniging te IJmuiden, houdende verzoek, mede werking te verleenen om te komen tot huur verlaging en een verzoek van de neutrale Huur- dersvereeniging „Huurdersbelang" te IJmuiden om huurverlaging te bevorderen van de wo ningen der Woningbouwvereniging „Velsen" aan de Casembrootstraat, de De Ruyterstraat en de Van Speijkstraat, wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Medezeggenschap bij steunverleening. Een adres van den IJmuider Bestuurders Bond, den IJmuider Chr. Bestuurders Bond en den R. K. Volksbond, houdende verzoek te be sluiten, dat, onder opheffing van de Commissie van advies, in overleg met de besturen der vak- centralen vertegenwoordigers dezer vakcentra- len in de Raadscommissie voor steunverleening zullen worden opgenomen, wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. De heer MAAS verzoekt dit prae-advies in de eerstvolgende vergadering tegemoet te mo gen zien. Dit wordt toegezegd. Loonnormen voor steunuitkeeringen. Door den raad werd 3 Mei aangenomen de volgende motie, ingediend door de heeren W. F. Visser e. a.: „De Raad der gemeente Velsen, Kennis genomen hebbende van hét adres van den IJmuider Bestuurders Bond, IJmuider Christelijken Bestuurdersbond en Roomsch-Ka- tholieken Volksbond, verzoekt B. en W. als loonnormen voor uitkeeringen bedoeld in arti kelen 8 en 19 der steunregeling vast te stellen, de loonen als in genoemd adres gevraagd, en ook in de uitvoering der steunregeling geen enkele wijziging in te voeren, zonder de Com missie van Advies uit de Vakcentrales te heb ben gehoord." B. en W. hebben daarna aan den raad over gelegd een overzicht van de loonnormen, aan genomen door het college vóór 11 Maart 1932 en daarna, terwül daarbij is aangegeven welke loonnormen de vakbonden wenschen te zien aangenomen. (Dezer dagen uitvoerig door ons gepubliceerd.) Zü meenen in het algemeen te mogen op merken, dat het niet geoorloofd is de loonnor men op te drüven boven de werkelüke bedra gen, welke verdiend worden, enkel en alleen om tot een hoogere steunuitkeering te komen. Zü vertrouwen hun standpunt terzake vol doende te hebben toegelicht. Zü meenen dat de raad thans beter en met meer juistheid hun beslissing van 11 Maart onder de oogen kan zien en dat hü zal kunnen begrijpen, dat het B. en W. niet mogelük is, verder dan reeds ge daan is, op dit besluit terug te komen. Met het verzoek gedaan aan het slot der mo tie zal, voor zoover het niet betreft punten, welke van hoogerhand worden opgelegd, zoo veel mogelük rekening worden gehouden. Door den IJmuider Bestuurders Bond, den IJmuider Christelüken Bestuurders Bondenden Roomsch Katholieken Volksbond is op dit schrüven van B. en W. een adres aan den raad gericht, waarin zü te kennen geven: dat het College van B. en W. en ook na het hernieuwd verzoek om overleg met de Vak centrale en na het besluit van den Raad om het College te verzoeken de door den Vakcen- tralen aangegeven loonen over te nemen, dit overleg blüft weigeren; dat de door B. en W. gegeven motiveering van de door het College opgestelde loonen naar het oordeel van adressanten geheel onjuist is; dat na nauwkeurig hernieuwd onderzoek de door de Vakcentrales aangegeven loonen als volkomen juist en steunend op de feiten moe ten worden gehandhaafd; redenen waarom adressanten den Raad ver zoeken, een zelfstandig onderzoek te willen in stellen naar de juistheid van de door hen ver strekte gegeven." Dit adres is vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting, waarin de door B. en W. aangevoerde argumenten bestreden wor den. B. en W stellen voor, dit laatste verzoek af te wüzen. Het betreft hier een aangelegenheid, welke te hunner beoordeeling staat. Wü hebben, aldus B. en W. tot den raad, onze meening in een gemeenteblad tegenover U uiteengezet naar aanleiding van een motie van Uw college, doch niet in verband met een adres van vakbonden. In de door ons gestelde normen zal geen wü- ziging naar boven meer worden aangebracht. Wanneer de vakorganisaties zich met onze be slissing niet kunnen vereenigen staat voor hen open, een beroep op den Minister van Staat. Minister van Binnenlandsche Zaken. De heer MAAS zegt, het zich niet tot ge woonte te maken, college aan een college te geven; hier zal hü dit wel doen voor een be paald geval. Hü heeft zich er van vergewist, of de toestanden misschien anders geworden zouden zijn dan zij naar de meening van de organisaties zijn. Dit is niet het geval. Spr. kan daarom niet begrüpen, dat een oud-voorzitter van de werkgevers in het metaalbedrüf aan de samenstelling van dit prae-advies van B. en W. heeft medegewerkt. Het gemiddelde loon is niet zóó laag. als B. en W. aangeven. Mede in het belang van de groote gezinnen vraagt spr. de normen te herzien en hooger te stellen. Spr. gelooft, dat het niet juist is als B. en W. dit verzoek niet willen inwilligen, omdat het van de vakorganisaties komt. Wü vechten voor een rechte zaak. Hij vraagt nu, of B. en W. tot de vakorganisaties willen afdalen en een con ferentie willen toestaan om betreffende de vaststelling van de loonnormen tot overeen stemming te komen. Ook de heer VAN DER STEEN verklaart, dat de vakorganisaties geen oppositie voeren, doch wenschen dat het college van B. en W- eens door een een anderen bril zal küken. Hü wil de vakcentrales tevreden stellen en een com missie benoemen, die de cüfers van B. en W. zal onderzoeken. De heer VISSER is ook van meening, dat de normen in overeenstemming moeten zün met de werkelükheid. Hü dient mede namens de leden Maas en Vander Steen een motie in, waarin gevraagd wordt, een raadscommissie te benoemen, die de cüfers, door B. en W. ge geven, zal hebben te onderzoeken en rapport aan den raad zal uitbrengen. De heer VERMEULEN is van meening, dat de oplossing in dezen niet van een raadscom missie gevergd mag worden. De vakorganisaties moeten zich z.i. tot den minister wenden. Met een commissie te benoemen gaat men den ver keerden weg op. Wethouder BOSMAN zegt, dat het in deze zaak moeilijk is, voet bü stuk te houden. Aan de mededeelingen, die B. en W. verstrekt zün aangaande de loonnormen, van welke mede deelingen zü gebruik gemaakt hebben voor het samenstellen van het prae-advies, kon volgens spr. niet gewantrouwd worden en als men in Den Haag komt, is het dikwüls moeilük, zün standpunt vol te houden, omdat men daar met alles, wat over de IJmuider toestanden geschre ven en gezegd is en wordt, bestreden wordt. Veel misverstanden zijn daardoor ontstaan. Wat betreft het vaststellen der loonnormen, vraagt spr., of de vakcentrales het nu juist bü het rechte eind moeten hebben. B. en W. zün nu in dezen de zondebok en daarop moet ge scholden worden. Spr. kan wel verzekeren, dat de rüksregeling vele minder gunstige bepalingen, dan de ge meente gesteld heeft, inhoudt, zoodat bü in voering daarvan men in vele gevallen slechter af zal zün. Na re- en dupliek wordt de motie met 14 tegen 10 stemmen verworpen. Na rondvraag wordt de vergadering te één uur gesloten. A. Gastien, wonende te Beverwük. Curator mr. J. A. B. Sanders, te Beverwük. De nalatenschap van J. van Gelder, in leveh timmerman, gewoond hebbende te Haarled1' Curator mr. G. A. Feits, alhier. J. Kamp. veehandelaar, wonende te Purine1" end. Curator mr. S. Groen, alhier. A. Waage, smid, wonende te Haarlem. Cura tor mr. G. A. Feits, alhier. De Haarlemsche Bouw-Associatie, gevestigd te Haarlem. Curatoren mrs. J. Deenik en J. A. Kaub, alhier. Volgens den correspondent van de „Florists' Exchange" in Philadelphia, worden dit-jaar prüzen van de Hollandsche bloembollen lag®r verwacht. Van vroege tulpen aanzienlijk lag®1' voor Darwin tulpen wordt een prijsdaling vad 10% verwacht. De hyacinthenprijzen verwacht men ongewüzigd, dikke bollen zullen misschiet ietwat duurder zijn dan 't vorig jaar. Narcissed van Amerikaanschen oorsprong zullen talrijker beschikbaar zün en men verwacht een prüsdd' ling van tenminste 10%. PLECHTIGE GEDENKSTEENLEGGING Naar we vernemen, al a.s. Maandagmorg®11 om 10 uur op plechtige wüze een gedenkstee!* worden gelegd voor de nieuwe R.K. schoot welke te Bentveld aan de Teding van Berk' houtlaan gebouwd wordt. De zeereerw heer J. Niehus, pastoor der Sjj Antoniuskerk te Bentveld, zal de plechtigheid verrichten in tegenwoordigheid van het school' bestuur en een aantal genoodigden. De trein van Overveen naar Zandvoort, die om 18.16 uur uit Overveen vertrekt, de z.g. fo rensentrein, heeft Dinsdag büna een uur ver traging gehad tengevolge van een defect aan de locomotief, dat zich tusschen de twee laat ste twee stations openbaarde. Een hulplocomotief uit Haarlem heeft den trein te 7.10 naar zün einddoel opgeduwd. De reizigers, die met den forensentrein me- dekwamen, zijn voor een deel overgestapt in een trein, die van Zandvoort naar Overveen reed, en zün vandaar uit weer naar Zandvoort vertrokken met een trein, welke het linker- spoor volgde. Andere reizigers, die niet ver van hun woonplaats af waren, hebben zich loopend naar huis begeven. De treinenloop heeft den verderen avond zonder vertraging doorgang kunnen hebben. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zün Dinsdag 7 Juni de volgende faillisse menten uitgesproken J. B. Voorpostel, timmerman en vertegenwoor diger, wonende te Aalsmeer-Oost 51. Curator mr. C. Blankevoort, alhier. S. Rumping, bloembollenkweeker, wonende te Wük aan Duin, Hoflanderweg 113. Curator mr. C. Blankevoort alhier. A. G. Huët, vroeger winkelier in schrüfbe- hoeften te Hillegom, thans kantoorbediende wonende te Haarlem, Hoogerwoerddwarsstraat 36. Curator mr. F. J. Gerritsen, alhier. L. van Kuyk, vroeger rijwielhandelaar, thans kweekersknecht, wonende te Haarlemmermeer, Kruisweg 307. Curator mr. B. E. van Tün, al hier. J. Vischkooper, groentenhandelaar, wonende te Purmerend, Westerstraaat E. 75. Curator mr. H. J. Riepma. te Edam. P. Lommerse Fzn., bloembollenhandelaar en kweeker, wonende te Hillegom, Haarlemmer straatweg 58. Curator mr. F. J. Gerritsen, al hier. A. A. Brand, aannemer, wonende te Rüpwete- ring. Curatrice mevr. mr. Van TaalingenDols, alhier. H. A. Hulsebosch, koopman in bloembollen, wonende te Heemstede, Koediefslaan 28. Cu rator mr. F. M. Hagemeü'er, alhier. Rechter-commissaris in deze faillissementen: Mr. A. W. J. van Vrijberche de Coningh. Geëindigd zün de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslüst van: N.V. Eerste Ned. Stoomouwelfabriek, geves tigd te Zaandam. Curator mr. L. G. van Dam, alhier. L. Adrichem, koopman, wonende te Bever wük. Curator mr. J. A. B. Sanders, te Beverwük. Besproken personeelsbelangen Dinsdagmiddag te 3 uur had een conferent'6 plaats tusschen directie en de drie erkend personeelsorganisatie. Voor deze laatste war®'1 tegenwoordig Petersen (N. V.), Horvers—Geef5 (St. Raphaël), Nauta (P. C.). Deze conferent'5 had uitsluitend ten doel, de belangen der led®11 der 2de N. Holl. Tramweg Maatschappij te b®' spreken. Vermoedelük 1 September zal deze MÜ officieel overgaan. Besproken werd een zevental punten. De pef' soneelsformatie, het R. D. D. en zün toep®5' sing, personeel in los dienstverband, vaststelling der loonen, pensioenregeling, onvermüdelijk on1' slag en de getroffen maatregelen voor ree''5 ontslagenen. Een en ander zal met de led®11 worden besproken in daartoe te beleggen vef gaderingen. Wij vernemen, dat over de loonactie bü N. Z. H. niet is gesproken. Men wacht n®^ steeds op een antwoord der directie op het vef' zoek om een conferentie, door de organisati®5 gedaan. Dit uitblü'ven verwekt sterke ontsteiö ming bü het personeel. Transport nieuwe rijtuigen. Van Haarlem uit zün Dinsdag zeven nietig tramrijtuigen vertrokken, bestemd voor d® Tweede N.-Holl. Tram, wier lünen Amstef^ damPurmerend, AmsterdamBuiksloot caal) en AmsterdamEdam momenteel ëe' electrificeerd worden. Met ingang van Donderdag 23 Juni zuil®" deze electrische trams daar de taak van stoomtram volledig overnemen, behalve op lün naar Edam, welke eerst over eenige maa®' den geheel gereed zal zün en voorloopig slecb»5 gedeeltelük door electrische tractie bereden worden. Het vervoer naar het Tolhuis te AmsterdaJ5 geschiedde tot Halfweg over land. Nabü electrische centrale aldaar zün de wagens o!' dekschuiten geplaatst om per sleep verder hun bestemmingsplaats te worden vervoerd- Men deelde ons van de züde der N.Z-^ mede, dat binnenkort nog een zestal wage^ voor de lünen boven het IJ gereed zal kom®!1. Het vervoer van deze wagens zal op dezelf® wü'ze plaats vinden. Op de lünen der Noord-Zuid-Hollandsc"5 Tramweg Maatschappij N.V. waren de vervoeg opbrengsten gedurende Mei '32 als volgtSchev'e' ningen—Leiden—Katwük/Noordwük (incl. stad5' lijn Leiden) 137.663; Leiden—Heemste® 10.562; Amsterdam—Zandvoort 123.93''. Stadslünen Haarlem 64.778. Gedurende 1931 was de totaal-opbrengst 379.989. HIJ DROOMT ZICH WINNAAR VAN HET PRACHTIGE EEN DER HOOFDPRIJZEN VAN DE VERLOTING TEN BATE DER TUBERCULOSE BESTRIJDING, GEëTALEERD BIJ DE FIRMA WANTHIJ HEEFT EEN LOT GEKOCHT! 7081 G IJ OOK?? 500 SCHITTERENDE PRIJZEN. - PRIJS PER LOT f 1.— Koperen zeilringen vanaf 0.0214 GRATIS INSLAAN PRIMUSSTELLEN vanaf 5.50. Koorden, Haringen, Koord- spanners enz. KOPEREN BUIZEN voor de stokken is toch dat interieur. Dat kunnen alleen TOEWAN BLANDA MEUBELEN zün. U weet immers, die meubelen, gemaakt door meesterhanden. Mooi, apart, solide. En de prüzen? Dat zün maar TOEWAN BLANDA PRIJZENLager dan U zoudt denken. Doet dus als die duizenden vóór U. Kiest TOEWAN BLANDA MEUBELEN, en niet anders. De aanbieding omvat deze week 150 Interieurs o.a.: HUISKAMER, massief eiken Dressoir op plint met parketdeuren en coromandel, 2 zware Fauteuils, 4 Stoelen (uitn. zitt.) en groote Tafel, keurige uitvoering 55.— ZITKAMER, 4 veerende Clubjes, Salontafel, Salondressoir 95.— SLAAPKAMER-AMEUBLEMENT, massief eiken, met ruime Spiegelkast enz., geh. compleet 80.— DEZE DRIE KAMERS TE ZAMEN 220.— GECOMBINEERDE ZIT-EETKAMER, Dressoir eiken met mahonie, 2 Clubs, 4 Stoelen, Schuiftafel, Spiegel 100.— SALON-AMEUBLEMENTEN, 2 Club-Crapauds, 4 Stoelen, voorradig in 50 modellen ln Velours. Rundleder, Trüp, Moquette en Handweef, zeer chique en degelüke uitvoering, vanaf 45. SLAAPKAMER-AMEUBLEMENTEN in Eiken, Mahonie, Berken in de was en gepolitoerd, 1-, 2- en 3-deurs Spiegelkasten, 20 modellen aanwezig, reeds va80.— Huiskamer-Ameublementen met uitneembare zittingen vanaf ƒ20.—; Engelsche Eetkamers en Riet Salons; Gepolitoerde Eetkamers ƒ160; Heerenkamers, Bureau-Ministre, Boekenkasten, Leder-Clubs, Club-, Salon- en Uitschuif taf els; Opklapbedden met matras en ombouw ƒ30.1- en 2-pers. Ledikanten met bedsteden vanaf ƒ20.Damast Bedsteden ƒ25.35.—; keuze uit 1500 zware Woden Dekens vanaf ƒ4.— tot ƒ12.— (halve waarde); Gezondheidsmatrassen ƒ10.—; Divans, Dames- en Rookfauteuils, Leder-Clubs vanaf 15.—; moderne pluche Tafelklee- den f 5.— en 10.—; Divankleeden vanaf 6.—; pluch. Overgordü'nen 8.—; Bouclé, Axminster, Wilton, Smyrna Karpetten van 10.af; eiken Theemeubels met pluche 6.voorts ca. 50 Dressoirs vanaf J 20.Spiegels 4.en hetgeen verder aanwezig is in de Dagelijks van 10 tot 8 uur staat TOEWAN BLANDA gereed U alle kamers te toonen. Deugdelijke garantie. Opslag van gekochte goederen gratis. Betaling bij aflevering. BIJ STADSSCHOUWBURG HAARLEM. Algemeen leider JAN NIBBERING. Voor het a.s. seizoen in studie de repertoirestukken „LES CLOCHES DE CORNEVILLE", PLANQUETTE. „CZAAR UND ZIMMERMANN", LORTZING. „DON CESAR" (in de Duitsche taal), R. DELLINGER. Repetitie DONDERDAG 8 uur, 9 JUNI 1932. Hotel Centraal, Groote Houtstraat. Aangifte voor Tooneelisten en Zangers: Warmoesstraat 18, Haarlem. van Uw antiek, porselein, moderne kunstvoorwerpen in marmer, hout, brons, Ivoor, schildpad, relikwieën, beelden of kunstvoorwerpen? Wij repareeren alles onder garanic onzichtbaar. Reparateur voor R.K. Scholen en Kerken. 5?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 12