PATER BORROMAEUS DE GREEVE O.F.M EEN LIEFDADIGHEIDSPREDICAT1E FINANCIEEL OVERZICHT J. Wentholt, Wagenw. 30 naar Bretagne en Wight NAAR SCHOTLAND ZATERDAG 11 JUNI PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Z5-jang bestaan der „Haarlemsche Damclub' Opheffing van de tollen op den straatweg NaardenHuizen en HuizenBlaricum EEN NIEUW HOOFDKANTOOR VAN HET P. E. N. TE BLOEMENDAAL Audiëntie Spaarkas ,,St. Antonius CONCERT IN DEN HOUT Personalia VRACENBVS Een derde turbine-installatie voor de Centrale te Velsen Kamer van Koophandel M.S. „Joh. v. Oldenbarnevelt" 29 Juli-3 Augustus Pass.tarieven v. f 65.- tot f160.- met het M.S. „P. C. Hooft" 20-25 Augustus Pass.tarieven v. f 80.- tot f 160.- ELCK WAT WILS De intocht Op Zondag 3 Juli a.s. zal te Haarlem ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan der Haar lemsche Damclub" een eere-wedstrijd worden gespeeld tusschen het Damgenootschap „Het Noorden" uit Groningen en de „Haarlemsche Damclub". De Groningers zullen in dezen wedstrijd met het volgend twaalftal uitkomen. Bord Nr. - A. C. Noordhuis; 2. W. H. Kui per; 3. Jac. Boerema; 4. D. Staat; 5. W. K. dé Boer; 6. R. Brunsting; 7. J. v. d. Schaaf; 8. A- Okkens; 9. G. Boltjes; 10. J. A. de Wolf; 11. H- Freese en 12 H. Bisschop. houdt a.s. Zondag (12 Juni) onder alle H.H. Missen Groenmarkt) te HAARLEM in de PATERSKERK (Nieuwe Bij besluit van de vergadering der Staten van 16 December 1930 werden Ged. Staten gemach tigd mede te werken tot opheffing van de tol len op den straatweg van Naarden naar Huizen en van Huizen over Blaricum naar den grooten rijksweg tusschen Naarden en Amersfoort, door het verleenen van eene bijdrage uit de provin ciale kas, indien een naar hun oordeel voldoende gedeelte der daartoe benoodigde uitkeering groot 82.000,door het Rijk voor zijn reke ning zou worden genomen. Aan het Rijk is eene bijdrage van 2/3 van genoemde som of rond 54.000,gevraagd, terwijl alsdan door de pro vincie een bedrag van 28.000.zou worden betaald. Het Rijk heeft ook na herhaald verzoek ge weigerd eene bijdrage te verleenen. Ged. Staten hebben zich daarom met de overige belanghebbenden in verbinding gesteld om te overleggen, wat thans gedaan behoort te wor den. Aanvankelijk waren zij van oordeel, dat geen andere oplossing mogelijk moest worden geacht dan dat opnieuw concessie tot tolheffing zou worden aangevraagd. Daarop zijn ze echter te ruggekomen na besprekingen, welke zij eerst met de vertegenwoordigers der administratie van den weg en later met de burgemeesters der vier daarbij betrokken gemeenten hebben gehad. Daarbij is hun n.l. gebleken, dat van die zijde herstel van de tollen zeer zou worden betreurd, terwijl tevens de bereidwilligheid bestond om bij blijvende opheffing daarvan niet onbelangrijke nieuwe offers te brengen. Administrateuren verklaarden zich bereid met eene uitkeering van 10.000 minder ter liqui datie genoegen te nemen, waardoor het wegens de afwijzing van het Rijk ontstane tekort van 54.000 tot 44.000 werd teruggebracht. De ad ministratie zal dan ter liquidatie ontvangen een bedrag van 16.000, terwijl de provincie zich verbindt voor den vroegeren oplichter voor een bedrag van 3.500 eene lijfrente te koopen. Daartegenover gaan de bezittingen, die, be halve de wegen en de verhardingen, welke uiteraard niet op geld kunnen worden gewaar deerd, uit eenige huizen en perceeltjes grond, tot eene waarde van ongeveer 10.000 bestaan, aan de provincie over. In de bovengenoemde bespreking met de bur gemeesters der vier belanghebbende gemeen ten werd het voorstel gedaan, dat het nog ont brekende bedrag van 44.000 voor de helft voor rekening der provincie en voor de wederhelft voor rekening der vier gemeenten gezamenlijk zou worden genomen. De aan die gemeenten uit te keeren som van J' 62.50C zou aldus met 22.000 worden verminderd en op 40.500 Wor den gebracht. De burgemeesters verklaarden zich unaniem bereid te bevorderen, dat door de Raden van hunne gemeenten met eene overeenkomstige vermindering der uitkeering genoegen zou wor den genomen. Het bedrag dat ten laste der provinciale kas moet komen, zou met 22.000 moeten worden verhoogd en op 50.000 worden gebracht. Waar van zoo groote bereidwilligheid van de direct-belanghebbenden bleek, hebben Gedep. Staten zich bereid verklaard aan de Staten voor te stellen daartoe over te gaan. Er zij hierbij nog aan herinnerd, dat de ge meentebesturen zich bereid hebben verklaard de in hunne gemeenten gelegen wegen over te nemen. Voor zoover die wegen op het provin ciaal wegenplan overeenkomstig de wegenbelas tingwet voorkomen, zal dit geschieden zonder vergoeding. De bovengenoemde som van'/ 62.500, welke thans tot f 40.500 zal worden vermin derd, dient voor het voor eenmaal in goeden staat brengen van de overige wegen. noodzakelijk is, stappen te doen om daarin zoo spoedig mogelijk te voorzien. Er mag daarbij niet vergeten worden, dat de stichting van e ennicuw gebouw geruimen tijd zal vor deren. Nagegaan is ook nog of door wijziging of vereenvoudiging aan te brengen in de admi nistratie, zonder te schaden aan de volledig heid van het inzicht, dat zij de bedrijfsleiding in den gang van zaken geeft, ruimte-besparing te verkrijgen zou zijn. Wij meenen dat zulks niet het geval is en ook het accountantsbu reau, dat regelmatig contróle op de admini stratie oefent, is van meening, dat floor rui mer gebruik van kantoormachines enz.,- geen, althans geen noemenswaardige, ruimtebespa ring meer is te verkrijgen. Het nieuwe gebouw zal evenals het bestaan de, dienstbaar moeten zijn aan het navolgende: a de administratie; b. toonkamer van electrische apparaten, electrische keuken, instructielokaal enz.; c. teekenkamers. d. de geheele meterijinrichting; e. automaten, batterij en werkplaats voor telefoonbediening. f. de centrale afstandsbediening van scha kelaars enz., opgesteld in de verschillende schakelstations: g. de centrale meting van de in de ver schillende schakelstations optredende belas tingen enz.; h. laboratoria voor den hoogspanningska bel den beveiligings- en den oliedienst; i. een transformatorgebouw, tevens dienen de ten behoeve van de stroomvoorziening van de kern van Bloemendaal. De ruimten vcor a, b en c bestemd, dienen een inhoud te hebben van totaal 37.100 MJ.; die voor d tot 'en met h van totaal 8.600 M3. en die voor i 800 M3. De prijzen dezer drie in bouw, inrichting en daaraan te stellen eischen pricipieel van el kander verschillende ruimten zijn te begroeten per M3. inhoud op onderscheidenlijk f 17.50. f 19.50 en f 25.—. Voor zoover de punten a, b en c betreft, be draagt de prijs dus rend f 650.000, voor de punten d tot en met h rond f 175.000, voor punt i rond f 20.000, of tezamen f 845.000. Voegt men daarbij een bedrag van f 45.000 v. onvoorzien, dan zijn de kosten van het com plex op f 890.000 te ramen. Op grond van het voorafgaande wordt thans als eerste post een crediet groot f 150.000,— aangevraagd voor het maken van den onder bouw. Opgemerkt wordt, dat in het totaal niet be grepen zijn de kosten van verschillende als gevolg van dezen nieuwbouw uit te voeren werkzaamheden als bijv. overbrenging van diensttelefoon, alsook de noodzakelijke aan vulling der stoffeering. Medegedeeld zij neg dat op het tegenwoor dige hoofdgebouw en bijgebouwen in den loop der jaren zoodanige afschrijvingen hebben plaats gehad, dat de boekwaarde daarvan op 1 Jnuari 1932 f 23 433.50 bedraagt. De grond stat te boek voor f 20.404.14 (zijn de rond f 10.— per M3. De Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven, die zijne vergadering van 23 Mei JJ. in het gebouw van het P.E.N. heeft gehouden en een rondgang heeft gedaan, is eenstemmig van oordeel, dat tot stichting van een nieuw gebouw moet worden overgegaan. ten bate van het INTERPAROCHIEEL ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK! (voor den bouw van een „Franciscushuis" in Haarlem-Noord). Na élke predicatie collecte! LAAT UW LIEFDADIGHEIDSZIN DIEN DAG SPREKEN GOOIT UW BEURZEN WAGENWIJD OPEN HET BESTUUR VAN HET S. F. L. Het tegenwoordige te klein Kosten worden geraamd op f.890.000.— Ged. Staten vragen een bedrag van f 150.000 op eersten termijn voor den bouw van 'n nieuw kantoorgebouw te Bloemendaal. Het hoofdgebouw voor de administratieve en technische diensten te Bloemendaal is, zoo schrijven Ged. Staten, in zijn tegenwoordigen vorm ontstaan door allerlei verbouwingen van eene in 1899 door de toenmalige E.N.E.M. (la ter K.E.M. en daarna P.E.N.) aangekochte garenfabriek. Aanvankelijk omgebouwd ^tot electrische centrale met magazijn, dienstwo ning en kantoor, werd de functie van onder deden van dit gebouw in verband met de be- drijfsbehoeften herhaaldelijk gewijzigd. Zoo werden na opheffing van de electrische cen trale daarin een omvormer-onderstation ge sticht, een garage ingericht, eene smederij en verdere werkplaatsen geïnstalleerd, ruimere magazijnen gemaakt, dech meerdere dezer in richtingen moesten ten slotte naar elders wor den overgebracht om aan de steeds toenemen de behoefte van de administratie en techni sche diensten te kunnen voldoen. In de jaren 19191920 werd het dak van het gebouw opgevijzeld en eene tweede verdieping tusschengebouwd.. Thans is de beschikbare ruimte niet alleen geheel in beslag genomen, doch zij is voor de tegenwoordige behoefte reeds onvoldoende. Noodgedwongen werden op den feitelijk in het geheel niet voor dat doel berekenden zolder reeds eenige kamers getimmerd die voor licht drukruimte en kantoordoeleinden werden in gericht De eenig overgebleven wacht- en spreekkamer moest als kantoor in beslag ge nomen worden; de vestibule van een tweeden ingang wordt eveneens als kantoor gebruikt: een archief voor drukwerken wordt ter ver krijging van kantoorruimte naar een houten loods overgebracht; verschillende af deelingen zijn ten opzichte van de toegemeten ruimte ook volgens ingewonnen medische adviezen ernstig overbevolkt; ambtenaren die uit hoof de van den aard hunner werkzaamheden niet bij elkaar behooren, zijn wegens ruimtegebrek bij elkaar geplaatst. Voor het steeds grooter wordende archief is, behalve dat de tegen woordige opberging grootendeels op den houten zolder in het geheel niet brand- en stofvrij is, geen meerdere ruimte beschikbaar. Ruimtegebrek noopte er reeds toe, een noo- dig geworden modemiseeTing en uitbreiding van de meter-ijkinrichting achterwege te la ten en zich met eene gedeeltelijke vervanging van verouderde apparatuur te behelpen. Ver dere uitbreidingen van het bestaande gebouw zijn uitgesloten, aangezien ter plaatse geen meerdere grond te verkrijgen is. Ten slotte heeft men vcor een gedeelte der ambtenaren, waarvoor in het hoofdgebouw geen plaats meer in te ruimen was, zijn toevlucht moeten nemen tot het huren in de nabijheid van een perceel dat* provisoir tot kantoor is ingericht. Een en ander schaadt de doelmatigheid en overzich telijkheid der bedrijfsvoering. Ook de ruimte, waarin het publiek moet worden te woord ge staan en die gevonden moet worden in gangen en portalen, is onvoldoende. Wordt dus thans reeds van de beschikbare ruimte ten volle partij getrokken, het kan met zekerheid gezegd worden, dat in verband met den verderen voortgang der electriciteitsvoor- ziening, in de toekomst nog aanmerkelijk meer ruimte noodig zal zijn. De overneming van gemeentelijke electrici- teitsbednjven toch vindt een regelmatigen voortgang en met het oog op het afloopen der gesloten stroomleveringscontracten kan ver wacht worden, dat dit in de komende jaren in een nog sneller tempo zal plaats vinden. Voor deze exploitatie in eigen beheer is uit den aard der zaak personeel noodig en aangezien de Provincie momenteel nog slechts aan circa 40 pCt. van de daarvoor in Noordholland in aanmerking komende perceelen rechtstreeks aan huis levert, is het begrijpelijk, dat in de kemende jaren op eene belangrijke uitbreiding van het personeel, behalve op die welke ver band houdt met den regelmatigen bevolkings aanwas en ermede gepaard gaande toeneming van het aantal afnemers, gerekend moet wor den. Behalve voor deze laagspanningsvoorzie- ning dient ook op verdere uitbreiding voor de hoogspanningsveorziening en voor het admini stratieve beheer van de centrale exploitatie gerekend te worden, terwijl ten slotte uitbrei ding van de bemoeienissen van het bedrijf geenszins uitgesloten moeten worden geacht. Daarbij wordt om. gedacht aan de noodzake lijkheid van betere en op meer moderne leest geschoeide propaganda in het bijzonder voor electrisch koken. De stichting van een nieuw gebouw heeft dan ook reeds geruimen tijd en dringend de aandacht van de bedrijfsleiding gevraagd. Ten einde de mogelijkheid te reserveeren om het nieuwe gebouw in de nabijheid van het tegen woordige te stichten, werd reeds op de eerste suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1901 1) een crediet aangevraagd voor den noodigen grond. Eene definitieve beslissing kon toen nog niet genomen worden, omdat nog vastgesteld moest worden welk personeel bij een normaal bedrijf van de nieuwe centrale te Velsen daarheen zou worden overgeplaatst. Nu deze centrale reeds eenigen tijd in regel matig bedrijf is, kan gezegd worden, dat deze omstandigheid praktisch geen verlichting heeft gebracht in het nijpend ruimtegebrek in het hoofdgebouw te Bloemendaal zoodat het thans te voeren met één der machines van de eigen centrale en de centrale van Hoogovens, die ter beschikking van het P.E.N. staat. Ook deze is onvoldoende. Vóór den winter van 1933/'34 zal de P.E.N.- centrale te Velsen moeten kunnen beschikken over eene derde turbine, waarvoor het volgen de crediet wordt aangevraagd. De kosten, groot f 1.250.000.kunnen als volgt worden gespecificeerd: voor een turbo generator met stoomleidingen en verder toe- behcoren f 850.000.—, voor de daaraan ver bonden electrische apparatuur f 250.000. voor algemeene kosten en onvoorzien f 150.000, Omgeven van een grooten stoet van Pas tooi en Rectors en Kapelaans uit Tiet Aartsbisdom, van oud-Missionarissen van Mill Hill, van nog actieve Mill Hillers, priesters en broeders, en van eenige leeke belangstellenden, heeft Woens dag 1 Juni Z. H. E. Aartsbisschop Jansen de nieuwe kapel geconsacreerd op „Vrijland" bij Arnhem, waar onze oude en zwakke Missiona rissen hun rustoord hebben en waar onze Mis siebroeders gevormd worden. Het was een echte gloriedag voor die nog ta melijke jonge stichting en vooral voor de Broe ders, die zelf die kapel gebouwd hebben. Ja, het is wonderlijk wat men kan. als men wil. Als ik u vertel dat onder die jongelui zich niet één metselaar bevond, maar wel boeren, tuinders, winkelbedienden enz., dat er in het begin maar één echte metselaar uit de stad bij geweest is, dan zult ge het met mij een heele prestatie noemen. Ook al het houtwerk en smeedwerk is ter plaatse door Broeders ver richt. En de kapel mag er zijn, hoor. Zoo u ziet, terwijl wij hier ons best doen om Prister-missionarissen te vormen, spant men zich in Arnhem in om de Missie (en de Missie huizen) de onontbeerlijke Broeder-missionaris sen te verschaffen Ja, terwijl we voortdurend tot u, vrienden, roepen om steun en nog eens steun, zitten wij zelf waarlijk niet stil en doen wij alles om toch maar zoo doelmatig mogelijk mee te hel pen aan en vooruit te helpen het Missiewerk, dat Goddelijksche aller werken, waarvoor God onze persoonlijke kracht opeischt enuw gebed en stoffelijken steun. Kunt ge geen gel delijke hulp geven, geeft dan tenminste uw gebeden. Zijn uw middelen zóó dat u wel op stoffelijke wijze steun kunt verstrekken, ont trekt u dan niet aan dien Goddelijken eisch. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. Father LEFEBER. Behalve voor student, kan men zich hier ook opgeven voor Broeder- en Zuster-missionaris. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag geen audiëntie ver leenen. SantpoortHaarlem-Noord Donderdagavond vergaderde bovengenoemde vereeniging in het Bondsgebouw aan de Kerk- laan in Haarlem-Noord. De voorzitter opende de vergadering met den christelijken groet en heette de aanwezigen welkom. Aan de orde kwam dan aanbesteding brand stoffen en opening der ingekomen biljetten (14 stuks). Bij twee der laagste inschrijvers voor brandstoffen zullen nadere stappen worden ge daan tot eventueele levering. De voorzitter deelde mede, dat een aantal dekens aan de leden geleverd kan worden door de Spaarkas tegen lagen prijs (levering in Sep tember). Van deze gelegenheid kunnen alle le den van den R.K. Volksbond gebruik maken. De dekens zijn te bezichtigen Zondagmiddag van 3 tot 5 uur in het Volksbondsgebouw aan de Kerklaan te Haarlem-Noord. Nog werd medegedeeld, dat de spaarkaarten op den eersten Zondag in Juli moeten worden ingeleverd te Haarlem-Noord bij den secretaris P. Smit, Scheldestraat 28 tusschen 11 en 1 uur; te Santpoort bij den penningmeester H. J. Ha mer, Bloeïnendaalscheweg 162, ook tusschen 11 en 1 uur. Na de rondvraag sloot de voorzitter met den christelijken groet de goed bezochte vergadering. De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft een Volksconcert in den Hout op Zondag 12 Juni, des middags te half drie, onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd zullen worden: 1. Turkischer Marsch W. A. Mozart 2. Ouverture „Dichter und Bauer" Fr. Suppé 3. „Geschichten aus der Wienerwald" (Walzer) Joh. Strauss 4. The Geisha (Potpourri) Sinney Jones 5. Ouverture „Raymond" A. Thomas 6. Gltihwürmchen Idylle P. Lincke 7. Fantasie de 1' Opera „La Tosca" Puccini - Tavan Te Leiden is geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen mej. A. Elias, alhier. Deze week verschenen de jaarverslagen van twee zeer belangrijke Nederlandsche Maat schappijen, n.l. van de Nederlandsche Handel- Maatschappij en de Handelsvereeniging „Am sterdam". Blijkens de algemeene beschouwingen waarmede het verslag der Handelmaatschappij zooals gewoonlijk begint, heeft men vertrouwen in de toekomst van onze Indische koloniën. Wij lezen erin: „Nederlandsch-Indië, als export land afhankelijk van de vraag naar zijn land en tuinbouwproducten, ondervond de ongunst der tijden in hevige mate. Het vooruitzicht van de sluiting van een groot aantal cultuuronder nemingen, had een deprimeerenden invloed. De Staatsinkomsten krompen aanmerkelijk in. Omtrent de naaste toekomst van Indië kan men zich - evenmin aanvoorspellingen wagen als ten aanzien van het verdere verloop van de crisis in Europa. Het is echter niet aan te men zich eerder aan de nieuwe verhoudingen als Indië, dat dermate rijk is aan natuurlijke hulpbronnen, blijvend zijn beteekenis voor de wereldmarkt zou moeten verliezen. Menige crisis heeft Indië meegemaakt en steeds heeft het zich uit een tijdelijke inzinking, hoe ernstig zich deze ook liet aanzien, weder weten te verheffen. Dikwijls heeft het zich zelfs ver heugend snel weten te herstellen." „Het komt ons voor dat zulks ook thans óp den duur niet zal uitblijven, maar dat het herstel des te vroeger zal intreden, naarmate men zich eerder aan de nieuwe verohudingen zal weten aan te passen. Voor vele zaken zal een nieuwe basis, een nieuwe waardeering moe ten worden gevonden." Deze laatste zinsnede dient onzes inziens om de aandeelhouders op een aantal zeer magere jaren voor te bereiden en te kennen te geven dat de tijd van flinke dividenden voorloopig in het verleden ligt. Zeker zal een zoo natuurlijk rijk en vruchtbaar land als Nederlandsch-Indië zijn beteekenis voor de wereldmarkt op den duur niet kunnen verliezen. Men werkt er ech ter voor een groot deel met Europeesch en vooral met Nederlandsch kapitaal en wanneer op den duur ons land niet meer in staat zou zijn nieuw kapitaal in Indische ondernemin gen te stellen, zou daaronder tevens ons Neder landsch gezag geducht lijden en tenslotte ver moedelijk zelfs geheel verdwijnen. Eerst dan zou men bemerken welke funeste gevolgen het verlies van onze koloniën voor het economisch leven van ons vaderland zou medebrengen. Weg was de bestaansgrond van onze cultuur maatschappijen, handels- en exporthuizen, scheepvaartmaatschappijen en textielindus trieën, weg daarmede de arbeidsgelegenheid voor talloozen, weg kortom de kern van onze maatschappelijke welvaart. Reeds nu lijdt ons land zware kapitaalverliezen op zijn Indische bezittingen en geducht merkbaar is het steeds verminderen van de inkomsten uit de kolo niën en van het wederzijdsch verkeer, zoodat het weinig moeite kost zich in te denken hoe ons land er voor zou staan wanneer het in het geheel geen koloniaal bezit meer zou heb ben. Het verslag van de H. V. A. is weinig opti mistisch gestemd over de naaste vooruitzich ten voor den export van landbouwproducten uit Nederlandsch-Indië, welke ongunstig zijn, vooral ook door de in Verschillende landen ge troffen en voorgenomen maatregelen om den invoer van producten uit Nederlandsch-Indië te beperken of te belemmeren. Het is dringend noodzakelijk, schrijft het verslag, dat middelen worden beraamd en maatregelen getroffen om den onbelemmerden invoer van de producten in hun afzetgebieden te verzekeren. De publicatie van deze beide verslagen had intusschen geen invloed op onze beurs, die weer vrijwel de geheele week een lusteloozen aanblik bood, zonder twijfel mede onder den druk van de slechte berichten uit Amerika, waar de toekomst nog dagelijks ongunstiger wordt. Voortdurend wordt nog goud aan het land onttrokken, voornamelijk door Nederland Frankrijk, Zwitserland en België, terwijl de staatsschuld alleen in het nu loopende belas tingjaar met meer dan twee en een half mil- lioen dollar steeg. Ook de berichten uit de kringen van de Amerikaansche industrie, han del en nijverheid blijven zeer ontmoedigend en nergens valt ook slechts de geringste verbete ring waar te nemen. Evenmin geeft de inter nationale politieke situatie reden tot vroolijk- heid en overal is de positie hoogst onoverzich telijk. Zoowel in Duitschland als in Frankrijk moet men zich bepalen tot afwachten wat de nieuwe kabinetten zullen willen (en kunnen) tot stand brengen. Het is dan ook niet te ver wonderen dat onze beurs zonder eenig houvast in een zee van onzekerheid ronddrijft en dat het publiek zich ten eenenmale van iedere actieve deelneming aan het beursleven ont houdt. Er werd zoo goed als niets omgezet, noch op de aandeelen- noch op de obligatiemarkt. Obligaties van de gemeente Amsterdamver toonden een dalende tendenz, waarover men zich geenszins behoeft te verbazen, gezien de wonderlijke dingen die zich in den Raad van de hoofdstad des Rijks afspelen. Het aan den dijk zetten door de Partij van de socialistische gemeenteraadsleden, die het gewaagd hebben in het belang der gemeente vóór de loonsver laging (van 4 pCt.) van gemeente-ambtenaren te stemmen, heeft in breede kringen een zeer ongunstigen indrukgemaakt, omdat men zeer terecht hierin een ontoelaatbaar terrorisme ziet en bovendien een vpor het financieele be heer der gemeente weinig goeds belovende men taliteit van de groote massa der bij de S.D.A.P. aangeslotenen. Het is volkomen begrijpelijk dat de arbeiderspartij niet gaarne het inkomsten- peil der gemeente arbeiders ziet dalen, maar tevens is het volstrekt ontoelaatbaar om een zoo weinig op de werkelijkheid gerichte politiek te voeren. De gemeentelijke schuld van Am sterdam is in de laatste jaren onrustbarend ge stegen, de financieele gesties waren zeer be denkelijk en de inkomsten uit de belastingen verminderden met onrustbarende snelheid, zoo dat er weinig profetische gave voor noodig is om te voorspellen dat het financieele rader, werk er binnen afzienbaren tijd zal vastloopen, wanneer er geen radicale wijziging in het be heer intreedt. Rg. Vr.: Welke is de kortste en mooiste weg per auto van Velsen naar Workum (Fr.). Hoeveel K.M. (over land) Antw.: Velsen, Hembrug, Amsterdam (22.7 K.M.), Duivendrechtsche brug, Diemerbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naarden, Crailoo, La ren, Eemnes-buiten, Eem nes-binnen, Baarn. Soestdijk, Soest, Amersfoort (49.7 K.M.), Nü- kerk. Putten, Ermelo, Harderwijk, Hierden, Hulshorst, Nunspeet, Doornspijk, Elburg. Olde- broek, Duivedans, Wezep, Katerveer, Zwolle (74.8 K.M.), de Lichtmis, Rouveen, Staphdrst. Meppel (25.4 K.M.), Steenwijk, Steenwijker- wold, Paaslo, Oldemarkt, Ossenzijl, Kuinre, Lemmer (49.7 K.M.), Tacozijl, Sondel. Nijemir- dum, Oudemirdum, Huis Rijs, Galmadammen Koudum, Wórkum (32.9 K.M.).' Ts*tal 255.? K.M. 1) Gedrukt stuk van 1931, No. 48b. Kosten f. 1.250.000. In de nieuwe centrale te Velsen zijn 2 tur bine-aggregaten, elk met een normaal vermo gen van 24.000 K.W. opgesteld, schrijven Ged. Staten aan de Staten. Geconstateerd is in middels mogen worden, dat de verwachtingen, gebaseerd op de gebruikelijke stijging van elec- triciteitsafname nog aanmerkelijk zijn over troffen, mede als gevolg van eene hoogere af neming dcor Hoogovens en door «le Neder landsche Spoorwegen. Zij bedroeg in 1931, zon der daarbij de stroomlevering aan het Gooi te rekenen, reeds rond 37 000 K.W., terwijl och tend- en avondbelastingen van 28.000 tot 32.000 K.W. in de afgeloopen eerste zeven maanden van het centrale-bedrijf geregeld voorkwamen. Indien men op de meest elementaire wijze het bedrijf zou willen voeren gelijk in de juist achter ons liggende periode ten koste van ab normaal groote inspanning gedaan is dan zouden dus over het grootste gedeelte van het jaar steeds de beide turbines in bedrijf gehouden moeten worden. Deze wijze van be drijfsvoering, waarbij bijna voortdurend het geheele geïnstalleerde machinevermogen in gebruik is, veroorzaakte in de praktijk groote moeilijkheden en zal dit in de toekomst nog in toenemende mate doen. Zelfs voor de meest noodige kleine reparaties en onderhoudswerk zaamheden zijn de steeds korter wordende pe rioden, die nog beschikbaar zijn voor het stop zetten van één der machines, onvoldoende. Van het personeel moet in veel te sterke fre quentie eene abnormale inspanning gevergd worden om de steeds in werking zijnde be drijfsmiddelen in goeden staat te houden. De qualiteit der uitgevoerde werkzaamheden lijdt dan onder de haast, waarmede zij moeten worden uitgevoerd. Wij achten daarom deze wijze van bedrijfsvoering ten eenen male ver werpelijk. De andere mogelijkheid zou zijn het bedrijf Vr. 1: Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Wijhe, van Wijhe naar Leme- lerveld (bij Raalte), van Lemelerveld naar Ter- borg (bij Doetinchem), hoeveel K.M.? Vr. 2: Welke is de mooiste weg per auto van Haarlem naar Nijmegen? Antw. 1: Haarlem, Halfweg, Amsterdam (19.1 K.M.), Duivendrechtsche brug, Diemerbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naarden, Crailoo, La ren, Eemnes-buiten, Eemnes-binnen, Baarn, (37.1 K.M.), Eembrugge, Nijkerk, Putten, Sta- verden (37.1 K.M.), Elspeet, Vierhouten, Ton geren, Epe, Heerde, Wijhe (35.2 K.M.). Totaal 128.7 K.M.; Wijhe, Raalte, Lemelerveld (20.4 K.M.), Lemele, Hellendoorn, Nijverdal, Rijssen, Elzen, Markelo, Lochem (48.7 K.M.), Barchem, Ruurlo, Halle, Westendorp, Terborg (33. K.M.v. Totaal 102.7 K.M. Antw. 2: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Duivendrechtschebrug, Diemerbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug Naarden, Crailoo, Laren, Eem nes-buiten, Eemnes-binnen, Groeneveld, Baarn. Soestdijk, Oud-Leusden, Nieuw-Leusden, Wou denberg, Scherpenzeel, Renswoude, de Klomp, Ede, Arnhem, Elden, Eist, Lent, Nijmegen. To taal 133.5 K.M. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken zal worden gehouden Dinsdag 5 Juli. met het Inlichtingen en plaatsbespreken bij: Agentschap N.V. Stoomvaartmij. „NEDERLAND" Vr.: welke is de kortste weg van Hillegom naar Laren, hoeveel K.M.? Antw.: Hillegom, Hoofddorp, Aalsmeer, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Nieuwer- sluis (34.7 K.M.), Loenen, Oud-Loosdrecht, Hondebrug, Hilversum, Laren (19.5 K.^f.). To taal 54.2 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Hoorn? Antw.: Haarlem, Spaarndam, Buitenhuizeh Assendelft, Krommenie, Spijkerboor, Beemster- dijk, Avenhom, Hoorn. Afstand 47.8 K.M. Vr.: Welke is de kortste en mooiste weg per fiets van Hillegom naar Apeldoorn? Antw.: Zie antwoord hierboven op de vraag HillegomLaren, tot Hilversum (49.5 K.M.), verder Hooge Vuursche, Soestdijk, Soest, Amersfoort (19.9 K.M.), Hoevelaken, Voort huizen, Oud-Milligen, Nieuw-Milligen, Apel doorn (43.3 K.M.). Totaal 112.7 K.M. 'n Oostersche vorstin? Nee. 'n Landgenoote, die ergens 'n wereld-record heeft verbeterd? Ook niet. 'n Beroemde oceaan-vliegster? Niks hoor! Dan toch minstens 'n gevierde filmster? Mis! 't Is 'n danseres! 'n Danseres? Maar dan toch zeker 'n heel bijzondere.... f kunstenares in 't dansen. Nee! 't Is 'n revuesterwier danskunst van echte danskunst, waarachtige danskunst ge' sproken dan door kenners ver beneden 't middelmatige wordt getaxeerd. En dan weet u misschien wel, waaraan ze haar „beroemdheid", haar populariteit te dan ken heeft. De Katholieke bladen nou Jadie klein zieligedie zuur-puriteinsche Katholieke bla- dan ook hebben lang geleden al vertel" wie ze wasen waaróm „men" zoo graag naar haar ging kijkenen waaróm men vocht om 'n plaatsje van 'n tientje We dachten eigenlijk, dat ze zich reeds lang had teruggetrokken op haar buitenverblijf in Zuid-Frankrijk En daar opeens komt ze ons land weer ver blijden met 'n bezoeken 'n serie gast-voor stellingen. Toch aardig van zoo'n mensch. Ons Hollandje boft toch maar weer. Maar zóó'n verzetje mèg dan ook welal® de helft van de menschheid langzaam mam zeker ten onder gaat in ellende. G. N. witte tanden zienvanuit de verte heeft haar gelaat iets van 'n hagedis. En in alle straten, waar de stoet door trekt, is het 'n toeloop van belangen uit zijstra ten komen ze nog bij troepjes aangehold. Ze is gekleed in 'n vuurrood completbuigt links, buigt rechts, zwaait links, zwaait reents. En bij 't hotelhet hotel van de hoofd stadis 't inderdaad ontzettend. Wel vijftig politie-agenten te voeten min stens 'n dozijn te paard, hebben, als de komst van de stoet wordt aangekondigd, de grootste moeite, om de dringende drommen achter de af gezette gedeelten te houden. 't Heele verkeer staat dood daartrams, auto's, vrachtwagens, alles moet wachten tot de blijde incomste achter de rug is. Er wordt gewuifdgezwaaid met hoeden en zakdoekengejuicht. 'n Viertal piccolo's van 't beroemde hótel ko men buigend naar buitenelk met 'n bou quetwaar blijft zoo'n mensch met al die bloemen. In de hall wordt ze verwelkomd door directie gerants, obers, genoodigden, belangstellenden, nieuwsgierigen. Nog eenmaal draait ze zich om, want de mas sa daar buiten juicht nog. En b 1 ij f t juichen als er niks meer te zien is. En b 1U f t wachtenin de hoop, dat ze zich boven nog es zal laten kijken.... nog een keertje maar. En die hoop wordt niet beschaamd.... al duurt 't nogal wat. Ze vertoont zich als laatste gunstbewijs - nog eenmaal aan 't venster van „de blauwe zaal". Hoera! Hoeraaaaaaüi „In 't wit bont? Snotverdikkemedat zal centen gekost hebben!" „Kind, ze is schatrijkze heb 'n eigen bui tenverblijfmet vijvers en bosschen.... en wel twintig dienstbodes.... en vier auto's.... Kijk déér is! Daar komt zeker 't rijtuig an waar ze in mot!" „jamet vier paarden, zie je dat? Hè Jak kes, wat staan die lui daarachter te dringen! Toe, meheer, sta niet zoo te stompen asjeblieft Zie Je die pluimen op die paarden derlui koppen! En twee koetsiers! En twee palferniers d'r achterop!" ,,'t Is 'n open landauer! Hè bah, wat 'n ge drang! Kijk, daar komme ze met blomme an- gesjouwd. Twee, drievier boeketten.... die eene heelemaal van lelies, zie je dat? Zal óók niks kosten! Hóór, daar zal je de trein hebben Alle joden, ze dringen me plat!" „Komt ze nog niet gauw?" „Ja, over 'n kwartiertje." „Moeder?" „Ja, wat is 'r?" „Krijg 'k 'n ijswafel?" „Us in je nek as je niet ophoudt met zani ken!" ,,'k Heb zoo'n dorst!" „Ik heb óók dorstMaar we staan hier op 'n veels te mooi plaasie om 'n ijswafel te gaan koopen. Toe zussie, blijf nou op de stoep staan jijmot je door de tram overreje wor den" of 'n schop krijgen van 'n pelisiepaard „Achteruit, menschen! Op de trottoirs blij ven!" „Zie je wel, daar hèb je al 'n bereje pelisie nou hoor je 't zelfje mot op 't trotwaar blijven.... voor 't verkeer en de drukte!" „Moeder!" „Wat mot jij nou weer?" „Wat zijnne dat voor deftige meheeren?" „Die komme d'r afhalen. Zal je strakkies wel zien. Toe, me^che, staan jullie nou niet zoo te dauwen daar achter! Ik weet geen raad as 'k op de reis van die tram terecl)t kom!" „Ja.... reusachtig! Bij 't hótel is 't nog veel erger, zei Mauddaar is 't heele verkeer stopgezet!" „Och, och, wat 'n belangstelling! Toch wel aardigZeg, jij hebt toch plaatsen bespro ken, hè?" „Ja, stallesvijf gulden „Ovalt me nog mee't Is de moeite wel waard, geloof 'k, hè?" „O, absoluutik heb haar destijds in Wee- nen gezien „O, ja, dat is waar ookEn?" „Reuze „Ze is anders niet zoo bijzonder knap, hè?" „Ochneeknap direct nietmaar 'n charme! 'n Charme! En 'n figuurtje! Om ja- loersch op te worden.... er gaat iets.... iets betooverends.iets Oostersch-betooverends van haar uit „Hé, hé, juffrouw.... niet zoo dringen asje blieft!" „Ik dring heeleméél niet!" „Nee't lijkt alleen maar zoo.... die zegt: ik dring heeleméél nietik heb zoowat geen hielen meer over!" „Nou, mensch, hou je sjakes.... we staan al lemaal op gemeente-grond, hoor...." „Daar ginds is óók nog ruimte „Hèwat u zegt'n Driehonderd meter verder bedoelt u dan zeker? Ik wil óók wel graag tegenover de uitgang van 't station staan „Jakkeswat duurt dat lang!" „Ellendigwat zal ik op me kop krfjge van me mevrouwze weet niet beter, of ik ben maar eventjes naar de kruienier om 'n pakkie pudding!" „Ben je gek, meidje zegt gewoon, dat 't zoo merakels druk was in die winkelIk mot dit pakkie stalen nog wegbrengenhad 'r 'n half uur gele je al motte wezenAllemachies wat is 't al laat't Lijkt wel of zulke treinen altijd oponthoud hebbenMaar ik wil d'r tóch ziendaar gaat niks van afZe is altijd zoo sjiek gekleed óók, zeggen ze." „Heb jij 'r de vorige keer dan niet gezien?" „Nee.... jij wèl?" „Nou en óf! Toen was ze heelegaar in 't wit bont." En de langen met ongeduld verwachte... treedt naar buiten, voorafgegaan en gevolgd door de stoet van leden van 't comité van ont vangst. Het gedrang wordt heviger. Men roept hoera. En ze knikt vriendelijk tot de massa.... en wuift. Dan wipt ze met 'n elegant sprongetje in de ?pen landauer met vier bepluimde paarden. Gaat niet zitten. Want men wil haar goed zien. En de bankjes van 't rijtuig zijn bedekt met bloemen, dus De stoet zet zich in beweging. Opnieuw gejuichen ze lacht weer naar de massa.... laat haar twee dikke rijen hagel- „Moeder!" „Wat is 'r nou weer?" „Ik wor zoo moei!" „Begin je weer?" „Nouas 'k nou toch moei ben...." „Hou je vervelende bakkes dicht „Tilt u me dan op!" „Dank je feestelijk.om 'n paar lamme arreme te krijgen." „En die juffrouw dadr tilt óók 'n jongetje open die juffrouw dtór óóken die manen nóg 'n man!" „Motte ze zelf weten.... wacht maar tot ze d'r isl" „We zullen hier wel niet mogen blijven staan met de auto, Eveline!" „Dat zou jammer zijnze zal hier precies voorbij komen...." „Enfin.... afwachten maarals de politie ons wegstuurt is 't altijd nog vroeg genoeg. Hoe laat komt ze aan?" „Ik weet 't niet precies.maar 't zal nu wel zoo lang niet meer durener staat al zoo véél volk te wachten. Wat 'n drukte, hè?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10