STADSNIEUWS De verbouwing van Café Brinkmann DONDERDAG 16 JUNI Fraaie uitvoering tourismI Mgr. J. D. J. Aengenent EEN „WONDER"-HEILBOT Een „zware" vangst PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND De kerk te West zaan Benoeming lid-voorzitter en drie plaatsvervangen de leden Scheidsgerecht Tentoonstelling te Zandvoort Verzending per luchtschip „Graf Zeppelin" Leidschevaart (viaduct)Java- laan (Heemstede) „SINT BAVO" Eerste R.K. zwemvereeniging van Nederland De Middenstandscentrale BURGERLIJKE STAND KANTONGERECHT FAILLISSEMENTEN INGEZONDEN Het Stucadoors-conflict Beitels vlogen stuk VRAGENBUS Vacantiereis naar Hamburg en Kopenhagen WIELRIJDER J. J. van Egmond klopt den wereldkampioen BILJARTEÜ Nobelsbeker BOEKBESPREKING Vier jaar Bisschop van Haarlem. Ter herdenking van den vierden verjaardag van de keuze van Mgr. J. D. J. Aengenent tot Bisschop van Haarlem is gistermorgen in de Kathedrale Kerk een H. Mis opgedragen door den hooi-eerw hen H. A. Th. van Dam, deken van 's-Gtavenhage, waarbij pontificale assis tentie verleend werd. Mgr. J D. J. Aengenent en het geheele ka- pitte.1 waren daarbij tegenwoordig, terwijl ook een groot aantal geloovigen deze H. Mis bij woonde. Bij de fa. Balm aan den Bloemendaalsche- joqneq tras ua8aouuai)si3 sj tenpueuiaoia Som aangebracht, welke 260 pond weegt Het dier was te IJmuiden aangevoerd. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor te besluiten: lo. de jaarwedde van den Eersten Geneesheer- Directeur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, aldus te regelen, dat deze zal bedra gen f 8.500,en met 5 tweejaarlijksche verhoo gingen van f500,— zal kunnen stijgen tot een maximum van f 11.000, 2o. te bepalen, dat de eerste verhooging der wedde van den heer G. Kraus zal worden toege kend met ingang van 1 Augustus 1932; aan de Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer, gevestigd te 's Gravenhage, ten behoeve van haren arbeid, voor het jaar 1932 een subsidie van f 2500,uit de provinciale kas toe te kennen; ten behoeve van de restauratie van het kerkgebouw van de Nederdultsche Hervormde gemeente te Westzaan uit de provinciale kas ter beschikking van Kerkvoogden te stellen een sub sidie van ten hoogste f 2150,— onder voorwaarde, dat het Rijk, de gemeente Westzaan en de Alge meene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk voor hetzelfde doel onderscheidenlijk f 8600,—, f 2200,en f 2350,zullen bijdragen en dat het overige van andere zijde zal worden bijeengebracht; de provincie Noord-Holland garant te stel len tot een bedrag van ten hoogste f 2500.voor de dekking van een eventueel tekort op de reke ning van de Tentoonstelling „Moeder en Kind 1932", welke dit jaar te Amsterdam zal worden gehouden. De zesjarige periode, waarvoor de benoeming plaats had van één lid, tevens Voorzitter, als mede van den eersten, den tweeden en den derden plaatsvervanger van den Voorzitter van het Scheidsgerecht, bedoeld in artikel 96 van het „Ambtenarenreglement 1920", eindigt met 1 November e.k. BI) genoemd besluit werd tot lid tevens Voorzitter benoemd de heer J. J. Roovers en werden tot zijn eersten, tweeden en derden plaatsvervanger onderscheidenlijk benoemd de heeren prof. mr. W. A. Bonger, mr. A. Slob en mr. W. F. C. C. Pljnacker Hordijk. Prof .mr. W. A. Bonger heeft te kennen gege ven, dat hij niet voor eene herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. Ged. Staten doen den Staten de volgende staat van aanbeveling toekomen ter benoeming van één lid tevens Voorzitter van het Scheidsgerecht, benevens van een eersten, een tweeden en een derden plaatsvervanger: a. Lid tevens Voorzitter: 1. J. J. Roovers, te Amster dam; 2. mr. A. Koelma, te Alkmaar; b. eerste vervanger: 1. mr .M. Mendels, te Amsterdam; mr. dr G. van den Bergh, te Amsterdam; c. tweede plaatsvervanger: 1. mr. A. Slob, te Hoofddorp; 2. W. J. A. C. Bins, te Weesper- karspel; d. derde plaatsvervanger: 1. mr. W .F. C. C. Pijnacker Hordijk, te Haarlem; 2. mr. F. M. Hagemeijer, te Haarlem. Ged. Staten der provincie Noord-Holland stel len voor te besluiten: aan mr. Aug. Philips op verzoek eervol ontslag te verleenen als Voorzit ter van den Raad van Beroep, bedoeld in artikel 127 van het .Ambtenarenreglement 1920", met dankbetuiging voor de door hem In dit ambt bewezen diensten en doen den Staten de volgen de staat van aanbeveling toekomen: A. Lid, te vens Voorzitter, en van twee leden van den Raad van Hooger Beroep, benevens van een eersten, een tweeden en een derden plaatsver vanger voor ieder lid: A .Lid .tevens Voorzitter: 1. mr. J. Kruseman, te Amsterdam; 2. prof. mr. F. G. Scheltema, te Amsterdam; eerste plaatsvervanger: 1. prof. mr. F. G. Scheltema, te Amsterdam; 2. mr. M. van Regteren Altena, te Amsterdam; tweede plaats vervanger: 1. mr. M. van Regteren Altena, te Amsterdam; 2. mr. D. K. G. de Jong, te Amster dam; derde plaatsvervanger: 1. mr. D. K. G. de Jong, te Amsterdam; 2. mr. A. H. J. Merens, te Haarlem. B. Lid: 1. prof. mr. A. Anema, te Haarlem; 2. prof. mr. P. A. Diepenhorst, te Amsterdam; eerste plaatsvervanger: 1. prof. mr. P. A. Die penhorst, te Amsterdam; 2. mr. R. R. W. Jans sen, te Amsterdam; tweede plaatsvervanger; 1. mr. R. R. W. Janssen, te Amsterdaam; 2. mr. A. E. M. Povel, te Amsterdam; derde plaatsvervan ger: 1. mr. A. E. M. Povel, te Amsterdam; 2. mr. G. Seret, te Amsterdam. C. Lid: 1. mr. J. H. Worst, te Amsterdam: 2. mr. W. P. Vis, te Haarlem eerste plaatsvervan ger: 1. mr. W. P. Vis, te Haarlem; 2. mr. F. M. Hagemeyer, te Haarlem; tweede plaatsvervan ger: 1. mr. F.N^I. Hagemeyer, te Haarlem; 2. mr. J. Gerritsz, te Haarlem; derde plaatsvervanger 1. mr. J. Gerritsz, te Haarlem; 2. mr. C. A. de Groot, te Alkmaar. Door het Ned. Fabrikatenhuis. Van Dinsdag 21 tot en met Vrijdag 24 Juni a.s. zal ln het „Groot Badhuis" te Zandvoort een tentoonstelling gehouden worden. De opening van de tentoonstelling vindt plaats Dinsdag 21 Juni, des middags 2.30 uur en wordt ingeleid door een voordracht, welke gehouden zal worden door den directeur van het Ned. Fabrikatenhuis, den heer J. P. J. Born. Voorts zullen er verschillende lezingen ge houden worden. De directeur van het Postkantoor te Haar lem maakt bekend, dat de gelegenheid wordt opengesteld om in Nederland ter post bezorgde gewone en aangeteekende brieven en briefkaar ten voor elke gewenschte bestemming te ver eenden met den toent van het luchschip „Graf Zeppelin" naar Nederland, welke 18 Juni a.s. zal worden ondernomen. De correspondentie zal aan boord van het luchtschip van een bijzonderen stempelafdruk worden voorzien. De te verzenden brieven en briefkaarten moeten aan de navolgende voorwaarden vol doen: a. de brieven mogen niet zwaarder zijn dan 20 gram; b. de afzenders moeten hun volledig adres op de stukken vermelden; c. de stukken mogen niet voorzien zijn van een luchtpost-etiquet, doch op den omslag behoort duidelijk te worden vermeld: „Mit Luftschiff Graf Zeppelin ab Friedrichshafen" of de aanduiding „Mit Luftschiff Graf Zeppe lin ab Rotterdam", al naar gelang men het stuk met de heen- of de terugreis wil verzen den. d. Het boven de internationale porten en rechten verschuldigde luchtrecht, bedraagt voor brieven 80 cent, voor briefkaarten 45 cent. e. Het laatste tijdstip van perpostbezorging voor verzending van Friedrichshafen af, is Vrijdag 17 Juni om 8 uur, ten hoofdkantore. f. Het verdient aanbeveling de met voren bedoelde rondvlucht te verzenden stukken niet in de brievenbussen te werpen, doch aan het loket ten postkantore af te geven. De nieuwe autobus-dienst Woensdag is dan bovengenoemde autobus dienst in werking getreden. Van de Leidsche vaart af vertrekt de eerste bus 7.10 en van de Javalaan af 7.25 uur. Er is een half-uur dienst, terwijl de rit 10 minuien duurt. De tarieven zijn als volgt vastgesteld: Enkele rit: Leidschevaart (viaduct)Java laan (Slotlaan) 10 cent. Overstapbiljet enkele rti)van Merlenlaan —StationSchoten (overstappen Raadhuisplein op lijn 1) 15 cent; JavalaanStationSchoten (overstappen Raadhuisplein op lijn 1) 15 cent; JavalaanStation (overstappen Leidschevaart viaduct) op lijn 4 15 cent. Retour: JavalaanZandvoort (overstappen Leidschevaart, (viaduct) op lijn Haarlem-Zand- voort) 45 cent; Idem kind (4 t.m. 9 jaar) 30 cent; Javalaan Amsterdam (overstappen Leid schevaart, (viaduct) op lijn HaarlemAmster dam) 110 cent. Idem kind (4 t.m. 9 jaar) 70 ct. De volgende halteplaatsen zijn op dit traject: Van Leidschevaart (viaduct) naar Javalaan. Leidschevaart (viaduct), Zandvoortschebrug (Spoorweghalte), Zandvoortschelaan (Clivia laan), Heerenweg (Koedieflaan), Heerenweg (Kennemerduin)Heerenweg (Kerklaan), Hee renweg (van Merlenlaan), van Merlenlaan (Wakkerkade), Raadhuisplein, Wilhelminaplein, Meerweg (Meer en Bosch), Javalaan (Slot laan) Van Javalaan naar Leidschevaart (viaduct). Javalaan (Slotlaan), Borneostraat (Suma- trastraat), Wilhelminaplein, Raadhuisplein, Van Merlenlaan (Wakkerkade), Heerenweg (van Merlenlaan), Heerenweg (Kerklaan), Heerenweg (Kennemerduin), Heerenweg (Koediefslaam Zandvoortschelaan (Clivialaan), Zandvoortsche brug (Spoorweghalte) Leidschevaart (viaduct). Velen, zoowel sport- als nlet-sportmenschen, zullen na lezing van de diverse artikelen in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" van Maandag 23 Mei enthousiast zijn over dé zwemsport. Laat nu uw enthousiasme niet afkoelen, houdt het warm. Wilt aan 't einde van het sei zoen 1932 zwemmer zijn. Helpt mede den wensch in vervulling te doen gaan: iedere Haarlem mer zwemmer. „St. Bavo" mag er trotsch op gaan de eerste R.K. zwemvereeniging van Nederland te zijn. Waarom ook op dit gebied een R.K. vereen!- ging? Artikel 2 der statuten geeft het ant woord: „De vereeniging stelt zich ten doel om, met bescherming en verzorging der godsdien- stig-zedelijke belangen, de zwemsport onder Roomsch-Katholieken te beoefenen en te be vorderen." Zijn er vooral bij dezen tak van sport geen zedelijke belangen te beschermen meer dan bij eenige andere! Wij hebben toch vooral op dit gebied andere opvattingen dan de „moderne wereld". Daarom, R.K. ouders, wilt gij uw kin deren zwemmen laten leeren, vertrouwt ze ons toe. Ook gij, R.K. zwemmers, die buiten clubver band zijt, komt bij ons. Ons Clubblad geeft u raad en voorlichting. Gij moet ervan verzekerd zijn, dat bij het beoefenen der zwemsport uw heiligste gevoelens niet gekwetst worden. „St. Bavo" heeft van B. en W. de beschik king gekregen over het „kostelooze bad" (afd heeren) op Dinsdagavond van 89 uur en over het ,,Abonnementsbad" (afd. dames) op Woens dagavond van 8—9 uur. In de winterperiode zijn de oefendagen in Stoop's Bad. Een afdeeling reddingsbrigade wordt gevormd. Gelegenheid en oefening voor polospel etc. etc. Aarzelt niet langer, geeft u op, vraagt om informaties of brengt ons een bezoek op de oefen-avonden. Voor verdere inlichtingen kan men zich wen den tot den heer H. J. Bruns, Leidschevaart 144, Haarlem. Een ledenvergadering der Middenstandscen trale voor Haarlem en omliggende gemeenten wordt gehouden a.s. Maandag 20 Juni, des avonds te half negen in d'e nieuwe tuinzaal van Brinkmann, Gr. Markt. (Tengevolge der ver bouwing is de nieuwe tuinzal te bereiken door de garage van Brinkmann in de Smedestraat) De agenda vermeldt o.m.: Ingekomen stuk ken e.v. mededeelingen. Jaarverslag. Rekening en verantwoording. Rapport Contröle-commis. sie. Vaststelling contributie. E.v. onderwerpen van aangesloten Vereenigingen. Ondertrouwd: 14 Juni, P. H. Bomert en A. M. Tijmann. Geboren: 13 Juni, A. LentingGroot, doch- 13 Juni, J. H. DanielsRemmé, dochter; ter; 13 Juni, C. HagemanZandvliet, dochter; 12 Juni, A. Kuiper—Bouwmeester, dochter; 11 Juni J. A. van den Berg—Van Eekeren, doch ter; 12 Juni, G. j. StegginkKauling, zoon; 13 Juni, M. P. van der WijdenTeilekamp doch ter; 11 Juni, C. GeerlingsVan der Aar, zoon; 11 Juni, W. de VriesHoek, zoon. Overleden: 12 juni, T. N. H. Visser, 68 jaar, Ged. Raamgracht; 12 Juni J. M. Bij rijHons- beek, 75 jaar, Schotersingel; 13 Juni, R. Blan- kestein, 39 jaar L. Annastraat; 13 Juni P. Rijbroek, 68 jaar, Rozenstraat. Een snelheids-idioot. Op Zon- en feestdagen is het op den Heeren weg veelal ontzettend druk en het is dan zaak de noodige voorzichtigheid te betrachten, of men wielrijder dan wel automobilist is. Hemelvaartsdag reed een lange file van auto's in de richting Haarlem, toen plotseling een wagen met een waanzinnige snelheid voorbij de rij vloog. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie, mr. Liesker zat voor zijn raam te kijken en schrok van de fantastische vaart, waarmede deze snelheids-idioot tekeer trok. En ongeluk bleef dan ook niet uit, want bij de garage „De Hout" reed de automobilist op een wagen, die daar stilstond. Men verklaarde daar, dat de wagen wel 100 K.M. reed. Het rem spoor werd opgenomen en het meette 60 pas. Hedenmorgen stond de onvoorzichtige auto mobilist voor den kantonrechter terecht. De ambtenaar achtte hier een zware straf op zijn plaats, omdat verdachte het verkeer zeer ernstig in gevaar bracht. Zeven dagen hechtenis en een jaar ontzegging om te rijden, luidde de eisch. Verdachte werd veroordeeld tot 5 dagen hech tenis, terwijl hij 6 maanden geen auto mag be sturen. i De moeilijke keuze. Een vischliefhebber besloot fuiken uit te zetten in een vijver op een kasteel te Heemskerk. Hij scheen echter te bemerken, dat er „something rotten in the street" was, want hij haalde den volgenden nacht de buit niet op. De politie was dan ook voor niets op de loer gaan liggen en had een nachtje slaap voor niets opgeofferd. De fuiken werden echter in beslag genomen, zoodat althans van eenige belooning gesproken mag worden. Groot was de verbazing van den eigenaar van den vijver, toen eenige dagen daarna een als heer gekleed persoon aanbelde, met de beleefde vraag: of hij zijn fuiken asjeblieft mocht terug hebben. Men begrijpt, dat de politie spoedig ter plaatse was, om den man te arresteeren. Voor den kantonrechter werd de zaak heden morgen bekeken. Verdachte ontkende de fuiken neergezet te hebben, hij kwam fuiken van een paar jaar geleden terughalen. De ambtenaar van het O.M. stelde verdachte toen voor de volgende keuze: of de fuiken waren niet van verdachte en dan werd hij vrijgespro ken, of de fuiken waren wel van hem en dan was hij op het juiste adres terecht en zou ver oordeeld worden. Na eenig nadenken koos de vischliefhebber het eerste. Waarschijnlijk was hij ,9s. met vrij spraak beter af dan met een stelletje fuiken, dat hij wel nieuw kon koopen. Maar de keuze was moeilijk geweest. Dat was den man wel aan te zien, want hij veegde zijn gezicht droog, toen hij het benauwde kanton gerecht-zaaltje had verlaten. En de politie betreurde nog steeds haar opge offerde, niet-bekroonde nachtrust.... Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn Dinsdag 14 Juni de volgende faillis sement uitgesproken: N. J. Bos, electricien, wonende te Purmerend, Dubbelebuurt 5. Curator mr. G. W. C. Pliester alhier. J. F. Koopman, landbouwer, destijds woaende te Buiksloot thans te Landsmeer. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis alhier. M. Assendelft, Bloembollenhandelaar, wonende te Bennebroek. Curator mr. H. J. M. Tonino alhier. H. Bakker Jzn. koopman-ijzerhandelaar, wo nende te Purmerend, Westerstraat. Curator mr. G. W. C. Fliester alhier. N.V. Bloembollenbedrijf v.h. Joh. Vendel ge vestigd te Hillegom. Curator mr. C. Blankevoort alhier. Rechter-Commissaris in de faillissementen mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: J. F. Koch,/winkelier, wonende te Zandvoort Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel alhier. H. Huyboom, groentehandelaar, wonende te Haarlem. Curator mr. van Toulon van der Koog. Klaas Pander, koopman in meubelen, wonen de te Haarlem. Curator mr. Dr. A. F. H. Schreurs alhier. Gehomologeerd werd het accoord in het fail lissement van A. Donker, poelier, wonende te Haarlem. Curator mr. Julius Hoog alhier. Ingevolge een besluit der Vergadering van den Nederlandschen Stucadoors-Patroonsbond afd. Haarlem en van den R.K. Stucadoors- Patroonsbond „St. Bavo" hebben wij de eer, U het volgende ter plaatsing aan te bieden. Reeds zes weken wordt er te Haarlem en andere plaatsen door de werknemers, georga niseerd in den Algem. Ned. Stuc. Bond en de Federatie van Bouwvakarbeiders, gestaakt in het stucadoorsbedrijf. Zooals bekend, is tusschen den R.K. Bouw vakarbeidersbond „St. Joseph" en den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond te eener zijde en den Ned. Stuc. Patroonsbond en den R.K. Stuc. Patroonsbond te anderer zijde een nieuw Lan delijk Contract tot stand gekomen. Dit Contract wijkt van het vorige af, door dat de tarieven voor z.g. aangenomen werk, voor zoover het vlak werk betreft, met twee cent per vierkanten Meter zijn verlaagd. Een wijziging werd ook aangebracht in de Ziekte-Regeling, daar die thans volgens de Ziektewet zal worden uitgevoerd. Voorheen was deze voor den werknemer premie-vrij, met uitkeering tot 80 pCt. van het uurloon; thans zal de halve premie door den werknemer worden betaald, met uitkeering tot 80 pCt. van het verdiende loon, maximum ƒ48 per week. Ook worden nog eenige wijzigingen in het tarief cement-werk aangebracht, welk tarief voorheen steeds een oorzaak was van strijd zoodat de Arbitrage-Commissiën dikwijls tot uitspraken moesten komen wat aan de hand van het vorige L.C.C. zeer moeilijk was. Het uurloon bleef ongewijzigd. De reden om verlaging der tarieven te wen- schen was voor de werkgevers gelegen in het feit, dat door in aangenomen werk te werken door de werknemers steeds ver boven het con- tractueele uurloon werd verdiend. Loonen van 60 per week waren regel, ter wijl in vele gevallen 70 tot 80 per week werd verdiend. Dit maakte het onmogelijk, een stucadoor in daggeld, op burgerwerk, verbouwingen, witwerk e.d., voor het uurloon te laten werken. Men verlangde dan een loon, dat men zoo ongeveer in aangenomen werk zou verdienen, zoodat dan door den werkgever betaald werd ƒ50 tot 55 per week. Het spreekt vanzelf, dat dit door de Patroons aan de cliënten in rekening gebracht moest worden, plus de verschillende sociale rechten. Dit gaf in de praktijk, vooral bij officieele in stellingen, dikwijls aanleiding tot reclame en conflict over het in rekening gebrachte uur loon. Ook zagen wij het wit- en reparatiewerk zoo langzamerhand uit het vak verdwijnen, doordat andere vaklieden, zooals schilders en metselaars, dit goedkooper deden. Ook werd er hoe langer hoe minder stuca- doorswerk in den nieuwbouw gemaakt, doordat verschillende producten, die gestucadoorde pla fonds kunnen vervangen, steeds goedkooper werden en met stucadoorswerk konden con- curreeren. Alles bij elkaar wordt de werkgelegenheid in het vak steeds minder als er niet voor gewaakt wordt, concurrent te blijven. Er is dan ook bij de samenstelling van een nieuw L.C.C. door de werkgevers naar gestreefd de tariefloonen in betere verhouding in de uurloonen te brengen. Daarin zijn zij echter maar voor een zeer klein gedeelte geslaagd, doordat de nieuwe tarieven slechts circa 6 'A pCt. en dat alleen voor het z.g. vlakke werk, lager zijn geworden. Maar, zooals gezegd, werd het nieuwe L.C.C. door de Moderne Werknemersbonden niet aan vaard, met als gevolg staking hunnerzijds. De conferentie, Woensdag 18 Mei gehouden met den Rijksbemiddelaar, had het volgende verloop. Mr. Aalberse vroeg den vertegenwoor digers der Landel. Fed. v. Bouwvakarb. en van Het café-restaurant Brinkmann behoort onge twijfeld tot de restaurants, welke alom in den lande bekend zijn. Gelegen aan het voornaam ste plein van Haarlem, wekken de mooie oud- Hollandsche trapgevel de bewondering van landgenoot en vreemdeling op. Reeds gedurende eenige maanden echter gin gen deze fraaie gevels schuil achter allerlei stellingen en schuttingen, timmerlieden en met selaars liepen af en aan en alles wees erop, dat daarbinnen een algeheele restauratie, neen, zelfs een algeheele vernieuwing plaats had. Thans nu deze schuttingen verdwenen zijn en het trapgeveltje weer te voorschijn is' ge komen, zijn wij eens een kijkje gaan nemen bij de vernieuwing en zoo maakten wij onder leiding van den heer Brinkmann Jr. een rond gang, waarbij de toezichthoudende teekenaar ons eenige deskundige welwillende inlichtingen verschaften. Het geheele complex van het café-restaurant bestaat uit 3 perceelen, waarvna in de toekomst alleen nog het vroegere café „de Kroon" als restaurant wordt ingericht, terwijl de belde andere perceelen in een groote cafézaal her schapen zijn. De hoofdingang komt hiertusschen en een praphtig trappenhuis leidt hier naar de hoo- gere verdiepin'gen. In de cafézaal, die geheel van luxueuze no tenhouten betimmeringen voorzien wordt, ko men een gelijkvloersch muziekpodium om het contact tusschen den orkestleider en de cliën. teele zoo gemakkelijk mogelijk te maken, en een centraal buffet met de modernste installa ties, zooals een soda-fountain en electrischen ijskoeler. Hierachter bevinden zich de even eens in notenhout uitgevoerde biljartzaal, waar in 4 biljarts en een wedstrijdbiljart komen te staan, die allen 's winters electrisch verwarmd kunnen worden en de reusachtige kegelbaan, die, dank zij een ingrijpende vergrooting, thans plaats biedt aan een enkele en een dubbele kegelbaan, terwijl ook eenige tafeltjes bij den ingang geplaatst kunnen worden, zoodat men op zijn gemak de kegelwedstrijden kan volgen. Bestijgen we vervolgens de hoofdtrap (in de toekomst althans, want wij moeten nog eenige halsbrekende toeren op een paar dunne balk jes verrichten!) dan treft allereerst op de eer ste verdieping de groote centrale keuken met de vele bijkeukens. De wanden hiervan worden allen betegeld, terwijl natuurlijk ook de mo dernste installaties zullen aangebracht wor den, o.a. een electrische koelmachine, die de grootste van ons land zal zijn. De voorkamer boven de cafézaal gelegen, wordt geheel in Oud-Hollandschen stijl opge trokken (eikenhout met palissander ingelegd) en ook de z.g. „Radiohoorzaal." De directie heeft terecht gemeend, dat in dezen tijd van aethermuziek een dergelijke zaal niet mag ontbreken. Deze zaal, welke boven de kegelbaan komt, krijgt een bijzonder sierlijke uitvoering. De wanden worden geheel met een geluiddempende stof z.g. „Donacona" bekleed, het plafond zal bestaan uit triplexplaten, ter. wijl de betonnen vloer, evenals in het geheele gebouw, met rubber zal worden belegd. In de kelderverdiepingen vindt men de groo. te bier- en wijnkasten, de noodzakelijke attri buten van een gerenommeerd café. Hier be. staan de wanden uit kurkplaten en tegels, zoo dat een droge ligging van de flesschen is ver zekerd. Ook voor de fietsenstalling is gezorgd, ter wijl in de toekomst zelfs een eigen hoogspan ningsinrichting zal worden aangebracht. De grootste moeilijkheden ondervond men bij de vernieuwing van de gevels, vooral van die van het middelste perceel. Hier stond men voor de taak, een ouden gevel af te breken en met hetzelfde materiaal weer op te bouwen, waar. bij iedere steen en ook de ornamenten nauw keurig moesten worden schoongehakt. Voor dit werk bleken echter alle hakbeitels ongeschikt te zijn, de een na den ander vloog aan stukken, zoodat men staalborstels en andere hulpmid delen moest gebruiken. Thans echter prijkt de Oud-Hollandsche ge vel weer in zijn oude glorie, alleen de boven ramen in de cafézaal krijgen glas-in-lood met afbeeldingen van het stadhuis, de Ruïne van Brederode, enz., inplaats van de vroegere mat glazen ruiten. Niet algemeen bekend is, dat het middelste perceel (vroeger bewoond door mr. Loosjes) oorspronkelijk slechts één verdieping had, na derhand heeft men er twee verdiepingen op gezet, waarbij door allerlei pilaren en schoren de zwakke zijmuren gesteund moesten worden. Bij het wegnemen van deze steunen dreigde een oogenblik het heele huis in elkaar te stor ten, maar dank zij de krachtige maatregelen van de aannemers, de welbekende firma Met selaar en Zn., is alles zonder ongelukken af- geloopen. De architect van de verbouwing, de heer F. M. Kramer, mag met voldoening op het bereik te terugzien, terwijl de heeren Brinkmann lof verdienen voor hun initiatief, om hun zaak tot een der modernste op haar gebied te maken, te meer nu zij dit deden in dezen tijd van groote werkloosheid. Het groote werk zal over ongeveer een maand klaar zijn. Ongetwijfeld zal de vernieuwing zoo wel de cliënteele als de N. V. Brinkmann vol doen. den Modernen Stucadoorsbond naar de oor zaak van het conflict. Het antwoord hierop was, dat de stuc.-patroons niet hadden willen invoeren de 40-urige werkweek, eveneens had den afgewezen, dat gewerkt moest worden met 50 procent gezellen uit de plaats, waar het werk is, verder niet wilden gedwongen worden, uitsluitend met georganiseerden te werken en slechts wanneer deze allen aan den gang wa ren, zouden ongeorg. aangezet mogen worden. De patroons hadden eveneens niet willen aan vaarden, dat aan woningbouw, scholen, villa's enz. uitsluitend in tarief gewerkt zou moeten worden, terwijl ook de door de patroons ge- eischte regeling van cementwerk niet de goed- keurig kon wegdragen. Of er dan geen staking was om tariefsver laging tegen te gaan, vroeg Mr. Aalberse. Vol gens de Werknemers-Besturen was deze staking er inderdaad, doch de tariefsverlaging was bij komstige omstandigheid. De bemiddelaar wees toen op het feit, dat de stucadoors-werkgevers in Den Haag alleen toegezegd hebben de oude tarieven te handhaven tot nader order, terwijl daarbij door de werknemers over andere zaken niet is gesproken. Ook was den heer A. bij na der onderzoek gebleken, dat de in diverse plaat sen aan de patroons voorgelegde contractjes niets anders behelsden, dan handhaving der oude tarieven. De werknemers durven dus blijkbaar niet meer ruiterlijk voor den dag te komen met het feit, dat de oude tarieven voor hen no. 1 waren. Thans wordt dus in Haarlem alleen met R. K. en Chr. georganiseerde werknemers gewerkt, wat volkomen hun goed recht is, daar zij toch niets anders doen dan het bestaansrecht hunner organisatie verdedigen. Zij volgen daartoe hun vrijwillig gekozen houding, waartoe zij toch minstens in een land als het onze het recht hebben. De terreur, die nu door de modern georgani seerde arbeiders en andere groepen van burgers wordt uitgeoefend, gaat alle perken te buiten. Mishandelingen zijn aan de orde van den dag. Tot middernacht, des Zaterdags en zelfs des Zondags, hangt men voor de huizen der arbei ders. Zelfs worden zij des Zondags, bij het uit oefenen van hun godsdienstplicht, schandelijk gehinderd. Zekere politieke partij, die zich aan duidt als O. S. P., zooals uit de plaatselijke bladen blijkt, meent ook tegen hen te moeten optrekken. In een manifest worden de burgers tot demonstranten tegen de onderkruipers, (die geen onderkruipers zijn) opgezet. Plaats van verzamelen werd zelfs bekend ge maakt en tot uitvoering van de plannen is men overgegaan. Het is te hopen, dat spoedig de stedelijke overheid afdoende maatregelen neemt, die het onmogelijk maken, dat goedwillende burgers worden lastig gevallen. Ook hopen en wenschen wij, en dan niet in het minst voor de stakende arbeiders zelf, dat spoedig het verkeerde van hun houding door de Moderne Bonden zal worden ingezien. Uit deze uiteenzetting blijkt helder, dat hier niet door de werkgevers een aanslag wordt ge daan op het levenspeil van den arbeider, maar veeleer, door de omstandigheden er toe ge dwongen, een bescheiden poging, het stucadoors werk, voor zoover dit gemaakt wordt, in het bedrijf te houden, hetgeen dus beteekent in het algemeen meer arbeid, dus meer benoodigde ar beidskrachten en in het bedrijf dus minder werkloosheid. Met dank voor de plaatsing. NED. STUC. PATROONSBOND Afdeeling Haarlem. VrWelke is de mooiste en kortste weg van Haarlem naar Amersfoort, over Nijmegen langs den Rijn naar Aken, van Aken naar Valken burg en vandaar over Brussel, Antwerpen en Rotterdam naar Haarlem? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Die- merbrug, nieuwe weg door het Gooi naar Baam, Soestdijk, Soest, Amersfoort (67.6 K.M.), Oud- Leusden, Nieuw-Leusden, Woudenberg, Scher- penzeel, Renswoude, De Klomp, Ede, Arnhem, Elden, Eist, Lent, Nijmegen (67.5 K.M.), Beek, Wijier, Kranenburg, Kleef, Moyland, Calcar, Mariënbaum, Xanten, Grüntal, Büderich, We. sel (69.3 K.M.), Dinslaken, Marxloh, Hamborn, Duisburg, Buchholz, Huckingen, Kaiserswerth, Düsseldorf (60 K.M.), Hamm, Neuss, Eisen, Elfgen, Jackerath, Jülich, Aldenhofen, Maria- dorf, Weidene, Haaren, Aken (74.6 K.M.), Vaals, Lemiers, Niswijlre, Wahlwijlre, Gulpen, de Hut, Margraten, Sibbe, Valkenburg (27.3 K.M.), Houthem, Meerssen, Rothem, Maas tricht (12.6 K.M.), Wilre, Vroenhoven, Tonge ren, Lodz, Gothem, St. Truijen (37.8 K.M.), Halle-Boyenhoven, Orsmael-Gussenhoven, Hae- kendover, Thienen, Roosbeek, Bautersem, Cor- beek-Lod, Leuven, Tervueren, Woluwe, Brus sel (62.9 K.M,), Vilvoorden, Eppeghem, Sempst. Mechelen, Waelhem, Contich, Oude Godj Ant werpen (46.9 K.M.), Merxem, Brasschaet, Maria ter Heide, Wuestwezel, Wemhout, Zundert, Rijs- bergen, Princenhage, Breda (50.5 K.M.), Ter- heijden, Zevenbergschenhoek, Willemsdorp, Dordrecht, Zwijndrecht, Rotterdam, Overschle, Delft, Den Haag (73.5 K.M.), Den Deyl, Haag- sche Schouw, Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heemstede, Haarlem (43.6 K.M.)Totaal 694.1 K.M. Vr. I: Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem via Amsterdam, Amersfoort, Nijme gen, Duitschland, langs den Rijn via Düsseldorf naar Köln en Bonn. Hoeveel K.M.? Vr. II: Terug van Köln via Aken naar Val kenburg en over 's Hertogenbosch, Utrecht naar Haarlem. Hoeveel K.M.? Antw. I: Zie antwoord op vorige vraag tot en met Düsseldorf (264.4 K.M.), verder Neuss, Grimlinghausen, Dormagen, Worringen, Füh- lingen, Merheim, Nippes, Keulen (45 K.M.), Mariënburg, Wesseling, Widdig, Hersel, Bonn (28 K.M.). Totaal 337.4 K.M. Antw. II: Keulen, Lindental, Marsdorf, Fre- chen, Grefrath, Mödrath, Kerpen, Düren (37.8 K.M.), Gürzenich, Langerwehe, Eschweiler, Weiden, Haaren, Aken (33.7 K.M.), Vaals, Le miers, Niswijlre, Wahlwylre, Gulpen, de Hut, Margraten, Sibbe, Valkenburg (27.3 K.M.), De Kruisberg, Beek, Sittard, Susteren, Roermond, Hom, Baexem, Weert, Maarheeze, Leende, Heeze, Geldrop, Eindhoven, Boxtel, Vught, 's Hertogenbosch (132.5 K.M.), Hedel, Zaltbom- mel, Tuil, Waardenburg, Meteren, Geldermal- sen, Buurmalsen, Culemborg, Schalkwijk, Hou ten, Utrecht (55.5 K.M.), Maarssen, Breuke- len, Wilnis, Mijdrecht, Uithoorn, de Kwakel, Aalsmeer, Hoofddorp, Heemstede, Haarlem (55.8 K.M.). Totaal 342.6 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Büderich (Deutschland)Hoe veel K.M.? Antw.: Zie antwoord op vorige vraag tot en met Arnhem (117.1 K.M.), verder Elden, Eist, Lent, Nijmegen, Ubbergen, Beek, Wyler, Kra nenburg, Grünewald, Kessel, Goch, Weeze, Ke- velaer, Geldern, Nieukerk, Aldekerk, Haag, Vinnbrück, Krefeld.Osterath, Haus Meer, Bü derich (112 K.M.). Totaal 229.1 K.M. Vr.: Welke is de kortste fietsweg van Hil legom naar Kleef, Keulen, Coblenz, Trier, Metz, Verdun, Sedan, Namen, Luik, Maastricht, Hil. legom? Hoeveel K.M. Is deze afstand in 14 dagen af te leggen? Ant.: Hillegom, Hoofddorp, Aalsmeer, De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Breuke- len, Maarssen, Utrecht (49.8 K.M.), de Bilt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen (29.1 K.M.), Eist, Rhenen, De- Grebbe, Opheusdensche veer, Opheusden, Dode- waard, Hien, loenen, Slijk-Ewijk. Lent Nij megen (39 K.M.), Ubbergen, Beek, Wijier, Kra nenburg, Nütterden, Dons'orüggen, Kleef (22 7 K.M.), Moyland, Calcar, Mariënbaum, Xan ten, Grüntal, Rheinberg, Winterswiok, Mors, Uerdingen, Haus, Meer, Neuss, Dormagen, Wor ringen, Fühlingen, Merheim, Nippes, Keulen (122K.M.), Mariënburg, Wesseling, Bonn, desberg, Mehlem, Rolandseck, Oberwinter, Ff' magen, Sinzig, Nieder Breisig, Brohl, Named)' Andernach, Zur Nette, Koblenz (87.6 K*'1 Dieblich, Burgen, Cochem, Poldersdorf, A» Wittlich, Hetzerath, Quint, Trier (140.7 KM' Igel, Wasserbillig, Grevenmacher (18.9 K-W'v Wormeldingen, Stadtbredimus, Remich (2' K.M.), Mondorf, Aspelt, Frisange (16.9 KM- Evrange, Hettange-Grande, Thionville, Mond®^ lange, Metz (47 K.M.), Moulins-les-Metz, Gra' velotte, Mars-la-Tour, Harville, HaudiomOI]J Verdun (66.5 K.M.), Consenvoye, Dun-S"r' Meuse, Stenay, Mouzon, Sedan (80 Flizè, Mérières, Charleville (22.5 K3f; Monthermé, les Vieux Moulins, Hargnies, v reux, Givet, Hastière Ia Vaux, Dinant, Nam® (108 K.M.), Jambes, Andenne, Amay, LU' (64.5 K.M.), Wandre, Mouland, Eijsden, He®' Maastricht, De Kruisberg (40 K.M.), zie ve der antw. hierboven op de vraag KölnH"a lem (230.8 K.M.). Totaal 1207.1 K.M. Als u iederen dag omstreeks 7 uur wilt f'®" sen men een gemiddelde snelheid van oïC>f streeks 12 K.M. (u wilt toch voor plezier u en dus niet hard rijden?) is een afstand va 1200 K.M. wel in 14 dagen af te leggen. Vr. van L. A. B. te H. dit Antw.: Zonder meerdere gegevens is ons onmogelijk. Zendt uwe vraag naar den tenziektekundigen Dienst te Wageningen, waar na de plaatselijke controleur u zal komen zoeken en van goeden raad kan dienen. v kosten zijn gering. De Kon. Nederl. Stoomboot-MaatschapP? organiseert een vacantiereis per „Simon var" van Zaterdag 16 tot 25 Juli. De reis is als volgt ingedeeld: Zaterdag 16 Juli 3 uur n.m. vertrek van A1" sterdam van de Surinamekade. ,e Zondag 17 Juli 5 uur n.m. aankomst Hamburg. Aan de Ueberseebrücke, landing5 steiger aan Kehrwieder, het centrum va Hamburg. Dinsdag 19 Juli 2 uur v.m. vertrek van Ha"1 burg. w Woensdag 20 Juli 6 uur v.m. aankomst Kopenhagen. Donderdag 21 Juli 12 uur 's nachts vertr® van Kopenhagen. Zaterdag 23 Juli 6 uur v.m. aankomst v Hamburg. Zondag 24 Juli 6 uur v.m. vertrek van Hal" burg. Maandag 25 Juli 9 uur v.m. aankomst Amsterdam. In Hamburg en Kopenhagen heeft de Ma"V schappij de noodige maatregelen getroffen 01" haar passagiers in de gelegenheid te ste»ea alle bezienswaardigheden op de meest gefie' felijke en economische wijze te bezoeken. Hit De Haarlemsche wielrenner J. J. van Egm°' won j.l. Zondag de Grand Prix van Kopenh"' gen. r In de finale plaatsten zich: Egmond, Walt® Higgen, Hardes. v. Egmond won de finale va: de kop af met 1 lengte. 1. v. Egmond, 2. Walt® 3. Higgen, 4. Hardes. A.s. Zaterdag keert hij naar Nederland ter'!? om aan de kampioenschappen deel te nein®p' Voor de derby tusschen de B. V. „Haarl®1", en B. V. „D. E. S.", welke Dinsdagavond „Hof van Holland" gespeeld werd, bestond v® belangstelling. De gasten boekten voorloopig een achterst van 39 caramboles. Hieronder de uitslagen: B. V. H. pnt. brt. h. s. Witkamp 92 39 10 Nymeyer 60 32 8 F. B. Riebeek 80 56 7 J'jij J. Steffens C. v. d. Berg Totaal D. E. S. A. F. de Nijs J. de Nijs Roozen Terwisga N. N. Totaal 100 40 19 83 30 19 2' 415 car. pnt. brt. 125 39 37 30 77 55 90 39 125 30 h. s. 24 6 10 18 19 j.2» i,40 4.1 454 car. „Heidelberger Fremdenb' Het zomernummer 1932 van het „Heidelb?f{, ger Fremdenblatt" ziet er keurig verzorgd Gedeeltelijk staat het in het teeken der Goet jg herdenking, wat te begrijpen is bi) de e. Goethe-lectuur, welke den laatsten tijd te nieten gegeven wordt. oIj5 In prettigep verhaaltrant wordt het sch^t0 van menige Duitsche stad verteld en de serie uitstekende foto's verlucht bijzonder dit jaarboek, dat een krachtig propaganda"1 del is voor een bezoek aan Duitschland. De lotgevallen van Witje en GitJ®^, Plaatjesverzamelalbum, uitgave de Ned. Banketbakkersvereenig111 Een van de meest gebruikte woorden in jjpt dagen is reclame. De goede zakenman intuïtief dat vooral in dezen moeilijken tijd e alleen met behulp van doeltreffende reC c Is 't hoofd boven water kan houden. Recla"1 een apart, veelomvattend vak geworden, voor psychologisch inzicht een der eerste eischten is. Het is b.v. in vele gevallen psychologist1 om zich met de reclame tot de Jeugd te H® je" en zeker is dat juist voor den banketbakker-j, ge schepper van de heerlijkheden waar het J volkje van droomt. De Nederlandsche Banketbakkersvere heeft een goeden gooi gedaan. Ze heeft de gef> krachten op dit gebied bereid gevonden jeugdroman samen te stellen, door deze ze1 ref' daartoe te verzamelen plaatjes te illustr®„er welke stellig in korten tijd de Jeugdige le ya" bekjes zal veroveren, terwijl 't bovendie" jgf een zoodanig gehalte is, dat de ouderen ,gfe"' ons menig prettig uurtje daarin zullen blft „ef Geheel vol geïllustreerd vormt het technis®*; fect uitgevoerde boek een geestig amusant tlsche verfilming met tekst van de geheel® ketbakkeri) tot in de kleinste onderdeelen- Het eenigste onjuistheidje wat we kunnen ontdekken is bij plaatje 65, daar (Men weet, het bruine ras is uiteraard J zuchtig," Dit is een vooral voor de jeugdig!1 der goed gekozen zinnetje. Overigens v® deze prachtuitgave niets dan lof en zal 2" doel niet missen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10