Anschluss"-gedachte in Oostenrijk KRONIJK VAN DE ZEESLANG Financiën va* Indië Papen vindt geen bijval Opleving van monarchale gevoelens LYASSU IN VRIJHEID? Abessynië nog in spanning Veroordeeling in Lindbergh-zaak ONGEWOON OPTREDEN Op repablikeinsch congres te Chicago FIMMEN EN DE O. S. P. Tasschen Juni en September rond de wereld A DONDERDAG 16 JUNI Alles om het even Ook Duitsch-Nationalen afzijdig HUIS ZWICHT VOOR OUD-SOLDATEN Hoover's veto staat te wachten Kroonprins Leopold in Europa terug De gevaren der zee HET VLIEGFEEST OP WAALHAVEN Rouwmoedige bekentenis SALARISSEN EN PENSIOENEN Vuistdikke leugens De dit jaar bij Zandvoort opge doken zeeslang Krasse maatregelen RAD IO- TELEFOONGESPREKKE^ op weg naar Dublin J DE ZAAK-DE WIT Het type-Oostenrijker met zijn eenwenoude katholieke overlevering was er innerlijk nooit voor WEENEN, li Juni. (Van onzen Weenschen Correspondent). 10 October 1920 gaf het Oostenrijksche parlement aan de Oostenrijksche regeering de opdracht een algemeene volksstemming over den Anschluss aan Duitschland door te voeren en door het resultaat dier stem ming der wereld kond te doen, dat het Oostenrijksche volk in-zijn-geheel dien Anschluss wil. De vertegenwoordigers der entente cordiale hunnerzijds lieten de re geering weten, dat een dergelijk volksrefe rendum een kwetsing van 't verdrag van 3t. Germain was. De machtelooze Oostenrijk sche regeering moest natuurlijk gehoor geven aan de buitenlandsche mogendheden en tegelijkertijd trachten, het eigen volk zoet te houden. 10 Februari 1921 kwam weer een wets ontwerp in het parlement over een volks stemming omtrent den Anschluss; nu ech ter met de in-forma-bedoeling, binnen de perken van het verdrag St. Germain, den Volkenbond ertoe te bewegen, een even- tueelen Anschluss „aan te banen". Ook daarvoor waren de vertegenwoordigers der Entente niet te vinden en dreigden zelfs met bezetting, met krediet- en levensmiddelen toevoer-beperking en andere fraaiigheden. Natuurlijk nul op request. En toen dan Tirol en Salzburg zelfstandig, onafhankelijk van Weenen, eenvoudig met het volksreferen dum begonnen, en ook Opper-Oostenrijk lust toonde, te volgen, wist de Entente met een door angst gedreven Rücksichtslosigkeit die beweging dood te drukken. Vrijheid en gelijkheid aller volkeren, dat was toch het grootsche zedelijke doel, den heldendood van millioenen menscben waard! Of niet? Niettemin, wilde de Entente van den Anschluss absoluut niets weten, dan had zij van machtspolitiek standpunt en dat is toch het standpunt van de politiek, als de dpefcjes weg zijn gelijk. Er bestond groot gevaar, dat verreweg het grootste gedeelte der Oostenrijksche bevolking pro gestemd zou hebben. Begrijpelijk, dat Klein-Oostenrijk, hopeloos verminkt, om ringd van bittere vijanden gewezen huis- genooten Duitsch in mentaliteit en over levering, aanleuning zocht bij den grooten broer aan den Rijn. En dat was feitelijk nog midden in den omwentelingstij d, in den tijd der nog grootere sociaal-democra tische macht. Ik heb dat toen al geschre ven: de Oostenrijksche sociaal-democratie wil aansluiting aan Duitschland niet zoo zeer aan Duitschland als het Duitsche broederland, doch aan het revolutionnaire Duitschland. Wordt dat anders, en het be gint er veel op te lijken, dan voorspel ik, dat onmiddellijk de Anschluss-liefde be koelt. Dr. Renner, de gewezen socialistische staats-secretaris, president van den Natio- nalen Raad, schreef dezer dagen een lang artikel over de verscheidene aansluitings plannen: tien stuks. Het laatste heeft vooral zijn sympathie en dat is de aaneensluiting der Europeesche landen. En aansluiting aan Duitschland? Ja, als Hitier er niet was! Gewis, we hebben met geen enkele van al die federatie-bewegingen te rekenen, in afzienbaren tijd, en met de Rennersche heelemaal niet, doch daar gaat het hier niet over. Het gaat hier over de innerlijke Anschluss-liefde. Dan, het type-Oostekrijker met zijn be wuste of onbewuste eeuwenoude katholieke overlevering was innerlijk nooit voor den Anschluss, en is het nog niet. Anschluss aan Zuid-Duitschland eventueel ja, maar aan Pruisen! De antithese: Oostenrijker- Pruis is grooter zelfs dan de antithese: Oostenrijker-Franschman. Verandert die in nerlijke mentaliteit, dan is het de economi sche vertwijfeling die de verandering ver oorzaakt. Schuld is dan voor een groot ge deelte.... Frankrijk! Frankrijk heeft on middellijk na den oorlog een kortzichtige politiek gevoerd tegenover Oostenrijk en zet tot heden die kortzichtige politiek voort. In plaats van juist met het oog op het overwonnen en gevreesde Pruisen de Donaumonarchie om te vormen in een federatie-staat met vergaand zelfbestuur wat ook de wil en de wensch was van keizer Karei werd deze politiek en econo misch onzinnig, uiteengescheurd. Die fout is gemaakt. Het zij zoo. En ik meen zelfs, dat ze ingezien wordt. Maar waarom dan in wezen diezelfde politiek blijven door voeren? Vandaag nog is bedoelde type- Oostenrijker tegenstander van den An schluss aan Pruisen-Duitschland en heeft dus hetzelfde belang, laat het dan op grond van andere beweegredenen zijn, als Frank rijk. Waarom dan een politiek voeren, die de menschen in de armen van Duitschland drijft? Beloven, voorwaarden stellen, en als dan die voorwaarden vervuld zijn, die be loften vergeten. Dat is natuurlijk water op den nationaal-socialistischen molen en op dien van allen, die in aansluiting aan Duitschland Oostenrijks heil meenen te moeten zoeken. Vertwijfeling is een slechte raadgever en apathie is zoo mogelijk nog slechter. De in-treurige economische toestand wekt begrijpelijkerwijze de herinnering aan den goeden ouden tijd der monarchie!! Twee na-oorlogsche verschijnselen hebben de menschen voor oogen: eenerzij ds de af schaffing der monarchie in Duitschland en Oostenrijk en anderzijds de weergalooze crisis. Een oorzakelijk verband wordt door velen kritiekloos aanvaard. Dat de econo mische crisis internationaal is, in monar chie en republiek, in oorlogvoerende en neutrale landen, bij overwinnaren en neu tralen zoowel als bij overwonnenen, weegt bij die menschen niet zoo zwaar als de persoonlijke levenservaring, dat 't hun goed gegaan is in den voor-oorlogschen, monar- chistischen tijd en dat 't hun jammerlijk slecht gaat in den na-oorlogschen, repu- blikeinschen tijd. En met zulk een stem ming valt rekening te houden. Dat weten overigens de republikeinen-bij-uitstek maar al te goed. Vandaar, dat een zekere nerveusiteit valt waar te nemen ten gevolge van genoemde stemming en ten gevolge van de telkens weer opschrikkende alarmberichten van monarchistische her stel-plannen. Kroonprins Wilhelm opvolger van Hindenburg als president van Duitsch land: eerste stap naar een herstel van het keizerrijk onder de Hohenzollem met Oos tenrijk. Ofwel: Oostenrijk-Beieren met kroonprins Otto van Habsburg of kroon prins Rupprecht van Beieren aan het hoofd. Ofwel: Otto koning van Hongarije met of zonder Oostenrijk. Natuurlijk voor- loopig phantasieën, maar uit phantasieën ontstaan niet zelden psychosen. Vertwijfeling is een slechte raadgever en apathie is nog wel slechter. De groote massa staat hier nu al op het zoogenaamde Wurst-standpunt (spr. Wurscht!). En men kan 't de menschen niet kwalijk nemen. Primo vivere. Het nieuwe ministerie is niet slechter dan het voorgaande, maar het voorgaande was niet slechter dan het te genwoordige. Het publiek blijft koud, zon der belangstelling of scheldt; scheldt op èlk ministerie. Ik deel niet de meening van de velen, dat al die ministerieele menschen niets zijn dan postjesjagers, wien het wel zijn des volks Wurscht is. Het zijn eerbare mannen met een zekere intelligentie. Maar wat kunnen ze in Gods naam doen? De 10.000 en één wet met een paar dozijn wetten en bepalingen verhoogen? Aan de eene groep nieuwe lasten opleggen ten bate van een andere? Zoo gaat 't nu toch al, hier en elders, den heelen langen tijd der economische crisis. Van het standpunt eener oplossing der crisis, die werken-willenden menschen weer werk verschaft en daardoor een mensche- lijk bestaan met kultuurmogelijkheden be looft, is 't toch zoo dood eenerlei, of er weer een relletje was aan de universiteit met een paar bloedende koppen, arische en Semitische, of men zich houdt of niet houdt aan het geüniformeerde demonstratie-ver bod, of bij de betooging-Linz de roode Schutzbündler roode anjelieren en de Nazi's doodskoppen droegen enz. enz. Men krijgt er genoeg van. DSJBOUTI, 15 Juni. (Reuter.) Ondanks de officieele verzekering, die Maandag werd ge geven, dat Lyassu, de ex-keizer van Abessynië, weer was gevangen genomen, zou hij nog in vrijheid zijn in het koninkrijk Gojjam en zou den de regeeringstroepen nog steeds naar hem zoeken. Er zou een cordon gevormd zijn rondom Ad dis Abeba, om den partijgenooten van Lyassu het passeeren te beletten. Het regenseizoen zal Gojjam weldra ontoegankelijk maken tot Sep tember toe. ,De kern van Brüning's nood verordening, de koloni satie, weggelaten BERLIJN, 15 Juni. (W.B.) De Duitsche bladen zijn er weer meteen bij, om de door de regee ring von Papen uitgevaardigde noodverorde ning onder de loupe te nemen. De twee vooraanstaande katholieke bladen, „Germania" en „Koelnische Volkszeitung", wijzen er op, dat de kern van Brüning's nood verordening door von Papen geheel is wegge laten, n.l. de kolonisatie van geschikte werk- loozen in het Oo6ten, waardoor 600.000 werk- loozen aan het nietsdoen zouden worden ont trokken. Von Papen's noodverordening brengt niets voor degenen, wien Brüning iets wilde geven, doch legt alleen lasten op. De socialistische „Vorwaerts" is van meening, dat de noodverordening geen lasten brengt voor de welgestelden, maar nog meer nood en ellende voor de armen. Het „Berliner Tageblatt" kant zich scherp tegen de beperkingen op de sociale begrooting vooral omdat het uitbreken van Brüning's werkverschaffingsprogram de ellende der werk. loozen bijna ondragelijk maakt. De „Boersenkurier" ziet de op de noodver ordening gefundeerde begrooting als een ge bouw. dat ieder oooenblik kan instorten De nat. soc. „Tag" legt er den nadruk op, dat de regeering zelf alle verantwoordelijkheid heeft te dragen voor dezen „overgangsmaat regel". Merkwaardig ook is het oordeel der Duitsch-nationale partij, uit welker midden de nieuwe ministers voor een groot deel zijn voort gekomen. De partij acht het volkomen onmo gelijk, dat een regeering, welke steunen wil op het nationale Duitschland, verder werkt in de ingetreden sporen van het vroegere „systeeem". Zij verklaart verder, dat op de ministeries nog veel te veel partij-ambtenaren zitten, waarop het „systeem" niet op de laatste plaats steunde. Met hen is, volgens de Duitsch. nationalen, geen opbouwenden arbeid te begin nen. WASHINGTON, 15 Juni (V. D.) De jury heeft den vroegeren agent bij de geheime po litie, Gaston Means, die onder valsche voor wendsels van Mrs Mc Lean, de uitgeefster van de Washington Post 100.000 heeft ontvangen, omdat hij haar de Lindbergh-baby zou terug bezorgen, 15 jaren tuchthuisstraf toebedacht. WASHINGTON, 15 Juni. (Reuter.) Het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp tot betaling der premiën ter hoogte van twee mil liard dollar aan de oud-soldaten aangenomen. De aanneming had plaats met 209 tegen 176 stemmen, nadat een amendement was inge- lascht om regeeringsbons uit te geven om de uitbetaling' te dekken, teneinde dit bedrag aan papiergeld uit de circulatie te kunnen trekken ingeval de dollar te goedkoop zou worden. Of het voorstel ook door den Senaat zal worden aangenomen, is nog niet zeker, doch zelfs indien d» Senaat het zal goedkeuren dan is nog onder de huidige omstandigheden te verwachten, dat president Hoover zijn veto zal uitspreken, zoodat het voorstel dan hoogst waarschijnlijk nog geen wet zal worden. CHICAGO, 15 Juni (Reuter) De manager van de zaal, waarin de conventie der Republikeinen wordt gehouden, is plotseling het stormachtige debat over de prohibitie en de presidentskeuze komen onderbreken met het gezegde: Jullie moet me onmiddellijk de verschuldigde 8500 dollar betalen, of anders moeten jullie morgen maar ergens anders vergaderen". De manager beweert, dat de organisatoren der conventie deze som verschuldigd zijn voor het huren van de zaal. De debatten zijn temidden van een algemeene wanorde verdaagd. Het m.s. „Baloeran" van den Rotterdamschen Lloyd is Woensdag te Marseille aangekomen met Kroonprins Leopold van België en Prinses Astrid, op terugreis uit N.O.-Indië. Tien geboden voor baders en zwemmers Ten einde de verdrinkingsgevallen bij baders en zwemmers in zee zooveel mogelijk te voor komen, heeft het bestur van den Nederland- schen Bond tot het Redden van Drenkelingen zich gewend tot de gemeentebesturen van vele plaatsen langs de Nederlandsche kust met verzoek bij aanvragen door kampeergroepen of -vereenigingen tot verkrijging van vergunning- van kampeergelegenheid aan zee, de aandacht te vestigen op het door den Bond uitgegeven boekwerkje: „De gevaren der Zee", hetwelk gratis ter beschikking van belanghebbenden wordt gesteld. Voorts wordt in overweging gegeven kam peergroepen of -vereenigingen te wijzen op de ter plaatse, of in de nabijheid gevestigde red dingsbrigades, die zeer zeker tot medewerking bereid zullen zijn. Indien het plaatsen betreft, waar geen brigade ter plaatse, of in de nabij heid gevestigd is, verstrekt de Bond gaarne verdere inlichtingen. Het secretariaat is geves tigd: Ceintuurbaan 362, Amsterdam Zuid. De zee eischt telkenjare nóg een groot aan tal slachtoffers. Het aantal baders en zwem mers dat in de laatste 10 jaren bij het baden of zwemmen 4n zee het leven liet, bedraagt on geveer 300. Hieronder volgen een aantal wenken, „De tien geboden voor baders en zwemmers", die, als zij ter harte genomen worden, veel onheil kunnen verhoeden. 1. Ga nimmer op een onbewaakt strandge- deelte baden of zwemmen, wanneer er een sterke landwind waait, en het water vallende is. De bovenstroom en de muien voeren u van de kust af. 2. Als ge baadt en ge bevindt u op de bank, ook al staat ge maar tot kniehoogte in het water, let dan op den opkomenden vloed. Het water stijgt in betrekkelijk korten tijd. De mo gelijkheid bestaat dat ge niet terug kunt keeren. 3. Wilt ge veilig baden en zwemmen, wilt ge volop genieten van de heerlijke, heilzame zee, ga dan alleen baden en zwemmen daar, waar uitstekend toezicht door ervaren badpersoneel wordt uitgeoefend. 4. Gedraagt u geheel naar de aanwijzingen en raadgevingen van het badpersoneel. Zij weten de gevaren die dreigen beter dan gij. 5. Breng den badman, die van 's morgens vroeg tot 's avonds onvermoeid en onafgebro ken op zijn klanten heeft te letten, niet noo deloos in gevaar. Bedenk dat velen van hen huisvader zijn en door uw onvoorzichtigheid een ongeluk kunnen krijgen. 6. Leer wat een mui is. 7. Wanneer ge niet zwemmen kunt, leer dan zwemmen maar onthoud ook, dat iemand die goed zwemmen kan, wel in zee kan verdrinken. 8. Vraag, wanneer ge een goed zwemmer zijt en ge wilt u iets verder uit de kust begeven, aan den badman hoe de stroom loopt. Tegen den stroom optornen is in het dagelijksch leven reeds moeilijk, in zee is het geheel onbegonnen werk en ge gaat zeker ten onder. 9. Lijdt ge aan eigenwijsheid, ge wilt u niet laten raden, en ge lacht om elk gevaar, zoekt dan een gevaarlijke plek op, liefst waar een waarschuwingsbord staat en ga daar in zee, wellicht bereikt ge dan spoedig uw doel. 10. Laat u echter door al deze voorschriften niet afschrikken. Baadt en zwemt naar harte lust. Neemt echter altijd de noodige voorzich tigheid in acht en ga, wanneer ge niet kunt zwemmen, nooit dieper dan tot borsthoogte in zee. Huldiging van dr. Eckener? Naar men ons mededeelde zal waarschijnlijk de La Cierva met zijn auto-giro-vliegtuig het vliegfeest, dat Zaterdag a.s. op Waalhaven plaats vindt ter gelegenheid van de landing van de „Graf Zeppelin", opluisteren. Hoewel nog geenszins vaststaand, is het zeer wel mogelijk, dat dr. Eckener persoonlijk de vlucht zal medemaken. In dit geval zal hij na aankomst op Waalhaven te Rotterdam gehul digd worden. Onder de reizigers die de vlucht Rotterdam Friedrichshafen zullen medemaken, is ook generaal Snijders. Naar schatting worden ongeveer 7000 auto's en autobussen met bezoekers verwacht. Voor goede parkeering van al deze wagens is zorg gedragen. Op het vliegveld zelf zullen onge veer 100.000 personen de landing kunnen gade slaan. Er wordt nog op gewezen, dat op den dag van de landing alle toegangswegen tot het vliegveld Waalhaven zullen zijn afgesloten voor alle verkeer en dat slechts zij mogen passeeren die in het bezit zijn van toegangs- of door- latingsbewijzen. Afgetreden als voorzitter In leidende sociaal-demokratische kringen heeft men Edo Fimmen aan het verstand gebracht, dat hij verkeerd gehandeld heeft door het voorzitterschap van de O.S.P. op zich te nemen, terwijl hij toch secretaris van de Internat. Transportarb. Federatie is. In verband daarmee heeft Fimmen nu in de sociaal-demokratische pers de volgende rouwmoedige bekentenis afgelegd: „Ofschoon ik van het begin af, mondeling zoowel als schriftelijk door middel van de pers, heb verklaard, dat ik het voorzitter schap slechts provisorisch op mij zou kun nen nemen, daar mijn werkzaamheden voor de I.T.F. het onmogelijk maakten, mij duurzaam op een verantwoordelijke plaats met de Hollandsche beweging bezig te hou den, geef ik onomwonden toe, dat het aan vaarden van dezen post voor iemand, die een functie bekleedt als ik in de interna tionale, een ernstige fout was. Ik zie in, dat dit een misstap was, ge heel afgezien daarvan, dat ik mij, wegens mijn sterk in beslag genomen zijn in de I.T.F., om de nieuwe partij nog in het minst niet heb kunnen bekommeren, ik dus een verantwoordelijkheid voor haar leiding draag, zonder daaraan practisch op eeniger- lei wijze te hebben deelgenomen, een mis stap echter ook in zooverre, als ik naast mijn functie als secretaris van de I.T.F. het ambt van een, zij het ook slechts proviso risch, voorzitterschap van een nieuwe par tij bekleed, wat binnen en buiten de I.T.F. verwarrend en derhalve schadelijk werken ftioet. Op grond van dit.inzicht heb ik de nood zakelijke consequentie getrokken en heb op 4 Mei het voorzitterschap der nieuwe partij neergelegd, zooals ik mij ook overi gens van iedere deelname in de leiding zal onthouden. Verder zal ik, zoolang ik se cretaris van de I.T.F. ben, er zorg voor dragen, dat ik voortaan op geenerlei wijze als lid van de nieuwe partij op den voor grond treed." BATAVIA, 15 Juni (Aneta). De stukken be treffende de begrooting voor 1933, die aan den Volksraad zijn aangeboden, bevatten ten aan zien van de kwestie van de salarisherziening de mededeeling van de Regeering, dat, indien de voorloopige herziening nog niet tot stand is gebracht op 1 Januari van het volgend jaar, door een verdere korting op de salarissen de noodzakelijk geachte verlaging van den salaris- post zal zijn te vinden. Met het Opperbestuur is overleg geopend over een korting op de toe gekende en nog toe te kennen pensioenen van tien procent. Van de wondervertellingen van varende lieden tot „sensatie" van het „Gemengd Nieuws" De zeeslang. Bedoeld wordt hier niet een of andere zoölogische merkwaardigheid, waarom de geleerden en professoren met elkander staan te twisten, maar een mon ster uit drukinkt. Zijn broedtijd valt in den lieflijken, maar wat zonnewarmen tijd tus- schen Juni en September, waarin de we reldgeschiedenis in den goeden ouden tijd doorgaans, thans maar zelden, een dutje placht en pleegt te houden en parlementen en politici er zijn ook uitzonderingsjaren op vacantie gaan. Dan kruipt de zee slang, de zeedraak uit haar wintersch schuiloord, zwemt over de oceanen en vertoont zich op haar rondreis in alle kran tenhavens der wereld. Er bestaat wel geen redactie, die totaal verschoond bleef van het bezoek van het monster zeeslang. Haar verschijning is zeer verschillend en vol af wisseling en haar maskeeringen zijn onuit puttelijk. Nu eens verschijnt zij in het vreedzame Midden-Europa als een ijsbeer met twee, drie of meer staarten, dan weer als een ontzettende ziekte, die in haar symptomen doet denken aan builenpest of melaatschheid, maar die zich bij nader toe zien ontpopt als hooikoorts, dan weer heeft zij een nieuw ontdekte goudmijn in haar muil of draagt zij tot schrik van alle brave, schichtige burgertjes op haar rug alle afge zette vorsten van Europa en Azië mitsga ders hun gevolg van enorme, slagvaardige legers kortom haar speelwijze, haar va riëteiten tarten iedere verbeelding en zijn ieder jaar anders. Altijd komt zij echter op denzelfden tijd en altijd valt zij weer in den smaak van den beste van alle krantenver slaggevers, maar ook van het lezende pu bliek, dat haar vertroetelt en dol op haar i.« zelfs direct naar haar smacht Het zou echter verkeerd zijn te denken dat de zeeslang van vandaag is of ten hoogste zoo oud is als de kranten. Neen, zij kan terugblikken op een geduchte reeks van jaren. Haar stamboom reikt tot in de tij den der beginnende middeneeuwen, toen het gilde ontstond van varende zangers en ge zellen, die de nieuwsgierige menschheid in woord en zang en schrift van sensaties voorzagen. Uit de elfde eeuw stamt een gedicht, Me- rigario Aardetuin geheeten. Een on bekende dichter beschrijft daarin zijn reis indrukken, die hij merkwaardigerwijze pre cies localiseert: In Toskana vloeit een bron, overdag met koud, 's nachts met warm wa ter. In Vlaanderen groeien en bloeien rozen cp denneboomen. In Egypte zijn er visschen met menschengezichten. En wie het niet gelooven wil, reize er maar naar toe, om het zelf te aanschouwen. Ook in het ridderleven van de 12e eeuw wemelt en krioelt het van avontuurlijke zeeslangen. Ridders treffen ergens een vreedzame bron aan. Gooit men een steen er in, dan bewolkt zich de hemel, een on weer komt op en ten slotte verschijnt er een reusachtig hert, dat den steenwerper afranselt. Ook hier weer heet het: Komt, ziet en overtuigt u. Toen Amerika en de weg naar Oost-Indië waren ontdekt, legden de reisbeschrijvers zich natuurlijk met wellust toe op het voortbrengen van zeeslangen. De bewoners van het nieuwe continent, dat men eerst voor een deel van Azië hield, werden afge schilderd als geheel behaarde wezens met vurig karbonkelende oogen. Ergens in een gebergte groeit er een plant, die de dieren plukken, om er hun wenschen mede te ver vullen. Er zijn steenen, die als lichtbronnen in den nacht opstralen. Menschen, die aan de sneeuwgrenzen der bergen wonen en met bovennatuurlijke kracht zijn begaafd. Het is kenteekenend, dat zulk soort be richten ook in onzen streng-wetenschappe- lijken tijd nog voorkomen en bij elke Tiber- expeditie en Gaurisankarbestijging in den een of anderen vorm weer opduiken. De eerste kranten verschenen ongeveer twee honderd jaar geleden in den vorm van weekbladen, die tamelijk critisch en vooral nuchter waren en zich bezighielden met politieke en literaire vraagstukken. Maar er was ook een gedeelte voor berich ten. En daarin bouwde- soms de zeeslang haar nest. In een Hamburgsch blad van 1730 verschijnt in den mond van de Elbe een zwart schip met vierkant zeil, dat op geen signaal antwoord geeft. Door de pa trijspoorten schemert licht. Maar als de havenpolitie met een bootje nadert, ver dwijnt het schip in de hooggaande golven. Het zal wel de „Vliegende Hollander" ge weest zijn! Ongeveer een eeuw later klaagde de voor zijn tijd zoo moderne Josef von Görres er over, dat de lezers alleen belang stelden in een krant, waarin er leugens zoo dik als een vuist in voorkwamen, als er bijvoorbeeld geschreven wordt over kalveren met drie koppen, over enorme meteoorsteenen, die nooit iemand gezien heeft en zoo voorts. Het zou een interessante bijdrage tot de moderne geschiedenis der couranten zijn, om de meest prominente zeeslangen der laatste tien jaren te verzamelen. Dit zou een pracht-dissertatie worden voor een student aan onze jonge instituten voor kennis der journalistiek te Utrecht en te Leiden. Een zeeslang-dissertatie over revoluties en res tauraties, die niet zijn gemaakt, over her stelgeneesmiddelen, die niet zijn ontdekt. Er zou een reusachtig aquarium tot stand komen! Helaas is het een wezenstrek der zeeslan gen, dat zij zich zelve naderhand gaarne als zoodanig dementeeren! cl De mogelijkheid om tot een tende begrooting te gerakefl behoeft niet in twijfel te worden getrokken fi#" BATAVIA, 15 Juni (Aneta). Aan de cieele nota, welke het ontwerp voor de b~ <t! ting van Ned.-Indië voor het dienstjaar vergezelt, is het volgende ontleend: j Sedert de opstelling van het ontwerp v J begrooting voor het dienstjaar 1932, is lijk gebleken, dat de terugslag van de crisis belangrijk was onderschat. Uit de uitkomsten der landsontvangste* jj! het jaar 1931 blijkt, dat de middelen voor met inbegrip van den tabaksaccijns en de sisheffingen, niet hooger mogen worde raamd dan f 331.600.000. Dat het daarom practisch niet lijk is een begrooting samen te ci met een sluitenden gewonen dienst, zal vermijdelijk gevolg van de heerschende^i dienen te worden aanvaard. Daar de van de middelen zoo ernstige afmetingen j nam en geen uitzicht bestaat op een wending geeft de Regeering zich ernstig ~Jf schap van het feit, dat een verdere bela1®,,: inperking der uitgaven noodzakelijk z£» Het voorloopig doel, de Landsuitgaven teri^ brengen tot f 400 millioen, acht de R®. bereikbaar. Weliswaar heeft het ach'*-e m blijven van een opleving in den economy f toestand van het Land het onafwendbaf fIy volg van aanmerkelijke daling van het l J niveau, doch daarmede kan geen rekent den gehouden bij het opstellen van de t rji ting voor het komende jaar. Slechts kan v rekening gehouden met factoren, die da^n,) kelijk ontstaan, zooals daling van de prijzen en van de arbeidsloonen. 5I' De mogelijkheid om te geraken tot een.)Ci tende begrooting in de naaste toekomst 0 niet in twijfel te worden getrokken. f Bij de opstelling van de ramingen der ,-j delen voor het dienstjaar 1933 is afgez'® i1 het verwerken van verwachtingen omtre* verderen loop van de crisis, aangezien d> basis vormt, welke te aanvaarden is. De ramingen zijn dan ook gebaseerd economischen toestand van het oogenbh p Nu moet worden rekening gehouden h1 feit dat verder zal moeten worden gaan dan het niveau van f 400 millioen, vele maatregelen, vooral op personeelsge® jé belangrijk sneller tempo moeten worden men. De maatregelen, noodig om dit doel rf reiken, kunnen in de volgende groepen verdeeld ten eerste het verlagen van de kosten door beperking der ersoneelsfor*; herziening der bezoldigingen, pensioene* toelagen, ten- tweede het zooveel mogelijk van de bestaande organisaties en het voeren van reorganisaties binnen het del mentale verband, f ten derde organisatorische maatregeie11 ten het departementale verband, ten vierde het beperken van de ma' en kapitaalsuitgaven. Ten aanzien van de bestuurshervor de decentralisatie merkt de'Tiftancieeie op, dat de vooruitzichten met betrekking: de Landsfinanciën dwingen tot het aa' gèn van ingrijpende bezuinigingen op denp mogelijken termijn. Daartegenover dient v f beschikbaar blijvende krachten het mceS co'; gelijke nut te worden getrokken, waartoe sequente doorvoering van de decentralisa1 weg aanwijst. Dz regeering verwacht in den loop jaar 1933^ tot invoering van nieuwe pr, ties te lcunnen overgaan, waarmede d® van het Kantoor voor de BestuurshervCj/ en de leiding van den regeeringscom1* zullen zijn beëindigd. De eindcijfers van den geheelen gew°n f buitengewonen dienst van de begrootib» het dienstjaar 1933 zijn als volgt: Ontvangsten 561.148.399.—. Uitgaven 659.811.612.—. jji De cijfers van den gewonen dienst ZÜ° van: Ontvangsten 520.395.846.—. Uitgaven 620.390.075.—. „V De buitengewone dienst laat dus een schot van f 1.331.016. Uit de berekening van de saldi over d<? A. 1922/1933 blijkt, dat ultimo 1932 246.2°°^ ongedekt zal zijn, aangezien het totaa1' over deze reeks van dienstjaren 482.6° bedraagt, waarvan uit de opbrengst verschillende leeningen een bedral? f ƒ236.400.000.in mindering kan worde bracht. Met de„Marnix van St.Aldeg uMfl i' Ter gelegenheid van de reis naar Du'J p J 13 t.m. 29 dezer zal het m.s. „MarniX „pp;., Aldegonde" van de Stoomvaartmaats jji „Nederland" worden voorzien van een voor radiotelefonie. _j, v' In verband hie'remede zal op werkdag® 'J zoover dit mogelijk zal blijken, gelegen1? staan tot het voeren van telefoongesprek*^ passagiers aan boord van dit schip. kans van slagen zullen hebben de gesP gevoerd op Zaterdag 18 dezer in het tijd 9 tot 16 uur en Woensdag 29 dezer in p vak van 8 tot 12 uur. Het tarief bedraagt 5.80 per gespre* pil" minuten en 1.95 voor elke volgende n^v BATAVIA, 14 Juni (Aneta). Voor de* van Justitie alhier is de zaak tegen d nalist F. M. de Wit voortgezet. De echtgenoote van beklaagde, 0rd f Wit, werd onder eede als getuige geb° „j-, J de vraag of De Wit zijn hoofdredactie! J heer Van Wijk, op de hoogte heeft Se P het bezoek van den ambtenaar Noya, 1 van de familie De Wit. Vervolgens wordt de hoofdredacteur Java Bode, de heer Van Wijk, vei'd® deJ tuige gehoord. Uit dit verhoor blijkt, recteur van de Java Bode, de heer N-JJLjc. C, verbolgen was jegens den heer Van oy gezien deze zijn redacteur De Wit- n je hoogte had gebracht van de stapp als hoofdredacteur bij den Procureur' had ondernomen. Naar aanleiding stelde de heer Metselaar zich in verb1 den Algemeen Secretaris, die 'zich e zjji> bevoegd verklaarde om het recht 10 stuiten, doch hem verwees naar den v Generaal. De heer Metselaar volgde wijzing en bij den Procureur-Gener pm hem, dat De Wit zelf contact met v' zocht, zoodat vervolging moest pl&a Wi <5en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6