god SD 0^ZIN k. C1 d Volksgezondheid O Moeder en kind Moederke alleen Moederweelde At I-— Zonder godsdienst is de maatschappelijke gezondheidszorg een nutteloos onderdeel van het spoorde leven ont- St *U, ■At, •Vk, Katholieke Sr De, tentoonstellingszaal van het R.A.L-gehonm verwacht duizenden bezoeken Het grootst geluk op aarde Protestantsche Ds. D. E. Boeke „Is Poëzie de zang van 't harte, dat bemint, Dan zijt gij 't schoonst gedicht, o moeder met uw kind! Maar dan is 't hooglied van der Heem 'len poëzie: De zoete moedermaagd met Jezus op haar Mime. Van 17 Juni tot 10 Juli wordt in het R.A.I.-gebouw een tentoonstelling gehouden voor „Moeder en Kind" I Joodsche Moeder en kind e godsdienst kweekt en behoedt de ware beschaving, omdat hy - beginselen beschermt, ar°P het beschavingsleven lj^st t Eerste dezer beginselen is wel de hei- eid van 't huwelijk en de geestelijke samen- .^eid van het gezin. Daarom was het een tf-, G Bedachte van 't comité, dat onder voorzit- hap van prof. Van Rooy de groote ten- Stelling: „Moeder en Kind" zal organi- '17€tl in het Afflsterdaïnsche R.A.I.-gebouw Juni tot 10 Juli), een bijzondere plaats in *h*en voor den godsdienst. Immers de 'ale hygiëne", die deze tentoonstelling wil wordt onmogelijk gemaakt, wan- men afwijkt van de oude, godsdienstige hdslagen, waarop het gezinsleven zich nor- ontplooien kan. Zonder den godsdienst, g 111611 wel zeggen, is de maatschappelijke het ncJheidszorg een nutteloos onderdeel van hoo °ntspoorde leven, dat de banden met het leef8ere heeft verbroken en nu zinneloos ge- heia' Wordh in 6611 sfeer van materialisme en hgzucht. Daarom is de „godsdienstige af- lnS" een zeer belangrijk onderdeel van de ande tentoonstelling, zal daarenboven een zeer leerrijk onder zijn. Immers velen zijn onbekend met de ■ienstige gebruiken, vooral van anders- Öet ley hkendi en, en lijden daarom aan een voorop- misverstand. Voor de onderlinge waardee- ifclj ^0r menschen is het goed, dat zij elkanders gieuze gebruiken leeren begrijpen en, voor ver dat mogelijk is, leeren eerbiedigen, want de dwalenden zijn éérlijk in hun dwaling, ahni evei aer zij oprechte menschen zijn. Men is 'hJhin 'oor voor zijn pleizier Protestant als men zijn pleizier Katholiek is, en de geloofs- °Uw van degenen, wier overtuiging met de in strijd is, moeten wij kunnen beschou- v als een bewonderenswaardige, en vaak Ij rbeeidige hoedanigheid. Op de tentoonstel- Ij 8 ..Moeder en Kind" zal de gelegenheid ge- n worden tot kennismaking met de gods- oristjgg gebruiken, die in ons vaderland be- ah en menig katholiek zal met een rijker i °ed heengaan van deze afdeeling, wanneer j Bezien heeft, hoe ook de Protestant en de °°d het huisgezin eerbiedigt als den eersten ^ager en verspreider der godsdienstige ^'levering en als het steunpunt der gods- ehstige gemeenschap. Doch ook over de ka- ^°iieke gebruiken zal hij wellicht beter wor- h ingelicht dan hij te voren was, want de 'toonstelling wil een overzicht geven van Wat de godsdienst doet voor het gezin en zoo volmaakt mogelijk voorstellen, terwijl bigeen hiervan slechts een onvolledig of idee.: heeft. Zoowel om de gebruiken van toedenkenden ieeren waardeeren als ook he plechtigheden van den eigen godsdienst !r te leeren begrijpen, zal ieder katholiek goed doen, wanneer hij de tentoonstelling in het R.AJ.-gebouw gaat :en. &e!0ar bestaat v h hooger op- v hiig over het lelijk en zijn L^de dan de 'holieke '*ttj op- gebruiJcen betref fende huwelijk, ge boorte en doopsel; de godsdienstige ge bruiken in het ge zin. v 'hg. Immers ons is dit groote sacrament een beeld der w'Whnigste vereeniging tusschen Jezus Chris- 6h Zijne Bruid, de Heilige Kerk. Tusschen 'h en vrouw moet dezelfde liefde heerschen tusschen Christus en de Kerk en deze vol- lhte onderlinge liefde zal de verzekering van een zegiening, waardoor het men- elÜke leven wordt voortgeplant en geheiligd. Was moeilijk deze heiligheid op passende 26 in beeld te brengen, maar de verzorging katholieke afdeeling is ongetwijfeld in goede gelegd, toen ze werd opgedragen aan V0) ZeerEerw. heer Hoosemans, den smaak te Pastoor der Rozenkranskerk. In de prac- he uitvoering van zijn programma wordt 16*6 Priester bijgestaan door den deskundigen er van het Sint-Bonifacius-Instituut voor tjj fkelyke Kunst, den heer Clemens Meule- C' hie de zware taak op zich nam, te zorgen, alle gewenschte voorwerpen zouden aan zijn. den belangstellenden lezer alvast een te kunnen bieden bü dit belangrijke fc c htaad onderdeel der tentoonstelling, bezochten wij de organisators hiervan, zoodat we reeds kunnen mededeelen, wat er te zien zal zijn. De katholieke inzending bestaat uit twee onderscheiden gedeelten, die ieder een afzon derlijke ruimte in be slag nenien. Het eene gedeelte is gewijd aan de kerkelijke plechtig heden betreffende hu welijk, geboorte en doopsel; het andere ge deelte vertoont de gods dienstige gebruiken in het katholieke gezin. Het is de bedoeling, den andersdenkenden toe- Pastoor Hoosemans schouwer een zoo zui ver mogelijk beeld te geven van de verheven werkelijkheden en te vens den katholiek aanschouwelijk te maken, hoe de godsdienstige gebruiken zoo schoon en zoo waardig mogelijk in stand gehouden kun nen worden. In het midden der beschikbare ruimte wordt een doopvont geplaatst. Aan een der zijkanten zal een credenstafel staan, waarop de cere- monieele gebruiksvoorwerpen worden getoond. Deze voorwerpen zullen alle van artistieken aard zijn. Vooraanstaande katholieke kunste naars werden uitgenoodigd tot het verleenen van hun medewerking. Zoo zal b.v. de doop- schaal en de doopschelp vervaardigd worden door den edelsmid Nico Witteman, de doop- doek door Joanna Wichmann, de paarse en de witte stool door Hildegard Michaëlis. Aan den wand worden vijf voorstellingen gehangen, die een duidelijk idee geven van den gang der doop- plechtigheden. Deze platen werden vervaar digd door den teekenaar Charles Eyck; de passende onderschriften zijn gekozen uit den tekst der liturgische plechtigheden. Er worden platen gemaakt, voorstellende le. de intrede van den doopeling in de kerk, 2e. de uitdrijving van den boozen geest, 3e. het eigenlijke doopsel, 4e. het gebruik van den witten doopdoek, 5e. het aanreiken van het licht aan den nieuw-ge- doopte. De zinrijke toedienings-plechtigheden worden daardoor begrijpelijk gemaakt voor iedereen. Op dezelfde wijze wordt de kerkgang der moeder uitgebeeld op een aanschouwelijke teekening, die toont, hoe de priester haar tot het altaar leidt onder het bidden van den psalm en het gebed. De toediening van het heilig Sacrament des Huwelijks zal worden voorgesteld op drie pla ten, die een beeld geven van de zegening der ringen, de trouwbelofte en den huwelijkszegen. De andere afdeeling van de katholieke in zending volgt den ring van het kerkelijk Jaar in het katholieke gezin. Het Kerstfeest is ver tegenwoordigd door een eenvoudige, maar smaakvolle kribbe, vervaardigd door Emest Voorhoeve te Groesbeek. Deze kribbe is een voorbeeld van de verheven katholieke huis nijverheid, zooals die naar het voorbeeld van Don Bosco wordt beoefend door katholieke jongens. Over het Don-Bosco-werk te Groes beek en elders vindt de belangstellende lezer eenige zeer lezenswaardige bijdragen in den loopenden jaargang van het maandblad „Dux" en wel voornamelijk in het Maart-nummer, dat bijna geheel aan dit werk gewijd is. De eerste heilige Communie van een der kinderen is een huiselijk feest, dat hier vertegenwoordigd wordt door een tweetal communieplaten van den schilder Mathieu Wiegman. Hoe wij in de Mei maand het beeld van Onze Lieve Vrouw ver sieren wordt getoond met een Mariabeeld van Mari Andriessen, die eveneens een kruisbeeld inzond, zooals dat in onze huiskamers hangt. Bijzondere zorg wordt besteed aan de devotie tot het Heilig Hart van Jesus en wel met name aan de plechtige Intronisatie van het Heilig- Hart-beeld in het katholieke gezin. Voorts wordt een inzending tentoongesteld van Zuster Blans, oblate te Schotenhof, ni. een huis altaartje met toebehooren, dat door katholieke kinde ren gebruikt wordt als li turgisch leermateriaal. Bij al deze inzendingen is rekening gehouden met het beginsel, dat de voorwerpen van eeredienst en devotie waarlijk schóón moe ten zijn, immers het is een plicht van beleefd heid (zou men kunnen zeggen) jegens God en Zijn lieve Heiligen, dat wij hen niet dienen met leelijke dingen. In dit opzicht zal de ten toonstelling zeker leerrijk zijn voor katholieke bezoekers, die zich op het gebied van den goe den smaak niet heelemaal thuis voelen, en dezen zijn altijd nog tamelijk talrijk! Zij kunnen hier zien, hoe het gezinsleven door den gods dienst met slechts kan worden verdiept en ver innigd, maar ook verrijkt met schoonheid, die van God spreekt. Laten wij hieraan toevoegen, dat de tentoonstelling zóó is ingericht, dat men lofzang, waartoe in de christelijke gezinnen het Godsdienstig leven culmineert. De inzegening of bevestiging des huwelijks is in de Protestantsche kerken plechtig in haar eenvoud en zal ook zóó op de tentoonstelling worden weergegeven. Het bruidspaar ontvangt aan den voet van den kansel geknield in het midden der gemeente den zegen, terwijl de huisbijbel van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap, die gereed ligt, daarna wordt aange boden uit naam van den Kerkeraad. Kansel, bruidspaar en bijbel zijn op de tentoonstelling in één groep te zien, terwijl deze afdeeling ver der wordt gecompleteerd met enkele specifiek- Protestantsche huwelijksboekjes en platen. Het bruidspaar is modern-artistiek weer gegeven als symbolisch. Op den achtergrond is een wolk afgebeeld, waarin duiven des vredes zich vertoonen en waarin de woorden te lezen zijn: „Waar gij zult heengaan zal ik ook heen gaan", de woorden van Ruth (I 16) als het symbool der trouw. De vele huwelijksgebruiken, waarvan sommige ook by Protestanten nog in eere worden gehou den, zyn verwezen naar de afdeeling folklore. Van de volstrekte soberheid van het Sacra ment des Doops onder de Protestanten spreekt het doopbekken, waaraan de voorkeur is ge geven boven de steenen doopvont, die uit den ouden tyd vóór de Reformatie stamt. De doop- MifliHiiiiiiimiinnnnimnninn „Moeder en Kindl', dit onderwerp heeft in alle landen en in alle tijden een bijzondere aantrekkingskracht uitgeoefend op de gevoelige kunstenaars natuur en er bestaan dan ook tallooze oude en nieuwe kunstwerken, die een verheerlijking zijn van het moederschap. Een der mooiste moderne voor- stellingen is zeker „Moeder met Kind", in 1916 geteekend door de beroemde schilderes Kathe Kollwitz, die in haar werk zoo hartelijk meeleeft met het lot der „gewone" menschen. Zij zoekt geen buitengewone gevallen, zij probeert niet de werkelijkheid interessant te maken door een romantisch tintje; zij geeft weer wat zij ziet, doch zij kijkt met oogen, die bestuurd worden 'door het hart. Het eenvoudige geluk der moeder beeldt zij uit op zulk een wijze, dat de toeschouwer dit direct meevoelt en zich als het ware opgenomen voelt in de sfeer van het gezinsgeluk. ïïiiiaimiiiiH)iiiiHiiiniiniii!iiiiiiiiiiiiiiHHinniHi[iHiiiiiiiiiiitnHiiimnnitiinHiiiiHHiininiuuuiuiuiHiaiiiiuiigiiiiimiinmniimHiiuauBuaMiiaaiiiaiiiin«iiiaiauwaiiuiumiBiBiBBnH op een eenvoudige wyze die stands vermijden kan, welke niet voor jeugdige oogen geschikt zyn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii godsdienst houdt zich aan de aanbid ding in geest en waarheid en deze blijft uiteraard ver borgen. De Protestant sche inzending op de tentoon stelling „Moe der en Kind" is verzorgd door ds. D. E. Boeke, secretaris van het Nederlandsch Bybelgenoot schap te Amsterdam. Het materiaal is niet groot. Over doop, huwehjk en Godsdienst in het gezin heeft het Protestantisme immers maar weinig, dat voor tentoonstelling in aan merking komt. Het houdt zich, zoo zeide ons ds. Boekei in een kort onderhoud, dat wy met hem mochten hebben, aan de aanbidding in geest en waarheid en deze blijft uiteraard ver borgen. Wat dus betreft den Godsdienst in het gezin vinden wy feiteiyk slechts den Bybel, het woord Gods, dat wordt getoond als het dage- ïyksch brood, als het Heilige in het alledaag sche: geopend op eei ontbyttafel. Naast dei Bijbel zün het de Christe ïyke scheurkalender, dt Bybelsche almanak, de wandtekst of andere christeiyke wandversie ring, die op de tentoonstelling een plaats vinden. Naast een serie kinderbybels en enkele inzendingen over den Bybel voor het kind en met christeiyk huisgezin is er tenslotte nog het «huisorgel, dat si bekkens op de tentoonstelling worden afgestaan door de Ned. Herv. Kerk. In deze afdeeling pas sen voorts nog enkele inzendingen van doop- kaarten en doopboekjes, terwyl de doopgebrui- ken weer by de folkloristische gegevens zyn ondergebracht. Als geheel is dus deze inzending volkomen gehouden in den Protestantschen geest en geeft zy in sobere, duidelyke trekken de op vatting weer, welke er aan ten grondslag ligt, en waarby het raken aan elke teere kwestie nauwlettend is vermeden. Het scheiden van het zuiver godsdienstig element van den folkloris- tischen smuk, die, hoe waardevol ook, in wezen en traditie den godsdienst volkomen vreemd kan zyn, is ongetwyfeld juist gezien en past ook in de sfeer, die den Protestanten in dit opzicht het dierbaarst is. Zin en bedoeling van de Protestantsche inzending zyn by dezen op zet tastbaar voor de breede massa der bezoekers en het plaatsen van den Bijbel in het middel punt van het gezinsleven kan voor vele lauwen en van den geloove vervreemden wellicht een stille prikkel zyn, om dit mooie, maar helaas zoo sterk afgenomen gebruik in het Pro- testantsch-Christelyk gezin ook in eigen om geving weer in eere te herstellen. Zóó gezien heeft de Protestantsche inzending, Wie zal er ons kindeke douwen En doet het zijn moederke niet? Wie zal er zijn dekentjes vouwen, Dat 't schaarsch door een holleke ziet? Kleine, kleine Moederke alleen Douw douw douwderideine Kleine, kleine Moederke alleen Kan van uw wiegske niet scheên Wie zal naar ons kindeke kijken Dien bleuzenden stouten kapoen? Wie zal er zijn hemdekes strijken Zijn haarken in krullekens doen? Kleine, kleine Moederke alleen Douw douw douwderideine Kleine, kleine Moederke alleen Kan van uw wiegske niet scheên Wie zou voor ons kindeke derven Haar laatste kruimelke brood? Wie zou er, wie zou er voor sterven En lachen op kind en op dood? Kleine, kleine Moederke alleen Douw douw douwderideine, Kleine, kleine Moederke alleen Kan van uw wiegske niet scheên RENE DE CLERCQ t 12 Juni 1932. hoe sober en karig ook voor het oog, een diepe, niet te onderschatten beteekenis, weet zy den eigen menschen en den begrijpende anders denkende veel te zeggen. plechtigheden in de synagoge en het godsdienstig ele ment in het gezin. De Joodsche inzending is op dezelfde wyze deeld als de ka tholieke inzen ding in twee afzonderlyke ruimten, waarvan de eerste ons de plechtigheden in de Synagoge voorstelt, terwyl de andere 't godsdienstig ele' ment in 't Joodsche gezinsleven toont. De leiding is opgedragen aan den heer Mendes da Costa secret, der Portugeesch-Israëlitische Gemeente te Amsterdam en aan den heer dr. Sluys, secretaris der z.g. Duitsche Gemeente. Op ons verzoek was de heer Mendes da Costa onmiddel- lyk bereid ons eenige waardevolle inlichtingen te verschaffen over zyn eigen plannen en die van zyn collega. De Joodsche inzending, zoo bleek ons, belooft zeer interessant te worden en zal veel te zien geven, wat meestal in de scha duw der Synagoge of de heimelyke stilte van het traditioneele Joodsche gezin verborgen blyft voor vreemde oogen. Het een en ander over de Joodsche plechtigheden willen wy mededeelen, omdat daardoor het tentoongestelde wellicht meer sprekend zal worden voor onze lezers. De twee voornaamste plechtigheden der Syna^ goge, die betrekking hebben op moeder en kind, zyn het huwelyk en de besnydenis. Van de be snydenis kan men in het algemeen zeggen, dat zy voor het gemoed van den geloovigen Israë liet ongeveer dezelfde waarde heeft als het doopsel voor ons gemoed. De besnydenis-plecl£ tigheden zyn echter van anderen aard. Hoe ze geschieden, wordt getoond op een plaat, terwyl eenige benoodigdheden, zooals een instru mentendoos, een besnijdenisjurk etc„ worden ten toon gesteld. Ook een antieke besnydenis- stoel (thans zyn die niet meer in gebruik) zal worden getoond. Het huwelyk is om. vertegen woordigd door een Joodsche huwelyks-acte. In het gezinsleven speelt de Joodsche gods dienst een groote rol. Daar zyn vooreerst de dagelyksche gebeden, vervolgens de Sabbath en eindelyk de Feestdagen, die byzondere aan dacht vragen. De dagelyksche gebeden worden verricht met de gebedsriemen, die aan de be vrijding uit Egypte herinneren, en het gebeds kleed. Een wekeiyksch feest, dat door alle Joden huiselyk gevierd wordt is de Sabbath, de dag des Heeren, zooals men weet op Zaterdag ge- geplaatst. De Sabbath is de Koning der dagen hy wordt vorstelyk ingehaald in het Joodsche huisgezin. Drie maaltyden worden voorbereid, het Vrydagavondmaal, het Sabbath-ochtend- maal en de „derde Sabbathmaaltyd", die in den namiddag wordt genomen. Brood en wyn wor den genuttigd en de Sabbath-lamp wordt ont stoken. In menig gezin is dit een zeer by zondere lamp, vaak van kostbaar maaksel, die er uit ziet als een omgekeerd regenscherm, ge- woonlyk met twee of drie verdiepingen. De lamp is gevuld met olie, waaruit potjes steken. Velen hebben de oude olielamp door kaarsen ver vangen; electrische Sabbath-lampen bestaan echter niet; daartoe is de Jood te trouw aan de traditie, die vordert, dat de lamp „ont stoken" worde met eenige waardigheid, wat het omdraaien van een knopje met geeft. De moeder is het, die deze lamp ontsteekt, terwyl de man naar de Synagoge is. Zy zegent ook de lamp en het brood, dat, na de handenwassching, door het gezinshoofd wordt gebroken. De Sab bath is de groote rustdag, die in het gezin wordt gevierd. De vader zegent zyn kinderen met oude, Bybelsche zegeningen en gansch den dag hangt in het huis de wyding en de heilige rust van den zevenden dag, toen God zag, dat zyne werken goed zyn. Onder de feestdagen is de Paasch de voor naamste. Deze gewichtige feestdag ter herden king van de bevryding uit Egypte wordt ge vierd met het speciale Paaschmaal. Op de ten toonstelling zal een Paasch-schotel aanwezig zyn, die hiervan een juisten indruk geeft. Het Loofhuttenfeest, dat gevierd wordt ter herinne ring aan den tocht door de woestyn, is een vreugdefeest in het Joodsche gezin. Onder een loofhut", waarvan een exemplaar op de ten toonstelling te bezichtigen is, vereenigt zich de familie in gebed en maaltyd, want de ge- zameniyke maaltyd, waardoor zoo goed de iamenhooijgkeid wan beb gezinsleven tot uifc- p den 17en dezer zal in het R.A.I.-ge bouw te Amsterdam 'n tentoonstelling ge opend worden, die de zeer byzondere aan dacht verdient van alle rangen en standen der maatschappij. Immers deze bentoonstelling zal geheel gewijd zijn aan de dierbaarste panden, die men op aarde ontving: moeder en kind. Het is de bedoeling, te toonen hoe moeder en kind het best verzorgd kunnen worden, zoo dat het volksleven gezond blyft en toeneemt in geluk en kracht. Vragen in den tegenwoordigen tyd, nu de wetenschap zoo ontwikkeld is, nu de hygiëne zoo doelmatig werd georganiseerd, moeder en kind nog een byzondere bescherming? Voorzeker, er is een groote vooruitgang ge maakt in de laatste vyftig jaar. De zuigelin genzorg, de verpleging, de kinderbescherming hebben vorderingen gemaakt, waaraan wy ver heugende resultaten mogen danken. Maar daar is nog veel meer te doen voor de volksgezond heid. Daar zyn nog talrijke lessen des levens, die wy moeten leeren. Daar zyn ook nog vele lessen, die wy wel kennen, maar die wy niet voor ons zeiven mogen repeteeren. De ten toonstelling „Moeder en Kind" biedt een prach tige gelegenheid! Iedere drie minuten wordt er in Nederland 'n kind geboren. Dat wil wat zeggen, als u eens nagaat! Uw ontbyt duurt ongeveer een kwar tiertje. Dat beteekent: vyf kinderen in Neder land. In 1880 stierf er één kind van de vyf, die ge boren werden, dat wil zeggen 20 procent van het aantal. Dank zij de verbetering in de zuigelin genzorg heeft men, in vyftig jaren tyd, dit per centage kunnen verminderen tot 5 procent. Op eerste gezicht is dit bevredigend. Maar het be teekent, dat er nog vyf-en-twintig kinderen sterven per dag in Nederland! De mogelykheid bestaat nog, dit aantal te verminderen en mede om dit doel te bereiken werd de tentoonstelling „Moeder en Kind" georganiseerd. Ook zyn er nog talrijke ziekten, die het kin derleven bedreigen: de Engelsche ziekte, de pokken, de mazelen, het roodvonk enzoovoorts. Hoe kunnen zy het best vermeden, hoe het vei ligst bestreden worden? De tentoonstelling geeft het aanschouwelyk antwoord. Kind en school, kind en lichamelyke opvoe ding (gymnastiek), kind en spel, kind en stads verkeer, kind en keuken, ziedaar een aantal combinaties uit het alledaagsche leven, die ons voor problemen stellen, welke de tentoonstelling op duidelijke wyze zal belichten. Doch ook de moederzorg vraagt byzondere be langstelling. Vrouwen-arbeid in huis en fabriek laten hun invloed gelden op het gezin. Welke is die invloed? Wat is goed voor de jonge moe der en wat schadelyk? Daarover bestaan nog talryke misverstanden, die de tentoonstelling zal wegnemen. Kortom: het heil van moeder en kind wordt behartigd op zoo ruim raogeiyke wyze. Voor ieder gezin valt hier iets van waarde te zien en te leeren. Daarom vestigen wy gaarne de aandacht op deze tentoonstelling, die een be langrijke gebeurtenis zal worden in het Amster- damsche leven. drukking komt, is een element van groot be lang in den Joodschen godsdienst. Het Poerim feest viert de uitverkiezing van Esther. Op dit feest wordt voorgelezen uit „de rol Esther", want de Hebreeuwsche Bybel, zooals de Joden dien gebruiken, is niet gedrukt in boeken, maar zorgvuldig geschreven op antieke .jollen". Ook zulk een „rol" is op de tentoonstelling aan wezig. Wij noemen slechts enkele karakteristieke voorbeelden van het rijke gezinsleven der ge- loovige Joden, dat zoo volledig mogelyk zal worden vertoond en verklaard in het R.A.I.- gebouw. De speciale bedoeling der Joodsche in zending is: te toonen, hoe de godsdienst een band van vreugde en boetvaardigheid is, die de gezinsleden in hechte samenhoorigheid ver bindt als bewaarders der heilige Joodsche tra ditie. Familietrouw is een deugd van alle op rechte Israëlieten, omdat het familieleven voor hen zulk een gewyde beteekenis heeft. Deze trouw is bewonderenswaardig en dikwyls aan- doeniyk. Zy kan ook den niet-Jood diep stich ten, want ook voor dezen geldt het gebod der natuurwet: „Eert uw vader en moeder". Wan neer wy de instructieve tentoonstelling der godsdienstige gebruiken van andersdenkenden bezien met een gepaste weetgierigheid, zal ze ook voor ons waardevolle lessen inhouden en wij zullen zeker waardeering krygen voor de oprechtheid en de toewijding, waarmee de Israëlieten ear brengen aan God,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9