NIEUWE P.E.N.-CENTRALE v, Kleinere centrales leveren duurder stroom dan grootere VRIJDAG 17 JUNI Mr. P. J. Reymer, Minister van Waterstaat Jhr. mr. dr. A. Roèll Gedeputeerde Hendrix herdacht Alles wijst er op, dat Veisen, een voor de vestiging eener centrale gunstig ge legen plek, het middelpunt zal worden van groot-industrie. Het overleden lid van Gedeputeer de Staten J. N. Hendrix Minister Reymer PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT BOVENKARSPEL DEN HELDER Stofzuigerhuis MAERTENS NIEUWS GROOTE HOUTSTR. 16 EDAM ENKHUIZEN HOORN HOOGKARSPEL MONNIKENDAM HERINGA WUTHRICH, BRAND TE BARNEVELD Twee woningen en een kistenmakerij vernield MEDEMBLIK WEESPERKARSPEL WEESP ZAANDAM ZWAAG V 3 Gisteren werd de nieuwe centrale van het Provinciaal Electrisch Net te ÏJmuiden officieel jeopend in tegenwoordigheid van vele autori- ieiten. Bij deze gelegenheid hield Commissaris der Koningin in Noord-Holland een rede, waarin allereerst erkentelijkheid werd uitgesproken voor het feit, dat de Minister van Waterstaat bereid werd gevonden het bedrijf persoonlijk in werking te komen stellen. Spr. acht het huidige moment voor de ont wikkeling van ons gewest van zeer groote be- teekenis. Het schijnt op het eerste gezicht in strijd met het tegenwoordig op allerlei manle ren te pas gebrachte begrip van „efficiency" om tot de oprichting van een eigen Provinciale Centrale over te gaan, terwijl Amsterdam en Haarlem reeds goed toegeruste electriciteits- faoneken bezitten en de energie, althans naar het inzicht van den leek, zoo bijzonder gemak kelijk te vervoeren is. Een koperdraadje en een paar palen, of nog beter: een kabeltje is slecht,.-, noodlg! Een schakelaar wordt ingezet.de electrische energie plant zich met een snelheid van ongeveer 300.000 K.M. in de seconde voort naar de plaats waar men haar wenscht te be zitten en te gebruiken. Zoo eenvoudig is echter de zaak niet meer. De groote hoeveelheden energie, waarom het in den tegenwoordigen tijd gaat, maken, wil men economisch transporteeren, het gebruik van hooge en ultra-hooge spanningen noodlg Het „Koperdraadje" is uitgegroeid tot een zwart geleiding, die dikwijls belangrijke en kostbare constructies vereischt, het „kabeltje" is vaas een „kabel" van een armdikte geworden, die zelfs thans nog ondanks de lage koperprijzen veel geld kost. De hooge spanning dwingt er toe de vernuftige, kostbare apparaten, die de ontwikkeling der techniek nauwelijks kunnen bijhouden en daarom vaak spoedig verouderd zijn en vervangen moeten worden, te manipu- leeren in ruimten, die gelijk u straks zien zult tot imposante bouwwerken uitdijen. Een en ander heeft tot gevolg, dat de economie aan het transporteeren van electrische energie gren zen stelt, die des te spoediger zijn bereikt, naar mate de mogelijkheid tot vestiging van cen- tralen eerder aanwezig is. Deze mogelijkheid wordt voornamelijk beheerscht door de aan wezigheid van goede verbindingen te land en te water en van de aanwezigheid van voldoende hoeveelheden geschikt koelwater. In dit op zich- levert ons waterrijk land wellicht meer dan andere streken mogelijkheden, die in de rich ting van een verspreiding der productie wijzen en wij Nederlanders zijn individualistisch ge noeg aangelegd om daarvan een gretig gebruik te maken. Wij hebben er ons dan ook voor te hoeden dat wij ons daardoor laten verleiden de energie op meer punten op te wekken dan een juiste economie vordert. Het is immers bekend, dat grootere machine-eenheden zuiniger opwekken en dat kleinere centralen duurder stroom leve ren dan groote, al is ook hier naar boven een zekere grens aanwezig. Zou deze laatste overweging er weer toe bren gen zoo weinig mogelijk en zoo groot mogelijke centralen te stichten, aan den anderen kant gebiedt de bedrijfsveiligheid en van hoeveel belang deze is, springt in het oog, wanneer men bedenkt welke sociale belangen, b. v. de tractie der spoorwegen, de drinkwatervoorzie ning, de industrie, de polderbemaling, enz. aan de stroomvoorziening in deze provincie onlos makelijk zijn vastgeknoopt niet alles op één of twee kaarten te zetten. Men dient zich althans tot zekere hoogte onafhankelijk te maken van lokaal optredende destructieve in vloeden en de stroomproductie over eenige cen tralen te verdeelen. Heeft nu de Provincie tusschen deze te genstrijdige overwegingen den juisten mid denweg weten in te slaan? Ik meen, dat op deze vraag een bevestigend antwoord past, al dus spr. In de naaste omgeving zijn veel groote com plexen, waarin belangrijke industrieën geves tigd zijn, zooals Hoogovens, Mekog, Cement fabriek, Papierfabriek Van Gelder Zn., enz. Nog grootere terreinen, dan die reeds in genomen zijn, liggen beschikbaar voor vesti ging van groote bedrijven. Zoo wijst alles er op, dat deze voor de ves tiging eener centrale gunstig gelegen plek een middelpunt zal worden van grootindustrie, wier bloei in hooge mate gediend zal worden door de beschikbaarstelling van in de onmid dellijke omgeving (dus met weinig transport kosten belasten) en goedkoop opgewekten stroom. Stellig speelt hierbij reeds nu een belangrij ke rol het feit, dat de Hoogovens als „afval product" brandstof leveren en, naar wij ho pen, in de toekomst nog in toenemende mate leveren zullen, nX het Hoogovengas, dat, on danks enkele lastige eigenschappen, goed in de stoomketels verwerkt blijkt te kunnen wor den. Ook hierin lag een reden voor de vesti ging der Centrale op deze plaats. Dat er dus een centrale komen moest, dat zij in deze omgeving moest worden gesticht, daarover bestond geen meeningsverschil tus schen de tot oordeelen geroepenen. Dat die centrale een provinciale is geworden, heeft de Provincie voor een groot gedeelte te danken aan wijlen den heer J. N. Hendrix, die als Lid van Gedeputeerde Staten tot haar oprichting den directen stoot gegeven heeft. Nu wij hem hier moeten missen, kunnen wij -'echts met weemoed, maar ook met groote erkentelijkheid gedenken, wat hij ten behoeve van de Pro vincie heeft gedaan, meer in het bijzonder, welk een geharnast strijder hij was voor de belangen der hem zoo na aan het hart liggen de Provinciale Bedrijven en zeer speciaal hoe groot het aandeel is geweest, dat hij in de tot standkoming dezer centrale gehad heeft. Meer dan ergens anders is het hier de plaats en is het thans het oogenblik ook tegenover zijn weduwe en zijn oudsten zoon, wier aan wezigheid spr. op bijzonderen prijs stelt, te ge- tulgen van de groote waardeering zijner ver diensten en aan zijn nagedachtenis hulde te brengen. Dank zij de toewijding van vele anderen is in korteren tijd dan wij hadden durven hopen de Centrale verrezen en te werk gesteld. Gaarne breng ik den dank der Provincie aan allen, die hunne beste krachten daartoe heb ben ingespannen. Een woord van bijzonderen dank mag zeker niet ontbreken aan de beide adviseurs, prof. Ir. A. J. ter Linden en ir. A. H. van Rood en aan de Directie van de Hoogovens voor de van haar tijdens den bouw in zoo ruime mate ondervon den medewerking. Doch indien het ten slotte is gelukt zonder ernstige schokken of storingen het werk tot een goed einde te brengen en eene vruchtbare sa menwerking met de aannemers, hunne uitvoer ders en werklieden te bewerkstelligen, dan komt daarvoor in de voornaamste plaats hulde toe aan de Directie van het bedrijf, in het bijzonder aan den heer van Oldenborgh, die de onvolpre zen leider was. Het in bedrijf nemen der nieuwe centrale maakt een einde aan de periode, waarin het P.E.N. practisch uitsluitend als distributie-be drijf optrad. Thans is ook een belangrijk opwek- bedrijf aan zijn zorgen toevertrouwd. De taak en de verantwoordelijkheid van de leiding van het bedrijf zijn daarmede belangrijk in omvang toegenomen. Thans zij het mij veroorloofd het woord te verleenen aan onzen Directeur voor het geven eener korte uiteenzetting van hetgeen hier werd tot stand gebracht, waarna ik Uwe Excellentie moge verzoeken tot de officieele ingebruikstel ling van de Centrale over te gaan. De heer Oldenborgh gaf hierop een korte uit eenzetting van hetgeen tot stand werd gebracht, waarna het woord verkreeg. Minister Reymer zeide, dat het gereed zijn van de centrale een gebeurtenis is van groot gewicht. Immers met dit werk is wederom en opnieuw een getuigenis afgelegd van het onvermoeid streven der provincie om aan de electricite.ts- oorzienmg die ontwi".K.eli g te verzekeren, welke alleen in staat en bij machte is, om aan de wassende behoeften der maats happi) in haar verschillende geledi.ip.en bi-ie-'iging te geven. Dit streven geldt niet alleen dit gewest, maar indirect ook het geheele land. Spr. voelt zich daarom gedrongen uiting te geven aan zijn groote belangstelling voor wat hier is verricht en nulde te brengen aan ont werpers en bouwers en om aan net provinciaal bestuur zijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden. Hebben de ondervonden moeilijkheden den wil van de directie van de vorige en de te genwoordige en van het personeel wellicht gestaald? Dan zouden die moeilijkheden, al thans op dit oogenblik niet al te zeer meer behoeven te worden betreurd, dan zouden de bezwaren, die ook in het vervolg wel niet zul len uitblijven, niet al te zeer behoeven te wor den gevreesd. Want een krachtige en onverzwakte wil om de opgedragen taak naar eisch te volbrengen zal, naast een kloek beleid, aan het bedrijf te stade komen. De tijdsomstandigheden immers zijn bi) uitstek moeilijk en de verlangens en behoeften, die om vervulling vragen ziln vele en verscheidene. De Centrale dankt haar bestaan mede aan de samenwerking met het hoogovenbedrijf. Er is zeer in het bijzonder reden om zich over die samenwerking, die over en weer vrijwillig kon worden verleend, te verheugen. De groot-industrie, de industrie in het alge meen, kan de electriciteit niet missen, maar daartegenover kan geen electriciteitsbedrijf zich behoorlijk ontplooien, als de Industrie zich van aansluiting zou onthouden; dus kan ook het electriciteitsbedrijf, van zijn kant, de industrie niet missen. 3» Naai mate dit wordt beseft, wordt de toe stand bereikt, die voor een blijvende en vrucht bare samenwerking daarop komt het immers aan een volstrekte voorwaarde is. De Minister stelde vervolgens het bedrijf in werking. Zlekenhnlsverpleging. Woensdagavond heeft in het hotel ,,'t Huis Assumburg" de vergade ring plaats gehad ter behandeling van regle ment enz. der in den afgeloopen winter opge richte vereenlging voor Zlekenhuisverpleging hier ter plaatse. De voorz. der commissie uit den raad. de heer Bijl, opende de vergadering en sprak zijn vol doening uit over de goede opkomst Vervol gens is aan de orde de bespreking van n ont werp reglement. Enkele punten hierin zijn. De contributie bedraagt 0.15 per maand en per lid. Kinderen beneden de 16 jaar uit het gezin, waarvan de ouders lid zijn, genieten dezelfde rechten, doch zijn vrij van contributie betalen. Dit is voor klasse A, waartoe behooren dege nen, die lid zijn van het A. A. Z. Z. In klasse B betaalt men ƒ0.30 per maand en krijgt men ook de operatiekosten vergoed. Dit geldt dan voor degenen, die geen lid zijn van het A. A. Z. Z., daar de A-leden de operatiekosten ver goed krijgen van het A. A. Z. Z. Men kan verpleegd worden in de inrichting, die men zelf verkiest. Om die reden heeft men dan geen contracten met ziekenhuizen afgeslo ten. De meeste patiënten zullen hun keuze echter wel maken tusschen het katholiek of gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam, daar die het gemakkelijkst bereikbaar zijn. Ook had men echter de tarieven aangevraagd van zieken huizen te Amsterdam en Haarlem, zoodat men in de keuze niet beperkt is. Na deze behandeling werd het ontwerp-reg- lement, na eenige wijzigingen en aanvullingen, goedgekeurd en vastgesteld, waarna werd over gegaan tot de bestuursverkiezing. Na eenige stemmingen waren gekozen de heeren D. Bijl. G. Jongejans, S. Kroon, G. Z. H. Hoogestein en C. Schoone, die allen hun verkiezing aan namen. De verkiezing van een contróle-commissie had tot uitslag, dat gekozen waren de heeren W. Noom, A. Keet en E. Corver. Als plaats vervanger de heer M. Heijne Sr. Te circa half twaalf nam de heer Bijl het woord, om met genoegen vast te stellen, dat de vereeniging thans definitief was opgericht en 1 Juli a.s. haar zegenrijk werk kan aan vangen. Reeds hebben zich volgens de beschik bare gegevens 1700 leden opgegeven, een be wijs dat in de gemeente aan een dergelijke vereeniging een behoefte bestaat. Hij spoorde tevens de aanwezigen aan om zooveel moge lijk nog propaganda te voeren tot aansluiting onder vrienden en kennissen, daar men na 1 Juli een Jaar moet wachten, vóór men van de voordeelen kan profiteeren. Vermelding dient nog, dat de vergadering ook werd bijgewoond door de doktoren Onder water en Ouwerkerk, die in verschillende pun ten waardevolle adviezen konden geven. Spanning In Bovenkarspel is men niet erg tevreden over de stopzetting der werkver schaffing, welke plaats had op 3 Juni 1.1. Een steunregeling is er niet. In de gelederen van den R. K. Volksbond heerscht groote ont stemming en doet men alles om het leed te ver zachten. Men verwijt den R. K. Volksbond dat er zoo weinig gedaan wordt, doch het verwijt is on rechtvaardig. Dat er zoo weinig bereikt is, mag niet aan het bestuur geweten worden. Op ver. schillende andere plaatsen is het niet veel be- ter, al is op tal van plaatsen de werkloozenzorg peter geregeld, wat betreft loon, kindertoeslag, huur en in de wintermaanden kolentoeslag. Van deze twee laatste toeslagen is hier niets genoten en toch mogen zij niet tot de luxe-uit gaven gerekend worden. Is men dan van meening, dat menschen die ruim 5 maanden of langer werkloos zijn ge weest en het met een karig werkverschaffings loontje hebben moeten stellen, nu nog in staat zijn drie weken zonder eenig inkomen rond te tobben? En moet er dan niet gezorgd worden voor de menschen, die daarna nog werkloos blijven? Steeds is bij B. en W. aangedrongen op het in elkaar zetten van een steunregeling. Door de Werkloozen-commissie in Noord- Holland is de aandacht van B. en W. op dezen onhoudbaren toestand gevestigd onder bijvoe ging van een concept-steunregeling, doch deze commissie ontving ten antwoord, dat dit schrij ven op 16 Mei j.l. voor kennisgeving was aan genomen. Het bestuur van den Volksbond laat 't hier niet bij zitten en zal langs anderen weg trach ten B. en W. tot andere zienswijze te brengen. Gemeenteraad Dinsdagavond vergaderde de Raad. Voorzitter was burgemeester Drlessen. De heer Biersteker was wegens ziekte afwe zig. Aan de orde was het voorstel tot het maken van een steenen brug ter vervanging van de Postbrug, waarvan de raming is begroot op 40.000.—. Het voorstel werd tenslotte na lange discussie aangenomen met 147 stemmen, met dien verstande, dat er nog een nader onderzoek zal word'en ingesteld tusschen brug en overgang. In verband met de aanneming van boven genoemd voorscel is thans aan de orde het voorstel tot bestemming van grond voor plein- aanleg. Door de breedte van de brug, 20 M is noodig een strook grond ter grootte van 175 M2 van de R. K. pastorie. Na verschillende pogingen, aldus B. en W„ is een aanbod van het kerkbestuur binnenge komen van 50.pei M2. Dit vinden B. en W. te hoog, dat aankoop daarvan utigesloten moet worden geacht Door vestiging van een bouw- verbod op den benoodigden grond willen B. en W. bebouwing verhinderen. De heer Luyckx (R. K.) vindt, dat daaruit zou blijken, dat het kerkbestuur het gemeen tebestuur niet coulant heeft behandeld, wat door hem wordt bestreden Het kerkbestuur wilde het gemeentebestuur wei ter wille zijn, doch hiervoor dan ook gaarne er een ander voor terug zien Spr vindt een prijs van 50— per M2 trouwens niet zoo hoog, wat hij met andere voorbeelden staaft. Verschillende leden spreken zich in den zelfden geest uit, wat betreft den gevraagden prijs. Wethouder v. d Vaart (S.D.A.P.) is er tegen om 'n bedrag van 10.000.— te voteeren voor dat stukje grond en wilde liever dan maar even wachten. Tenslotte werd de bijlage aangehouden om met het kerkbestuur nog nader in overleg te treden. Een voorstel tot verplaatsing van de Zater- Jagavondmarkt welke thans wordt gehouden op het Koningsplein, een van de drukste pun ten van de gemeente wordt aangenomen en voorloopig als proef verplaatst naar de Molen straat. Aan B. en W. werd een crediet verleend voor het aanstellen van een teekenaar in tijdelijken dienst. Die aanstelling is toegestaan voor één Jaar. Zonder discussie werden aangenomen de voorstellen inzake het toekennen van vergoe ding aan raadsleden voor het bijwonen van vergaderingen; tot vaststelling van verordenin gen tot heffing van vergunning- en verlofrecht en voor vaststelling van een verordening inzake het verstrekken van alcoholhoudenden drank op den openbaren weg Aangenomen werd het voorstel om aan Israëlietische winkeliers, die hun Sabbath vie- ren, te vergunnen om hun winkels op Zaterdag avond tot 11 uur open te houden. Een voorstel tot reorganisatie van het on derwijs aan de Zeevaartschool wordt zonder discussie aangenomen. Het was intusschen ruim 11 uur geworden. De voorzitter wilde er nog een uurtje bij doen, maar de Raad voelde er niet veel voor, zoodat de vergadering verdaagd is tot a.s. Dinsdag, waarin dan het Kortingswetje in behandeling wordt genomen. Ten slotte wist de voorzitter nog een crediet te krijgen van 1500.— voor een verbinding Bartel jorlsstraat 16 Tel. 10756 VAMPYR Stofzuigers 98.— Eindelijk echt lekker zomerweer! En de tijd voor het baden is dus weer aangebroken. Hebt U onze badetalages al eens be keken? Wat een kleur collectie van kleuren brengt ons dit seizoen. De bekende Rïbana badcostuums, de bad mantels, mutsen en schoenen zijn fleuriger dan ooit. Daarbij hebben wij in al deze artikelen een zeer uit gebreide sorteering. Ook in strandpyama's voor dames en kinderen zult U bij ons uw keus kunnen maken. van het strand van de N. V. Zeebad te Huisdui nen naar het z.g. stille strand. Hierna sluiting. Centraal Genootschap. De afdeeling Edam van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies vergaderde in het Nutsgebouw alhier. Buiten het bestuur bleken slechts twee leden aanwezig. Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer P. Plas was geopend en de notulen der vorige bijeenkomst door den secretaris den heer Jst. de Moes waren gelezen en goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat in het afgeloopen vereenigingsjaar 7 kinderen de kolonie voor re kening der vereeniging hadden kunnen bezoeken, waarvan 2 met verlengd verblijf. De penningmeesteresse, mevr. Becker bracht het financieel verslag uit; de ontvangsten had den bedragen 658.20, de uitgaven 435.06, alzoo een voordeelig saldo van 223.14. De boeken werden in orde bevonden en onder dankbetuiging werd de penningmeesteresse décharge verleend. Bij de hierop volgende bestuursverkiezing zag de heer Jst de Moes zich bij acclamatie tot secretaris herkozen en volgde met algemeene stemmen de benoeming van Zuster Jansen in de plaats van mevr. Bouwes, die door onge steldheid gemeend had te moeten bedanken Besloten werd tot het uitzenden van 6 kin deren, terwijl rekening wordt gehouden met eventueele verlengde verblijven en noodzakelijke uitzendingen. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, zoodat sluiting der vergadering volgde. Kermis De Enkhuizer Kermis heeft zich den eersten dag over een groote belangstelling mogen verheugen. Vooral des middags was er geen doorkomen aan. In den avond was even eens veel volk op de been. De diverse vermake lijkheden werden druk bezocht, vooral de schouwburg, waar Mevr. E. de Boervan Rijk voor het voetlicht zou verschijnen in „Tropen- adel", trok zeer veel belangstelling. Ook de re vue „HollandAfrika" was flink bezet. Wanneer het weer zoo blijft, belooft het Za terdag erg druk te worden. Raadsvergadering De Raad dezer gemeen te komt Maandagavond 7.30 uur ten Raadhuize bijeen. 4e Speeltuin Naar wij vernemen zullen B. en W. den Raad voorstellen afwijzend te be schikken op het verzoek van belanghebbenden tot het aanleggen en exploiteeren van een speel tuin aan de K. Tuinstraat op grond van het feit, dat de Raad reeds besloot dit terrein voor Arbeiderswoningen beschikbaar te stellen. Zangersfeest te Hoorn Zondag 19 Juni a.s. zal het 23ste zangersfeest vanwege den bond van gemengde zangvereenigingen in N.-H. te Hoorn in den Parktuin worden gehouden. Om half 12 officieele ontvangst van besturen en directeuren op het raadhuis. Te 1 uur opening van het zangersfeest in den Parktuin, waarna samenzang door alle koren o.l.v. den heer R. Sasburg uit Benning- broek. Verder zullen twintig koren afzonderlijk een nummer zingen. Medewerking wordt verleend door de kinderen van mej. H. Wessemius, de zangklassen van Jac. Scholten en het kinder koor van Benningbroek o. 1. v. den heer Sasburg. Te 6.30 uur vindt een rondgang door de stad plaats onder leiding van het bestuur der V.V V, Om 7 uur is er een concert in de Groote Kerk met George Robert (Haarlem), orgel; Wognum's zangkoor en de dames H. Wessemius en Tru'is Klaassen (zang). Uitgevoerd wordt; „Ein Deutches Requiem" van Brahms, enkele aria's van Bach, César Franck en Handel, alsmede orgelstukken van Bach en Mendelssohn. Om 8 uur reunié en avondconcert in het Park met medewerking van „Morgenrood". VERZET TEGEN VAN DE BANNEN IN NOORD-HOLLAND. Aantasting van een historisch gegroeid, plaatselijk recht. Van de bannebesturen in Noord-Holland wa ren gisteren een 36-tal te Hoorn vertegenwoor digd, waar op initiatief van den heer V. Kay (Hauwert) en de heer P. Rijbels (Ransdorp) een vergadering was belegd om te spreken over het aangekondigd voorstel van Ged. Staten tot op heffing der bannen. De voorzitter, de heer V. Kay, memoreerde, hoe den laatsten tijd in alle vergaderingen van bannebesturen is gebleken, dat men tegen deze opheffing gekant is. Doel dezer vergadering was dan ook om te komen tot een gezamenlijke actie tegen de opheffing. Door Ged. Staten wordt na druk gelegd op de bereikbare bezuiniging. Eigen aardig noemt spr. het, dat deze bezuiniging weer van onderen af geschiedt. Volgens hem kan een loonsverlaging van ambtenaren, burgemeesters, secretarissen en ontvangers, een besparing van tonnen beteekenen! Spr vraagt zich af, of centralisatie economi scher zou zijn. Alleen de arbeid wordt verplaatst. De uitvoering wordt misschien nog duurder De vele kleine werkzaamheden van de banne vormen tezamen de som, die aan arbeid te ver richten valt buiten de algemeene jaarlijksche verkiezingen en vergaderingen. Historisch ge groeid zijn de bannen een plaatselijk recht ge worden, op welks behoud men prijs stelt, mede in verband met de overtuiging, dat opheffing voor de Ingelanden een verlies beteekent. De Bannen hebben thans te strijden tegen Ged. Staten, de Prov. Bond van Waterschappen en het Hoogheemraadschap. Verschillende afgevaardigden voerden hierna het woord. Daar alleen waren uitgenoodigd die besturen, die tegen de opheffing waren, werd de meening van den voorzitter niet weersproken Alleen bestond er eenig verschil van meening over de wijze, waarop een tegenactie moest wor den gevoerd. De heer Kuiper (Oostwoud) was tegenwoordig geweest bij een onderhoud met Ged. Staten Ge wezen was toen op de verslechteringen, die onge twijfeld in de verschillende bannen zullen ont staan. De vereenvoudiging van administratie aan de Griffie kan tegen dit nadeel niet op wegen. Ged. Staten deden nu een tusschenvoorstel, waarbij het bestaansrecht der bannen niet werd aangetast. De Bannen zullen dan kunnen blij ven bestaan om het interne werk te regelen en in orde te maken. Ze zullen echter niet reken- plichtig meer zijn aan de Provincie, doch aan het grootere Waterschap. Ged. Staten zijn dus geneigd tot overleg. De voorzitter acht in het heele voorstel niet de minste bezuiniging gelegen. Bovendien acht hij 't billijk, dat waar aan de Provincie toch ook 20 opc. en meer nog worden betaald, dit recht geeft, dat de griffie iets voor de Bannen doet. De heer Swan (Warmenhuizen) merkte op, dat alle 10 bannen van Geestmer-Ambacht, Ooster- dijk en Molengeerzen absoluut tegen de ophef fing zijn. Spr. vreesde, dat de zeggenschap ge heel verloren zou gaan. „We zijn dan niet meer rekenplichtig aan Haarlem, we hebben niets meer te zeggen. Die boeren moeten er uit. Daar gaat het om!" (Applaus). De voorzitter meende ook, dat dit het geval zou zijn. Kunnen Ged. Staten 't niet in één etappe bewerken, dan doen ze het in meer. Burgemeester J. Groot (Andijk) is overtuigd, dat er voordeelen van de opheffing zijn te noe men. Doch daar staan groote bezwaren tegen over. „Ook^al zou 't geen voordeel zijn, dan nog zouden we allen er wel eenige tientjes voor over hebben om baas te blijven in eigen huis." Van alle bannen in Drechterland (23) was alleen Hoorn voor de opheffing. Waar gemeend werd, dat het voorstel van Ged. Staten nog dezen zomer in behandeling zou wor den genomen, kon spr. mededeelen, dat dit zeker niet het geval zou zijn. Eerst zullen Ged. Staten hun definitieve voorstellen moeten noe men. Ingevolge de Waterstaatswet moet dan daarover het advies der Bannen worden inge wonnen. Vanzelfsprekend kunnen dan bezwaren worden bekend gemaakt. Spr. ontried daarom ernstig het aannemen van een algemeene motie men kan immers niet beoordeelen, of er misschien voor enkele polders reden tot samenvoeging bestaat maar spr. adviseert, dat iedere polder afzonderlijk tegen opheffing zal protesteeren bij Ged. Staten. Als de definitieve voorstellen van Ged. Staten bekend zijn, bestaat er misschien wel weer ge legenheid tot een algemeene vergadering. De heer Kuiper (Enkhulzen) sprak van knech ten en ontvoogden van het platteland door Ged. Staten. „Ze maken, aldus deze, dat we vooringe nomen worden tegen het gezag, terwijl ze toch weten, dat ze Juist op het platteland kunnen rekenen." ,,'t Is onvoorzichtig die menschen tegen Je in te nemen, vooral wanneer 't niet goedkooper wordt, ja, terwijl we kunnen bewijzen, dat 't vee! slechter wordt." Ook de heer Hart (Oudkarspel) verklaarde, dat de 28 Banne-besturen unaniem tegen de op heffing hadden gestemd. De heer Rijkels (Ransdorp) had nog steeds het idee, dat Ged. Staten het voorstel wel zullen terugnemen. Een motie zal op hen wel niet veel invloed hebben. Spr. stelde dan ook voor een commissie te benoemen, die namens deze ver gadering een bespreking met Ged. Staten zou aanvragen. Daarvan is veel meer te bereiken Na enkele besprekingen werd hiertoe besloten en werd uit de vergadering een commissie be noemd, bestaande uit de volgende heeren; V. Kay (Hauwert), J. Rijkels (Waterland), Swan (Geestmer-Ambacht), J. Groot (Drechterland) en Kuiper (Vier Noorder Koggen). De heer Kuiper (Enkhuizen) becritiseerde de houding van den Prov. Bond van Waterschap pen. Met een woord van dank en hoop op succes sloot de voorzitter hierna de vergadering. Ernstige val. Gisterenmiddag is den 18- jarigen kappersbediende Ellerbroek, toen hij bij zijn broer in de Ramen vertoefde, een ernstig ongeluk overkomen, toen hij door een raam op ongeveer 6 M. hoogte naar beneden viel. Ernstig gekneusd werd de ongelukkige opgenomen en naar het St. Jans-Gasthuis overgebracht. Jaarvergadering N. V. Zuivelfabriek De jaarvergadering van de N. V. Zuivelfabriek „Hoogkarspel" werd gehouden in het fabrieks kantoor onder leiding van den directeur den heer Zeilemaker. Alle leverenciers waren aanwe zig. De directeur memoreerde in zijn opening woord den huidigen, buitengewoon ernstiger crisistoestand, welke vooral op landbouw gebied, door de zeer lage prijzen der zuivelproducten een dreigende catastrofe kan worden. Wanneer, zoo zegt spr., spoedig geen verandering en be tere prijsnoteering zal komen, zullen voor de veehouders uiterst moeilijke omstandigheden niet kunnen uitblijven. Uit het jaarverslag door den directeur uit gebracht bleek, dat ruim 2 millioen K.G melk verwerkt is. Bij vorig jaar vergeleken een ver. meerderde productie van 38000 K.G. De kaas- prijs bedroeg in Mei van het vorig jaar ƒ32. steeg tot 37.50 in October, om daarna in sterk dalende lijn te komen op 20 en lager. Gewe zen werd op de geringe hoeveelheid melk, welke in de wintermaanden wordt geleverd. De direc tie meent op alle leveranciers een beroep te mogen doen om vermeerderden aanvoer te ver krijgen. De geheele kaasproductie werd wederom ge leverd aan de firma Kroon te Hoorn. In totaal werd 181.000 K.G. kaas geproduceerd. De ge middelde prijs per 50 K.G. netto was 29.69. (Vorig jaar ƒ38.25). De gemiddelde prijs van de boter bedroeg 1.29 per K.G. (vorig jaar ƒ1.60). Voor 1 K.G. marktrijpe kaas is gebruikt 12 K.G. melk. Aan de leveranciers kon gemid deld voor alle melk worden uitbetaald 5.73. Als toeslag uit het exploitatie-overschot kon thans nog 27 cent per 100 K.G. geleverde melk worden uitgekeerd. De netto prijs per 1 K.G. melk komt dus op 6.per 100 K.G., of 6.18 per 100 Liter. Wanneer de wei op 0.3 cent wordt gewaar deerd, komt de waarde per 1 K.G. dus op 6.3 cent (vorig jaar op 8 cent). De exploitatiekos ten hebben bedragen ƒ0.86 per 100 Liter (vorig jaar ƒ0.92). In het personeel der fabriek was geen ver andering gekomen. Met de grootste waardeering bespreekt de directeur de wijze waarop de eerste kaasmaker, de heer Dekker, zijn taak vervult. Zijn zorgvolle arbeid' verdient allen lof. De directie sprak den wensch uit, dat genoemde heer nog vele jaren zijn beste krachten zal geven aan de gemeenschappelijke belangen der fabriek. Met een extra woord wees ten slotte de directeur op de noodzakelijkheid van een goede en zuivere melkwinning op de boerderij, vervolgens op het belang van rein vaatwerk en de vereischte van grondig boenen en schoon houden der gereedschappen. Excursie voor ouden van dagen Alhier heeft zich een commissie gevormd om aan plaatselijke ouden van dagen een autotocht aan te bieden. Deze commissie bestaat uit de vol gende heeren: J. v. d. Geer, J. Stam, Em. Leuw, J. Boumeester, J. B. Steur, E. Visser en J. Stam Jr. Deelnemers moeten zich voor Woensdag avond bij een dezer leden opgeven. De bedoeling is een reis te maken door het Gooi en via de Vechtstreek terug. Om de kosten te dekken zal men in de gemeente een collecte houden. Slecht vreemdelingenseizoen Het vreem delingenverkeer is tot nu toe zeer slecht ge weest. De tramdiensten en vreemdelingenboo ten voeren dagelijks slechts enkele passagiers aan, zoodat deze ondernemingen met verlies de diensten onderhouden. Ook zij die een hoofd- bestaan of bijverdiensten door het vreemdelin genverkeer hebben, zijn dit jaar zeer gedupeerd Burgerlijke Stand Geboren: Dirk, z. van Hendrik Hardenbol en Neeltje Oud. Posterijen. Naar wij vernemen bestaan er thans ernstige plannen bij de posterijen om het postkantoor alhier om te zetten in een hulp postkantoor. HAARLEM CENTRALE VERWARMING HERINGA-JOHNSON-OLIEBRANDERS Donderdagmorgen te 10.30 zijn te Barneve^ de beide woningen, bewoond door de wed. H°*' man en P. Weyman, met een daarnaast geleg®9 kistenmakerij van S. en N. Buddingh tot de0 grond toe afgebrand. De woningen waren eigendom van de familie Romeijn. Alles W®5 verzekerd. De oorzaak van den brand is onb®' kend. Brand. Bij de gebrs. van Scheppingen, aaD' nemers alhier, ontstond brand in de opsla?' plaats van steigermaterialen. Door den stef' ken wind sloegen de vlammen al spoedig °ve. naar de achterwoning. De vrijwillige brandwe®' die eenige minuten na melding arriveerde, wis® den brand te beperken tot opslagplaats en ac®' terwoning. Zeer veel inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. Eerste zomerconcert. Het Harmonie-corP® „Crescendo" gaf heden, Woensdagavond, ®a® eerste concert in de tent op de Nieuwstraat, °n' der leiding van den directeur, den heer Gro®1}} Voor zeer velen een verrassing en dat het c0lT eert op prijs werd gesteld, bleek wel uit het tak rijke publiek dat met aandacht deze mooie n"j' ziek-uitvoering volgde. Hopen wij op nog V®1 concerten gedurende de zomermaanden. Geslaagd. De heeren J. Coppens, K. HeinK' berger en Joop Moes, leerlingen van Huize Radboud" alhier, slaagden te Amsterdam voof het mondeling examen middenstands dipl®»1®9 der R. K. Vereeniging van Leeraren. Aanbesteding. Op de heden door B. en gehouden aanbesteding te Medemblik voor he" maken van een brug over de plantsoensloO®' was laagste inschrijver de heer Joh. Winnubs® Hz., alhier, voor de som van ƒ354.00. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Wille'}'' z. v. G. Bakker en J. Berghuis; Dirk, z. v- Evers en G. v. d. Broek; Roelofje, d. v. H. De"' ker en R. Gruppen. Ondertrouwd: J. v. Dijk en S. Spans. Getrouwd: W. L. van Klaveren en A. J. M Walgering; J. van de Kemp en W. Verhoef. Wethouder v. Soeren Thans kan bevestig worden, dat de heer P .van Soeren, wethoud® van financiën, inderdaad deze gemeente zal v®1" laten, echter is geen datum vastgesteld. Personalia. Mevrouw N. C. Belger 8®"' Stemerding alhier, is aangewezen om op te t®®.' den als plv. gecommitteerde bij de kweekschol' examens te Hilversum. Poiosport. Heden en gisteren werden do®' Triton alhier de volgende partijen gespeeld; TritonPinguïns (heeren) 32, zijnde voor competitie II BNZB. Te Bussum speelden Tri®oP I—Pinguins I (dames) 1—3 en Triton II—Pin' guins II (heeren) 2—1. Verder Triton II—'Wils't kracht I (heeren) O—l, en Triton II—WilskraC® II (dames) 20. Geldleeningen. Ten behoeve van den bouw van de R.K. Meisjesschool, is de gemee®1 met het schoolbestuur een accoord aangegaa®' waarbij overeengekomen wordt, dat het laa®s, voor de gelden van den afbouw zal zorgen, tisch dus hierop neerkomend, dat het kerk®® stuur een bedrag van 4000 aan de gemee", leent. De voorwaarden zijn parikoers, een ren®® voet van pet., aflossing uiterlijk minsten 20 jaren, wat neerkomt op een jaarlijksch bed®9* van 2000, rente ingaand 1 April 1932, aflossf* 1 April 1934. Verder is de gemeente Rhenen bereid aan d® gemeente Weesp een leening te verstrekken v9 65000 4 K pet. 's jaars, op korten term® af te lossen per 31 Augustus a.s. Waterpolo Heeren (competitie). Zaandtf1^ Nereus IA. Z. I Nereus III—A. Z. II :f® Huldiging Leo Plelage Dinsdagavond h«e. in de bovenzaal van het R. K. Ver. Geb. de h1^ diging plaats gehad van den heer Leo Plelage 9 directeur der R. K. Mannen en Gemengde vereeniging met onderafd. Kinderkoor Nos", bij gelegenheid van het behalen e 0p eersten prijs in de tweede afd. gem. koren het groote internationale concours in t Concertgebouw te Amsterdam Als te rui"1 uur directeur Plelage, vergezeld van zijn e® genoote door voorzitter C. Kuik wordt „e nengehaald, speelt de R. K. Harmonie. W® j, zich op het tooneel heeft opgesteld, een komstmarsch. .y Nadat de heer en mevr. Plelage hebben P19 0$ genomen, worden door de R. K. Harmonie eenige nummers ten beste gegeven, welke zeerste in den smaak vielen van de a^ wezigen. De voorzitter van „Inter Nos", Kuik, laat vervolgens het voor „Inter Nos f1) succesvolle concours de revue passeereD. jg complimenteert den heer Pielage met het n? nij resultaat. Als blijk van waardeering ble llret; den heer Pielage een ebbenhouten pianotab^ji, aan, en ook wordt mevr. Plelage niet ver^„ge' haar wordt een mand prachtige rozen aa boden- Namens de Zeereerw. heer Pastoor .^p welke verhinderd is, complimenteert kap® Suiker de feestvierende vereeniging Namens R. K Volksbond worden woorden van fel'®1 gesproken door den voorzitter, den heef ^g(i Kuil, die zijne gelukwenschen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. vgp" De voorzitter der R. K. Harmonie biedt -pS eens zijn felicitaties aan en laat deze eve vergezeld gaan van een couvert. pe Pielage brengt allen, die hunne felicitatie® .gpjtj ben aangehouden een hartelijk woord v®n{0t waarbij hl) tevens een opwekkend woord uIiP® leden spreekt en hen dank zegt voor eSt®' medewerking, die hem in staat hebben een resultaat als behaald is te bereiken. p® gens wordt door het koor de nummers V' g o "oncours gezongen, waarna ter opluister .er®*} heer Pielage het Kinderkoor eenige ^$8 laat zingen, welke buitengewoon i" van de aanwezigen vallen. Kruisbessenoogst Met den pluk Van kruisbessen zijn enkele tuinders be® z<v9 j, Hoewel de boomen over 't algemeen nie® jj® bezet zijn, zijn de bessen mooi van stu '0p <X ziet verlangend uit, wat de prijs zal P1. gecombineerde veiling. De geruchten at0® hoopvol, daar er heel weinig vraag naar kruisbessen schijnt te zijn. k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2