stadsnieuws :v> "55 Wie is schuldig ZATERDAG 18 JUNI :»e 35 "t "5 c, N.V. Kon. Fabrieken van J. J. Beijnes y0OR DEN POLITIERECHTER 6 schreeuwleelik uit Deemster Jubileum tC*s.. >i! - COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE kiften voor Pater van Megen *1. 150. „jSucculenta" VRAGENBUS CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK DE ZAAK-KLOPPENBURG DE MOORD TE HEMMEN De officier in hooger beroep MOORD TE KERKDRIEL De drie verdachten teekenen cassatie aan Buiten vervolging gesteld NA HET OVERLIJDEN VAN MR. HEEMSKERK Opvolging in de Tweede Kamer GEHEIME ZENDER OPGESPOORD De omroeper gearresteerd BEGRAFENIS RENé DE CLERCQ LOTISICO De statuten-wijziging Valsche briefjes Boerderij afgebrand PALM-BEACH TROPICALS Steekpartij in de Wagenstraat te Den Haag voor het Amster- damsche Hof Chauffeur blijft ontkennen Vier jaar geëisckt Boschbrand onder Apeldoorn Jongen verdronken ELCK WAT WILS TREKJES No. 762 Mevrouw X. a k. 'eC^e o ,or, corf Ka' tpe"1' iboo"18 «o" er P p. .7*' 1 Vaj^ de heden gehouden algemeene vergadering Pahri tndeelhouders van de N. V. Koninklijke fce(j„ van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. W". te Haarlem, werden de notulen der vergadering gelezen en goedgekeurd. VerrJ balans en de winst- en verliesrekening jj ®n goedgekeurd, fee™ dividend op de cum. pref. aandeelen, fley- Vastgesteld op 8 pet. en op de pref. aan- fleelerï °p 7 pct" terwijl op de gewone aan- jj h geen dividend wordt uitgekeerd. Jnftj dividend is betaalbaar gesteld op 20 it) J de N. V. De Spaarnebank te Haarlem AftiJt sterdam en de N.V. Kasvereeniging te j®terdam. Sari de vacature voor den Raad van Commis- ^koze Werd 06 heer W' Kaars Sijpesteijn bojS. schreeuwde als een mager varken, het Vers„ie uit Beemster. Hij schreeuwde zoo hart. ïe^ heumnd, dat men van alle kanten in het ti-a ,sgebouw naar de publieke tribune snelde - e hooren wat er aan de hand was. &et Ou). «lagere varken zou zelfs glansrijk knock bit j®eslaeen zijn door het goedige manneke QPet vredige Noord-Hollandsche boerenland. ,.ed:g was ie altijd geweest, maar in den Vetj van 13 April had hij zijn waren aard t]es f^hend, want hij was gevaarlijk met zijn keer getrokken. Daar stond hij nu voor hegj ^aarlem.schen politierechter. Dat was een gebeurtenis in zijn leven, zoo heelemaal de bloemenstad en dan om voor zulke k5® edelachtbare heeren terecht te staan! Sj5e had hij altijd en eeuwig met zijn W ?an' die den naam van een bereomd dich. hi.j./^eeg maar slechts verstand vermocht te f van kippen, koeien en knollen. Als i>as Wee goedige boertjes bij elkaar kwamen het altijd mis, want ze treiterden elkaar q het kampioenschap .sarren". N r? den bewusten middag was het nazaad ivcn'en dichter naar verdachte gekomen, die op den bok van een mestwagen zat. .^aehte zeide, dat het nazaad hem in de fcjf wilde douwen en dat hij van zijn kar Viji en was- Het nazaad ontkende dit en spaarde, dat zijn buurman hevig aan het 'den was geslagen en daarna plotseling zijn fit., had getrokken. En het eigenaardige van geval was, dat ieder een getuige had en te» deZe volkomen tegenstrijdige verklaringen jjgden. boertje kreeg gelegenheid zich te ver- ge«, waarbij zijn stern-capaciteit al bijzon. Ie haar voren kwam. „Den volgenden keer slaat ep jj® dood, edelachtbare. De man durft alles tiie hij is voor niemand bang. Als ik het mes W had, had ie me dood slagen. Hij het hij Van kar trokken, hij is mien aanvallen, ju'"" politierechter hamert boven het geluid hiaar boertje ging door. s hij door den veldwachter op zijn plaats °kken wordt en op het onbehoorlijke van W schreeuwparty wordt gewezen, schreeuwt V) "Ik heb het in mien hoofd, ik kan niet en takken benevens boekwerken, op het gebied der Succulenten werden geschonken. Bovendien stelt de firma Pette te Wormer- veer voor iederen 50sten bezoeker het zeer be langrijke Cactus-album, geschreven door den bekenden schrijver Duursma, beschikbaar. Uit alles blijkt, dat het Bestuur dezer nog jeugdige afdeeling Haarlem, zij is pas één jaar oud, getoond heeft een zeer belangrijke daad te durven aanvatten. Wij hopen hartelijk, dat het publiek zal too. nen dit naar waarde te schatten en in grooten getale deze buitengewone tentoonstelling, de eerste op dit gebied te Haarlem zal bezoeken. Ten overvloede zij nog medegedeeld dat er 's middags gezellig kan worden „Getead". Vrijdag 24 Juni hoopt de heer A. J. de Zwaan, snelpersdrukker, den dag te herdenken waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen N.V. op de afdeeling boekdrukkerij. En Luther de Tweede plofte pa- jjl5ich neer en zweeg eindelijk. deze plotselinge verrassende stilte maak. topofficier van justitie gebruik om mede te t«j, eb, dat hij cie feiten bewezen achtte. Daar Vn°ver staat, dat het nazaad van den dich- eenige keeren voor mishandeling terecht V zoodat verdachte meende zijn aanvaller Is f te moeten zijn. Maar steken met een mes tiJ^ijd gevaarlijk en het goedige boertje had in het ondoordachte oogenblik de groot- narigheid op den hals kunnen jagen. Nu u de officier 25 boete. Veydachte (met nieuwe stemkracht)Ik ben Vcnuldig, ik heb niets daan! Dat meende bg„ Politierechter ook, hij achtte althans het tjrJ's al te zwak en sprak den schreeuw.kam ZONDAG 19 Juni, 3 uur: Wandeltocht Ned. R. K. Reisvereeniging naar Zandvoort. Maandag bestemd voor godsdienstige fereeni- gingen. Geen ander vergaderingen uitschrijven. DINSDAG 21 Juni, 8 uur: Repetitie van de R. K. Zangvereeniging „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St. Franciscus" in het Militairengebouw Zoetestraat 14. WOENSDAG 22 Juni, 4 uur: Bezoek Tentoon stelling „Moeder en Kind" van de Ned. R. K. Reisvereeniging. DONDERDAG 23 Juni, 8 uur: Bureauverga dering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. VRIJDAG 24 Juni, 9 uur: Excursie Ned. R. K. Reisvereeniging naar de Larensche Processie, 'sAvonds 8 uur: Vergadering van het Armbe stuur parochie H. Antonius van Padua. 8 uur: Repetitie van de R. K. Mandolineclub „Sancta Lucia" in „Centraal", Groote Hout straat 176. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt^allen R. K. vereenigingen dringend verzocht bij het uitschrijven van ver gaderingen vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 137, telefoon 12791 en bij vast stelling hiervan mededeeling te doen. vrij. C^oeien dag dan," zei boertje, „ha'k wel WEn terw...ijl hij aan z'n zijen pet h(>6e ham hij afscheid van de edelachtbare reh, de pers incluis! ..Kring Haarlem" van de Ned. Verg. van tv !^antenverzamelaars organiseert, zooals C?8 bekend is, op 23, 24 en 25 Juni a.s. een hW>nstelling van Cacteeën en andere Vet- vOeh in het Krelagehuis aan de Leidsche- W/' Overal in en om Haarlem, trekken de 8oed geslaagde reclameplaten* reeds de ^aoht. belangstelling voor deze interessante ex. jvle is dan ook zeer groot. buitengewoon belangrijke inzendingen be- lig eh (je meest vreemdsoortige planten. Gril lige r°tscactussen, statige zuilen, merkwaar aloë's giftige euphorbia's, zoowel als de bescheiden planten zullen in rijke hoe- S<Oeid te zien zijn en hun buitengewone K°hheid ten toon spreiden. zijn zóóveel inzendingen dat het Bestuur °°t een keuring te doen houden. Voor 'v. beuring is een Jury benoemd, bestaande heeren C. de Ring, voorzitter der Ned. %f; van Vetplantenverzamelaars te Hilver- ch. Romeijn, Hortulanus te Utrecht en lO Becht van Ommen te 's.Gravenhage. V* het Hoofdbestuur is een verguld zü- medaille beschikbaar gesteld, terwijl door billende dames en heeren lauwerkransen Vr.: I. Welke is de kortste weg per auto van Amsterdam naar Vlissingen? II. Hoe laat varen de booten op Zondag van Vlissingen naar Breskens; en op Maandag van Breskens naar Vlissingen? Antw.: I. Amstelveen, Bovenkerk, De Kwakel, Vrouwenakker, Nieuwveen, Aardam, Zwammer- dam, Bodegraven, Gouda, Moordrecht, Korten- oord, Rotterdam (63.6 K.M.), Wevershoek, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Moerdijk, Ze- venbergschen hoek, De 3 Hoefijzers, Terheiden, Breda (50.2 K.M.), Princenhage, Etten, Roo sendaal, Wouw, Bergen op Zoom, Korteven, Rilland, Krabbendijke, Kruiningen, Kapelle, Kloetinge, Goes. Nieuwland, Middelburg, Vlis singen (112.3 K.M.). Totaal 225.9 K.M. II. Ons niet bekend. Vr.: I. Wat is de mooiste weg per fiets van Tilburg naar Hamborn am Rhein (Duisburg) Hoeveel K.M.? II. Tilburg naar Nijmegen? Hoeveel K.M.? III. Zijn er nog kosten aan verbonden indien men met een fiets de grens over gaat? Antw.: I. Tilburg, Moergestel, Oirschot, Best, Eindhoven (35.5 K.M.), Geldrop, Helmond, Deurne, Venray, Wanssum, Well, De Looy, Ar- cen, Lingsfort, Auwel, Straelen, Jagerhauschen, Nieukerk, Aldekerk, Mörs, Homberg, Ruhrort, Duisburg, Hamborn (120.9 K.M.). Totaal 156.4 K.M. II. Tilburg, Enschot, Helvoirt, Vught, 's-Her- togenbosch, Hintham, Heesch, Grave, Neder- Asselt, Teersdijk, Nijmegen. Afstand 70.5 K.M. III. Ja, u moet een waarborgsom deponee- ren. Vr.: Welke is de kortste en mooiste weg per auto van Haarlem naar Lutterade (gem. Beek)? Hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam (19.1 K.M.)Duivendrechtschebrug, Duivendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht (40.8 K.M.)Houten, Schalkwijk, Culemborg, Buur- malsen, Geldermalsen, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, Arthen, 's-Hertogenbosch (55.9 K.M.), Vught, St. Michelsgestel, Schijn- del, St. Oedenrode, Son, Woensel, Eindhoven (38.5 K.M.), Geldrop, Heeze, Leende, Maer- heeze, Weert, Baexem, Horn, Roermond, Suste- ren, Sittard, Lutterade (80 K.M.). Totaal 234.3 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Heerlen? Hoeveel K.M.? Antw.: Zie antwoord op vorige vraag tot en met Sittard (233.2 K.M.), verder Leijenbroek, Oirsbeek, Amstenrade, Heerlerheide, Heerlen (16 K.MTotaal 249.3 K.M. Vr. Hoe groot is de afstand HeerlenDuitsche grens in de richting Essen? Antw.: Heerlen, Schaesberg, Nieuwenhagen, Duitsche grens. Afstand 6.7 K.M. Vr.: Welke is de mooiste en kortste weg per fiets van Hillegom naar Brussel? Hoeveel K.M.? Antw.: Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegst- geest. Leiden, Voorschoten, Veur, Voorburg, Hoornbrug, Delft, Zweth, Overschie, Rotterdam '52.8 K.M.), Wevershoek, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Zevenbergschenhoek, de 3 Hoefijzers, Terheijden, Breda (50.2 K.M.), Princenhage, Rijsbergen, Zundert, Wernhout, KENAUPARK 26A Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 S Zaterdagmiddag GEEN 'spreekuur Wuestwezel, Maria ter Heide, Brasschaet, Ant werpen (51.7 K.M.), Oude God, Contich, Wael hem, Mechelen, Sempst, Eppeghem, Vilvoorden Brussel (46.9 K.M.). Totaal 201.6 K.M. Vr.: I. Welke is de kortste en mooiste weg per fiets van Haarlem naar Landau (Pfalz) over Amsterdam, Nijmegen, Keulen, Mainz Ludwigshafen en Neustadt? Hoeveel K.M.? II. Moet er nog betaald worden voor rijwie len bij het passeeren der grens? III. Is een pas voldoende om over de grens te komen? IV. Aan welke formaliteiten moet voorts nog voldaan worden? Antw.: I. Haarlem, Halfweg, Amsterdam (19.1 K.M.), Diemerbrug, Gooische boer, Baarn, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Oud-Leusden, Nieuw-Leusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, De Klomp, Ede, Arnhem (91.3 K.M.), Elden, Eist, Lent, Nijmegen (18 K.M.), Goch, Kevelaer, Geldern (52.7 K.M.), Krefeld, Keulen (83.3 K.M.), Diisseldorf, Benrath, Mül- heim, Siegburg, Altenkirchen (115 K.M.), Lim burg, Hühnerberg, Neuhof, Wiesbaden (89.4 K.M.), Mainz, Oppenheim, Worms, Franken- tal, Ludwigshafen (79.1 K.M.), Neustadt, Lan dau (65 K.M.). Totaal 612.9 K.M. II. Ja. III. Ja. IV. Voor zoover wij dat kunnen beoordeelen, zijn er geen andere formaliteiten te vervullen. Vr. Waar zijn in Nederland R.K. Jeugdher bergen. Antw: Gezellenvereeniging te Apeldoorn, al leen voor jongens. Vr: Gaarne vernam ik van U welke letter er van lichting '33 is uitgeloot? Antw: Jan Rudolph Maria Boele. Vr: Kunt U mij eenige adressen van binnen- en buitenlandsche Filmondernemingen, waar de films gespeeld en opgenomen worden, opgeven? Antw: Paramount Studio's Joinville bij Parijs Ufa Film Neubabelsberg bij Berlijn,Metro Goldwyn Mayer Culver City Hollywood Tobis Milm Sonore, Epinay bij Parijs. Vr. I: Welke is de beste weg per fiets van Alkmaar naar Wateringen? Hoeveel K.M.? II: Welke is de beste route per fiets van Alk maar naar Eindhoven? Hoeveel K.M.? Antw. II: Alkmaar, Heiloo, Limmen, Castri- cum, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem (31.3 K.M.), Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sas senheim, Oegstgeest, Haagsche Schouw, Den Deyl, 's-Gravenhage (42.4 K.M.), Rijswijk, Hoornbrug, Wateringen (8.9 K.M.). Totaal 82.6 K.M. Antw. II: Alkmaar, Markenbinnen, Wormer- veer, Zaandijk, Koog aan de Zaan, Zaandam, Amsterdam (37.9 K.M.), Duivendrechtschebrug Duivendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loener sloot, Loenen, Nieuwersluis, Utrecht (40.8 K.M.), Houten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmalsen, Geldermalsen, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, Orthen, 's-Hertogenbosch (55.9 K.M./, Vught, St. Michielsgestel, Schijndel, St. Oeden rode, Son, Woensel, Eindhoven (38.5 K.M.). Totaal 173.1 K.M. Vr: Welke is de laatste weg per fiets van Ter- borg naar Haarlem? Hoeveel K.M.? Antw: Terborg, Etten, Didam, Zevenaar, Duiven, Westervoort, Arnhem (37.8 K.M.), Ede, Lunteren, De Glindhorst, Snorrenhoef, Asschat, Amersfoort (44.1 K.M.), Soest, Soestdijk, Hooge Vuursche, Hilversum, 's-Graveland, Nederhorst den Berg, Nigtevecht, Abcoude (37.6 K.M.), Ouderkerk, Amstelveen, driesprong Bleekers- kade, Ringvaart Schiphol, kruising Hoofdvaart, fort aan de Liede, Haarlem (32.5 K.M.). Totaal 152 K.M. Vr.: Hoe is het adres van den West-Austra lischen consul en van het emigratiebureau van West-Australië? 2. Worden er ook emigranten voor Australië aangenomen? Antw.: Consul is de heer L. M. Robinson te Amsterdam, Heerengracht 258 (C.). Inlichtin gen kan men u verschaffen aan de Arbeids beurs. Vr. Hoe maakt men de echte slagroom, zoogjs men ze in hotels krijgt in de koffie? Antw.: Men zet den room 12 uur op ijs, daarna klopt men den room schuimig. Naar we vernemen is hooger beroep aange- teekend door den Officier van Justitie tegen het vonnis der Amhemsche Rechtbank, waarbij J. D. H., vischventer te Opheusden, werd ver oordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf wegens den bekenden moord op Petronella van Brakel, te Hemmen. De eisch van den Officier was levenslange gevangenisstraf. In de zaak tegen de gebroeders R., die door het Gerechtshof te Arnhem wegens den moord op den rijksveldwachter Tap, te Kerk- Driel, gepleegd in den nacht van 31 December 1931 op 1 Januari 1932, werden veroordeeld tot respectievelijk 13, 10 en 10 jaren gevangenis straf, is door den verdediger, mr. Roobol, na mens alle drie veroordeelden cassatie aange- teekend. De Officier van Justitie te 's 's-Gravenhage heeft de instructie gesloten inzake de indertijd tegen den heer Kloppenburg ingediende klach ten. Als resultaat van een diepgaand justitieel on derzoek, dat aan de hand van het uitgebrachte accountants-rapport is ingesteld en dat gerui- men tijd heeft gevorderd, is komen vast te staan dat de heer Kloppenburg in privé zoo wel als in kwaliteit van directeur der Provin ciale Bankvereeniging zich aan eenige hem indertijd ten laste gelegde strafbare handelin gen heeft schuldig gemaakt en dat van eene bedriegelijke bankbreuk als indertijd vermoe delijk verondersteld, geen sprake is geweest. Hem is 15 dezer dientengevolge door den Offi cier van Justitie beteekend dat hij, als resul taat van het plaats gehad hebbend onderzoek, niet schuldig is bevonden, in verband waar mede hem een buitenvervolgingstelling is uitge reikt geworden. Dat van een verduistering van een bedrag van 100.000 eveneens geen sprake is geweest, is eerder reeds gebleken uit het onderzoek, in dertijd ingesteld door den curator mr. H. J. Rink die het door hem uitgebrachte verslag be sloot met de verklaring „dat hy het verslag niet wilde besluiten zonder te memoreeren dat sde wildste geruchten de ronde hebben gedaan, als zoude door den heer Kloppenburg ruim een ton „in veiligheid" gebracht zijn, door deze uit te betalen aan zijn gewezen echtgenoote, doch dat hem daarvan, niettegenstaande de ijverigste nasporingen, hoegenaamd niets is kunnen blijken." De hoofdoorzaak van den val van de Provin ciale Bankvereeniging moet gezocht worden in eene verduistering (valschheid in geschrifte) in dertijd tot een bedrag van ruim 150.000 ge pleegd door zekeren D. te Zandvoort, destijds procuratiehouder bij de firma B. en Co. te Amsterdam (alwaar de heer Kloppenburg gee nerlei recht van controle bezat) aangezien bij die firma een belangrijk effecten-surplus van de Prov. Bankvereeniging lag, waaruit grooten- deels die verduistering is gepleegd. De bekentenis van den dader was in het be zit van het bestuur van de Prov. Bankvereeni ging en is aan de Justitie getoond geworden. Vervolging van den dader D. heeft indertijd niet plaats gehad, aangezien het bestuur van de Provinciale Bankvereeniging er de voorkeur aan heeft gehecht te treden in eene regeling met de firma B. en Co. strekkende tot geleide lijke terugbetaling van het door haren procura tiehouder verduisterde bedrag, hetwelk evenwel dt Bank niet heeft kunnen sauveeren, toen later een andere relatie van de Bank weder rechtelijk het bedrag van ca. 60.000 van de onder haar berusting zijnde middelen van de Bank gebruikte voor dekking van de tekorten op de rekening van eenige harer andere cliënten. De Voorzitter van de Tweede Kamer heeft, in verband met het overlijden van den heer Heemskerk, benoemd in de Commissie voor Buitenl. zaken den heer Colijn; in de commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp betreffende het huwelijksver mogensrecht, den heer Beumer, thans plaatsver vangend lid, en tot diens plaatsvervanger den heer De Wilde; in de commissie van rapporteurs voor de wetsontwerpen tot regeling van den invoer voor rijwielbuiten- en binnenbanden en van porse lein enz. den heer De Wilde. De commissie voor het onderzoek van den geloofsbrief van den heer J. Langman stelt aan de Tweede Kamer voor, dezen als lid der Kamer toe te laten. De politie te Almelo is er, naar de „Tel." be richt, eindelijk in geslaagd den geheimen zen der, die al maanden lang eenige malen per week des avonds na 12 uur op de korte golf uitzond en sinds eenige weken ook begonnen was des middags tusschen 12 en 2 uur een vroolijk programma uit te zenden, dat den bur gers van Almelo en omgeving veel vermaak schonk, op te sporen en in beslag te nemen. Vrijdagmiddag tusschen 12 en 1 uur had daartoe een inval plaats in het perceel 11 in het Schal- derooi, een der stille achterstraatjes in het centrum der stad, waarin reeds eerder een in val gedaan was. maar na middernacht, echter zonder succes, om half een hield een auto stil voor het bedoelde perceel, waaruit vier politie mannen stapten, bij wie zich nog drie anderen aansloten. Het pand werd omsingeld en twee politiemannen met twee beambten van de te lefonie belden aan, daar de deur op slot was. Toen zij binnengelaten waren, begaven enkelen hunner zich terstond naar den zolder waar zij den zender vermoedden. Er was niets te vinden, doch een luik stond open en door dat luik en de dakgoot kwamen de speurders op den zolder van pand nummer 13, dat in allerijl doorzocht werd. Hier slaagde men er inderdaad in den ge heimen zender met alle toebehooren, microfoon, zendlamp enz. op te sporen. De man, die ver dacht wordt als omroeper gefungeerd te heb ben, zekere C. D. was hals over kop op de vlucht geslagen en had zich uit de voeten ge maakt door over een schutting te klimmen. Ter wijl men met den in beslag genomen zender op weg was naar het politiebureau, vertoonde de omroeper zich op Straat en werd gearres teerd en op het bureau verhoord. Hij ontkende evenwel hardnekkig iets met den zender te ma ken te hebben. Er zijn verschillende aanwij zingen, dat genoemde D. den zender geregeld bediend heeft, ofschoon vaststaat, dat er een geheele combinatie van personen Is, die deze geheime zendbeweging voor een deel steunde en voor een ander deel exploiteerde. De bedoelde D. is een werklooze, die examen wilde doen voor een zendvergunning en zich aldus oefende, terwijl hij er tevens langs dezen weg in ge slaagd was, zich een broodwinning te verschaf fen, wijl tal van giften voor den omroeper bin nenkwamen van burgers, die zich zeer voor den geheimen zender interesseerden. Tegen D. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het radio-reglement. Even voor de inbeslag neming had de geheime zender nog een brand in Almelo omgeroepen, terwijl de laatste gra- mofoonplaat, die gedraaid was, een Kovacs Lajosnummer gegeven had. Het staat vry vast, dat de genoemde combi natie nog over meer geheime zendinstallaties beschikt, waarmee men het uitzenden wil voort zetten. Vrijdag werd op 't kerkhof te Lage Vuursche ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van den Vlaamschen dichter en strijder, dr. René de Clercq. Een groote menigte vrienden uit Vlaanderen en Nederland, woonde de plechtigheid bij, o. m. het voltallig hoofdbestuur van den Dietschen Studentenbond, de Vlaamsche studenten hadden hun banieren meegebracht. De kist, waarin het stoffelijk hulsel zich be vond, was omwikkeld door een oranje-wit-blauwe vlag. Als slippendragers fungeerden twee Noord en twee Zuid-Nederlandsche studenten uit de Academiesteden Gent, Leuven, Utrecht en Amsterdam. Prof. dr. Burger, voorzitter van den Dietschen Bond uit Amsterdam, was de eerste spreker. Hij verklaarde niet alleen de tolk te zijn van den Dietschen Bond, v. d. Vlaamsch-Holl. Ver- eeniging „Guido Gezelle" te Amsterdam en van de Nederlandsche Unie, maar van alle vrien den van Vlaanderen in Nederland van wie hij getuigde van de algemeene verslagenheid by dit doodsbericht. Na den dood van P. W. de Koning is dit de zwaarste slag die de Diet- sche gedachte kon treffen. Het verdwijnen van De Clercq voelen duizenden als een onherstel baar persoonlijk verlies. Na vervolgens een be schrijving te hebben gegeven van den persoon en het karakter van den ontslapene schetste hij De Clercq's verhouding tot Nederland. Hij was een vurig bewonderaar van Neder lands wetenschap en beschaving. Ook de hier gesproken taal, niet de met vreemde woorden doorspekte van onze hoogere standen, maar het onverbasterde rijke Nederlandsch van het boerenland, was voor hem een lust des har ten. Geen Nederlander heeft ooit zijn eigen land warmer en oprechter lief gehad dan deze Vlaming, die toch ook aan Vlaanderen trouw is gebleven, met geheel zijn hart. Want de schoonste van zijn droomen was „Het Rijk dat haast zal komen": het Groot-Nederland. Na nog kenschetsing te hebben gegeven van het dichtwerk van De Clercq heeft Prof. Bur ger uiting gegeven aan de groote dankbaar heid, die talloos velen tegenover de Clercq vervult. Hierna werd gesproken door Wies Moens, Dr. A. Jacon en Dr. August Borms. Nadat prof. Burger had gesproken, heeft Wies Moens de Clercq herdacht en vooral als strydend dichter. Daarna heeft dr. August Borms een briefje voorgelezen, dat hij van de Clercq had ontvangen, waarin deze hem schreef, dat hij ondanks zijn minder wel voe len toch hoopte de vergadering van de po litieke sectie van den Raad van Vlaanderen bij te wonen. Borms schetste de Clercq daarna vooral in zijn politieke beteekenis, die hij ook in den Raad van Vlaanderen heeft ingenomen. Dr. Anton Jacob heeft tenslotte overwogen van welke partijen de Clercq lid had kunnen zijn en van welke hij het niet was. Een familielid dankte voor de belangstelling. Op de begraafplaats waren zeer velen uit Noord- en Zuid-Nederland, die den dichter de laatste eer bewezen. Vooral het aantal Vlamin gen was bijzonder groot. Zooals wij reeds meldden, was de kist om geven door de oude Prinsenvlag. Naar wij vernemen heeft de Minister van Justitie aan de N.V. de Eerste Maatschappij tot verzekering van Risico in Loterijen (Loti- sico) te 's Gravenhage de verklaring van geen bezwaar op de wijziging van de Statuten dier Vennootschap (verlenging voor onbepaalden tijd) verleend, nadat de bepaling omtrent het doel der vennootschap zoodanig was gewijzigd, dat de N.V. zich in den vervolge uitsluitend be zig zal houden met de vóór 1 Juli 1905 aange legde series polissen A, B en C, zoodat van uitgifte of plaatsing van loten, van onderdeden van loten, van orderbiljetten, van garantiecon tracten of van eenige andere bewijsstukken, winstkans gevende in loterijen, in welken vorm en onder welken naam ook, geen sprake meer zal kunnen zijn. Het geheele briefjesbedrijf van Lotisico is dus gestaakt. Naar gebleken is, worden thans door of van wege een andere maatschappij, die daartoe geen enkele bevoegdheid heeft, loten of brief jes uitgegeven die uiterlijk den vorm van Loti- sico-briefjes hebben. Terzake is bereids proces verbaal opgemaakt. Vrijdagmorgen is te Hetje (bij Gennep) afge. brand de kapitale boerderij van R. Het geheele huis brandde af, van den inboedel kon zoo goed als niets gered worden. Verzekering dekt de schade. In de Wagenstraat te Den Haag ontstond in den nacht van 15 op 16 Juni van het vorige jaar ruzie bij het uitgaan van een café. Een woordenwisseling tusschen chauffeurs liep zoo hoog, dat men handtastelijk werd. Op het ver schijnen van een agent ging men uiteen, doch plotseling stortte een der chauffeurs neer. De gevallene bloedde hevig. Bij onderzoek bleek, dat hij een messteek in de borst had gekregen. Kort na het gebeurde overleed de gewonde en de chauffeur, met wien het slachtoffer ruzie had gehad, werd gearresteerd. De Rechtbank te Den Haag sprak den man vrij. In hooger beroep echter werd hij door het Haagsche Gerechtshof veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende. De Hooge Raad vernietigde echter dit arrest en verwees de zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam. Thans stond de man voor het Hof terecht. Verdachte blijft bij zijn ontkentenis. Een deskundige verklaart, dat het zeer wel mogelijk is, dat men in opwinding of wanneer men onder invloed van alcohol verkeert, ver wond wordt, zonder dat men pijn voelt of iets merkt. Hierdoor is het mogelijk, dat de ver- slagene is weggeloopen, zonder zelf te weten dat hij ernstig verwond is, om een eind verder in een te zakken. Een groot aantal getuigen hadden de ruzie bijgewoond, doch geen van hen had een mes in de handen van verd. gezien, noch hadden zij bemerkt, dat hij een stekende beweging maakte. Een winkelierster komt voor het geüuigen- hekje. Zij heeft eenigen tijd vóór het gebeurde een dolkmes verkocht aan een man van het zelfde type als verd. De kooper had schertsend gezegd: „Ik heb het noodig om er iemand mee te vermoorden." De verdachte blijft er bij, dat hij onschuldig is. Hij had niets tegen den verslagene. Een mes als hem wordt getoond had hij niet in zijn bezit gehad, noch had hij een dergelijk mes bij de gehoorde winkelierster gekocht. De president leest nu een brief voor, die verd. vroeger aan een vriend heeft geschreven en waarin hij zijn vriend vraagt een revolver voor hem te koopen. Pres.: „Erge vredelievende plannen koesterde u toch niet." De zitting wordt hierop geschorst tot twee uur. Wegens het niet verschijnen van een getuige a décharge mbest de zaak tot drie uur worden, aangehouden. De Procureur-Generaal mr. Bauduin acht de zware mishandeling, den dood tengevolge heb bend, bewezen. Uit de verklaringen van den deskundige blijkt, dat het slachtoffer is over leden door een messteek in het hart. De steek is toegebracht met een soortgelijk wapen als waarvan vermoed wordt, dat verd. er een in zijn bezit had. Verd. is een ruw man. Zijn vroegere vrouw heeft hij herhaaldelijk be- drfigd. Uit de getuigenverklaringen is vast komen te staan, dat verd. den verslagene een stomp in de borst heeft toegebracht, terwijl ook is ge constateerd, dat verd. een voorwerp in zijn hand hield. Ten onrechte heeft naar spr.'s meening de rechtbank verd. vrijgesproken. Het O. M. eischte vernietiging van het vonnis en verd's veroordeeling wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbend, tot een gevangenis straf van vier jaar. Vrijdagnacht om twaalf uur werd de brand weer gealarmeerd voor een boschbrand, woe dende op het terrein van Dr. Coster, aan den weg van Beekbergen naar Ugchelen. De boschbrandweer en die van Beekbergen, Ugchelen, Eendracht en Apeldoorn wist met vereende krachten den brand te stuiten, nadat een aanzienlijke uitgestrektheid opgaande den nen in vlammen was opgegaan. Ofschoon men omtrent de oorzaak nog in het duister tast, vermoedt men dat die aan kwaadwilligheid is te wijten. Sedert Donderdagavond zes uur werd te Papendrecht vermist de elf-jarige G. Kok. Ge durende den geheelen nacht werd gedregd in de Noort, doch zonder resultaat. Vrijdag is zijn lijk opgevischt uit de haven van Ridderkerk. Er is in 'n stadje Het hindert niet welk 'n Keurige straat Bij gekomen.... 'n Dokter, 'n ambt'naar „En zoo" hebben daar Heel knusjes him Intrek genomen. De straat ligt ver weg Van het stadsche rumoer, Ze vormt daar Zoo'n „deftig apartje"; De buren zijn vrienden.., Vertellen elkaar Elk vreugdje, Malheurtje, of smartje. Er is geen jaloerschheid, Geen bluf over .stand"... Er is geen gegluur Door de ruiten En hebben de kind'ren Soms eventjes mot, Ze zullen weer gauw Vrede sluiten. Er was, tot voor kort, In die prettige straat Eén huis onverhuurd Nog gebleven En nu dit bewoond ii Zijn vrede en rust Wie weet voor hoe lang Daar verdreven. De nieuwe bewoonster Ja, heusch, ze bestaat Noemt zich Hoogstwaarschijnlijk 'n Dame Maar als ze haar volle Verstand nog bezat, Dan zou ze zich Nu en dan schamen. Van 's morgens tot 's avonds Doet deze „mevrouw" Niets anders dan Schelden en plagen En mopp'ren en kiften, Dat ieder 't hoort, En over de Kinderen klagen. Dat mensch beschouwt alles, Wat rondom haar woont Als terroriseerend Geboefte En vitten en last'ren Dat is voor die vrouw Eenvoudig een Levensbehoefte. Geen kind gaat er veilig Met hoepel of ped Bij dit wanproduct Langs de glazen In minder dan twee tel Staat zij aan de deur. Of uit een der ramen Te razen Als een van de jongens Het eventjes waagt, Op haar stoep 'n Deuntje te fluiten, Dan komt dat mirakel 't Is géén fantasie Direct als 'n Windvlaag naar buiten. Het minste geluid Is een misdaad aan haar, Zelfs 'n lach kan Het schepsel niet velen.... De jeugd van die vroeger Zoo vroolijke straat Durft daar nu Haast niet meer te spelen. Van elke buur weet ze Ze kent er niet een Beslist iets gemeens Te vertellen En elke buur is er, Dat staat bij haar vast, Geregeld op uit Haar te kwellen. Ze heeft 'n gezicht, Dat geen mensch haar benijdt, Men beeft, als men Haar zal Ontmoeten.... Elk woord is 'n knauw, Of 'n schimp, of 'n trap.... Ze grinnikt In plaats van te groeten. Niets wordt haar gevraagd, Toch bemoeit ze zich steeds Met wat anderen Doen, zeggen, dragen Ze loert en ze speurt En ze wroet en ze stookt En verzint Nieuwe listen en lagen En 't gekste is nog, Dat dit stuk saggerijn (Ja, 't klinkt onbegryp'Iijk) Getrouwd is! Men gelooft dan ook zeker, Dat 't hers«*i-gestel Van haar man óók Gebrekkig gebouwd is. Hij heeft 'n betrekking In 'n andere plaats, Men ziet hem pas 's Avonds verschijnen.... Dan helpt ie gedwee Zijn bevelende vrouw De rust van de buurt Ondermijnen. Hij ligt op de loer, Om 'n bal of 'n tol, Tie z'n gevel genaakt, t' Annexeeren Hij staat met 'n stok Of 'n tuinschop gereed, Om 'n arg-looze Hond te trakteeren. Ik sta werkelijk paf, Dat zooiets kan bestaan, Dat 'n mensch Zóó de menschen kan haten. En nou zegt me 'n kennis; ,,'t Is heusch niet zoo gek, Er bestaan nog wel meer Van die straten!" Maar -dan snap ik nog niet Hoe 'n mensch met verstand Toch zoo'n haatdragend Wezen kan worden.... Want, wat kan het toch zijn. Dat het levensbegrip Van die mevrouw X. Zoo verdorde? Ze heeft zelf toch 'n jeugd En ook ouders gehad. Voor haar kwam de zon Toch óók schijnen? Is er werk'lijk dan Zóóiets ontzettends gebeurd. Dat bij haar elk Gevoel moest vredwijnen? En nu vraagt men mij: „Is daar nou niets aan te doen?" Ik geef U het antwoord Maar daad'lijk: „Alléén de begrafenis Van mevrouw X. Maakt haar En haar ega onschaad'lijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13