UBLIN EN LONDEN flAZI'S uit landdag GEZET LEVEND DAN WEL DOOD Werkverruiming voor schilders Dispuut zonder uitweg Haagsehe Taxi-staking ZATERDAG 18 JUNI bieren niet bang voor de bruinhemden Verheugende bekeering bUlTSCHLAND VOOR- LOOPIG GERED &eteekems der mora toriumverlenging Belooning op generaal Ma 's uitlevering COOP. VEREENIGIN GEN Hun aantal in Nederland op 1 Januari j.l. Thomas aan het woord Nieuwe werkkrachten gevraagd an Engeland voor schrapping Bekende standpunten België tegen schrapping Tot Dinsdag verdaagd Amerika bereid tot verlichting Generaal Ma Geen werkloosheid, als het nood zakelijk onderhoudswerk tijdig wordt verricht EEN MYSTIFICATIE Zeer merkwaardige voorspelling De oplossing Weder zij dsche verklaringen over mislukte besprekingen Discussie geen nut Lloyd George beaamt ONZE SPAARBANKEN Meer ingelegd dan terugbetaald BOSCH EN HEI Het brandgevaar DE AANRIJDING TE LEIDEN TOURNOOI TE BAD SLIAC Te Bern WERELDRECORD VERBETERD Discuswerpen voor dames By het baden verdronken Circulaires, met verzoek den arbeid te willen hervat ten, ongeteekend teruggestuurd „TRIBUNE"-PROCES VOORTGEZET Drie weken tegen advocaat geëischt Weinig belangstelling «chfÜNCHEN, 17 Juni. -Zooals wij reeds be- fieier werd Vrijdagmorgen de zitting van den tje.j schen Landdag geschorst wegens het op hef-^1 der nationaal-socialisten, die in bruin Vers met bruine das en partij-insigne waren lazi' - Na de hervatting waren de meeste s in civiel gekleed. De voorzitter verklaar- Socj®°cbtans, dat hij alle leden der nationaal- ben tische fractie, die in uniform versche- Sezi Waren, van de zitting had uitgesloten. Aan gesp z" aan dit besluit geen gevolg hadden Ö6°yen, werden zij thans voor acht dagen van fittingen van den Landdag uitgesloten. Hal mededeeling ontketende een helsch la- 1 bij de nationaal-socialisten, die door el- rp riepen, schreeuwden en floten. Schp0e« 2lJ weigerden de zaal te verlaten ver tuit bdütie en recherche, die de meeste nazi's c|e _Voor stuk naar buiten brachten, waarbij ple a'Sevaardigde Schwede voortdurend verzet hmsde- Ten slotte waren alle nazi's uit het verwijderd en kon de zitting voortgang iien. Zet v°°i'zitter verklaarde thans, dat het ver- êewp r nat--socialisten voor hem aanleiding is 5a eest de schorsing te verlengen tot twintig Sertf0' waarbÜ de voornaamste herriemakers Jen ende deze periode ook de commissiezittin- t, Het mogen bijwonen. Vepen communistisch voorstel, om de tribune tj r voor het publiek open te stellen, werd j/ den Landdag verworpen. y,.e Nat.-Socialistische fractie heeft wegens de iw biting harer leden, een klacht ingediend bij beierse he hooggerechtshof. "Reed, de schrijfster van het in de Ver- Ulcus e staten veel verbreide boek over „Het derti rne gezln"> 016 door de in haar werk ver- Onv stellingen over geboortebeperking veel bet 1 keeft gesticht, is tot de Katholieke Kerk in eerd. In haar eerlijk zoeken naar iets, dat °bzen tijd aan alle aanvallen weerstand zou Ü°cb de christelijke beginselen in praktijk wor- "«zen tijd aan alle aanvallen weerstand zou het"*-? bieden' is haar °°S blijven rusten op Katholieke gezin, waar niet haar boek, flen Van gebracht. In haar studie om het geheim jb bet geluk in het katholieke gezin te door- qa bden, is zij tot de overtuiging gekomen van w Waarheid van de Katholieke leer. Bij haar •ic,''°de ln de Kerk heeft zij haar vroegere ge- bfiflen veroordeeld en herroepen. SANNE, 17 Juni. (V.D.) Omtrent de be- VJtSnis van de verklaring der vijf mogend- wordt van Fransche zijde medegedeeld, lL vanaf 1 Juni na afloop van het Hoover- (j. ratorlum alle Duitsche herstelbetalingen die vervallen zoowel het beschermde als w' niet-beschermde gedeelte voor onbe- k.y'den tijd onvoorwaardelijk uitstel zullen h8en' l)j~sze verklaring beteekent in zooverre een jj®U\ve regeling, dat tot nog toe tijdens het b ^ver-moratorium een Fransch voorbehoud iw °nd, dat het moratorium niet gold voor »te],niet beschermde gedeelte der Duitsche her- betalingen. Dit voorbehoud vervalt thans, dat de verklaring der vijf mogendheden be- heeft op alle Duitsche herstelbetalin- tp'' Zij heeft echter geen betrekking op de Jea)®re herstelbetalingen en niet op de inter- tj '"eerde schuldenkwestie, die slechts defini- R.' Beregeld kan worden met de Vereenigde aten. Engelsche Kanselier van de schatkist, Ne- Qa,e Chamberlain, heeft de verklaring afgelegd, j61i de Engelsche regeering een definitieve re- van het geheele herstelvraagstuk eischt (jL bereid is zelf van alle verdere herstelbe- bgen van Duitschland af te zien, indien ook óverige mogendheden hetzelfde doen. Dit be- voor Engeland een groot financieel dat de Engelsche regeering echter in het van den wederopbouw van de wereld „a is te brengen. Deze opvatting wordt een- '8 gedeeld door de geheele natie, de regee- het parlement en de oppositie. b^ÜSANNE, 17 Juni. (V.D.) De Italiaansche Üf), ter van Financiën, Mosconi, heeft in de ®"ne plenaire zitting der herstelconferentie W klaring afgelegd over het standpunt der ^.'"ansche regeering ten aanzien van het her- Op ''Jaag,stuk en legde er daarbij den nadruk Vyj "at door de heden afgelegde verklaring der hjjr|"1°gendheden Duitschland voorloopig be- V y8 van al zijn aan de crediteurstaten uit Hien van den wereldoorlog stammende V^li n en dat bierdoor een aanmerkelijke Richting der Duitsche lasten intreedt. V ubvcl zal eerst de definitieve oplossing van Hpu rstelvraagstuk de ""voorwaardelijk nood- ^aii c beslissing brengen. De houding der sw^ansche regeering inzake het herstelvraag- btig 's reeds ondubbelzinnig door de verkla- ®b van premier Mussolini vastgelegd. Slechts hia5s dezen weg kan een definitieve en doél- ileijt ?.e oplossing worden gevonden. Het onmid- yje economische verband tusschen alle lan- Styj "ehoeft thans niet nader te worden bewe- •bip, ®b moet thans in volledige overeenstem- Va JVorden gebracht met de feiten. i%s bebben de vertegenwoordigers van e. Japan, Roemenië, Joego-Slavië en Austra- Ul>ner^taringen af8elegd over het standpunt er regeeringen nopens het herstelvraag- Vttj Vfelke over het algemeen de bekende op- ngen in de landen afzonderlijk weergeven. ^j^slgische premier Renkln verklaarde Vrij- J1 de plenaire zitting dat de Belgische re- niet kan toestemmen in een volkomen hi ng ^er herstelschulden, aangezien Bel- v0^e 00r het meest van alle landen zou getrof^en- België zou zich evenwel niet te« tegen een aanpassing der herstslre- 'gil aan den huldigen economischen toestand. 'Jb f. heeft de herstelbetalingen noodig voor bp bancieel evenwicht. a ""Pansche ambassadeur Yoshida verklaar- zijn regeering iedere oplossing van het JW "Vraagstuk zal aannemen, welke zou kun- ®lden tot een oplossing van de econo- 6 Wereldcrisis. verdere besprekingen werden de 3j """delingen vervolgens verdaagd tot Dlns- 1 in6 Zes Sr°ote mogendheden zullen Maan- vertrouwelijke zitting bijeenkomen. Tot Dinsdag zullen uitsluitend particuliere bespre kingen tusschen de ministers plaats hebben. Rijkskanselier von Papen en de Fransche pre mier Herriot ontvingen de internationale pers. WASHINGTON, 17 Juni (V.D.). President Hoover heeft op het bericht inzake het Vijf- mogendhedenverdrag te Lausanne, waarbij voorzien wordt in een voorloopige staking der betalingen, voortvloeiende uit politieke schuld verdragen en de herstelovereenkomsten, den leiders der Europeesche mogendheden de mede deeling doen toekomen, dat de regeering der Vereenigde Staten bereid is ook harerzijds met de Europeesche debiteurstaten onderhandelin gen aan te vangen inzake verlichting van oe- taling voor het geval de Europeesche landen onderling een aannemelijke herstelregeling zouden tot stand brengen. -m TSJANGTSJOEN, 17 Juni. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld, dat de autoriteiten te Tsit- sikar een belooning hebben uitgeloofd voor de uitlevering van generaal Ma Tsjang Tsjan, den aanvoerder der Chineezen. Indien hij levend wordt uitgeleverd, bedraagt de belooning hon derdduizend dollar, bij zijn dood vijftigduizend dollar. Men hoopt door deze hooge belooning Ma's medewerkers tot verraad te bewegen. „De tand des tijds bijt huis en erf „Er is maar één remedie: verf". Het Comité voor regularisatie en werkver ruiming in het Schildersbedrijf, samengesteld uit vertegenwoordigers van den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons, den Ned. R. K. Bond van Schilderspatroons „St. Lu cas", den Ned Bond van Chr. Schilderspa troons, den Nederlandschen Schildersgezellen- bond, den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", den Nederl. Chr. Bouwarbeiders- bond en de Friesche Schildersvereeniging en een vertegenwoordiger van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, vraagt de aandacht voor het volgende: Het is van oudsher de gewoonte, dat in de lente- en zomermaanden het noodzakelijke onderhouds- en reparatiewerk aan woningen en openbare gebouwen wordt verricht. Schil ders, behangers, stucadoors, timmerlieden en glazenwasschers vinden in deze maanden in den regel volop werk. Dikwijls is het zoo, dat er in dezen tijd gebrek aan arbeidskrachten is. Thans is het beeld wel geheel anders. Nu is er werkloosheid en nog wel een zeer om vangrijke. Wanneer wij op grond van de beschikbare gegevens moeten constateeren, dat aan het einde van April nog een vierde deel van alle schilders werkloos was en dat in de maand Mei dit percentage nog 10 pCt. bedroeg, ter wijl er steden zijn waar het percentage be langrijk ligt boven het cijfer van het geheele land, dan wijst dit er wel op hoe slecht de toestand is. In de groote steden van ons land varieert het cijfer tusschen 25 en 30 pCt. Bedenkt wel, dat de afgeloopen winter voor het schilders bedrijf buitengewoon slecht was, dat meer dan 50 pCt. der schilders maandenlang werkloos is geweest en bedenkt daarnaast wel, dat de toestand van thans erop wijst dat het komende najaar en de winter met de grootst mogelijke zorg moeten worden tegemqet gezien. Wij zouden geen reden hebben op deze on gunstige verschijnselen in het bijzonder de aandacht te vestigen, wanneer het niet voor het schildersvak i'n het bijzonder de aandacht een belangrijk deel verklaard werd door het feit, dat er bezuinigd wordt zonder dat er voor deze bezuiniging eenige behoorlijke motivee ring aanwezig is. Eigenaren van woningen hebben tengevolge van de crisis ervan afgezien, het noodzakelij ke onderhoudswerk te laten verrichten. Be sturen van woningbouwvereenigingen en Ge meentebesturen zien zich genoodzaakt te be zuinigen op de uitgaven en stellen onder houdswerk aan openbare gebouwen en wonin gen uit. Zijn daarvoor nu voldoende motieven aan wezig en is deze bezuiniging er eene die men ongestraft kan toepassen? Het komt ons ge- wenscht voor daarop in het publiek de aan dacht te vestigen en tevens een waarschuwend woord te doen hooren. Wanneer men aan den eenen kant bezuinigt op het onderhoudswerk maar men moet aan den anderen kant het geld uitgeven aan werk- loozenondersteuning, dan is daarmede wel aangetoond dat er van de eigenlijke bespa ring toch niet veel terecht komt. Voor bedrijfsgroepen waarvoor geen werk beschikbaar kan worden gesteld is het vanzelf sprekend dat met het verstrekken van steun moet worden volstaan, maar, wanneer men zonder bezwaar overal kan aanwijzen welk onderhoudswerk voor uitvoering in aanmer king komt, dan dient men ter bestrijding der werkloosheid het middel der werkverruiming toe te passen. En, waar wij als kenners van het schildersvak in het bijzonder de aandacht op willen vestigen is wel het feit, dat het uit stellen van het verrichten van onderhoudswerk aan woningen of andere gebouwen, of het ge heel nalaten van dergelijke werkzaamheden, tot groot nadeel leidt voor de bezitters dier woningen Wij vreezen dat daarmede in den drang naar bezuiniging al te weinig rekening wordt gehouden. Het tijdig laten verrichten van dit onderhoudswerk is noodig, teneinde verstrekkende schadelijke gevolgen te voorko men. Er zijn een aantal slagwoorden voor on% huisschildersbedrijf ontstaan, o.a. van den heer Clinge Doorenbos die klaar en duidelijk aangeven wat wij bedoelen. Wij laten hier eenige volgen: „Verf voorkomt bederf". „Verf en vernis, Maakt duurzaam en frisch!" En deze: „De tand des tijds bijt huis en erf, Er is maar één remedie: verf". En tenslotte: „Als de verf blijft in den pot, Gaat het schilderwerk kapot." Er zijn er die zich genoodzaakt zien op hun uitgaven te bezuinigen en dan wordt in de eer ste plaats dikwijls bezuinigd op het hierbo- venbedoelde onderhoudswerk Men denkt dan, dat men straffeloos dit onderhoudswerk wel een jaartje of twee jaartjes kan uitstellen. Men verliest echter één belangrijke factor uit het oog. dit uitstel plaatst den bezitter van huizen later voor des te grootere kosten, wan neer hij eindelijk noodgedwongen zal besluiten het werk te doen uitvoeren. In bijna elke stad van ons land zijn wonin gen en gebouwen aan te wijzen (dikwijls hee- le huizenblokken), welke er verweerd en Slecht onderhouden uitzien. Dit geldt zoowel voor hqt buitenwerk als voor het binnenwerk onzer huizen. Wanneer het noodzakelijke on derhoudswerk tijdig werd verricht dan zou dit aan alle kanten goede geevolgen hebben. Het Comité voor regularisatie en werkver ruiming in het huisschildersbedrijf acht het noodzakelijk in dezen tijd van algemeen heer- schende malaise hierop in het publiek de aan dacht te vestigen. Mocht het woord van dit Comité voldoende gehoor vinden, dan zal dit, wij herhalen het nog eens, van maatschappe lijke beteekenis zijn. Voor zijn streven naar regularisatie van het bedrijf heeft het Co mité in den loop der jaren veel steun onder vonden, vooral van de zijde der Regeering, fi nancieel zoowel als moreel, en van de zijde van vele Gemeentebesturen. Wij geven hetgeen wij schreven gaarne in ernstige overweging aan Gemeentebesturen, aan Woningbouwvereenigingen en particuliere bezitters van woningen en gebouwen, in het vertrouwen dat wij erdoor zullen bereiken, dat de enorme werkloosheid, waardoor de beoefe naren van ons bedrijf worden getroffen, er door zal worden verminderd. In de dezer dagen verschenen vijfde afle vering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek vindt men vel schil lende gegevens met betrekking tot de coöpe ratieve vereenigingen in ons land. Uit opgaven van de Kamers van Koophandel en Fabrieken heeft het Bureau nagegaan, hoe veel coöperatieve vereenigingen op 1 Januari j.l. in het Handelsregister waren ingeschreven Het maandschrift deelt mede, dat dit aantal 3179 bedroeg. Al deze vereenigingen zijn coö peraties in den zin van de Wet op de Coöpe ratieve Vereenigingen. Buiten beschouwing zijn gelaten de vooral in den landbouw talrijke vereenigingen, welke niet aan de eischen der genoemde wet voldoen; economisch is er echter vaak geen verschil in werkwijze tusschen deze vereenigingen en de coöperaties. Vergeleken met verleden jaar blijkt er weinig verandering te zijn gekomen in de aantallen der in het Handelsregister voorkomende coö peraties. Evenals in andere jaren was het aan tal nieuw opgerichte coöperaties het grootst in den landbouw. Onderscheiden naar haar werkzaamheid be wogen de vereenigingen zich op zeer velschil lend terrein. Op het gebied van den landbouw waren verreweg de meeste, n.l. ruim 2200 werk zaam, waarvan ruim 800 crediet-coöpe>aties, ongeveer 1400 inkoop-, verkoop-, productie coöperaties (waarvan ruim 500 in het zuivel bedrijf), en een gering aantal verzekerings coöperaties, enz. Sinds 1925, het eerste jaar. waarin het Centraal Bureau dergelijke gege vens gepubliceerd heeft, is het aantal coöpe raties in den landbouw met ongeveer 300 toe genomen. Het totaal aantal coöperaties steeg daarentegen nog niet met de helft van dat aantal, doordat van verschillende andere cate gorieën het aantal vereenigingen verminderde, zoo b.v. in de groep der verbruikscoöperaties o. a. door samensmelting van vereenigingen met ruim 100. Van de 3179 ingeschreven coöperaties voer den 1655 een naam met bijvoeging volgens wettelijk voorschrift van letters ter aandui ding van de wijze, waarop de aansprakelijkheid der leden voor de verbintenissen der vereeni gingen was geregeld. Van deze 1655 vereenigin gen voerden 688 in haar naam de letters G. A., hetgeen beduidt, dat de statuten eene van dt wettelijke voorschriften afwijkende regeling der aansprakelijkheid bevatten, 716 de letters W. A. (geene van de wettelijke voorschriften af wijkende regeling) en 251 de letters U. A. (aan sprakelijkheid bij de statuten uitgesloten). In dezelfde aflevering van het maandsenrift treft men verder een overzicht aan van het aantal leden op 1 Januari j.l. speciaal van de verbruikscoöperaties. Sinds 1 Januari 1931 is dit aantal met ongeveer 10.500 toegenomen, d.i. 3.6 pet., en bedroeg in den aanvang van dit jaar bijna 300.000. Per verbruikscoöperatie werden gemiddeld 724 leden geteld tegen 702 een jaar tevoren. Zeer groote ledentallen ko men bij de verbruiksvereenigingen in ons land slechts zelden voor. Er zijn 356 coöperaties met hoogstens 1000 leden, 56 met tusschen de 1000 en 10.000, één coöperatie te 's-Gravenhage met ruim 17.000 en één te Rotterdam met ruim 54.000 leden. Het aantal leden van verbruikscoöperaties per 100 inwoners bedroeg voor het geheele Rijk 3.7; van de provinciën was dit het hoogst in Zuid-Holland, n.l. 6.7. Neemt men aan, dat elk lid van een verbruiscoöperatie gemiddeld een gezin van 4 personen vertegenwoordigt, dan bedraagt het aantal personen in ons land, dat bij voorkeur verbruiksartikelen van coöpera tieve vereenigingen betrekt, rond 15 pet. van de bevolking. Blijkens de „Oprechte Haarlemmer" van 1667 heeft een astroloog in der tijd de regeering van ons Vorsten huis, speciaal die van H. M. de Ko ningin-Moeder voorspeld. Jhr. W. A. Ortt te Amersfoort schrijft aan het „Hbld.", dat hij in de oude „Oprechte Haarlem- sche Courant" van 2 Augustus 1667 het navol gende buitengewoon merkwaardige bericht ge vonden heeft: „Am sterdam, den 2 Augusti. Aen de kerek- deuren ende elders hebben Myne Heeren van den Gerechte op huyden eene Prognosticatie door de Dienders doen affscheuren, daeraf vele luyden hier den mondt vol hebben. In substantie was deselve luydende gelijck hier volght: „Als men sal schryfven den Jaere onses Saligh- maeckers Duysent Agthondert Seven ende Tach- entig zal de Republiek deeser Vereenigde Nee- derlanden overlange stjn ondergegaen, ende in Stede van de Staeten der Geünieerde Provintiën zal de Graefflyckheyt syn gecomen, erfvelyck in den Doorlochte Huyse van Nassau-Orangien, hetweick alsdan gedeckt sal syn met den Co- ninclcs Croone. Ende in dien Huyse zal regeeren over alle herten so meede over alle herten in den Lande een Hooghloffelycke Eedele Vrouwe, uyt Hoog- Duytslandt gebooren, edoch den Nederduytsche landen met groote lijeffde (liefde) toegedaen, nyets afflaetende omme den lande ghedyenstig ende nut te syn. Ende volbraght wesende de Twee Hondert ende twyntigh jaeren nae deesen sal er overgroote vreught met costelycke Ver- lightinge syn in deeser Stede ter Gedenckinge van 't dartighste jaer haers ouderdoms. Ende geen Inwoonder deeser Landen zal syn hert in Lyefde van haer connen aftrecken, dewyle sy gebooren is onder de Sterre der Heerschinge in Vreede ende der willighe Onderwerpinge van yeder aen haere Deugde ende Lyefftalligheit. Ende was onderteijekent IULIUS CAESAR, Magicus ende starrewighelaer". „Myne Heeren in consideratie gelegt, dat dit Geschrift claerlijck bleeck in vilipentie van den jegenswoirdigen Staat van Republiek deser Landen te syn opgestelt, dewelcke sy verwaghten also vast in den bodem van deselve te syn ge- wortelt, dat geen tydt daerin veranderinghe sal brengen, edoch overwegende datter swacke Lluy- den wierden bevonden, die de Woelingen der Stadthouderlijcke partye souden in de handt wereken waere 't niet dat de schryvers van dier- gelycke Libeiien exemplair aen den lyve wier den gestraft, hebben goetgevonden ende ver staan eene Premie van 100 ducatons te stellen op de aenwysinge van den opsteller van dit placcaet". Wanneer men merkt Jhr. Ortt hierbij op bedenkt, dat H. M. de Koningin-Moeder, op wie deze voorspelling blijkbaar betrekking heeft, den 2den Augustus 1858 is geboren, en dat dus in 1887 haar 29ste verjaardag, dus „het dertigste jaar haars ouderdoms" werd gevierd, dan is de uitkomst van deze voorspelling wel zeer merk waardig. van bovenstaand mysterie is zeer eenvoudig, zoo schrijft de „O. H. C." van 15 Juni: Ter gelegenheid van den 30en verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder heeft de toenmalige Redactie van de „Opr. Haarl. Crt." zich een aar digheid veroorloofd. Zij heeft n.l. 'n „origineele" „O.H.C." samengesteld, gedateerd 2 Augustus 1667. In dat blad nu komt de merkwaardige voor spelling voor. Wat deze werkelijk waard is, zal de lezer, die het blaadje wat nauwkeuriger doorleest, spoedig bemerken, immers men vindt er advertenties in vanMünchener bier, Cacao-poeder, de Nederlandtse Biscuytfabriec- que, een tentoonstelling van voedingsmiddelen LONDEN, 17 Juni (Reuter). De minister voor de dominions Thomas heeft Vrijdagmiddag on der groote belangstelling in het Lagerhuis het debat geopend over de Engelsch-Iersche onder handelingen. Het was noodig, aldus Thomas, tegenover den Vrijstaat en de geheele wereld de houding der Britsche regeering klaar en duidelijk uiteen te zetten, in het bijzonder dat de redering geen nieuwe overeenkomst kon sluiten met personen, die verklaarden dat zij het volstrekte recht had den de bestaande overeenkomst te verwerpen- Dit was, aldus Thomas, onze houding tot op het oogenblik dat lord Hailsham en ik naar Dublin gingen, waar de Valera ons zeide dat zijn einddoel was de vereeniging van den Vrij staat en Ulster, en daarna de erkenning van Ierland als republiek, echter met een of an deren vorm van aansluiting bij het Britsche gemeenebest en in bepaalde omstandigheden en om zekere redenen erkenning van den koning als hoofd. Zie hier, zeide Thomas, een juist overzicht van wat de Valera openhartig en volgens zijn geweten den eenigen grondslag achtte, die aan Ierland een duurzamen vrede zou brengen. De Valera verklaarde volkomen openhartig dat hij geen mandaat had ontvangen bij de Jongste verkiezingen om dit tot uitvoering te brengen en dat hij ijverig naar een modus Vivendi zocht, die beide landen in staat zou stellen, de be staande moeilijkheid te overwinnen, en hij gaf in overweging dat Groot-Brittanië de afschaf fing van den eed van trouw zou aanvaarden, die een zaak was voor Ierland en waarmede de Britsche regeering niets te maken had. De Valera had hieraan toegevoegd, niet al leen dat de Vrijstaat van plan was de betaling van de Jaarlijksche grondrenten te staken, doch ook andere financieele kwesties te onderzoeken, en hij voorzag dat zijn houding ten aanzien van deze kwesties gelijken tred zou houden met die ten opzichte van de jaarlijksche betalingen. Thomas had rondweg aan de Valera geant woord, dat volgens de meening van hen, die bij de onderhandelingen tegenwoordig waren, een discussie op deze wijze geen ander nut zou hebben dan dat zij aan de Britsche regeering en hun die aanwezig waren, de gelegenheid zou geven te verklaren, dat geen enkele Britsche regeering een dergelijk voorstel zou aanvaarden. Lloyd George, die daarna aan het woord kwam, gaf uiting aan zijn ingenomenheid met de houding der Britsche regeering. Hij zeide: Ik ken de Valera goed omdat ik vroeger onder handelingen met hem heb gevoerd „Hij is in zijn soort uniek. De Valera heeft echter niet den steun van het Iersche volk". Lloyd George twijfelde er zelfs aan, of De Valera den steun heeft van de meerderheid. DUBLIN, 17 Juni (Reuter). In een stamp volle zitting van de Dail heeft De Valera een uiteenzetting gegeven van zijn besprekingen met minister Thomas in Dublin en Londen. Zijn rede wekte vertrouwen en werd met applaus beloond van de zijde der regeeringsbanken, doch duidelijk bleek dat de oppositie zich krach tig zal verzetten tegen zijn politiek van de pachtbetalingen. De leider der oppositie Cos- irave interrumpeerde onafgebroken. De Dail is daarop uiteengegaan tot na het Internatio naal Eucharistisch Congres. enz., terwijl men aan den voet van het blad de volgende belangwekkende mededeeling leest: „Door den U.vtgeever deeser Opreghte Haerlem- sche Courante wert beright, dat hy voornemens is by naerder advertissement deese waereltbe- roemde Courante daegelycx in dobbel, ja noch veel groter gestaltenisse in 't light te geve, totten prys van 3 gl. 10 st. overt vierendeel jaers". Dat na bijna een halve eeuw dit geestige blaadje nog slachtoffers zou maken, hebben onze voorgangers van 1887 klaarblijkelijk niet durven voorspellen. Het bestuur van den Nederlandschen Spaar- bankbond deelt in zijn verslag o.a. mee, dat de val van het Engelsche pond in September van het vorig jaar zeer talrijke opvragingen voor de spaarbanken heeft tot gevolg gehad. In September werd meer terugbetaald dan inge legd 5.2 millioen, in October 11.3, in November 2.5 en in December 4.5 millioen. Alle spaarban ken hebben zonder bezwaren aan alle aanvragen kunnen voldoen. L>e Bond telt thans 163 leden (spaarbanken) met een schuld aan inleggers van bijna 366 millioen gulden en met ongeveer 944.000 spaar ders. De directies van het Staatsboschbeheer en van de Nederlandsche Heidemaatschappij ver zoeken ons de aandacht te vestigen op het groote brandgevaar van bosch en hei. Thans bij de heerschende Oostenwinden is dit gevaar bijzonder groot. Reeds zijn ernstige bosch- en heibranden gerapporteerd. Het is uiterst droog buiten en de grootst mogelijke voorzichtigheid met vuur is dus noodzakelijk. Vertrouwd wordt op medewerking van allen. Aan de hand van de gevonden glasscherven heeft de politie te Leiden een uitgebreid onder zoek ingesteld naar den auto en den bestuurder die Dinsdagavond op den Maresingel te Leiden een 59-j. vrouw aanreed, die aan de bekomen verwondingen overleed. Dit onderzoek had tot resultaat, dat gear resteerd kon worden zekere B. C. H. uit Voor schoten, die den auto gehuurd had bij den ga ragehouder N. aan de Heerenstraat 8 te Leiden. De aangehoudene heeft bekend, doch be weert, dat hij voor een fietsrijder moest uit wijken. In de tweede helft van Juni vindt in Bad Sliac een internationaal meestertournooi plaats Uitgenoodigd werden: Bogoljubow, Enge! Flohr, Maroczy. Opocensky, Pokomy, Rejfir. Rubinstein, Spielmann, Dr. Vidmar, Dr. Max Euwe. In totaal zullen 14 meesters aan dezen wedstrijd deelnemen. Dr. Euwe heeft wegens beroepsbezigheden voor de uitnoodiging moeten bedanken. In de laatste helft van Juli wordt alhier een meestertournooi gehouden, dat 16 deelnemers omvat. Hieraan wordt deelgenomen door de groot meesters Dr. A. Aljechin, Dr. Bernstein, E. Bogoljubow, Dr. Max Euwe, S. Flohr, Sultan Khan en 10 Zwitsersche spelers: Colin, Grob. Gygli, Henneberger. H. Johner, Naegeli, Rivier Staheiin, Voellmy. De tiende Zwitsersche deel nemer is nog niet bekend. Tegen de Olympische Spelen komen telkens nieuwe berichten los omtrent verbetering van diverse wereldrecords. Dit behoeft geen ver wondering te baren, daar immers juist nu de training der diverse athleten haar hoogtepunt bereikt heeft. Mej. Grete Heubleln wierp den discus 40,28 Meter ver, waarmede zij het oude wereldrecord van de Poolsche Konopacka met 39,62 Meter aanzienlijk verbeterde. Dit laatste wereldrecord werd gevestigd op de Olympische Spelen te Amsterdam in 1928. Donderdagavond is de 18-jarige bakkersknecht P. B„ afkomstig uit Vlodrop, bij het baden in de Maas verdronken. Het ongeluk had plaats bij de sluis te Leeuwen. Nadat de politie eeni. gen tijd ter plaatse had gedregd, mocht het gelukken den drenkeling op te halen. Langen tijd werd kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Hedenmorgen Is beneden Nijmegen uit de Waal opgevischt het Hjk van H. K., die bi) het zwemmen in de rivier is verdronken. Donderdagavond begaf de 30_jarige coiffeur E. v. H. te Brunsum, zich in den „Grooten Vij ver" zonder te kunnen zwemmen. Hij verdween in de verradelijke diepte en kon niet meer wor den gered. Het lijk werd later opgehaald. De Vierde Kamer der Arr. Rechtbank te Am sterdam behandelde verleden week de strafzaak tegen drie leden van de Communistische Partij Holland, tegen wie een gerechtelijke vervolging werd ingesteld terzake van publicaties in de „Tribune", welke publicaties in de tegen ver dachten uitgebrachte dagvaarding als smaad schrift, subs, beleediging worden gekwalificeerd De verdedigers, mr. Simon de Jong en mr p. van 't Hoff Stolk hadden als getuigen décharge doen dagvaarden de ministers van Buitenlf.nósche Zaken en van Koloniën, de hee ren jhr mr. F. Beelaerts var Blokland en S. de Graaff, zulks in verband met de aan den advocaat ten laste gelegde beleediging van deze bewindslieden. Genoemde getuigen A décharge waren echter niet verschenen, daar zij door ambtsbezigheden varen verhinderd. In verband hiermede verzocht mr. De Jong splitsing van de zaak van den advocaat van de Naar wij vernemen, hebben de stappen, door de gezamenlijke werkgevers in het Haag- sche taxi-bedrijf ondernomen als gevolg van het schrijven van het gemeentebestuur in welk schrijven B. en W. mededeelen, dat zij voornemens waren, om, indien vóór 20 Juni a.s. het taxivervoer niet weder in normale banen geleid is, aan een aantal gegadigden statlonneeringsvergunningen te verleenen, ten einde in de bestaande leemte op vsrvoersge- gebied te vorzien nog niet tot een oplossing van het conflict geleid. De circulaire, door de werkgevers aan alle betrokken chaufeurs d.d. 14 Juni toegezonden; waarbij voor ieder hunner een formulier was ingesloten, dat, behoorlijk getsekend, uiterlijk Donderdag 16 Juni des morgens 10 uur moest zijn ingeleverd en bij welk formulier de betrok kene zich bereid verklaarde, Vrijdag 17 Juni te 6 uur v.m. den dienst te hervatten op de in het voorstel van den Rijksbemiddelaar ge stelde arbeidsvoorwaarden (loon één vierde van de opbrengst van den wagen met een minimum van f 12 per week; diensttijd nor maal 60 uren; vergoeding wagenstilstand, met ingang van het 5e uur op basis f 4.50 per dag en uitkeering bij ziekte of ongeval naar een loongrondslag van f 27 per week), die c'rcu- laire toch heeft geen ander resultaat gehad ^ian dat via de organisaties de formuli-ren, !n enkele pakjes met 'n touw gebonden,. Don derdag in den loop van den ochtend, onge teekend zijn teruggezonden. Een dezer pakjes, afkomstig van de Haagsche ChaufUursvereeni- ging, was vergezeld van een begeleidend schrij ven, waarbij werd medegedeeld, dat de H.C.V. geen onderhandelingen buiten haar om ge doogde. terwijl de rest zonder eenig commen taar werd geretourneerd. Dientengevolge hebben de werkgevers nog denzelfden avond in enkele dagbladen een advertentie geplaatst, waarbij de geconcession- neerde taxi-maatschappij verklaren, plaatsing te hebben voor 200 bekwame chauffeurs, voor directe indiensttreding, en waarbij eenige ver- eischten werden opgesomd, terwijl persoonlijke aanmelding op Vrijdag van 94 uur aan het adres Waldorpstraat 164. werd opgegeven. Afgewacht wordt nu, of, en in hoeverre zich de candidaten zu'len aanmelden. De gelegen heid is opengesteld, zoowel voor de stakende chauffeurs die zich dan echter zouden heb ben los te maken van hun organisatie als voor buitenstaande, doch ervaren vakgenoo- ten. Voorzoover zich chauffeurs aanmelden die tot nog toe niet in dienstverband van een dezer taxiondernemingen stonden, zullen eerst de noodive proefritten, onder controle van hoofdchauffeurs, moeten worden eereden, ter wijl het hoofd der politie met ingang van Maandag a. svoor allen de beschermings maatregelen heeft getroffen, waarop uit een oogpunt van veiligheid van bestuurder en in zittende (n) aanspraak zou kunnen worden ge maakt; zoo zal op lederen wagen, zoolang het conflict niet geëindigd is een agent in burgerkleeding meerijden, terwijl de 75 stand plaatsen door agenten in uniform zullen wor den bewaakt. Het ligt in het voornemen van de werk gevers, om diegenen, van het oude personeel, die zich Vrijdag niet hebben aangemeld, al-* ontslagen te beschouwen. In aansluiting bij onze mededeellngen be treffende maatregelen van de gezamenlijke werkgevers in het Haagsche taxi-bedrijf, in verband met het bekende 'conflict vernemen wij van de zijde van het stakingscomité, dat zich Vrijdagochtend tot 11 uur aan het adres Waldorpstraat 164. nog slechts zeven candi daten voor indiensttreding bij de g^concession- neerde taxi-maatschappijen hadden aange meld. Van deze 7 personen zouden er vier als ongeschikt door de ambtenaren van het aanneembureau zijn afgewezen, terwijl cte overige drie de mededeeling hebbzn ontvan gen, dat zij nog wel bericht zullen krijgen, Het stakingscomité heeft intusschen den In druk, dat ook deze drie candidaten op de gepubliceerde voorwaarden geen dienstverband zullen aangaan. Vanwege het stakingscomité een tech nische commissie is aangewezen, waarin zoo wel de drie transportarbeidersorganisaties als de Haagsche Chauffeursvereeniging. zijn ver tegenwoordigd wordt in de Waldorpstraat geregeld gepost terwül met e. v. candidaten overleg wordt gepleegd. Van beide zijden vernamen wij nog. dat voorloopige hervatting van het geconcession- neerde taxibedrijf te Den Kaag eerst mogelijk wordt geacht, wanneer ten minste 30 chauf feurs beschikbaar zijn. beide andere zaken en schorsing van de eerste zaak om dc ministers alsnog als getuigen te doen verschijnen. In raadkamer besloot de rechtbank de be handeling van de zaak tegen den advocaat te schorsen tot heden, 17 Juni. om dan een beslis sing te geven betreffende het al of niet opnieuw dagvaarden van de Ministers De president van de rechtbank, mr Huyslnga, deelt bij den aanvang van de zitting mede. dat naar het oordeel van de rechtbank het ver schijnen van de Ministers als getuigen niet noodzakelijk ir en wel op de volgende gronden: Art. 282 vVetb. v. Strafvordering beveelt geens zins imperatief aan de rechtbank om niet ver schenen getuigen te dagvaarden. Bovendien zijn, ineen geval als het onderhavige de beide gedagvaarde getuigen van weinig belang om dat geen smaadschrift is ten laste gelegd en de mogelijkheid zou bestaan dat door verdediging of verdachte getuigen zouden worden gedag vaard met de bedoeling om de zaak slepende te houden. Als belangrijkste overweging kan gelden dat wanneer de rechtbank van te voren het vermoeden heeft, dat de getuigen niet zul len verschijnen dan een dagvaarding vanwege de rechtbank niet noodig is omdat het onder zoek daardoor noodeloos wordt vertraagd. De officier van Justitie mr. Van Dullemen, requisitoir nemend, achtte de ten laste gelegde beleediging van de beide Ministers bewezen. Spr. noemde het feit zeer ernstig, temeer daar het gepleegd t» door een advocaat, die zeer goed wist wat hij deed De Officier requlreerde tenslotte een gevan genisstraf van drie weken Op Ju.idischc gronden bepleitte de verdediger mr De Jong oncslag van rechtsvervolging subs, vrijspraak, daar hier sprake was van smaad schrift wat niet ten laste is gelegd - en niet van eenvoudige beleediging Nadat de verdachte van de gelegenheid voor het laatste woord een uitvoerig gebruik had gemaakt voor het houder van een politieke •ede. bepaalde de rechtbank de uitspraak van de zaak op 29 Juni te tien uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 15