Hoopvol begin te lausanne I Zes jaar zware kerkerstraf VJ v 1 1 l J Het nieuws van heden Ontploffing in droogdok Op 'n tweesprong Papen maakt goeden indruk Het Weer STRASZER PARTIJLEIDER Een nieuwe Stalin Daarna uitlevering aan Hongarije Geenszins geestesziek 1 Met een moratorium Conferentie van Ottawa Rede van Thomas Nazi troepen weer opgericht Decreet van Hitier Twintigtal cooden, vele gewonden Een aanslagpleger die zich bedacht Fransche legerhervorming? Stofzuigerhuis MAERTENS DE BAROMETER Vierdag 18 juni 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18103 BÜREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL.13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; Per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de kleine annoncesOmroepers zie de rubriek °ntact tusschen Ontwapenings- eP Herstelconferentie door MacDonald opgegeven Op een tweesprong MacDonald spreekt Geen theorie maar practijk ACTIE VAN OUD-STRIJDERS De oud-strijders belegeren Wash ington. De demonstranten beklim men een trein, om zich naar de stad te begeven. De socialistische richting aan het hoofd der Nat.-soc. partij HOOVER CAND1DAAT Vonnis der Weensche rechtbank over Matuschka Mevr. Matuschka verhoord Alles gesimuleerd Volkomen rustig opgenomen 1 KAPITAAL f 2.000.000.- RESERVE f 550.000.- OOSTENRIJK DREIGT Twijfelachtig avontuur Mecklenburg en Hessen gehoorzamen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Bondsraad Musy niet in gevaar NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen correspondent). LAUSANNE, 16 Juni beweert wel eens dat een revolutie zich tot v°ltrokken heeft op het moment dat zij tiet uibarsting komt. Misschien is dit niet 'et ,i a"e revoluties het geval. Vast staat ech- "gd Öe formule waaraan soms met ongerech te eh soms ook met pijnlijk optimisme de e6r] 111 van resolutie gegeven wordt en waarmee conferentie pleegt te besluiten, in den re- te weinig meer en dikwijls zelfs minder zegt g6e "e invitatie welke de geïnteresseerde re- buigen ter conferentie opriep. 'lVec Pransche journalisten maakten de ba- °P der conferenties welke aan het pro- Sc[,etn der herstelbetalingen en der oorlogs te b'den waren gewijd. De een berekende dat (.Conferentie van Lausanne de zestiende was hSerie. De andere kwam tot het besluit dat f zich voor de zeventiende maal verzamelde Uj "et kan dus niet anders of een van beiden tjj6' zich vergist hebben. Wie zal het hun ech- r^. -walijk nemen nadat de gedelegeerden van tj bua naar Londen en van Parijs naar Den bokken, terwijl aan de namen van vrijwel (jj? badplaatsen in Zwitserland en Zuid-Frank- W "e bittere herinnering eener conferentie *rbo] °hden is? ?ai Lausanne een uitzondering vormen op de t6t0stel°oze eentonigheid van veertien jaren con- Ze ®erenEen oplossing der problemen van on- lity tijd is wat veel gevraagd en het lijkt zelfs S om de oorlogsschulden en herstelbetalin- o,a als eenige of overheerschende oorzaak der 8j( ^bomische crisis te beschouwen. (Berekende Oq" resident Coolidge dezer dagen niet dat de tij,'°Ssschulden de begrootingen der schatplich panden slechts met 1 tot 4 pCt. bezwaren?) j^V*aar zal Lausanne tenminste iéts brengen9 verlichting van den schuldenlast? Een basis (Vr°P de aanstaande Oeconomische Wereld- li, "lerentie iets bouwen kan? Een ontspanning ae verhouding der uitgemergelde debiteuren tk,er crediteuren die niet betalen kunnen zon- betaald te worden? V Is waar dat de Vereenigde Staten die den i^tel van het probleem in handen houden, ge- L'Berd hebben in Lausanne vertegenwoordigd Maar men kan ze benaderen, niet aan zijde van den Oceaan, in het onverbidde- oe ta, haar mate kjj "en wil, we Wallstreet, doch op denzclfden oever van ty Léman-meer, slechts 65 kilometer naar het Csten, te Genève. Zij verklaren zich tot onder delen bereid, zoo gauw de wereld er van af tl)' 12.500 millioen gulden per jaar aan oorlogs- k te besteden, d Lausanne staat onze tijd, onze wereld op to., tweesprong. Men kan er, gelijk zoo dik- tC te voren geschiedde, den onontwarbaren tWDs der vastgeloopen diplomatieke onderhan- bgen op de tafel smijten, de problemen, zoo- fj.'Iat heet, laten doodslaan door de deskundi- een goed heenkomen zoeken voor de we- (fj/^ijde teleurstelling en alle verantwoording ^"uiven 0p (je anderen. lK°ch men kan er ook de vraagstukken, welke de orde zijn, moedig onder de oogen zien en ÏSI Vatten met eenigen goeden wil. Duitschlands Seu'hmer, Italië's schrapping der schulden, En- abds eenheids-front tegen Amerika, Herriot's 'j zeggen met opzet niet: Prankrijks be- k-VPen van den nood in Duitschland, dat alles biooi het ook lijkt, heeft niet meer waarde het de uitdrukking is van den welke alleen maar tot iets leiden Al Zou ons in Lausanne sensatie wachten, dan fyb) vandaar nog geen oplossing. tv'1' wij vragen, wat wij hopen is een basis eindelijk begonnen zal kunnen worden Ik e'en moeilijken en zonder eenigen twijfel l^eltirigen opbouw van Europa dat onder 'k .l'en jaren Vrede zwaarder leed dan onder 1 maanden van den verschrikkelijksten oor- kelken de wereld ooit heeft gekend. (k"1 kwart over tien hedenmorgen werd de ei-entie van Lausanne geopend in het eel van Ouchy. Vertegenwoordigd waren \h6s ultnoodigende staten Duitschland. (t) bkrijk. Engeland. Italië, Japan en België. zes uitgenoodigde staten: Griekenland bj^'o-Slavië, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowa- Jojo Portugal. Volgens het besluit dat de uit- Jsjb'gende landen reeds gisteravond in een ge- Jw;® bijeenkomst genomen hadden, koos de nt'e voorstel van Herriot, Ramsay h Lonald tot haar voorzitter. Perste rede werd uitgesproken door Giu- fe?® Motta die als President van den Zwitser- *lt] Bondstaat de rol van gastheer vervulde sP)'ak van de oeconomische crisis en de N rt'1 voortvloeiende belangrijkheid der taak Vt conferentie, om nog eens zijn onwankel- W vertrouwen ip de internationale organi st) van den vrede en de daaraan onderwor économische welvaart uit te spreken 't|l(a Is de typische vertegenwoordiger van 't 't, dat voor de helft uit hotelhouders bestaat \jbractisch allen conferentie-belustigden een 'e mdak verschaft, en hij speelt zijn rol met (Vran'e van een handig advocaat. N» eigenlijke openingsrede der conferentie Jw gehouden door den voorzitter. Ramsay VUt>nald die de ijselijke neutraliteit van den 'e "tiet-den-hamer meermalen varen liet om atting te verdedigen welke hij persoon de onderhavige problemen heeft. JU groot gedeelte van zijn rede was gewijd oeconomische crisis, „de meest funestp f'tu öe wereld ooit in tijd van vrede heeft ge- ,%7.rd-Nog onlangs liet het oeconomisch van den Volkenbond weten dat het ':rf van den internationalen handel momen Mft 6 helft en misschien zelfs minder dan de Nip bedraagt van het cijfer over het eerste »tster van 1929, dat het aantal werkloozen 1 verdubbeld is, dat er vandaag 20 a „"'oen menschen werkloos rondloopen en algemeene toestand van dag tot dag Wordt." fit) aker wil er vooral op wijzen dat de we- thJW0°r een catastrofe staat. Ook de mees' %e regeering kan hier geen oplossing v.bb. Om een bankroet te vermijden moet De crisis heerscht niet alleen in enkele groote landen. Ook is er geen herstel mogelijk door maatregelen welke sommige staten op eigen houtje nemen. „Niets is zoo klein als een wereld." En na opgewekt te hebben tot moed en een klaren kijk op de werkelijkheid, komt het doet der Conferentie, „één der oorzaken van der noodtoestand" aan de orde: „de financieele erfenis van den oorlog voor wat betreft haar terugslag op de oeconomie." Volgt een citaat uit de laatste regelen van het rapport der deskundigen die in December te Bazel bijeenkwamen op verzoek van Duitsch land: „Een regeling van het totaal der schulden tusschen regeeringen een regeling welke, zoo men nieuwe rampen vermijden wil. zonder uit stel moet plaats hebben; is in de huidige verwarde situatie der wereld de eenige duur zame maatregel welke het vertrouwen vermag te herstellen dat de voornaamste voorwaarde is der oeconomische standvastigheid en van den duurzamen vredeWij doen een beroep op de regeeringen wier taak het is te handelen Wij hopen dat zij zonder talmen zoodanige be sluiten zullen nemen als noodig zijn voor eene verbetering in de crisis welke alle volkeren treft." Spreker gelooft dat de mogelijkheid om door middel van conferenties tot een accoord tus schen regeeringen te komen, heden „een harden toets" ondergaat. Voornamelijk komt het er op aan snel te handelen. „De wanhoop is een vesting welke alleen in een aanval genomen kan worden en waartegen een langdurig beleg niets vermag." En dan wordt de Voorzitter plotseling eerste vertegenwoordiger van Engeland: „Verbintenissen kunnen niet eenzijdig ver broken worden. Niemand zal hier, geloof ik, dit beginsel in twijfel trekken. Maar het heeft ook een tegenhanger en dien tegenhanger moet mer even goed erkennen als het beginsel-zelf: wan neer men een in-gebreke-blijven vermijden wil dan moet men, bij accoord, de verbintenissen herzien waarvan de uitvoering onmogelijk ge worden is." Geen theorie maar practijk! Men moet zich bepalen tot de zaak waar het om gaat. „Het gaat er hier niet alleen om te weten of de plannen welke men tot heden heeft ge formuleerd, ondragelijke lasten hebben opge legd, maar of ze door hun oeconomische, finan cieele en commercieele zwakte hebben bijgedra gen, en zoo ja, in welke mate, tot den betreu- renswaardigen toestand waarin de wereld zich thans bevindt." Evenals Motta, betreurt ook Ramsay Mac Donald de afwezigheid der Vereenigde Staten Hij hoopt echter op hun medewerking „bij de beschouwing van enkele nog grootere vraag stukken": de Oeconomische Wereld-Confe rentie. In zijn peroratie kan de Britsche Premier niet nalaten nog even te tippen aan de saamhoorig- heid der Ontwapenings-Conferentie te Genève en de Conferentie voor Herstelbetalingen en Oorlogsschulden te Lausanne. Hij bepaalt zich echter tot wat oratorische phrasen. Zijn plan om beide conferenties onscheidbaar samen te klinken, heeft hij tijdens zijn besprekingen met Herriot moeten opgeven. Dat wordt althans te Parijs beweerd. De algemeene indruk van deze eerste bijeen komst? Die is uitstekend! Vooral dat er van Pransche zijde nog geen enkele officieele of officieuze reactie merkbaar is tegen de door Ramsay MacDonald verkondigde noodzaak om verdragen te herzien wier uitvoering onmoge lijk is gebleken, wordt als een gunstig voortee ken beschouwd. Het communiqué dat de besprekingen Her- riot-MacDonald Zondag te Parijs besloot, repte van een „gemeenschappelijk inzicht" der beide staatslieden. Zou dit inzicht, gelijk men hier en daar aarzelend durfde te hopen, toch ver der gegaan zijn dan het besluit om Duitsch land een nieuw moratorium te verleenen van 1 Juli tot 15 December? Von Papen, de nieuwe Kanselier van het Reich, doorstond zijn vuurproef uitstekpnd. Hij volgde de rede van MacDonald met de grootste aandacht zonder dat iets zijn gevoelens ver raadde. Morgen zal hij den toestand van zijn land uiteenzetten. Men weet op het oogenblik nog niet of bij die gelegenheid de zitting openbaar of geheim zal zijn. Het schijnt eqjater dat hü tijdens het onderhoud dat hij vanmiddag mer den Franschen Premier had, dezen zijn verkla ring lezen liet en dat Herriot er genoegen mee nam.4. Is het dus mogelijk dat wij aan het begin staan eener conferentie, natuurlijk niet zonder Duitsch-Pransche tegenstelling, maar met een Duitsch-Fransche tegenstelling welke weg te confereeren valt? In de persconferentie welke Von Papen, Von Neurath en Von Schwering gisteravond hiel den, waren ze. ondanks dat het gejeremieer overheerschte, nog tamelijk ondubbelzinnig in hun eisch: dat Duitschland van den last der herstelbetalingen ontheven worde. v -V zijn hulp aan het individu verminde- alle gevolgen van dien. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit noordelijke richtingen, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog warm weer, behoudens kans op onweer. Verdere voor uitzichten: Waarschijnlijk nog droog, warm weer. Nachtvorstverwachting: Geen nacht vorst. Zon op 4.39, onder 9.23. Volle Maan n.m. 1.58 -— Licht op 9.53. Illllllllllllllll Terwijl tot dusver aldus meldde het cen trale Centrumorgaan de „Kölnische Volkszei- tung" in opvallenden druk de organisato rische opbouw der nationaal-socialistische partij uitliep in twee organisatieafdeelingen, aan wier hoofd de partijleider Hitier stond, is dezer da gen een verandering in den partijopbouw vol trokken in dier voege, dat alle draden der partijorganisatie thans in de handen van Gregor Strasser samenkomen. Hij staat thans als leider der geheele Rijkspartij naast Hitier en heeft door de beheersching van het appa raat een volheid van macht gekregen, die in critieke situaties die van den partijleider moet overtreffen. Uit de verordening, waarbij Hitier Strasser tot majordomus heeft gemaakt, blijkt ook, dat Strasser bij deze vermeerdering van zijn machtsbevoegdheden nog voorwaarden kon stellen. Er staat namelijk in dat Strasser de leiding der vereenigde afdeelingen op zich neemt. „Tegelijk met den maatregel, dat op zijn voorstel alle afdeelingen, die zich met econo mische vraagstukken bezig houden, tot één worden vereenigd, waarvan de leiding binnen de omlijsting van de leiding der Rijksorganisa tie toevectrouwd wordt aan partijgenoot Wal ter Funk." Strasser heeft dus de opperleiding over het organisatiewezen e n over de econo mische politiek gekregen en wel, zooals het in de verordening staat „op zijn voorstel". Wij, aldus de „Köln. Volksztg." gelooven niet aan deze formuleering. Wij hebben reden aan te nemen, dat dit „voorstel" een paleis revolutie in de stille, verborgen Kamers van het Bruine Huis is geweest, die met een capi tulatie van Hitier en een overwinning van de richting-Strasser is geëindigd. Deze paleisrevo lutie heeft zich waarschijnlijk op de eerste plaats gericht tegen de afspraken van Hitier met generaal Von Schleicher. De aanvallen van Dr. Goebbels tegen het kabinet Schleicher- Papen moeten opgevat worden als eerste tee kenen van den anti-Hitler-koers in de partij. Men herinnert zich, dat een zelfde soort van revolutie tegen Hitler plaats had, toen deze met Rijkskanselier Brüning aangewezen was, om den ambtstijd van Von Hindenburg langs parlementairen weg te verlengen. Overigens moet de aandacht er op gevestigd worden, dat met Strasser de socialistische richting aa.i het hoofd is gekomen en thans alle economische afdeelingen beheerscht en wel dusdanig dictatorisch, dat voortaan alle nationaal-socialistische voorstellen in parlemen taire lichamen van dorpsgemeenteraad tot Rijksdag toe. die zich bezighouden met princi- pieele vraagstukken ook van economischen aard, vóórdat z:' gesteld worden, den leider der Rijksorganisatie Strasser moeten worden voor gelegd. De beslissing moet, zoo noodig, zelfs te- lephonisch worden aangevraagd. Strasser geeft verklaringen bij deze verorde ning en constateert, dat door haar de controle over de organisatie volkomen is geworden en dat iedere partijbeambte thans elk oogenblik vervangen kan worden. Strasser heeft daardoor de macht in zijn han den vereenigd, die ongeveer dezelfde is als die van den secretaris-generaal van de communis tische partij Rusland, Stalin. Er ontbreekt alleen nog aan. dat Strasser den staat zelf in handen krijgt. De ryksorganisatieleiding van Strasser lijkt trouwend reeds thans in alles op een staatsopbouw. Hy verklaart zelf, dat dit het geval is. Men mag met spanning verwach ten, wat Schleicher nu zeggen zal. Strasser bouwt dus den administratieven na- tionaal-socialistischen staat op. Het is van be lang hierby te voegen, dat de S. A. (Sturm- Abteilungen) in bruinen uniform niets anders zyn dan de toekomstige militie en de S. S. (Schutz- staffeln) in zwarter uniform de toekomstige politie van het Derde P.yk is. Nemen dt nationaal-socialisten de macht in handen, dan is het Derde Ryk al geheel kanten klaar en Stalin-Strasser kan dictatorisch gaan regeeren. WASHINGTON, 17 Juni. (V.D.) President Hoover heeft zijn candidatuur voor het nieuwe presidentschap der Vereenigde Staten, welke hem door de republikeinsche conventie te Chi cago is aangeboden aanvaard, evenals Curtis de hem aangeboden candidatuur voor het vice-presidentschap. WEENEN, 17 Juni. De schepenrechtbank heeft Matuschka, den pleger der spoorwegaan slagen, wegens openbare gewelddadigheid tot zes jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Na deze zes jaar zal Matuschka aan de Hon gaarsche justitie worden overgeleverd. Vrijdag was de laatste dag van het gerucht makende Matuschka. proces. Er moesten nog zeven getuigen worden gehoord, 0. w. de vrouw van den beklaagde. Mevrouw Matuschka, die reeds vóór het be gin van de zitting was verschenen, was zeer opgewonden en verklaarde steeds weer, dat haar man een gek is. Ook nu werd de by zon dere belangstelling van Matuschka gewekt door het zich in de rechtzaal bevindend model van een waterturbine. Eerst na eenigen tyd bemerkte hij zijn vrouw in de getuigenbank Hij lachte tegen haar en knikte haar toe, doch barstte eenige malen daartusschen door in snikken uit. Mevrouw Matuschka vertelde o. m. dat Ma tuschka met alle mogeiy'ke uitvindingen en plannen neeft rondgeloopen, waarmee hy vele milliarden wilde verdienen. Matuschka heeft er ook van gesproken een soort communisme op godsdienstigen grondslag te vestigen, waar bij hij verklaarde, dat hij geen socialisme wilde doch het communisme, zooals Christus het ge leerd had. Bij deze uit'ating schreeuwt Ma tuschka zyn vrouw toe: Ik heb je eens gezegd, ik hou van je en je zult mij toebehooren. Mevrouw Matuschka weent bij het hooren van deze woorden en zakt in elkaar. Na een uur is haar verhoor dan geëindigd. Op voorstel van de verdediging werd de vrouw van beklaagde nog eens in de zaal ge roepen om over de oorlogservaringen van haar man en zyn houding ten opzichte van den oorlog in het algemeen te vertellen. Toen me vrouw Matuschka de zaal weer verliet sprong beklaagde op en vroeg met zijn vrouw gedu rende de pauze te mogen spreken. De voor zitter wees dit verzoek echter af. Op de gang viel Matuschka in onmacht, doch kwam eenigen tijd later weer by, nadat men er moeite voor gedaan had. Daarna volgde de voorlezing van verschei dene aktestukken, waarop de voorlezing van het psychiatrische rapport volgde. In de middagzitting werd eerst door profes sor Bischoff als psychiatrisch deskundige ver slag uitgebracht. Volgens hem heeft beklaagde een sterke behoefte om zich te laten gelden, een uiterst sterk aanpassingsvermogen, hy is een strever en eerzuchtig en wenscht een groote rol te spelen. De deskundige kwam vervolgens op de door Matuschka beweerde invloeden van den „geest Leo" te spreken en verklaarde met groote be slistheid, dat de beklaagde simuleert. Van geestesziekte is by hem geen sprake. Ook ten tyde der spoorwegaanslagen is Matuschka niet van zyn verstand beroofd geweest. De tweede deskundige, hofraad Hoevel, on derstreepte nog eens met nadruk, dat de be klaagde geestesziekte simuleert. WEENEN, 17 Juni. De uitspraak in het Ma- tuschka-proces viel Vrydagavond te 20 uur 20. Matuschka werd veroordeeld tot zes jaren zware kerkerstraf, verzwaard met een vasten dag en een harde legerstede op iederen 31 De- oember en 30 Januari. Als hy zyn straftyd zal hebben uitgezeten, wordt hy uitgewezen. Bo vendien zal hy de proceskosten moeten beta len en een schadeloosstelling uitkeeren aan de Oostenrijksche bondsspoorwegen tot een bedrag van 4199 schellingen. De preventieve hechtenis sinds 7 October 1931 zal in mindering van den straftijd worden gebracht. In de motiveering van het vonnis noemde de voorzitter als verzwarende omstandigheid de herhaling der aanslagen en de bedoeling van den dader om gevaar te veroorzaken. De voorzitter wees op Bia Torbagy met zijn vree se'.ijke uitwerking. Als verzachtende omstandigheden golden de bekentenis van beklaagde, de omstandigheid dat bij den eersten aanslag (op Oostenrykscl) gebied) geen ongeluk gebeurde, de goede naam van beklaagde, zijn psychische minderwaar digheid en zyn bezorgdheid voor vrouw en kind. Matuschka nam het vonnis volkomen rus tig op. Op de vraag, of hy in hooger beroep dacht te gaan, boog hy en antwoordde: „Dat wil ik alleen zeggen, het was mijn eenige vloei, wat ik hier gezegd heb, tot myn laatste harte- klop." RIME l\IK f LAUSANNE, 17 Juni. De beraadslagingen der financieele deskundigen betreffende het probleem van een leening voor Oostenryk zijn vrywel ge reed. In de zitting van heden zal de president van de Oostenrijksche Nationale Bank een on middellijke beslissing eischen in de leenings kwestie, aangezien anders Oostenrijk onmiddel lyk een transfermoratorium moet afkondigen In verband met den buitengewonen ernst van den toestand zijn de politieke aspecten zeer op den achtergrond getreden Het politieke plan van Tardieu is by de besprekingen niet meei vermeld. Frankrijk stelt als eenige voorwaarde, dat de leening voor Oostenrijk het begin moet vormen van een saneering van alle Donau- staten. Volgens het tot dusverre opgcste.de plan zouden in de leening van 300 millioen schilling' participeeren: Engeland met 100 mi! lioen. Frankrijk 100 millioen. Italië 30 millioen m de overige bij den Oostenijkschen handel ge- interesseerde landen, w.o. Duitschland 70 mil lioen. In deskundigen kringen bestaat de opvatting. 4\e thans ook gedeeld wordt door Fransche kringen, dat een ineenstorting van Oostenrijk 'ou leiden tot een hevige ontreddering van de geheele Europeesche kapitaalmarkt. LONDEN 17 Juni. In het Lagerhuis is gis teren de as. conferentie van Ottawa ter spra ke gekomen. De minister voor de dominions, Thomas, noemde het de plicht der min'sters, wanneer zy elkander ontmoetten en tezamen een vierde gedeelte van de bevolking der wereld vertegen woordigden met alle klassen, gelooven en po litieke richtingen de middelen te zoeken, om him energie te richten op het verkrygen van een grooteren en vrijeren handel. De moeilijk heid zal gevormd worden door het in overeen stemming brengen van de verschillende be langen. Hierbij komt vanzelf de kwestie der tarieven aan de orde en tegelijk daarmede het probleem der rijkspreferentie. Betreffende de secundaire industrieën in de Dominions stelde Thomas voor. dat verschil lende artikelen die niet in de Dominions wer den gemaakt en die beter en goedkooper in Brittanië gemaakt kunnen worden, zouden worden onderworpen aan een proces van ra tionalisatie. Verder staan op de agenda de monetaire en financieele kwesties, die het geheele pro bleem der valuta moeten omvatten. Spr was van meening. dat de verandering in de we reldtoestanden en de veranderde betrekkingen in het Britsche Gemeene-best de hoop en het geloof rechtvaardigden, dat uit de conferentie een lichaam zou kunnen voortkomen, hetwelk alle dominions zou vertegenwoordigen en da- gelijksch contact zou kunnen houden. De politiek der regeering is van dien aard, dat zy absoluut vrij en onbelast met open geest naar Ottawa gaat, bereid ieder probleem naar eigen waarde te onderzoeken en bereid de problemen aan te vatten zonder eigen ver- antwoordelykheden en verplichtingen te ver geten, maar tevens met open oogen voor een breederen kyk op den toestand. Wanneer men met een algemeene overeenkomst de uiteen- loopende belangen zou kunnen verzoenen, zou dit een groot voordeel voor de wereld vor men. Baldwin verklaarde: De conferentie wordt gehouden op een oogenblik, dat wy ons op een kruispunt bevinden. wy moeten voortgaan op den weg van eco nomische eenheid, tezamen met de Dominions, of wy zulien geleidelyk meer en meer uit el kaar geraken en economisch gescheiden wor den- De evolutie gaat naar een uitbreiding der groote economische eenheden en ik hoop dat wij in de toekomst groote wijzigingen in Europa zullen zijn, of het zal met den han del van Europa gedaan zyn. MUENCHEN, 17 Juni. (W.B.). De „Völkische Beobachter" opent heden met een decreet van Adolf Hitler, waarin deze de her-oprichting der Storm-Afdeelingen beveelt. Met de doorvoering van dit besluit belast Hitler den chef van den staf, Roehm. Ook de groepleiders der S. A vorden voorloopig opnieuw benoemd. De S. S. worden opnieuw opgericht onder leiding van rijksleider Himmler. Ten slotte publiceert het blad oproepen van de leiders ;an S. A.. S. S. en Hitlerjeugd. In den Beierschen Landdag verschenen van morgen de nat. socialisten reeds in bruin hemd met een hakenkruis op de mouw. Na eenige consternatie werd de zitting opgeheven. KEULEN, 17 Juni. (V.D.). De katholieke Kölnische Volkszeitung" schryft over de nieuwe noodverordening o.a. het volgende: De nieuwe vrijhe'den worden begeleid door een vloed van ambtelyke bezweringen en waar schuwingen. De rijksregeering hoopt, dat het volk zich deze vryheid zal waardig toonen. Deze hoop en vrees der rijksregeering bewijzen beter dan vele woorden in welk twijfelachtig avon tuur zij zich heeft gestort. Vrijheer von Gay! leeft op zijn sympathieke wijze de pers een gelijkmatige toepassing van de nieuwe bepalingen voor alle bonden en partijen beloofd. Maar de vraag wordt niet beantwoord, of hij ook de macht heeft die vrijheid voor allen te waar borgen. Niemand zal kunnen loochenen, dat deze noodverordening een geschenk aan de natio naai socialisten en daarom van partijpolitie ken oorsprong is. Een der voorwaarden is thans "rvuld, die de nat soc gesteld hebben voor het dulden van het kabinet von Papen—Schleicher MECKLENBU.. j, 17 Juni. (W.B.). Naar aan •eiding van de afkondiging van de politieke Engelands, Italië's en België's standpunten te Lausanne. Ontploffing in droogdok te Montreal. Vele persoonlijke ongelukken. Matuschka tot zes jaar zware kerkerstraf ver oordeeld. Overwinning der burgerlijken in Chili. Hongersnood in Chineesch overstroomingsge- bied. Overwinning der nationalisten op Malta. De interpellatie-Kupers in de Tweede Kamer. Landgoed en boerderij te Nijverdal afgebrand. O ïoodverordening heeft de regeering het verbod van politieke vergaderingen en optochten in de >pen lucht opgeheven. Zy hoopt, dat de partijen lies zullen vermijden, wat tot wrijving met colitieke tegenstanders kan leiden. Ingeval van excessen zouden anders opnieuw beperkende -malingen moeten worden genomen In Hessen is het tot dusverre bestaande al -;emeene uniformverbod volgens par. 20 van de nieuwe rijksnoodverordening opgeheven. De Hessische minister van Dinnenlandsche eken betreurt dezen maatregel, doch ziet zich op het oogenblik niet in staat een andere regeling te treffen, welke hij in het belang van het handhaven der openbare veiligheid en der orde dringend noodzakelijk acht. MONTREAL, 17 Juni. (Reuter.) Aan boord van het Engelsche petroleumschip „Cymbeline". dat hier in het droogdok ligt, heeft Vrydag een hevige ontploffing plfeats gehad, waarvan de gevolgen nog niet geheel zijn te overzien. Na de eerste explosie volgden twee andere, waar door het schip in brand geraakte. MONTREAL. 17 Juni (Reuter) Totnogtoe zyn op het petroleumschip „Cymbeline" 10 dooden geborgen Men vreest, dat zich in het koelruim nog 13 lijken bevinden. Het aantal der gewonden is tot 63 gestegen. MONTREAL 17 Juni. (Reuter). Op de tank boot „Cymbeline" zyn reeds 23 lijken gevonden, waaronder dat van het hoofd van de brandweer te Montreal en drie van zyn mannen, die ver rast zyn door de tweede ontploffing. GENèVE, <7 Juni. (V.D.) De in verschillende bladen verschenen berichten inzake een aanslag op den chef van het Zwitsersche departement van Financiën bondsraad Musy, zyn ten deele ernstig overdreven Er'^e hier geen sprake van een aanslag, doch slechts van bedreiging. Een vroegere graanhandelaar, die door tydens den oorlog door de autoriteiten ingevoerde beper kingen in het vrye handelsverkeer in benarde omstandigheden is geraakt, had in een vlaag van verstandsverbystering het plan opgevat zich te wreken op een lid der Zwitsersche re geering. Toen hij zyn daad wilde plegen, zag hy zelf het onzinnige er van in en zag hy er van af zyn voornemen ten uitvoer te leggen, ging rustig naar huis, waar hy door de politie werd gearresteerd. PARIJS, 17 Juni. (Reuter.) Paul Boncour is heden uit Genève teruggekeerd. Hy verklaarde voornemens te zyn het Fransche leger geheel te hervormen, hetgeen echter afhankelyk is van de resultaten van de conferenties van Genève en Lausanne. Hedenavond nog zal hy bespre kingen hebben met de generaals Weygand en Gamelin. BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 PREMIER. DUPLEX-STOFZU1GERS t 165.—. iNo r\ v nu minui rri 7 Hoogste stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 765

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1