STADSNIEUWS NAAR DUBLIN I Caibert Costuums >CHRISTIAANS' jüïï tWIJ RUIMEN NIET OP ZATERDAG 18 JUNI .ZIEKENZORG' Uitbreiding van het fonds Verbetering Personalia Aanbestedingen Crisis-vergadering Bloembollen cultuur De autotocht voor ouden van dagen Wij zwemmen! Opening Garage Sonnemans HERINGA WUTHRICH, Burgerlijke Stand Gemeenteraad Den Bisschoppen een feestelijk vaarwel toegewuifd te IJ muiden De Graal weer present Huisvesting Prov. Wat er staat Maatschappij tot bevordering der Toonkunst Nieuwe Begraafplaats PROV.STATEN VAN NOORD-HOLLAND ^GOEDERENHANDEL MUZIEK Mannenkoor „Caecilia" HET STUCAPOORSCONFLICT Regelingsconferentie niet door gegaan AGENDA 19 V erkeersongevallen Jeugdige brandstichter Winkeldievegge Luxor-theater Romantiek en oorlog 20 Apotheekdiensten St. Vincentius-Bibliothek#1 Stofzuigerhuis MAERTE^ Rembrandt Theater Der Weg ins Brand te Concert in den Hout Fr. u BURGEMEESTER COLlJ^ OVERLEDEN Plotseling dood gebleven rie' W. Brakel Jr. Botermarkt 17 In een buitengewone ledenvergadering stelde het bestuur van Ziekenzorg aan de orde,de stichting van een z.g. fonds B. Dit voorstel werd ingeleid door den heer M. H. Groenendaal, welke een overzicht gaf van de werkzaamheden van een commissie, bestaande uit de heeren P. Bruyn, C. Baay en M. H. Groenendaal, welke opdracht kreeg een onder zoek in te stellen, in hoeverre voor Z. Z. op dit gebied een taak was te vervullen. Het beduidende aantal menschen, welke met hun inkomen even boven de door de zieken fondsen gestelde weistandsgrenzen vallen en wel ke groep vrijwel buiten alle sociale maatrege len vallen, welke getroffen zijn voor de men schen met lagere inkomens, terwijl toch ook voor deze, z.g. middenstanders, ziekte in het gezin een buitengewone zware post is, is aan leiding geweest dit onderzoek in te stellen. Het publiek heeft het vertrouwen verloren in de maatschappijen, welke de ziekteverzekering tot haar arbeidsveld hebben gemaakt en zeer terecht. Wel mag hierbij niet worden vergeten, dat het publiek zelve ook wel eenige schuld draagt van de werkwijze dezer instellingen, wel ke, gedreven door een concurrentie-wedijver, de premiën zoodanig moesten stellen, dat er van een behoorlijke regeling van de rechten der verzekerden niet altijd gesproken kon worden. Het pub'iek heeft er zich rekenschap van te geven, dat wil het, door middel van verzeke ring het risico van ziekte overdragen, men daarvoor ook een behoorlijke premie heeft te betelen. Men is eenerzijds door een feilen concurren tiestrijd en hooge uitgave voor interne aange legenheden, anderzijds door de wijze, waarop het publiek meende de verzekering te kunnen gebruiken, een totaal verkeerde werkwijze geen toepassen, welke uit moet, of is geloopen op ernstige leemten. Men heeft zeer sterk de behoefte gevoeld aan een goed fonds voor de beter gesitueerden en waar is deze materie veiliger en beter op te lossen dan in de vereeniving, waarin de leden zelf persoonlijk invloed uitoefenen op den gang van zaken. De bedoeling is om het fonds B. naar verhou ding van het ledental invloed in het bestuur te geven. De leden van B. worden dus gewoon lid van de vereeniging Ziekenzorg, alleen ondergebracht in een aparte afdeeling. Langs een vast afebakenden weg zullen w ons fonds B. moeten leiden, waarbij het „zelf mede verantwoordelijk zijn" voor het goede ver loop van het fonds een waarborg is, dat de le den hun volle medewerking zullen geven om het doel te bereiken, terwijl, waar het fonds geen behoefte heeft zich in een concurrentie-strijd te begeven, waarborgen aanwezig zijn, dat de rechten der leden behoorlijk zullen kunnen worden nagekomen. De commissie, zoo evrvolgde de inleider, heeft na een langdurige en nauwgezette studie de vas te overtuiging, dat het ziekteverzekerings-vraag- stuk voor de bedoelde categorie van het zieken fondswezen in 't algemeen dit reeds bewezen heeft. Het fonds B. wil haar le^en garandeeren: ver goeding van visite van huisartsen, geneesmid delen, specialistische behandeling, tandheelkun dige behandeling, ziekenhuisverpleging en ope ratie -(- vervoer naar 't ziekenhuis, uitkeering bij bevalling, vergoeding voor Röntgenologie, bril len en breukbanden. Na onze onderzoekingstocht op het terrein van deze materie, heeft de commissie net bestuur voorgesteld, tot stichting van het fonds over te gaan, waaraan zooals deze vergadering be wijst, het bestuur gehoor heeft gegeven. De financieele zijde is ook serieus bekeken en beoordeeld en wij meenen al'e waarborgen te hebben, dat alles normaal en vlot zal ver- loopen. Na een uitvoerige discussie, waaruit bleek dat de leden na deze inleiding dit voorstel met sym pathie ontvingen, werd de stichting van het fonds B. met algemeene stemmen aanvaard. De voorzitter de heer P. Bruyn, deelde nog mede, dat de inschrijving in de nieuwe afdee ling opengeste'd was en dat deze zeer binnen kort officieel in werking zal gaan. De rondvraag bracht verschillende interne vereenigingszaken aan de orde, welke tot een zeer geanimeerde gedachtenwisseling leidden. Om ongeveer tien uur sloot de voorzitter deze vergadering. Men verzoekt ons er de aandacht op te vesti gen, dat morgen in de kerk van den H. Anto- nius (Nieuwe Groenmarkt) de Hoogmis te negen uur is en te elf uur de laatste, een stille H. Mis zal worden opgedragen. Dit ter verbetering van het bericht in de „Paterskerk", waarin abusievelijk staat, dat de Hoogmis te 9 uur en de laatste H. Mis te half elf zou zijn. Bij ministerieele beschikking zijn in de com missie, in 1932 belast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid voor onder wijs in handelsterminologie en handelscor respondentie in vreemde talen wenschen te verkrijgen, benoemd: tot lid en voorzitter: dr. S. Elzinga, inspec teur van het middelbaar onderwijs in de 5de inspectie en tot lid o.a. G. K. W. Bakker, beiden te Haarlem. De heer J. Hulst, ontvanger der directe be lastingen, is bij ministerieele beschikking ver plaatst van Edam naar Haarlem. Aan de Universiteit te Leiden is bevorderd tot arts de heer M. Bruining, alhier. Vrijdagmorgen werd vanwege den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noordholland, in het bureel Zijl- weg 24 te Haarlem aanbesteed: het maken van een rijweg en rijwielpaden met een verharding van betontegels, met bijkomende werken, op gedeelten van den Rijksweg no. 9 (gedeelte Velsen—Alkmaar) in de gemeenten Heemskerk, Castricum en Limmen. Raming 98.000. Ingeschreven werd als volgt: N.V. Bitumen- weg, Utrecht 83.835.—; Firma C. H. Mommers, Haarlem ƒ93.179; Hollandsche Betonmij., Den Haag 88.800; N.V. Aannemingsmij. H. J. Ten- siepe, Winterswijk, ƒ95.600; N.V. Jaarsveld's Wegenbouw, Silvolde ƒ91.400; Firma Joh. Die naar en Zn„ IJmulden ƒ90.179; N.V. Aanne mingsmij. v.h. Gebr. Hogenbirk, Laren ƒ88.453; Ned. Bazaltmij., Zaandam ƒ85.800; N.V. Ge- ruischlooze Weg, Heemstede 88.750; N.V. Ned. Bouw- en Aannemingsmij., Bussum ƒ96.400; N.V. Aannemingsmij. v.h. P. C. Zaanen, Tilburg ƒ96.864; N.V. Rosendaal's Aannemingsmij., Enkhuizen ƒ83.450; H. A. Jaarsveld, Apeldoorn ƒ91.730; J. Ooms Pz., Avenhorn, 114.850; N.V. August van DijkTick, Bergen op Zoom 83.948. Voorts werd aanbesteed: het uitvoeren van verf- en behangwerken aan gebouwen, kunst werken, enz. van het Noordhollandsch Kanaal, in zes perceelen. Raming: perceel I ƒ1000; perceel II 1300; perceel III 1100; perceel IV ƒ700; perceel V 1350; perceel VI ƒ650. Voor perceel I waren 13 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was J. Rood, te Water graafsmeer, voor 780. Voor perceel II waren 7 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was J. de Vries, te Beem- ster, voor 797. Voor perceel III waren ingekomen 10 biljet ten. Laagste inschrijver was L. Nijman, te Alk maar, voor 529. Voor perceel IV waren 10 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was W. Wagenmaker, te Koedijk, voor 450. Voor perceel V waren ingekomen 7 biljetten. Laagste inschrijver was M. Groenendijk te Breezand, voor 849. Voor perceel VI waren 5 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was M. Groenendijk, te Breezand, voor 470. De voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft tegen Maandag a.s. een bijeenkomst belegd, ter bespreking van de verschillende plannen tot inkrimping van de teelt met Regeeringssteun die in de laatste weken in vakkringen en vakpers tot uiting zijn gekomen, ten einde na te gaan of één gemeenschappelijk plan zou kunnen wor den ontworpen, dat de instemming van het vak in zijn geheel zou kunnen verwerven en in dat geval aan de regeering zou kunnen worden voorgelegd. Tot de bijeenkomst zijn, met eenige be stuursleden van de drie groote vereen'.gingen, uitgenoodigd bestuursleden der afd. Sassen- heim en degenen die in de vakpers plannen hebben medegedeeld. De penningmeester van het comité voor den autotocht voor ouden van dagen, de heer A. M. Buysterhoff (hotel „Lion d'Or", postgiro 20365) deelt ons mede, dat nog de volgende giften zijn ingekomen. Jhr. H. 10.— Johanna 0.50 Vergadering Drogisten a 9.73 Marie 0.50 K. 3.50 Mr. C. H. J. d. J. 2.50 Mevrouw B. I. V. 1.— G. 5.— Zuster A. K. 2.50 Totaal 4de verantwoording 35.23 Het bedrag is nog niet bijeen om de oudjes te geven wat zij gewend zijn. Wie helpt mee het nog ontbrekende bij el kaar te brengen? In het tijdvak I15 Juni zijn in de gemeen telijke zweminrichtingen 34526 baden geno men, verdeeld als volgt: Houtvaart mannen vrouwen Abonné's 1849 1662 35 ets. baden 174 166 10 ets. baden 1293 1136 Vereenigingsbaden 592 377 Schoolbaden 2325 1410 Kostelooze baden 4408 3978 Totaal 10641 8729 Delft mannen vrouwen Abonné's 3673 3487 35 ets. baden 298 279 10 ets. baden 1325 1477 V ereeniglngsbaden 68 39 Schoolbaden 2770 1740 Totaal 8134 7022 Aan een van de mooiste singels van Haar lem, Raamsingel 16 B, heeft de heer B. Son nemans hedenmiddag een garage, tevens repa ratie-inrichting, geopend. Dank zij een algeheele verbouwing van het vroegere heerenhuis, bedraagt thans de opper vlakte van de garage ruim 200 M2„ zoodat er een groot aantal auto's kan worden geplaatst. Bovendien is deze garage, die geheel van beton is opgetrokken, nog voorzien van de mo dernste gereedschappen, zoodat de heer Son nemans door de verplaatsing van zijn garage van de Emmakade naar den Raamsingel wei in een groote behoefte van deze wijk voorziet, temeer daar slechts weinig huizen, veelal be woond door gegoede particulieren, hier een eigen garage hebben en dus allen op een cen trale autostalling zijn aangewezen. HAARRLEM EXIDE BATTERIJEN. OOR REPARATIES. Geboren: 16 Juni G. A. H. v. Oldenmark Koenders z.; 16 Juni M. v. d. Pol—Houweling d.; 17 Juni E. de Ridderv. Heek z.; 17 Juni M. E. C. VeringaRietzschel d.; 15 Juni H. M. de Rooy—v. Duivenboden z.; 15 Juni M. M. E. J. HeemskerkSchouten z.; 15 Juni T. Pé- rubelv. d. Broek z.; 16 Juni T. C. G. Hum- melingKerkhoff d.; 15 Juni C. M. Snunk V. Norden z.; 16 Juni M. StoeltjeEmmer z.; 16 Juni G. DukSmit d. Overleden: 15 Juni H. J. Edelyn, 74 j., Es- schilderstraat. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 22 Juni 1932, des na middags ten 1 A ure, zoo noodig voort te zet ten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeeiingen en ingekomen stukken (lig gen ter inzage) Verzoek van dr. C. L. de Liefde om eervol ontslag als leeraar H. B. S. B met 5-jar. c. Verzoek Ls. v. d. Have om ontslag aü hoofd van school 13. Verzoek mej. G. Trap om ontslag als onder wijzeres aan school 22. 2. Balans enz. 1931 Woningbouwvereeniging „Zorgvliet". 3. Rekening, enz. 1931 voormalige corpora- tiën van ambachten, enz. 4. Ie Suppl. kohier Openbaar vervolgonder wijs enz. 1931/1932. 5. Kohier zakelijke belasting op het bedrijf dienst 1932. 6. Kohier straatbelasting 1932, 2e deel. 7. 3e Suppletoire begrooting dienst 1931. 8. Vergoeding Lager Onde.wijswet 1920: a. ingevolge art. 1C0 voor 5 bijzondere scho len; idem voor 2 bijbondere scholen. b. ingevolge art. 101. 9. Subsidie bijzondere schol voor buiten- -rewoon lager onderwijs (N. van der Laan traat 10. Aanschaffing meubilair school voor U. L. O. lett. B (Junoplantsoen). Zaterdagmorgen heeft onder groote belang stelling het vertrek van de „Marnix van Sint Aldegonde", met de pelgrims voor het Eucharis tisch Congres te Dublin plaats gehad. In den vroegen Zaterdagmorgen was het schip uit Am sterdam naar IJmuiden opgevaren. Aan de sluizen te IJmuiden, waar het schip te acht uur meerde, heerschte enorme drukte. De Graalafdeelingen uit de omliggende plaatsen, benevens de jeugdvereenigingen uit IJmuiden, met leiders en leidsters, hadden zich op de Noordersluis opgesteld. Bij het binnenvaren in de sluis van de Marnix zongen de Graalmeisjes den bisschoppen het Sacerdos et Pontifex toe. Nadat de boot was gemeerd, werd het „Uit de landen en de steden" aangeheven. Hierbij ver leende een korps, gevormd door werkloozen uit IJmuiden. muzikale medewerking. Tijdens het oponthoud in de sluis werd verder nog gezongen het „O Sterre der Zee" en het Wilhelmus, waarna Z. H. Excellentie Mgr. Die pen van het schip af den zegen gaf. Nadat nog was gezongen het „Aan U o Koning der Eeuwen" werd het sein tot vertrek gegeven; te half negen werden de trossen losgegooid en langzaam voer het statige schip onder luid ge juich van de achterblijvenden, de Noordzee tege moet. Keurig In gelid opgesteld brachten de Graal meisjes den gebruikelijken groet, door haar me deleden op het schip beantwoord, nog een krachtig „Excelsior. Alleluja, Vooruit!" weer klonk en de eerste groote etappe voor de mooie reis was ingezet. 11. Verhuring gedeelte grond Stationsplein. 12. Intrekking bouwverbod Damstraat 13. Aankoop gedeelte Goowatering. 14. Verkoop grond: a. ten Westen van de Goowatering (C. M. v. d. Beek); b. Schoter beekstraat (D. A. Appelboom). 15. Beschikbaarstelling gelden aanleg wegen ten Oosten Rijksstraatweg. 16. Beschikbaarstelling gelden extra kosten openen werkgelegenheid voor steuntrekkenden. 17. Intrekking raadsbesluit verleenen voor schot bouw woningen, won'ngbouwver. „De Voorzorg" en „St. Jozef" G. A.. 18. Verleenen machtiging instellen rechts vorderingen als bedoeld in artikel 25 der Mo tor- en Rijwielwet. 19. Verzoekschrift Nat. Comité tegen het Alcoholisme inzake verlaging maximum aan tal verloven-A. 20. Wijziging vergoeding verleenen verlos kundige hulp. 21. Wijziging precario-verordening 22. Samenvoeging Schoolartsendienst met Geneeskundigen Dienst 23. Verzoekschrift van M. van AkenPisa inzake het openhouden van „Cabaret Modem" des Zaterdags na 12 uur des nachts. 24 Aankoop van grond ten Zuiden xan de Amsterdamsche Vaart. 25. Reclames schoolgeldheffing Voorbereidend Hooger en M. O. Benoeming: a. lid Commissie voor de subsidies (vac. M. L. A. Klein). b. lid Burgerink Armbestuur c. lid plaatselijke Commissie van Toezicht op het M. O. d. twee onderwijzers aan de school voor U. L. O. lett. B (Junoplants). Indien een der leden h'erover het woord verlangt, zal een vergadering met gesloten deuren worden gehouden. Ged. Staten schrijven aan de Staten het vol gende Door het toenemen der werkzaamheden, 'in het bijzonder wegens het aanleggen van wegen en kanalen, is in het gebouw van den Provin cialen Waterstaat gebrek aan bureauruimte ontstaan, niettegenstaande door allerlei ver bouwingen en het inrichten van zolderruimten tot teekenkamers getracht is daarin te voorzien. De gevonden oplossingen bleven altijd gebrek kig. Thans bestaat echter geen gelegenheid meer aan alle ambtenaren eene behoorlijke werkruimte te verschaffen, terwijl ook het zich steeds uitbreidende archief moeilijk meer ge borgen kan worden. De eigenaar van het perceel Nieuwe Gracht No. 49, onmiddellijk grenzende aan de percee len nos. 43, 45 en 47, waar de dienst van den Provincialen Waterstaat is gevestigd, heeft zich bereid verklaard, dat perceel voor f 18.000 aan de Provincie te verkoopen. Het perceel is volgens het kadaster groot 380 M2. en heeft eene frontbreedte aan de Nieuwe Gracht van 10 M. Het bevat 13 kamers, een kelder, alsmede een garage in den tuin. Het is solide gebouwd, voorzien van water, gas en electrische geleidingen, alsmede centrale ver warming. De garage is te gebruiken voor het onderbrengen van een automobiel van den pro vincialen dienst, die thans, uiteraard tegen be taling, elders wordt gestald. Wij achten de koopsom voor dit ruime ge bouw zeer aannemelijk. Intusschen heeft de kooper de voorwaarde gesteld, dat de provincie van de gemeente Haarlem koopt eene achter den tuin van het gebouw gelegen strook grond. De eigenaar heeft zich tot dien koop verbon den, doch de overdracht heeft nog niet plaats gehad. Daarmede is een bedrag van f 2.520 ge moeid. Wij hebben daartegen geen bezwaar, ook de achter de tuinen van de aan de provincie toe- behoorende perceelen gelegen strooken zijn aangekocht. De kosten van overdracht en die van inrich ting van het nieuwe perceel worden op rond f 3000 geraamd. Algemeene vergadering te Haarlem. Zaterdag 25 Juni zal te Haarlem d'oor de Mij. tot bevordering der Toonkunst de algemeene vergadering gehouden worden in het gebouw van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen, Spaame 17, des morgens om half 11. Het Hoofdbestuur zal om half 10 aldaar sa menkomen. Omstreeks één uur zullen de vergaderden zich in auto's begeven naar hotel „den Hout", waar het Hoofdbestur het. noenmaal aanbiedt. Na afloop daarvan zal de afdeeling Haarlem en Omstreken de vergaderden uitnoodigen voor een autotocht door Haarlems omstreken, welke tocht tenzij in den namiddag 'n voortzetting der vergadering noodig mocht blijken om streeks 2.15 uur zal aanvangen. In elk geval zal te half vier een thee worden aangeboden in het hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal, waarbij het Hollandsche Strijk kwartet en de Haarlemsche zangeres Annie Woud eenige muziek ten gehoore zullen bren gen. Donderdag werd de jaarlijksche ledenverga, dering gehouden van de afdeeling Haarlem van de (Maatschappij tot bevordering der Toon kunst. De rekening en verantwoording van den penningmeester over het afgeloopen vereeni- gingsjaar werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. Risselada en Mr. M. van Toulon van der Koog (beiden aftredend) en J. K. Tadema. Tot afgevaardigde voor de algemeene verga dering der Maatschappij, op 25 Juni alhier te houden, werd benoemd de heer P. Risselada. Medegedeeld werd dat in het volgend concert seizoen wederom vijf kamerrir'ziekavonden zul len worden gegeven, waarbij de heeren N. Mil- stein (viool), R. Casadesus (piano), C. Cas- sado (cello), het Hollandsch Strijkkwartet en het Belgisch klavierkwartet hun medewerking zullen verleenen. Door den Directeur van Openbare Werken is Vrijdag aanbesteed: het verrichten van de grond- en draineerings- en ophoogingswerken op een terrein, bestemd voor de nieuwe begraaf plaats, gelegen aan den Vergierdeweg bi) den Slaperdijk in Haarlem-Noord. Ingeschreven werd als volgt: H. de Weers, Haarlem f 146.299; N.V. Export en Aannemingsbedrijf Houtgraaf en BoLsen- broek, Bloemendaal, f 147.970; N. van Strien, Haarlem, f 149.900; A. Westerveld en J. v. d. Heijde. Amsterdam, f .158.890 en f 114.000; Adr. C. Godschalk, IJmuiden, f 89.000 (alleen ophoo- ging)Fa. A Schoorl. Haarlem, f 149.414 en 103 582; J. Rombout. Haarlem, f 149 900; H. de Baat, Amsterdam, f 132 500 en f 88 000; N.V. Rotterdamsch Export- en Transport-bedrijf, Hillegersberg, f 144.639; A. C. de Snaijer en P. Eijgenraam, Vlaardingen f 164.600; Jac. Bron- gersma, Gouda, f 106.700 en f 70.500; Z. van der Meij, Hillegom, f 150.821.60 en f 37.500; G. den Adel, Velsen, f 139.800; W. Thunnissen, Heem stede, f 158.425; D. van Leeuwen, Den Haag, f 153.000 en f 107.000; W. Aafjes en J. C. Bee- nen, Assendelft, f 125.000 en f 95.800; S. A Sanders, Rijswijk, f 129.800 en f 92.000; R. Bjj- ker, Haarlem, f 168.000 en f 135.000; N.V. Land en Tuirbouw-Ond.erneming, Duin-Explaitatie- Mij. Haarlem, f 155.500; G. Hulcehoseh, Bloe mendaal, f 163.000; Fa. J. Dienaar, IJmuiden, f 146C00; A. Faas, Amsterdam, f 142.000 en f 102.000; N.V. Obiron, Amsterdam, f 136.600 en f 92.000; A. van Rooden, Haarlem, f 164.347 en f 92.650; N.V. Amsterdamsche Ballast-Mü„ Amsterdam, f 166.767 en f 117.200; id. f 141.452 en f 99.200; idem f 130.550 en f 80.000. Waar twee bedragen vermeld staan, geldt het eerste voor massa en het tweede alleen voor het ophoogingswerk. .AA AAAA AA AA AAAAA* AA AAAA i doch hebben eenige restanten welke wij afgeven tegen bespottelijk lage prijzen vanaf 50 et. per week. N.V. ZOMERKADE 1 ZAANENSTRAAT 1 Altijd beter Telefoon 13250 - Telefoon 16620 Altijd goedkooper Praagsche Leeraressen-koor Haarlems Klein A Capella-Koor Een stampvolle zaal was gisterenavond ge tuige van het buitengewone succes van dirigent Hoogerwerf met zijn beide koren, en van de heerlijke prestaties der Praagsche Leeraressen, wier komst reeds in ons blad was aangekon digd. Het optreden van drie koren, met groote, zware nummers als welke wij gisterenavond te hooren kregen, zou een uitvoerige bespreking eischen. We zijn echter met het oog op de plaatsruimte genoodzaakt ons te beperken, en vatten dus ons oordeel samen, zonder in details te treden. Nemen we allereerst Haarlem's Klein a Ca- pella-Koor, dat den avond opende met het motet „Qui habitat" van Hendrik Andriessen. ook gezongen op het Amsterdamsche concours, en sloot met Mei-Symphonie van Theo van der Bijl. Twee diametraal geopposeerde composities, uiteenloopend ook In de eischen, die zij stellen aan de uitvoerders. En dan was de executie van de Mei-Symphonie ongetwijfeld beter dan van de polyphone muziek van het Latijnsche motet, waarvan de stijl dezen zangeressen en zangers en ook dirigent Hoogerwerf niet bijzon der goed ligt. De stemmen, welke hier als het ware met de hand gekneed moeten worden, waarbij dan deze, dan gene party' naar boven treedt, bleven hier onbearbeid, en het geheel kreeg hierdoor een te zwaar en massaal karak ter: de compositie behield niet doorzichtigheid genoeg. In het lied'ertafel-genre van Mei.Sym- Pj\on'e gelukte het veel beter stemming en effect te bereiken. Waarmee we echter geens zins willen zeggen, dat dirigent Hoogerwerf en zijn zangersschare niet een zeer goede prestatie leverden met de uitvoering van het zeker zeer moeilijke werk van Andriessen. Welk een muzikaal festijn was het optreden van het koor der Praagsche leeraressen, dat onder leiding van Metod Vymetal ons oogen- blikken schonk van hoogst verfijnd kunstgenot Welk een eenheid, welk een prachtige koor. discipline, welk een beheerschte klankontwik, keling, welk en zuiver rhythmisch gevoel, welk een beschaafde voordracht: kortom, welk een Ideaal vrouwenkoor; met die fijne sopranen, die mooie donkere alten, basstemmen gelijk, en met die heerlijke solostemmen, zich losma kend uit het geheel, en 'n gansche concertzaal boelend en geestdriftig stemmend, zoodat ex aan het applaus schier geen einde kwam, en ook blijkbaar aan de toegiften niet, waarnaar men niet moe werd te luisteren. Vermelden we zakelijkheidshalve dat bij mon de van hun leidster bloemen en een herinne ringsvaas aan het bestuur van Zang en Vriend schap werden aangeboden, nadat in aardig Hollandsch en in een zeer bijzondere zetting het Wilhelmus door de Praagsche Zangreressen ten gehoore was gebracht. De heer Boon, be stuurslid van Caecila, beantwoordde de spreek ster, die in 't Hollandsch zich uitdrukte, met een Fransche speech, waarvan we echter op onze plaats niet konden verstaan, en hing haar een herinneringsmedaille om den hals, waarna ten slotte de voorzitster van de afd. Haarlem van den Bond van Nederi. Leerares sen onder een toespraak in Esperanto aan de vrouwelijke Praagsche collega's een prachtigen ruiker bloemen offreerde, welke spontane daad met een paar stevige zoenen werd beantwoord. Ten slotte het mannenkoor Caecilia zelf. Welk een prachtig materiaal had dirigent Hoo gerwerf daar bijeen, en hoe uitstekend wist hij het ve:plichte en zeer moeilijke verplich te werk van a.s. Zondag, het uiterst moderne „Memoria Judaeorum" van Sem Dresden te vertolken. Dat was een zeer knappe prestatie van leider en koor, die allen dezen avond voor een uiterst zware taak stonden. Een enkel forte van de bassen en baritons moge nog wat ruw klinken, een enkel rubato niet beheerscht ge noeg, maar technisch klopte alles uitstekend en werd deze moeilijke muziek met groote vaardigheid vertolkt. Verdeeld in de twee voor het Requiem van Zöllner vereischte koren, voerde Caecilia ook dit opus uit in een mach tige vertolking: slechts de fuga in het Sanotus was wat te egaal van rhythme en klankkleur, de stemmen traden hier en daar onvoldoende terug, werden niet voldoende gekneed: en men moge er Zondag a.s. wel op bedacht zijn, den toon in geen enkele partij te forceeren, doch hem zoo nobel mogelijk te houden. Dan twijfelen we er niet aan of deze Repe. title, die eigenlijk reeds een uitstekende uit voering was, zal volgenden Zondag vruchten afwerpen en Caecilia uit Haarlem zal niet bang behoeven te zijn ook voor zijn sterkste concur renten in dezen zangwedstrijd. Proficiat en succes. J. S. Zooals bekend heerscht in verschillende plaatsen en o.m. ook in Haarlem, een Stu- cadoorsconflict, naar aanleiding van een loons verlaging, waartoe de Nederlandsche St'uca- doorsbond en de Federatie niet bereid waren. De Katholieke en de Christelijke werkne mersbonden hebben de nieuwe regeling niet aanvaard. Van de zijde van het bestuur van de afd. Haarlem van den Algemeenen Ned Stucadoorsbond deelt men ons thans mede, dat bemiddelingspogingen zijn gedaan, om een plaatselijke regeling voor Haarlem te ontwer pen ter oplossing van het conflict. De heer E. P. Schuyt, directeur van de „Na zorg" vroeg Donderdag 1.1. den voorzitter van de afd. Haarlem, van den Alg, Ned. Stuca doorsbond of deze aan een conferentie met de Fatroons wilde deelnemen. Deze stemde hierin toe, terwijl de leden der organisatie zich daar bij aansloten. Door den Algemeenen en R. K. Patroonsbond was toegezegd aan deze Regelingsconferentie te zullen deelnemen. Deze zou gisteravond plaats hebben, doch op het laatste oögenblik was door de Patroons medegedeeld, dat het hun, door hun respectievelijke hoofdbesturen verboden was, aan de besprekingen deel te nemen. Het bestuur der afd. Haarlem van den Stu cadoorsbond deelt ons nog mede, dat in het vooruitzicht van de conferentie het posten dooi de stakers verboden was. Van de zijde der Patroons deelt men ons nog mede, dat zij geen belang bij de conferentie hadden, omdat zij personeel genoeg kunnen krij gen. AUe begin is moeilijk Gisteravond om 9 uur reed een auto uit het Wilhelmina Park naar den Wagenweg, waar bij de bestuurder de boch naar rechts te groot nam en daardoor tegen 'n anderen auto botste. Beide wagens werden beschadigd, tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Onder den wagen geraakt Gisteren is de achtjarige J. R. wonende in de Lekstraat op een bespannen voertuig geklom men. doch daar afgevallen en onder den wagen geraakt Het achterwiel ging hem over de borst. Eerst is hij naar huis gegaan, doch later naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Waarschijnlijk heeft hij een paar ribben ge broken. Zijn toestand is vrij ernstig. Gisteravond half zeven heeft een elf-jarige jongen het droge gras aan den Spoordijk ach ter den Verspronckweg aangestoken, tenge volge, waarvan dit over groote oppervlakte ls afgebrand. Door twee brandweerlui is de brand gebluscht. De recherche heeft aangehouden een 38-jarige vrouw, die verdacht wordt van een groot aan tal winkeldiefstallen. Ten hare huize zijn in beslag genomen: kousen, vloerkleedjes, lepel tjes, tafelmessen, wekkerklokjes, een acte-tasch etc. Zij beweert dit alles gekocht of gekregen te hebben, maar desniettemin is zjj in verze kerde bewaring gesteld. De bezoekers van het Luxor-theater worden deze week haar bijzonder romantieke oorden gevoerd. De eerste film, ,.'n Vrouwentemmer", speelt in Californië en de tweede „Afvalligen" in het Vreemdelingenlegioen. De vrouwentem mer. door José Magica, heeft een pracht geluid en daarmede weet hij niet alleen paarden te temmen, maar ook vrouwen, die bekoord wor den door de romantische, vurige liedjes. En inderdaad, het is een genot nezen film-broer van Ramon Navaro te hooren. een machtig volle stem, die zeer goed uitkomt op 't Luxor- klankfilm-apparaat. Moria Maris is het mooie, wilde meisje, dat getemd moet worden. Het eind van de film is verrassend, wanneer de klokken voor bruid en bruidegom lulden en de paarden er met de bruid van door gaan. De koetsier zingt zijn liedje, het bruidje weet wat zy te doen heeft; zij neemt niet den man, dien men voor haar bestemd heeft, maar den zan ger met zijn liefdeslied. En in het schilder achtige bosch wordt het „happy end" een feit. „De Afvalligen" zijn 4 soldaten, die in het Vreemdenlegioen zijn opgenomen, deserteeren, bondgenoot worden met de Arabieren, en bij een hevig gevecht ten slotte weer voor Frank rijk de overwining mee behalen. Dan wordt in het boek van het Legioen „afvallig" weggeschrapt en daar wordt in de plaats voor gezet: „Gesneuveld op het veld van eer!" Een film om te watertanden voor liefhebber? van woedende gevechten, van mitrailleurs, vallei- - de paarden met Arabieren, etc. Door het ver haal is het leven van een spionne geweven Liefde, verraad, lafheid, etc. etc. Een goed filmwerk. In het voorprogramma buitenlandsch en Hollandsch nieuws, w. o. de Athletiek-wed- strijden te Amsterdam, de opening van de Twentsche Luchthaven, en meer actualiteiten Een intellect-film van Fox, „Het gebed in alle land" verdient bijzonder aandacht". Wat Luxor brengt, is altijd goed! Ja zeker' Dat b'rkt deze week weer eens. Den Hout H. O. V.-concert in de tent. 3 uur- Tice«y R. K. Vereenigingsgehouw, Heerenweg. refl stede Tentoonstelling en feestelijkhede1^, eti bate van het R. K. Jeugdwerk: half 12 3 uur tot sluiting. jp- Rembrandt-theater Bioscoopvoorste gen en variété, 2, 4.30 7 en 9.15 uur. ff Luxor-theater Bioscoopvoorstelling®11 variété, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. j$é. Palace Bioscoopvoorstellingen en va 2, 4.30 7 en 9.15 uur. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Bevolking" reau, 8 uur. ie. Brinkmann, Groote Markt Ledenver?' ring Middenstandscentrale voor Haarlem omliggende gemeenten, half 9 uur. ...„ge Rembrandt-theater Bioscoopvoorstelm en variété, 7 en 9.15 uur. vj- Luxor-theater Bioscoopvoorstelling eX1 riété, 8.15 uur. g j) Palace. Bioscoopvoorstelling en variété, uur- vu» Bisschoppelijk Museum Geopend 10-5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging j, vragen by mej. H. Simons, Bloemhofstram te Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en MTe's''Lrf lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zater^" 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haal'' Tel. 11671. De Zondag- en nachtdienst der apothe* wordt deze week tot en met Vrijdag waarge" men door: Duym en Keur, Keizerstraat 6, foon 10378 en door de firma H. Remmers en Kruisstraat 6, telefoon 10354. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond TA9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond v 7 'A9 uur. Ook gedurende de zomermaanden. BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON '°7 PREMIER DUPLEX-STOFZUIGERS 165.— Uitvoerig hebben we reeds de verschille11^, eigenschappen van deze door Nicolai Ekk regisseerde film besproken en op de kwaliteiten ervan gewezen. Zij, die van zui' ■vrc films houden, zullen hierin zeker meer WA. diging vinden dan in andere amuserne11 uitingen op cinematografisch gebied. js De film, die geheel Russisch sprekend Is' e, toch met voldoende Hollandsche teksten «L lardeerd om de geschiedenis, waar het gaat, geheel te. kunnen doen volgen. „j. Extra verzorgd is deze week Polygoons lands nieuws, daar speciale aandacht werd »ts wijd aan de j.l. Zondag te Amsterdam P'a gehad hebbende internationale Athletiek* strijden. Zooals men weet, heeft Holland en meer ,jy 't bijzonder Haarlem, daar een uitstekend guur geslagen en daarom zullen de sport" hebbers in onze stad er met groote voldoe#1,, van kennis nemen, dat de wedstrijden nie' j«, leen een voor een journaal tamelijk uitvo®*, doch tevens een zeer overzichtelijk beeld ?f, ven van deze sportgebeurtenis, waarop v schillende records werden verbeterd. e(i Behoudens het Fox Movietone Journal j, een geluidsteekenfilm van Max Fleischer, 0g de met gerenommeerde kwaliteiten, werkt het tooneel de Hadschi-Murad Tscherkesse Troupe, een eerste klas variété-nummer. geen deze tscherkessen bieden, wijkt in 4 opzichten volmaakt af van dat wat men 1110i algemeen van de Russische artisten te zieI1tfeii te hooren krijgt. In 't begin twijfelt men ey of het geheel niet een weinig monotoon .g worden, doch dan wordt eensklaps de rust sfeer onderbroken en gaat het den ge"ee.ft tijd tot het einde toe in een onstuimige v® 0p door. Er wordt voortreffelijk gezongen e# ,,-jS z'n Russisch „geballetteerd", waarbij costu"^ en décors alsook de muziek medewerken het succes te verhoogen. Alles bijeen een goed gevarieerd pr0#1^- ma dat we volwassenen zeker kunnen a®11 velen. Hedenmorgen brak brand uit in de vin® '"e# Oldehove" op den hoek van de Vijverlaa" Zonnelaan, nabij het Zuiderbuitenspaame' of Weldra sloegen de vlammen naar buitefl-.gpt het oogenblik van het afgeven van dit Wf. duurt de brand voort., De villa is onbev/o°# e®® De Haarlemsche Orkestvereeniging gee^ d®" concert op Zondag 19 Juni te half drie V* Hout onder leiding van Marinus Adam- Uitgevoerd zuilen worden: e\V& 1. Sieges-marsch aus „Der Cid", P. C Le 2. Ouvert. „Die Lustigen Weiber von Wl" - - 'yleL* Wl>' Jlcolf 3. Fant. de l'Opera „Madame Butterfly 4. Ouverture „Martha" 5. Walzer aus der Operette 6. Die Lustige Witwe (potp.) Pucclni-T^ „WalzertraUjV Oscar AMEG Stofzuiger 49.50, omf 1.— per weeu RUBL1 Stofzuiger 78.—, o. m. 1.50 per week Vrijdagavond half acht is plotseling de c<$> tester van Nieuwer-Amstel, de heer j den ouderdom van 61 jaar overlede^p p De heer Colijn zat voor zijn wonng- glK" ,.ch plotseling onwel gevoelde en l#{ k° zakte. Een ijlings ontboden genees" lechts den dood constateeren. T^ad De heer Colijn, die vroeger lid van Kamer was, is reeds 15 jaar burgeme se#j. leze gemeente. Voorts was de overlede j}oolA. 1907 lid van Provinciale Staten jf Holland. Maandag j.l. vierde hij nog ,0. leum als viif-en-twintig-iarig sta.®p ge" e<( leum als vijf-en-twintig-jarig - welk jubileum hij op feestelijke wi)z Sta' llgd is. Van de Anti-Revolutionnaire was de heer Colijn voorzitter. De heer Colijn heeft jaren lang jjid' werkt met wijlen prof. Fabius en °u Heemskerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2