PROVINCIAAL NIEUWS Familiedrama te te te bs- s, FINANCIEEL OVERZICHT Op Wittenburg De verkiezingen i*1 Hessen i'i? n SSh MARKTEN C:». '«Cr VÏ;r Cfwï,' Sty J "b' ff 5$: St10* V,0' Vf 1$! MAANDAG 20 JUNI AALSMEER DE RIJP EDAM EGMOND-BINNEN HEEMSKERK ILPENDAM MONNIKENDAM NIEUWVEEN PURMEREND UITGEEST VOLENDAM WEESP HERINGA WUTHRICH, ZAANDAM ZEVENHOVEN ZIJPE Noodtoestand in het bloembollenbedrijf Zoon mishandelt z'n moeder en springt uit raam Glasfabriek „Leerdam" Het bedrijf teruggebracht tot kleinere proporties VASTE KERN WERKT DOOR Stofzuigerhuis MAERTENS Willy Thunis te Parijs Nazi's winnen 5, socialisten 2 zetels; communisten verliezen er 3 Geen meerderheid voO1" rechts de DARMSTADT, 20 Juni. De uitslag van,{1". ei) Vü &s- Ngé; Zeven gewonden te Mot11* Ne W59. 0> Sr T C' al et* A i ze. de -V DE „ZEPPELIN" TERUG Vlotte landing te Friedrichshafe1ï ^te G>eg S'«B en 5a"n v *ati Nai h7«rta ct V n0 en S01 on :h0lr C«h Raadsvergadering:. De Raad dezer ge meente vergaderde onder voorzitterschap van Burgemeester J. Kastelein. Afwezig was de heer B. Wegman. Na opening volgde het af hameren van eenige ingekomen missives van Ged. Staten, volgde het antwoord van B. en W. inzake hun opvatting omtrent het begrip winkelnering ten aanzien van veilingen van goederen in dranklokaliteiten. Men verstaat daaronder een reeks van daden van koophan del, die ook bij dergelijke veilingen en verkoo- pingen van diverse goederen worden gesteld. B. en W. zullen elk geval op zich zelf beoor- deelen. Aan C. L. Scholte wordt thans medewerking verleend tot het verkrijgen van een plaatsje aan den Mijnsheerenweg te Kudelstaart, het geen door den Raad d.d. 18 November was ge wijzigd op grond van den staat, waarin ge noemde weg verkeert en op andere gronden, die door Ged. Staten onjuist worden geacht. De steunregeling wordt gewijzigd en tevens bepaald, dat geen steun wordt verleend aan werklooze arbeiders, die nog geen jaar in de gemeente wonen. Daar de norm der loonen voor land- en tuinbouwarbeiders bij een 48- urige werkweek niet meer dan ƒ20 bedraagt, wordt besloten den steun aan werklooze arbei ders niet hooger te doen zijn dan 10 tot 14, voor werklooze bouwvakarbeiders van f 15.60 tot 20.28 en voor grondwerkers en opperlieden niet hooger dan van 13.20 tot 18.48. Een voorstel-Harting om de norm der loonen voor tuinarbeiders te bepalen op ƒ24 en voor land arbeiders op ƒ22 werd niet voldoende gesteund. B. en W. stellen den Raad voor een korting toe te passen op de salarissen der ambtenaren en op de wedden en loonen der gemeentewerk lieden: voor ambtenaren van de eerste 1000 geen korting, van de tweede ƒ1000 5 procent en van de salarissen boven de ƒ2000 10 pro cent en van werklieden van 8001200 5 pro cent en daarboven 10 procent. Tevens wordt voorgesteld in principe te besluiten van de jaarwedden van Burgemeester en Secretaris S'A pCt. pensioenbijdragen te verhalen, bij den Ontvanger 5)4 procent en de salarissen van de wethouders terug te brengen van ƒ1000 op 750 en het presentiegeld der raadsleden van 6 op ƒ5. In totaal geeft dit een bezuiniging van ƒ4351, terwijl bovendien wordt voorge steld niet te voorzien in de vacature van Hoofdcommies ad ƒ2750. In totaal zal dan worden bezuinigd 7101. De heer M. Alderden wijst er op, dat 80 pro cent der ingezetenen een inkomen heeft van 1500 of daar nog beneden. Hij zou het im moreel achten als men zich zou terugtrekken om niets bij te dragen tot verlichting der las ten. De heer C. Spaargaren wil de loonen niet tot een sluitpost maken, zoolang niet duidelijk wordt aangetoond, dat verlaging is gewettigd met het oog op den toestand der gemeente-fi- nantiën. Hij stelt voor om de eerste 1000 vrij te laten voor de arbeiders. Dit wordt verwor pen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 3 tegen en 7 voor. Besloten wordt het geldleeningsbesluit van ƒ225.400 tegen 6 procent in te trekken Ged. Staten geeft in overweging van de reserve ge bruik te maken. Besloten wordt hieraan te voldoen, waarbij wordt medegedeeld, dat er reeds voor 102.000 aan werken is uitgevoerd en wordt voorgesteld enkele belangrijke posten te schrappen die niet onvermijdelijk noodzakelijk behoeven te worden uitgevoerd. Voorgesteld wordt, te schrappen de verbete ring van den Kudelstaartschen weg, hetgeen 15.000 zou kosten. Dit wordt aangenomen en besloten den weg uit den gewonen dienst te fi nancieren en te behandelen met teerslakken Voorts wordt geschrapt een post van 15.000 voor een nieuwe brug over den Molenvliet. Aanvankelijk hadden B. en W. willen voor stellen ook een post van ƒ46.000 te schrappen voor den bouw van een nieuwe openbare school in het uitbreidingsplan, doch door een bericht van den Inspecteur der belastineen, dat nog extra zal worden uitgekeerd e enbedrag van ƒ39.000 aan meerdere opbrengst der belasting zijn B. en W. van meening om de schooi als nog te bouwen. Bovendien is bericht ingeko men van het Schoolbestuur van de parochie van O. L. V. van den Berg Carmel, dat 50.000 kan worden verstrekt voor den bouw van een R. K. school tegen 5 54 procent rente en een jaarlijksche aflossing van 2 Drocent, mits de gemeente rente en aflossing garandeert. B. en W. waren niet voornemens een over eenkomst aan te gaan op dien voet, daar het collegè meende, dat rente en aflossing niet kon worden gegarandeerd. Na een conferentie was gebleken, dat er 84 kinderen zijn ingeschreven, zoodat toch moest worden rondgezien om die kinderen onder dak te brengen. Daarbij is ge bleken, dat drie lokalen konden worden ge huurd tegen 2770 per jaar in de Oude Vei ling. Wijl dit bedrag niet onbelangrijk is en niet ver afblijft van rente en aflossing van ge noemde 50.000, meenden B. en W. in meer derheid toch maar schoolbouw te moeten voor stellen. Doch, wanneer de R. K. school er zal komen, dan ook de O. L. school. B. en W. stel len derhalve den Raad voor om den bouw der beide scholen te bevorderen. De heer Harting verheugt zich over het voorstel van B. en W., al is spreker er verwon derd over, dat men zoo maar een bedrag van ƒ39.000 weet te vinden. Hij had gaarne een juist beeld van den toestand der gemeente- finantiën. De heer Zeestraten meent, dat men die bei de scholen niet aan elkaar moet koppelen. Voor de R. K. school zijn de gelden er, de noodzakelijkheid wordt erkend, dus is er niets tegen om tot den bouw van een R. K. School te besluiten. De voorzitter zegt, dat B. en W. homogeen zijn, dat er dan ook een Openbare school moet komen. De heer Spaargaren zegt, dat men voor goed onderwijs moet zijn, zoowel bijzonder als open baar. Nu de gelden gevonden zijn, moet men er ook toe overgaan. De heer Iterson acht het niet verantwoord om de openbare school te bouwen. Wethouder Van der Meer durft de verant woording niet aan om voor de beide scholen weer jaarlijks ƒ10.000 aan rente en aflossing uit te geven. Daarna wordt besloten tot den bouw over te gaan van beide scholen. Tegen stemden Wet houder Van der Meer en Iterson. Na benoeming van onderwijzend personeel wordt besloten de vermakelijkheidsbelasting voor de bioscoop terug te brengen van 20 pro cent tot 10 procent op voorstel van den heer D. Jongkind. Na een paar mededeelingen volgt sluiting der vergadering. Ophffing kantoor Dir. Belastingen Naar wij vernemen bestaat 't voornemen dat het ontvangkantoor der Rijksbelasting alhier wordt opgeheven, 't Is een bezuinigingsmaatregel, of schoon het platteland het eerst daardoor wordt getroffen. Personalia De heer J. Hulst, ontvanger der directe belastingen, is bij minlsterieele be. schikking verplaatst van Edam naar Haarlem „St. Deus Dedit." De afd. land- en tuinar beiders van den R. K. Volksbond zal een al- gemeene vergadering houden in het patronaat op Donderdagavond om 8 uur. In deze bijeen komst zal door burgemeester Bos gesproken worden over arbeidsbemiddeling. Verkeer. De verbreeding van den Heeren- weg is thans zoover gevorderd, dat de toegang van Castricum tot het dorp Egmondbinnen langs den hoofdweg weder geopend is De ver binding met Egmond aan den Hoef, Egmond aan Zee en Bergen is daarmee echter 'nog niet hersteld. Van Egmondbinnen naar het noorden is de weg nog gesloten; het verkeer moet nog langs een binnenweg den Hoogendijk plaats hebben. Steun aan veehouders. Donderdag a.s. 23 Juni 1932, des namiddags van 2 tot 5 uur wordt andermaal aan veehouders de gelegenheid ge boden ten raadhuize opgave te doen in ver band met de uitkeering der crisiszuivelwet. Zooals reeds bekend gemaakt is, moet dan opgave geschieden van het aantal melkgevende koeien per 15 Juni 1932, de melkproductie in de week van 12 tot en met 18 Juni 1932 en de jaarproductie van den veestapel in 1931. Kerkinbraak Dinsdagmorgen werd bij de gemeeentepolitie aangifte gedaan van vermoe delijke inbraak in de Ned. Herv. Kerk alhier, hetwelk positief bij een nader onderzoek werd vastgesteld. De inbreker is vermoedelijk naar binnen gekomen door 't indrukken van 'n raam aan den achterkant der kerk, en wederom ver trokken door 't forceeren van een zijdeur. De buit is evenwel niet groot geweest, daar enkel eenige collecte-busjes zijn geopend en de inhoud daarvan is meeegenomen. Op de brandkast zijn geen teekenen waargenomen, die er op wijzen, dat men ook deze heeft geprobeerd te openen. Vermoedelijk heeft men dus niet met z.g. beroeps-inbrekers te doen gehad. Vischwater vergiftigd. Naar wij vernemen hebben eenige Amsterdamsche visschers (hen gelaars) het vrboden vischwatr (de Voor- sloot) vergiftigd met z.g. kokkerboonen. Of deze beweringen echter juist zijn, kan nog niet wor den vastgesteld. Wel is waar, dat eenige dagen geleden de karpers e.a. nog boven 't water uitsprongen, terwijl men thans hier en daar doode visch In het water ziet drijven. Seriewedstrijden M. V. V. In aansluiting aan ons bericht betreffende de gehouden neder laagwedstrijden door de voetbalver. M. V. V. alhier, kunnen wij thans melden, dat het be stuur besloten heeft de prijzen aan het twee de elftal niet toe te kennen, maar deze te la ten verspelen in seriewedstrijden tegen de 3 clubs, die tegen M. V. V. 2 gelijk speelden. De datum van deze wedstrijden zal nog nader worden bekend gemaakt. Goed afgeioopen. Vrijdagmorgen fietste het dochtertje van den heer K. od den Edammer- jaagweg onder een staaldraad door, waaraan in verband met de werkzaamheden aan dien weg een zandschepper was bevestigd. Plotseling brak de draad, met het gevolg, dat het toe stel op den bagagedrager van de fiets van 't meisje terecht kwam. Het meisje werd op den grond geworpen en bekwam slechts lichte ver wondingen. De fiets werd vernield. Brand Hedenmorgen brak brand uit bij den tuinder L. aan het jaagpad, doordat bij vergissing het petroleumstel met benzine was gevuld. De brand greep snel om zich heen. Niets kon gered worden, huis, schuur enz. wer den 'n prooi der vlammen. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was kon men niet verhin deren dat alles in vlammen opging. Verzekering dekt de schade. R. K. V. V De Zondag gehouden feestwed- strijd Purmerend IW.S.V., Wormer, eindigde na verlenging 44. Bij loting viel de beschikbaar gestelde me daille aan W.S.V. ten deel. N. Z. H. Tram Dinsdag a.s. zal de geëlec- trificeerde Tram een proefrit rijden met offi cieel gezelschap. De tram komt te Purmerend aan om 15.45. Daarna heeft de officieele ontvangst plaats op het stadhuis te Purmerend. Autotocht ouden van dagen Donderdag hebben de ouden van dagen eeD autotocht ge maakt naar het Gooi. Onder buitengewoon groote belangstelling van het publiek en ingehaald door „Crescendo", kwamen de ruim 150 deelnemers aan den tocht 's avonds 10 uur welvoldaan weer in de stad aan. Fietsendief aangehouden Alhier is aange houden zekere H. van Zaandam, die alhier een rijwiel had ontvreemd en eveneens ook een tweetal andere karretjes had weggenomen. H. heeft bekend de diefstal gepleegd te heb ben. Personalia De heer T. H. J. Kramer, ont vanger der directe belastingen, is bij ministe- hieele beschikking verplaatst van Uitgeest naar Zaandam, inspectie. De gevolgen van de vechtpartij Geruchten deden de ronde dat de toestand van J. V., het tweede getroffen slachtoffer, verpleegd in het ziekenhuis te Purmerend, achteruit ging, en dat operatief moest worden ingegrepen. Dit alleen zou zijn leven kunnen redden. Ter bevoegder plaatse echter is ons na in formatie gebleken, dat daarvoor aanvankelijk wel werd gevreesd, doch dat operatief ingrij pen voorloopig nog niet behoefde plaats te vinden. Raadsvergadering. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd het voorstel Raadsheer om de gemeente lijke salarissen en loonen met 3 pet. te korten eindelijk verworpen met 65 stemmen. Voor stemden de heeren Raadsheer, Houtman, Knaap, Ruarus Lubbers. Zoodanig resultaat was alleen mogelijk, omdat de heer Nordemann niet aan wezig en de heer Van Asselt tijdens de stem ming den raad verliet. Er blijft hier dus op de volle salarissen gewerkt. Leening f 40.000 van het R. K. Kerkbestuur. Hiervoor wenscht de burgemeester in geheime zitting over te gaan, hetgeen geschiedt onder verzet van de heeren Knaap en Houtman. Na heropening wordt met algemeene stemmen de leening aangenomen, rentende 5)4 pet., terug te betalen in 20 jaren. Het geld zal dienen voer den afbouw van de R. K. meisjesschool. Met de leemnp van f 65000 van de gemeenie Rhenen op korten termijn ging het minder ge makkelijk. Dit geld moet dienen, omdat er posten betaald zijn waarvoor het mogelijk, ge bruikelijk en wettelijk is te leenen. Verschillende heeren van den „Zeshoek" vree zen, dat het geld op 31 Augffetus niet zal kun nen worden terugbetaald. Zij dringen er aan houdend op aan, dat we ons liever tot het rijk moeten wenden (dat dan natuurlijk aan de HAARLEM CENTRALE VERWARMING HERINGA-JOHNSON-OLIEBRANDERS gemeente verschillende verplichtingen zal op leggen). Het debat en de stemming, geprikkeld door de afstemming van de bovengenoemde 3 pet- worden steeds hartstochtelijker en brengen de heeren Veerman en Raadsheer tot merkwaardi ge uitspraken. De eerste wil geen berusting, maar als het moet verzeg de tweede wil de hulp van het rijk inroepen, om zoodoende de „zevenster" te dwingen. Tenslotte zegt de heer Van Soeren, wethou der van financiën, op 31 Aug. de f 65000 te zullen teruggeven, hetgeen de voorzitter onmo gelijk acht. Tenslotte wordt het voorstel tot het aangaan der leening met 65 stemmen aangenomen. Bij de rondvraag wil de heer Ruarus weten wie met Pinksteren den sleutel van het gaster- reinhek heeft verstrekt, om zoodoende daar auto's te kunnen stallen. Wethouder Oor zal zulks onderzoeken. Nog wil men weten wanneer er wederom re gentessen zullen worden benoemd. Dit zal nu spoedig kunnen gebeuren, omdat het reglement van het St. Bartholomeusgesticht door Ged. Staten is goedgekeurd. Burg. Stand Geboren: Jan, z. van J. Roos en C. H. Klaassen. Ondertrouwd: J. Luijt en G. v. d. Kieft. EXAMEN GEMEENTELIJK LYCEUM (Afd. Hoogere Handelsschool). Geslaagd de dames C. de Boer, A. L. Noor- danus, C. A. Nijntjes en P. Yff; de heeren J. J. Bakker, D. van Duyn, H. S. Dijkstra, H. L. Hallie, H. v. 't Kaar, O. Nijzink, J. Reijling en A. Westenberg. Afgewezen één. GASVERGIFTIGING Te Zaandam is Zondagmorgen 'n geval van gasvergiftiging bijtijds ontdekt. Aan de P. J. Troelstrastraat no. 100 woont bij een familie een bejaarde dame in en toen Zondagmorgen laatstgenoemde alleen thuis was, werd bij de komst van 2 harer getrouwde dochters een sterke gaslucht waargenomen, waarbij de dame bewusteloos in de keuken werd gevonden. In allerijl werd de Genees kundige Dienst gewaarschuwd, die het slacht offer naar het ziekenhuis overbracht, alwaar men er na eenigen tijd in slaagde de levens geesten weder op te wekken. AUTO IN BRAND. Zondagmorgen werd de politie gealarmeerd voor een auto, welke in de garage aan de Tuinstraat in brand was geraakt. Alvorens de brandweer arriveerde, was het den Politie-in- specteur Giard reeds gelukt het gevaar te be zweren. Personalia De heer T. H. J. Kramer, ont vanger der directe belastingen, is bij ministe- rieele beschikking verplaatst van Uitgeest naar Zaandam, inspectie. Een huis aangereden Bij het achteruit rijden met een luxe auto (Shell) reed deze met kracht tegen het winkelhuis van P. de Groot, waardoor de muur werd ontwricht en beschadigingen aan den gevel ontstonden. Ziekenhuissteun In de gehouden vergade ring van de Vereeniging Ziekenhuissteun, werd tot voorzitter in de vacature T. Visser gekozen de heer G. van Trigt en tot bestuurslid de heer C. van Baren. Burg. Stand Geboren: Foppe, z. van Arie Eriks en Reinsema Alberta Buijl. Jacob Phi- lippus, z. van Gerrit Witsen en Wilhelmina Bos Ondertrouwd: Cornells Dignum, 23 jaar landbouwer en Anna Johanna Koortens, 28 jr., beiden te Zijpe. Getrouwd: Maarten IJff. 27 jaar, winkelier te Harenkarspel en Anna Dekker, 25 jaar, te Zjjpe. Overleden: Neeltje Quak, 33 Jaar, ongehuwd. Trijntje Boender, 80 jaar, echtgenoote van Arie van Scheijen. Steun, en bestrijding van overproductie. Door het bestuur der afdeeling Sassenheim der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur is op 15 Juni het hieronder volgende stuk verzonden aan de daarin genoemde adressen: Wanneer men den toestand in ons bloembol lenvak nuchter onder oogen ziet, kan men zonder overdrijving van een noodtoestand spre ken. Verscheidene zaken zijn reeds failliet ge gaan; vele andere zullen volgen en de alge- heele verarming en een te gronde gaan van ons mooie vak is te vreezen, wanneer niet spoedig hulp geboden wordt. In de gemeenten waar de bloembollenteelt hoofdbedrijf is, moe ten de besturen steun verleenen aan werk- loozen, welker aantal aanstaanden winter zeer sterk zal vermeerderen. Aan vele kleinere kwee kers moesten reeds voorschotten worden ver strekt om in hun noodigste behoeften te voor zien en zelfs worden nu opnieuw credieten ge vraagd om het oogsten der bloembollen moge lijk te maken. Binnen zeer korten tijd is te verwachten dat velen hunner zelfs tot broods gebrek zullen komen en wie zal dan in de noodzakelijkste levensbehoeften kunnen blijven voorzien? De regeering en de gemeenten zul len toch ook niet oneindig met steunverleening kunnen doorgaan? Deze ernstige feiten beziende heeft het be stuur der afdeeling Sassenheim van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur doen be sluiten te trachten een oplossing te vinden. De eerste vraag, die daarbij naar voren kwam, was: „Wat zijn de oorzaken?" Die zijn eenerzijds de algemeene wereldcrisis, doch nog in veel sterker mate de overproductie. Aan de eerste oorzaak kunnen wij niets ver anderen, doch de overproductie is een kwaad dat te bestrijden is. De mooie plannen, die reeds eerder zijn gelanceerd, zijn altijd nog gestrand op het feit, dat nog niet genoeg beoefenaren van ons vak van den ernst doordrongen wa ren terwijl een ander deel het egoïstische standpunt huldigde, dat degenen, die het 't langst konden uithouden, alles kregen. Meent men nu nog dat het wel terecht zal komen, ter wijl de prijzen, die toch reeds beneden produc tie-kosten gedaald waren, nog verder inzinken, zooals uit de opbrengsten der thans gehouden publieke veilingen blijkt; of, dat als het over- groote deel der vakgenooten afgeslacht is, de enkele overblijvenden het gewonnen hebben? Moet door de onjuiste of onbarmhartige ideeën van sommigen het overgroote deel van ons ten gronde gaan? Het bestuur der afdeeling heeft in overleg met eenige vooraanstaande exporteurs en kwee kers te Sassenheim en omliggende plaatsen een plan ontworpen, waarbij aan het vak steun verleend wordt, indien de regeering wil helpen en tevens een voorstel om een eventueele over productie blijvend te bestrijden. Volgens gegevens staan er in Nederland ge plant: 3)4 4 mlllioen R.R.2 Tulpen; 1)4 mil- lioen R.R.2 Narcissen, 1% millioen R.R.* Nar cissen, VA millioen R.R.2 Hyacinthen 200.000 R.R.2 Gladiolen, 75.000 R.R.* Irissen en 75.000 R.R.2 Crocussen en ander bijgoed. Om nu voorloopig bij de tulpen en Narcis sen te blijven, meent het bestuur, dat. wil de overproductie doeltreffend bestreden worden, het noodzakelijk is, dat minstens een derde ge deelte minder geplant wordt. Hiervoor zal noodig zijn dat 200 250.000 H.L. Tulpen plantgoed en 20.000 ton plantgoed Narcissen wordt vernietigd. Aan de regeering, voor wie ons district uit fiscaal oogpunt toch de laatste jaren zeker be langrijk geweest is, wordt verzocht gelden be schikbaar te stellen, dit teveel op te koopen ter vernietiging tegen een prijs van tien gulden per H.L. tulpen en zestig gulden per ton Narcissen a contant, om daarmede aan de kweekers een daadwerkelijken steun in hun onmiddellijke 13—18 Juni 1932. Het is in langen tijd niet gebeurd, dat wij melding konden maken van een vaste stem ming op het Damrak. Nadat de eerste twee dagen der week dit niet hadden doen verwach ten, kon men reeds Woensdag een begin van omkeer constateeren. Slechts ten deele schijnt men de oorzaak te moeten zoeken in de iets betere stemming op de goederenmarkt; net is wel hoofdzakelijk de verwachting, dat men te Lausanne nu eens eindelijk tot definitieve re sultaten zal komen, die eenigen kooplust zij het dan ook op nog zeer bescheiden schaal heeft te voorschijn getooverd. Zij richtte zich voornamelijk op tabaksaandeelen, Koninklijke Olie, Philips en H.V.A.'s, terwijl zelfs voor de zoo lang geheel verwaarloosde Rubberaandee- len eenige belangstelling merkbaar was. Ook de buitenlandsche beurzen waren beter ge stemd met Lausanne in het vooruitzicht, hoe wel men niettemin een open oog blijkt te heb ben voor de groote moeilijkheden, welke de conferentie te wachten staan. MacDonald, die tot voorzitter is gekozen, bleek volgens zijn openingsrede met den vasten wil te zijn bezield om haar te doen slagen en hij legde er bijzon der den nadruk op, dat alles in het werk ge steld moet worden om uitvoerige en langdra dige technische uiteenzettingen te vermijden. Hij wees er op, dat een spoedig bereikte over eenkomst honderd maal meer waard zou zijn en zegenrijker zou werken dan een regeling, welke op het laatste oogenblik en na Klein zielige en verbitterde discussies tot stand zou komen. Evenwel heeft de Engelsche Premier, ondanks zijn openhartige taal, zich er voor loopig nog voor gewacht over definitieve op lossing te spreken en hieruit moet men helaas afleiden, dat hij nog geen mogelijkheid ziet zulk een schoon resultaat te bereiken. Het schijnt, dat men er te Lausanne van overtuigd is, -dat de Franschen zeker voor een definitieve schrapping van alle oude oorlogsschulden te vinden zouden zijn, wanneer zij er slechts zeker van waren, dat Amerika er eveneens in zou toestemmen. Op deze wijze wordt eigenlijk reeds bij voorbaat de eventueele mislukking der conferentie op de schouders van Uncle Sam geschoven. Gezien den zeer slechten toestand van 't economisch leven in Amerika en de jam merlijke positie der schatkist ziet het er niet naar uit of men er tot veel toegevendheid ge neigd zal zijn, wanneer er niet spoedig een aanmerkelijke verbetering intreedt. Het verslag van de Interstate Commerce Commission over de door de Amerlkaansche Spoorwegen in het eerste kwartaal van dit jaar behaalde resultaten ziet er al heel slecht uit. Het totaal der netto-bedrijfsontvangsten van alle spoorwegmaatschappijen met een kapitaal van meer dan 1 millioen, bedroeg slechts 67.3 millioen tegen 108.9 millioen in het eerste kwartaal van het afgeioopen jaar ter wijl de andere inkomsten van 60.2 millioen op 48.6 millioen daalden. Was in het eerste kwartaal van het vorig jaar de verhouding tusschen ontvangsten en vaste uitgaven (hoofdzakelijk intrest) nog zoodanig, dat beide posten elkander vrijwel dekten (n.l. 169 mil lioen ontvangsten en 170.8 millioen uitgaven) in dit Jaar is de verhouding veel ongunstiger geworden, daar nu de vaste lasten de ontvang sten met 55.7 millioen overtreffen. Juist de overzichten van de resultaten der AmeriKaan- sche Spoorwegondernemingen trekken steeds sterk de aandacht, omdat deze zoozeer afhan kelijk zijn van den economischen toestand in het algemeen en iedere opleving of terugslag in het bedrijfsleven zich onmiddellijk in de in komstenrekeningen weerspiegelen. Ondanks de slechte resultaten echter, vonden er deze week op de New-Yorksche beurs aankoopen in spoorwegwaarden plaats en men kan zich slechts verdiepen in gissingen over de gronden waarop dit geschiedt. De bovengenoemde cij fers rechtvaardigen zeker geen optimisme. Ook hier heeft men waarschijnlijk te doen met vage verwachtingen over den goeden afloop van de besprekingen te Lausanne. De goudonttrekkingen hebben nog steeds de aandacht van de finantieele wereld en volgens een bericht van de Federal Reserve Bank oi New York werd deze week wederom een bedrag van 6 millioen uit het land gevoerd. Voor de helft berustte dit op aankoop voor buitenland sche rekening, voor de andere helft op ont trekking door het buitenland aan zijn in Ame rika berustende gouddepots. In totaal is nu sinds het begin van deze maand 196 millioen uit het land verdwenen. Evenwel is men m finantieele kringen te New-York van meening. dat de goudverschepingen naar Europa spoe dig zullen ophouden, aangezien het voor het koopen van goud ter beschikking staande bui tenlandsche tegoed in de Vereenigde Staten snel vermindert. De New-Yorksche banken hebben namelijk in de laatste weken tweemaal de rente voor buitenlandsche depots verlaagd, tengevolge waarvan de rentevergoeding nog slechts 'A% bedraagt. Zonder twijfel hebben zij op deze wijze getracht de buitenlandsche credit-saldi zoo spoedig mogelijk te doen ver dwijnen. In Duitschland heeft de zooveelste noodver ordening het licht gezien en het reactionnaire karakter der nieuwe regeering blijkt reeds duidelijk uit de besnoeiing der verschillende sociale maatregelen welke in den loop der laatste jaren zijn genomen. Men merkt in den laatsten tijd meerdere stroomingen in Duitsch land op welke zich tegen de dwangmaatrege len ook op het gebied der handels-politiek richten. In de vorige maand werd de Deutsche Bund für freie Wirtschaftspolitik opgericht, welke zich op wetenschappelijke basis wil richten tegen de toenemende verwarring op dit gebied, in het bijzonder tegen Staatssocialisme, deviezenpolitiek, Planwirtschaft enzoovoort. Deze bond wil op de bres staan voor het ver wezenlijken van het ondernemerschap met eigen verantwoordelijkheid, voor het voeren van een buitenlandsche handelspolitiek, welke slechts Duitschland en den Duitschen buiten- landschen handel dient en dat alles volgens zuiver nationale en economische gezichtspun ten, geheel onafhankelijk van welke partij politiek dan ook. Het valt echter te vreezeD dat de werkzaamheden van deze theoretici practisch zeer weinig effect zullen hebben, ai was het alleen reeds daarom, dat het in een verpolitiekt land als Duitschland, volslagen onmogelijk is buiten de partij-politiek om. in grijpende wijzigingen op het zoo verstaatiichte gebied der economie tot stand te brengen. behoeften te verleenen. Hiervoor zal circa 3)-s millioen gulden noodig zijn. De regeering stelt echter als eischen, bij deze steunverleening, de volgende condities: Ten eerste: Dat door het vak gegarandeerd wordt, dat het hierboven genoemde quantum plantgoed Tulpen en Narcissen beschikbaar wordt gesteld als minimum. (Bij kleinere hoe veelheden zou de inlevering geen nut doen). Ten tweede: Een wettelijke bepaling wordt gemaakt dat alle beoefenaren van ons vak een contributie zullen betalen over de beplante op pervlakte waarbij een fonds gevormd wordt ter bestrijding van een eventueele overproductie: of een verplichte jaarlijksche inlevering van plantgoed ter voorkoming van het euvel. Deze bepalingen bij wijze van crisiswet vast te leggen voor den tijd van drie of vijf jaar. De regeering kan via de belasting-ambtenaren deze zaken zonder veel kosten doen regelen of controleeren, met behulp van de gemeentebe sturen van alle plaatsen in Nederland waar bloembollen worden geteeld. Tenslotte moet er bij de regeering met alle klem op aangedrongen worden, dat bij den im port, zoowel als bij den export, streng worde gelet op den gezondheidstoestand van de pro ducten. Tevens dat zij de belemmerende bepa lingen door vreemde mogendheden, waarbij onze uitvoer ernstig wordt bemoeilijkt, of prac tisch onmogelijk gemaakt, met alle haar ten dienste staande middelen bestrijdt. Besluit: Deze plannen, als basis voor gemeenschappe lijke bespreking voor te leggen aan het Hoofd bestuur der Algem. Vereeniging voor Bloembol lencultuur, het Hollandsche Bloemkweekersge- nootschap, de Veilingver. „West-Friesland", de Veilingver. „Floralia" en den Bond van Bloem- bollenhandelaren, terwijl een afschrift wordt gezonden aan alle afdeelingen der Alg. ver v Bloembollencultuur en kweekersgenootschappen, alsmede aan de gemeentebesturen der plaatsen in Nederland, waar bloembollenteelt hoofdbe drijf is, met het verzoek hun instemming ken baar te maken aan het Hoofdbestuur der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, verzoekt het hoofdbestuur voornoemd deze plannen gezamenlijk met de andere genoemde vereenigingen ten spoedigste te behandelen en bij de Regeering aanhangig te maken. Op Zondagmorgen is de Tweede Witten- burgerstraat te Amsterdam in rep en roer ge bracht door een woesteling die in overspannen toestand eerst zijn moeder mishandelde, daar na twee toegeschoten burgers verwondde en ten slotte uit het raam sprong zoodat hij zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. In perceel 7 woont een moeder met twee zoons. De oudste was in zeer overprikkelden toestand doordat hij geen werk kan krijgen en Zondagmorgen ontstond er weer ruzie tus schen moederen zoon. Het werd een hoog- loopende twist waarbij de vrouw mishandeld werd en op een gegeven moment dreigde de geweldenaar haar uit het raam te werpen. Voorbijgangers en buren begonnen zich toen met het geval te bemoeien en twee mannen schoten ter hulp om de vrouw te ontzetten Ze vlogen de trap op en beletten den tierenden zoon zijn moeder verder te mishandelen. De woestaard werd echter door dezen tegenstand nog overprikkelder en wilder. Hij ging nu met een groot mes, dat hij van tafel nam, de beide mannen, van wie een te Hilversum woonach tig is, te lijf, en stak woest toe. De Hilversum mer bekwam aan arm en hals messteken, de ander werd in den rug verwond. Ze raakten veel bloed kwijt. De woesteling wierp vervolgens het mes weg en stortte zich door het raam aan de achter zijde naar beneden, waar hij op een cementen binnenplaats terecht kwam en bewusteloos bleef liggen. De politie was inmiddels gewaarschuwd en ter plaatse gekomen. Ook de Geneeskundige Dienst werd getelefoneerd die weldra met twee ambulances kwam. Zwaar gewond, in bedenkelijken toestand moest de woesteling naar het Binnengasthuis gebracht worden. Ook de persoon uit Hilver sum, die ernstig verwond was, werd in het Bin nengasthuis opgenomen. De andere persoon kon, na verbonden te zijn, huiswaars keeren. Het gebeurde heeft in de volkrijke buurt na tuurlijk groote consternatie verwekt. In verband met de geruchten, die voort durend de ronde doen over den toestand van de N. V. Glasfabriek „Leerdam" vernemen wij, dat nu afdoend gebleken is, dat geen con tingenteerings- of steunmaatregelen van de regeering te verwachten zijn de directie der fabriek heeft moeten besluiten de meest rigou reuze bezuinigingsmaatregelen te nemen, het bedrijf terug te brengen tot kleinere propor ties en derhalve met een vaste kern door te werken. Er blijven door deze maatregelen ongeveei 500 d. 600 personen in het fabrieksverband. Met dit aanzienlijk ingekrompen bedrijf zal kunnen worden voortgegaan het bedrijf aan passende aan de sterk verminderde vraag zoowel het bekende gebruiksglas (inclusief de kunstnijverheidsartikelen) als het half-auto- matisch en automatisch verpakkingsglas te fa- briceeren. BARTELJORISSTRAAT 16 - Tel. 1°756 PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN De Nederlandsche zanger Willy Thunis zal, naar ons wordt gemeld, op Dinsdag 28 Juni optreden met medewerking van het Parijsche symphonie-orkest. De violiste mevr. Freya Thunis, zal als soliste aan het concert mede werken en het Rondo van Mozart en het con cert van Paganini ten gehoore brengen Verder zal de heer Willy Thunis binnenkori optreden ce Ostende, Scheveningen en Amster dam, terwijl hij is uitgenoodigd begin Juli voor de radio te Berlijn te zingen. gisteren in Hessen gehouden Landdag-ver'''.® zingen luidt (tusschen haakjes de oude fers)B Nat. socialisten 32 (27) eet® Socialisten 17 (15) Centrum 10 (10) Communisten 7 (10) Burgerlijke eenheidslijst 2 (5) Duitsch-nationalen 1 (1) ze Links-socialisten 1 (2) f Zooals uit de cijfers blijkt, zijn de Nazi's niet in geslaagd, ook niet samen met Duitsch-Nationalen, een meerderheid te be len. Te zamen hebben zij 33 van de 70 zete De regeeringspartijen beschikken als v°° heen over een meerderheid, die echter °n® veer gelijk is gebleven. Ik. V s Ui De deelname aan de verkiezingen was def slap. Blijkens de cijfers zijn veel kiezers middenpartij thuis gebleven. De vorige Landdagverkiezingen in Bess vonden plaats in den herfst van het vorig f zij werden echter door het Rijksgerechts" ongeldig verklaard. DARMSTADT, 19 Juni. (W. B.) De ver"1®' zingen voor den Hessischen Landdag zijn v0 komen rustig verloopen. Er is vrij druk gestemd en meer dan 80 PCj' der bevolking begaf zich naar het stemlokaaj Te Mainz hebben in den afgeioopen na®)„ botsingen plaatsgehad tusschen Nazi's en co*0 munisten, waarbij ook schoten zijn gewiss®'®' Zeven personen moesten met ernstige *otl' den naar het ziekenhuis vervoerd worden. De politie zuiverde ten slote de straten e arresteerde eenige belhamels. 't H e' p, 1(55t Per '«ctw Het luchtschip „Graf Zeppelin" is hedenm0*' gen om 1.45 uur van zijn vlucht naar Holland t® Friedrichshafen teruggekeerd en om 2.17 uur vl° geland. AMSTERDAM, 20 Juni. Aardappelen: Zeeu^' sche Bonte ƒ3.00—3.60, id. blauwe 2.0^ 2.60, Nieuwe aardappelen 7.008.50, Drie"0 gen ƒ4.50—8.30, alles per 100 KG. Fruit: Aardbeien 24—34, Tomaten 28—36 per Kg.; Perziken le srt 1419, 2e srt 69 0 per stuk. Groenten: Selderij 4—6, Peterselie 4—7 per bos; Rabarber ƒ2.004.50 per 100 bos; K0*), kommer geel ƒ7.00—12.00, Raapstelen ƒ2.0''A 3.00 per 100; Bloemkool le srt 913, 2e 3—6 ct. per stuk; Radijs ƒ2.00—3.50 per 10 J Postelijn 5—12, Spinazie 6—10 ct. per Kg.; pef3 12—18 ct. per bos; Asperges: Dik Wit 20 Dun Wit 8—12, Dik Blauw 15—18, Dun Bi»0." 610 ct. per bos; Spercieboonen 6274, S°® boonen 5564, Peulen 12—19 ct. per Kg. Bloemen: Rozen: Hadley 24, Columbia 3, Butterfly 2—3, Golden Ophelia 2—3, R0®!, ndia 23 ct. per stuk; Calla's 1420 ct. Pj „-uk; Anjers 68 ct. per stuk; Violieren ct. per tak; Snijgroen 2)45 ct. per rank; P' nen 35, Pyrethrem 3080 ct. per 100. -t Potplanten: Hortensia's le srt 7090, 2e 2035 ct. per stuk; Geraniums Crampeis ke'8ena Isj,'"öch. W «Ost 't 16, Rubin 1417, Rose Geraniums 14—16. BP® Pultatums 15—17, Roode id. 15—18, Pc turn® 812, Fuchsia's 1318, Begonia's 1215, v Varens 59 ct., alles per stuk. AMSTERDAM, 20 Juni 1932 Amsterda"^ sche Veemarkt Ter Veemarkt waren aangevoerd: 420 vette koeien, waarvan de P zen waren: le kwaliteit 7480; idem 2e teit 62—68; idem 3e kwaliteit 4056; mi"" soorten 2856 per K.G. slachtgewicht. melk- en kalfkoeien 175270 per stuk. 160 v® kalveren: le kwaliteit 4050; 2e kwaliteit 39; 3e kwaliteit 20—29 per K.G. levendgew'% 122 Nuchtere kalveren 48; 14 SchaP- f 1418 per stuk; 6 Lammeren 1215 jp. stuk; 1100 Vleeschvarkens, wegende van 110 Kg. 0.36—0.38; Zware varkens 0 0.35; Vette varkens 0.300.32 per Kg. s'aC. gewicht; 48 Paarden 80120 per slaap wagons geslachte Runderen uit Denemai'K Overzicht Amsterdamsche Veemarkt. r\d& Runderen met weinig aanvoer, stugge11 na'ap- en prijshoudend. Vette kalveren voor den ^%s- dag flinke aanvoer, de hanael iets vlotter, P p houdend. Varkens met grooten aanvoer, stUpr, handel. Eerst prijshoudend en later iets lag®Jrd ENKHUIZEN, 17 Juni Visch Aangev^vis werden 24 vaartuigen met 5990 K.G. A115' q. (27—804 K.G.) prijs 9.50—11.00 per 100 Bloemen Gaillardia 0.300.60; Erig® jp 0.20—0.50; Pyrethrum 020—0.50; f 0.20—0.60; Rozen 0.70—2.00; Pioenen f 260; Irissen 0.300 60; Delphinuro f 0. 70; Ranonkels 0.20—0.50: LiUum Cand7o 4.90 per 100 tak; Lil. Terifolium 1-0°^'jo" per 100 tak: LU. Regale 1.70—2.80 P4* kelken. ieji Groenten: Groote Sohotsehe aardapP f 2.95—3.10; Kleine 2.45; Slaboonen K.G. jeu ALKMAAR. 20 Juni 1932 84 vette f 150280, handel stug: 21 vette ka*v 3* 27.50—12.00; id. per K.G. 0.50—0,9°' q(K Nuchtere Kalveren, slacht, per stuk 12.00; 711 vette varkens, zware, per K.G- —0.32; Zouters 0.26—0.28. Handel goed- qoO BROEK OP LANGENDIJK 20 Juni - r.\ty K.G. Tomaten A 34.00—35.00 id B f Z, 33,90; id. C 33,40—34,10 id CC 27'^ize° 62.000 K.G. Aardappelen: Schotsche 5,208,20; Drielingen 4.707,20, 1.10—1,90;'3550 K.G. Wortelen 6,6019' „jp- ALKMAAR, 18 Juni. Aanvoer 250.0°° 3.5O. eieren: 58/60 ƒ2.90—3.30, 60/62 /3.0°^3.l6' 2.6° Mts ^eer '°tecl j-tv g l^s°c'l '•So 1 !-9 tic 62/64 3.20—3.90, klein 52/57 63.000 Eendeieren 1.903.20, BOVENKARSPEL, 18 Juni. Aardappe1®1 1. ƒ2.80—3.40 p. baal; id. kl. m. I-95 „.'.it®0' baal; id. Kriel ƒ0.500.70, p. baal, 118 sCl.uoK HEM, 18 Juni. De Zuider-Kogge. S1 i°' groote ƒ2.90—3.30, id. kleine ƒ2.45—2-'u' :rlel 0.45—0.55. „5; HOORN. 18 Juni 2 pinken; 1 Beug apdc schrammen f 1018, 91 biggen f 61°'- vlug. j;y' NOORD-SCHARWOUDE, 20 Juni. aardappelen. Schotsche Muizen i °- Drielingen g 5.30—5.70. Kleine f 1.10. "6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2