I ZWENDEL MET OBLIGATIES Grenscontrole OPROEP VAN KONING ALBERT D< m s* HET CONGRES TEDUBLÏÏ o< Ah Valsche munter Veroordeeling der huidige economische politiek Gasbedwelming De stad in feesttooi DINSDAG 21 JUNI Eén jaar gevangenisstraf tegen verdachte geëischt Een strooman de dupe Requisitoir Verd. zeide uit armoede te hebben gehandeld Zware straf Pleidooi ROOFOVERVAL TE OSS Oude man door drie onbekenden neergeslagen V erkeer songevallen Wielrijder gedood Auto tegen boom Motorrijder tegen auto gebotst Na den brand te Emmen Boffer voor de leerlingen der vernielde school WINDHOOS BOVEN DJEMBER Aantal schuren vernield MEISJE OP SPOORBAAN Door een sneltrein gedood JONGEMAN DOODGEKNELD Tusschen twee auto's Hoe een automobilist den dans ontsprong. Geen égards tegenover vreemde lingen Streng optreden der kommiezen ONGELUK MET SLIJPSTEEN Smidsknecht gedood Drankbestrijding in N.-HoIIand Het schijnt mij toe, dat België het initiatief zou moeten nemen Gemakkelijke prooi Meubelfabriek te 's Hertogenbosch uitgebrand Open brief aan Renkin te Lausanne Koning Albert De indruk te Lausanne RFFVAART NAAR SINT ADELBERT Jonge arbeider te Poppel bij het openen van een opslagtoren door gas bedwelmd en gedood Twee redders eveneens omgekomen OOK EEN ZAKENMAN Een snorkend briefhoofd wekte den indruk, dat men men een groote zaak te doen had 2 jaar wegens oplichting NA ZIJN ARRESTATIE Het faillissement van den ingesloten bankdirecteur Passief van drie ton Geen Engelsche vlagS' Acht kardinalen, horide1 den bisschoppen ■efi NIEUWE SOCIALISTISCH^ JEUGDBEWEGING De scheuring zet zich voort Obligatieleening Congregatie Fraters van O. L. Vrouw v. h. H. Hart 1 oer oen den sl "an h< «n in ï£e Itootei flerne Barl hoon '{honnii fortug Je Tol herooic cK lo ?fecl Hilg Mils Ms. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank behandelde Maandag de strafzaak tegen den 35-jarigen oud-bankbediende J. C. F. H. De man wordt er van verdacht, dat hij zich op 21 December 1926 met notaris mr. L. A. M. heeft schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte. Vervolgens wordt hem gebruik making van dit vervalschte schrift ten laste gelegd. Subsidiair staat hij terecht wegens oplich ting s»ibs. medeplichtigheid aan oplichting. Hy zou op genoemden datum een verklaring hebben geteekend, dat hy op 10 December 1919 door bemiddeling van de effectenfirma R. en Co. voor M. 800.000 obligaties Keulen had gekocht en dat deze stukken sindsdien on onderbroken in zyn bezit waren gebleven. De notaris legaliseerde deze verklaring, en ver klaarde de juistheid hiervan uit de boeken van de fa. R. te hebben geconstateerd, terwyi hy wist of moest weten, dat dit onwaar was. Volgens de Duitsche rykswet van 16 Juni 1925 was vastgesteld, dat obligaties van ge- meenteiyke leeningen, welke voor 1 Juli 1920 waren gekocht en ononderbroken in het bezit van den kooper waren gebleven z.g.n. oud bezit konden worden ingewlseld tegen nieuwe obligaties van de nominale waarde. Stukken, welke dus in den inflatietijd waren gekocht, kregen dus door, een dergeiyke onjuiste verklaring een hooge waarde. Verdachte deelde mede, dat hy de verklaring heeft onderteekend op bevel van R., die op groote schaal de hand legde op Duitsche lee ningen om de obligaties door deze verkla ringen een veel grootere waarde te geven. Als ik drie dagen, nadat ik had geteekend ondervraagd zou zyn, aldus verdachte, zou ik niets hebben kunnen antwoorden. Ik kende de wet niet en ik heb geteekend, zonder dat ik wist wat ik deed. Rechter Mr. Hulsmann: „U verklaarde toch eigenaar van de stukken te zijn; u wist toch dat dit onwaar was." Verd.: ,,Ja, maar notaris M. heeft toch óók geteekend en als dat niet was gebeurd, dan had ook myn handteekening geen effect ge had." President mr. Huysinga: „U hebt zich dus op het standpunt gesteld, dat als een nota ris een leugenachtige verklaring onderteekent, u het ook kunt doen." Verd.: „Zoover heb ik niet doorgedacht, bovendien was de directeur inperatief, ik was niet de eenige die er toe werd gedwongen, het heele personeel deed het." Voorts verklaarde verdachte nog, dat hij geen cent voordeel bij de geschiedenis had gehad. Mr. W. R. Nykerk, die zaken voor verschil lende Duitsche steden behandelde, was door een andere zaak in contact met verdachte ge komen. Verd. had bij die gelegenheid verteld, dat zyn directeur R. verschillende valsche ver klaringen inzake obligaties „oud bezit" by Duitsche steden had ingediend. Verdachte had aan mr. Nykerk gevraagd of hij met de onderteekening kwaad kon. Mr. Nij- kerk had hem toen gezegd dat hy geen klacht by de justitie zou indienen, en indien notaris M. niet zoo eigenzinnig was geweest, zou alles zon der de justitie zyn geregeld. Natuuriyk aldus get. heb ik niet bedoeld, verd. den indruk te geven, dat hij door de politie niet vervolgd zou kunnen worden. Het woord was hierop aan den Officier van Justitie, mr. Van Dullemen. Zonder twijfel, al dus spr., is de verklaring door verd. ondertee kend, valsch. Verd. geeft toe, nooit acht ton Duitsche obligatie» te hebben bezeten. Verd. ontkent echter opzettelijk te hebben gehandeld. Het O. M. meent echter, dat er verschillende aanwyzingen zijn, dat verdachte wel opzettelijk heeft gehandeld. De directeur van de effecten firma B. heeft er immers bij verdachte op aangedrongen om het stuk te teekenen; hieruit reeds had verdachte moeten bemerken dat de zaak niet in orde was. Eenige jaren gin gen de zaken goed, doch na 'n gemaakte fout stelde eindeiyk de stad Dresden een der be nadeelde steden een onderzoek in. Verd. heeft voorts in een nota aan de rechtbank ver klaard, dat toen in Duitschland de tyd van de „Aufwerkung" kwam er voor R. weer een mooi terrein braak lag om te knoeien. Notaris H. heeft in deze zaak een uiterst be denkelijke rol gespeeld. Een behoorlijke notaris stelt zich deugdelyk op de hoogte van de Begin Februari werden by de politie te Apel doorn eenige valsche rijksdaalders gedepo neerd, die door winkeliers in betaling waren aangenomen. De recherche ging aan het speu ren en alles weer er op, dat een 37-jarige goud smid. die zonder werk was en die in zeer be hoeftige omstandigheden leefde, de dader was. Terwyl in Apeldoorn het onderzoek nog aan gang was, verdween de goudsmid met vrouw en kind naar Amsterdam. De Apeldoornsche politie waarschuwde de Centrale inzake falsificatiën, te Amsterdam. Men liet den man volgen en reeds enkele dagen na zyn aankomst liep hy in jde val. In een sigarenwinkel op den Zeeburgerdyk aldaar bleek hy te hebben betaald met een valschen ryksdaalder. Hy werd onmiddeliyk aangehouden en naar het bureau Linnaeusstraat gebracht. By huiszoeking, de man woonde in de Indi sche Buurt, werd een compleet stel valsche munterswerktuigen in beslag genomen, bene vens eenige vrij goed nagemaakte ryksdaalders. Op 22 Maart stond de man voor de Vierde Kamer der Arrondissements-rechtbank te Am sterdam terecht. Verdachte bekende en zeide, uit armoede te hebben gehandeld. De Officier van Justitie, mr. Van Dullemen. requireerde aanhouding van de zaak en het doen iflstellen van een onderzoek naar verd.'s geestvermogens. Gisteren werd de behandeling voortgezet. Uit het rapport van den medicus bleek, dat verd. toerekeningsvatbaar is. De Officier van Justitie noemde de daad van verd. zeer ernstig, hy heeft misbruik gemaakt van zijn vakkennis als goudsmid. De inlichtin gen over verd.'s persoon zijn niet gunstig. Wegens valschemuntery requireerde spr. ten slotte een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van vier maanden voorarrest. De verdediger mr. J. van Dijk pleitte clemen tie in den vorm van een zware voorwaardeiyke straf, daar verd. een rem noodig heeft. waarheid van een door hem te legallseeren ver klaring. Ik betreur het ten zeerste, dat notaris H. niet samen met verd. terecht staat. Deze heeft echter zeer vele rechtsmiddelen ge bruikt, zoodat zijn zaak nog niet op de zitting kon worden gebracht. Het is jammer aldus de Officier dat hy niet naast verd. in het bankje zit, maar ook zijn tijd zal nog wel komen. Natuurlijk heeft ook B. een zeer belangryke rol gespeeld, maar verd. kan er zich niet achter verschuilen, dat hy op bevel van R. handelde. Helaas is directeur R. naar Spanje gevlucht en tot nog toe nog niet door de Spaansche Jus titie gevat. Behalve de valschheid in geschrifte tezamen en in vereeniging gepleegd, acht spr. ook de gebruikmaking van het valsche stuk bewezen. Mede in verband met het feit, dat verd. zich reeds drie maanden in voorloopige hechtenis bevindt, eischt spr. tegen verdachte een gevan genisstraf van één jaar. De verdediger, mr. Francois Pauwels, zegt, dat notaris M. in hooge mate heeft medege werkt tot het ondoordacht optreden van ver dachte. Natuuriyk begreep verd., dat de zaak niet in orde was, maar het is de vraag of hy precies wist wat hy eigeniyk deed. De recht bank dient niet te vergeten, aldus pl., dat de Duitsche Staat de Hollanders voor millioenen heeft opgelicht. Het stuk, onderteekend door verd., kreeg pas practische waarde, toen notaris M. óók zyn handteekening onder het stuk zette. Pl. ziet in de handelingen van verdachte uitsluitend mede plichtigheid aan oplichting. Pl. betreurt het, dat het de Justitie niet gelukt, R. hier te brengen. Pl.'s cliënt is vrywillig teruggekomen uit Pa- rys, waar by weer een werkkring heeft gevon den. Vrees voor herhaling hoeft men niet te hebben; verd. boet hier voor alle anderen, die vrij rondloopen. Pl. drong tenslotte met klem aan op cle mentie. Vonnis 29 Juni. Maandagnacht heeft, naar de „Tel." bericht, te Oss een brutale roofoverval plaats gehad. De 58-jarige landbouwer J. Kusters, die Zondag avond eenige café's had bezocht err zich te on geveer half 12 in eenigszins beschonken toe stand op weg naar huis bevond, werd in de Kromstraat in de nabyheid der R. K. kerk on verhoeds door een drietal onbekend gebleven personen aangevallen. Met een stuk hout sloe gen de aanranders den ouden man in den nek en in het gelaat, waardoor hy kwam te vallen. De daders maakten van deze gelegenheid ge bruik om den ouden man zijn portefeuille, in houdende pl.m. 900, aan bankpapier, die hy aan een kettinkje om den hals droeg, te ont rukten. Met dezen bult namen de daders yiings de vlucht, waarna de oude man, die van het ge beurde geheel overstuur was, zich by de po litie meldde, om aangifte van het gebeurde te doen. De daders moeten op de hoogte zyn ge weest van het feit. dat Kusters, die alleen woont en korten tyd geleden van een verzekerings maatschappij voor een te zynen huize plaats gehad hebbenden brand een flink bedrag aan geld had ontvangen, de gewoonte had dit bij zich te dragen. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Tot nu toe is van de daders ech ter geen spoor ontdekt. De aan den landbouwer toegebrachte verwon dingen zyn niet van ernstigen aard. Maandagmorgen reed de ongeveer 63-jarige heer R. uit Noordwijkerhout op den Stations weg te Lisse. Uit een der zywegen kwam het zoontje van P., aldaar, aanrijden om den Sta tionsweg op te ryden, waardoor beide wielry- ders in botsing kwamen. De heer R. kwam hierby zoodanig te vallen, dat hy een zware hersenschudding bekwam en enkele minuten la ter ter plaatse reeds overleed. Maandagmorgen te circa 4.30 reed een luxe auto, komende van de richting Leiden, naby notaris Engelberts, te Hazerswoude, met volle vaart tegen de aldaar staande boomen, met ge volg, dat de wagen, nadat deze eerst tot twee maal toe over den kop sloeg, als een wrakstuk bleef liggen. Van de inzittenden, twee heeren, bekwam de eene hoegenaamd geen letsel, maar de ander kwam er minder goed af. Deze werd met een gebroken been en twee gebroken armen opgenomen en vervolgens per ziekenauto ver voerd naar het Ziekenhuis te Leiden. Het over schot van de auto is later op den dag door een kraanwagen weggesleept. Vrijdagavond had op de Noordzijde te Bode graven een ernstig motor-ongeluk plaats. De graanhandelaar Vis uit Ter Aar kwam met groote snelheid per motor uit* de richting Woer den toen hy moest uitwyken voor een vracht auto van Oud-Holland, die achterwaarts een garage uitreed. De heer Vis raakte hierby de macht over het stuur kwyt en botste in volle vaart tegen de auto op, waarby hy onder de doorloopende motor terecht kwam. Eerst toen deze was afgezet konden toegeschoten omwo nenden den man uit zyn netelige positie bevry- den. Het slachtoffer werd zwaar gewond aan gezicht en lichaam. Hem werden de laatste H. Sacramenten toegediend, waarna hy naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis te Leiden werd ver voerd. Zyn toestand was Maandag niet onbe vredigend. zig. Daar de meubel-inrichting geheel door hui zen en gebouwen wordt ingesloten, was de brandweer genoodzaakt muren en dakdeelen om terieiding is men er na anderhalf uur hard wer ken in geslaagd het vuur te blusschen. De schade, welke slechts zeer matig door ver zekering wordt gedekt, is vrij aanzieniyk. De brandweer stond onder leiding van brandmees ters Janssen en Neukirchen en commissaris van politie Staal. Voorts was ook de burgemeester van Den Bosch, F. J. van Lanschot, alsmede vele ge meente-autoriteiten aanwezig. Het groote kloos tergebouw van het Gezelschap van de Zusters J. M. J., dat enkele oogenblik'ken zeer ernstig werd bedreigd, kon door concentreeren van alle krachten gespaard blijven. Het bestuur van de Ambachtsschool te Em men heeft in tegenwoordigheid van burgemees ter mr. Bouma overleg gepleegd hoe het on- derwys aan de leerlingen der afgebrande school kan worden vervolgd. Het oog viel op een ge deelte van de Rykslandbouwwin'erschool om daarvan tydelyk eenige lokalen te betrekken. De schaftlokalen en het voor het vuur behou den gebleven gedeelte aan den Weerdingerweg zullen spoedig hersteld worden. Echter konden geen definitieve besluiten worden genomen, daar gewacht moet worden op goedkeuring uit Den Haag. Besloten werd Maandag a.s. den leerlingen vervroegde vacantie te geven. Uit dezen brand is wel gebleken, dat Emmen absoluut een waterleiding noodig heeft. Inmiddels is het blusschingswerk weer ten einde. De gevaar opleverende muren zyn om vergehaald. De oorzaak biyft onbekend. DJEMBER, 18 Juni CAneta). Gistermiddag verscheen boven Djember een zware windhoos, waardoor vele boomen werden ontworteld. De lichtleiding werd gestoord. De windhoos ging door tot aan de grens van de afdeeling Bondo- woso. Een omgewaaide boom viel op een vracht auto, welke doorbrak. De in den auto zittende cornet brak een been. Vier tabaksschuren van de Tabaks My. Oud- Djember zyn vernield, terwyl voorts een schuur van het Besoekische Proefstation eveneens werd vernield. Van de oude Djembersche kli niek werd een deel van het dak afgerukt. Het anderhalfjarig dochtertje van den arbei der L. te Dorst, aan de spoorbaan, ter hoogte van wachtpost 5 van de iyn Breda-Tilburg, ver liet onbemerkt het ouderiyk huis en kwam op de spooriyn terecht, juist op het oogenblik dat een sneltrein uit Tilburg naderde. De arme kleine werd gegrepen en was op slag dood. De machinist remde uit alle macht, maar kon de aanryding niet voorkomen. Zaterdagmiddag omstreeks half zes fietsten twee Jongelui vanuit Rotterdam in de richting Delft. Ter hoogte van de zandlossing van de Amsterdamsche Ballastmaatschappy wilden zy oversteken naar het fietspad; door een vracht auto, die voor hen reed, werd hun echter het uitzicht benomen. De 18-jarige J. Bom ge raakte bekneld tusschen twee auto's, die elkaar uit tegenovergestelde richting naderden. Hi: werd zoo ernstig gewond, dat hy spoedig over leed. Men meldt ohs uit Beek by Nijmegen: De controle der kommiezen wordt in verband met toenemenden smokkelhandel steeds scher per en ook onschuldigen worden er soms slachtoffer van strenger grenstoezicht. Zoo beleefde een der voornaamste ingezetenen van Den Haag, die met zijn luxe wagen een korten uitstap naar Rynland wilde maken, gisteren aan de grens te Beek by Nijmegen een zeer onaangenaam avontuur. Toen men bij de douane te Wyler aangeko men was, werd gevraagd of geen artikelen waarvoor belasting verschuldigd was, in den wagen lagen. De eigenaar, diens familie en de chauffeur verklaarden niets wat „versteuert" moest wor den in den wagen te hebben. De Duitsche dienstbode der familie, die mee mocht ryden om haar ouders op te gaan zoe ken, zweeg, Of dit den kommiezen opgevallen was? In ieder geval gelastten zy den auto-ieenaar den motor stop te zetten; de wagen zou doorzocht worden. Én toen vond iflen in den auto een pakje koffie en thee en wat vet. Onmiddeliyk werd de auto-eigenaar ter verantwoording ge roepen. De auto zou in beslag genomen worden tenzy de eigenaar een cautie zou willen storten van 230 mark. Terwyl men hierover aan het onder handelen was, kwam een groote autobus uit Nymegen aangereden. De luxe auto uit Den Haag, welke in den weg stond, moest even op zyde uitwyken en kwam daarby op het Hol- landsch gebied te staan. Omwonenden, die ter plaatse bekend zyn, gaven nu onmiddellijk een wenk aan den Haag- schen automobilist met zyn wagen op Hol- landsch gebied in het weiland te blyven staan. De Duitsche kommiezen dreigden daarop te zullen schieten de Nederlandsche politie in middels gewaarschuwd, verklaarden aan de kommiezen, dat wanneer zy op het Hollandsch gebied zouden schieten, zy van hun kant ook schoten zouden lossen. De Haagsche auto, welke in het weiland was vastgereden, werd met behulp der Beekenaren losgemaakt. En nadat er een paar planken over een scheidingstocht waren gelegd, kon de autobestuurder een weg door het weiland naar de hoofdroute naar Holland zoeken. Een even eigenaardig geval deed zich nog voor met een Hollandschen huurauto der fir ma Gies te Beek by Nymegen. Een Duitsche dokter uit het grensgebied deed een rondrit met dezen wagen naar eenige patiënten. De kommiezen legden beslag op den auto, omdat de dokter nog belastingschuld te vol doen had. Na veel moeite werd de auto later vrygege- ven aan den verhuurder. De laatste dagen werden zelfs vreemdelingen aangehouden, omdat zy twintigi sigaretten bij zich hadden. Deze verscherpte controle werd meestal uitgeoefend op instigatie van zeer strenge douane-Direktore, zooals er thans een blykbaar zit te Wyler by Nymegen. Dezer dagen verrichtte de zestienjarige smids knecht W. Dam te Vriezenveen werkzaamheden aan een electrischen siypsteen. Plotseling vloog de steen van de as, waardoor de werkman ern stig aan het onderiyf werd gewond. Zondag is hy in het Diaconessenhuis te Al melo overleden. De Roomsche Drankbestryding in Noord-Hol land bereidt zich voor tot het houden van haar jaarlykschen landdag op Zondag 10 Juli te Ob- dam. Per circulaire noodigt het bestuur der Maandagmiddag te ongeveer half drie is een felle brand uitgebroken in de magazynen en werkplaatsen van de meubellnrlchtlng Mary- nen Lemmens, gelegen aan de Vughterstraat te 's Hertogenbosch. De politie-brandweer was spoedig aanwezig, doch stond vrywel machte loos tegen de felle vuurzee, die in de opgesla gen voorraden bedden-materiaal een al te ge makkelijke prooi vond. Gelukkig was spoedig de gemeente-brandweer met veel materiaal en manschappen op de plaats des onheils aanwe- BRUSSEL, 20 Jttni, (Reuter) Koning Albert heeft aan den minister-president Renkin, die als hoofd der Belgische delegatie te Lausanne vertoeft, een schryven gezonden, waarin hy zyn denkbeelden uiteenzet, betreffende den huldigen economischen toestand. De koning herinnert er in dit schryven aller eerst aan, dat sedert het einde van den oorlog alle deskundigen, die door de verschillende re geeringen zijn geraadpleegd, onveranderlijk als hun meening hebben te kennen gegeven, dat de welvaart der volkeren en hun onderlinge vreed zame betrekkingen afhankeiyk zyn van groote vrijheid van uitwisseling van goederen, kapitaal en arbeidskrachten. Ongeluivkigerwyze zyn deze ernstige waarschuwingen n den wind geslagen. Ieder land handel de afzonderiyk en trachtte door het' in werking stellen van alle beschik bare middelen de nationale economie te onttrekken aan gevolgen der crisis. Door onophoude- ïyke verhooging der douane rechten, door over belasting, invoer verboden, contlngenteeringen, door het instel len van contröle op den wisselhandel schynt men overal den invoer te willen beperken, het geen echter een vermindering van den uitvoer tengevolge heeft gehad. De gevolgen van deze beperkingspolitiek wa ren noodlottig. Sedert drie jaren is het totaal bedrag van den internationalen handel tot de helft teruggebracht en dit is slechts ten deele toe te schryven aan de lagere pryzen. De landen, die hun buitenlandsche afzetge bieden zagen verminderen, vonden op de bin- nenlandsche markt geen grooter afzetgebied, daar de verbruikscapaciteit der eigen bevol king eveneens kleiner geworden was. In deze periode is het aantal werkloozen verdubbeld. Hierdoor is onomstooteiyk het be- wys geleverd dat geen enkel land met eigen middelen in staat is de economische revolutie te zijnen gunste te wyzigen. Slechts een ge- meenschappelyke actie van alle landen in den geest van internationale solidariteit zal het heilmiddel kunnen brengen voor de ernstige kwalen, waaraan de wereld lydt. De tijd is daar, dat deze solidariteit op an dere wyze tot uiting moet worden gebracht dan door redevoeringen alleen. Het schynt my toe dat België met dit voor oogen niet zou moeten aarzelen het initiatief te nemen, hetwelk door de omstandigheden schynt te worden voorge schreven, en zich te dien einde de medewer king moet verzekeren van landen, die als ons land, diep doordrongen zyn van de noodzake- lykheid de economische politiek te wyzigen. LAUSANNE, 20 Juni (Reuter) De zitting der zes groote mogendheden zal eerst heden middag plaats hebben. Voor morgenochtend worden vertrouwelyke besprekingen verwacht tusschen MacDonald en Herriot. Het is nog niet zeker of de plenaire zitting Dinsdag wordt gehouden. Hedenmorgen hebben Engelsche en Fransche deskundigen besprekingen gevoerd met de lei ders der Duitsche delegatie. Buitengewone aan dacht werd in de kringen der conferentie ge- wyd aan een verklaring van den Belgischen koning die in den vorm van een mededeeling aan den Belgischen minister-president het ini tiatief van België verlangt voor het herstel van de internationale solidariteit. De deskundigen hebben steeds verklaard, dat de politieke vrede slechts verwezeniykt kan worden door geordende economische betrekkin gen en dat de internationale solidariteit niet door redevoeringen alleen kan worden verkre gen. In kringen der conferentie ziet men de be- teekenis van deze verklaring niet zoozeer in als een duidelyke wenk aan de conferentie, dan wel als een bevestiging der berichten, betref fende een Nederlandsch-Belgische douane overeenkomst. Daar ook Luxemburg met een douane-overeenkomst met België verbonden "is, zal een politieke toenadering tusschen Neder land en België ook Luxemburg omvatten. Noord-Holl. Propagandacommissie van Maria- bond en Kruisverbond allen uit leden zoowel als buitenstaanders dien dag mede te vie ren. Obdam is een mooi dorp met een prachtig nieuw parochiehuis, waar vergaderd wordt op nog geen 5 minuten afstand van kerk en sta tion. Twee sprekers, een priester en een leek, zullen het woord voeren. Met toestemming van den burgemeester wordt ook een optocht met muziek en banieren gehouden. Tydens de ver gadering zullen meisjes reidansen uitvoeren. In aansluiting by het bericht in ons nr. van U. Zaterdag verzoekt men ons te melden, dat de beevaart naar Sint Adelbert te 'Egmond plaats heeft in den nacht van 25 op 26 Juni. De H. Mis op den Sint Adelbertus-akker vangt aan te zes uur (zomertyd). In het Belgische grensplaatsje Poppel heeft Maandagmorgen omstreeks half acht een ern stig ongeluk plaats gehad. Twee arbeiders, de 23-jarige Charles en de 25-jarige Frans Re- meijsen, twee broers, waren in den opslagtoren van den Belgischen Boerenbond, waar de win tervoorraden worden opgeslagen, aan het werk. By het openen van den toren steeg daaruit gas op, dat zich in het gebouw had ontwikkeld. Een der broers viel voorover, doordat hy bedwelmd raakte. De ander wilde hem grijpen, doch raak te eveneens bedwelmd, en beiden stortten in den toren. De directeur van het bedryf, de heer Kol- pert, die het ongeluk zag gebeuren, wilde te hulp snellen. Ook hy raakte bedwelmd, tengevolge waarvan hy achterover van den toren sloeg, zyn hoofd werd verbryzeld en hy was op slag dood. De beide broers waren ongehuwd. De heer K. laat een vrouw en twee kinderen achter. Voor het gerechtshof te Amsterdam diende in hooger beroep de zaak tegen den „koopman" v. d. S., die door de rechtbank wegens oplichting was veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Verdachte dreef vroeger zaken onder den weidschen naam „Niederlandische Boden Kre- dit Bank". Een snorkend briefhoofd wekte den indruk, dat het publiek met een groote zaak te maken had, onderverdeeld in verschillende af- deeiingen. In werkeiykheid echter verkeerde verdachte in staat van faillissement, terwyl het geheele kan toor slechts bestond uit één werkkamer en één spreekkamer,- terwyl het „archief" in de badkamer was ondergebracht. Ook van een te lefoon met doorverbinding naar „alle afdeelin- gen", zooals in het briefhoofd was vermeld, was geen sprake. Verd. was met zyn vrouw in gemeenschap van goederen getrouwd. Niet hyzelf, doch zyn vrouw was directrice van de „Niederl. Boden Kreditbank", verd. trad op als procuratiehou der. Hy had zich wegens een drietal oplichtingen er zijn veel meer klachten by de justitie in gekomen te verantwoorden. Hij placht zich met Duitschers in verbinding te stellen, hetzy door te schryven op advertenties, waarin hypo theek werd gevraagd op Duitsche onroerende goederen, hetzy door zelf circulaires te zenden, waarin hy de bemiddeling van zijn „bank" aan bood voor de vestiging van hypotheken. Verd. zoowel als zyn vrouw waren echter ge heel onbemiddeld en stonden met geen enkele financieele instelling van beteekenis in relatie. Het was verd. slechts te doen om geldbedragen, zoogenaamd ter vergoeding van de „onkosten" die niet werden gemaakt in handen te krygen. Reeds vroeger was door de politie tegen verd. gewaarschuwd, n.l. in den tyd, toen hy de „Odd- Fellow" bank exploiteerde, deze instelling had met de Odd-Fellows niets te maken. Volgens het rapport van mr. A. S. van Nierop was 'n voorschot van 200 300 R. M. niet ge rechtvaardigd, verd. moet geacht worden vol komen ondeskundig te zijn op hypotheekgebied, zooals ook uit de wijze van behandeling van de aanvragen is gebleken. Getuige Kapinga, inspecteur van politie had een uitgebreid onderzoek ingesteld. Hy ver klaarde dat van alle kanten klachten over de .Kreditbank" waren ingekomen. De procureur-generaal, mr. Bauduin, eischte op formeele gronden vernietiging van het von nis en opnieuw rechtdoende verd.'s veroordee ling tot een gevangenisstraf van twee jaar, we gens oplichting, meermalen gepleegd. De verdediger, mr. F. A. Kokosky, voerde in zyn pleidooi aan, dat niet verd., doch diens vrouw de zaak dreef, ook in het handelsregister stond dit ingeschreven. Uit niets is gebleken, dat de informaties op- zettelyk slecht waren gemaakt, opdat verd. van de zaken kon afkomen en het voorschot be houden. De Duitsche slachtoffers zijn zeer licht- geloovig geweest. Pl. drong na een uitvoerig pleidooi aan op ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. Arrest 30 Juni. Zaterdag is in het Paleis van Justitie te 's Gravenhage de verificatievergadering gehou den in het faillissement van den dezer dagen te Den Haag gearresteerden bankdirecteur J. F. W. D. De curator, mr. B. Spier, bracht ver slag uit, waarbij bleek, dat er een actief van omstreeks ƒ5000 en eenige uitstaande vorde ringen, waartegenover echter een passief staat van ƒ290.000. In afwachting van het Internationaal v ristisch Congres, dat Dinsdag zal worden pend, was de stad reeds Zondag feestelijk sierd met vlaggen en bloemen. Voor de kathedraal en andere kerken van aartsdiocees waren de geloovigen in grooten tale verzameld en liepen in processie lang5 Allerheiligste. Sedert half zes knielden twee Hoen geloovigen op de altaren neer om de be teerspyze te ontvangen. Des namiddags be de 72-urige aanbidding van de Heilige Eu° ristie om het slagen van het Congres a* smeeken. Nader wordt gemeld: DUBLIN, 19 Juni (V.D.) Alle vlaggen wereld zyn geheschen, met uitzondering van Engelsche. Het Iersche .epublikeinsche heeft personen, autoriteiten en hoteliers met weid bedreigd, als zy de Engelsche vlag IiUscJl Zaterdagavond waren alle openbare gebou geïllumineerd. Te middernacht ving een godsdienstoefen'' aan. De kerken waren zoo vol, dat talrijke r sonen op straat moesten blyven. Acht kardi»® en honderden bisschoppen nemen aan het cd1' A gres deel. De pauselyke nuntius, kardinaal zal Maandagmorgen vroeg aankomen en door Valera, den aartsbisschop van Dublin en le der Iersche regeering worden ontvangen. De Paus heeft een begroetingsboodschap 0 Dublin gezonden, zoomede een uit goud en bestaanden kelk. j Uit Londen wordt gemeld, dat Kardib' Lauri, Pauselyk delegaat naar het Eucharist1;' Congres te Dublin, aldaar op weg naar £>u is aangekomen. In het N. V.-Huis te Utrecht is een lay lyke conferentie gehouden om te komeö opriching van een nieuwe socialistische Je beweging. j, De oprichting van deze jeugdbeweging in verband met de scheuring in de A. J' j- welke organisatie die leden, die tot de O hankeiyke Socialistische Party behooren, y geroyeerd. Deze hebben nu, tezamen met j aantal jongeren, o. w. ook een aantal A C.-ers, die met de O. S. P.ers zyn uitgetr®0 gesticht het „Socialistisch Jeugdverb0' (S. J. V.). J Het S. J. V. erkent de onvruchtbaar'1 van een absoluut zelfstandige^ rsocialistis jeugdbeweging en zal daarom samenW®'"^ zoeken met de Onafhankeiyk Socialist'^ Party. ftet ?esiaai hulp v ?*%en *r Bai heti ee fchip hichtre htakinj Met 6ezield ver heeft hebben fan 'n Kevolg De c heid vi geheeli het in. 'holorr Vanaf Donderdag 23 Juni af zal de Inschrii^' op de 5'A pCt. 30-jarige Obligatieleening, ƒ300.000.(zynde de laatste tranche eenef J ning in totaal groot 700.000.—, waarvan r V 400.000.geplaatst) ten laste van de cobf gatie der Fraters van O.L. Vrouw van b® Hart Moederhuis (St. Gregoriushuis) Rechtspersoon: „St. Gregoriusstichting" Utr in stukken van 1000- b"; be 500.en 100. aan Toonder tot den koers van 100 pCt. opengesteld byden president der St. GregoCji' stichting te Utrecht en J' de volgende i' toren: Nederlandsche Landbouwbank N-v" t Amsterdam, Keizersgracht 507/511, Lentj®t Drossaerts te 's Hertogenbosch, alsmede Nederlandsche Landbouwbank N.V., byk( te Alkmaar, Breda (met zitdag te Princenby Eindhoven, 's Gravenhage (Correspondent® i' Poeldyk Voorstraat 15) Hoorn (met zitdagy Medemblik), Purmerend, Roermond (met te Weert), Roosendaal (met zitdagen te y' Steenbergen en Zevenbergen) en Venray correspondentschappen te Boxmeer en het Correspondentschap der Ned. Landty bank te Haarlem, ten kantore van Kahmay^ Steger te Haarlem, Nieuwe Gracht 57, en by: N.V. Algemeene Bankvereeniging Pb Maastricht te Maastricht. e>. De bezittingen der Congregatie zyn obp en worden zeer voorzichtig geschat op if' waarde van 1.750.000, de zeer belangri)15 ventaris niet medegerekend. Aan effecten, gestorte waarborgsonime (jft onderhands verstrekte leeningen bezit d® gregatie nog een bedrag van 95.520. Behalve de te sluiten leening ad heeft de Congregatie nog 3 pCt., 4 P' i'A pCt. obligatieleningen, alsmede ond®r' p sche schulden uitstaan tot een gezamenlv drag van 310.250. De inkomsten van de Congregatie uit: kost. en leergelden der leerlinge» verschillende scholen en internaten, van de fraters-onderwyzers (geregeld de L. O.-wet 1920), inkomsten uit de dr®[m<> a rente van uitstaande vorderingen, enz-, tn kingen en andere toevallige baten. De 6 <,Vf inkomsten der in Holland gelegen huiz^tT 1931 lieten na aftrek van alle kosten e» ten een bevredigend overschot. ep De Congregatie is met al hare bezitthy f> inkomsten onbeperkt aansprakelyk voor koming der verplichtingen, welke uit d® ning voortvloeien. Gezien de bevredig®1; sultaten over de afgeloopen jaren, kun»®^,# en aflossing der geheele leening uit de P bronnen van inkomsten worden bestred® „dj vendien heeft de Congregatie zich j jA ingeval een eerste hypotheek op eenige'1 Vj, in Holland wordt gegeven, zy verplicht v'c gelijke zekerheid aan obligatiehouders strekken. ,jt De leening is in totaal groot "00.00 - De laatste tranche groot ƒ300.000 di'a^r rente van 5'A pCt. per jaar, betaalb» j haltjaarlijksche coupons, vervallende Pe jO en 2 November van ieder jaar. De looptyd der leening zal ten b°r;je: jaar bedragen. Jaarlyks, te beginnen 1 v zal van de geheele leening ad 700 minste een bedrag van 25.000 A p .ecb'# afgelost. De Congregaiie heeft het et}eeK(' allen tyde tot vervroegde geheele of 8 v p lyke aflossing der leening over te gaa», etj( bindt zich echter van dit recht g®en te maken vóór 1 Mei 3935. J!> De uitlotingen zullen plaats hebb®b maand April van ieda- jaar, te begin® 1935, de aflossing 1 Mei d.a.v. inning ^leeb •K ■Dou„:: „Ma, hOqj.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6