A HET LEK öe Zepp van twee eeuwen terug DELANGSTEDAG! DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP RADIO-PROGRAM Het DINSDAG 21 JUNI öe eerste ballonvaarder moest voor hoon en spot der be volking vluchten Ook moedige dames! Elisa Garner in 0 'L. mam en een Montgolfiere voor het ®ersf opsteeg. Zulks geschiedde den 21 en November 1783 op het slotplein la Muette te Parijs Nog zoo dom niet Hu Woensdag 22 Juni VERHAAL VAN DEN DAG Lift-cijfers Een aangename surprise AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL I L FEUILLETON iiiiiiHiiiiiiinm nuiwiiiimiiiu Öet was in 1709, dat de eerste min of meer plaagde poging werd ondernomen om met be- ulp van een soort ballon van de aarde op te /Ogen. De eer komt toe aan een Braziliaan Pa- Bartholomaeus Lourenga de Gusmao, dat hij ®n eersten stoot gaf tot het bestuurbare lucht- chip dat tot heden in de machtige Duitsche tchtreus, de Graf Zeppelin zijn gTootste -ervol- aiaking heeft gevonden. Met welke allures de eenvoudige monnik was ezield weten wij niet, maar na de tegenslagen h verguizing, welke hij na zijn eerste pogen 5®eft ondervonden, zal hij zeker niet gedacht ebben, dat ruim twee eeuwen late-, de bouw /•h 'n luchtkasteel, als de Zepp is. het indirect rülg zou zijn van zijn pionierswerk. De demonstratie had plaats in tegenwoordig- o^id van koning Johan V van Portugal en diens Keheele hofhouding. Op de binnenplaats van Indische Huis te Lissabon steeg Pater Bar- "tolomaeus op. Hij kwam echter niet hooger SM het dak, botste toen tegen het gebouw aan eb in een minimum van tijd lag hij alweer op ^'n beganen grond. ,Dlt was de eerste „stap'" in het luchtruim. Twee eeuwen later reisde de Zerp over den booten Oceaan, even gemakkelijk als de mo derne zeekasteel»n. Bartholomaeus' poging werd met spot en "bon ontvangen en men maakte den armen blonnik het leven zoo zuur, dat hij zelfs uit ^ortugal moest vluchten. In 1724 overleed hij Toledo in Spanje, eenzaam en verlaten en berooid van alles. Zelfs zijn uitvinding werd vergeten tot deze kort geleden, door df allerjongste geschied- vorschingen aan de ver getelheid werd ontrukt. Eerst vijf-en-zeventig jaar later werd de tweed' stap gezet. De gebroeder; Montgolfier construeer den een ballon, waarvan de opstijging met behulr van verwarmde luclr moest plaats vinden. Di was dan ook een volko men nieuwe uitvinding. Josef Michel Montgolfier was tot zijn uitvinding gekomen, doordat 't hem op een winteravond was opgevallen, dat zijn hemd, dat bij den haard te drogen hing, bol ging staat als gevolg van den warmen luicht- stroom. Op 5 Juni 1783 verhief de eerste „Montgolfière" zich te Annonay in het lucht ruim. Te Parijs zelf echter waren anderen hen voor. De natuurkundige Charles en de gebroeders Robert stegen namelijk al eerder van het Champ de Mars te Parijs op met een met waterstof gevulden ballon, een „Charlière". Een enorme menigte zag met ontzetting, hoe de ballon met de koene luchtvaarders voortdurend hooger steeg en tenslotte in de wolken verdween. Men begrijpt, dat de meest fantastische ver halen de ronde deden. Men dacht aan heksen en duivelswerk en er dreigde onder de bevol king een paniek te ontstaan. Nog erger werd de toestand in het dorp Ge- nesse. De boerenbevolking, die op niets was voorbereid zag den ballon plotseling uit den hemel neervallen. Zij kwam midden in het dorp terecht en waar men hier van dit spook- ding niets wilde weten, werd het zonder vorm van proces totaal vernield. Er bleef niets, maar dan ook niets van over! De waaghalzen, die met een ballon opstegen, vermeerderden en spoedig kwam er ook onder het zwakke geslacht een intense belangstelling voor deze nieuwe soort sport. Niet minder moe dige dames verlangden er vurig naar, eens een ballontocht mede te maken. Londen beleefde in 1785 een enorme sensatie, doordat de Itali- aansche kapitein don Vincente Lunardi en zijn vriend Bigging. een Engelschman, zich bij hun tochten door een dame, mevrouw Sage, lieten vergezellen. Merkwaardigerwijs maakte daarentegen juist het revolutionnaire Frankrijk er bezwaar te gen, dat een vrouw mee zou opstijgen. In 1798 namelijk gaf de toen reeds beroemde ballon vaarder Gamerin het voornemen te kennen, zich bij zijn eerstvolgenden tocht door de „bur geres Henry" te doen vergezellen. Maar de po- litie-autoriteiten staken een spaak in het wiel. Een ballontocht van twee personen van ver schillend geslacht achtten zij „onfatsoenlijk en immoreel", Maar Garnerin gaf den moed niet op en op 13 Juli 1798 mocht hij tenslotte toch in gezelschap van de „citoyenne" Célestine Henry opstijgen. De ballon bereikte een hoogte van 2920 Meter. Célestine bleek den druk der lucht uitstekend te hebben weestaan zelfs beter dan Gamerir zelf, die onderweg duizelig was geworden en druppeltjes had moeten innemen Beroemd door haar talrijke geslaagde vluch ten werd de vrouw van den ballonvaarder Blan- chard, welke laatste tevens de parachute uit vond. Een kwart eeuw lang had Blanchard zich hartstochtelijk aan de jonge luchtvaart ge wijd. Toen, in 1809, stortte hij tijdens een vlucht boven Den Haag neer en kwam om het leven. Maar zijn vrouw Sophie Blanchard was een dappere vrouw en zij zette alleen het werk voort, dat haar man was begonnen. Heel Europa trok zij door, overal ballontochten ondernemend. Vaak bracht zij tijdens zulk een tocht den nacht slapend in den gondel door en daalde dan pas weer den volgenden ochtend. Heelemaal niet naar verwachting Houdt de zomer zich wat koel. En dit geeft ons nog tot heden Niet dat zomersche gevoel. Niemand praat er nog van hitte, Open ramen en bezweet, Maar wèl wordt de mensch verkouden I Die zich al te luchtig kleedt! 1 En de zon, die wij verwijten, Dat zij ons geen zomer gunt, Klimt, als alpiniste, verder 1 Naar het allerhoogste punt! I En op een en twintig Juni, j Volgens het natuur-verdrag, Geeft zij ons het zon-presentje 1 Van den allerlangsten dag! Maar als altijd, na een climax Komt een daling in het spel, En de avond, die zoo laat viel, Komt nu vroeger op appèl. Doch met dalen komt ook stijgen Als een analogisch feit, En dat zijn de kilowatten Van de electriciteit! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) "SiimnraiiniimiimiimiuumiiiBiinniiiiiiiriinimiimmiuiiiiimiiuuiiuiuuuuuiuimimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiir Tien jaar na den dood van haar man ach terhaalde echter ook haar het Noodlot. Op 6 Juli 1819 was zij weer eens opgestegen, waarbij zij een parachute meenam, waaraan vuurwerk was bevestigd, dat in de lucht door haar zou worden ontstoken. Door een foutieve beweging vloog echter haar ballon in brand. Men zag, hoe zij wanhopige pogingen in het werk stelde, om de hoog oplaaiende vlammen te blusschen en toen, het nuttelooze ervan inziend, kalm in den gondel ging zitten afwachten. Bij het neer storten kwam de ballon op een dak terecht. Mevrouw Blanchard werd uit den gondel ge slingerd en sloeg op het plaveisel te pletter. In totaal had zij niet minder dan 67 ballontoch ten gemaakt. Fortuinlijker dan zij was Elisa Garnerin, een nicht van den beroemden ballonvaarder Gar nerin. Zij was een ware luchtacrobate, die met haar parachute ongehoorde kunststukken vol voerde. Zooals gezegd, zij was heel wat fortuin lijker dan Sophie Blanchard. Niet slechts stierf zij een natuurlijken dood, doch met haar ballon- tochten en luchtacrobatiek verwierf zij tevens een groot vermogen. Natuurlijk waren het uitsluitend vrije bal lons, waarmee al deze pioniers zich in het luchtruim waagden. Maar reeds Blanchard hield zich intensief, zij het vergeefs, met het pro bleem der bestuurbaarheid bezig. Opgelost wera dit probleem echter pas door de uitvinding van den motor. (Nadruk verboden). Een reiziger, die voor een aanzienlijk per sonage wilde doorgaan, kwam in een klein stadje in het eenige hotel om te overnachten. Vóór hij naar zijn kamer ging, gaf hij uit voerige bevelen om bijtijds gewekt te worden voor den eersten trein. Hij zei tot den hotel houder, dat er enorm veel van afhing of hij met dien trein zou kunnen reizen. Vroeg in den morgen werd hij in zijn rust gestoord door een hevig geklop op de deur. „Wat is er aan de hand", vroeg hij. „Ik heb een telegram voor u", antwoordde de bediende buiten de deur. De gast was in een oogenblik op, deed de deur open en ontving een groote enveloppe. Hij scheurde die haastig open en vond daarin een stuk papier, waarop met groote letters stond: „Het is tijd om op te staan" De wespen, die veel fijner van lichaamsbouw zijn dan le Dijen, gleden ook heel wat sneller dan Jaap en zijn dorpsgenooten. En zoo durfden de wespen zich ln het bijendorp te vertoonen en gleden vol pret tegen de korven aan. En nu ontdekten ze de gnj^aan, die naar de sloot voerde. De wespen bedachten zich geen oogenblik en zetten hun woesten tocht voort. Maar, daar hadden ze niet op gerekend... Te laat zag de aanvoerder van de wespen, dat ze onherroepelijk in het water terecht zouden komen en zoo kon Jaap de Bie genieten van den angst zijner vijanden. Maar als le daar maar geen last van zou krijgen HUIZEN, 1875 M. N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing 8.15 Morgenconcert 10:00 Zang door het N.C.R.V.-dameskoor 10.30 Korte Ziekendienst door Ds. K. Prins 11.00 Har- moniumbespelng door M. F. Jurjaanz 12.00 Politieberichten 12.15 Middagconcert door Damestc/rzet o.Lv. Louise Lauenroth 2.00 Verzorging zender 2.30 Lezen van Chr. lec tuur door mej. M. Wentink. „Gouden teugels" door A. van HoogstratenSchoch 3.00 Con cert 5.00 Kinderuurtje door mej. S. Groe- neweg 6.00 Uurtje voor de landbouwers. L. Biickmann: „De crisiszuivelwet en haar toe passing" 7.00 Op last van den Minister van Waterstaat afgestan 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureu 8.00 Tijdsein en concert door de Chr. Harmonie-vereeniging „Hrpe Davids", Ridderkerk 8.45 Dr. H. J. Honders. Ned. Herv. Predikant „Een Calvinis tische patriarch der Grieksch-Katholieke Kerk" 9.15 Vervolgconcert 10.25 Persbureau Vaz Dias 10.25 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 296 M. V.A.R.A. 6.45 Li chaamsoefeningen o.l.v. G. KI eerekoper 7.30 Idem 8.00 Tijdsein en gramofoonmuziek 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de con tinubedrijven 12.00 Tijdsein en V.A.R.A.- Septet o.l.v. Is. Eyl 1.45 Verzorging zender 2.15 „Onze keuken" door P J Kers Jr 5.30 V.A.R.A.-septet o.l.v Is. Eyl 7.00 H. Kunst: „De veiligheid bij het baden en zwemmen 7.15 V.A.R.A. Mandoline-ensem ble 8.00 Tijdsein 8.01 „De plek van de Misdaad". Hoorspel door Bep Otten 8.45 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot 9.30 Uizending voor den Alg. Ned. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden. De wederwaardig heden van Wakker en Tropenduit door het V.A.R.A.-Tooneel 12.00 Tijdsein en sluiting. Radio Vervolg Woensdag 22 Juni - No. ELF BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het Max Alexysorkest 6.20 Concert. 5.50 Gramofoon- platenconcert 8.20 Gala-concert door Groot orkest van het N. I. R. 12.20 Uitzending uit „Wivex" 3.20 Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Emil Ressen 5.20 Gramofoon muziek 8.20 Edvard Krieg-concert door het Omroeporkest o. 1. v. Launy Grönd&hl 10.20 Populair orkestconcert Concert door het Omroep-symphonieorkest 7.30 Populair con cert 10.20 Dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 1.35 Gramofoonmuziek 2.30 Idem 4.50 Concert uit Bad Pyrmont 6.15 Gevarieerd Programma 10.40 Dans muziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 3 20 Gramofoonmuziek 4.50 Concert Zie Ham burg. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert door het Omroeporkest van München 1.20 Con cert o. 1. v. Wolf 8.20 Concert o. 1. v. Wolf 5.20 Vesperconcert o. 1. v. Wolf 8.20 Con cert o. 1. v. Wolf 10.40 Concert uit het „Hote! zu Post" Orgelconcert door Quientin Ma- clean in het Trocadero 1.05 Gramofoonmu ziek 4.20 Concert 5.05 Orgelconcert 8.20 Concert door het B. B. C.-Theaterorkest 10.55 Roy Fox en zijn band in „Monseigneur" PARIJS (Eiffel), 1446 M. 8.50 Orgelconcert door Alexandre Cellier 1725 M. 12.50 Gramo foonmuziek 9.05 Cabaretliedjes. Milaan 331 M. 8.2C Gramofoonmuziek 8.50 Operette-uitzending. Rome 441 M. 8.20 Gramofoonmuziek 9.05 „El grillo del focolare. Opera van Zandonai. Weenen 517 M. 8.05 Tanze aus drei Jahr- hunderten Het Weensch Symphonieorkest 10.20 Dansmuziek door The Blue. Warschau 1412 M. 5.20 Boys uit het Graben- café. Het omroeporkest o.l.v. J. Oziminski 6.40 Dansmuziek 8.20 Vocaal concert 9.30 Pianorecital 10.20 Dansmuziek. Beromünster 460 M. £.20 Concert door het Omroeporkest 10.20 Populair concert door een strijkkapel. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS In New-York gaan dagelijks 12.000.000 per sonen met de lift. Geen ander vervoermiddel heeft zooveel passagiers. Het jaartotaal var, 213.500.000 is bijna het dubbele van de bevol king der Ver. Staten. De 31.117 liften van Manhattan zouden, naast elkaar gelegd, een totaal van 91.500 mijlen beslaan. Als het 250.000 dollar-gebouw van Rockefeller in Manhattan voltooid is, zullen er nog 100 liften zijn bij gekomen. Voor den centralen toren van 70 ver diepingen alleen zullen er 74 dienen, dus nog 6 meer dan de 68, welke de 108 verdiepingen van Empire State Building bedienen. Dan is men evenals in Chrysler Building in nog geen minuut, hoe hoog ook, waar men zijn moet. De Equitable aan Broadway bezit "slechts" 65 j liften voor haar 42 verdiepingen; New York Life Insurance 38 voor 34, New Central 27 voor 34, Graybar 37 en Woolworth, dat drie jaar geleden nog de grootste wolkenkrabber was 33 voor 60 verdiepingen. Voor de vijfde maal, nu middernacht, speel den de torenklokken 't „Gij schitterende kleu ren van Nederlands vlag", en voor de vijfde maal ook, dien nacht, greep de stormwind de klankenreeks beet en sloeg die boven de huizen aan flarden. Op dat zelfde oogenblik voelde Ik een hoogst oneerbiedigen tik op m'n neus. Verstoord ik rechtop zitten in m'n bed. Een tweede tik viel in m'n nek en er waggelde iets kouds over m'n rug. Buiten gutste de regen. „Ik geloofzei ik tot m'n vrouw, „dat we zul len moeten verhalen. Het lekt hier...." En ik draaide het licht op. Aan het plafond, recht boven onzen slaap- bodem, glommen vriendelijk en vroolijk twee dikke waterdruppels. Ze waggelden een oogen blik. Floep! sprong er een naar beneden en be- gioef zich in den rand van de wollen deken. Flap! deed nummer twee en volgde. En onmid- delijk vertoonden zich op de zoo juist verlaten plaats twee andere druppels, keken even nieuws gierig omlaag en waagden den sprong eveneens. En nu volgden ze elkaar al sneller en sneller, vertoonden zich op vier, vijf plaatsen tegelijk, drongen zich hier en daar saam tot een stroompje en dwongen ons daardoor met ons ledikant eenige graden westelijk te koersen en midden in de kamer voor anker te gaan. De kameremmer, de waschkom, een zinken teil en het hoogst nuttige instrument dat in elk nachtkastje onmisbaar is, werden gerequi- reerd om de jolige en losbandige waterdruppels op te vangen. De regen kletterde tegen de ruiten. De stormwind gromde en bromde. De druppels in de kamer deden: pien, pan, tip, tsjeng en de torenklokken tjingelden een me nuet van Mozart. Het was alles zeer vroolijk en we deden geen oog meer dicht. Om negen uur belde ik in'n huisbaas op. „Er is een lek op het dak," begon ik. „Best meneer," zei een grocstem. „Dat kan ik niet vinden," protesteerde ik. ,Ik zal u den loodgieter sturen," beloofde de grocstem Ik betuigde m'n tevredenheid met deze toe zegging en hing den telefoonhaak op. „De loodgieter komt vandaag.' berichtte ik m'n vrouw, „dus laten we daarop rekenen". We maakten eenig toilet; de kamers kregen een extra-beurt; den geheelen dag leefden we in hoopvolle verwachtingmaar de loodgie ter verscheen niet. Den volgenden dag even min. En intusschen huppelden in onze slaapka mer de regendroppels genoegelijk in de wasch kom, den kameremmer, de zinken teil en het nuttige nachtkast-instrument. Nu en dan hup pelde er ook wat kalk mee van het plafond. Opnieuw belde ik .n'n hulsbaas op. „U zou me eergisteren den loodgieter ge stuurd hebben," begon ik. „Dat heb ik ook gedaan zei de grocstem. „Daar heb ik niets van bemerkt," antwoordde ik .grommig, „er is geen loodgieter geweest." „Dan zal ie toch vandaag we] komen," meen de de grocstem. „Dat hoop ik," bromde ik en wilde er nog iets hartelijks aan toevoegen. Maar een lieve damesstem mengde zich in ons telefoongesprek en vroeg: „hebt u een lekker tongetje voor me?" Ik hing dus onmiddellijk den haak op. M'n vrouw stond achter me. „En....?" vroeg ze in spanning. „Hij zal vandaag komen," stelde ik haar ge rust. Dien middag werd er gebeld en de meid kwam zeggen dat er iemand was van de firma Smit enne nog wat. „Laat binnen", zei m'n vrouw, „dat is van den huiseigenaar." Op den drempel verscheen een heerachtige arbeider. „Meneer en mevrouw" zei-die beleefd, „ik kom van de firma Smit en „Uitstekend, uitstekend, viel ik hem in de rede en om hem maar dadelijk op z'n gemak te zetten en hem wat vriendelijk te stemmen, voeg de ik er aan toe: ,U hebt het zeker nog al druk. niet waar?" „Ik heb geen klagen," verzekerde hij. „In ons vak zjjn altijd reparaties en karreweitjes, en och. dan het naloopen van je contracten, niet waar?" „Natuurlijk, natuurlijk." „Een kop thee?" vroeg m'n vrouw. „Dat zal ik niet afslaan, mevrouw". „Gaat u even zitten, 'n Sigaartje?" „Nou meneer.ook daar zeg ik geen neen tegen." „Er is heel wat schade aangericht hè, door dien storm de laatste dagen." „Geweldig meneer, geweldig. Als u in het Vondelpark ziet, zonde en jammer van die mooie boomen." „Ja, en bij ons op het dak schijnt het ook niet erg pluis te zijn. Willen we maar eens gaan kijken?" Bevreemd keek de man ons aan; vroeg toen wat schuchter: op het dak meneer?" „Ja. Ten minste, ik denk, dat u het daar wel zult moeten zoeken, niet waar? „Wèt moeten zoeken, meneer? Ik begrijp U niet." „Wel, het lek natuurlijk." „Het lek?vroeg de heerachtige arbeider nu verbaasd. „Pardon, meneer. Ik kom vra gen of mevrouw misschien een naaimachine wil koopen. Ik kom van de firma 3mit en..." „Dat had u dan wel dadelijk kunnen zeg gen", stoof ik op. „We zien u voor den lood gieter aan; denken dat u van onzen huiseige naar komt; de firma Smit en „Pardon meneer, dat is dan een misverstand." Kregel gaven we hem z'n afscheid. Een loodgieter verscheen ook dien dag niet. 's Nachts viel er een stuk plafond naar be neden en sloeg een scherf uit het buiten het nachtkastje staande nuttige voorwerp. Buiten gutste de regen en binnen deden de druppels: pan, pien, tip, tsjeng. Het was hoogst genoeglijk. Om acht uur 's morgens belde ik woedend m'n huisbaas op. „Die loodgieter die er gistermiddag is ge weest, was geen loodgieter!" brulde ik. ..Ik verzeker u meneer, dat ie van middag komt." „Het heele plafond komt zoo langzamerhand naar beneden." „Ja, best, meneer; van middag komt ie." En werkelijk.... eenige uren later verscheen er een als werkman gekleed heer. „Ik ben de loodgieter" zei de man met een piepstemmetje. Ik ging hem voor naar ons slaapvertrek, waar ons ledikant nog steeds in het midden voor anker lag. Hf] zette een hoogst ernstig gezicht en keek geruimen tijd naar de wonden in het plafond. Toen wees hij met z'n vinger om hoog °n fluisterde schuchter: „het zit daar." Zoudt u denken?" vroeg ik. niet mindei -"•nstig fluisterend. „Ja. Nu moet ik nog even op den zolder zien.' Ik wees hem den weg. Vijf minuten later daalde hij weer neer. „Ik heb het gezien", zei hij. „Goeden middag meneer." „Jawel, maar wat nu?" vroeg Ik verbaasd. ,.lk zal m'n knecht sturen." „Wanneer?" Van middag nog." De knecht kwam drie dagen later, nadat li nog een keer den huiseigenaar had opgebela Toen werd het lek gemaakt. Maar intusschen was het plafond hoe langer hoe verder af gebrokkeld. Stroo puilde uit de wonden. Het was dringend noodig dat de stucadoor kwam Ik wilde den huisbaas dus allereerst meedeelen dat de loodgieter er nu eindelijk geweest wa- en hem verzoeken nu den stucadoor te zenden Ik belde hem dus nogmaal op. „De loodgieterbegon ik. „Mijnheer!" brulde ni.idig en driftig, de groc stem aan den anderen kant, „ik bezweer u b! alles wat me heilig is, dat ie van middag zor der mankeeren komt Vervelend jongmensch tot een zijner vrien den: „Zeg amice, ik ben morgen te eten ge vraagd, waal-mee zou ik mijn gastvrouw eer aangename surprise kunnen bereiden?" „Bedank!" T *<*11 "VL. „Juist, beweging is dè methode om corpulentie te besu <j den. Ik zal iemand huren om me te wiegen." A lis* y. op dlt blad zUn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen f Oflftfl bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f t7Cfi bij een ongeval met Of/1 bij verlies van een hand 1 Of bij verlies van een Ctl bij een breuk van Atl bij verlies **C€f Cl U Uil tlCf ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 4 tJl/»1" doodelijken afloop# een voet of een oog# 1 duim of wijsvinger# t#l/«"*been of arm# Tl/« anderen van 'n vinger I lo haar eenvoud had Marie-Claire gemeend, hit buiten zijn een tijdperk van rust zou ®ti0 ^ugen. Maar door de weinige ruimte, het Phouhelijk samenzijn, de kwellende moeite zelf voor al het onderhoud der kleederen t>r ^rgen, kwam er van die rust niet veel. het.Cj ens> deze gedwongen gem:enzaamheid tij/ het verschil in karakter en levensopvat- g hog meer uitkomen. <}0 ^'ie-Claire betreurde haar zolderkamertje ®®h? haar zelf ingericht. Hier kende zij geen ^ijl behalve in de kerk, en zeer dik- Ws zocht ze daar een schuilplaats, meer uit aan stilte en rustigheid dan uit hltjke godsvrucht. ^Oo Je denkt er toch niet over naar het ïjj ,st®r te gaan, Marie-Claire? vroeg Jo:ette. - eh iemand, wien dat geweldig zou spijten. *rie-Claire glimlachte bitter. ^ocht het God behagen, dat ik deze roe ping kreeg. Niemand, hoor je wel, niemand ter wereld zou daarover bedroefd zijn. Jawel! Mijnheer Auban! Och kom, dwaasheid! En je zei laatst, dat hij verliefd was op Edith! Jawel, vroeger! En ze zou hem graag getrouwd hebben, daar sta ik je borg voor! Maar nu is 't kapitein d'Hautemare, wel niet zoo rijk, maar hij draagt een naam en is jong. Bovendien houden wij veel van officieren. O, zonder dien kapitein, haar nieuwe flirt, zou Edith je de oogen uitgekrabt hebben, ge loof ik! Foei, Josette! Hoe kun je zulke uitdruk kingen gebruiken en je met zulke dingen be moeien! Ik ben vijftien jaar, Marie-Claire, zei Josette lachend. Mijn korte rokken en hangend haar doen je mijn leeftijd vergaten. Welnu, ik zou ook mijnheer Auben kunnen liefhebben: hij is zoo rijk! 't Is verschrikkelijk, op jouw leeftijd zoo te denken! Ik hoop, dat hij je zal vragen en dat je ja zult zeggen. Wel weet ik niet, hoe mama je een uitzet zal kunnen geven, want dit lieve uitstapje zal wel de rest van je geld verslin den. Maar alia! dan raak er ten minste één van ons onder dak! Sedert dien dag schonk Marie-Claire meer aandacht aan de bezoeken van mijnheer Auban. die telkens met zijn auto kwam aanrennen, de familie naar 't woud geleidde en haar heer lijke lunches aanbood, 't Was een klein, gezet vantin naar Hn viiftie loopend, met dunne haren en zwaren knevel, die naar Josette's opvatting, miraculeus zwart bleef. Hij bezat goede manie ren en werd overal ontvangen; doch Marie- Claire vond hem onder alle opzichten onbetee- kenend. Ook sprak hij, naar haar meening, wat al te veel over zijn villa, kasteel, wijn gaarden en auto's. Veertien dagen na de aankomst te Arca- chon, terwijl men reeds aanstalten maakte voor de terugreis, riep mevrouw de Solliès op een morgen haar stiefdochter bij zich. Met lachend gelaat, waarop echter ook nog iets anders te lezen stond, deelde ze Marie- Claire mede. dat deze meer geluk had dan haar zusters, daar ze reeds nu ten huwelijk gevraagd werd. Ondanks de praatjes van Josette voelde de arme Marie-Claire haar hart kloppen, en er welde een dwaze gedachte in haar op: had Max haar gevraagd? Die illusie duurde kort, en de teleurstelling daarover was nu juist niet in 't voordeel van mijnheer Auban. Hij verzekert je bij contract honderd- vijftig duizend franc en zal je drieduizend franc speldegeld per jaar geven, terwijl hij bovendien je toiletkosten op zich neemt zei mevrouw met een zucht. Hij heeft goede re laties, doet prachtige zaken en zijn villa moet zeer mooi zijn, naar men zegtIk meende, dat hij aan Edith dacht, (nog dieper zucht», maar zooals je ziet. heb jij zonder je eenige moeite te geven de overwinning behaald. Zonder mij eenige, moeite te geven? her haalde het meisje gebelgd. Ik hoop mij nooit moeite te geven om een echtgenoot te verove ren. Het spijt me, dat ik mijnheer Auban niet uit hetzelfde oogpunt bekijk als uzijn vrijgevigheid laat me koud, en zijn woning is me onverschillig. Hij zou mijn vader kunnen zijn, en wat ik van zijn smaak en ideeën weet, past zoo weinig bij de mijne, dat ik liever gou vernante zou willen worden dan met hem te trouwen. Haar wangen kleurden van opwinding, doch zij deed haar best kalm te blijven, om zich des te beter op de discussie voor te bereiden, die ze onvermijdelijk voelde. Weigeren? En dat zelfs zonder de moeite te nemen er over na te denken. En dat een partij, die de meeste meisjes onder onze ken nissen begeerlijk zou voorkomen? Maar dat is zotternij, of misschien onvergeeflijke hoog moed. Denk je misschien beter te zullen vin den? O, neen! Ik denk in het geheel niets te zullen vinden. Weet je wel, dat hij eenige millioenen be zit. hernam mevrouw, met moeite haar toon bedwingende, en dat je met een beetje handig heid je positie nog veel beter kunt maken? We zouden bovendien over de betrekkelijk kleine som bij het contract bepaald, nog wel eens kunnen praten, en.... Moeder! Waarlijk, vervolgde mevrouw ietwat hef tiger, je besluit is niet alleen onzinnig, maar ook vreeselijk zelfzuchtig. Heb je niet begrepen, dat een fortuin, gelijk je wordt aangeboden, om je heen zou schitteren? Want je zou je zusters kunnen helpen! Van ganscher harte zou ik ze van dienst willen zijn, maar niet tot dien prijs. Een huwe lijk, zoo geheel en al van sympathie ontbloot, komt me schandelijk voor. Treurig voegde mevrouw de handen samen. Waarom heeft hij ook Juist u gevraagd? riep ze, in tranen uitbarstend. Eerst dacht hij aan Edith, en die zou hem niet geweigerd heb ben. Zoo'n eenige kans voor ons allen! Maar jij hebt zijn aandacht getrokken, terwijl hij nog weifelde. Wat zijn de jonge meisjes onzer dagen toch romanesk en vooral zelfzuchtig; ze denken slechts aan zich zelf, en de moeilijkheden van anderen laten haar koud. Waarlijk, moeder, zei Marie-Claire met vochtige oogen, ik geloof mij niet schuldig, en ook niet zelfzuchtig, wanneer ik niet verkies mi) voor een man op te offeren, die mij mishaagt, dien ik niet gelukkig kan maken. Als mijn va der nog leefde, o, die rechtschapen man zou me luide toeroepen mijn leven niet te verpanden, wanneer mijn hart er zich ten volle tegen ver zet. Mevrouw liet haar tranen den vrijen loop en klaagde steen en been: zij gaf zich zooveel moeite! Slapelooze nachten, berekeningen zon der end! En wat moest er van haar dochters worden, als met moeders dood het weduwe pensioen ophield? Wat zouden ze met het wei- nigje, dat overbleef, doen? Want, nu mevrouw Soyer niet voor Marie-Claire gezorgd had, zou den ze met haar vieren moeten deelen. Was het meisje anders licht bewogen, thans kwam heel haar gemoed tegen deze onbillijke verwijten in opstand. Ik kan niet gelooven, zei ze, dat u Edith en Germaine aldus pressen zou, indien er voor haar sprake van een onsympathiek huwe lijk was. Als ik te zwaar op uw budget weeg, moeder, ben ik ten volle bereid uw zorgen te verlichten en zelf den kost te gaan verdienen. Op eens waren mevrouws tranen gedroogd en verontwaardigd keek ze haar dochter aan. Je brood gaan verdienen? Naar beneden tuimelen? De positie van je zusters nog moei lijker maken? Neen, Marie-Claire, nooit zal ik je dat permitteeren! Wees maar tevreden, ik zal je van een aanzoek verlossen, dat je eigenliefde had moeten streelen, dat je toekomst verze kerd zou hebben. En statig verliet mevrouw de kamer. Over mijnheer Auban hoorde Marie-Clain niet meer spreken. Twee of drie dagen lang ver wachtte ze met angstig hart de verwijten hare: zusters, doch behalve enkele speldeprikken lie men haar met rust. Toch durfde ze niet vra gen, wat haar moeder hem geantwoord had. Na lange overpeinzing had mevrouw de Sol liès een uitweg gevonden om den rijken huwe- lijkscandidaat niet voor goed uit haar huis te jagen en tegelijk voor Marie-Claire niet alle andere aanvragen onmogelijk te maken. Daar om sprak ze van „oudere plannen". Doch on danks al haar kunstmiddeltjes ontstond nu het fabeltje, dat Marie-Claire reeds verloofd was, en mijnheer Auban deed zijn best dit te beves tigen en te verspreiden, om aldus zijn eigen figuur eenigszins te redden. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7