&UBLIN IN AFWACHTING Ontwapenen of betalen Het nieuws van heden de stad getooid DE „MARNIX" TE DUBLIN Graalmeisjes veroveren de Congresstad GEEN FRANSCHE HULP AAN OOSTENRIJK Om politieke redenen Amerika grijpt in te Lausanne Staat tegen Kerk in Spanje Om een herderlijk schrijven DE BAROMETER Woensdag 22 juni 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18106 b<JREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; Per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM -.TELEFOON 13866 kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de et Phoenixpark, waar het Con gres wordt gehouden, is in een bloemenparadijs herschapen aankomst van den Kardinaal-legaat Woningnood De feestelijke stad De Kardinaal-Legaat HET CONGRES TE DUBLIN Het Phoenix-park De Kardinaal Legaat in gezelschap van De Valera bij aankomst te Kingstown, - Het Weer DE AANKOMST VAN DEN KARDINAAL-LEGAAT TE DUBLIN Aardschok te Santiago Z.Em. Kardinaal Lauri inspecteert de eerewacht Na een gesprek met Herriot, heeft Gibson aan MacDonald een bezoek gebracht. Dilemma scherp gesteld Fransch-Engelsche toenadering Gibson herhaalt zijn stelling Verrassing te Lausanne Fransch-Belgisch plan Tegen voorbarige ver wachtingen Waar het heengaat met het herstelprobleem Pessimisme overweegt vernield. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Japan zoekt schikking In Mandsjoerijsche douanekwestie W. Brakel Jr., Botermarkt 17 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT b m tj Dublin, 19 Juni Dublin is, sedert ik er jaar geleden was, niet veel veranderd j,leen wat ik toen, tengevolge van de Sinn ^''li-troebelen als puinhoopen zag, zooais het -°stkantoor en de „Four Courts", staat nu 6er overeind. En dan is Sackville Street, de 2®°ie breede straat waarop de Dublineezen trotsch zijn en die zij nog zoo graag de e®dste straat in Europa noemen, van naam /fanderd; die heet nu O'Connell Street, naar man, die zoo fier voor Ierland's vrijheid eef{ gestreden. Overigens is er niet veel veranderd, voor f°QVer ik op zoo'n eersten dag van weerzien ,a,b beoordeelen. Er staan nog de mooie hui- J'l der rijken, maar ook nog de krotwoningen armen en het zou heusch geen weelde zijn, afineer de autoriteiten eens in onze Holland se steden gingen kijken, hoe daar de woning- °°rziening is ter hand genomen. t heerscht hier op het oogenblik een bui tgewone woningnood en al zijn er nu in l61 laatsten tijd een paar bouwvereenigingen "Bonnen met het bouwen van wat ze hier j. -«a.oope woningen noemen (huur 20 shil- "g per week, dus bij den tegenwoordige^ ^gen stand van het pond ongeveer 9 gulden) dertig, of veertig woningen, die er op die Snier nu en dan bij komen, helpen nog niet veei. .,®én-kamerwoningen zijn er nog heel veel en St alleen voor de armsten, ook voor hen die S meer zouden kunnen betalen, is vaak niets Riders te krijgen. Huwelijken moeten worden ^gesteld, omdat er voor de jonggehuwden ?een woning is te krijgen, of het zou zoo'n één- ^öier-woning moeten zijn. En anders moeten j maar bij de ouders blijven inwonen, wat in - meeste gevallen toch ook erg behelpen is. Tk ben in zoo'n éénkamer-woning geweest, Sens in een vrij behoorlijke straat, maar Sr in de groote huizen zooveel gezinnen zijn Stopt, dat de menschen geen plaats hebben zich te roeren. Ik heb die woning gezien; 6t was eenvoudig erbarmelijk. Erbarmelijk en smerig! ttu hoor ik iemand die het leest al zeggen: 'Maar smerig hoeft het toch niet te wezen", l" die iemand heeft gelijk.... tot op zekere ?°Ogte. Want ik geef het iedereen te doen, om Si boel netjes te houden, wanneer in die eene Jfler, waarin bedden en fornuis en verdei wat een ander over drie, vier of meer ka ders verdeeld heeft, bijeen staat, man, vrouw S drie kinderen moeten huizen. Die kinderen Sh je niet aan een touwtje houden en ze loo- Peh en kruipen overal waar ze niet loopen of Siipen moeten, en als ze spelen, doen ze dat 'i voorkeur in het groote bed van vader en goeder, de eenige plaats, waar ze er ten niste nog eenige ruimte voor hebben. Maar ,rg helder blijven de lakens dan niet, dat zal Sereen begrijpen. Op het fornuis wordt gebakken en gebraden n vetspatten op den muur; in een hoek staat y6 kinderstoel met de kleinste vuile vinger- f''epen op het behangsel; op de tafel staat pot met braadvet, liggen groenten en an- °fe dingen, waarvoor nergens anders berging te vinden vlekken op het tafelblad. I ®n zoo zou men kunnen doorgaan, overal, I? elk hoekje der kamer is wat, dat er in een '-hoorlijk bewoonde kamer niet is en dat 'eehelpt aan het onooglijke aanzien, aan het V<*vuilen. E>at zie je allemaal zoo niet, als je zoo door stad loopt, daar moet je extra op uit gaan S dat doet de toerist, of de pelgrim, die hier fl°Pr het Eucharistisch Congres komt niet en J^arom zullen de meesten van die met de Mar- r van St. Aldegonde overmorgen hier aan giften, als ze weer thuis zijn, wel niet anders dan roepen over het mooie Dublin. En "1 is waar, Dublin is een mooie stad, maar vph voornamelijk maar aan den buitenkant, ^stergoud is er een heeleboel bij Eq dan nog ziet alles er in deze congresda- 1 extra mooi uit; overal bloemen en vlaggen w Vlaggen in de Pauselijke kleuren en vlaggen het mooie St. Patrick blauw, met in geel v®' congres-insigne er op (het Iersche kruis een kelk en de H. Hostie) die overal en r niet veel geld te verkrijgen zijn. een volk als het Iersche, dat diep j®loovig is en katholiek in den bes- -1 zin van het woord, doet in zijn geheel mee r l een grootsche katholieke plechtigheid als t®,' Eucharistisch Congres, doet mee uit over using en zelfs de armste wil niet nalaten, jl vlaggetje, al is het dan niet meer dan een lang, uit zijn raam te laten wapperen. -1 dan kan in een buurt, waar de armste klas- jl der bevolking wonen, een gevel van een "rkazerne nog zoo verveloos en zoo goor zijn, Sh- elk der tientallen ramen een vroolijk -kleurde vlag wappert: wit-geel, blauw, of de penale vlag gr&en-wit-oranjedan ziet gevel er toch feestelijk uit. ,„dó zien de duizenden en duizenden vreem- ?fti 'ligen die al hier zijn gisteren alleen kwa- Ke1 er 6000 bij en die er nog komen zullen. klili en als ze dan later thuis van hun reis 'eh vertellen, dan vertellen ze van de Con- maar niet van Dublin. Wat ik in de g S geen twee dagen die ik hier ben, nu al g Zlen heb heeft me een heel anderen kijk ge- lie1 °P het leven in Dublin, dan hij krijgt, e- er alleen maar zwierig gekleede vrouwen - hieisjes op de breede trottoirs van O'Con- WS'treet ziet flaneer en, of per auto de stad ra 'Shtseed en daarna in een mondain restau- Yellowstone-park in Amerika, zeggen ze hier met trots en ik geloof het graag, al is het woord park, zooals wij dat opvatten, dan ook maar op een betrekkelijk klein gedeelte ervan toepasselijk en bestaat de rest uit sportvelden en onafzienbare grasvlakten. Per tram ging ik er heen, met zoo'n tram met een bovenverdie ping, zooals ze hier allemaal zijn, waarvan je zoo'n aardig gezicht heb op de omgeving en op het gekrioel in de straten. „Naar het Phoenix-park", zei ik den conduc teur, die wou weten hoever ik meeging, met het oog op den prijs van het kaartje dat hij me moest geven. „Main entrance?" vroeg hij. „Ja, goed, breng me maar naar den hoofd ingang," antwoordde ik, wetend dat daar expres een poort gebouwd was ter gelegenheid van het congres, waardoor de processie met het Aller heiligste op den laatsten dag van het Congres het park zou verlaten. Bij die poort begon een mooie asphaltweg die door het park loopt en niet voordat ik, stevig loopende, dien weg en daarna nog een tijdelijken, voor deze gelegenheid over het grasveld met bevlagde palen afgebakende, een dik half uur gevolgd was, stond ik voor het doel van mijn tocht: het daar opgerichte open luchtaltaar. Groot is het park dus zeker. Om er omheen te loopen, beweren ze, heb je twee uren noodig, want het is 7 miles, dat is dus ruim 11K K.M. in omtrek. Maar ik had het over het altaar. Klaar was het nog niet en er stonden nog steigers om het middenstuk, maar er was toch al wel te zien, dat het iets moois zou worden. Het lijkt mij ge heel geïnspireerd op dat in Sydney: een hoog. overkoepeld middenstuk, waaronder het eigen lijke altaar staat, met aan iederen kant een lange, naar voren omgebogen galerij, eindigend in een kleineren koepel. Een hooge trap voert naar het hooggelegen en dus van verre zicht bare altaar. Als alles klaar is, behangen met tapijten, de achterwanden bespijkerd met doek, zal het groo te geheel, dat wit is en nog met goud moet wor den versierd, er zeker goed uitzien. Een stuk van het „park" voor het altaar is afgerasterd om als openluchtkerk te dienen voor de speciale mannen- en vrouwendiensten op Donderdag en Vrijdag en voor de genoodigden bij de Pontifi- kale H. Mis door Z. E. den Pauselijken Legaat, Kardinaal Lauri; het groote publiek zal echter daarbuiten heel goed de plechtigheden kunnen volgen en. door de luidsprekers, ook alles kun nen verstaan. De pro-kathedraal, die aan den voorgevel wel wat lijkt op de oude Amsterdamsche beurs, of op de Madeleine-kerk te Parijs, is een ruime, maar niet buitengewoon groote kerk, vanbinnen heel eenvoudig geheel wit met vier rijen pilaren, zoodat aan iederen kant van het mid denschip twee zijbeuken gevormd worden. Het niet zeer hooge middenschip is met een koepel bekroond. De voornaamste versieringen in de kerk zijn twee meer dan levensgroote marmeren beelden van vroegere bisschoppen van Dublin, Daniël Murray t 1852 en Kardinaal Cullen t 1878. En dat is alles wat ik vandaag omtrent het Eucharistisch Congres kon te weten komen, om dat ik het zelf kon gaan zien en niet aan ande ren hoefde te vragen, want inlichtingen waren er vandaag nergens te krijgen: 't is Zondag en al les is dus gesloten zelfs het restaurant waar ik gisteren had gegeten en waar ik vandaag weer heen wilde gaan, was dicht; Zondag hoef je niet te eten, vinden ze hier blijkbaar. Maar ik heb het tóch gedaan, ergens anders, maar het glas bier dat ik er graag bij gedron ken had, kreeg ik niet; het was alweer Zondag en dan mogen ze hier na vijven niet meer tap pen. De meesten dronken thee bij den maaltijd, maar dat leek me toch wat al te Iersch. Ik heb maar Schweppes genomen een soort tafelwater. 20 Juni. Omdat het Zondag was, kon m'n brief gisteren niet weg; de eenige verbinding met Engeland is de nachtboot en die vaart Zondags niet, zoodat ik m'n brief maar even heb vastge houden tot vandaag, in de hoop er nog wat van de aankomst van den Kardinaal-Legaat in te kunnen vertellen. Ik heb er echter een hard hoofd in, of het zal lukken, want de aankomst zal nogal laat in den middag plaats hebben en zal, naar mij verteld is, nog wel iets later wor den dan is vastgesteld. En dan komt de boot niet in Dublin zelf aan, maar in Dun Laoghaire, waar de Legaat door den Aartsbisschop van Dublin en een aantal andere autoriteiten wordt ontvangen. In feesteljjken optocht gaat het dan naar de grens van Dublin, waar de ontvangst door den Mayor van Dublin plaats vindt, waar na de tocht door de stad naar de Pro-Kathe draal zal plaats hebben. En nu moet ik weg, anders zie ik van den heelen intocht niets. De Kardinaal-Legaat is er en ik heb nog juist een half uurtje om er u tenminste iets van te vertellen en dat iets naar de post te brengen. Het was warmpjes op Dun Laoghaire, een kilometer of zeven van de stad, waar Kardinaal Lorenzo Lauri op Ierschen bodem landde, zoo als 1500 jaar geleden de nationale apostel van Ierland, Sint Patrick. Ook die kwam als een afgezant van den Paus, van Paus Celestinus I, om den bewoners van het groene eiland het geloof te brengen, het Katholieke geloof, waar aan zij, niettegenstaande eeuwen van vervol ging, steeds trouw zijn gebleven. gaat zitten uitrusten van het vermoei- kijken. ben vandaag ook wezen kijken naar de ^ats waar vele der plechtigheden van het ^charistisch Congres zullen plaats vinden, het Phoenix-park. is het grootste park ter wereld, na het Verwachting: Zwakke tot matigen, Ndordelijke tot Westelijken wind, han tot zwaar bewolkt of betrokken, wellicht nog enkele regenbuien. Weinig veran dering in temperatuur. Hoogste barometerstand 769.0 te Blacksod. Laagste barometerstand 755.5 te Isa- fjord. Zon op 4.49, onder 9.25. laatste Kwar tier Zaterdag 9.56. Licht op 9.54. En trouw zijn ze, wie daaraan nog had mogen twijfelen, zal nu wel bekeerd zijn. Nooit is iemand met zulke eerbewijzen en met zooveel devotie ontvangen, als deze ver tegenwoordiger van onzen Paus. Overal vlaggen en nog eens vlaggen, die in de heete zonne stralen schitterden en als-het-ware den Legaat toewuifden. Alle jachten die er lagen, alle ge bouwen die er stonden waren met een over- dadigen vlaggentooi gesierd. En daar, ver vooruit, op de Oostelijke pier, daar, waar de kanonnen stonden opgesteld voor het koninklijk saluut, stond, hoog aan een mast één enkele vlag de Iersche driekleur; de eerste vlag die Z. E. op Ierschen bodem zag. Bij het binnenkomen van het schip vlogen zes vliegtuigen van het Iersche leger, in den vorm van een kruis vliegende, het tegemoet om den Legaat het eerste te begroeten en toen het schip, de Cambria, met de nationale en de Pauselijke vlaggen in top, tusschen de pieren doorstoomde, donderden de kanonnen en zon gen de duizenden die aanwezig waren de Pau selijke hymne. De hooge bezoeker werd verwelkomd door den aartsbisschop van Dublin, president De Valera, het Eucharistisch Congres-comité en tal van andere autoriteiten. Toen naar de stad, waar een zoo reusachtige menigte langs den weg stond te wachten in de brandende zon, als maar zelden aanschouwd zal zijn. Duizenden en duizenden schoolkinderen, alle in witte jurkjes en met sluiers, hebben uren in de hitte moeten staan en het was maar goed, dat er ambulance-personeel in overvloed langs den weg was, want tal van malen was hun hulp noodig, omdat een der kleinen het te kwaad kreeg. En toen dan eindelijk de stoet kwam, toen was het geen stoet meer, maar een aantal stukjes van een stoet, die met groote tusschen- poozen voorbij kwamen trekken. Telkens als de langs den weg geschaarde menschen dachten, dat het nu toch wel afgeloopen zou zijn, kwam er weer een auto met een gepurperde aan, of een paar mannen in zwierige kostuums te paard en ten slotte zelfs een gouden koets. Maar de Kardinaal-Legaat zal al lang-en-breed in de Pro-kathedraal zijn geweest, toen de laatste auto's en rijtuigen van den stoet er nog wel een kwartier vandaan waren. Maar dat deed aan de stemming der menschen niets af: er werd gejuicht en gezongen en ieder een was blij. Zóó zijn de feestelijke plechtigheden begon nen; alles doet voorzien, dat ze ook zóó zullen eindigen. ARTHUR TERVOOREN. De aankomst van de „Marnix van Sint Alde gonde", met de Nederlandsche pelgrims aan boord, is een evenement geworden iii de Con gresstad. Als grootste van alle pelgrimsschepen wordt het schip algemeen bewonderd. Tengevolge van het getij kon het eerst te drie uur aan de kade gemeerd worden. Luide toejuichingen weerklon ken toen de Nederlandsche bisschoppen, Mgr. Jansen, Mgr. Diepen en Mgr. Jan Olaf Smit aan dek verschenen. Zij werden begroet door den te Dublin aanwezigen Pater Levebre en dr. Ahaus, den Nederlandschen consul. De Graalmeisjes en de Bossche jeugdvereeniging zongen het Wil helmus onder vroolijk gezwaai met kleurige vlaggen. De Ieren aan den wal beantwoordden dit gezang met het Iersche volkslied, waarna gezamenlijk kerkliederen werden aangeheven. Na de landing trokken de graalmeisjes on middellijk in optocht de stad in, waar hun cos- tuums algemeen de aandacht trokken en de bewonderingwekten. Voor een opgetogen me nigte voerden zij graaldansen en spreekkoren uit, ook in het Engelsch. Dit ontketende een ge weldige geestdrift. Een der leidsters dankte in een aardig Engelsch speechje voor de hartelij ke ontvangst van de Graal. De wakkere meis jes hebben inderdaad Dublin in één slag ver overd. BAZEL, 21 Juni (V.D.). Frankrijk heefl thans zijn in het vooruitzicht gestelde deelne ming ten bedrage van honderd millioen schilling aan het door de Volkenbondscommissie reed: goedgekeurde crediet van driehonderd millioen aan Oostenrijk teruggetrokken, aangezien aan de politieke voorwaarden, die Frankrijk had gesteld niet is voldaan. De kans is thans vrij groot, dat nu ook het resteerende bedrag, dat door een consortium van Europeesche staten was toege zegd, niet beschikbaar zal worden gesteld. SANTIAGO DE CHILI, 26 Juni. (Reuter). Een hevige aardschok veroorzaakte een paniek onder de bevolking. Nadere bizonderheden zijn nog niet bekend. LAUSANNE, 21 Juni (Reuter). Omtrent een samenkomst, die op wensch van den Ameri- kaanschen hoofdgedelegeerde op de ontwape ningsconferentie Gibson met den Franschen minister-president Herriot en den Franschen minister van oorlog Paul Boncour te Morges aan het Meer van Genève heeft gehouden, wor den volgende bijzonderheden bekend. Gibson heeft aan Herriot uiteengezet, dat wanneer Frankrijk de Amerikaansche wen- schen in zake de quantitatieve ontwapening (afschaffing der zware wapens) niet inwilligt, het niet kan verwachten, dat Amerika de oor logsschulden schrapt, want het bedrag van deze schulden bedraagt slechts een deel van dat der bewapeningsuitgaven. De Fransche minister-president heeft daar op verklaard, dat de Amerikaansche stelling van de quantitatieve ontwapening voor Frank rijk onaannemelijk was. Gibson heeft hiertegenover herhaald, dat Amerika tot een positief resultaat wil komen. Als Frankrijk in de kwestie van zijn verplich tingen aan Amerika iets bereiken wil, moet het zijnerzijds tot offers bereid zijn. Het opmerkenswaardige in deze samenkomst is het feit, dat hier voor het eerst de kwestie der ontwapening en der internationale schul den als ten nauwste samenhangend zijn be handeld. Van Engelsche zijde wordt geconstateerd, dat de besprekingen tusschen Herriot en MacDo nald werden voortgezet en wel, de groote moei lijkheden in aanmerking genomen, met goede vooruitzichten. Het schijnt dat men, zij het met groote moeite, een overeenstemmingsfor mule nadert. In deze formule zullen, naar ver luidt, de kwesties der luchtvaart, der bud- getaire beperking, der legersterkte en van den bacteriologischen en chemischen oorlog betrok ken worden. Havas, het officieuse Fransche persbureau, publiceert eveneens geruststellende verklarin gen over de Fransch-Engelsche besprekingen, welke in absolute kalmte en alle hartelijkheid zouden zijn verloopen. Omtrent het Fransch-Amerikaansche onder houd te Morges wordt bevestigd, dat Herriot tegen Gibson's eisch, tto verlaging der leger- effectieven bezwaren moest inbrengen. Het Fransche standpunt was echter geenzins nega. tief, daar het zekere budgetaire beperking, de afschaffing der zware bombardementsvliegtui gen, de reglementeering der burgerluchtvaart en het verbod van particulieren wapenhandel beoogt. Blijkbaar in aansluiting op het onderhoud Gibson-Herriot, bracht Gibson Dinsdag een be zoek aan MacDonald, waarin, naar Gibson mededeelde, enkel de ontwapening ter sprake kwam. De Amerikaansche gedelegeerde stond naar men aanneemt, nadrukkelijk op een ze keren raad van quantitatieve ontwapening volgens het Amerikaansche plan (vermindering der legersterkten enz.), dat tenminste een grondslag zal bieden voor een praktische op lossing. Gibson moet ook tegenover MacDonald bij deze gelegenheid gewezen hebben op den samenhang tusschen de schulden, en de ont wapeningskwestie. HU verklaarde, dat Europa, als het zooveel geld kan uitgeven voor zijn bewapening, ook zqn internationale verplich. tingen wel kan nakomen. Het bezoek van Gibson aan den Engelschen premier heeft niet nagelaten groote verrassing te wekken. De aankomst van den leider der Amerikaansche delegatie ter Ontwapeningscon ferentie, vergezeld van den Amerikaanschen financieelen deskundige Norman Davis, per auto te Lausanne was namelijk geheel onver wacht. Beiden begaven zich direct naar hotel „Beau Rivage", waar zij gedurende anderhalf uur een bespreking hadden met MacDonald en den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken. Sir John Simon. Simon was Dinsdagmorgen door MacDonald uit Genève naar Lausanne teruggeroepen. Het bezoek van Gibson te Lausanne heeft hierdoor in alle conferentiekringen zoo groot opzien gebaard, daar de Amerikanen tot nu toe nadrukkelijk weigerden welke besprekingen dan ook te Lausanne te voeren. Om half zes is Herriot in hotel „Beau Rivage" aangekomen. Hij verheelde geenszins zijn ver wondering toen hem werd medegedeeld, dat Gibson bij MacDonald op bezoek was. Herriot heeft een tijdlang in de hall van het hotel ge wacht tot het onderhoud tusschen MacDonald en Gibson was geëindigd. Gibson verliet het hotel en heeft zich naar Genève terugbegeven. Later heeft een vrij langdurig onderhoud plaats gehad tusschen MacDonald en Herriot. Naar Havas uit Lausanne meldt, zijn de Fransche en Belgische gedelegeerden sedert Dinsdagmorgen bezig een gemeenschappelijk memorandum uit te werken, waarin de wijzi gingen worden aangegeven, die de beide dele gaties in het Youngplan zouden willen zien aangebracht. Het Zwitsersch telegraafagentschap verneemt nog uit deskundige kringen, dat de hoofdge dachte van het Fransche herstelplan, dat Her riot Maandag in zijn besprekingen met Mac Donald heeft ontwikkeld, o.m. nog hierin be staat: volledige staking van de herstelbetalin gen gedurende drie jaren. Na afloop van de zen termijn zou een internationale commissie opnieuw de betalingscapaciteit van Duitschland moeten onderzoeken en een regeling treffen, waarbij de staten, die de a.s. Lausanne-conven- tie zullen onderteekenen, zich verplichten be slissingen van genoemde commissie te aan vaarden. Deze mededeelingen zijn niet officieel be vestigd. WASHINGTON, 21 Juni (Reuter). Het Staats- departement ontkent beslist de berichten uit Lausanne, als zouden de Ver. Staten officieel hebben toegestemd de kwestie van de oorlogs schulden aan de orde te stellen op voorwaarde dat er een voldoende oplossing komt in het ont- wapeningsvraagstuk. Stimson verklaarde niet alleen, dat er geen enkele discussie had plaats gehad over dit on derwerp tusschen de regeering en de gedelegeer den te Genève, maar deze laatsten deelen mede dat geen enkele discussie van dezen aard heefl plaats gehad met vertegenwoordigers van welke mogendheid ook. De gedelegeerden der V.S. hou den zich bezig met de ontwapening. LAUSANNE, 21 Juni. (VD.) Het herstel- vraagstuk is thans, volgens mededeelingen van Duitsche zijde, in het stadium van directe on derhandelingen getreden. De Engelsche premier, MacDonald, heeft als conferentieleider in zijn onderhoud van giste ren met de Duitsche ministers de wenschen der andere delegaties tot uitdrukking gebracht- Deze wenschen komen hierop neer, dat inge val van een definitieve regeling van het her stel vraagstuk, een slotbetaling door Duitsch land wordt gedaan. Wat het voorstel der obligaties op de Duit sche spoorwegen en de industriebonds betreft, is men aan Duitsche zijde van meening, dat de opvatting verkeerd is. dat men een of ander deel uit het Duitsche economische leven zou kunnen lichten en dit voor bijzondere betalin gen aan het buitenland zou kunnen gebruiken- Het gaat er om of het totale Duitsche econo mische leven in de toekomst in staat zal zijn tot herstelbetalingen en niet, of de een of an dere Duitsche onderneming nog met winst werkt. De herstelvoorstellen, die de Fransche mi nister-president, Herriot, in zijn beide bespre kingen van Dinsdag aan MacDonald heeft me degedeeld. betreffen, naar van welingelichte Fransche zijde verklaard wordt, twee perioden. In de eerste periode, een tijdruimte van 2 tot 5 jaar, zal volledig betalingsuitstel voor alle Duitsche herstelbetalingen intreden. In de tweede periode, die voorloopig niet na der bepaald wordt, zal, rekening houdende met een saneering van den Duitschen economischen toestand, een gedeeltelijke betaling door Duitschland worden gedaan. Het volledige nakomen van het Youngplan wordt door de Fransche regeering niet meer geëischt. Zij verlangt echter, dat na afwikke ling van de Duitsche economische crisis een nieuw onderzoek zal worden ingesteld naar de Duitsche betalingscapaciteit, waarna een slot betaling, door Duitschland te verrichten zal worden vastgesteld- Woensdag zullen de memoranda van Duitsch- Amerika eischt te Lausanne ontwapening, al vorens sprake kan zijn van regeling der schul den. Communistisch voorstel aan Centrum en Soe.. dem. inzake Pruisisch landdagpresidium. Minister Tschoffen over dwangarbeid in Bel gisch Kongo. Japan zoekt schikking in Mandsjoerjjsch douane-geschil. Verkiezing van Pruisisch minister-president uit gesteld. Kleine mogendheden, w.o. Nederland, ontstemd over verloop der Ontwapeningsconferentie. De „Marnix van Sint Aldegonde" te Dublin. De interpellatie-Kupers in de Tweede Kamer voortgezet. Treinbotsing bij Alphen aan den Rijn. Oude molen en drie boerderijen door brand Mgr. F. Joosten benoemd tot apostolisch vicaris van Ta t'Ung (Noord Sjansi). O O O land, Beligë en Frankrijk inzake het herstel- vraagstuk aan MacDonald worden ter hand ge steld. De feitelijke inhoud dezer memoranda is reeds bekend. Dinsdagavond werden echter in alle confe rentiekringen de vooruitzichten der conferentie zeer pessimistisch beoordeeld. Een overbrugging tusschen het Fransche standpunt en dat van Engeland, Italië en Duitschland schijnt niet mogelijk. Men overweegt dan ook het plan de confe rentie van Lausanne tot October permanent te verklaren en intusschen een economische en financieele commissie te benoemen, die in Oc tober een definitieve regeling aan de conferen tie zal moeten voorleggen. In verband met den nieuwen stap der Ame rikaansche regeering wijst men er op, dat En geland thans de Amerikaansche verlangens ver tegenwoordigt, zoodat een nauw contact tus schen de Engelsche en Amerikaansche belan gen ter conferentie te verwachten is. MADRID, 21 Juni. Hoe het recht der Ka tholieke Kerk in Spanje door de liberaal-socia listische regeering wordt bestreden, is dezer dagen weer eens duidelijk gebleken. De bisschop van Segovia, Mgr. Flatero, vaar digde onlangs een herderlijk schrijven uit over de huwelijkssluiting. De bisschop zette uiteen, dat het door de republiek ingevoerde burgerlijk huwelijk voor katholieken, die verder geen ker kelijke huwelijksinzegening wenschten, niets anders was dan een concubinaatsverhouding, welke de betreffende katholieken als openbare zondaars bestempelt. Dit bisschoppelijk schrijven, dat alleen ge richt is tot de katholieken en dus net burger lijk huwelijk van andersdenkenden buiten be schouwing liet, werd terstond door de regee ring benut, om tegen den bisschop, wiens vrij moedig woord haar reeds eerder een grief was geweest, op te treden. Mgr. Platero werd door den minister van justitie gesuspendeerd, d.w.z. hem werd het honorarium ingehouden, zoodat de bisschop nu voor de bestrijding zijner allereerste levensbe hoeften op de vrijwillige giften der geloovigen is aangewezen. Het is niet onmogelijk, dat de nuntius eea demarche bij de regeering zal ondernemen. De bisschop van Vitoria is nog steeds door de regeering uit zijn diocees verbannen. Dezer dagen kreeg hij verlof te Madrid zijn bekenden te komen bezoeken. In verscheidene kerken, waar de bisschop de godsdienstoefening bij woonde, verdrong zich een groote menigte, om hem te huldigen. De bisschop zag zich genood zaakt zich van deze betoogingen te onttrekken. De regeering liet overal toezicht op hem hou den, als gold het den ergsten communist of bolsjewist. TOKIO, 21 Juni (Reuter). Uit goede bron wordt vernomen, dat de Japansche regeering besloten heeft haar diensten aan te bieden voor een minnelijke schikking in de douane kwestie van Dairen, door een conferentie van de gezanten der belanghebbende landen en Chineesche vertegenwoordigers bijeen te roepen. Voorgesteld wordt, het noodige bedrag achter te houden voor terugbetaling der buitenland sche leeningen, terwijl de rest zou verdeeld worden tusschen de Chineesche en Mandsjoe rijsche douane. Huurt Uw STOFZUIGER voor 60 cent per week bij Telefoon 12897. Hoogste stand op Woensdag 9 uur van.: 765

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1