1 RIHGERS ONDERLINGE "t' GEMEENTERAAD VAN HAARLEM STOPPAGE Onzichtbaar stoppen ORCHIDEEEN MATRAS SLECHT? GEGOLFDE PLATEN DONDERDAG 23 JUNI Wegenaanleg en woningbouw Cabaret „Modern" moet 's nachts 12 uur blijven sluiten De aanleg der algemeene begraafplaats; debat over de uitvoering, waarna besloten wordt, te handelen volgens het voor stel van B. en W. Wethouder en onderwijzer Het ophalen van huisvuil. Ontslag Daniels Eervol ontslag Balansen „Zorgvliet" Rekening corporatiën van neringen Kohier Schoolgelden Kohier zakelijke belasting op het bedrijf Vergoedingen L. O.-wet 1920 Subsidie buitengewoon L. O. Aanschaffing meubilair Informatiebureau V reemdelingenverkeer Opheffing bouwverbod Rechtsgeding na aanrijdingen Verloven A Wijziging precario- verordening Kohier straatbleasting 3e suppletoire begrooting 1931 Aankoop gedeelte Goowatering Verkoop grond Aanleg wegen W erkgelegenheid steuntrekkend en Intrekking besluit voorschot woningbouw Vergoeding verloskundigen De Schoolartsendienst Openhouden cabaret „Modern" Verkoop grond Aanleg begraafplaats Benoemingen Aankoop grond Levering politiekleeding Verantwoording van een onderwijzer Ophalen hui ver- Spaarkas St. Antonius PASTOOR A. VAN GIEZEN f Uitvaart en begrafenis t Kohier straatbelasting J. W. Daudeij G. T. Oosterhoom Wij geven doorloopend PRIMO voor 60 cent per week. Alle reparaties vrij!! DE STOFZUIGERCENTRALE HAGEMAN KUNSTTANDEN K. Fred. Meijer Jr. Groote Houtstraat 155 TANDHEELKUNDIGE KLINIEK RIJKSSTRAATWEG 16 Voortreffelijke, zeer pittige chocolade in den vorm van Orchideeën. Iets heel bijzonders van Brandwaarborgvereeniging voor de gemeente Haarlem Nergens voordeeliger Volledige zekerheid OPRUIMING Pijntorenstraat 5 CRISIS ZUIVELWET 19^ KATHOLIEU u Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester, den heer C. Maarschalk. De heer PEPER meent, dat men Ir. Daniëls zijn zin moet geven, om een nader onderzoek naar diens geval te laten instellen. Te meel is dit z.i. noodig, omdat indien het ontslag eenige weken later was gegeven, een scheids gerecht deze zaak had moeten behandelen. Wethouder GERRITSZ antwoordt, dat van instelling van een scheidsgerecht geen sprake kan zijn, aangezien van B. en W. geen voor stellen of initiatief te wachten zijn tot her ziening van hun standpunt ten aanzien van het gegeven ontslag. Het is ook in het belang van den heer Daniëls, niet op de ingediende verzoeken in te gaan. De heer JOOSTEN stelt er altijd prijs op, een onpartijdige beslissing te verkrijgen, bij elke onaangenaamheid in een overheidslichaam en tusschen particulieren. Maar als er ook maar een kleine kans is, dat Daniëls ongelijk krijgt, dan dient men hem tegen zich zelf te beschermen. De discussies worden gesloten. Wegens zijn benoeming tot directeur der ge meentelijke hoogere burgerschool te Zutphen, wordt den heer C. L. de Liefde, met ingang van 1 September 1932, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van leeraar aan de gemeentelijke H.B.S. Het hoofd der Openbare Lagere School no. 13 en onderwijzer aan den Gemeentelijken Ver volgcursus IV, Ls. v. d. Have, wordt eervol ont slag verleend uit beide door hem vervulde be trekkingen en wel met ingang van 1 September e.k. Mej. G. Trap wordt eervol ontslag uit haar be trekking van onderwijzeres aan School 22 ver leend. B. en W. stellen voor, de balansen met ver lies- en winstrekeningen, per 31 December 1931, betreffende de complexen van 41, 44 en 15 ar beiderswoningen van de Woningbouwvereeniging „Zorgvliet" goed te keuren. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, goed te keuren de reke ning van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven, alhier, over het dienst jaar 1931 en het voordeelig saldo ad 732.94 te doen storten in de gemeentekas. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor het le suppletoire kohier der schoolgelden voor het Openbaar Vervolgon derwijs, het Openbaar Buitengewoon en Voor bereidend Lager Onderwijs en het Bijzonder Buitengewoon Lager Onderwijs dezer gemeente van het cursusjaar 1931-1932 vast te stellen tot tot een bedrag van 993.55. Aldus vastgesteld. B. en W. stellen voor het kohier van de za kelijke belasting op het bedrijf, belastingjaar 1932, vast te stellen tot een bedrag van 103.081.71. Aldus vastgesteld. B. en W. stellen voor, vast te stellen de ver goedingen voor een aantal bijzondere scholen yolgens art. 100 en 101 der L. O.-wet 1920. Aldus vastgesteld. B. en W. stellen voor, aan de R. K. school voor buitengewoon L. O. als subsidie toe te ken nen: 1. tegemoetkoming in de kosten van materieele exploitatie (art. 25, 2e lid) ƒ3941.72; 2. vergoeding der wedden voor onderwijzend personeel 570; 3. verhooging van wedden voor onderwijzend personeel, met inbegrip van pensioensbijdragen (art. 25, 4e lid) ƒ11520.86; 4. jaarwedden der z.g. boventallige onderwij zers (art. 25, 4e lid) 1869.78; 5. bijdragen in de kosten tot het verkrijgen yan lokaliteit 975. Totaal 18877.36. Te verminderen met: a. Provinciaal subsidie ƒ2440; b. Bijdragen buitengemeenten 682.31. Blijft 15755.05. Aldus besloten. B. en W. vragen een crediet van 710 aan voor de aanschaffing van meubilair voor en het uitvoeren van betimmeringen aan de school yoor U. L. O., letter B., aan het Junoplantsoen. Het crediet wordt verleend. B. en W. stellen voor, aan Vreemdelingenver keer voor 25 per jaar te verhuren een deel van het Stationsplein naast den stationsuitgang voor den bouw van een informatiebureau en dien grond aan den openbaren dienst te ont trekken. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, op te heffen het bouw- yerbod op een deel der Damstraat. Aldus besloten. af te staan, grond, gelegen aan de Godfried van Bouillonstraat, de Graaf Willemstraat en ten Westen van de Gouwwetering, groot pl.m. 960 M2. met bestemming om op dien grond te bou wen vier woonhuizen, vier beneden- en zes bo venwoningen ep een garage, de woningen elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, aan D. A. Appeldoorn tegen den prijs van 15 per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de oostzijde van de Schoterbeekstraat, groot pl.m. 540 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bou wen vier woonhuizen. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, te bepalen, dat zij be voegd zijn te beoordeelen en te beslissen of van wege de gemeente een rechtsgeding zal worden gevoerd als bedoeld in artikel 25 der Motor- en Rijwielwet, mits het bedrag, dat in rechte zal worden opgevorderd, niet hooger zij dan 1000. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, een adres van de Natio nale Commissie tegen het alcoholisme, houden de het verzoek aan de Kroon thans een voor stel te doen tot verlaging van het maximum aantal verloven A (voor den verkoop van zwak- alcoholischen drank in het klein) voor kennis geving aan te nemen. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, vast te stellen een ver ordening tot wijziging der verordening op de heffing van een belasting voor het gebruik of genot van openbaren gemeentegrond of open baar gemeentewater en door of vanwege de ge meente verstrekte diensten. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, het 2e gedeelte van het kohier van de straatbelasting en dat der pre cariorechten, belastingjaar 1932, vast te stellen tot een totaal bedrag van 207.233.65. Op vragen van den heer WOLFF antwoordt wethouder SLINGENBERG, dat de aanslagen nog eens nagegaan zijn in verband met veran derde omstandigheden. Aanhouding van het kohier of een deel er van is bezwaarlijk. De aangeslagenen kunnen nog altijd in verzet komen bij den raad en eventueel daarna bij den Raad van Beroep. Het beste is, eventueele be zwaarschriften af te wachten. Hangende deze bezwaarschriften zullen B. en W. soepelheid be trachten bij de invordering. De vaststelling wordt aangehouden tot het einde der vergadering. B. en W. bieden ter vaststelling aan een 3e suppletoire begrooting voor den dienst 1931. Vastgesteld. B. en W. stellen voor, voor 1 aan te koopen van het bestuur van den Romolenpolder het aan dien polder behoorende deel van de Goowa tering en bermsloot. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, aan C. M. van der Beek tegen den prijs van 14 per M2 in koop Het kamt B. en W. gewenscht voor om aan de gemeente toebehoorende gronden, gelegen ten oosten van den Rijksstraatweg en ten noorden van de Vogelenbuurt, (z.g. gronden van Stut) bouwrijp te maken. Dit zal niet terstond in zijn geheel geschieden. Een gedeelte zal eerst dan bouwrijp worden ge maakt, wanneer daaraan behoefte blijkt te be staan. De aan de uit te voeren werken verbon den kosten ramen B. en W. op 155.000, welke gelden zij aanvragen. De heer KLEIN SCHIPHORST merkt op, dat het nu in eens noodzakelijk blijkt, de gronden in exploitatie te brengep. Men is al met het wer kbegonnen. Er schijnt dus wel dringende noodzaak te zijn. Maar spr. weet niet welke. Er is nog geen enkele aanvrage om aankoop van dezen grond en die zal er de eerste twee jaar wel niet komen. Wat is toch de bijzondere reden voor het bouwrijp maken van de gronden? Wethouder GERRITSZ deelt mede, dat B. en W. reeds in 1929 de gronden in exploitatie wilden brengen. Op gronden, thans door den heer Schiphorst ontvouwd, is daar toen van afgezien. Er is voorts stagnatie gekomen door uitbreidingsplannen. Het bedrag van f 155.000 wordt niet in eens verwerkt. Met de sportvereenigingen is vol doende rekening gehouden en naar gelang de gemeente de gronden noodig heeft, zal de uit voering der werken geschieden. De heer KLEIN SCHIPHORST had graag willen weten, waarom de zaak nu veel belang rijker is dan vroeger. Waarom moet er eigen lijk geld in gestoken worden. Spr. al wel voor het voorstel stemmen, doch wilde in het open baar kennis geven van zijn meening. De heer REINALDA al voor het voorstel stemmen, maar is het met de theoretische be zwaren van den heer Klein Schiphorst eens. Er moeten arbeiders te werk gesteld worden, terwijl voorts door het bouwrijp maken de menschen er misschien toe zullen komen, hun gelden in bouwgrond te steken. Spr. vertrouwt, dat die huizen gebouwd wor den, waaraan behoefte bestaat. Er is gebrek aan arbeiderswoningen en daarin moet voor zien worden. Wethouder GERRITSZ deelt mede, dat er een solidariteitsgedachte bestaat tusschen de heeren Schiphorst en Reinalda en B. en W. Zij zijn het met elkander eens. De heer WEUSTINK heeft bezwaar tegen het voorstel. Voor onderwijsbelangen is geen geld en hier wil men f 150.000 uitgeven voor iets, dat de eerste jaren doelloos is. Wethouder GERRITSZ antwoordt nogmaals, dat het crediet wel aangevraagd, maar niet doelloos aangewend wordt. Het crediet wordt verleend. B. en W. vragen een crediet van ƒ3.900 aan voor het openen van werkgelegenheid voor steuntrekkenden. De heer REINALDA vraagt aanhouding van deze principieel belangrijke voordracht, opdat nagegaan kan worden, wat de gevolgen zullen zijn voor de werkloozen en voor de in dienst zijnden. Wethouder GERRITSZ geeft toe, dat het voorstel den raad laat bereikt heeft en dat het het karakter van enkele nieuwigheden draagt. Overigens is de werkloosheidsbestrijding zoo dikwijls beschouwd, dat de zaak nu in het be lang der werkloozen behandeld zou kunnen worden. By de behandeling zou kunnen blij ken, of er overwegende bezwaren daartegen bestaan. Wethouder VAN LIEMT bepleit eveneens behandeling op heden. Spr. heeft de idéé, in dit voorstel neerge legd, gelanceerd, omdat zoovele werkloozen er naar hunkeren, te kunnen werken. Gaat men nu tot uitstel over, dan moet men die men schen weer eenige weken laten loopen, terwijl ook gemeentelijke werkzaamheden achterwege blijven. De heer REINALDA blijft voor uitstel. Te meer dringt voorzichtigheid, nu eenige weken geleden gemeentelijke arbeiders ontslagen zijn. Moeten werken uitgevoerd worden, dan kun nen B. en W. dit toch laten doen. De heer VISSER bepleit behandeling der zaak. Met de kern der zaak is men volkomen op de hoogte. De heer CASTRICUM merkt op, dat de vakcentrales al een dag of tien geleden met deze zaak op de hoogte gesteld zijn. Heeft een organisatie als de Haarlemsche Bestuurders- bond van de kwestie nog geen kennis kunnen nemen, dan zal spr. zich tegen uitstel niet verzetten. Wethouder GERRITSZ acht het, in verband met den loop der discussies, gewenscht, het voorstel aan te houden. Een voorstelVisser, het voorstel wel te be handelen, wordt verworpen met 23—9 stem men. De gemeenteraad heeft 29 Juli 1931 voorschot ten verleend van 392.000 en 410.500 voor den bouw van 110 woningen door de Ver. „De Voor zorg" en 115 woningen door de R. K. Coöp. Woningbouwver. „St. Jozef" op terreinen ten zuiden van de zweminrichting aan de Hout vaart. Nu bij het Rijk bezwaar bestaat tegen het verleenen van voorschotten voor het bouwen van boven- en benedenwoningen en het be drag voor de gemeente alleen te groot is en ook, omdat de practijk leert, dat van dergelijke wo ningen niet een complex moet worden gebouwd, stellen B. en W. voor, het besluit in te trekken. Verder stellen B. en W. voor hun credieten van f 180.000 en f 112.000 te verleenen voor den bouw van 64 en 40 woningen, resp. door „St. Jozef" en „De Voorzorg" en hen te machtigen bij het Rijk de noodige gelden aan te vragen. De heer PEPER acht het nieuwe voorstel veel slechter dan het eerste en meent, dat B. en W. wel wat meer haast hadden kunnen maken met de uitvoering van het oude voorstel. De voorstellen worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. B. en W. stellen voor, de vergoeding aan de vroedvrouwen voor het verleenen van verlos kundige hulp aan stadspatiënten te bepalen op 15 per bevalling (thans 17.50). Op vragen van mevr. MAARSCHALL deelt de VOORZITTER mede, dat het niet noodig is, nog eens de dames te hooren. De Commissie voor Openbare Gezondheidszorg is over de kwestie gehoord Van het hooren der dames verwacht spr. niets, want iedereen verlangt lie ver een hoog dan een laag honorarium. De heer CASTRICUM is voor het plegen van onderling overleg. Dan heeft men waardeering voor elkanders bemiddeling en bereikt men meer, dan op andere wijze. De heer DE BRAAL is ook voor het plegen van overleg. Een voorstei-Maarschall, de zaak aan te hou den, wordt aangenomen met 19—12 stemmen. B. en W. stellen voor, den Schoolartsendienst onder te brengen bij den Geneeskundigen Dienst. Een voorstel-Peper tot aanhouding van het voorstel, wordt verworpen met 256 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Naar aanleiding van een adres van M. van Aken-Pisa, exploitante van cabaret „Modern", waarin wordt aangedrongen op herroeping van het raadsbesluit, dat tot gevolg had in trekking van de haar verleende vergunning om des Zaterdags hare inrichting tot 3 uur 's nachts te mogen openhouden, brengen B. en W. in herinnering dat 22 December 1931 met 21 tegen 17 stemmen is aangenomen een motie- Van Kessel e.a., waarbij den burgemeester werd verzocht, om met ingang van 1 Januari 1932 de vergunning om café's of dancings later dan 12 uur n.m. te mogen sluiten, in te trekken. B. en W. geven den raad in overweging dit on gedaan te maken. Een minderheid in het col lege kan zich met deze gedachte niet vereeni gen. De heer CASTRICUM merkt op, dat het de rechtsche raadsfractie niet goed voorkomt, in deze tijdsomstandigheden later dan 12 uur open te houden. Als bij sluiting 16 menschen ont slagen moeten worden, dan moeten in de drie uur later open zijn toch wel gekke dingen ge beuren, welke niet door den beugel kunnen: dan moet er wel veel gedronken en gedobbeld worden. En daar kan de rechtsche raadsfractie niet toe medewerken. Mevr. ELZINGA is tegen het voorstel van B. en W. Het openblijven is geen algemeen be lang mee gemoeid. Men moet waken voor het welzijn der jongeren. Als vrouwen en moeders is men verplicht, daarvoor te zorgen. Als de menschen naar Amsterdam gaan, kan men daar niets aan doen. Maar men laat toch geen muizen in huis toe, omdat zij anders toch snoepen. De VOORZITTER merkt op, dat de men schen toch niet vroeg naar bed zullen gaan. Er is bij scherpe controle niets bemerkt tegen de inrichting. Nu kan men de uitgaande men schen wel naar Amsterdam laten gaan, maar daarmede maakt men gezinnen hier broodeloos. In de inrichting vindt niets verkeerds plaats. Men kan nu eenmaal in een stad als Haarlem de inrichtingen vroeg sluiten. Dat kan zelfs de burgemeester van Amsterdam niet. De heer DE BRAAL: „Maar in Amsterdam is er geen een van één tot drie uur open." De VOORZITTER: „Wat zegt u? Wilt u eens met mij mee?" Het voorstel van B. en W. wordt met 2010 stemmen verworpen. Voor de leden Heidstra, Keerwolf, Peper, Ger- ritsz, Slingenberg, Van Santé, Adrian, Meijers, Joosten en Van Vliet. Tegen de leden Klein Schiphorst, De Braai Groenendaal, Visser, Roodenburg, De Rijke, Maarschall, Bjjvoet, Van Kessel, Elzinga, Baas, Loerakker, Wolzak, Castricum, Hoekstra, Weu- stink, Wolff, Scholl, Westerveld en Van Tete- ring. Wethouder GERRITSZ stelt voor, 120 M2. grond, gelegen op den hoek DamstraatLange Veerstraat, tegen 65 per M2. te verkoopen, be stemd voor bouw van een winkelhuis. Aldus besloten. B. en W. vragen een crediet van 169.800 voor den aanleg der algemeene begraafplaats. De heer KLEIN SCHIPHORST acht het een groot gemeentebelang, dat B. en W. den raad eerst inlichten, hoe de uitvoering van het werk zal geschieden. Wethouder GERRITSZ deelt mede, dat de meerderheid van O. W. is voor de uitvoering, zooals B. en W. zich die gedacht hebben. De heer Klein Schiphorst zal dus tegen de crediet verleening moeten stemmen, als hij er zich niet mee kan vereenigen. De heer KLEIN SCHIPHORST ziet in de wijze van uitvoering een groote schade voor de ar beiders. Daarenboven acht hij het onjuist, de zaak op deze wijze te behandelen. De raad kent de zaak niet en zou nu plotseling het crediet moeten verleenen. Dat vindt spr. mede een be zwaar. Wethouder GERRITSZ zegt, dat B. en W. niet tegen een regelmatige discussie zijn. Daarom is de zaak nu in den raad gebracht. De heer KLEIN SCHIPHORST stelt voor, het crediet eerst dan te verleenen, als de raad vol doende is ingelicht over de uitvoering van het werk. De heer MEIJERS wenscht aanhouding, mede op grond van het feit, dat aangehouden is het voorstel tot te werk stelling van werkloozen. Wethouder GERRITSZ wil nu reeds de ge vraagde inlichtingen geven. Er is spoed bij de zaak betracht. Het heele werk kon worden uit besteed, het kon onder voorwaarden worden uit besteed (te werk stelling werkloozen), het kon in eigen beheer uitgevoerd worden en het zand kon aangevoerd worden bij uitbesteding, terwijl het verwerkt werd. in eigen beheer. B. en W. zijn voor dit laatste. Bij uitbesteding onder voorwaarden, kan de gemeente allerlei verwikkelingen krijgen. Welke Haarlemsche werkloozen zullen te werk gesteld moeten wor den? Moet het gemeentebestuur hen een col lectief contract laten sluiten bij een particulier? Daar hebben B. en W. het recht niet toe. Als de arbeiders meer verdienen dan bij de gemeente, moeten zij dan het grootere bedrag in de gemeentekas storten? By uitvoering in eigen beheer kan er af wisseling in de arbeiders gebracht worden. Zoo als de heer Klein Schiphorst de uitvoering wil, wordt het werk duurder. B. en W. willen uit voering in egen beheer, om bewegingsvrijheid te hebben bij de uitvoering. De heer KLEIN SCHIPHORST achtte de eerste begrooting 70.000 a 80.000 te hoog. Toen kwam de kwestie van den aanvoer en de verwerking van het zand. Het crediet had, na de aanbesteding, nog lager kunnen zijn. Op een inschrijfcijfer van 155.000 waarborgt een in schrijver 3000 manweken werk, wat 100.000 loon beteekent op die 155.000 kosten. Daarbij zijn 900 manweken tegen contractueel loon, waarbij zand uit de duinen gehaald wordt, wat alleen de betrokken aannemer kan doen. Bij uitvoering in eigen beheer krijgt men loonen van 18 tot 20. Al neemt men gemeentelijke arbeiders, dan kan men die toch niet aan het werk onttrek ken. Het gemeentelijk personeel zal toch aan gevuld worden met werkloozen. In dit alles ligt een kiem van geschil en daarom wil spr. het voorstel van B. en W. niet zonder meer accep teeren. De heer VISSER zou voor deze bezwaren voelen in gewone omstandigheden. Doch thans hebben wij abnormale toestanden. Daarenboven is het bouwwerk niet iets bijzonders. Er moet werk gezocht worden voor de menschen en hier is dat werk voor hen. De heer REINALDA merkt op, dat het uit te voeren werk geen werkverschaffingsobject zal zijn. Er zal dus vol loon uitbetaald moeten wor den. Een groot deel der ontslagen arbeiders kan te werk gesteld worden. Spr. is voor het voorstel van B. en W. De vraag is, of de menschen een geheele of een halve week te werk gesteld zullen worden. Er moet aansluiting zijn tusschen zandaanvoer en zandverwerking. Wethouder GERRITSZ geeft nader aan, dat een volle week gewerkt zal worden. Daar de uitvoering eenigszins anders geschiedt dan bij uitbesteding, zal eenige bijdrage gevraagd worden aan Rijk en provincie. Het is een vrij eenvoudig werk. Wat de 900 manweken be treft, dat werk moet toch verricht worden. De heer KLEIN SCHIPHORST becijfert, dat de aannemer, die voor 155.000 inschreef, 900 manweken meer werk tegen vol loon geeft. Spr. stelt voor, het werk op te dragen aan dien aannemer, die 3000 manweken werk ga randeert. Het voorstel-Klein Schiphorst wordt ver worpen met 1912 stemmen. Voor de leden Klein Schiphorst, De Braai, Peper, De Rijke, Van Kessel, Van Santé, Adri an, Loerakker, Hoekstra, Weustink, Wolff en Van Tetering. Benoemd worden tot: lid van de Commissie voor de beoordeeling van aanvragen om subsidie uit de gemeentekas: G. H. Weustink; tijdelijk lid van het Burgerlijk Armbestuur J. P. van Schie; ondehwijzers van de school voor U.L.O. lett. B. (Junoplantsoen) J. J. Onnekes, te Nijmegen en C. Lorrier, te Hoorn. De VOORZITTER antwoordt op vragen van den heer Groenendaal over de levering van politiekleeding o.m., dat den laatsten tijd geen aanbesteding plaats gevonden heeft in ver band met aangebrachte bezuinigingen. Met de kleermakersorganisaties is geen overeenkomst getroffen. De heer GROENENDAAL gelooft, d'at de daling der bestede gelden meer gezocht moet worden in de loonen dan in de goederen. Spr. stelt een motie voor, waarin gevraagd wordt, bij de levering van kleeding voor ge- meentepersoneel in de voorwaarden een uren- raam op te nemen, in overleg met de betrok ken organisaties. De VOORZITTER zegt toe, dat B. en W. deze motie nader willen bezien en zullen han delen naar bevind van zaken. Met het ge vraagde zal, indien mogelijk, rekening gehouden worden. Er zal overleg gepleegd worden met de organisaties. De heer Peper heeft de volgende vragen ge steld: Naar uit eene publicatie in „Haarlems On derwijs" blijkt, heeft de wethouder voor onder wijs een onderwijzer ter verantwoording geroe pen, voor een handeling, door dezen ambte naar als functionaris der afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers in zijn vrijen tijd gedaan. Willen B. en W. den Raad meedeelen: le. Of de heer Roodenburg in dezen handel de, na raadpleging en in overeenstemming met uw College? Indien wel; 2e. of deze wijze van optreden tegen gemeen te-ambtenaren voortaan regel wordt? Indien niet: 3e. of het College zijn lid, den wethouder voor onderwijs, heeft doen blijken, dat een der gelijke handelwijze voortaan achterwege moet blijven? Wethouder ROODENBURG antwoordt, dat ter zake geen overleg plaats heeft gehad tus schen spr. en de andere leden van het college van B. en W. De laatste vraag beantwoordt spr. ontkennend. De heer PEPER hekelt het, dat men 'n ambte naar ter verantwoording roepit, die ies gedaan heeft in en of andere functie buiten zijn amb tenaar-zijn. Dat is beknotting van vrijheid van meening. Nu is de wethouder van onderwijs gestrui keld, straks zal het een ander zijn. De men schen in gemeentedienst hebben geen waarborg, dat zij vrijheid van meening mogen hebben. De heer SCHOLL merkt op, dat de wethouder iemand maar willekeurig ter verantwoording geroepen heeft, hoewel het orgaan onder lei ding van een bestuur staat? Hoe denken B. en W. echter over deze zaak? De heer BIJVOET juicht het optreden van den wethouder toe. Misschien had hy al eer der op kunnen treden. Er wordt in bedoeld blad op onbehoorlijke wijze geschreven over de autoriteiten en dat schaadt mede het onder wijs, omdat het niet bevordert den goeden naam van de onderwijzers, aan d'at blad ver bonden. De wethouder heeft daarenboven gezegd, dat het beter was, indien over het onderwerp, waar over geschreven is, niets gezegd was. Wethouder ROODENBURG constateert, dat de heer Peper slechts zijn inlichtingen uit en kele bladen gehaald heeft, o.m. „Haarlems Onderwijs." Als men tegen spr. schrijft, zal hij niemand ter verantwoording roepen. Maar er is nog iets anders. In de scholen moet de goede verstand houding bewaard blijven tusschen hoofd en personeel. En als men tegen een hoofd schrijft, in dit geval het hoofd der openluchtschool, dan zal spr. wel iemand ter verantwoording roepen. Men moet niet schrijven, dat de voorgedragenen voor een benoeming onbekwaam waren en fi guranten. Dat is voor het hoofd en voor de betrokkenen onaangenaam en beleedigend. De redactie van het blad heeft toegegeven, een fout te hebben begaan. Men had slechts bedoeld, te zeggen, dat niet de bekwaamste da mes voorgedragen waren. Daarmede was voor spr. de zaak afgedaan. Daarom heeft het spr. verwonderd, wel lange artikelen over de zaak te lezen, zonder dat daarin melding gemaakt wordt van de reden van optreden van spr. Spr. zal blijven optreden in het belang van het Haarlemsche onderwijs en hy zal dan ook blijven optreden, als wanverhoudingen dreigen te ontstaan op scholen, zooals hier het was 0 B* De heer BOES is van oordeel, dat zijn critiek voorzichtig moet zijn op han gen van autoriteiten. Het blijkt nu, dat de houder opgetreden is naar aanleiding va publiceerde onjuistheden en daarmede ka» zich vereenigen. De discussies worden gesloten. Op vragen van den heer Peper over het' jj minderen van het aantal keeren, dat hu 'jf opgehaald wordt, deelt wethouder VAN L»* g, mede, dat de vermindering een bezuinigtty welke op f 18.000 geschat wordt. Het geldt een proefneming; het personeel is er vreden en de menschen laten het vu:il jj staan, doch geven het in een meer colöP.^ï massa mee. De proef bevalt uitstékend, als dat op den duur niet het geval zou zij»' er een einde aan gemaakt worden. De heer PEPER acht bezwaren aait maatregel verbonden. Er zijn vele huizen, -ji, het huisvuil niet lang bewaard kan hlU Men zal het op den weg of in een sloot Daarenboven bevordert de maatregel de w loosheid. ^jt' Spr. dient een motie in, waarin B. en W- ]cn genoodigd worden, de noodige maatreS j te treffen, dat het huisvuil weer driemaa1 week opgehaald wordt. (0et De heer VAN KESSEL hoopt, dat de P niet zal slagen en vraagt, mededeeling va» resultaten aan den raad te doen. je De heer JOOSTEN vraagt, het publiek t»^ gelegenheid te stellen, zijn meening over maatregel te kunnen uiten, als deze weken doorgewerkt heeft. Wethouder VAN LIEMT geeft nogmaals dat het hier een proefneming geldt, waa™ het resultaat afgewacht moet worden. De moie-Peper wordt verworpen. De vergadering wordt gesloten. SantpoortHaarlem-N oord Zooals bekend, worden door de sp3»r ^,i ,,St. Antonius" ten behoeve van de leden glJ den Ned. R.K. Volksbond afdeeling Schote» Omstreken Leidsche wollen, gewatteerd® moltondekens verkocht. Het bestuur deelt thans mede, dat om 40 stuks zijn besteld. Dengenen, die het bestelbiljet nog niet j, ben ingezonden (te Schoten by P. Smit, Sr destraat 28; te Santpoort bij H. Haver, mendaalscheweg 162) wordt medegedeeld,.^ dit alsnog kan worden ingestuurd tot uit»' Vrijdag 24 Juni. - 1 Tevens wordt mdeegedeeld, dat op Zond®"^ Juli de spaarkaarten voor brandstoffen ra^ worden ingeleverd. In de St. Rosalia-kerk te Rotterdam is dagmorgen de plechtige Uitvaart gehouden den Zondag j.l. in het St. Franciscus-Gas'» aldaar overleden oud-pastoor St. Rosalia-P^ chie. Pater A. L. van Giezen O.F.M. ef. Des avonds te voren was het stoffelijk 0 e. schot uit het gasthuis naar de kerk bracht. Daar was het volgens het kerkelijk remonieel plechtig ingehaald door den tef?^., woordigen pastoor der parochie, den Zeer©6 Pater B. Geeve O.F.M. Na het zingen van de Lauden ving gister1»^ gen te 1 uur de plechtige Requiemmis welke werd opgedragen door den Proving, der Nederlandsche Minderbroeders-provi» den Hoogeerw. Pater O.F.M. ters G. Van Eijsden en R. Bouters, beide» pelaans der Rosalia-kerk. Het zangkoor onder leiding van den P51 Phons Dusch voerde de Requiemmis van uit en na afloop het „Libera me". Niet alleen vele Paters Minderbroeders, J» ook vele saeculiere geestelijken van Rotte: woonden de uitvaart bij. Verder was aanwezig het voltallig college js, Regenten van het St. Franciscus-GaS$V,ei> waarvan Pastoor van Giezen zeer vele voorzitter is geweest. Ook de parochiale ,^1 eenigingen, als de Derde Orde enz. waren vertegenwoordigd. m Na de absoute door den H. E. Pater Pr°.y^ ciaal werd het stoffelijk overschot in een Honoratius Cami»L< met assistentie van den WeleerW. auto geplaatst en overgebracht naar alwaar gistermiddag de beaarding plaats jj- op het kerkhof der Franciscanen bij het college Uit Rotterdam waren velen meegega»» «i' den doode naar zyn laatste rustplaats te den. Eenige kennisgeving Heden overleed in Huize St. Bavo te Heemstede, na een langdurige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Zu3ter en Tante CATHARINA WILHELMINA DROOG in den ouderdom van 83 jaar. Haarlem: W. G. DROOG A. DROOG—V. LUENEN Heemstede: Dr. E. A. M. DROOG Is. DROOGDECKERS MARIA DROOG MARIETTE DROOG NELLY DROOG Heemstede, 22 Juni 1932. Geen bezoek. De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden in de Parochiekerk van den H. Bavo te Heemstede, op Zaterdag 25 Juni a.s. te acht uur en half negen de H. Mis van Requiem, daarna de beaarding op de R.K. Begraafplaats St. Barbara te Haarlem, te 11.30 uur. B. en W. stellen voor, van H. Smolenaars en J. Bal aan te koopen tegen een prijs van 35.000 grond, gelegen ten zuiden van de Amsterdam- sche Vaart, groot 82 A. 70 c.A. Aldus besloten. Voortgegaan wordt met de behandeling van de vaststelling van het kohier der straatbe lasting. Wethouder SLINGENBERG deelt mede, dat het bezwaarlijk is, de vaststelling aan te hou den. De waardebepaling blijft drie jaren en kan eerst dan herzien worden. De heer WOLFF wil 34 nummers uit het kohier aanhouden en herzien. Wethouder SLINGENBERG antwoordt, dat herziening niet mogelijk is. Het kohier wordt vastgesteld. GETROUWD: en die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk danken voor de groote belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden. HEEMSTEDE, 23 Juni 1932. DANKBETUIGING Hiermede betuig ik mijn hartelijken dank aan de Directie van de Nieuwe Haarlemsche Courant voor de prompte uitbetaling van 750. voor een ongeval waarbij mijn echt genoot het leven heeft verloren. Wed. GAHRMAN, Loosterweg, Hillegom. Onze afdeeling voor het ran scheuren en winkelhaken. Bekende accurate afwerking. in gebruik een nieuwen Stofzuiger Ged. Oudegracht 52 Tel. 12762 Kunsttanden t 2.50, 3.50 Geheel Gebit60.—, 80.— TELEFOON 13126 HAARLEM Avondspreeknnr van 79 uur Spreekuren dagel. 1012 en 26 ZATERDAGS van 10—2 HAARLEM-NOORD Inrichting voor moderne tandheel kunde. Kunstgebitten en vullingen Billijke prijzen Spreekuur dagelijks van 12 uur. Voor ziekenfondsleden en minver mogenden 's morgens van 910 uur. Dinsdag- en Donderdagavond van 78 uur. Geheel gebit 150.pijnloos trek ken Inbegrepen. Behandeling door ervaren tandarts. ,-JLxU oij c&s/ï. ixaam Kantoor: ZUIDERB.SPAARNE 126 Opgericht 1892 TeL 15492 bij zoo Nieuwe gegalvaniseerde buitengewoon goedkoop. Alle maten Verkrijgbaar bij O. MOLENAAR K. Heerenvest 17 en Voorhelmstr. 63 MODELMANTELS betere gelrfeS gelegen bij de Zijlbrug, ach*® nieuwbouw Kinderhuissingel' De uitbetaling aan MELK^g- HOUDERS te HAARLEM z»1 schieden aan het OPENB^ SLACHTHUIS te Haarlem: - Op Maandag 27 Juni van (j. voor de namen A t/i» Op Maandag 27 Juni van 2-y5 jf. voor de namen H t/'i» Op Dinsdag 28 Juni van 9-"^ voor de namen N t/»1 Op Dinsdag 28 Juni van 2— voor de namen T t/i» v»" Opgave moet geschieden o.a- 0p het aantal melkgevende koeie» 15 Juni 1932, melkproductie i» jji week van 12 t/m 18 Juni Kg. of Liters, JAARPRODÜ° jjg. van den veestapel in 193# i» of Liters. BEL OP 15777 Laat Uw Veerenbed 3-deelig •00 Reparatie van alle soorten ma1 2-Persoons Kapokbedstellen spotprijzen 2-Persoons Spiraalmatrassen ƒ5.90 DOELSTRAAT 35 KROON'S BEDDENMAGA" koopt niet in winkels waar of N. Malthusiaansche artiK^ worden verkocht of voor handen zijn. Koopt aan Stations- boekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR, $f> GEEN GEVAAR QPL».* k°t>a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10