Geestdrift voor „De Graal Onverwacht voorstel tot ontwapening Het nieuws van hede? Springvloed De tocht door Cobh DUITSCH VLOOTBEZOEK AAN DANTZIG Polen er tegen Balgaarsche communisten veroordeeld Dans en zang wekten groote bewondering Voor het Centrum geen tijd, wel voor Hitier Nieuw demonstratie-verbod „DEVIEZENSPERRE" in OOSTENRIJK? Uit het verre Mandsjoerije De ex-kroonprins DE BAROMETER DONDERDAG 23 JUNI 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18107 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM -^TELEFOON 13866 Per tossen regel 30 c.ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de kleine annoncesOmroepers zie de rubriek ePerking van de legers en vloten van alle mogendheden met een derde ^geland en Frankrijk ijskoud n Gibson's verklaring Se H, S Si Te land In de lucht Ter zee ,W8" Koude douche van John Simon Hoover Critiek in details Afwijzing van Paul Boncour De Duitschers voldaan Italië aanvaardt zonder voorbehoud Slotwoord van Henderson Het Weer VERVOER VAN EEN BRUG-GEDEELTE Het kost Amerika niets Geen ruilobject voor schuldenvermindering Mexicaanse he badplaats ten deele verwoest. Honderden bad gasten omgekomen? Al 50 lijken geborgen Samen tot 170 jaar tuchthuisstraf Een gedeelte van de overbrugging van de Waal bij Zaltbommel is Maandag van Vlissingen naar de plaats van bestemming versleept. Het vertrek van de werf „de Schelde" 99 Tocht van de Graal MINISTER VON GAYL DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Bandieten slaan hun slag Wil hij naar Londen? GALLES MELAATSCH De Mexicaansche Kerkvervolger door Jezuïeten verpleegd 5S NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hoover maakt effect QENëve, 22 Juni. (Reuter.) Zelden is er «Ulk een toeloop geweest van de zijde van pu- 'e,t en pers, als bij de Woensdagmiddag plot- Hi, "Hiii] S bijeengeroepen vergadering van de hoofd- ""hnissie der ontwapeningsconferentie. öi^na alle 54 op de conferentie vertegenwoor- staten waren aanwezig. Van Duitschland, Seland en Italië waren de ministers van bui- "'andsche zaken present, van Frankrijk de bister van Oorlog. voorzitter der Ontwapeningsconferentie, e1derson, opende de zitting en gaf aanstonds <61, Woord aan den leider der Amerikaansche e6atie, ambassadeur Gibson. ®^e vertegenwoordiger der Vereenigde Staten Son zijn rede met de door de vergadering in ^°ote spanning aangehoorde mededeeling, dat J Van den President der Ver. Staten opdracht gekregen, aan de hoofdcommissie der Ont- ^Peningsconferentie een verklaring mede te 'en, die tegelijkertijd over de geheele wereld etd gepubliceerd. president der Ver. Staten hoopt, dat de ^e1baarmaking van zijn voorstel wordt opge- a's een beroep op de volken, en zal leiden «en grondige herziening van het ontwa- 'Pingsvraagstuk. i ^Oibassadeur Gibson deed vervolgens voor- van de boodschap, die neerkomt op het C"rStel' om de totale wereldbewapening met ^eveer een derde te verminderen. '°over legt er den nadruk op, dat thans het gekomen is, om na kort beraad over te P tot een verlaging der vernietigende be- d "«ningslast, die op de wereld drukt. Op wijze zou de gewichtigste stap worden ge- H Oe ontwapening zal de vrees en het we- t ^Üdsche wantrouwen wegnemen, die het ge- S zijn der bewapeningen. Als men voor den .'Pp' van 10 jaar door bewapeningsbeperking verkwisting van minstens 10 milliard dol- vermijdt, dan zal de gedachte van den gevestigd zijn. "°overs boodschap ontwikkelt vervolgens in ^°hderheden een uitgebreid ontwapenings- dat uitgaat van de grondgedachte, dat door alle staten onderteekende Kellogg- beteekent, dat de landen hun wapen- 'hgen enkel voor verdedigingsdoeleinden er Pa mogen houden. aPd-, lucht- en vlootuitrustingen vormen h geheel. Het Amerikaansche voorstel moet J'1 ook als een sluitend geheel beschouwd Sen. -S 't gebied der landbewapening behelst het V Hoover de volledige afschaffing der tanks, den chemischen oorlog, van de verplaats- j® zware artillerie. L 6 Personeelsterkte wordt met een derde ver- Iedere staat mag volgens het plan slechts 'o Veel troepen onderhouden als noodig zijn Sr,f het behoud der binnenlandsche veiligheid .Ppi een aanval te kunnen afweren. >JS grondslag voor de berekening der perso- 'sterkte moet de legersterkte worden geno- P' die het Verdrag van Versailles voor vschland heeft vastgesteld. Vj^het gebied der luchtbewapening wordt de afschaffing geëischt van alle vliegtuig- SulenwerPers en het verbod van ieder lucht- Pardement. de toerustingen der zee beveelt Hoover de vermindering van het tonnage aan '';%SePen met een derde, der vliegtuigmoeder- Vrt n' kruisers en torpedojagers met een Pe en der onderzeebooten met een derde enkele staat zal meer dan 35.000 ton aan jkbooten mogen hebben. te boodschap van Hoover stelt ten slotte vast, x.bet Amerikaansche plan tot een sterke ver- - zal voeren der uitgaven voor nieuwbouw ®rnieuwing van oorlogsschepen. Elk land zal -M Mogelijkheid krijgen tot groote besparingen 6t gebied van land-, lucht- en vlootbewa- ha e staat moet bijdragen tot het gemeen- VfpbPelijke werk. Het zou waanzin zijn als de Va zich nog verder zou uitputten in mili- Pitgaven. a&hsluiting op de voorlezing van Hoover's 'Vh hap Baf ambassadeur Gibson eenige tech- VjgPo toelichtingen tot het plan en legde er giaals den nadruk op, dat Amerika bereid V 'Jberzijds groote materieele offers te bren- °P het gebied der ontwapening. .be rede van den Amerikaanschen gedelegeerde \a?a werd door de vergadering met grooten V begroet. A bet erop volgend debat, waarin allereerst %-|edelegeerden van Groot-Brittannië en «Hik het woord namen, toonde zich echter 'i f moedige initiatief van president Hoover voornaamste militaire mogendheden van heel weinig bijval vindt. Engelsche minister van buitenlandsche b- Sir John Simon, begon zijn rede met de karakteristieke verklaring, dat niet izij- dige verklaringen het moeilijke ontwape ningsprobleem kunnen oplossen, doch samen werking met het doel om het een voor allen aannemelijke overeenkomst te geraken. Hü wees op de in gang zijnde particuliere bespre kingen der delegaties, die ten doel hadden tot praktische oplossingen te komen. Het doel der conferentie kan alleen door den goeden wil van alle deelnemers worden bereikt. Na deze principieele bespreking verklaarde Si mon, dat de Engelsche delegatie het Amerikaan sche voorstel in al zijn details waardeert. Groot- Brittannië hoopt, dat het plan spoedig aan alle zijden onderzocht wordt. Zeer opmerkelijk noemde hij de passage over de legersterkten. De Engelsche delegatie behoudt zich haar eindbeslissing voor. Wat de luchtbe wapening betreft, verklaarde Sir John Simon, dat dit probleem uiterst ingewikkeld is, daar in Europa niet alleen de militaire luchtvaart, doch ook de burgerluchtvaart in aanmerking geno men moet worden. Over de vlootkwestie merkte Simon op, dat hij niet wist, of de door Hoover voorgestelde methoden de geschikste waren, om de individueels omstandigheden der landen recht te doen wedervaren. Een der groote voor- deelen der vlootovereenkomsten van Washing ton en Londen waren juist, dat zij met de be hoefte der afzonderlijke landen rekening hou den. Groot-Brittannië wenscht meer ontwape ning op dit gebied, als algemeen wordt aange nomen. De gedane voorstellen behelzen geenzins maatregelen tot vermindering der geweldige af metingen der slagschepen. Als men zich bij den bouw van toekomstige slagschepen zou houden aan 25.000 ton in plaats van 35.000, met geschut van 12 in plaats van 16 duim, dan had men een groot resultaat bereikt. In een rede, die vrijwel op een algemeene af wijzing van het plan Hoover neerkwam, ver klaarde de Eransche minister van Oorlog, Paul Boncour, dat de boodsenap van Hoover de uit drukking was van het ongeduld, waarmee de verantwoordelijke Amerikaansche staatslieden het werk der ontwapeningsconferentie volgden. Het Volkenbondspact laat volgens Fransche oplossing vermindering van bewapening enkel toe in samenhang met de organisatie der veilig heid. Frankrijk houdt aan zijn totnogtoe gehul digde opvatting vast. In den zin van het Volkenbondsbesluit van 1927 moest men thans tot besluiten komen, die, in aanmerking genomen den huidigen stand der veiligheid, aanstonds konden worden verwezen lijkt. Het plan *'an Hoover is nusschien in over eenstemming met de laatste doeleinden, die men in het huidige tijdperk moet nastreven. Paul Boncour becritiseerde verder het Hoover- plan in zijn materieele bijzonderheden. De sche matische verlaging met een derde zou voor ze kere landen onrechtvaardigheden in het leven roepen. Tenslotte poogde Paul Boncour te bewijzen, dat Frankrijk reeds verregaand ontwapend had en dat het Hooverplan niet doorgevoerd kon worden, zonder dat de kwestie der sancties was geregeld. Nadat de Russische volkscommissaris Litwi- now scherpe critiek had uitgeoefend op het ge heele werk der conferentie, dat tot nog toe en kel academische waarde had, verklaarde de Duitsche delegatieleider Nadolney dat de Duit schers met groote voldoening kennis hadden genomen van het Amerikaansche voorstel. De conferentie kon zich met het initiatief van Hoo ver gelukwenschen. Men ma- zich niet ontvein zen, dat de conferentie gevaar loopt zich zoo danig in détails te verliezen, dat men nooit tot de beslissingen dreigt te komen, die de wereld verwacht. De Amerikaansche voorstellen, die van groote wijsheid getuigen, hebben de ver dienste de conferentie een nieuwen spoorslag te geven. GENèVE, 22 Juni (Reuter). De Italiaansche minister vai buitenlandsche zaken, Grandi, heeft namens Mussolini verklaard, dat Italië het Amerikaansche plan volledig aanvaardt, zonder eenig voorbehoud. Grandi constateerde, dat het Amerikaansche plan grootendeels over eenstemt m< t het voorstel, dat Italië in Fe bruari heeft ingediend. De Japansche gedelegeerde meende, dat het het beste was, als de bij de verdragen van Washington en Londen betrokken regeeringen zich er toe zetten Hoover's voorstellen omtrent de vlootontwapening te bestudeeren. De zitting werd gesloten met een verklaring van den voorzitter Henderson, dat de Ameri kaansche voorstellen thans een deel van het program vormen, dat in de particuliere bespre kingen der delegaties in details zal worden behandeld. H(j sprak de hoop uit, dat deze besprekingen spoedig tot een resultaat zullen voeren, dat de Verwachting: Matige tot zwakken wind g uit Noordelijke richtingen, halB tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk droog j| weer, iets warmer. Hoogste barometerstand 771.6 te Black- r sod. Laagste barometerstand 754.8 te Isa- fjord. MEDEDEELING VOOR DEN LANDBOUW In het etmaal van 's avonds 21 Juni J tot 's avonds 22 Juni zijn de weersom- f standigheden te Hoorn gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. Zon op 4.40, onder 9.24. Laatste Kwar tier Zaterdag n.m. 9.56. Licht op 9.54 jf lil hoofdcommissie vervolgens tot principieele besluiten kan verheffen. WASHINGTON, 22 Juni. (Reuter). Van toon aangevende zijde wordt verklaard, dat Hoover's voorstellen minder effect op het Amerikaansche leger en vloot zouden hebben dan op de Euro- peesche mogendheden, daar de Amerikaansche krijgsmacht reeds gedemobiliseerd is onder de politie-sterkte, die aan Duitschland en andere staten bij verdrag is opgeglegd. Het effect van het Hoover-plan zou zijn, dat de verdragsgrens der vlootbewapening tot het door de Ameri kaansche vloot bereikte peil zou worden terug gebracht. Amerika is bereid van een deel van zijn slag schepen, van zijn bommenwerpers en van z(jn spoorweggeschut af te zien. Hoover's voorstel heeft de goedkeuring van de chefs van de Ame rikaansche generale staven van leger en vloot, zoowel als van de ministers van Oorlog, Marine en Buitenlandsche Zaken. President Hoover is van meening, dat een bespreking van zijn ontwapeningsvoorstellen afhankelijk te stellen van voorstellen tot ver mindering der oorlogsschulden, een beleediging zou zijn voor de Europeesche landen. Het plan van Hoover wordt krachtig gesteund door senator Borah en andere vooraanstaande Amerikaansche staatslieden. MEXICO-CITY, 23 Juni (Reuter) Een groot deel der stad Cuyutlan is opgeslokt dooi een vloedgolf, welke gepaard ging met een aardschok. Reeds zijn dertig lijken opgevischt. Langs de geheele Zuidoostkust is zeer groote schade aangericht. Ook Manzanillo en Colima hadden veel te lijden. NEW-YORK, 23 Juni (V.D.). Uit Guadala jara wordt gemeld, dat Woensdagochtend een geweldige vloedgolf het badplaatsje Guyutlan in den Mexicaanschen staat Colima heeft ge teisterd. Villa's aan het strand, een nieuw bad hotel en het pas voltooide station werden door het water overstroomd en geheel vernield. Som mige huizen werden volkomen weggespoeld. Toen de springvloed opkwam bevonden zich ongeveer vijfhonderd badgasten aan het strand. Men vreest dat de meesten hunner zijn wegge spoeld en verdronken. Tot nog toe zijn ruim vijftig lijken geborgen. De burgemeester van Guyutlan heeft terstond assistentie gevraagd aan de autoriteiten van het nabij gelegen Man zanillo. Twee korte aardbevingen gingen aan den springvloed vooraf. Ongeveer de helft van Guyutlan, dat aan de kust van den Stillen Oceaan is gelegen, is verwoest. DANTZIG, 22 Juni. (Reuter.) De Poolsche re geering heeft de regeering van Dantzig officieel medegedeeld, dat de Duitsche regeering van plan is Donderdag oorlogsschepen voor een be zoek naar Dantzig te zenden. Gelijktijdig heeft zij de Duitsche regeering door haar gezant in Berlijn laten mededeelen. dat zij een bezoek van de Duitsche marine aan Dantzig op het oogenblik om verscheidene ern stige redenen niet voor geschikt houdt. Daarom za' de Poolsche vertegenwoordiger in Dantzig niet aan de feestelijkheden ter eere van het vlootbezoek deelnemen. SOFIA, 22 Juni. (V. D.) Op grond van de buitengewone wet tot bescherming van den Staat zijn de twaalf communisten, die te Sofia terecht stonden, waaronder twee jonge men- schen, veroordeeld tot tezamen 170 jaren tucht huisstraf en 3 millioen lewa geldboete Internationaal Eucharistisch Congres te Dubli geopend. Drie Mexicaansche steden geteisterd door een vloedgolf. Talrijke dooden. Hoover stelt voor de bewapeningen aller Iander met een derde te verminderen. Engelsch en Fransch verzet. Polen tegen Duitsch vlootbezoek aan Dantzig. De nat.-socialist Kerrl tot voorzitter van Prui- sischen landdag gekozen. Motie-Kortenhorst door de Tweede Kamer aangenomen. Motie-Kupers verworpen. De Eerste Kamer aanvaardde het onteigenïngs. ontwerp ten behoeve van de verbetering der Maas. Salariskorting van vijf procent bij de Ned. Spoorwegen door den Minister goedgekeurd. Doofstomme op onbewaakten overweg Schiedam door een trein doodgereden. onder (Van onzen bijzonderen correspondent). DUBLIN, 21 Juni. Vandaag is de „Graal" in Dublin en Dublin heeft haar vol geestdrift ont vangen. Maar laat ik geregeld vertellen van wat deze dag te zien gegeven heeft. De „liner" uit Holland zou aankomen, de boot waarop de Hollandsche deelnemers aan het Eucharistisch congres naar hier zouden komen. Om tien uur hadden de havenautoriteiten mij verteld en dus ging ik tegen dien tijd naar Sir John Rogersons Quay, waar de „Marnix van St. Aldegonde", de Hollandsche boot met den naam die niet uit te spreken is, zeggen ze hier, zou aanleggen. Maar om tien uur was daar nog geen boot te zien, tenzij je met 'n goeden kijker, dien de chef van het havenkantoor daar op het einde van de kade mij ter beschikking stelde, naar heel in de verte tuurde, waar je dan nevelachtig, wazig, een groote scheepsromp zag. Keek je dan om elf uur weer eens, dan zag je nog precies dezelfde wazige gedaante, op precies dezelfde plek liggen en om twaalf uur lag ze er nog. De Marnix kon niet binnenkomen, moest op hoog tij wachten en eerst tegen drie uur lag het prachtige schip aan den wal. „That is some ship!", is me dat even een schip! hoorde ik achter me iemand uitroepen' „zoo een hebben we er in Dublin nog nooit ge zien!" „Het kleinste land komt met het grootste schip!" zei weer een ander en zoo was ieder een vol van bewondering voor de mooie boot van de „Nederland". Het is een flinke wandeling van de eigenlijke stad naar de plaats waar de boot moest aan leggen, maar naarmate het schip naderde stroomden meer menschen toe en toen eindelijk de trossen werden uitgegooid, stond er een dicht opeengepakte menigte op de kade, die geest driftig de juichkreten der Graal- en K.J.V.- meisjes beantwoordden. Tijdens het meeren werd aan boord het Wilhelmus gezongen en op den wal door de aanwezige Hollanders, waar onder ik ook Pater Lefebre uit Hoorn ontdekte, meegezongen. De Ieren beantwoorden dien zang met het Iersche volkslied. Maar toen daar op de boot het Lourdeslied werd aangeheven, toen kende de geestdrift geen grenzen meer en zon gen allen met luider stemme mee; die wijs kende ze óók, al waren de woorden die ze zei den dan ook anders. Boven, heel hoog op het schip, verschenen toen eensklaps de drie Nederlandsche bisschop pen Mgr. Jansen, Mgr. Diepen en Mgr. Olaf Smit en toen scheen er geen eind te zullen komen aan het gejuich en zelfs vielen er men schen op de knieën, midden op de straat. En toen later de bisschoppen de boot verlieten, konden ze slechts met moeite hun auto be reiken, zóó drongen de menschen op. om toch maar hun ringen te kunnen kussen, of hun zegen te verzoeken voor zich en vooral voor de kleine kinderen, die ze op den arm droe gen. Waarlijk, het was een schitterende ontvangst. Maar ik was met de Graal begonnen en heb daar verder nog geen woord van gezegd. Dat komt, omdat ik wist, dat u van boord zelf al telegrafisch op de hoogte gehouden was. Toch moet ik er nog iets van vertellen. Ik had al gehoord, dat gisteren toen de Marnix in Cobh lag (spreek uit cöv en schrijf, als u dat gemakkelijker is Queenstown, want dat is hetzelfde) de Graalmeisjes daar een kleine de monstratie hadden gegeven. Een dier meisjes heeft op mijn verzoek een kort relaasje over dit optreden in Cobh geschre ven, dat ik hier laat volgen. Vroeg in den morgen om pl.m. 6 uur liep de „Marnix van St. Aldegonde" de haven van Cobh binnen. In de verte lag daar schitterend in de op- Machine negen komende zon het bergachtige Cobh, waar we een uitstapje zouden maken. De Graal werd in sloepen aan wal gebracht. Die tocht is een zegetocht geworden voor de Graal als katholieke jeugdbeweging. Een enthousiaste menigte verwelkomde ons in de, ter eere van het Congres feestelijk ver sierde straten. Vlaggen wapperden, de zon scheen. In een keurige rij, 4 aan 4, maakten we een fijne wandeling tot een groote grasvlakte. In minder dan geen tijd was daar het heele stadje ook aanwezig. Vooral niet te vergeten een doedelzak-muziekcorps. Voor de „Graal" dansten zij hun Iersche dansen op de maat van vroolijke, soms ook wel sleepende muziek en zongen zij hun Iersche volksliederen. Na den pic-nic trokken we verder, steeds ver gezeld van onze muzikanten. Ook „de Graal" liet zich niet onbetuigd. Een stukje spreekkoor werd beloond door hartelijk handengeklap. Op den terugtocht hielden we halt voor de majestueuze kathedraal. Heel stil intiem, voor den Christus opgesloten in 't tabernakel, koor den wij de „óraal-offerande". De intense stilte overal om ons heen was iets indrukwekkends. Dan trokken we verder, steeds vergezeld van onze muziek, naar 't Zus ters Convent. „The sisters of mercy", waar ons een hartelijke ontvangst wachtte. In stomme verbazing volgden de zusters den Graaldans: 't Veni S. Spiritus. Terug in de sloep, die ons naar „ons thuis" bracht, was de wal weer volgestroomd. Kinderen met handen vol bloemen, op hun bloote beentjes, in hun armoedige, maar kleu rige kleeren, „ruilhandelden" met ons. Voor appels enz. kregen we bloemen. Steeds meer. En als ten laatste de sloep wegvoer, werden we nagejuicht. Alle scholen hadden vrij. Alle werk lag stil. 't Enthousiasme was ten top gestegen. Later, toen we aan boord waren, kwamen de muzikanten tot vlak langs onze boot doe delen en zingen. Tientallen roeibootjes voeren langs ons, tot ten laatste het sein tot vertrek gegeven werd. Langzaam stoomden we de haven uit. Langzaam verdween 't laatste vergezicht van Cobh met zijn heuvels, zijn vlaggen, zijn enthousiaste inwoners en stoomden we Dublin tegemoet. „Het doel" van onze reis. Dankbaar waren we allen voor de lieve ont vangst van Cobh's arme, maar hartelijke be volking. Gedachtenissen als heiligenplaatjes en zelfs relikwieën, bloemen enz. waren we rijker geworden. Warmer döor 't intense geloof van de Ieren. In de straten waren opschriften als St. Pa trick pray for us. Menig Graallid zal ook wel een schietge bedje gezegd hebben uit dankbaarheid voor zoo'n ontvangst. Maar niek alleen Cobh heeft nu de Graal meisjes gezien, ook Dublin weet al wat de Graal is en wat zij wil. Onmiddellijk toch is de Graal met haar propaganda begonnen. In optocht trok zij door de voornaamste straten der stad, waar de kleurige stoet heel wat bekijks had en veel indruk maakte. Ik had de eer daarbij als gids te mogen dienen nietwaar, als je al drie dagen in Dublin bent, dan bij je een expert geworden, ten minste zoo dachten de Graalleidsters er over, die mij het verzoek deden. Na een wandeling van anderhalf uur, bracht ik haar naar St. Stephen's Green, een mooi park, waar ze, meende ik, een oogen blikje zouden kunnen uitrusten. Jawel, rusten! Dan moet je net Graalmeisjes hebben. Weet u wat ze gedaan hebben? Ze hebben er gezongen en gedanst en gespreek- koord, dit laatste zelfs in het Engelsch, wat buitengewoon op prijs gesteld werd. In een klein spreekkoortje werd met vragen en ant woorden uiteengezet, w&t eigenlijk de Graal is en wat zij wil, zoodat Dublin dit nu al dadelijk weet. Zelfs heeft een der leidsters het in groote menigte verzemelde publiek toe gesproken, om het te danken voor de hartelijke ontvangst. Toen gingen de meisjes weer naar de boot en ik naar m'n schrijfmachine, om dit ver slagje te tikken. ARTHUR TERVOOREN De drie Rijkscentrumbestuurders, Justizrat Mönnig, Dr. Perlitius en Dr. Vockel, hadden zich Dinsdag 1.1. bij den Rijksminister van Bin nenlandsche Zaken, baron Von Gayl, laten aandienen, om in plaats van den voorzitter. Mgr. Kaas, die niet in Berlijn aanwezig is, de opvatting van het Centrum over de opheffing van het partijuniformverbod uiteen te zetten De minister liet zeggen, dat hij uit gebrek aan tijd de deputatie niet kon ontvangen. Justizrat Mönnig trof echter toevallig den minister in den Pruisischen Staatsraad. De Rijksleiding van het Centrum heeft er het groot ste belang bij, dat de Papen-regeering de op vatting van het Centrum leert, kennen. Daarom deed Mönnig bij het toevalling samentreffen aan Von Gayl mededeeling van de Centrums- formuleering in deze kwestie. Deze luidde: „De deputatie was van plan, uiteen te zet ten, dat de zich dagelijks herhalende botsingen en bloedige incidenten in alle deelen van het Rijk een gevolg zijn van de opheffing van het partijuniformverbod. De Rijksregeering draagt daardoor een enorme verantwoording voor den aldoor scherper wordenden politieken strijd. De Centrumspartij moet verwachten, dat de regee ring uit deze situatie per omgaande de konse- kwenties trekt". De „Germania" is boos om het uitvlucht je dat Von Gayl geen tijd had. Hij wil het Cen trum niet ontvangen. Is er waarschijnlijk bang voor. „Met Hitier", schrijft het blad, „had de minister Maandag lange besprekingen. Voor een afgevaardiging van het Centrum echter heeft hij geen tijd". DARMSTADT, 22 Juni. (W.B.) In verband met de onlusten, die de laatste dagen hebben plaats gehad, heeft de Hessische minister van binnenlandsche zaken opnieuw een demonstra tie- en vergadering-verbod in de openlucht uit gevaardigd. Wetsontwerp tot steunverleenung tuinbouw in West-Friesland. aan den WEENEN, 22 Juni (Reuter). De Oostenrijk- sche Nationale Bank heeft gisteren reeds op vragingen van buitenlandsche deviezen gewei gerd In verband met de Fransche weigering tot deelneming aan de leening voor Oostenrijk zal de Nationale Bank waarschijnlijk morgen de finitief de „deviezen-sperre" tegen het buiten land afkondigen. TSANGTSJOEN, 22 Juni (V. D.) Dertig Ko- reanen werden gedood en veertig mannen, vrouwen en kinderen gevangen genomen en ontvoerd door een bereden afdeeling van de „lange zwaarden"-bandieten, een bende die het Noord-Oosten van Mandsjoerije afstroopt en o.a. Hsinpin geplunderd heeft. Onlangs deden de „lange zwaarden'' een aanval op Hoear.gjen, welke echter door Japansche troepen werd af geslagen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" houdt zich bezig met een bericht, volgens hetwelk de ex-kroonprins van plan zou zijn in de naaste toekomst een bezoek aan Lon den te brengen. Volgens den correspondent is het lang niet zeker, dat de overheid zulk een bezoek zal toe staan. Want al zou ie kroonprins beweren, dat het een zuiver particulier bezoek gold, toch zou de opvatting niet weggenomen worden, dat er politieke doeleinden in het spel zijn. Wel is het een feit, dat onlangs op initiatief der Hohenzollern verschillende hoofdsteden of ficieus gepolst zijn over een bezoek van den ex kroonprins. De „Amigoe di Curacao" schrijft: We lezen in de Venezolaansche „Religion", dat de vroegere president van Mexico, Generaal Plu- tarcho Elias Calles, de be kende kerkvervolger me- laatsch geworden is. Nu hij thans door zijn vroegere vrienden is uitgestooten, wordt hij verpleegd door de paters Jesuiten, die vroe ger zoozeer van zijn vervol gingen heben moeten lijden. Een nieuwe naam kan dus worden toegevoegd aan het reeds lijvige historische werk: „Het droevig einde der kerkvervolgers." Qui mange du Pape y meurt, want Gods molens malen langzaam maar zeker. CALLES Hoogste stand op Donderdag 9 uur v,m.: 768

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1