Uit den gemeenteraad Motie-Kortenhorst aanvaard h Werkelijk goud Salariskorting N.S. Past op voor de woekeraars DONDERDAG 23 JUNI fer, M !°°rd. STEUN VARKENSHOUDERIJ Het standpunt der exporteurs Binnen een paar weken de buit binnen? Bevolking ongeloovig Loonsverlaging met 5 pet. door den Minister van Waterstaat goedgekeurd Nieuw artikel R. D.V. NEDERLANDSCHE BANK Brandstichting in de woning harer ouders Zweefvliegkamp te Egmond RUGGEGRAAT GEBROKEN Door een hooiwagen overreden GEWEER ALS SPEELTUIG Dat is het nooit NA HET DORPSFEEST Mes en gummiknuppel VEENBRAND IN DE PEEL WEER DE OVERWEG OP HET BINNENHOF WONDERLIJK SLOT Behartiging van de nationale scheepvaartbelangen. Op richting eener Naam- looze Vennootschap Wijnkoop heeft geen succes Motie-Kupers afgewezen Een zachte wenk Contingenteering Scheepvaartbelangen EERSTE KAMER Voor een geleend bedrag van f 60 moest hij f 864 aan rente betalen! Wanneer wordt men wijzer? Brandstichting be ■degens reorganisatie van den dienst" Jachtgeld gestelde adjunct-directeur Openbare Werken had den gemeente- I om een uitspraak van het scheids- k. ec'it gevraagd. Dit is hem gisteren ge- ^êerd. Namens B. en W. verklaarde wet- ü^er Gerritsz> dat het college niet van 's op zijn besluit ten aanzien van den I Daniëls terug te komen. Hij meende, k aldus ook in het belang van den be- ^kene zelf werd gehandeld, daarmede te eh gevende, dat de heer Daniëls z.i. in het ongelijk staat, dat een e|dsgerecht de gevallen beslissing slechts jftfh nadeel zou kunnen wijzigen. Ook beer Joosten wenschte den heer Daniëls b zich zeiven te beschermen door hem eb gelegenheid tot beroep op een scheids- echt te geven en de Raad bleek deze op- bgen te deelen. Wij wenschen den heer 0 biels in geen enkel opzicht de hand üj6b het hoofd te houden, maar zouden onderzoek, nu hij er zelf om vroeg, niet oon betreurd en vooral gaarne de pu- .^ie van het rapport hebben gezien, at de Haarlemsche burgerij had kunnen ^men hoe het mogelijk was, dat de eWenschte toestanden bij den Dienst •*j Openbare Werken zoo langen tijd kon- 11 voortduren als nu het geval is geweest. e heer Wolf stond wederom op de bres Ij,t 't landbouwende deel van de Haarlem- e bevolking. Naar zijn meening zijn de 1 blagen in de straatbelasting van vele Eigenaren veel te hoog, omdat voor de ^kening van deze belasting een veel te koopwaarde der gronden is aange- 'ben. De heer Wolf was niet tevreden de vingerwijzing van den heer Slin- kfaerg, die den belanghebbenden in over- ging gaf reclameeren als zij meenden °og te zijn aangeslagen en in dat geval Wilde wachten met het innen der be rggelden totdat over hun reclame zou 'ih v beslist; de vertegenwoordiger van Oud sten wenschte verlaging der gewraakte vlagen en bijna had hij zijn doel bereikt, ;,.b de wethouder met nieuwe bezwaren adi en de voorzitter den Raad plotseling Jraste met een hamerslag, waarbij het Jjier vvas goedgekeurd. Belanghebbenden eb dus nu goed doen direct te reclamee- i... als zij een te hoogen aanslag tehuis wgen. 6 bdanks een warme verdediging van den Van Liemt om het, wegens zijn urgen- !h de raadszitting van gisteren te be delen, wérd het voorstel van B. en W. k belden te voteeren voor het openen van ^gelegenheid voor steuntrekkenden, gehouden. De heer Reinalda wilde eerst Joegen welke de gevolgen van deze (^gelegenheid zullen zijn voor ie steun Sr Jenden zelf en voor de arbeiders in y 6*ntediënst. Ook het voorstel om de L®°eding aan vroedvrouwen te verlagen, aangehouden, omdat de organisatie Vroedvrouwen daaromtrent niet was ,°e heer Klein Schiphorst maakte bezwaar het voteeren van gelden voor den van wegen ten oosten van den Rijks- '.^Weg nabij den Vergierdeweg. Er is, ,„e hij, nog bouwgrond genoeg voorhan gt Waar geen liefhebbers voor zijn, zoodat hieuwe bouwgronden in de eerste jaren rendabel zullen zijn. Als er geld he fbaar is, kan dat voordeeliger worden egd dan in het bouwrijp maken van den meende hij. Bovendien bestaat er dat de uitbreiding van de stad op die '"'er zeer onregelmatig plaats heeft. De j^n Gerritsz en Reinalda verdedigden ikjh stratenaanleg uit een oogpunt van '^Verschaffing. De Raad keurde 't voor- 1 Soed. 6t veel instemming zal de Haarlemsche >„^erij vernemen, dat de Raad met 20 !0 stemmen het voorstel van de meer- eid van B. en W. om aan cabaret i,°dern" nachtpermissie te geven, heeft .Wezen. De heer Castricum voerde eenige ;slÜke overwegingen tegen het voorstel 1 eh sprak er o.m. zijn verbazing over C ^dt het weigeren van drie uur nacht- y"'ssie per week tengevolge zou hebben, yis B. en W. hadden medegedeeld, dat k ^brsoneel zou moeten worden ontslagen. gezet, zeide hij. Maar de neer Kiem schip horst zette uiteen hoe onvoordeelig z.i. deze methode voor de gemeente zal zijn. Hij re kende voor, dat er bij aanbesteding gedu rende drieduizend ,-,manweken" werk zal zijn, en, bij de door den wethouder voor gestelde wijze van werken slechts 2100. Als vakman maakte hij er ook bezwaar tegen, dat het verwerken van den grond geen ge lijken tred zal kunnen houden met het aan brengen van zand, omdat er soms te weinig, soms te veel arbeiders zullen zijn, zooals dat het beste uitkomt voor de gemeente. Hij voorzag daarvan allerlei onaangenaam heden voor den aannemer, die het zand zal vervoeren. En ook verklapte hij, dat de eerste raming van het werk, die aan de commissie van openbare werken is overge legd, honderdduizend gulden te hoog was. Hij had zich daartegen verzet en hoewel hij geen gelijk kreeg, heeft de gehouden aan besteding de juistheid van zijn zienswijze wel bewezen. Dit voordeel van een ton zal, vreesde hij, nu weer grootendeels verloren gaan. Zijn warm en deskundig pleidooi vond echter bij de meerderheid van den Raad geen gehoor, zoodat zijn voorstel om het werk uit te besteden, verworpen werd. Bij de rondvraag kapittelde de heer Peper den wethouder van onderwijs over het feit, dat deze een onderwijzer, tevens redacteur van „Haarlems Onderwijs", het orgaan van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, ter verantwoording had geroepen over een stuk in dat orgaan, waarin een onderwijze res van de school van den heer Marema beleedigd weru. De wethouder beet krachtig en met stevige argumenten van zich af en de heer Bijvoet maakte van de gelegenheid gebruik om zijn ontstemming te uiten over de wijze, waarop in dit onderwijzersorgaan critiek wordt geoefend. De heer Peper maakte ook bezwaar tegen de proef, die door de gemeentereiniging genomen wordt met het tweemaal per week ophalen van vuilnis inplaats van driemaal, zooals tot nu toe gebruikelijk is. Doch zeer terecht wees de heer Van Liemt er op, dat het nog alleen maar gaat om een proef en dat eerst het resultaat daarvan moet worden afgewacht. Slaagt zij, dan zal dat voor de gemeente kas een voordeel geven van 19.000 en ook dit mag in deze tijden zeker wel meetel len. Een motie van den heer Peper met de strekking 't vuilnis weer driemaal per week te doen ophalen, vond dan ook geen genade. De Raad had kans gezien over een vrij onbelangrijke agenda vier en half uur te vergaderen. Het was maar goed, dat het niet al te warm buiten was. In het Oranje-hotel te Nijmegen vergaderde Woensdag de vereeniging van Nederlandsche exporteurs van vleesch en vleeschproducten, ter bespreking van het ontwerp van wet tot steun aan de varkenshouderij. De heer S. van Zwanenberg leidde de druk bezochte bijeenkomst, waarop de meeningen sterk verdeeld waren over het belang, dat de exporteurs hebben bij deze wet. De meeste ex porteurs voelen er zich door benadeeld. De voorzitter maande tot voorzichtig beleid ook hij was sterk voorstander voor vrijheid van den handel, maar in deze tijdsomstandigheden en crisis-moeilijkheden heeft men rekening te houden met aller belang. Spr. ried de verga dering af den minister te adviseeren het wets ontwerp in te trekken of eenigerlei houding aan te nemen, welke er op zou kunnen wijzen, dat de exporteurs tegen de ondersteuning van de varkensmesters zouden zijn. Het is het be lang der exporteurs, ook al worden b.v. de bacon-exporteurs voorloopig in dit ontwerp teruggebracht tot loonslagers, opdat de var- kensmesterij loonend kon blijven, om te voor komen dat de export wel eens zonder vleesch zou kunnen komen te zitten. Door deskundigen werd weersproken, dat de tegenwoordige prijs der varkens loonend zou zijn. Bovendien werd opgemerkt, dat de tegenwoordige prijs der var kens slechts kunstmatig omhoog is gedreven tot 14 15 cent, maar niet blijvend zal zijn. De meeningen in de vergadering bleven ver deeld, al waren allen het er over eens. dat alle belanghebbende exporteurs zooveel moge lijk gelijk behandeld zouden worden, dezelfde rechten zouden genieten. Tenslotte besloot de eene belanghebbende groep den minister te adviseeren het ontwerp tijdelijk op te schorten om nog belanghebben de groepen te kunnen hooren. Van andere zijde der exporteurs ging een telegram om het wetsontwerp te doen aannemen. Deze legde zich neer bij den stand van zaken. 't Is nu ongeveer een maand geleden, dat de Duitsche schatgravers met hun werk te Zaan dam zijn begonnen. Dag in dag uit hebben zij met bewonderens- waardigen ernst en toewijding den bodem van de oude begraafplaats onderzocht, om de juis te plek te vinden, waar de vermaarde generaal Wybenon zijn schatten zou hebben verborgen. Steeds echter zonder eenig resultaat. Tot nu dezer dagen plotseling de barometer met een sprong naar „mooi weer" oversloeg. Maandag kwam n.l. op het gemeentehuis een mededeeling van Madame Sylvia dat het goud gevonden was en het verzoek of herr Bürger- meister zich persoonlijk wilde komen overtui gen. Toen burgemeester ter Laan in gezelschap van den Commissaris van politie op de oude begraafplaats kwam hebben de gebroeders Henning verheugd over de vondst eenige bakjes zand getoond waarin 't aanwezige stofgoud en in een ander bakje het aanwezige stolzU- ver heel duidelijk met een vergrootglas te zien was. Naar Majoor Henning veronderstelde, zou men bij het boren door de schat heen ge boord zijn en zou op deze wijze de aanwezig heid van fijne gouddeeltjes in het zand, wat met het boren naar boven was gekomen, ver klaard worden. De schatgravers verwachten dat nu met een paar weken de buit wel binnen zal zijn. Zij hebben, naar ons verzekerd werd, een com muniqué opgemaakt voor de Duitsche kranten, waarin zij verzoeken hetgeen door hen bereikt zou zijn, wereldkundig te maken. Het klinkt misschien wel wat vreemd, maar door dit „succes" gelooft men in Zaandam nog minder van de zaak, dan men te voren deed. Ook Burgemeester Ter Laan schijnt door de aangevoerde bewijzen nog niet overtuigd te zijn. Naar wij vernemen, heeft de minister van Waterstaat de salariskorting ten bedrage van 5 pCt. ingaande 1 Juli a.s. goedgekeurd. In verband hiermede is het Reglement dienst- voorwaarden aangevuld met een nieuw artikel 181 luidend als volgt: lo. Behoudens het bepaalde in het volgen de lid wordt bij elke uitbetaling van beziodiging, toelagen, premies, uitkeeringen en verdere ver goedingen, welke over den na 30 Juni 1932 ge legen tijd verschuldigd zijn, een bedrag ter grootte van 5 pCt. gekort. 2o. Op de vergoedingen van verblijfkosten opgenomen in de gewijzigde bijlage V van dit reglement, vindt geen korting als bedoeld in het vorige lid plaats. De korting op de in arti kel 40 bedoelde kindertoelage geschiedt in dier voege, dat niet minder dan 50.en niet meer dan 200.— per kind en per jaar uit hoofde van deze toelage genoten wordt. 3o. De in het eerste lid bedoelde korting wordt voor de toepassing van de wachtgeld regeling geacht een verlaging der bezoldiging, toelage en premies ten bedrage van 5 pCt. te zijn. 4o. Inkomstenderving, die het gevolg is van de nieuwe verblijfkostenregeling geeft geen aanspraak op vergoeding als bedoeld in ar tikel 45. Werd de vorige week reeds 100 pCt. edel metaaldekking d.w.z. goud en zilver samen der biljetten in circulatie bereikt, blijkens de jongste weekbalans van de Nederlandsche Bank is nu een 100 pCt. goud-dekking voor de biljet ten bereikt. De totale edelmetaalvoorraad is nu op c.a. 6 ton na tot rond één milliard gulden gestegen, terwijl de goudvoorraad alléén in ver gelijking met de vorige week nog met 5 mil- lioen opliep tot 977 millioen. De 19-jarige Gezina v. d. W„ dienstbode te Nijmegen, die voor de Rechtbank te Arnhem terecht heeft gestaan, terzake dat zij op 26 Maart j.l. in de woning van haar ouders te Nijmegen een tafelkleed met petroleum heeft overgoten en daarna in brand gestoken, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk en 2 maan den onvoorwaardelijk met aftrek der preven. tieve hechtenis. De eisch was twee maanden gevangenisstraf, benevens 2 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Aan mededeelingen van de Commissie voor het zweefvliegen van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart, welke Commissie het belar.g van de zweefvliegerij zooveel mogelijk behartigt, ontleenen wij dat 4 Juli, te elf uur v.m. de ope ning zal geschieden van het kamp, dat te Eg mond wordt ingericht en dat tot ongeveer half September duren zal. De voorbereiding van het kamp werd spe ciaal opgedragen aan een kampcommissie be staande uit de heeren Van Neyenhoff, voorzit ter en financieel beheerder, Hollands, de Lange en Strootman. De heer Wendling uit Stuttgart zal de leiding van de instructie op zich nemen. De heer Wendling is behalve instructeur ook motorvlieger en zeer goed op de hoogte met het bouwen en repareeren van zweefvliegtoestellen. In het kamp zal gelegenheid bestaan tot het ontvangen van onderricht in het zweefvliegen, het repareeren van toestellen en in theorie hierop betrekking hebbende. De kampcommissie heeft beslag gelegd op een pension te Egmond aan Zee. Indien mogelijk, gelieve een deelnemer steeds op Maandag zijn kamptijd aan te vangen. Uit voerige inlichtingen worden op aanvrage gaar ne verstrekt door het Bureau Zweefvliegkamp te Egmond aan Zee. Te Eijsden geraakte de 61-jarige P. H. onder een met hooi beladen kar, H. brak de rugge- graat en werd van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Zijn toestand is zorg wekkend. Te Kerkrade vermaakten zich verschillende personen in den tuin van H. met het schieten met een flobertgeweer. Bij het naar binnengaan had H. den flobert in de hand. Plotseling ging per ongeluk een schot af. Zekere v. d. Br. kreeg een kogel in den buik en werd naar het zieken huis gebracht. In de buurtschap Dieteren der gemeente Sus. teren had na een dorpsfeest een ernstige vecht partij plaats. Mes en gummiknuppel werden als wapens gebruikt. Het resultaat was dat vier personen in 't holle van den nacht per auto naar den geneesheer moesten worden gebracht. Een hunner had een plat geslagen neus en ge spleten bovenlip, een tweede een messteek over de hand. een derde had verschillende wonden en gescheurde kleeren en een vierde een ga pende hoofdwonde. In de Brabantsche Peel, nabij het dorp Neerkant (gemeente Deurne) is een groote veenbrand uitgebroken. Met man en macht wordt de strijd tegen het in het veen smeu- Er is reeds veel veen verbrand, terwijl gevaar dreigt voor uitbreiding naar de turfhoopen, die op vele punten in de streek van Deurne en Helenaveen staan opgestapeld. Doofstomme op slag gedood Dinsdagavond tusscben 9 en 10 uur is de negen-en-zestig-jarige A. Kleyn, wonende Sin gel'226 te Schiedam, bij den Laanslootsche- weg onder Schiedam, op den onbewaakten overweg door een trein, die van Hoek van Holland naar Rotterdam ging, gegrepen. Hij werd op slag gedood. De ongelukkige was doof stom en had de gewoonte 's avonds een wan deling te maken. 'boet er in die drie uur dan toch ge ^en en gedobbeld worden, zeide hij! °hder sympathiek was bij die behande- 'x het verzet van mevrouw Elzinga, die ij, zeide, dat er geen enkel algemeen be- J gediend werd met het geven van die permissie. Wij moeten waken voor het der jongeren. Als vrouwen en y"ers zijn wij verplicht daarvoor te !>1. Dat de bezoekers naar Amsterdam bis zij in „Modern" niet terecht kun- y kan voor den Raad geen reden zijn öe nachtpermissie te geven. Men laat ook geen muizen in zijn woning toe zij anders tóch snoepen," zeide zij. 'tige wijze, waarop de burgemeester y v°orstel verdedigde, heeft ons en vele ,,,yt'en verbaasd. Hij voerde o.a. aan, dat Seen kwaad over „Modern" ter oore y kekomen. Wij weten echter, dat het °°tschap tot Zedelijke Verbetering van y "genen daarover een andere meening de rechtsche leden van den Raad ijj hep veje niet-rechtsche raadsleden, y^iaal-democratische, tegen het voor- banleg van de nieuwe begraafplaats Sï? tot een lange discussie. 3. en W. y daarvoor een crediet. Op een vraag y heer Klein Schiphorst vertelde de yyerritsz, dat het de bedoeling is het ^y§en van het zand uit te besteden, y verwerking van' den grond in eigen jlte doen uitvoeren. Deze werkwijze y6t voordeel hebben, dat verschillende 1^ 611 te-arbeiders, die elders overbodig bbbr aan het werk kunnen worden Den Haag, 22 Juni '32. De interpellatie-Kupers is wonderlijk slot! geëindigd met de aanneming van de motie- Kortenhorst, welke ook inderdaad nog wel het aanvaarden waard was, al had de Minister toegezegd, de werkgevers en arbeiders in het bouwvak binnenkort aan de groene tafel te roepen, en had hij verklaard, dat men van de normen van het geldende collectief contract af moet, indien men aanspraak wil maken op toepassing van de crisisregeling óók op de werkloozenkassen der bouwvakarbeidersorgani saties. Want dr. Kortenhorst wilde nog iets meer. Hij wenschte, dat de Regeering aan be trokkenen nu eens precies de voorwaarden noemen zou, die vervuld moeten worden, in dien men de crisisregeling voor het bouwvak wil zien ingevoerd. Hij stuurde dus aan op het noemen van een bepaald percentage, waarmee naar het inzicht de contractloonen verlaagd dienen te worden, en hij betrok mede in zijn motie de verleening van bouwcredieten. Ook de condities, waaronder de Regeering deze we der wil toestaan, wenschte de katholieke af gevaardigde precies genoemd te zien. Het gaat hier namelijk niet alleen om het drukken van te hooge loonnormen, er dient tevens gezorgd, dat de lagere loonen eventueel ook in de huur prijzen tot uitdrukking komen. En dat gaat de bouwers aan. Stelde heel de Kamer minus de anti-revo lutionnairen zich aan de zijde van dr. Korfen- horst, interpellant Kupers zag zijn beide mo ties afgewezen. De eerste, welke uitsprak, dat het Rijk 5/6 van de crisisuitgaven der gemeen, ten voor zijn rekening nemen moet, kreeg al leen de stemmen der socialisten en communis ten, de tweede, die zonder meer de crisisrege- üng voor de werk'oozenkassen in het bouwvak vroeg, werd ook door de vriizinnia-democraten en de katholieken Kuiper en van der Meijs gesteund. Wij begrijpen niet goed, hoe deze beide katholieke afgevaardigden, die -toch al eerder hun stem gaven aan loonsverlagingen in ambten en vakken met heel wat lager loon peil dan het bouwvak, thans zich aan de zijde der sociaal-democraten konden scharen. De roode motie beteekende immers, dat zij de cri sisregeling vorderde voor het bouwvak, maar tevens de loonen niet aantastte, een standpunt, dat althans voor sommige plaatsen en de daar in zwang zijnde loonen niet het juiste is.' Het wil ons dan ook voorkomen, dat het vrij wat verstandiger ware geweest, indien deze twee katholieke afgevaardigden de motie-Kupers mede hadden afgewezen en zij zich geconten- teerd hadden met den aandrang, namens de groote meerderheid der fractie nog eens" spe ciaal op de Regeering uitgeoefend in een door den heer Hermans afgelegde verklaring, en met het stemmen voor de motle-Kortenhorst. De heer Hermans verklaarde: „Het is niet ge. bleken, dat de Regeering na aanneming van de motie-Joekes op 4 Maart 1932, gedaan heeft hetgeen redelijkerwijze van haar mocht wor den verwacht, om voor den steun aan werk loozenkassen in het bouwbedrijf, waarin ook de Regeering het bestaan van crisiswerkloos heid erkent, een bevredigende oplossing tot stand te brengen. „Anderzijds staat het voor ons niet vast, dat, zonder nadeelige nevengevolgen, de crisisrege ling voor de werkloosheidsverzekering zonder meer op de werkloozenkassen voor het bouw bedrijf in alle plaatsen des lands kan worden toegepast. „Daarom zulle nde meesten van mijn politieke vrienden hun steun aan de twee motie-Kupers niet kunnen geven. De verantwoordelijkheid van den toestand zooals die is ontstaan, latend voor de Regeering, bedoelen wij met onze stem voor de motie- Kortenhorst tot uitdrukking te brengen, dat wij met stelligheid verwachten, dat de Regee ring thans in zeer korten tijd haar concrete plannen bekend zal maken, om een oplossing van den in meerdere opzichten onhoudbaren toestand in het bouwbedrijf met alle haar ten dienste staande middelen te. bevorderen. „Ons oordeel omtrent de redelijkheid van eventueele plannen der Regeering, om haar medewerking o.m. afhankelijk te stellen van wijzigingen van arbeidsvoorwaarden, met name loonsverlaging, zal beslissend worden beïn vloed, ook door de houding ten opzichte van te lage loonen in bedrijven, welke door Regee ringsmaatregelen op eenigerlei wijze worden gesteund." De laatste zinsnede zal wel een zachte wenk aan de Regeering zijp, om terzake van haar houding tegenover de loonpolitiek in de land bouwbedrijven nog eens ernstig rekening te houden met de rede van den heer Loerakker, welke gisteren door Minister Ruys, voor zoo verre zij de treurig lage loontjes der landarbei ders betrof, onbeantwoord werd gelaten. Een excuus moge voor den bewindsman het late uur zijn en de veelheid van punten, die hij in zijn antwoord te behandelen had, in ieder ge val heeft hij thans nog eens onderstreept ge zien, dat de katholieke fractie zich volkomen aansluit bij den wensch van den heer Loerak ker, dat de Overheid, als zij zich bemoeit met te hooge loonen, ook de te lage loonen niet voorbijzie. De interpellatie-Wijnkoop over de loonsver laging bij de Spoorwegen was gauw gedaan. De andere partijen waren zoo wijs, zich met deze zaak niet in te laten. En minister Reymer stelde zich terecht op het standpunt, dat het van zijn kant buitengewoon zonderling zijn zou hier in te grijpen, waar het ook door hem bevorderd overleg tusschen directie en personeelraad tot de loonsverlaging leidde. Overigens is het kostelijk den communist ophef te hooren maken over het klasselooze Rusland dit in verband met de aanschaffing der moderne le en 2e klasse wa gons wanneer men pas in de krant gelezen heeft, dat een Sovjet-gezant een luxe auto van 44.000.— heeft aangeschaft. En wat de veilig heid op de spoorwegen betreft, die door de lange diensttijden in gevaar zou komen, och, in Rus land komen vaak geweldige spoorwegrampen voor, zoodat een afgevaardigde met zulk een geweldig contingent Russische boter op het hoofd toch maar liever het Nederlandsche zon netje vermijden moest. Na een aantal conclusies op ingekomen adres sen heeft men de opheffing van de gemeente Cromvoirt en de wijziging van de grenzen van Den Bosch en Vught zonder debat goedgekeurd. Evenzoo ging het met de contingenteering van de rijwielbanden. Bij de contingenteering van porselein, fijn en sanitair aardewerk en muurtegels echter klaag de de heer IJzerman, zooals gewoonlijk, over een teveel hij vond den maatregel ten aanzien van het porselein overbodig terwijl de heer Hermans veel verder wilde gaan, vooral in ver band met de Maastrichtsche industrie. Minister Verschuur verdedigde ook thans den gulden mid denweg, al kon hij den heer Hermans toezeggen, dat hij de al of niet noodzakelijkheid van be perking van den glasinvoer nog eens grondig zal bezien. Men moet echter, aldus opnieuw de bewindsman, deze maatregelen niet te eenzijdig bezien en steeds, wanneer men kaatst, den bal verwachten. De contingenteering van het por selein is een logische consequentie van die van het aardewerk, want de goedkoope porselein werken uit Japan vervangen vaak het aarde werk. Treft men ook die niet, dan kan men even goed de contingenteering van het aarde werk achterwege laten. Zeer laat in den middag is in een vrijwel leege Kamer de behandeling aangevangen van het ontwerp, dat den weidschen titel draagt: „Behartiging van de Nationale Scheepvaart belangen", titel, die het toch wel een degelijker behandeling mocht verschaffen dan aan het slot van een vergadering met een ware pêle- mêle agenda en voor een zevental leden. Maar het reces staat voor de deur en in stede van er nog een weekje aan toe te voegen, jakkert men dan liever de laatste puntjes er in een tempo door en worden de vergaderingen gerekt tot aan een tijdstip, waarop de kiezer zijn halve after- dinner al in rook heeft doen vergaan. De tijd ontbreekt ons, om uitvoerig uiteen te zetten, waar het om gaat. Er wordt een N. V. „Maatschappij ter behartiging van de Natio nale Scheepvaartbelangen" opgericht, waarin de Staat aandeelen neemt. En bij dat lichaam zul len de in nood verkeerende reederijen dan rente dragende credieten kunnen krijgen tegen on derpand en op bepaalde voorwaarden. Belang rijk hierbij is vooral, dat als conditio sine qua non geldt, dat er eene reorganisatie, eene con centratie moet tot stand komen. Alleen is de vraag de heer Schouten stelde haar of deze eisch van reorganisatie vooraf niet wat streng is en op die wijze menige maatschappij niet te laat haar steun zal krijgen. Voorts vond de heer Schouten een uniform rentetype onjuist, hij wilde daarvoor liever een progressieve rente in de plaats stellen en desnoods in bepaalde ge vallen renteloos beginnen. We komen hierop morgen uitvoeriger terug. De heer Rutgers van Rozenburg sloot zich grootendeels bij den heer Schouten aan, terwijl ir. v. d. Waerden den anti- revolutionnairen afgevaardigde vooral bijsprong in diens betoog, dat de netelige affaire van den Koninkl. Hollandschen Lloyd niet in dit alge- meene plan moet worden verweven. Ook hier over morgen meer. Onteigeningsontwerp aangenomen Den Haag, 22 Juni. De Eerste Kamer aanvaardde hedenavond het Onteigeningsplan ten behoeve van de verbete ring van de rivier de Maas voor groote afvoe ren beneden Lith en den maatregel tegen den onze aardappelen en groenten belagenden Co loradokever. Bij het eerste ontwerp bepleitte jhr. van Sasse van Ysselt nog eens de belangen van het dorp Alem, "bij het. tweede stelde de Vrijz. De mocraat Westerdijk opnieuw in het licht, dat het invoerverbod voor aardappelen en groenten ter wering van de colorado-kever volstrekt niet van handels-politieken aard is. Bij den aanvang der vergadering heeft de voorzitter, baron de Vos van Steenwijk, een sympathiek woord gewijd aan den heer C. Haff- mans, die wegens langdurige ziekte ontslag heeft genomen als Kamerlid. De president merkte op, dat men in de Eer ste Kamer dezen Katholieken afgevaardigde, die van de tegenwoordige leden het langst zitting in dit college had en die zich kenmerkte door groote vriendelijkheid in den omgang, zeer zal missen. De heer Haffmans zou in Maart van het vol gend jaar zijn zilveren jubileum als Eerste Ka merlid gevierd hebben. Dat de waarschuwing „Past op voor de woe keraars" nog steeds niet overbodig is, blijkt wederom uit een ergerlijk geval van woeker te Leiden, dat ons dezer dagen ter oore kwam. Iemand leende 12 jaar geleden een bedrag van 60.— en moest hiervoor elke maand 6 aan rente betalen, zonder dat echter de hoofd som verminderde. Het was het slachtoffer niet mogelijk de hoofdsom in ééns terug te betalen, zoodat hij 12 jaar lang doorging met iedere maand de 6.— rente te betalen of wel in totaal 864. De geldleener kon onlangs ook de rente niet meer betalen en de geldschieter gaf de zaak in handen van een rechtskundig bureau, on danks dat hij voor zijn 60.— geleend geld 864.had terugontvangen. Op de geteekende schuldverklaring stonden de voorwaarden van leening niet vermeld. De schuldverklaring werd elke maand vernieuwd. De vordering wordt nu in een onschuldig kleed gehuld; er wordt slechts 5 pet. rente be dongen. Door toevallige omstandigheden kwam een en ander ter kennis van bestrijders van den woeker, zoodat aan deze zaak wel een einde zal worden gemaakt. Het rechtskundig bureau is reeds ingelicht. Dit zal wel niet verder zijn bemiddeling verleenen. Valsche schaamte had het slachtoffer er van weerhouden deze zaak eerder met zijn supe rieuren of met de organen tot bestrijding van den woeker te bespreken. Zij zouden zeker gaarne bereid zijn geweest hem uit dit moe ras te halen. Onder allerlei bedreigingen: het gaan naar den patroon, schandaal aan de deur e.d. weet men zijn slachtoffers wel tot betaling te dwin gen. Gelukkig dat de Geldschieterswet, welke reeds in het Staatsblad is verschenen, in sa menwerking met de instellingen tot bestrijding van den woeker, aan dergelijke praktijken over eenigen tijd een eind zal kunnen maken. Immers, dan mogen geen gelden meer ter leen worden verstrekt door een niet toegelaten geldschietbank, zullen overeenkomsten aan gegaan bij een niet toegelaten geldschietbank, ongeldig zijn, worden toegelaten geldschiet- banken aan regelen gebonden en onder con trole van de Gemeentebesturen gesteld, terwijl cessie van loon e.d. niet meer mag worden ge vorderd. Ook betaalzegelondernemingen vallen onder deze bepalingen. Ook is enkele maanden geleden opgericht de Nederlandsche Vereeniging voor Volkscrediet- wezen en woekerbestrijding, welke vereeniging een goede 'regeling van het niet-commercieele volkscrediet zal bevorderen en de woekerbe strijding landelijk zal organiseeren. Moge bovenstaand voorbeeld velen weer houden voetstoots op schoonschijnende aan biedingen als „Geld zonder borg" en dergelijke in te gaan. Men zij gewaarschuwd. Nogmaals: „Past op voor de woekeraars". St. Adalbertus-viering Het programma voor de viering van Kenne- mers Patroon St. Adalbert is weder vastgesteld: Zaterdag 25 Juni om 10 uur plechtige H. Mis, op te dragen door Pastoor W. Nolet, Amster dam, waaronder predicatie door Deken Lucassen van Beverwijk; 's middags om 3 uur Lof door Pastoor Looyaard van Rinnegom; Zondag om 6 uur H. Mis, op te dragen door Prof. Henne- man; 's middags Lof met processie en aanbid ding door Pastoor P. Roovers, Haarlem. Alles op den Akker. De processie, die voorgaande jaren van de kerk te Rinnegom uitging, kan thans niet gehouden worden, daar de weg RinnegomEgmondbinnen is opgebroken. De talrijke vereerders van St. Adalbert zullen hem ook nu weer den cijns hunner nederige hulde komen brengen en hem, die het Christen dom bracht in deze landen, smeeken om het behoud van een vurig, vast en krachtig geloof onder de Katholieken en om de bekeering van de velen, die nog dwalen. Hier, waar hij voor meer dan tien eeuwen werkte onder onze voor ouders, die hij lief had, hier, waar al die eeuwen door de vrome Geloofsverkondiger in dankbare eere werd gehouden, hier wil hij nog voortdurend zijn liefde blijven toonen door onze gebeden te leggen aan de voeten van Hem. voor Wiens eer hem hier op aarde geen opoffering te groot was. En hebben we in onze dagen geen bijzondere nooden? Moet er thans niet met verdubbelde kracht gevraagd en geofferd wor- fen? Dit jaar zullen de plechtigheden nog, evenals voorheen, in de openlucht plaats vinden. Maar de Commissie, door Mgr. daartoe aangewezen, durft hopen, dat het volgend jaar een passende steenen kapel op den Akker zal verrezen zijn, waartoe de St. Adalberts-vrienden ieder hun steentje zullen bijdragen. Verleden Zondag hield de Eerw. voorzitter der Commissie een predicatie in de parochiekerk te Rinnegom. De Egmonders immers hadden het recht, maar ook den plicht, de eerste bijdrage te schenken voor deze kapel. Ze hebben gegeven de eenvoudigen, uit liefde tot hem. die meer in het bijzonder hun Patroon is. Het begin is daarmee gemaakt! Wellicht volgen hieromtrent spoedig meer uitvoerige mededeelingen, doch dit mogen we allen Aelbrecht-vereerders wel even zeggen: het gironummer van de Bissch. Comm v. d. St. Adalbertus-Akker te Egmondbinnen is 197483. Een gelukkig verschijnsel is het, dat de devo tie tot onze Vaderlandsche Heiligen in 't alge meen toeneemt. De bedevaarten naar den Briel en Dokkum. om van andere plaatsen niet te spreken, tellen steeds meer deelnemers. Ook Egmond trekt voortdurend meer. Talrijke grooteTe en kleinere groepen pelgrims breng'en bezoek aan St. Adalberts graf. De trouwe Am sterdammers kondigden hun komst reeds aan (vertrek Amsterdam C.S Zaterdagavond om 23 30). Op 4 Juli wordt het Seminarie „Hage- veld" verwacht, zoodat ook van onze toekom, stige priesters de aandacht reeds in het bijzon, der op deze historische plek wordt gevestigd. Voor a.s. bezoekers moge er hier even op ge wezen worden, dat Egmondbinnen van Casti i- cum en Heiloo uit, weer langs een binnenweg geleld. Auto dienst van Station Castricum om 8.30: 10.35; 12 35; 1.35, enz. van Station Heiloo om 9.55: 12.40 (alleen op werkd.): 2.50. enz.; van Station Egm. a. d. Hoef om 7.40; 8.25; 10.25: 12.25; 1.25, enz. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 29- iarigen metaalschaver uit Krimpen aan den IJsei, die zich voor de rechtbank te verant woorden heeft gehad wegens opzettelijke brand stichting in een hooiberg onder Gouderak, waardoor een boerderij in vlammen is opge gaan, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie laren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9