si lev RlSIS EN NIJVERHEID FuJ5 Bp Ï:1 Pond's Creams S> i [Er1 r I s y SPORT LET OP DE FLESCH VRIJDAG 24 JUNI V V $*1 o.»5, ^Senieene vergadering van de Qderlandsche Mij. voor Handel en Nijverheid VERTROUWEN Rede mr. M. Slingenherg K De vergadering 'e? h Export en Nederlandsch fabrikaat Versobering noodig Geen vertrouwen Omvorming bedrijfsleven Loonen en salarissen omlaag De moreele beteekenis der crisis f cJ De economische en finan- cieele wereldcrisis VEREENIGING „HET BROKKENHUIS" Jaarverslag over 1931 Bestrijding der tuberculose als U ij is Uw waarborg voor Gevonden dieren en voorwerpen VRAGENBUS Algemeene Vergadering te Haarlem ]ej eci- Maatschappij voor Nijverheid en i'; n°udt te Haarlem haar 155ste alge- k ^gadering. Gisteravond werden de <e p ten ontvangen in café Brinkmann W oote Marlct- De voorzitter van het te departement Haarlem, de heer G J. 'eke een bssroetingsrede. r begint met een woord van hartelijk ij„ aan den algemeen voorzitter, het hoofd Jam vertegenwoordigers der Nederland !»v S van koophandel in het buitenland aardigden der departementen, de dona de verder aanwezige leden der Maat- Wa vermeldt spreker, dat volgens art. 44 (ievan de Maatschappij de jaarlijksche t ne vergadering „als regel om de vt'f ijf, Haarlem moet plaats vinden. j|. eJh. het oudste der 36 departementen l" nio-vU j. ke] bierbij zeer gaarne de plichten van bij deze lustrumvergaderingen, geheel andere omstandigheden komt i Schappij dezer dagen naar Haarlem als H Jubileumjaar 1927. Deze g'roote zorgen If.,08 thans het geheele Nederlandsch" le?en te kampen heeft, geven voor bij. feestvreugde tijdens deze vergadering bas. Het departement Haarlem heeft j. gemeend ditmaal bij de ontvangst van Vaardigden en leden een zekeren eenvoud lijf en n acht nemen, welke naar het vertrouwt, bij u allen welwillend zal reet aoO^ ragt" Kb"1 ft d«" eie" Ultf opgenomen. gen de beproevingen van de crisisjaren Edging Zjjn en hierbij gaan mijn ge- Uit naar de zeer vele Nederlanders, die reheele of gedeeltelijke werkloosheid thans Jj^Ulken tijd doormaken, waarbij wij ook Ihet oog verliezen in welke mate vooral gébracht worden door alle geleidingen [j? volk juist echter in een bijeenkomst o. wanneer de nu 155 jaar oude Maat if" voor Nijverheid en Handel haar leder Jgadering roept, moet het ons gegevet: gijn, in zekeren zin de betrekkelijkheid s'e dingen, óók zelfs van deze crisis 5h van den huidigen tegenspoed in te zien Jbéer dan eens hebben in deze 155 jaar J 'üerïandsche volk en onze oude Maat Jj moeilijke tijden gekend. Steeds is men bunnen slagen qp den duur deze moei te boven te komen. g®r herinnerde vervolgens aan vorige jöaaruit mogen we de conclusie trekken. Öe misère van thans tijdelijk zal blijken. i> spreker moet het oude principe der 'lappij de vrijhandel ook in deze 'fb tijtdsomstandigheden staande gehou- ./Ofi kden. streven blijve gericht, ook al moet men ^onzakelijkheid van tijdelijke noodmast 3 erkennen, op vrije ontwikkelingsmoee- j;®1» van het particulier kunnen, op een - h.rn.ationale belemmeringen en onzeker- bevrijd bedrijfsleven, op een vrijen han- bet slot roept de spreker nogmaals een aan de algemeene vergadering toe en V? hij de aanwezigen uit om in fee Groote kort orgelconcert bij te wonen, de afgevaardigden ruim* een half uur "f mooie klanken van het oude Bavo orgel «d hadden, begaven zij zich naar het |J*. waar om 9 uur de officieele ontvangst jond. 'Uirnemend burgemeester, mr. M. Slingen Stak het volgende: kees op de luisterrijke viering van het J6 jubelfeest, dat de Maatschappij in |.wer de meest gunstige omstandigheden vierde, terwijl thans de jaarverga- bier ter stede onder economisch ongun Jbistandigheden wordt gehouden. !8°Ugunst der tijden treft niet alleen in tiate de overheidslichamen, met name de jhfen. maar ook en niet in mindere mate Insloeg alle takken van nijverheid; onder 5'en, die de bestanddeelen vormen van aatschappij, aldus spr. en wier welvaart ptval van zoo grooten invloed is op de s.bte, waarin zij ziln gevestigd. Wankelt thans niet al! '.alleen zijn het materieele goederen, maa. ^Proefde beginselen van handelspok. ne.c van economische wetenschap! Handel étheid; hoe kunnen zij zich vrijelijk ont- hoe kunnen zij tot bloei geraken of *ar een kwijnend bestaan voort sleepen bh 'éenstapelen van douanetarieven aan de tfinzen. bij invoerverboden, contingentee- ®h welke economische dwaasheden men '8®r moge verzinnen. voor ons staat toch vast. voor over %el als voor particuliere ondernemingen eens in een niet al te ver af liggende *St een tijd zal aanbreken, dat (om met J'ézaghebbend lid van het Haarlemsche Jltebestuur te spreken) het rad weer in be richting zal draaien. 1 kil voor uw energiek bestuur de belang- :a&k zijn weggelegd, om bij de betredine 8 nieuwe banen mede éen weg te wijzen, zullen ook de gemeentebesturen zich beraden omtrent de taak, die alsdan zijn toebedeeld. Voor mij, besloot spr vast, dat deze wederopbouw de krach bewerking van de gemeentebesturen van beeft. En mij schijnt het niet twijfel de, of de gemeenten, althans zij die hun ch hun belang verstaan, zullen alsdan. ,)C|Veel in hun vermogen is, die medewer ktenen. °orzitter van de Maatschappij, de heer H. Guépin, dankte den heer Slingen- 'ftrna een samenkomst plaats had in de Vereeniging aan den Zijlweg. tl *U "Jihiorgen werd de vergadering door den WWU UC vci&aui-ii"b der Maatschappij, dén heer mr. C. bip geopend met een rede, waaraan het 6® ontleend is: ij wij de economische geschiedenis na °*ises, welke in de vorige eeuw dcor- Su zÜh, dan treft het dezelfde wan- o ihgen te vernemen, welke thans aan van den dag zijn. Ook toen werd .e.'eh geen uitkomst gezien. Toch weten die uitkomst steeds is gekomen. 'Ses van de vorige eeuw zijn niet zoo Geveest als de huidige omdat het ®vkeer niet zoo intens was, maar de .it,, 'h de landen waar de crisis woedde, k dstens even zoo groot als nu. \®erder is werkelijke verbetering te ver- dan wanneer eerst de „afbouw" nog Zai zijn doorgevoerd en ook niet eer- a Wanneer de leiders van de macht- volken hebben begrepen, dat deze 'et ophoudt bij de grenzen van hunne dat dus het spel in „Egormus und ,®®staakt moet worden cm ook voor ®en débftcle te voorkomen. sb«P liet (internationaal) vertrouwen belangrijk verminderd is, terwijl daarbij rekening moet gehouden worden met de menta iteit van de Vereenigde Staten, wier vertegenwoordigers van den toestand in Europa niet begrijpen en nog steeds van oordeel zijn, dat zij het volle pond, ook van dubieuse debiteuren, nog steeds kunnen blijven eischen. Eerst de harde noodzaak zal de naties tot een regeling brengen en wel eerst dan, wan neer degeen of degenen, die zich sterk wanen, begrijpen, dat de ondergang der zwakken ook hun eigen ondergang beteekent. Van de internationale gedachte is op dit oogenblik niet *eel meer te bespeuren. Egois- mus und Neid werden immer wie böse Da- monen ihr Spiel trciben". Wij moeten met een nog verderen teruggang van onzen export rekening houden en wij zullen ontzettende verliezen lijden, doordat vele bedrijven noodlijdend worden De kapitaa1- verliezen, thans reeds aanzienlijk het zou mij niet verwonderen, indien het belastbaar vermogen, per 1 Mei 1932 zal blijken niet veel meer dan een derde te bedragen van dat per 1 Mei 1929 zullen dan ook nog in omvang toenemen. De kans dat Nederlandscb-Indië zich spoedig zal herstellen en weer belang rijke baten zal opleveren als in de «mede 5arer„ is ook zeer gering. Het crediet van Ind'ë is bovendien te sterk geschokt om met eigen leeningen zich te redden, het zal dus voor- loopig zwaar op Nederland steunen. Ook dit zullen we onder de oogen hebben te zien. Alle krachten zullen dus moeten worden ingespannen om een drageliike basis voor ens economisch leven te behouden en daarvoor wordt samenwerking van allen vereischt. Eensdeels zullen wij ales in het werk moeien stellen om te blijven exporteeren, waarbij wij in het bijzonder ons moeten toeleggen op die producten, waarvoor ons land speciaal is aangewezen en waarvan ook in de toekomst verwacht mag worden, dat het verarmde buitenland ze van ons zal willen en moeten betrekken. Voor export is noodig een zoo laag mogelijk kostprijs Voorts moet gestreefd worden naar heropening van voor onze pro ducten -gesloten grenzen door onderhandelin gen, door aanbod van een soort rui'handel en wellicht ook door crediet-faciliteiten. Hoever wij af zijn van de beginselen van vrijhandel, bewijst het z.g. deviezen clearing wetje, dat de Regeerlng o. m. de bevoegdheid geeft beperkende bepalingen te stellen be treffende de betaling van uit bepaalde landen in te voeren goederen. Anderdeels zullen wij voor eigen gebruik zoo veel mogelijk de voorkeur moeten geven aan Nederlandsch fabrikaat. Ik beschouw echter de bevordering van den verkoop van het Nederlandsch fabrikaat niet als één der belangrijkste middelen ter ver betering van onze huishouding. Primair moe wij onze aandacht bliiven vestigen op de exportmogelijkheden. Dit hebben wij echter slechts voor een klein deel in eigen hand. ill! UDDING f /\J3Rl/EI'<L 0/E20A//TV<G£.TV ^..^chillende fec-r »-nwezie, di !j - maken, dat sinds bet vorige jaar En voorts zal en dit is één van de meest dringende plichten onze geheele gemeen schap zich moeten gaan versoberen. De ver spilling van kapitaal in de oorlogsjaren is slechts door een schijnwelvaart gevolgd, Nu deze schijnwelvaart is verdwenen, moeten wij terug naar de werkelijkheid en dit beteekent, dat zal moeten worden teruggegaan tot den le vensstandaard van vóór den oorlog zoowel in de huishouding van staat en provincie als die van het individu. Versobering dus in zeer sterke mate. Ons land kan zelf niet voldoende opleveren om zijn dichte en nog steeds toenemende be volking in het leven te houden. Groote hoeveel heden granen voor voeding van mensch en dier moeten ingevoerd worden; hetzelfde geldt voor de meeste grond- en hulpstoffen van onze in- dustrieele bedrijven. Om dezen noodzakelijken import te kunnen betalen is een volstrekt ver- eisehte, dat wij op ruime schaal producten naar het buitenland leveren en diensten aan het buitenland bewijzen. Die export en die diensten zal het verarmde buitenland echter alleen aan vaarden, voor zoover het ze werkelijk noodig heeft en de prijs niet te hoog is. Gezien de steeds toenemende export-belemmeringen zal hier wellicht een min of meer ingrijpende om vorming van ons bedrijfsleven noodig zijn en bij overheidsmaatregelen tot steun aan nood lijdende bedrijven zal zeker ook overwogen moe ten worden, dat het niet aangaat kunstmatig bedrijven in leven te houden, die in de gewij zigde constellatie geen reden van bestaan meer hebben zeker is voor alles noodig een aan passing van ons prijs-, loon- en kosten-niveau aan dat van de wereldmarkt. Wij moeten zoo snel mogelijk naar een lager levenspeil en daartoe zullen alle klassen zonder onderscheid zich naar evenredigheid van draag kracht offers moeten getroosten. Offers, die ieder betrokkene natuurlijk zwaar zal voelen, maar die niet opwegen tegen de ellende en al gemeene economische ontreddering, die een kunstmatig op te hoog peil houden van het inkomen-niveau binnen korten tijd onvermijde lijk zou teweegbrengen» Natuurlijk zullen ook de loonen en salarissen van dat'offer niet vrijgesteld kunnen worden. Hoe zouden onze exportbedrijven, onze scheep vaart enz. concurreerend kunnen werken, indien de loon- en salariskosten, zooals thans, vrij aan merkelijk boven het peil der ons omringende landen blijven, indien hun algemeen kosten niveau te hoog blijft door een bevoorrechte positie van beschutte bedrijven in het binnen land, te zware lasten van de overheid, hooge tarieven van openbare bedrijven enz. Zoolang het indexcijfer aanwijst, dat voor het verlaagde loon tenminste dezelfde hoeveelheid goederen kan worden aangeschaft, als vroeger voor het hoogere, kunnen noch gevoel noch ver stand tegen zulk een aanpassing van het loon ernstige bezwaren inbrengen. Het gaat om de bestaansmogelijkheid van ons bedrijfsleven, om het aanpassen van het geheele levenspeil aan de algemeen verlaagde welvaart. Dat dit niet mogelijk is zonder aantasting van loonen en salarissen, behoeft toch wel geen betoog Daartoe behoef ik er u slechts op te wijzen, dat weliswaar het directe aandeel van de loonen in de meeste bedrijven niet meer dan 20 a 25 bedraagt er zijn gevallen, waarin het veel hooger, andere, waarin het lager is maar als men ook de indirecte loonkosten, ver werkt in machines, gereedschappen, grond- en hulpstoffen, vrachtkosten enz. in rekening brengt, stijgt het loon-aandeel zeker wel tot 80 van den kostprijs. Tenslotte uitte spr. de beste wenschen voor het slagen van het congres. Uit het jaarverslag vernemen wij, dat in 1931 de departementen Zaltbommel en Meppel wer den opgeheven. Het aantal leden bedroeg 1 Januari van dit (aan 3372. het aantal donateurs 372, tegen 3429 leden en 412 donateurs in 1931. De kans dat een nieuw Museum van Kunst nijverheid te Haarlem zal komen, is uiterst ge ring geworden. Tusschen 1 Juni 1931 en 1 Juni 1932 werden aan werklieden van leden 459 getuigschriften uitgereikt, waarvan vele vergezeld van een I medaiile. Aan een kunstenaar is opdracht gegeven een nieuw getuigschrift te ontwerpen, j In het jaarverslag der Centrale Commissie ivoor bezuiniging lezen wij, dat voor alles noodig is een zoo snel mogelijke verlaging van de over heidsuitgaven tot een peil, dat in overeenstem ming is met den sterk gedaalden algemeenen I welstand. De rijksuitgaven, bezuinigingen in de gemeenten e.a. worden dan onder de loupe ge nomen. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine hield vervolgens de volgende belangrijke rede: Volgens den opzet dezer vergadering' vormt het economische niet het eenige in de huidige crisis; er wordt immers ook op het moreele gelet, aldus spreker. Is er een zoodanige moreele zijde of misschien zelfs achtergrond, dan moet er ook terdege op worden gelet; omdat men anders slechts de helft der elementen in de hand heeft en dus ook slechts de helft der geneesmiddelen aan wendt. Ik acht de moreele zijde inderdaad aanwezig en meen dus, dat zij aandacht vergt. Ter in leiding daartoe en ter verklaring daarvan eerst een woord over het wezen dezer crisis. Zij is m.i. een complex. Ten deele vormt zij één der periodieke crisissen, die onze huidige productie-orde vergezellen. Doch zij moet blij kens haar hevig en taai karakter méér zijn. Echter is zij niet te beschouwen als de laatste heftige crisis, die in een gansch nieuwe econo mische orde ons zal bipnen voeren; daartoe is de huidige orde ondanks de tegenwoordige ont reddering nog veel te stevig en een andere orde nog veel te weinig in het zicht. Er moet naast het periodieke een geheel andersoortig element werken. Men kan het met één woord aanduiden door het Vredesverdrag. Daarin worden betalingen gevergd zonder dat men zich de vraag gesteld heeft, hoe die be talingen zouden mogelijk zijn. In goederen? Dan wordt het bedrijfsleven van het ontvangen de land bedreigd. In geld? Dan moet het be talende land pen bloeiende industrie hebben, die uitvoeren kan en treedt hetzelfde euvel in. Toen redde men zich, door de staten; ook de nieuwe; selfsupporting te maken via hooge tol muren en kunstmatig bedrijfsleven. Doch men realiseerde zich niet, dat zulk een gesloten huis houding hoogstens mogelijk zijn zal op veel lager levens-niveau, financieel en cultureel. Aldus loopt alles vast. En naast deze alge meene vragen rijzen bijzondere. Amerika koppelt begrijpelijkerwijs vermindering van schulden aan vermindering van bewapening. Maar Europa kan tot ontwapening niet komen, eer de onderlinge volgorde van „veiligheid, arbitrage, ontwapening" vaststaat en deze kan niet vastgesteld worden Alles grijpt in elkaar en alles zit thans vast. De genoemde elementen zijn echter in den grond der zaak noch economisch noch zelfs poli tiek van aard; zij dragen een moreel karakter. In één woord kan het aldus worden uitge drukt, dat de solidariteit ontbreekt. Tusschen de volkeren ontbreekt zij blijkens het nationalisme en de autarkie. Maar zij kan niet ontbreken zonder rampspoed te brengen; want de solidariteit is een economisch en een moreel feit. De onderscheiden deelen der wereld zijn voor het economisch leven op elkander aan gewezen blijkens het verschil in klimaat, hulp bronnen, natuurlijke voortbrengselen. De menschheid hangt economisch samen. Weigert men uit anti-solidarisme dit te erken nen, dan dwingen de feiten er straks toch toe. Sociaal-economische gebeurtenissen in Japan verwekken economische wrijving in Twente. Er openbaart zich een solidariteit van leed en zorg; alle landen worden meegesleept en -niemand leeft geïsoleerd, thans zelfs Frankrijk niet lan ger. Een ander tegendeel van het solidaire is het individualisme. Allen denken egocentrisch. Niet enkel de landen, die met het ontwapeningspro bleem worstelen en die niet vorderen door vol komen gebrek aan vertrouwen. Hetzelfde geldt van de onderscheiden deelen van het economi sche leven: industrie en handel en landbouw, waarin elk op eigen ondersteuning is bedacht zonder op de anderen te letten. In kleiner for maat doet dezelfde vraag zich voor tusschen de werkgevers èn de arbeiders; en bij de laatsten weder voor de onderscheiden takken van het bedrijf, die elk aan zichzelf denken. Ok hier echter kan alle egocentrisch werken en willen van de groepen het nuchtere feit van den economischen samenhang niet ongedaan maken. Het moreele defect manifesteert zich dus in economische ^er- warring en verstarring. Sport en spel zullen Uw huid niet schaden wanneer ge haar geregeld met beide Pond s Creams verzorgt. Pond's Vanishing Cream overdag geeft U steeds een frissche teint. Een korte massage van Uw gelaat met Pond's Cold Cream voor ge U ter ruste begeeft, reinigt Uw huid ep houdt haar jong. VERZORGT UW TEINT RON MONSTERS beide Creams ontvangt i U na inzending van 10 ct. J I pc>.lo aan Pond's Extract Co. a#$7 Amsterdam. Naam Wie dit moreele element niet erkent en zich tot het economische beperkt, wordt straks door de feiten van ongelijk overtuigd. Men zoekt reeds jaren den uitweg door een moratorium, een andere regeling van de her stelbetalingen, een nieuwe bepaling inzake de schulden. Telkéns dus eenige wijzigingen, blij vende binnen hetzelfde vlak. Maar aldus komt alleen uitstel, geen uitweg en geen uitkomst; al len uitstel van executie. Verleden week na een rede van Dr. Repelius over dit geheele onder werp voor het Nederlandsch Instituut van Doc torandi in de Handelswetenschap werd in de discussie gevraagd, of wij dan door een noodlot en door de onafwendbaarheid worden be- heerscht, of er geen tegenkrachten werkzaam kunnen worden. Het is een voortreffelijke vraag. Doch het eenig mogelijke antwoord is: dat de tegen krachten slechts gevonden kunnen worden, in dien men boven het economische uit naar het moreele grijpt. Verwonderlijk is dit allerminst; het economi sche zelf drijft in die richting. De vraag van macht of recht, van belang of beginsel, van profijt of toewijding is niet te ontgaan zoodra het bedrijfsleven als geheel wordt in het oog gevat. Dit is alles echter reeds moreel. Boven dien zal het leven toch een zin moeten hebben en kan men onmogelijk voortwerken in donke ren tijd, wanneer men aangevreten is door den twijfel, of het bestaan nog een doel en een zin heeft. Men kan nog één stap verder gaan en zeggen, dat de economische crisis met de algemeene moreel-zedelijke crisis niet enkel in tijdsorde uiterlijk samenvalt, doch dat hier tevens een innerlijke samenhang is. Uit dit alles volgt, dat het oude woord: „Wij aanmerken niet de dingen, die men ziet, maar de dingen, die men niet ziet" thans blijkt, de hoogste wijsheid te wezen en niet gelijk het scheen de hoogste dwaasheid. De niet zicht bare dingen bepalen de situatie. Daarom zal dan ook met een andere econo mische orde de uitkomst niet verkregen wezen en het laatste woord niet zijn gezegd; ongeacht, hoe men overigens over de huidige en over een andere economische orde denken moge. Onmisbaar blijven een moreele kracht, mo reele drijfveer, moreele maatstaf, moreel ideaal De wereld vraagt om overwinning van het ego centrische zoowel bij de volkeren als bij de groepen en de individuen. De samenbinding met anderen en de toewijding aan de anderen moet de uitkomst brengen. Niet het „ik" maar het „wij" moet gaan regeeren. Anders zal de boei, die ons huidige internationale leven om klemd houdt, niet breken. Anders vindt ook het nationale leven geen bevrijding en bedreigt ons een economische crisis in permanentie. Het is te doen om den nieuwen geest. Hoe die kan worden verkregen, worde in deze vergade ring slechts met één zeer kort doch zeer klaar woord aldus aangewezen, dat een ander oud woord hier klinke. „Hebben wij niet allen éénen Vader? heeft niet één God ons geschapen?" Prof. mr. G. W. G. Bruins sprak over: De tegenwoordige crisis is de ernstigste, die onze moderne economische samenleving getrof fen heeft. Zij duurt reeds bijkans drie jaren en de dalende lijn heeft zich tot dusver voort gezet. Een ongekende pi-ijsval, een catastrophale werkloosheid kenmerken haar. Geen land is van haar verschoond gebleven, het geheele economische bestel heeft zij in haar benauwen den greep gevat. Op deze economische crisis heeft zich ruim een jaar geleden een niet minder ernstige fi- nancieele en vertrouwenscrisis geënt. Heb in ternationale kapitaalverkeer heeft voor een groot deel opgehouden te functionneeren, in tal van landen is het ruilmiddel van zijn ankers geslagen, elders zijn de meest drastische be perkingen ingevoerd. Spr. ging uitvoerig na het wezen van dit ver schijnsel en de drijvende krachten. In den regel draagt de voorafgaande periode een uitgesproken hausse-karakter. Ditmaal is dit slechts in de Vereenigde Staten het geval geweest. Desniettemin is ook elders deze periode er een geweest van een massalen herbouw en uitbouw van het productie-apparaat. De ratio nalisatie, die in zeer veel gevallen leidende ge dachte was, kan tot belangrijke besparing in de productiekosten per eenheid van product leiden, doch bijna steeds tot den prijs van sterke opvoering der productie. Verstorend werkt ook haar kapitaal-intensief karakter, dat tot overmatige opvoering der capaciteit van de machine-nijverheid en verwante bedrijven moest voeren. Daarnevens stond de neiging der nieuwe Europeesche landen zich in verschillend indus trieel opzicht zelfstandig te maken en een ver sterkte neiging tot industrialisatie in overzee- sche landen. Tenslotte vond op agrarisch gebied de ratio nalisatie haar tegenhanger in de mechanisatie van het grootbedrijf, terwijl op verschillende voorbeelden van sterk opbrengstvermeerderende soortveredeling kan gewezen worden. Spr. ging vervolgens na, welken omvang de overmatige expansie van het productie- en ver- lceersapparaat heeft aangenomen. De ideale oplossing der crisis is, dat door toeneming der consumptie het evenwicht wordt hersteld. In vele crises voor den oorlog was men aldus in enkele jaren ln de te wijde jas inge groeid. De bevolkingstoeneming is thans echter vrijwel tot gtaan gekomen en op ontsluiting van nieuwe markten mag voorshands niet gerekend worden. Het aanpassingsproces zal hierom ditmaal een veel gecompliceerder en tevens ingrijpender ka rakter moeten dragen. Spr. staat vervolgens stil bij het verhoogde regeeringsingrijpen. dat deze crisis zeer in het bijzonder kenmerkt. Voor Nederland, dat in in- eh uitvoer per hoofd van bevolking in de rij vooraan staat en bovendien onder de scheepvaartnaties een be langrijke plaats inneemt, zijn de vooruitzichten zorgvol. Ook onze Regeering heeft zich tot steun aan verschillende bedrijven genoopt ge zien en gezegd kan worden, dat de genomen maatregelen over het geheel gunstig afsteken bij wat elders geschiedt. Maar tevens is het voor ons zaak, den anderen kant in het oog te houden en waar het maar mogelijk is tegen de hypertrophic der internationale afsluiting ons te weer te stellen. De teekenen wijzen er trou wens op, dat ook elders het besef doordringt, dat men met uitsluitend eenzijdige afweermaat- regelen gevaar loopt in een doodstap te ge raken. Maar ver is helaas van het woord de daad. Spr. wijdt vervolgens nog in het bijzonder aandacht aan de financieele crisis, uiting van het door de crisis geboren, door internationaal ^olitieke en andere factoren versterkte alge- v?ne wantrouwen. Het handelsverkeer op den ouden voet van internationale betaalmiddelen te voorzien is ondoenlijk gebleken, waardoor aan dit verkeer een nieuwe slag is toegebracht, niet alleen tus schen de landen waar wederzijds zoodanige be lemmeringen bestaan, doch ook in het verkeer met landen, die in dit opzicht de vrijheid heb ben gehandhaafd. Aan alle moeilijkheden kan enkel door her stel van vertrouwen een eind komen. Houdt de drang naar kapitaalvlucht op, en is het vreem de kapitaal bereid, zoo mogelijk in meer gecon- solideerden vorm in het land te blijven, dan zijn de voorwaarden voor opheffing der belem meringen vervuld. Het nauwe verband tusschen lit vertrouwen en de internationale politieke verhoudingen geeft aan Lausanne haar enorme beteekenis. Ten slotte wees spr. op de groote moeilijk heden waarvoor het verlaten van den gouden standaard door Engeland en een aantal andere landen de nog overgebleven goudlanden stelt. De voorsprong, die van den maatregel he*, ge volg is, doet zich onder de oogenblikkelijke moeilijkheden dubbel gevoelen, terwijl de zeker heid, dat in de toekomst definitief met belang rijk lagere prijzen gerekend moet worden, hier door nog vergroot is. Alle goudlanden staan voor een onvermijdelijk aanpassingsproces, dat voor een deel reeds in gang is, voor een ander deel door het voorbeeld der Overheid alsmede door het besef van het gemeenschapsbelang bij het instandhouden van het economische leven gedragen zal moeten worden. In de morgenzitting werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen, de heer mr. C. H. Guépin. De rekening over 1931 en de begrooting voor 1933 werden vastgesteld. Bij de bespreking van het orgaan ontspon zich een levendige discussie over het Ned. fabrikaat Eenige afgevaardigden meenden, dat in deze richting door het hoofdbestuur geen propa ganda genoeg gevoerd wordt. Gewezen werd echter op een artikel, waarin ons nationaal fabrikaat werd aanbevolen. Het moeilijke blijft echter altijd, dat men ons eigen fabrikaat maar al te dikwijls niet kan krijgen, omdat de winkeliers er geen voldoende vraag voor hebben. Aan het jaarverslag over 1931 van „Het Brok- kenhuis" is het volgende ontleend: Het schijnt nog niet van algemeene bekend heid te zijn, dat de vereeniging een strikt neu traal karakte-' draagt en zich ten doel stelt, hulp en steun te bieden aan behoeftige en onvermo gende gezinnen en personen zonder onderscheid van godsdienstige gezindte, in den vorm van kleeding, beddegoed, meubilair, schoeisel e.d. De benoodigde goederen worden eensdeels verkre gen van de ingezetenen van Haarlem en om streken (gedragen kleeding), terwijl deze wor den aangevuld door aankoop van nieuwe goe deren. In het verslagjaar werd hiervoor een bedrag van ƒ1103.2714 aangewend. Het jaar 1931 onderscheidde zich van het voorgaande jaar in die mate, dat het aantal aanvragen om hulp in verband met de slechte economi sche omstandigheden weder aanmerkelijk toe nam, terwijl het aantal ontvangen kleeding etc. hiermede helaas geen gelijken tred hield. Daal de financiën niet toelieten een grooter bedrag dan het genoemde voor aankoop van goederen te besteden, moesten noodgedwongen vele ge zinnen die hulp dringend behoefden, worden te leurgesteld. Vrijwel het geheele jaar werd één maal per week des Vrijdags uitdeeling van klee ding e.d. gehouden onder leiding van de presi dente, bijgestaan door eenige dames van het bestuur, terwijl de dames mevr. Captij'n-Schoen- makers, mevr. Steenhuis-Polman en mevr. Harkema-Verhaar niet tot het bestuur behoo- rende. hierbij zoo noodig hunne zeer gewaar deerde medewerking verleenden. Hiervoor be tuigen wij genoemde dames gaarne onzen har- telijken dank. In het afgeloopen jaar werden er 41 middagen uitdeeling van kleeding etc. gehouden en be droeg het aantal gezinnen dat hiervan gebruik maakten 750. Hiervan werden er in verband met de geringe inkomsten 227 gezinnen gratis geholpen, terwijl de overige gezinnen voor de ontvangen hulp een kleinigheid betaalden of voor rekening van derden werden geholpen. In 1930 bedroegen deze cijfers resp. 37 midda gen, 680 en 127, zoodat het aantal gezinnen dat in 1931 gratis is geholpen, niet onbelangrijk is toegenomen. Dit houdt verband met het feit, dat vele gezinnen door de langdurige werk loosheid niet in staat waren zelfs de geringste vergoeding te betalen. Het totaal bedrag, dat van den verkoop werd ontvangen, bedroeg 1047.24. Deze gelden werden hoofdzakelijk ont vangen van instellingen van weldadigheid, die door middel van het Brokkenhuis de door hen ondersteunde gezinnen lieten voorzien van klee ding e.d. Op 31 Januari j.l. werd met toestemming van B. en W. te Haarlem een collecte langs de hui zen der ingezetenen gehouden, die in totaal 799.53 opbracht. Hiervan werd weer een groot bedrag besteed voor aankoop van nieuwe goe deren. Behalve eenige kleine giften, werden er in 1931 geen extra bedragen ontvangen, terwijl ook geen bazar of verloting ter versterking van de kas werd gehouden. Het ledental onderging niet veel verandering. Nam het aanvankelijk met *16 toe, door vertrek uit de gemeente, overlijden en andere oorzaken verminderde het aantal weer met 13, zoodat de toename slechts 3 bedraagt, terwijl enkele bij dragen werden verminderd. In totaal telt de vereeniging thans 178 leden-contribuanten. De ontvangsten bedroegen 3.473.04 'A, de uit gaven ƒ2.603.5734, zoodat er 31 December 1931 in kas wac ƒ869.47. Aan het jaarverslag over 193i van de N. H. Ver. tot Bestrijding van de Tuberculose is het volgende ontleend: Voor Haarlem werd de toestand, mede in ver band met de moeilijke tijdsomstandigheden, nog niet veranderd. Aan de stichting van een nieuw Consultatie-bureau kon voorloopig niet meer worden gedacht, terwijl daarmede ook het plan, om Haarlem als nieuw district by de Noord-Holl. Vereeniging te brengen, tot nader order van de baan is. De grenzen van het district omstreken van Haarlem ondergingen geen veranderingen, de bevolking telde 137.053 inwoners. De zittingen werden als in het vorige verslag vermeld ge houden, terwijl ieder bureau, behalve dat van de omstreken van Haarlem over dezelfde gemeen ten zijn arbeid uitstrekte. Van 1 Januari 1931 af werd ook te Zandvoort liet onderzoek gedaan. In den loop van het jaar kwam daar het be loofde gebouw gereed. Zoo blijkt, dat in het geheele district 664 (527) nieuwe personen werden onderzocht, terwijl 1610 (1405) personen zich voor heronderzoek aanmeldden, zoodat in totaal 4120 (3770) con sulten werden verstrekt. Het aantal onderzochte personen per 10.000 inwoners was 175.7 (142.6). Het Consultatiebureau Beverwijk hield een maal per week zitting. In 1931 werden 413 (387) personen onderzocht, 285.4 (271.2) per 10.000 inwoners van de betrokken gemeenten. Aan hen werden 770 (773) consulten verstrekt. Aan het Consultatiebureau Hoofddorp werden in 1931 446 (349) personen onderzocht. 112.8 (90.7) per 10.000 inwoners. Aan hen werden verstrekt 737 (677) consulten. Het Consultatiebureau Velsen hield tweemaal per week zitting. In 1931 werden 894 (845) per sonen onderzocht, 215.8 (215.2) per 10.000 inwo- ners. Aan hen werden 1688 (1645) consulten ver strekt. Het Consulatiebureau Zandvoort hield een maal per week zitting. In 1931 werden onder zocht 121 personen, 154.9 per 10.000 inwoners. Aan hen werden 216 consulten verstrekt. Het aantal consulten nam in het district Haarlem gelukkig iets af. Het aantal bekende tuberculoselijders nam toe. niet* alleen in abso lute getallen, doch ook per 10.000 der gemid- oelde bevolking» welke laatste in 1931 bedroeg: 121120 tegen 118.500 in 1930. Het aantal bekende lijders aan open longtubereulose toont ook een vermeerdering. In 1931 overleden te Haarlem 89 personen aan tuberculose, van welke echter 11 elders woon achtig waren. Het sterftecijfer vertoonde een verdere daling, en bedroeg 6.5 per 10.000 voor alle vormen van tuberculose. In 1931 werden 2500 (2445) personen onder zocht, terwijl het bureau nog bemoeienis had met 268 (219) personen, die door een verblijf in een ziekeninriehting of om andere redenen het consultatiebureau niet konden bezoeken. Totaal dus 2768 (2664) personen, 229 (225) per 10.000 der gemiddelde bevolking, aan wie 4654 (4764) consulten werden verstrekt. De rekening sluit met een bedrag van f 90.132.62. De begrooting voor 1932 sluit met een bedrag van f 123.865.13^ Siemens, Kastanjestr. 38, bal; Meiierink, Pieter Kiesstr. 57, beursje met inh.; Slagter, Verspronckweg 56, bumper v. e. auto: Deen, Romolenstr. 11, beursje; Politiebureau, Smede. straat 9, boek (Fr.), bont; de Zyart, Azalea straat 19, canozeil met steun; Hofman, Kruis weg 27 rd, h.horloge; Vaars, KI. Houtstr. 122, hark; Kleijn, Pladellastr. 26, hondenpennning; Kennel Haerlem, Regentesselaan, hond; Ken nel Fauna, Parklaan, hondje, 3 'ratten; Smit, Plein 4rood, muts; Amana, 2e Hoogervvoerd- dwarsstr. 43, portem. met inh.: Oachtegaal, Schoterveenstraat 5, idem; De Groot, Soenda- straat 17, idem; v. d. Weijden, K'ooscerstr. 58rood, riem (v. bagagedr.)Bergen, Peganus- straat 13, rol loodleiding; Duivenvoorde, Edi- sonstraat 8, tang. Vr.: Welke Is de kortste weg van Heer Hu. gowaard naar Keulen? Hoeveel K.M.? Antw.: Heer-Hugowaard, Alkmaar, Marken- Binnen, Wormerveer, Zaandijk, Koog aan de Zaan, Zaandam, Amsterdam (46.1 K.M.), Die. merbrug, Baarn, Soestdijk, Oud-Leusden, Nieuw Leusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Rens- woude, De Klomp, Ede, Arnhem (95 K.M.), Westervoort, Zevenaar, Babberich, Elten, Em merik, Bienen. Rees, Bergerfurth, Wesel <69.3 K.M.), Bü 'rich. Grüntai, Rheinberg, Born- heim, Mors, Herdingen, Haus Meer. Neuss, Dormagen, Woningen, Merheim, Keulen (.94.4 K.M.) Totaal 304.8 K.M. Vr. van C. V. te L. Antw.: Schrijft u eens een briefje aan den inspecteur. Vr. van W. v. S. te H. Antw.: Die onkosten komen zeker niet ge heel voor uw rekening. Tracht een overeen komst met den architect te treffen. Vr. van L. te B. Antw.: Die adressen zijn ons niet bekend. Vr.: Waar kan ik mij vervoegen om les te nemen in blokschrift, voor kaartjes te maken? Antw.: Dergelijke adressen kunnen wij in deze rubriek niet opgeven. Plaats eens een advertentie. Vr.: Hoe maak ik een linnen tent water dicht? Antw.: Haal het linnen tweemaal (foor een warme oplossing van 200 gram zeep op 15 liter water. Daarna tweemaal door een oplossing van 200 gram aluin in 15 liter water. Druk de overtollige vloeistof een beetje uit en laat goed drogen. Vr.: Heeft een pension-houdster recht op kostgeld, wanneer haar kostganger ln het Zie kenhuis ligt? Antw.: Ja, indien van tevoren geen andere overeenkomst is gemaakt. Het is echter niet billijk het geheele bedrag in rekening te bren gen, omdat de pensionhoudster ook geen on kosten heeft te maken. Vr.: Waar kan men de onderdeden voor het Pan Europa-toestel krijgen? Antw.: Handelsadressen worden in deze ru briek niet opgegeven. Vr.: Hoe moet ik een vuil geworden witte regenjas weer schoon krijgen? Antw.: U deelt ons niet mede van welke stof die regenjas is. Derhalve kunnen wü u geen antwoord op uw vraag geven. Vr. omtrent loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vr.: Kunt U mij ook mededeelen wanneer en hoe laat de Haarlemsche Processie naar Hei- loo vertrekt? Antw.: 5 Juli, om 8.27 uur. Vraag van S. J. te W. Antw.: Het beste doet u deze inlichtingen aan den burgemeester te vragen. Bent u met diens uitspraak niet tevreden, dan kunt u het tot een uitspraak van den kantonrechter laten komén. Voor zoover wy de zaak kunnen beoordeelen, moogt u dat wel doen. Vr.: Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Varel en Oldenburg (Dtld.)? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam (19 K.M.)Diemerbrug, Baarn, Eembrugge, Nijkerk (53 K.M.)Putten, Ermelo, Harderwyk, Nun- speet, Doornspijk, Elburg, Oldebroek, Wezep, Katerveer, Zwolle (64 K.M.), Berkumerbrug, De Lichtmis, Rouveen, Staphorst, Meppel, Havel- terbrug, Uffelterbrug, Dieverbrug, Hooger-Smil- de, Smilde, Kloosterveen, Assen, Rolde, Gieten, De Hilte, Bareveld, Wildervank, Veendam (99.5 K.M.), Meeden, Westerlee, Heiligerlee, Hessen- bril, Bovenburen, Oostereinde, Beerta, Beester- hoogen, Nieuw-Beerta, Oudezijl, Nieuwe Schans (30.5 K.M.), Bunde, Weener, Leer, Loga, Hesel, Remels, Varel (60.5 K.M.). Totaal 326.5 K.M. Vr.Welke is de kortste weg per fiets van Beverwijk naar 's Hertogenbosch? Hoeveel K.M.? Antw.: Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haar lem (12.1 K.M.), Heemstede, Hoofddorp, Aals meer, De Kwakel, Uithoorn, Mydrecht, Wilnis, Breukelen, Maarssen, Utrecht (55.8 K.M.), Hou ten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmalsen, Gel- dermalsen. Waardenburg, Tiel, Zaltbommel, He- del, Orthen, 's-Hertogenbosch (55.9 K.M.). To taal 123.8 K.M. Vr.: Kunt U my het adres van de R.K. Bouw- vereeniging, die de huizen aan de Houtvaart zal bouwen, opgeven? Antw.: R.K. Coöp. Bouwvereeniging „St. Jo zef" G.A. te Haarlem; secretariaat Gasthuislaau 118, aldaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13