Weekmarkten in rusland KAMER No. 11 «MB* RADIO-PROGRAM DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP Schatten van Schoonheid tl ZATERDAG 25 JUNI belden van ellende en ontreddering zorg der Sovjets Zondag 26 Juni Maandag 27 Juni et 1 tfeze plaatsen komt het heim wee naar een meer mensch- waardig bestaan steeds dreigender tot uiting 'to Kt IMEK mrdr -MEEK VERHAAL VAN DEN DAG AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL FEUILLETON (Van een specialen medewerker) n Moskou slechts weinig plaatsen en 8ehheden waar men een diep inzicht krijgt 6 bestaande verhoudingen in het heden- L °he Rusland, daar de Sovjets er zorgvuldig waken dat het uiterlijk beeld steeds een jl®°ed mogelijken indruk maakt. Maar de ^arkten in de verschillende steden zijn Ij'te Sovjets steeds een voorwerp van aan- nde zorg geweest. Want dat zijn juist de l waar de begeerte en het heimwee naar (Ter menschwaardig bestaan op een steeds 'jpider manier tot uiting komen. Seveer in het centrum van de stad Moskou J*eh „Sucharetoren" ligt tusschen hooge Tzemes, afgesloten door een groot houten ljeeö heele stad van kramen. kJts, Kirgiesen, Kalmücken, Mongolen, Tar- t uit alle streken van het groote onmete- j. Russische rijk kan men daar vertegen- ,i óffers vinrïpn Tn siITp bopkpn fin kanten is de beroemde Sucharewsky markt. °rgens om 9 uur begint het drukke markt- een leger van markt kooplui stormt door &°0: tt om de beste plaatsen te veroveren: Zi- 'Sers vinden. In alle hoeken en kanten ze op den grond en drijven negotie in Test onmogelijke handelsartikelen. Daar Th door zwerven de „Bessprisorni" de ver- '°osde Jeugdige vagebonden die als een vodden op de markt liggen: men is ge- Takt om heel voorzichtig te loopen en z'n op z'n zakken te houden, anders loopt lfó'evaar, om een pak slaag te krijgen of z'n kwijt te raken. Sucharewsky markt is in den waren zin 1 Tt woord een rommelmarkt, zooals alle T en zij onderscheidt zich in niets van die T iritpmfl.tinnfl.1i» voddenmarkten als hflt internationale voddenmarkten als het Plein in Boedapest of de Whitechapel in T. Toch is er een groot verschil: hier is ski-. aat immers veel grooter dan het aanbod. Toote gebrek aan alle mogelijke verbruiks- Tn en kleedingstukken is oorzaak, dat deze een der meest gewichtige plaatsen gewor- l in de voorziening van de volksbehoeften. ^are Jacob, het goedkoopste adres, de om- F;r enz. zijn hier onbekend. Over het geheel ®6n sfeer van geheimzinnigheid en stille ■Tond het middaguur staat het marktleven T hoogtepunt. Langs de nauwe straatjes °P het marktplein uitloopen, golft een >3 van koopers en nieuwsgierigen, 't Is hSt onmogelijk om zich aan die mee st "de vloedgolf te onttrekken. Men moet Ten stroom mee: langzaam schuifelt men 'tfoS Soms wordt men van den grond op- ®n zweeft men een oogenblik tusschen ij en aarde. Langs de algemeene afdeeling Tn betrekkelijk vlug passeeren. Oud ijzer, van matrassen, verroeste spijkers en bvallen vinden hier nog grage koopers. In 'Urgerlijke afdeeling" ondervindt men meer '"«iUllllllll vertraging. Het laatste restje armzalig bezit van een voormaligen middenstaander wordt hier te koop aangeboden en de troostelooze eigenaars kunnen dan weer een week langer hun ellendig bestaan rekken. Gordijnen, kristal, koffers, zilveren kroonluch ters, heiligenbeelden vormen bij dezen totalen uitverkoop een triest stilleven. Dan volgt de af deeling textiel. Stoffen, jassen, kousen en schoenen zijn meest gesmokkelde artikelen en worden tot fabelachtig hooge prijzen ten ver koop aangeboden, waaruit tevens blijkt dat er een schrille wanverhouding bestaat tusschen den officieelen roebelkoers en de noteeringen die hier opgeld doen. De kwaliteit der koopwaar is ongemeen slecht, maar desondanks blijven het begeerenswaardige artikelen. Dan komt men in eens op de afdeeling levens middelen en dat is het middelpunt van heel de marktdrukte. De meeste koopers zijn daarvoor feitelijk alleen gekomen. De. afzonderlijke kraampjes worden hier belegerd of staan leeg, naar gelang de prijs en het aanbod. Hier kan men alles krijgen wat in de bestoven uitstal kasten der regeeringswinkels niet te vinden is. Hoe zijn die levensmiddelen hier gekomen? De boeren hebben tarwe achtergehouden, regeerings- ambtenaren der distributie hebben gesmokkeld en zwervende vagebonden hebben een aanval gedaan op een levensmiddelentransport. De autoriteiten zien hier veel door de vingers, want deze vrije markt is voor talloos velen een ware uitkomst in verband met de slechte levensmid- delenvoorziening. De laatste resten van de voormaalige burgerij en al degenen die van de distributie van levens middelen werden uitgesloten, zijn genoodzaakt willen zij niet van honger omkomen om hier tegen woekerprijzen de meest noodzakelijke levensmiddelen te koopen. Maar ook de- com munisten slaan hier hun slag, zoowel de gewone proletariërs als de ambtenaren en klerken, die maar weinig levensmiddelenkaarten krijgen, terwijl de hoogere ambtenaren die beter betaald worden alsmede partijbestuurderen, ingenieurs en deskundigen liefst hun hooger loon hier be steden. De prijzen? Dat is een spel van vraag en aan bod, een geregeld loven en bieden, schandalig hoog in ieder geval. Hier komt duidelijk tot uiting dat de roebel feitelijk geen innerlijke waarde meer heeft. Om slechts enkele voorbeel den te noemen: een Russisch pond boter (400 gram) kost 1012 roebel (d.i.: 12 tot 15 gulden) en suiker 4 tot 6 roebel per pond. Tot nu toe was de vrijhandel feitelijk officieel verboden. Sinds 1928 immers, toen het tijdperk van Stalin's socialisatie regiem werd ingeluid, was alle handel staatsmonopolie. Toen werd werkelijk alle particuliere handel lam gelegd met als noodzakelijk gevolg, dat de levensmiddelen voorziening hopeloos in de war liep en hongers nood en ontevredenheid hun intrede deden. In den beginne heeft men toen den smokkelhandel weer oogluikend toegestaan, slechts voor korten tijd naar men meende, maar deze toestand heeft zich meer en meer geconsolideerd. De levens middelenvoorziening, zooals die door de regeering werd georganiseerd, is een volslagen mislukking gebleken, ondanks de ver doorgevoerde sociali satie van alle landbouwbedrijven. De verwach tingen die men op de Sowchosen en Kolchosen gevestigd had, werden deerlijk teleurgesteld en men was weer opnieuw aangewezen op de ge dwongen leveringen der vrije boeren. Maar de boeren kwamen in verzet; zij dreigden zelfs, geen koren meer uit te zaaien, ondanks de zware straffen die hun te wachten stonden. Want de vergoeding, die de boer ontving voor de land bouwproducten, welke hij inleverde, bedroeg nog niet de helft van de nominale waarde, terwijl hij kleeren en andere gebruiksartikelen, noodig voor zijn onderhoud, bij de sluikhandelaars slechts tegen exorbitante prijzen kon betrekken. Volgens de nieuwste bepalingen, welke onder HUIZEN, 1875 M. N.C.R.V. 8.30 Morgenwij ding door Ds. J. P. van Heest, K.R.O. 9.30 Gra- mofoonmuziek, 10.30 K.R.O.-orkest onder lei ding van Johan Gerritsen, 12.50 Godsdienst onderricht voor ouderen door prof. D. Bont, 1.20 Eucharistisch Congres te Dublin, 2.35\Gra- mofoonmuziek, 3.20 K.R.O.-sextet onder leiding van Piet Lustenhouwer, 3.45 Inleiding op het a.s. Nationaal Mariacongres „De Maria Op dracht" door Mr. Ch. Hustinx, N.C.R.V. 5. Het Chr. Radiokoor onder leiding van G. v. d. Burg, 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Nieuwerkerk, K.R.O. 7.45 prof. dr. Alph. Mul ders: „De Missiepolitiek van de Kerk", 8.10 Voetbaluitslagen R. K. P., 8.15 K.R.O.-salon- orkest onder leiding van Marinus van 't Woud; 10.40 Epiloog voor klein koor onder leiding van Jos. H. Pickkers. HILVERSUM, 296 M. V.A.RA. 8.15 Licha melijke oefeningen onder leiding van G. Klee- rekoper, 9.Postduivenberichten en voetbal- mededeelingen, 9.05 Orgelspel door Johan Jong, VJP.R.O. 10.30 Kerkdienst uit den N. P. B. te Bloemendaal, A.V.R.O. 12.Tijdsein en „Tirol en de Dolomieten" door Ivans, 12.30 Omroep orkest onder leiding van Nico Treep, tusschen- spel van gramofoonmuziek, 3.Het Residentie- Orkest onder leiding van Ignaz Neumark, So liste: Toos Schleyer, zang, 2.boekenhalfuur- tje door Cornells Veth, „Jan Steen", 2.30 Om roeporkest, 3.— Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen, Het Residentie-Orkest onder leiding van I. Neumark en Soliste; pauze: Gra mofoonmuziek, 4.30 Gramofoonmuziek, V.A.R.A. 5.Dilettanten-uurtje „Door Vereeniging Saamgebraeht", Amsterdam, onder leiding van Nico van der Linden, 6.V.A.R.A.-orkest on der leiding van Hugo de Groot, 6.45 Literair halfuurtje door A. M. de Jong, 7.15 V.A.R.A.- Orkest, 8.Persberichten van het Persbureau Vaz Dias, A.V.R.O. 8.15 Het Concertgebouw orkest onder leiding van Dr. W. Mengelberg, Beethovencyclus met medewerking van ver scheidene solisten, 8.40 causerie door W. Vogt, 10.10 voordracht door Nico de Jong, 10.30 Ko- vacs Lajos en zijn orkest, tusschenspel gramo foonmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20 dansmuziek uit Palais St. Sauveur te Brussel; 6.20 gramofoon muziek; 7.20 idem; 8.20 concert door het Ra dio-orkest o. 1. van Karei Walpot; 11.00 gra mofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Omroepor kest o. 1. van Launy Gröndahl; 4.20 concert door het Harmonie-orkest o. 1. van F. Hemme; 8.20 Omroeporkest o. 1. van Launy Gröndahl; 9.45 concert; 11.10 moderene dansmuziek. BERLIJN, 418 M. 2.50 vocaal concert o. 1. vari Arnold Ebel; 4.10 militair orkest o. 1- van Adolf Berdien; 8.20 „Surcouf", operette van Planquette. HAMBURG, 372 M. 12.30 concert door het kleine Noragorkest o. 1. van Adolf Seeker; 10.50 dansmuziek uit „Boccaccio"; 11.30 dansmuziek uit „Atlantic". KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.35 concert. den druk van de groeiende ontevredenheid door het centrale comité genomen werden, mag de boer een gedeelte van z'n oogst op de vrije markt te koop aanbieden. Deze nieuwe maatregel is geenszins een pewijs van de rekbaarheid van het nieuwe systeem maar het is een overtuigend blijk, dat het staats monopolie ook in dit opzicht absoluut schip breuk heeft geleden. (Nadruk verboden) Toen kwam nog bet ergste met de gummi-schoenen. Zoodra er een baar druppels regen vielen, hadden de schoenen hun dienst gedaan en waren nog gevaarlijker dan de oude laarzen. Je kon de diertjes biet gummi-schoenen aan de grappigste buitelingen zien maken en be hommel, die ze verkocht had, zou spoedig boteten voor zijn bedrog. Maar, terwijl de wespen en hommels zich druk maakten over hun miskochte schoenen, bleef Jaap niet werkeloos. Zoo wandelde ie na een voormiddag van Ijverig werken rustig ln het zonnetje en be landde bij een uithangbord. „Meer vliegen met honing dan met azijn," pruttelde Jaap verbaasd. „Dan ga lk dat eens met de wespen probeeren," en hij spoedde zich blij naar huls. LANGENBERG, 472 M. 1.20 concert o. 1. van Wolf; 5.20 Vesperconcert; Bazuinmuziek en Volksdansen; 11.05 dansmuziek door Dajos Bela en zijn orkest. DAVENTRY, 1554 M. 12.50 Cello-recital door Hans Kindier; 4.35 Radio-Harmonieorkest o. 1. van B. Walton O'Doneill; 5.50 zangvoor dracht; 9.25 Kamermuziek; 10.50 epiloog. PARIJS EIFFEL, 1446 M. 1.45 concert door het Omroeporkest o. 1. van Ed. Flament; 3.50 gramofoonmuziek. PARIJS RADIO, 1725 M. 8.05 gramofoon muziek; 1.20 idem; 1.50 gramofoonmuziek; 6.05 idem; 7.05 concert; 8.50 gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 7.25 gramofoonmuziek; 8.50 „Rondine", opera in drie bedrijven van Puccini. ROME, 441 M. 9.05 „De Dochter van Ma dame Angot", operette in drie acten. WEENEN, 517 M. 10.05 Populair concert door de Joseph Wolnerkapel. WARSCHAU, 1411 M. 12.35 concert door het Politie-orkest o. 1. van Al. Sielski; 5.20 concert door het Omroeporkest o. 1. van J. Oziminski; 8.20 concert door het Philharmonie- orkest van Warschau o. 1. v. J. Oziminski; 10.25 dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.30 gramofoon muziek; 8.20 Orgelconcert; 10.05 concert door het Omroeporkest. HUIZEN. 1875 M. NCRV. 8 uur Tijdsein en schriftlezing. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Tijdsein. Korte ziekendienst. 11 uur Lezen van chr. lectuur: „Een blanke vrouw onder de kannibalen." 11.30 Gramofoonplaten. 12 uur Politieberichten. 12.30 Orgelconcert. 8 uur Gramofoonmuziek. 2.35 „Ridderspo ren en andere mooie, nu bloeiende vaste plan ten". 3.15 Cursus knippen en naaien. 3.30 Cursus stofversieren en hoedenmaken. 3.45 Verzorging zender. 4 uur Ziekenuurtje. 5 uur Concert. Harold Franken, viool. 6.30 Vragenuurtje. 7.30 Politieberichten. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8 uur Propaganda- woord D. Pereboom 8.15 Scholtens Chr. Gem. Koor met onderafdeeling Schoten's Chr. Kin derkoor „Zanglust". 10 uur J. Goote: „De huidige industriëele positie van Eindhoven en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden. 10 uur Persbureau Vaz Dias. 1.30 Gramo. foonplaten. Holl. programma. HILVERSUM. 296 M. VARA. 6.45 Lichaams oefeningen o. 1. v. G. Kleerekoper. 7.30 Idem. 8 uur Tijdsein en gramofoonmuziek. V.P. R.O. 10 uur Morgenwijding. VARA. 10.15 Voordracht door Janny van Oogen: „Krassin 78", Albert Kuyle. 10.30 Mandoline-ensemble o. 1. v. J. B. Kok. 10.50 Voordracht: „Het Windei", J. G. Vermeulen. 11.05 Mandoline- ensemble 11.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Mandoline-ensemble. 11.45 Voordracht: „Zie kenbezoek". 12 uur Tijdsein. Vara-septet o. 1. v. Is. Eyl. 1.45 Onderbreking voor ver zorging zender. 2.15 Nederlandsche schrij vers en dichters voor de microfoon. 3 uur Kamermuziek door Frieda Belinfante, cello, Joh. Feitkamp, fluit, Piet Tiggers, piano. 3.30 Gramofoonmuziek. 2000 jaar muziek op gramofoonplaten (I). 4.30 Na schooltijd. Kin dervertellingen van Janny van Oogen. 5 uur Spaansch gramofoonplatenprogramma. 6 uur Vara-septet o. 1. v. Is. Eyl. 7 uur „De Lak schoenen", schets. 7.30 Orgelspel door Joh. Jong. 8 uur „Het verstaan van Poëzie. 8.20 Europeesch Concert. 10.50 Persbureau Vaz Dias. 11 uur Gramofoonmuziek. 12 uur Tijdsein en sluiting. BRUSSEL 509 M. 12.20 Concert door het Max Alexys-Orkest. 1.30 Vervolg concert. 5.20 Con cert door hef Symphonie-orkest. 6.50 Kamer muziek. 9.20 Concert uit Cnocke. KALUNDBORG 1153 M. 12.20 Uitzending uit het restaurant „Wivex". 3.50 Concert door in strumentaal ensemble. 8.20 Het omroeporkest. 9.50 Omroeporkest. BERLIJN 419 M. 5.05 Piano-sonate. 5.30 Rus sische liederen. 6.50 Populair concert. 7.30 Voort zetting concert. 9.30 Dansmuziek. BRESLAU 325 M. 9.30 Populair concert. HAMBURG 372 M. 11.50 Concert uit Hanno ver. 1.35 Gramofoonmuziek. 4.50 Concert om roeporkest. 6.15 Gevarieerd programma. 8.20 Concert. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1635 M. 2.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Concert. 8.20 Concert. DAVENTRY 1554 M. 12.20 Het „Ison-trio". 1.05 het Commodore Grand-orkest. 2.10 Gra mofoonmuziek. 8.20 Het Commodore Grand-or- kest. 11.00 Dansmuziek. PARIJS (Eiffel) 1446 M. 8.50 Vroolfjk pro gramma en radiotooneel. 9.55 Solistenconcert. PARIJS (Radio) 1725 M. 12.20 Gramofoon muziek. 9.05 Concert. MILAAN 331 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Orkestconcert. 9.20 Concert. ROME 441 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.05 Gevarieerd programma m m. van Orkest en so listen. WEENEN 517 M. 7.45 Figaros-Hochzeit van Mozart. 10.50 Dansmuziek. WARSCHAU 1412 M. 5.20 Populair concert. 6.40 Dansmuziek. 8.20 Vara-uitzending. 11.15 Dansmuziek. BEROMiiNSTER 460 M. 7.20 Gramofoonmuz. 8.20 Oude muziek. 10.05 Populair concert d. 't omroep-orkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het was een oud hótel in een dito provincie stad. Het huis was groot en somber, het had lange, tochtige gangen en donkere, holle ka mers, die zelfs bij de helderste verlichting vol donkere hoeken en schaduwen bleven. Jaren geleden was het huis een patriciërswoning ge weest. Sommigen beweerden zelfs, dat er zon derlinge dingen in voorgevallen waren. Toen de laatst aangekomen rfeiziger de ge lagkamer binnen kwam, vond hij daar al eenig gezelschap. Men sprak zacht met elkaar, gezeten om de roodgloeiende kachel; verder heerschte in de groote gelagkamer een droefgeestige stilte. De pas aangekomene zag rond en ging toen naar een man, die alleen in een hoek zat. „Smits," zei hjj zachtjes. „Wel, goede hemel Houtman; ik dacht dat je ik weet niet waar zat!" riep de aangespro kene, opstaande. „Ik heb hier een paar kleine zaakjes." ant woordde Houtman, „ik blijf maar voor één nacht." Ze namen bij de kachel plaats en begonnen een gesprek over hunne aangelegenheden. De andere logeergasten, vier of vijf handelsreizi gers, dommelden op hun stoelen; men hoorde niets dan het knappen van het vuur, het tik ken der regendroppels tegen de vensters en in de keuken -iet verwijderde gerammel van aar dewerk. „Een naargeestig huis," zei Smits eindelijk. „Heel somber en onbehaaglijk. Ik zou liever in een ander logement gegaan zijn, maar er is er geen. Houtman knikte. „Wat voor kamer heb je?" vrceg hij. „De kamer valt me nog al mee," zei Smits. Ik was de eerste en kon dus een kamer kiezen. Het is no. II.... Wat scheelt je?" „Niets." „Maar je luisterde toch en schrikte. Waarom was dat? Is er iets met die kamer?" „Wat zou het geven als ik je daarvan sprak?" vroeg Houtman bedaard, „je zou me toch niet gelooven, en me vermoedelijk nog uitlachen bovendien." „Ik denk er niet aan; kort en goedis er iets met die kamer?" „Het is de kamer waarin men zich den hals afsnijdt," antwoordde Houtman langzaam. De stilte in de gelagkamer was nog intenser geworden. De andere reizigers staarden Hout man aan, evenals Smits, wiens gezicht vertrok in ontzetting. „Lieve hemel!" fluisterde hij. Houtman vouwde z'n handen om z'n knie en knikte peinzend met het hoofd. „Het betreft niet één geval," zei hij langzaam het waren er drie,omgerekend nog dat ik zelf heb gezienHeb jullie nooit gehoord hoe het begon?" Hij zag zwijgend den kring rond, op alle ge zichten las hij niets dan ontkenning, schrik en spanning. „Tien jaar geleden was het, dat het begon." hernam hij droomerig. „Ik was toevallig hier in de buurt en hoorde het. Op kamer no. II was een man gevonden met afgesneden keel. Niemand kende hem, er ging een gerucht dat hü een handelsreiziger was, die ongeluk in zaken gehad had, maar de zaak werd nooit opgelost. Maar ik herinner me goed het geheele geval. Hij werd gevonden in z'n overhemd vóór de waschtafel, waarop het scheerwater nog stond, en hij hield het scheermes nog in z'n hand. Natuurlijk werd kamer no. 11 daarop geslo ten en gedurende een paar jaar logeerde er niemand. Toen kwam Jordan hier voor zaken in de stad. Het was heel druk en alle kamers waren bezet, ei) Jordan, die een sterke en dap pere kerel was, nam kamer no. 11. Den volgen den morgen werd hij gevonden.... op dezelfde maneir als de andere, in z'n overhemd en met het scheermes nog in de hand, maar zoo dood als 'n steen. Dat was de tweede. En de derde was Peters, dien iemand misschien nog wel gekend heeft, Van Jordan ging het gerucht, dat hij in den laatsten tijd nog al tegenslag had gehad, en zich daarom wel van kant kon hebben gemaakt. Maar bij Peters was daar geen sprake van. Hü was een jonge kerel, wien alles voor den wind ging en pas verloofd. Hij lachte om de kwade geruchten die over kamer no. 11 liepen en stond er op, zelf in die kamer te gaan logeeren. Om twaalf uur werd iedereen opgeschrikt door een vreeselijk schellen uit die kamer, maar toen een paar dappere lui naar boven gingen, von den ze Peters daar zitten lachen en vroeg hü om een glas punch. Dat glas werd den volgen den morgen leeg op tafel gevonden." „En de man zelf?' „Die werd gevonden om zes uur 's morgens. jfnvult nut op de Umy sluimaren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handleiding voor gelaatsmassage ontvangt U gratis bü koop van Purol (doos 30 ct., tube 80 ct.j Alleen bü Apoth. en Drogisten. Volmaakt op dezelfde manier als de anderen en in de zelfde houding. Hü was geheel ver- stüfd, en moest al een paar uur dood zün ge weest." Er ging een huivering door het kleine ge zelschap. Niemand zei iets. Houtman wreef langzaam z'n handen voor het vuur. Na een paar minuten trachtte Smits te lachen. „Onzin," zei hü, „ik geloof het niet." Er kwam een flauwe glimlach op het ge laat van Houtman. „Ik heb cok in kamer no. 11 gelogeerd," sprak hij zachtjes. Weer kwam er een benauwende stilte over het kleine gezelschap en allen luisterden als ademloos naar het kermen van den wind bui ten. „Het was kort na den dood van Peters," begon Houtman weer; „het heele stadje was er nog vol van en toen bekroop mü de lust, een krank zinnige lust, om ook een nacht in die kamer door te brengen. Het was volstrekt geen bewijs van moed, want ik ben absoluut niet dapper. Natuurlük zijn er pogingen genoeg gedaan, om mü er van af te brengen. Ik spreek hier niet over; de hoofdzaak is, dat ik er eindeUjk kwam. Het was een avond, ongeveer zooals deze. Het had den heelen dag geregend en gesneeuwd, en tegen het donker stak de wind met dubbele kracht op. Mün eerste werk was natuurlük de kamer goed te onderzoeken, maar ik vond niets bü- zonders. Het was een goede kamer, gerieflük gemeubileerd. De schoorsteen was normaal en er stond een goede kachel. Er waren geen kas ten in, behalve een kleine muurkast, die niets opvallends had. Er stond een groot, houten ledikant, zonder gordünen, en schuin daar tegenover een waschtafel, met een grooten toi letspiegel er boven. Als men vóór dien spiegel stond kon men den geheelen hoek, waar het ledikant stond, overzien. Ik had gevraagd, mü om zes uur te wekken, maar feitehjk was dit meer voor den vorm, want ik had geen plan om te gaan slapen. Ik liet het licht branden en legde m'n revolver naast het bed. Maar terwül ik mü inspande om wakker te blijven, vielen m'n oogen dicht, m'n gedachten verwarden zich op wonderlüke wijze, en eindeUjk sliep ik in. Ik werd wakker door een zacht kloppen op de deur en een dito stem, die riep: „Het is zes uur, meneer! Hier staat warm scheerwater." Dat was alles behalve romantisch of spook achtig. En ik zag, dat de kamer nog precies zoo was, als toen ik insliep; er was niets in veranderd; het Ucht brandde nog, alleen de kachel was uitgegaan. En toen dacht ik natuur lijk alleen aan de zaken, die ik te doen had en den trein, dien ik halen moest, en ik sprong uit bed om mü aan te kleeden. Maar toen ik de deur van de kamer opende, stond er geen scheerwater. Het was midden in den winter en dus aardig donker in de gang. Ik stak achtereenvolgens een paar lucifers op in de meening dat ik het niet vinden kon. Maar het scheerwater was er niet. Mopperend over de domheid van de meid, die het waarschijnlijk weer meegenomen had, ging ik ook weer naar binnen. Ik had wat tijd verloren met het zoeken en begreep dat ik me nu haasten moest. Ik kleedde mü snel gedeel- telük aan, en toen schonk ik wat koud water in om mij daarmee te scheren. Ik heb al gezegd, dat, als men voor den toi letspiegel stond, men het bed en den geheelen hoek, waarin dit geplaatst was, kon overzien. Ik schoor me nog al gehaast, en toen ik met mün keel bezig was, toen zag ik.... ik zie het nog voor me. Er zat een man op den rand van het bed, even half gekleed als ik, met laarzen aan en in z'n overhemd, en op zün gezicht lag een uitdrukking, zóó ontzettend, als ik nooit had gezien. Hü had een scheermes in de hand, en juist toen mün blik op hem viel, sneed hij zich de keel afvan het eene oor naar het andere. Toen ik weer bükwam, was alles weg. Het was geen zes uur, en niemand had mü geroe pen, geen sterfelijk wezen ten minste. Toen ik op m'n horloge zag, was het half drie. Maar het was me nu volkomen duidehjk, hoe Peters en de anderen aan hun eind gekomen waren. Juist op het oogenblik, dat zü met hun scheermes bezig waren, zagen zü het spook, dat waarschijnUjk de man was, die zich daar inder tijd van kant gemaakt had. In den plotselingen schrik schoot het mes- uit en sneed hun den hals af. En ik heb de overtuiging dat het ieder een zoo zou gaan, die zonder waarschuwing op kamer no. 11 zou logeeren" Houtman zweeg, in de algemeene stilte. Smits stond zwijgend op en ging de kamer uit. En dadelyk, toen hü weer terug was, verdween Houtman voor eenlge o ogenblikken. „Maar er is één ding, dat me niet duidelük is," zei Smits, toen ze weer voor de kachel zaten. „Hoe kwam het, dat jou mes niet uitgleed, toen je het spopk zag?" Houtman bukte bliksemsnel naar z'n tasch, die naast hem op den grond stond. „Dat komt, mijne heeren, omdat ik mü nooit scheer zonder den voortreffelüken scheermes- beschermer, dien ik nu al twintgi jaar met het grootste succes verkoop, een uitvinding van onze firma, het Pipifax-apparaat müne heeren...." Een schaterend en ontspannend lachsalvo dreunde door de kamer. Maar Smits stond driftig op en greep Houtman bü z'n jas. „Wat had je met den kellner te bespreken daar straks, juist toen ik hem gevraagd had mün goed van kamer no. 11 af te halen?" vroeg hü. „Ik heb hem het müne er heen laten bren gen," antwoordde Houtman; „No. 11 is de eenige goede kamer hier in huis." 4/1 op dit blad zfjn Ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden tegen f bü levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor f 7C/1 bij een ongeval met f OC/t bü verlies van een hand f 1 Of bij verlies van een f Cf) bij l'C aDOnne S ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen fOUUv*m verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen doodelü ken afloop ZtOx/»" een voet of een oog# duim of wijsvinger be een breuk van f A f) bü verlies van 'n T *U.m anc been of arm i anderen vinger ll^elnu, besloot mevrouw eindelük onge- Wat ben je van plan te doen, Marie- WT u het toestaat, zal ik gaan, zei het j, zachtjes. vind alles goed, wat je aangenaam j. h- Trouwens, ik denk dat ze Je niet ,V?bden zal! uiterlük in het voorjaar ben rs terug. *t)sfWerd zonder veel overtuiging gezegd. zwegen en Marie-Claire beloofde t in >t geheel niet terug te zullen V d het reisgeld? opperde Josette, die S handje van had op ales een straaltje M ater te richten. V?erd het inderdaad dodstil, en Marie- .e8on een onbepaald uitstel te duchten, 'rouw d'Albrègue had wel zoo vriende- tien zün je een spoorkaartje aan te ®ei mevrouw. Maar, moeder!.... Edith echter had haast münheer Aubran te zix wederkeeren. Komaan, moeder, zei ze, u moet Marie- Claire niet teleurstellen, nu ze brandt van verlangen ons te verlaten. Laten we het parütje, dat we meenden te geven, nog wat uitstellen. Ook kon ze wel derde klas reizeü, e." zal niemand van onze kennissen zün, wed ik. O ja, ik zal derde klas nemen. En ik dacht zooik kan daar niet zonder een cent op zak aankomener zün bedienden ik dacht (ze draalde even)als lk dien armband van tante te gelde maakte hü is zoo zwaar! Ja, dat kan best, en je behoeft er niet over te treuren, want hü is geheel en al uit de mode. Als we naar een buurt gaan, waar men ons niet kent, zou dat zaakje heel stil letjes zün beslag kunnen krügen. Mevrouw nam zelf de moeite aan juffrouw d'Albrègue te schrüven, dat zü deze haar dochter toevertrouwde, evenwel met het ver zoek haar niet te lang bij zich te houden. Ook verkocht zü den armband bü een meer bescheiden jood, met wien ze almeer dergelüke zaakjes gedaan had, en legde vóór haar oud ste dochter zeven goudstukken op tafel, waar van ze maar moellük scheen te kunnen schei den. Een oogenblik stond Marie-Claire in verzoe king haar een deel der som over te laten, doch zü begreep niet geheel ontbloot op Roze- Kasteel te kunnen aankomen. Ook dacht zü nog bütüds aan de twee duizend vijf honderd franc, waar nooit meer over gesproken werd, en de juweelen aan haar zusters geschonken; al vond ze zich zelf hard en ongevoelig, toch verdween het goud in haar portemonnaie. Op den dag van het vertrek brachten allen haar naar het station. Was Marie-Claire eerst blü met dit bewüs van belangstelling, weldra werd haar hart saamgeknepen bü het zien der ongevoelige, büna blüde aangezichten. Alleen Josette vergoot enkele traantjes, die echter spoedig gedroogd zouden zün. Bü den wagon riepen zij haar een zeker niet gemeend „tot weerzien" toe, en toch, toen de trein in beweging kwam, liep Marie Claire een koude rilling over de leden; zü stond nu alleen op de wereld, waar ze geheel alleen haar weg zou moeten zoeken. XV. Sedert enkele minuten voert het kleine rü- tuig Marie-Claire door een haar geheel on bekende natuur naar het huis, dat in haar gedachten als 'n lichtstraal schittert. Was ze teleurgesteld of verlegen bü de koele verwel koming van juffrouw d'Albrègue? In elk ge val wil ze niet treuren om deze uiterhjke stüf- heid, waaronder innige wellevendheid schuil gaat; daarvan is ze overtuigd. Ze geniet dus van het inzicht, dat haar eerst verrast en daarna ln vervoering brengt. PÜnen en cypressen, kale bergen met stre pen donker groen, die haar telkens een blik op de blauwe zee gunnen, dat alles brengt haar onbestemde herinneringen uit haar prille jeugd te binnen, en de heerlijke zon, de zui vere lucht, wekken haar geestkracht op. De wereld immers ligt voor haar, en mocht ze ook in dit huis overtollig blüken, dan zal ze het spoedig genoeg voelen juffrouw d'Albrègue wüst haar op den weg en het landschap; sedert lang niet meer ge wend aan jeugd en geestdrift, vermaakt ze zich met de uitroepen, die het meisje slaakt bij bet zien van velden vol viooltjes, narcis sen en hyacinthen, door een wonderlüke zon negloed overstraald. Verderop zün de huizen door uitgestrekte tuinen omringd, groote olüven-aanplantingen, die in den frisschen morgenwind als van zil ver sprankelen. Daar aan de rechterzijde opent zich een afgrond van groen: de vallei van Darenne. Haar geleidster strekt wüzend den arm uit. Daar, Marie-Claire, daar midden op de Met begeerigen blik kükt het meisje over de pijnen en olüven heen. Daar, tegen het donkere hemel teekent zich een groot gebouw af; muren van diepe roze kleur, waarop het weer hier en daar meer bleeke plekken heeft achtegelaten. Twee niet diepe vleugels, een stoep, een balcon, groene blinden. En deze roze muren, die niets vreemds hebben in een land, waar men van levendige kleuren houdt, gaan wonderwel samen met de vermenging van pijnen, cypressen en olüven, die met allerlei uancen van groen prüken. Natuurlük had Marie-Claire zich de woning geheel anders voorgesteld: iets ideaals, iets fantastisch. Toch voelde zü zich niet teleur gesteld; het is alleen maar iets anders, dan ze gedacht had. Het huis is ruim en ziet er gastvrü uit met zün beide vleugels als uit gestrekte armen, lachend in zün rijken lüst van groen. Het is oud, en daarom is de roze- kleur zoo opvallend: het lijkt wel een oude vryster, die zich de wangen geverfd heeft om haar ouderdom te doen vergeten. En de ber gen schijnen de woning te beschermen, die zelf van verre als een lichtpunt in deze omgeving blinkt. Al deze indrukken las juffrouw d'Albrègue op Marie-Claire's beweeglijk gelaat. Maak me geen compliment over mün huis, zei ze. Het is oud, maar ik zie, dat u het zult liefhebben en begrijpenDe wo ningen hebben een geest Het rütuig rolde intusschen voort, nam nu een der vele smalle wegen, die elkander kruis ten, en bleef eindelük bü een rotsachtig voet pad staan. Laten we hier uitstappen, zei juffrouw d'Albègue. Wü zün vlakbü, maar de toegang tot mijn woning is een beetje lastig, vooral voor eü rütuig. Zü bestegen het nauwe, steenachtige pad. Techts en links waren lanen, tuinen, olüfaan- plantingen, afgewisseld met velden vol narcis sen, anemonen en kleurrijke hyacinthen. Het padzelf was gezoomd mét vlolieren en mimisa. Marie-Claire uitte kreten van bewondering. U houdt dus van bloemen, zei juffrouw d'Albrègue met voldoening. Dat is goed, want u zult er hier midden in moet leven. Ik kweek ze in groote hoeveelheid, dant dat is een aan zienlijk deel van mün bedrüf. En een hek openend, voegde ze erbü: Ik leid een zeer werkzaam leven. Bij een draai van het laantje stonden ze opeens vóór het kasteel. Een breede stoep vol blauw-aarden vazen, gevuld met bloemen, leidde naar een terras, vanwaar men een heer- iük uitzicht had op de stad, geheel in het wit, op de reede, blauw als een Italiaansch meer door bergen omgord. Laten we nu eerst koffie gaan drinken, zei de gastvrouw büna glimlachend. U ziet zoo bleek, en om dit landschap met zün on eindige variaties te bewonderen, o, daartoe zult u nog tüd genoeg hebben. O neen, antwoordde Mai-ie-Claire. Ik ge. loof veeleer, dat het enkel de verrassing is. Hoe zou men vermoeidheid gevoelen in zulk een heerlüke lucht! Juffrouw d'Albrègue bracht haar nu in de eetzaal, die evenals al de kamers, gelükvloers op het terras uitkwam. Een oude vrouw met donkere oogen en zil veren haren, zette een en ander op de tafel gered. Virginie, zei de gastvrouw, dit is de doch ter van Gaston de Solliès. En, als om de voorstelling te verduldelü- ken. voegde ze erbij Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 11