LEEKEPREEKEN Prikkeldraad De Paus als Middelaar CRISIS-VARKENS WET AANVAARD Het voor en tegen TREURIGE CIJFERS Telers verkeeren in noodtoestand NEDERLAND NAAR CHICAGO Plannen van Zweedijk en Eland ZATERDAG 25 JUNI h DE INVOERING DER ZUIVEL WET Vervoer van ongemengde margarine uit de fabrieken of door grossiers verboden Heffing van accijns op oliën en vetten VAN HET BINNENHOF Renteloos crediet van f 700.000 ten behoeve van den West- Frieschen groven tuinbouw VERDIEND RECES Bezwaren van verschil lenden aard Ontstellende achteruitgang in de cijfers der veilings- omzetten Het grootste panorama ter wereld naar de wereldtentoonstelling van 1933 Vertrouwenscrisis STADHUISBOUW TE LEIDEN Audiëntie 445 GROEPSEGOÏSME. Is onmiskenbaar, dat het socialisme 1 onzen tijd een stempel heeft gedrukt, ,ü°als het liberalisme het deed op een vorig 'Wperk. Onmiskenbaar is evenzeer, dat de Aialistische levensopvatting in haar eactie tegen lang gegroeide misstanden, ^schillende goede ideeën de wereld in- °Pd. Tengevolge echter van het valsche, liver materialistische beginsel, dat er ten grondslag ligt en waarop wij in °°rafgaande beschouwingen nu voldoende |eWezen hebben, slaan de in zichzelf goede Voelingen herhaaldelijk tot excessen Ver. Zoo gaat het met alle menschenwerk, niet op eeuwige, onveranderlijke begin gen is gebouwd: op het juiste oogenblik Jitbreken de remmen en verblindt hoog- ed, eigenwaan of haat de beste inten- Zoo was het juist, om tegenover het ''berale individualisme de idee der organi se te stellen. Juist was het ook, om voor 6d economisch zwakke, den werknemer 1 loondienst, op te komen. Evenzeer was goed te eischen, dat de Staat bescher- 'dg zou verleenen aan de burgers, die -f het bandelooze spel van kapitaal- bitters aan willekeur waren overgeleverd. Alaar fout was het bij dit alles slechte klasse der maatschappij te zien. Orga- JSatie was voor de socialisten niet het sa- edbrengen van verstrooiden om daarmee dieuwe, vruchtbare cel in de samenleving I te bouwen. Neen, organisatie was bij hen 'hnen van strijdlegers, aankweeken van ^tevredenheid, uitbuiten van jalóersch- 'Sd van niet-bezitters. En ook al heeft !et latere zoogenoemde beschaafde socia- '®ide veel van de ruwe zeden uit den eer- '"ed tijd afgelegd, de beweging is toch op ben revolutionnairen grondslag gebouwd II leeft zich in het communisme onzer lSen verder uit. Tot dezelfde uitersten zagen wij het stre ed om den Staat als beschermer van den 'bnomisch zwakke te laten optreden, ver ben. De Staat werd geen middel om met lfide, sociale wetten een gelukkiger ^dienleving te bereiken; de Staat werd 'el, werd God. De Staat moest de leiding d het particulier initiatief overnemen; den Staat moesten alle menschelijke 'tri Ovingen opgaan. Waar dit streven de ®rhand krijgt, be teekent het de dood '°r de volle menschelijke ontplooiing, de U°Qci voor de liefdadigheid en tenslotte .°°r de vrijheid, omdat zulk een staats- jbcht alleen te handhaven is met het van de vrije burgers in een ijzeren '"angbuis. 2oo zien wij overal, waar de socialistische ^ensopvatting met goede denkbeelden Ntnt, het streven in verkeerde uitersten J»open. Een gezonde propaganda voor voêr lichaamsoefeningen en liefde de natuur als reactie tegen overdre- preutschheid en ongezonde vermaken vroeger, loopt uit in een ziekelijke %iëne en naaktcultuur. Werden vroeger strengen van het gezag wel eens te sterk ingehaald, de socialistische vrijheidsidee ^eït ons tot bandeloosheid gevoerd en °°ral het ouderlijk gezag schrikbarend iermijnd. Die weerzin van gezag en die ediking van vrijheid heeft de heiligste 'Pden niet ongemoeid gelaten, 't Is juist >Aer het socialisme en onder zijn kwade *°edsel, het communisme, dat men de °Pagandisten voor de vrije liefde, voor .jb kameraadschapshuwelijk aantreft; voor gelijkstelling van man en vrouw in alles, daarin, waarin God duidelijk ongelijk- flleid heeft gewild; voor het afbreken van heiligheid van het moederschap, door i6tl Staat te verplichten de zorg voor de Aderen op zich te nemen, opdat de ge ilde vrouw buiten het gezin in het open- 'A' leven naast den man een functie ver ben kan. i öat is in het kort de socialistische i Aisopvatting met de gevaren, daaraan l1 de practijk verbonden. En het is onmis- yAbaar, dat heel onze samenleving daar- 5,11 den terugslag ondervindt. Rebben wij, katholieken, te zorgen, dat J overdreven stofaanbidding, dat de mate- y^istische geest, de losheid van zeden, de ^bwakking van het ouderlijk gezag, de Aips- en huwelijksontwrichting, de y ^atsvergoding en al dergelijke excessen Jjh het socialisme niet op ons erf komen, hebben, zooals wij den vorigen keer al een enkel woord aangaven, vooral te jjAen tegen groepsegoïsme. Deze eveneens biet socialisme wortelende kwaal sluipt V0 gemakkelijk binnen, omdat de eerste bchijnselen niet licht worden opgemerkt omdat onze eigen en in wezen goede yAhsvormen er bijna onvermijdelijk mede ^den besmet. En eenmaal binnengedron- A woekert de kwaal langzaam maar °r voort. °rganisatie is een eisch des tijds. De Ahrokkelde samenleving kan alleen weer w ®en harmonische maatschappij worden, ^hpeer, wat bijeen behoort, samengroept SA aldus geordende groepen vreedzaam st elkander leven. Om dit ideaal te luiken, dient bij alles het algemeen en t^bienlijk belang op den voorgrond te s. a'b; het eigen groepsbelang moet daar- i. h naar zijn eerlijke overtuiging voor het overgroote deel der natie van belang is, wanneer hij met handen en voeten gebon den is aan een bepaalde groep, wanneer hij niet een algemeene, landelijke partij, maar een bepaalde volksgroep vertegen woordigt? Wordt dan weldra in lands ver gaderzaal niet een strijd van standen ont ketend? Er zal nooit iets van christelijke staatkunde, dus van organischen opbouw der maatschappij terecht kunnen komen wanneer de politieke eenheid wordt ver broken en boeren en middenstanders, werk gevers en werknemers ieder door middel van hun organisatie hun vertegenwoordi gers naar het parlement zenden om daar tegen elkaar in, voor groepsbelangen te vechten. Welnu, in een onevenwichtigen tijd, waarin wij thans leven en waarin onder de economische depressie iedere groep zoo gemakkelijk alleen op eigen lijfsbehoud bedacht is, desnoods ten koste van anderen, is het gevaar, dat ook wij tot groepsegoïsme vervallen, zeer groot; er zijn reeds verschillende teekenen, die op een gaan in deze bedenkelijke richting heen- wijzen. Een ander verschijnsel van den laatsten tijd is het eenzijdig streven op het terrein van de pers. De katholieken van Nederland zijn niet ten onrechte tot ver over de gren zen steeds benijd om het bezit van een eigen, Roomsche dagbladpers. En ook al is die wasdom de laatste jaren hier en daar wel eens zóó sterk geweest, dat eer een te veel dan te weinig van het goede aanwezig scheen, het was en is een feit van onschat bare beteekenis, dat in ieder landsdeel het katholieke, openbare leven zich in een eigen orgaan vrijelijk uiten kan. Zelden wordt er daarbij aan gedacht hoe de aldus gegroei de katholieke dagbladpers evenals onze machtige katholieke Staatspartij een sym bool is van onze Roomsche eenheid en solidariteit. Daar mogen zoowel binnen de partij als binnen de kolommen der dag bladen meeningsverschillen blijken over vrije kwesties dat zijn slechts uitingen van gezond leven: zoolang de strijd beperkt blijft binnen de muren van hetzelfde huis en binnen de perken van persoonlijke waardeering, blijft het gezin ongeschokt. Een bedenkelijk verschijnsel nu achten wij den laatsten tijd het opkomen door som migen voor één afzonderlijk, landelijk dag blad voor één bepaalde katholieke volks groep. Zoolang een bepaalde stand, zooals in dezen de werkliedenstand, een eigen orgaan wenscht om speciale belangen te bespreken, kan dit een uiting zijn van ge zond vereenigingsleven. Zoo hebben wij dan ook de organen van werkgevers-, boeren- en middenstandsorganisaties zien groeien Maar zoodra de propaganda deze richting uitgaat, dat het groepsblad het algemeene katholieke dagblad moet verdringen, dan beteekent dit een breuk in de katholieke eenheid; dan wordt daarmee in ons open baar katholieke leven een gevaarlijke splijtzwam geplaatst. Dat de socialisten jarenlang en eindelijk met succes gevoch ten hebben voor een „arbeiderspers", waar in de roode arbeiders dagelijks eenzijdig worden voorgelicht, ligt geheel in de lijn van de partij van den klassenstrijd. Maar wanneer onze katholieke pers zou uiteen vallen in organen voor boeren en werkge vers, voor arbeiders en middenstanders zou dit lijnrecht ingaan tegen de geschie denis der Nederlandsche katholieke eman cipatie en tegen de idee der Roomsche solidariteit. Gelukkig leeft het hier gewraakte denk beeld nog maar in het brein van enkele scherpslijpers en komt de propaganda niet van onderen op en zijn ook de ervaren leiders der Roomsche arbeidersbeweging er niet enthousiast voor. Maar in een tijd als l|cki steeds ondergeschikt zijn en in dat Zóó alleen is op bevorderd worden. U duur de zoo hooggeprezen solidariteit Arkrijgen Alt stond het kerkelijk gezag voor oogen het reeds lang geleden verordende An allen tijde de politiek uit de sociale te6enigingen zou worden geweerd. Een üij ?nde gedachte! De staatsburger heeft At volbrengen van zijn politieken plicht ijken naar het algemeen landsbelang te Arsoon, die hem in het parlement ver- Vr^Woordigt, heeft dienzelfden plicht te ^telen, maar dan dagelijks en op een A Arantwoordelijken post. Wat komt er I Sj 6reeht van dat algemeen belang, hoe IV, een volksvertegenwoordiger naar eer 'ftyJAeten de vaak tegenstrijdige belangen êen en zijn stem bepalen, voor wat deze met zoo wankelbaar evenwicht is het goed tijdig te wijzen op gevaarlijke stre vingen, waardoor een kostbaar stuk katho lieke eenheid zou kunnen worden geofferd aan den waan van den dag. HOMO SAPIENS De moeilijkheden vermenigvuldigen zich te Lausanne, waar de herstel-confe rentie wordt gehouden. En ook met de ontwapeningsconferentie wil het weer niet vlotten. Het groote en grootsche plan van Hoover stuit, naar bericht wordt, vooral bij Frank rijk op verzet. Bij Frankrijk, dat zoo mach tig is door zijn leger en door zijn goud. Zal er dus wel. iets van kunnen komen? En zullen de besprekingen te Lausanne, welke, naar het heette, zoo hoopvol begon nen werden, eenig practisch resultaat van beteekenis opleveren? Hier rijst meer dan één vraagteeken. Het pessimisme dreigt weer de overhand te krijgen. Er zijn reeds zóóveel conferenties on vruchtbaar gebleven, reeds zóóveel bespre kingen mislukt.... Met al hun knapheid en geleerdheid aangenomen dat die er steeds zijn kun nen de staatslieden, de deskundigen, de economisten en financiers maar geen op lossing bewerken. De crisis houdt aan en de ellende duurt voort. Er is geen vooruitgang, geen verlichting of verbetering te bespeuren. Zelfs krijgt men soms den indruk, dat het eer erger dan beter wordt. De militaire bewapening neemt toe en de economische oorlog woedt als nimmer te voren. volken uit hun moeilijkheden kan redden en de ontredderde samenleving weer in haar voegen brengen? Bij deze beklemmende vraag, in deze bijna wanhopig stemmende onzekerheid zal wel bij iederen katholiek en wellicht ook bij sommige niet-katholieken de ver zuchting rijzen: indien men het den Paus eens overliet orde en vrede te scheppen! De geschiedenis bewaart de herinnering aan vroeger tijden, toen de Pausen bemid delend optraden tusschen de volken en daardoor groote rampen voorkwamen of afwendden. En nog in het laatst der vorige eeuw was Europa er getuige van, dat Bismarck, de machtigste staatsman van dat oogenblik, in een dreigend conflict met Spanje, den souverein van het Vaticaan verzocht als scheidsrechter uitspraak te doen. De Paus voldeed aan die uitnoodiging en het geschil was spoedig bijgelegd, waarbij wat zeer de aandacht trok de zwakste partij hare rechten zag erkend en in het gelijk werd gesteld. Maar zóózeer was de niet-katholieke kan selier van het protestantsche Keizerrijk van de hpoge wijsheid en onpartijdigheid des Pausen overtuigd, dat hij er geen oogenblik aan dacht tegen de gevallen beslissing in verzet te komen. Indien de regeeringen in den nood van dezen tijd en haar eindelooze moeilijkheden zich ook thans eens wendden tot Rome! Met hoeveel meer vertrouwen zou men dan de toekomst tegemoet kunnen zien! Tijdens den wereldoorlog heeft de toen maals regeerende Paus herhaaldelijk Zijn stem verheven, om aan de vernietiging een eind te maken, en ten slotte in een con creet plan de middelen aangegeven, om tot een even redelijke als bevredigende oplos sing te komen. Het was helaas, tevergeefs. Zelfs bleek er achteraf een soort van af spraak te bestaan, welke de bemiddeling van het Vaticaan bij voorbaat afwees. Maar de ellendige gevolgen dier afwijzing zijn niet uitgebleven. De wereld draagt er nog de lasten van. Want de ellende van deze jaren is voor een groot, voor een overgroot deel daaraan te wijten. Indien men thans eens wilde luisteren naar den Paus! Indien men het thans eens aan Hem wilde overlaten een oplossing te vinden voor de hangende problemen, en den weg te wijzen, waarlangs men uit de impasse zou kunnen geraken! Helaas, de wereld is niet katholiek, en de politiek ook de z.g. hooge politiek is voor al te velen een beroep geworden (of gebleven) zonder een grein van idealisme. Het nationalisme overheerscht maar al tè zeer; net persoonlijke niet minder. Maar de volken worden er de dupe van, en de wereld blijft ronddraaien in een vi- cieusen cirkel. Er bestaat een mooi en treffend woord van Joseph de Maistre. „Ik geloof," schrijft hij in zijn werk „Du Pape", „dat de titel van geboren Middelaar tusschen de christen regeeringen de meest natuurlijke, hoogste en heiligste titel voor den souvereinen Opperpriester zou zijn. Ik kan mij niets schooners voorstellen, dan zijne afgezanten, die op de congressen vrede vragen, zonder oorlog te hebben gevoerd, die noch van gebiedsuitbreiding, noch van teruggave of herstel be hoeven te spreken, en die alleen opkomen voor het recht, de menschheid, den gods dienst." Lijkt het niet, alsof dit klare en toch zoo diepzinnige woord geschreven is voor dezen onzen tijd? Ja, indien men het oplossen der de wereld benauwende problemen den Paus eens wil de overlaten.... P. Naar het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" verneemt, zal vanaf de invoering der Zuivelwet het vervoer van ongemengde marga rine uit de fabrieken of door de grossiers ver boden zijn. Winkeliers zullen nog gedurende een week na het in werkingtreden van de nieuwe bepalingen gelegenheid hebben, hun voorraden ongemengde margarine uit te verkoopen. Na het verstrijken van dien termijn zal van de nog bij de winkeliers aanwezige voorraden ongemengde margarine accijns worden geheven, zoodat het geen doel heeft, voor eenigen tijd margarine op te slaan. Ook is een verkoopverbod met dien datum zeer waarschijnlijk. De regeering acht het noodig tot dezen maat regel over te gaan, om te voorkomen, dat de winkeliers voor geruimen tijd voorraad onge mengde margarine opdoen en daardoor het ef fect der wet voorloopig problematisch zouden maken. Wij vernemen verder, dat het complex van te nemen maatregelen tevens inhoudt, dat met Juli een accijns zal worden geheven van oliën en vetten. Hoewel de hoogte van dezen accijns nog niet vast staat, kan veilig worden aangenomen, dat die bij 100 pet. vetgehalte 25 cent per kilo gram zal bedragen. De extra heffing zal ook geschieden op vooraden boven een te stellen mi nimum. Gezien den enormen omvang der voorberei dende werkzaamheden is het vrij waarschijnlijk te achten, dat de regeering niet zoo tijdig ge reed komt, dat de wet reeds 3 Juli van kracht wordt. Een uitstel van een of zelfs twee weken behoort niet tot de onmogelijkheden. Den Haag 24 Juiji '32 Het wetsontwerp tot steun aan de varkens- houderij, kortweg de Crisis-Varkenswet ge naamd, ondervond in de Kamer betrekkelijk weinig tegenstand. De meeste sprekers waren agrariërs en juichten het voorstel, dat streeft naar centralisatie van de fokkerij en de mes- terij en regelt den invoer en den uitvoer van varkens, toe, al zagen zij de bezwaren, die aan de regeling kunnen vastzitten, geenszins voor bij. Men hield het oog echter hoofdzakelijk gericht op het groote doel der wet n.m. te zorgen, dat het varkensvleesch weer een eeni germate behoorlijken prijs opbrengt, en uit een te stichten stabilisatiefonds een toeslag te ver strekken op den veel te lagen prijs, dien ons geëxporteerd product ter wereldmarkt momen teel maakt. Dat doel was aanlokkelijk en de bezwaren, die werden geopperd, waren boven dien nog van hypothetischen aard. Men kon immers nog niet weten, hoe de wet precies zal worden uitgevoerd, en men construeerde dus eigenlijk bedenkingen tegen een wijze van uitvoering, die men zichzelf maar bedacht had Tegen de wet op zichzelf spraken alleen de sociaal-democraten van der Sluis en de com munist Wijnkoop. Zij vonden het ook hier weer verwerpelijk, dat de consument de lasten van den steunmaatregel draagt. Wat den steun aan het hier te lande geconsumeerde varkensvleesch betreft, is dit natuurlijk hoogst overdreven Want de prijzen van nu verhouden zich vol- gens den liberaal ir. Bierema tot die van vóór v den oorlog als 40 tot 100, zoodat de Mi nister wel volkomen terecht kon opmerken, dat ook na de inwerkingtreding van de wet de con sument goedkoop varkensvleesch zal blijven eten. Doch ook de lasten, die dienen moeten, om toeslag te geven op de in het buitenland af. gezette producten, draagt de binnenlandsche consument. Dat achtte de heer van der Sluis heelemaal een verkeerde methode. Alsof het niet een algemeen belang is, dat onze belang rijke export van varkensvleesch behouden blijft en wij niet b.v. ter Londensche markt door Denemarken, Polen en Lithauen verdrongen worden. Toch zouden ook de sociaal-democra ten hun stem aan de wet hebben gegeven, in dien maar de motie-van der Sluis ware aan vaard. Zij vroeg, dat de Staat de noodige gel den in het stabilisatiefonds storten zou. Met die gelden zouden dan de hopeloos gezakte prijzen op peil gehouden kunnen worden. En later kwam dan wel, als de prijzen zich van zelf gingen herstellen door de beperking der productie, voor den Staat de gelegenheid, om de voorschotten terdg te krijgen. Minister Ver schuur zag daarin echter een subsidie, dat in dezen tijd niet mogelijk is. En de Kamer ver wierp öe motie met 55 tegen 23 stemmen. Thans zorgt de Staat slechts voor de benoo- digde gelden gedurende de eerste zes weken en wordt daarna het fonds gevoed door de be dragen, die per geslacht varken zullen worden geheven. Dr. Kortenhorst was eveneens in de oppo sitie, doch om een andere reden. Zijn groot be zwaar was dit, dat de Kamer dit ontwerp be handelde zonder dat zij zich voldoende in de materie had kunnen inwerken. Dit vond de katholieke afgevaardigde bij een ontwerp, dat zóó diep ingrijpt in bestaande verhoudingen absoluut verkeerd. Zijn stem was dan ook de eenige, die de wet ter rechterzijde niet kreeg Wanneer we niet diep ingaan op de ont worpen regeling zij moet eigenlijk in de practijk pas tot duidelijke concrete vormen groeien valt van de behandeling eigenlijk weinig te verhalen. Van katholieke zijde werd het ontwerp door de heeren v. Voorst tot Voorst en Ament verdedigt, terwijl de heer Loerakker ook thans weer voor de belangen der landarbeiders in de bres sprong. Verder spra ken vóór het ontwerp de vrijzinnig-democrati sche afgevaardigde Ebels, de anti-revolution- nair van den Heuvel, de christelijk-historische afgevaardigden Weitkamp en dr. Lovink en de liberale agrariërs Bierema en van Rappard. Deze laatsten kregen bij de stemming van hun fractie alleen mejuffrouw Westerman aan hun ne zijde. Ups en downs Minister Verschuur, als altijd weer zeer goed thuis in de materie, verdedigde het ontwerp, uitgaande van de stelling, dat het bedoelt, de varkenshouderij te redden, omdat met haar de landbouw op de lichte gronden staat of valt, en dat men dit bereiken moet door te streven naar stabilisatie van den varkensstapel. Daar op volgt dan vanzelf een stabilisatie van den varkensprijs. Want dat is in de varkensteelt juist altijd de fout geweest, dat in dit bedrijf steeds eene wisseling was van ups en downs. Een geregelder toestand in het leven te roepen kan ook den consument niet deren, want het moge waar zijn, dat thans ten zijnen nadeele de door overproductie gezakte prijs omhoog gewerkt wordt, daartegenover staat, dat hij ook voor vroeger vaak voorgekomen te hooge prü zen zal worden behoed. Nadat een amendement-Lockefeer, om het varkentje voor eigen consumptie van den klei. nen man buiten de regeling te houden zonder hoofdelijke stemming was aanvaard, ging het ontwerp met 50 tegen 26 stemmen in veilige haven. De sociaal-democraten wezen deze door hen als „Planwirtschaft" aan de tegenpartij voorgehouden wet merkwaardigerwijze af. Na de Varkenswet aanvaardde de Kamer nog een tweede renteloos crediet ad 700.000 ten behoeve van den West-Frieschen groven tuinbouw. En toen brak met het gebruikelijke korte speechje van den voorzitter het reces aan, dat dezen keer zeker ruim verdiend is. De avondvergadeirngen niet medegerekend. was de Kamer in dit zittingsjaar 103 maal bijeen. Vergissen wij ons niet, dan beteekent dit een record. En bovendien bestaat dan nog de kans, dat eenigerlei buitengewone omstan digheid de heeren nog eens in het reces naar Den Haag roept. Thans nog eenige weekjes Eerste Kamer zij heeft nog een vrij omvangrijke taak en het parlementaire jaar, dat wel een jaar van cri sisregeüngen en crisismoties bij uitstek was, is ten einde. In enkele bladen werd bericht, dat de prijzen in den tuinbouw dit jaar belangrijk beter zouden zijn dan verleden jaar en dat men over den huidigen toestand zeer te vreden zijn kon. In „De Tuinderij" werd die meening ter stond als „misleidend" gekwalificeerd. In het jongste nummer van genoemd weekblad komt de redactie nog uitvoeriger op deze aangelegenheid terug; en in verband met wat wij dezer dagen over den nood in den tuinbouw schreven achten wij het van belang, dat onze lezers ook kennis nemen van de jongste prijzen-verschijn- selen in den tuinbouw, zooals „De Tuin derij" deze registreert: „De prijzen in den tuinbouw zijn dit jaar helaas absoluut onvoldoende en in de mees te gevallen zelfs ver beneden de productie kosten. De omzetcijfers der veilingen toonen dan ook in vergelijking met 1931 een ontstellen den achteruitgang. De omzet der veilingen te Loosduinen, Berkel, Delft, Veur en Rotterdam bedroeg over het tijdvak 1 Jan.15 Juni: in 1931 9.632.000 in 1932 7.271.000 een achteruitgang met 2.361.000 oftewel 25 pet. In het bijzonder de laatste 14 dagen moet de prijsdaling catastrophaal genoemd wor den. Zoo bedroeg dé omzet van de Coöp. Tuin bouwveiling te Rotterdam in het tijdvak van 115 Juni in 1931 572.000 1932 374.000 een vermindering dus met 198.000, oftewel 35 pet. De omzetten der veilingen in het West- land vertoonen eveneens een zeer sterken achteruitgang. De omzet in Poeldijk, Naald wijk, Honselersdijk, Wateringen, Westerlee en 's-Gravenzande in het tijdvak 1 Jan. 15 Juni bedroeg in 1931 3.349.000 1932 2.684.000 een vermindering dus van 665.000, oftewel ruim 20 pet. Over het tijdvak van 115 Juni echter bedroeg de prijsvermindering een nog veel hooger percentage. Zoo beliep de omzet der veiling te Poel dijk in genoemd tijdvak in 1931 320.000 1932 189.000 een achteruitgang dus van 131.000 oftewel ruim 40 pet. Wat Noord-Holland betreft spreken de omzetcijfers der veilingen wel een zeer dui delijke taal omtrent den daar heerschen- den noodtoestand. De omzet der veilingen te Broek-op-Lan- gendijfc, Noord-Scharwoude, Warmenhuizen bedroeg in het tijdvak 1 Jan.15 Juni in 1931 3.035.000 1932 1.303.000 een vermindering dus van 1.732.000 oftewel 57 pet. en dit, terwijl ook 1931 in vergelij king met 1930 reeds een achteruitgang van 15 pet. aangaf. Ondertusschen gaat de afbraak der prij zen voortdurend door. De prijs der vroege aardappelen waar op N.-Holland al zijn hoop had gevestigd bedraagt thans f 6 per 100 K.G. tegenover 12 verleden jaar. De prijs der kruisbessen bedraagt slechts 5 cent per K.G., terwijl alleen de kosten van plukken, vervoer en veilen vier cent per K.G. bedraagt. Uit het bovenstaande blijkt, dat de Ne derlandsche groenten- en fruittelers dus wel degelijk in noodtoestand verkeeren en dat, indien de Regeering geen steun ver leent, de geheele cultuur met ondergang wordt bedreigd. Uit een (elders in het nummer opgeno men) overzicht van aanvoer en omzet aan de veiling van den Noordermarktbond in Noord-Scharwoude blijkt nog, dat aldaar in April 1932 werd omgezet voor f 190.376.79, tegen f 478.375.81 in April 1931; in Mei 1932 voor f 44.370.43 tegen f 63.158.69 in Mei 1931. „Hiermee zegt de schrijver van dit overzicht is het einde bereikt van ons seizoen; ik zeg gelukkig, want het geheel maakt wel zoo'n diep treurigen indruk, dat men een zucht van verlichting slaakt als het einde is bereikt." Deze week werd ingezet met eenig be moedigend nieuws, een niet te versma den verkwikking in onzen troosteloozen tijd: De koning van België richtte via zijn minister Renkin een dapper woord tot de spreek-virtuozen in Lausanne: zij moesten eindelijk eens tot daden komen! En: Er zou een ekonomische overeenkomst tusschen Nederland, België en Luxemburg gesloten worden. Je knapte er eventjes van op als je dat las. Nog niet héél het menschdom was dus verdwaasd! Een koning durfde aan de hoogmogende heeren in Lausanne eens precies zeggen, wat ieder mensch met gezond verstand den heeren daar ginds wel in de ooren zou wil len bulderen; En: Enkele kleine Staten zouden onder el kaar eens opknappen, wat de grootmogols onzer internationale samenleving niet schijnen te vermogen ofniet willen. In vrijwel heel de wereldpers werd het plan met sympathie begroet: hier kwam weer een straaltje van onder ling vertrouwen doorbreken, hier werd een poging gewaagd, om althans een begin te maken met ordening te brengen in den chaos. Blij waren we daarmee, en we koes terden ons reeds in het zonnige straaltje vertrouwen Maar zie! Daar is een Utrechtsch or gaan, dat dit straaltje niet eens schijnt te kunnen verdragen, dat ons en onzen medemenschen dit straaltje niet eens schijnt te gunnen: de daad van België in deze landen-com- Dinatie moet al verdacht gemaakt worden, nog vóór het heele plan eigenlijk bekend is! Bedoeld blad voert allerlei bezwaren aan tegen de beraamde overeenkomst en schrijft dan: „Moet deze conventie misschien als een parallel worden beschouwd van de conven tie omtrent het Moerdijk-kanaal en is ook dit gebaar in den grond der zaak een „ma noeuvre" van de regeering, om, evenals de verkeers-politiek, thans ook de economische politiek ten opzichte van België, voor het komende tijdperk, waarin andere stroo mingen wellicht zullen gaan overheerschen, in de door haar voorgestane richting vast te leggen?" Moet zoo vragen wij op onze beurt op deze manier nu al weer terstond ieder symptoom van opkomend onderling ver trouwen vernietigd worden? Moet de vertrouwenskrisis, waaraan de wereld ten gronde gaat, met alle geweld voortduren? Tot het einde daar is!? al Er bestaan grootsche plannen om op de we reldtentoonstelling te Chicago in 1933 Neder land flink voor den dag te doen komen, bij het eeuwfeest dezer Amerikaansche wereldstad. De regeering der Vereen. Staten heeft vijf millioen dollar beschikbaar gesteld voor 't garantie- fonds en met vele andere staten is ook Ne derland uitgenoodigd zich te doen vertegen woordigen. Maarde tijden zijn slecht en de Nederlandsche regeering mag in de huidige omstandigheden niet den last op zich nemen van een kostbare representatie. Doch waar de regeering niet kan, komt het particulier initia tief te hulp. Er heeft zich een uitvoerend Co mité gevormd onder voorzitterschap van den heer Van Lookeren Campagne, welk comité met durf, energie en voortvarendheid alsook met het noodige voorzichtig beleid aan het werk is getogen. Op een persconferentie in Carlton en bij een bezoek aan de tentoonstelling „Moeder en Kind" hebben we kunnen hooren en zien wat dit co mité reeds deed, hoever het reeds gevorderd is en welke plannen het ontwierp. In overleg met het secretariaat van de Ne- derlandsch-Amerikaansche Kamer van Koop handel z(jn de plannen ontwikkeld en hierbij mocht men den moreelen steun ondervinden van de departementen van Koloniën, handel, landbouw en nijverheid. Niet alleen van de zijde van vreemdelingenverkeer, koloniaal instituut en officieele lichamen kreeg men toezegging tot medewerking, maar ook van handel en nijver heid zoodat men daarvoor zelfs een oorspron kelijk plan voor 't paviljoen moest vergrooten. Door architect Zweedijk, die ook de oorspron kelijke ontwerper is van het Nederl. paviljoen op de Intern. Koloniale Tentoonstelling te Parijs, waren twee plannen ontworpen: een modern en een in oud-Javaanschen stijl. Met 't oog op onze Koloniale beteekenis werd dit laat ste gekozen. Het paviljoen zal een oppervlakte van 9000 vierkanten Meter krijgen. Het comité heeft bedongen, le dat het ter rein gratis zal verkregen worden, 2e dat Neder landsche werklieden den bouw zullen voltrek ken en 3e. dat op Nederlandsch terrein een en tree kan geheven worden voor bepaalde onder nemingen. In een rotonde van niet minder dan 160 Me ter omtrek zal een panarama van een groot In disch landschap me cultures worden aange bracht de bekende schilder Eland die voor de Parijsche tentoonstelling de zoo bewon derde diorama's vervaardigde, liet ons zijn plan pen zien voor dit grootste panorama voor Chicago. In het centrum der rotonderzaal zal 'n copie van 'n terras van den Boroboedoer wor den opgesteld met een middellijn van 25 bij een hoogte van 8 meter. Dit panorama zal het grootste worden dat ooit vervaardigd werd. De Balineesche vorst Soekowati heeft zich bereid verklaard met een groep van zeventig dansers naar Chicago te komen. De Nederl. Scheepvaartmaatschappijen hebben alreeds toe zegging gedaan voor een belangrijke reductie bij vervoer. Maquette van 't paviljoen en ontwerp voor het panorama hebben wij op de tentoonstelling „Moeder en Kind" kunnen bewonderen. De raming der kosten is breed genomen 750.000. Het particulier initiatief ziet de mogelijkheid dit bedrag bijeen te krijgen. Moge het voorloopig uitvoerig comité met zijn be wonderenswaardig plan en zijn energiek onder nemen slagen. Zijn adres is Valkenburgerstraat 151, Amsterdam, telefoon 34342. Telkens en telkens wijzen onze gezant en consulaire vertegenwoordigers in Amerika op de noodzaak, dat Nederland, dat Nederland sche handel, industrie en toerisme van zich doen spreken in Amerika. Welnu hier is thans een prachtige gelegen heid. De plannen lijken ons sympathiek. Nog eens: mogen ze slagen! Opdracht aan drie architecten Naar wij vernemen zal het voorstel van B. en W. van Leiden aan den gemeenteraad van Lei den betreffende den stadhuisbouw luiden als volgt: Aan de architecten ir. C. J. Blaauw te Amsterdam, A. J. Kropholler te Wasse naar en ir. H. F. Mertens te Bilthoven zal worden opgedragen een plan voor den bouw van het nieuwe stadhuis te ontwerpen. Hierbij zij opgemerkt, dat de raad indertijd heeft besloten het nieuwe stadhuis te doen ver rijzen op het terrein aan de Breestraat met be houd van den ouden gevel. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag, Woensdag en Donder dag geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5