Chicago-commissie Bemhard Weiss Hoovers voorstel De overeenkomst met België Hevige tooneelen te Berlijn Inbraak te Soest Wmmi Het weer voor Zondag ZATERDAG 25 JUNI Nazi's eischen onderzoek tegen Berlijnsch politiepresident Amnestiewet aangenomen Moordenaars komen niet vrij Geen inkomens meer boven 12.000 mark Door 28 staten aanvaard Koerdenhoofdman gevangen Elly in den aschregen 107 arrestaties; eischen der nazi's Groote belangstelling, maar nog geen besliste meening Bijzondere conferentie? Levenslang op ontvoeringen De communisten betoogen De moord op Inoekai Poincaré blijft in de politiek DOODGEVALLEN Een der verdachten uit het O. L. Vrouwe-Gasthuis te Amster dam ontsnapt Anderhalf jaar niet te veel V.P.R.O. STAAT ZENDTIJD AF AAN DE A.V.R.O. Protest van de V.A.R.A. Vier valsche munters Des nachts op heeterdaad betrapt TERWIJL ZIJN MAAT SLIEP Het verdrinkingsgeval te Woerden ERNSTIG MOTOR-ONGELUK Duo-rijdster zwaar gewond HET BROEIT TE BORN Werkwillige mishandeld BRAND TE HALSTEREN Groote schuur verwoest VOORBODEN VAN EEN BURGEROORLOG? DE WERKPLAATSOPLEIDING Jaarverslag van den R.K„ Alg. Middenstandsbedrijfsraad Goede vangst Berucht inbreker gearresteerd POGING TOT DOODSLAG Drama op perron te Zwolle NOODLANDING MISLUKT Militair vlieger over den kop geslagen VERDACHT VAN BRANDSTICHTING Drie arrestaties BELEEDIGING EN OPRUIING In Berlijn-Moabit kwam het Donderdag tot ernstige ongeregeld heden. De politie-auto's vonden den weg versperd door barricades. De agenten werden met steenen gebombardeerd. Overreden en gedood Stijging der temperatuur Zachter weer, tamelijk warm en weinig regen te verwachten SLECHTE CLICHE'S Valsche bankbiljetten van f 1000 vervaardigd voor reclame doeleinden? Vier verdachten vrij BERLIJN, 24 Juni (W.B.). Afg. Dr. Freisler (nat.-socialist) heeft in den Pruisischen Land dag een voorstel ingediend, waarin verklaard wordt, dat het in de kringen der Berlijnsche recherche een openbaar geheim is, dat de Ber lijnsche politie-president, Bemhard Weiss, mede-organisator en beschermer is van Ber lijnsche speelclubs, waarbij hij geldelijk ge ïnteresseerd moet zijn en waarin hij ijverig meespeelt. Het onderzoek naar de verwijten in deze richting heeft men juist aan den Sklarek- vriend, den officier van justitie Wassmund, toevertrouwd, die zelf een ijverig bezoeker van de speelclub is (stormachtig geroep rechts: hoort, hoort). De op de hoogte zijnde rechercheurs hadden zich bereid verklaard voor een passende com missie van onderzoek uit den Landdag verkla ringen af te leggen, ook indien hun dit door de politie-autoriteiten verboden werd. De nat.-socialisten stelden de instelling van een dergelijke commissie voor, die den naam zal dragen van „Chicago-commissie Bemhard Weiss". Bovendien stellen de Nazi's voor de speelclubs te verbieden. Daar de nat.-socialisten alleen reeds over het vereischte aantal stemmen beschikken voor de instelling van een commissie van onderzoek is deze daarmee ingesteld. Zij bestaat uit 29 leden. De Pruisische Landdag heeft Vrijdag de amnestiewet tegen de stemmen van Centrum en Soc.-democraten definitie, aangenomen. Tevens werd het staatsministerie in een reso lutie verzocht, de strafvoltrekking te onder breken of op te heffen voor de strafzaken die na het in werking treden van de wet zullen worden ingesteld. Bij de rijksregeering moet gewerkt worden in de richting van eenzelfde amnestiewet. De wet wordt eeret van kracht als de staatsraad afziet van het protest, dat hij heeft aange- teekend. De aangenomen amnestie-wet is een ver zachte vorm van het eerste ontwerp. Zware misdaden tegen het leven, roof en lichamelijk letsel, landverraad e.d. worden niet geam- nestiëerd. Met 200 tegen 198 stemmen (der Nazi's) werd de invoering van een arbeidsdienstplicht ver worpen. Het communistische voorstel om door be lastingheffing alle inkomens boven 12.000 Mark onmogelijk te maken werd met de stemmen der socialisten en communisten aangenomen. Tegen stemden de Duitsch-Nationalen en andere groe pen van rechts. De Nazi's namen geen deel aan de stemming. Ook 34 afgevaardigden van het Centrum onthielden zich. PARIJS, 24 Juni. (Reuter). Volgens de „Matin" hebben gisteren 28 op de Ontwapenings-confe- rentie vertegenwoordigde staten de Amerikaan- sche delegatie medegedeeld, het Hoover-plan aan te nemen. Dinsdag of Woensdag zal het plan door den hoofd-commissie van de Conferentie worden be sproken. De Amerikaansche staatslieden te Washington Zijn zeer tevreden over het Hoover-plan. De doorvoering van het plan hangt echter voornamelijk af van Frankrijk en Japan. De onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Castle verklaarde, dat het plan zeker den weg openlaat voor onderhandelingen. Verscheidene gezanten hebben het Ministerie bezocht om den toestand te bespreken, doch de eigenlijke onderhandelingen hebben te Geneve plaats. BAGDAD, 24 Juni. (Reuter) De Koerdische sjeik Ahmed de Barzah, die langen tijd de schrik voor de landbouwers van Irak was en hun dor pen plunderde en verbrandde, is door de Turk- sche troepen gevangen genomen, nadat hij door het leger van Irak, in samenwerking met de Britsche luchtvloot, over de Turksche grens was gedreven. Omstreeks 60 onruststokers werden in ver zekerde bewaring genomen. In verschillende plaatsen van het Roergebied was het eveneens weer onrustig. Te Duisburg- Hambom werd bij een botsing tusschen poli tieke tegenstanders een Communist doodge schoten en een Hitleriaan door messteken zwaar gewond. Ook hier bedroeg het aantal arrestaties ca. 60. Te Dortmund werden 5 Nazi's ernstig ge wond en een doodgeschoten. BERLIJN, 24 Juni (W.B.) In de Duitsche hoofdstad werden gistermiddag en vannacht in totaal 107 personen, die aan pogingen tot de monstratie en politieke botsingen hadden deel genomen, gearresteerd. Veertig hunner werden op de politiebureaux vastgehouden. Van de ar restanten gaven 36 zich op als communisten. 28 als nat. socialisten en 43 als partijloos. De nat. soc. correspondent van heden acht den tijd gekomen tot „doortasten". Geëischt wordt zelfbeschermingsrecht voor de nat. socia listen, alsmede een juist doorgevoerd verbod der ocmmunistische partij en hare weer-organisaties en de afzetting van alle partijbeambten bij de politie, vooral in Pruisen. Men bericht dd. 23 dezer uit Lausanne aan het „Vad." Tot nu toe heeft, voor zoover hier te Lau sanne is waar te nemen, geen enkele regeering een besliste meening te kennen gegeven ten opzichte van het Belgisch-Nederlandsche ver drag. De belangstelling blijft zeer groot. De betrekkelijkheid van dit initiatief wordt ook nog steeds algemeen erkend. Tcoh is er een duide lijke schakeering waar te nemen in de houding der verschillende West-Europeesche mogend heden tegenover deze overeenkomst. Het is wel duidelijk, dat de beide landen hun verdrag tegen allerlei handhaving van bestaande ver dragsrechten zullen moeten verdedigen. In gesprekken kan men de bezwaren reeds hooren opperen. Aan Engerichen kant schijnt bijv. deze opvat ting te bestaan, dat het verdrag algemeen aan vaard is als regionaal verdrag. Dan zou het alleen een nieuwe en veel uitgebreider toepas sing zijn van een beginsel, dat reeds erkend is in de Scandinaafsche en Baltische clausule van allerlei handelsverdragen, waarin bijzon dere belangen tusschen de Scandinaafsche of Baltische staten onderlipg als buiten de al gemeen meestbegunstiging staande worden er kend. Als iets anders zou men te Londen ech ter een verdrag beschouwen waarbij ieder zich kan aansluiten en dat dus van verdere strek king is. Men is daar blijkbaar bevreesd, een te groote eenheid te zien ontstaan voor men weet welke positie men daar zelf tegenover kan aannemen en dat blijft onzeker, zoolang de conferentie van Ottawa niet ten einde is. Zeer speciaal houden zich de Franschen met het verdrag bezig! Niet onwaarschijnlijk zal het nog het onderwerp vormen van speciale Fransch-Belgische onderhandelingen. Het is bijv. moeilijker ten opzichte van Frankrijk denkbaar, dat het zich zou aansluiten bij de Nederlandsch-Belgische regeling, dan van een der andere West-Europeesche groote mogend heden. De tegenstand van Frankrijk kan echter te minder onoverwinnelijk zijn, daar Frankrijk zelf reeds het beginsel van speciale preferentie gepredikt heeft, toen het zijn Donau-plannen afkondigde. Deze Donau-plannen zijn ook niet verwe zenlijkbaar als men niet tevoren de Neder landsch-Belgische overeenkomst goedkeurt, daar deze beide landen zich thans daartegen zou den kunnen verzetten. Zoo groot is in het algemeen de belangstel ling, dat het niet ondenkbaar lijkt, dat het nieuwe ginsel nog het onderwerp van een bijzondere conferentie zou worde». Prsident Hoover heett het wetsonderwerp onderteèkend, waarbij ontvoeringen over de sitaatsgrenaen als „bonds"-misdrijven worden aangemerkt. Zij zullen met levenslange tucht huisstraf worden vergolden. BUENOS AIRES, 24 Juni. (Reuter) De Duit sche aviatrice Elly Beinhorn, die een vliegtocht over Zuid-Amerika maakt, moest op haar tocht van Mendoza naar Buenos Aires naar Mendoza terugkeeren, aangezien zij in haar vlucht door aschregens werd gehinderd. BERLIJN, 24 Juni (W.B.) In de wijk Neu- Koelln, kwam het gisteravond tot ernstige Communistische betoogingen. In verschillende straten verdrong zich een ontzaglijke menigte. Van tijd tot tijd hoorde men ook schoten vallen. Onmiddellijk werd een groote politiemacht gerequireerd waarna agen ten te voet en te paard de straten begonnen te zuiveren. Thans zijn op alle hoeken uit 3 man bestaan de politieposten geplaatst, terwijl ook politie auto's gereed staan. Ook in andere wijken van Berlijn vonden gisteravond herhaaldelijk bot singen tusschen politie-beambten en commu nisten plaats. O.a. had zich in de Berlinersfcrasse 'n menigte van naar schatting duizend Communisten ver zameld die ondanks de sommaties der politie weigerde uiteen te gaan. Pas nadat de beamb ten een groot aantal schoten in de lucht hadden gelost gelukte het de orde eenigermate te her stellen. TOKIO, 24 Juni. (V. D.) De leider van een geheime Japansche organisatie Tashibana, die na den moord op den Japanschen minister-pre sident Inoekai naar Moekden was gevlucht, heeft zich vrijwillig ter beschikking van de Ja pansche politie gesteld. Hij verklaarde dat hij bereid was de verant woordelijkheid voor den moord op zich te ne men. Tashibana is naar Tokio overgebracht. In tegenstelling met andersluidende geruch ten heeft Poincaré thans toch nog besloten zich bij de a.s. senaatsverkiezingen candidaat te stel len. In de omgeving van Poincaré legt men er den nadruk op dat zijn gezondheidstoestand voortreffelijk is. Hij is nog steeds druk bezig met het teboekstellen van zijn mémoires. Vrijdagmorgen, omstreeks zeven uur, is de 39-jarige timmerman N. S., bij den bouw van een nieuw gedeelte der Electrlciteitsfabrieken, te Leiden, van 19 Meter hoogte gestort en on middellijk gedood. Opnieuw werd gesproken over de uitvoering van de wettelijk geregelde werkplaatsopleiding. Gegevens werden toegezegd betreffende de re sultaten van een onderzoek, dat thans in het buitenland met betrekking tot de werkplaats opleiding wordt gehouden. Een belangrijk gedeelte van de vergadering werd gewijd aan de behandeling van het on derwerp: „De encycliek Quadragesimo Anno en het wetsontwerp tot instelling van bedrijfs- raden." Over dit onderwerp werden inleidingen ge houden door de heeren R. Dongelmans, Den Haag en Fr. v. Welie, Utrecht. De vergadering was van oordeel, dat het wetsontwerp-Verschuur zeer wel past in de ideeën, zooals die in de vijfde paragraaf van het tweede deel der encycliek Quadragesimo Anno door Z. H. den Paus zijn ontwikkeld. Bij de verdere besprekingen werd algemeen de wensch uitgesproken, dat de Kamers der Staten-Generaal ten aanzien van het genoem de wetsontwerp spoedig een gunstige beslissing zullen nemen. De rechtbank te Utrecht veroordeelde eenigen tijd geleden de twee Italianen R. en C. wegens poging tot diefstal met braak in de Middenstandsbank te Soest tot een gevange nisstraf van één jaar en zes maanden. Beide buitenlanders gingen van dit vonnis in appèl, en thans zouden zij getweeën in het bankje der beklaagden plaats nemen. Het zou echter anders loopen. R., die ziek was, ofziekte simuleerde, werd verpleegd in het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam. Kort voor de terechtzitting wist hij te ontsnappen, zoo dat zijn compagnon Donderdag alleen de be langen der firma behartigde. Tegen den vluchteling werd verstek verleend, omdat, zooals de president der Amsterdamsche rechtbank, mr. Jolles, nader toelichtte: hij in verzekerde bewaring verkeert, maarergens anders vertoeft". De beide Italianen, hoe hun werkelijke na men zijn is niet met zekerheid te zeggen, waren op valsche passen naar Nederland gekomen, nadat zij Zuid-Amerika en Australië onveilig hadden gemaakt en o.a. een inbraak in een bank te Sydney hadden gepleegd. Voorts wer den zij ervan verdacht in Heerlen te hebben ingebroken. Op 9 Januari werd het tweetal in de coupon kamer van de Middenstandsbank te Soest aan getroffen door den directeur, die een verdacht geluid had gehoord. De directeur had juist dien avond gasten en met behulp van hen werd het gevaarlijke tweetal aan de politie overgeleverd. Zij werden in het bezit van maskers en re volvers gevonden, t3rwyi in een café te Hilver sum, waar zij tydelijk vertoefden, een complete inbrekersuitrusting werd aangetroffen. C. verklaarde ter zitting, dat hy had ingebroken uit armoede, hy ipilde wat geld wegnemen om brood te koopen. Hij ontkende een raam te hebben geforceerd, haar zyn zeg gen was hy door het open W. C. raampje naar binnen geklauterd. Mr. Jolles: „En waartoe dienden de inbre- kerswerktuigen Verd.: „Dat waren geen inbrekerswerktuigen, 't waren gereedschappen om in de marmergroe ve te gebruiken." Pres.: „Ik heb bij Hilversum nog nooit mar mergroeven gezien." (vrooiykheid). De Procureur-Generaal mr. Bauduin, achtte het vonnis van de rechtbank juist gewezen. An derhalf jaar gevangenisstraf is voor deze ge vaarlijke personen niet te veel, aldus spr., hy requireerde deshalve bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. Fokker pleitte clementie en drong aan op aftrek van de voorloopige hechtenis. Arrest 30 Juni. Tusschen de A.V.R.O. en den V.P.R.O. is, naar „Het Volk" bericht, een overeenkomst getroffen, waarbij de V.P.R.O. er in toestemt, dat de A.V.R.O. gedurende drie maanden de beschik king krygt over de avondzenduren van den VB. R.O. Aan den Minister van Waterstaat is thans verzocht, aan dezen ruil van zendtyd zijn goedkeuring te hechten. De V.A.R.A. heeft per dringend telegram bij den minister bezwaar gemaakt tegen het goed keuren van dezen onderhandschen ruil. Deze omroepvereeniging stelt zich op het standpunt, dat door deze ruiling geweld zal worden aan gedaan aan den geest van het zendtüdbesluit van 15 Mei 1930. Immers, de grondslag van dit besluit is deze, dat de vier groote omroep- vereenigingen gelijkberechtigd worden geacht. De V.A.R.A. stelt zich op het standpunt, dat als de V.P.R.O. gedurende een zekeren tyd een avond wil afstaan, deze vrijkomende zendtijd geiyk moet worden verdeeld over A.V.R.O. en V.A.R.A. Men schrijft ons van de grens: Sinds geruimen tyd werden in Duitsch-Lim- burgsche grensgemeenten, o.a. te Kerkrade, valsche vyf-markstukken uitgegeven. In een winkel te Kerkrade werden in een week tyds vier valsche vijf-markstukken in ontvangst ge nomen. Thans is het de afd. valsch-geldcen- trale der politie te Aken gelukt, de valsche muntersbende aan te houden. De valsche mun ters werden midden in den nacht te Busbach by Aken op heeterdaad betrapt, toen ze zich onledig hielden met de vervaardiging van de vormen voor het valsche geld. Den volgenden nacht zou de verdere afwerking plaats hebben. Er werd een grondig onderzoek ingesteld en op valsche vyf-markstukken kon beslag wor den gelegd. Allen legden tenslotte een volle dige bekentenis af. De valsche munters beken den ook reeds eerder valsche twee-markstuk ken te hebben vervaardigd en die voorname lijk waren uitgegeven in café's, kleine winkels langs de grens. Opmerkeiyk is het, dat deze valsche marken veelal door de herbergiers en winkeliers als valsch werden herkend, doch dezen niet de politie waarschuwden. De val sche munters zyn in de gevangenis te Aken ingesloten. Ons bericht omtrent het verdrinkingsgeval te Woerden behoeft eenige aanvullng. De 64- jarige A. Vreeswyk was met zyn makker K. K. te Woerden Dinsdag op stap geweest. Beiden hebben toen reeds flink gedronken. Nadat zij den nacht in een hooiberg aan de Putkop heb ben doorgebracht, zyn zy Woensdagmorgen wederom op bezoek geweest in een herberg, waarvan zij ook eenige fleschjes jenever hebben medegenomen op den voor V. zoo noodlottigen tocht. Na eerst dicht bij Harmeien in het gras te hebben vertoefd, waar K. zijn kameraad met een touw aan een stok had vastgebonden om het afglijden van de sterke helling te voor komen, zyn ze later verderop getrokken. In den tijd, dat K. sliep, is V. te water geraakt. Twee Woerdensche agenten hebben het ïyk opge haald. Een dezer agenten ging toen aan het bureau een brancard halen (de afstand is een uur loopen). Intusschen passeerde een drie- wielige motorfiets, een demonstratiewagen van de fa. Pont, te Amersfoort, van het z.g. Go- liath-type. De bestuurder hiervan bood vrij willig aan om het lijk naar Woerden te ver voeren. Het ïyk is dus niet op een gewonen vrachtauto geladen en de brancard hoefde geen dienst te doen. naburige gebouwen afgewend, anders ware de ramp wellicht niet te overzien geweest. De brandweer van Halsteren onder leiding van den opperbrandmeester Adr. Rampart, was spoedig ter plaatse en greep met de motor spuit krachtig in, maar kon toch niets anders bereiken, dan dat het betrekkeüjk weinige ge vaar voor uitbreiding geheel voorkomen werd en moest zich overigens tot nablusschen be palen. Schuur en inhoud gingen geheel verloren. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Op het terrein van den brand, dat door de politie was afgezet, waren o.m. aanwezig de Burgemeester van Halsteren, de edelachtbare heer Mastboom, de gemeentesecretaris, de heer Bertens, en de wethouder, de heer Jonkers. Op den Leidschen straatweg, naby Marlot, werd Donderdagavond omstreeks half twaalf de 34-jarige mej. W. G. J. B., wonende in de Columbusstraat te Den Haag, van een motor rijwiel, bestuurd door haar broer, geslingerd, doordat deze, door het springen van den voor band, de macht over het stuur verloor. De Geneeskundige Dienst vervoerde mej. B., die een schedelfractuur had bekomen, in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Bij informatie werd ons medegedeeld, dat zij een rustigeri nacht heeft gehad; haar toestand is overigens onveranderd. De stemming onder de stakers van het Ju- lianakanaal begint onrustig te worden. Des nachts is een sterke wacht uitgezet terwyi overdag overal politieposten waakzaam toe zien. Woensdagavond werd de werkwillige M., wo nende te Bom, bij het huiswaarts keeren door eenige stakers aangevallen en tegen den grond geworpen, waarna men hem met vuisten en stokken mishandeld heeft. De marechaussee heeft in verband hiermee twee stakers gearres teerd, die zijn overgebracht naar Maastricht en in het huis van bewaring opgesloten. Donderdagnamiddag ongeveer zes uur is een felle brand uitgebroken in een der groote land- bouwschuren van den landbouwer C. Geers, gelegen aan den straatweg naar Tholen onder de gemeente Halsteren. Binnen slechts enkele minuten stond de ge- heele groote schuur, waarin verschillende land bouwwerktuigen en gereedschappen benevens een drietal boerenwagens waren geborgen, in lichter laaie. Door den feilen wind aangewak kerd, was er weldra van het geheele groote ge bouw niets meer te bekennen dan een rooken- de punhoop. Gelukkig was de wind van de De R. K. Alg. Middenstandsbedryfsraad lii< dezer dagen zyn jaarvergadering te Utree J onder voorzitterschap van dr. J. van Beurden Vertegenwoordigd waren de R. K. bedrijfs- raden in de meubelindustrie, in het schilders-, schoenmakers-, slagers-, en stucadoorsbedrijf. den manufacturenhandel, het burgersmeden-, loodgieters- en electro-technisch bedrijf. Y' K8m? Te Doesburg heeft de Brigadecommandant der Ryksveldwacht, Majoor Verbeek, een bui tengewoon goede vangst gedaan door de arres tatie van den beruchten inbreker B., die sinds 18 Mei j.l. weer op vrye voeten was. B. wordt verdacht van de talrijke inbra ken, die op meerdere plaatsen in den Gelder - schen Achterhoek zyn gepleegd, o.m. te Gies- beek, gemeente Angerlo, Wehl en in den afge- loopen nacht op twee plaatsen te Didam. B. bekende reeds spoedig eenige dezer inbraken te hebben gepleegd. Verschillende van inbraak afkomstige voorwerpen werden op hem aangetroffen, waaronder een voorraad plakze- zels en bankpapier. Met het bankpapier is B. echter niet gelukkig geweest, want dit be stond uit waardelooze Duitsche bankbiljetten, Vermoedeiyk heeft B. nog een mede plichtige, waarnaar wordt gezocht. Voor de Zwolsche rechtbank werd Donder dagmiddag de zaak behandeld tegen den zeven- en-twintig-jarigen G. B., schildersknecht gedo micilieerd te Zwolle, thans in voorloopige hech tenis in het Huis van Bewaring te Zwolle. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 27 Mei 1932, na kalm overleg, het voornemen heeft op gevat zun echtgenoote, G. D. S., van wien hy dien dag was gescheiden, van het leven te be- rooven. Op het perron te Zwolle is hy den 27sten Mei omstreeks één uur in den middag op haar afgegaan en heeft haar met een knip mes een diepe wonde in gelaat en hals toe gebracht. De Officier van Justitie, mr. J. C. Hermans, achtte moordaanslag bewezen en eischte een gevangenisstraf van acht jaren. De verdediger mr. J. Kapteijn, pleitte cle mentie. Uitspraak over 14 dagen. Vrijdagmorgen heeft het legervliegtuig Nr. 543 uit Soesterberg wegens defect aan den motor, een noodlanding moeten maken tusschen Hoe- dekenskerke en Kwadendamme. Door een grep pel in het terrein is het toestel by de landing over den kop geslagen en zwaar beschadigd. De beide inzittenden, de reserve-officier vlieger Houba en de leerling-vlieger Maseland bekwa men geen letsel. In samenwerking met de gemeenite-politie van Udenhout heeft de marechaussee te Tilburg als verdacht van brandstichting te Udenhout gearresteerd den makelaar J. J„ diens hand langer den loodgieter v. I., beiden uit Tiiburg, en den landbouwer J. V. te Udenhout, bericht de „Meier. Ct.". De beide laatsten zyn opge sloten in de marechausseekazerne en de eerste in het hoofdbureau van politie. De makelaar J. wordt door de Tilburgsche gemeentepolitie eveneens verdacht van brandstichting in zijn magazyn, dat eenige weken geleden des nachts in de Karrestraat afbrandde. Een jeugdige arbeider werd eenigen tyd gele den door de Amsterdaamsche rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één maand wegens opruiing en beleediging van de Konink- ïyke waardigheid. Wegens overtreding van de A.P.V. hij had biljetten aangeplakt werd hij veroordeeld tot f5.— boete subs, vyf dagen hechtenis. De man, die verstek had laten gaan, kwam van het vonnis in verzet en Vrijdag diende de zaak opnieuw voor de Vierde Kamer der Recht bank. Toen de Koningin het vorige jaar Amsterdam bezocht, hadden er eenige onbeteekenende op stootjes op den Dam plaats. De man zou ter ge legenheid van een arrestatie hebben geroepen: Voorts had hij op den muur van een perceel aan de Staalstraat biljetten aangeplakt met een teekening, die beleedigend moest worden geacht voor Prinses Juliana. Verd. gaf toe te hebben geroepen: „dood aan dien ploert", maar hy zou niet hebben geroepen „sla dood dien smeris". Het aanplakken van de biljetten gaf hij toe, maar hy ontkende de bedoeling te hebben ge had, prinses Juliana te beleedigen. De plaat was gericht tegen het crisiscomité. De teekenaar Albert Hahn Jr. betoogde aan de hand van de historie van de caricatuur, dat de teekening niet beleedigend was voor de Prinses. De Officier van Justitie, mr. Van Dullemen, eischte bekrachtiging van het verstekvonnis. De verdediger ,mr. Van Zutphen, pleitte vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging voor de tenlaste gelegde beleediging en clementie voor de opruiing. Te Wageningen is Donderdagmiddag op den Rijksstraatweg een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige schooljongens waren op een vierwieligen wagen, bespannen met een paard, geklommen. De knapen werden er door den voerman afge jaagd. De zesjarige G. v. d. Pol is toen onder een der achterwielen geraakt. De jongen liep nog een eindje weg, doch zakte daarna ineen. Per brancard werd hy naar zyn huis vervoerd, waar hy eenigen tyd later is overleden. Meer dan een week lang heeft de wind koele lucht in ons land aangevoerd, die nit het hooge Noorden afkomstig was. Ondef die omstandigheden was het niet te ver wachten, dat het weer warm zou worden en de in de vorige beschouwing uitgespro ken verwachting, dat het aan het einde der laatstverloopen week koeler weer zou wor den, is dan ook volkomen in vervulling g0' gaan. De redenen, die een week geleden golden om nog koel weer te voorspellen, zijn sedert dien tijd vervallen. Boven de Oostzee ont wikkelde zich toen lage luchtdrukkinS' waarmede een versterking van den alge' meenen Noordelijken luchtstroom over de Noordelijke helft van Europa gepaard ging' Door den hoogen druk ten Westen kon geen warme Zuidelijke luchtstroom tot West-Europa doordringen. Daardoor was de regenkans ook zoo goed als geheel afwezig- Dit is nu anders geworden. In het verr® Noordwesten is de luchtdrukking gedaald- over Z.W.- en Midden-Europa gestegen- Dientengevolge waait over het Noordelijk ste gedeelte van Europa een tamelijk krach tige en vrij warme Westelijke wind en gevolg daarvan wordt nu de koude Noorde lijke stroom naar het Oosten afgeleid. Wel dra zal warmere lucht naar ons land stroO' men en zal het weer iets milder worden- In N.W.-Europa is trouwens reeds een stij ging der temperatuur begonnen, die zich Zuid- en Oostwaarts voortplant. Op grond van deze veranderingen in deh algemeenen toestand kan men voor h0' week-einde verwachten: zachter weer doch alleen overdag tamelijk warm, geen of ze(* weinig regen, zonnig, eerst veranderlijken- later Westelijken wind. (Nadruk verboden) -'3 De rechtbank te Rotterdam heeft Donderd3^ de zaak behandeld tegen een 46-jarigen koop man en een 40-jarigen commissionnair, beiden recidivist en gedetineerd, een 40-jarigen koop man en nog een 40-jarigen koopman, die zi®j! te verantwoorden hebben gehad terzake dat na drukkers opdracht zouden hebben gegeven tot aan een fotograaf te Amsterdam en aan tW® het vervaardigen van valsche Nederlandse!^ bankbiljetten van f 1000 om deze als. echte u1 te geven. Volgens de dagvaarding zou het namaK® van de bankbiljetten hierin bestaan hebb®®' dat de fotograaf acht cliché's vervaardig®' naar een echt bankbiljet van f 1000, dat he f was ter hand gesteld door een der verdachte en dat de drukkers met die vervaardigde cliche afdrukken maakten, in kleuren en op pap1 als van echte biljetten. w De commissaris van de rijkspolitie, K. Beekhoff, wordt als eerste getuige-deskunc gehoord. Voor het natuurgetrouw namaken biljetten van f 1000 zijn zeven acht clic hé* va11 noodig. Iedere drukker, die in het bezit deze cliché's is, kan de biljetten drukp^ wanneer hij de beschikking heeft over incC van de goede kleuren en papier. Er is hier h1 groote kennis van zaken opgetreden. W3 neer de biljetten voor reclamedoeleinden ten worden gebruikt, zou een zoo ingewikkri j bewerking niet noodig zijn geweest. Dan 11 men ook het watermerk niet behoeven na Jjj bootsen. Gevaarlijk zijn deze biljetten volg® getuige niet geweest, omdat men met b3ljg, biljetten van 1000 altijd zeer voorzichtig Naar het oordeel van den clichémaber 3. W. Veger, die als deskundige wordt gelio° zyn de cliché's slecht gemaakt. >j- Onder anderen wordt nog gehoord de pa culiere detective en rechtskundig-adviseur Vischjager te Amsterdam, die nadat de tograaf bij hem was geweest lucht heeft e kregen van de zaak betreffende de val» bankbiljetten van 1000. „f Er is quaestie ontstaan, omdat de opdra® gevers tien afdrukken wenschten, terwh1 m drukkers meenden, dat één afdruk voldoe gedrukt. Vijf zagen er slechts draaglyk uit- biljetten waren met een perforator ongeldig maakt. rrhld-''' Een der verdachte zeide, volgens het „H® ejj dat de biljetten op zijn uitdrukkeiyk verla»*^ ongeldig zyn gemaakt. Een andere verd3. zeide dat de papiersnijder het initiatief vo°*ef geheele zaak heeft genomen. Die was by pij dachte gekomen met de mededeeling, dat menschen wist, die valsche biljetten konde^pt, ^Dat i •beeriyi «lin te In R< Werkten burige be medi be r.k. Een a ïoyeerde Jan hei boekje, boven a Weer Morgan blaar ge Wat z oen ze kwak ge bestelde In de 'bering, blaar di s eenvc bisatie Wy v leroyeei bieedoer blleen c bond. a< Tot r« "7 ook biteraar geg 'oestanc ben var ™as, w- "Uist dc op de in borden beceptee beid ble OOhsequ, .Hier wilden maken en dat hij nu menschen die ze wilden uitgeven. e ze wnaen uitgeven. uee Een de. drukkers, als getuige gehoord, hpf. op afbetaling een nieuwe machine ge»ge' Met deze machine is een gedeelte van de P t£>( ven vervaardigd. Een verdachte zou 1°° 9f' leen hebben beloofd, als de proeven ware11 af geleverd. Dit geld zou op draagiyke voorw den terug worden betaald. vaP Het woord was daarop aan den offlei®sgP juistie mr. E. D. H. Schutter, die van pe' is, dat het hier gaat om een complot vo° ^,ei" namaken van bankbiljetten, waaraan aUe ge dachten even schuldig zün, zoodat ze ee ïyke straf zullen moeten ontvangen. ye1" Spr. vroeg de veroordeeling van alle dachten tot vier jaar gevangenisstraf- -j v" De raadsman van de verdachten, mr- ff\cie A. van Toen, was van oordeel dat de beter zou hebben gedaan met deze za£" te laten rusten. Als er hier werkelijk een 1£jig®' baar feit is gepleegd, dan zitten de schu niet in de verdachtebank. ..„et® PI. was van oordeel dat verdachten «<P- worden vrügesproken en vroeg bovem die11 iP heffing van de preventieve hechtenis. ,cp Na re- en dupliek begaf de rehter zv0jjP raadkamer. De rechtbank, onmiddellijk wüzend, sprak de verdachten vrij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 8