STADSNIEUWS FINANCIEEL OVERZICHT ZATERDAG 25 JUNI 6 actie in Het stucadoorsbedrijf let Aanbestedingen 4 Werkkrachten te over CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK VERKEERSONGEVALLEN Gustaaf Adolf-feest te Neurenberg Besmettelijke ziekten Wierijder zwaar gewond Remmen niet in orde Rechts gaat voor Jongenswerk F ilm voor stelling „Nederlandsch Fabrikaat" Kijk uit, waar je rijdt Geslapen? Schilderij en-expositiën Kynologenclub „Kennemerland" N.V. Cultuur Mij. „Pagottan" 162 DE PASTOOR ZONDER KERK ELCK WAT WILS Trekjes No. 763 De levende aanklacht ontleenen aan de „R.K. Bouwvakarbei- J*" orgaan van den Ned. R.K. Bouwvak- "ridersbond, het volgende: *1 het conflict in het stucadoorsbedrijf is, in fcei algemeen, weinig veranderd. Ue moderne stucadoorsbond gaat onvermceid Irt onze leden in enkele plaatsen te terrori- lren, met name in Haarlem en Rotterdam. Ih de overige plaatsen is het of geheel rustig beperkt zich de actie tot eenige incidenteele evallen. Ook in Utrecht molesteert men, maar °bder eenig «succes, i Ih plaatsen als Groningen, waar de moderne J^hd de positie ten eenen male beheerscht hebben er 4 leden wordt rustig onder nieuwe voorwaarden gewerkt en wij ver ben, dat de 10 pCt. afdracht door de mo te leden nogal te wenschen overlaat. Men 'zekerde ons, dat daar voor die afdracht tkr V v ar matig wordt gevoeld, wat ons allerminst tfWondert, gegeven de halfslachtige houding socialistische organisatie. t ta Haarlem wordt op de wijze, zooals wij 6eds eerder meldden, met achtervolging door gaan, waarbij, naar men ons verzekerde, ?°eders in barensnood niet ontzien worden, «n dergelijke methode moet zich wreken en 'i> die nog een weinig menschelijk gevoel over houden heeft, moet daar toch van walgen. „In Rotterdam is de strijd eveneens buiten- oon fel. Het feit, dat stucadoors uit andere fatsen daar gaan werken, heeft de gemoe ten blijkbaar verbitterd. ^ij zouden in gemoede vragen: waarom 'Senlijk? Doen die menschen iets anders dan leden van den modernen bond, die de indi- 'dueele contracten hebben geteekend en in tal ah plaatsen zoo rustig werken, alsof er niets ah de hand is? Ja, dat is wat anders, hooren wij sommigen f^gen, want die deden dat op advies van hun °ofdbestuur. Inderdaad. De moderne leden teekenden op ?^vies van hun hoofdbestuur, leden van onzen tid, die in Rotterdam en elders werken, wer- 'eh daar onder een contract, dat door hun f8anisatie is aanvaard, tengevolge waarvan er "°or hen geen conflict is, waaruit weer £%t, dat zij er rustig kunnen gaan werken, Milder iemand te benadéelen. .Onze bond laat toch niet door den modernen °hd uitmaken waar wel of niet mag worden fevverkt? En het feit, dat de moderne bond staking proclameert, kan toch geen reden bJh om zich daarbij maar zonder meer neer leggen en te berusten in hun gebod: en hier "°rdt niet gewerkt? ...Uit deze simpele redeneering volgt onmiddel- 'ik, dat de naam van onderkruipers, dien men aah deze stucadoors wil teven en geeft, aller minst juist is! Of waren cle leden van den mo- ri'hen bond te Hilversum, waar de Federatie staking wilde proclameeren, omdat contrac- J®® ter teekening werden voorgelegd, onderkrui pers, toen zij, op advies van hun bondsvoor zitter wel teekenden? Dat de Federatie de sta- ?hg niet liet doorgaan zij had er maar één bij doet aan het feit natuurlijk niets af. vt»at de nogal radicale redacteur van het j*°Uwvak, het Federatie-orgaan, daar nog niets ah heeft vermeld, heeft ons wel verwonderd, '"kar dat verandert toch niets aan de juistheid Va*i onze redeneering. Zij, die derhalve het Nrd onderkruiper zoo gemakkelijk in den b>0hd nemen, moeten maar eens denken aan zooeven gememoreerde geval. Dat zal ont- Mhterend werken. komst de meest vérstrekkende gevolgen voor de organisatie hebben gehad, terwijl de partij ter eener zijde recht heeft op onze volledige mede werking, wanneer het er om gaat aangegane verplichtingen na te komen. Dat velen van deze geroyeerde leden nu op hun beurt alles doen om hun voormalige orga nisatie in den rug aan te vallen, betreuren wij en zij krijgen daarvan, eerder dan zij wellicht denken, spijt. Zij zien, jammer genoeg, blijk baar de diepe kern van dit conflict niet of niet voldoende en zij zullen ervaren, dat de orga nisatie, die nu onzen bond onder den voet tracht te loopen, na korten tijd datzelfde zal doen en dan met succes, met de nu, in Rotter dam blijkbaar opgerichte plaatselijke katho lieke stucadoorsverceniging, tenzij deze laatste volledig naar de pijpen van de heeren Rotter- damsche stucadoors wil dansen. De oprichters van deze katholieke vereeniging dienen te bedenken, dat met name de groote afdeelingen van den modernen bond, wanneer het naar haar meening goed is, de plaatselijke verhoudingen dermate laten spreken, dat daar aan alle andere ondergeschikt gemaakt worden. Tot welke gevolgen dat zal leiden, vooral voor de leden van de nieuwe vereeniging, behoeft niet nader aangeduid te worden. Vrijdagmorgen werd vanwege den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noordholland te Haarlem aanbesteed: het mken van dukdalven en meerpalen met bij komende werken in en langs de westelijke bin nenhaven en in het binnentoeleidingskanaal naar de Zuidersluis te IJmuiden, raming f 14300.—. Voorts werd aanbesteed; het uitvoeren van bagger werken in en en vóór de Rijkshavens op Urk en Marken. Ingekomen waren voor het eerste werk 27 biljetten voor het tweede werk 4 biljetten. Laagste inschrijfster voor het eerste werk was de N. V. Aannemingsmaatschappij Waterwerken, te Amsterdam voor f 8820 en voor het twee de werk schreef het laagst in B. P. de Groot, te Hilversum voor f 2770. ^f>at in dezen strijd tegen onzen bond met /Eerlijke middelen gestreden wordt, valt even min te ontkennen. In Rotterdam, waar leden van onzen bond Vkten uit Rotterdam zelf en uit een na rrige gemeente kwamen stucadoors met 'I*- mededeeling: „leg het werk maar neer, ook R.K. organisatie neemt deel aan de staking". Uen ander lid werd door eenige door ons ge beerde leden aangehouden, die, door vertoon uah het nog in hun bezit zijnde contributie- i°ekje, den man trachtten te 'bewerken in den ven aangegeven zin. Weer een ander lid kreeg bezoek van modern ^organiseerde stucadoors, die zeiden: „Ga er Maar gerust uit, ook uw organisatie staakt." Wat zegt men van dergelijke middelen? Dui- ®en ze er niet op, dat men zich buitengewoon Mak gevoelt en niets ongebruikt laat om het ^stelde doel te bereiken? Ih deze gevallen zit voor onze leden deze !®ering, dat ze zich van al die praatjes niets, I aar dan ook niets aantrekken. Hun houding 's eenvoudig deze: de adviezen van onze orga- Msatie opvolgen en anders niets. Wjj weten, dat ook door het bondsbestuur Royeerde leden aan deze misselijke practijken Meedoen en daarom klemt nog des te meer: .keen opvolgen wat de organisatie, dus onze °hd. adviseert. Tot royement van een aantal leden van ons ook in Rotterdam is het bondsbestuur Mteraard slechts noode overgegaan. Maar er Mas geen andere weg. Gegeven den feitelijken bstand te Rotterdam, waardoor kleur beken- ?eh van onze leden-stucadoors gebiedende eisch >s, waren disciplinaire maatregelen noodig. kist door die maatregelen moest een juiste kijk de innerlijke gesteltenis der leden verkregen "''°rden en doordat men die maatregelen niet ccepteerde, bleek precies in hoeverre men be- bleek een bondsbesluit te eerbiedigen en de Misequenties daarvan te aanvaarden. .Hier was optreden van het bondsbestuur ge ldende plicht; aarzeling zou voor de toe- Geen gunstige vooruitzichten in Zandvoort De druk der tijden laat zich in Zandvoort steeds sterker voelen, vooral, nu het uitblijven van den echten zomertijd de hulp van extra- krachten in het zomerbedrijf volkomen over bodig maakt. Het aantal ingeschreven werkloozen bedraagt tweehonderd. Een aantal, dat in vroeger jaren zelfs in den wintertijd niet bereikt werd. De minder gunstige omstandigheden doen zich vooral voelen in de bouwvakken. Het aan tal werkloozen bij het timmervak steeg deze week met dertien nieuwe slachtoffers. Nu de voorjaarswerkzaamheden in hotel en pension voorbij zijn en doordat particulieren niet dan het hoognoodige schilderwerk laten verrichten, is ook 'de werkloosheid in het schildersbedrijf weer vergroot. Het aantal werkloozen nam deze week toe met twaalf. De vooruitzichten zijn zeer donker; mocht men vroeger al eens schouderophalend spreken over werkloozen, thans grijpt de malaise wel heel diep doordat ook vaklieden, die anders ge regeld werk hadden, nu reeds maanden en maanden zonder werk zijn. KENAUPARK 26A Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.S0 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur mag worden, dat niemand deze gelegenheid, om op zoo'n aangename manier kennis te maken met de Nederlandsche industrie, voorbij zal la ten gaan, en dat zeer velen zich naar den Strandweg zullen begeven, om de films te zien. De voorstelling zal tegen tien uur aanvan gen, zoodra het voldoende donker is gewor den. Vooraf zal muziek gemaakt worden. Op Woensdag 6 Juli wordt de filmauto opge steld in Bloemendaal tegenover het Raadhuis in Overveen. Ook te Bloemendaal zijn de pro- pagandabiljetten te voren verspreid en in vele winkels kan men de bekende plakkaten zien hangen. De voorstelling zal aanvangen om kwart voor tien. Vóór het begin zal muziek ge maakt worden. Te IJmuiden en Beverwijk hebben voorstellin gen plaats op Maandag 4 en Dinsdag 5 Juli, te Beverwijk op de Mestkade. Annie Woud is door de stad Neurenberg uit- genoodigd, haar medewerking als soliste te ver- leenen op het in Augustus te geven Gustaaf Adolf-feest. In de afgeloopen week zijn in deze gemeente 5 gevallen van roodvonk en 4 gevallen van diphterie voorgevallen. Donderdagmiddag om 4 uur reed de 24-jarige schilder J. H., wonende in de Soerabajastraat in Haarlem-Noord per rijwiel uit de Spaarn- hovenstraat den Rijksstraatweg op, richting Soendaplein. Hij nam de bocht naar links niet groot, en zag toen van den anderen kant een tractor met aanhangwagen van de Shell-Petroleum Mij. aankomen. Door het geweldige gevaarte schrok hij en weifelde, met het gevolg dat hij werd aangere den en 8 Meter meegesleept. In zorgwekkenden toestand werd hij onder den auto vandaan gehaald, en na door een lid van O. D. verbonden te zijn, per ziekenauto nar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Hier bleek, dat een rib in de longen was gedrongen. De toestand van den man is levensgevaarlijk. Naar wij vernemen heeft hij echter een goe den nacht gehad en is zijn toestand iets beter dan Donderdagavond. De benzineauto, waarvan de remmen niet goed werkten, werd door de politie in beslag genomen en proces verbaal is tegen den be stuurder opgemaakt. Donderdagmiddag passeerden elkaar op den hoek van de Papentorenvest en den Harmen- jansweg een vrachtauto uit Amsterdam en een bespannen voertuig. De auto verleende geen voorrang aan rechts, waardoor een aanrijding ontstond en de auto zoo zwaar beschadigd werd dat hij moest worden' weggesleept. Tegen den autobestuurder D. uit Amsterdam is proces verbaal opgemaakt. Op de Ged. Oude Gracht reed Donderdagmid dag een driewielige bakfiets met hulpmotor, beladen met melk, eieren en flesschen pap. Voor die bakfiets, bestuurd door H., reed een jongen op .de fiets zwenkend, soms naar rechts en dan weer naar links. De vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", die een rondreis maakt door het land met films over de Nederlandsche industrie, geeft op dezen tocht in 150 verschillende plaatsen een voorstel ling in de open lucht met de speciaal daarvoor ingerichte filmauto. Door middel van strooibiljetten en plakkaten alsmede door het verzoeken aan winkeliers om Nederlandsch Fabrikaat-étalages in te richten, maakt de vereeniging nog extra propaganda voor het Nederlandsch product. Dat de voorstellingen allerwege zeer in den smaak vallen blijkt wel uit de aandacht waar mede overal de toeschouwers tot .het einde der voorstelling de belangwekkende industrieele films blijven volgen. Door eenige humoristische teekenfilmpjes wordt dit programma afgewis seld, terwijl een ingebouwde gramofoon en ver- sterkingsinstallatie het mogelijk maken door twee luidsprekers begeleidende muziek ten ge- hoore te brengen. Op Vrijdag 1 Juli wordt een dergelijke film- vertooning gegeven te Hillegom aan de Sixlaan. De Middenstands vereeniging heeft haar mede werking toegezegd voor het verspreiden van strooibiljetten en plakkaten, zoodat verwacht mag worden, dat de propaganda voor het Ne derlandsch Fabrikaat te Hillegom goede gevol gen mag hebben. De voorstelling zal te kwart voor tien aan vangen, te voren zullen eenige muzieknummers ten gehoore gebracht worden. Op Zaterdag 2 Juli wordt een dergelijke voor stelling gehouden te Zandvoort, en verwacht De conferentie te Lausanne, door velen met begrijpelijke spanning, maar door weinigen met vertrouwen tegemoet gezien, heeft deze week helaas nog niet tot definitieve resultaten kunnen leiden. Mocht men aanvankelijk nog eenige hoop koesterden dat de kloeke taal van den Engelschen premier Frankrijk tot andere gedachten zou hebben gebracht, deze week is maar al te duidelijk gebleken, dat dit land hoe gaarne ook bereid tot de oplossing van de crisis bij te dragen er niet aan denkt een streep door de rekening te halen. Terwijl Engeland blijft vasthouden aan den eisch tot volledige schrapping van alle tegenwoordige en toekomstige reparatiebetalingen, blijkt Frank rijk hoogstens tot een uitstel van eenige jaren bereid te zijn. Het meeningsverschil is dus zeer groot en heeft allerwege de vrees doen ontstaan dat deze conferentie, evenals de vorige, onver - richterzake uiteen zal gaan. Het valt natuurlijk niet te ontkennen, dat Engeland naar Fransche begrippen makkelijk praten heeft, aangezien het jaarlijksche Engel- sche belang bij de Duitsche herstelbetalingen 16 millioen bedraagt, terwijl Frankrijk liefst ge durende 37 jaar een jaarlijksche som van 359 millioen zou moeten ontvangen, nog afgezien van de rente ad 5% pCt. of meer dan 13 mil liard, ongerekend de intrest. Bovendien is men in Frankrijk nog steeds zeer bevreesd voor zijn Duitschen buurman en Herriot heeft onomwon den verklaard dat, wanneer het Duitsche Rijk met zijn machtige economische uitrusting var alle herstelbetalingen zou worden vrijgesteld, dit voor de Duitsche volkshuishouding een zooda nige verlichting zou beteekenen dat het Rijk een aanzienlijken voorsprong zou krijgen. Dit is eigenlijk des Pudels Kern. Men is in Frankrijk tenslotte te goed op de hoogte van den zwaren economischen nood waarin Duitschland ver keert, om niet in te zien dat ook bij niet-schrap ping van de reparatiebetalingen geen roode duit meer uit Duitschland in de Fransche schat kist zou worden gestort. Evenwel dit blijkt uit alles men is zeer, zeer bang voor den energieken en op industrieel gebied uitmuntend geoutilleerden erfvijand en wil niets liever dan hem zoo lang mogelijk onder zwaren druk la ten leven. Deze angst is nu kortelings nog sterk geaccentueerd door het voor buitenlandsche be grippen onbegrijpelijke besluit van den Rijks president onder pressie der nieuwe regeering genomen om het uniform-verbod weer in te trekken. Honderdduizenden Nationaa-Socialisten vertoonen zich weer in hun ditmaal militair aandoende uniformen en de noodige straatge vechten zijn er reeds het gevolg van geweest. Daar nu een Franschman evengoed weet als ieder ander, dat een in uniform gestoken Duit- scher als bij tooverslag een ander mensch wordt, de goedmoedigheid in zijn dagelijksche plunje laat zitten en mét de uniform ook weer de oude laatdunkende krijgshaftigheid terugkrijgt, is het volkomen begrijpelijk dat hij extra op zijn hoede is. Uit de gebeurtenissen te Lausanne krijgt men ook ditmaal weer zeer sterk den indruk, dat het den Franschen nog steeds niet zoozeer om de knikkers als wel om het politieke spel te doen is. Er was deze week van deze zijde dus niets dat aan de beurs gegronde verwachtingen op spoe dige beterschap kon geven en ook de algemeene toestand wijzigde zich niet ten gunste. En dit beteekent in deze tijden een verslechtering. Ook in ons land zijn er nog geen veilige voorboden van terugkeerende welvaart. Uit het meerendeel van de tot nu toe gepubliceerde industrieele jaarverslagen blijkt dat men slechts op zeer poo- vere resultaten over het afgeloopen jaar kan wijzen, terwijl ook slechts een gering vertrou wen in de toekomst wordt uitgesproken. Hoe de toestand in ons land- en tuinbouwbedrijf is mag algemeen bekend worden verondersteld. Van onze totale handelsvloot is meer dan 1/3 gedeelte opgelegd. Niet alleen kunnen deze schepen dus zelfs niet eens zonder verlies va ren, maar bovendien zijn de kosten aan het op leggen verbonden c.a. V2 millioen gulden per maand. Het aantal werkloozen in ons land be draagt op het oogenblik ongeveer 300.000, wel iswaar in vergelijking met b.v. Engeland, Duitschland en Amerika procentueel nog be trekkelijk weinig, maar niettemin toch een zware last beteekenend voor onze volkshuishou ding. De uitgaven voor werkloozen-ondersteu- ning en crisissteun worden steeds grooter en de regeering zit met de handen in het haar. Van sociaal-democratische zijde is zelfs reeds in de Tweede Kamer voorgesteld een kapitaalheffing in ééns toe te passen. Zeer terecht echter is daarop door den Minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord, dat men niet een deel van ons nationaal vermogen mag gebruiken voor jaarlijks terugkeerende uitgaven. Wanneer een heffing in ééns mogelijk was, zou ze moeten worden gebruikt om de hoog opgeloopen vlot tende schuld te verminderen en wat lucht te krijgen voor onze leeningscapaciteit, waaraan hooge eischen worden gesteld, mede in verband met de behoeften van Indië. Een heffing in ééns is echter niet mogelijk volgens den Minister. Het zou een economische zelfmoord beteekenen omdat velen stukken zouden moeten verkoopen, die in waarde sterk gedaald zijn. En, voegde de Minister er aan toe, zij zouden dit moeten doen, vóórdat er gelegenheid tot koersherstel is geweest. Deze laatste argumenten lijken ons echter niet bijzonder sterk. Tot een kapitaal heffing gaat men natuurlijk slechts in het al leruiterste noodgeval over, d.w.z. wanneer de toestand zoodanig zou zijn, dat de regeering op geen enkele andere wijze geld zou kunnen ver krijgen. Het is echter duidelijk dat wanneer de tijden zóó slecht zijn dat kapitaalheffing als uiterste noodmaatregel moet worden toegepast, de effecten laag staan en men zich dan in het algemeen belang het koersverlies zou moeten ge troosten. En wanneer de crisistijd voorbij is en de koersen hebben zich weer hersteld, dan is kapitaalheffing niet meer noodig. Wij willen hiermede echter in het geheel niet beweren voorstander van een zoo draconischen maatregel als kapitaalsconfiscatie te zijn. En terecht zal de Regeering zich wel tienmaal bedenken al vorens een zoo uiterst gevaarlijken en hatelij- ken maatregel toe te passen. Trouwens in geen enkel land heeft men nog tot een dergelijken noodsprong zijn toevlucht genomen. Rg. BIJ DARMTRAAGHEID, lever- en galziekten, vet zucht en jicht, maag- en darmcatarrh, gezwellen aan den dikkedarmwand, ziekteverschijnselen aan den endeldarm verwijdert het natuurlijke „Franz- Josef"-bitterwater opstoppingen in de organen van den onderbuik vlug en pijnloos. Bij Apoth en Drog. Op een ongelukkig oogenblik ontstond er een aanrijding. 100 L. melk, 50 eieren en 10 flesschen pap gingen hierbij verloren, terwijl de bakfiets en een verlichtingspaal beschadigd werden. Proces verbaal is tegen den onvoorzichtigen jongen door de politie opgemaakt. Donderdagmiddag half twee kwam een auto, bestuurd door den chauffeur K. uit Wassenaar, van den Wagenweg in de richting Plein. Door onbekendheid met den toestand ter plaatse reed de chauffelur tegen een lantaarnpaal op den vluchtheuvel. De paal werd vernield en de auto zoodanig beschadigd, dat hij weggesleept moest worden. Proces verbaal is opgemaakt. Donderdagmiddag liep de 48-jarige handelsrei ziger van L. uit Den Haag van het Frans Hals plein den Schoterweg over. Van het Frans Halsplein kwam een auto, waarvan de bestuurder den man niet opmerkte, zoodat deze laatste werd aangereden en een wiel tegen zijn rechterzijde kreeg. Na door een lid van den O. D. te zijn ver bonden, kon de man zijn weg vervolgen. Proces verbaal tegen den autobestuurder is opgemaakt. In de Kunstzalen Reeker, Wagenweg Bij Reeker wordt, in de benedenzaal, een tentoonstelling gehouden der werken (schilde rijen en ook teekeningen) van D. v. d. Zweep en J. Pennings. Beide exposanten brengen bescheiden kunst; zij bereikten geen bepaalde „hoogten". Er is echter in dit oeuvre genoeg te waardeeren en een bezoek is zeker loonend. Van der Zweep's schilderijen zijn nogal onge lijk van waarde. Naast een portret van de moeder der schilders, dat bijna slecht moet ge noemd worden en dat men alleen om het ge kozen onderwerp kan waardeeren, zagen we enkele andere portretten, waaronder dat van den schilder zélf, die beter zijn, al moeten we nog eerst even wennen aan de wijze van sty- leeren, etc. Er is een schilderij, voorstellende twee witte paarden en een zwart exemplaar, in bijzondere en fraaie groepeering. Ook de kleurgeving doet aangenaam aan. De teekening echter is weer van een wat eigenaardigen stijl. No. 6: „Meisje", deed ons denken aan zoo'n simpel, doch zeer zuiver, sensitief gedichtje van Gorter. Het „Stilleven met viool" frappeert door het weldoend religieus fragmentje. We hebben in dezen schilder voldoende kwa liteiten ontdekt en een eigenaardige toch be koorlijke oorspronkelijkheid, dat we hem, bij een positiever eigen „geluid", een „excelsior" durven voorspellen. Van Pennings zagen we diverse bloeme- schilderjjtjes, klein-kunst, zonder pretentie, niet van bijzondere waarde, maar dikwijls aar dig en lieftallig, b.v. 42: „Duizendschoonen". We troffen een goed „Vrouwenportret" van hem aan, met een rake expressie (43), voorts bewon derden we de zuivere schildérsuiting van de twee goud-renetten, waarvan de stofuitdrukking treffend is. Enkele andere werkjes zijn wat on beduidend te noemen. In de bovenzaal van Reeker is thans hoe sympathiek! een permanente tentoonstelling ingericht van de werken van schilders uit Haar lem en omstreken. Deze expositie is inderdaad belangrijker dan de hierboven besprokene. Een heerlijk Tulpen-stilleven van Jan Visser, den diepzinnigen schilder, een waardevolle appelen-schildering van mej. Josselin de Jong, van edelen toon, brengen ons reeds dadelijk in dankbare stemming. Uit het „Stilleven" van Wesseling proeven we vooral de schildersvreugd van den schepper, wien het gelukte iets heel verdienstelijks te brengen in dit genre. Het recente doek is mooi van kleur en toon, mooier o.i. dan van vormgeving. Huysser is er vertegenwoordigd met een zon nig, Oostersch stadsgezicht. Aren's „Voorlaars- bloei" is meer frisch en fraai dan diep en in elk geval van attractie. Van der Weiden bracht een geestige Micky Mouse'-scène, niet onaardig. We noteerden nog van Boot „De danseres", een prachtigeaquarel; van Stern „Koppende paarden", een kunstig stukje werk; voorts een glanzend kinderkopje, getiteld „Keesje", van S. de Heer. Tine Honig, Ant. Pieck en meer kun stenaars van naam zijn aanwezig ter blijvende expositie, die in onderdeelen steeds wisselen zal. Even willen we in 't bijzonder vermelden het uitstekende schilderij van L. Schutte: „Ween- sche Conditorei". Compositie en houdingen der figuranten zijn zóó aardig en levenswaar, dat we niet anders dan met voldoening het doek beschouwen. De toon, alhoewel zeer goed, had ter verhooging van het effect, wellicht iets feller kunnen zijn. De volgende expositie bij Reeker zal, naar we vernamen, het teeken en schilderwerk betreffen van onzen Herman Moerkerk. K. de H. Zondag 24 Juli, des middags 2 uur, zal bo vengenoemde vereeniging haar 2e clubmatch houden in „Boekenrode". Op deze match zal de „Roest Beker" weder worden uitgeloofd voor den besten hond, terwijl verder een groot aan tal eere- en gewone prijzen beschikbaar zijn gesteld. Sluiting der inschrijving is bepaald op 16 Juli, terwijl als keurmeester zal optreden de heer G. Krebs. In de jaarlijksche Algemeene Vergadering van aandeelhouders der N. V. Cultuur Maat schappij „Pagottan" te Bloemendaal, werden de Balans per 31 December 1931 met Verlies- en Winstrekening over 1931 met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer L. Kuiper, als commissaris aan de beurt van aftreden, werd herkozen. De Directeur deelde ter vergadering nog mede; dat de campagne dit jaar geopend is op 27 Mei j.l. Volgens telegrafisch bericht, waren de weersomstandigheden niet gunstig, n.l. te veel regen. Het rietproduct is nagenoeg gelijk aan dat van het vorige jaar, het rendement echter hooger. De totale suikerproductie wordt getaxeerd op ruim f 200.000 Q. kristal. Ze heet Johanna. Dat mag ik wel verklappen. Er zijn zooveel dames en meisjes die Johanna heeten. En ze is huishoudster bij een Pastoor. Die zijn er ook veel. En je hebt er vlugge onder en langzame, dikke en dunne, aange name en onaangename, zwarte en blonde en grijze, juist als onder alle andere soorten van menschen. Of deze Johanna zwart of al grijs is, mag ik niet zeggen. Maar vlug is ze. Als de kippen is zij erbij geweest. En of! Ze zag een kansje op die reuze-bruiloft. Ze wipte er binnen (zoo'n pastorie-Johanna mag veel doen!) zeide ja, echt waar een veTsje op en sloeg aan het collecteeren. En met succes, dat beloof ik u. Ze was onweerstaanbaar. Ze moesten er allemaal aan gelooven. Dat is het verhaal. En nu het lesje, dat wij er uit trekken moeten: Ik ben ervan overtuigd, dat het honderden guldens, misschien wel duizenden zou schelen, als bij alle Roomsche feestpartijen er steeds een vurig geloovend (hoe sterker ons geloof, hoe meer actie) propa gandist, hetzij man of vrouw, jongen of meisje, gevonden werd, die de moed had en de moeite wilde doen om eens de aandacht te vestigen op een of ander goed werk. Het behoeft niet altijd dit Missiehuis te zijn. Ik kan de zon in het water zien schijnen. Maar, natuurlijk, hoe vaker ge om Pater Liefhebber denkt, hoe liever Het is slechts een kwestie van een beetje moed. De feestvierenden zijn gewoonlijk in een goede stemming. En als alle Roomsche feest vierenden sleets bij zoo'n gelegenheid één dub beltje gaven voor een of ander goed doel. wat een mooi kapitaaltje zou dat per jaar opbren gen! Hoeveel duizenden maken per jaar niet eens of meermalen een pretje mee en zouden er werkelijk niets van voelen, als zij op zoo'n dag, zoo'n middag, zoo'n avondje een enkel dub beltje offerden. Er zijn toch oprechte Roomschen genoeg! Waarom vergeten zij zoo iets dan» bijna altijd, kom. Een beetje durf. Ondanks een of andere zuurpruim van het „vijftig.enkcle-centen-per- iaar-geloof", met nog twee of drie voor de feestdagen. FATHER LEFEBER. St Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Maandag a.s., 27 Juli, is een gewichtige dag voor den pastoor zonder kerk, n.l. de feestdag van Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bij stand. de dierbare Patronesse zijner nieuwe toe komstige parochiekerk in Santpoort. U begrijpt wel, geachte lezers en lezeressen, dat deze dic tum, ons eerste patroonsfeest, niet ongemerkt voor den bouwpastoor voorbij mag gaan. We zullen op dien dag de H. Mis opdragen ter eere van de Lieve Hemelsche Moeder, opdat we door haar voorspraak Gods zegen over onze zware en moeilijke taak mogen verkrijgen en behou den, terwijl wij in ons Memento bijzonder zullen insluiten al onze edele weldoeners en weldoen sters, die tot nu toe met hun giften en gaven, al zijn deze nog zoo klein en gering, een steen tje hebben bijgedragen voor den schoonen Ma- riatempel in Santpoort. Wat een vreugde zou het zijn, wanneer we ons Patroonsfeest te midden van onze dierbare pa rochianen konden vieren! Maarwe zijn nog niet in het beloofde land. De bouw der Maria- kerk vordert langzaam en soms vraagt de bouw pastoor, hoe het mogelijk is, dat het werk op den vastgestelden termijn zal worden opgele verd. We zullen echter ons geduld niet verliezen. Wie stuurt er a.s. Maandag, op ons titelfeest, een steentje ter eere van O. L. Vrouw van Al tijddurenden Bijstand? De zorgen zijn zoo groot, en de bijdragen komen maar zeer schraal bin nen. Hebt ge Maria niets te vragen, haar te bedanken, een bewijs van erkentelijkheid haar te geven? Toont dit nu eens door een daad. Zij zal u ongetwijfeld overvloedig beloonen. Maandag worde een offerdag! De pastoor zonder kerk A. F. J. Goossens, pr. Zusterhuis „St. Catharina", Rijksstraatweg 367, Haarlem (Noord). Gironummer 52458. P.s. De maandelijksche vergadering onzer ze- latricen zal worden gehouden op Donderdag 30 Juni, 's avonds te half negen. Ue officier van justitie keek nogal streng...... 't was toch maar 'n alledaagsch gevalletje tah mishandeling, waarover de pers alléén in ^Zonderheden treedt als er op zoo'n recht- Lahk-(jag niks anders van eenige beteekenis te Schrijven valt. "C>eze beklaagde" stond de officier lang- ^am op „staat nu reeds voor de vierde maal e6ens mishandeling terechtHij is 'n bui- nu§ewoon driftig man, die bij de minste aan ging direct opvliegt en z'n vuisten gebruikt. eliswaar is ook ditmaal het geval niet van Mk, Set stige aard, doch ik acht het niettemin nood elijk, dat hier een gevoelige straf wordt op- egdbeklaagde is een bijna voortdurend vavaar voor zijn omgeving en de vrees is lang *®t denkbeeldig, dat zijn opvliegend karakter ly *1 een volgende maal op zóódanige wijze zal eh, dat dit voor de betrokkenen veel ernsti- j>er gevolgen zal hebben dan tot nu toe het ^,al was rh de officier eischte de maximum-straf, ^ïlanus Klipper werd even wit om z'n neus... erg had de officier van justitie 't nog nooit 'm gemaakt. beklaagde nog iets te zeggen had, vroeg .President. tiii ahus moest eerst even die zware eisch weg. 'kken. °en stond ie op en zei heesch: ylk doe genoeg me best, edelachtbareas ^at niet deedan stond 'k hier zoowat Ml, wekenik b e n nou eenmaal driftig •fcéhsch heb z'n eige niet gemaaktme hande zitte los an me lijf, dat weet 'ken 'k timmer d'r op los voor ik 't zelf weet soms... En dan de omstandigheden thuisme vrouw al vroeg verlorenen 'n dochtertje van vijf tien, dat voor 't huishouwe staaten 'n zie kelijk jongetje Hier moest Manus even 'n snik verbijten.' zei nóg 'n paar woorden De president gaf 'm weer es 'n vaderlijke vermaningen uit diens woorden kon Ma nus wel ongeveer opmaken, dat de uitspraak vermoedelijk nog wel zoo meevallenvoor de laatste keer dan Voor de laatste keer? Met 'n zuur glimlachje gaf ie zich zelf 't antwoord al. En liep door de stegen en stratenzonder de menschen te zien, of iets te hooren van 't stadslawaai. Want dit rechtszaakje had 'm weer heele- maal uit 't leven van thans gesmeten. Niet om 't geval zelfdie boete, daar kwam ie wel weer overheenen 'n recidi vist was ie tóch eenmaaldat was niet meer te veranderen. Maar 't had 'm weer zoo onbarmhartig naar 't verleden gegooid En vreeselijk hard klonken nu z'n eigen woorden hem weer in de ooren: en 'n ziekelijk jongetje En hij had 't toch maar héél zacht gezegd daar. Maar nu bleven die woorden in z'n kop bonkenals schreeuwen. Bij elke rechtszaak had ie dat zoo gevoeld... maar 't leek nu toch erger dan vroeger. Automatisch ging ie 't perron opzocht 't lokaaltje, dat 'm naar z'n dorp zou terug brengen. Z'n dorp Waar iedereen 't wist. En hoe dichter hij 't naderdehoe be nauwder 't hem werd. Twintig maal had ie al geprobeerd werk te vinden in de stadom maar weg te komen van de plaatsom maar weg te komen van de plaats, waar allen de oorzaak kenden van Gijsje's kreupelheid Maar z'n handen stonden naar landarbeid.. O, jahij voelde 't telkens weer zoo wreedals ie 'n enkele maal met 't ventje door 't dorp liep Dan keek iedereen van Gijsje naar hem en van hem naar Gijsje, die met zooveel moeite 't eene beentje achter zich aansleepte't half lamme beentje, dat door zijn schuld door zijn vervloekte drift Hij wilde zich wat verstrooien door naar de landerijen te'kijkenen de koeien, de paar den, de varkens met hun komiek wroetende jongen. Maar z'n dag was weer verknoeiden daar dee-je niks tegen. En ontstellend duidelijk zag ie 't hééle ge val zich weer afspelen't geval van enkele secondendat ie Gijsje in razende drift- vlamming had beetgepakt en tegen de schut ting van z'n erf gesmetenwaar 't kereltje met 'n voor altijd geknauwd heup-beentje was blijven liggen. Maanden lang hadden de kwajongens hem nagescholden voor kinderbeulde grooteren hadden alleen maar gekekengekeken gekekenze waren bang voor Manus En iedere dag opnieuw zag ie z'n kind als 'n levende aanklacht Dit maakte hem dol somsen dan had ie 'n hevige drang, om de boel in elkaar te trappen of stuk te gooienmoest 't vleesch van z'n handen kapot knijpen om niet tot da den over te gaanDe minste toespeling was voldoende, om z'n vuist op te heffenen zoo had ie alweer 'n paar keer met de straf rechter te doen gehad. Op andere tijden weer was Manus zacht als 'n lamwant er zat 'n goed hart in toch dan deed ie alles, om 't Sientje, z'n dochter, en vooral Gijsje zoo prettig mogelijk te maken Dan haalde hij lekkertjes voor 'm en knutselde allerlei speeltuig van ouwe plankjes en doozen, of 'n verloopen klokje. En zoo vlogen of kropen de wisselende dagen. En Gijs kwam in de schoolvrije leeftijd. 'n Klein, doorschijnend ventje was 't voor weinig of niets geschikt. Hij had de kwaal van z'n moeder'n paar keer al es wat bloed kwijt geraakt Toch wou ie graag aan 't verdienen gaan dacht aan latere jaren...... want hij was nogal filosofisch aangelegdzoo vanzelf was dat gekomen door de eenzame uren. En op 'n mooie morgen in de lente ging Gijs naar stad met 'n mand bloemenhij had altijd van bloemen gehouden. Z'n vader en z'n zuster hadden 't zoo lang mogelijk tegen gehouden, dat Gijs met bloemen ging venten, zoo alleen de stad inmaar de jongen hield niet ophij wou geen leeg- looper worden en de buitenlucht was goed voor 'm Die eerste dag bracht 'n bemoedigend resul taatWel was de jongen erg moe, maar daar liet ie niks van merken. En zoo gaandewg kwam Gijs in z'n klantjes. Hij was vriendelijk, overvrpeg niet en keek niet leelijk als ie werd weggestuurd. Er was ook medelijden bij de menschen van de stad, al deed de jongen nooit de minste poging om 't daarop aan te leggen. Men zag in hem 'n stukje noodlot, dat voort geholpen moest worden in 't moeilijke leven. en aan z'n onnatuurlijk blosje op de juk- beenenen z'n verdacht kuchje bemerkte men al gauw, dat hij er één wasvan de duizenden. De goedhartigsten vroegen wel es aan 'm, hoe 't nou gingen dan schokte Gijs maar es met z'n hooge schouders „As 'k nou voor 'n maand of zes naar 't sana torium kon" zei-die dan, met groot verlan gen in z'n donkere oogen„dan zou ik wel opknappenen ik sta ook op de lijst jaik sta op de lijstmaar nog lang niet an de beurt, hèik sta nog op honderd-drie. en-zeventig't kan nog wel 'n paar jaar durend'r is geen geld genoegen mis schien zal 't met mijn wel gaannet as met de bloemen hieru begrijpt me wel Eén keer werd Gijs kwaad. Toen deed er 'n norsc'ne meneer openen die beet hem toe: „Donder op! Ik koop niet van schorem!" Gijs werd spierwitsmeet z'n mand neer en Maar toen bedacht ie zich opeensbeet op z'n lippen en nam z'n mand weer op „Nee" zei Gijs tot zich zelf„Dat mag nietwant En hij dacht aan vader. En werd bang Toch moest Gijs nog één keer zooiets mee makenen dan veel erger. Dat was op 'n avond, dat vader, die de heele dag alweer zoo somber en mopperig was ge weest om 'k weet niet wat, opeens naar Sientje vloog, en 't meisje in woede-uitbarsting vast greepOm 'n brutaal, ondoordacht gezegde was 't, waarop Manus onmiddellijk vlam vatte. Z'n vuist ging omhoog, om er op los te beuken, maar Sientje wist hem nog juist bijtijds te ontglippen en lachte hem uit't was meer zenuwen dan opzetmaar Manus werd er razend omgreep haar opnieuwen zou haar eenige meters verder gekwakt hebben als Gijs hem niet op z'n nek was gesprongen niemand begreep later, hoe 't ventje dat moest hebben klaargespeeld. De jongen had 'n mes in z'n handen, waarmee hij juist aan wat over gebleven bloemen zat te werkenen blinde lings, onder 't uitstooten van gillende kreten, sloeg en stompte en hakte hütot z'n vader slap in 'n hoek kwam te hangenen Gijs zelf in 'n vreeselijke hoestkramp lag. Zoo'n geval van 'n paar seconden weer. Het gelaat van Manus was voor altijd ge schonden. Maar bij deze gebeurtenis bleef 't Toen Gijs later huilend om vergiffenis vroeg, zei z'n vader„Dit most nog gebeuren, jon genwe zijn nou kietLaten we nou, om zoo te zeggen, plechtig afspreken, dat er nooitnooit Verder kwam Manus niet En wat Manus vroeger haast niet durmc dat deed ie nou heel gewoon. Hij liep met z'n jongen door 't dorp met 'n blij, tevreden ge zichter was meer liefde, meer vertrouwe lijkheid, meer innigheid. En als Manus weer es driftig werddan gingen maar even z'n tanden op elkaaren dan prevelde hij ietsen 't was weer over. De president van de rechtbank heeft 'm later niet meer hoeven vermanen. We zijn weer in de dagen, dat zoowat alle plaatsen van ons land 'n beurt krijgen met de bloempjes-verkoop voor „Herwonnen Levens kracht". Als u geen lust hebt zoo'n bloempje te nemen kan er eigenlijk nog wel 'n reden voor be staan? och, denk dan eventjes, héél eventjes aan 't witte bloemen-ventertje. Hij staat nog op „honderd drie en zeven tig"en hoopt nogals die vele, vele anderen. Die er misschien nog erger aan toe zijn, G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9