CHRISTUS' TRIOMFTOCHT TE DUBLIN Zegening op de O'Connell brug RELLETJES TE ANTWERPEN f Ongekende geestdrift Koning van Siam geeft toe Het nieuws van heden Zware brand te Mechelen Centrale Bank van Chili weer onafhankelijk DE DUITSCHERS ONTGOOCHELD Over Engelands gedraai te Lausanne Bij de betooging van de Fraternelles DE DAROMETER Maandag 27 juni 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL.13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi| vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18110 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per fossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voorde kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Plechtige processie door ruim eert millioen deelnemers bijgewoond Z.H. Paus Pius XI zegent de wereld De Legaat spreekt De processie Z. H. Paus Pius XI Door de radio vereenigd VAN HET EUCHARISTISCH CONGRES tmxiM De O'Connell-brug, waar de laatste zegen met het Allerheiligste werd gegeven als slot van de Processie en van het Congres. Het Weer, inininii Wanklank Hij wordt constitutioneel vorst Italiaansch memorandum DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Geen stap verder Amerikanen werken voort De Vlamingen wierpen met eieren, blauwsel en rood poeder De politie voorkwam erger Van Cauwelaert Hoe de opening verliep d ez® be- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT if e^: DUBLIN, 26 Juni (Eigen Tel.) De laat- dag van het Eucharistisch Congres is een lanspunt geworden. Wij overdrijven niet, wan neer we het aantal deelnemers op een mil joen schatten. De drukte in de stad was niec Alleen overweldigend, doch eenvoudig onmen selijk te noemen. Het gevolg was dan ook dat de ziekenauto's druk werk kregen. Het tramverkeer kreeg niet de minste kans en werd dan ook in den namiddag stopgezet, fcoodat duizenden en duizenden te voet naai het Phoenix-park trokken want ook de taxi's Van Dublin werden tot de laatste in beslag ge komen. Deze taxi's en de particuliere auto's *eden in een onafgebroken viervoudige file naar Tiet middelpunt, dat nog altijd het Phoenix-park is. Dg chauffeurs profiteeren van de gelegen heid door een Pond te vragen voor een rit, die Th normale omstandigheden zes chilling kost. De sluitingsmis is geworden, wat ervan ver dacht werd: een grootsche demonstratie van ge- loof en godsvrucht. Op de grasvlakten voor het hoofdaltaar lag een onafzienbare menigte neer geknield, die in eerbiedige aandacht de voltrek- hing van het Heilig Offer volgde. Een oogen- hlik betrok de lucht en vreesde men, dat de dag hiet zonder regenbuien zou voorbij gaan, doch tpoed'ig klaarde het weer op. Na het evangelie hield de Kardinaal-Legaat ten toespraak, die door luidsprekers werd ver sterkt en voor iedereen verstaanbaar was, ook *oor hen die anderhalf uur ver verwijderd wa- *en. De feestviering, aldus de Kardinaal, zal haar toppunt binnen enkele oogenblikken bereiken, Wanneer Christus op het altaar neer zal dalen °hi onder ons aanwezig te zijn en triomfante- hik te worden rondgedragen, om de hulde in 'Ontvangst te nemen van de ontelbaren. Onder Ons werd heden een veelheid van genaden ge bracht. Wid zal zeggen «hoeveel geestelijke en tijdelijke gunsten God vandaag voor U bereidt? Toornt dus met een hart vol liefde, open uw hart, opdat het de hemelsche gaven ontvangen kan, die God U geven zal." Daarna spoorde de Legaat zijn hoorders aan tot een veelvuldige communie en tot grooten dank, omdat zij het congres hebben mcgen bijwonen op het eiland van den grooten pro leet Sint Patrick. Nog sprak de Kardinaal een opwekkend woord om de hoorders aan te spo teen zich zelf met hun gezinnen toe te wijden aan het H. Hart. Tijdens de H. Mis weerklonk fraai gezang. Na de H. Mis was er gelegenheid voor ae geestelijken om een collatie te nemen in de tenten op het veld der militaire school ach ter het altaar. Daarna begon de opstelling van de processie, doch het duurde ruim een uur Voor het eerste gedeelte van den weg was afge bet door politie, gewapende soldaten en pad vinders. Overal in het park weerklonken ge- tangen, die door luidsprekers werden verder Bedragen. Door een vernuftig systeem bracnt dien een luidspreker tot zwijgen, telkens als het Allerheiligste voorbij kwam. En zoo zette de grootsche processie in, waaraan wij hieron der een aparte beschrijving wijden. Tenslotte sprak de Kardinaal een kort af scheidswoord, waama het Te Deum werd ge- tongen, terwijl de menigte op de knieën zonk. Over de hoofden der honderdduizenden schal de de zang over de O' Connell-brug en de om- hggende straten. Toen werd na den Pauselijken Zegen, door den Kardinaal-Legaat gegeven, het Allerhei ligste teruggebracht naar de Kathedraal en de bienigte verspreidde zich ordelijk nadat de af zetting door de politie was opgeheven. Tot laat in den avond heersehte nog een °vergroote drukte in de stad. In den loop van den dag vernamen we nog dat de Kindermis van Zaterdag werd bijge woond door De Valera, die zijn dochtertje aan de hand leidde. DUBLIN, 26 Juni. (Eig tel.). De laatste dag v&h het Eucharistisch congres! De groote dag ^ah de Sacramentsprocessie! De onvergetelijke Dür.1 Van het altaar in het Phoenixpark naar het ahaar op de O'Connell-brug, dat was de weg Vah het Allerheiligste. Een ontzagwekkende Wijding lag over de hoofdstad van Ierland. De Geestdrift die de geheele congresweek in een °orloopenden jubel was uitgebarsten, is van- aag verstild en verheerlijkt tot een innerlijke aht van liefde, die zich in de oogen der hon- erdduizenden manifesteert. De bonte kleuren der vlaggen aan de huizen, de uitpuilende men- schenmassa's uit de ramen, op bordessen, trap pen en daken, de feestelijke versieringen der gevels, het groen en de bloementooi op de O'Connell-brug en daarboven de stralende he mel Gods.... ziedaar de omlijsting van den langen, langen stoet, waarin het Allerheiligste als het fonkelend middelpunt werd gedragen. Een ontroerende stilte viel plotseling over de onafzienbare massa in het Phoenix-park, toen de Kardinaal-Legaat zijn gewijde handen sloeg om den voet van de monstrans en onder bel gerinkel en gezang van de trappen daalde om de processie aan te vangen, die pas omstreeks 6 uur zou eindigen. Zooveel als mogelijk was had de kop van den stoet zich reeds opgesteld. Voorop ruiters met banieren, gevolgd door een groep mannen, die kruisen droegen, daarna een groep van eerw. broeders, een koor en een groep reguliere en seculiere geestelijken. Daarna een koor van priesters en een groep leden van het metropoli- taan kapittel. Allen in gebed en gezang voort schrijdend door een dichte massa van geloovi- gen, die de straten en pleinen tot in alle hoeken vulden en den indruk wekten, alsof de geheele katholieke wereld in Dublin was samenge stroomd om getuige te zijn van dezen hemel- schen tocht. Een groep van toortsdragers gaf den stoet een bijzonder accent en bereidde reeds de aan dacht voor het hoofdmoment der processie. De wierookvaten slingerden rustig en regelmatig en blonken in de zon en verspreidden lichte wolkjes en den diepen geur van onzen kerken. Een militaire garde reed links en rechts en on der een stralend baldakijn van goud, zilver en helder wit schreed de Kardinaal-Legaat, den God van Hemel en Aarde, den Christus Eucha- risticus in de nederig-witte Hostie voor zich uit dragend. De hoofden bogen zich links en rechts op de straat, in de huizen, op de daken en bordessen; een zee van menschen zonk op de knieën en aanbad den Schepper, den God van Liefde en Vrede. Hier in Dublin en men ont komt niet aan de opdringende gedachte! blijkt helder en eenvoudig, hoe de liefde alleen ons allen redden kan. Daar deint rustig en simpel in de handen van den nederigen die naar Gods, den grooten Kardinaal-Legaat, de monstrans met de blanke Hostieen ver van hier weten wij oorlogsgevaar en bedrog onder broeders; weten wij liefdeloosheid en onrecht vaardigheid, machtswellust in het openbare en het sociale leven, ellende en armoede en crisis en de wanhopige conferenties der staatslieden. En hier? Hier trekken de honderdduizenden tusschen weer honderdduizenden op in vrede en liefde om God te aanbidden in zijn Heilig Sa crament. Hier stroomt een vloed van gebed en dank, een vloed die zijn bedding niet vinden kan omdat hij te groot en te geweldig is en die daarom langs vele wegen zich vertakt in de straten van Dublin om weer aan te zwellen bij het eindpunt, de O'Connell-brug en daar uit te stroomen in de zee der volledige aanbidding van het Lam. En overal, langs alle zijrivieren van dien stroom staan menschen, menschen, en overal straalt het licht en ruischen de gebeden en gezangen. Het is een wonderlijk schouwspel ook voor den katholiek, die honderd processies zag, want dit is onbeschrijfelijk, dit lijkt een wonder De H. Hostie onder het baldakijnen daar achter één voor één de Kardinalen met hun gevolg, de Aartsbisschoppen en Bisschoppen, de leden van het permanent comité in groepen van vier, prelaten en ministers, staatslieden en de rechterlijke macht met andere autoriteiten, buitenlandsche ministers en gezanten, consuls enz. Dan weder een zangkoor. Daarna talrijke vereenigingen en corporaties uit Dublin en ver daarbuiten; vertegenwoordigsters van vrouwen corporaties en meisjesvereenigingen; een vrou wen- en meisjes-koor en onder al deze vrouwen en meisjes onze Hollandsche meisjes van de Ka tholieke Jeugdvereeniging en De Graal in hun kleurig uniform en hun manifestatie van geest driftMoet ik u namen noemen, het zou mij onmogelijk worden volledig te zijn. Doch luister slechts naar enkele namen uit het ge volg van den Kardinaal-Legaat: Mgr. Tardini, ondersecretaris van de H. Congregatie voor de bijzondere kerkelijke aangelegenheden; Mgr. Hellman, Mgr. Calderari, Cavaliere Pericoli, president van de Rechtbank der Vaticaansche Stad, Commandatore Vigonli, Mgr. Michael Curran, rector van het Iersche college te Rome; Graaf Delia Torre, directeur-hoofdredacteur van de „Osservatore Romano", de Bisschop van Namen, de Aartsbisschoppen van Dublin en Castel en Tuanu, de Bisschoppen van Cloyne, Killaloe, Clqcher, Dromore, Kilmore, Achoury, Kielala, Cork, Waterford, Ferus, Galway, Elphin, Raphoe, Limerick, Cloufert, Derry, Se- bastopolis, Kildare en Leighlin, Ardagh en Glonmachuois, Kerry, Ossory, Meath, Down en Connor, Thasos, de Aartsbisschop van Utrecht, de Bisschop van Den Bosch, enz. enz. om slechts bij deze namen te blijven. Er kwam geen eind aan. De geheele stad scheen devotie te ademen en het gebeier van de klokken de Dublinsche kerken vervulde de lucht onder een volle, milde zon, die als een onbluschbare fakkel den zegetocht van de H. Eucharistie luister bijzette. Als een apotheose van de congres-week is deze processie voorbijgetrokken. Deze processie? Zooals ik reeds zeide: het waren verschillende processies. Geen wereldstad, hoe ruim gebouwd ook, is bij machte 'n manifestatie als dezen pel grimstocht in zich op te nemen, zonder verschil lende wegen open te stellen om den vloedgolf van gebeden naar het uiteindelijk doel te ge leiden. Indien ooit Liefde en geestdrift bezit hebben genomen van een stad, een wereld, dan is dat hier gebeurd, tijdens de Sacramentspro cessie van de Eucharistische stad Dublin. En niet alleen de stad werd door liefde en geest drift gevangen, doch alle volkeren, die hier vertegenwoordigd waren als de leden van de Universeele Katholieke Kerk, de strijdende, biddende Kerk, de Bruid van den Eucharisti- schen Koning. Amsterdam, Sydney, Carthago, Dublin, zie daar enkele hoogtepunten in de geschiedenis der Eucharistische congressen. Maar Dublin was niet de minste onder de steden.... Een ieder, die Zondagmiddag geluisterd heeft naar de uitzending van de plechtigheden, die op het Eucharistisch Congres te Dublin werden voltrokken, moet wel diep onder den indruk ge komen zijn, ook al was niet alles nauwkeurig te volgen. Nadat om tien voor half twee de omroeper van den K. R. O. de pontificale Hoogmis had aangekondigd, kwam in onze binnenkamer de zachte orgelmuziek vloeien, die gestadig aan- zwoel en tenslotte versterkt werd door het ge mengd koor van ongeveer driehonderd mannen en jongens. Voor veler verbeelding moet toen wel het Phoenix-park te Dublin zijn openge gaan,waar de zon vlamde over de neergekniel de, biddende menigte. Uitgevoerd werd de fijne Missa Brevis van Palestrina, terwijl na de predikatie het „Panis Angelicus" zeer zuiver en geroerd door een Ier- schen tenor werd gezongen. Deze prachtige hymne vormde als het ware de synthese van het indrukwekkende gebeuren, was er zeker Matige, Noordelijken tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitrichten: weinig verande ring. Zon op 4.42, onder 9.24. Laatste kwartier, g Maandag 11.90 Licht op 9.54. |j zijn teerste en subliemste kern van, en deed ons, doodstille luisteraars, inniger meeleven en ontroerder opgaan naar het allerhoogste mo ment der consecratie, toen na het trompet geschal de schellen zoo klaar te bellen begon nen en wij onwillekeurig teruggevoerd werden naar het schoonste oogenblik van het Eucha ristisch Congres te Amsterdam, waar de Mal- tezer-ridders eerbewijzen gaven met het ge trokken zwaard. Het Credo werd, nauwelijks aangeheven, af gebroken door een in de Engelsche taal gehou den predicatie, welke langzaam als zij werd uit gesproken, zeer goed te volgen was. Vooral, toen door onze kamers de brandende woorden klonken: „Open your heart to Him, cry out to Him, reveal Him your wishes", moet in velen van ons het diepe verlangen zijn gegroeid op genomen te worden onder de biddende schare in de Iersche stad. Na beëindiging van het H. Misoffer sprak de H. Vader eenige minuten in het Latijn voor den Vaticaanschen zender, hetgeen door de sterke storing moeilijk te volgen was. De verwondering van dit verbluffend staal van techniek, dat Rome en Dublin in onze huizen deed spreken, verminderde, naarmate wij dieper werden aan gegrepen door het feit, dat de stem van Chris tus' plaatsbekleeder op aarde zegenend over de wereld klonk. LONDEN, 26 Juni (Reuter). Op het station te Ballymena heeft een aantal straatschenders een 300-tal pelgrims, op weg naar het Eucha ristisch congres te Dublin aangevallen en ae vensters van den trein ingeworpen. De pel grims werden geslagen en getrapt en met stee- nen en flesschen geworpen. Een aantal vrou wen liep kwetsuren op. Uit Dublin wordt gemeld dat een aantal deel nemers aan het congres op een schip bij Lame eveneens met steenen zijn geworpen, waardoor een aantal personen kwetsuren opliep. DUBLIN, 27 Juni (Reuter) Nader wordt gemeld, dat de Orangisten, tegenpartij der Katholieken in geheel Ierland consternatie heb ben verwekt door overal aanvallen te doen op de katholieken. In de hoofdstad trokken groep jes met revolvers gewapende Orangisten rond, vuurden nu en dan en verscheurden eenige pau selijke vlaggen. Van de negen treinen, die pelgrims naar Bel fast terug brachten werden er zeven aange vallen. Er zijn echter gelukkig geen dooden te betreuren. WASHINGTON, 25 Juni. (Reuter.) De ko ning van Siam heeft de condities der voorloo- pige regeering aangenomen, en wordt bijge volg hoofd eener constitutioneele monarchie. Een en ander wordt gemeld in een telegram van den Amerikaanschen zaakgelastigde te Bangkok aan het Staatsdepartement te Wash ington. De aanvaarding van den constitutioneelen toestand door den koning is door het publiek met geestdrift begroet. De koning heeft naar Bangkok getelegra feerd, dat hij het geheel eens is met de eischen van de leiders der volkspartij. De koning en de koningin zouden Zaterdag avond uit het zomerverblijf van Huahin naar de hoofdstad terugkeeren. BRUSSEL, 24 Juni. (Tel.) In den afgeloo- pen nacht is het oliedepot van de Belgische Nationale Spoorwegmaatschappij te Mechelen door brand vernield. Het vuur woedde gedu rende uren met groote hevigheid, terwijl zich talrijke ontploffingen voordeden. Twee brand weerlieden en twee padvinders liepen door de ze ontploffingen ernstige verwondingen op. Door marechaussee en soldaten moest een ordedienst worden ingesteld. Het geheele olie depót, waarin 300.000 Kilo olie en vet was opgeslagen, is uitgebrand. SANTIAGO DE CHILI, 25 Juni (Reuter). De regeering-Davila heeft aan de Centrale Bank van Chili haar functies en onafhankelijkheid tegenover de banken, die onder regeerings-con- tröle staan, terug gegeven. Men herinnertzich dat de Centrale Bank door de regeering-Grove korten tijd werd opgeslorpt. LAUSANNE 25 Juni. (V.D.) Na het vertrek van Herriot en von Papen uit Lausanne wor den van Fransche en Duitsche zijde voorberei dingen gemaakt voor de Maandag plaats heb bende Fransch-Duitsche zitting. Von Neurath werd door MacDonald uitge- noodigd voor een bespreking in hotel „Beau Rivage". Mén heeft den indruk, dat hierbij van Duitsche zijde een zekere bevreemding tot uiting is gebracht over de houding van de En gelsche regeering in het herstelvraagstuk, aangezien de Engelsche regeering in tegenstel ling met hare oorspronkelijke beloften thans voortdurend van houding verandert, zonder zelfs te streven naar een door haar als nood zakelijk erkende onmiddellijke regeling der herstelbetalingen. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken Grandi heeft MacDonald een memo randum overhandigd over het Italiaansche standpunt in het herstelvraagstuk, waarvan de inhoud een krachtige moreele ondersteuning beteekent voor de Duitsche opvatting. De inhoud van dit memorandum is in hoofdzaak als volgt: De Italiaansche regeering houdt vast aan haar tot dusver ingenomen standpunt, dat een volledig schrappen der herstelbetalingen nood zakelijk is, maar verlangt dat de voordeelen en opofferingen die uit een definitieve rege ling van het schuldenvraagstuk voortvloeien gelijkmatig worden verdeeld over alle staten. Mochten den Zuid-Europeeschen staten nieuwe credieten worden beschikbaar gesteld voor den economischen en financieelen we deropbouw dan zou dit volgens de opvatting der Italiaansche regeering slechts onder twee voorwaarden kunnen geschieden: le. dat deze gelden niet gebruikt worden ten behoeve van oude schulden; ook onder deze schulden moet een streep gezet worden. 2o. dat deze gelden niet worden gebruikt voor oorlogsbewapeningen maar dienen voor den economischen wederopbouw. Een preferentieele behandeling van zekere staten die dit eischen kan niet worden toe gestaan daar deze staten noch groote buiten landsche schulden, noch binnenlandsche schul den te betalen hebben. Het Italiaansche memorandum oefent ver der scherpe critiek uit op eenige door Frankrijk te berde gebrachte gevallen vooral Italiaansch memorandum te Lausanne. Belastingvoorstellen der Nazi's door Pruisischen Landdag aangenomen. Nazi-aanval op krantenverkooper te Berlijn. Koning van Siam aanvaardt constitutioneele monarchie. Centrale Bank van Chili weer onafhankelijk. Het I.C.V.-Congres te Antwerpen. Nat. soc. stappen bij de Duitsche rijksregeering. Russische tsjekisten in Duitschland. Oud schilderij ontdekt in de Pastorie te Heems kerk. Garagebrand te Eindhoven. De T.T. races te Assen. O O O op het berekende netto-saldo van de herstel betalingen aangezien deze getallen gebaseerd zijn op verkeerde vooronderstellingen. De indruk, dat de positie der conferentie buitengewoon ernstig en gespannen is, blijft voortduren. Men verheelt zich niet, dat de conferentie na 10 dagen onderhandelen nog geen stap vooruit is gekomen en dat de be raadslagingen nog steeds beperkt blijven tot uiteenzettingen van den noodtoestand der Duitsche economische verhoudingen, ofschoon hierover van Duitsche zijde reeds van den eersten dag af aan volledige inlichtingen zijn verstrekt. Rijksbankpresident Luther, die aan de of- ficieele besprekingen der conferentie van Lau sanne niet heeft deelgenomen, is weer naar Berlijn vertrokken. De Duitsche eerste vertegenwoordiger ter ontwapeningsconferentie Nadolny is eveneens naar Berlijn vertrokken, waar hij rapport zal uitbrengen over den stand der zaken. De Geneefsche ontwapeningsbesprekingen zijn ook onderbroken daar nu ook Simon en Paul Boncour vertrokken zijn. Daarentegen vinden talrijke besprekingen plaats tusschen de Amerikanen Swanson en Gibson en de ver tegenwoordigers der andere delegaties. Deze besprekingen betreffen in de eerste plaats het voorstel van Hoover. ANTWERPEN, 27 Juni. Er heersehte Zondag morgen te Antwerpen een sterk contrast tus schen het rustige zomerweer en de sterk be wogen gemoederen der bevolking ter gelegen heid van de straatbetooging, welke was geor ganiseerd door de Fraternelles, den min of meer anti-Vlaamsche oudstrijdersbond. Burgemeester van Cauwelaert had een heel leger van ma rechaussee en politieagenten gemobiliseerd. Bijna alle hoeken der straten waren door sterke po litieposten be zet, 750 mare chaussee te voet en te paard en 1200 politieagenten moesten zor gen voor het handhaven van de rust. Hun gezamen lijk aantal was niet veel min der dan één derde van het aantal deelne mers aan de betooging. Achter het stadhuis stond een aantal wa gens van de brandweer opgesteld, alsmede een viertal auto's, die op het eerste alarm de noo- dige versterking zouden moeten aanvoeren. Aanvankelijk had de burgemeester aan Vlaamsch-nationalisten toestemming gegeven tot een tegendemonstratie, doch later liet hij deze verdagen. In de morgenuren verliep alles rustig en pa trouilleerde de bereden marechaussee door de straten. Hier en daar stonden groepjes politie agenten die voor deze gelegenheid hun sabels hadden omgord. Een H. Mis in de open lucht gehouden, verliep zonder incidenten. Het was op het oogenblik, dat de optocht der Fraternelles zich in beweging stelde, dat de poppen aan het dansen gingen. Een zeer talrijke groep tegenbetoogers, bestaan de uit Fronters, Vlaamsche oud-strijders en communisten, hadden zich in de nabijheid van den stoet opgesteld. Vlaamsche strijdliederen waren niet van de lucht. Er werd gefloten en geroepen op schier oorverdoovende wijze. Voorts werd met eieren geworpen. Zelfs de auto's, waarin zich de invaliden bevonden, waren wel dra met eierstruif bedekt. Politie en marechaus see chargeerden met blanke sabel en dreven de tegen-betoogers uiteen. Een paar honderd meter verder echter herhaalde zich wederom hetzelfde tooneel. Het tumult bereikte wel zijn hoogtepunt bij het monument, opgericht ter eere van de gesneuvelden. Behalve met eieren werd nu ook met blauwsel en roode poeder geworpen, en dit onder aanhoudend gefluit en gewoel. Op de Meirplaats voerde de politie herhaaldelijk charges uit. De rust kon echter hier vrij spoedig worden hersteld. De feestzitting van de Fraternelles kon daarna in het Beursgebouw ongestoord doorgaan. Later kwam het in de stad nog herhaaldelijk tot bot singen tusschen verschillende groepen. Behalve dat van tal van personen de hoeden waren in gedeukt en de kleeren gescheurd, had een ze ventigtal personen ernstige schrammen en bui len opgeloopen. Een tiental anderen kreeg wat ernstiger verwondingen. Eén hunner moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Door de politie werden tien personen gear resteerd. Gedurende de avonduren werd nog voortdurend door marechaussee te paard en door politie door de straten van de binnenstad gepatrouilleerd. Onze correspondent meldt ons d.d. 25 Juni: Gister heeft te Antwerpen het congres der „Fraternelles" (vereenigingen van oud-soldaten) een aanvang genomen. In het „Billard-Palace", vlak bij het cen traal station, hielden de „Fraternelles" de ope ningsvergadering van hun congres, waarna zij naar het stadhuis togen, om aldaar officieel te worden ontvangen. De afgevaardigden der Bel gische oudstrijders-organisatie, wier actie voor „de eenheid van België" vooral in negatieven zin moet worden verstaan: als een verzet tegen de ontwikkeling der nationale gedachte in Vlaanderen, werden in het Nederlandsch toe gesproken door den heer van Cauwelaert, die de aloude gastvrijheid der Scheldestad in geest driftige woorden prees en opkwam voor het sa mengaan van Vlamingen en Walen, ten bate van een gelukkig België. De bittere ervaringen, door Vlaanderen in den loop van honderd jaar „Belgische" geschiedenis opgedaan, werden door spr. verzwegen.... Het antwoord van den voor zitter der „Fraternelles", den heer Wagemans, die probeerde zich in het Nederlandsch uit te drukken, was geheel in denzelfden zin. Herin nerend aan den oorlog, wachtte spr. zich wel een woord te reppen over de vervolgingen, die de Vlaamsche jongens aan de vuurlijn te lijden hadden, en die aanleiding gaven tot de „Front- Beweging". Hoogste stand op Maandag 9 uur v.m.: Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1