Katholieke Caritas in China m Nog geen spijkers met koppen Vrij baan voor den handel De terugkeer der uniformen Het nieuws van heden Pleidooi op Democratische Conventie te Chicago Kerkinhraak te Antwerpen MEER VERDIEPING DER GODSVRUCHT BEIEREN MONARCHIE? Boerenleider Heim verwacht het spoedig Nieuwe noodverordening OVERSTROOMING Vooral Noord-Roemenië geteisterd De Paus prijst Nederland VERNIELEND VUUR OP TRINIDAD Hoofdstad geteisterd Groote brand te Antwerpen DE BAROMETER DINSDAG 28 JUNI 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18111 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL.13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de bACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Het Weer DE MELAATSCHEN Met inzet van eigen leven worden de zieken door de Mis sionarissen verzorgd Heldhaftige helpers ïb hhb mnffimminiiniil ONZE OLYMPISCHE STERREN BIJEEN Fransch-Duitsche besprekingen worden Woensdag voortgezet Opgewondenheid te Washington Strenge bepalingen voor de Romeinsche kerken Alle Nederlandsche deelnemers aan de Olympische Spelen te Los Angeles zijn door het Nederlandsch Olympisch Comité te Amster dam op en tea genoodigd, ten einde met elkaar kennis te maken SKLAREK-PROCES TEN EINDE Heden uitspraak Nazi's eischen gemeente raadsverkiezingen Seldte voor de radio DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Siam constitutioneele monarchie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Er zijn in China een groot aantal melaat- schen. Vooral in de bergen. Zij leven meestal niet apart, maar in de dorpen of trekken alleen of in troepen door het land. tn Se steden ziet men deze stoeten der ellende niet telden. Zij trekken van winkel tot winkel, vra- Sen aanmoezen of stellen bepaalde eischen. Men Seeft hun meestal wat zij vragen, want anders Wijven ze voor de winkels liggen en komt er Seen klant naar binnen. Tot nu toe hebben de stadsbesturen slechts Wer en daar de melaatschen in gestichten onder Sebracht. Maar het is dikwijls gebeurd, dat zulke besturen, als er te veel melaatschen kwamen, Gezen eenvoudig lieten afmaken. Zoo in het jaar 1912 in Nanning in de provincie Kwangsi. Ofschoon de katholieke bisschop, Mgr. Duquer, aangeboden had voor de melaatschen te zorgen, liet het militaire commando de ongelukkigen m een groote groeve jagen, waarin men brand hout, met petroleum doordrenkt, had geworpen, ïn dien kuil werden ze door soldaten beschoten en daarna dood of levend verbrand. Ook de haastbestaanden gaan dikwijls onmenschelijk biet de ongelukkige melaatschen om, drijven hen tot zelfmoord of dooden hen. In Kanton krijgt de melaatsche een rijk feestmaal, wordt Gronken gevoerd, in een doodkist gestopt en Verbrand. De stichtingen voor melaatschen, die in China fcijn, zijn zeer onvoldoende. De hulp bestaat bleestal slechts daarin, dat zij een uiterst ar- hioedig woninkje krijgen en veel te weinig rijst of meel. Zij krijgen geen medische hulp. Alleen, als ze zich aanmelden bij voorgeschreven zie kenhuizen, krijgen ze middelen, om zich te ver binden. Ze hebben geen beddegoed en kleeding. 2e moeten zelf hun eten bereiden. In hun ar- bioede en verlatenheid worden ze dikwijls die- Ven en plegen de ontaardste ontucht. Melaatschheid is op zich zelf niet erg be smettelijk. Maar uiterste zindelijkheid is noodig. De verpleging eischt van de ziekenoppassers de grootste lichamelijke en moreele krachten. Reeds Ge aanblik alleen van de verwoestingen, die deze kiekte aanricht en de lucht der wonden, doen Walgen. Verschillende missies hebben eigen tehuizen Voor melaatschen gesticht, waarin die het wen- Schen, worden opgenomen. Missies, die zulke stichtingen niet hebben, zorgen voor de melaat schen in de stedelijke ziekenhuizen. De meesten •kijn gevoelig voor religieuze vertroosting. Zij Worden katholiek en vinden in onzen gods- Gienst opwekking in hun ondragelijk lijden. Ik heb veel vreugde beleefd bij de melaat schen in het stedelijk melaatschenhuis te Tsjingtau. Op 28 December 1931 heb ik de eer ste twaalf gedoopt. Ieder kreeg den naam van een apostel. Gemeenzaam doen ze hun morgen- en avondgebed in de kleine huiskapel voor het beeld van hun gemeenzamen patroon, den hei ligen Rochus. Worden ze erg ziek, dan vragen zij Om de laatste H.H. Sacramenten. Die nog kun- ben werken, doen dit in den moestuin of gaan bedelen in de stad. Een van hen trekt overdag Oen riksja-wagentje, om van de verdienste zijn Vader te onderhouden. Mij doen ze pleizier door bloemen te telen. Het eerste en grootste tehuis, ook het best Georganiseerde, is in Sheklung, een belangrijke stad tusschen Hongkong en Kanton. Er zijn Gaar ruim 700 melaatsche vrouwen en mannen, ïlit tehuis is gesticht door den Belgischen pries ter Louis Conrardy. Hij was een held der katho lieke caritas. Hij werd 12 Juli 1841 in Luik ge boren. Zijn eerste arbeidsveld lag in Britsch- ïndië. Daar zag hy voor het eerst de ellende Ger melaatschen. Dit greep hem zoo aan, dat hij besloot zijn leven te wijden aan hun dienst en bekeering. Hij ging naar den bekenden pater Öamianus naar Molakai op Hawai, aan wiens kijde hij onvermoeid werkte, tot hij hem de Gogen kon toesluiten. Toen werkte hij twaalf laar als missionaris onder de Indianen. Maar Ge gedachte aan de melaatschen liet hem niet los. Voor de melaatschen te Molakai werd goed Gezorgd. In net jaar 1895 bood hy aan, naar banton in China te komen. Het aanbod werd graag aanvaard door den Apostolischen Vicaris, Mgr. Chaussé. Eerst be reisde hy Europa, om geld te verzamelen. Ook Ge Vereenlgde Staten. Dan studeerde hy medi anen, om geheel voor zijn taak berekend te zijn. Als 65-jarige kwam hy naar Kanton. Eiken Gag ging ny naar het melaatschentehuis van Gen staat en verzorgde de zieken en begroef de Gooden. Dan liep hy heel den dag verder te boeken naar melaatschen in straten en stegen. Üij bestudeerde 's avonds het zoo moeilyke ^hineesch. Hy leerde Chineesche gebeden sn Ge heilswaarheden van buiten, om de zieken te bünnen onderrichten. Dan stichtte ny op een klein eiland by Shek- bbig twee tehuizen voor mannen en vrouwen. voorbeeidelooze armoede leefde hy daar te- biidden zyner lievelingen. 2ijn deskundigheid en zijn opofferend werk Gadden de aandacht der Kantonregeering op Gem gevestigd. Zy bood hem het directeur- ^bap aan van een groot modern melaatschen- Pater Johannes Weig S.V.D. is mis sionaris te Tring in China. Hij be schrijft in dit artikel het gruwelijke lot der melaatschen in het Hemelsche Rijk en het werken der missionaris sen onder hen, die hen met inzet van eigen leven verzorgen en hen leiden naar een ander, een beter Hemelsch Rijk. Hij gedenkt het held haftige leven van pater Conrardy en doet interessante mededeelingen over de steunverleening der Kantonregee ring. lllllllllllllllllllilllillllllllllMIMM Weerverwachting Zwakke tot matige, Zuidelijke tot (Vestdijken wind, zwaar bewolkt, met ty. g| lelijke opklaring. Waarschijnlijk regen- g mien, met kans op onweer. Weinig ver. g mdering in temperatuur. Hoogste Barometerstand 765.8 in Weenen §g Laagste Barometerstand 748.3 Haprandra. g Zon op 4.42, onder 9.23. N. M. Zondag 3 B luli n.m. 11.40. Licht op 9.53 gesticht. Na lange onderhandelingen kwam er een verdrag tot stand tusschen de Kanton regeering en de missie, waarbij de regeering den plicht op zich nam, de gebouwen te leveren en per dag 10 cent per zieke te betalen. Pater Conrardy kwam aan het hoofd der stichting, die geheel aan de zorg van de missie werd toe vertrouwd. Ik had in 1909 het geluk dezen groo- ter. man in Hongkong te zien. Nog leeft zijn werk. Hij zelf stierf in 1910. In Japan, Birma en China worden de melaatschen van Azië krachtig verpleegd. Vele paters vallen jaarlyks aan de vreeselyke ziekte ten offer. Ook de inlandsche geestelyk- heid is tot ieder offer, ook dat des levens, met vreugde bereid. Het moderne melaatschentehuis te Sheklung heeft in den loop der tyden alle tegenslagen, die de Kantonregeering ondervond, mede moe ten verduren. Tijden lang kreeg het niet de toegezegde subsidie, omdat de regeering zelf byna geen Chineeschen rooden cent had. Men was reeds bevreesd, dat het huis moest geslo ten worden. Toen kwam de H. Vader tusschen- beide en schonk de vorstelyke gift van 50.000 lire. Ook Kardinaal van Rossum, chef der Pro paganda de fide, hielp. En sedert vijf jaren be taalt de regeering 1000 dollar per maand, een derde der verplichte bijdrage. Een stroom van zegen is van dit huis uitge gaan. Sedert 1913 werden meer dan vierdui zend melaatschen opgenomen. Velen zyn ge storven. Het overgroote deel katholiek. On metelijk leed naar lichaam en ziel werd gelenigd. Het is of een engel door het dal der uitgestoo- tenen schrydt. K1HANNES WEIG S.V.D. Jca om de schulden te schrappen, voor verkeerd gehouden. Amerika wijst de poging van Europa af, om de verlaging van de vorderingen der geallieerden op Duitschland te verbinden me: het probleem der geallieerde schulden aan Amerika. Men staat te Washington op het standpunt, dat iedere natie offers moet bren gen en ten tweede, dat de oplossing der her stelkwestie een zuiver Europeesche aangelegen heid is. De Duitsche Minister va Financiën, LAUSANNE, 27 Juni (Reuter). Aan het einde der namiddagvergadering, die de Duitsche en Fransche vertegenwoordigers van 16.30 uur tot 19.40 hielden, werd het vol gende commu niqué uitgege ven: „De Duitsche en Fransche delegaties zyn Maandag 27 Juni te 16.30 samengekomen. De Duitsche ryksminister van Fin. heeft de redenen uiteengezet, die naar zijn mee ning spreken ten gunste van een schrapping der herstelbetalingen, zoowel als de eerste maat regelen, die hij tot saneering van Europa ge boden acht. Rykskanselier von Papen heeft de verklaringen van den Min. v. Financiën toe gelicht en van algemeen standpunt aangevuld. De Fransche minister-president heeft de voor stellen gedaan, die hy noodzakelijk acht. De besprekingen worden Woensdagmorgen 10 uur weer opgenomen Van Duitsche zyde werd aan de zitting door twaalf heeren deelgenomen, o.w. von Papen, von Neurath, graaf Schwerin-Krosigk en Warm- bold. Van Fransche zyde waren aanwezig o.m. Herriot, Germain-Martin, de minister van Han del, Durand, en de financieele experts. LONDEN, 27 Juni (Reuter). Volgens de „Eve ning Standard" heeft een groep Engelsche ban ken zich bereid verklaard om meer dan 5 mil- lioen pond sterling aan credieten op korten termyn aan Duitschland in credieten op langen termijn te veranderen. Naar het blad verder meldt, zyn de Britsche belanghebbenden by de „Stillhalte" in het algemeen tegen een scherpen druk op de Duitsche schuldenaars. In Londen- sche kringen streeft men-er naar een bijzondere oplossing te vinden voor de baarvoorschotten en wel zoo mogelijk in den vorm van spoedige terugbetaling Ivan baar geld. WASHINGTON, 27 Juni. (Reuter.) Op het Staatsdepartement en in het Witte Huls heerscht opgewondenheid over de sedert den aanvang der onderhandelingen van Lausanne steeds talryker berichten over het Europeesche probleem, die via Parys en Londen gecolpor teerd worden als komende van de Amerikaan- sche regeering, handelend over het herstel- vraagstuk. De berichten veroorzaken verwar ring, wantrouwen en verlegenheid en schaden de vredelievende oplossing van het groote pro bleem. De Amerikaansche regeering heeft het vaste voornemen, zich niet te mengen in de bespre kingen van Lausanne en heeft dat categorisch in haar verklaring van Zaterdag 1.1., naar zy hoopt, overtuigend en definitief gezegd. Ame rika heeft van aanvang af den eisch aan Ameri- CHICAGO, 27 Juni (Reuter). Heden is te Chicago de Democratische Conventie geopend met een toonaangevende speech van senator Barkley, die er op aandrong, dat de Democra tische party een congresbesluit zou eischen waarby de prohibitie wordt opgeheven. Dit be sluit, zeide hy, moest voorgelegd worden aan Conventies der Staten. Senator Barkley stelde de „buitensporige en onverdedigbare hoogte" van het Harley-Smoot tarief aan de kaak. Hy verklaarde, dat de Demo craten de tarieven moesten verlagen en inter nationale handelsconferenties invoeren met het doel de kanalen van den wereldhandel weer te openen. „De normale welvaart van het volk der Ver- eenigde Staten", aldus Barkley, „hangt af van de mogelykheid om op de wereldmarkten een gemiddelde van 10 procent van de eigen pro ductie af te zetten. Zoolang deze markten ver nietigd zyn, moet ons productie-overschot op de eigen markt worden geworpen, met het ge volg dat de pryzen ontwricht worden. Of de voortbrenging moet worden stopgezet, met het gevolg, dat het getal werkloozen stijgt.... Hoe kunnen onze afnemers en schuldenaren in het buitenland hun schulden of betalingen afdoen, als er geen vriendschappelyke wederkeerige handelsbetrekkingen worden onderhouden?" Wat de werkloosheid betreft, zeide hy, dat de maatschappy een middel moet vinden om werklieden die door mechanische uitvindingen verdrongen worden, in staat te stellen zich te onderhouden. Hy maakte het spitsvondige on derscheid belachelyk, dat gemaakt werd tus schen nationale en plaatselyke steunverplichting en kwam op voor een 5dagen-week of een 6- uren-dag als oplossing van het werkloozen- vraagstuk. Hy pleitte ook voor een vernieuwing van het banksysteem en voor regeeringsmedewerking in de zorg voor den landbouw. ANTWERPEN, 27 Juni. (V.D.) Hedennacht omstreeks half twee ontdekten eenige perso nen, die in de nabyheid woonachtig zyn van de Heilige Hartkerk te Hoboken (Antwerpen), dat een ruit in de sacristie verbryzeld was en dat daaruit rook omhoog steeg. Men drong de kerk binnen en ontdekte, dat de kerkgewaden en het Misboek in brand stonden. Ook bleken de offerblokken te zyn opengebroken en te zyn leeggehaald. Vermoedelijk hebben de inbrekers uit woede, dat zy weinig van hun gading vonden in de offerblokken, de verschillende kerkeigendom men in brand gestoken, alvorens zy ver trokken. Een onderzoek wordt ingesteld Onze Romeinsche corresp. meldt ons dd. '23 Juni: De kardinaal-vicaris Marchetti-Selvaggiani heeft opnieuw een ry van verordeningen uit gevaardigd aangaande de inrichting en versie ring der kerken. Deze bepalingen volgen op de apostolische visitatie, die kardinaal Marchetti, de vicaris des pausen voor het diocees Rome, enkele maan den geleden in alle kerken, kapellen en bede huizen heeft gehouden, en beoogen evenals de kort geleden uitgevaardigde verordeningen een strenge herziening van de devote gebruiken en de versieringen in de kerken. De nieuwe bepalingen eischen, dat het sa cramentsaltaar, waar het Allerheiligste be waard wordt, goed verzorgd en met de beste paramenten gesierd zy, en dat er steeds ge noeg banken of stoelen zyn opgesteld om den geloovigen gelegenheid te geven, ervoor te bid den. Daarentegen keert de nieuwe verordening zich tegen het in sommige kerken bestaande gebruik, voor bepaalde heiligenbeelden groote kaarsen houders op te stellen en kaarsen tegen betaling verkrijgbaar te stellen. Zoowel deze kandelaars als de kaarsen moeten verdwynen; de geloovigen die een kaars willen offeren, kunnen die in een winkel koopen en in de sacristie aanbieden om op het altaar geplaatst te worden. De geestelijkheid wordt vermaand, den ge loovigen de gronden van deze verordening uit te leggen en hen aan te sporen tot het bywo- nen van de H. Mis en het ontvangen van de H. Communie, die riiker eenade eeven, „dan 7>'. 7 tienduizenden kaarsen, die dagenlang bran den." Verder worden kunstbloemen van welke soort dan ook, van stof, metaal of porcelein als al taarversiering verboden. Zooals men weet, heeft een vroegere verordening zich reeds tegen de versiering met electrisch licht en electrische kaarsen gericht. De verordening besluit met de vermelding der kerkelijke straffen en der boeten, die op niet-naleving dezer bepalingen zijn gesteld. De strenge bepalingen van den kardinaal vicaris aan wiens energieke persoonlijkheid de reorganisatie van de zielzorg in het volkrijke diocees Rome, is toevertrouwd, zijn erop bere kend, de devotie der geloovigen te verdiepen en meer op de groote waarheden van het ge loof te richten. Tegelijk wordt met een groote energie ge werkt aan de stichting van nieuwe parochies, waardoor de zielzorg in de soms vijftig- of zestigduizend zielen tellende parochies der bin nenstad beter verdeeld en georganiseerd kan worden. Het groote werk der reorganisatie, dat een tiental jaren in beslag zal nemen, gaat in de energieke handen van Kardinaal Marchetti Selvaggiani van maand tot maand voorwaarts. LONDEN, 27 Juni. (V. D.) De „Daily Ex press" had een interview met de boerenleider van de Beiersche Volkspartij Dr. Heim, die o.a. verklaarde, dat op het oogenblik elk moment de dag kan komen, waarop kroonprins Ruprecht tot koning van Beieren zal worden uitgeroepen. Dit was niet slechts de meening van de groote meerderheid van het Beiersche volk, doch Dr. Heim verklaarde goede reden te hebben om te gelooven dat deze meening ook door de hui dige Beiersche regeering gedeeld werd. Naar zijn schatting zou minstens 72 procent der Beiersche bevolking het herstel der oude Beier sche monarchie steunen „De grondwet van Weimar is dood. wy wachten slechts op hei uur van haar begrafenis," verklaarde dr. Heim. Het herstel der monarchie zou echter geenszins een scheiding tusschen Beieren en het Rijk beteeke. nen. Beieren zou echter het recht moeten heb ben er een van de andere Duitsche staten on. afhankelyke grondwet op na te houden. De monarchie zou door een uit twee Kamers bestaand parlement gesteund moeten worden. Dit alles was reeds uitgewerkt. Het Hoogerhuis zou bestaan uit door den koning benoemde le den uit invloedrijke industrieele, universitaire en kerkelijke kringen, alsmede gekozen verte genwoordigers van openbare instellingen, han delslichamen, vakbonden, enz. Het Lagerhuis zou op dezelfde basis gekozen moeten worden als de huidige Beiersche Landdag, met die wij ziging, dat het kiesrecht beperkt zou moeten worden. Van een dictatuur zou geen sprake zijn. Heim verklaarde verder, dat hy geloofde dat het conflict tusschen Beieren en het Rijk spoe dig openlijk tot uitbarsting zou komen. Beieren keek hans reeds uit naar een Koning, die lei ding zou kunnen geven aan den stryd om de Beiersche wetten te beschermen tegen de alge- meene Duitsche wanorde, die de Rijksregeering Beieren wil opdringen. BERLIJN, 27 Juni (V.D.) Heden maakten de gebroeders Sklarek gebruik van hun recht om in het Sklarekproces het laatste woord te voeren. Leo Sklarek verklaarde in een uitvoe rige uiteenzetting, dat hij onschuldig was en dat alle verantwoordelijkheid zyn broer Max trof. Max Sklarek was thans nog de groote man, die kans had gezien zich niet voor het gerecht te moeten verantwoorden. Misschien zou nog eens de tyd komen, dat ook hy zich niet meer aan zijn rechters zou kunnen ont trekken. Indien hy, Leo Sklarek. zich aan straf bare handelingen had schuldig gemaakt, ver zocht hy om een clemente straf, aangezien de rechtbank diende te bedenken, dat hy voor zyn jonge kinderen moest zorgen. Willy Sklarek verklaarde eveneens, dat hy geen vermogen heeft en dat hij geruineerd en tot den bedelstaf is gebracht. Ook hij deed een beroep op de clementie van de rechtbank. De directeuren van de Stadtbank Schmidt en Hoff man verklaarden onschuldig te zyn en ver zochten evenals de overige beklaagden, om vry- spraak. De Rechtbank zal reeds Dinsdagochtend te elf uur uitspraak doen. BERLIJN, 27 Juni (V.D.). De nieuwe nood verordening van den Rykspresident zal waar- schynlyk Dinsdagmiddag worden gepubliceerd. De noodverordening zal de bepaling inhouden, dat de uniform- en demonstratieverboden voor het geheele Rijk worden opgeheven. In de noodverordening zal evenwel in zoo verre rekening worden gehouden met de wen- schen der landen, dat de politieautoriteiten der landen gemachtigd zullen worden plaatselyke en onder bijzondere voorwaarden uitzonderings bepalingen uit te vaardigen. Voorts zal een uitvoeringsverordening by par. 4 van de noodverordening van 14 Juni wor den uitgegeven, waarbij voor betoogingen aan melding by de autoriteiten verplichtend wordt gesteld, ten einde te voorkomen, dat op het zelfde tijdstip tegenbetoogingen kunnen wor den georganiseerd. Het officieele Pruisische persbureau deelt mede: De meeste vooraanstaande ministers der landen zyn vandaag den 27en Juni op uitnoo- diging van Pruisen te Berlijn byeengekomen, ten einde politieke kwesties, welke van buiten gewone beteekenls zyn te bespreken. Ter con ferentie werd volledige overeenstemming be reikt. Verdere zittingen van gelyken aard zul len van tijd tot tijd worden gehouden. In den Pruisischen Landdag is door de na- tionaal-socialistische fractie 'n wetsontwerp inge diend waarin nieuwe gemeenteraadsverkiezingen per 16 October worden voorgesteld, aangezien de samenstelling der plaatselyke besturen thans niet meer overeenkomt met die van 17 Novem ber 1929. De eerste voorzitter van den Stahlhelm Franz Seldte, zal Dinsdagavond om zeven voor de radio spreken. De Stahlhelm deelt mede, dat de redevoering door alle Duitsche zenders zal worden uitge zonden. Alleen de Beiersche omroep heeft nog niet zyn bewilliging medegedeeld. BOEKAREST, 28 Juni. (Reuter). Ten gevolge van den sterken regenval worden uit geheel Roemenië groote overstroomingen gemeld, waardoor verscheiden spoorlynen buiten bedryf moesten worden gesteld. Een groot aantal brug gen in Moldavië, Boekowina en Zevenburgen zyn door het hooge water weggeslagen, terwyl in enkele dorpen byna alle huizen door de golven weggespoeld werden. Naar gemeld wordt zyn twee families, in totaal elf personen, in het water omgekomen, doch men neemt aan, dat het aantal slachtoffers nog veel grooter zal blyken te zyn. Een juist overzicht over de in het getroffen gebied aangerichte schade is nog niet te verkrygen. Een groep Nederlandsche pelgrims, die on langs door den H. Vader in audiëntie werden ontvangen mochten veel loffelyke woorden aanhooren voor het buitengewone missiewerk van Nederland. „Het is inderdaad bewonderenswaardig", zoo sprakZ. H de Paus, ,,wat Nederland doet voor de missies. Geografisch gezien is het een klein land en de Katholieken vormen er een minder heid, maar het is een wonderlijk groot land wanneer men let op het aantal missionaris-roe pingen, welke het voortbrengt en op de uiteen- loopende wijzen, waarop het steun verleent aan Christus-apostelen" Vliegongeval bij Vaals. Twee dooden. Diefstal bü de Rijksmunt. 1640 gouden tientjes verdwenen. Fransch-Duitsche besprekingen te Lausanne worden Woensdag voortgezet. Heden nieuwe noodverordening over uniformen en betoogingen in het Duitsche rijk. Pleidooi voor vrijhandel op Democratische Con ventie te Chicago. Zware brand op het eiland Trinidad. Zware ovrstroomingen in Roemenië. O Te Port of Spain, de hoofdstad van net in Mid den-Amerika geleden eiland Trinidad, is Za terdagmiddag omsttreeks een uur een gewel dige brand uitgebroken, die de geheele stad met verwoesting bedreigde. De brand ontstond in de zakenwijk, waar weldra vele gebouwen, regeeringsbureaux en een opslagplaats van alcohol in lichter laaie stonden. Spoedig bleek, dat de pogingen om de re- geeringsgebouwen te redden vruchteloos bleven, waarom de brandweer zich bepaalde tot het nemen van maatregelen om de stad te bescher. men. De geheele bevolking was op de been om naar den brand te kyken en betreurde het verbranden van de duizenden vaten rum (sic). Na eenige uren was men het vuur meester. ANTWERPEN, 27 Juni (Reuter) In de Groote Markthal Sint Jakob, welke door ver scheidene maatschappyen wordt gebruikt als opslagplaats voor verschillende soorten goede ren, brak hedennacht brand uit. Het vuur breidde zich snel uit en deelde zich mede aan de aangrenzende gebouwen, w.o. een kerk en een huis voor ouden van dagen. De brandweer doet al het mogelyke om een verdere uitbreiding van den brand te voorko men. Reeds zijn verscheidene brandweerlieden licht gewond. ANTWERPEN, 27 Juni. Hedennacht om 12.45 brak brand uit in de opslagplaats der Hessenatie, die vooral met katoenbalen gevuld was. Spoedig breidde het vuur zich uit en stond het geheeje gebouw in lichter laaie. De met graan gevulde aangrenzende gebouwen der Nederlandsche N. V. „Zeelandia", de fa. v. d. Heuvel werden gedeeltelijk door het vuur ge teisterd. De Gentsche brandweer was spoedig ter plaatse. De orde-dienst verzekerd door po litie en militaire troepen. De schade is zeer groot. De oorzaak van den brand is onbekend en wordt aan zelfontbranding toegeschreven. Het vuur woedde hedenmiddag nog voort. Alle gevaar voor uitbreiding is echter geweken. BANGKOK, 27 Juni (Reuter). De koning van Siam is gisteren aan boord van een oorlogs schip, dat door de nieuwe regeering van Siam naar Huahin gezonden was om hem te halen, te Bangkok aangekomen, waar hy met vreug de door het volk werd ontvangen. Het grootste deel van het volk schynt zich geen rekenschap te geven van de onbloedige revolutie. De boodschap van den koning, dat hy be reid is een constitutioneele monarchie te grond vesten, werd door de officieren van leger en vloot, die byeengekomen waren, om deze ver klaring te aanhooren, met gejuich ontvangen. Er schynt een goede verstandhouding te be staan tusschen den koning en de leiders van de revolutie. Te Bangkok was heden alles kalm. De prinsen en prinsessen worden goed be handeld, doch als gijzelaars gevangen gehou den, totdat de nieuwe constitutioneele regee ring aan het werk zal zyn. De koning heeft verklaard, dat hy reeds eeni- gen tyd de wenschelykheid van een verandering had ingezien. Hy verklaarde bereid te zyn als hoofd van het nieuwe bewind op te treden, doch, gezien zyn gezondheidstoestand, zal deze periode wel niet van langen duur zyn. Hoogste stand op Dinsdag 8 uur van. 761.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1