Nieuwe troebelen in Chili? DIENSTBETREKKINGEN Gevraagd en aangeboden DERTIG CENTS Naar het einde te Lausanne Beteekenis van „Stahlhelm" Het nieuws van heden DE CONTRA-REVOLUTIE DUITSCHLANDS DEFICIT Sklareks naar 't tuchthuis DE BAROMETER Putsch-gevaar in Peru en Argentinië Het Weer in Dwaling te Lausanne de universiteitsfeesten in de hoofdstad De laatste pogingen DRIE COMMUNISTEN GEDOOD Stichter voor microfoon De kogel voor 5 Russische ambtenaren Salazar Portugeesch kabinetsformateur W. Brakel Jr., Botermarkt 17 WOENSDAG 29 JUNI 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18112 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Carlos Davila Duizenden en duizenden worden iederen avond geboeid door het lichtsprookje der oude stadsgrachten De ontwapeningsconferentie DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Tot 3Vz jaar veroordeeld DE IERSCHE EEDSKWESTIE De Valera niet naar Ottawa NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een staatsgreep van uiterst-rechts of een communisti sche Putsch? 25 Juni. Als de reactie niet zeer spoedig komt schreven wij in het artikel, dat wij aan den socialistisch-communistischen staatsgreep in Chili wijdden gaat Chili een uiterst troebele periode tegemoet. Wel nu, de reactie is niet uitgebleven. Nóg is Chili's „junta" socialistisch, maar commu nistisch is zij in de verste verte niet meer. De zaken konden bezwaarlijk anders loopen. De daden der „junta", die zich op 4 Juni van de regeering meester maakte, veroor deelden haar even krachtig als haar pro gramma, waaraan zij slechts een begin van uitvoering heeft kunnen geven. Dat laatste kan niet verwonderen. Noch Engelknd, noch de Vereenigde Staten, die enorme belangen in Chili hebben, waren van zins de roode heeren meester van 's lands rijkdommen te laten, althans niet van het deel, dat rechtens bezit van buitenlanders is. Krach tige protesten zonden onmiddellijk zoowel Washington als Londen en oorlogsschepen kregen orders koers naar de Chileensche havens te zetten nog vóór de „junta" tijd had een antwoord op die protesten te redi- geeren. Van onderhandelen kon geen sprake zijn. Engeland en Noord-Amerika wenschten de levens en de kapitalen van hun onderdanen onvoorwaardelijk veilig gesteld te zien. Het ging hier om honderden millioenen dollars en een groot aantal on dernemingen van openbaar nut, waarin dit geld is belegd. De „junta", die het vast voornemen had, alle bij de banken in deposito gegeven gel den. onverschillig of deze eigendom van Chilenen dan wel van buitenlanders wa rén, ten behoeve van den Staat te confis- keeren, durfde dit plan slechts zeer ge deeltelijk tot uitvoering te brengen. De „onteigende eigenaars" ontvingen in plaats van hun goede geld bons, die natuurlijk geen enkele werkelijke waarde vertegen woordigden. Voor het gemunte goud en het bij de goudsmederij en juweliers aanwezige geldmetaal werd een dwangkoers vastge steld. Nu is het Chileensche geld dermate gedaald, dat het practisch zoo goed als niet inwisselbaar is. De Staat voerde een offici- eelen koers in, driemaal hooger dan de wer kelijke koers. Voorts had de „junta" den mond vol van den aankoop door den Staat van de aandeelen der banken en van de „Coseck". Met welk geld die aankoopen ge financierd moesten worden, was niemand duidelijk, ook den nieuwen regeerders niet. De schatkist is leeg, aan de leeningsver- 'plichtingen wordt niet voldaan. De socialis ten en communisten, die eigenlijk de groote rollen speelden, ontdekten plotseling dat zij te laat aan het bewind zijn gekomen. Van een driekwart faillieten boedel valt weinig meer te plukken. Het is onder deze omstandigheden geen wonder, dat de „junta" er niet in slaagde de gedragslijn te volgen, die zij zich vóór den staatsgreep uitgestippeld had. 's Mor gens werden kolossale plannen aangekon digd, die 's avonds waardeloos bleken en onmógelijk uit te voeren. Oneenigheid on der de „junta"-leden, waarvan sommigen van gematigden huize waren en anderen radicaal als Moskouers, kon niet uitblij ven. De revolutie was nog geen drie dagen oud of de slimme, maar niet tot uiterste maatregelen bereide Carlos Davila werd door sommige van zijn collega's voor „ver rader" uitgekreten. Met den „verdachte" werden vrij korte metten gemaakt. Om de „resultaten der revolutie" niet onmiddellijk in gevaar te brengen, besloten de commu nistische „junta"-leden, waarvan kolonel Grove de leiding had, Davila niet openlijk in arrest te stellen. Hij werd daarom in het presidentspaleis „bewaard", zonder ver gunning dat eigenmachtig te verlaten. Den 13en beschuldigde men hem er van een agent van den ex-dictator Ibanez te zijn en „de zaak van het proletariaat slechts om helsd te hebben, om dat te beter te kunnen Worgen." Deze beschuldiging is in den vorm, waarin zij door kolonel Grove gegoten werd, ongetwijfeld onjuist; zeker is evenwel, dat Davila, een handig, eerzuchtig man, zonder veel scrupules, n i e t de leiding der „junta" aanvaard heeft om het communisme ten troon te helpen. De historie heeft dat reeds bewezen en óók, dat de in het presidents paleis bewaarde verdachte zijn bewakers ten slotte te krachtig en te slim bleek. Hoe Zou kolonel Grove, een geëxalteerde natuur alléén geloovende aan het evangelie van Moskou en geheel aan de HIe Internatio nale onderworpen, het ook tegen den ex ambassadeur te Washington hebben moeten Volhouden? Of dat andere roode lid der •Junta", Matte, hoofd der Chileensche Vrij metselarij, wiens eenige gedachte was op den kortst mogelijken termijn alle kloos ters te sluiten? Een week nog duurde het dispuut. Een week lang bleef de gematigde Davila ter zijde en kregen de communisten gelegen heid het geld te zoeken, „waar het is" al vonden zij slechts een mageren bult. Toen volgde de reactie; die niet uitblijven kon. Langs vreedzamen weg had eerst de radicaal Alessandri, Montero's tegencandi- daat bij de presidentsverkiezingen, beproefd die tot stand te brengen. Het gelukte hem niet; de leiding van 's lands zaken bleek volkomen in handen der extremisten, die niet naar de stem der rede wenschten te luisteren. Toen volgde de onvermijdelijke contra-revolutie; een „pronunciamento", waarbij een aantal officieren, onder lei ding van generaal Saenz, betrokken waren. Zonder veel moeite maakte een kleine troepenmacht zich meester van het presi dentspaleis en vervolgens van Santiago. Er waren wat opstootjes in de stad, maar wer kelijke tegenstand werd niet geboden. De communisten bleken niet bij machte den buit te behouden; Davila werd bevrijd, Grove gevangen genomen, en de officieren waren zoo verstandig de heerschappij niet in eigen handen te houden, maar deze bijna onmiddellijk over te dragen aan burgerlijke elementen, die, zeker, „socialistisch" getint zijn, maar verklaarde tegenstanders van Moskou en alles wat daarmee samen- of daarvan afhangt. De meest radicale beslui ten zijn reeds herroepen, voornamelijk on der den drang der omstandigheden, d.i. uit ontzag voor de kanonnen van de oorlogs schepen der groote mogendheden, die niet met zich hebben laten spotten. Vijf hon derd communisten zijn reeds in hechtenis genomen en de zuivering des lands duurt voort. En nu? Men kan er zeker van zijn, dat voorloopig een zéér gematigde socialisti sche politiek zal gevoerd worden. Dat be- teekent evenwel niet, dat Chili's beproevin gen daarmede ten einde zijn. Noch Davila, noch zijn collega's kunnen onder de huidi- g- omstandigheden het land op korten ter mijn zijn vroegeren bloei hergeven. Het is evenmin zeker, dat de nieuwe „junta" over voldoenden aanhang in 't land beschikt om aanvallen, die van rechts Montero, Ibanez en van links van communistische zijde kunnen komen, te weerstaan. Vrij waarschijnlijk is, dat een reeks zeer troe bele weken en maanden voor de deur staat. De verdeeldheid in het land en de aller slechtste economische toestand geven voor de naaste toekomst zeer weinig reden tot gerustheid. Doorslaggevend voor de situatie in Chili zullen wellicht de gebeurtenissen in andere Zuid-Amerikaansche republieken zijn. Bols jewistische bewegingen in Peru en Argen tinië zijn volstrekt niet onmogelijk. Uit Buenos-Aires komen verontrustende ge ruchten. De socialisten, die deel van de re- geerende Justo-coalitie uitmaken, vreezen, terecht of ten onrechte, een staatsgreep van uiterst-rechts, en de democratisch-natio- nalisten zijn hunnerzijds in zorg over een mogélijken communistischen Putsch. De ernstige stakingen van deze dagen zouden Verwachting: jj Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zui- g M delijken wind. Gedeeltelijk bewolkt, aan- j| gg vankelijk weinig of geen regen, iets war- g M mer. m Hoogste Barometerstand: 764.1 Toulouse gg 8 Laagste Barometerstand: 750.3 g Seydisfjord g H Zon op 4.43, onder 9.23. Nieuwe Maan 3 g J Juli n.m. 11.40 Licht op 9.53. Uil daarvan de eerste symptomen zijn. De re geering is voornemens aan gevaren van rechts en links krachtig het hoofd te bieden. Maar de openbare meening is allerminst gerust en de gebeurtenissen in Chili zijn niet geschikt haar te kalmeeren. Ook in Peru verwekken de communisten agitatie; terwijl elders het pad der natio nale regeeringen evenmin over rozen gaat. Een aantal revoluties met uiterst-iinksche tendenzen zou Zuid-Amerika naar den chaos drijven. Het radicalisme heeft er uit gediend, het nationalisme van J930'31 verzwakt is het socialisme thans aan de beurt? Het is zwak in Zuid-Amerika en van die zwakte zullen de communisten weten te profiteeren. Ziedaar het groote gevaar. Geen bevoorrechte positie door lager en binnenland schen schuldenlast" BERLIJN, 28 Juni. In zijn plenaire zitting van Dinsdag heeft de Rijksraad de Rijksbe- grooting voor 1932 goedgekeurd. De algemeene rapporteur, ministerial-direc tor Dr. Brecht, wees er op, dat het totaal de ficit tflwis 1690 millioen rijksmark bedraagt. Dit deficit behoeft in dezen crisistijd niet zoo zeer te verontrusten, indien voor de toekomst slechts een gezonde ontwikkeling zou zijn ge garandeerd. Dit is evenwel ondanks alle bezui nigingsmaatregelen niet het geval. In het verder verloop van zijn uiteenzetting zeide de rapporteur, dat „men in Duitschland de voorstelling, welke ook te Lausanne ingang heeft gevonden, als zouden onze binnenland- sche schulden aanmerkelijk lager zijn dan die van Engeland en Frankrijk en ons een bevoor rechte positie geven bij de concurrentie op de wereldmarkt, volkomen onjuist acht". De binnenlandsche oorlogs- en vooroorlogs schulden waren even hoog of zelfs nog hooger dan die van Engeland en Frankrijk. Milliarden goudmark aan dergelijke schulden zijn welis waar door de inflatie tot minimale waarden teruggebracht. Een aanzienlijk deel der schul denlast keert intusschen terug in den vorm van verhoogde crisislasten. In Duitschland is, aldus Dr. Brecht, veelvul dig de omgekeerde meening verspreid: Wij zouden beter kunnen concurreeren, indien wU onze binnenlandsche schulden niet zoo mee- doogenloos hadden geschrapt. Dit gebeurde evenwel niet uit onwil, doch uit onmacht om te betalen, aangezien wij niet in de gelegenheid waren, zooals in Engeland, meer dan 40% of, zooals in Frankrijk, meer dan een vierde der belastingontvangsten ten goede te doen komen aan de binnenlandsche crediteuren. Het was, duidelijk gezegd, het binnenlandsche bankroet ten gevolge van den oorlog en het verdrag van Versailles. Een faillissement kan onder zekere omstandigheden een voordeel zijn voor de de biteuren, maar het faillissement eener maat schappij is voor de aandeelhouders zeer zeker geen voordeel, zelfs indien zij zelf de voor naamste crediteuren zijn en indien oudere vor deringen met preferentie worden behandeld. Wat de bezuinigingen betreft, deelde de rap porteur nog mede: Voor de binnenlandsche uitgaven van het Rijk zijn nog ongeveer twee milliard overgebleven. Hiervan komen 744 mil lioen op de weermacht, 934 millioen voor so ciale en 272 millioen voor economische doel einden. Voor zijn binnenland heeft Duitsch land derhalve, aldus Dr. Brecht, minder be schikbaar dan Frankrijk, Engeland of Ame rika alleen reeds voor hun weermacht uitgeven. Onze rubriek kleine annonces verheugt zich in de stijgende belangstelling onzer lezers. Ten einde de „service" aan onze abonné's nog verder op te voeren, hebben wij besloten DE PRIJS DER PERSONEEL-ANNONCES met ingang van heden te stellen op 10 CENTS PER REGEL (met een minimum van slechts drie regels). Zoowel AANGEBODEN als GEVRAAGDE DIENSTBETREKKINGEN zal men dus voortaan in onze rubriek „Omroepers" kunnen plaatsen voor den geringen prijs van 29 Juni 1932. DE DIRECTIE. LAUSANNE, 28 Juni. (Reuter.) Na afloop der Dinsdag gehouden besprekingen tusschen MacDonald, von Papen en Herriot werd de vol gende mededeeling gedaan: De voorzitter der Conferentie heeft heden, te zamen met de leiders der delegaties en de gedelegeerden van Frankrijk, Duitschland en Engeland de resultaten der besprekingen tus schen de delegatiesnogmaals samengevat. Woensdagnamiddag zal de voorzitter de zes uitnoodigende mogendheden rapport uitbren gen over den toestand en ze verzoeken, voor bereidingen te treffen voor den verderen con ferentie-arbeid. De besprekingen tusschen de Fransche en de Duitsche delegatie worden voortgezet. Naar Havas meldt, stelt MacDonald alles in het werk om een mislukking te Lausanne te vermijden. Hij is om die reden bereid tot 5 Juli in Lausanne te blijven. Naar verluidt, is een verdaging der confe rentie na Woensdag thans waarschijnlijk, daar op het voorstel niets anders mogelijk schijnt. Duitschland zou zich bereid hebben verklaard, in ruil voor een volkomen schrapping der her stelbetalingen, zijn medewerking te verzekeren tot het weer vlot maken van het handelsver keer en tot redding van Midden-Europa, kortom tot een „herstel van Europa." Frankrijk voelt echter nog weinig voor een schrapping waar Amerika de houding aan neemt, dat het van Frankrijk in ieder geval het volle pond zal blijven eischen. Een Europeesch eenheidsfront tegenover den Amerikaanschen schuldeischer schijnt ook al niet mogelijk, daar Engeland, aan welk land Amerika wèl een verlichting der schulden zou willen geven, zich hierbij niet zou willen aan sluiten. Een verdaging der conferentie schijnt dus de eenige uitweg, vooral omdat het voor stel-MacDonald dan van kracht blijft, m.a.w. dat het voor den duur der herstelconferentie afgekondigde moratorium van Duitschland dan voorloopig wordt verlengd. Het gaat er nu maar om, op welke basis deze verdaging zal plaats vinden. LAUSANNE, 28 Juni (V.D.) De oorspronke lijk tegen Woensdagmorgen vastgestelde Duitsch Fransche bespreking is naar het schijnt op grond van het volkomen negatief resultaat der besprekingen van Dinsdag afgezegd. In de zitting der zes uitnoodigende mogendheden zal de president der conferentie, MacDonald, Woensdag slechts een algemeen rapport uit brengen over den huidigen stand der confe rentie. Volgens médedeelingen var Fransche zijde is bij de Dinsdag gevoerde besprekingen gebleken dat er geen uitzicht op een oplossing is. Men is overeengekomen een commissie te benoemen bestaande uit vertegenwoordigers der zes uit noodigende mogendheden, ten einde op deze wijze de conferentie permanent te verklaren. Feitelijk zou de conferentie reeds dezer dagen beëindigd worden, mogelijk reeds Donderdag. LAUSANNE, 28 Juni (Reuter). Plannen, gelijk die van Fransche zijde worden geopperd, om de delegatieleiders en ministers van finan ciën van Frankrijk en Duitschland naar hun hoofdsteden te doen terugkeeren met het doel met hun kabinetten te beraadslagen over de mate der mogelijke conceessies, hebben naar wij vernemen, nog geen vasten vorm gekregen. LAUSANNE, 28 Juni (V-D.). Ondanks het af zeggen der officieele Fransch-Duitsche bespre kingen op Woensdag, zullen Woensdagmorgen toch nog persoonlijke besprekingen plaats vin den tusschen den rijkskanselier von Papen en Herriot, benevens tusschen de Duitsche en Bij begrafenis te Stassfurt STASSFURT, 28 Juni. (W. B.) Bij de be grafenis van een communist, die verleden week Vrijdag door een nationaal-socialist uit nood weer doodgeschoten werd, kwam het toen de politie een optocht wilde ontbinden, tot ern stige botsingen. De agenten werden door de menigte in het nauw gebracht, zoodat zij van de wapenen moesten gebruik maken. Drie communisten werden gedood, zeven zwaar en verscheidenen licht gewond. Friedrichstrasse schoongeveegd BERLIJN, 28 Juni (W.B.). Na afloop van een betooging der studenten-organisaties in de Lustgarten zijn heftige botsingen voorgekomen. De politie greep met den gummistok in. 'n Agent werd door stokslagen gewond. Daarop werden grootere politie-afdeelingen met karabijnen In het vuur gebracht. Deze veegden stelselmatig de Friedrichstrasse schoon. Fransche ministers van financiën Wat hierbij zal worden behandeld staat nog niet vast. Dinsdagmiddag is de Amerikaansche ambassa deur Gibson uit Genève te Lausanne aangekomen om met de Engelsche de legatie ruggespraak te houden over een even- tueele bijeenroeping van de hoofdcommissie der ontwapeningscommissie volgende week. Ook Sir John Simon is weer te Lausanne aangekomen. Het lid der Duitsche ontwapeningsdelegatie Dr. Norden, dat dezer dagen te Genève een auto-ongeluk had, is gisteren aan de bekomen verwondingen overleden. Amerika eischt behandeling van zijn voorstel Omtrent het plotselinge bezoek van Gibson aan hotel Beau Rivage, het hoofdkwartier der Britsche regeering te Lausanne, verluidt het volgende: De Amerikaansche regeering eischt een spoe dige definitieve bespreking der Amerikaansche voorstellen, terwijl in vooraanstaande kringen der Ontwapeningsconferentie het voornemen zou bestaan de conferentie den 15den Juli voor eeni ge maanden te onderbreken, zonder dat een be handeling der Amerikaansche voorstellen zou plaats hebben. Gibson Dinsdagavond heeft de bekende spuitwater fabrikant Franz Seldte, eerste bondsvoorzitter en stichter van den bond van frontsoldaten „Stahlhelm", voor de microfoon gesproken over de beteekenis van den bond voor „staat en volk". In zijn inleidend woord legde Seldte er den nadruk op, dat hij bewust den 28 Juni heeft gekozen om te spreken, aangezien op dezen dag het vredesverdrag van Versailles werd onder teekend, dat niet alleen het begin beteekent van het ongeluk van Duitschland, doch van de geheele wereldcrisis. De Stahlhelm heeft van het begin af aan dit immoreel verdrag bestreden en zal het, zoo lang het blijft bestaan, bestrijden. Want de Stahlhelm zelf is het levendige protest tegen dit verdrag. Het bewind, dat in 1918 na de omwenteling vrijheid en brood beloofde, heeft dit niet kun nen bezorgen. Ondanks alles hebben wij even wel niet toegegeven. Wie de vrijheid voor zijn vaderland wil bevechten, moet zelf vrij zijn. Daarom moet de Stahlhelm vrij zijn van alle invloeden en machten. Het levensrecht van de natie en de strijd om de binnen- en buiten- landsche vrijheid van Duitschland blijven de kern van het Stahlhelmprogram. Wij strijden voor Duitschlands vrijheid, aldus Seldte. Wjj willen niet aanvallen, wij willen slechts verzekeren wat ons toebehoort. En wU moeten terug hebben, wat men ons ontnomen heeft. Wij willen geen nieuwen oorlog, Juist omdat wij, frontsoldaten, hem hebben meege maakt. Doch heeft men ons noodig voor de verdediging van het vaderland, dan Is de Stahlhelmman vanzelfsprekend ieder oogenblik bereid. De Stahlhelm zal gaarne met alle nationale groepen en partijen samenwerken, die hetzelf de doel nastreven. Den 3en en 4en September, kondigde Seldte tenslotte aan, zal te Berlijn een groote „Rijksfrontsoldatendag" worden ge houden. Wegens diefstal MOSKOU, 28 Juni. (Reuter.) Na een be handeling van zes dagen is het proces ge ëindigd, dat tegen 23 employé's, o. w. de plaats vervangende leider, van den Rijks-détail-hande) te Moskou is gevoerd. De beklaagden werden beschuldigd van dief stal van geld en goederen, onwettige prljsver- hooging en het leveren van levensmiddelen aan speculanten, waardoor de staat in vijf maanden voor een millioen roebel is benadeeld. Het gerechtshof veroordeelde vijf beklaagden tot den dood door den kogel. Zeven anderen kregen 10, de overigen 3 tot 5 jaren gevan genisstraf. Amsterdamsche Universiteitsfeesten. Voorjaarsverbondsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond. Waarschijnlijk geen tweede Zeppelintocht boven Nederland. De hoofdredacteur van de Javabode ontslagen Seldte over de beteekenis van „Stahlhelm". Laatste pogingen te Lausanne. Drie communisten te Stassfurt gedood. Duitsch begrootingsdeficit en binnenlandsche schulden. Salazar Fortugeesch kabinetsformateur. De Valera niet naar Ottawa. Vijf Russische ambtenaren wegens diefstal ter dood veroordeeld. De Sklarekt veroordeeld tot 4 jaar tuchthuis straf. O O O O O BERLIJN 28 Juni (W.B.) Leo en Willy Skla- rek werden heden wegens bedrog, ernstige oor konden vervalsching en omkooping veroordeeld tot elk 4 jaar tuchthuis, met aftrek van 6 maanden preventief. De gebroeders werden terstond gearresteerd. Beklaagde Lehman hoorde 15 maanden ge vangenisstraf tegen zich uitspreken. iVerder werden de Berlijnsche ambtenaren Kohl, Sokolowski en Zwing veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf. Daar zij zich lieten omkoopen, komen ze de eerste 5 jaar niet meer in aanmerking voor een openbaar ambt. Hetzelfde geldt voor Gaebel, die 18 maan den kreeg. Tenslotte werden de ambtenaren Tach en De- ger tot 6, Schmitt en Schneider tot 4, en Hoffmann tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De beklaagden hoorden het vonnis rustig aan, alleen Leo Sklarek huilde. Landgerichtsdirektor Kestner verklaarde bij de motiveering van het vonnis o.a.: Bijna 3 Jaar geleden werd dit proces begon nen. Het was noodig, de beklaagden te leeren kennen, vooral de ambtenaren der stadsbank. De Sklareks hebben zich het vertrouwen onwaardig getoond. Het was hun slechts te doen, om zich te verrijken. Zij hebben voor 18 millioen aan waardelooze papieren en 19 mil lioen aan waardelooze cheques afgegeven. Door hun employé's Lehmann en Tach hebben zij valsche boeken laten aanleggen en bij revisie valsche verklaringen afgelegd. BERLIJN, 28 Juni. (V. D.) De verdedigers van alle verdachten in het Sklarek-proces zijn in beroep gegaan tegen het door de rechtbank gewezen vonnis. LISSABON, 28 Juni. (Reuter.) De president der republiek heeft den oud-minister van fi nanciën Oliveira Salazar belast met de vor ming van het nieuwe kabinet. Salazar heeft de opdracht aanvaard. DUBLIN, 28 Juni (Reuter). Het wetsontwerp tot afschaffing van den eed aan den Engel- schen Koning is door den senaat in sterk ge- amendeerden vorm aangenomen. De regeering is geenszins van plan, met dezen gewijzigden vorm genoegen te nemen. Niettemin zai het gewijzigde wetsontwerp aan de Dail worden gezonden. Uit goede bron wordt tvernomen, dat De Valera in den loop van den volgenden maand niet aan de Conferentie te Ottawa zal deel nemen, aangezien talrijke binnenlandsche aan gelegenheden hem in den Vrijstaat terughou den. Huurt Uw STOFZUIGER voor 60 cent per ween t>l) Telefoon 12897. Hoogste stand op Woensdag 9 uur v.m. 763.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1