PROVINCIAAL NIEUWS MARKTEN WOENSDAG 29 JUNI BOVENKARSPEL DE RIJP ENKHUIZEN HEEMSKERK HOOGKARSPEL HOORN KROMMENIE HERINGA WUTHRICH NIEUWER-AMSTEL TER AAR VOLENDAM WORMERVEER. UITGEEST ZAANDAM ZWAAGDIJK ZEVENHOVEN ZANDVOORT Het Moederhuis der St. Juliana- congregatie Clubreizen Stofzuigerhuis MAERTENS OMREKENINGSKOERSEN AMSTERDAM f Zuivelcrisissteun. Ter secretarie werd dezer dagen aan 13 veehouders uitbetaald de steun ingevolge de Zuivelcrisissteunwet. Onderhandelingen. In verband met den aanleg van den primairen weg zijn ter secreta rie onderhandelingen gevoerd met de eigenaren van de huizen aan den Zuiderdijk te Broeker hoven, teneinde deze perceelen aan te koopen voor den aanleg van dien weg. Naar wij vernemen is het resultaat der onder handelingen niet onbevredigend. Verdronken Zaterdag is een driejarig kindje van den heer Taam alhier spelenderwijs in het water gevallen en verdronken. Personalia. Dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot Mej. H. Fagha, alhier, voor het examen teekenaar bij het kadaster, terwijl zij tevens per 1 Juli werd benoemd als zoodanig te Brielle. Voor het examen boekhouden (V. v. L.), slaag de onze plaatsgenoot de heer C. S. Stelling. Groenten. Groote Schotsche ƒ23.05; Grove Schotsche 1.101.80; Kleine Schotsche 1— 1.80. Visch. Aangevoerd werden 18 vaartuigen met 2246 K.G. Ansjovis, prijs ƒ0.110.12 (var. 20— 450 K.G.), 1 vaartuig met 245 K.G., Kamer- ansjovis 009 1 vaartuig met 200 p. sleepbot 18.10 per 100 pond. Westerstraat. De werkzaamheden in de Westerstraat zijn thans zoo goed als voltooid. Het behoeft geen betoog, dat hier een verbete ring van den weg is tot stand gekomen, welke vooral den automobilist en den wielrijder ten goede is gekomen. Niet enkel, dat de Wester straat belangrijk is verbreed, doch ook aan weerszijden is ^en flink trottoir aangelegd, welke de voetgangers, die toch de oudste rech ten op den weg hebben, voor het verkeer be schermen. Ook is de rioleering een groote verbetering geworden voor afvoer van overtollig hemel water. Een productief stuk werk is hier in werkver schaffing tot stand gekomen, waarvan het na geslacht zeker nog profijt zal hebben. Personalia. Mej. A. E. Slot, alhier, slaagde te Den Haag voor het esperanto-examen B. Inenting. Donderdag 30 Juni a.s. zal in een der lokalen van het Ned. Herv. Verenigingsge bouw aan de Maerelaan gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting. Deze inenting wordt vooral aanbevolen voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar. Men gelieve trouwboekje mede te brengen. Steun aan de veehouders Door den ge meenteontvanger alhier is aan 37 veehouders een totaalbedrag uitgekeerd van 1228,50 in verband met den steun aan de melkveehouders. Benoeming. Als opvolger van den heer D. Koedooder is tot kassier van de St. Laurentius- spaarbank benoemd de heer M. Ruyter. Marktvereen. „De Eendracht". Maandag heerschte aan onze veiling een ongekende druk te. Door 60 schuiten werden pl.m. 2100 balen aardappelen aangevoerd. Naar wij vernamen zijn veel nieuwe leden toegetreden, wel een bewijs dat onze veiling niet voor naburige markten heeft onder te doen. Katholieke Kring Het bestuur van den „Katholieken Kring" had gisterenavond een vergadering belegd in het Gezellenhuis. Deze vergadering was echter zeer slecht bezocht. De voorzitter, de heer P. J. J. Nuijens, het af- geloopen seizoen besprekend,1 kon niet nalaten te zeggen, dat dit vol succes was geweest, al zal wellicht een of andere avond niet naar ieders smaak zijn geweest. Ondanks de heerschende depressie heeft de Kring toch weer nieuwe plannen beraamd voor het komende seizoen. De samenwerking met de tooneel- en zang- vereeniging was in het afgeloopen seizoen uit stekend. Het ledental bedroeg vorig jaar 526. De ont vangsten bedragen 1234.56 en uitgaven 1209.47. Met het saldo van vorig jaar is er een batig saldo in kas van 78.65. De aftreden de bestuursleden werden herkozen. Dan werd het programma voor het komend seizoen besproken. De eerste avond zal nog worden overgelaten aan het bestuur. Op 23 Nov. 1932 zal pater H. de Greeve S. J. een le zing met lichtbeelden houden over „De schat ten van een Pharao". Op de derde bijeenkomst zal een wetenschap pelijke film worden vertoond. Dan nog een avond in Januari en tot slot de tooneelavond van de eigen afdeeling. Door de leden werden enkele onderwerpen aanbevolen voor de nog niet besproken avon den. De heer P. G. Smits wees er op, dat thans vele leden werkloos zijn en raadde aan zich in verbinding te stellen met de vakorganisaties, opdat zij toch ook de noodige ontspanning en ontwikkeling zouden kunnen genieten. Dit sympathiek idee vond bij het bestuur gretig in gang. Nadat de Hoogeerw. Deken J. P. Huibers de herkozen bestuursleden nog even had gehuldigd en aan de Vereeniging een heerlijken en fris- schen bloei had toegewenscht, sloot de voor zitter de vergadering. Onderwijzers jubileum. De heer E. N. Draisma, hoofd der RK. school alhier, hoopt 1 Juli a.s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 12 y3 jaar werd benoemd als onderwijzer. De aangename wijze waarop hij met de leer lingen medeleeft, heeft de volle sympathie van bestutu* en ouders. Wij twijfelen dan ook geen oogenblik, of het zal den jubilaris op dien dag niet aan de noodige belangstelling ontbreken. Concert. Hedenavond geeft het Muziek gezelschap Kuhst en Vriendschap" onder lei ding van den heer J. W. van der Laan een concert in het Park alhier. Vergadering Paardensportver. Dinsdag avond werd een vergadering gehouden van de Paardensportvereeniging Krommenie en Om streken. De voorzitter, de heer W. Gorter, open de deze bijeenkomst en sprak zijn voldoening uit over de belangstelling. De heer A. J. Bos bracht als lid van de Kascommissie verslag uit en deelde mede dat boeken en bescheiden in over eenstemming zijn bevonden. Voorts werd medegedeeld, dat de draverij zal HAARLEM PHILIPS' KADIO-TOE STELLEN worden gehouden op Woensdag 3 Augustus a.s., waaraan wederom als het vorige jaar een ring rijderij zal voorafgaan. De prijzen voor de draverij werden als volgt vastgesteld: 1ste prijs 300; 2e prijs 150 ën 3e prijs 100.. Na een geanimeerde rondvraag volgde slui ting. Personalia. De heer P. Walig, alhier, slaag de te Den Haag voor het esperanto-examen B. Enkhulzen ..o.. Raadsvergadering. De Raad dezer ge meente vergaderde Maandagavond. We misten met eenigen weemoed de markante figuur van wijlen Burgemeester Colijn, wiens zetel was in genomen door wethouder J. van Altena, loco burgemeester. Eenige raadsbesluiten werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, naar aanleiding van een verzoek om vrijstelling van bepalingen van de Winkelsluitingswet, dat de werking der wet drie maanden zou worden afgewacht, om te zien of er nog meer dergelijke verzoeken zouden inkomen. De heer Oldenbroek had vragen gesteld naar aanleiding van de invoering van de nieuwe steunregeling. Hij meende dat B. en W. daar van mededeeling hadden moeten doen aan den Raad. Hij stelde alsnog voor om B. en W. uit te noodigen daarvan alsnog mededeeling te doen. Hij meende dat B. en W. hun bevoegd heid waren te buiten gegaan, welke meening door den Voorzitter werd bestreden. Het voorstel Oldenbroek werd verworpen met 7 tegen en 6 voor. Van den heer Hol was bericht ingekomen van verhindering wegens ongesteldheid. Van mevr. Colijn was een dankbetuiging in gekomen voor de vele bewijzen van sympathie van het Gemeentebestuur ontvangen, en van den Commissaris der Koningin een brief met betuiging van leedwezen met het overlijden van den Burgemeester. Door de heeren Oldebroek, Beyderwellen en Romunde was een voorstel ingediend om de rekening te doen nazien door een commissie ad hoe en niet door de commissie van financiën, wijl daarin de oppositie niet vertegenwoordigd is. De heeren Beyderwellen en Oldenbroek ver dedigden het voorstel en verweten, dat opzette lijk, ostentatief en demonstratief gezorgd was, dat de oppositie niet was gekozen in de Com missie van financiën. De heer Van Wees wijst er op, dat de com missie juist werd uitgebreid om een man van links in de commissie te benoemen. Daarom werd de heer Kollen benoemd en later de heer Coppens. Dat er nog drie partijen overbleven van links kan niemand helpen; daarom acht spreker den eisch ongemotiveerd. Het is de op positie, die hier zelf een abnormalen toestand schept, indien hiervan sprake zou zijn. Nadat ook de heer Van der Schans als zijn meening had te kennen gegeven, dat het een gezellige boel dreigde te worden, als men zoo doorging en ook hij de Commissie van financiën volkomen in staat achtte om de rekening na te zien, sprak de heer Van Zuilen als zijn mee ning uit, dat de heer Beyderwellen het te dan ken had aan zijn vriendelijkheid en zijn kort en zakelijk afhandelen van onderwerpen, dat hij niet benoemd was. (Gelach). De heer Beyderwellen noemde den heer Kollen neutraal en niet behoorende tot de oppositie, evenmin als de heer Coppens. De heer Oldenbroek dreigde met obstructie; hetgeen de Voorzitter zou trachten te verhinde ren. Ten slotte werd het voorstel der drie hee ren verworpen met-11 tegen 3 stemmen. Besloten werd tot het plaatsen van 7 brand- kranen, hetgeen op 882 werd geraamd. Aan de bad- en zweminrichting te Ouderkerk werd ƒ293,84 subsidie verleend. De regeling van de arbeidsbemiddeling lokte wederom eenige discussie uit. De heer Koster had hierbij voorgesteld om de arbeidsbemiddeling bij het Burgerlijk Arm bestuur onder te brengen; wijl men daar over gegevens beschikt. De heer Van Wees zegt dat B. en W. daar niets voor voelen, wijl vele werkloozen dat niet prettig zouden vinden en de arbeidsbemiddeling daar geheel niet thuis behoort. Bovendien klaagt men daar over te veel werk. De kosten zijn nu veel lager en zullen niet ƒ1100 maar ƒ300 be dragen volgens het voorstel van B. en W. De heer Van der Schans is het volkomen eens met B. en W. De heer Van Zuilen acht ƒ300 veel te hoog en wil dit op 100 brengen wijl het hier een ambtenaar betreft, die goed gesalarieerd wordt De Voorzitter acht samenwerking tusschen Burgerlijk Armbestuur en Arbeidsbemiddeling zeer wel mogelijk. De heer Koster zegt dat het Burgerlijk Arm bestuur kan weigeren geheimen aan de Arbeids bemiddeling te verstrekken. (Geroep: Obstruc tie!). De heer Oldenbroek acht dat geen obstructie maar dat is sabotage. (Vroolijkheid). De heer De Rooy bestrijdt eveneens de mee ning van den heer Koster en wijst er op, dat er ook werkgevers komen, terwijl het Juist de be doeling is om de arbeiders bij het Armbestuur vandaan te houden. De heer Zwaag zegt, dat arbeidsbemiddeling niets maar dan ook niets met armenzorg heeft te maken. Het voorstel Van Zuilen ƒ100 in plaats van ƒ300 voor den agent wordt verworpen met 6 tegen en 8 voor. Het voorstel Koster wordt niet gesteund. Daarna worden de voorstellen tot regeling van de arbeidsbemiddeling en den dienst der Werkloosheidsverzekering aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot verplaatsing van een transformatorhuisje aan den Amstel- veenschen weg vond bestrijding om de kosten met gevolg, da,t de stemmen met 7 voor en 7 tegen staakten over het voorstel van B. en W. Besloten werd tot aankoop van den benoo- digden grond voor bedoeld huisje, dat later toch verplaatst zal moeten worden. De heeren Oldenbroek en Beyderwellen stem den tegen. De voorstellen omtrent het personeel der ge meentepolitie vond bestrijding ten aanzien van het aantal agenten, dat hoogstens een achttal zal bedragen en een viertal adspirant-agenten volgens de voorstellen. B. en W. wijzen er op, dat de Raad de gelden voteert en geen agenten zullen worden aange steld als de Raad zich daartegen verzet. Een voorstel om de adspiranten te schrappen geeft tot resultaat staking van stemmen. Een voorstel Van der Schans om het aantal op 6 agenten te bepalen word verworpen met 4 voor en 10 tegen en een voorstel Beyderwellen om het aantal agenten op 12 te brengen wordt eveneens verworpen met 6 voor en 8 tegen. De leeftijd wordt van 21 jaar op 23 jaar gebracht op voorstel van den heer Oldenbroek. De eind stemming wordt uitgesteld met het oog op de adspirant-agenten. Hierna kwam aan de orde de watervoorzie ning van de Nes. De voorzitter deelt mede te behooren tot de meerderheid van het college, die thans nog niet tot watervoorziening wenschte over te gaan, ge zien dat van de 117 perceelen slechts de klein ste helft der bewoners n.l. 54 voor aansluiting bij de waterleiding waren. Niettemin werd be sloten den Raad een uitspraak te laten doen. De heer Van der Schans zegt een groot voor stander te zijn en de heer Oldenbroek sluit zich daarbij aan. De heer Wesseling zou er zich niet tegen ver zetten als de gemeente niet voor drinkwater zorgde in tijden van droogte; doch hierin werd ruim voorzien. De voorstanders zijn huurders, die men niet serieus moet nemen. Ais zjj zelf moeten betalen zullen zij wel anders praten. De heer Coppens zegt dat men den bestaan- den toestand niet mag besteendigen nu de kans van watervoorziening er is. De heer Van Zuilen meent dat de kosten geen rol spelen. Het is een urgente kwestie en 't zou van achterlijkheid getuigen als men niet tot uitbreiding der watervoorziening besloot. De heer Zwaga zegt voorstander te zijn. 't Is een kwestie of de gemeente re hygiëne bevorde ren moet of dat men die zaken langs zijn koude kleeren moet laten gaan. Spreker beveelt de watervoorziening ten zeerste aan. De heer Beyderwellen zegt natuurlijk voor stander te zijn en hij stelt eenige vragen n.l hoevelen er Amstelwater gebruiken, hoeveel er zijn met nortonpompen. Hij meent dat de kos ten van aansluiting bij gedeelten kunnen worden betaald en zelfs zou de gemeente die kosten tij delijk kunnen voorschieten. De heer Copier kan zich met de voordracht vereenigen. Hij heeft echter betreurt dat de buurt Zwarte Kat niet zal worden aangesloten. Wethouder Van Wees acht zich gelukkig deze voordracht te kunnen aanbevelen. Het groote voordeel is dat de uitvoering 12000 minder kost dan voorheen. Bijna altijd stuit men af op financieele bezwaren. De verschillende licha men, die de volksgezondheid behartigen, ad- viseeren gunstig en het is een zaak van groot hygiënisch belang, waarvoor men niet blind mag zijn. Later zal over andere deelen der ge meente kunnen worden gedacht. Spreker hoopt dat de Raad de voordracht aanneemt in 't be lang der volksgezondheid. Nadat nog verschillende heeren hebben gere pliceerd wordt besloten het aanbod van de Provincie te aanvaarden en tot aanleg der wa terleiding te besluiten. De heer Wesseling wil geacht worden te hebben tegen gestemd. Voorgesteld wordt een nieuwe verordening voor de heffing der precariorechten. De heer Beyderwellen stelt hierbij voor de gemeentebedrijven vrij te stellen van precario- belasting. Hij vraagt wat het vermoedelijk ba tig saldo zal zijn op den dienst, waarop de heer Van Wees mededeelt dat dit vermoedelijk 30000 zal bedragen. De voorzitter ontraadt het voorstel van den heer Beyderwellen. Nadat de heer Copier enkele inlichtingen heeft gevraagd, wordt het voorstel van den heer Beyderwellen verworpen. Voor stemden de hee ren Beyderwellen en Romunde. De verordening werd daarna aangenomen. Na een paar hamerstukken wordt machtiging verleend tot het voeren van een rechtsgeding tegen de N.V. Amstelklei. Een interpellatie van den heer Oldenbroek wordt met het oog op het late uur uitgesteld; doch evenwel toegestaan. De voorzitter heeft bericht ontvangen, dat de heer Beyderwellen voor t laatst deze vergade ring heeft bezocht en de gemeente gaat verla ten. Spreker had gedacht dat hij zou gewacht hebben tot de gemeente zou zijn geannexeerd; maar nu dat niet het geval is, wil spr. toch niet nalaten hem alle goeds toe te wenschen. De heer Beyderwellen zegt de gemeente te gaan verlaten omdat er geen openbare schooi in Randwijck is. Hierna volgt sluiting der vergadering. R.K. Voetbal. Zondag 1.1. speelde Adolf Kol- ping 2 te Noorden tegen Noorden I. Niemand had met de rust verwacht, toen Kolping voor stond met 31, dat de wedstrijd zou ein digen met 63 in het voordeel van Noorden. Het 3e elftal bracht een bezoek bij een nieuw opgerichte club te Zevenhoven. Kolping werd hier met een 32 nederlaag naar huis gezon den. Thuis speelde de Junioren tegen de Alfen- sche Junioren. Werkelijk was dit een interes sante match. Er werd mooi voetbal gegeven, vooral van de zijde der Langeraarsche jongens, waarin goede krachten schuilen. Jammer dat een paar spelers van Alfen het met hun forsch- heid wilden dwingen en dit tot zulke onaange naamheden leidden, dat zij het veld verlaten moesten. De Junioren van Adolf Kolping won nen verdiend met 42. De waterververschïng De verversching van het binnenwater brengt ook nog eenige bijzon dere bezwaren met zich mede. Zooals men weet geschiedt het uitmalen met de bekende ver- verschingsgemaaltjes steeds in den nacht van Zaterdag op Zondag. Dan liggen er buiten de haven in zee in den regel een aantal karen met visch in afwachting tot de volgende week. Nu is het in de laatste weken nog al eens voorgevallen dat die visch in de karen was ge storven, wat men toeschreef aan de vervuiling van het zeewater langs de kust, tengevolge van deze bemaling. De betrokken vischhandelaren hebben nu ver zocht om de bemaling op een anderen dag te doen plaats hebben. Wormerveersche Middenstands-Vereeniging. JDe Wormerveersche Middenstandsi-Vereeni ging hield Maandagavond een ledenvergadering. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering werd voorgelezen een schrijven van een accountantskantoor voor de organisatie van een boekhoudcursus. Wijl de deelname aan dezen cursus vrij duur bleek te zijn, werd besloten vanwege de Vereeniging een boekhoudcursus té organiseeren voor lageren prijs. Verder werd besloten geen afgevaardigde te zenden naar het congres van den Ned. Midden standsbond. Van de Vereeniging voor Paardensport was bericht ingekomen, dat genoemde vereeniging dit jaar een harddraverij en een ringrijderij zal houden, beide op verschillende data. Tege lijk met de ringrijderij zal door het bestuur der W. M. V. een Wandelwegfeest georganiseerd worden, daar de bedoeling is de ringrijderij te houden op den Wandelweg en de harddraverij op den Zaanweg tusschen Stationstraat en Zaanbrug. Besloten werd aan het verzoek van het be stuur van het Wilhelminapark te voldoen om medewerking te verleenen voor de verbetering van den financieelen toestand van het Park. Met de afgevaardigden van de R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze" werden vervol gens de bezwaren tegen de sluitingswet bespro ken, benevens de verdeeling van de verschillen de koopuren op Zondag. De commissaris van politie, de heer A. J. van der Hoeven, legde op een duidelijke en bevat telijke wijze de bepalingen van de Winkelslui tingswet uit en zegde zijn volle medewerking toe om de bezwaren van de winkeliers zoo mo gelijk te ondervangen. Examens Voor het praktijk-examen Boek houden van de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden slaagden mej. C. Koel en de heer J. Sman, beiden te Wormerveer. Raadsvergadering Door den Burgemeester is een vergadering van den Raad der gemeente Wormerveer uitgeschreven op Dinsdag 5 Juli a.s. des avonds te 1% uur. De agenda bevat de volgende punten van be handeling: 1 Vaststelling van de notulen van 11 Mei 1932. 2 Ingekomen stukken. 3 'Inrichten van de openbare school tot avond-vakteekenschool. 4 Verhuur van weiland en verkoop van grond. 5 Vaststelling vergoeding bijzondere scholen over 1929. 6 Verordening winkelsluiting. 7 Verzoek tot koop van een gedeelte tuin bij de woning van den voormaligen directeur der gasfabriek. 8 Voorstel tot verlaging der vergoeding voor het vervangen van privaat-tonnen door water closets met septistank. 9 Verschillende benoemingen. 10 Adressen van J. de Boer Dz. inzake brand stichtingsaffaire. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Donderdag 30 Juni, des namiddags te 2 uur in openbare vergadering bijeen ter behandeling van: a. Een verzoek van D. Planteijdt om voor zijn zoontje reisgeld beschikbaar te stellen voor het bezoek van de O.L. school te Beverwijk. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen; de kosten bedragen pijn. f25. b. Een schrijven van Gedep. Staten, waarbij wordt bericht, dat er geen bezwaren tegen be staan de winst van het G.E.B. van 1931 te ge bruiken voor steun aan de werkloozen in 1931. c. Vaststelling verordening tot het heffen van vergunningsrecht en een verordening tot het heffen van een verlofsrecht benevens de ver ordening op de invordering daarvan. d. B. en W. stellen voor de vroegere woning van van Kampen te sloopen, benevens de woning van J. Deijle, den grond te trekken bij de op slagplaats en een en ander met een behoorlijk hek van den Meldijk af te scheiden. e. B. en W. deelen mede, dat de exploitatie rekening van de visscherij in den polder de Uitgeester- en Heemskerkerbroek van A. C. v. d. Kommer is nagegaan en in orde bevonden. f. Een verzoek van het bestuur van de mid- denstandsvereeniging „de Hanze", om het tekort inzake den Handelscursus over 1931-'32, be dragende f251.70, van gemeentewege wel te willen dekken. B. en W. adviseeren den raad daarop niet in te gaan, daar reeds f 200 sub sidie is verstrekt en reeds in het begin van den cursus bekend was, dat een tekort zou ontstaan en niettegenstaande dat, men toch met den cursus is doorgegaan en vooral ook dat de ge meente financiën het niet toelaten. g. Een verzoek van het bestuur der winkeliers- vereeniging „Eendracht maakt Macht", benevens nog andere winkeliers geen verordening te maken, waarbij het verkoopen tusschen 's mid dags 12 uur en 's namiddags 1 uur wordt ver boden, daar het bestuur van meening is, dat de verkoop wel bevorderd maar niet belemmerd moet worden. B. en W. adviseeren geen verbodsbepalingen te maken. h. B. en W. stellen voo. het electriciteits- bedrijf aan te wijzen als tak van dienst, bedoeld in art. 252 der Gemeentewet en daarvoor een verordening vast te stellen. i. B. en W. stellen voor een besluit te nemen inzake het tijdelijk beleggen van kasgelden van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf bij de be staande Coöperatie Boerenleenbank alhier. j. Vaststelling verordening voor het agent schap der arbeidsbemiddeling alhier. k. Zoo mogelijk vaststelling van de steunrege ling, welke wordt geëischt door Z. Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken, wanneer de gemeente een bijdrage uit 's Rijks kas wil genieten. 1. Vaststelling verordening tot regeling van het georganiseerd overleg voor de ambtenaren in gemeentedienst. m. Af- en overschrijving op de begrooting 1931. n. Suppletoire begrooting voor 1931. o. B. en W. stellen voor lo. wederom een crediet van f 5000 te verstrekken voor werk- loozenzorg. De werkloozenzorg heeft nu reeds ruim f19.000 gekost. 2o. Hen te machtigen den toren te Marken-Binnen te laten herstellen, waarvan de kosten pl.m. f 500 zullen bedragen. Ziekenhuisfonds. Woensdag 29 Juni des avonds 8 uur in hotel „de Ooievaar" vergadert het Ziekenhuisfonds van dr. H. B. Beeker. Personalia. De heer J. C. Thoman en de dames A. de Goede en M. van het Ka^r, allen alhier, slaagden te Den Haag voor 't eëfceranto- examen B. Boerenleenbank In het. eerste halfjaar 1932 werd aan spaargelden ingelegd 22,125,22 en terugbetaald 28,500,22. Aan voorschotten werd verleend een bedrag van 23,956,65 en terugbetaald 20,692,68. Op loopende rekening werd verstrekt 4,274,97 en terugbetaald 4,716,76. De winkelsluiting. De sluiting der winkels is met een half uur verlengd; zij mogen thans geopend zijn 's avonds tot half tien. Crisis-regeling Naar aanleiding van in den raad gestelde vragen zijn inlichtingen ingewon nen over eventueele "egeeringsmaatregelen als crisis regeling voor vouwvakarbeiders. Namens den Minister wordt medegedeeld, dat de regee ring in de ontwikkeling van den toestand niet voldoende aanleiding vindt, om ten aanzien van de werkloozenkassen van bouwvakarbeiders de crisisregeling toe te passen voor het jaar 1932 Matschappelijk Hulpbetoon Ingediend is het jaarverslag van Maatschappelijk Hulpbe toon. Op 17 Nov. werd besloten een bespreking te houden met de mannen en vrouwenafdeeling van Onderling Hulpbetoon, Ziekenzorg en Zie kenfonds om te komen tot een regeling van de ziekenhulsverpleging tegen een vastgesteld be drag per lid. Werd aanvankelijk tot overeenstemming be sloten, op 16 December deelde O. H. mede, dat de voorgestelde regeling niet aanvaard kon worden. De voorzitter vraagt zich nu af, of het geen tijd wordt, gezien de hooge gemeentelijke kos ten, om de verordening betreffende de bijdra gen. in de kosten van ziekenhulsverpleging te herzien. Wandelpad Bij het rioieeringswerk aan de Zandvoortschelaan is het wandelpad gehavend. Het herstellen geschiedt niet volgens de goede methode, zoo meenen de bewoners van de Zand voortschelaan. Vooral het gedeelte Bentveld Halte Waterleiding laat veel te wenschen over door glas en scherven in het puin verwerkt. Een zeventigtal bewoners heeft aan den raad verbetering van den toestand verzocht. B. en W. deelen mede, dat reeds een betere herstel ling onder handen is genomen. Ook is reeds een onderzoek ingesteld naar verharding met schel pen. Ontheffing winkelsluiting Tengevolge van de Winkelsluitingswet mogen winkeliers in klei nen consumptie-waren niet anders na het slui tingsuur verkoopen dan voor gebruik ter plaat se. Waar andere zaken van negen tot acht uur een normaal debiet hebben, geldt het grootste debiet voor den kleinen consumptie-verkoop voor des avonds en wel van acht tot twaalf uur. Door de bepalingen wordt het bedrijf van die winkeliers in den badtijd zeer geschaad, te meer daar deze in de drie zomermaanden het grootste deel van hun inkomen in die avond uren moeten verdienen. Zij vragen daarom in Juni, Juli en Augustus tot twaalf uur een onbelemmerden verkoop en willen er desnoods de bepaling aan verbinden, dat hun zaak niet voor 's morgens tien uur ge opend zal mogen zijn. In hun adres vestigen ze er de aandacht op, dat geen minderwaardige oppositie dit verzoek steunt, maar werkelijk bescherming van levens belangen. B. en W. meenen tot tijdelijke ontheffing toe stemming te kunnen verleenen, deze grondende op de uitzonderingsbepalingen voor kleine con sumptie waren. Het laatste berichtje over het Moederhuis dateert van 15 April 1.1. Het wordt dus meer dan tijd weer eens iets te melden, want ik weet, dat dé Haarlemsche Katholieken en die der omstreken ook belang stellen in het wel en wee der Juliaantjes, die al meer dan tien jaar leven en werken in de bisschopstad. Het belangrijkste nieuws is, dat wij onder- tusschen met den bouw begonnen zijn, die aan den heer W. Thunnissen te Heemstede, als laagsten inschrijver, is opgedragen, en wij zijn al zoover gevorderd, dat Woensdag, 6 Juli, de plechtige eerste steenlegging kan plaats hebben. Het is ons een ware vreugde daarbij te kunnen vermelden dat Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent zelf die plechtigheid zal ver richten. En, vraagt men natuurlijk, hoe staat het met de financiën? Goed en niet goed. Goed In zooverre, dat Wij, na ons laatste bericht, weer een f linken aan was van het bouwkapitaal kunnen aanteeke- nen. Onze opzet was 50 mille bijeen te ;,bede- len." Bij ons laatste bericht ontbrak er nog f 8854.30 aan. Nu.is dat cijfer al geslonken tot f 6103.96. In ruim twee maanden ontvingen wij dus f 2750. Een prachtig resultaat. In zooverre staat het dus goed met de fi nanciën. Minder goed, vooreerst omdat wij nog niet aan de 50 mille zijn. Jmmer genoeg kun nen wij voor dat kapitaal niet bouwen, wat wij gaarne zouden bouwen, en dan komt nog de installatie, o.a. meubileering van kapel en huls, waterleiding, verwarming, licht enz. enz. Vertrouwende mede op de belangstelling van Kaarlemsch katholieken zullen wij maar besluiten met het bekende woord van J. Pz. Coen. „Ende desespereert niet." Den Haag, 25 Juni 1932. Da Costastr. 44, Giro 88072. J. JORNA, S. J. Pastoor, Bisschoppelijk Bestuurder der St. Julianacongregatie. Wij ontvingen van de N.V. M. v. Poelgeest ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan, een jubileum-uitgave van haar geïllustreerde bro chure. In dit aantrekkelijk boekwerk worden talrijke tochten per touringcar, of zooals zij terecht genoemd worden, per reissalon beschre ven. Bij het aanschouwen van de ruime, alles zins geriefelijke wagens en bij het bezien van de schilderachtige plekjes, waarheen de tochten voeren, krijgt men waarlijk lust zich voor deze gezelschapsreizen op te geven. Velen zijn nog onbekend met de schoonheid en schilderachtige natuur van eigen land en het buitenland en nu de vacanties aanbreken is dit een gunstige gelegenheid om op comfortabele wijze deze schoone plekjes te bezoeken. Tochten 'naar de Veluwe, naar den Achterhoek, naar het typi sche Giethoorn, naar Valkenburg, het mooie Zeeland, Zwitserland, Duitschland, België, Luxemburg en Frankrijk, overal voeren degroo te reiswagens u heen en blijkens de in de uit gave opgenomen tevredenheidsbetuigingen van cliënten, schijnt de service alle reden tot tevre denheid te geven. Het keurig uitgevoerde boekwerk zal dan ook zeer zeker een practische handleiding blijken te zijn voor clubleiders, schoolhoofden ,etc„ voor het organiseeren van tochten door binnen- en buitenland. BEVERWIJK, 27 Juni. Bloemenveiling 't Centrum. Per 12 stuks div. Irissen (Holland- sche) 3—12, Engelsche 7—16. Per bos van 20 stuks kasrozen: Columbia 1258 ct., Rosalan- dia 1048 ct„ Briarcliff 1365 ct„ Hadley 15 —75 ct„ Edith Helen 14—70 ct„ Noack 12—55 ct„ Claude Perneth 1460 ct„ Butterfly 8 32 ct. Per bos van 25 stuks: Anemonen 312 ct„ Ranonkels 314 ct., Korenbloemen 5—12 ct., Lathyrus 418 ct„ Violieren 832 ct„ Pa pavers 8—35 ct., Ixia 39 ct., Pioenen 2358 ct„ Centoiria 624 ct„ Margrieten 525 ct., Duizendschoon 4—8 ct., Capanula 8—17 ct., Gren. Anjers 1018 ct., Zinnia's 1556 ct., Delphinium 1846 ct., Plumosa groen 850 ct., Sprengeri 645 ct„ Lil. Umbellatum 15.80, Album 1435, Tigerum Simplex 38.50, Can- didums 49.50, Tennefolium 24.60, Longiflo- rum 69.50, Regalis 25. Coöp. Tuinbouw-, Groenten-, Fruit- en Aankoopvereeniging „De Vrije Veiling W. A.". Druiven 40 c„ bruine capucijners 11 c„ dop pers 810 c., peulen 12—25 ct„ póstelein 3—4 ct., spinazie 3—5 ct., dikke snijboonen 22—28 ct., alles per pond; sla per kist 1040 ct., peen 610 ct., hout 25 ct., per bos; bloemkool 110y3 ct„ komkommers 37 ct. per stuk; aardbeien m. dop 45—65 ct., id. Jocamda z. d. 6575 ct. per slof; frambozen 4042 ct. per schotel; tomaten binnenland 1628 ct„ export A 27 ct., B 24 ct„ C 26 Ct., CC 22 ct. Aardbeien-exportmarkt. Prijs per 100 K.G. vroege ƒ21—24; late ƒ20—25. BOVENKARSPEL, 28 Juni 1932. „De Tuinbouw". Aardappelen Ninetyfold 1.95 2.55; idem Schose ƒ1.752.60; idem kleine ƒ1.051.50; idem Sutton ƒ2.552.05; idem Eigenheimers ƒ3.—3.10; idem kriel ƒ0.70—0.80; totaal 17380 baal; Uien grof ƒ1.90; prijs voor Wit ƒ1.—; idem voor Gelen ƒ0.50, lager dan gisteren, markt overigens prijshoudend. AVENHORN, 28 Juni. Aardappelen. Aan voer 100.650 kg. gr. Schotsche 3.404.50; 15.000 kg .kl. Schotsche 1.80—2.40 per 100 kg. BEVERWIJK, 28 Juni. Aardbeien, export prijs per 100 K.G. Ioconda 2026.50, fabrieks prijs 2224. MEDEMBLIK, 27 Juni 1932 Marktvereeni- ging „St. Joseph" Aardappelen: Groote Muizen 2.20—2.35; kleine Muizen 1.30 1.60 per halve H.L. ZWAAG, 27 Juni 1932 Veilingsvereen. „Bangert en O." Aardappelen 3.40—7.10 per 100 K.G. Kruisbessen 5.40 per 100 K.G. Tomaten A 30.70; B 27.70; C 28.80; CC 19.20 per 100 K.G. Slaboonen 41—57 per 100 K.G. Snijboonen 4054 per 100 K.G. Spinazie 5.90—14.00. Postelein 4.60—9.00. Aardbeien 1837. Druiven 8081. Peulen 23—32. Doppers 13—16. Tuinboonen 4.50— 7.00. Pruimen 178—190 per 100 K.G. Blkool 3.708.60. Sla O.402.40 Komkommers 7.40—10.20. Perziken 7.00—20.00. Wortelen 4.4012.00 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 29 Juni 1932. Langendijker Groentenveiling 167600 K.G. aardappelen: Schotsche Muizen 3.104.70; groote 3.303.40; drielingen 2.103.40. 25 K.G. zilvernep 15.—. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Juni. Aan voer 5000 KG Tomaten, Tomaten A 26.20 28.70; idem B ƒ24.30—36.—idem C 24.20; idem CC 17.480.000 KG Aardappelen, Schotsche Muizen ƒ2.905.80; Drielingen ƒ1.803.80 940 bos Kleine Wortelen ƒ8.60; 1000 stuks Bloem kool, le soort 4.2010. PURMEREND G. A„ Coöp. Centrale Eler- veillng Op de gehouden Eierenveillng op Dinsdag waren aangevoerd 88375 stuks een deneieren. Prijs f 2—2.30 per 100. 105559 stuks kipeieren 70-89 K. G. f 3.60—4.60 65-66 3.10 HONSELERSDIJK, 28 Juni. Exportveiling: Bloemkool le s. f 1.504.00; komk. gr. le s. 5.20; id. 2e s. 2.10 per 100; peen 6.per 100 bos; to maten A 2.90—3.50; B 2.80—3.10; C 2.90—3.40; CC 2.30—2.90 per 12% kg. POELDIJK, 28 Juni 1932. Black Alicante 42; Aardbeien 9; alles per pond; Tomaten A 3.20—3.60; idem B 2.90—3.40; idem C 3.30—370; idem CC 2.60—3.20; alles per 12% KG. Barteljorisstraat 16 Tel. 10756 ALLE MERKEN STOFZUIGERS —3.50; 63-64 3.00—3.40 60-62 2.60—3.20 58-59 2.50—2.90; 56-57 2.50—2.70; 53-55 2.20—2.60; 50-52 2.00—2.30. WOGNUM, 28 Juni Aardappelen: Gr- Muizen 1.90—2.—; kl. Muizen 1.10—1.25* Bloemkool le soort 1.7.80. Slaboonen 0.44— 0.48. Snijboonen 0.340.37 per 100 st. Peulen 0.23—0.28 per A K.G. Wortelen 5.70—9.- Spinazie 7.908:80. Aardbeien 0.180.26. TER AAR, 27 Juni. Veilingbericht Centrale Veiling. Peulen f 13.20. Doppers f 1.251-5°- Capdoppers f 1.55—1.80. Tuinboonen f 0.50— 0.90. Snijboonen f 3.404.10. Stek f 1.80— 2.40. Bloemkool 1—11 cent. Sla f 0.40—1.80* Aardbeien 1117 cent per pond. Postelein 5 ct* per Kilo. Spinazie 3645 cent. Komkommers 14 cent. Rozen per stuk 12 cent. Stamboo- nen f 5.305.80. TEXEL, 27 Juni. Eierveiling. Aanvoer 116.621 eieren. Prijzen: 58/62 K.G. p. 100 ƒ2.65 —3.20; 62/66 K.G. p. 100 ƒ3.00—3.50; kleine eieren ƒ2.002.60. Oude kippen p. K.G. 4045. Veemarkt. Aangevoerd5 paarden 1130 190; 4 koeien ƒ120180; 9 kalveren ƒ2035; 15 nuchtere kalveren 512; 16 schapen ƒ15 20; 956 lammeren ƒ6.5010.2 varkens 19 schrammen 612; 13 biggen ƒ38; 2 korven kippen 0.750.85; 6 korven jonge hennen 15—45 ct. BLOKKER, 27 Juni. Marktbericht van de veiling „Op Hoop van Zegen". Bloemkool 3.709.30, slaboonen 48.0055.00, peulen ƒ22.0024.00, komkommers ƒ7.0011.00, Schot sche muizen groote ƒ4.505.60; id. kleine ƒ2.30 3.60, aardbeien 15.0029.00, snijboonen 49.0052.00, spinazie 13.00, sla 0.801.70. tuinboonen 8.0011.10. Middagveiling. Tomaten A ƒ30.60; id. B ƒ27.70, id. C ƒ28.80, id. CC ƒ19.00; groene kruisbessen ƒ5.40. HOOGKARSPEL, 28 Juni. Vereen. „De Eendracht". Aardappelen: Schotsche 1.80— 1.95; Ninityfold ƒ2.152.20; kleine aardappelen 0 45o 95 WARMENHUIZEN, 28 Juni. Aardappelen- Heden besteedde men voor Schotsche muizen ƒ3.80—4.70, id. (groote) ƒ3.40—3.80, id. drie lingen ƒ2.00—4.40, id. kleine 1.80—2.00 per 100 K.G. DELFT, 28 Juni 1932 Bloemkool le soort 4.607.40 per 100; idem 2e soort 1.603.80 per 100; Komkommers (Engelsche) le soort 5.20— 6.60; idem 2e soort 3.604.20; Peen 7.209.60; Boonen (Princesse) 48—54 per 100 K.G.; To maten 24.'60—30.40 per 100 K.G. DELFT, 27 Juni Bloemkool le soort 4,60 tot 6,70, id. 2e soort 1,70 tot 3,80, komkommers (Engelsche) le soort 4,60 tot 6,60, id. 2e soort 3,60 tot 4,20, peen 7,20 tot 9,80, tomaten 25,60 tot 31,20 per 100 kg. DEVENTER, 28 Juni: Vee. Drachtige koeien f140235; guste koeien 105210; drachtige vaar- sen 150—210; drachtige pinken 120135* guste pinken 100115; graskalveren 2028; nuchtere kalveren 34, vette koeien p. kg. 4068 ct.; stie ren per kg. 32—38 ct.; drachtige varkens f40— 56; overloopers 1118; biggen 6—11 per stuk. Eieren. Aanvoer 330.000 stuks. Prijshou dend. Kipeieren 2.30—3.40; eendeieren 2.102.20. GRONINGEN, 28 Juni Graanmarkt In- landsche rogge 5,75 tot 6,00, wintergerst 6,20 tot 7,60, zomergerst 6,25 tot 6,75, witte haver 5,50 tot 5,90, zwarte haver 6,25 tot 6,85, karwij" zaad 15,00 tot 19,00, kanariezaad 5,00 tot 6,25. blauwmaanzaad 27,00 tot 32,00, buitenlandse!) e rogge 5,25 tot 5,50, buitenlandsche gerst 5,00, ronde mais 4,25 tot 4,75. HONSELERSDIJK, 27 Juni. Black Ali cante 41 ct„ druiven, blauwe 2637 ct., idem witte 4146 ct. per pond; aalbessen, dubbele roode 45 ct.; aardbeien 1218 ct. per pond! meloenen, le soort 64100 ct., id,if2e soort 2842 ct., perziken, le soort 9!414 ct., id. 2e soort 6—9ct., id. 3e soort 4^—6 ct. per stukji '1 aardappelen, groote 5.505.00, id. poters 3 per 100 K.G.; bloemkool, le soort 2.505.00* id. 2e soort 11.75, komkommers, gr. 2e soort ƒ2.00—3.75, idem w. le soort ƒ6.50—8.00 per 100 stuks; snijboonen 3543 ct. per K.G.; sla, le soort 1.50, eieren 3.504.00 per 100 stuks; princesseboonen, enkele 62 ct., id. dubbele 48 57 ct., groote boonen TA9A ct. per K.G-! peen, le soort 7.5011.00, rhabarber ƒ4.00 per 100 bos; tomaten B 1421 ct. id. CC 9% 15 ct. per K.G. Exportveiling. Meloenen, le soort 95 ct., id. 2e soort 55 ct. per stuk; bloemkool, le soort 1.253.00, id. 2e soort 1.komkommers gr*> le soort ƒ5.405.80; id. 2e soort ƒ4.30 per l°u stuks; tomaten A ƒ3.40—3.80, id. B ƒ3.10—3.40, id. C ƒ2.20—3.60, id. CC 1.30—3 p. 12<4 K.G* POELDIJK, 27 Juni. Bloemenveiling „Het Westland". Lathyrus 512 ct„ Campanula 7 ct., Anemonen 2 ct„ Delphinium 512, Dui zendschoon 4, Arigeron 13 ct„ Pioenen 111" ct., Geraniums 2 ct. per bos. Coöp. C. W. V., 27 Juni. Hadley ƒ4.50— 5.60, Butterfley ƒ1.00—1.50, Columbia ƒ1.60— 2.00, Rosalandia 1.70—3.30, Gold Ophelia 1.5°> Briarcliff 1.00—1.200, Am. Anjers ƒ2.50—6.50, Lilium Longiflorum 6.206.40, id. 2e soort ƒ3.60—4.40, Lilium Auratum 10.70—12.20, id* 2e soort ƒ6.207.10 per 100 stuks; Plumosa 22—34 ct., Sprengeri 613 ct., Lathyrus 91 ct., Pioenen 1620 ct„ Dahlia 3036 ct„ Tros- rozen 2022 ct., Delphinium 822 ct., Zinnia 1520 ct. per bos; Hortensia 4090 ct., Pet rozen 914 ct., Cactus 6590 ct„ Geranium5 915 ct. per pot. TER AAR, 28 Juni. Centrale Veiling. Peuie*1 f 0.502.75; doppers 1.151.75; capdoppers 1.65— 1.90; witte cappeulen 2.45; tuinboonen 45—5®' snijboonen 3.103.50; stek 1.201.80; bloemkö0' 16 cent. VENRAY, 27 Juni 1932. Veemarkt. Aange voerd in totaal 332 stuks t.w. Dragend vee Vet vee 20. Gust vee 12. Biggen 263. Kalveren 2. Handel matig, prijzen stationnair, slachtv^ iets hooger. VINKEVEEN, 27 Juni. Groentenveiling* Snijboonen 1718 ct„ stamspercieboonen 28— 30 ct. per pond; peulen 2030 ct., dikke PeU*®g 1319 ct., doppers 1418 ct„ spinazie 84 ct„ postelein 23 ct. per K.G.; bloemkool 4— ct., spitskool 23 ct., komkommers 67 ct. Pe stuk; peen 511 ct„ rhabarber 34 ct. Pe bos; kropsla 925 ct. per 10 krop; tuinboonen 58 ct. per K.G.; aardbeien per slof 63 ct'j idem per pond 1517 ct.; tomaten per P°D 13—17 ct. MAASTRICHT, 28 Juni. Boterpr(js; all®61 middelprijs 1.15. Aanvoer 156.800 H.L. PURMEREND, 28 Juni. Afslagvereenig1"* Beemster, Purmerend en Omstreken. AardaP pelen: Schotsche muizen 0.951.56 per (25 Kg.)Kleine Aardappelen: Schotsche zen 0.56—1.10 per zak (25 Kg.); Tuinboon1^ 0.70—0.80 per zak (15 Kg.); Peulen 14.50; Doperwten 4.50—10 per zak (50 Kg* Aardbeien 0.050.13 per pond; Bloemkool 1 —6 per 100; Spinazie 0.10—0.65; Posten^ 0.300.42 per mand (6 Kg.); Sla l*L. 1.60 per 100 krop; Wortelen 6—9 per 100 OBDAM, 28 Juni Marktbericht „De TV'jo bouw" 12,000 kg. gr. aardappelen van tot 3,80, 1500 drielingen van 1,90 tot 2,20. bre: Voor wissels in vreemde munt op Ned. Setr7,.4g,itf volg. Art. 256 v. h. W. v. K. ter beurze v A i 97 Juij1 28 Juni 27 Juni 28 Juni 2qq Londen 9.93$ 8.94$ Kopenh. 48.75 fj-'tO Berlijn 58.77$ 58.55 N. York 46.00 jöy. Parijs 9.73$ 9.73J Oslo 44.00 Brussel 34.45 34.46 Stockh. 2.47-ft Zwitserl. 48.27$ 48.22$ Madrid o 4p Weenen 35.25 35.25 (niet off. 20.45

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2