GEMEENTERAAD VAN VELSEN SPECIALE UITVERKOOP RECLAME DONDERDAGMORGEN Jttf, 9 OUR VROOM WOENSDAG 29 JUN SPECIALE VERKOOP UIT DEN OMTREK De stichting van een R. K. U.L.O.-school te Driehuis Meer contact tusschen de Vakcentrales en de raadscommissie voor steunverleening >»De veer tig" onbewoonbaar verklaard. SASSENHEIM VELSEN-NOORD WARMOND BEVERWIJK BLOEMENDAAL ZANDVOORT HEEMSTEDE Crêpe de Chine [m- Zijden Shantung primé Dames Japon, wandeltoilet bolero- moderne pellerine. model metlmprimé Alle tinten, r* 90 bovenstuk, r* 90 42-48 Allen O. 4-2-J2 Allcn O. Vol-Voile Imprimé Dames Japon» nieuwste dessins. Maten 42/50 9Q Alle maten O. ligt de schuld daarvan bij B. en W. De vak organisaties bewerken dat er geen beslissingen worden genomen door hun leden, zonder dat zij daarop invloed hebben kunnen uitoefenen. B. en W. willen rust in de steunregeling. Maar deze rust mag niet zijn die van het graf. Er moet gezond overleg zijn en spr. hoopt dan ook dat de vertegenwoordigers der organisaties in de commissie de plaats zullen krijgen, welke hun uit hoofde van hun functie toekomt. De heer v. HEIJST juicht het advies toe. Spr. zal dan ook steun aan het advies geven. De heer HOMBURG kan zich ook met het advies vereenigengen. Toch verwondert spr zich niet over het verzoek der vakcentrales. Tegen inwilliging van het verzoek bestaan ech ter practische bezwaren, al moet spr. toegeven, dat de advies-commissie te veel voor voldongen feiten is gesteld, hetgeen onaangenaam aan doet. Wanneer er een manier gevonden kan wor den, om weer contact te krijgen met de vak- centralen, dan zal spr. daar voor zijn. Spr. maakt er echter bezwaar tegen dat de bestuurders in de raadscommissie zitting ne men, omdat de besprekingen dan nog veel meer gerekt worden. De heer TEN BROEKE is voor het advies van B. en W. Wanneer hij ervan overtuigd was, dat de arbeiders er schade van ondervonden, zou spr. tegen stemmen. Maar er is een rege ling, volgens welke de bedragen uitgekeerd moeten worden. De bestuurders zullen het prac- tisch werken der raadscommissie tegenhouden. Ook vreest spr., dat de rapporten der contro leurs niet meer zoo objectief zullen zijn, wan neer de bestuurders in de raadscommissie zit ten. Toch is spr. voor een grooter contact met de organisaties. Daarom dient spr. een motie in, bedoelende, dat de raadscommissie op gezette tijden in contact zal treden met de organisaties. De heer MAAS weet niet wat hij van het ad vies moet zeggen. Het is stroop en azijn voor de organisatiebestuurders. En voor de raads leden, die in de commissie zitten en tevens or ganisatiebestuurders zijn, is het advies niet erg complimenteus. Spr. geeft uitvoerig de redenen, welke tot de indiening van 't adres geleid heb ben. Van de 2000 steuntrekkenden zijn er 1500 georganiseerd. Driekwart van het totale steun bedrag wordt door de organisaties verwerkt. Dat de bestuurders daarbij op zeer veel moei lijkheden stuiten wordt door spr. aangetoond. Die moeilijkheden nu trachten de organisaties uit den weg te ruimen door een nauwer con tact te zoeken met de raadscommissie voor de steunverleening. Weliswaar zitten de bestuur ders thans in een commissie van advies, maar deze wordt steeds voor voldongen feiten gesteld. En eenigen tijd geleden is een geheel nieuw systeem van controle ingevoerd, waarover met de organisaties in 't geheel geen overleg is ge pleegd. Niettemin was dit toch noodig geweest. Wat de actie van den heer Ten Broeke be treft, spr. wil deze zoodanig wijzigen, dat er weer concrete wenschen in geuit worden. Hjj wenscht het contact te omschrijven. Elke week dient er behoorlijk gelegenheid te worden ge geven aan de organisatiebestuurders om de be langen van hun leden te bespreken. Dan kan veel van het euvel, dat thans bestaat, worden weggenomen. De heer SLUITERS meent ook dat er hier geen sprake kan zijn van twee partijen. Wethouder BOSMAN antwoordt, dat de raadscommissie goed werkt. Steeds zijn de be merkingen der vakcentrales behoorlijk behan deld. Dat kan toch zoo blijven. Spr. erkent dat het contact gering is, maar het is bezwaarlijk om naast den reuzen-arbeid der commissie nog samen te komen met de vakcentrales. Wanneer er een manier gevonden kan worden voor een beter contact dan is spr. hiervoor te vinden. Wat de voldongen feiten betreft, wanneer dit het geval is geweest, dan stonden ook B. en W. voor een voldongen feit. Welk nuf heeft Jciet, wanneer de raadscom missie uitgebreid wordt. Wanneer er iets niet in orde is dan zijn de vakcentrales er dadelijk bij. In de commissie worden zaken behandeld die reglementair reeds vast staan. Zijn er zaken, die van het begin tot het eind bekeken moeten worden, dan betreft het steeds aangelegenhe den, die met de vakvereenigingen niets te ma ken hebben. plexen van 10 te gelijk te verbeteren, zoodat het voor de eigenares dragelijk wordt. De heer DALMEIJER begrijpt dit niet. Al zeer lang is men hierover bezig. Deze huizen zijn niet te verbeteren. Of er nu 10 dichtge spijkerd worden of 40. Men kan het toch niet laten omdat het geen mooi gezicht is. Spr. dringt dan ook op een spoedige uitvoering van dit besluit aan. De heer VISSER begrijpt den heer Ten Broeke niet. Wanneer de woningen niet onbewoonbaar verklaard worden, blijven er toch menschen inwonen en het is toch in hun belang dat ze er uitgaan. De heer MAAS vraagt of B. en W. met de eigenares overleg willen plegen voor het tref fen van voorzieningen. Het geldt hier een ge deelte van de gemeente die gaarne bewoond wordt. De VOORZITTER antwoordt dat de eigena ren r.iet bereid zijn om de woningen op te knap pen. Spr. begrijpt het bezwaar wel ten aanzien van het minder fraaie aanzicht. Het zal er wel op uitloopen dat het complex voor den grond gaat, hetgeen kan geschieden op kosten van de eigenares. Wethouder DUNNEBIER merkt nog op, dat de eigenares zelf wel inziet, dat de woningen niet meer bewoond kunnen worden. Woningen, die leeg staan, werden niet meer verhuurd. Er staan er op het oogenblik dan ook reeds 31 leeg. De heer TEN BROEKE zegt, dat zijn grootste bezwaar was, dat er een puinhoop zou komen. Wanneer B. en W. zeggen, dat de woningen zoo spoedig mogelijk zullen verdwijnen, kan spr. zijn stem wel aan het voorstel geven. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedgekeurd. De VOORZITTER merkt op, dat de eene partij iets wenscht, dat de andere partij meent niet te kunnen geven. Dan is er inderdaad sprake van tegenpartijen. Het is de bedoeling van B. en W. geweest om in het advies de zaak nu eens precies te stellep, zooals ze in werkelijkheid is, zonder daarmede iets scherps te willen zeggen. B. en W. apprecieeren het werk der organisatie-bestuurders en zij voelen heel goed de moeilijkheden aan, waarvoor zij dikwijls komen te staan. Ten opzichte van de steunregeling behartigen zij werkelijk de stoffe lijke belangen hunner leden, hetgeen ook hun plicht is. Maar daar tegenover staat de plicht van het college, om er voor te zorgen, dat met de beschikbare gelden zoo spaarzaam mogelijk wordt omgegaan, ten einde het moment, waarop geen geld meer beschikbaar zal zijn, zoo ver mo gelijk te verschuiven. De bedoeling van het advies is geweest een signaal te geven, om de leden te waarschuwen, dat er niet meer gedaan kon worden. Het college zit aan alle kanten vast. De regeling van thans werkt goed; de animo om zich hier te komen vestigen juist met het oog op de steunregeling, bewijst dat. Het overleg is inderdaad niet volmaakt, maar spr. wijst er op, dat ook thans reeds raadsleden in de commissie zitten, die tevens organisatie bestuurder zijn. Na langdurige replieken wordt de motie-ten Broeke aangenomen met 23 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Woensel en Tuse- nius. Het advies van B. en W. wordt vervolgens aangenomen met 13 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de heeren Zalm, Visser, v. Zutphen, Luikman, Sluiters, v. d. Veer, v. Woensel, v. d. Steen, Stark, Maas, Laurent en v. Rummelen. maker, Amsterdamschevaart 8 B, Haarlem, een damestaschje; Otter, Clivialaan 27, een hond (terrier); Luiten, Camplaan, een bruine lage schoen; Lammers, Voorweg 8, een kerkboek; De Vries, Jan v. d. Bergstraat, twee gewichten; J. Visser, Bankastraat 106, een autolantaarn; Bu reau van politie, Raadhuisstraat, een kinder- taschje, een zwempak, een kindermuts, een bruin kinderschoentje en een beige dameshand schoen. Intrekking rijbewijs. De bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen is ontzegd aan R. Ver meulen, koopman, wonende alhier voor een ter mijn van een jaar, ingegaan op 10 Juni. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig waren de heeren Vermeulen en mr v. d. Flier. Herbenoeming burgemeester. Bij Koninklijk besluit van 22 Juni is herbenoemd met ingang van 26 Juli 1932 tot burgemeester dezer gemeen te de heer J. P. Gouverneur. De woorden van den heer v. Heijst geven blijk van een grenzenlooze naïviteit. Spr. had niet verwacht, dat hij in 1932 nog zoo iets zou moeten hooren. De beteekenis van het onder wijs schijnt nog steeds niet tot den heer v. Heijst doorgedrongen te zijn. De heer TEN BROEKE wijst erop dat de nieuwbouw pas later aan de orde komt. De heer HOMBURG merkt op, dat de heer v. Heijst over de zaak redeneert alsof er geen schoolstrijd bestaan heeft. Zoo min de heer v. Heijst verlangt naar eenheidschool, zo min verlangt het volk naar de eenheidsschool. De heer VISSER wil de zaak aanhouden. Wethouder NIJSSEN komt hiertegen op. Wet telijk is alles in orde. De school komt er in ieder geval. Het eenigste wat men kan doen is het schoolbestuur onaangenaam te zijn door de zaak aan te houden en tegen te werken. Laat we niet tegenover elkaar gaan staan, maar in gezamenlijk overleg de financieele gevolgen trachten te regelen. De aanvragers hadden hun verzoek reeds veel eerder kunnen doen, doch zij hebben het niet gedaan. De heer v. WOENSEL verklaart principieel tegenstander van den godsdienst te zijn en daarom is hij tegen het bijzonder onderwijs. Wethouder TUSENIUS betoogt, dat het ver- ieenen van medewerking verwachtingen wekt. Het is zijn bedoeling niet om het schoolbestuur onaangenaam te zijn. Maar is er geen geld voor schoolbouw. Het gaat er nu maar om, wat de gemeente boven het hoofd hangt, wanneer het verzoek ingewilligd wordt. Daarom vraagt spr. het uitstel. De heer TEN BROEKE vraagt of de aanvraag voor nieuwbouw later weer in den raad komt. De heer MAAS wijst er op, dat hertaxatie van het gebouw noodig is. Dit kan in deze tijden een voordeel voor de gemeente opleveren. De VOORZITTER zegt, dat een eventueele aanvraag voor nieuwbouw later weer in den raad moet komen. Aanhouding heeft geen zin. Wanneer de volgende raadsvergadering gehou den wordt, is de toestand nog precies dezelfde. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer Tusenius verworpen met 11 tegen 14 stemmen. Voor stemden de heeren Zalm, Visser, Luikman, Dalmeijer, De Waal, v. d. Veer, Stark, Heijkoop, Tusenius, v. Kummelen en Bosman. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan genomen met 21 tegen 4 stemmen. Tegen stem den de heeren Dalmeijer, v. Heijst, v. Woensel en Tusenius. De wijziging der L. O-wet. Door de leden A. v. d. Flier, W. F. Visser en E. Luikman, is een motie ingediend, gericht aan de Tweede Kamer, betreffende de wijziging van de L. O.-wet 1920, die o.m. verhooging van het aantal leerlingen per klas beoogt. Dezen maat regel achten de indieners van de motie zeer ten nadeele van het onderwijs. B. en W. adviseeren deze motie niet aan te nemen, ofschoon zij het met genoemde leden eens zijn. De heer VISSER begrijpt niet waarom het niet op den weg der gemeente, zou liggen, om aan de regeering te adresseeren. Het is toch mogelijk dat de regeering zich op een ander standpunt gaat stellen, wanneer de gemeenten hun bezwaren kenbaar maken. De heer TEN BROEKE meent evenals B. en W., dat dit niet tot de taak der gemeente be hoort. Hiervoor is de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten. De motie kan aan deze vereeniging doorgezonden worden. De heer DALMEIJER verwacht er niet veel nut van, wanneer deze motie van één gemeente uitgaat. Men kan zich in verbinding stellen met andere gemeenten. Er is nog tijd genoeg. De VOORZITTER antwoordt, dat een ingrij pende bezuiniging ten opzichte van het onder wijs door de regeering noodig wordt geacht. Zij zal van dit standpunt niet afstappen. Een dis cussie acht spr. hier overbodig. Het lijkt spr. uitgesloten dat de motie eenig nuttig effect zal noteeren. Na eenige discussie wordt besloten de motie te zenden aan de Vereeniging van Nederland- sche gemeenten. R.K. Vrouwenbond. Morgen, Woensdag avond, wordt een ledenvergadering van den R.K. Vrouwenbond gehouden ter bespreking van de uitstapjes naar Wijk aan Zee. De leden worden vriendelijk verzocht zooveel mogelijk ter vergadering te komen. Het gaat in het belang van de kinderen. Gemeenteraad Een openbare vergadering van den raad der gemeente wordt gehouden op Donderdag 30 Juni, des v.m. 10 uur ten Raad- huize. Punten ter behandeling: 1. Ingekomen stuk ken. 2. Steunregeling. 3. Intrekking der ver ordening op het leggen van buizen enz. 4. Wij ziging der brandweerverordening. 5. Vaststelling verordening op het venten in verband met de winkelsluiting. 6. Salariskorting kweekelinge met akte school en onderwijzeres nuttige handwer ken. 7. Vaststelling pensioensgrondslagen van het eGrpeentepersoneel. 8. Voorstel inzake ver betering O. L. Schoolgebouw. 9. Nadere voor- loopige vaststelling Gemeenterekening dienst jaar 1930. 10. Comptabiliteit. 11. Wat verder zal worden ter tafel gebracht. 12. Rondvraag. Vleeschkeuringsdienst. Uit het verslag van den Vleeschkeuringsdienst der gemeente Lei den ontleenen wij het volgende, voor wat deze gemeente betreft: Het aantal binnen deze gemeente gevestigde slagersbedrijven met winkel en slachtplaats be droeg 4. Gedurende het jaar 1931 werden als bedrijfslachtingen aangeeven 125 runderen, 34 vette kalveren, 315 varkens en 2 biggen. Het aantal huisslachtingen bedroeg 3 runderen, 70 varkens. Ingevoerd werd 340 Kg. rundvleesch, 17 Kg. kalfsvleesch en 156 Kg. varkensvleesch. Aan keurloon werd ontvangen door geslachte dieren een bedrag van f 2602 en voor ingevoerd vleesch een bedrag van f 13.25. Herziening uitbreidingsplan Als leden der commissie van bijstand voor economische zaken worden benoemd de heeren Zwanenburg, Vermeulen, Zalm en Dalmeijer. Nadat nog eenige zaken besproken zijn wordt de vergadering gesloten. Vastgesteld wordt een herziening van het uitbreidingsplan betreffende den grond nabij de Nijverheidsschool. Deze grond was oor spronkelijk bestemd voor den aanleg van een plein met plantsoen. Thans wordt hij bestemd voor bouwterrein. De ophaal- en stortingsdiens1 Na eenige discussie wordt goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot voortzetting van den ophaal- en stortlngsdienst. Vande deel nemers zal voortaan f 1 per jaar vergoeding worden gevraagd. De vakcentrales en de steun verleening Aan de orde is hierna het adres van de drie plaatselijke vakcentrales, in welk adres verzocht wordt vertegenwoordigers der vak centrales op te nemen in de raadscommissie voor de steunverleening. In een zeer uitvoerig prae-advies, hetwelk wij reeds gepubliceerd hebben, adviseeren B. en W. dit verzoek niet in te willigen. De heer v. d. STEEN ziet, dat B. en W. in hun advies spreken van „partij" en„tegenpar- tij." Spr. verwondert zich hierover. Het gaat hier om het algemeen belang. De bestuurders der vakcentralen willen niet in de commissie zitten om er zooveel mogelijk uit te halen en om de gemeente op kosten te jagen. Zij willen er zitten om de zaken beter te kunnen afdoen, want zij zijn deskundigen. Zij willen de krom men dingen er uit halen. De heer VISSER heeft het adres met ergernis en verbazing gelezen. Het geheele prae-advies is een aanval op de bestuurders der vakcen tralen en op hun werk. B. en W. zeggen dat deze bestuurders er alleen zijn voor de stoffe lijke belangen der arbeiders. Hiermede toonen zij niets van het werk dezer organisatie te we ten. Deze doen juist veel voor de geestelijke be langen der leden. Spr. had dit advies niet ver wacht en vraagt B. en W. hun uitlatingen met bewijzen te staven. B. en W. zetten de belangen der gemeente en die der werkloozen tegenover elkaar. Dit aan vaardt spr. niet. Het is een gemeentebelang dat er voor de werkloozen gezorgd wordt. Er zijn nog meer uitlatingen in het advies die aan vechtbaar zijn. Wanneer er verschil van meening was tus schen het college en de vakvereenigingen, dan Voor de werkloozen Wij herinneren er nog even aan, dat morgenochtend in de St. Jozef zaal aan den Arendsweg een vergadering wordt gehouden voor de R.K. werkloozen, ter bespre king van een bedevaart naar Noordwijk. Allen worden verwacht. Men wordt verzocht het reglementsboekje van den R.K. Volksbond mede te brengen. Geslaagd De heer P. Beekelaar, alhier, is geslaagd voor het diploma gemeente-admini stratie A. Stichting R.K. U.L.O..schooI Aan de orde is hierna het verzoek van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur te Driehuis, om toekenning van een vergoeding uit de gemeente kas voor de kosten van stichting en inrichting van een R. K. school voor uitgebreid lager on. derwijs. De school zal voorloopig ondergebracht worden in bestaande lokalen. B. en W. adviseeren de gevraagde medewer king te verleenen. Wethouder TUSENIUS merkt op, dat de zaak wettelijk geheel in orde is. In normale tijden zou er dan ook geen aanleiding zijn om hierover te spreken. Op het oogenblik heeft de gemeente echter geen geld om schoolbouw te financieren. De noodzakelijkheid zal spr. niet aanvechten en al betreft het thans nog niet den eigen lijken bouw, in de naaste toekomst zal deze toch noodig worden, terwijl de gemeente er het geld niet voor heeft. Spr. stelt voor om het ver zoek aan te houden opdat B. en W. gelegenheid zullen hebben deze zaak eens nader te bekij ken. De heer v. HEIJST verklaart zich tegen in williging van het verzoek. Spr. acht het ver keerd de leerlingen gescheiden te houden. Hij Voelt meer voor een eenheidsschool, waar de kinderen uit alle gezindten bijeen zijn. De heerjMAAS meent, dat de heer Tusenius wat voorbarig is. Deze weet zelf nog niet hoe de zaak zich zal ontwikkelen en toch spreekt hij reeds over nieuwbouw. Dat de school noodig is heeft de wethouder zelf reeds toegegeven. Het betreft hier een z.g. ingebouwde school, waar- Voor geen kapitaal-leening behoeft te worden gesloten. Spr. kan niet inzien, waarom de ge meente haar medewerking niet zou geven. Burg. Stand. Geboren: G. Beersvan der Veer, d. E. A. Elderingvan der Staaij, d. T. LagerweijClaij, d. C. J. C. Egelie Grolleman, levenl. zoon. Ondertrouwd: G. W. Groene veld en E. Huis man. J. C. de Wilde en J. Wacht. J. H. Harmsen en M. H. Meijer. J. W. G. Jansen en M. I. P. Eussen. Getrouwd: B. Meurs en M. Dalen. Het rijwielpad langs de Zandvoortschelaan Het rijwielpad langs de Zandvoortschelaan, dat in verband met de aangebrachte rioleering in zeer slechten toestand verkeerde, wordt nu ver beterd. We bedoelen hier voornamelijk de zijkanten van het toch reeds smalle pad, dat uit mul zand en steenen bestond en op drukke dagen reeds heel wat aanrijdingen en in-elkaar-rijden ver oorzaakt heeft. Liever hadden wij gezien, dat het tegelpad voldoende verbreed werd om twee wielrijders te kunnen passeeren, daar hier iederen Zondag weer onaangenaamheden voorvallen. Onbewoonbaarverklaring B. en W. stellen voor om 40 woningen te Umuiden, bekend onder den naam van „de veertig" onbewoonbaar te verklaren. De heer HOMBURG brengt hulde aan B. en W. voor hun pogingen om verbeteringen te doen aanbrengen. Spr. vestigt er de aandacht op dat de woningen uit hygiënisch oogpunt een gevaar kunnen worden voor de omgeving. Spr. vraagt om eventueele voorzieningen te treffen en de toegangen af te sluiten. De heer v. HEIJST sluit zich hierbij aan. De heer TEN BROEKE kan zijn stem aan dit voorstel niet geven. Spr. heeft er bezwaar tegen om zulk een groot complex woningen in de - zen tijd onbe-oonbaar te verklaren. De ervaring heeft geleerd wat het zeggen wil woningen on bewoonbaar te verklaren en prijs te geven aan de baldadige jeugd. Het wordt een onooglijke geschiedenis. Weth. DUNNEBIER: Wat wil u dan? De heer TEN BROEKE meent, dat aan de eigenares opdracht kan worden gegeven om com- Personalia. De heer H. G. J. Elkhuysen al hier, slaagde te Amsterdam voor het candidaats- examen in de rechten. Intrekking rijbewijs. De bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd aan H. Brouwer, koopman, wonende alhier, voor een termijn van drie maanden, ingaande op 12 Juni. Het „stille strand" Men wees er ons op, dat het zoogenaamde „stille strand", "Öat by mooi weer tegenwoordig zeer druk bezet is, ten zeerste verontreinigd wordt door het achteloos wegwerpen van afval, papier en ander vuil. Het zou inderdaad met de medewerking der bezoekers veel voor hebben, wanneer de gemeen te er toe overging om op bepaalde afstanden papiermanden langs de duinhelling op het stille strand te plaatsen. Gevonden voorwerpen en dieren. Terug te bekomen by J. v. Looy, Binnenweg 140 een gouden broche; v. d. Weyden, Leisterbeslaan 11, een tafelkleedje; C. Pronk, Kerklaan 50, een kraaienbek; mej. Bernarts, Hofdükstraat 46, Haarlem, een damesportemonnaie met inhoud en een ceintuur; mevr. Prins, Jan van Goyen- straat 5, een zilveren broche; T. Knynenburg, Heerenweg 17, een mondje met inhoud; Rade- nstef. i JU*1' tuige^ lari*®' ing 5cne en Mousseline Imprimé Dames Japonnen, gedekte dess. 44-54 9 go Alle .maten Soie Imprimé Da mes Japon, zeer mooie dessins. Maten 42/54 n c r Allejnaten J- Voile Imprimé Da- Vistra Linnen Im- mes Japon, nieuwste primé Dames Japon dessins. Maten met los jasje. Pastel- 40-46. Alle A 90 tinten 42-48 A 90 maten^rt.^» T. Alle maten TL.' Wit Linnen Week- End" Japon. In de 'maten 40 a8 Alle maten AC slechts I Soie en Mousseline Imprimé, jeugdige Dames Japon moderne 6Q dessins, m /yVEEGKOTTfB

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7