m Alles eischen, niets bieden De Valera moet kiezen of deelen Herriot bezoekt von Papen Iedereen bezitter Het nieuws van heden HONGAARSCH KABINET NEEMT ONTSLAG m Bloed te Bombay LONDEN CONTRA DUBLIN DE BAROMETER Hij gaat niet naar Ottawa De brandnetel van het prestige Het Weer hi Berlijnsche universiteit gesloten Het wordt niet aanvaard Geheel nieuw voorstel BELGISCHE TAALWET AANGENOMEN De Democraten in Amerika Voor bier en lichten wijn Grondbeginsel der nieuwe Chileensche regeering Duitschlands hardnekkigheid te Lausanne Heeft von Papen zich vergaloppeerd Disconto-verlaging in Engeland yRIJDAC 1 JULI 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL.13866 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18114 ABONNEMENTEN:voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN Per tossen regel 30 c.; Ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voorde DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 kleine annoncesOmroepers zie de rubriek ll Twee betalingen door Duitschland SCHOOL VOOR DE GRAFISCHE VAKKEN Foster weer vrij Tegen betaling aan oud-soldaten Herriot Herriot wist te zwijgen Maar dat ging te ver DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Twaalf dooden, honderd gewonden bij godsdiensttwisten ,PER ABUIS VERMOORD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Naar het heet, heeft de Valera van zijn voornemen afgezien om per soonlijk naar de rijksconferentie in Ottawa te gaan, waar de onderlinge eco nomische verhouding van de vele deelen van het Britsche Gemeenebest zullen wor den besproken. Dringende staatszaken, wel ke op afdoening wachten, zouden zijn af wezigheid uit den Ierschen Vrijstaat niet gedoogen. Welke deze staatszaken zijn. wordt in de berichten niet nader omschre ven, maar waarschijnlijk zullen zij wel verband houden met de tusschen Enge land en Ierland gerezen moeilijkheden, welke verder van een oplossing verwijderd zijn dan ooit. De Valera kan en wil geen afstand doen van het nationalistisch ideaal eener volkomen vrije en autonome Iersche Republiek. Hij jaagt, dat na met een ietwat kinderlijke naïeveteit, want hij waant de verwezenlijking van dit ideaal te kunnen bereiken zonder de vriendschappelijke be trekkingen met Engeland te verbreken. De Engelsche regeering heeft hem echter dui delijk te kennen gegeven, dat hij moet kiezen of deelen. Zij beschouwt de af schaffing van den eed door Ierland en het weigeren der jaarlijksche betaling van de grondwetten als eenzijdige contractbreuk en wenscht met een verdragschenner niet te onderhandelen. Zet de Valera zijn actie voor de politieke vrijmaking van den Ier schen Vrijstaat voort, dan zal Engeland het groene Erin als een vreemde natie gaan beschouwen en het alle economische voor deden ontnemen, welke het thans nog als lid van de „British Commonwealth of Na tions" geniet of in de toekomst deelach tig zou worden. Voor Ierland zou dit beang stigende economische gevolgen hebben, wel ke het voordeel van het inhouden der landannuïteiten in het niet zouden doen verzinken. Voor de Valera is de politiek echter geen handelszaak, maar een princi pe-kwestie. En hij gaat dus stelselmatig voort op den eenmaal ingeslagen weg naai den lichten horizon, waar hij een volkomen onafhankelijk en zelfstandig Ierland meent te zien verschijnen. De „Dail" heeft zijn wetsontwerp tot afschaffing van den eed van trouw aan den Engelschen koning aange nomen, maar de Iersche Senaat heeft het zoodanig geamendeerd, dat de Valera het in zijn sterk gewijzigden vorm niet meer als overeenstemmend met zijn bedoelingen kan aanvaarden. Het door den Senaat, waarin de invloed van de vroegere regee- ringspartij van Cosgrave nog groot is, ver minkte wetsontwerp moet nu weer terug naar de Dail Eireann. Wil de Valera het wetsontwerp in den voor hem aanvaard baren vorm kracht van wet zien krijgen, dan zal hij achttien maanden moeten wach ten, den wettelijk vastgestelden"tijd voor het automatisch wet worden van een door de Dail aangenomen ontwerp. Maar acht tien maanden zijn lang, vooral voor het on geduld van de Valera's zeker niet van fa natisme geheel vrij te pleiten politiek tem perament. De eenige manier om aan deze geduldsoefening te ontkomen, is het uit schrijven van nieuwe verkiezingen in de hoop een nog grootere meerderheid voor zijn plannen terug te krijgen. De Valera staat dus op den tweesprong en de naaste toekomst zal moeten leeren, welke methode hij de voorkeur geven zal Inzake de landannuïteiten heeft de Va lera ook voet bij stuk gehouden. Hij heeft verklaard deze niet meer te zullen betalen, zoolang een internationaal scheids gerecht daarover geen bindende uitspraak heeft gedaan. Feitelijk komt dit neer op een volstrekte weigering, want de Engel sche regeering, die deze aangelegenheid van zuiver binnenlandschen aard acht, kar het met haar souvereiniteitsbegrip niet overeenbrengen een beslissing aan buiten staanders over te laten, te meer daar zij het voorstel tot internationale arbitrage als een motie van wantrouwen tegenover de eerlijkheid van eventueele, tot het Brit sche Gemeenebest behoorende, scheids rechters voelt. In werkelijkheid is het ook een motie van wantrouwen, want de Va lera heeft reeds van verschillende domi nions o.a. van Australië en Canada moeten hooren, dat zijn houding ten opzichte van Engeland daar sterk wordt afgekeurd. Een tweede suggestie van de Valera betrof de vereeniging van het protestantsche Ulster met den Ierschen Vrijstaat. Indien de En gelsche regeering daartoe zou kunnen be sluiten, zou hij over de betaling der land annuïteiten met zich laten praten. Doch ook dit denkbeeld is op heftigen tegenstand gestuit, niet alleen in Engeland, maar voor al in lster zelf. Ulster, ofschoon geogra- phisch één geheel vormend met den Ier schen Vrijstaat, is daarvan gescheiden door een afgrond van politieke en religieuse vijandschap en haat. De betreurenswaardi ge incidenten tijdens het grandiose Eucha ristische congres te Dublin, waarbij felle Ulstermannen pelgrims molesteerden en lastig vielen, omdat zij zich naar de Ier sche hoofdstad wilden begeven om deel te nemen aan de wereldhulde aan den ver borgen God onzer altaren, hebben dit weer eens pijnlijk duidelijk gemaakt. Al is er zeker reden te over om de Va lera een onverstandige mate van eigenzinnigheid te verwijten, de Britsche regeering gaat in dit opzicht ook allerminst vrij uit. Terwijl zij in de inter nationale politiek aandringt op herziening der verdragen om deze in overeenstemming te brengen met den veranderden feitelij ken toestand, houdt zij krampachtig vast aan de letter van het Engelseh-Iersche ver drag van Londen, dat door Cosgrave werd onderteekend. De Iersche volkswil heeft bij de laatste verkiezingen zich echter in het nadeel van Cosgrave en zijn partij uitge sproken, zoodat men moeilijk ontkennen ken, dat de feitelijke toestand geheel ge wijzigd is. De Engelsch-Iersche kwestie is aan weerszijden een prestige-kwestie ge worden, en prestige-kwesties zijn het moei lijkst op te lossen, omdat zij raken aan de meest gevoelige eigenschap der menschen n.l. de ij delheid. g Meest matige, waarschijnlijk tijdelijk g m toenemende Z. tot Z.W. wind, half tot - g zwaar bewolkt of betrokken, waarschijn- g g lijk regen of onweer, koeler. H Verdere vooruitzichten: iets koeler. §j jj Nachtvorstverwachting: geen nacht- g M vorst. jj Zon op 4.44, onder 9.23. Nieuwe Maan g g Zondag n.m. 1L40. Licht op 9.53. §j BERLIJN, 30 Juni. (W.B.) Wegens botsin gen tusschen tusschen nat.-soc. en joodsche studenten is de Berlijnsche universiteit voor vandaag gesloten. BOEDAPEST, 30 Juni. (V. D.) Het kabinet- Karolyi is afgetreden, doch aangezien dit af treden slechts een formeel karakter draagt, heeft de Rijksregent admiraal Horthy Graaf Karolyi opnieuw met de vorming van een ka binet, dat waarschijnlijk dezelfde samenstelling zal hebben als het afgetredene, belast. De regeering had n.l. in verband met een agrarische verordening moeilijkheden met de agrarische groep. Inmiddels is met deze groep echter overeenstemming bereikt, doch niette min meende Graaf Karolyi de vertrouwens kwestie tegenover het Staatshoofd te moeten stellen. Admiraal Horthy heeft in een brief aan het kabinet de ontslag-aanvrage afgewezen en in een begeleidend schrijven uiting gegeven aan zijn erkentelijkheid voor de verdiensten van de huidige regeering. LAUSANNE, 30 Juni (V.D.). De zitting van het bureau der conferentie, welke plaats had onder voorzitterschap van MacDonald, werd tegen zes uur voor een uur geschorst. Tijdens deze onderbreking heeft Herriot zich onverwacht in gezelschap van zijn kabinetschef naar hotel Savoy begeven, waar hij een onder houd heeft met den Rijkskanselier en de Duit- sche ministers. Het bureau der conferentie dat den geheelen ochtend, ten slotte zonder de vertegenwoordi gers van Duitschland, vergaderd had, kwam om een in de vertrekken van den Britschen premier. Schwerin Grosigk en Von Bulow namen eerst aan de zitting deel, doch keerden om vijf uur naar hotel Savoy terug. De onderhandelingen worden door de Engelschen met buitengewone haast en nadrukkelijkheid gevoerd. De Fransche regeering zou, volgens mededee- ling van welingelichte Fransche kringen, thans het volgende voorstel hebben gedaan: de Duit- sche regeering verplicht zich tot twee betalin gen. De eerste betaling wordt verricht als bij drage van Duitschland bij de in het leven te roepen gemeenschappelijke organisatie voorden wederopbouw van Europa. De tweede beta ling gelde als slotbetaling van Duitschland voor de herstelbetalingen en zal worden gedaan bij de Herstelbank te Bazel. LAUSANNE, 30 Juni (V.D.) De verschillende voorstellen die in den loop van heden aan de Duitsche delegatie zijn gedaan, waren volgens een mededeeling van Duitsche zijde niet van dien aard, dat hierdoor het door Duitschland nagestreefde doel van deze conferentie, een definitieve oplossing van het herstelvraagstuk, zou kunnen worden bereikt. De Duitsche dele gatie was dan ook niet in staat op deze voor stellen in te gaan. De crediteur-mogendheden komen in den loop van hedenavond opnieuw bijeen, teneinde te onderhandelen over een gemeenschappelijk voorstel, dat, wanneer men tot overeenstem ming kan komen, aan Duitschland zal worden gedaan. 'Win Het zilveren jubileum der School voor de Grafische Vakken is Woensdag te Utrecht gevierd. De reünisten op weg naar de jubi leer end e school. BRUSSEL, 30 Juni (Reuter). De Kamer heeft met 84 tegen 12 stemmen bij 63 onthoudingen de wet op de regeling van het taalgebruik op lagere en middelbare scholen aangenomen. NEW YORK, 30 Juni (V.D.) Het op het te Chicago gehouden congres der Democratische Partij besproken program bevat o.a. de volgende punten: Bijeenroepen van een internationale valuta conferentie door de Vereenigde Staten en een internationale economische conferentie ten be hoeve van den wederopbouw van den wereld handel. wederzijdsche politiek, scheidsrechter, lijke slechting van internationale conflicten, niet-inmenging in binnenlandsche aangelegenhe- den van vreemde landen, heilig houden der be staande verdragen, toepassing der principes van vertrouwen en good will met betrekking tot de internationale schulden, toetreden tot het Per manente Hof in den Haag onder de bekende voorbehouden, internationaal ontwapeningsac- coord, handhaving van de Monroeleer, meer ef fectiever toepassing van het Kelloggpact door gemeenschappelijk optreden der mogendheden in geval van een verdragsschending door een Staat, ten slotte erkenning van de onafhanke lijkheid der Philippijnen. Aangenomen werd een commissie-voorstel tot onmiddellijke wijziging der drankwet, waarin wordt aanbevolen, dat de handel in bier en lich ten wijn zal worden toegestaan onder toezicht van de autoriteiten. Het voorstel wenscht echter geen wederöpenstelling van gelegenheden, waar drank wordt geschonken. LOS ANGELOS, 30 Juni. (Reuter). De com munistische negercandidaat voor het president schap van de Vereenigde Staten, William Fos ter, die eergisteren onder beschuldiging van misdadig syndicalisme werd gearresteerd, is wederom vrijgelaten. De democratische conventie heeft zich uitge sproken tegen de onmiddellijke betaling der premiën aan de oud-soldaten, eveneens tegen een voorstel ten gunste van den dubbelen stan daard. De consul van Chili hier te lande, de heer A. Wiechman, heeft van de nieuwe regeering der Chileensche republiek een telegram ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat deze regeering op economischen grondslag is ge baseerd. In zijn eerste zitting heeft de Raad de eco nomische politiek der nieuwe regeering in de volgende punten vastgelegd: 1. Verbetering van de betalingsbalans. 2. Het voeren van zoodanige financieele po litiek, dat inflatie voorkomen wordt. 3. Verandering te brengen in de economische organisatie, wanneer door die wijziging bereikt zullen worden meerdere rijkdom van het land en verbetering van de sociale condities. 4. Van de aanwezige Staatsgronden zullen Lausanne, 28 Juni Nadat de Duitsche delegatie bij de opening der onderhandelingen met de Franschen, Maandagmiddag alle beloften had teruggeno men welke eerder officieus door haar waren gedaan, en haar houding er eene bleek ge wórden te zijn van bittere vastberadenheid, ontstond er in de internationaal politieke cen tra van Lausanne en Genève een spanning welke noodzakelijk tot eenig pessimisme omtrent de toekomst der verschillende loopende confe renties leiden moest. Men herinnert zich de feiten. Vrijdag betoogde de Duitsche delegatie de on mogelijkheid van de voldoening der herstelbe talingen en vroeg zij daarvan de schrapping, in ruil voor zekere compensaties waaromtrent zij nadere plannen zou indienen. Maandag, toen de Fransche delegatie te zamen met de Duitschers vergaderde om van hun voorstellen kennis te nemen, bleven die voorstellen niet alleen uit, maar bleek het ver zoek om schrapping der herstelbetalingen zelfs een eisch geworden te zijn. Herriot maakte de noodige reserves en be loofde Woensdag te zullen,antwoorden. Wat kon hij zeggen? Dat Frankrijk niet alleen in den Vorm, doch ook in rechte volkomen vrij is om de voldoening der herstelbetalingen te eischen. Het Young-plan voorziet in het geval dat oeconomische moeilijkheden Duitschland beletten te betalen. Volgens deze bepaling is op verzoek der Duitsche regeering te Basel een Consultatief Young-Plan Comité bijeen ge komen, dat in zijn rapport de onmogelijkheid er kent waarin Duitschland verkeert om aan zijn verplichtingen te voldoen. Na de periode van crisis echter welke wij op 't oogenblik beleven aldus het besluit der deskundigen zal Duitschland weer in staat zijn om zich van zijn financieele verplichtingen te kwijten. En wanneer Duitschland dit weigert? De overeenkomst van Den Haag welke aan het Young-plan rechtsgeldigheid verleende, houdt ook daarmee rekening. Hoe Duitschland het op nemen dezer bepaling ook moet betreuren en hoe de Staten-Debiteuren ook volkomen begrij pen dat Duitschland deze bepaling pijnlijk acht het is artikel 73 dat zoo of ongeveer zoo luidt overeengekomen is dat, wanneer Duitschland in gebreke blijft aan zijn geldelijke verplichtingen te voldoen, de Staten-Debiteu- ren volkomen vrijheid van handelen zullen hebben. Dit had Herriot kunnen zeggen. En al is de tijd der Roer- en Rijn-avonturen onherroepe lijk voorbij,' al zou Herriot noch persoonlijk, noch namens de linksche regeering welke hij voorzit, willen gaan halen wat Berlijn hem weigert te sturen, en al zouden de Groote Mogendheden, de Vereenigde Staten zeer waarschijnlijk inbegrepen, Frankrijk op alle manieren beletten om de zoo fel omstreden verdragen met geweld te gaan uitvoeren: toch moet men den huidigen leider der Fransche buitenlandsche politiek de lof niet onthouden, doordat hij, toen hetgeen hij te zeggen had, de klove alleen breeder kon maken, wist te zwijgen. Hij heeft afstand gedaan van zijn voornemen om Von Papen officieel van ant woord te dienen, en zonder een Duitsch initia tief in die richting af te wachten waartoe hij het recht had; is hij naar Ramsay MacDonald gegaan en heeft diens bemiddeling gevraagd, daar de resultaten der directe Fransch-Duitsche onderhandelingen min of meer twijfelachtig leken. Ramsay MacDonald aarzelde geen oogenblik deze verzoenende rol op zich te nemen en na zich in den loop van Dinsdagmorgen met den Franschen Minister-President en den Duit- schen Kanselier afzonderlijk te hebben onder houden, verzamelde hij de Fransche en Duit sche delegaties in den middag rondom zich. Herriot had het eerst het woord en ont hulde, zonder op de Duitsche verklaringen van gisteren in te gaan, dit standpunt. Ten eerste: In beginsel is Frankrijk er niet van overtuigd dat Duitschland ook na de crisis de herstelbetalingen niet meer hervatten kan waartoe de Kanselier de verplichting heeft erkend en waartoe de deskundigen van Bazel zijn land in staat achten. Ten tweede: Zoo Duitschland in elk geval tesloten is de schrapping der herstelbetalingen oorgevoerd te krijgen, zou Frankrijk bereid zijn daarin toe te stemmen, zoo het zekere oeconomische voordeelen ervoor in ruil kreeg. De Fransche pers spreekt in dit opzicht van een nieuwe regeling betreffende den uitvoer naar Duitschland van wijn, vroege groente, fruit en mineralen, en van overeenkomsten in de kwesties van het „Saargebied", de navigatie op den Rijn, de haven van Straatsburg enz. Ten derde: Indien Duitschland geen of geen voldoende compensaties op oeconomisch ter rein kan aanbieden, is Frankrijk bereid, hetzij als totale kwijting, hetzij als aanvulling, „een wezenlijken aanwas zijner veiligheid door een daadwerkelijke verzekering van den vrede te aanvaarden, welke het in staat zou stellen om zijn militaire lasten te verminderen en welke zou leiden tot den terugkeer van het vertrou wen in Europa, onvervreemdbare voorwaarde voor het te boven komen van de crisis". Wat stelde Von Papen daar tegenover? Dit staat niet heelemaal vast. De besprekingen vonden natuurlijk achter gesloten deuren plaats en wat men er van weet, berust op indiscreties. Van Engelsche zoowel als van Fransche zijde nu wordt beweerd dat de Kanselier, die het onmogelijke der herstelbetalingen met steeds meer nadruk verdedigde, thans aanbood ge durende nader vast te stellen tijd zekere beta lingen te doen, onder voorwaarde, dat Frankrijk toestemde in zekere Duitsche politieke eischen als de vermindering der Fransche bewapening tot het peil dat het Verdrag van Versailles aan Duitschland toekent, en als het herstel van het evenwicht tusschen gelds- en goudswaarde, achter welken schoonen naam klaarblijkelijk de Engelsche devalorisatie-politiek schuil gaat. De Fransche delegatie zou na deze verklaring zoo perplex geweest zijn, dat niemand een ant woord vond. MacDonald die zich als bemidde laar buiten de besprekingen had te houden, zou zich hebben laten ontvallen: „Alles goed en wel, maar dat is onmogelijk". Van Duitsche zijde wordt deze episode in- tusschen officieel ontkend. Laten we hopen dat dit démenti juist is. Het lijkt overigens waar schijnlijk dat Von Papen zich minstens niet in den weergegeven vorm heeft uitgedrukt. Een kind toch zou hem kunnen antwoorden dat Duitschland, zoo het zelf toegeeft te kunnen betalen, volgens de verdragen betalen moet zon der eenige voorwaarde te stellen. Het aangehaalde démenti maakt zich zelf verdacht door weer eens te beweren dat de Duitsche delegatie de afschaffing der herstel betalingen van den beginne af heeft geëischt, zonder eenige compensatie in het vooruitzicht te stellen. Dit is onjuist. Von Papen en Von Schwerin hebben er openlijk over gesproken in een interview en een conferentie voor de buiten landsche pers en wjj beperken ons slechts tot deze twee officieuze verklaringen, omdat zij het makkelijkst te controïeeren zijn. Berlijn's fout En onjuist is het ook in de houding der Duit schers om alles te eischen en niets aan te bie den. De taak der Duitsche delegatie ter con ferentie van Lausanne is het te vragen, eer biedig te vragen. In deze opvatting staat Frank rijk niet alleen. Ramsay MacDonald, hoe een onverwachte voorstander van den veeg met de spons hij ook is, staat in deze achter Her riot. Berlijn maakt de fout weer welke zich reeds gedurende veertien jaren wreekt: Het heeft onderhandelaars gestuurd die.... niet kunnen lachen! Wat Von Papen en de leden zijner delegatie sinds hun terugkeer uit Berlijn zeggen, zou geen slecht figuur maken in de kolommen der „Volkische Beobachter". doch in Lausanne is het er naast. De instructies welke Von Hinden burg Zondag aan zijn Kanselier meegaf, schij nen overheerscht te worden door de binnen landsche politiek van het Reich. Practisch heb ben de Nazi's die Von Papen's terugroeping eischten wijl hij te vriendelijk was, him zin ge kregen. Men liet den Kanselier weer naar Lau sanne gaan, omdat men hem voor het aange zicht der internationale politieke wereld niet vervangen kon met geen andere reden dan dat hij zich handelbaar toonde. Maar dit blijkt duidelijk men bond hem de handen. Stokstijf staan blijven, geen enkele concessie! Ziedaar in enkele woorden zijn houding welke, mits hij Herriot's voorganger, Tardieu, voor zich had gehad, heden waarschijnlijk tot de mislukking der conferentie zou hebben gevoerd. En nu? Er zit niet veel anders op dan dat men de werkzaamheden op eenigerlei wijze slapende houdt alles is beter dan een voorloopige on derbreking welke wel eens zeer lang zou kun nen duren tot na de Duitsche verkiezingen die 31 Juli zullen plaats hebben. Herinnert men zich nog de overweging welke Ramsay MacDonald als leidende gedachte aan gaf bij de opening der Conferentie? Verdragen kunnen niet eenzijdig worden op gezegd. Aanneming van dit beginsel eischt ech ter ook de aanneming van zijn tegenhanger dat verdragen wier naleving onmogelijk geworden is, moeten worden herzien. Men beschouwde het als een heelen vooruit gang dat Herriot deze gedachte aanvaardde. Wanneer MacDonald thans echter zeide „Verdragen waarvan de naleving onmogelijk geworden is. moeten worden herzien. Aanne ming van dit beginsel eischt echter ook de aanneming van zijn tegenhanger dat verdragen niet eenzijdig kunnen worden opgezegd" en Von Papen aanvaardde deae gedachte, dan zou dit niet alleen een ideëele, maar vooral een reëele vooruitgang zijn. Onverwacht bezoek van Herriot aan von Pa pen. Nieuw Fransch voorstel te Lausanne. Amerikaansche democraten voor opheffing van drankverbod. Taalwet door Belgische Kamer aangenomen. Bloedige onlusten te Bombay. ï>e EngelschIersche kwestie. Het Engelsche disconto met pCt. verlaagd. Bezuiniging op de salarissen der burgerlijke ambtenaren bij Defensie. Groote inbraak in de R.K. kerk en pastorie te Medemblik. O O O BOMBAY, 30 Juni. (V. D.) Heden vonden te Bombay wederom bloedige onlusten plaats tus schen Hindoes en Mohammedanen, waarbij 12 personen werden gedood en meer dan honderd ernstig gewond. Ofschoon de politie streng optreedt en zelfs vier maal salvo's op de me nigte loste, blijven de onlusten voortduren. In het betreffende stadsdeel is alle verkeer stil gelegd. De winkels zijn gesloten. 'fAWWtN Engeland wil de 5 millioen op tarieven verhalen LONDEN, 30 Juni (VD). In de gisteren ge-1 houden kabinetzitting werd besloten dat m ge val Ierland de heden vervallende schadever goedingsannuïteiten niet betaalt, een wetsont werp bij het Parle ment zal worden in gediend, waardoor de Britsche regeering de volmachten krijgt om het door Ier land verschuldigd! bedrag alsnog oijeen| te brengen door on middellijke verhoon ging der invoerrecht en op bepaalde Ier sche artikelen. Teneinde de rech ten terstond te kun nen verhoogen, zal de regeering tevens vol macht vragen, om de tot 15 November as. van kracht zijnde bepalingen inzake de invoervrij- heid van Iersche waren buiten werking te stel len. Aangezien het volle bedrag der Iersche jaar-M betaling drie millioen Pond Sterling beloopt en de door De Valera geweigerde andere betalin-1 gen op twee millioen Pond geschat worden, zul- i len de te heffen rechten in totaal vijf millioen Pond moeten opbrengen, wat neerkomt op onge veer een zesde deel van den jaarlij kschen Ier schen invoer in Engeland. Ruim 80 procent van allen Ierschen uitvoer, voornamelijk vee- en landbouwproducten, gaat naar Engeland. Vermoedelijk zal Baldwin heden een verklaring afleggen in het Lagerhuis. LONDEN, 30 Juni. (Reuter.) De Bank of Eng land verlaagde het disconto met een half per cent tot op 2 percent. Politieke aanslag te Sofia SOFIA, 30 Juni (VD.) Donderdagnamiddag is opnieuw een politieke moord gepleegd in een der straten van Sofia. Op het plein tusschen het Nationale Theater en het Ministerie van Oorlog werd de leeraar Christoff door den Macedoniër Tauischoff doodgeschoten. De moordenaar werd gearresteerd. Bij het verhoor verklaarde hij den leeraar per abuis te hebben doodgeschoten. Hij had wel opdracht den Mace- donischen afgevaardigde Marmeff, een voor malig lid van het Macedonische nationale co mité en vroeger bekend revolutionnair, dood te schieten. Men vermoedt dat het hier opnieuw een aanslag der Protogeroff-groep tegen de legale Macedonische beweging gericht betreft, evenals kortelings het geval is geweest bij den moord op den Macedonischen leider Michailoff. v,^ Hoogste stand op Vrijdag 9 uur vjn.: 75m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1