KENNEMERLAND Gemeenteraad van Heemstede J MARKTEN VRIJDAG 1 JULI BEVERWIJK HEEMSKERK Regen gevraagd UIT DEN OMTREK HET BEIAARDCONCERT OP DE „ST. BAVO" TEN BEHOEVE DEN NIEUWEN „ADRIAAN" Prov. Staten van Zuid-Holland Concert in Groenendaal "ERINGA WUTHRICH, HAARLEM AALSMEER BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HILLEGOM LISSE WORMERVEER. WIJK AAN ZEE EN DUIN WEESP ZEVENHOVEN INBRAAK TE MEDEMBLIK In de R.K. kerk en pastorie te Medemblik heeft een heilig- schennende inbraak plaats gehad De Burgemeester huldigt Dr. Droog Over parti culier werk door ambtenaren Prachtverlaging De opening van den autobusdienst. Staat vanbesommingen MARKTBERICHTEN INGEZONDEN ONDER DE BAKKERS Stofzuigerhu'is MAËRTEFS VEILING-OVERZICHT Sigarenwinkelier^ en kappers Naar wij ver nemen, hebben de sigarenwinkeliers besloten, om op enkele punten kapperszaken te openen, n l. in de omgeving van de Schans, de Zeestraat en het St. Aagtendorp. r R. K. WERKLOOZEN TER BEDEVAART Een flink aantal katholieke werkloozen heeft gutennorgen gevolg gegeven aan den oproep voor een bijeenkomst in de St. Jozefs-zaal aan den Arendsweg, ter bespreking van de organi satie eener -eti"vaart naar St. Jeroen te Noord, wijk. Na een mooie toespraak van den Weleerw. heer kapelaan Van Nobelen, die op een zeer juiste wijze uitdrukking wist te geven aan wat er omgaat in de harten van hen, die al zoo lang tevergeefs wachten op arbeid voor hun handen gaven zich allen op voor deelname aan de bede vaart. Besloten is om de bedevaart te houden op Dinsdag 5 Juli as. Des morgens om 6 uur zal er gelegenheid zijn om in de parochiekerk van O. L. Vr. van Goeden Raad te Communiceeren. Vervolgens kan men in de St. Jozefszaal ontbijten, terwijl daar tevens gelegenheid is om te stempelen. Om verschillende reden kan hiervan geen vrijstelling worden gegeven doch na veel overleg is men er in - slaagd de moeilijkheid op deze manier cp te lossen. De route zal gaan over Velsen, Santpoort dorp, Santpoort station, Bloemendaal, Overveen, A rdenhout, Vogelenzang, De Zilk, Noordwij- kerhout, Noord-wijk. O 10 uur zal kapelaan van Nobelen te Noordwijk een H. Mis opdragen. Daarna wordt er koffie gedronken en even gepauzeerd om een sigaar te rooken. Aan dit alles zijn geen kosten verbonden; dank zij de rr cdewerking van verschillende ingezetenen, die ir dit mooie werk sympathiseeren. Omstreeks 12 uur vertrekken de pelgrims te voet naar het martelveld. Om 2 uur komen ader weer in de kerk terug, ter bijwoning van het Lof, waarna zoo mogelijk ln den tuin van de rastorie een processie zal worden gehouden afloop gaan de bedevaartgangers ge- zan nlijk thee drinken, waarna de tijd aan gebroken zal zijn om naar Beverwijk terug te keeren. Voor hen, die geen betrouwbaar rijwiel be zit en zijn andere beschikbaar, welke door vrie lelijke ingezetenen voor deze gelegenheid wore n afgestaan. Ver cht wordt, dat nog meerderen aan deze bedevaart zullen willen deelnemen. Zij kunnen zich morgen. Zaterdag en Maandag tusschen 10 en 12 uur opgeven. Voge velen van onze katholieke werkloozen iervan gebruik maken. Wij komen hier morgen nog nader op terug. Coöperatieve Verbruik*-vereen1 ging „De Een dacht" V. A. Eenige personen maken eT n werk van te Heemstede pakjes koffie aan huizen te verkoopen onder den naam Koffiehandel De Eendracht" en doen het .rbij voorkomen alsof deze koffie door de vip. „De Eendracht" wordt aangeboden, «eeds kwamen klachten binnen aan het fi- iaal van deze coöperatie, over de inferieure cwaliteit van deze koffie. De Coöperatie „De Eendracht" staat echter in geen enkele relatie met bedoelde personen. De politie is reeds r.et een en ander in kennis gesteld. Het pu- ek zij dus gewaarschuwd. Besmettelijke ziekten In de afgelcopen week zijn in deze gemeente 2 gevallen van van roodvonk en 1 geval van diphterie voor gevallen. Men meldt ons uit Haarlemmermeer: Alhoewel het mooie droge weer voor net hooien zeer goed van pas komt, wordt toch naar regen verlangd. Niet dat het koren om water verlegen is, maar het grasland begint er be denkelijk uit te zien. Ook voor de tuinderijen zou regen zeer welkom zijn. Zoo wij vernamen hebben de aardappelen erg van de droogte te lijden. Ook schijnt de krulziekte in dit gewas weer voor te komen. Dank zij de toezegging van den Franscher. beiaardier, Maurice Lannoy, zal men dus op 5 Juli ajs. des avonds tusschen 9 en 10 uur kun nen genieten van dit zeer bijzondere concert, dat belangeloos voor het bovengenoemde doel zal worden gegeven. Door welwillende mede werking van het Gemeentebestuur van Haar lem en den Rijksgebouwendienst te 's-Graven- hage zijn als luisterplaatsen geschikbaar ge steld resp. de tuin van de Gemeentelijke Con certzaal f Begijnestraat) en die van het voor malige Gouvernementsgebouw (Jansstraat). De toegang tot deze tuinen waar stoelen aanwezig zullen zijn. wordt verleend tegen betaling van f 0.25 per persoon, welke opbrengsten ten goede zullen komen aan het nieuwe bouwwerk, dat, naar wij hopen, dank zij den steun van zeer velen, den Spaame-oever weer zal verlevendi gen, want de nieuwe „Adriaan" zal van de kos- relooze windkracht ten volle kunnen profitee red Wi; vertrouwen, dat niemand deze unieke ge legenheid om een dergelijk concert te hooren, zal laten voorbijgaan. IVJogen de talrijke toe hoorders hun groote bewondering voor het spel van dezen Franschen beiaardier naar even redigheid omzetten in een gift, als in de pauze collectebussen noodend zullen worden voorge houden. -n de voortgezette vergadering werd Woens dag ecu voorstel van Ged. Staten om over 1932 af te zien van de aflossing, welke de polder Broekvelden en Vettenbroek aan de provincie is verschuldigd op het renteloos voorschot dat hem in 1926 is verleend voor de kosten der droogmaking na overstrooming en deze aflossing te verschuiven tot 1968, z.hs. aangenomen. Twee voorstellen van de heeren Van Staal (O.S.P.), Menist (R.S.) en Frenay <C.P.) in zake de bestrijding der werkloosheid in deze provincie werden in handen van Ged. Staten om prae-avies gesteld. De voorzitter sloot te 5 uur de vergadering met de mededeeling dat Prov. Staten op Vrij dag 29 Juli weder zullen worden bijeengeroe pen. Door de Harmonie „Eensgezindheid" te -mstede, directeur de heer Joh. Th. Betz, zal -nsdag 6 Juli van 810 uur een concert even worden in het Groenendaalsche bosch. et programma is als volgt: Officier of the Day, marsch, R. B. Hal; 2. Coupe d'Or, ouverture, E. Denerstbourg; 3. Roses du Midi, Walzer, Joh Strauss; 4. Dia- a,nt polka voor pistonsolo, J. Renaud; 5. Les krs de Soleil. H. King; 6. Petite Ballet, Schot- eh. Lt. Purnotte; 7. Les frisons scène de Bal- G. Gadenne; 8. Finale. CENTRALE VERWARMING HERINGA-JOHN SON-OLIEBRANDERS Hinderwet. Door den heer P. Verhoek werd ingevolge de hinderwet vergunning ge vraagd voor het plaatsen van een 5 P.K. elec- tro-motor in zijn timmerwerkplaats, aan den Machineweg 19. Werkloosheid. Het totale aantal ingeschre ven werkloozen bedraagt heden 128, waarvan 2 metselaars, 7 grondwerkers, 27 timmerlieden, 1 schilder, 4 opperlieden, 36 bloemisten, 27 land arbeiders, 2 betonwerkers, chauffeurs, 1 beton- vlechter, 1 vrachtrijder, 1 bankwerker, 2 mach. houtbewerkers, 3 smeden, 5 transportarbeiders, 2 heiers, 1 winkelbedienden, 1 permaniter en 1 monteur. Crisis Zuivelwet. In deze gemeente heb ben zich 87 veehouders aangemeld om ingevolge de crisis zuivelwet in aanmerking te komen voor de voorloopige uitkeering van 0.75 per koe per week. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij: H. van der Pelt, Bloemen- dalscheweg 303, Overveen, een sigarenaansteker; W. Vleghert, Stolberglaan 17, Aerdenhout, een damesportemonnaie met inhoud; H. Lahman, Korte Zijlweg 37, Overveen, een zak tulpenbol len; v. Kooten, Kennemerweg 70, Santpoort, een groote zwarte hond; Mej. Loeve. Rijpstraat 15, Haarlem, een schoen; Bakker, Kennemerweg 3, Bloemendaal, een dop van auto; Postkantoor te Bloemendaal: een bril met hoorn-montuur; Mica, Verbindingsweg 20, Bloemendaal, een jongensjasje (blazer); Herder, Kinheimweg 31, Bloemendaal, een rijwielbelastingmerk; Tide- man, N. Stationsweg 10, Bloemendaal, een lang harige hond; Hekker, Ramplaan 68, Haarlem, een pakje verbandmiddelen; M. v. d. Booren, Harmenjansweg 22, Haarlem, een ring met sleutels; M. Veggel, Rozenstraat 51, Haarlem, een dop van een autowiel; C. Cassee, Kerkplein 12, Bloemendaal, een gouden ring met steen; J. van Duuren, Westerstraat 43, Haarlem, een standaard met vlaggetje A. N. W. B.aan den politiepost Aerdenhout: een sjaal, een parapluie; aan den politiepost Noordzeestrand: een kin derjurkje, een leeren ceintuur, een portemon- naie, een ring met sleutels, een sleutel; aan het horlogeketting, een pet, een huissleutel, een mantelceintuur, een kilogewicht, 2 bussen groen ten, een mandje, een zakmes. Levering brandstoffen Bij de inschrijving voor levering van brandstoffen, zooals anthra- ciet, cokes, turf en vuurmakers, voor het seizoen 19321933 aan gemeentennstellingen, was de laagste inschrijfster de fa. Gebrs. Böttger, alhier, aan wie de levering gegund is. Personalia. Bij beschikking van den Mi nister van Fnanciën is ingetrokken de ver plaatsing van den ontvanger der directe be lastingen, enz. J. A. B. van de Ven, van het kantoor Haarlemmermeer naar het kantoor Helmond, en is deze verplaatst naar het kan toor der invoerrechten en accijnzen te Eind hoven. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina Margaretha, d. van J. Hulsbosch-van Bruggen; Liena Christina, d. van J. G. van der Putten- Bastiaanse; Marie, d. van J. Hoeksema-Lodder. Ondertrouwd: Johannes Cornelis Kramers, 42 j. en Alida Allegonda Lageweg, 36 j. Getrouwd: Hendrik Bouwens en Elisabeth van Strien; Arie Biesheuvel en Johanna Sie gers; Gerrit Agterdenbos en Sara Geertrui Ja Catharina Spijker. UITBREIDING POSTKANTOOR Donderdag 14 Juli zal te 's Gravenhage door •den Rijksgebouwendienst worden aanbesteed het uitbreiden en verbouwen van het post-, telegraaf- en telefoongebouw te Hillegom. Ongeval Gistermiddag had in de duinen in de Ruigehoek een ongeluk plaats. De 16- jarige mej. Mastenbroek, die in gezelsc'/ap was van andere meisjes, had het ongeluk te val len van de fiets, doordat zü van een hooge riling afreed. Per zieken-auto van den heer Scheepsmaker werd zij naar haar ouderlijk huis vervoerd. Dr. Blok ter plaatse aanwezig constateerde een lichte hersenschudding. R.K. Wijkverpleging. Bij de gehouden lief dadigheidswedstrijd Oud Lisse ILisse I (36) ten bate van de R.K. Wijkverpleging, kon een bedrag afgedragen worden van ruim 40. ZEVEN Statuten. De „Stscrt." bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap Gerkens' Olie raffinaderij, alhier. In bloei. Hier staan reeds volle grond Gladiolen in bloei. Loonsverlaging en ontslag bij Van Houten Tegen 5 uur Donderdagavond vond als steeds op den laatsten dag der maand bij de firma Van Houten de uitbetaling der salarissen plaats. Het bleek, dat de firma het wegens de malaise en de belemmering van den uit. voer noodzakelijk had gevonden, de loonen met 1016 pet. te verlagen. Velen vonden naast die verlaging, de mededeeling, dat zü per 1 Augustus of per 1 September waren ontslagen. Het betrof vooral het „betere" kantoorperso neel. Voor velen beteekent dit ontslag een duistere toekomst. Been gebroken. De knecht van v. d. W. aan het Limeer, viel van zy'n paard. De man brak een been. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Adrianus, z. v. Z. T. Muur en T. IJ. van der Kleü. Eierenveiling, enz. Aantal eieren 8397 stuks. Kippeneieren 2.253.00 per 100 stuks; eendeieren 1.601.90; kaas 0.20 per pond; paardenvleesch ƒ0.30—0.33 per pond; bloem kool f 0 04—0.06 Der stuk; wortelen 0.05 per bos In den afgeloopen nacht is in de RJC. kerk en pastorie te Medemblik een brutale inbraak gepleegd. Kostbare kerksieraden als: gouden kelken, monstrans, gouden kruizen werden me degenomen en een groot bedrag aan geld ver mist. Nader vernemen wy: De dieven hebben zich toegang verschaft door het openschuiven van een raam. In het benedengedeelte van de pastorie werden alle laden en kasten opengebroken. Hier was veel zilverwerk aanwezig, doch daar dit gemerkt was, lieten de indringers deze zaken onaangeroerd. Zy hebben zich toen naar het bovengedeelte be geven, doch daar alle slaapkamers op slot wa ren vonden zy hier niets van hun gading. Alleen de kamer van den Pater-asslstent was niet ge sloten en hier werd een bedrag van ruim hon derd gulden gestolen. Er wordt dus geen groote som vermist, zooals in het eerste alarmeeren- de bericht werd gemeld. Het geld was eigendom van enkele vereenigin- gen. Met deze geringe buit niet tevreden zün de dieven naar de sacristie gegaan waar met een sleutel de kluis werd geopend. Het is nog niet bekend of hiervoor een valsche sleutel werd ge bezigd, of dat de dieven op een onverklaarbare wyze zich van een sleutel hebben weten mees ter te maken. Uit de kluis wordt vermist een kostbare, met juweelen bezette gouden monstrans. Voorts heeft men van de tweede monstrans het kruis met juweelen afgerukt. Deze monstrans heeft men laten staan, even als die welke dagelyks wordt gebruikt. Van een der cibories, waarin Ons Heer werd bewaard, was het deksel medegenomen. De an dere cibories bleven onaangeroerd. De inbraak werd eerst hedenmorgen ontdekt. STAAT VAN BESOMMINGEN van de heden aan den Rüksvlschafsiag aan gekomen STOOMTRAWLER Schoorl f 4608. LOGGERS Sh. 468 f 520—, Sh. 32 f 560.—, Sh. 379 f 540.—, K.W. 60 f 550.—, K.W. 41 f 730.—. IJMUIDEN, 1 Juli. Rijksvischafslag. Tar bot 0.550.80 per Kg., Tong 1.351.70 per Kg., Groote Schol 17 per 50 Kg., Middel Schol 15.50 per 50 Kg., Zetschol 13.5018 per 50 Kg., Klei ne Schol 4.6016.50 per 50 Kg., Schar 7 per 50 Kg., Rog 25 per 20 stuks, Vleet 1-60 per stuk, Pieterman en Poon 0.901.80 per 50 Kg., Gullen 4.90—11.50 per 50 Kg., Leng 0.25— 0.38 per stuk, Wyting 1.501.90 per 50 Kg., Koolvisch 0.060.16 per stku, Makreel 17.50 per 50 Kg. Men schr ft ons van de zyde der samenwer kende gezellen-organisaties in het bakkersbe drijf, de Algemeene, de R. K. en de Christel, bakkers; Er bestaat sedert eenige maanden feitelyk geen Coll. Arbeidsovereenkomst voor het Haar- lemsche bakkersbedrijf. Dat wil niet zeggen, dat er nu geen bepaalde arbeidsvoorwaarden voor de arbeiders gelden, neen. zoo is het niet. De partij te anderer, bestaande uit de Mo derne, Christelijke en Roomsche arbeidersor ganisaties, is sterk genoeg om haar stempel op het bedrijf te drukken en zy doet dit dan ook op de juiste wijze. Doch deze gang van zaken Is toch niet de ware. Er moet een Coll. Over eenkomst bestaan voor het geheele rayon Haar lem, naar welks inhoud verwezen kan worden ingeval twijfel bestaat aan de juiste toepassim; van loonbetalingen e.d. 9 Op Maandag 13 Juni 1.1. hebben de besturen der afdeelingen met de vertegenwoordigers van de hoofdbesturen der 3 bonden in een gecom bineerde vergadering besloten, er bü de bestu ren van de ter plaatse gevestigde bakkersorga nisaties op aan te dringen, dat over de voort zetting van de Coll. Overeenkomst nader over leg zal worden gepleegd. Dit is bü schrijven van 14 Juni 1932 geschied, met het verzoek op 25 Junid.a.v. het antwoord wel in bezit te mo gen hebben. De patroonsorganisaties hebben aan dit ver zoek niet voldaan. Wij weten niet, dat de oor zaak Is, doch wij willen ons daarin ook niet ver diepen. Deze nalatigheid zal in ieder geval niet de gewenschte toenadering bevorderen, ze leidt eerder tot verwüdering, althans tot de gedachte, dat onwil in het spel is. De heeren moeen en kunnen dit zelf weten. Zü weten dat er niets te bereiken valt, indien de arbeidersorganisaties beschouwd worden als onmondige kinderen of als instituten, die in het leven der werkers geen groote rol vervullen. Zü weten evenwel geen woorden van afkeu ring genoeg te vinden als eenig bestuur eener arbeidersorganisatie geen beleefd antwoord weet te geven op een door deze zelfde heeren ge stelde vraag of indien, na langdurige confe renties, het parool wordt uitgevaardigd, een eind aan het overlegt te maken, omdat het geen resultaat brengt. Wat de heeren nu doen, is dus wel geheel in strijd met wat van ons wordt verwacht, het is een lesje in slechte strategie, gezien ui een oogpunt van vak- en bedrijfsbelang. Hoe dit ook zij: De arbeidersorganisaties la ten zich niet alles welgevallen. Indien de orga nisaties der patroons geen middelen zyn, waar door langs minnelijken weg tot goede bedrijfs- verhoudingen valt te geraken, dan kunnen ze voor dat doei niet ingeschakeld worden en zün wij aangewezen op individueel optreden, met uitschakeling van de hun taak niet kennende patroonsvereenigingen. Indien niet tijdig wordt ingezien, dat het an ders behoort te gaan en, als het kan tezamen, de arbeidersorganisaties erkennen en met hun besturen overleg plegen over de vaststelling eener Coll. Arbeidsovereenkomst, dan zal den arbeidersorganisaties niet anders te doen over blijven dan door feilen strijd veroveren hetgeen in behooriük overleg niet mogelyk schünt te zün. Om dit onder oogen te zien en daarvoor e.v. maatregelen te nemen, zullen de besturen van de drie bedoelde organisaties één dezer dagen samen komen. Gisterenavond kwam de Raad der gemeente Heemstede in vergadering bijeen onder voorzit- j terschap van Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doom. Afwezig met kennisgeving de heeren Van den Heuvel en Van Unen. Toespraak Burgemeester tot Wethou der Dr. Droog. De VOORZITTER zegt, dat het den Raad niet zal verwonderen, dat hij op dezen dag ai- wükt van de gebruikelijke orde, om stil te staan bü een zekere gebeurtenis, die allen de laatste dagen bezighoudt. Uit couranten en tijdschriften is reds bekend dat Dr. Droog het feit herdenkt waarop hy vóór 25 jaar lid werd van den gemeenteraad. Toch datert het verband tusschen de gemeen- j te en den jubilaris reedis van eerdere datum; immers in 1893, toen hij hier kwam wonen, werd Dr. Droog berioemd tot gemeente-geneesheer. Bij zijn 25-jarig jubileum in die functie werd hij reeds echt in het zonnetje gezet; hem werd bij die gelegenheid n.l. een bank aangeboden, die de dokter echter niet heeft gebruikt om er op te blijven zitten. Als men de loopbaan van dit raadslid volgt, ho merkwaardig juist zijn dan de woorden bewaarheid, die hij sprak bij zün installatie, in antwoord op de vriendelyke begroetingswoorden van Burgemeester Van Len- nep. Den wil om te werken voor de gemeente en iets tot stand e brengen heeft Dr. Droog zeker gevonden. Wanneer iets naar zyn zin noodig was dan was er ook de wil om het er te doen komen. Steeds vond hij overal nog tijd voor. Zy'n oude Heemsteedsche vrienden uit den ge meenteraad in 1907 zal hij hier missen; doch ook met dezen Raad zal hü zich zeker in een dier baar verband weten. Toen Dr. Droog op 9 Sep tember 1920 benoemd werd tot wethouder kwam een andere opvatting van zijn raadslidmaat schap en met het klimmen van de jaren groeide ook de activiteit en vitaliteit; seeds meer ont plooide zich zijn werklust. Van de 270 vergade- mgen van den gemeenteraad ontbrak hij er slechts 12, waarvan het grootste gedeelte, omdat zijn medische plichten hem elders riepen: als wethouder ontbrak hy slechts drie maal. Ook in vergaderingen en commissies beijverde Dr. Droog zich. Spr. memoreert, wat door hem tot stand werd gebracht op het gebied van de openbare gezondheid en de volkshuisvesting, daarbij wijzende op den artsen- en schoolartsen- dienst en zyn aandeel in de arbeiderswoning bouw. Uit dit alles spreekt zyn goede hart voor den evenmensch. Toch was het werken voor hem niet altyd even prettig, doch zijn krachtig karakter wist steeds de moeilykheden te over winnen en voor buien was hü niet bang, ook niet in leterlijken zin. Spr. ziet hem nog gaan op de fiest met de parapluie in den den regen. Niettegenstaande dan die buien, hoopt spr. dat Dr. Droog nog langen tüd door zal trappen en dat hü nog vele jaren de gemeente zal moge dienen en zyn krachten zal mogen ontplooien, die bij de zen vitalen man zoo rükelijk aanwezig zijn Spr. feliciteert Dr. Droog, namens den gehee- len Raad, die hierna luide applaudiseert. De heer Dr. DROOG dankt den voorzitter I voor diens vriendelüke woorden, die naar zijn meening wel wat te flatteus waren. Maar, als j regel zegt men bij dergelyke gelegenheden wel eens zooveel, dat er wel wa af kan. Spr. con- i stateert dat in deze 25 jaren veel verandert in Heemstede. In 1898 was het eindcijfer dei' be- grooting slechts 34910.14 <4, de ambtenaar tei secretarie verdiende 500.Hij wil aan de woorden van den voorzitter toevoegen, dat hü niet steeds succes had met zijn voorstellen en roemt hierbü verschillende feiten. Hetgeen hy deed op het gebied van de woningbouw, de rioleering en de volksgezondheid, viel echter nogal mee. In het algemeen werkte hij met pleizier en de moeilükheden waren ook hier, om ze te overwinnen. Tenslotte herdenkt spr. met voldoening de aangename toon en de pret tige samenwerking in het college van B. en W. en hoopt met Gods hulp nog vele jaren zijn kachten aan de gemeente te kunnen geven. (Applaus). Vaststelling notulen. De notulen der vergadering van 26 Mei 1932 worden onverandierd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Goedkeuring verordeningen. Voorzien van het bewijs van goedkeuring wa ren teruggekomen de verordening ter uitvoe ring van de winkelsluitingswet en de tweede wyziging van de Vermakelykhedsbelasting. Verlaging pacht. Ingekomen was verder een verzoek van de N. V. Bloembolenkweekerij en -Handel v.h. H. M. Ruysenaars Hzn. te Heemstede om herzie ning van de hutirprüzen van aan haar verhuur de stukken grond, alsmede van Joh. van Nes te Zuid-Schalkwyk om verlaging van de pacht voor het rietgewas, de jacht enz. B. en W. stellen voor deze pachtsommen over 1932 te verlagen met 20% De heer VAN DER ERF (R.K.) moet tot zijn spyt zeggen, dat het advies van de frnan- cieele commissie ontbreekt, omdat de mogelijk heid tot vergaderen niet heeft bestaan. Spr. verzoekt in overweging te nemen he aanal leden dier commissie e veranderen in 3 of 5, want sinds de tegenwoordige samenstelling zn zyn er 4 van de 5 uitgeschreven vergaderingen niet door kunnen gaan. De VOORZITTER antwoordt, dat destyds op verzoek van eenige raadsleden het aantal le den der commissiën is uitgebreid met één lid, om de geregelde voortgang der werkzaamheden te bevorderen. De uitkomst blijkt dus wel anders te zijn. Dit punt kan echer nog wel eens overwogen werden, hoewel spr. niet voelt voor een uitbreiding van alle commissiën; men krygt dan tenslotte een Raadje op zich zelf. De heer DISSELKOEN (O.S.P.) zegt wijzi ging van de verordening in overweging in dien zin, dat vergaderd mag worden als tenminste de helft der leden aanwezig is. Het verzoek om pachtverlaging wordt vervol gens toegestaan en het adres van de N. V. Ruysenaars aangehouden tot agendapunt 5. Particulier werk door ambtenaren Voorts was ingekomen een adres van het be stuur van het Nederlandsch Instituut van Ar chitecten te Hengelo houdende verzoek om on der geen voorwaarde meer toe te staan parti culier werk door gemeente-ambtenaren te laten uitvoeren, terwül tevens wordt verzocht om voor bouwwerken, die meer i nhet bijzonder op het terrein liggen der particuliere architecten, de medewerking van bedoelde architecten in te roepen. B. en W. deelen mede, dat door ambtenaren xan Openbare Werken geen werkzaamheden verricht worden, waardoor aan particuliere ar chitecten concurrentie wordt aangedaan, het geen ook bü instructie verboden is. Het komt wel eens voor, dat voor kleine schuurtjes of kasjes kosteloos een teekening wordt gemaakt, wanneer de omvang de kosten van het maken van een teekening niet toelaat, terwyl in by- zondere gevallen een enkele maal wel eens ver gunning is verleend aan een van de technische ambtenaren, advies te geven op het gebied van sterkteleer (gew. beton). In de raadsvergadering van 30 Juli 9311 is over deze aangelegenheid nog uitvoerig gespro ken. Ten aanzien van het tweede deel van het verzoek om voor bouwwerken, welke meer in 't bijzonder op het terrein liggen der particuliere architecten, de medewerking van bedoelde ar chitecten ln te roepen, deelen wü U mede, dat hiermede in de practijk wel rekening wordt gehouden, doch dat het niet wenschelyk wordt geacht te dien opzichte een bindend besluit te nemen. In verband met het vorenstaande stellen zij' U voor dit adres voor kennisgeving aan te ne men. De heer Jonckbloedt (R.K.) vindt het uit stekend dat Openbare Werken de menschen coulant helpt, maar heeft er bezwaar tegen, dat de ambtenaren aan een teekening helpen. Waar immers is het eind daarvan? Zoo is bijv. voor de kinderspeelplaats in Groenendaal gratis een teekening verschaft. Spr. ach het verkeerd, dat aan O. W. een ambtenaar is, die particulier werk maakt. Voorts beveelt hy' aan, om bij voorkomende ge legenheden het werk aan particuliere architec ten op te dragen. De heer DISSELHOEN (O.S.P.) wil dit adres niet zonder meer voor kennisgeving aannemen doch minstens den inhoud van het prae-advies van B. en W bekend maken aan adressant. De VOORZITTER zegt, dat dit ook de ge woonte is. De heer DE TELLO (S.D.A.P.) hoopt, dat B. en W. zullen verklaren, in het vervolg de verordening op het personeel te handhaven en ook niet zullen toestaan, dat adviezen worden gegeven op het gebied van Kerkbeheer. De heer ATTEMA (C.H.) vraagt of de amb tenaren zich niet kunnen beperken tot het ge ven van inlichtingen zonder meer. Wethouder dr. DROOG (R.K.) merkt op, dat B. en W. reeds eerder gezegd hebben, zuinig te zullen zy'n met permissie te geven voor neven werkzaamheden. Op het gebied van gewapend beton wordt wel eens een enkele maal advies gegeven, omdat daarvoor een deskundig amb tenaar js. Er Is dien ambtenaar echter mede gedeeld, dat hij voor ieder geval afzonderlijk permissie moet vragen. Een absoluut verbod is echter in tegenspraak - met de gemaakte af spraak. De ambtenaar die wel eens een schrap- je zet is echter niet in vasten dienst van de gemeente. Hij werkt slechts halve dagen aan de gemeente. Het lijkt hem dan ook geen be zwaar dat die ambtenaar voor een armen man bijv. eens een teekeningetje maakt voor een kippenhok. Hy' wil deze zaak echter nog wel eens bespreken in de Commissie van Openbare Werken. De heer JONCKBLOEDT (R.K.) vindt, dat er geen onderscheid in bestaat of dat werk al of niet gratis gebeurt. Integendeel, het is nog erger, als er geld voor was gevraagd. Straks komen er nog meer inwoners langs den weg te loopen. De heer RIJKES (V.B.) zegt, dat deze zaak voor hem af is, als B. en W. het tevoren maar weten. Tenslotte wordt bsloten dit adres tr afdoe ning in handen te stellen van B. en W. III. Namen van straten en pleinen. B. en W. stellen voor, aan eenige geprojec teerde straten de namen te geven, die reeds in ons blad zijn gepubliceerd. De heer Meeuwenoord (R. K.) zou de namen, vermeld in het tweede gedeelte van het ont- werp-besluit willen aanhouden tot dat de stra ten zijn aangelegd en overleg kon worden ge pleegd met de betrokken woningbouwvereeni- gingen. De voorzitter ontraad om op dit pad te gaan. Het betreft hier toch alleen de namen van hen, die zich verdienstelyk hebben gemaakt. De heer Meeuwenoord (R. K.) acht het toch wel juist, dat de namen een beetje in het ge hoor liggen van degenen die er komen wonen. Dit is ook gebeurd in het straten-complex van de woningbouwveieenigingen „De Haemstede" en „Op Eigen Wieken". Wethouder jhr. v. d. Poll (C. H.) zegt, dat daar de namen werden gegeven gelüktydig met den bouw der woningen. Het voorstel wordt vervolgens ongewijzigd aangenomen. IV. Rechtstoestand politie-personeel. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ver ordening regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der ge- meente-politie, alsmede een daaruit voort vloeiende le wüziging van het ambtenaren re glement en 2e wijziging van de jaarwedde-rege- ling ambtenaren. De commissie van overleg kan zich met een en ander vereenigen. De heer Austretsch (Vrüz.) vraagt of de be paling, dat een agent niet voor zijn 20-jarigen leeftijd en ook niet na zün 45-jarigen leeftijd wordt aangesteld, slechts van formeelen aard is. De voorzitter antwoordt hierop bevestigend. De bepalingen in deze verordening komen ge heel overeen met de algemeene verordening. De heer de Tello (S. D. A. P.) zal over deze verordeningen op deze plaats geen verdere dis cussie voeren. Deze besluiten worden vervolgens ongewijzigd vastgesteld. V. Comptabiliteitsbesluiten. B. en W. bieden ter vaststelling aan eenige af en overschrijvingen op de begrootingen voor de dienstjaren 1931 en 1932. De heer Rykes (V. B.) informeert of deze wij zigingen van de begrootingen allen het gevolg zün van genomen raadsbesluiten. Wethouder jhr. v. d. Poll (C. H.) antwoordt hierop „over het algemeen wel." De heer Rljkes (V. B.) had dan graag gezien dat, voor zoover dit niet het geval Is, de be trokken raadscommissiën waren gehoord en be pleit daarom aanhouding van deze stukken. Wethouder jhr. v. d. Poll C. H.) zegt, dat dit niet mogelük is, omdat deze besluiten vandaag voor het laatst kunnen worden vastgesteld. De heer Disselhoen (O. S. P.) merkt op, dat B. en W. blükbaar nog steeds de commisiën als quantité négligable beschouwen. Hij steunt het voorstel tot uitstel. Wethouder v. d. Poll (C. H.) zegt, dat het tot heden niet de gewoonte was, om dergelüke ad ministratieve wüzigingen in de commissiën te behandelen. De heer VAN DER ERF (R.K.) bevestigt dit en zegt, dat deze wijzigingen geen inbreuk ma. ken op de begrootingscijfers als zoodanig. De VOORZITTER zou aanhouding willen ontraden. Gedeputeerde Staten hebben tot deze wijzigingen in de bedryfsbegrootingen bevolen. De wüzigingen in de begrooting 1932 kunnen eventueel nog worden aangehouden. De heer RIJKES (V. B.) zegt, dat het moei- lyk is uit te maken of iets al of niet belang- ryk genoeg is om in de commissies te behan delen. Hy heeft reeds eerder het verlangen te kennen gegeven, dat dergelijke aangelegen heden in de commissies behandeld zouden wor den. De heer DISSELKOEN (O. S. P.) neemt aan, dat er geen opzet in het spel -is, maar stelt er toch prys op, dat de wüzigingen over 1931 alsnog behandeld worden in de commissie De heer DE TELLO (S.D.A.P.) vraagt zich af of het wel juist is, om zoo maar tot die Barteljoriss trast 16 Tel. 1075* VAMPYR Stofzuigers 98.— huurverlaging over te gaan. Spr. zag gaarne, dat verband gebracht werd tusschen den aan slag in de inkomstenbelasting van de aanvra gers en de rechtvaardigheid tot de verlaging. Voorts vraagt hij of B. en W. bereid zyn om ten aanzien van het verzoek van de N. V. Ruysenaars de waarborg te vragen dat voor den duur der huurovereenkomst dan ook geen uitkeering aan aandeelhouders zal geschieden, tenzij deze verlaging te niet wordt gedaan. De heer VAN DER ERF (R.K.) kan zich bij deze grondgedachte aansluiten. Ook spr. zou willen vragen of degenen, die verlaging van pacht hebben gevraagd, bereid zijn om bij een betere conjunctuur meer te betalen. De heer DE BOER (R.K.) zegt, dat men van hem als deskundige moet aannemen, dat de huurverlaging gevraagd is, omdat de bol. lenkweekers in een wanhoopsstemming verkee- ren. Ook moet men niet denken dat zij door deze verlaging uit de moeilijkheden zijn, geens zins. Zij trachten zich echter overal aan vast te houden en zullen zeker gaarne beloven, wat de heer de Tello hen vraagt. Wethouder v. d. Poll (R.K.) wil de opmer kingen van den heer de Tello graag nog eens onder het oog zien, doch uitstel is niet noo dig. Inderdaad is de toestand voor die men schen hoogst ernstig. Machine EEN; De heer VAN DER ERF (r.k.) is niet tegen verlaging in algemeenen zin, omdat er ook klei nere menschen onder zijn, die dit vragen. Zoo dit niet het geval ware, dacht hü er misschien anders over. Straks komen er misschien wel anderen om huurverlaging van hun huizen vragen die in dezelfde wanhoopsstemming zijn gebracht als degenen, die om verlaging vragen. De heer DE BOER (r.k.) is zeer teleurgesteld door deze opmerking van zün katholieken colle ga. Ais lid van het R.K. Armbestuur zou spreker voorbeelden kunnen aanhalen van „heeren" die evenals de z.g. kleine menschen om steun komen vragen. Hij kent wel een man uit het vak die 2 jaar geleden ƒ30.000 op papier had, doch de 2 laatste jaren niets verdiende en toch moest betalen over die 30.000. De comptabiliteitsbesluiten over 1931 worden vervolgens goedgekeurd en daarmede de 20 pCt. verlaging van pacht van landerüen. Rondvraag De heer MEEUWENOORD (r.k.) betreurt het, dat de opening van de autobuslijn zonder meer heeft plaats gehad, zonder dat kennis is ge geven aan de autobuscommissie. Bovendien is men tegen de afspraak in met een oude bus begonnen. De VOORZITTER antwoordt hierop, dat de nieuwe bussen niet op tüd zijn afgeleverd en daarom voorloopig met een oude bus is begon nen. Bovendien meenden B. en V/. dat dit object nu niet bepaald-aanleiding was voor bijzondere feestelükheden. De heer DISSELKOER (O.S.P.) merkt op, dat er toch een aparte raadscommissie is ingesteld om deze zaak voor te bereiden. Daarom had er toch wel wat meer aandacht aan kunnen be steed worden. Sportparken. De heer ATTEMA (c.-h.) betreurt het, dat de Raad geen kennis heeft gekregen van de samen stelling van het bestuur van de Heemsteedsche Spotrparken. De heer DISSELHOEN (O.S.P.) dat dit het gevolg is van het feit, dat de Raad zich uit schakelt. B. en W. hebben volkomen correct ge handeld. De heer ATTMA (c.-h.) ontkent dat de Raad zich heeft uitgeschakeld. Jhr. VAN DER POLL, .wethouder (c.-h.) zegt, dat deze mededeeling alsnog zal geschieden. io' Vluchtheuvels. De heer DE BOER (r.k.) zegt dat de vlucht heuvels op het Wilhelminaplein verwarring brengen. De VOORZITTER antwoordt hierop, dat deze vluchtheuvels ook nog niet geheel gereed zün. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten. VEILINGOVERZICHT BEVERWIJK De toon van ons verslag klinkt dezen keer niet zeer opgewekt, daar het verloop van den handel, vooral die der laatste veilingsdagen nog al teleurstelling bracht. De groote aanvoeren van bloemkool die werden aangevoerd, bleken de vraag nog al te overtreffen, waardoor de prijzen op buitengewoon laag peil kwamen te staan. Het is wel een eigenaardig verschijnsel, dat juist de lage prijzen van dit product den prijs van andere artikelen soms sterk beïn vloeden. Goede kwaliteit kwam dan ook aan noteeringen, die aan het eind der vorige week nog werd betaald voor mindere soorten met gebreken. Met sla, waarvan de aanvoeren eveneens nog zeer groot waren, was het al niet veel beter gesteld. De pryzen die varieerden van 1045 ct., waren voor het grootste deel aan den lagen kant, zoodat een doorsneeprijs van 2025 ct. per kist zeker wel hoog genoeg ge schat zal zijn. Postelein was met het warme weer al heel weinig gevraagd en kwam aan pryzen van 1025 cent per kist. Peen heeft zich steeds goed gehouden en kwam geregeld met prachtige noteeringen naar voren, doch ook dit product moest op de laatste veiling van Woensdag 29 Juni het byltje er bij neer leggen. Voor een enkel partütje kon nog tot 8 ct. per bos worden besomd, doch de meeste bleven daar beneden terugloopend tot p.m. 5 ct. Doppers en peulen beginnen flink los te komen en werden al meer in beduidende partijen aangeboden. Ofschoon de verschillende soorten hiervan ook al tengevolge van het ruime aan bod een veer moesten laten, toch kwamen deze nog aan behoorlijke pryzen. Doppers noteerden de laatste veiling van 1824. peulen van 20— 28, raspers 30 en capucijners 20 ct. per K.G. Tuinboonen kwamen ook al iets ruimer, doch beperkten zich nog steeds tot kleine kwantums. De noteeringen liepen uiteen naar soort van 68 ct. per K.G. Tomaten met geringen aanvoer noteerden van 12—32 ct. per K.G. De veiling voor Export van stooktomaten kwam met prijzen voor A 27; B 24; C 26 en CC 20 ct. per K.G. De aanvoer van aardbeien gaat iedere veiling nog steeds in stijgende lijn en kwam de laatste veilingen al tot beduidende cüfers in K.g. Deze stijging zal vermoedelijk nog wel in geleidelijk tempo door gaan en volgende week iedere veiling belangryk verhoogd worden. De totaal aanvoer van de gezamenlijke veilingen bedroeg tot en met Woensdag 29 Juni p.m. 306.500 K.g. De doorsneeprijzen vanaf 2329 juni voor 6 veilin gen bedroegen resp. 22.9023.74. 21.0221.50, 22.56 en 24.25 per K.g. Ofschoon van hooge prijzen in deze cijfers geen sprake is toch wa ren deze geregeld nog al standvastig met wil ligen handel. De afname was in hoofdzaak bestemd voor fa brieken met een klein percentage voor binnen- landsche markten. BEVERWIJK, 30 Juni. Aardbeien. Prijs per 100 K.G. ƒ23—28.50,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2