h/r Gemeenteraad van Zandvoort VRIJDAG 1 JULI Winkelsluiting 's zomersavonds Zandvoortsche schoolgaande kinderen gratis in het Volksbad Werkverschaffing en steunverleening onder rijks subsidie Prikkeldraad en vrij baden. school or wordt X 50 350 verkre- ig zal ingaan 1 Januari 1932. W. stellen tevens voor, het salaris van ente-geneesheer te verminderen met te brengen op 450. NOORDWIJK NOORDWIJKERHOUT NOORDWIJK-BINNEN OUDER-AMSTEL OUDERKERK a.d. AMSTEL PURMEREND VELSEN VELSEN-NOORD WARMOND Zij kon haar haar niet kammen WIJK AAN ZEE IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST ZANDVOORT VRAGENBUS Gisteravond kwam de raad dezer gemeente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. 'van Alphen. Afwezig was de heer Groen. Winkelsluiting in de zomeravonden Bij de behandeling van de ingekomen stuk- ken kwam ter sprake een verzoek van eenige winkeliers in kleine consumptiewaren, om ont heffing van de bepalingen der winkelsluitings wet voor hun zaken in de avonduren tot 12 uur gedurende de zomermaanden, omdat in dien tijd 's avonds het meest verdiend wordt. B. en W. meenen tot tijdelijke ontheffing toestemming te kunnen verleenen en bieden ter vaststelling aan een verordening, waarbij bepaald wordt, dat van 15 Mei tot 15 September de winkels in klein consumptie waren (ook fruit) en bloemen geopend mogen zijn: 's Zaterdags van 11 tot 12 uur n.m. en op andere dagen van 10 tot 12 uur n.m. De verordening wordt vastgesteld. Kinderen-ingezetenen Volksbad in het Hierra volgt herstemming over het voorstel- Groen nzake het gratis gebruikmaken van het Volksbad door schoolgaande kinderen. Met tegen 5 stemmen wordt besloten, dat glgaande kinderen gratis van het Volks Enomen. f :er DRUTJF wenscht geacht te worden en gestemd tégen de verlaging voor de ola-tsen. Bebouwingsvoorschriften. Vastpsteld worden bepalingen voor de be- bouweri van Zandvoortschelaan, Boulevard PaulusLoot en Zeeboulevard om te komen tot een opn bebouwing. Het aantal der huurders zal uit .liet meer dan twee per blok mogen be staan. Voor de Zandvoortschelaan (zuidzijde) is de diepte, van den weg af gerekend, op 20 M. ge steld. Be andere voorgestelde maten zijn: zij afstand 4 M., diepte 8 M. en minimum gevel breedte H 8 M. Muziekbelasting. De Bvnd van Slijters en Kofflehuisondeme- ners had verzocht om vrijstelling voor radio- puziek van de muziekbelasting. I B. en W. adviseerer afwijzend op dit verzoek. de vermindering van deze belasting op !it moment zeker niet gewenscht is. Z.h.st aang .lomen. Steunverleening. B. e W. stellen voor, den post voor steun- verleerng en werkverschaffing nog weder met ƒ5000 e verhoogen daar het reeds toegestane bedrag /an 18000 wederom is overschreden. De pst, op de begrooting oorspronkelijk ge raamd p 5000, wordt daardoor gebracht op 23000. -. Aldus besloten. Rijkssubsidie, steunvereening en werkverschaffing Oezie de vele groote uitgaven voor steun- verleenig en werkverschaffing en de minder gunstigs vooruitzichten voor den komenden winter, stellen B en W. den raad voor, om de rijksubsidie te aanvaarden. Bij de steunverleening werd dit jaar reeds f 18.500 betaald. In totaal f 37.000 bij een no minaal bedrag van f 6000 in andere jaren. Daaron werd overwogen een overeenkomst, zoals Lit.se en Hillegom met het Rijk getroffen hebben, waar uitgetrokkenen f 10 ontvangen met f 1 toeslag per kind tot een maximum van act* Voor anderen zijn die bedragen f 9 en f 0.71. Het uurloon zal, daar alles onder rijks controle geschiedt, gesteld moeten worden or. f 0.31 in het gunstigste geval op f 0.38. :r bestrijding van de groote uitgaven, die -rwaeht worden, zal een heffing van op eet: ter. ->p de vermogensbelasting, een belas- tir.z dis tot nu toe vermeden kon werden, wel tot noodzakelijkheden behooren. Gerekend we dt op een geringe provinciale subsidie b.v. van 10 pet Ook zou te overwegen zijn het verleenen van huurtoeslag. Als voorloopig werkplan voor cnsisarbeid, wordt aa igegeven een uitbreiding van de wegen in Plan-Noord, om verbinding te verkrijgen met dsn Boulevard. De kosten zouden f 10.17180 bedragen. Het voorstel wordt door de heeren Van der Moolen. Koning en Geers niet met instem ming oatvangen. Zij stellen aanhouding voor. ■£>e Vf.„r GEERS acht den steun van f 9 aoowvC oor werkloozen als middenstanders, die well cht gesteund moeten worden, te laag. Zü zuiier er z. i. in moeilijke omstandigheden blijven. In het belang der arbeiders wil spr. het voorstel aangehouden zien. De herr DRUIJF vraagt den voorzitter, of hef niet mogelijk is, dat door het gemeente- be-timr aan de Zandvoortsche patroons een schriven wordt gericht, waarin hun ver zocht weidt, niet zoo gemakkélijk arbeiders var buü'J in dienst te nemen. Naar spr. meent w.rdt de werkloosheid zeer vergroot, omdat vee van deze „arbeiders van buiten", die dikwils in Zandvoort gaan wonen, in den winte- w r ontslagen worden. Ver>chMene leden voeren over deze zaak het woon en men is over het algemeen tegen hef aanv: rden van het Rijkssubsidie, omdat d steun) dragen dan te laag zullen worden. Wethoosrs SLEGERS en MOLENAAR ver dediger. V voorstel en achten de zaak te urgent aan te houden en verklaren, dat het Ry:.,ubsidie aanvaard moet worden, omdat het, zooals de heer Molenaar verklaarde, niet anders kan. De heer GEERS zou toch eerst de organi saties willen hooren. Hij vreest groote moei lijkheden als de zaak nu beslist zou worden. De heer ELFERS wil, dat er in Den Haag op gewezen zal worden, dat de steun, zooals voorgesteld, geen menschwaardig bestaan mo gelijk maakt. Andere leden wenschen ook, dat in Den Haag duidelijk gemaakt zal worden, dat Zandvoort in een buitengewone positie staat en dat voor deze gemeenten andere hoogere steunnormen dienen te worden vastgesteld. De VOORZITTER gelooft, dat in Den Haag niet het minste succes zal zijn te bereiken. De heer PADT stelt voor, door aanhouding van het voorstel te trachten met de vakorga nisaties in contact te komen. Dit voorstel wordt met 7 tegen 5 stemmen aangenomen. Vrije baden en strandafzetting In verband met den toestand, zooals die aar- het vrije strand „in de Zuid" is ontstaan na de verandering en verschuiving van het vrU- baden-gedeelte naar het Zuiden voorbij het kampeer-terrein, hadden de heeren Padt c.s. een bespreking aangevraagd. Zij achten den toestand zeer verslechterd voor de strandbezoekers. De heer PADT stelt voor te besluiten het strand voor vrije baden in de Zuid 1C0 tot .eter van het Volksbad tot net tenten- er vrij te maken en tevens maatrege- femen, dat de prikkeldraad-afscheiding Volksbad verdwijnt en. dat de afschei- West naar Oost niet langer gemaakt noodig is, liever geheel ve dwijnt, geval voorkomen wordt, dat strand- gedwongen worden, een grooten loor het mulle zand af te leggen. DRUYF dringt er op aan, dat ge worden, d«t door „massale uitkleed- vlak bij he' drukke strand, bezoekers 'orden en uaardoor wellicht personen n zulle'-1 worden, een bezoek aan het ancJvoort te brengen. 'XÏTER antwoordt- en ontraadt het net vrij-baden-gedeelte weer Noor- verplaatsen, omdat hij vreest, dat 'aders zóóver naar het -orden zullen en of loopen, dat zich spoedig voor het enterrein een groote massa baders zal be- 'nden. Wanneer de raad het beter acht, glad ijy f. draad voor afzetting te gebruiken, zal de af zetting veranderd worden. Van de exploitan ten van het bad heeft spr. echter vernomen, dat zij geen hinder van deze afzetting hebben; de jeugd gaat voor glad ijzerdraad niet spoedig opzij. Spr. acht het ten slotte beter, thans geen wijzigingen meer in den toestand te brengen en de verdeeling van het terrein nu te laten zooals zij is. De zaak kan dezen zomer worden aangezien en een volgend jaar kan met de on dervindingen rekening worden gehouden. Wethouder MOLENAAR bevreemdt het, dat geen voorstel uit den raad is gekomen om het vrije baden geheel te verbieden, opdat de ren tabiliteit van het volksbad beter verzekerd zal worden. De heer GEERS antwoordt hierop, dat hij in de vorige vergadering, mede op de over weging, als door den heer Molenaar bedoeld, voorgesteld heeft, het vrije baden te verbieden. Als de heer Molenaar toen dit voorstel gesteund had, zou misschien verkregen worden een toe stand, zooals thans o.a. voor de exploitatie van het volksbad gewenscht wordt. Wethouder SLEGERS verwondert er zich over, dat iemand als de heer Padt zoo'n warm plei dooi houdt voor uitkleedpartijen op het drukke strand. De heer PADT: Dat is schijnheilige zedelijk heid. De voorzitter hamert. De heer SLEGERS acht het voor Zandvoort zeer nadeelig, als men op deze wijze zou ver oorzaken, dat het schaamtegevoel bij de men- schen in dezen tijd, nu toch zoo het inwilligen van hartstochten beschermd wordt, nog meer wordt afgestompt. Het lijkt wel, of men van Zandvoort een bordeel wil maken. (De voorzitter hamert). Spr. hoopt, dat de raad het voorstel van den heer Padt niet zal aannemen. Hierna wordt met 8 tegen 4 stemmen beslo ten, als door den heer Padt voorgesteld. Het terrein voor vrij-baden komt dus weer ten Noorden van het kampeerterrein. Hierna sluiting. Speldjesdag. Door B. en W. is aan het be stuur van het „Wit Gele Kruis" toestemming verleend tot het houden van een speldjesdag op Zondag 14 Augustus. Rooien van een boom. Naar aanleiding van de vraag van den heer Braun in den Raad om te rooien een voor het verkeer zeer gevaarlijken boom aan den Gooweg tegenover de villa van den heer Angevaare hebben B. en W. zich tot het Provinciaal bestuur gewend om vergunning voor het rooien van dezen boom. Gedeputeerde Staten zullen het eerstvolgend plantseizoen aan het verzoek gevolg doen geven. Verloting. B. en W. hebben vergunning verleend voor het houden van een verloting ten behoeve van de Geertruida-bewaarschool. Belasting op openbare vermakelijkheden. De belasting op de openbare vermakelijkheden is thans door de Kroon definitief goedgekeurd, afgekondigd en treedt in werking 1 Juli. Stichting gymnastieklokaal. Gedeputeerde Staten hebben thans uitspraak gedaan in zake de kwestie van de stichting van het gymnastiek lokaal bij de R.K. scholen. Het betrekkelijk raadsbesluit is niet goed gekeurd om een zeer formeele reden n.l. het niet geheel voldoen naar de meening van Gedeputeerde Staten van een bijlage van de aanvrage van het schoolbestuur aan de eischen van de wet. Benoeming. Door B. en W. is benoemd tot concierge van het bureau van „Openbare Wer ken" de heer A. Leenheer. Door B. en W. is de heer De Groot benoemd als beambte in lossen dienst om gedurende 3 dagen per week tewerk gesteld te worden bij de uitvoering van de steunregeling voor de werk loozen. Raadsvergadering. Woensdagavond 7 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen om te stemmen over een be langrijk voorstel van B. en W., waarover in de vergadering van den raad van Vrijdag jongst leden de stemmen staakten, nX betreffende ver boden kringen in de badplaats voor vergunnin gen en verloven ingevolge de Drankwet. Tegelijk werden een paar andere vrij belang rijke agendapunten afgedaan. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter is de burgemeester. Als voorstemmer wordt aangewezen wethouder de Witt. De voorzitter deelt mede, dat hij juist dezen middag een conferentie heeft gehad met den burgemeester van Katwijk en den heer Ver hagen, ontvanger der registratie en domeinen. Zooals de heeren weten, heeft Rijnland de zoogenaamde onvrije duinen, die altijd voor het publiek zijn opengesteld geweest en een prach tige wandeling voor badgasten en ingezetenen vormden, voor het publiek afgesloten. De Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, de Mij Zeebad en het gemeentebestuur hebben onmid dellijk alle pogingen in het werk gesteld om dit gevaa; van de badplaats af te wenden. Contact is daarb: gezocht met het gemeentebestuur van Katwijk, dat door den voorgenomen maatregel werd bedreigd en de hedenmiddag gehouden conferentie is daarvan een gevolg geweest. Gebleken is dat de Staat, die eigenaar is van deze duinen, aan de vrijmaking daarvan wil mBoCwerken, als de gemeente Noordwijk voor dit jaar betaalt een bedrag van 250 en Katwijk van 3°°> terwijl een volgend jaar een nadere regeling z&l worden getroffen. De staat zal dan zelf voer het onderhoud van de duinen zorgen. B. en W. stellen voor voor het genoemde doel een credjet van ƒ250 beschikbaar te stellen. Aldus wordt met algemeene stemmen beslo ten, terwijl de heer Liefferink den voorzitter dankt voor het genomen initiatief en den be- trachteA spoed. Du ,,orritter deelt nog mede, dat de duinen slechtsf toegankelijk blijven op een wandelkaart van i 0 die in de toekomst niet meer door het bur?au van Vreemdèlingeverkeer doch op het politiebureau zal worden afgegeven. De bad gasten behoeven zelf deze kaarten niet te halen. Dit kan de hotelhouder doen of laten doen. De voorzitter zegt, dat in de vorige vergade ring van den raad besloten is onder de oogen tc zien de mogelijkheid van het geven van een nuurtoeslag aan de werkloozen. De wethouders hebben bij afwezigheid van spreker hedenmor gen reeds daarover vergaderd en stellen u voor een huurtoeslag mogelijk te maken in dier voege, dat een huurtoeslag zal worden verleend van 50 cent per week voor iederen heelen gulden, dat de huur meer bedraagt dan ƒ3. De heer Alkemade vindt dit voorstel onjuist. De huurders van de kleinste huisjes, die 't dik wijls het hardst zullen noodig hebben, krijgen zoo niets. De heer Krau is er voor geen bindend besluit voor alle gevallen te nemen, doch het orgaan te machtigen bij alle huren boven 3 tot een maximum van 2.50 per week bij te passen als het orgaan dit bij onderzoek noodzakelijk vindt. De heer Liefferink oppert de mogelijkheid, dat de huiseigenaren een huur van 2.50 zullen kunnen verhoogen tot b.v. 3.50 per week om een gedeelte van den toeslag te krijgen. De raad veerenigt zich en slotte met de dooi den heer Krau uitgesproken gedachte. In de vorige vergadering hebben de stemmen gestaakt over een tweeledig voorstel van B. en W., n.l. om voorloopig den bestaanden kring in Noordwijk aan Zee waar binnen geen vergun ningen mogen worden verleend, te handhaven, en thans een zelfden verboden kring voor de verloven vast te stellen. Deze kring omvat een gedeelte van den Noord-Boulevard en de ge- heele Zuidduinen. Thans moet over dit voorstel opnieuw worden gestemd. De voorzitter en wethouder Meyer lichten den gedachtengang van B. en W. uitvoerig toe. Per 1 Juli vervalt de bestaande verordening tenzij zij ongewijzigd opnieuw door den raad wordt vastgesteld. Worden wijzigingen daarin aangebracht, dan vervalt de bestaande veror dening dus met 1 Juli en bestaat er vanaf 1 Juli tot aan den datum van goedkeuring der gewijzigde verordening geen enkele regeling, zoo dat B. en W. overal waar dit wordt gevraagd een vergunning moeten verleenen ook op plaat sen waar dit achteraf moet worden betreurd. B. en W., die zelf voelen, dat de bestaande ver bóden kring niet. ongewijzigd kan worden ge handhaafd, met name niet voor den Noord- Boulevard, en ook voornemens zijn ten spoedig ste met wijzigingsvoorstellen te komen, stellen daarom voor de bestaande verordening thans ongewijzigd opnieuw vast te stellen om daarna in alle veiligheid en zekerheid aan een wijziging der verordening te kunnen werken. Een paar pas opgerichte zaken aan den Noord zullen dus worden geholpen, echter eerst over eenige maanden. Zij zijn echter daardoor niet gedu peerd, omdat toen deze zaken werden opgericht, de verboden kring bestond. Zij worden juist ge holpen. De heeren Liefferink, den Hollander en Krau verzetten zich tegen het voorstel van B. en W. Zij meenen dat B. en W. de gevaren, die kunnen dreigen in de periode dat er geen verboden kring is, sterk overdrijven en dat in ieder geval menschen, die in deze moeilijke tijden nog nieu we zaken durven openen, direct dienen te wor den geholpen. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte na uitvoerige debatten verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren C. W. Alke made, van der Meer. Liefferink, den Hollander, Krau' Caspers, Soeteman en Braun. De voorzitter sluit hierop de vergadering. Aanrijding Donderdagmorgen had op den Gooweg, alhier, een aanrijding plaats tusschen een automobilist en een motorrijder, met het ge volg, dat de motorrijder zijn stuur kwijt raakte en kwam te vallen, tengevolge waarvan hij een beenfractuur bekwam. Nadat hem door twee doktoren hulp verleend was, is hij per zieken auto naar een ziekeninrichting te Amsterdam vervoerd. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak der aanrijding in. Onderscheiding De heer W. de Ruyter al hier is door de Finsche regeering benoemd tot Officier le klasse in de Orde van de Witte Roos, als erkenning voor de toenadering tus schen Finland en Nederland. Arm gebroken. De 10-jarige J. K., alhier, kwam bij het spelen zoodanig te vallen, dat hij zijn arm brak. Inbrekers. Bij den heer C., alhier, is in den nacht door onbekende (n) een ruit uitgesneden. Door het blaffen van den hond zijn de dader (s) waarschijnlijk gestoord. De politie stelt een on derzoek in. Geslaagd. Te 'sGravenhage slaagden voor het Examen Gemeente-Financlën de heer W. C. Huisman, alhier, en voor het Examen Ge meente-Administratie mej. H. H. Koers, alhier, beiden werkzaam ter gemeentesecretaris. Deze examens gaan uit van de vereeniging voor ge meentebelangen Tuindersvereeniging ,,De Eendracht". Naar wij vernemen, zijn verschillende leden der Tuindersvereeniging „De Eendracht" niet meer eendrachtig met het bestuur. Op'de laatst gehouden vergadering, welke slecht be zocht was, zijn besluiten genomen waarvan de voorstellen niet op de convocatie stonden. Ve len zullen als lid bedanken en hun groenten elders veilen. Examens Nuttige Handwerken. Te Leiden (Gem. Kweekschool) is geslaagd mej. H. J. A. Dijkstra, te Noordwijk-Binnen. Raadsvergadering De Raad dezer gemeente kwam Woensdag bijeen; waarbij afwezig wet houder De Bree. Na opening volgde notulen en mededeeling van ingekomen stukken, waar onder goedgekeurde raadsbesluiten en goedkeu ring der gemeente-begrooting dienst 1932. Een adres van de huurderscommissie te Dui- vendrecht werd in handen gesteld van B. en W.; waar het thuis behoort, gelijk zooveel adressen, die bij B. en W. veel spoediger zou den kunnen worden afgehandeld. Een ander adres van genoemde huurcommis- sie blijkt thuis te behooren bij de Woningbouw- vereenigingen, die onafhankelijk van den Raad woningen aan huurders toewijzen. Aldus zal worden bericht aan genoemde commissie. Hierbij wordt een misverstand opgehelderd als zou er uit den Raad in geheime zitting ge klapt zijn. Een verzoek van H. van Uitert om wijziging van het maximum aantal vergunningen moet worden aangehouden tot 1935, daar het maxi mum voor 5 jaar werd vastgesteld volgens de drankwet. De begrooting 1931 wordt gewijzigd. Besloten wordt een geldleening voor het Elec- triciteitsbedrijf aan te gaan bij het Waterbe drijf ten bedrage van f 6000 tegen 4A pCt. De heer Neering dacht, dat de gelden van de bedrijven In een centrale kas kwamen; doch de voorzitter merkte op, dat die gelden afzonder lijk worden beheerd. Besloten wordt tot aankoop van eenige per ceeltjes grond voor wegverbeterlng tot een be drag van f 50 ongeveer. De rekening van de Commissie van beheer der Algemeene Armengoederen wordt voor 1931 goedgekeurd. De verordening regelende de benoembaarheid en bezoldiging der gemeenteveldwachters wordt zonder discussie vastgesteld. In behandeling komen de voorstellen tot tij delijke korting op de jaarwedden der ambtena ren en beambten in dienst der gemeente. Het voorstel van B. en W. luidt 3 procent op alle jaarwedden, vergoedingen en toeslagen in gaande 1 Juli 1932 tot 1 Mei 1935. Ook de sa larissen van Burgemeester, Secretaris en Ont vanger zijn hieronder begrepen; doch niet de wethouders. Dit zal een bezuiniging geven van f 1139 per jaar. Volgens het Rijk zou dit f 857 bedragen; doch de tijdelijke betrekkingen val len bij het Rijk hier niet onder en bij de ge meente wel. De organisaties zijn daarover gehoord en ook over het voorstel door den heer Timmer namens de rechtsche fracties ingediend; doch deze organisaties meenen, dat de Kortingswet op deze gemeente niet zal worden toegepast en ook meent men dat er geen voldoende motleven zijn om korting toe te passen, en zeker geen 8% procent, zooals het voorstel Timmer luidt. Desnoods zou men zich met het voorstel van B. en W. kunnen vereenigen. Ook bij het mon deling onderhoud met personen van de perso- neelorganisaties heerscht dezelfde meening. In een adres zegt het personeel, dat het met leedwezen heeft kennis genomen van het ont stellende voorstel van den heer Timmer, dat onbillijk wordt genoemd, gezien de gunstige be lastingverhoudingen met andere gemeenten. Het personeel verzoekt niet verder te gaan dan het voorstel van B. en W. Het college hand haaft zijn voorstel, daar zij 3y2 procent te ver gedreven achten, wijl men daardoor meer vraagt dan de wet verlangt. De voorzitter wil hier een persoonlijk woord aan toevoegen. We hebben vette jaren gehad, toen handel en industrie floreerden, de land bouwer en veehouder geld verdienden als wa ter, de neringdoenden het geld opstapelden; zoodat men voor de toekomst kon zorgen. Men had toen ook om den ambtenaar moeten den ken; doch dat deed men niet, maar liet hem tobben met een hongerloontje. Toen zijn de ambtenaren zelf in actie gegaan om verbetering te verkrijgen. Endelij k is 't zoover gekomen, dat de ambte naren een redelijk bestaan kregen. Nu zijn de magere tijden gekomen en waar men in die rijke dagen niet aan de ambtenaren heeft ge dacht, had men hen nu ook met rust dienen te laten. Hoe dat voorstel van 8A procent kor ting is gekomen, kan spreker zich wel voorstel, len. Wij hebben 't niet best en daarom zullen we de vaste betrekkingen aantasten. Spr. ad viseert de ambtenaren hun loontje te laten hou den om niet terug te keeren tot de tijden, dat de ambtenaren hun hand moesten ophouden. De heer Timmer herinnert aan de pessimis tische beschouwingen in de Nieuwjaarsrede van den voorzitter en daardoor hebben de leden hunne gedachten laten gaan. Hij meent, dat het voorstel van 8'A procent geen groote hap beteekent. De salarissen zijn regelmatig om hoog gegaan ondanks de verlaging van het in komen voor anderen. De laatste jaren werden steeds meer verliezen geleden en de regeerings- maatregelen hebben alleen tot resultaat, dat de verliezen minder groot zijn. De 8% procent be teekent eigenlijk voor enkele ambtenaren maar 3 procent, omdat verleden jaar de 5 procent korting is opgeheven. Op dit oogenblik behoo ren de ambtenaren tot de meest begunstigden; terwijl er onder den boerenstand en midden stand een slecht toestand heerscht. Hij handhaaft zijn voorstel en hoopt dat de rechtsche fractie dit voorstel zal steunen, daar anders wel eens een scheuring zou kunnen ont staan in de katholieke fractie. De voorzitter meent, dat iemand ook na een bespreking tot andere gedachten kan komen. Indien dat onmogelijk wordt gemaakt, wordt de raadsvergadering een comedische voorstelling. Men kan wel elkaar eens polsen; maar een fractievergadering moet geen raadsvergadering worden. De heer Timmer zegt, dat geen bindende besluiten worden genomen; maar men kan toch niet als schoolkinderen het eene oogenblik ja en het andere neen zeggen. Hij acht de uit drukkingen van de ambtenaren niet verheffend maar vernederend, als zij spreken van ontstel lend en onbillijk ten aanzien van zijn voorstel. De gemeente moet niet gebruikt worden om te halen wat er van te halen is en de ingezetenen zijn er niet voor de ambtenaren, maar de amb tenaren voor de ingezetenen. De heer Neering is buitengewoon ingenomen met hetgeen de voorzitter heeft gezegd, alleen de conclusie is fout; want er dient geen 8A procent en ook geen 3 A procent af te gaan van de salarissen. Hij stelt vertrouwen in de bonden; hetgeen de heer Timmer ook moest doen. De noodzaak is er niet. Hij wijst op den nood der werkloozen en namens de werkloo zen zegt hij, dat die er voor bedanken om ge steund te worden door de werkende arbeiders. Hij zegt dichter te staan bij rechts dan bij de linkerzijde, al wil men dat niet erkennen. Hij zal protesteeren tegen elke loonsverlaging en hij hoopt dat geen kprting zal worden toege past. De heer Verkerk heeft op de vergadering reeds gezegd, dat hij zijn stem nooit zal vast leggen. De omstandigheden hebben zijn ziens wijze veranderd en de grootste helft der recht sche fracties heeft reeds te kennen gegeven, dat 8A procent te veel was. Hij doet namens den heer Bodegraven een tusschen-voorstel, n.l. op alle salarissen tot 500 geen korting, van 500 tot 1500 3 procent en daarboven 5 pro cent en Ged. te verzoeken van de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger 4 procent te korten. Spreker meent, dat de amb tenaren wel een offertje kunnen brengen. De heer Neering bestrijdt ook het tusschen- voorstel van de heeren Bodegraven en Verkerk, en ook de heer Timmer kan niet met dat voor stel mede gaan. Hij wil wel voorstellen de eer ste 1000 3 procent en daarboven 8A procent, .iet presentiegeld der raadsleden van ƒ5 op ƒ4 en de vergoeding van de wethouders van ƒ300 op ƒ275. Het voorstel-Timmer wordt verworpen met 3 voor, n.l. Timmer, De Lange en De Haan. Het voorstel van den heer Verkerk wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Tim mer en Neering. De voorstellen-Timmer ten aanzien van de wethouders en het presentiegeld der raadsleden worden aangenomen. Besloten wordt tot onbewoonbaarverklaring van eenige perceelen. Hierna geeft de voorzitter een overzicht van een nieuwe steunregeling, die door de Regee ring is voorgesteld. Voor uitgetrokken georga- niseerden zal voor kostwinners de uitkeering bedragen ƒ10 plus ƒ1 kindertoeslag voor meer dan 2 kinderen, voor kostgangers 6. Voor dubbel uitgetrokkenen en ongeorganiseerden zal de uitkeering ƒ9 bedragen plus 75 ct. per kind en voor kostgangers ƒ5. De heer Neering zou desnoods zonder steun van de Regeering willen doorgaan, daar hij de uitkeeringen te laag acht. Hij zou het te kort willen aanvullen met huurtoeslag. Besloten wordt de Regeering te vragen boven 3 huishuur toeslag te mogen verleenen tot een maximum van ƒ2. De steunregeling wordt aangenomen. Tegen stemde de heer Neering. Bij de rondvraag geeft de heer Vrolijk in overweging het tarief van de waterleiding te herzien. De heer Verkerk zou den naam Bullewijker- weg willen veranderen in Emmaweg of iets van dien aard in aansluiting van de Julianalaan. De heer Timmer acht den naam Bullewij- kerweg historisch meer juist. De heer Neering vraagt of het niet mogelijk is de werkloozen kosteloos van een belasting plaatje te voorzien. De voorzitter zegt, dat die voorziening reeds bestaat. Hierna volgt sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Hermanus, z. v. G. A. Spruijt en A. M. Geijsel; Johan Ger- rit, z. v. G. Landman en F. M. van Kreunin gen; Christina Maria, d. v. A. Burghout en H. E. J. Ruigrok van der Werve; Leendert, z. v. A. v. Vliet en L. Stam; Hermanus, z. v. B. Middag en A. de Vries. Ondertrouwd: J. Terpstra, 24 jaar, te N.- Amstel, en C. Teeken, 19 jaar. Getrouwd: J. J. Schagen en J. G. Baars. Personalia. Mej. A. J. Aalbers, alhier, slaagde Woensdag 22 Juni te Amsterdam voor het tweede gedeelte van het artsexamen en werd mitsdien tot arts bevorderd. Verkooping. Bij de -op Donderdag gehou den openbare verkooping van eenige perceelen weiland en dubbele woning, ten verzoeke van de familie A. Verheul, werden de verschillende perceelen in bod gebracht, als volgt: Perc. I ƒ4200.—; Perc. II ƒ3700.—; Perc. III ƒ3700, door Koudijs. Niet afgemijnd; alzoo opgehou den. Verloting. De trekking van de verloting der Voetbalvereeniging N.E.A. had Vrijdag avond in het Gezellenhuisplaats. De prijzen vielen als volgt: 386, prijs 10 padvinders por- temonnaie; 270, prijs 11 sigarettendoos; 74, prijs 7 sigarendoos; 341, prijs 6 sigarenkoker; 109, prijs 12 sigarettendoos; 116, prijs 1 klok; 268, prijs 9 damesbeursje; 162, prijs 5 porte feuille; 238, prijs 2 servies; 323, prijs 8, sigaren doos; 147, prijs 4 inktstel; 304, prijs 2 arm bandhorloge. De prijzen kunnen worden afge haald bij den heer C. Wijfjes, Kerkstraat. De opbrengst strekte ten bate van de Voetbalver eeniging, welke onlangs 12 A jaar bestond. Verloting. Aan de door den Missienaaikring St. Sura gehouden bazar ten bate van de Mis sie, was ook een verloting verbonden. De 10 voornaamste prijzen vielen op de nummers 224, 221, 768, 3, 333, 250, 294, 646, 306 en 122. Voetbal. Uitslagen 26 Juni. Te Ouderkerk: N.E.A. IHerta I 35; N.E.A. jun.Duiven- drecht jun. 43, rust was 13; te Vinkeveen: N.E.A. II—Herta II 2—1. Geslaagd. Te Amsterdam voor eindexa men Handelsschool 3-j. cursus, de heer Jac. van der Velden Jac.z., alhier. Duivensport. P. V. De Snelvlieger. Uuislag wedvlucht van Orleans: J. Bos 1, 3, 5; P. Ba cker 2; H. van Gammeren 4; Gebr. de Kuiper 6; K. ToorrenVisser 7; A. van Mourik 8, 9. A.s. Zondag van Chatereaux, afstand 652 K.M. Groenteveiling. Op Maandag 1 Juii is het krulsbessenveiling. Zeer waarschijnlijk is dit c laatste keer. Enbloc-veiling wordt er des Zaterdags gi houden van aardappelen, tulnboonen en blauw schokkers. Te beginnen Zaterdag 2 Juli zal er gelegen heid worden gegeven tot het aanvoeren van aardbeien op de bekende uren. De aanvoerders worden er op attent gemaakt, dat de eenmalige zak niet meerdere keeren mag worden gebruikt. De volgende week Dinsdag is de Vrijdag niet in de uitbetaling begrepen. De uitbetalingsweek loopt dan van Vrijdag tot en met Donderdag. Besmettelijke ziekten In de afgeloopen week zjjn in deze gemeente 2 gevallen van dysenteria bacillaris voorgevallen. „Sub Tutela Matris". Deze vereeniging hield Dinsdagavond een ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. Na opening door den voorzitter, die de kleine opkomst betreurde, maar het weet aan 't mooie weer enz., gaf hij het woord aan den waar nemend secretaris den heer J. v. Sehie tot het voorlezen van de notulen der vorige vergade ring. Daarna werden eenige ingekomen stukken be handeld, o.a. een schrijven aan het hoofdbe stuur te Amsterdam over de regeling der kwes tie AmsterdamAlkmaar. In gecombineerde bestuursvergadering was besloten dat Velsen- Noord bij Amsterdam zou blijven aangesloten. Daarna kwam in behandeling de bedevaart naar Den Bosch en Heiloo. Naar Den Bosch Zaterdag 2 Juli le groep, 's avonds 9 uur vanuit Amsterdam (Berlage- brug), circa 6 uur vanuit Velsen per fiets. 2e Groep om half twaalf per trein uit Am sterdam. De bedevaart naar Heiloo Is op 24 Juli a.s. De voorzitter wekte alle leden op deze bede vaart zeker mede te maken, die tevens is een lustrum-bedevaart. Het zal een grootsche bede vaart worden, plechtige Hoogmis, welke door den K.R.O. wordt uitgezonden, luisterrijke pro cessie en bloemenhulde. 's Morgens om circa 7 A uur algemeene H. Communie in de R.K. kerk te Velsen-Noord voor alle leden. Ook Amsterdam zal dan aan wezig zijn. Gelegenheid zich te verontnuchteren bestaat in het gebouw R.K. Volksbond. Bij de rondvraag bepleit de heer Rozenhart de wenschelijkheid van het sturen van convo- catiekaarten, opdat de opkomst bevredigend kan worden genoemd. Deze proef zal worden genomen. Bouwen woonhuis. Door den heer C. J. Wassenaar alhier is aan Burgemeester en Wet houders vergunning verzocht om zijn bollen schuur staande in de Rotteveeisdam te mogvn ombouwen in een woonhuis. Op bepaalde voor waarden zal hem deze vergunning worden ge geven, Jubileum. 1 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat mej. A. Ouwehand in dienst trad van het Bestuur der Christelijke bewaarschool al hier Al dien tijd heeft zij zich belast met het geheele onderhoud der school en zulks tot volle tevredenheid van het bestuur. Het zal haar op dezen dag aan belangstelling niet ontbreken. St. Liduinagesticht. De eerwaarde overste van het St. Liduina gesticht alhier is op wei naar een retraite plotseling ongesteld ge1 den en ter verpleging opgenomen in de Mal stichting te Haarlem Naar men ons meded1 betreft het een maagbloeding. De patiënt mi het momenteel redelijk wel. Verlamd door rheumatiek „Twee jaar lang leed ik aan rheumatiek en verleden jaar om dezen tijd werd ik 10 weken bedlegerig. Mijn handen en armen waren het ergst aangetast. Ik kon er niets mee doen. Ik kon mij niet wasschen of mijn haar kammen; dat moest allemaal voor mij gedaan worden. In 't begin van dit jaar, begon ik met eiken morgen Kruschen Salts te nemen en het doet mij ge noegen te kunnen zeggen, dat ik nu weer heel goed ben en in staat mijn huishouding te doen, terwijl ik in het slechtste weer uitga zonder dat het mij schaadt." Mevr. P. K. Rheumatiek wordt veroorzaakt door 'n teveel aan urinezuur in het lichaam. Twee bestand- deelen in Kruschen hebben het vermogen, urinezuur op te lossen, zoodat het dan gemak kelijk uit het lichaam kan worden verwijderd. Andere bestanddeelen in Kruschen helpen de natuur dit opgeloste urinezuur door de inge wanden en nieren te verwijderen. Weer andere ingrediënten voorkomen het gisten van hst voedsel in de ingewanden en voorkomen daarbij niet alleen de vorming van urinezuur, doch ook van andere onzuiverheden die het bloed vergif tigen en den weg vrij maken voor verscheidene ziekten. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon. (Adv.) Santos-Fonds. De Zondag j.l. gehouden bloemendag ten bate van het Santosfonds al hier heeft een bedrag opgebracht van ƒ125.—. Een woord van bijzondere hulde komt toe aan dé wakkere eollectrices. Muziek en Zanguitvoering. Dinsdagavond hebben verschillende muzikale vereenigingen uit deze plaats getracht afwisseling t brengen in de anders zoo stille Juni-avonden Hiertoe werd in a» muziektent nabij het Badhuis een uitgebreid muziek- en zangpro gramma uitgevoerd. Nadat de Fanfare Muziekv. „Arion" eenige muzieknummers ten beste had den gegeven, werd de tent bezet door de R.K Zangver. St Odulphus en de da les-zangvereei ging „Advendo" die samen, oinier leiding van den heer J. Hensen een mooi zangprogramm. uitvoerden. De verschillende nummers werden zuiver weergegeven. Een luid applaus gaf de groote instemming van het publiek weer. Wij hopen dat de zangvereenigingen het niet bij dit eene concert zullen laten, maar dat zij zich gedurende de zomermaanden nog eens zullen laten hooren. De muziekver. Arion vulde den avond met verschillende muzieknummers aan, Kinder-speelplaats. Deze week zal de nieu we kinderspeelplaats gereedkomen. De officieele opening zal hoogstwaarschijnlijk Zaterdag a.s. plaatsvinden. Personalia De heer W. J. Fournier, al hier, slaagde aan de Universiteit voor het propaedeutisch examen godgeleerdheid. Feestterrein. De Oranjevereeniging Wilhel- mina alhier, heeft thans bericht ontvangen, dat zij gebruik mag maken van het terrein van de Vereeniging IJ. V. V. Stormvogels, voor het te houden avondfeest op Koninginne dag. Laagste inschrijfster. De Amsterdamsche Ballast Mij. was laagste inschrijfster voor het maken van de aardebaan op 'n gedeelte van den 'ksweg Amsterdam—Wieringen en voor het barden vs een gedeelte van dezen weg vee de som n 6Sƒ45. Rijkswaterstaat. Onze plaatsgenoot (jen heer H. v. d. Wel, is met ingang yar 1 Juli van het Staatsvisschershavenbedrijf ov geplaatst naar Raamsdonkveer (N.-Br.). Naar wij vernemen, is onze sympathieke V. S. V.-aanvoerder, v. d. Pieterman, die na een zware ziekte nog enkele maanden in sanato rium Dekkerswald verpleegd werd, als genezen in zijn woning teruggekeerd. Proficiat! Verbouwing. Het verbouwen en uitbreiden van de heerenmode-zaak van den heer G. J. Smeenk in de Trompstraat alhier, is opgedra gen aan den heer B. Lokhorst te Velsen-Noord. De logger KW 101 Gistermorgen keerde alhier in de haven terug van uit zee de trawl- logger KW 101 van de firma O. den Duik te Katwijk. Naar men ons mededeelde, had men de visseherij moeten staken vanwege een de fecte motor; daar de winch eveneens op den motor moet worden gekoppeld, zoo was ook deze niet te gebruiken, en men besloot toen zeilende de haven te bereiken. Amerikaansch opleidingsvaartuig A.s. Za terdag wordt hier met bestemming Amsterdam verwacht het Amerikaansch poleidingsvaartuig „Nantucket", welk schip thans een rondvaart maakt, ét dien tengevolge verschillende Euro- peesche zeehavens bezoekt. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem Cor nells, z. v. C. Draaijer en A. C. Pels; Jan, z. v. J. van den Bos en C. Abbenes. Vr. Welke is de beste weg van Hillegom naar Wijk bij Duurstede? Van Wijk bij Duurstede naar Oss? Van Oss naar Vught? Van Vught weer terug naar Oss? Van Oss naar Arnhem? Van Arnhem naar Wijk bij Duurstede? Alles per fiets. Hoeveel K.M.? Antw.: Hillegom, Hoofddorp, Aalsmeer, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis. Breuke- len, Maarssen, Utrecht (50.5 K.M.), Vechten, Bunnik, Odijk, Werkhoven, Cothen, Wijk bij Duurstede (25.9 K.M.), Ravenswaay, Zoelmonu Asch, Buren (8.9 K.M.), Kerk-Avezaath, Drumpt, Tiel, Wamel, Nieuwe-Schans, Oyen, Oss (25.9 K.M.), Heesch, Jachtlust. Hintham, 's-Hertogenbosch, Vught (22.7 K.M.), naar Oss denzelfden weg terug (22 7 K.M.), verder Oss, Berchem, Herpen, Huissëling, Ravenstein, Nif. trik, Wychen, Feersdijk, Nijmegen (28.2 K.M.), Lent, Eist, Ëlden, Arnhem (18 K.M Ooster- brek, Heelsum, Renkum, Wageningen, de Greb be, Rhenen, Eist, Amerongen, Wijk bij Duur stede (43.9 K.M.) Totaal 246.7 K.M. Vr. 1. Welke is de mooiste weg per fiets van Montfoort naar Driel? Hoeveel K.M.? 2. Welke is de kortste weg? Hoeveel K.M.? Antw. 1. Montfoort, De Meem, Oudenrijn, Utrecht (14.4 K.M.), de Bilt, Zeist, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Renkum, Heelsum, Oos terbeek, Arnhem (63.2 K.M.), Elden, Driel (8.7 K.M.) Totaal 86.3 K.M. 2. Montfoort, IJsselstein, Vreeswijk (14.5 KM.), Wijk bij Duujjrittd^^ynerongen, Eist, Rhenen, de GreU^M^^^^^^^Koeusdensche

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3