Ook nu geen Juni-consistorie Zoekt gij betrouwbaar Personeel 1 Plaats dan een „Omroeper" j voor 75.000 gezinnen. De nationale trekpaarden-tentoonstelling te 's-Hertogenbosch Een waterleiding-excursie Crisiszuivelwet GOED INGELICHTEN Situatie in Spanje de reden? Vraag en antwoord ÉJÜI uiiiwaiuuim VRIJDAG 1 JULI 1932. De niet-Italiaansche kardinalen, een tamelijk zeldzaam geval, in de meerderheid CHEMISCHE VOORLICHTING Aan kunstschilders Audiëntie Pleidooi voor de minimum- prijsregeling van margarine Aanbesteding schutsluis Gemeentebelangen Machinisten-Examen Examen boekhouden HET TRAJECT KAMPEN—HATTEM Burgemeester contra Locaal Spoorweg Mij. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT muiiiunwumniiHg (Van onzen correspondent). Binnen enkele dagen is weer een Juni-maand voorbij, zonder dat een zomer-consistorie de la- cunen in de rij der kardinalen heeft aangevuld; zonder dat de Paus aan de nieuwe leden van het Heilig College den kardinaalshoed heeft ge reikt met de indrukwekkende woorden; „Ont vang dezen rood en hoed; hij beduidt, dat gij voor de heerlijkheid van het geloof, voor den vrede en den voorspoed van het christen volk, voor het behoud en den groei der Heilige Kerk onvervaard uw bloed veil moet hebben". Het is de tweede maal, dat Juni zonder con sistorie voorbijgaat, terwijl ook het winter- consistorie tweemaal is uitgebleven. Ditmaal hebben de gebruikelijke profeten, die twee jaar lang werden gelogenstraft, zich zelfs aan geen voorspelling meer gewaagd, maar het uitblijven van het consistorie lijdelijk aanvaard. Zij zijn des te bedroefder, wijl het achterwege blijven van het Juni-consistorie ook de gelegen heid beneemt tot een onderhoudend en spannend tijdverdrijf waaraan zij bijzonder gehecht zijn: het raden van de namen der toekomstige kar dinalen. Het is reeds een oude sport, die vroeger nog in veel levendiger wijze de geesten, die niets beters te doen hadden, bezig hield. In den tijd. toen met de kardinaalswaardigheid vaak 'n groote vor stelijke praal en hofstaat samengingen en man nen als Robert d'Estouteville of Ippolito Sforza met een gevolg van honderden ruiters door de Romeinsche straten reden, was het consistorie zelfs een aanleiding tot weddenschappen; en men vertelt, dat Paus Sixtus de Vijfde er een ironisch genoegen in schepte, zich eiken avond den stand van de koersen op deze kardinaals- beurs te laten mededeelen. Van weddenschappen hoort men nu niet meer. maar het raden van de niéuwe kardinalen ls een spannende bezigheid gebleven voor degenen, die gaarne als „goed ingelicht" gelden. De zaak is. dat het niet moeilijk is een aantal personen te noemen, die een vaste kans hebben, vandaag of morgen den rooden hoed te ontvangen. De Pausen plegen het overwegend meerendeel der kardinalen te kiezen uit de belangrijkste figuren der kerkelijke diplomatie, uit de Disschoppen der voornaamste zetels en uit de actiefste en be voegds te ambtenaren der Congregaties, die zoo veel als de ministeries der Kerk zijn. Zoo worden de nuntii der belangrijkste diplomatieke posten aan het eind van hun ambtstijd bijna zeker tot kardinaal benoemd. Sommige bisschopszetels hebben van ouds bijna een recht op het purper en hetzelfde geldt van enkele der belangrijkste posten in de Romeinsche curie. Het is dus gemakkelijk, een aantal Candida ten te noemen; maar even moeilijk is het, te voor zeggen. wie uit deze rij ditmaal zal worden ge kozen. Het fcardinaalspurper ls een buitengewone waardigheid, die de Paus op grond van de ge noemde verdiensten, maar ook om andere rede nen naar vrije keuze verleent. Bijzondere om standigheden kunnen hier medespreken, poli tieke belangen hun invloed doen gelden; soms kan een kardinaalshoed aan een speciale zen ding grootere waardigheid geven, internationale betrekkingen beïnvloeden of een onderscheiding beteekenen voor een natie. Zoo zijn er dus vaak onder de gekozenen ook eenige, die buiten het gewone kader vallen en dan ook door de „goed-ingelichten" niet waren voorzien. Dezen zijn dan spijtig en beklagen zich over 's pausen willekeur, die geen rekening houdt met hun voortreffelijke profetieën. Onder de candidaten, die voor het Juni-consis torie - indien dit zou hebben plaats gevonden - in aanmerking zouden komen, zijn de nuntius in Roemenië, Mgr. Dolci, die 'n zeer geprezen con cordaat tot stand heeft gebracht, en de nuntius in Madrid, Mgr Tedeschinl, die reeds tien jaren op dien belangrijken post verblijft en wiens rijke ervaring in de huidige onzekere omstandig heden van groote waarde is geweest. Verder noemt men den apostolischen delegaat in Washington, Mgr. Fumasoni Biondi, den secre taris van de congregatie der Sacramenten, Mgr. Jorio, den president van het opperste kerkelijk gerecht de „Rota", Mgr. Mariani, en den Aarts bisschop van Florence, Mgr. Dalla Costa. Naast deze Italianen wordt met bijzonderen nadruk ook een Zwitser genoemd, Mgr. Besson, Bisschop van Freiburg, wiens politieke kundigheid zeer geroemd wordt en die dikwijls door den Paus wordt geconsulteerd. Maar waarom blijft nu het consistorie uit? Vooropgezet, dat alleen de Paus hierover naar eigen inzicht beslist, kan men twee redenen als waarschijnlijke gronden van dit uitstel noemen. Op de eerste plaats zou het de situatie in Spanje zijn, die tot afwachten raadt. In een con sistorie pleegt de H. Vader de voornaamste feiten uit het leven der Kerk te vermelden en te be- oordeelen, en de toestand in Spanje is wellicht nog niet helder genoeg, om een dergelijk oordeel te kunnen vellen. Bovendien zou de primatiale bisschopszetel van Toledo, die door den afstand van kardinaal Segura vacant is, moeten bezet worden, een benoeming, die in de huidige om standigheden groote consequenties met zich mee brengt. Om hierin nog niet te beslissen, zou dus het consistorie zijn uitgesteld. Een andere reden is. naar men zegt, het vraag stuk der Romeinsche voorstad-diocesen. Dit zijn de bisschopszetels der kardinaal-bisschoppen, zeven in getal: Frascati, Velletri, Ostia, Pales- trina. Tarquinia, Albano en Porto-S. Rufina. Deze stadjes, die in een kring om Rome heen liggen, hebben van ouds een kardinaal als bis schop; doch deze kardinalen resideeren niet in hun diocees, maar bekleeden de voornaamste ambten in de curie en wonen te Rome, terwijl de diocesen door hun vicarissen bestuurd worden. Uiteraard Hjdt het leven dezer diocesen onder dezen toestand, waarbij de feitelijke bestuurder geen bisschoppelijke macht heeft. Sommige dio cesen zijn trouwens in groot verval en Tarquinia heeft bijv. niet eens een bisschoppelijk paleis. Reeds Pius X heeft in dezen toestand, die Rome omringt met 'n zone. waarin het godsdien stig leven niet die ontwikkeling kan nemen, die men zou mogen verwachten, verandering willen brengen, en de regeerende Paus overweegt blijk baar hetzelfde. Volgens het plan van Pius X zouden de kardinalen den titel van Bisschop van Ostia, Albano enz. behouden en ook zekere eere rechten bezitten, maar het effectief bestuur zou worden toevertrouwd aan een Utulair-bisschop, die ter plaatse zou resideeren. Op deze wijze zouden de kardinaal-bisschoppen hun aloude titels kunnen behouden, terwijl in het religieus bestu1"* iHI""OCQr' t/v>>> """''dig wordt voorzien. Het schijnt echter, dat deze hervorming inder tijd op eenig verzet stuitte, daar sommigen vreesden, dat de waardigheid der kardinaal bisschoppen, die de belangrijkste functies in de Romeinsche curie bekleeden, hierdoor te veel lijden zou. Het onderwerp is nu nog in studie, maar men verwacht een spoedige oplossing. Het consistorie wordt daardoor echter in zooverre geraakt, dat de oudste kardinaal-priesters het recht hebben, de opengevallen bisschopszetels te bezetten. Op het oogenblik nu zijn er twee der zeven subur- bicaire zetels vacant, nJ. die van Velletri sinds den dood van kardinaal Pompilj en die van Palestrina sinds den dood van kardinaal Van- nutelli. In het eerstvolgend consistorie zouden dus twee tegenwoordige kardinaal-priesters deze zetels kunnen bezetten, waardoor dan de her ziening van het geheele vraagstuk weer op grootere moeilijkheden zou stuiten. En dit nu zou een van de redenen zijn, waarom het con sistorie uitblijft, totdat de hervorming der subur- bicaire bisschopszetels haar beslag heeft ge kregen. Wat er nu van deze gronden waar zij, in elk geval zün er twee jaren zonder consistorie voor bijgegaan. Het feit is buitengewoon, hoewel niet zonder voorbeeld, want ook Pius X liet een zelfs nog langere consistorielooze periode verstrijken. Paus Pius XI heeft in deze twee jaren echter geen afstand gedaan van de gezamenlijke raad pleging van het college van kardinalen, en ter wijl de plechtige consistoriale vergaderingen achterwege bleven, riep hij tweemaal op gewich tige oogenblikken het Heilig College bijeen. Den laatsten keer, toen het conflict met de Italiaan- sche regeering over de jeugdorganisatie op zijn scherpst gespannen was, had het bericht van die bijeenroeping een bijna dramatisch effect. Intusschen blijft dus voorloopig de lijst der gepurperden ongewijzigd. Zij telt vier en vijftig namen, van wie zes en twintig Italianen en acht- en-twintig van andere nationaliteit, zoodat de niet-Italianen, een tamelijk zeldzaam geval, in de meerderheid zijn. Tijdens den maaltijd ter gelegenheid van de 168ste algemeene vergadering van de Neder- landsche Chemische Vereeniging op 21 Juli 1931 te Haarlem gehouden, heeft de heer G. D. Gra- tema, directeur van Frans Halsmuseum, de noodzakelijkheid bepleit van voorlichting van chemische zijde te geven aan kunstschilders betreffende door hen gebruikte verfstoffen. Werd niet op een of andere wijze ingegrepen, dan zouden al onze schilderijen binnen afzien- baren tijd te gronde gaan. De Haarlemshe Chemische Kring heeft deze sombere voorspelling uitvoerig besproken. Als gevolg daarvan heeft ir. L. N. M de Weer op de 69ste algemeene vergadering in December jj. te Amsterdam gehouden, deze belangrijke zaak in de aandacht van het algemeen bestuur aanbevolen. Het algemeen bestuur heeft nu In een zijner vergaderingen een speciale commissie voor dit doel samengesteld, bestaande uit de heeren ir. L. N. M. de Weer te Bloemendaal. voorzitter, ir. M. J Schoen te Zaandam en dr. ir. A, M, de Wild te Den Haag. Deze commissie zal bin nenkort met haar werkzaamheden beginnen- Z. H. Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week wederom op de gewone uren audiëntie verleenen. In een zeer druk bezochte vergadering van den Nederlandschen Bond van den Margarine- handel Donderdagavond in „Amicitia" te 's-Gravenhage gehouden, waarbij ook talrijke niet-leden tegenwoordig waren, werd het onder werp: „Uitvoering van de Crisiszuivelwet" aan de orde gesteld. De voorzitter, de heer H. C. Brinkers, behan delde aan de hand van de Memorie van Toe lichting en de Memorie van Antwoord, het Koninklijk Besluit zooals dit thans met betrek king tot den verkoop van margarine is afge kondigd, speciaal de voorschriften omtrent de verpakking van de margarine. Indien de minimumprijsregeling er niet komt, zal naar spr.'s meening, de geheele mar- garinehandel ten gronde gaan. Spr. ontwikkelde eenige denkbeelden omtrent de wijze waarop de bond zich deze minimum prijsregeling had gedacht, er op wijzend dat heden ten dage de handel, vooral door de jon geren wordt bedorven. Alleen door de grootst mogelijke saamhoorigheid kunnen de misstan den in de toekomst verdwijnen. Dit geldt naar spr.'s meening evengoed voor de fabrikanten, die ook door samenwerking moeten trachten den concurrentiegeest te dooden en zoodoende een behoorlijke winst te waarborgen. Tegen werkende elementen dienen uit de organisatie te worden geweerd. Spr. drong eveneens aan op een goede over eenstemming met de Crisiszuivel Centrale, op dat dit lichaam de overtuiging moge krijgen, dat er met de margarine-handelaren samen te werken is. Daar spr. momenteel nog niet de beschikking had over de noodige stukken om de vergadering in te lichten, meende hij aan haar oordeel te moeten overlaten welke maat regelen er thans moesten worden genomen. Medegedeeld werd dat de bond gedurende de komende vier jaren de leden op de meest af doende manier zal inlichten omtrent den gang van zaken. Door den regeeringscommissaris den heer Bückman is alle medewerking toegezegd. Spr. adviseerde de vergadering geen boter te koopen van boeren indien deze boter niet van de voorgeschreven banderole is voorzien. Gewezen werd op de bevoegdheden van den minister van Economische Zaken in deze ma terie toegekend. De vrees werd uitgesproken dat de fabrikan ten ln de plaats van de handelaren zouden treden hetgeen door den voorzitter werd ont kend. Gevraagd werd hoe de aflevering uit ge zegelde vaten moest geschieden, waarop het antwoord luidde, dat er onderzegels te ver krijgen zijn, naar gelang van de behoefte. Ook de aflevering in bulk, die thans verboden wordt, kan nog gewijzigd worden. Bepalingen daaromtrent zijn nog niet bekend gemaakt. Ge durende de komende twee maanden wordt de aflevering nog vrij toegestaan. Het bestuur zal al het mogelijke doen om de vrije verpakking te behouden. Met betrekking tot den verkoop tegen lage prijzen, ook door groote combinaties, zeide de voorzitter dat de oorzaak daarvan bij de klein handelaren moest worden gezocht Zij die het cadeaux-stelse! toepassen, hebben in den regel de prijzen hoog gehouden. Eenige discussie ontstond tusschen een aan wezigen handelaar en een fabrikant omtrent 't gebruik van de thans nog aanwezige wikkels. Tot 10 Juli a.s., aldus de voorzitter, zullen de wikkels houdende het woord „mélange" niet mogen worden gebruikt. Betwijfeld werd of een samenwerking tus schen fabrikanten en kleinhandelaren mogelijk zou zijn, welke zou kunnen leiden tot het vast stellen van een minimumprijs. Door een kleinhandelaar werd nog gevraagd of nu het bestuur kon mededeelen of het den kleinhandelaar geoorloofd was eigen wikkels en niet die van den mélangeur te gebruiken, opdat de boter versch afgeleverd zou kunnen worden. De voorzitter antwoordde dat de groote vij and voor den margarinehandel is de Crisis Zuivel Centrale. De regeerings-commissaris wil slechts met organisaties en niet met particuliere handelaars onderhandelen. Daarom drong spr. aan om door organisatie tot een gewenschte oplossing te komen. De voorzitter bepleitte de uitgifte van een maandblad teneinde den ban# tusschen de leden te versterken. Tenslotte werd het bestuur machtiging ver leend om in deze hangende kwestie zelfstandig in het belang van den bond op te treden. Het Prov. bestuur van Noord-Holland heeft aanbesteed het maken van een schutsluis met vaste brug, toeleidingskanalen en aansluitende dijkvakken nabij Kolhorn in de gemeente Bar- singerhorn. De laagste inschrijfster was de fir ma Linsel, Gerhard en Dijker te Oegstgeest en Musselkanaal met f 78.500. 's-GRAVENHAGE. a. Gemeente-administratie. Gesl. W. H. Klomp, Woudenberg, H. N. Koers, Noordwijk, H. A. Koks, Beverwijk, P. W. Kooi man, Hilversum, J M. Kooiman. Dordrecht, P. J. Korver, Schoorl, G. V. Kranenburg, Zwolle. A. J. de Leeuw, Rhenen, J. J. Loerakker, Haar lem, J. G. E. Mensingh, Overschie, Th. Meyer. 's-Gravenhage, L. Kielstra, IJlst, H. J. de Kin deren, Valkenswaard, E. J. Koppe, Marum, M. F v. d. Laan, Scheemda, V. Laban, Tholen, J S. Lenselink, Middelburg, P. H. M. Libois, Maas tricht, P J. van der Linden, St. Michielsgestel C. Lodder, Heilo, A. A. L. M. Kruytzer, St. Odi- liënburg, M. J. P. Kusters, Meerssen, H. van Doorn, Zeist, D. Luteyn, Middelburg, J. J. Mar tens, Oeffeit, E. F H. G. van Meer, Nijmegen, J. M. Monningh, Zuidhorn, W. A. Mulder, Am sterdam, J. B. Nienhuis, Buitenpost, A. M. M. v d. Ven, Rotterdam. b. Gemeente-financiën. Gesl. P. Despinois. Boxtel, A. Huisman, Pijnacker, H. de Jong, Bor ger, J. G. de Lange, Almelo, B. v. t Riet, Slie- drecht. 's GRAVENHAGE. Gesl. voor dipl. B de hee ren P. Landman, Middelburg; R. Schoonbeek, Dordrecht; J. A. van Hoeke, Vlissingen; en J. Bonne, Terschelling. WEERT: Pensionaat „St. Louis". Gesl. voor net praktijk-ex. van de ver. v. leeraren: Fr. Bezemer, Helmond; H. Burger, Telawa Sema- rang; R. Dekkers, Antwerpen; A. Hendricks, Woerden; B. v. d. Horst, Eindhoven; M. v. d. Hurk, Eindhoven; J. de Jong, Roelof arendsveen; L. Plaghki, Helmond; W. Swinkels, Best. De Rechtbank te Zutphen heeft Donderdag uitspraak gedaan in de procedure tusschen den Burgemeester van Kampen, als eischer voor die gemeente optredend, tegen de N. V. Koninklijke Nederlandsche Locaal Spoorwegmaatschappij, en tegen de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij als gedaagde in vrijwaring. Deze procedure ging hierom, dat de Lokaal Spoorwegmaatschappij geen trein meer liet loo- pen op het traject Kampen—Hattem, hetgeen zij naar eischers meening in gevolge de be staande concessie verplicht was. De gemeente Kampen ondervindt hierdoor een aanzienlijke schade, welke de Lokaal Spoorwegmaatschappij haar dient te vergoeden; terwijl de gemeente tevens verzocht, dat op gemeld traject de dienst wederom worde hervat. De'Lokaal Spoorwegmaatschappij beroept zich o. m. op het feit, dat de H. IJ. S. M. haar exploi tatie heeft overgenomen, zoodat deze Maat schappij in het onderhavige geval dient te wor den aansprakelijk gesteld, op grond waarvan zij deze in het geding heeft betrokken om haar te vrijwaren tegen een eventueele veroordeeling. De gemeente Kampen vroeg allereerst vergoe ding van de schade, die tot op heden reeds is geleden, nader bij staat op te maken, en voorts vergoeding van nog te lijden schade, doordat de maatschappij hare verplichting nog niet zal nakomen, en welke gesteld wordt op 100 per dag. De rechtbank besliste ln het vonnis het na volgende: In de hoofdzaak ten eerste verstaat, dat ge daagde gehouden is om de exploitatie van de lijn Hattem—Kampen te hervatten of te doen hervatten en op die lijn dagelijks te doen lóopen drie treinen in beide richtingen, te Hattem di- rechte aansluiting hebbende van en naar Apel doorn. Ten tweede veroordeelde de Rechtbank gedaagde om het sub I genoemde te praesteeren en veroordeelde gedaagde om, ingeval zij in ge breke mocht blijven, om aan de sub 2 genoemde veroordeeling binnen drie dagen na het in Kracht van gewijsde gaan van het ten deze te wijzen vonnis te voldoen, aan eischer een ver goeding der schade, welke de gemeente Kam. pen dientengevolge zal lijden, te betalen ƒ10 per dag. 4e. Veroordeelt gedaagde, om aan eischer te vergoeden alle kosten, schade en interessen, door hare bovenomschreven wanpraestatie door de gemeente Kampen reeds geleden en nog tot den sub 3 genoemden dag te lijden, nader op te maken bij staat en te verrekenen volgens de wet; ontzegt het meergevorderde; veroordeelt gedaagde in de kosten en begroot die kosten tot heden op ƒ305.40. In de vrijwaring: verleent akte, waarvan acte werd gevraagd; 1. Verstaat, dat gedaagde in vrijwaring gehou- den is, om de exploitatie van de Hjn Hattem— Kampen te hervatten of te doen hervatten, en om op die lijn dagelijks te doen loopen drie treinen in beide richtingen, te Hattem direct aansluiting hebbende van en naar Apeldoorn. 2. Veroordeelt gedaagde in de vrijwaring om het sub 1 genoemde te praesteeren. 3. Veroordeelt gedaagde in de vrijwaring om aan eischeres in vrijwaring tegen Kwijting te oetalen al datgene, waartoe deze bij onherroe pelijke rechterlijke uitspraak ten behoeve van principiaai eischers op de dagvaardihg van 18 Juli 1929 gewezen, is veroordeeld. Veroordeelt wijders gedaagde in de vrijwaring in de kosten van de procedure in de vrijwaring, aan zijde van eischer in vrijwaring gevallen, en begroot die kosten tot heden op ƒ209.20. DE OUDE WINDKORENMOLEN TE RHENEN, die is aange kocht door de Ver. voor Vreemdelingenverkeer „Kimera" al daar, is gerestaureerd en ingericht als Belvedère TIJDENS HET CONGRES, dst de Ned. R. K. Loodgieters- en Koper- slagers-patroonsbond te Den Bosch hield, werden de congressisten door het gemeentebestuur genoodigd voor een bezichtiging der ge meentelijke waterleidingsintallaties. Het gezelschap bij de zuive ringsreservoirs. HET ERNSTIG AUTO-ONGELUK op den Maastrichterweg te Echt heeft aan twee per sonen het leven gekost, terwijl vier anderen zwaar gewond werden. De vernielde wagen op de plaats des onheils. OP DE NATIONALE TREKPAARDEN- TENTOONSTELLING te 's-Hertogen- bosch werden Donderdag 30 Juni harddravetJjen gehouden. FRANZ SELDTE. de grondlegger van de „Stahlhelm" in Duitschland, is vijftig jaar geworden. DE REÜNISTEN, die deelnemen aan de feesten bij gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Universiteit te Amsterdam, zijn Donderdagmiddag officieel aan het Centraal Station te Amsterdam ontvangen, waarna het gezelschap voorafgegaan door mnziek en eerewacht, zich naar het Universiteitsgebouw begaf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 4