Het „Nederlandsch Fabrikaat" Hooge onderscheiding Laatste voorstel aan Duitschland VRIJDAG 1 JULI Algemeene vergadering te Leiden Hoe komen wij uit de malaise Een betaling van 5 milliard gevraagd Zal von Papen het aannemen S.A.-heerschappij in Anhalt Voor twee dagen Een onverwachte hulde Dorp platgebrand Barbaarsche methodes in 't Sovjetparadijs Goadverhuizing naar Parijs Weensche Nazi's leer en het Onweer en regen boven den Hunsruck VERKIEZINGSLEUS VAN HET CENTRUM Terug naar Bruening Ma en zijn leger ontsnapt Uit Japansche omsingeling FRANKRIJK BEZUINIGT Verlaging legeraitgaven met 10 pCt. Berichten van overal IERLAND BETAALT NIET-""" De weg uit de malaise Werkzaamheden Indië DE VACATURE-HAFFMANS Opvolger benoemd verklaard ST. CLEMENS-RETRAITEHUIS Het jaar der werkzaamheden Aankomst der K. J. V.'ers te Breda De Juliaantjes TOENADERING NEDERLAND—FINLAND Onderscheiding voor den heer W. de Ruyter OPSTANDIGE LEERLING Nederlandsche vlag vertrapt DE AANRANDING TE TUBBERGEN Dader ter beschikking van de regeering gesteld Frankrijk denkt aan zijn schulden aan Amerika. Concessie in zake de ontwapening Prof. dr. P. Zeeman door het buitenland geëerd OFFERS AAN HET VERKEER Wielrijder overreden Motor contra vrachtauto VERGIFTIGINGSGEVAL TE BERGEN 22 September in hooger beroep ARBEIDER VERDRONKEN Door stakers lastig gevallen WRAAK VAN EEN BARBIER Politieopziener zwaar gewond Op vergadering ingeranseld S95 »ni INBRAAK TE MEDEMBLIK In de R.K. kerk en pastorie te Medemblik heeft een heilig- schennende inbraak plaats gehad De inbraak te Sassenheim Gisteren heeft de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" in de Stadsgehoorzaal te Leiden haar jaarlijksche algemeene vergadering gehou den. Uit alle deelen van het land waren afgevaar digden van verschillende afdeelingen opgekomen, vooral nu de tegenwoordige tijd staat in het teeken van Nederlandsch fabrikaat en nu meer dan ooit de aandacht op de bevordering van eigen handel en industrie moet worden geves tigd. Te tien uur had de opening der vergadering plaats, waarbij de voorzitter, de heer ir. J. van plaats, waarbij de tweede voorzitter, mr. S. J. Hogerzeil, een rede voorlas van den voorzitter, den heer ir. J. van Dusseldorp, over: Spr. behandelde den treurigen toestand in on- ien landbouw, handel en nijverheid, in weerwil ran het feit dat ons land buiten den oorlog bleef >n jaarlijks 200 300 millioen aan dividenden uit onze koloniën trok. Zoolang ons land nog betrekkelijk dun bevolkt was, aldus spr., en aan onzen export geen over wegende belemmeringen in den weg werden ge legd, trad nog niet duidelijk op den voorgrond de onjuistheid van de economische leer aan de meeste onzer intellectueelen onderwezen en op velerlei wijzen aan een groot deel onzer bevol king ingeprent, dat goederen tegen goederen worden geruild en dat dus, zooals Pierson schreef, men moet wenschen overstroomd te worden met alle soorten van goederen, want dat die overstrooming slechts een andere vorm is van vraag naar onze producten. De toestand van thans doet de onjuistheid van die leer in het oog springen. Stellen wij ons eens voor, dat thans de 10 pCt. invoerrecht op fabrikaten en de contingenteeringen werden afgeschaft, dan zou inderdaad de overstrooming met alle soor ten van goederen een feit worden. Maar zouden wfj dan een groote vraag krijgen voor onze boter, onze kaas, onze tuinbouwproducten, onze manu facturen en onze andere fabrikaten? Zouden onze schoenfabrikanten bijvoorbeeld meer vraag krijgen, wanneer schoenen vrij bij ons konden worden ingevoerd, zouden onze confectiefabri- fcanten meer werk krijgen, als de invoer van confectiegoederen vrij onbeperkt kon plaats heb ben, zouden onze veetelers een grooter afzet aan hun slachtvee hebben, als vleesch vrij en onbe last kon worden ingevoerd? Een zelfde vraag zou ik voor honderden artikelen kunnen stellen. Het stellen dier vraag is echter voldoende, om het ongerijmde der stelling van Pierson aan te toonen. Het antwoord op die vraag moet ontkennend luiden, omdat men door goederen te koopen nooit vraag voor zijn producten krijgt, doch de verplichting op zich laadt de koopsom te betalen. Spr. concludeerde tenslotte, dat Nederland moet komen tot vervanging van het onjuiste stelsel van den E.V.Ï., waaraan ons land dreigt ten onder-te gaan, door het stelsel van den zoo veel mogelijk wederzyds-vryen in en uitvoer. Zonder dien vrijen uitvoer is het streven onzer vereeniging wel is waar nuttig en hoogst nood zakelijk, maar kan dit streven Nederland niet tot volledigen bloei brengen; om uit de malaise te komen zij dus voor Nederland de leuze: Voor Vrijhandel tegen Eenzijdigen vrijen invoer. Aan het overzicht van de werkzaamheden der vereeniging gedurende het eerste halfjaar 1932, uitgebracht door den secretaris, ontleenen wij het volgende. De belangstelling voor doel en werken der vereeniging was in het afgeloopen half jaar zeer sterk toegenomen. Er werden talrijke lezingen, filmvoorstellingen en tentoonstellingen georga niseerd en ook op andere wijze werd sterke pro paganda voor de vereeniging gevoerd. Vele in lichtingen werden verschaft aan belangstellen den in den afzet van Nederlandsch fabrikaat in binnen- en buitenland. Hoewel het vanzelfspre kend in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet te verwachten is, dat groote gunstige resul taten kunnen worden behaald, gelukte het toch verschillende malen aan werkzoekenden een weg aan te wijzen, die misschien in bepaalde geval len tot het beoogde doel zou kunnen leiden, het geen geschiedde door de „Bemiddeling van werk gevers en werkzoekenden". Het verslag klaagt over nog te weinig belang stelling van het publiek, dat blijkbaar nog niet voldoende beseft, hoezeer het noodig is juist in deze benarde tijden de eigen voortbrengselen te verkiezen boven die van het buitenland. Ver der wordt herinnerd aan het bedrag van 100.00 gulden, door den Minister van Arbeid uitgetrokken ten bate van de propaganda voor de vereeniging. Het geldelijk beheer over het jaar 1931 werd onder dankzegging aan den penningmeester goedgekeurd. In de plaats van den heer Van Dusseldorp, die aftrad, werd als voorzitter gekozen, de heer F. K. v, d. Berg, oud-president van de Java- bank. Vervolgens hield de heer K. van der Veer, Van het Koloniaal Instituut te Amsterdam een rede over: „het Industrialisatie-vraagstuk voor Nederlandsch-Indië". Dit vraagstuk, aldus spr., vertoont 'n samen stel van problemen, dat 'n vergelijking tusschen de industrie hier en ginds vraagt. Men kan bovendien Indië niet samenvatten als één ge heel. Niet overal wordt b.v. de landbouw op dezelfde wijze beoefend. Het Oosten heeft trou wens ook een heel ander tempo dan wij. De Javaan is anders dan wij. Hij jaagt niet naar dezelfde waarden als wij. Om al deze redenen en nog vele andere door den spreker genoemd, is het uitermate moeilijk voor niet-Indiërs het industrialisatie-vraagstuk op Juiste wijze te be lichten. De bevordering van de industrie in Indië is een zaak van geleidelijke ontwikkeling, van taai geduld en onverzwakte toewijding. In alle landen zag men met de toename der bevolking en van de behoeften de scheppende kracht van den menschelijken arbeid vermeerderen. Die ontwikkeling is de onmisbare voorwaarde van den maatschappelijken vooruitgang. Java moet daarin niet achterblijveii, al legt het tropisch Oostersch karakter van zijn bevolking de op lossing der moeilijkheden ook heel bijzondere problemen voor. Het industrialisatievraagstuk van Neder landsch Indië door de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat voor deze bijeenkomst op het pro gramma geplaatst, wellicht naar aanleiding van mijn lezing in Den Haag over de beteekenis van Nederlandsch Indië voor het Nederlandsche fa brikaat, dat vraagstuk is in Indië een reeks van jaren in ernstige studie geweest. De echt inheemsche maatschappij is nog lang niet aan industrialisatie toe. Als die zich waar lijk bekneld gaan achten, waarlijk geen uitweg zien langs de tot heden gevolgde wegen, dan verwacht ik van het Javaansche volk heel iets anders dan initiatief tot industrialisatie. Dan zie ik de Javanen by duizenden uittrekken naar Sumatra om daar Landbouwkolonies te stichten. De kolonisatie die de regeering ondanks schatten daaraan besteed, bijna tevergeefs zocht te bevor deren tot verlichting van den bevolkingsaanwas, zal dan spontaan wëllicht zelfs zonder leiding van de regeering te vragen, het verstoorde even wicht zoeken te herstellen. Wanneer de industrialisatie van Indië nor male banen volgt door het optreden van het particulier initiatief, dat op gepaste basis em plooi zoekt, dan behoeft het niet te komqp tot de tafereelen, die massaverplaatsingen noodwen dig met zich brengen. De vestiging van Westersch geleide bedrijven, als de meest humane arbeidsorganisatie die Indië kent, verdient aanbeveling boven gefor ceerde groot-industrie a la Russe en kan een leerschool worden voor de langzaam eigen indus trie, die zeker het ideaal van ieder geschoold Javaan zal blijven. Het laatste verslag van de Handelsvereeniging Batavia vermeldt: Het valt niet te ontkennen, dat de industria lisatie van Indië in de laatste jaren ziender- oogen voortgang maakt. Niet alleen wat de kwantiteit der bedrijven betreft, doch ook wat de kwaliteit daarvan aangaat, ofschoon die in dustrialisatie zeker nog aan het begin harer ont wikkeling is. Het is oi. zeker gewenscht, dat ook Nederlandsche industrieelen ernstiger dan tot dusverre de mogelijkheid overwegen om in deze ontwikkeling een werkzaam aandeel te nemen. Na deze rede werd een gemeenschappelijke maaltijd gehouden, terwijl in den middag een bezoek werd gemaakt door drie groepen van deelnemers aan de volgende fabrieken: N. V. Meelfabriek „De Sleutels", v.h. de Koster en Co., Firma Tieleman en Dros en Vereeniging „Het Kaasmerk". Te kwart voor vijf werd een rondtocht over de Kagermeren gehouden, op welken tocht de heer A. J. Dekker, molenbouwer en waterbouwkundige een voordracht hield over: „Opvoering van den vermogen van den Hollandschen windmolen". Te omstreeks zes uur kwamen de excursisten weer in de Sleutelstad terug, waarna alleen weer naar hun woonplaats terugkeerden. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer heeft Donder dag in de vacature, ontsta/vn door het ontslag nemen van dén heer G. M. F. Haffmans, tot lid der Eerste Kamer benoemd verklaard den heer Mr. Ch. H. J. A. Janssen de Limpens te Wylre, lid van de Prov. Staten van Limburg. Nadat op 1 Maart 1931 de Paters Redemp toristen weder het St. Clemens-retraitehuis te Noordwijkerhout in handen hadden genomen, werd weldra het retraitenwerk voor eenige maanden stilgelegd om in het huis eenige ver betering en verfraaiing aan te brengen. Op 6 Juni 1931 begon weder de gewone loop der retraiten. Nu in het begin van Juni het jaar der werkzaamheden voorbij was, konden de volgende resultaten worden geboekt: Er werden 69 retraiten gegeven, waarvan 50 aan mannen of jongelingen en 19 aan vrouwen of meisjes. Het totaal aantal retraitanten be droeg 3377, waarvan 2584 mannen en 793 vrou wen. Daar in 1930 2125 retraitanten het St. Cle- menshuis bezochten, beteekent dit een vermeer dering van 1252 deelnemers. Naast den dank aan God voor Zvjn btjzonderen zegen, moeten wy ook onzen welgemeenden dank brengen aan de Eerwaarde Heeren Geestelyken en aan de leeken-propagandisten voor al wat zy in het belang der retraiten hebben gedaan. De Bredasche leden der K.J.V., die aan het Eucharistisch Congres te Dublin deelnamen, kwamen Woensdagnamiddag om half 7 te Breda aan. Met autobussen hadden ze by haar aan komst te Amsterdam, onder geleide der cate chisten, nog een bezoek gebracht aan de ten toonstelling van „Moeder en Kind". Daarna scheidden de wegen der K.J.V.'ers uit Utrecht, Den Bosch en Breda zich. Ter begroeting in Breda waren talryke zusjes in uniform aanwezig op het Stationsplein met familieleden en belangstellenden. Ook di recteur Frencken, die van Amsterdam per auto gekomen was, was natuuriyk present. In op tocht ging het toen naar het E. K. Huis aan de Boschstraat. Na eenige oogenblikken van gezellig samen- zyn, hield directeur Frencken een toespraak, die hy beëindigde met zyn priesteriyken zegen aan alle aanwezigen. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent zal op Woensdag 6 Juli aa., des middags te vier uur, de plechtige eerste steen-legging van het Moe derhuis der Liefdezusters van de H. Juliana van Falkonerie te Heiloo verrichten. Naar wy vernemen heeft de Finsche regeering den heer W. de Ruyter van Noordwyk, wegens zyn verdiensten voor de bevordering van de toenade. ring tusschen Nederland en Finland, benoemd tot officier eerste klasse van de orde van de PADANG, 29 Juni. (ANETA) Een leerling van de muloschool alhier werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden voor- waardelyk wegens het verscheuren en vertrap pen van de Nederlandsche vlag tydens een hier ter stede gehouden optocht op Koninginnedag 1931. Deze daad geschiedde op aanstichting van een gewezen redacteur van het blad „Sinar Su matra", die in verband hiermede veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Met gesloten deuren stond voor de Ahaelo- sche rechtbank terecht de 56-jarige koopman G. H. T. te Almelo die in den morgen van den 14en April het 20-jarige Tubbergsche meisje Maria L., dat hem op den kanaaldijk langs het ira.nn.a.1 Almelo-Nordhorn per fiets tegenkwam, van de fiets had getrokken en met oneerbare bedoelingen tegen den grond had geworpen. Tevens heeft hij mej. L„ die zich hevig teweer stelde, mishandeld en met een scherp mes in den hals gestoken. Na verhoor van verdachte en de getuigen mej. L. uit Tubbergen en dr. Beek uit Enschedé, eischte het O.M. tegen den aanrander een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek van preventief en diens ter beschikking stelling van de regeering. LAUSANNE, i Juli De schuldeischende mo gendheden hebben in den afgeloopen nacht be sloten een nieuw voorstel te doen aan de Duit- sche delegatie. Over den inhoud van dit voorstel is weliswaar officieel nog nets bekend gemaakt, doch aan Fransche journalisten zn eenige bijzonderheden medegedeeld. In dit nieuwe voorstel, dat in Fransche krin gen het laatste genoemd wordt, is niet langer sprake van herselbealngen. Van Duitschland wordt thans geëisdht, om mede te deelen of het bereid is op een later vast stellen tijdstip een bedrag te betalen van vyf milliard mark voor den wderopbouw van Europa. Aanvankelijk is er sprake geweest van zeven milliard. In Fransche kringen verklaart men, dat in derdaad zulk een voorstel is ingediend. Het antwoord der Duitsehe delegatie wordt hedenmorgen tydens de zitting van de herstel commissie verwacht Van Duitsehe zijde werd gisterenavond me degedeeld, dat Von Papen niet voornemens is een nieuw Duitsch voorstel in te dienen. Mac Donald heeft den kanselier van de schatkist Neville Chamberlain, die gisteren uit Lausanne te Londen arriveerde, telefonisch verzocht onmddeliyk naar Lausanne terug te keeren aangezien zyn aanwezigheid voor eeni ge details noodzakeiyk is. In tegenstelling tot zijn aanvankelijke voornemens keert Chamber lain derhalve heden weer naar Zwitserland te rug. Standplaats van Herriot Uit welingelichte Fransche kringen verluidt, dat Herriot by de besprekingen het volgende standpunt heeft verdedigd. De Fransche regeering kan onder geen be ding afzien van het principe van den onver- breekbaren samenhang tusschen de intergealli- eerde schulden en het Duitsehe herstelpro- bleem. Deze opvatting wordt ook gedeeld door de Engelsche regeering. De beide groote Euro- peesche crediteurstaten worden in deze hou ding versterkt door mededeelingen van Ameri- kaansche zyde, volgens dewelke de Amerikaan- sche regeering een volledige schrapping der intergeallieerde schulden nog steeds afwyst. De Duitsehe eisch betreffende erkenning der gelykgerechtigdheid van Duitschland in de ont wapeningskwestie is zoowel van Fransche als van Engelsche zyde als onaanvaardbaar afge wezen. Deze kwestie kan alleen in het kader van de Geneefsche ontwapeningsconferentie worden behandeld, echter zou de Fransche re geering zich bereid verklaren in de officieele slotverklaring der conferentie van Lausanne den wensch tot een rechtvaardige oplossing van het ontwapeningsprobleem op te nemen, teneinde daarmede in zekeren zin het Duitsehe standpunt tegemoet te komen. De slotbetaling een voorstel van Amerika? NEW-YORK, 30 Juni. (V. D.) Volgens parti culiere berichten vindt het voorstel der geal lieerden betreffende een slotbetaling voor de reparaties van Duitschland zyn oorsprong in het feit, dat president Hoover, op aanraden van Stimson, Parijs, Londen, Berlyn en Rome ervan in kennis heeft gesteld, dat de Ameri- kaansche regeering er weinig voor voelde de herstelbetalingen te schrappen, doch wèl voor een afdoening van de herstelbetalingen onder den een of anderen naam teneinde de Fran sche openbare meening gerust te stellen ten aanzien van de veiligheid der bestaande ver dragen en om Duitschlands prestige te bewa ren. Van officieele zyde is dit bericht dat zoo als gezegd uit particuliere bron stamt, nog op geen enkele wyze bevestigd. Onder den alarmeerenden kop „Naar massa moord" kondigt „Het Volk" aan, dat de nat.- socialisten te Dessau, de hoofdstad van het door Hitlerianen geregeerde midden-Duitsche staatje Anhalt, Zaterdag en Zondag een groote demonstratie van 20.000 geüniformeerde SA_ lieden zullen houden. De opper-burgemeester van Dessau heeft van den nationaaLsocialisti- schen minister-president het bevel gekregen, voor deze beide dagen het commando over de politie uit handen te geven. De landspolltie zal onder bevel komen van den commandant der In het Laboratorium Physica der Amsterdam sche Universiteit heeft Donderdagmorgen een eenvoudige plechtigheid plaats gehad. Te elf uur kreeg prof. dr. P. Zeeman daar bezoek van prof. dr. H. Thiersch, Geheim Re- gierungsrat, hoogleeraar in de Klassieke archaeo- logie aan de Georg August Universiteit te Göt- tingen by het lustrum der Amsterdamsche Uni versiteit en prof. dr. E. Riecke, rector-magnifi- cus der Georg August Universiteit te Göttingen en vertegenwoordiger der Universiteit bij het feest der Amsterdamsche Universiteit. Deze beide buitenlandsche gasten, die in ambtsgewaad waren gekleed, werden vergezeld door prof. J. H. Scholte, secretaris van den Academischen Senaat der Gem. Universiteit van Amsterdam. Prof. dr. Zeeman, die door dit geheel on verwacht bezoek was verrast, ontving de hee ren in de demonstratiezaal van het Laborato rium, waar zich op verzoek van prof. dr. Scholte ook verzamelden de assistenten van prof. dr. Zeeman. Hier nam prof. dr. Thiersch het woord en herinnerde er .allereerst aan, dat de Universi teit te Göttingen reeds ook jaren door hechte banden met de Nederlandsche Universiteit is verbonden. Zelfs is aan de Universiteit aldaar een lectoraat voor de Nederlandsche geschie denis, taal en letterkunde gesticht. Zeker niet minder hechte banden bestaan tusschen het „Gesellschaft der Wissenschaften" te Göttingen en de Nederlandsche Universiteiten en met bui tengewone waardeering en belangstelling volgt het „Gesellschaft" te Göttingen den weten- schappelyken arbeid der Nederlandsche ge leerden op elk gebied der wetenschap, niet het minst op dat der physica. En gedurende de 200 jaren, dat het „Gesellschaft" thans bestaat, zijn talryke Nederlandsche geleerden lid van het „Gesellschaft" geweest. Spr. had zich op dit oogenblik te kwyten van een opdracht, hem door het .Gesellschaft" gegeven voor zyn ver trek naar Nederland. Overbodig achtte hij het in dit milieu en in dit gebouw te spreken over de beteekenis van den arbeid van prof. dr. P. Zeeman. Immers in deze zaak spreekt alles van dien arbeid en van de groote beteekenis daarvan voor de weten schap zyn de aanwezigen overtuigd. Daarom te meer was het spr. een byzóndere vreugde prof dr. P. Zeeman te mogen aanbieden het buitenlandsch lidmaatschap van het „Gesell schaft der Wissenschaften" te Göttingen tot de aanbieding waarvan het „Gesellschaft" met al gemeene stemmen had besloten. Spr. eindigde met den wensch, dat de Al machtige, wiens zegen zoozeer op den arbeid van prof. Zeeman gerust heeft, hem' nog vele jaren zal sparen voor dien arbeid, in het belang van de wetenschap. Onder hartelyk applaus overhandigde prof. dr. Thiersch hierna prof. dr. Zeeman de bul, vermeldende de eervolle benoeming. Prof. dr. E. Riecke wenschte vervolgens prof. dr. Zeeman namens den Academischen Senaat der Georg August Universiteit te Göttingen geluk met zyn benoeming en sprak den wensch uit, dat prof dr. Zeeman de Universiteit te Göt tingen binnenkort zal willen bezoeken. Prof. dr. P. Zeeman dankte met een kort woord voor de eervolle benoeming, waardoor hy ten zeerste was verrast. Hij herinnerde eraan, dat het de Universiteit te Göttingen is geweest, die hem in 1906 zyn eerste eere-doctoraat heeft verleend. Dat thans de „Gesellschaft der Wis senschaften" te Göttingen hem het buiten, landsch lidmaatschap heeft willen aanbieden, beschouwde spr. als een hooge onderscheiding, waardoor hij dan ook ten zeerste getroffen was. Prof. dr. J. H. Scholte heeft tenslotte prof. dr. Zeeman gelukgewenscht namen den Aca demischen Senaat der Gem. Universiteit te Am sterdam. nationaal-socialistische troepen. De nationaal. socialisten mogen in de stad Dessau zelf een politiedienst instellen. De leiding van het IJzeren Front heeft voor deze critieke dagen, waaxby het minste vonkje aanleiding tot een massamoord kan worden, het parool uitgegeven: vensters en straten leeg. Na een onderhoud heeft de politie zich belast met de bescherming van de gebouwen der ar beidersbeweging. BERLIJN,' 1 Juli (V. D.) Van nat..soc. zyde wordt medegedeeld, dat vannacht een auto voor het partylokaal te Berlijn-Schoeneberg plotseling acht schoten loste op een groep Na zi's van wie er 7 gewond werden. De auto reed toen met groote snelheid door. Kort entyd la ter herhaalde zich een zelfde voorval voor het partylokaal in de Hauptstrasse. Een 19-jarige nationaal-socialist werd ernstig in de borst ge wond, terwijl een 22jarig meisje aan het been werd gewond. Gisteravond ontstond te Hattingen by den terugkeer van een nationaal-socialisische dele. gatie, die aan de begrafenis van een doodge schoten nationaal-socialist te Wattenscheid had deelgenomen, een ernstige vechtpary met com munisten, waarby van revolvers werd gebruik gemaakt. Een communist werd gedood en vyf andere vechtenden, communisten en nationaal- socialisten werden ernstig gewond. Naar van vluchtelingen vernomen wordt, is het dorp Turbaczow in het district Kiew door de Sovjet-troepen totaal verwoest. In dit dorp, waar alle landbouwbedrijven nog niet op collectivistischen leest geschoeid waren, hebben de boeren eenvoudig geweigerd om de graanvoorraden in te leveren, zooals dat door de Sovjet-autoriteiten was geëischt. Derhalve werd uit Kiew een strafexpeditie naar het dorp gezonden. Het dorp werd door de troepen om singeld en al het graan met geweld in beslag genomen. Toen de soldaten met hun taak ge reed meenden te zyn, werden zy door de opstan dige bevolking overrompeld, zoodat zij genood zaakt waren zich terug te trekken en het dorp te verlaten. Des nachts echter werd het dorp op verschillende plaatsen in brand gestoken: de boeren die uit de brandende huizen naar de na burige bosschen wilden vluchten werden met mitrailleurs neergeschoten. In totaal werden er 370 personen, waaronder verschillende vrouwen en kinderen, doodgeschoten. Te New-York zyn Donderdag baren goud ter waarde van een milliard francs voor Frank- ryk ingescheept. Op den Eibergschen weg .a Haaksbergen vond Donderdagavond een ernstig ongeval plaats. Ter rechterzyde van den weg reed op de fiets de landbouwer G. Wolfyrink, terwyl voor hem eveneens een wielrijder reed. Plotse ling kwam het voorwiel van W. in aanraking met het achterwiel van den voorrijder, waar door de landbouwer W. kwam te vallen. Op dat moment passeerde juist een vrachtauto, met het noodlottig gevolg, dat W. onder den auto kwam. Zeer ernstig gewond werd het slachtoffer op genomen en na voorloopig verbonden te zijn naar het ziekenhuis te Enschedé overgebracht. Donderdagavond omstreeks zeven uur vond te Echt op het kruispunt Ryksweg een ernstig motor-ongeluk plaats. De 22-jarige heer Rom- bouts uit Maastricht reed uit de richting Roer mond komende op het kruispunt tegen een vrachtauto aan, welke van de Duitsehe grens kwam. De botsing was zeer hevig. De jongeman bleef ernstig gewond op den weg liggen. Nader hand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Zyn toestand is hope loos. Naar wy vernemen, zal de Bergensche vergif tigingszaak op 22 September a.s. voor het Ge rechtshof te Amsterdam in hooger beroep wor den behandeld. De Rechtbank te Alkmaar had op 8 Maart 1.1. een vrouw wegens poging tot vergiftiging van haar man, en haar vriend wegens medeplich tigheid hieraan conform den eisch van het O.M. ieder tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De echtgenoot van de vrouw is herstellende en zal als getuige worden gehoord. Dit was de re den dat de behandeling in hooger beroep was uitgesteld tot 22 September. Te Roosteren is Woensdag een Belgischee arbeider in de Maas verdronken. Nader vernemen we, dat de man met zyn rij wiel in Maaseyck was gekomen om werk te vinden aan de kanaalwerken te Borne. Hij had werk gekregen en keerde naar Maaseyck terug. Onderweg werd hij door eenige stakers aange vallen, die hem zouden geslagen hebben. Daar op is de man naar de Maas gegaan om zich te onttrekken aan zijn vervolgers met het be kende gevolg. De officier van Justitie te Roermond stelt een onderzoek in. MODJOKERTO, 29 Juni. (ANETA). Heden morgen is naby den viersprong by Galoean op Passar Paing een moordaanslag gepleegd op den hoofdpolitieopziener J. C. van der Aard uit Modjokerto. De heer Van der Aar werd aange vallen door een Madoereeschen barbier en door dezen met een kris aan den buik gewond. De oorzaak tot den aanval heeft bestaan uit het feit dat de heer Van der Aar den Mandoerees verbood om als barbier aan den kant van den weg het haar van zyne klanten te knippen. De toestand van het slachtoffer is ernstig. WEENEN, 1 Juli. (Reuter). Gisterenavond hield een golf-club een vergadering toen plotse ling een dertigtal Nationaal-Socialisten het clubhuis binnendrongen en alles kort en klein sloegen. Met stokken, stoelpooten en ploerten- dooders gingen de indringers de bezoekers en bezoeksters, die tot de eerste kringen behoorden, te ïyk. Onder de gewonden bevindt zich ook de Rus sische gezant, die een houw op het achterhoofd kreeg, terwyi nog vier andere personen zware verwondingen opliepen. SIMMERN, 1 Juli (V. D.) Boven Huns ruck barstte gisteren een hevig onweer los, dat ruim 2 uur duurde en dat begeleid werd door wolkbreukachtige regens en hagelslag. Vooral Braunshorn werd zwaar geteisterd. De dorpsstraten stonden geheel blank, op sommige plaatsen stond het water 50 c.M. hoog. Alles wat het water op zyn weg ontmoette, werd hier meegesleurd. De straten zyn diep opge woeld. Het te velde staande gewas heeft bui tengewoon geleden, zoodat men nog nauweiyks een oogst kan verwachten. Te Roedern werd een hofstede door het hemelvuur vernietigd. De eigenaar en zijn personeel slaagden er in het vee te redden; al het overige kwam in de vlammen om. BERLIJN, 1 Juli. Naar de „Germania" mededeelt begint de Centrum-partij Zondag a.s. den verkiezingsstryd met groote demon straties in alle deelen van het rijk. Dr. Brü- ning, de voormalige rykskanselier, zal dien dag in vier steden in het Rijnland spreken, de volgende dagen een tournée maken door de andere steden in het Ryngebied, van 10 Juli af verkiezingsredevoeringen houden in Nader en Opper-Silezië, vervolgens optreden in Zuid- Duitschland, om ten slotte van den 24sten Juli af in Westfalen te spreken. Ook Stegerwald, Wirth en Brauns zullen zich op kiesvergade- ringen laten hooren. De verkiezingsleuze der party is: „Terug naar Brtining, naar zyn krachtig, nationaal front tegenover het buitenland, naar zyn politiek van orde en vrede in het binnenlandl" SJANGHAI, 1 Juli. (Reuter.) Het leger van generaal Ma is erin geslaagd uit de omsinge ling van de Ja pansche troepen te ontsnappen. Reeds eenige da gen waren zy door de Japanners om singeld, die tracht ten hun tegenstan ders uit te honge ren, om ze tot overgave te dwin gen of te kunnen verslaan. Generaal Ma is er echter in ge slaagd deze omsin geling te verbreken en heeft zich ver- eenigd met Chi- neesche opstande lingen tegen het gezag van de Mandsjoerysche regeering. PARIJS, 1 Juli. (Havas). Na goedkeuring in den kabinetsraad zullen hedenmiddag bij de Kamer financieele wetten worden ingediend, waarvan Herriot dringende behandeling zal vra gen. In deze wetten zullen o.a. de volgende maatregelen vervat zijn: Verlaging der mili taire credieten met in totaal 10 procent; ver mindering der uitgaven voor de ambtenaren met 5 pet., zonder echter de salarissen aan te tasten; uitbreiding der omzetbelasting tot con cessie-maatschappijen; uitbreiding der inkom stenbelasting tot de inlagen bij de spaarbanken en verhooging der inkomstenbelasting. Op deze wijze moeten vier milliard van het 6 >4 milliard bedragende deficit gedekt worden. Op de Dahme, nabij Berlijn, is een motorboot met zes personen omgeslagen. Vier zyn er ver dronken. Donderdagavond is een particulier vliegtuig uit Essen boven het vliegveld Gelsenkirchen- Rothausen van een hoogte van 70 tot 80 M. neergestort. Het vliegtuig werd volkomen ver nield. De beide inzittenden werden zwaar ge wond. Het wetsontwerp voor de filmvertooningen op Zondag is in derde lezing door het Lagerhuis aangenomen met 145 tegen 56 stemmen. LONDEN, 1 Juli. De minister voor de Domi nions, Thomas, deelde gisteren in het Lager huis mede, dat de Iersche Vrystaat de op 30 Juni vervallende halfjaarlijksche termijn der Iersche schadeloosstellingen aan Engeland ten bedrage van 1 Ys millioen pond sterling niet heeft betaald. Onder luiden byval der afgevaardigden deelde hy verder mede, dat hij Maandag het Huis de noodzakelyke voorstellen zou doen. Het voorstel zal inhouden het heffen van in komende rechten, de 100 pCt. niet te boven gaande, op alle uit den Ierschen Vrijstaat in gevoerde goederen. In den afgeloopen nacht is in dé R.K. kerk en pastorie te Medemblik een brutale inbraak gepleegd. Kostbare kerksieraden als: gouden kelken, monstrans, gouden kruizen werden me degenomen en een groot bedrag aan geld ver mist. Nader vernemen wy: De dieven hebben zich toegang verschaft door het openschuiven van een raam. In het benedengedeelte van de pastorie werden alle laden en kasten opengebroken. Hier was veel zilverwerk aanwezig, doch daar dit gemerkt was, lieten de indringers deze zaken onaangeroerd. Zy hebben zich toen naar het bovengedeelte be geven, doch daar alle slaapkamers op slot wa ren vonden zy hier niets van hun gading. Alleen de kamer van den Pater-assistent was niet ge sloten en hier werd een bedrag van ruim hon derd gulden gestolen. Er wordt dus geen groote som vermist, zooals in het eerste alarmeeren- de bericht werd gemeld. Het geld was eigendom van enkele vereenigin- gen. Met deze geringe buit niet tevreden zyn de dieven naar de sacristie gegaan, waar met een sleutel de kluis werd geopend. Het ls nog niet bekend of hiervoor een valsche sleutel werd ge bezigd, of dat de dieven op een onverklaarbare wyze zich van een sleutel hebben weten mees ter te maken. Uit de kluis wordt vermist een kostbare, met juweelen bezette gouden monstrans. Voorts heeft men van de tweede monstrans het kruis met juweelen afgerukt. Deze monstrans heeft men laten staan, even als die welke dagelyks wordt gebruikt. Van een der cibories, waarin Ons Heer werd bewaard, was het deksel medegenomen. De an dere cibories bleven onaangeroerd. De inbraak werd eerst hedenmorgen ontdekt. Omtrent den diefstal van een kassa met in houd by den maniufacturier Meiman te Sas senheim, vernemen wij nader, dat de kassa door den speurhond is teruggevonden in den tuin van het aangrenzende perceel. De kassa was be schadigd en de inhoud 120) verdwenen. Van de daders is nog geen spoor ontdekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6