Von Papen, een catastrofe Laatste beraad der schuldeischers Het nieuws van heden Frankrijk gaat bezuinigen PRUISEN KRIJGT ONGELIJK ROOSEVELT CANDIDAAT DE BAROMETER „Straat vrij"- het commando De nieuwe verordening Het Weer, Bij de vierde stemming gekozen De Zep naar Engeland Het proces tegen Curtis Berichten van overal Pruisische Staatsraad tegen amnestie-wet W. Brakel Jr. Botermarkt 17 ZATERDAG 2 JULI 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18115 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL.13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 kleine annoncesOmroepers zie «Je rubriek Per lossen regel 30 c; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde pri jzen.Voor de Von Gayl Begrooting moet sluitend gemaakt MONUMENT VOOR BRIAND Dr. Held GESLAAGDE TELEVISIE-PROEVEN IN EEN VLIEGTUIG Harry R. Lubcke, leider der televisie-af deeling van de Don Lee Broadcasting System (Amerika) heeft een nieuw type televisie ont vang apparaat geconstrueerd, dat voor het eerst gedemonstreerd is in een der vliegtuigen van de Western Air Expresse HET EINDVOORSTEL WORDT UITGEWERKT Franklin D. Roosevelt Men spreekt van verregaande tegemoetkoming van Frankrijk Commercieele schuldeischers te Londen bijeen Wij stellen loketten beschikbaar in onze brand- en inbraakvrije kluisinrichting vanaf F. 5.- per jaar Minimum- en maximumgrens DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vier weken sedert het plotselinge op treden der regeering von Papen Schleicher heeft de worsteling om het vrijgeven van de straat geduurd. Nu kan men op het Bruine Huis te München trots de hakenkruisvlag hijschen. S. A. mag marcheeren! Het pact, waaraan ook de huidige regeering des Rijks haar ont staan heeft te danken, is loonend geweest. De nationaal-socialisten hebben met een regeering te doen, die van hen afhangt en voor welke zij toch niet zichtbare verant woording dragen. En deze regeering ruimt op met alle hinderpalen, die haar nog in den weg stonden. Inderdaad, het pact is loonend geweest. Door de nieuwe noodverordening van den Rijkspresident is alles, wat tot dusver prin cipieel was verboden, principieel geoorloofd geworden. Dit beteekent geen versterking der positie van Hindenburg. De groote lijn is jammerlijk verloren gegaan. Het begin sel der regeling tot nu toe was, dat demon straties verboden waren en het was een uitzondering, als zij werden toegestaan. Lange jaren van verwarring, moord en doodslag hadden tot deze regeling geleid. Oorspronkelijk was de republiek voor de monstraties. Zij hing er letterlijk van aan elkander. Geen dag zonder optocht. Maar er vloeide te veel bloed. Na debestorming van den Rijksdag door het links- en radi- kale gepeupel in 1920 bij de behandeling van de bedrijfsradenwet werd een „ban- mijl" in het leven geroepen. Alle hoofdste den volgden Berlijn's voorbeeld en be schermden hun parlementen tegen demon straties. Voor demonstraties buiten het ver boden terrein moest verlof worden aange vraagd. En de politie beschermde dan de demonstranten tegen hun politieke tegen standers. Maar dit hielp niet. Men ging elkaar toch te lijf. Toen de economische crisis steeds erger werd, eischte men van alle bezonnen zijden het demonstratie ver bod. Het kwam, werkte heilzaam. Von Pa penSchleicher—von Gayl geven de straat thans weer vrij op een moment, dat meer dan grotesk, dat tragisch is. Ten gevolge van deze verordening is er 'n hevig conflict ontstaan tusschen de regeering en de landen dat nog niet is bijgelegd. De woordvoerder der landen was op de eerste plaats Beieren. De Nazi's schreeuwden moord en brand, dat van Beieren uit een „Centrumrevolutie" plaats heeft, die het Rijk dreigt te verscheuren. De onwaarheid van dit geschreeuw bewijst het feit, dat van de 17 Duitsche landen maar drie, waar de natiönaal-socialisti- sche invloed domineert (Brunswijk, Anhait, PARIJS, 1 Juli. (Reuter). Herriot heeft bij de Kamer het wetsontwerp ingediend, tot het sluitend maken der begrooting. Hij vroeg hier voor spoedbehandeling, wat met 434 tegen 1 stem werd toegestaan. De Rechterzijde echter onthield zich van stemming. Maandag zullen de besprekingen beginnen. In het bij de Kamer ingediende bezuinigings- ontwerp worden verschillende maatregelen aangekondigd tot verlaging der uitgaven voor leger, vloot en luchtmacht, terwijl wordt voor gesteld de tractementen van den President der Republiek, der Ministers, Senatoren en Kamer leden mei vijf procent te verlagen. PARIJS, 1 Juli. (Reuter.) De Ministerraad besloot tot het houden eener nationale in schrijving voor een monument ter eere van Briaüd te Parijs. Mecklenburg-Strelitz)zich niet bij de Beiersche actie hebben aangesloten. De onderhandelingen der ministers van veertien landen in Berlijn zijn een bewijs daarvoor. Het gaat hier werkelijk niet om een „donkere samenzwering tegen het Rijk", om een „geheime conferentie". Zulke besprekingen waren allang in de mode en liepen voornamelijk over politioneele en fi- nancieele kwesties. De conferentie der landen, die thans werd gehouden, hield zich boven alle din gen bezig met het beramen van verdedi gingsmiddelen tegen aanmatigende veror deningen van het Rijk. N aar haar inhoud volgt de noodveror dening een middellijn. Maar naar naar ware karakter is zij een be perking der rechten der landen. Er wordt op grond van Rij ksrecht geboden en ver boden. Op buitengewone wijze wordt de uitvoerende macht van het Rijk versterkt. In polititioneele kwesties is de Rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken direct tot chef geworden der opperste landsautori- teiten. Als er vroeger iets gebeurde bij een demonstratie of als het een verbod betrof vonden de bezwaren hun laatste instanties bij de landsregeeringen. Thans kan de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, als het hem goeddunkt, uit eigen machts bevoegdheid verboden opheffen of uit vaardigen, ook tegen den wil der landen Men is nog verder gegaan dan Brüning ooit in 'n noodverordening is gegaan. Men heeft zelfs de gerechtelijke beslissing bij conflic ten uitgeschakeld. Dr. Held, minister-pre sident van Beieren, heeft reeds een ener giek protest naar Berlijn gezonden. De verordening loopt op een middellijn. Zij is geen aankondiging van strijd, schept geen uitzonderingstoestand. En toch wel. De tegen haar ingaande verordeningen der landen worden opgeheven. De bestaan de Beiersche en Boadische uniformverbo den, de bijna in alle landen bestaande de monstratieverboden gelden niet meer. Voor iedereen is duidelijk, dat deze middellijn waarnaar de regeering streefde, zeer sterk overhelt, omgebogen is in de richting der nationaal-socialisten en iedereen weet, dat, wanneer deze regeering een uniformverbod zou uitvaardigen, zij zeker niet de uniform der Bruinhemden zou willen treffen. Hitier en zijn aanhangers kunnen tevre den zijn. Zij bekomen de waar bijna zon der geld. De stof voor conflicten van allerlei aard is er dus. Er dient te worden afgewacht, wat er zal gebeuren. De atmosfeer is geladen met gevaarlijke onweerselectriciteit. Een nieuw conflict is er tusschen het Rijk en Pruisen ontstaan. De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken Severing heeft bij zijn weigering om op verzoek van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken de „Vorwaerts" en de „Kölnische Volkszeitung" voor vijf da gen te verbieden, een uitvoerige motivee ring gevoegd, waarin hij o.a. verklaart, dat hij in de scherpe critiek, die de beide kranten op het beleid van den Rijkskanse lier hebben geoefend, geen beleediging en beschimping van den Rijkspresident en Rijkskanselier heeft kunnen zien, terwijl hij meent, dat de veiligheid van den Staat er niet door in gevaar wordt gebracht. De inhoud van de critiek was ondanks alle scherpte zuiver zakelijk en werd ingegeven door nationale motieven, in de eerste plaats ook uit bezorgdheid voor de innerlijke een heid van het Duitsche volk in zijn strijd om de buitenlandsche bevrijding. Wat zal von Gayl nu doen? Ook in dit geval is afwachten de boodschap. Eén ding is zeker: Zoo zwak het Rijks kabinet staat tegenover de bedreigingen en dreigementen van zijn nationaal-socia- listische ondersteuners, zoo sterk en uitda gend wil het zich toonen tegenover de groepen, die nog maar heel kort geleden door hun eendrachtig opkomen voor Hin denburg het bewijs hadden geleverd van een houding, die ook tot o f f e r s voor den Staat bereid is. De regeering von Papenvon Schleicher —von Gayl is een catastrofe voor Duitsch land. H Meest matige tijdelijk wellicht toene- g mende Zuid.Westelijke tot Westelijken M wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op. g klaring, waarschijnlijk enkele regen- g buien en iets koeler, g Verdere vooruitzichten: afnemend m buiig. Zon op 4.45, onder 9.23. Nieuwe Maan g Zondag n.m. 11.40. Licht op 9.53. Hl LEIPZIG, 1 Juli. (V. D.) De Vierde Straf- senaat van het Rijksgerecht heeft onder voor zitterschap van den president Dr. Buenger be handeld den eisch van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Von Gayl aan de Prui sische regeering om het sociaal-democratische hoofdorgaan „Vorwaerts" te verbieden. Het Rijksgerecht heeft devolgende uitspraak ge daan: „Het verbod wordt wettig verklaard. De Se naat is van meening, dat de bedoelde artikelen inderdaad beleedigend zijn voor den Rykspre- sident en de Rijksregeering en bovendien ook vitale binnen- en buitenlandsche politieke be langen in gevaar brengen. De Senaat acht, vooral in het huidige tijdsbestek, een doeltref fende bescherming van deze belangen beslist noodzakelijk." Het verbod van de „Koelnische Volkszeitung" is nog niet aan de orde geweest. Na de beslissing van het Rijksgerecht wacht de Pruisische Staatsregeering allereerst het officieel bescheid af, wat waarschijnlijk morgen zal binnenkomen. Daar het hier eeu gerechte lijke beslissing geldt, is het naar in Pruisische kringen verluidt vanzelfsprekend, dat het ver bod wordt doorgevoerd. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken zal na ontvangst van de officieele mede- deeling den politie-president van Berlijn op dracht geven het verbod uit te vaardigen. CHICAGO, 2 Juli (Reuter). Franklin D. Roosevelt is door de Democratische Party Con ventie tot candidaat voor het presidentsschap benoemd. Nadat, zooals reeds gemeld, de drie eerste stemmingen geen resultaat hadden opgeleverd, werden bij de vierde en laatste stemming van de 1148 uitgebrachte stemmen er 945 op Roose velt uitgebracht. Al Smith, den democratischen candidaat in 1928 kreeg 190 stemmen, hoofdzakelijk uit Oostelyke staten. Als democratisch candidaat voor het vice presidentschap zal de Conventie waarschijnlijk heden den speaker van het Huis van Afgevaar digden, Garner, benoemen. Roosevelt's carrière Franklin Roosvelt werd 30 Januari 1882 te Hyde Park, in den staat New York, geboren en is dus 50 jaar oud. Het is een oomzegger van den voormaligen president Roosevelt. Na de Harvard-universiteit te hebben bezocht, stu deerde hU nog 3 jaar in de rechten aan de Columbia-universiteit en in 1907 werd hy toe gelaten tot de New Yorksche balie. In 1913 werd hij assistent-secretaris op het departement van Marine, in welke hoedanig heid hij van Juli tot September 1918 deel uit maakte van de inspectie der Amerikaansche strijdkrachten in de Europeesche wateren Ver volgens leidde hij van Januari tot Februari 1919 de Amerikaansche demobilisatie in Europa. In 1928 werd Franklin Roosevelt gekozen tot gouverneur van den staat New York. LAUSANNE, 1 Juli. (Reuter.) De vfjf schuld- eischende mogendheden ter Herstelconferentie hebben heden zonder Duitschland onderhan deld over het laatste voorstel, dat zij den Duit- schen debiteur konden voorleggen tot oplossing van het herstelprobleem. De Vrijdagmiddagzitting van het Bureau der Herstelconferentie duurde van drie tot vyf uur D„ vüf deelnemende delegaties de Duitsche was afwezig werkten aan het opstellen van een document, waarin de punten zijn neerge legd, waarover tot nog toe een zekere overeen stemming is bereikt. De z.g. verzekerings. clausule, die betrekking heeft op de kwestie van de Amerikaansche houding tegenover de intergeallieerde schulden, en de opgaven in ge tallen zijn echter nog niet vastgesteld en wor den voor de vergadering van Zaterdagmorgen 10 uur voorbehouden, als Herriot en Cham berlain te Lausanne zu'len zijn teruggekeerd. Het gemeenschappelijke voorstel zal dan in den loop van Zaterdag aan de Duitsche dele gatie worden overhandigd. Aan deze zittingen van het bureau nemen de Duitsche gedelegeer den geen deel. Van zekere zijde wordt over het verloop der huidige beraadslagingen van het Bureau be weerd, dat de vyf betrokken mogendheden naar het beroep van MacDonald op Frankrijk een vergaande tegemoetkoming der Franschen in de getallenkwestie hebben bereikt. Ook is het gelukt, een alternatieve formule te vinden in de kwestie van het verzekeringsvoorbehoud in zake de schulden aan Amerika, die belangrijk plooibaarder is dan de vroegere voorstellen. De nieuwe formule zal echter eerst Zaterdag verder worden vastgesteld. Het rapport, dat wordt opgemaakt, zal Zater dagnamiddag aan de Duitsche delegatie als voorstel der vüf mogendheden worden voor gelegd. Engelsch-Fransch accoord PARIJS, 1 Juli. (Reuter.) In den Minister rad heeft Herriot verslag uitgebracht over de jongste besprekingen te Lausanne, terwyi de minister van oorlog Paul Boncour en de minis ter van Marine Leygues rapport uitbrachten over de ontwapeningsbesprekingen te Genève Na afloop van dezen ministerraad ontving Herriot eenige persvertegenwoordigers. Herriot gaf hierby de volgende uiteenzetting van den toestand: In volkomen overeenstemming met Engeland heeft Frankrijk het volgende vastgesteld: le. Er moet verband bestaan tusschen de herstelbetalingen en de oorlogsschulden. 2e. De eindvordering op Duitschland moet een algemeen karakter dragen. Er zyn nog eenige kleine vraagstukken te regelen, o. a. betreffende den rentevoet en het tydstip van uitgifte der obligaties. Men heeft evenwel hoop dat alle kwesties op bevredigende wyae zullen worden opgelost. Het komt er thans nog slechts op aan te weten wat de Duitschers doen zullen. LONDEN, X Juli. (Reuter.) Vertegenwoordi gers der commercieele schuldeischers van AARNE BAIMK Duitschland zijn heden voor de eerste maal te Londen byeengekomen cm te onderhandelen met de Duitsche bankiers en industrieelen, die op het oogenblik hier vertoeven ter bespreking van de niet geregelde particuliere schulden, ten bedrage van ongeveer 200 millioen. Behalve vertegenwoordigers van Londensche banken en andere financieele instellingen wa ren ook aanwezig vertegenwoordigers van Ame rika. Frankrijk, Zwitserland en Nederland. Men gelooft dat de kwestie der rente een der eerst besproken punten is geweest. Het voorstel der geallieerden LAUSANNE, 1 Juli. (V. p.) Het door de crediteur-staten gemeenschappeiyk uitgewerkte plan is hedenavond nog niet officieel aan de Duitsche delegatie ter hand gesteld. Officieus is de inhoud echter in groote trekken reeds bekend geworden. Tijdens interne beraadslagingen der Duit sche delegatie zyn de mededeelingen over het gemeenschappelijke plan der crediteur-staten diepgaand besproken. Een definitieve stelling neming zal van Duitsche zijde eerst geschie den, wanneer de Zaterdag verwachte officieele bekendmaking zal volgen, en vooral, wanneer de door Duitschland gevorderde medeoeeling over het bedrag der betaling zal zijn gedaan. Omtrent den inhoud van het plan zijn voor- loopig nog slechts gegevens van Franscbe en Engelsche bron bekend, die echter geenszins als volledig kunnen worden beschouwd en die derhalve hier onder voorbehoud worden ver meld. Volgens deze mededeelingen bevat het plan der crediteur-staten het volgende: Het voorstel der crediteur-staten aan Duitschland zal de Duitsche delegatie in den vorm van een groote verklaring worden ge daan, die door de conferentie-mogendheden als besluit van de conferentie van Lausanne zal worden aangenomen. De verklaring bevat al lereerst 8 punten, die bij de groote redevoering van MacDonald op de officieele zitting van Donderdag werden opgesteld en waarover, vol gens de verklaringen van MacDonald, reeds volledige overeenstemming heerscht. Deponeeren van Rijks- spoorwegpapieren Het voorstel bevat verder de volgende regeling van het herstelvraagstuk. De Duitsche regeering deponeert by de BJ-B. te Bazel ten gunste van de crediteur-mogend- heden Rijksspoorwegpapieren tot een bedrag, dat definitief eerst Zaterdag door de crediteur- staten zal worden vastgesteld. Voor een duur van 3 tot 5 jaar treedt een volledig moratorium voor Duitschland in. Na afloop van dezen ter- myn zullen de rijksspoorwegpapieren in den han del worden gebracht, echter slechts onder voor waarde, dat de koers van de Young-leening een bepaalde hoogte bereikt heeft. De geallieerde crediteurstaten verplichten zich met alle middelen te streven by de Amerikaan sche regeering naar en schrapping der inter nationale schulden. Ingeval de Amerikaansche regeering de schrapping afwijst, worden 3/4 der Duitsche rijksspoorwegpapieren door de geal lieerde crediteurstaten aan de V. S. gegeven als afbetaling der schulden. Het overblyvende 1/4 wordt gestort in de gemeenschappehjke kas voor den wederopbouw van Europa, echter ten gunste van Frankrijk. In geval de V. S. ingaan op een schrapping der schulden worden de 3/4 weer aan de Duitsche regeering teruggeven. In dit geval zou de Duitsche regeering dus nog slechts 1/4 moeten betalen van het oorspronkelijk vast gestelde bedrag aan rijksspoorwegobligaties. Dit voorstel bevat dus een minimum- en een maximum-grens voor de slotbetaling aan de geallieerde mogendheden. Als totaalbedrag wordt hedenavond in Engelsche en Fransche kringen een bedrag genoemd van 4 tot 6 milliard. Verder zou de Duitsche regeering verplicht worden rentebetaling en amortisatie van de Dawes- en Young-leening voort te zetten en verder in 10-jaarlijksche termijnen van 117 mil lioen, de door het Hoover-moratorium uitgestel de som te delgen. Van de door de geallieerde mogendheden ge- eischte verbinding der intergeallieerde schulden en de herstelregeling, is een „elastische" for mule gevonden, die de eerste Zaterdag definitief zal worden vastgelegd. Tenslotte wordt van Fransche en Engelsche zyde nog medegedeeld, dat op het oogenblik nog besprekingen plaats vinden over het definitieve vastleggen van dit plan, waarover in groote trekken in de zitting van Vrydag overeenstem ming is bereikt» Laatste beraadslagingen der schnldeiscbende mogendheden te Lausanne. Frankrijk zou tegemoetkomend zijn. Franklin Roosevelt gekozen tot democratisch candidaat voor het Amerikaansche president schap. Verbod van „Vorwaerts" gaat door. Bezuinigingen tot sluitend maken der Fran sche begrooting. Butler tot vooratter van het Int. Arbeidsbureau gekozen. Zeilschip vergaan aan Ieriands kust. Elf dooden. De „Graf Zeppelin" naar Engeland vertrokken. Groote brand te Alkmaar. Wasscherij ver woest Zwendel met aandeelen te Rotterdam ontdekt Minister Ruys zal 19 Juli as. voor de radio spreken over den huidigen toestand van ons land. Via Frankrijk FRLEDRICHSHAFEN, 2 Juli. (W. B.) Het luchtschip „Graf Zeppelin" is hedenmorgen om 7.09 onder bevel van dr. Eckener opgestegen voor de vlucht naar Engeland. Aan boord bevinden zich 12 pasagiers. De route, die het luchtschip volgen zal, loopt over Bazel, Dijon naar de monding van de Theems. Politie-onderzoek was vergeefsch FLEMINGTON (New-Jersey), 1 Juli. (V.D.J Donderdag werd in het proces tegen den scheepsbouwer Curtis gehoord kapitein Lamb van de Staatspolitie. Lamb verklaarde, dat Curtis ten huize van kolonel Lindbergh, vooraat hij zyn opzienbarende verklaringen had afge legd, als een vriend werd hehandeld. Bij het verdere verhoor gaf kapitein Lamb toe, dat het onderzoek naar de ontvoering en den moord op de baby van Lindbergn op niets was uitgeloopen. De nieuwe Duitsche slachtveebelastingwet is in werking getreden. De slachtvee-koopers zijn in staking gegaan, zoodat geen noteeringen van slachtvee konden worden opgemaakt. Bij botsingen tusschen nazi's en cosi s te Stutt gart werden Donderdag 5 personen zwaai ge wond. Te Kaiserlautem heeft een communistisch werklooze een herbergierszoon doodgestoken. De Pruisische Staatsraad heeft in zyn ple. naire zitting met 60 tegen 19 stemmen van communisten en eenige Duitsch-nationalen be sloten, te protesteeren tegen de door den Land- dag aangenomen amnestiewet. De Staatsraad zal echter zelf een amnestie- voorstel uitwerken, dat juridisch minder be denkelijk is. Dit voorstel zal reeds in de vol gende week aan den Landdag worden voorge legd. AMEG Stofzuiger 49.50, o. m. 1.- per week RUBLI Stofzuiger 78.—. om. 1.50 per week Hoogste stand op Zaterdag 9 uur van.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1