LEEKEPREEKEN Prikkeldraad KRISIS EN BELASTING MOEDER EN. GEEN KIND! 1 Poppenkast Heffing in eens onmogelijk ZATERDAG 2 JULI DE H. VADER SPREEKT TOT DE WERELD WEER VOOR ZONDAG Opnieuw droog en warm Een terecht geweigerde stand v; sT} Jillv Halsmisdaad Z. H. Paus Pius XI zegent voor de microfoon de pelgrims naar het Eucharistisch Congres te Dublin en met hen de geheele wereld. KON. PETROLEUM MIJ. DE TOESTAND VAN ONS LAND Minister Ruys voor de microfoon Audiëntie ZENDTIJDRUIL Tusschen A.V.R.O. en V.P.R.O. voorloopig toegestaan IR. D. DE JONGH NAAR NAAR HOLLAND Besprekingen over de tinbelangen van het Gouvernement EEN GEVAARLIJKE LEUZE VOLKSGEZONDHEID Mr. L. Lietaert Peerbolte 12^2 jaar d irecteur-generaal Officieele huldiging Rede dr. Josephus Jitta 446 EIGEN CULTUUR Hebben wij in voorgaande beschouwingen het socialisme en het ongemerkt doordrin gen van den socialistischen geest, ook op het christelijke erf, genoemd het stempel, dat op onze tijdsperiode gedrukt staat, het zou onvruchtbaar zijn het bij deze aanwij zing te laten. Niet alleen negatief, door afwijzing, veroordeeling en signaleering moeten wij het socialisme als een der erg ste kwalen van onzen tijd bestrijden, wij moeten er positief onze eigen levensbe schouwing en een eigen practijk tegenover stellen. Ziedaar een uiterst moeilijke taak! De gemakkelijke methode der socialisten moet principieel vermeden worden. Het is heel eenvoudig en uit propagandistisch oogpunt ook heel dankbaar, om al het bestaande te veroordeelen en aan de massa een nieu wen heilstaat met mooie woorden voor te tooveren. Wanneer men daarbij geen reke ning houdt met Gods wetten van recht vaardigheid en naastenliefde, wanneer men evenmin rekening houdt met de mensche- lijke natuur en de ongelijkheid in de schep ping, dan is het vrij gemakkelijk op papier een maatschappelijk systeem te ontwerpen, dat de massa bekoort, omdat ze er mee gevleid wordt. In de practijk komen ech ter al deze proefnemingen op mislukkingen uit en alleen door het verblinde en opge hitste volk te suggereeren, dat ook deze mislukkingen weer de schuld zijn van het bestaande maatschappelijk stelsel is het socialisme, ondanks zijn gruwelijke conse quenties in Rusland, in staat zijn crediet op te houden. Een eigen, christelijke maatschappij ech ter, welke wel degelijk met al het boven opgesomde heeft rekening te houden, staat voor ontzaglijke moeilijkheden, zeker in een tijd van overgang als waarin wij thans verkeeren. Maar deze zware tijd schept ook groote mogelijkheden en een echt christen moet met blijmoedigheid aan een betere toekomst bouwen. Dit nu is in zekeren zin ons geluk, dat wij uit een periode van hoog conjunctuur, waarin het materialisme van hoog tot laag heeft aangegrepen, naar be neden zijn gegaan en langs een smallen en slecht begaanbaren weg verder moeten. Uit het verleden, uit den glorieusen strijd voor de vrijheid van het bijzonder onder wijs, wordt verhaald, dat de christelijke onderwijzers, ondanks salarissen, die nau welijks voldoende waren om het meest sobere leven te onderhouden, de pioniers waren op ieder gebied van openbaar katho liek leven. Men vocht voor een ideaal en had daarvoor wat over. Dat ideaal lag in de verte; was op de eerste plaats een gees telijk en eerst op de tweede plaats een stoffelijk goed. Daarom was de strijd zoo nobel eri werd hij met zulk een taaiheid gevoerd. Onze fout is, dat wij aan ons ideaal van een betere maatschappij niet voldoende perspectief geven. Wij willen niet bouwen, steen voor steen, aan een beter huis, waarin wij misschien zelf, maar zeker onze kinderen zullen wonen. Wij willen het nieuwe huis morgen al betrek ken. En toch zal die betere maatschappij- vorm niet te verkrijgen zijn door het aan nemen van moties tegen het „kapitalis tische stelsel", door het verkondigen van fraaie leuzen of het naloopen van de socia listen onder het motief: „anders houden wij onze menschen niet vast." Wie enkel om materialistische beweegredenen in het christelijk kamp blijft, die valt op den duur toch af. Wij moeten komen tot doorvoering van eigen, katholieke beginselen op maatschap pelijk terrein. En al is die taak ontzag lijk zwaar, wij gelooven, dat de tijd er rijp voor is. Alleen het onbevangen, christelijk oordeel, dat de oplossing van de brandende vraagstukken zoekt tegen een lichtenden achtergrond van de eeuwigheid, zal in staat zijn om orde in den tegenwoordigen chaos te brengen. Daarvoor is op de allereerste plaats noodig samenwerking der verschil lende standen, voornamelijk van hun voor mannen en leiders, in plaats van een elkander afstooten, in plaats van hoe lan ger zoo meer zich in een sfeer van groeps egoïsme op te sluiten. Vervolgens zal naast nationale samenwerking veel meer dan tot heden naar internationaal overleg moeten worden gestreefd. Want de teleurstelling en ontevredenheid in onzen tijd kom^ bij de groote massa, welke onder de economi sche depressie gebukt gaat, voor een groot deel hieruit voort, dat de crisisverschijnse len veel te veel plaatselijk en nationaal bekeken worden. Niet alleen zal de oplos sing van heel veel economische vraagstuk ken nu eenmaal internationaal moeten worden gezocht, ook de berusting zal in dit moeilijke overgangstijdperk gemakkelijker zijn, wanneer men als wereldburger ge meenschappelijk leert lijden en strijden, worstelen en overwinnen. Een gunstig teeken was de houding van het dezer dagen te Antwerpen gehouden congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond. Daar werd blijk gegeven, dat men in die kringen het gewicht van de internationale economische moeilijkheden begreep. Laten wij met een voorbeeld onze bedoe ling duidelijker maken. Een der voornaam ste oorzaken van de tegenwoordige crisis is een in de hoogconjunctuur veel te ver doorgevoerd credietwezen. Wanneer een kleine winkelier, die zijn zaakje in een vroeger woonhuis heeft opgezet, het noodig vindt om zijn voorpui uit te breken en te voorzien van een breede spiegelruit, heeft hij daarvoor geld noodig. Heeft hij dit geld buiten zijn bedrijfskapitaaltje overge spaard. dan moet hij zelf beoordeelen of de verbouwing gewenscht of noodig is; of zijn debiet er mee zal worden vergroot enz In ieder geval waagt hij zijn eigen geld Maar heeft hij dat geld niet voorradig en gaat hij het leenen om het uit de verhoop te meerdere opbrengst af te betalen, dan zal de aangezochte geldschieter zich met zijn zaken gaan bemoeien, althans willen weten, welk risico hij loopt. Eenerzij ds zal de winkelier een deel van zijn zelfstandig heid moeten inboeten, anderdeels zal de geldschieter zich wellicht gaan bemoeien met zaken, waarvan hij geen verstand heeft. Wat hier in het klein is geschetst is heel in het groot de moderne bankpolitiek van onzen tijd. In den na-oorlogstijd hebben allerlei menschen hun zaken willen ver- grooten en uitbreiden, hun omzet willen verdrie- en vertienvoudigenmet vreemd geld. Zij kwamen daardoor onder controle van bankiers, die zelf niet altijd in staat waren te beoordeelen in hoeverre de zaak, waarvoor geld werd gevraagd, expansie-mogelijkheid had. Toch eischte hun verantwoordelijkheid inmenging en controle. En zoodoende werd de leiding van een onderneming voor een deel naar onbevoegden verplaatst. De fouten van dit credietstelsel hebben voor een groot deel de ellende van dezen tijd op hun geweten. Zonder dat geleende geld zou de ontzaglijke expansie in de nijverheid niet hebben plaats gehad, zou den heel veel van de debacles zijn uitge bleven met de gevolgen van werkloosheid voor tienduizenden arbeiders, na enkele jaren van intensen arbeid in dag- en nachtploegen, met hooge loonen en blijde vooruitzichten. Wat hier van één internationaal ver schijnsel is gezegd zou zijn uit te breiden met vele andere kwade voorbeelden van onzen tijd. Daar zijn fouten in het geld wezen, die de eenvoudige man niet begrijpt en die van heel veel invloed zijn op het algemeen economische, dus ook op zijn leven. Daar is verder het vraagstuk van den vrouwenarbeid. Wanneer de vrouwen naar het gezin of naar de zuiver vrouwelijke beroepen werden teruggedreven, van hoe groote waarde zou dit niet voor het moreel der samenleving en ook uit maatschappe lijk oogpunt zijn. Zoo zijn er tal van vraagstukken, die in onzen tijd roepen om een oplossing en die van heel wat meer belang zijn dan de vraag van de loonsverlaging, waarop wij ons nu blind staren. Daar is vooral de schrikke lijke kwaal der werkloosheid, die grooten- deels ook door internationaal overleg zal moeten worden verbeterd. Op heel dit breede terrein ligt voor ons, katholieken, een groote taak om mee te helpen, liever nog mee te leiden in een goede richting. En wanneer wij de massa leeren de verhoopte oplossing te zien in deze breede sfeer in plaats van enkel uit het oogpunt der eigen dagelijksche zorgen, dan doen wij reeds een verdienstelijk werk. Bij dit zoeken naar oplossingen zal de christelijke rechtvaardigheid de leidster moeten zijn. Maar met de rechtvaardigheid alleen zullen wij er niet komen. De Paus zegt het zoo juist in zijn Quadragesimo Anno: „Hoezeer vergissen zich hier de on bezonnen hervormers, die er alleen op bedacht zijn de rechtvaardigheid en dan nog alleen de ruilrechtvaardigheid te onderhouden, de medewerking der liefde daarentegen hoogmoedig afwijzen. Zeker, de liefde kan niet in de plaats treden van de rechtvaardigheid, waartoe men verplicht is en die men niet zonder onrecht veron achtzaamt. Maar veronderstel zelfs, dat ieder mensch alles zou verkrijgen, waarop hij recht heeft, ook dan blijft er altijd nog een groot arbeidsveld open voor de naas tenliefde. Want de rechtvaardigheid alleen ook al wordt ze nog zoo volmaakt beoefend, zal wel vele oorzaken van maatschappelijke conflicten kunnen verwijderen, maar nooit zal zij in staat zijn de menschen te veree nigen in hartelijke eensgezindheid." Ziedaar de juiste weg aangegeven voor het bereiken van een maatschappelijke ordening in christelijken geest: met af wij - zing van den bruten klassenstrijd en het doodende staatssocialisme, op den bodem der rechtvaardigheid streven naar een hartelijke samenwerking der standen in den geest der christelijke naastenliefde: dat is de christelijke solidariteit! HOMO SAPIENS. De temperatuur-stijging, die een week geleden kon worden voorspeld, ontwikkel de zich a Zaterdag over geheel West- en Centraal-Europa. Zij was een gevolg van het doorkomen van een warmen Zuidelij ken luchtstroom, die den kouden Noordelij ken stroom in West-Europa verving. Een afkoeling, die Woensdag op locale onweders volgde, was slechts van korten duur. Er heeft zich sedert het begin der week een uitgebreid gebied van lage luchtdruk- king boven den Oostelijken Atlantischen Oceaan ontwikkeld, dat vrij stationnair blijkt te zijn, doch zich in Oostelijke rich ting uitbreidt. Dit heeft ten gevolge, dat gedurende de eerstvolgende dagen de al- gemeene luchtdruk-verdeeling wel weinig zal veranderen, zoodat de warme, hoofdza kelijk Zuidelijke luchtstroom over West- Europa zal aanhouden en het weer zijn zo- mersch karakter zal behouden. Een kort durende afkoeling in verband met plaatse lijke onweders is' echter niet uitgesloten, maar zal door een herstel van het warme weer gevolgd worden. De uitbreiding van het depressie-gebied naar het Oosten heeft intusschen tenge volge, dat de regenkans aanvankelijk toe neemt. Vóór het einde der week zullen in ons land, vooral in het Zuiden en Oosten, plaatselijke onweders met flinken regen kunnen voorkomen. Lang aanhoudend, vrij koel regenweer is niet waarschijnlijk. In tegendeel is het niet onwaarschijnlijk dat het weer tegen Zondag opnieuw droog en warm wordt. (Nadruk verboden). Terwijl in de hoofdstad met buitenge woon succes de tentoonstelling: „Moeder en Kind" wordt gehouden, waar men beslist alles vinden kan, wat voor de verzorging van de liefste huisgenooten maar eenigs- zins wenschelijk is, heeft zich elders geves tigd een onderafdeeling van den „Nieuw- Malthusiaanschen Bond", die vooral men schen zoekt te trekken door zich uit te geven voor de „mishandelde onschuld". Twee opgeschoten jongelingen zijn er gehuurd, die den vreemdeling met een reclaiqe-bord verwijzen naar den „gewei- gerden stand", waar het niets kost, een kijkje te nemen, niets.... dan misschien het zielenheil van wie er onschuldig zou binnenwandelen. Daarom willen wij tegen dit vieze standje even waarschuwen. Wij zijn er een kijkje gaan nemen, om eens te zien, hoe het er toe gaat op deze concurreerende „tentoonstelling". Het is er nauw en de meeste menschen krijgen er gelukkig weinig te zien wegens het gebrek aan plaatsruimte, dat dadelijk den indruk wekt, als zou het hier storm loopen. Zoo erg is het niet, al is het er beschamend druk. Twee kleine woonkamers van een leeg staand huis zijn ingericht als expositiezaal met groote opschriften aan den wand. Ver der zijn er wat boeken, eenige niet nader te omschrijven voorwerpen en enkele plaat jes, die een prikkelend effect kunnen uit oefenen op ongezonde geesten. Voor een publiek van grootendeels kennelijk S. D. A. P.-ers legt een juffrouw uit, wat de Nieuw-Malthusiaansche Bond eigenlijk wil. Die uitleg is niet stichtelijk. Men hoort er o.m. tot zijn verbazing, dat de priesters het volk zoeken dom te houden, vooral in Limburg, om het dan gemakkelijker op te voeden „voor de kolenmijnen". Zulke goed- koope leugens zijn het propaganda-mate- riaal van den Bond, die de geboortebeper king zoekt te verspreiden, ten koste van volkskracht en volksgezondheid. Een be zoek aan den terecht „geweigerden" stand is voor katholieken verboden. Donderdag werd onder voorzitterschap van jhr. ir. H. Loudon, de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië ge houden. Onder de aanwezigen was o. m. Lady Deterding. Naar aanleiding van de balans vroeg een aandeelhouder of het geen zaak zou zijn om,, nu de obligaties ca. 72 pot. noteeren, tot in- koop over te gaan. Dr. Deterding antwoordde hierop, dat dit een kwestie is, die het bestuur aangaat. Het bestuur zal wel bepalen of dit wenschelijk is. De balans en verlies- en winstrekening wer den daarop eveneens z. h. s. goedgekeurd en het dividend mitsdien vastgesteld op 6 pCt., betaalbaar vanaf 6 Juli. Daarna bracht een aandeelhouder hulde aan het bestuur. Met leedwezen, aldus deze spreker, hebben wij gezien hoe op de meest unfaire wijze, vooral ook in Frankrijk, een compagne tegen de maatschappij is gevoerd. Mr. Aug. Philips werd tot commissaris her kozen. Naar wij vernemen, zal de Minister van Staat, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, Voorzit ter van den Raad van Ministers, den 19en Juli a.s. te 19.30 uur, gedurende 20 minuten over de zenders te Hilversum en te Huizen spreken over den huidigen toestand des lands. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag en Donderdag geen audiëntie verleenen. Op zijn telegram en uitvoerigen brief aan den minister van Waterstaat inzake de voor genomen ruiling van zendtijd tusschen A. V. R. O. en V. P. R. O. heeft het hoofdbestuur van de V. A. R. A., naar „Het Volk" bericht, het volgende telegram ontvangen: „Aan A.V.R.O. is geseind: In afwachting van mijn beslissing inzake voorgenomen ruiling van zendtijd met V. P. R. O. kan uitzending Kurhaus-Concert op Vrij dag 1 Juli a.s. voortgang vinden. Deze toestem ming loopt in geen enkel opzicht vooruit op beslissing, welke ik zal nemen, nadat ik van terzake ingewonnen adviezen heb kunnen ken nis nemen." Minister van Waterstaat, P. J. REYMER. BUITENZORG, 30 Juni. (Aneta). De Regee ring heeft den directeur der Gouvernementsbe. drijven, Ir. D. de Jongh, opgedragen zich op 15 Juli a.s. per vliegtuig van de K. L. M. naar Nederland te begeven en zich aldaar ter be schikking te stellen van den Minister van Ko loniën voor besprekingen namens de Regee ring van Ned.-Indië van de tinbelangen van het Gouvernement. Wat doet een eenzame man, die verdwaald raakt op de tentoonstelling „Moeder en Kind"? „God danken, dat hij geen vrouw bij zich heeft" zult gij schalks antwoorden, wanneer gij er getuige van waart, hoe het zwakke ge slacht op deze expositie aan stand na stand wordt geboeid met hart en oogen. Ten koste natuurlijk van den echtgenoot, die nu eenmaal gauw is uitgekeken op luiermanden en kook- apparaten, ofschoon ook hij gaarne zal beken nen, dat er voor den man veel wetenswaardigs en bewonderenswaardigs te zien is in het R.A.I.-gebouw. Hij behoeft er zich niet te ver velen, daar is voor gezorgd. Hij kan bijvoor beeld eens een kijkje nemen, achter in de zaal, bü de Antwerpsche inzending en daar die mooie, komische poppen bewonderen. Maar hij kan beter doen. Hij kan binnen gaan in ,3ert Brugmans Marionetten-Theater" en zoo hij aanleg heeft om vervelend te zijn (wat eigen is aan sommige mannen), wordt die aanleg hier grondig vernietigd. De marionetten-kunst is oud. Wie herinnert zich niet den poesjenellenkelder, al ware het slechts uit de beschrijving van Conscience? En wie kent Jan Klaassen niet, den typisch Hollandschen held, liever bloö Jan dan doó Jan, graag bij den borrel en altijd in conflict met de wettige overheid? Het marionetten-theater van Bert Brugman heeft die oude kunst gemoderniseerd. Er is een uitgebreid programma, dat variatie biedt en iets volstrekt eenigs te genieten geeft, iets, dat overal in ons openbare leven gemist wordt: de levendige caricatuur. Weet u precies hoe Doctor Willem Mengel berg de maat slaat? Ga eens kijken bij Brug man of het niet échter is dan echt! Dat is juist de geslaagde caricatuur: iets echter dan echt. Heeft u Koos Speenhoff al eens gehoord? Natuurlijk! Welnu, ga hem hier eens beluiste ren! Kent u Louis Davids? Ga eens in het Marionetten-theater van Bert Brugman naar zijn laatste liedje hooien! Weet u wat Den Haag is? U dacht een stad in Zuid-Holland? Den Haag, dames en heeren, is een innerlijke gesteldheid met opvallende uit wendige consequenties, die de conferencier van het marionettentheater u aan de hand doet! Verder verklap ik niets, want ik gun u de pret, zelf de leuke moppen te tappen, die het marionetten-theater u ongetwijfeld zal ingeven! Langs alle mogelijke wegen trachten de verschillende groepen in ons sociale en politieke leven geschut aan te voeren ter bestrijding van de krisis. De regeerings- partijen zien daarbij uit naar andere mid delen dan de tegenstanders der regeering. Dit ligt voor de hand, want daarvoor zijn het nu eenmaal tegenstanders. Nu is het opmerkelijk te zien, hoe de socialisten de sterkste groep tegenstan ders juist die wegen willen bewandelen, die het regeeringsbeleid in den kern aan tasten. Zij richten daarom een regelrechten aanval op de schatkist en wekken daarbij den indruk, dat zij niet zoozeer de krisis als wel de regeering tot mikpunt hebben gekozen. Deze veronderstelling moge hard klinken en twijfel inhouden aan goeden wil bij de roode broeders, het kost moeite andere gevolgtrekkingen te maken, wan neer men ziet, hoe krom de wegen zijn, die in de fantasie van „Het Volk" naar het doel slingeren. Want wat wil men? De aangewezen weg, aldus het orgaan der socialisten, leidt naar de schat kist. Wanneer de regeering met be hulp van haar geldmiddelen de krisis zou willen bestrijden, dan heeft zij slechts te zorgen voor een goed gevulde kas, waaruit zij naar hartelust kan putten. Is de schat kist leeg, dan kan zij te allen tijde gevuld worden door.... belastingheffing. De kort ste en eenvoudigste vorm van belastinghef fing is de heffing ineens op de groote ver mogens. Ziedaar zoo ongeveer het ideaal van de socialisten; en op het eerste gezicht lijkt deze opvatting nog niet zoo onaannemelijk; gemakkelijk kan zoo'n opvatting de sym pathie veroveren van hen, die over deze zaken niet plegen na te denken, die gemakkelijk, met schijn-schoone leuzen meegaan. Maar laten we het ideaal ten deze van de socialisten eens van nabij be schouwen. Aangenomen, dat de regeering er toe zou overgaan een aanzien lijke belasting ineens te heffen op de groote vermogens, wat zou dan het prak tisch resultaat van dezen maatregel zijn? In de eerste plaats, dat, gezien het kleine aantal der groote vermogens, het te ont vangen bedrag in de verste verte niet vol doende zou zijn om ook maar eenigszins aan het gestelde doel te kunnen beant woorden. Onmiddellijk hierna dient men de vraag te stellen, of binnen zeer afzienbaren tijd het aantal groote vermogens niet aan merkelijk zou afnemen. in ieder geval zou een regeeringsmaat- regel, als hierboven bedoeld, niet alleen de bezitters der groote vermogens treffen, doch ook al degenen, wier werkzaamheden min of meer dank zij die groote vermo gens verricht worden. Het zou dan ook heel gemakkelijk kunnen gebeuren, dat mede geslachtofferd werden juist zij, tot wier heil de maatregel was bedoeld, en dat het leger der werkloozen nog eens aan zienlijk zou worden uitgebreid. Hoe staat het overigens met die groote vermogens? Komt daarin niet iederen dag wijziging? Is er wel één bezitter die „zijn" bezit het zijne kan noemen? Wanneer niet alles zoo wankel stond in onze huidige maatschappij, dan zou het so cialistisch voorstel beteekenis hebben en wel zóó sterk, dat het vermoedelijk niet eens een voorstel der roode partij maar vermoedelijk een voorstel der regeering kon zijn. Nu ech ter, nu een heffing ineens op de groote ver mogens zóóveel ellende na zich zou sleepen, dat ze meer kwaad dan goed zou doen, nu dienen we vóór alles het gezond verstand te laten spreken. Dit is een zekerder blijk van sociaal voelen dan een geestdriftig aan geheven leuze, die nutteloos in de lucht weggalmt of erger nog: er toe stimuleeren zou, met de vermogens de levenskracht van een volk te vernietigen. Wij mogen ons deze gevaren wel goed en duidelijk voor oogen stellen, en ernstig moeten we dan ook waarschuwen tegen de socialistische leuze. Men zou nu, na lezing van het boven staande, de vraag kunnen stellen: als de zienswijze der sociaal-demokraten nu werkelijk zoo opvallend dwaas is, waar om komen zij er dan mee voor den dag? Het antwoord daarop? De S.D.AP. is nu eenmaal een heksenke tel, waarin de raarste dingen worden ge brouwen. En van politieke smetten is het voorstel der socialisten natuurlijk niet ge heel vrij te pleiten. Met de verkiezingen in het verschiet doet menige partij soms gekke sprongen en al willen wij niet insinueeren, dat de heer Albarda bereid zou zijn in koe len bloede onverantwoordelijke verwoestin gen aan te richten, mits hij behouden uit den verkiezingsstrijd trede, ons laat de overtuiging niet los, dat de socialistische wenschen inzake de krisisbestrijding voor een goed deel worden ingegeven door de na dering van den komenden strijd. Dat de leiders der beweging deze wenschen deel den en mede-colporteeren, schrijven wij toe aan de overtuiging bij diezelfde leiders, dat de Kamermeerderheid wel zoo verstandig zal zijn, die wenschen niet in vervulling te doen gaan, zoodat land en volk toch wel ge spaard zullen blijven voor de onheilen van de verwezenlijking derzelve. Men zou haast lust hebben om den rooden leiders eens de kans te geven, hun talenten te ontplooien: wij durven voorspellen, dat zij, staande in de krisis-schoenen van de re- geering-Ruys, met die schoenen op dezelfde wijze zouden stappen, gedwongen door de droeve werkelijkheid van deze jammerlijke tijden. Nou vergaat de wereld! Te H oensbroek hebben drie (alweer drie!) SDA.P.-ers voor loonsverlaging gestemd! En dat, nu na het Amsterdamsche geval toch onomstootelijk is komen vast te staan, dat een S.D-A.P.-er in deze dagen alleen maar reden van bestaan heeft, als hij ageert en demonstreert en stemt tegen alle loonsverlaging; de leer der S.DA..P, op dit punt is den laatsten tijd toch wer kelijk luid en nadrukkelijk genoeg verkon digd; aan die leer kan geen twijfel meer bestaan; een goed S.D.A.P.-er moet er zelfs als de leiders het decreteeren een be- bloeden kop voor over hebben; in ieder geval is 't een SX>.A.P.-er in geweten ver- I boden, in wélk overheidscollege ook, voor loonsverlaging te stemmen, wélke conse quenties er ook aan verbonden kunnen zijn. Het belang der partij, de zuigkracht de$ beweging eischt het, en daarmee uit! Maar nou die drie Hoensbroekers? Hoe zijn die toch tot hun boo ze daad ge komen? Het „Limburgsch Dagblad" onthult het geheim: In Hoensbroek draagt de S.D.AP. mede de regeeringsverantwoordelijkheid, en aan gezien de gemeentekas bij niet-aan- vaarding der loonsverlaging een bedrag van ƒ4400 uit het Gemeentefonds zou moeten missen (een bedrag, dat de ge meente niet missen kan volgens deze roode bestuurders) hebben dezen hun gezond verstand boven het partij-commando ge steld. Daarmede hebben zij natuurlijk een halsmisdaad bedreven, en we zien den beul al naderen Kijken, hoe 't afloopt! Vrijdag was het 12)4 jaar geleden, dat mr. L. Lietaert Peerbolte optrad als directeur-ge neraal der Volksgezondheid en zooals reeds eerder bericht werd .hebben vele personen, die op eenigerlei wijze in ambtelijk contact met den heer Peerbolte staan, deze gelegenheid aangegrepen om hem op bescheiden wijze te huldigen. Om 4 urn- kwam mr. Lietaert Peerbolte met zijn echtgenoote en familie in de Twee Steden Palace en vond daar een grooten kring van vrienden en medewerkers, die hem wenschten te feliciteeren. Onder de aanwezigen was de minister-presi dent, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, onder wiens departement thans de Volksgezondheid ressorteert, de secretaris-generaal van dat De partement, mr. Frederiks, en de oud-ministers prof. Slotemaker de Bruine en prof. Aalberse. Voorts werden opgemerkt de hoofdinspecteurs der Volksgezondheid Terburgh, EykeL Coe- bergh, prof. Berger, chef van de veterinaire in spectie, en de heer de Brey, chef van de Drankbestrijding, de inspecteurs uit de ver schillende hoofdinspecties, vertegenwoordigers van het Rijksserologisch Instituut, van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezond heid, van de Amsterdamsche en Rotterdam- sche kweekscholen voor Vroedvrouwen, hoofd ambtenaren en ambtenaren van de afdeeling Volksgezondheid van het Departement van Binnenlandsche Zaken en voorts vele bestuurs leden van vereenigingen en organisaties, die zich op het gebied der volksgezondheid bewe gen. Namens allen werd het woord gevoerd door dr. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezond heidsraad, die zeide, dat de vele vrienden van mr. Lietaert Peerbolte dezen mijlpaal in diens leven gaarne hadden aangegrepen om hem de omstandigheden in acht genomen te hul digen. In verband met die omstandigheden had men de huldiging willen beperken tot een be scheiden kring, iets wat spr. eigenlijk onjuist achtte. Want velen, die niet tot de ambtelijke medewerkers van den jubilaris behooren, had den zich in de afgeloopen dagen toch nog aan gemeld en spr. was er van overtuigd, dat nog een veel grooter aantal dit zou gedaan hebben, indien daartoe gelegenheid was geweest. Vooral de Volksgezondheid heeft veel aan mr. Peerbolte te danken. De Gezondheidswet, door Goeman Borgesius ingediend, is op initia tief van den jubilaris geheel gewijzigd; voorts herinnerde spr. aan de regeling van de diplo ma's voor ziekenverpleging, aan de Tuchtwet, aan de wijzigingen der Woning- en Drankwet, aan de wet op de besmettelijke ziekten, welke bijzonder veel voorbereiding vereischte. Bij al deze kwesties zijt gij gebleven de scherpzinnige jurist, doch waart gij ook ie me- decin malgré lui, steeds heeft er een prettige, aangename samenwerking met den jubilaris bestaan, iets waarvoor dr. Jitta hem hartelijk dankte. Namens een grooten kring van vrienden en vereerders bood spr. tenslotte een ameublement aan, vergezeld van een album met handteeke- ningen. Mr. Lietaert Peerbolte dankte vervolgens al len bijzonder voor de hem gebrachte hulde. H(J wees er op, dat hij, indien hij niet de mede werking had gehad van de hoofdinspecties en inspecties, van den Gezondheidsraad, van het Centraal laboratorium en van het Serologisch Instituut, nooit bereikt zou hebben, wat er thans bereikt is. Vervolgens herinnerde hij aan zijn studen tentijd te Amsterdam, waar hij zijn geestelijke vorming had ontvangen en waar hij ook zijn sociale idealen had gekregen. Men kan niet altijd blijven voortbouwen en uitbouwen, maar het is aangenaam te ervaren zoo zeide de jubilaris, dat ook in een tijd als deze, alle menschen, die op dit gebied werken, er prijs op stellen saamhoorigheid te betrachten. Er is eigenlijk geen mooier terrein dan het onze: materieel, maar met een ethischen In slag. Het is een voorrecht, indien men op deze wijze voor het geheele geestelijk leven van zijn volk nuttig kan zijn. Er waren vele fraaie bloemen gezonden en een zeer groot aantal telegrammen, waaronder één van minister Verschuur, als volgt luiden de: „Door uitstedigheid verhinderd tegenwoor dig te zijn, sluit ik mij hierbij aan bij hulde aan directeur-generaal Volksgezondheid, wiens jarenlange scheppende arbeid niet voldoende geprezen kan worden" i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5