LAATSTE NIEUWS Handleiding gratis Auto tegen boom Vreest geen Examen PUROL ZWENDEL MET AAN- DEELEN Complot in kiem gesmoord ONGELUK BIJ DE VINK Het gespan meegesleurd OP HET VOETBALVELD Zijn tegenstander getrapt Twee dooden Amerika's deficit Iersche nota aan Londen ST. PAULUS PROCES 7000 stakers in de Borinage Toestand zeer gespannen De conversie der Britsche oorlogsleening Thomas' opvolger Geen onbekende aan het Arbeidsbureau Tegen herbewapening van Duitschland Motorbandieten te Berlijn Wat dreef Violet in den dood? De candidatenlijst der Centrumspartij Dreigende uitbarsting Onverdraagzame Nazi's Botsing tusschen electrischen trein en paard en wagen NOODLANDING OP SCHOKLAND Goed geslaagd OUDE DAME VERDRONKEN In een vlaag van waanzin te water geraakt KLEINE TELEFOONKANTOREN Overbrengen van boodschappen in sluitingstijd In de „IJzeren Man" verdronken ZATERDAG 2 JULI Onvriendelijk einde van een wed strijd ten tweeden male voor den rechter TERREUR IN EINDHOVEN Werkloozen dreigen ruiten stuk te gooien Spoorwegverbindi" over den afsluitdijk INBRAAK TE ABCOUDE Kassa weggehaald en vernield Zonnebrand Doorzitten bij Wielrijden AUTO GESLIPT Dood gevallen Aan bloedvergiftiging bezweken NIJVERHEIDSONDERWIJS Directeuren-vergadering te Maastricht Chauffeur in slaap gevallen Het ontslag van den stationschef te Hoorn DE „FRATERNELLES" Booze brief aan burgemeester van Cauwelaert Kleurige tooneelen in Vlaamsch Brabant Verzoenende toon Overal gunstig ontvangen Senaatscommissie spreekt Geen folteringen bij verhoor BUTLER OPVOLGER VAN THOMAS - De Lobetobi Lolaki werkt weer Vechtpartij in den Weenschen Landdag LOCOMOTIEF OP STAr Het personeel bestraft DE NEDER AND-BELGISCHE OVEREENKOMST Te Oslo in ernstige studie In begin Juni kwam de Rotterdamsche re cherche er achter, dat eenige mannen probeer den honderd aandeelen, welke een waarde ver tegenwoordigden van f 19.000 bij een bank te beleenen. Bij de Bank had men echter gemerkt, dat de aandeelen valsch waren. Hierop werden aangehouden de 49-jarige J. S., de 53-jarige P. J. H. S. en de 36-jarige H. G. R., allen uit Schiedam. Het drietal is in het Huis van Bewaring opge sloten. De honderd aandeelen waren nagemaakte aandeelen van een buitenlandsche maatschappij. Het onderzoek werd dan ook in het buitenland voortgezet, hoofdzakelijk in België, waarbij bleek, dat men met een internationaal complot van zwendelaars te doen had. In het buitenland waren al eerder valsche aandeelen verkocht. Deze wist de politie niet te achterhalen. Ook werden in België eenige aanhoudingen verricht. De hoofddader, die zoowel in ons land als in het buitenland gewerkt heeft, is voortvluchtig. De aandeelen werden bij een Rotterdamsch drukker vervaardigd, die echter buiten de zaak staat. Niet in Rotterdam, en voorzoover men heeft kunnen nagaan ook niet in ons land, heeft het complot slachtoffers gemaakt. De Centrale Re cherche te Rotterdam vestigt er met nadruk de aandacht op, dat er vóór eenige ongerustheid in den geldhandel niet de minste reden bestaat, daar het comlot in ons land in de kiem is ge smoord. In verband met het verdere onderzoek heeft de politie dan ook gemeend, den naam van de buitenlandsche onderneming, wier aan deelen werden nagemaakt, niet .te noemen, mede om moeilijkheden te voorkomen Vrijdagmiddag heeft op een onbewaakten overweg van de spoorbaan Leidenden Haag nabij de Vink een botsing plaats gehad tusschen een electrischen trein en een paard en wagen van den fouragehandelaar Fa. Gebr. Lonk te Leiden. Een knecht van de firma, W. B., had op een boerderij een voorraad kippenvoer gebracht. Toen hij terugkeerde en een hek dat het land van den spoorweg afscheidt, moest sluiten, was het paard met den wagen doorgeloopen en op den spoorweg blijven staan. De bestuurder wilde toen op den wagen stappen, doch bemerkte plotseling dat er uit de richting Leiden een electrische trein naderde. Hij poogde het paard nog ach teruit te duwen, doch een botsing was onver mijdelijk. Het gespan werd gegrepen en een 60-tal meters meegesleurd. De wagen werd ver splinterd. Het paard kwam er met een groote vleeschwond af, terwijl de bestuurder zich tijdig in veiligheid had weten te stellen. De trein, die even gestopt had, is daarna weer doorgereden. Het militaire vliegtuig 534 uit de legerplaats Oldebroek heeft Vrijdag een goed geslaagde noodlanding moeten maken wegens defect aan de olieleiding, op de zuidpunt van Schokland. De bemanning, bestaande uit den luitenant Fuchs en den waarnemer luitenant Jansen, waren ongedeerd. Ook het toestel bleef onbe schadigd. In den loop van den middag is een tweede vliegtuig, namelijk no. 549, uit het kamp Olde broek opgestegen naar het eiland om assistentie te verleenen. De bemanning bestond uit den tweeden luitenant Linschoten en den mecani cien Bonhoff. Later zijn beide toestellen weer vertrokken. Vermoedelijk in een vlaag van verstandsver bijstering is gisternacht mevr. wed. J. J. Ariëns geb. F. J. wonende te Wageningen in het havenkanaal te Wageningen verdronken. De dochter van het slachtoffer had niet ge merkt dat haar moeder het huis had verlaten. Beiden waren den avond te voren gewoon ingeslapen. Toen de dochter bij het ontwaken de verdwij ning gewaar werd, is zij terstond op onderzoek uitgetrokken. Men waarschuwde daarbij de Politie die he denmorgen om 6 uur het lijk uit het kanaal op haalde. Door den beperkten openstellingsduur van de kleine telefoonkantoren zijn de inwoners van die plaatsen niet voortdurend bereikbaar. Ten einde in nog meerdere mate den thans reeds tengevolge van het doorverbindingsstelsel het geval is, aan dit bezwaar tegemoet te ko men, heeft het hoofdbestuur der P. T. en T. onderzocht, in hoeverre de kantoor- en station houders bereid zijn gedurende den sluitingstijd boodschappen over te brengen. In afwachting van de eventueele invoering van een z.g. „telefoonboodschappersdienst" is het mogelijk gebleken, in 122 plaatsen de mede werking van het betrokken personeel te ver krijgen om in bijzondere gevallen boodschappen over te brengen. Boven de gewone gesprekkosten is hiervoor geen extra-vergoeding verschuldigd. De rege ling geldt alleen gedurende den sluitingstijd van het betrokken kantoor. Tijdens de open stellingsuren kan gebruik worden gemaakt van telefoon-oproepberichten of van de telegraaf. De telegraaf- en telefoonkantoren verstrek ken inlichtingen omtrent de plaatsen, waar de hierbedoelde medewerking wordt verleend. Vrijdagmiddag is de 48-jarige arbeider G. van Hoof, woonachtig te Eindhoven, in de „IJzeren Man" bij het zwemmen verdronken. Zijn lijk is door de politie opgehaald. Schatten van schoonheid sluimeren ln Uw huid. Gelaatmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handleiding voor gelaatsmassage ontvangt 0 gratis bij koop van Purol (door 30 ct.. tube 80 Alleen by Apoth. en Drogisten. Op 10 Januari van dit jaar speelden de voet balclubs Heemskerck en de Zilvermeeuwen een wedstrijd op een terrein aan den Nieuwendam- merdijk. De Zilvermeeuwen wonnen den wed strijd" met 21. Nauwelijks had de scheidsrech ter echter „einde" gefloten, of een van de Heemskerckers stoof op een Zilvermeeuw af en gaf hem een hevigen trap, waardoor deze ern stig werd gewond en eenige weken in een zie kenhuis moest worden verpleegd. Wegens mishandeling veroordeelde de politie rechter den voetballer den 33-jarigen venter H. J. B., op 29 Februari j.l. tot een gevangenis straf van twee maanden. Het O.M. had drie maanden gevorderd. Verd. ging in hooger be roep en Vrijdag ontmoetten de beide voetbal clubs elkaar voor het gerechtshof. Verd. schreef het heele geval aan een onge luk toe, volgens hem was het einde nog niet gefloten. Hij had den bal willen trappen en had toen bij ongeluk zijn tegenpartij een schop toegediend. De mishandelde gaf een uitvoerige uiteen zetting. Hij vertelde hoe hij dien middag al eenige malen onnoodig ruw was bewerkt. Get. had bij een van deze gelegenheden gezegd tot verd.: „Wat ben je toch een schoft, je hoort niet op het voetbalveld". Een volgende getuige wist zelfs te verklaren, dat verd. na het gebeurde had gelachen. Vier getuigen a charge hielden met stelligheid vol, dat het trappen opzettelijk was gebeurd. De getuigen décharge, leden van Heems kerck, hingen een heel ander verhaal op. Vol gens hen was de bal vlak in de buurt van verd. en den eersten getuige. In het vuur van het spel hadden de beide spelers het fluitje van den scheidsrechter niet gehoord en de verwonding was uitsluitend aan een ongeluk toe te schrij ven. De president, mr. Jolles, herinnerde de Heemskerckploeg herhaaldelijk op het gevaar van meineed, doch zij bleven bij hun verklarin gen. Volgens verd. had de gewonde de zaak opgeblazen om schadevergoeding te krijgen. De décharge-verklaringen veranderden ech ter weinig aan de opvatting van den procureur- generaal, die de mishandeling bewezen achtte. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis van den politierechter. De verdediger mr. J. de Vrieze pleitte vrij spraak op grond van de verklaringen van de getuigen A décharge, die hij even betrouwbaar noemde als de a charge getuigen. Het Hof besloot na raadkamer de zaak terug te wijzen naar den rechter-commissaris voor het instellen van een nieuw onderzoek. De president wees er op, dat een van beide groe pen onwaarheid sprak en dat dit bij hand having van' de verklaringen niet zonder rechts vervolging zal blijven. In Eindhoven worden den laatsten tijd tel kens groote spiegelruiten ingeworpen. Als een werklooze in een café een borrel vraagt, of in een winkel iets koopen wil zonder betalen en er wordt dan niet dadelijk gegeven wat ge vraagd wordt, volgt maar dadelijk de bedreiging „Van avond of van nacht zal ik je wel krijgen." En zoo gebeurt het telkens, dat in den nacht groote ruiten worden ingegooid. Er zijn aldus de officier van justitie in een maand tijd 15 ernstige verbalen ingekomen. Het lijkt een terreur, welke in Eindhoven wordt uitgeoefend. Een der ergste had de politie te pakken in den persoon van J. S., schilder te Eindhoven, die zich in twee strafzaken wegens nachtelijke ver nieling van ruiten had te verantwoorden- Het O. M. oordeelde, dat zulke misdrijven streng moeten gestraft worden en eischte tegen S. twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak 7 Juli a.s. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het onteigeningsontwerp in verband met den aanleg van een spoorwegver binding in den Staatsspoorweg Harlingen-Nieu- werschans met den afsluitdijk door de Zuider zee. Verscheidene leden betwijfelden, of het wel juist is over te gaan tot den aanleg van de eertijds onder geheel andere omstandigheden gewenschte spoorwegverbinding over den af sluitdijk door de Zuiderzee. Zij waren van mee ning, dat de vroeger door niemand voorziene ontzaglijke ontwikkeling van het automobiel- verkeer over grootere afstanden, een geheele omkeering heeft doen ontstaan in de waardee ring van bedoelde spoorwegverbinding. Vooral indien met den aanleg van den nieuwen spoor weg gepaard mocht gaan een opheffing van de ferry-verbinding Stavoren-Enkhuizen, zou deze verandering geenszins een verbetering kunnen worden geacht. Andere leden vernamen met verwondering deze bedenkingen, omdat tot dusver de spoor weg over den afsluitdijk steeds was beschouwd als één der belangrijkste indirecte voordeelen der afsluiting. Gevraagd werd, of het in de bedoeling ligt, bij aanneming van het wetsontwerp, het werk ook aan te vatten. Gevraagd werd ook, of het niet verstandiger zou zijn, alvorens nog meer geld in de Zuider zeewerken te steken, af te wachten een onder zoek, dat Ged. Staten van Groningen instellen naar de kosten van verbetering der Groning- sche zeeweringen. Vrijdagnacht hebben inbrekers weer eens be zoek gebracht aan Abcoude, in de slagerij van den heer J. Koekenbier aan de Hoogstraat. Door middel van 'n hooivork hebben de inbrekers via een tuimelraam een buitendeur aan den binnenkant opengemaakt. Vandaar konden zij in den winkel komen. Na eerst alle deuren aan de buitenzijde gesloten te hebben, om bij eenig onraad ongestoord te kunnen ontvluchten, heb ben zij de zware kassa op een kruiwagen ge dragen en weggereden in den tuin van een der buren. Daar hebben zij haar opengebroken en zwaar beschadigd en een bedrag van pl.m. 14 er uitgehaald. Niemand heeft iets gehoord of gezien. Men vermoedt met dezelfde lieden te doen te hebben, die hier al meermalen ingebroken hebben Vrijdag is een luxe-auto, rijdende in de rich ting Den Bosch door de gladheid van den weg na een regenbui geslipt en op het rijwielpad terecht gekomen. Daar reed juist de metselaar M. Ketels, uit Kessel bij Oss, op de fiets. Hij werd van achteren aangereden en zeer ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. De auto is in beslag genomen. In een huis, dat in aanbouw is aan de Ka naalstraat te Nijmegen, werd Donderdagmid dag dood gevonden, de arbeider L. De man bleek gevallen te zijn. De geneesheer consta teerde den dood als gevolg van hartverlam- min. Met lijk werd overgebracht naar het Ca- nisius Ziekenhuis. De slager Fl. te Beek en Donk liep dezer dagen een verwonding aan het been op. De wonde werd geïnfecteerd met het gevolg, dat Fl. naar het R.K. ziekenhuis te Helmond moest worden overgebracht. Gisteren is het slachtoffer aan de gevolgen overleden. Hij was 33 jaar oud en vader van 3 jeugdige kinderen. De Vereeniging van Directies van Nijverheids scholen (V.D.N.) hield Vrijdagnamiddag in de Sint Servatius Sociëteit te Maastricht haar jaarvergadering. De Bondsvoorzitter de heer H. Ellens te Sant poort opende de bijeenkomst, waarop vijftig le den aanwezig waren en richtte bijzondere woor den van welkom tot, den inspecteur van het Nij verheidsonderwijs in Nederland (le district), ir. Hesselveit en den Algemeen Bestuurder van het Diocesaan Vakonderwijs in Belgisch Lim burg, den heer H. Coninx. De vergadering aan hoorde staande de waardeerende en diep ont roerende woorden, welke door den voorzitter ge wijd werden aan het onlangs overleden lid den heer Jelsma. In zijne openingsrede stippelde de heer Ellens kernachtig de groote noodzakelijkheid uit, om eendrachtig en in gesloten gelid te blijven wer ken en waken voor hetgeen werd bereikt, want er zal 'n strijd ingeluid moeten worden, opdat niet de te verwachten bezuinigingen als gevolg hebben grootere verslechteringen van het On derwijs. Van de Rotterdamsche teekenleeraren was een klacht tegen het aanstellen als lesge vers van zuiver, technisch gevormden. Meer in 't bijzonder acht men hierdoor het belang van het vakonderwijs niet gediend, waar toch de ér- varing leerde, dat het onderricht in technisch schetsen bij de teekenleeraren aan goede han den toevertrouwd was. Begrooting 1933 benevens jaarverslag werden goedgekeurd, terwijl bepaald werd dat de eerstvolgende jaarvergadering zal worden ge houden te Hilversum. In plaats van den heer Ellens, die zijne func tie ter beschikking stelde werd de heer G. E. E. Kuijntjes uit Leiden als bestuurslid geko zen, terwijl de vice-voorzitter G. O. Michell uit Leeuwarden tot voorzitter werd gekozen. De nieuwe funtionaris releveerde het onver woestbare werk door den heer Ellens voor de Vereeniging verricht, een arbeid welke waar deering alieszijds mocht ondervinden, niet het minst bij de leden, namens welke den heer El lens een fraaie oorkonde werd overhandigd, aou- dende zijne benoeming tot Eere-Voorzitter der Vereeniging. Na een hartelijk dankwoord van den heer Ellens werd de vergadering gesloten. Omst-ceks vijf uur werden de gasten tsn stadhuize door den loco-burgemeester, Jules Schaepkens van Riemspt, ontvangen. Heden Zaterdag worden uitstapjes in Zuid-Limburg en het buitenland ondernomen. Zaterdagochtend omstreeks vijf uur reed een vrachtauto op den weg van Princenhage naar Rijsbergen met groote snelheid tegen een boom. Het voertuig werd grootendeels vernield. De chauffeur, een zekere Pat uit Rotterdam en een tweede inzittende, de heer Klijn uit Rot terdam, werden beiden ernstig gewond. Zij zijn in zorgwekkenden toestand naar het ïgnatius- ziekenhuis te Breda overgebracht. Vermoedelijk is het ongeluk het gevolg van het in slaap vallen van den chauffeur. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duys betreffende het tijdstip van ontslag aan den stationschef te Hoorn, heeft Minister Reymer het volgende geantwoord: De bedoelde ambtenaar kwam volgens dienst- ouderdom in aanmerking om te worden ver vangen door een elders op 1 Juni j.l. beschik baar gekomen stationschef. Aan de bedoelde verzoeken van eenige ingezetenen van Hoorn heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen gemeend niet te mogen voldoen, zoowel wegens de consequenties tegenover anderen, als omdat zij het langer in dienst houden van personen, die gemist kunnen worden, met het uitsluitend doel hen een niet officieel erkend jubileum te kunnen laten vieren, niet vereenigbaar acht met de thans by het spoorwegbeheer geboden uiterste soberheid. WASHINGTON, 1 Juli (Reuter). Het deficit op het gisteren afgesloten financieele jaar be draagt 2885 millioen dollar tegen een deficit van 903 millioen het vorige jaar. Onze correspondent schrijft ons d.d. 1 Juli: De „Fratemelles" die, zooals men weet, offi cieel werden ontvangen op het stadhuis te Antwerpen en des anderdaags, in dezelfde stad, door Vlaamschgezinde en communistische tegen- demonstranten werden bestookt met rotte eieren, hebben aan Burgemeester van Cauwelaert een booze brief gestuurd. Zij beginnen met den burgemeester der Scheldestad er van te beschuldigen, dat hy te kort is gekomen aan de „formeele eereverbinte nis", door hem aangegaan, dat geen enkel inci dent de „vaderlandsche" betooging zou ver storen. De „tegendemonstratie" brengen zij aldus in beeld: „Men heeft onze mannen uitgefloten, onze oud-soldaten mishandeld, op onze vlaggen gespuwd, en België en den koning beleedigd". „Iedereen weet nu", zoo luidt het verder aan het adres van den heer van Cauwelaert, „waar uw verbondenen en uw vrienden te vinden zijn". De paladijnen van België's eer eischen niets minder dan een „openbaar en schitterend her stel" van de voor hen minder prettige gebeur tenissen op Zondag j.l. „Indien over veertien dagen aan dezen eisch tot herstel geen voldoe ning zal gegeven zijn, zal iedereen van uw medeplichtigheid overtuigd wezen" aldus het slot van deze brief aan den heer van Cauwelaert „en wy, van onzen kant, zullen weten, welke houding wij tegenover u moeten aannemen". Ziedaar wel eeneigenaardige manier, vanwege de „Fraternelles", om Antwerpens Burgemeester te bedanken voor zijn mooie speech, zijn gouden schuimwijn, en de bescher ming van zijn politiemacht. Arme heer van Cauwelaert, wien het nog immer niet duidelijk schijnt te zijn: dat men onmogelijk twee meesters dienen kan! Onze correspondent schrijft ons d.d. 30 Juni: Zooals ieder jaar, heeft op den feestdag van de HJH. Apostelen Pieter en Pauwel in het Brabantsche dorpje Opwijck de Sint Fauluspro- cessie plaats gehad. Honderden ruiters waren van in den vroegen morgen komen aangedraafd om deel te nemen aan den „ommegang" en Gods zegen af te smeeken over veld en stallen. De kloeke boerenzoons, op hun hooge, breede paarden, dragen een vlaggetje mee, dat tot het volgende jaar in den paardenstal zal worden bewaard. Op de ruitersgroep volgt een histo rische optocht, waarin tafereelen uit het leven van Sint Pauwel worden voorgesteld. In oude tijden werd op dezen dag een Sint Paulus-spel opgevoerd. De tekst van het spel is verloren gegaan; maar het „Spel" zélf ontvouwt zich thans weer „processiegewijs" in een reeks kleurige tooneelen, waarin de stille rollen wor den gespeeld door meestal oude boeren, wier prachtig-doorgroefde, jonggebruinde koppen, wier wapperende baarden, wier stoere, statige houding, een onvergetelljken indruk maken. In de processie wordt de reliek van Sint Paulus meegedragen. Onder het luiden der klokken trekt de „ommegang" door de zomersche velden. De vele bedevaarders, welke bij deze gelegenheid den Apostel Paulus te Opwijck komen „dienen" tegen oogziekten, gevaarlijke wonden en schade lijk gedierte, gaan viermaal om de kerk, knielen by den ingang, volgen al biddende den pro cessieweg tot aan de Sint Pauluskapel en keeren dan naar het dorp terug, waar, na afloop van den „ommegang", de kermisorgels aan het spelen zijn gegaan. Hoe Sint Paulus de patroon van Opwijck is geworden, leert ons een oud volksvertelsel, dat wy vinden opgeteekend in den tienden jaargang van het tijdschrift „Ons Volksleven", en waar van wij hier een samenvatting geven: Op zekeren dag hadden de heilige eremyt Antonius en Sint Pauwel de toelating gekregen van O. L. Heer, om een reisje te maken op aarde, teneinde er een stad of dorp uit te kiezen, alwaar zij tot het einde der eeuwen door het volk zouden worden vereerd. Zij bezochten het H. Land, doorreisden een deel van Azië, trokken door Griekenland, Italië, Duitschland en Frankrijk, maar nergens vonden zij hun gading. Eindelijk kwamen zij in Vlaan deren. Zij wandelden door de Brabantsche gouwe, en bereikten het dorp Merchtem op een Woensdag, juist toen de markt er in vollen gang was. De menschen krielden als mieren door elkaar. Honderden kippen, eenden en varkens stonden er te kakelen, te kwaken en te knorren. Sint Antonius was met heel zijn hart bij dat vroolyke marktleven. Toen hij zijn oogen genoeg den kost had gegeven, trok hij met Sint Paulus opnieuw de kerk binnen, vanwaar de beide heiligen hun ronde door het dorp hadden be gonnen. Antonius bleef er zoo lang bidden, dat Paulus hem bij de pij moest trekken. Toen dat niet hielp, ging Sint Pauwel maar naar buiten en bleef daar op zijn reisgezel staan wachten. Eindelijk verscheen dan Antonius in het portaal. Maar inplaats van met Sint Paulus de reis voort te zetten, deed hij de groote slagdeuren van de kerk dicht en riep door een spleet zyn gezel toe: „Beste vriend, ik heb het gevonden; ik ben er en ik blijf er!" Sint Paulus, ontevreden, bezag Antonius „met een scheel oog". Deze laatste echter sloeg de deur heelemaal dicht en klauterde op een zij altaar, waar hij zal blijven staan, zoolang Merchtem zal zijn. Paulus verliet het dorp, en al dubbende kwam hy in Opwijck aangeland. De schoone streek be koorde hem zoozeer, dat hij besloot er tot het einde der tijden verblijf te houden. Hij koos een zij-altaar uit in de kerk, en daar staat hij thans, leunende op zijn zwaard, de oogen lief lijk gevestigd op de vrome Opwijck-enaren. Maar de „schele blik", zoo luidt het eind van het vertelsel, dien Paulus zijn reisgenoot toe wierp tot vaarwel, is op het volk der beide dorpen overgegaan. Al zijn die van Merchtem en Opwijck in den grond „goede buren", men kan, in de betrekkingen die zij voortdurend met elkaar hebben, dien eigenaardigen blik niet miskennen. BRUSSEL, 1 Juli (Tel.) De staking in de steenkoolmijnen der Borinage heeit zich op nieuw uitgebreid, zulks in verband met het feit, dat sommige mijnen slechts naar gelang van de behoefte arbeiders tewerk stellen. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 7000. Heden heerschte eenige opwinding, doordat stakers de werkwilligen lastic vielen. DUBLIN, 2 Juli (Reuter) Het Iersche ka binet heeft gisteravond den tekst goedgekeurd van de antwoord-nota op het memorandum van ministr Thomas, in verband met de land- annuiteiten. De Valera zou eenige wijzigingen hebben aangeboden ten aanzien van de samen stelling van het voorgestelde hof van arbitrage Indien arbitrage niet mogelijk is, dan is De Valera, naar men meent, voornemens econo mische plannen in te dienen, welke een revo- lutionnair karakter dragen, met het doel te pogen de Britsche rechten op Ierschen invoer krachteloos te maken. Deze plannen zouden echter tot meeningsverschillen in den Vrijstaat leiden, meent men, en kunnen niet aan den Landdag worden voorgelegd zonder mandaat van het land, d.w.z. er zouden dan wellicht in den loop van den zomer nieuwe verkiezingen plaats hebben. LONDEN, 3 Juli. (Reuter.) De Iersche nota is in den afgeloopen nacht aan de Engelsche regeering verzonden. De inhoud wordt streng geheim gehouden. Reuter verneemt echter, dat zij in een ver zoenenden toon is gesteld en den weg open laat voor verdere onderhandelingen. Ten aanzien van het voorstel der Engelsche regeering om de scheidsrechterlijke commissie alleen uit Engel- schen te doen samenstellen, stelt De Valera voor om den Zuid-Afrikaanschen premier, generaal Herzog, als voorzitter van de scheids rechterlijke commissie te benoemen en als leden twee Engelschen en twee Ieren aan te wijzen. Verder wordt nog gemeld, dat Ierland besloten heeft om, in geval Engeland zijn toevlucht neemt tot een tarieven-strijd, krachtige tegen maatregelen te nemen. LONDEN, 2 Juli (N.T.A.) Het plan der regeering, om de 5% War Loan te convet- teeren is alhier zeer gunstig ontvangen. In een radiorede verklaarde Baldwin gisteren, dat het d!e taak van de regeering was al het mogelijke te doen, om haar uitga-en te ver minderen, ten einde zoodoende den belasting druk te doen afnemen. De conversie van de oorlogsleening van ruim 2 milliard pond sterling, welker obligaties zich in handen van 3 millioen personen bevinden, beteekent een stap in deze richting. Prins George verklaarde op een diner: „Het is een financieele operatie van groote beteeke- nis en, indien aan den oproep van de regeering aan het publiek om geen aflossing te verlan gen op bevredigende wijze gevolg wordt gege ven, kan deze maatregel zeer goed het begin beteekenen van 'n terugkeer tot betere tijden." De rede, die Chamberlain in het Lagerhuis hield na de aankondiging van het conversie plan, werd luide toegejuicht en zelfs de leidei der oppositiepartij, Lansbury, bracht zijn geluk- wenschen over. Er 'zijn 3 millioen houders van Obligaties War Loan en aan eiken houder zal door den Minister van Financiën een korte uiteenzetting worden gezonden omtrent het doel der con versie. De verkoop van spaarcertficaten is tijdelijk gestaakt. De nieuwe leening zal binnenkort worden verhandeld tegen denzelfden koers van uitgifte van 16 sh. In plaats van een geleidelijk stijgende koers tot 24 sh., zooals bij de huidige leening, zal de nieuwe leening over 11 jaar 23 sh. waard zn. Alle houdess, tUe nog deije maand tot de conversie toetreden, ontvangen een specialen bonus van 1%. GENèVE, 2 Juli. Zooals wij berichtten, is de Engelschman Butler gekozen tot opvolger van Albert Thomas, als directeur van het Intern. Ar beidsbureau. Naar de bladen melden, is Butler pas 49 jaar oud en heeft hij van 1919 af voort durend Albert Thomas getrouw in de leiding van het Internationaal Arbeidsbureau terzijde gestaan. Hij was aanvankelijk ambtenaar aan het Engelsche ministerie van buitenlandsche za ken, is daarna aan het ministerie van arbeid gekomen, en is adjunct-secretaris-generaal van de commissie geweest, die tijdens de Vredescon ferentie van Parijs het statuut voor de inter nationale arbeidsorganisatie heeft ontworpen. Hij is een man van groote kennis en toewijding voor de zaak der internationale arbeidsorgani satie, doch natuurlijk, zooals van Engelschen niet anders te verwachten is, heel wat nuch terder en minder welsprekend dan Thomas was. PARUS, 2 Juli (V.D.) De Senaatscom missie voor Buitenlandsche Zaken heeft giste ren haar voorzitter opdracht gegeven zich in verbinding te stellen met de regeemg en haar er op te wijzen, dat het noodzakelijk is op de internationale conferenties er den nadruk op te leggen, dat de herbewapening van Duitsch land! in strijd is met de bestaande verdragen en zoowel op de betalingscapaciteit' als ook op de internationale veiligheid haar terugslag zou doen gevoelen. Vrijdagavond werden vanaf twee niet-verlichte motorrijwielen een aantal schoten gelost op een nationaal-socialistischen troep. Een 32-jarige na- tionaal-socialist werd gedood, twee zijner kame raden werden gewond. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mynhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bii Apothekers en Droeisten. In het Engelsche Lagerhuis werd Woensdag de verklaring voorgelezen van den plaatsver- vangenden concul-generaal te New-York aan gaande zijn onderzoek naar het geval-Violet Sharpe, het dienstmeisje van Lindbergh's schoonouders, dat zich zelf het leven heeft be nomen. Deze daad werd door velen toegeschre ven aan z.g. derde graad-methodes van de po litie van New Jersey, welke het meisje den dood in hadden gedreven. Onder derde graad-me thodes worden folteringen verstaan om arres tanten tot bekentenis te dwingen. De consul-generaal nu is tijdens zijn onder zoek tot de overtuiging gekomen, dat van ge weldpleging of derde graad-methodes geen sprake is geweest. Violet Sharpe is onder nor male omstandigheden in verhoor genomen, zon der dat zy physiek was ingespannen door ge brek aan slaap en voedsel. Het verhoor was wel intens geweest, doch dit is te verklaren als men weet, dat het meisje aanvankelijke onjuiste verklaringen had afge legd. Een Engelsche demarche over deze kwestie te Washington is volgens de consult-generaal dan ook niet gewenscht. GENÈVE, 1 Juli. (Reuter.) De waarnemende directeur van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève, Butler (Engeland), is Vrijdagavond tot directeur van het Bureau gekozen. Hij was door Engeland candidaat gesteld als opvolger van wijlen Albert Thomas. Het dagelijksch bestuur der Duitsche Cen trumparty heeft Vrijdag de candidatenlijst op gesteld voor de a.s. Rijksdagverkiezingen. Als voornaamste candidaten staan op de lijst ver meld: de vroegere Rijkskanselier dr. Brüning, de voorzitter van de Rijksdagfractie Mgr. dr. Kaas, oud-minister Stegerwald, de vice-presi dent van den Rijksdag Esser, oud-Rijkskanselier dr. Wirth en oud-minister dr. Brauns. KOEPANG, 30 Juni (Nneta) De activiteit van de vulkaan Lobetobi Lolaki neemt toe. Een lavastroom beweegt zich in de richting van Hokeng. Van Larantoeka uit valt een duistere rook waar te nemen. Tot dusver zijn geen on gelukken gemeld. De controleur van de onder- afdeeling Oost-Flores en Solor-eilanden heeft zich naar de plaats van de uitbarsting begeven. WEENEN, 2 Juli (V.D.) In de zitting van gisteren van den Weenschen Landdag is het tot incidenten gekomen. Naar aanleiding van een interruptie stormden de natioaal-socia- listen op de sociaal-democraten af. Het kwam tot een algemeen handgemeen in het midden van de zaal, zoodat de zitting moest worden geschorst. Eerst na geruimen tijd gelukte het, de vechtenden te scheiden, waarna de zitting weer werd hervat. De zitting bleef ook nu een rumoerig verloop houden, daar de nat. soc. voortdurend hun demonstraties tegen den voorzitter, een jood, voortzetten. Haar dagtaak „zat er weer op", zoodat ze zich gereed maakte om naar haar nachtverblijf, waarvoor ze nog een afstand van ruim 5 K.M. had af te leggen, terug te keeren. Gelijk een paard, dat den stal ruikt, legde ze den terug weg zonder zuchten af. Het scheen haar ge leider zelfs toe, dat het dit keer sneller en met minder moeite ging dan andere dagen; hij giste daarom naar de oorzaak van dien lichten gang. Nabij den stal gekomen, bleek weldra wat de oorzaak was. Zij, in casu een locomotief der stoomtrammaatschappy BreskensMaldegem, die dienst had gedaan op de lijn Oostburg— Cadzand, was n.l. van Oostburg vertrokken naar haar remise te Draaibrug, zonder de ove rige wagens mede te nemen. Na het einde van den dienst, keert de tram als z.g. diensttram naar haar remise te Draaibrug terug. Het da gelijks wederkeerend werk was een sleur ge worden. Aankomst, machine losmaken, ran geeren, vasthaken, en terug naar huis. Waarom nu de machine niet werd aangehaakt is een open vraag, doch zoowel stoker als machinist, meenende dat het gedaan was, reden weg met hun machine, en.... kwamen na 5 K.M. pas tot de ontdekking, dat ze alleen waren. Het was bij de diensttram blijkbaar gewoonte, dat men zonder signaal vertrok als de locomotief gerangeerd was, aldus de „Tel.". De conducteur behoort, alvorens hij het vertreksignaal geeft, zich ervan te vergewissen, of alles in orde is. Bij de diensttram scheen zulks evenwel geen gewoonte te wezen. De con ducteur zat n.l. in den wagen toen de locomo tief vertrok. Hij werd gestraft met een beris ping, terugzetting tot den reservedienst en in houding van twee dagen verlof. Een zelfde straf kreeg de machinist, terwijl de stoker tijdelijk werd geschorst. Men bericht uit Stockholm aan het „Vad.": Het Nederlandsch-Belgische voorstel, dat bij de bespreking tusschen de ministers van Bin- nenlandsche Zaken van de Staten der Oslo- groep te Genève door de vertegenwoordigers der Scandinavische landen afgewezen werd, maakt thans, naar wij uit Oslo vernemen, op de desbetreffende afdeelingen van het depar tement van Handel en Financiën en in de crisiscommissie, onderwerp van ernstige be spreking uit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6