KOPERDIEPDRUK Geen spek meer naar Duitschland VACANTIE-REIS N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HANDELSDRUKWERKEN le HOOFDPRIJS - T. B. C. VERLOTING BELASTING- CHRIFTVERBETERING OoGST SlICCES MAANDAG 4 JULI ERNSTIGE SLAG VOOR ONS LAND Hoogere invoerrechten HET STADIONSPEL Bij de Amsterdamsche Umversiteits-f eesten Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten Rechtsk. Adv. HA VELAAR Co Wie prijs stelt op een WC GOED CORSET W. C. BERG1SCH - BANDAGIST Nieuwe Gracht 33 Telefoon 11288 Onderhandelingen tusschen Duitschland en Zweden tot wijziging van het handelsverdrag De invoer stijgt Wordt het nog erger? Zware schadepost UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE SANTPOORT STADSNIEUWS Vergunning Drankwet Weer rijwielen gestolen R. K. Huishoudschool HET JUBILEUM VAN DOKTER DROOG Zeer groote belangstelling Voor het Crisis-Comité INGEZONDEN Beleedigende kladderij NAAR DEN RIJN, AHRDAL EN DEN EIFEL INSTITUUT A. W. M. VAN HEES Mevr. ReiberNan, Leerares M.O., KI. Houtweg 8. NASSAULAAN 49 - HAARLEM - TEL. 13866_ ONZE* SPECIALITEIT IS" WIJ ZIJN ECHTER EVENGOED INGERICHT TOT 'T VERVAARDIGEN VAN ALLE VOORKOMENDE 500 SCHITTERENDE PRIJZEN. Prijs per lot I. Wrigley's op zak - Waar de reis ook naar toe is zorg dat gij Wrigley's bij U hebt. Let eens op hoe lang de smaak er aan blijft. Verfrisschend tot het laatst. Wrigley's wordt over de geheele wereld door volwassenen en kinderen als een heerlijke versnapering gewaardeerd. Wrigley's verdrijft vermoeidheid en kalmeert de zenuwen. Het bevordert bovendien de spijsvertering en wekt de eetlust op. Blijkens een officieele mededeeling heeft de Duitsche regeering besloten de zgn. interims tarieven (Zwischenzölle) voor spek en reuzel on middellijk op te heffen. De maatregel beteekent, althans wat spek betreft, een nieuwe bemoeilij king van den Nederlandschen uitvoer naar Duitschland, daar Nederland verreweg het groot ste gedeelte van den Duitschen spekinvoer levert. In officieele mededeeling wordt er volgens het „Hbl." nog op gewezen, dat de opheffing van deze interimstarieven juist voor deze beide pro ducten noodzakelijk was, omdat- de invoer van spek en reuzel den laatsten tijd sterk stijgt en daardoor de Duitsche varkensfokkerij steeds meer in het gedrang komt. Moeilijkheden in de levensmiddelenvoorziening staan niet te vreezen, daar de Duitsche land bouw te allen tijde in staat is het binnenlandsch verbruik tegen dragelijke prijzen te dekken. Voor spek en reuzel gelden thans gedurende den duur van het Duitsch-Zweedsche handels verdrag de in dit verdrag vastgestelde invoer tarieven. Terwijl het interimstarief voor spek 14 mark bedroeg zal het op grond van het Duitsch- Zweedsche handelsverdrag automatisch tot 20 mark stijgen. Het „Berliner Tageblatt" verneemt echter, dat er van Duitsche zijde reeds stappen zijn gedaan om dit handelsverdrag in vriendschappelijk over leg op te zeggen. In dit geval zou voor spek het autonome tarief van 55 m. in werking treden en bij een dergelijk tarief valt er natuurlijk aan een verderen uitvoer van spek naar Duitschland niet meer te denken. Voor Nederland, voegt de „Tel." aan deze berichten toe, zijn deze onderhandelingen van belang, omdat de wijziging van het Duitsch- Zweedsche handelsverdrag ten doel heeft, op nieuw de invoerrechten op landbouwproducten in Duitschland te verhoogen. Behalve een verhoo ging van de invoerrechten op hout verlangt Duitschland een verhooging van de invoerrech ten op rundvee, in het bijzonder de opheffing van het Zweedsche invoercontingent van 6000 stuks. Verder zullen de invoerrechten op honing worden verhoogd. Van Duitsche zijde vreest men, dat deze nieuwe actie van den rijks-minister van Landbouw, Frei- herr van Braun, tot gevolg zal hebben, dat Zwe den zich nauwer aansluit bij het Nederlandsch- Belgische blok, temeer daar Zweden tot de con ventie van Oslo behoort. Zoolang alleen de z.g. tusschentarieven verval len en de in het Duitsch-Zweedsche handelsver drag vastgelegde invoerrechten blijven voortbe staan, wordt de import niet volstrekt onmogelijk gemaakt. Komen echter de bepalingen in boven genoemd handelsverdrag te vervallen, hetgeen met het oog der Duitsch-Zweedsche onderhan delingen alleszins mogelijk is, dan zou voor spek, zooals reeds gezegd, het prohibitieve recht van 55 mark in kracht treden, terwijl voor reuzel nog een tarief moet worden vastgesteld. Ook voor mais heeft de Duitsche regeering de invoerrechten verhoogd, en wel met 40 mark per ton. Door de verhooging der invoerrechten op spek en reuzel wordt in het bijzonder de Nederland- sche uitvoer naar Duitschland getroffen. Alleen al in de eerste vier maanden van 1932 werd 6.611.300 K.G. spet: ter waarde van 3.940.000 mark door Duitschland geïmporteerd. Bijna de geheele hoeveelheid was van Nederland afkomstig. Voor Duitschland was de post van betrekeklijk geringe beteekenis, terwijl de maatregel daarentegen voor de Nederlandsche boeren opnieuw een ern- stigen slag beteekent. Van even groot belang is de verhooging der invoerrechten op reuzel, waarvan Duitschland in de eerste vier maanden van dit jaar 38.809.800 K.G. ter waarde van 25.600.000 mark importeer de. Van reuzel zijn de Vereenigde Staten de voor naamste importeurs, maar ook Denemarken le verde een aanzienlijk contingent, namelijk 7.400.000 K.G. De uitvoering van het Herdenkingsspel „Scientia Lumen. Pacis" „De Wetenschap het Licht des Vredes" mag, moet een succes ge noemd worden voor de organiseerders, voor de uitvoerenden, bovenal voor den ontwerper en artistiek leider Frank Luns, met zijn helpers als Theo van der Bijl voor de muziek, Lilly Green voor den dans en anderen. Het was geen geringe daad die hier gesteld is. Een grootsch opgezet massaspel van drie duizend kwam tot uitvoering als een massale feestuiting van de hoofdstad ter gelegenheid harer universiteitsfeesten. Niet benepen, niet klein, niet peuterig was alles opgezet maar royaal, breed, groot. Men moet den ondernemingsgeest van een Luns en het vertrouwen van hem helpende burgers dankbaar bewonderen voor deze daad die tegen allen Jan Salie geest inging en den bur gerzin wilde stuwen naar een weidsch meevieren met de driehonderd-jarige hoogeschool. Een enorme winst boekte Luns al onmiddel lijk: een gloriedag van Licht voor de stad van Rembrandt. Een dag van zonne-poëzie voor de stede van Vondel. De grootste medespeelster was er: de zon, die alles kleurde, die alles boetseerde, die aan den echt Hollandschen hemel met de varende wol kengevaarten lachte over dit fleurig spel van de middeneeuwsche markt. Van allerlei typen, van allerlei gestalten, van allerlei kleedijen warrelden dooreen op het groene Stadionveld. Al meer en meer had 't volk zich om de het godenheer bidden om bijstand. En ziet, de klassieke godenwereld liet zich bewegende speelden en tenslotte zóó door 't gepeupel wer den gehoond dat de stadswacht er aan te pas moest komen. De tooneelisten vluchtten maar zonnen op wraak. En zóó hebben zij zich ingedacht in de goden-personaadjes die zij voorstelden bij hun allegorisch spel, dat ze tot oorlogsgod liet zijn strijdtroepen aanrukken tegen de legermacht van den, zijn burgers be schermende kasteel. Er was even een zekere gaping en stilstand gekomen in de bewogenheid, toen de ruiters zich in slagorde hadden opgesteld en de wa gens der wagenspelen moesten weggereden worden, terwijl het veld van alle tentjes moest worden ontruimd. Maar die inzinking was al reeds door het spannende ruitergevecht spoe dig vergoed toen zelfs kanonschoten donder den(het buskruit was gemakshalve intus- schen uitgevonden!) Intusschen steeg het spel tot een hoogtepunt, toen de Marathonpoort werd geopend en de stoet der Ware Wetenschap, grootsch van praal, bïnnendëinde. Prachtig van kleur en plastiek was deze groep. In rhythmisch beweeg, schreden, als dansend, de talrijke meis jes vóór den praalwagen der ware wetenschap, die de strijdenden kwam scheiden. In het mid den van het veld aangekomen, voerden de meis jes rond den praalwagen een fraaien dans uit. Hoe schilderachtig bewogen zich de fraaie kleu ren der costuums en de slanke gestalten, door een als bloemen op den wind bewogen. Maarde strijdlust vlamde weer spoedig op en wederom zouden de troepen van menschen en goden slaags zijn geraakt, indien niet nieuwe groepen van Handel en Techniek, Scheepvaart en Visscherij. Koloniën en Kunst, door de Amsterdamsche Stedemaegd aange voerd, ten tooneele waren verschenen om zich tusschen de strijdenden te stellen. Luns had het aangedurfd om het veel aan geprezen, maar zoo weinig gebruikte middel wagens verzameld, waar de rederijkers hun spel toe te passen van costumeering door het he- dendaagcshe werkmanspak. Luns slaagde voL komen en de groep der Techniek met de blauwe technische arbeiders lokte zelfs krachtig ap plaus uit. Veel succes had ook de groep van den Handel met de Alkmaarsche kaasdragers, een afzonderlijk applaus brak voor hen los! Al die groepen schaarden zich rond de We tenschap en zoo kwam eindelijk bij de strijden den de overtuiging, dat heel het leven berust op de basis der Wetei schap en elke vooruit gang in haar zijn oorspron vindt. Als symbool des vredes werden nu honder den duiven los gelaten, die onder den nadonder der kanonen (de zenuwen en ooren der dames werden op de proef gesteld dezen middag) de ruimte invlogen. Intusschen cirkelden boven het Stadion drie vliegmachines, die aan het spel kwamen deel nemen als moderne vredevogels der techniek. Dit was t einde. Allen en alles losten zich thans op in een feestelijken ommegang, die langs de eereloge via Burgemeester en Rector Magnificus trok om in beide de 300-jarige Ste delijke Hoogeschool te huldigen! Het was een Herdenkingsspel geweest.het was een kijkspel geweest voor de massa. Er was geen inzinking, maar stijging gekomen aan 't slot en allen rondom hadden deel gehad aan dit kleurig tafereel voor de oogen: héél het enorme Stadionterrein was gebruikt en speelde in zijn verhoudingen mede met de spelenden. INSTALLATIE PASTOOR A. F. C. VAN NOORT Nadat Vrijdagavond in allen eenvoud de nieuwe pastoor van de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart, de zeereerw. heer A. F. C. van Noort, zijn 'intrede had gedaan in zijn parochie, had Zondagmorgen, eveneens in allen eenvoud, de plechtige installatie van Z.Eerw. plaats. Om 10 uur toen de kerk vrij goed bezet was met geloovigen, werd Z.Eerw. het kerkgebouw binnengeleid door den Hoogeerw. Heer Deken H. C. J. Sondaal. Na de gebruikelijke ceremoniën, als het over handigen der sleutels, een bezoek aan den preek stoel en doopvont, celebreerde de nieuwe herder de Hoogmis, waaronder de Hoogeerw. Heer Deken de geloovigen toesprak en bijzonder hulp inriep voor den nieuwen herder, wien thans zware vooral financieele lasten op de schouders zijn gelegd. Hiervoor vroeg Z.Hoogeerw. naast een blijvend offer, vooral het gebed der parochianen. Jubileum. 1 Juli was het 25 jaar geleden, dat de heer Joh. Th. Betz voor het eerst als directeur van de Harmonie „Eensgezindheid" optrad. Het bestuur wilde dit zeldzame feit niet onopgemerkt laten voorbij gaan. In Sep tember a.s. zal de heer G. de Rooü zijn zilveren jubileum als lid vieren en nu werd besloten, thans beide jubilarissen te huldigen. Daarvoor waren Zaterdagavond de leden met hun da mes en ook de eere-voorzitter, burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn, in de groote zaal van restaurant Groenendael bijeen. De zaal, rijkelijk met groen en bloemen versierd, zag er feeste lijk uit. Beide jubilarissen en hun echtgenooten wa ren per auto van hun woning gehaald. Aller eerst voerde jhr. van Doom het woord. Deze memoreerde, dat de directeur slechte jaren heeft meegemaakt, vooral in den be ginne; maar onder zijn leiding heeft de ver- eeniging lauweren weten te oogsten. Als eerevoorzitter, zoo zei spr., breng ik u mijn dank voor alles wat u voor ons corps hebt gedaan, en ik ben zeker de tolk van alle le den, als ik den wensch uitspreek, dat u nog vele jaren als directeur van ons corps behou den blijft. Ook den heer de Rootj dankte spr. voor alles wat hij in die 25 jaar voor de vereeniging heeft gedaan. Hierna voerde de voorzitter, de heer M. van der Ham, het woord. Deze zei, dat de heer Betz reeds in 1904 voor „Eensgezindheid"' optrad, doch toen als plaatsvervanger. Toen van di recteur veranderd moest worden, viel de keus op den heer Betz. Dat is het behoud van de vereeniging geweest. Zonder Betz zou de ver eeniging nu niet meer hebben bestaan. Daar voor, al<jus spr., zijn wij u dankbaar. Als stof felijk blijk van waardeering werd den jubila ris een gouden horlogeketting aangeboden en aan mevr. Betz bloemen. Zich tot den heer G. de Rooij wendend, zei spr., dat hier een lid wordt gehuldigd, die wer kelijk „lid" is geweest. Blijft u, met den direc teur, een voorbeeld voor de anderen, dan zal „Eensgezindheid" tot nog grooteren bloei ko men. Als stoffelijk blijk van erkentelijkheid bood de voorzitter den jubilaris en marmeren inkt- stel en een étui met vulpen en vulpotlood aan, terwijl mevr. de Rooi) bloemen ontving. Namens de beschermvrouwe, Vrouwe v. Len- nep—Backer, die echter wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, overhandigde spr.. beide ju bilarissen een fraaie bloemenmand. De heer Betz dankte voor de spontane hul diging en voor de medewerking, die hij steeds heeft mogen ondervinden. Eensgezindheid moet het parool blijven .Dan zal ons corps een nog grooter sieraad worden voor Heemstede. Dank bracht spr. ook namens zijn vrouw voor de cadeaux. De heer de Rooij sloot zich bij dezen dank aan. Dan bestegen de leden de versierde muziek tent en klonk de „Jubelmarsch". Nadat een klein feestprogram was afgewerkt, volgde een receptie in de groote zaal van res taurant Groenendael, meer speciaal voor de verschillende organisaties. De volgende vereenigingen waren vertegen woordigd: Het fanfarecorps „Excelsior", Har monie „St. Michaël", Fanfarecorps „Meer en Bosch", „Oefening kweekt Kunst" van Meer en Berg Santpoort, de tooneelvereeniging „Tot nut en Genoegen", „Heemsteeds Oratoriumvereeni- ging", de R. K. tooneelvereeniging „D. E. S.", de tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Om streken." Alle deputaties spraken woorden van geluk- wenschen, wat meestal gepaard ging met het aanbieden van stoffelijke blijken van belang stelling, bloemen en planten. Ook waren telegrafische en schriftelijke fe licitaties ingekomen. De voorzitter dankte, mede namens de jubi larissen, voor zooveel blijken van medeleven en vriendschap. In intiemen kring werd des avonds het feest voortgezet in café Centrum. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij J. v. d. Steur, Overboschlaan 11, een zwartharig hondje; A. Elbersen Kerklaan 51, een schaartje; Volkers, Paulus Buyslaan 19, een jongensjas; Blank, Crayenesterlaan 61, een damestasch; Tramremiese, Soendaplein, Haarlem, een racket; H. Mouton, Heemsteed- sche Dreef 97, een bril; v. Buringen, Banka- straat 97, een riem; Sickema, Ritsema Bos- kade, een poederdoosje, Oudshoorn, Z andvoort- schelaan 114, een regenbroekspijp; J. G. Prins, De Costastraat 5, Haarlem, een damesbont en een kinderhoedje; v. d. Belt, Koninginneweg 53, Haarlem, een rijwielbelastingmerk in etui; Bu reau van Politie, Raadhuisstraat, een rijwielbe lastingmerk, een dop van een benzinereservoir, een dameshoed en een rijwielbelastingmerk. Badhuis. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 27 Juni t./m. 2 Juli geno men 484 douchebaden en 32 kuipbaden. Aan 15 kinderen werd een gratis schoolbad ver strekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdag tusschen 5 en 8 uur werd door 7 vol wassenen gebruik gemaakt. Jubileum. In verband met het jubileum van de wijkverpleegster van het „Witte Kruis" zuster Tulp, op 14 Juli, kunnen wij nog mel den dat haar een stoffelijk blijk van waar deering zal worden aangeboden. Voor dit doel heeft zich een comité gevormd dat, voorzien van lijsten, de bijdragen in ontvangst zal ko men nemen. De echtgenoote van dokter De Groot heeft van een en ander de leiding. Bij B. en W. is ingekomen een verzoekschrift van P. R. Brugman, om een tapvergunnlng voor den verkoop van sterken drank in het klein in de benedenlokaliteit van het perceel aan de Dubbelebuurt 76. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij B. en W. inbrengen. Vrijdag is een tweetal rijwielen, staande voor de R.K. Kerk in de Jansstraat en voor een per ceel in de Lucas Meyerstraat, ontvreemd. BU de politie is hiervan aangifte gedaan. HAARLEM, 4 Juli (R.K. Industrie- en Huis houdschool, Ged. Voldersgracht 22). Geslaagd voor het practische gedeelte van het leerares- examen N.a., lingerie- en costuumnaaien de dames: M. Berbers, Roermond, M. Botnk, Til burg en zuster Marie Johanna, Boxmeer. Daar door familieomstandigheden de receptie bij wethouder Dr. E. A. M. Droog den vorigen Zaterdag, den dag, dat hij voor 25 jaar zijn in trede deed in den Heemsteedschen raad, niet kon plaats hebben, had deze jJ. Zaterdag plaats. En dat de Heemsteedsche wethouder van Openbare Werken vele vrienden heeft, bleek Zaterdagmiddag 11 overduidelijk. Reeds vroeg in den middag kwamen de Zeer eerw. heeren Pastoors IJzermans en v. d. Tuyn en de kapelaans v. Schaik, Tesselaar en Does- wijk him gelukwenschen aanbieden. De rij van bezoekers in de middaguren werd geopend met het bezoek van den burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, wethouder A. v. d. Poll en den gemeente-secretaris, den heer N. Vos, waarbij de burgemeester op zijn bekende harte lijke wijze den jubilaris namens het gemeente bestuur zijn gelukwenschen aanbood. Daarop volgden de raadsleden, die bij monde van den heer Audretz den jubilaris een gouden artistieke vulpen aangeboden, vergezeld van een oorkonde, bevattende, behalve de namen der leden,- teekeningen van het Raadhuis, het ge bouw van Openbare Werken, het badhuis en de zwemvijver, aan de stichting waarvan wet houder Dr. Droog zoo'n groot aandeel heeft ge had. Mevr. v. Venhuizen bood onder eenige sym pathieke woorden aan mevr. Droog een vaas met rozen aan. Namens de R. K. Raadsfractie sprak daarop de heer van der Erf. Hierna volgde den geheelen middag een zeer geanimeerd bezoek. Zoo o.a. van een deputatie van de ambtenaren van het Raadhuis, de po litie, Openbare Werken en Gasfabriek. Bi) monde van den gemeentesecretaris, den heer N. Vos werden geschenken aangeboden. o.a. een fraaie verstelbare bureaulamp, en als iets heel origineels een salonpop, gekleed in het tenue van lid van de Provinciale Staten, geheel volgens model. Bijzonder mooi was ook een foto in fraaie lijst, voorstellende een nu ver dwijnend aardig hoekje van Heemstede nabij de Van Merlenbrug. Als organisaties lieten zich vertegenwoordigen de R. K. Middenstandsver- eeniging, de Hanze, de Commissie van Heem steedsche winkeliers, tMaatschappelijk hulpbe toon „St. Paulus", R. K. Organisatie van Ge meentewerklieden, de „Woningbouwvereenigin- gen „Berkerode" en „Op eigen wieken", R. K. Politieke Propagandaclub, RK. Volksbond. Wijkverpleging. Dr. Ledeboer, namens de Chr. Vereeniging van lijders aan vallende ziekten, Poloclub H.P.C., Zwemvijver, en o.a. de heeren Jhr. Mr. D. E. v. Lennep, oud-burgemeester en lid van Ged. Staten; Chr. v. d. Bilt, lid van de 2de Kamer; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-Wethouder van Haarlem; de heer Tromp, oud-raadslid van Heemstede, prof. v. Walsem. de heer Th. Leistikow die vele jaren met den Jubilaris in het „Witte kruis" heeft gearbeid dr. H. Heyman, chef van het scheikundig labo ratorium der Amsterdamsche Waterleiding, Broeder Canisius, hoofd der St. Aloysiusschool en de Moederoverste van Huize „St. Bavo" en mevr. Vorstman-Coelen namens „Geloof en Wetenschap" en nog vele vrienden van den Ju bilaris uit alle standen en van alle richtingen. Talrijk waren de cadeaux die de jubilaris mocht ontvangen, o.a» nog 3 boeken v^p „cie R. K. Kiesvereeniging. een vloeimap van de Commissarissen en de leden van den Raad van Toezicht, van de Spaarnebank, terwijl van den vroegen morgen af steeds maar bloemen werden aangebracht. Zoo o.a. van de Spaarnebank van de gemeente, Werkliedenvereeniging, Vereeni ging „Door Eendracht Sterk", de R. K. Raads fractie, Bouwvereenigingen „Berkenrode" en „Op eigen wieken", Poloclub „H.F.C.", R. K. Volksbond, R. K. Bond van Overheidspersoneel, Vereeniging „St. Paulus", Chr. Bond van Over heidsbedrijven van „Meer en Bosch", van de Wijkzusters, van mevr. de Voogt-de Vogel en van familie en kennissen. Talrijke telegrammen waren reeds des mor gens binnengekomen, o.a. van de hoofdbesturen van de St. Marthavereeniging en van de Ge- heelonthoudersvereeniging „St. Paulus" en van de heeren C. v. Unen en A. F. Michelsen resp, van den Gemeenteraad en van Ged. Staten van Noord-Holland. Des avonds kwam de Harmonie „St. Michael" waarvan de jubilaris beschermheer is, een sere nade brengen, waarbij honderden belangstel lenden aanwezig waren. 2 Juli is voor den jubilaris een onvergetelijke dag geworden. X. IJ. Z. ƒ6.— Geachte redactie, Eerst heden wordt onder mijn aandacht ge bracht een berichtje uit Heemskerk in Uw blad van 14 Juni, getiteld „Ondoelmatig beheer". Be halve dat Uw berichtgever blijk geeft van de grootste onkunde, waardoor zijn bericht van a tot z onwaarheid is, tast hij met het versprei den van deze onwaarheid, den goeden naam aan, niet alleen van de beheerders van de Kerkelijke fondsen in Heemskerk, maar ook den naam van de hoogere kerkelijke besturen die het toezicht over die fondsen uitoefenen. Wil Uw berichtgever dus eens waarmaken wat hij beweert: le dat er in Heemskerk welgestelde kerke- kassen (hoeveel?) geweest zijn? 2e dat die kassen in een stadium van sterk verval zijn geraakt door ondoelmatig beheer. 3e dat de „vroegere" rijke diaconie dus nu minder „rijk" is. 4e dat die verdwenen rijkdom besteed is aan een school, en nog wel in de jaren na de in voering van de L. O.-wet 1920. Zonder een bevredigend antwoord zullen wij 't berichtje dan aanmerken als verdachtmaking en laster. JOH. IJZERMAN, Ned. Herv. predikant Heemskerk, 21 Juni 1932. Naschrift der redactie Het is ons gebleken, dat degene, (het is niet onze gewone corres pondent) die ons het gewraakte bericht ter plaatsing toezond, zich van de juistheid daar van niet tevoren overtuigd heeft. Wij hebben hem geschreven, dat wij in den vervolge geen prijs meer stellen op zijn mededeelingen. Den weleerw. heer Joh. Uzerman bieden wij onze verontschuldigingen aan voor de onjuiste be richtgeving. Mijnheer de Redacteur! Zoudt u, door middel van uw veelgelezen blad een antwoordt kunnen geven op het volgende: Zondagmorgen 3 Juli werden de kerkgangers, die naar de Spaamekerk gingen, zeer onaange naam verrast, door hetgeen aan hun oogen werd vertoond. Komend van Dubbele Buurt bleek dat eenige „kunstschilder" aan het werk waren geweest aan het hoofd onder de Spaamebrug om hun haat tegen de Kerk uit te kladden. Doorgaand gekomen voor de kerk, was die kunst ook be oefend tegen den muur onder het Mariabeeld. Nog verder gaand, voorbij het klooster St. Ve ronica, was de muur van de Kath. school ook heelemaal volgekladderd met reclame, bedoeld als boven. Gelukkig waren spoedig eenige van onze kath. jongens „de Verkenners" gerequireerd en werd met bekwamen spoed gewerkt om die kunstproducten van muur, Kerk en bruggen hoofd weg te werken. Mijn vraag is nu deze: Is in ons vrije Nederland alles toelaatbaar als het tegen de Kath. Kerk en haar priesters gaat? Indien deze vraag, naar ik vertrouw, ontken nend moet worden beantwoord, hoe is het dan mogelijk, dat op een druk punt als bij Spaame brug voor die kunstschilders gelegenheid be staat hun „kunst" ten toon te spreiden. Er is des nachts toch altijd politie langs den weg en Jaij de brpg zijn (naar ik meen) de brugwach ters 'ook den tieelen nacht aanwezig, wordt dan zoo iéts heelemaal niet opgemerkt. Het is toch geen karweitje, dat in een oogenblik bekeken is of is die buurt, als die schilders bezig zijn, toevallig zonder toezicht. Het is maar een vraag, en ik stel ze juist daarom, omdat juist op dat punt al meer op een dergelijke manier is ge werkt en mij niet bekend is, dat tegen derge lijke kunstschilders proces-verbaal is opge maakt of dat zij in hun werk zijn gestóord. want dan zou zulks toch zeker wel in uw blad gemeld zijn geweest. U zoudt dan ook mij, en velen met mij, ten zeerste verplichten, indien u hierop een af doend antwoord kon geven, waarvoor bijvoor baat hartelijk dank. Uw abonné, D. Naschrift der Redactie. Een af doend antwoord kunnen wij niet geven, maar wij zijn het met duizenden volkomen eens, dat politie en ander gemeentepersoneel dergelijke klodderij, wanneer hij daarvan getuige is, moet verhinderen. Wie met zekerheid weet. dat het gemeentepersoneel in dezen zijn plicht ver zuimt, geve daarvan kennis. Per luxe reiswagen van Reisonderneming J. TER WAL, Rozenstraat 49, Haarlem. Duur der reis 5 dagen. Prijs 60.—. Vertrek 11 Juli. Nog enkele plaatsen beschikbaar. Bespreekt tijdig Uwe plaatsen bij genoem de onderneming. Deze reis staat onder de bekwame leiding van den bekenden reisleider H. STINIS. HAARLEM ZIJLWEG 342 TELEFOON 15973 Vraagt inlichtingen en prospectus omtrent MOD. TALEN, ook volgens BERLITZ- en FR Y's FHONO-METHODE. - Boekhouden - Wiskunde - Handschriftverbetering - Hulp bij herexamen en taak. s bij het EENIGST adres Oud of jong geen bezwaar Leeren kunt ge het allegaar. r M44 L« KOOPT EEN LOT, wellicht dan wordt U de eigenaar van deze FORD. Trekt U hem, als eerste der prijzen, Dan trekt hij U bij al Uw reizen. Hij laat zich zien met lonk en glimlach, Op 't Houtplein bij de Firma LIMBACH. Loten worden franco toege zonden, na ontvangst v. post wissel of overschrijving op postrekening 119600, door het Consultatiebureau Ged. Oude Gracht 41, Haarlem. 7981 zaken, Invullen formulieren, bezwaar schriften, adviezen enz. Groote voordeelen tegenover geringe kosten. Jarenlange praktijk. KRELAGESTR. 31, b. d. KI. Houtweg, HAARLEM TELEFOON 14547. Kantoor tot 's avonds 9 uur. vraagt InUcbtlngen omtrent onze bekende CORSET- BUIKBANDCOMBINATIE naar maat. TUSSCHEN KRUISSTRAAT EN NASSAUPLEIN Twee soorten: P.K. (zuivere pepermunt maak) en Spearmint (pittige kruizemuntsmaak). 5 cent per pakje. HM-6 WRIGLEY

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3