Moordaanslag op een vrouw Auto tegen boom MAANDAG 4 JULI Wegenverlichting met natrium Aanmaak van Goudroebels Noodverordening leverde geld Complot van oplichters Daarna zelfmoord KANO OMGESLAGEN Diepe verslagenheid Botsing tusschen motoren Trieste Zondagmorgen Thomas' opvolger Geen onbekende aan het Arbeidsbureau Iersche nota aan Londen Toestand zeer gespannen Tegen herbewapening van Duitschland DE „FRATERNELLES" 7000 stakers in de Borinage Voor natuurbescher ming De conversie der Britsche oorhgsleening Radiotoestel in huurkoop Civiele terechtzitting Tegen een duin gebotst Mgr. J. M. H. v. d; Venne Twee ernstig gewonden Brand te Rotterdam Twee Nederlandsche makelaars in Duitschland aangehouden wegens een der devie zen-verordening Op de Garenkokerskade te Haar lem heeft een zeeman moord aanslag gepleegd In het Nieuwe Kanaal bij Franeker zijn een vader en zijn zoontje verdronken Ernstig ongeval te Duivendrecht, waarbij een doode, een zwaar- en twee licht-gewonden Verzoenende toon Senaatscommissie spreekt Booze brief aan burgemeester van Cauwelaert Bezoek van Kroonprins Leopold van België aan Nederlandsche natuurterreinen Kroonprins Leopold Overal gunstig ontvangen DE NEDERLAND-BELGISCHE OVEREENKOMST Te Oslo in ernstige studie DR. DROOG GEHULDIGD 25 jaar raadslid van Heemstede Onder groote belangstelling in ge bruik genomen op het wegvak B eekLutterad e Optimistische meening De wegbezichtiging Leverancier aansprakelijk voor de gevolgen van een op grond van beteekende looncessie gegeven ontslag Ongeval bij een demonstratie- zweef tocht boven het kamp te Egmond WERKLOOSHEID IN APRIL Bijna 570.000 slachtoffers Benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus ZWARE OVERSTROOMINGEN In kampong ten zuiden van Beloe Chauffeur in slaap gevallen W. moet een geoefend zweefvlieger zijn, die in het Duitsche bergland met succes aanzienlijke zweeftochten heeft gemaakt. Daar een tweede toestel niet spoedig genoeg gemonteerd kon worden, werden geen vluchten meer gehouden. Men schrijft ons: Onze lezers zullen zich herinneren, dat eenigen tijd geleden in het Poolsche grens stadje Zbonchien op de spoorweglijn Berlijn-Warschau goud is gestolen uit eene zending, welke een Amsterdamsche afzender voor een Poolsche bank be stemde. Het blijkt thans, dat dit goud niet uit staven bestond, maar uit twee duizend stuks gouden 10 roebelmunten uit den vóór- revolutionnairen Russischen tijd. Het is na tuurlijk dat een ieder, die met het voor- en na-revolutionnaire Rusland bekend is, zich afvraagt: hoe zijn die menigten gou den 10 roebelmunten in Nederland verzeild geraakt? Uit de beste bron kunnen wij mededeelen, dat deze „eigenaardige" goudzending uit Nederland was geadresseerd aan een be kend bankierskantoor in Pojpn en dat zij een van de vele regelmatige zen dingen goudroebelstukken uitmaakte, welke men haar gedurende de laatste jaren gere geld toezendt. Wat toch is het geval? Deze Czaristische goudroebels worden te Amsterdam gemunt, en afgezien van het feit, dat dit toch wel een zeer eigenaardige vorm van „valsch- munterij" is, moeten wij er aan toevoegen, dat goudgewicht, goudgehalte en uitvoering volkomen overeenstemmen met de vroegere werkelijk authentieke gouden 10 roebelstuk ken, onder de Czaristische regeering gemunt in Petrograd. Het curieuze geval van dit aanmunten te Amsterdam vindt zijn ontstaan in de groote vraag, welke er in Polen (Polen vormde immers voor den oorlog een deel van het Russische Keizerrijk) en vooral in Oost-Polen bestaat naar deze „oude" mun ten, die van hier op de een of andere wijze hun weg vinden naar de boerenkousen in de Sovjet-Russische Oekraïne. Voor deze „oude" gouden munten betaalt men in die steden veel meer, dan zij aan goudgewicht waard zijn. Men buit er natuurlijk de vaste trouw van de „domme boeren" aan de hun van ouds bekende geldswaarden uit. De werkelijke waarde van goud, welke zulk een gouden tien-roebelstuk vertegen woordigt, is in Poolsch geld uitgedrukt 45 zloti en 85 groschen. De prijs, welken men in Warschau voor deze in Nederland ge munte gouden 10 roebelstukken betaalt, be draagt 48 zloti en 50 groschen en vaak zelfs meer. Een bankiershuis in Polen maakt er dus een goede winst op. De gestolen 49000 gouden roebels in gou den 5 en 10 roebelmunten zijn tot heden niet opgespoord, en de dieven zijn de Pool sche justitie nog niet in handen gevallen. Een Wolf-telegram uit Keulen meldt, dat de politie te Ricklinghausen een ernstige overtre ding der Duitsche deviezen-verordening heeft ontdekt, waarbij twee makelaars uit Amsterdam betrokken zijn, terwijl het centrale punt dier oplichterij een wisselkantoor, eveneens in onze hoofdstad is. Bij een der jongste noodverordeningen wer den de koersen van verschillende aandeelen in Duitschland hooger vastgesteld dan deze in het biutenland noteeren, waarom de invoer daar van is verboden. Een inwoner van Rickling hausen werd reeds geruimen tijd verdacht van overtreding dezer deviezen-verordening. Hij voerde uit Nederland aandeelen-I. G. Farben In den nacht van Vrijdag op Zaterdag om streeks half een heeft zich op de Garenkokers kade te Haarlem een vreeselijk drama afge speeld. De 30-jarige v. S., geboren te Hamburg, ge raakte in twist met zijn 35-jarige echtgenoote, met wie hij een echtscheidingsprocedure voerde. Uit een revolver van een klein kaliber loste hij een schot, dat de vrouw trof in de lin kerborst. Zij sleepte zich nog voort naar haar nabij gelegen woning in de Previnairestraat, waar Zij in elkaar zakte. Na de daad pleegde de man zelfmoord door zich een kogel door de rechterslaap te jagen. Hij was onmiddellijk dood. Van alle kanten snelde hulp toe, waarna de vrouw per zieken auto naar het Elisabeth-gasthuis vervoerd werd. Haar toestand was hedenmorgen naar omstandigheden bevredigend. Ook het lijk van den man is naar het St. Elisabeth-gasthuis overgebracht. Een wel droevige omstandigheid is, dat bij het drama het zoontje van acht jaar tegen woordig was. Als oorzaak van deze poging tot moord en zelfmoord wordt door de politie opgegeven het feit, dat de vrouw van haar man wilde schel den, om een nieuw huwelijk aan te gaan. Omtrent deze tragische nachtelijke gebeur tenis en haar aanleiding vernemen wij nog het volgende. Bij een bewoner van de Previnairestraat in, die hij bij een bank te Keulen in betaling gaf tot een totaal bedrag van 334.000 mark. Een handlanger van hem plaatste bij een bank in Recklinghausen voor 15.000 mark van de zelfde aandeelen. In Nederland kochten zij deze aandeelen tegen een koers van 64 om hen in Duitschland tegen 92 van de hand te doen. De politie, die een inval deed, arresteerde den op zeer grooten voet levenden man en kon een bedrag van 16.070 mar kin beslag nemen. Een Nederlandsche diamant- en effectenhandelaar werd daar eveneens in verzekerde bewaring ge steld. Te Emmerik, waarheen duidelijke aan wijzingen de politie voerde, werd eveneens een Nederlandsch effectenhandelaar aangehouden. Een opperwachtmeester bij de Duitsche po litie, die wegens medeplichtigheid gevangen ge nomen was, pleegde in zijn cel zelfmoord. Zaterdagmiddag is alhier een ernstig ongeluk gebeurd. In het Nieuwe Kanaal is n.l. een kano, waarin een drietal personen gezeten was, plot seling omgeslagen. Alle inzittenden geraakten te water. De 35-jarige J. S. en zijn 7-jarig zoontje konden niet spoedig worden gered en zijn verdronken. De derde persoon, de 18-jarige K. J., is door een visscher uit het water ge haald. Hij was nog niet bewusteloos. De heer S. laat een vrouw en vier kinderen achter. De kano, waarmede het ongeluk is geschied, was een tweepersoons kano. De politie, die terstond werd gewaarschuwd, was spoedig met een vijftal dreggen aanwezig. Na ongeveer een half uur bezig te zijn geweest, werden de lijken opgehaald. De aanwezige doctoren konden slechts den dood constatee- ren. Tijdens het dreggen verzamelde zich een groote volksmenigte op den wal, wier hoop in verslagenheid verkeerde, toen vader en kind levenloos uit het water werden opgehaald. Zondagmorgen omstreeks negen uur heeft te Duivendrecht een ernstig motorongeval plaats gehad, hetwelk aan een persoon het leven heeft gekost, terwijl een tweede zwaar gewond werd. Op dat tijdstip reed ter hoogte van de boer derij Out te Duivendrecht een motorrijwiel, komende uit de richting Amsterdam en be stuurd door den heer Bosman uit Amsterdam. Een broeder van den bestuurder zat op de duo. Ter plaatse wilde B. een groep A.J.C.'ers pas- seeren, waarbij hij hoogstwaarschijnlijk een der jongelieden met het stuur heeft geraakt. Ten gevolge hiervan ging het motorrijwiel naar den linkerkant van den weg, juist op het moment, dat een ander motorrijwiel, komende uit de richting Utrecht, passeerde. Een botsing was niet te vermijden. De bestuurder werd van het motorrijwiel geslingerd en zeer ernstig gewond. Ook zijn broeder werd ernstig gewond. Direct was geneeskundige hulp aanwezig. Dr. Derkin deren uit Diemen achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Per auto van den G. G. en G. D. zijn beide slachtoffers naar het Burgerziekenhuis over gebracht. In den loop van den morgen is de bestuurder Bosman aan de gevolgen van de bekomen verwondingen hij had o.m. een ernstige schedelbreuk opgeloopen overleden. Het slachtoffer was in Amsterdam woonachtig. De duo-rijder Bosman is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is ern stig, doch niet levensgevaarlijk. De bestuurder van het motorrijwiel, komen de uit de richting Utrecht, werd licht gewond, evenals zijn echtgenoote, die op de duo was gezeten. Beide motorrijwielen zijn ernstig beschadigd. huurden half October 1931 een heer en een dame onder den naam de G. een bovenwoning. Zij deelden mede een acht-jarig zoontje te hebben. De vrouw woonde er echter alleen met het zoontje. De verhuurder wist niet, dat de vrouw getrouwd was met zekeren S., van beroep steward, die eens in de zeven weken uit Hamburg naar Haarlem overkwam om zijn echtgenoote te bezoeken, doch van wien de vrouw tegen 'smans wil scheiden wilde. Zooals de verhuurder ons mededeelde ont ving de vrouw Vrijdag een telegram uit Ham burg, waarin haar man haar verzocht in Am sterdam samen te komen. Zij is toen met haar zoontje naar Amsterdam gegaan en 's avonds zijn zij met den laatsten trein in Haarlem teruggekomen. De verhuurder had zich ter ruste begeven, doch omstreeks half een kwam schreeuwende het zoontje aan de deur. Hij kleedde zich haastig aan en toen hij de deur geopend had, riep het jongetje: „Mam mie ligt daar en pappie ligt om den hoek." De man ging ijlings met het zoontje mee en vond de moeder op straat liggen -.bij volle kennis, luid schreeuwend. Om den hoek op de Garenkokerskade lag S„ die zich met een schot in het hoofd van kant had gemaakt. Politie en O. D. werden direct gewaarschuwd en zoo spoedig mogelijk waren eenige agenten en een brancard ter plaatse. Nog vernemen wij, dat het zoontje aan den verhuurder mededeelde, dat h(j beren en apen gezien heeft, waaruit valt op te maken, dat het echtpaar een bezoek aan Artis gebracht heeft. Blijkens mededeelingen vertoeft de S. momen teel in Indië. Familie van hem woont in Heem stede. (ONDERSTAANDE BERICHTEN REEDS GEPLAATST IN EEN DEEL ONZER VORIGE OPLAGE) GENèVE, 2 Juli. Zooals wij berichtten, is de Engelschman Butler gekozen tot opvolger van Albert Thomas, als directeur van het Intern. Ar beidsbureau. Naar de bladen melden, is Butler pas 49 jaar oud en heeft hij van 1919 af voort durend Albert Thomas getrouw in de leiding van het Internationaal Arbeidsbureau terzijde gestaan. Hij was aanvankelijk ambtenaar aan het Engelsche ministerie van buitenlandsche za ken, is daarna aan het ministerie van arbeid gekomen, en is adjunct-secretaris-generaal van de commissie geweest, die tijdens de Vredescon ferentie van Parijs het statuut voor de inter nationale arbeidsorganisatie heeft ontworpen. Hij is een man van groote kennis en toewijding voor de zaak der internationale arbeidsorgani satie, doch natuurlijk, zooals van Engelschen niet anders te verwachten is, heel wat nuch terder en minder welsprekend dan Thomas was. DUBLIN, 2 Juli (Reuter) Het Iersche ka binet heeft gisteravond den tekst goedgekeurd van de antwoord-nota op het memorandum van ministr Thomas, in verband met de land- annuiteiten. De Valera zou eenige wijzigingen hebben aangeboden ten aanzien van de samen stelling van het voorgestelde hof van arbitrage Indien arbitrage niet mogelijk is, dan is De Valera, naar men meent, voornemens econo mische plannen in te dienen, welke een revo- lutionnair karakter dragen, met het doel te pogen de Britsche rechten op Ierschen invoer krachteloos te maken. Deze plannen zouden echter tot meeningsverschillen in den Vrijstaat leiden, meent men, en kunnen niet aan den Landdag worden voorgelegd zonder mandaat van het land, d.w.z, er zouden dan wellicht in den loop van den zomer nieuwe verkiezingen plaats hebben. LONDEN, 2 Juli. (Reuter.) De Iersche nota is in den afgeloopen nacht aan de Engelsche regeering verzonden. De inhoud wordt streng geheim gehouden. Reuter verneemt echter, dat zij in een ver zoenenden toon is gesteld en den weg open laat voor verdere onderhandelingen. Ten aanzien van het voorstel der Engelsche regeering om de scheidsrechterlijke commissie alleen uit Engel schen te doen samenstellen, stelt De Valera voor om den Zuid-Afrikaanschen premier, generaal Herzog, als voorzitter van de scheids rechterlijke commissie te benoemen en als leden twee Engelschen en twee Ieren aan te wijzen. Verder wordt nog gemeld, dat Ierland besloten heeft om, in geval Engeland zijn toevlucht neemt tot een tarieven-strijd, krachtige tegen maatregelen te nemen. PARIJS, 2 Juli (V.D.) De Senaatscom missie voor Buitenlandsche Zaken heeft giste ren haar voorzitter opdracht gegeven zich in verbinding te stellen met de regeemg en haar er op te wijzen, dat het noodzakelijk is op de internationale conferenties er den nadruk op te leggen, dat de herbewapening van Duitsch land in strijd is met de bestaande verdragen en zoowel op de betalingscapaciteit als ook op de internationale veiligheid haar terugslag zou doen gevoelen. Onze correspondent schrijft ons d.d. 1 Juli: De „Fraternelles" die, zooals men weet, offi cieel werden ontvangen op het stadhuis te Antwerpen en des anderdaags, in dezelfde stad, door Vlaamschgezinde en communistische tegen- demonstranten werden bestookt met rotte eieren, hebben aan Burgemeester van Cauwelaert een booze brief gestuurd. Zij beginnen met den burgemeester der Scheldestad er van te beschuldigen, dat hij te kort is gekomen aan de „formeele eereverbinte nis", door hem aangegaan, dat geen enkel inci dent de „vaderlandsche" betooging zou ver storen. De „tegendemonstratie" brengen zij aldus in beeld: „Men heeft onze mannen uitgefloten, onze oud-soldaten mishandeld, op onze vlaggen gespuwd, en België en den koning beleedigd". „Iedereen weet nu", zoo luidt het verder aan het adres van den heer van Cauwelaert, „waar uw verbondenen en uw vrienden te vinden zijn". De paladijnen van België's eer eischen niets minder dan een „openbaar en schitterend her stel" van de voor hen minder prettige gebeur tenissen op Zondag j.l. „Indien over veertien dagen aan dezen eisch tot herstel geen voldoe ning zal gegeven zijn, zal iedereen van uw medeplichtigheid overtuigd wezen" aldus het .slot van deze brief aan den heer van Cauwelaert „en wij, van onzen kant, zullen weten, welke houding wij tegenover u moeten aannemen". Ziedaar wel eeneigenaardige manier, vanwege de „Fraternelles", om Antwerpens Burgemeester te bedanken voor zijn mooie speech, zijn gouden schuimwijn, en de bescher ming van zijn politiemacht. Arme heer van Cauwelaert, wien het nog immer niet duidelijk schijnt te zijn: dat men onmogelijk twee meesters dienen kan! BRUSSEL, 1 Juli (Tel.) De staking in de steenkoolmijnen der Borinage heeit zich op nieuw uitgebreid, zulks in verband met het feit, dat sommige mijnen slechts naar gelang van de behoefte arbeiders tewerk stellen. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 7000. Heden heerschte eenige opwinding, doordat stakers de werkwilligen lastig vielen. Kroonprins Leopold van België, die veel be lang stelt in het vraagstuk der natuurbescher ming en die voorzitter is van de Commissie van Beheer van het Pare Albert (het grootste na tuurreservaat in het Belgisch Congo gebied), heeft aan mr. P. G. van Tienhoven, voorzitter der Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland, tevens lid der genoemde Commissie van het Pare Albert, onlangs den wensch geuit enkele Nederlandsche natuur terreinen te bezichtigen. Z. K. H. heeft twee dagen in ons land door gebracht, vergezeld van den directeur van het Natuurhistorisch Museum te Brussel. Op 30 Juni werd een bezoek gebracht aan de vogel broedplaatsen bij Hoek van Holland, waar de Kroonprins onder den indruk kwam van de rijke vogelbevolking op dit beschermde gebied. Het bezoek geschiedde onder leiding van de heeren mr. P. G. van Tienhoven, dr. Jac. P. Thysse en J. Drijver. Den tweeden dag heeft de Kroonprins een bezoek gebracht aan eenige terreinen in Noord- Brabant, eigendom van de Vereenigng tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland. LONDEN, 2 Juli (N.T.A.) Het plan der regeering, om de 5% War Loan te convei- teeren is alhier zeer gunstig ontvangen. In een radiorede verklaarde Baldwin gisteren, dat het de taak van de regeering was al het mogelijke te doen, om haar uitga-en te ver minderen, ten einde zoodoende den belasting druk te doen afnemen. De conversie van de oorlogsleening van ruim 2 milliard pond sterling, welker obligaties zich in handen van 3 millioen personen bevinden, beteekent een stap in deze richting. Prins George verklaarde op een diner: „Het is een financieele operatie van groote beteeke- nis en, indien aan den oproep van de regeering aan het publiek om geen aflossing te verlan gen op bevredigende wijze gevolg wordt gege ven, kan deze maatregel zeer goed het begin beteekenen van 'n terugkeer tot betere tijden." De rede, die Chamberlain iri het Lagerhuis hield na de aankondiging van het conversie plan, werd luide toegejuicht en zelfs de leider der oppositiepartij, Lansbury, bracht zijn geluk- wenschen over. Er zijn 3 millioen houders van Obligaties War Loan en aan eiken houder zal door den Minister van Financiën een korte uiteenzetting worden gezonden omtrent het doel der con versie. De verkoop van spaarcertficaten is tijdelijk gestaakt. De nieuwe leening zal binnenkort worden verhandeld tegen öenzelfden koers van uitgifte van 16 sh. In plaats van een geleidelijk stijgende koers tot 24 sh., zooals bij de huidige leening, zal de nieuwe leening over 11 jaar 23 sh. waard zn. Alle houders, die nog deze maand tot de conversie toetreden, ontvangen een specialen bonus van 1%. Men bericht uit Stockholm aan het „Vad.": Het Nederlandsch-Belgische voorstel, dat bij de bespreking tusschen de ministers van Bin- nenlandsche Zaken van de Staten der Oslo- groep te Genève door de vertegenwoordigers der Scandinavische landen afgewezen werd, maakt thans, naar wij uit Oslo vernemen, op de desbetreffende afdeelingen van het depar tement van Handel en Financiën en in de crisiscommissie, onderwerp van ernstige be spreking uit. De heer dr. E. A. M. Droog, wethouder te Heemstede, heeft Zaterdag onder buitengewoon groote belangstelling van alle kringen der be volking zijn zilveren jubileum gevierd als lid van den gemeenteraad van Heemstede. Vele telegrammen, brieven, bloemstukken en ge schenken getuigen van de sympathie, die de heer Droog geniet en van de waardeering, die zijn werk Voor de gemeente allerwege onder vindt. Des middags werd een druk bezochte re ceptie gehouden, waarop de burgemeester namens het college van B. en W., de heer Audretz namens de raadsleden, de gemeente secretaris namens het gemeente-personeel en nog enkele anderen het woord voerden. Er kwamen zeer vele belangstellenden den heer Droog complimenteeren. Onder groote belangstelling is Vrijdagavond laat, de lange zomeravond dwong tot een ver gevorderd uur, de nieuwe wegenverlichting in gebruik genomen op het wegvak Beek-Lutte- rade met de nieuwe Philips natriumlampen, en waaromtrent reeds berichten in ons blad ver schenen ziin. Een uitgelezen gezelschap had zich in het raadhuis der gemeente Geleen verzameld: De Commissaris der Koningin in de provincie Lim burg en Noord-Barbant, oud-minister Koning en mr. dr. Schönfeld als vertegenwoordi gers van den Minister van Waterstaat, hoofd ingenieur van Hamel als vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, meerdere hoog leeraren uit Delft, burgemeester en wethou ders van de gemeenten: Beek, Maastricht, Ge leen, Heerlen, Sittard en Venlo, de voorzitter van de K.N.A.C., van de B.B.N. en van de V. V.V., verder autoriteiten op het gebied van het electriciteit en wegenaanleg, economie en tech niek, van verkeersaangelegenheden, politie en justitie en een aantal afdeelingschefs van de Philips Fabrieken en de Stroomverkoop Maat schappij, vele persvertegenwoordigers uit land en gewest, tezamen een 125 personen. Om half elf opende burgemeester D a m e n de bijeenkomst met een welkomstrede, waarin hij vooral den economischen kant van de nieu we vinding bekeek. Spr. voorzag zelfs, dat de wegenbelasting-betaler zou gaan vragen, eenige opcenten te mogen betalen teneinde nieuwe wegverlichting overal toegepast te krijgen. Om half twaalf werd in auto's naar het proef- vak gereden, waar bleek dat van het nieuwe licht niet te veel was gezegd. Als wegverlich ting voldeed het prachtig en de auto's konden met gedoofde koplichten er sneller bij vooruit komen dan met brandende koplichten bij een gewone, zelfs zeer goede electrische draadver lichting. Hierna werd doorgereden naar Beek. Te Beek was een deel van het dorp voorzien van gevelverlichting. De belangstelling was bui tengewoon groot. In het Parkhotel ontving bur gemeester Janssen de gasten met een wel komstrede. Het „Wilhelmus" en het „Limburg- sche Volkslied" werden gezongen. De meeste afbetalingszaken eischen in haar huurkoopcontracten voor dé nakoming van de verplichtingen van hun afnemers een loon cessie. Het doel van deze cessie is om zonder tusschenkomst van den rechter inhouding op de verdiensten van den arbeider te kunnen vorderen. Uit het beteekenen van een dergelijke cessie- acte aan den werkgever van den huurkooper vloeit dadelijk de vraag voort, wie aansprakelijk is voor de gevolgen daarvan, indien bijv. de levering, waarvoor de cessie beteekend is, door den huurkooper niet ten volle wordt erkend. Deze gevolgen kunnen zeer ernstig zijn, omdat vele groote ondernemingen zonder pardon den arfbeider ontslaan, zoodra van hem een cessie wordt beteekend. In verband hiermede heeft de arbeider J. te Leiden, waar door een commissie in samen werking met het Protestantsch Bureau voor Sociale adviezen een krachtige actie tegen mis standen in het huurkoopstelsel is ontwikkeld, den kantonrechter te Delft verzocht kosteloos tegen een aldaar gevestigde vennootschap te mogen procedeeren. In zijn desbetreffend request poneerde de arbeider, dat hij van die vennootschap een radiotoestel in huurkoop be trok en dat zij een door hem te goeder trouw afgegeven looncessie onrechtmatig liet betee kenen. Op grond dat hij tengevolge van die beteekening aa nzijn werkgever door dezen werd ontslagen en broodeloos kwam, vraagt hij een schadeloosstelling van den leverancier van het toestel. De kantonrechter heeft het gevraagde verlof bereids ter openbare civiele terechtzitting van 29 Juni verleend. De dagvaarding, wdarvoor zoowel aan de zijde van tal van werkgevers als aan die van de woekerbestrijding veel belang stelling bestaat, zal eerstdaags worden uitge bracht. Als gemachtigde voor den arbeider J. treden ten deze op de heeren J. F. de Ren, voorzitter van de Vereeniging Protestantsch Bureau voor Sociale Adviezen te Leiden, en Th. J. van der Heijden, secretaris van de commissie tot be strijding van de misstanden in het volkscrediet- wezen te Leiden. Nadat Zaterdagmiddag te Egmond aan Zee het zweefvliegkamp van de Koninklijke Neder landsche Vereeniging voor Luchtvaart officieel was geopend zou de instructeur van het kamp, de heer W e n d 1 i n g, leeraar in het zweef vliegen te Stuttgart een demonstratie geven. Rondom de startplaats op twee duintopjjen had zich veel publiek verzameld. Nadat de heer Wendling vlot gestart was en ba een sierlijke bocht noordwaarts zweefde, wilde hij keeren. Dit lukte hem goed, maar toen hij landwaarts wilde zweven botste zijn toestel tegen het duin. De neus drong 'n halven meter in het zand. De linkervleugel brak doormidden, terwijl de rechtervleugel zwaar beschadigd was. De heer W. bleef ongedeerd. Naar wij vernemen is het ongeval toe te schrijven aan de onbekendheid van den aviateur met het terrein. Tegen de duinhelling namelijk, waar hij "n opwaartschen wind dacht te vinden, kwam hfj juist in een windloos terrein, waar door het zweeftoestel zakte met het bekende gevolg. Was hij er in geslaagd over het duin heen te komen, dan zou hij zeker tusschen het talrijke publiek zijn terechtgekomen. De heer Hieronder volgen de indexcijfers van de werkloosheid, zooals deze berekend zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers, weergevende het percentage werkloos- beidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen, zijn in hoofdzaak berekend uit opgaven van gesubsidieerde werkloozen- kassen. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in April 1932 bijna 570.000, w.o. 558.000 leden van werkloozenkas- sen; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 142.700, w.o. 141.500 leden van werkloozen- kassen. Beroepsgroepen Indexcijfers der werkloosheid April '32 April '31 Maart '32 Diamantindustrie 90,4 80,1 88,7. Drukkersbedrijven enz. 11,4 4.2 10,0 Bouwbedrijven enz. 29,4 8,7 36,4 Houtbewerking enz. 29,8 14,5 32,8 Kleedingindustrie 7,9 4,7 9.2 Lederindustrie 8,1 5,9 6,4 Steenkolenmijnen 4,- 0,2 7,2 Metaalindustrie, Scheepsbouw 34,5 19,5 34,8 Textielnijverheid 19,- 1) 11,6 20,11) Voedings- en genotm.-bedrijven 13,1 9,9 12,9 w.o. tabak- en sig.indus. 2C,- 15,9 19,3 Landbouwbed., veend. 15,- 10,3 30,2 Visschery 7,2 21,- 18,5 Handelsreizigers 1,3 0,7 1,1 Verkeerswezen 2) 18,7 13,4 19,5 Handels- en kantoorbed. 7,7 3,8 7,- Toonkunstenaars 25,6 27,9 25,7 Overige groepen 20,6 10,4 21,5 Totaal 21,3 11,7 24,4 3) (Totaal excl. Diamantindustrie) (20,6) (10,8) (23,7) (Totaal Industrie) (24,6) (12,4) (26,5) 2) Excl. Havenarbeidersreserve. 3) Incl. aardewerkindustrie. Uit Heerlen bericht men ons: De zeereerw. heer A. J. M. H. v. d. Venne, directeur van het l£lein Seminarie te Rolduc, is door Z. H. den Paus benoemd tot Geheim Ka merheer. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond, heeft zich Vrijdagmiddag in gezelschap van mgr. dr. H. A. Poels en deken P. P. J. Nicolaye van Heerlen naar Rolduc be geven, om in tegenwoordigheid van alle leera ren en studenten directeur v. d. Venne persoon lijk mededeeling te doen van deze hooge onder scheiding. BUITENZORG, 2 Juli (Aneta). Een officieel telegram uit Koepang meldt, dat in de kampong Losina, ten zuiden van Beloe, zware overstroo mingen hebben plaats gevonden. Negentig hui zen, vele cocospalmen, de tweede maisoogst en vee zijn hierbij verloren gegaan. Totnutoe wer den geen persoonlijke ongelukken gerappor teerd. De autoriteiten van het Binnenlandsch Bestuur, die zich naar de plaats des onheils be gaven tot vaststelling van de schade toege bracht door de onlangs plaats gevonden eruptie ten oosten van Hokeng, melden, dat de lava stroom heeft opgehouden. Zaterdagochtend omstreeks vijf uur reed een vrachtauto op den weg van Princenhage naar Rijsbergen met groote snelheid tegen een boom. Het voertuig werd grootendeels vernield. De chauffeur, een zekere Pat uit Rotterdam en een tweede inzittende, de heer Klijn uit Rot terdam, werden beiden ernstig gewond. Zij zijn in zorgwekkenden toestand naar het Ignatius- ziekenhuis te Breda overgebracht. Vermoedelijk is het ongeluk het gevolg van het in slaap vallen van den chauffeur. Omtrent het ernstige auto-ongeval dat Zater dagmorgen op den weg van Princenhage naar Rijsbergen plaats vond, vernemen wij nader, dat de heer Wat, een van de twee personen, die ernstig werden verwond, Zaterdagmorgen te elf uur aan de bekomen verwondingen in het Ignatiusziekenhuis te Breda is overleden. De heer Wat was gehuwd en 45 jaar oud, en woonde te Rotterdam. Zaterdagavond heeft een felle brand gewoed in een meubelfabriek, gevestigd in een oude opslagplaats van een verdieping, die aan het Zwaanshals te Rotterdam is gelegen. De brand ontstond, toen de eigenaars van de fabriek, de gebr. Hagoor, bezig waren, het dak, dat bouw vallig was, met mastiek te repareeren. Zij ge bruikten hierbij een brandende petroleum kachel. Waarschijnlijk door het omvallen van die kachel is de brand ontstaan. In de fabriek bevond zich een groote vporraad houten radio- kasten en onbewerkt hout. In een minimum van tijd stond de geheele fabriek in lichter laaie, zoodat de Gebr. Hagoor moesten vluch ten. De brandweer, die met groot materieel werkte, bestreed het vuur met negen stralen. Na een uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. De fabriek was volkomen vernield. De schade, die door het vele verloren gegane hout aanzienlijk is, wordt door verzekering ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6