De hortende Lausanne expres Worsteling om vier milliard Represaille tegen Ierland Om de Fransche begrooting Het nieuws van heden Trein met vierkante wielen GROOTE STAKING IN DE BORINAGE Onder leiding der Socialisten Severing spreekt Laatste woord der Franschen Proclamatie van Herriot GEEN TEGEN- PLAN NAZI-COLONNE STOORT ZONDAGSMIS Het „IJzeren Front" betoogt DE BAROMETER Duitschers onwillige passagiers OORLOG IN BOMBAY Tien doot?en, honderd gewonden Het Weer, Twee doodvonnissen in Duitschland Was Thomas te haastig? Eindstrijd te Lausanne De spons over de lei AMERIK AANSCH Marcheert in uniform de kerk binnen DINSDAG 5 JULI 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18117 ADVERTENTIEPRIJZEN: rer lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Lof en critiek voor Von Papen BEZOEK VAN MGR. ZAVORAL AAN T KASTEEL v. AEMSTEL Monseigneur bezichtigt met belangstelling de persen Dat verandert de zaak Toenadering Labour-amendement DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De conferentie van Lausanne, die door Ramsay MacDonald op stoom is ge bracht, om met de grootst mogelijke vaart het stootblok der oyramidale herstel betalingen te versplinteren en daardoor de lange en moeizame route naar een econo misch herstel van de wereld vrij te maken, beweegt zich hortend en stootend voort als een trein op vierkante wielen. Het interna tionale gezelschap van diplomaten en staatslieden wordt langzaam geradbraakt en velen zullen een zucht van verlichting slaken, wanneer zij eindelijk zullen mogen uitstappen. Het uitzicht op de economisch verwoeste gebieden is zoo naargeestig en de atmosfeer is ondragelijk bedompt van het eindelooze praten. Maar het eerste station netje, dat „definitieve regeling van de her stel- en oorlogsschulden" heet, moet bereikt worden. De machinist Ramsay MacDonald wil het. Hij kan de reizigers niet op de lijn laten uitstappen, want daarvan zouden de grootste ongelukken kunnen komen. Met vastberadenheid zet hij door. Zonder hem zou de conferentie-expres al lang zijn blij ven steken. Aanvankelijk waren de Fran- schen te zwaar met eisehen en voorwaar den bepakt om er een flinken gang in te kunnen zetten, maar thans hebben de Duitschers zich zoo breed en dik gemaakt dat zij den voortgang belemmeren. Naar mate Herriot de onderhandelbaarste stuk ken van zijn politieke bagage uit het raampje gooide, namen de Duitschers de vrijgekomen ruimte op onbescheiden wijze in. Zij leggen hun plompe diplomaten- schoenen op de banken, zoodat de anderen moeilijk zitten kunnen, en trekken een brutaal gezicht van „wat-doe-je-me", sterk in het bewustzijn van niets te verliezen en alles te winnen te hebben. Zij miskennen daarmee de werkelijkheid, want zij kunnen meer verliezen dan zij op het oogenblik schijnen te beseffen. Sinds het deskundigenrapport-van. Bazei verklaard heeft, dat Duitschland niet in staat is aan zijn politieke verplich tingen, geregeld in het Young-plan, te vol doen, heeft Frankrijk mede onder aan drang van Engeland steeds meer Van Zijn eisehen laten vallen. Herriot is zoover ge komen, dat hij tenslotte met een eind- betaling van 4.2 milliard als bijdrage van Duitschland in een gemeenschappelijk fonds tot herstel van Europa wil genoegen nemen. Deze eindbetaling zou eerst behoe ven te geschieden, wanneer de Duitsche betalingscapaciteit zich weer dusdanig heeft versterkt, dat zij dezen post zou kun nen dragen. Bovendien zou het voor Duitschland hatelijk karakter van „scha deloosstelling" aan deze eindbetaling ge heel worden ontnomen, zoodat het stand punt, hetwelk Duitschland alleen de schuld aan den oorlog toedicht, practisch zou worden verlaten. Gezien de oorspronkelijke eisehen van Frankrijk, kan men Herriot moeilijk nog met eenig recht gebrek aan inschikkelijkheid verwijten. Maar de Duit- Onze correspondent schrijft ons d.d. 3 Juli: Morgen zal in het Waalsche kolengebied der Borinage in België de staking van de mijnar beiders algemeen zijn. Gistermorgen hadden reeds 10.000 arbeiders het werk neergelegd. Er werd een vergadering gehouden, om tot een overeenkomst te geraken, doch zonder resul taat. De staking bij de mijnen te Cuesmes en Flénu zou reeds in het begin van de vorige week een einde hebben genomen, indien de directie niet had laten hooren, dat zij de ar beiders énkel naar gelang de nood het ver- eischte, opnieuw zou hebben aangenomen. Op de hierboven bedoelde bijeenkomst verklaarden de arbeiders zich bereid. Maandag het werk te vervatten, maar dan „en bloc." De afge vaardigden van de patroons waren het hier mede niet eens: voor een vijfhonderdtal arbei ders zou de mijn gesloten blijven. Hierop deden de arbeiders het voorstel, in de eerste plaats de vreemdelingen, de jonggezellen en de ge pensioneerden, die nog op het werk werden toegelaten, naar huis te zenden. Het voorstel werd afgewezen. De socialistische elementen, die ernstig met de actie der communisten hadden af te reke nen, hebben thans weer de leiding van de stakingsbeweging in handen. De gemoederen zijn zeer opgewonden, en op sommige plaatsen, zooals te Frameries. hebben zich al incidenten voorgedaan. Te Jemappes werden de mannen, die zich naar het werk wilden begeven, door de stakers verplicht, rechtsomkeert te maken. Drie A vierhonderd vrouwen trokken door de straten van Cuesmes en Flénu. achter een roo- de en een zwarte vlag. Grootere optochten, waaraan ook de mannen deelnamen, werden gehouden te Frameries en te Jemappes. Tot nog toe is de politie niet opgetreden tegen de manifestanten. Zij heeft echter, evenals de rijkswacht, voorzorgsmaatregelen genomen, voor het geval dat het tot botsingen zou ko men. schers, die volgens hun begrooting vooi 1932 sinds 1924 een gezamenlijk bedrag van 11% milliard aan herstelschulden beweren te hebben betaald, vinden een eindbetaling van 4.2 milliard nog te hoog. De gerecht vaardigdheid van een dergelijke eindbeta ling argumenteeren de Franschen met de uitspraak van het rapport van Bazel, dat wel-is-waar de onmogelijkheid tot betaling voor Duitschland op dit oogenblik consta teerde, maar uitdrukkelijk de mogelijkheid van betalingen openliet in een betere economische toekomst. Heel zuiver is dit argument niet, want de opname in het rapport van deze mogelijkheid werd door de Fransche politici vrijwel afgedwongen De Duitschers achten een betere economi sche toekomst eenvoudig onmogelijk, zoo lang zij niet van alle politieke betalingen ook in het verschiet zijn ontheven. Indien zij dit echter werkelijk meenen, behoeven zij zich over die eindbetaling niet zoo druk te maken, want dan zou zij immers nimmer behoeven te worden gedaan. Het ware wenschelijker, indien zij, die zelf voort durend dreigen met den onwil van het Duitsche binnenland, wat meer begrip toonden voor de moeilijkheden in Frank rijk, welke Herriot zich door zijn toeschie telijkheid op den hals heeft gehaald. De Duitsche delegatie heeft tot nu toe elk compromis van de hand gewezen, naar zij zegt, uit angst voor den boeman Hitier en zij schijnt er zich geen rekenschap van te geven, dat, indien Herriot in Frankrijk zou komen te vallen, het met Frankrijks toegevendheid wel eens zou kunnen zijn gedaan. Daarenboven dringt hun onver zettelijke houding Engeland en Frankrijk steeds dichter naar elkaar toe, zoodat zij in plaats van Frankrijk zichzelf dreigen te isoleeren. Duitschland heeft nog heel wat te verliezen. Moge het dit inzien, vóór het te laat is. Dat er aan dit inzicht nog heel wat ontbreekt, blijkt o.a. uit de allerminst overtuigend gedementeerde mededee- ling van de „Frankforter Zeitung", volgens dewelke in Duitsche regeeringskringen een vermindering van de particuliere schulden wordt overwogen. Ook al zou deze vermin dering alleen in een verlaging van de rente bestaan, zou Duitschland zich schuldig maken aan een immoreele daad, waardoor t zich op één lijn zou stellen met den eersten den slechtsten Z.-Amerikaanschen staat. Met recht en reden heeft Duitsch land zich altijd verzet tegen het eenzijdig opgedrongen verdrag van Versailles en de daaruit voortvloeiende verplichtingen, maar met evenveel recht en reden moeten de particuliere buitenlandsche crediteuren zich verzetten tegen een eventueele een zijdig door de Duitsche regeering veror dende renteverlaging der particuliere schulden. De hoogte der rente van de aan Duitsche particuliere bedrijven verstrekte leeningen wordt volkomen gemotiveerd door het groote risico, dat de geldschieters op zich namen. Het zou wel heel ondank baar zijn, indien Duitschland degenen, die hun geld waagden om de Duitsche parti culiere bedrijven onder de moeilijkste omstandigheden op gang te houden, thans zonder overleg zou willen dupeeren. Het zou zich daardoor van het zoo noodzakelijke vertrouwen van het buitenland geheel en al berooven. Wij kunnen weinig sympathie voelen voor de houding der Duitschers te Lausanne op het oogenblik, ook al moeten wij erkennen, dat het voor het herstel van het economisch vertrouwen in Duitschland beter ware, indien ook van de beraamde eindbetaling geheel zou worden afgezien Zij treden thans op als eischers, terwijl zij zich als vragers zouden moeten gedragen, en zinspelen op het Hitler-gevaar op een wijze, welke den schijn wekt alsof zij ziels gelukkig zijn een dergelijken vogelverschrik ker te kunnen hanteeren om hun tegen standers te intimideeren. Maar intimidatie is het slechts denkbare middel bij bespre kingen, welke op goeden wil en onderling overleg moeten berusten om tot een drage lijk resultaat te komen. Zooals zich de toestand thans laat aan zien, zal I t nog wel ettelijke dagen duren voordat de Lausanne-express de eerste hal te bereikt. Woensdag a.s. op z'n vroegst keert Herriot uit Parijs terug. Vóór dien tijd is dus geen definitief besluit mogelijk BOMBAY, 4 Juli. (V. D.) De gevechten t.us. ïchen Hindoes en Mohammedanen eischten Zondag tien dooden en meer dan honderd ge. wonden Zij namen zoo'n ernstigen omvang aan, dat opnieuw de staat van beleg moest worden afgekondigd. De Engelsche troepen waren ge- noodzaakt in te grijpen en hebben alle strate- ische punten bezet. Volgens berichten uit Engelsche bron worden de onlusten veroorzaakt door een organisatie, die over veel geldmiddelen beschikt en waar. toe belangrijke personen behooren. De Hindoes en Mohammedanen zijn beiden in de afgezette districten binnengedrongen, hebben vele huizen in brand gestoken en honderden iwnkels geplun derd. Een Hindoe-tempel werd door de Mo. hammedanen bestormd, verwoest en in brand gestoken. Een Engelsch politie.officier is door de Mohammedanen doodgeschoten B Verwachting: Zwakke tot matige win- M m den nit Zuidelijke richtingen, licht tot H zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog p jl weer, behoudens kans op onweer. Warm. p p Hoogste barometerstand 767.0 teWisby. gj p Laagste barometerstand 750.7 te Vest- p p manoer. g Zon op 4.47, onder 9.21. Eerste Kwar- g g tier Maandag 4.27 v.m. Licht op 9.51. g 1 BERLIJN, 4 Juli (V.D.). Te Nienburg aan de Wezer heeft de Socialistische Pruisische mi nister van Binnenlandsche Zaken, Severing, op een meeting der sociaal-demoóratische partij het woord gevoerd, waarbij hij o.m. zeide, da' in den tegenwoordigen tijd het niet om de veiligheid van den enkeling gaat, doch om de veiligheid van allen. Het aftreden van de regee- ring-Bruening heeft Duitschlands aanzien in het buitenland geen goed gedaan, heeft den onderlingen strijd van het volk vergroot en het gevaar van een burgeroorlog naar voren geroepen. Met de opheffing van het uniformverbod heeft de regeering-Von Papen een wensch van de nationaal-socialisten vervuld. De nationaal- socialistische arbeiderspartij heeft overigens tot nu toe geen politieke resultaten geboekt. Wan neer het nationaal-socialisme met de daad be wijst, dat het tot vruchtbaren arbeid in staat is, zou de sociaal-democratische partij dit niet ontkennen. Men kan 13 millioen kiezers niet verwaarloozen en inzake de werkzaamheden in het land ter zijde stellen. Severing verklaarde tenslotte, dat hij niet van zijn post afstand zal doen totdat een opvolger op wettige wijze zal zijn benoemd. Den momenteel regeerenden mannen kon men niet ontzeggen, dat zij goede vaderlanders zijn en dat zij gelooven aan het resultaat van hun arbeid, doch zij moeten hun patriotisme niet alleen met woorden, doch ook daadwerke lijk bewijzen. De regeering-Von Papen is een kabinet van uiterst rechtschen, daarom op de genade van de N.S.D.A.P. aangewezen. Van dit kabinet kan geen zegen uitgaan, het neemt van de armsten der armen het laatste, dat zij bezitten. HAMBURG, 4 Juli. CV.D.) Maandagmiddag heeft het Gerechtshof inzake het proces wegens roofmoord op den koopman Nitze het volgende oordeel uitgesproken: De verdachten Gerhardt en Gemer- zijn we gens moord, gezamenlijk gepleegd, gevolgd door roof, ter dood veroordeeld. Voorts werden zij veroordeeld tot levenslang verlies van burger rechten. Gerhardt en Gerner hadden op 12 Augustus van het vorige jaar den koopman Nitze in zijn kantoor overvallen. Zij hadden hem den sche del ingeslagen en daarop een geldkistje gesto len. Voor den rechter hadden beiden verklaard werkloos te zijn geweest, terwijl zij wegens groote schuld direct geld noodig hadden gehad pi JL.X* LONDEN, 4 Juli (Reuter). In het Lagerhuis heeft de minister voor de dominions, Thomas, verklaard, dat het antwoord van De Valera geen enkelen twijfel overliet omtrent zijn wei gering om een gemengde rechtbank te aanvaar den in het Engelsch-Iersch geschil, uitsluitend bestaande uit vertegenwoordigers van het Brit- sche rijk en dat hij er over het algemeen naar streeft het Engelsch-Iersch verdrag af te schaffen. Thomas voegde eraan toe, dat voor de Brit- sche regeering geen andere keus bestond dan de reeds bekende financieele motie in te dienen. Later wordt gemeld, dat Thomas in het stampvolle Lagerhuis een voorloopige motie heeft ingediend, waarbij de regeering gemach tigd wordt op den invoer uit den Ierschen Vrij staat douane-rechten te heffen tot een maxi mum van 100 procent. Thomas verklaarde, dat de omstandigheden die deze motie hebben uit gelokt algemeen zullen worden betreurd. Boven dien, zoo voegde de minister eraan toe, is de tijd van heden een tijd des vredes en niet een van conflicten, terwijl de eenige hoop van het oogenblik is de volken tot elkaar te brengen en niets te doen wat de breuken kan verwijden. Thomas verklaarde verder, dat de bovenge noemde rechten zullen ophouden te bestaan, zoodra het verschuldigde bedrag is ontvangen. Tijdens het debat verklaarde argevaardigde Greenwood van de Labourpartij, dat de Iersche Vrijstaat voornemens was de jaarlijksche grondlasten te storten in een apart fonds, in Vaste jaarlijksche betalingen als oplossing? Volgens een Havas-bericht uit Parijs hebben de Fransche gedelegeerden ter Herstelconferen tie de Engelsche delegatie een bezoek gebracht en verklaard, dat de Fransche delegatie zich ge bonden acht aan het principieele voorstel, dat tusschen de schuldeischers op 2 Juli is overeen gekomen. Tegenover Fransche persvertegenwoordigers moet de Fransche minister van financiën Ger main Martin verklaard hebben, dat hij het cijfer van 4 milliard rijksmark als zijn laatste woord beschouwt. Toch schijnt men in het kamp der geallieer den te pogen dit cijfer door een verdeeling te maskeeren. Iets beslissends is echter niet te verwachten voor het einde der bespreking tusschen Herriot en MacDonald, die Dinsdagochtend plaats heeft. Tot grondslag van die besprekingen dienen de Maandagochtend door de Duitschers nog eens schriftelijk bij MacDonald ingediende bezwaren en opmerkingen. MacDonald heeft verklaard. Donderdagavond onvoorwaardelijk te moeten vertrekken, om Vrijdagmiddag in Londen te zijn. Herriot is. nadat het debat in de Fransche Kamer ver daagd is, Dinsdagmorgen weer in Lausanne te verwachten. Volgens Wolff verluidt te Lausanne, dat wel iswaar de wensch bestaat aan het cijfer van 4 milliard vast te houden, doch dat er toch onder de schuldeischers begrip bestaat voor het Duitsche standpunt. Zoo zou de mogelijkheid onder het oog worden gezien, bij een verlaging van de eindsom vaste jaarlijksche betalingen vast te stellen. De Duitschers hebben geen bepaald tegen voorstel gedaan, maar op de vraag wat Duitsch land dragen kan, is geantwoord, dat te praten viel over een bedrag van 2 milliard. De kwestie der betaling werd in verschillende berekeningen, over 10, 20, en 30 jaar, voorgelegd. Een vaste betaling dezer annuïteiten schijnt als compensatie gesteld te worden tegenover een verlaging der som. Van Engelsche zijde bestaat er bedenking tegen dit plan, daar een vaste be taling onder de huidige omstandigheden niet in alle gevallen kan worden vastgesteld. Wat betreft de schuld aan den oorlog, d.i. art. 231 van het Verdrag van Versailles, is In het verloop der besprekingen van Duitsche zijde een aanwijzing gedaan. Men denkt zich de re geling ongeveer zoo, dat, in geval er een af doende regeling tot stand komt, deel VTII van het Verdrag van Versailles door deze regeling volledig vervangen wordt. Eindmoeilijkheid In vooraanstaande Engelsche kringen is men van meening, dat de door Duitschland geëischte volledige schrapping van hoofdstuk VIII van het Verdrag van Versaille (Herstelbetalingen en de schuld aan den oorlog) wel te bereiken is, verder dat inzake h"t verband tusschen de intergeallieerde schulden en het herstelvraag- stuk rekening met het Duitsche standpunt kan worden gehouden en dat ook een tegemoet koming inzake de definitieve voorwaarden voor de emissie van obligaties en de financieele deel neming van Duitschland aan den wederopbouw mogelijk is. Echter stuit de definitieve vaststelling van het bedra, van deze financieele deelneming van Duitschland op groote mpeilijkheden, daar de Fransche regeering aan het tot dusver ge noemde maximum van vier milliard vasthoudt en het naa. Engelsche opvatting buitengewoon moeilijk is de Fransche regeering van dit maxi mum-bedrag af te brengen. Men vreest in En gelsche kringen, dat een verdere vermindering van deze som nieuwe buitengewoon ernstige moeilijkheden voor het Kabinet-Herriot zal op leveren. Slechts aan het energiek optreden van den Engelschen minister-president MacDonald is het te dankei), dat de oorspronkelijke each van Frankrijk van 25 milliard tot vier milliard is verminderd. De verdere bemiddeling va.i MacDonald in deze kwestie stuit op groote moeilijkheden. In Duitsche kringen is men van meening, dat deze uiteenzetting een tactische manoeuvre is om druk op de Duitsche regeering uit te oefe nen. De eindstrijd om de definitieve regelingen van het herstelvraagstuk is hiermede begonnen. afwachting van een regeling van het geschil door arbitrage. Thomas antwoordde, dat hij hier slechts sedert een half uur kennis van had. „Ik had dit eerder willen weten, dan was mijn taak een voudiger geweest. Thans is enkel de kwestie van de rechtbank in het spel, doch wij staan er op, dat deze geheel Britsch is," zeide de minister. De Labour-oppositie diende daarop 'n amen dement in, volgens hetwelk rechten op den in voer uit Ierland zullen worden geheven, nadat er een arbitrale uitspraak is gedaan, dat de Iersche Vrijstaat zijn financieele verplichtingen niet heeft nagekomen. PARIJS, 4 Juli. (Reuter). De financieele commissie van de Kamer heeft Maandagmiddag Herriot gehoord, die verzocht het financieele wetsontwerp, dat door de commissie in essen- tieeledeelen is geamendeerd, in den oorspron- kelijken vorm ten tweede male te behandelen. De publieke behandeling in de Kamer van dit wetsontwerp zal Woensdag of Donderdag plaats hebben. Alvorens naar Lausanne terug te keeren heeft de minister-president de volgende proclamatie gericht tot het Fransche volk: „Ik keer naar Lausanne terug ten einde daar naar beste kunnen in het belang van Frankrijk en van den vrede de moeilijke onderhandelingen ten einde te voeren. Ik zou er de voorkeur aan hebben gegeven na de belangrijke gebeurtenis sen der beide laatste dagen niet naar daar te rug te keeren. Doch ik laat mij niet op een dwaalspoor brengen en ik bewaar de kalmte welke ik noodig heb. Onze regeering is zich van haar plicht be wust en ziet zich tegenover een ondankbare taak geplaatst te midden van ernstige econo mische moeilijkheden en juist om deze econo mische moeilijkheden te overwinnen, moet zij het evenwicht op de loopende begrooting her stellen en de behoeften van de staatskas dek ken. Ik heb mij er in den loop van de vorige week rekenschap van gegeven dat dit werk geen uit stel duldt. De oogen op dit doel gericht, zal ik mü niet laten intimideeren, al weet ik ook dat ik onaangename maatregelen voorstel Het zou beter zijn geweest deze uit te stellen. De plicht eischt evenwel dat zij onverwijld worden ten uitvoer gelegd. Ik heb vertrouwen in het parlement en in de natie." Eindstrijd om de vier milliard te Lausanne. Indringen van Nazi's in een kerk tijdens Zon. dagsmis. Severing over regeering-von Papen. 135 dooden op Onafhankelijkheidsdag in de V. S. Avonturen van de teruggevonden Australië, vliegers. Engelands represaille tegen Ierland voorbarig? Geen Engelsch tegenplan op Hoover.voorstel. Proclamatie van Herriot over de Fransche be- grooting. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake garantieregeling kippenhou- derij. t,Em. Kardinaal W. van Rossum zal Mgr. Joosten tot bisschop wijden. Moelijkheden in de directie van de Indische entoonstelling te Den Haag. \ctie tegen de Wet op de Winkelsluiting. O Alleen Engelsche opmerkingen bij Hoover-voorstel LONDEN. 4 Juli (Reuter) verneemt, dat Gr. Brittannië besloten heeft aan de ontwapenings- coferentie geen plan voor te leggen, dat ge- geplaatst kan worden tegenover dat van presi dent Hoover, doch alleen enkele voorstellen te doen, in overeenstemming met en op grondslag van de voorstellen van Hoover, in den vorm van opmerkingen, welke het Hoovervoorstel hier en daar completeeren en wijzigen. De toestand in Genève, die in de laatste dagen helderder was geworden, is weer in dichte nevelen gehuld door een interview van den Italiaansehen minister Grandi met den correspondent van de ..Petit Parisien" Dit interview is bedoeld voor heel de wereldpers. Grandi stelt den eisch, om alle herstelbetalin gen en oorlogsschulden te schrappen. Dus herhaalt het oorspronkelijke Engelsche voor stel. Men is in de conferentiestad stom van verbazing. De sensatie is enorm. Blijkens een bericht in de „Kölnische Volks- .eitung" zijn Zondagmorgen te Recklinghausen om half negen voor de Proostdijkerk 80 geüni formeerde S.A.-mannen met Kakenkruisvlaggen verschenen, die, op het oogenblik, dat de H. Mis begon de kerk in marschcolonne binnenmar cheerden? Het verschijnen dezer nationaal socialistische partijsoldaten die van de vervulling van hun Zondagsplicht op zoo ongehoorde manier een betooging wilden maken, verwekte begrijpelij kerwijze groote stoornis. De aanwezige geloovigen raakten in tamelijke opwinding, die eerst bedaarde, toen de oudste der aanwezige geestelijken vanaf de preekstoel protesteerde tegen deze politieke verstoring van den kerkelijken dienst De Nazi-afdeeling stoor de zich nergens aan en bleef demonstratief in de kerk. Een door de Hitler-soldaten meegebracht stenograaf maakte verslag van de woorden van den priester waaruit blijkt dat er opzet in het spel is om de geestelijkheid, die krachtens bis schoppelijk voorschrift tegen geüniformeerde Nazi's in de kerk moet optreden, in moeilijkhe den te brengen. Onafhankelijkheidsdag eischt 135 dooden NEW YORK, 4 Juli (V.D.) Independance Day heeft 135 personen het leven gekost. Bij auto- en bootongelukken, zoomede bij het af steken van vuurwerk en prijsschieten kwamen hiervan 125 personen om het leven, terwijl in de bergen van Kentucky eenige veeten werden uitgevochten, waarbij tien personen werden gedood en acht gewond. Zonder incidenten BERLIJN, 4 Juli (WB). Maandagmiddag heeft het „IJzeren Front" in de Lustgarten een demonstratie gehouden. In gesloten colonnes rukten de Reichsbanner-afdeelingen, de arbei ders-sportbonden en de sociaal-democratische vakverbonden op met hun banieren en standaar den. Rijksdag-afgevaardigde Kuenstler hield een rede, waarin hij zeide: „Laat af van den broe der-strijd, en in korten tijd zal het schuimbeeld Hitier verdwijnen". Vervolgensnam de hoofdredacteur van de „Vorwarts" Stampfer het woord. Hij protes teerde tegen het verbod van zijn blad. Verder verklaarde hij, dat de afscheiding tusschen de partijen bij de verkiezingen zelden zoo sterk is geweest als thans aan de eene zijde Hitler- Von Papen, aan de andere zijde het socialisme Bij de demonstraties hebben zich in het ge heel geen incidenten voorgedaan. Hoogste stand op Dinsdag 9 uur v.m.: 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1